Close
Faqja 1 prej 19 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 375

Tema: Fjal t urta

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e zemri
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gostivar dhe Prishtin
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Fjal t urta

  - Ku ka tym,ka edhe zjarr.
  - Hekuri lakohet sa sht i nxeht.
  - Gur gur behet mur.
  - Shkaut nuk i besohet as kur sht i vdekur.
  - Fshati qe duket nuk do kallauz.
  - Kmbt e shpejta faqja e bardh.
  - Moti i mir duket q n mngjes.
  - Kush nuk ka kok ka kmb.
  - I duruari i fituari.
  - Punn e sotme mos e lr pr nesr.
  - Mendja e madhe e keqja e t zott.
  - Mos i shih gunn po punn.
  - Shqiptari kur jep fjaln ther djaln.
  - Pika pika mbushet pusi.
  - M'ka djeg tamli e i fryej Kosit.
  - Dita e mir shihet n mngjes.
  - Korbi korbit syt s'ja nxjerr.
  - Ma mir nj zog n'grusht se njiqind n'hava.
  - Gjarprin godite n kok.
  - Mos e nguc grajzin me krane se gjen t'zezn tande.
  - Muri ka vesh e gardhi ka sy.
  - Nata s'ka ispat (dshmitar).
  - Lira e vogl por me vler.
  - Goja kapak ,trupi rahat.
  - Qeni dhe shkau nuk kan bes.
  - Qejf pr njeri e tym pr shpije.
  - Sa pata qura e qurana ,pata miq pata jarana.
  - Ara e zez por buka e bardh.
  - Bira e minit treqind grosh.
  - Pa hangr hudr nuk t'vie era.
  - Ku ka z s'sht pa as gj.
  - Delja q ndahet prej bylyku e han ujku.
  - E din luga ka ka vekshi.
  - Ku thon se ka dredhza shum, merre shportn e vogl.
  - Udhs s rrehne ,e grues s krehne mos ju ndaj.
  - Mos e vet se t'kallxon vet.
  - Srrm me fol,e dukat me hesht.
  - Kush lufton e fiton.
  - Tri her mendo nj her vepro.
  - Qeni q leh nuk t kafshon.
  - Kush qesh vesh.
  - Jeto pr t punuar puno pr t jetuar.
  - Miku sht mik e jo armik.
  - Mos ia mendo kujt t keqn se e gjen vet t zezn.
  - Mendo sot t kesh pr nesr.
  - Ku prek plaku del gjaku.
  - Mos e qesh kojshin kur e ke t bin.
  - Mos fol pa t pyetur kush.
  - E drejta del ne shesh.
  - Mos ti ankohet fatit ai qe bjer rastin.
  - Peri i ngateruar nuk zgjidhet me nguti.
  - Sa ka njerez aq ka edhe rruge.
  - Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera.
  - Sa jeton aq meson.
  - Mos e kqyr doken po kqyrja koken.
  - Miku i mire shihet ne dite te veshtira.
  - Trimi nuk ik nga lufta,frikacaku ik prej nj krisme.
  - Fshehtsia e bukuris sht Modestia.
  - Mos iu mbeshtet te nesermes,ku mund te dish se ka do te lind nata.
  - I menquri nuk i thote te birit mos gabo por,gabo sa me pak.
  - Ty u rrite ty u qorodite.
  - Tri gjera nuk kthehen mbrapa:fjala e thene,shigjeta e leshuar, koha e
  kaluar.
  - Vdekja eshte i vetmi vend ku nuk ka ikje.
  - Edhe muri ka vesh.
  - Guri rende peshon n'vend te vet.
  - Buke e kryp ne vatren tane.
  - Pasaniku koprac i ngjane miut qe flen ne tas te dukatit.
  - Fjala e mire i qel dyert e hekurit.
  - Mos ia bo askujt ate ka nuk don ty me ta bo.
  - Nese don qe te mos ndegjohet fjala qe do ta thuash mos e thuaj.
  - Goja e don te emblen,zemra e don te miren, mendja e don te menuren.
  - Rrena i ka komte e shkurta.
  - Mos e ngofsh Nanen ngoe njerkn.
  - N da lyp, n da lep pa punue kush s't jep.
  - Lumi fle, armiku s'fle.
  - Pr nj gozhd shkon patkoi, pr patkuan shkon edhe kali.
  - Kush punon, nuk mbetet unt.
  - Nuk u lodhe sot, do t mundohesh mot.
  - Bie nj gur dhe shkoq nj mur.
  - Nj budall e gjuan nj gur e njqind t menqur smund ta hjekin.
  - E bn bujku arn, s'e bn ara bujkun.
  - Nuk jep vreshta me urata, por me pun e lopata {kaci}.
  - Ujt q rri n nj vend kelbet.
  - Pa pasur dituri,s'quhet njeriu njeri.
  - Gjella me kripe e kripa me karar.
  - Miqesia miqesi qesja te shkoje e te vije.
  - Miku i mire ne dite te veshtire.
  - Pyet njeqind vete e bej si di vete.
  - Budallait hapi rrugen.
  - Ujku qimen e nderron por zakonin s'e harron .
  - Frterja n zjarr e peshku n det .
  - Un fol pr lisa e ai fol pr fshisa.
  - Cka s'ka n det.
  - Mos e hidhro ate q dhet ta lutsh .
  - Ujku vetm qimen e nderron.
  - Ai q gnjen e gnjen vetn .
  - Nuk mbahet shtpia me/n nj shtyll.
  - Njher t vie nafaka kah dera.
  - Kush vjen pa ftuar, e gjn pa shtruar.
  - M mir nj n tigan, se 100 n det.
  - Po m mashtrove nj her, e ke fajin ti,po m mashtrove pr her t
  dyt,
  e kam fajin vet.
  - Shtype mizorin, mos ki dhmbshuri,se shtypja mbi shtypjen sht
  drejtsi.
  - Mos i bj tjetrit at q s'do t ta bjn ty.
  - Ai q rrie ndr dardh han dardha.
  Njerzit prmojn at q se kuptojn.

 2. #2
  It's not enough to speak.
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  353
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Thnx Zemri

  Lodhem nganjehere te kujtoj fjale te urta, tani fale teje kemi ketu shume prej tyre

  Faleminderit
  Kur nisi lufta isha i vogl
  dhe nepr tym dika mbaj mend.
  Fill mbas do lufte, bhej si gogl
  Atdheu im! Ja kjo m mend!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e zemri
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gostivar dhe Prishtin
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Fjal T Urta

  Agait i pjell edhe kau, jo vetm lopa

  Ai q bhet i urt si delja, e han ujqt

  Ai q do dit ka nj dshir tjetr, asnjher nuk arrin ta plotsoj
  dshirn e tij

  Ai q di t vjedh, di edhe t fshij gjurmt

  Ai q din me kuven, e hijeshon nejen n at ven

  Ai q don me u ba zengin, niset m s pari me vjedh

  Ai q sht i pasur, jep nga teprica, ai q nuk sht i pasur jep nga
  zemra

  Ai q sht n fuqi bhet se din do gj

  Ai q han hudr nuk e ndien ern e vet, por ia ndijn t tjert

  Ai q i mbshtetet pems s madhe, gjen hij gjithmon

  Ai q ka frik edhe kur ka t drejt, nuk fiton

  Ai q ka, don edhe ma

  Ai q me indiferenc i shikon vuajtjet e t tjerve sht sadist

  Ai q krcnohet, rralher hakmirret

  Ai q ngutet, doher vonohet

  Ai q premton shum, bn pak

  Ai q s'bindet, nuk din t komandoj

  Ai q nuk e don baban dhe nnn, ai nuk e don askend

  Ai q s'durohet si njeri, s'durohet as si shok, as si koleg, as si
  bashkpuntor e as si fqi

  Ai q nuk dgjon miskojn, se dgjon as tupanin

  Ai q s'punon si burr, rrin e qan si grua

  Ai q shpejt dashurohet, shpejt dshprohet

  Ai q shum flet, gj n drit nuk et

  Ai q ta ban rrafsh, ka qef me t'dal kodr

  Ai q ta don t mirn, t flet, ai q s'ta don, vetm t shikon

  Ai q thot "un jam un", ai hup gjithkun

  Ai q vjedh nj vez, vjedh edhe nj buall

  Ajo q s'arrihet, duket m e mbl

  Ajo q s't plqen ty t ta bjn, mos ua bj t tjerve

  Amerika t jep nj thele dhe t merr nj pel

  Ata q krkojn gjithnj t ken t drejt, gati asnjher nuk kan t
  drejt

  Ara me via s'lavrohet

  Ariu nuk rron duke lpir shputat

  Armiku i vjetr kurr st bhet mik i mir

  Armiku, kur mori pendn n dor, si deshi shkroi

  Armikut mos ia trego t vrtetn

  Armiqt e shumics s njerzve jan ata q nuk u japin gj atyre

  As hasmin mos e pafsh pa pun

  As me miq e as me anmiq, gojn mos e flliq

  As uj mos pi n krua t pushtetit

  Ashtu qoft e sherr mos qoft

  Asnj shtpi nuk t knaq si e jotja

  At der q s'e el elsi, e el paraja

  At pun q s'e bn dot vet, mos krko t'i gjesh t met

  At q nuk e don thuaji: "T pafsha pa pun"

  Atje ku fle uji, sht m i thell

  Atje ku thon se ka dredhza m shum, merre shportn e vogl

  Babai q len djalin e mir pas, nuk vdes

  Baban e mir nderoj, baban e keq duroje

  Bajrami i vogl s'falet para t'madhit

  Barrn e kalit mos ia ngarko gomarit

  Bashkii bn fuqin, ndasia ligshtin

  Bj gosti, q t provosh mikun

  Bj shyqyr t pakts, q t vij e shumta

  Bje si ta bsh, pa e br mos e lsh

  Bji nder qenit, q ai t kafshoj kmbn

  Bni si them un, mos bni si bj un

  Brtiti t bijs, q t dgjoj nusja

  Bejlert rrall lindshin, e shpesh vdekshin

  Besnik bhu, e bes mos zin

  Beu nuk i la bujkut as vend pr n varr

  Bie guri mbi vorb, e mjera vorb; bie vorba mbi gur, po e mjera vorb

  Bie nj fjal e nxjerr nj mij t tjera

  Bylbyli njihet n kng, njeriu n pun

  Bima e keqe rritet kudo

  Bisha m e rrept sht kur t'i sulmohen klysht

  Bisha trbohet keq kur e sheh se i vjen fundi

  Bleta din si bhet mjalta

  Borxhi i harruar, vjen n dit t shtrnguar

  Bota sht helm e mjalt e przier

  Brengat jan armiqt e jets

  Budalln mos e vet se t'kallxon vet

  Buka n bark, forca n shtat

  Buka s'ka turp

  Buka t mban fytyrn, yndyra t shklqen fytyrn

  Buk e krip e zemr

  Buk e qep dhe shndet

  Buka prej qielli s'vjen

  Bukuria dhe pasuria s'jan prgjithmin

  Bukuria dhe menuria nuk shkojn bashk

  Bukuria e gruas duket n mngjes

  Bukuria nj dit, veprat nj jet

  Bukuria t habit, bukuria t korit

  Burgu sht varr pr s gjalli

  Burgu e ka dern e madhe pr t hy, por t vogl pr t dal

  Burgu pr burra sht

  Burrat besojn se bota sht e krijuar vetm pr ta

  Burr i mir n sofr t huaj mos u bn

  Burri lidhet pr fjalet, kau pr brinjt

  Burri me dy gra, kmishn pa la

  Burri n shtpi, si krcu i zi

  Burri nj her ka lindur, nj her edhe do t vdes

  Burri pr gruan sht si atia pr shtpin

  Burri s'matet me pllmb por me zemr

  Burri t mbyt ose ta fal, i ligu as t myt as ta fal

  Butsia mund t fitoj gjithka, prve pasuris

  Buza m gaz shndeti pa mas
  Babai q len djalin e mir pas, nuk vdes

  Baban e mir nderoj, baban e keq duroje

  Bajrami i vogl s'falet para t'madhit

  Barrn e kalit mos ia ngarko gomarit

  Bashkii bn fuqin, ndasia ligshtin

  Bj gosti, q t provosh mikun

  Bj shyqyr t pakts, q t vij e shumta

  Bje si ta bsh, pa e br mos e lsh

  Bji nder qenit, q ai t kafshoj kmbn

  Bni si them un, mos bni si bj un

  Brtiti t bijs, q t dgjoj nusja

  Bejlert rrall lindshin, e shpesh vdekshin

  Besnik bhu, e bes mos zin

  Beu nuk i la bujkut as vend pr n varr

  Bie guri mbi vorb, e mjera vorb; bie vorba mbi gur, po e mjera vorb

  Bie nj fjal e nxjerr nj mij t tjera

  Bylbyli njihet n kng, njeriu n pun

  Bima e keqe rritet kudo

  Bisha m e rrept sht kur t'i sulmohen klysht

  Bisha trbohet keq kur e sheh se i vjen fundi

  Bleta din si bhet mjalta

  Borxhi i harruar, vjen n dit t shtrnguar

  Bota sht helm e mjalt e przier

  Brengat jan armiqt e jets

  Budalln mos e vet se t'kallxon vet

  Buka n bark, forca n shtat

  Buka s'ka turp

  Buka t mban fytyrn, yndyra t shklqen fytyrn

  Buk e krip e zemr

  Buk e qep dhe shndet

  Buka prej qielli s'vjen

  Bukuria dhe pasuria s'jan prgjithmin

  Bukuria dhe menuria nuk shkojn bashk

  Bukuria e gruas duket n mngjes

  Bukuria nj dit, veprat nj jet

  Bukuria t habit, bukuria t korit

  Burgu sht varr pr s gjalli

  Burgu e ka dern e madhe pr t hy, por t vogl pr t dal

  Burgu pr burra sht

  Burrat besojn se bota sht e krijuar vetm pr ta

  Burr i mir n sofr t huaj mos u bn

  Burri lidhet pr fjalet, kau pr brinjt

  Burri me dy gra, kmishn pa la

  Burri n shtpi, si krcu i zi

  Burri nj her ka lindur, nj her edhe do t vdes

  Burri pr gruan sht si atia pr shtpin

  Burri s'matet me pllmb por me zemr

  Burri t mbyt ose ta fal, i ligu as t myt as ta fal

  Butsia mund t fitoj gjithka, prve pasuris

  Buza m gaz shndeti pa mas
  Njerzit prmojn at q se kuptojn.

 4. #4
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Intereante kjo teme ....
  vazhdo shkuaj edhe tjerat ok

  all the best .......
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Beqari002
  Antarsuar
  25-04-2002
  Postime
  500
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Fjale te urta nga Shqiperia

  Armikut dhe eres ktheu gjoksin.

  Lumi fle , hasmi s fle.

  S mbahet shtepia me miell hua.

  Bukuria iken dituria mbetet.

  C kerkoi , gjeti , si shtroi fjet.

  Koka bene , koka peson.

  Thashethemexhiu e gjarperi nen gur jane nje.

  Ai qe nderton me djerse , mbron me gjak
  Jam martuar002

 6. #6
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  39
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Fjale te urta

  Genjeshtra i ka kembet e shkurtra.

  Fshati qe duket sdo kallauz.

  Ujku qimen e nderron por zakonin se harron.

  Koka ben koka peson.

  Trimi i mire me shoke shume.

  Gurr gurr behet kalaja.
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e florjola
  Antarsuar
  13-07-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  32
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Fjale te Urta.

  Sa te rrosh do mesosh.

  Kur ske c'ben Luan Deren.

  Guri eshte i rend ne vendin e vete.

  Hesapi i shtepise nuk del ne pazar.

  Sa cke Jorganin do shtrish kembet.
  Dashuroni dhe mendoni se dashuri nuk del ashtu si e deshironi.

 8. #8
  Perjashtuar Maska e SSALB
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Royal Leamington Spa, UK
  Mosha
  33
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Fjale te urta te riperpunuara:

  Kush rron me shprese vdes duke dhier.

  Gur, Gur behen dy gur.

  Ujku qe ndahet nga kopeja e perdhunon bariu.

  Tigani ne det e peshku ne zjarr.

  Me thuaj se cili je te te them se kush je ti.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e W-A-N-T-E-D
  Antarsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Gostivar
  Mosha
  36
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Fjal te Urta

  Nga Sami Frasheri

  Njeriun e bejn te perhershem veprat e tij
  N vend q t shessh dituri dhe zotsi, prpiqu ti fitosh ato.
  Njerzit jan t njejt para natyrs, edukata i bn t dallohen.
  Ska gj m t keqe se t prqeshurit, sepse m shum prek t mirt se t kqinjt.
  Shoku m i pavlefshm sht ai, i cili, pr nj fjal q ka dgjuar pr shokun e tij, nuk e do m at.
  Ai q plqen veten e tij, nuk plqehet nga askush.
  Duhen shum mend q t mund shoqrohesh me njerz pa mend.
  Shpagimi m i mbl sht t bsh mir kundr t keqes q t sht br.
  Po t prdoret mir koha, do t mjaftoj pr t kryer do pun.
  Bukuria e njeriut prbhet nga bukuria e fjals q flet.
  Njerzit e mir jan t gjykuar t bhen skllevr t t kqinjve.
  Njeriu duhet t prpiqet t msoj do gj, jo t tregoj veten e tij.
  M i forti i njerzve sht ai q sht i Zoti t prmbaj vetveten.
  Shpata e grave sht gjuha e tyre, prandaj nuk e ln t ndryshket.
  Zbavitja m e bukur pr njerin sht leximi, shoku m i mir libri.
  Personi q do ti, ska asnj t met, fillo t mos e duash, pa shih sa t meta ka.
  Ska lumturi m t madhe n bot se dashuria dhe harmonia.
  Thjeshtsia e nj gruaje sht m e vlefshme se stolit (diamantet) e t gjitha grave t bots.
  Kush i shtrohet gjithkujt sht kokdele.
  M i poshtri njeri sht ai i cili krkon mirsi nga nj i poshtr.
  Vjehra nuk e kujton asnjher kohn e nusris.
  Qesja nuk zbrazet duke dhn lmosh.
  Delen q ndahet nga tufa e ha ujku.
  Mos i thuaj gruas fjaln q smund ta thuash n rrug.
  Dashuria sht kripa e jets, jeta pa dashuri ska asnj shije.
  Biseda lindi nga mendimi ; biseda pa mendim nuk sht bised, sht grindje.
  Arma m e mir pr ta mposhtur armikun sht zemra.
  Njeriu ka nevoj pr arsim ashtu si bima pr uj.
  Trathtia, pa marr parasysh shkakun, prapseprap trathti sht.
  T flassh pa menduar, sht si t zbrazsh pushkn pa e vn n shenj.
  Durimi sht m e madhja trimri.
  Dashuria sht e mbl, por prfundimi sht shum i hidhur.
  Njeriu i pajisur me edukat dhe me moral t mir, n do gjendje q t ndodhet, prapseprap njeri sht.
  Msimi m i madh n kt bot sht vshtrsia ; ska sukses ai q nuk has n vshtrsi.
  do gabim i gruas s ndershme sht i falur nga burri i saj.
  Thjeshtsia sht bukuria kryesore e grave, se gjndet shum rrall.
  Mirsia q pritet t bhet pr nj koh t gjat, humbet vlern kur realizohet.
  Thjeshtsia sht stolia e atyre q jan t edukuar dhe t msuar.
  do njeri q t do nuk mund t numrohet mik i vrtet ; miq t vrtet jan ata q - prveq dashuris - jan t bashkuar edhe n mendim dhe princip.
  Pr dashurin ska gj m t mbl se lott e syve q fshihen me dorn e s dashurs.
  Liria sht thelbi i shpirtit dhe i mendjes, aty ku ska liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa uj.
  Butsia bn njeriun gjithka, prve pasuris.
  Vetnia sht m e mir se shoku i keq.
  do mizor e ka ditn e vet t gjykimit.
  Ruaju nga miku q bisedon me armikun tnd.
  Pleqria nuk sht jet.
  Guximi e bn njeriun t mund luanin.
  Xhelozia sht humnera e dashuris.
  Mos iu afro atij q nuk t prt mir, ruaju t mos e mrzitsh at q t nderon.
  Shumher njerzit e bjn mik at q u bn keq, e armik at q u bn mir.
  Njeriu i prsosur sht ai i cili ka bn n sy t bots mund t bj n vetmi dhe ka bn n vetmi mund t bj n sy t bots.
  Mos iu gabo nj t mire t atij q t ka br njqind t kqija, mos iu hidhro nj t keqeje t atij q t ka br njqind t mira.
  Mos kij besim n njeriun q ska besim n ty.
  Po dshirove t duash nj njeri, ose t doj ai ty, shihu shpesh me at.
  Duke mos e par pr shum koh at q e do, njeriu fillon t mos e doj, duke e par shpesh njeriun q nuk e do, fillon ta do.
  Pr do sy ka bukuri.
  Mendja e njeriut kuptohet me t folur dy tri fjal, por zemra e tij smund t kuptohet as pr disa vjet.
  Nuk sht pasuria ajo q sjell lumturi dhe fatkeqsi, kryesisht sht morali.
  Ashtu sikundr mund t ndryshoj fytyra e njeriut, mund t ndryshoj edhe mendimi i tij, por zemra smund t ndryshoj.
  Kmbngulja e qndrimi bn t mundshme t pamundshmen.
  Njeriut t drejt shum rrall i plotsohen dshirat, por gjithmon sht i sigurt dhe i qet.
  Kush dshiron t duhet, le t doj.
  N qoft se sht lumturi t duhesh, sht lumturi m e madhe t duash.
  Syri sht nj dritare e shpirtit.
  Shumica e njerzve, sidomos grat, nuk i don ata q i don por ata q i prbuzin.
  Fytyra e qeshur sht kripa e bukuris.
  Grueja duhet t ket n dorn e djatht gjilprn e n t majtn librin.
  Burrat besojn se bota sht krijuar vetm pr ta.
  Fjal te Vlera

  Genjeshtra eshte e djalli.Genjeshtari del i turperuar.E drejta te nxjerr faqebardh.Kush e ben te ligen, i vjen me koket te ti.E mira nuk harrohet kurr .Mozdija eshte e keqe. Bej te mirat e debo te keqijat. Beji mire ati qe te ben keq e mos vetem atij qe te ben mire .

  W-A-N-T-E-D (BaLiiii)

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e W-A-N-T-E-D
  Antarsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Gostivar
  Mosha
  36
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  1. Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)

  2. Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)

  3.Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)

  4. C' ke bere do te ta bejne. (populli)

  5. Dardha bie nen dardhe. (populli)

  6. Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)

  7. Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)

  8. Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)

  9. Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)

  10. E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.(populli)

  11. Edhe bari i njome digjet neper te thate. (populli)

  12. Fashati qe duket, s do kallauz.(populli)

  13. Floke gjate mendje shkurter. (populli)

  14. Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)

  15. Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)
  Fjal te Vlera

  Genjeshtra eshte e djalli.Genjeshtari del i turperuar.E drejta te nxjerr faqebardh.Kush e ben te ligen, i vjen me koket te ti.E mira nuk harrohet kurr .Mozdija eshte e keqe. Bej te mirat e debo te keqijat. Beji mire ati qe te ben keq e mos vetem atij qe te ben mire .

  W-A-N-T-E-D (BaLiiii)

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e W-A-N-T-E-D
  Antarsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Gostivar
  Mosha
  36
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  16. Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)

  17. Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)

  18. Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (populli)

  19.Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)

  20. I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)

  21. I talluri, te tall. (populli)

  22. Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)

  23. Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)

  24. Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)

  25. Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)

  26. Koka ben koka peson. (populli)

  27. Kush te do te shan. (populli)

  28. Kush mungon, bluan. (populli)

  29. Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)

  30. Mat shtate here, e pri njehre. (populli)
  Fjal te Vlera

  Genjeshtra eshte e djalli.Genjeshtari del i turperuar.E drejta te nxjerr faqebardh.Kush e ben te ligen, i vjen me koket te ti.E mira nuk harrohet kurr .Mozdija eshte e keqe. Bej te mirat e debo te keqijat. Beji mire ati qe te ben keq e mos vetem atij qe te ben mire .

  W-A-N-T-E-D (BaLiiii)

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e W-A-N-T-E-D
  Antarsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Gostivar
  Mosha
  36
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  31. Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)

  32. Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)

  33. Me nje lule.., s' vjen beari. (populli)

  34. Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)

  35. Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)

  36. Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)

  37. Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)

  38. Mollen e mire, e ha derri. (populli)

  39. Mos u mundo te nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)

  40. Mos shiko gunen, po shiko punen. (populli)

  41. Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (populli)

  42. Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (populli)

  43. Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (populli)

  44. Nuk ngopet ariu me miza. (populli)

  45. Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (populli)
  Fjal te Vlera

  Genjeshtra eshte e djalli.Genjeshtari del i turperuar.E drejta te nxjerr faqebardh.Kush e ben te ligen, i vjen me koket te ti.E mira nuk harrohet kurr .Mozdija eshte e keqe. Bej te mirat e debo te keqijat. Beji mire ati qe te ben keq e mos vetem atij qe te ben mire .

  W-A-N-T-E-D (BaLiiii)

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e W-A-N-T-E-D
  Antarsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Gostivar
  Mosha
  36
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  46. Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (populli)

  47. Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (populli)

  48. Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (populli)

  49. Nje gur s mban mur. (populli)

  50. Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (populli)

  51. Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)

  52. Peshku i madh e ha te voglin. (populli)

  53. Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)

  54. Pi rakine, mos pi mente. (populli)

  55. Pune shume, e fjale pak. (populli)

  56. Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)

  57. Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)

  58. Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.(populli)

  59. Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)

  60. Rri shtrember e fol drejt. (populli)
  61. S' behen petullat me uje. (populli)

  62. S' bie rrufeja ne ... (lavaman). (populli)

  63. Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (populli)

  64. S'mbahet shtepia me mjell hua. (populli)

  65. S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)

  66. Te gjithe derrat nje fytyre kane. (populli)

  67. Te bente c do mize mjalte... haja dhe une. (populli)

  68. Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(populli)

  69.Agait i pjell edhe kau, jo vetm lopa

  70.Ai q bhet i urt si delja, e han ujqt

  71.Ai q do dit ka nj dshir tjetr, asnjher nuk arrin ta plotsoj

  dshirn e tij

  72.Ai q di t vjedh, di edhe t fshij gjurmt

  73.Ai q din me kuven, e hijeshon nejen n at ven

  74.Ai q don me u ba zengin, niset m s pari me vjedh

  75.Ai q sht i pasur, jep nga teprica, ai q nuk sht i pasur jep nga zemra
  Fjal te Vlera

  Genjeshtra eshte e djalli.Genjeshtari del i turperuar.E drejta te nxjerr faqebardh.Kush e ben te ligen, i vjen me koket te ti.E mira nuk harrohet kurr .Mozdija eshte e keqe. Bej te mirat e debo te keqijat. Beji mire ati qe te ben keq e mos vetem atij qe te ben mire .

  W-A-N-T-E-D (BaLiiii)

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e une_e_dua_detin
  Antarsuar
  02-07-2002
  Vendndodhja
  Ku te mundem
  Mosha
  36
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  I lumtur qofte ai qe nuk pret asgje sepse nuk do te zhgenjehet asnjehere.
  La vie e miserable.
  Nuk e dije? Pse se provon?

 15. #15
  Kuksjan_Forever Maska e Blerim London
  Antarsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  Atje ku nuk ta pret mendja ty!.
  Mosha
  33
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  TE FALENDEROJ ..

  TE falenderoj shum qe ke hapure kete tem me kaq rendesi edhe ishalla shton sa me shum fjal te urta ato fjal te urta qe kisha ndermend me shtu te gjitha i lexova edhe nuke kam ca me shtu ketu po desha te them se sa here qe te kem fjal te urta per me shtu ketu do shtoj
  te uroj pun te mbare .

  qingji i bute pin dy nana (populli)
  I love you not only for who you are,but for what I am when i'm with you!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e une_e_dua_detin
  Antarsuar
  02-07-2002
  Vendndodhja
  Ku te mundem
  Mosha
  36
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Nje thenie tjeter.

  Dashuria e vertet nuk ka njojtur asnjehere kufi.

  Cdo njeri mund te jetoje tre dite pa buke, por asnje nuk mund te jetoj as edhe nje dite pa poezi.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Po shtoj dhe une ca fjale te urta.

  Punt e shpis si ujet e Detit (nuk mbarojn kurre).

  Mos i ler enet te behen mal ne lavaman.

  po hengre kumblla te mpihen dhembet.

  perseritja eshte mema e dijes po dhe babaj i merzitjes

  pija me e mire ne bote eshte uji selites.


  ujku ujku po cakalli ben namin

  grun e bukur e do gjith lagja

  burri qe eshte burre nuk e prish terezin kurre.

  Kush leu mendjen e vet pelqeu
  Afer Detit afer Mbretit.

  Po vjen deti tallaz tallaze.

  Ne gojen e ujkut hedhim valle.

  kali kuq e ka nji huq

  Qeni keq ta bjen ujkun ne vathe.

  Pula mire ben nji vez por e ben surbull

 18. #18
  -->
  Antarsuar
  14-07-2002
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Gjeti tenxherja kapakun.
  Sipas kokes, dhe festen(kapelen).
  Une me buke e ti me gurre.

 19. #19
  Kuksjan_Forever Maska e Blerim London
  Antarsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  Atje ku nuk ta pret mendja ty!.
  Mosha
  33
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  hi

  shum te mira fjalet e urta ju lumt te gjithve

  ju pershendes
  I love you not only for who you are,but for what I am when i'm with you!

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  W-A-N-T-E-D!

  T prgzoj pr nismn! Fjalt e urta jan thesare t verteta dhe cdo her jan aktuale.

  Kam vetm nj vrejtje: Kto nuk e kan vendin n kt Topik , por n Topikun e Folklorit.

  Me respekt,

Faqja 1 prej 19 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •