Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 45
 1. #21
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Italia, Arrestohet ne Padova vrasesi I nenes se Elsa Liles, Albenc Ago. Eshte denuar nga drejtesia shqiptare me 20 vjet burg

  PADOVA (26 Gusht) - Eshte arrestuar ne Padova te Italise Albenc ago vrasesi I nenes se kengetares Elsa Lila, Eva Vishes, ne 23 maj te vitit 1997. Arrestimi I 37-vjecarit Agos, sipas agjencise se lajmeve ANSA, eshte bere nga policia e Padoves ne nje apartament te ketij qyteti. Ai eshte shpallur person ne kerkim nderkombetar pasi eshte denuar ne mungese me 20 vjet burg per vrasjen e kryer si dhe per armembajtje pa leje.
  Vendimi i dėnimit eshte dhene vite me pare nga gjyqtari Gjin Gjoni nė mungesė te te pandehurit, pėr shkak tė mosgjetjes sė tij. Ndėrkohė edhe kėrkesa e prokurorit ishte e njėjtė. Pėr veprėn penale tė vrasjes, prokurori Granit Shahu kėrkoi dėnimin me 20 vjet burg dhe pėr veprėn penale tė armėmbajtjes pa leje, dėnimin me 3 vjet e 6 muaj burg. Pėrfundimisht, dėnimin me 20 vjet heqje lirie.
  9 vjet me pare
  Nė datėn 23 maj 1997, nė aksin rrugor Tiranė-Elbasan, kilometri 29 nė fshatin Gracen, shoferi i njė furgoni i quajtur Astrit Hasa, ka gjetur trupin e njė gruaje. Pasi e ka marrė nė makinėn e tij, shoferi ėshtė nisur menjėherė nė spital, duke e dėrguar nė morg. Vetėm kėtu ėshtė vėrtetuar se ishte Eva Vishaj. Nė morg trupi i viktimės ėshtė njohur nga dėshmitarėt Ardian Resuli dhe Gaz Demi. Sipas gjykatės, ditėn e ngjarjes shtetasi dhe dėshmitari Gaz Demi ka kėrkuar tė takohet me Eva Vishėn, me tė cilėn ėshtė shprehur se ka pasė lidhje tė ngushta. Gjatė gjithė ditės Demi e ka kėrkuar Vishėn, por vetėm nė mbrėmje, pas orės 19.00 ka mėsuar pėr vdekjen e saj nga njė telefonatė e bėrė prej tė pandehurit Albenc Ago. Gjykata nė vendimin e saj ka thene ne ate kohe se gjatė hetimit gjyqėsor ka rezultuar se, Albenc Ago pas kryerjes sė veprės penale ka marrė nė telefon shtetasin Gaz Demi, duke i thėnė "kam bėrė dicka tė rėndė". Dėshmia e dhėnė nga Gaz Demi nė prokurori e mė pas nė gjykatė, ka zbardhur tė vėrtetėn. Albenc Ago e ka kuptuar nė telefon se Gaz Demi ishte irrituar nga ajo qė dėgjoi dhe i ka mbyllur telefonin. Po atė natė, ka qenė Gaz Demi ai qė ka njoftuar familjen e Eva Vishajt nė Vlorė pėr fatkeqėsinė qė i kishte ndodhur.

  Balkanweb

 2. #22
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Antarsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ai meriton te ekzekutohet ne sheshin Skenderbej. Se kam ditur se ia kane vrar nenen, Elsa Liles, kengetare qe e adhuroj. Me vjen shume keq.

 3. #23
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime n 475 postime
  Mi Corazon meqe e njihke kete Benc Agon? Ky mbiemer i ketij me kujton njerin nga ata te Hakmarrjes per Drejtesi, Enkelejd Ago qe u gjet i djegur me gjithe makinen ne Malin e Dajtit. Mesa mbaj mend une dhe Enkelejdi diku aty e ka patur shtepine. Kane ndonje lidhje me njeri tjetrin keta persona?

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Antarsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  nese ky e pranon krimin ateher nuk ke pse ta vrasesh po burgimi perjetshem esht i padiskutushem

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Familja ka hall eve apo partie..

  te ngratet fanatik.. i bien fyellit dhe ne kte ceshtje sipas avazit te edvin sallakut..

  paska qen nje vampir i vertete ki ardian visha..
  paska shit fe e nder e familje tek mafia..
  cfar vlere paska paraja.. ja kaloka te terave..
  ekuivalent i pergjithshem .. thoshin eshte paraja..ne librat e mARKSIZMIT NE SHKOLLE..

  ------

  tirana observer.. shkruan..  INTERVISTA/Flasin 9 vjet pas vrasjes s Eva Vishs, prindrit, Dallndyshja dhe Shabani

  “Sollaku zbuloi vrassin e vajzs son”

  Agron BRATAJ

  Nnt vjetsh pas vrasjes s vajzs s saj, Dallndyshja ka mundur q t'iu nxjerr miqve t saj karamele. Dhimbja e saj sht lehtsuar tashm pas arrestimit t autorit n Itali, Albenc Ago dhe se gjith kt merit ajo ia dedikon prokurorit t Prgjithshm, Theodhori Sollaku. "Duam t falnderojm me gjith shpirt prokurorin e Prgjithshm, Theodhori Sollaku, q n kundrshtim me 'na kishin thn t tjert m par se t vinim tek ai, urdhroi hapjen e dosjes. Fal tij filluan krkimet dhe plotsimi i dosjes. Dhe duket fal kmbnguljes s tij u b e mundur edhe kapja e atij q kriminalisht shkrehu armn mbi vajzn ton t vetme, q vetm keq nuk dinte t'i bnte njeriu. Por duket se Zoti nuk fal, dhe m s fundi edhe atij ju vun prangat", shprehet n nj intervist pr gazetn "Tirana Observer", nna e Eva Vishs, Dallndyshja. S bashku me bashkshortin e saj, Shabanin, q pas marrjes s lajmit t arrestimit t Albenc Agos, ata presin n shtpit e tyre fqinjt, q gjithmon i kan pasur pran n momentet m t vshtira. E, ndrsa me lot n sy kujton ditn e fundit kur sht prshndetur me vajzn, asaj s bashku me bashkshortin u ka mbetur nj peng, shkaku q ka uar n vrasjen e Eva Vishs. Eva, ose si e njohin shum shqiptar si nna e kngtares s njohur Elsa Lila, u vra m 23 maj t vitit 1997. Q nga ajo koh e deri pak koh m par dosja ishte mbulur me nj mister q her tentonte pr t zhdukur provat dhe her pr t'iu afruar t vrtets. Por duket q nj nga ngjarjet e cilsuar prher n kto vite si e "vdekur" pr drejtsin, u el pikrisht nnt vjet m von. N Itali sht arrestuar i dyshuari kryesor n krimin e vitit 1997 dhe tashm i duhet t kaloj 20 vjet burg pas vendimit t Gjykats s Tirans. Ndrkoh jo vetm prindrit, por edhe ylli i kngs shqiptare Elsa Lila, n kto vite ka qar jo vetm humbjen e nns, por edhe mosgjetjen e autorit t vrasjes s saj. Por tashm dhimbja e saj sht lehtsuar sado pak. T paktn Elsa do t dij kush ia vrau nnn dhe Shabani dhe Dallndyshja do t din se kush ua vrau t bijn.

  Si e priti familja Visha lajmin e kapjes s t dyshuarit t vrasjes s vajzs suaj, Eva Visha?
  M duket se m sht kthyer Eva n shtpi. Un kam nnt vjet q qaj dhe vajtoj vrasjen e saj, por m shum m ka lnduar fakti q askush nuk e di arsyen e vrasjes. Un kam nnt vjet q nuk nxjerr karamele n shtpi dhe sot ju t m’i hani gzuar.
  A e mban mend Dallndyshja ditn e fundit t takimit me vajzn e saj?
  Sikur e kam takuar dje. Ka qen dit e mrkur. Ajo erdhi si flutur n shtpi, qndroi goxha koh dhe m pas m krkoi lej pr t ikur n Tiran. I kishin krkuar vajzat n Itali nj gatim shqiptar dhe ajo shkoi t’ua niste. I kishte bler dhe t atit nj kmish, ia veshi vet dhe na puthi t dy, duke na kujtuar t dyve se do t vinte t hnn pr t shkundur e pastruar shtpin. Iku, dhe t hnn m erdhi nuse me arkivol. E kishin vrar kriminelt t premten.
  ’keni br ju nnt vjet q ajo ka humbur jetn?
  Nuk kemi ln dyer gjykate dhe prokurorie pa trokitur. N fillim shkuam n Tiran dhe atje na than se duhej t shkonim n Elbasan. Shkuam dhe aty dhe fal Zotit dikush na ndihmoj. M pas na than se dosja ishte bosh. Por duam t falnderojm me gjith shpirt prokurorin e Prgjithshm, Theodhori Sollaku, q n kundrshtim me ’na kishin thn t tjert m par se t vinim tek ai, urdhroi hapjen e dosjes. Fal tij filluan krkimet dhe plotsimi i dosjes. Dhe duket fal kmbnguljes s tij u b e mundur edhe kapja e atij q kriminalisht shkrehu armn mbi vajzn ton t vetme, q vetm keq nuk dinte t’i bnte njeriu. Por duket se Zoti nuk fal, dhe m s fundi edhe atij ju vun prangat.
  Ju jeni e bindur pr fajsin e tij?
  Padyshim. Ka shum fakte q e fajsojn at. Por, sipas meje, ai sht dora vrasse direkt, kurse urdhrin e ka dhn tjetr kush. Pikrisht kt krkojm edhe ne.
  far krkoni nga drejtsia?
  Mbase tregohem e pamshirshme, por dua nga drejtsia q kriminelt t dnohen n maksimum. Ashtu si kam qar un pr nnt vjet, le t qaj edhe nna e atyre kriminelve q urdhruan dhe ata q e vran vajzn time. Un dua pr ta dnimin me vdekje.

  Si u gjet e vrar Eva Visha

  Eva Vishaj u gjet e vrar n 23 maj t vitit 1997, n Kilometrin 29 t segmentit rrugor Tiran-Elbasan. N baz t hetimeve t kryera nga Prokuroria rezulton se ajo ka qen e shoqruar nga Albenc Ago, i cili shrbente si shofer vullnetar n Partin Socialiste. Kshtu n baz t hetimeve t kryera nga grupi hetimor dhe nga pyetjet e familjarve t Eva Vishs, ka rezultuar se viktima n vitin 1997 ka qen e punsuar si kameriere n lokalin “Juna” n Tiran. Viktima kishte miqsi me autorin e vrasjes, Albenc Ago, i cili m datn 23 maj 1997, ora 16:30, me mjetin e tij fuoristrad, me targa TR ka shkuar n shkolln “Hoxha Tahsim”, ku ka marr shtetasen Eva Vishaj. Pas nj grindjeje midis tyre, i pandehuri ka ushtruar dhun ndaj saj. Dy dit pas vrasjes, n morg kan shkuar dy shtetasit Gazmend Demi dhe Ardian Resuli, t cilt pasi e kan par viktimn, kan identifikuar se trupi i prkiste Eva Vishs. Vishaj kur sht larguar nga palestra pr t shkuar me Agon mbante veshur nj bluz t bardh dhe nj pal pantallona n po kt ngjyr, t cilat i prdorte pr t br palestr. Me t njjtat rroba ajo sht gjetur edhe e vrar. Pr t vrtetur kt akuz i u krkua gjykats q t marr si prov dshmin e shtetasve Gazmend Demi, Alket Beqo, Ardian Resuli, Fatbardha Mita, Shpresa Thngjilli, Saimir Vishaj, Robert Vishaj, Osman Frakulla si dhe procesverbalet e kqyrjes s vendit t ngjarjes dhe aktekspertimin e trupit t viktims.

  Flete-arrestet

  Pas katr muaj hetime intensive, prokuroria e Tirans ka mundur t identifikoj autort e implikuar n vrasjen e nns s kngtares s njohur. Megjithse hetimet nuk kan prfunduar, sipas burimeve nga prokuroria e Tirans, jan prer disa flet- arreste. Prokuroria nuk i bri t ditur emrat e personave t identifikuar, pr arsye hetimi. Burime nga grupi i hetimit than se arrestimi i tyre do t sjell dhe dshmi, t cilat do t zbardhin rrethanat dhe motivet e vrasjes s Eva Vishajt

  Telefonata e Elsa Lils pas arrestimit

  Teksa ka dgjuar q n Itali sht arrestuar autori i vrasjes s nns s saj, ka vrapuar drejt te telefoni pr t marr gjyshen. "M ka marr Elsa n telefon dhe m ka thn q sht duke u interesuar n Tiran pr arrestimin e tij", jan kto fjalt e Dallandyshes, nns s Eva Vishs, e cila me lot n sy tregon telefonatn ngushlluese t mbess. "Ajo m tha se ai q ka vrar vajzn time, sht arrestuar dhe, meqense un po qaja, ajo m tha se duhet t jesh e fort e t mos prlotesh", vazhdon rrfimin e saj gjyshja e kngtares. Kjo e fundit nuk ka preferuar t flas shum pr nnn e saj, duke larguar nga vetja e saj do pyetje q kishte lidhje me Eva Vishn.

  Te dhena nga dosja

  N 23 maj t viti 1997 gjendet e vdekur n Kilometrin 29 t rrugs Elbasan-Tiran, Eva Visha

  M pas policia fillon hetimin pr autorin e vrasjes t nns s kngtares s njohur, Elsa Lila

  Pas prpjekjeve t grupit hetimor nuk sht gjetur asnj gjurm e autorit dhe m pas dosja u pezullua

  Krkesa e familjarve t Vishs pr rihapjen e dosjes bn q kryeprokurori Sollaku t urdhroj rihetimin e shtjes

  Prokuroria e Tirans, pas nj hetimi disamujor dhe pas zbardhjeve t disa telefonatave, por dhe dshmive bn t mundur zbardhjen e vrasjes s Eva Vishs, me autor Albenc Ago

  Pas krkimeve pr arrestimin e Albenc Agos, ky i fundit rezulton t jet n Itali

  Gjykata e Tirans e dnon 37-vjearin n munges me 20 vjet heqje lirie pr vrasjen e Eva Vishs

  Policia italiane arreston n Padova t krkuarin shqiptar, Albenc Ago

  Kronologji

  23 maj 1997, ora 16.00
  Eva Visha, rreth ors 16.00 ka qen n palestrn e shkolls "Hoxha Tahsim". Pikrisht ky ka qen edhe vendi ku viktima sht marr me makin nga dy persona. Kt fakt e vrtetojn drejtoresha e shkolls "Hoxha Tahsim" dhe msuesja e aerobis, Shpresa Thngjilli

  23 maj 1997
  Eva Vishaj u gjet e vrar n kilometrin 29 t segmentit rrugor Tiran-Elbasan. N baz t hetimeve t kryera nga prokuroria rezulton se ajo ka qen e shoqruar nga nj person, i cili shrbente si shofer vullnetar n Partin Socialiste. Kshtu n baz t hetimeve t kryera nga grupi hetimor dhe nga pyetjet e familjarve t Eva Vishs, ka rezultuar se viktima n vitin 1997 ka qen e punsuar si kameriere n lokalin "Juna" n Tiran

  25 maj 1997
  Dy dit pas vrasjes, n morg kan shkuar Gazmend Demi dhe Ardian Resuli, t cilt, pasi e kan par viktimn, kan identifikuar se trupi i prkiste Eva Vishs. Pas identifikimit t gjeneraliteteve t t pandehurit Albenc Ago, sht krkuar informacion nga Drejtoria e Prgjithshme e Policis s Shtetit dhe nga Garda e Republiks, ku rezultoi se ai nuk ka qen asnjher efektiv i tyre

  Dhjetor 2004
  T afrmit e viktims i kan krkuar prok-urorit t Prgjithshm rishikimin e dosjes. Kryeprokurori Sollaku mori n konsiderat krkesn e familjarve dhe urdhroi Drejtorin e Hetimit n Prokurorin e Prgjithshme t rifillonte punn pr zbulimin e autorit t vrasjes. Dosja u rihetua nga nj grup prokurorsh me eksperienc n Prokurorin e Prgjithshme, t cilt zbuluan nj bised telefonike q tradhtoi Albenc Agon

  7 qershor 2005
  Organi i akuzs e dorzoi dosjen n sekretarin e Gjykats s Tirans pr t nisur shqyrtimin gjyqsor. Sipas shortit, procesi sht gjykuar nga nj trup gjykues me tre antar dhe me kryesues Gjin Gjonin. N baz t procedurs, gjykata pr disa seanca u krkoi organeve kompetente njoftimin dhe arrestimin e t pandehurit, pr t cilin ka informacione se ka emigruar prej disa vitesh n Itali.

  26 gusht 2006
  Arrestohet n Itali autori i vrasjes s nns s kngtares Elsa Lila. Policia e Padovs v n pranga t krkuarin shqiptar, Albenc Ago. Ky i fundit ishte shpallur person n krkim, pasi gjykata e Tirans vitin e kaluar e ka dnuar me 20 vjet heqje lirie pr vrasjen e Eva Vishs.

  .................................................. .......

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  panorama

  --------  nena e elsa liles
  gjykata

  Vendimi/ Skema e ekzekutimit t majit 1997


  Gjykata: Vrasja e Eva Vishajt pas rrmbimit me forc n palestr
  Autori i akuzuar pr vrasjen e Eva Vishajt u shpall fajtor dhe u dnua m 1 dhjetor 2005, rreth nj vit pas rihapjes s dosjes.

  Krimi i ndodhur n kilometrin e 29-t t rrugs Tiran-Elbasan, u zbardh nga disa dshmitar pas rihapjes s dosjes n dhjetor 2004. Prokuroria e Prgjithshme dhe m pas ajo e Tirans, ngritn akuz ndaj Albenc Agos, 38 vje, banues n Tiran, por i larguar jasht Shqipris nnt vite m par, n rrethana misterioze. M 1 dhjetor 2006, trupi gjykues me kryesues gjyqtarin Gjin Gjoni dhe antar Martin Dedn dhe Bledar Abdullain, shpalli vendimin. Albenc Ago u cilsua fajtor pr akuzat e vrasjes me paramendim dhe armmbajtjes pa leje. N bashkim t dnimeve pr dy akuzat, gjykata prcaktoi se koha e burgimit ishte 20 vjet. Procesi zgjati vetm pes seanca n t cilat u pyetn disa dshmitar. I akuzuari u gjykua n munges, u prfaqsua me avokat kryesisht Agron Grudn, dhe nga ana e tij nuk u paraqit asnj dshmitar kundr atyre t akuzs. Gjykata thirri disa her t akuzuarin, por n munges t tij, shpalli vendimin. Gazeta “Panorama” publikon sot vendimin e plot t Gjykats s Tirans, pas arrestimit t autorit t ngjarjes dje n Itali.

  ***
  Organi i Prokuroris ka sjell pr gjykim pran ksaj gjykate t pandehurin Albenc Ago pr veprat penale “Vrasjes me dashje” dhe “Mbajtjes pa leje t armve luftarake dhe municionit”, parashikuar nga nenet 76 dhe 278/2 t K.Penal. Nga hetimi gjyqsor i shtjes rezulton e provuar se: I pandehuri Albenc Ago sht banor i Tirans. Pr shkak t pamundsis s gjetjes dhe fshehjes, ky gjykim bhet n munges, kjo bazuar n nenin 351 dhe 352 t K.Pr.Penale. M dt. 23.05.1997, pikrisht n aksin e rrugs Tiran-Elbasan dhe pikrisht n kilometrin e 29 n afrsi t fshatit Gracen sht gjetur e vrar shtetasja Eva Vishaj (Lila). Kjo vrasje rezulton se sht realizuar me arm zjarri dhe me nj plumb n kok q ka si vrim hyrje nga prpara dhe vrim dalje n pjesn e pasme t koks. Viktima po at dit rezulton t jet gjetur nga ana e shoferit t furgonit, shtetasi Astrit Haskaj, i cili rezultonte t udhtonte n drejtim t Tiran-Elbasan duke e shoqruar at pr n Spitalin Ushtarak. Q nga momenti i ngjarjes dhe deri n vitin 2004, kjo ngjarje rezulton se ka mbetur pa veprime t mirfillta dhe vetm n vitin 2004 organi i Prokuroris ka filluar hetimet e saj duke e sjell pr gjykim pran ksaj gjykate vetm n vitin 2005.

  ***
  Mbi bazn e materialeve hetimore dhe provave t krkuara pr gjykim nga ana e palve, kjo gjykat i nnshtroi ktij shqyrtimi gjyqsor nj sr provash dhe pyetjen e nj sr dshmitarsh dhe konkretisht t Robert dhe Saimir Vishajt, Fatbadha Nito, Gazmend Demi, Ardian Resuli, Shpresa Thngjilli etj. Sipas dshmive t t gjith dshmitarve t msiprm mekanizmi i ngjarjes sht i ndrtuar n kt mnyr: viktima rezulton t ishte e punsuar si kameriere pran lokalit t ndodhur n cep t parkut “Rinia” ngjitur me Ministrin e Mbrojtjes q quhej “Juna”. Punsimi i saj ishte br n saj t njohjeve q familjaret e saj kishin me pronart e lokalit. Prvese punonte n Tiran, viktima rezultonte t jetonte po n Tiran, n nj apartament n afrsi t rrugs “Bardhyl”. N kt banes jetonte me fmijt e saj, pasi rezultonte t ishte e ndar. N periudhn e 1997 pr shkak t rrmujave t atij viti, pjesa m e madhe e popullsis qndronte n shtpi, pasi nuk kishte mundsi t mdha aktivitetesh dhe argtimesh. Kshtu viktima pr shkak t njohjeve dhe lidhjeve q kishte me drejtoreshn e shkolls “Hoxha Tasim” dshmitaren Fatbardha Nito, kishte filluar t shkonte n kurse aerobie kur kishte koh t lir. Kshtu, si zakonisht edhe me dt. 23. 05. 1997 viktima ka shkuar n kursin e aerobis. Sapo ka ln antn dhe sht veshur me rroba sportive, ajo ka marr vesh se po e krkonte shoferi i nj makine fuoristrad, pikrisht i pandehuri Albenc Ago. Kt fakt e konfirmon dshmitarja Fatbardha Nito, e cila rreth ors 16:00 t asaj dite ka qen duke mbyllur dern kur ka par se fuoristrada ishte futur brenda oborrit dhe n t ishin dy persona. I pandehuri rezultonte se punonte si shofer i dshmitarit Gazmend Demi dhe nj pjes t madhe t kohs ishte shofer dhe i fushats elektorale t Partis Socialiste dhe n ndihm t shtabit elektoral t saj. N kohn q i pandehuri sht futur n oborrin e shkolls, ku bnte aerobi viktima dhe e ka marr me vete n makin, kan qen nj pjes e grupit t shoqrimit t kryetarit t Partis Socialiste t asaj kohe dhe pikrisht edhe dshmitari Alket Bega punonjs i repartit 88, q n at koh ishte me shrbim aty dhe q e njihte t pandehurin pasi punonte n grupin vullnetar. Kt fakt e konfirmon edhe drejtoresha e shkolls dhe njkohsisht njeri i afrt i viktims, dshmitarja Fatbardha Nito. Faktin e ardhjes n shkoll at dit e ka shpjeguar edhe msuesja e aerobis, dshmitarja Shpresa Thngjilli, e cila ditn e nesrme i ka dhn dshmitares Fatbardha Nito antn qe ajo kishte ln aty nj dit m par. Meqense n kt ant ndodheshin elsat e baness s saj, Fatbardha Nito ka shkuar dhe i ka uar n banesn e saj duke mos gjetur njeri. Pas katr ditsh ajo ka msuar pr vrasjen e ndodhur. M pas, sipas dshmive t dshmitarve dhe konkretisht t Gazmend Demit, informacioni q rezulton ta kt marr nga persona q njiheshin me t, po at dit e kan par viktimn Eva Vishaj n nj makin tip Mitsubishi ngjyr qielli q po udhtonte n drejtim t rrugs s Elbasanit, pikrisht te liceu artistik, makin q po drejtohej nga ana e t pandehurit Albenc Ago dhe q midis t dyve rezultonte se kishte marrdhnie t acaruara, fakt q sht vn re nga ana e ktyre dshmitarve.

  ***
  Pas ktij momenti, viktima Eva Vishaj nuk sht par me t. Po at dit viktima, sipas deklarimeve t dshmitarit Demi, sht krkuar n lokalin ku punonte zakonisht, por nuk kishte ardhur. M pas ky i fundit e ka krkuar edhe n banes, por nuk sht br e mundur gjetja e saj. Kshtu, po at nat s bashku me shoferin e tij kan shkuar n t gjith komisariatet e policis s Tirans pr t marr ndonj njoftim n lidhje me t, pasi nga ngjarjet e ‘97 far nuk prisje pr shkak t trazirave t krijuara. Ditn e nesrme dshmitari Demi ka lexuar mbi vrasjen e nj vajze t re, e cila ishte gjetur n rrugn Tiran-Elbasan, pikrisht n kilometrin 29. S bashku me dshmitarin tjetr, Ardian Resuli, i cili u pyet prpara gjykats, kan shkuar n morgun e Tirans ku kan konstatuar se pikrisht viktima ishte shtetasja Eva Vishaj. Pas interesimeve t tij pr autorin e mundshm t ksaj vrasjeje, ai ka folur edhe me dshmitarin Alket Bega, i cili i ka treguar n lidhje me rrethanat e marrjes s viktims nga ana e t pandehurit Albenc Ago me makin “Mitsubish” nga shkolla “Hoxha Tasim”. Pas marrjes s ktij informacioni dhe nj tjetri q makina e tij ishte par n at muzg t asaj dite duke kaluar n rrugn e Elbasanit me viktimn, dshmitari Demi ka krkuar q t kontaktonte direkt me t pandehurin Albenc Ago n telefon, ku ky i fundit i ka thn se i kishte ndodhur “dika” dhe n tensionim e sipr t dshmitarit Demi, i pandehuri Ago ia ka mbyllur telefonin duke mos komunikuar m me t. Po sipas deklarimeve t dshmitarit, makina fuoristrad i ishte dhn nga ana e tij n ndihm t fushats elektorale, makin t ciln ia kishte marr shtetasit Andrea Lai. N deklarimet e marra dshmitarit Ardian Resuli shpjegohet i gjith mekanizmi i msiprm i deklaruar nga ana e dshmitarit Gazmend Demi. Ai konfirmon se kishte shkuar n morg s bashku me dshmitarin tjetr dhe se kishin par se viktima ishte pikrisht Eva Vishaj dhe se ajo kishte marr nj plumb t vetm n sy. Madje, ky deklaron se nga shokt e tij kishte msuar se vrasjen e kishte br i pandehuri Albenc Ago, t cilit n at koh i thrrisnin “Benc” dhe punonte me nj fuoristrad te Partia Socialiste. Pas hetimeve ka rezultuar se kt makin n muajin maj dshmitari Gazmend Demi ia ka krkuar shtetasit Andrea Lai, makin t ciln ia ka marr firms gjermane “Leiko Lazer”, pasi n at koh nuk dispononte nj t till. Sipas gjykimit, kjo makin kishte kaluar nga duar t ndryshme derisa koht e fundit e prdorte i pandehuri Albenc Ago. Nga ana e organeve hetimore n at koh sht br dhe akti i ekspertimit mjeko-ligjor dhe, sipas ktij akti, me nr. 133 dt. 24. 05. 2005 ka rezultuar se n trupin e viktims Eva Likaj vrehen dmtime t ndryshme trupore, konkretisht plag tejshkuese me arm zjarri n kok, n syrin e djatht, hematoma n syrin e majt, dermishtje n fytyr dhe n gjymtyr. Kto dmtime jan shkaktuar nga plaga tejshkuese me arm zjarri me puthitje n kok, ndrsa dmtimet e tjera me mjete t forta mprehts, fakt se ndaj viktims sht ushtruar dhun m prpara. Ndrsa vdekja e saj ka ardhur si pasoj e kontuzionit t trurit. N momentin e kryerjes s kufoms ka rezultuar se viktima Eva Vishaj ka qen e veshur me nj bluze t bardh me krah t shkurtra dhe me pantallona t shkurtra sintetike, rroba kto q viktima i prdorte pr aerobi n palestr, gj q konfirmon faktin se kjo e fundit sht marr po at dit nga palestra, pikrisht nga ana e t pandehurit Albenc Ago.

  ***
  Kshtu nga deklarimet e dshmitarve dhe rrethanat e ngjarjes rezulton se i pandehuri e ka marr viktimn Eva Vishaj ditn e ngjarjes, rreth ors 16:00 te shkolla “Hoxha Tasim”, sht par t kalonte po at dit pas ksaj ore n Rrugn e Elbasanit dhe sht gjetur po at dit n kilometrin 29 nga dshmitari Astrit Haskaj, rreth ors 19:00. Nga gjykimi rezultoi se i pandehuri nuk ka qen efektiv i Gards s Republiks, se pistoleta q mbante me vete dhe me t ciln ka realizuar vrasjen ka qen pa lejen e organeve kompetente. Nga rrethanat e zhvillimit t ngjarjes, procesverbalit t kryerjes s kufoms, aktit t ekspertimit, deklarimeve nga Gazmend Demi, Alket Bega, Ardian Resuli, Fatbardha Noti, Shpresa Thngjilli, Robert Vishaj, Saimir Vishaj dhe t tjer, si dhe nga t gjith provat e nnshtruara ktij gjykimi arrihet n prfundimin se i pandehuri ka konsumuar t gjith elementt e veprs penale t vrasjes dhe armmbajtjes pa leje parashikuar nga nenet 76 e 278/2 t K.Penal. Kjo vepr penale ka prekur ato marrdhnie juridike, t cilat jan vendosur pr t siguruar t drejtn pr t jetuar si nj e drejt themelore. Nga ana objektive vepra penale e vrasjes sht karakterizuar nga rrethana t veanta si sht ajo e grindjes midis autorit t vrasjes t pandehurit dhe viktims, fakt q konfirmohet nga dhuna e prdorur dhe qitjes me arm zjarri n syrin e djatht, grindje, e cila ka prfunduar me vdekjen e shtetases Eva Vishaj. Nga dokumentacionet e ndodhura n dosje rezulton se subjekti i veprs penale sht i prgjegjshm n lidhje me veprn e kryer. Nga ana subjektive, vepra penale sht kryer me dashje t drejtprdrejt n grindje e sipr, ku i pandehuri i ka parashikuar pasojat e veprs penale dhe dshiron ardhjen e tyre dhe me ndrgjegje i ka lejuar ardhjen e saj. Ndrsa pr sa i prket veprs penale t armmbajtjes pa leje rezulton se vepra ka prekur ato marrdhnie q jan vendosur pr t siguruar rendin dhe sigurin publike nga prodhimi, mbajtja, apo shitja e armve luftarake. Nga ana objektive vepra sht kryer me mbajtjen pa leje t armve luftarake dhe konkretisht t nj pistolete t kalibrit 9 mm nga ana e t pandehurit. Nga ana subjektive vepra sht kryer me dashje direkte. N caktimin e llojit dhe t mass s dnimit, gjykata ka parasysh rrezikshmrin shoqrore t veprs dhe t pandehurit, faktin e qenies t padnuar, nuk sht i penduar, i sht shmangur gjykimit dhe hetimit, kryerjen pr motive t dobta, prdorimin e dhuns ndaj viktims, kryerjen e vrasjes me mizori dhe egrsi, gj q duket nga plaga e marr te viktima, krkesn e organit t Prokuroris, gjendjen ekonomike dhe familjare, si dhe rrethanat e tjera t parashikuara nga nenet 48 e 49 t K.Penal.
  PER KETO ARSYE
  Gjykata bazuar n nenin 390 t K.Pr.Penale
  V E N D O S I
  - Deklarimin fajtor t t pandehurit Albenc Ago pr veprn penale t “Vrasjes me dashje” t parashikuar nga neni 76 i K.Penal dhe dnimin e tij n baz t ktij neni me 20 vjet burgim.
  - Deklarimin fajtor t t pandehurit Albenc Ago pr veprn penale t “Mbajtjes pa leje t armve luftarake dhe municionit” t parashikuar nga neni 278/2 i K.Penal dhe dnimin e tij n baz t ktij neni me 1.5 vjet burgim.
  - N zbatim t nenit 55 t K.Penal n bashkim t dnimeve e dnon prfundimisht me 20 vjet burgim.
  - Vuajtja e dnimit fillon nga dita e ekzekutimit t ktij vendimi.
  - Vuajtja e dnimit t bhet n burg t siguris s lart.
  - Shpenzimet gjyqsore i ngarkohen t pandehurit.
  - Kundr vendimit lejohet ankim n Gjykatn e Apelit Tiran brenda 10 ditve, duke filluar ky afat nga dita e nesrme e shpalljes.
  - U shpall sot m dt. 01.12.2005, n Tiran.

  GJ Y Q T A R
  GJIN GJONI

  S E K R E T A R E
  KLODIANA KAMBERAJ  Operacioni pas zbulimit t telefonatave dhe vendbanimit. Policia: Ndryshoi shtpin pak dit m par

  Nna e Elsa Lils, arrestohet vrassi
  Albenc Ago u prangos mngjesin e djeshm n Padova t Italis

  Arrestohet nga policia italiane i dnuari pr vrasjen e Eva Vishajt.

  Viktima e krimit ishte nna e kngtares s njohur shqiptare Elsa Lila. Albenc Ago, i shpallur fajtor dhe i dnuar me 20 vjet burg pr vrasje, ka rn n pranga n ort e para t mngjesit t djeshm. Operacioni pr arrestimin e tij sht br bazuar n t dhnat operative, q kishin mbrritur n zyrat e policis s Padovas prej pak ditve. Veprimet operacionale pr arrestimin u prqendruan n nj kontroll t befasishm n apartamentin, ku banonte shqiptari. Lajmi sht konfirmuar dje rreth mesdits nga agjencia italiane e lajmeve ANSA, e cila tha se Albenc Ago, 38 vje, ishte arrestuar n Padova, bazuar n urdhrin e arrestit t policis shqiptare. Arrestimi, sipas agjencis, sht br n apartamentin ku shqiptari i shumkrkuar kishte vetm pak koh q banonte. Burimet nga policia shqiptare, thon se Ago ishte treguar i kujdesshm dhe se kishte ndryshuar disa her vendbanimin e tij. Masat e tij ishin rritur ndjeshm, pasi Prokuroria shqiptare n Tiran e akuzoi pr vrasjen e ndodhur m 23 maj 1997 n aksin rrugor Tiran-Elbasan.

  Operacioni
  Mbrmjen e djeshme zyrtar t lart t Ministris s Brendshme than pr gazetn “Panorama” se q dje n mngjes kan pasur konfirmime pr arrestimin e Albenc Agos. “Oficert tan kan konfirmuar arrestimin dhe ne menjher kemi hyr n procedurn e ekstradimit t personit t krkuar”, pohuan burimet e Ministris s Brendshme. Ato than se policia shqiptare ka plotsuar t gjitha formalitetet edhe n kt rast, pr personat e krkuar prej saj, q ndodhen jasht vendit. Detyrimet e policis shqiptare n kto raste, lidhen me vendbanimin e t krkuarit, numrat e tij t telefonit dhe informacione t tjera q mund t prdoren nga policia italiane pr lokalizimin dhe prangosjen e personit t krkuar. Burimet policore pohuan m tej se pas arrestimit edhe nga deklarimet e shqiptarit, por edhe nga t dhna t tjera, ishte konfirmuar identiteti i t dnuarit pr vrasje.  SI U RIHAP DOSJA
  Dosja e vrasjes s nns s kngtares Elsa Lila, sht rihapur n dhjetor 2004, pas nj letre t familjarve t viktims drguar n adres t prokurorit t Prgjithshm, Theodhori Sollaku. Hetimi sht rifilluar pothuajse nga e para, ndrsa n pak dit Drejtoria e Hetimit n Prokurorin e Prgjithshme prcaktoi autorin dhe pistn e vrasjes. M pas pr veprimet procedurale dosja mbrriti n Prokurorin e Tirans, ku u ngrit akuza dhe u pyetn dshmitart e krimit.
  FAKTET E REJA
  Albenc Ago, sikurse sht thn edhe n dosjen e hetimit nga disa dshmitar, ka qen i pranishm n makin bashk me viktimn e vrasjes. Burime nga organet e hetimit n Tiran jan shprehur dje se i dnuari mund t jap deklarimet e tij, t cilat nse paraqesin fakte t reja pr shkakun, autorsin, apo rrethanat e krimit, mund t rikthejn dosjen edhe njher n hetim. Pavarsisht se sht person i dnuar pr krimin, nse Albenc Ago paraqet fakte t pashqyrtuara m par n hetim, dosja mund t rihapet srish.

  ---panorama-
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 27-08-2006 m 14:18

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Kngtarja thyhen heshtjen pr vrasjen e t ms, Eva Vishaj

  Arrestimi i Agos, rrfehet Elsa Lila


  Elsa Demo

  TIRAN- Elsa Lila, emri i t cils sht prmendur po aq her sa shkruhej e flitej n kronikat e zeza n kto nnt vjet, pr vrasjen e s ms, Eva Vishaj, flet m n fund, nj dit pas arrestimit n Padova t vrassit Albenc Ago. Doja t falenderoja organet shqiptare t rendit dhe t Interpolit pr punn q kam br. Doja ti falenderoja vrtet publikisht. T tjerat dihen,- tha dje prmes telefonit kngtarja e njohur Elsa Lila, e cila ndodhet n Tiran pr t kaluar pushimet si do vit pran t afrmve. E pyetur nse Albenc Ago i thot m shum sesa emri i njeriut q i vrau nnn n 22-23 maj 1997, Elsa shtoi: nuk e njoh fare kt njeri. Nuk kam pasur asnjher t bj, nuk e kam takuar kurr. Sigurisht q arrestimi i tij sht sadopak pr t dhe gjyshrit e saj nga ana e nns nj lirim. Tani edhe gjyshrit e mi ndihen pak m t qet e m t liruar, si do ndihej kushdo kur drejtsia vihet n vend. Tani q organet e drejtsis kan n dor Albenc Agon, i dnuar me 20 vjet heqje lirie, pr Elsa Liln mjafton kaq q nj her t vetme t mos i evitoj mediat. Gazetat kshtu kan vepruar gjithnj pr kt shtje dhe un jam munduar ti evitoj. Askush nuk ka dshir q emri ti prmendet n gazeta pr historit private. Aq m tepr kur bhet fjal pr nj gj kaq t rnd. Dhe ky presion mediatik nuk t l t meditosh dhe t mendosh dhimbjen tnde. Me kto fjal e mbyll pohimin e saj Elsa Lila pr ngjarjen e rnd dhe pr rolin q ka luajtur shtypi n kt histori. Vajza 25-vjeare jeton mes Italis dhe Zvicrs. Pak e angazhuar n sken koht e fundit, ajo ka pasur nj karrier q e ngjiti rrufeshm fillimisht si zbulim i kngs shqiptare dhe m pas si nj nga zrat m t mir t dekadave t fundit. Kngtarja u b e njohur n mesin e viteve 2000, n adoleshencn e hershme, kur n skenn e festivaleve t dhjetorit n RTSH fitoi mimin e par me Pyes lotin n 1996. Pas ktij viti, Lila merr pjes si pretendente pr mime po n t njjtn sken, prfaqson Shqiprin n disa ngjarje muzikore ndrkombtare, derisa vendos t studioj arkitektur n Itali ku shum shpejt fitoi edhe qytetarin italiane. N vitin 2003 konkurron me dinjitet n festivalin m t madh t kngs italiane n seksionin e t rinjve, me kngn Valeria dhe pozicionohet shum mir n klasifikimin e prgjithshm. Po at vit del edhe albumi i saj i par q mban emrin Elsa Lila. Karriera e Lils ka mbetur ktu.
  28/08/2006
  shekulli

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Brari
  Arrestimi i Agos, rrfehet Elsa Lila
  Me falni vetem pak se spo e kuptoj un dicka ktu edhe pse po e lexoj por spo e kuptoj per ca po behet fjal..

  Elsa Lila , mos eshte nje qe e vran ne USA ka qen si Kengetare?

  Me thuani ju lutem se po kam deshir ta dij.. apo me eshte ngatrruat emeri me nje Elsa qe eshte gjet e Vrar ne US.
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Antarsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  po te kishe durim e ta lexoje deri ne fund shkrimin e fundit do ta kishe kuptuar, megjithate po ta citoj une pjesen qe te intereson
  ajo ka pasur nj karrier q e ngjiti rrufeshm fillimisht si zbulim i kngs shqiptare dhe m pas si nj nga zrat m t mir t dekadave t fundit. Kngtarja u b e njohur n mesin e viteve 2000, n adoleshencn e hershme, kur n skenn e festivaleve t dhjetorit n RTSH fitoi mimin e par me “Pyes lotin” n 1996. Pas ktij viti, Lila merr pjes si pretendente pr mime po n t njjtn sken, prfaqson Shqiprin n disa ngjarje muzikore ndrkombtare, derisa vendos t studioj arkitektur n Itali ku shum shpejt fitoi edhe qytetarin italiane. N vitin 2003 konkurron me dinjitet n festivalin m t madh t kngs italiane n seksionin e t rinjve, me kngn “Valeria” dhe pozicionohet shum mir n klasifikimin e prgjithshm. Po at vit del edhe albumi i saj i par q mban emrin Elsa Lila. Karriera e Lils ka mbetur ktu.

 10. #30
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  E kam thene edhe me pare, MJAFT O 'GAZETARE' ME SHPREHJE TE TIPIT "NENA E ELSA LILES." E ku se? Mu ne titull! Kaq te etur per lexues sa per c'do shkrim do shkruani ne titull emrin e Elsa Liles. Sa njerez te ndyre qe jeni, pa perjashtim Lindita Cela, Keti Banushi, Gazmend Janku, e ca te Panorama. Njerez pa pike kulture.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 11. #31
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Sajmir Vishaj, vllai i viktims pohoi dje se nse n krye t qeveris do t ishte Nano, vrasja do mbetej e pazbardhur

  “Ago, vetm ekzekutori, pres t tregoj kupoln q e urdhroi”


  Lindita ela

  TIRAN- Albenc Ago sht njeriu q do t zbardh jo vetm motivet, por edhe autort q kan urdhruar vrasjen e Eva Vishajt n vitin 1997. Kshtu e ka komentuar dje pr gazetn “Shekulli” arrestimin e br dy dit m par n Padova t Italis, Sajmir Vishaj, vllai i viktims. “Un pres q i arrestuari t tregoj kupoln e njerzve q e kan urdhruar pr t ekzekutuar motrn time si dhe motivet e vrasjes”,- tha dje avokati Vishaj. Megjithse lajmin pr arrestimin e Albenc Agos e ka msuar dje n mesdit, Vishaj tha se nj gj t till e priste pas vendimit t dhn nga gjykata, e cili e shpalli at fajtor pr vrasjen e nns s kngtares s njohur, Elsa Lila. Madje, Vishaj ka falnderuar edhe kryeministrin Sali Berisha pr arrestimin e Albenc Agos, megjithse prangat i jan vn n shtetin fqinj. Sipas avokatit, arrestimi i autorit t vrasjes s motrs s tij nuk do t ishte kryer, nse n krye t ekzekutivit do t ishte Fatos Nano dhe ngjarja do t mbetej e pazbardhur, ashtu si ka ndodhur pr tet vjet m radh.

  ***

  “Albenc Ago sht vetm ekzekutori i Eva Vishajt, ndrkoh q t tjer kan urdhruar vrasjen e saj”. T paktn ky sht pretendimi q ngre vllai i saj. Ndrsa e ka mirpritur arrestimin e autorit t vrasjes, Sajmir Vishaj thot se shpreson q nprmjet dshmis s tij t hidhet m shum drit pr ngjarjen e ndodhur n maj t vitit 1997. Vllai i viktims thot se nuk ka asnj dyshim q autori i vrasjes sht Ago, ndrkoh q shpreson se nga dshmia e tij t gjenden edhe motivet e vrasjes si dhe personat e tjer t implikuar n kt ngjarje. “Sigurisht q pasi msova arrestimin e autorit t vrasjes jam m i lehtsuar nga nj barr e rnd, sepse jo vetm q n kt mnyr do t vihet drejtsia n vend, por m e rndsishmja sht q nprmjet ktij njeriu do t zbardhjet krejt ngjarja”-thot Sajmir Vishaj. Megjithse falnderon punn e br nga prokuroria, e cila rihapi dosjen pas tet vjetsh nga ekzekutimi n mnyr njerzore t Eva Vishajt, avokati nprmjet prononcimit t tij l t kuptohet fare qart q Albens Ago sht vetm autor i vrasjes. Sipas tij n kt ngjarje jan t prfshir edhe persona t tjer, q mesa duket dijeni ka vetm i arrestuari dy dit m par n Padova t Italis. Pikrisht pr kt arsye, Sajmir Visha e ka komentuar arrestimin e Albens Agos si tepr t rndsishm pr ngjarjen e ndodhur nnt vjet m par. Sipas avokatit, m shum sesa vuatja e dnimit, arrestimi i autorit e krimit do t nxjerr fakte t reja mbi ngjarjen.

  ***

  Vishaj pret q nprmjet Agos t rrfehen emrat e implikuar n kt ngjarje. E ndrsa gjykata ka cilsuar fajtor vetm Albenc Agon pr ekzekutimin e br n maj t vitit 1997, ekzekutimi i Eva Vishajt sht konsideruar si vrasje pr motive t dobta. Nnt vjet pas krimit, t afrmit e viktims jan t bindur se n kt vrasje jan t implikuar edhe persona t tjer, q deri m tani nuk jan prfshir n hetimet e organit t akuzs. “Un shpresoj q i arrestuari gjat seancave t pyetjeve t tregoj kupoln dhe njerzit q e kan urdhruar pr t vrar motrn time dhe motivet e ksaj. Pres q nprmjet dshmis s tij t zbardhen shum t vrteta q kan t bjn m kt ngjarje t tmerrshme pr familjen time”,-ka than dje vllai i Eva Vishajt.

  23 maj 1997

  Eva Vishaj sht gjetur e vrar n kilometrin 29 t rrugs nacionale Tiran- Elbasan. Trupi i saj sht gjetur nga kalimtart e rastit, t cilt kan njoftuar policin. Ajo ishte vrar nga nj plumb n kok dhe kishte shenja dhune n trup

  HETIMET

  Hetimet pr vrasjen e nns s kngtares Elsa Lila ishin ln pezull pr rreth tet vjet. N dhjetor t vitit t 2004, nj letr e drguar nga familjart e saj ka br q kryeprokurori, Theodhori Sollaku, t urdhroj fillimin e hetimeve

  FAMILJART

  T afrmit e Eva Vishajt kan hedhur dyshimet e tyre n lidhje me vrassin e mundshm. Ata kan prmendur nj emr si t dyshuar pr vrasjen, Albenc Agon. Pas krkimeve t bra u vrtetua se ai ishte n Itali

  ARRESTIMI

  Policia italiane ka arrestuar dje n Padova, Albenc Agon. sht sht prangosur n nj apartament n kt qytet. i dnuari me 20 vjet burg pr vrasjen e Eva Vishajt, pritet t ekstradohet shpejt n vendin ton

  PROCESI
  Vrasja e Eva Vishajt n pretencn e Prokuroris
  TIRAN- Eva Vishaj sht gjetur e vrar m 23 maj 1997, n kilometrin 29 t segmetit rrugor Tiran-Elbasan. “Bazuar n hetimet e kryera, n momentin e vrasjes viktima ka qen e shoqruar nga Albenc Ago, q asokohe shrbente si shofer vullnetar n Partinė Socialiste”,- thuhej n pretencn e prokuroris, n seancn e fundit gjyqsore. Familjart e Eva Vishajt kan deklaruar se 37-vjearja ka qen e punsuar si kamariere n lokalin “Juna” n Tiran dhe kishte njohje me autorin e vrasjes. Ditn e krimit, ajo ka qen n palestr, pran shkolls “Hoxha Tasim” dhe sht larguar q andej me nj makin fuoristrad. Sipas hetimeve t prokuroris, makina drejtohej nga Albenc Ago. N momentin e fundit q sht par gjall, nna e kngtares Elsa Lila ka qen e veshur me bluz dhe pantallona t bardha, rroba kto t gjetura n trupin e saj pa jet. Nga akt-ekspertiza ka rezultuar se Vishaj kishte shenja hematome n t gjitha pjest e trupit, gj q vrteton se ajo ishte dhunuar para se t ekzekutohej. Viktima sht qlluar me pistolet n syrin e djatht, plag kjo q i shkaktoi vdekjen. Vrasja e Eva Vishajt sht mbuluar nga misteri pr 7 vjet me radh. Dosja hetimore u hap vetm gjat vitit t kaluar, pas kmbnguljes s familjarve t saj dhe mesa u tregua, organet e hetimit nuk e patn t zorshm identifikimin dhe dnimin e autorit t krimit, 37-vjearit t arrestuar dje n Padova t Italis.

  Shekulli

 12. #32
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  S'ma merrte mendja qe do ish ky vrasesi, pasi e kam njohur , por s'e paskam njohur mire. Megjithese me vjen keq per te afermit, ky do litarin. Kot nuk thone: Qen , bir qeni !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 13. #33
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Nuk ma do mendja te jete personi ne fjale vrasesi, personi vertet ka qene ne makinen ku ndodhej viktima, por dikush tjeter perflitet te kete shkrehur pistoleten TT pas kokes se viktimes per llogari te dikujt tjeter sepse viktima arriti deri ne ate pike sa t'i bente edhe shantazh urdheruesit te vrasjes.
  Jane te thella keto pune, mos i thjeshtoni kaq shume.
  Persa i perket emrave qe permendni si deshmimtare te mundshem jeni komplet jashte teme, sepse personat qe ju permendni nuk kane asnje lidhje me vrasjen, thjesht ata mund te dijne dicka rreth ngjarjes, por jo te verteten qe per mua mendoj se do mbese ne erresire si shume ndodhi te zeza qe u kane ndodhur te pafajshmeve. Ustallaret mbesin ustallare dhe nuk j'a u ha qeni shkopin kollaj, e provuan me shkallnuerin dhe per cudi ende sot atij gjyhnaqari nuk i dihet autori.
  Te hudhemi ne rastin e te dashurit te Rexhines, i cili u masakrua barbarisht ne kthesen e cermes bashke me dy shoke te tij nen grykat e tre automatikeve Thomson, nje vrasje profesionistesh dhe ende sot nuk kane autor!
  Nejse te shohim sa do dale kjo e vertete sepse une jam teper teper skeptik.


  Dito.

 14. #34
  forever hers Maska e Eagle
  Antarsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  53
  Postime
  505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kujt rexhine? nanos? kush i dashur? kur e paskan vra?
  kush di me teper, te na rrefeje... bo c'vete
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 15. #35
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Eagle ne shqiptaret kemi ende probleme te thella me mentalitetin kundrejt kendveshtrimit NDER&PABESI, mbi kete aspekt bien pre edhe ata qe na udheheqin pasi nuk mund te dalin jashte origjines se shqiptarit i cili e zgjidh cdo gje nepermjet gjaknxehtesise dhe kanunit i cili impulsohet mjaft nga opinioni.

  Por le te mos dalim jashte temes per te cilen po diskutohet: Po te jap vetem nje info te shkurter sepse une e dua jeten dhe e mbroj ate, jo si keta pocat qe kane marre flamuret ne duar e nuk dine c'thone.
  Personi qe eshte deklaruar si i dashuri Rexhines ishte nga Elbasani dhe njihej si djale i hedhur ne ate qytet, per nje kohe te shkurter ai ka qene mbrojtesi kryesor i familjes Nano, kjo ishte edhe arsyeja e afrimitetit te tepert me ish gruan e kryetarit te opozites se atehershme. Te me ndjesh qe s'mund te deklaroj emra, por me duket me e arsyeshme keshtu.


  Dito.

 16. #36
  forever hers Maska e Eagle
  Antarsuar
  21-07-2002
  Vendndodhja
  boston-temporarly
  Mosha
  53
  Postime
  505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  no problem..kuptoj dhe mire e ke...flmnd
  nuk e duroj dot i-ne pa pike.

 17. #37
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  Dito, po mire A.A. s'qenka vrasesi. Po pse u largua nga Shqiperia dhe u fsheh per nje periudhe te gjate kohe, duke lene kalamaj e gru ? S'kuptoj ...
  He Eagle, kupton gje ti? Apo te presim Brarin te na ndricoje pak.
  Sa per ato thashethemet per Rexhinen , hera e pare qe i degjoj. Po shkova ndonjehere ne Elbasan, do u them atyre qe Dito me ka thene.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Brari vec gazetat ka si burim informimi sepse klane e kupola nuk njef direkt asnji.. qe ti di gjerat shkoqshem..
  un po i ngatrroj kte vish saimirin me vish ardianin..
  kush eshte vlla i Eves e prokuror nga kta?
  PS kish mundesi ne 8 vitet e saja te bente shum pune ne luft kunder kriminalitetit..( ne se do te donte ofkors) sepse asgje nuk i shpeton syrit te PS-se..sepse Ps eshte PPSH e shumfishuar..
  sepse kur nuk i shpetonte gje syrit te PPSH-se mendo PS-ne qe eshte PPSH plus nipo mbeso bij e bijza te PPSH-se..
  plus..ne se nje ppsh-isti do i duhej ti hypte bicikletes kineze e te shkonte te gjente operativin.. sot ps-isti me nje xerr celuloidi.. me fal celulari ne sekond e lajmeron e informon shefin e celules apo "operativin".. apo me nje te ndezur BMW benxo volvo fiatin vete direkt e raporton ne parti a sigurim ..
  Keshtu punet..
  dito, te kaluara ..
  e na trego ndoj gje a derbardh se ti rri me njerez qe din shum..

  hajde hape sqepn se jemi kurioz te dime "nen rrogozin" e tiranes..

  edhe ajo e ngrata Irena u zhduk..gjynaf..
  me plumb ne sy e kan vra kte te shkreten..Ev..
  nga mbine kta kriminele mor aman..

  tmerr.. cfar kombi i perkasim..

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  538
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga GjIlAnAsI_cSi
  Me falni vetem pak se spo e kuptoj un dicka ktu edhe pse po e lexoj por spo e kuptoj per ca po behet fjal..

  Elsa Lila , mos eshte nje qe e vran ne USA ka qen si Kengetare?

  Me thuani ju lutem se po kam deshir ta dij.. apo me eshte ngatrruat emeri me nje Elsa qe eshte gjet e Vrar ne US.


  More Gjilanasi .
  Sikur duket ty t sht ngatruar kngtarja Elsa Lila me kngtaren tjetr Shqiptare Anita Bitri q u mbyt familjarisht ( me nnn e vajzn e vet ) nga helmimi i rrjedhjes s gazit natyror n apartamentin e saj n Staten Island t New Yorkut -SHBA .

 20. #40
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Flet kngtarja: Lajmin e kapjes s autorit e msova nga nj shqiptar

  Elsa Lila: Si zbuluam vrassin e nns sime

  Anila Mema

  Nj letr e drguar n adres t Prokuroris s Tirans ka rihapur hetimin e dosjes penale t vrasjes s Eva Vishajt, nj hetim i mbetur pa autor q prej vitit 1997.

  Pas konfirmimeve t familjarve dhe Prokuroris, kngtarja e njohur shqiptare, Elsa Lila, tha se letra e familjes kishte vn drejtsin n lvizje. Zri i njohur shqiptar n skenat italiane ndodhet aktualisht n Shqipri, dhe si tregon, ka kaluar disa dit pushime n jug t Shqipris. “Para dy viteve, n dhjetor 2004, i drguam nj letr n adres t Prokuroris s Tirans pr rihapjen e shtjes. Organet e rendit u vun n lvizje dhe punuan me ngulmim t jashtzakonshm”, pohoi Elsa Lila. Sipas saj, ky rast sht nj rreze shprese pr t gjitha ato familje shqiptare q kan nj breng t till dhe ende nuk kan gjetur drejtsi pr t afrmit e tyre. Vajza e Eva Vishajt, e cila u vra nnt vite m par, ka falnderuar dje organet e drejtsis shqiptare, Prokurorin e Tirans dhe Interpolin pr arrestimin e autorit t krimit. Elsa Lila pohoi m tej se ajo dhe familja e saj ndjehen tashm m t liruar, kur msojn se autori i ngjarjes do t prballet me drejtsin. Elsa Lila i ka kushtuar edhe nj kng nns s saj. “Mamy”, titullohet knga, tekstin e s cils e ka krijuar vet, ndrsa kngtarja shqiptare ka menduar q t prezantohej n “Sanremo” me t, por planet kan ndryshuar pr shkaqe q nuk varen prej saj. Gjithsesi, teksti i kngs, sipas Elss, sht shkruar n nntor 2004, nj muaj pasi kishte krijuar muzikn e s njjts kng. Kngtarja e njohur shqiptare, n nj intervist pr gazetn “Panorama” tregoi marrdhniet me nnn e saj dhe si e msoi lajmin e arrestimit t Albenc Agos.

  Si e msuat lajmin se ishte arrestuar i dnuari pr vrasjen e nns suaj?

  E msova nprmjet telefonit. Nj miku im shqiptar, gazetar n Itali, m telefonoi dhe m tha lajmin. Pastaj ndeza televizorin dhe pash kanalet shqiptare. Kshtu e msova.

  far keni menduar gjat gjith ktyre viteve?

  Isha e sigurt q nj dit dika do t zbardhej.

  Cilat kan qen marrdhniet tuaja me nnn?

  Lidhje normale midis nj nne dhe nj bije, raporte shum pozitive dhe kujtime shum t bukura.

  A ju kujtohet dita kur ndodhi ngjarja?

  Jo, pr kt nuk dua t flas, sht shum.

  Cili ka qen shpjegimi q ju kan dhn organet e drejtsis pas ngjarjes?

  Nuk dua t’i bj publike shpjegimet q kam pasur n mnyr private.

  Si ndodhi q u rihap shtja?

  Drguam nj letr n Prokurorin e Tirans 2 vite m par. Kjo letr vuri n lvizje drejtsin. Ata punuan me kmbngulje dhe arritn nj rezultat. Dua t’i falnderoj pr kt.

  Pr shum koh n media, por edhe n opinion, ka pasur shum hipoteza pr mnyrn si ndodhi krimi dhe shkaqet, a mendoni se misteri merr fund ktu?

  At e vendos drejtsia shqiptare. Nuk e vendos un.

  Daja juaj, Samir Visha, deklaron se persona t tjer nga Albenc Ago kan urdhruar krimin, i arrestuari sht vetm ekzekutor i tij, ’mendoni pr kt?

  Un jam un dhe daja im sht daja dhe secili ka mendim personal. Un nuk przihem me mendimet e tij.

  A ju ka shprehur nna juaj ndonj shqetsim para se t ndodhte vrasja?

  Absolutisht jo. Edhe nse do ma kishte shprehur nuk do ta bja publike n media.

  Prokuroria n pretencn e saj dhe gjykata n vendim nuk kan thn asgj pr shkakun e vrasjes, ’mendoni pr kt?

  Edhe kjo sht dika personale, nuk mund ta them.


  AUTORI
  Albenc Ago, i dnuar n Shqipri pr vrasjen e nns s Elsa Lils, ka qen objekt i puns s policis italiane para se t shpallej n krkim pr ngjarjen e ndodhur m 23 maj 1997, n kilometrin e 18 t rrugs Tiran-Elbasan. Sipas gazets lokale t Padovs, Albenc Ago mbahej n vzhgim nga policia italiane pr shkak t disa denoncimeve t bra ndaj tij nga Policia Rrugore e Rovigos. Kto denoncime, sipas gazets italiane, jan br n periudhn 2002-2005.

  KRIMET
  Policia italiane e ka hetuar Albenc Agon edhe pr akuzn e shfrytzimit t prostitucionit. Ky fakt, thuhet nga mediat italiane, t cilat duke iu referuar policis pretendojn se Albenc Ago dyshohet t ket krcnuar me pistolet disa femra gjat qndrimit t tij n Itali. Vajzat kan dshmuar n polici. Pikrisht pas ktyre informacioneve, policia hyri befasisht n apartamentin e tij dhe veproi me shpejtsi pr t mos i ln koh t kundrprgjigjej.

  Panorama

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 07:18
 2. Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 22-02-2006, 11:15
 3. Arrestohet vrasesi (serb) i ministres suedeze
  Nga Ullmar Qvick n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 30-03-2004, 17:52
 4. Arrestohet n shpelln e malit t Dajtit, vrassi i Ali Demit
  Nga ALBA n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 03:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •