Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 45
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  Arrestohet n Itali vrassi i Eva Vishs, nns s Elsa Lila

  Shekulli

  --


  Pas katr muaj hetimesh intensive, prokuroria e Tirans identifikon autort e implikuar n vrasjen e nns s kngtares Lila

  "Dim vrassin e nns s Elss"

  Prokuroria, disa flet- arreste pr vrasjen e Eva Vishajt

  Lindita ela

  TIRAN- Prokuroria e Tirans sht drejt zbardhjes s plot t vrasjes s Eva Vishajt, nna e kngtares s njohur Elsa Lila, madje sipas burimeve jan prer disa flet- arreste. Burime t Prokuroris than pr gazetn se pr vrasjen e 39-vjeares Eva Vishaj, jan t dyshuar disa persona. Hetimet nuk kan prfunduar, por n ekzekutimin e gruas 39- veare jan implikuar disa persona,- than pr gazetn burime t prokuroris. Pr efekt hetimi nuk bhen t ditura emrat e personave t implikuar n kt vrasje, por konfirmohet prerja e disa flet arresteve. Sipas burimeve, t implikuarit n vrasjen e Eva Vishajt pritet t arrestohen shum shpejt dhe dshmia e tyre do t oj n zbardhjen e motivit t ekzekutimit t nns s dy fmijve, n maj t vitit 1997. Plot katr muaj i sht dashur t punoj grupit t hetimit n Prokurorin e Tirans pr t shkuar drejt zbardhjes s nj prej vrasjeve m misterioze t tet viteve t fundit. Megjithse grupi hetimor sht prballur me nj munges t theksuar provash, ai ka arritur t zbuloj personat e dyshuar n kt vrasje. Ndrkoh, t afrmit e viktims, nga ana e tyre, kan thn se e din kush e ka vrar Evn. Sipas tyre, ai sht nj person me inicialet A.A dhe q pas vrasjes s Evs sht larguar n Itali. Emri i tij i plot ndodhet n dosjet e hetimit t prokuroris.

  Vrasja pa dosje
  Deri katr muaj m par, pr vrasjen e Eva Vishaj nuk ekzistonte asnj dosje, qoft dhe me t dhnat elementare t ekspertizs n vendin e ngjares. Nj munges e till provash ka vshtirsuar s teprmi punn e grupit hetimor t prokuroris s Tirans, q menjher pas krkess s babait t viktims, nisi hetimet pr zbardhjen e ngjarjes. Burime nga prokuroria bjn t ditur pr gazetn se pr kt vrasje nuk ka ekzistuar asnj e dhn n Ministrin e Rendit Publik. Grupit t hetimit i sht dashur ta nis gjithka nga e para. Nga ana e tyre, t afrmit e viktims kan thn pr gazetn se nj grup punonjsish t komisariatit nr. 4 n kryeqytet kan br kqyrjen e vendit t ngjarjes, (n kilometrin 31 ku u gjet e vrar Eva Vishaj) dhe se hetimet paraprake lidhur me vrasjen e saj u drguan n prokurorin e Tirans. Por dosja me kto t dhna, sipas familjarve t gruas s vrar, i sht prcjell n at koh komisariatit t policis s Elbasanit, pr shkak se trupi pajet i Eva Vishajt u gjet n territorin q mbulon ky komisariat. Por edhe n komisariatin e policis s Elbasanit, nuk ekziston nj dosje pr kt vrasje. Madje msohet se as prokuroria e ktij qyteti nuk sht marr me hetimin pr zbardhjen e ekzekutimit t Eva Vishajt.
  Hetimi
  Hetimet pr vrasjen n rrethana misterioze t 39-vjeares Eva Vishaj, n 23 maj t vitit 97, kan nisur dhe po vazhdojn nn drejtimin e prokurorit t rrethit t Tirans, Vexhi Mumata. Nga hetimet e deritanishme, sipas burimeve pr gazetn, ka rezultuar se vrasja e Eva Vishajt sht kryer me paramendim. N trupin e viktims nuk sht ushtruar asnj lloj dhune as edhe nuk sht prdhunuar. Vdekja e Eva Vishs sht shkaktuar vetm nga nj plumb n kok, kjo e vrtetuar edhe nga ekspertiza e mjekve ligjor. Sipas hetimeve t deritanishme, rezulton se Eva Vishaj ka qen duke udhtuar me autorin e krimit, i cili gjat rrugs Tiran-Elbasan e ka ekzekutuar me arm zjarri. Hetuesit kmbngulin se vrasja e 39-vjeares sht kryer me paramendim, pasi mbi viktimn nuk sht ushtruar asnj lloj dhune.

  Familjart
  Familjart e viktims, krahas shum t dhnave q i kan dhn grupit t hetimit, kan treguar dhe emrin e personit q sipas tyre sht vrassi i Eva Vishajt. Sipas tyre, autor i vrasjes s Evs sht nj person me inicialet A. A., i cili aktualisht jeton n Itali. Sipas ktij burimi, thuhet se personi i dyshuar pr vrasjen e 39-vjeares Eva Vishaj ka qen i martuar dhe se ai sht larguar nga Shqipria pas ekzekutimit t saj. Sipas burimeve, ndaj personit t denoncuar nga t afrmit e viktims sht prer nj flet- arresti ndrkoh q pritet ekstradimi i tij nga Italia. Gjithsesi grupi i hetimit mbetet i rezervuar lidhur me detajet e hollsishme rreth personave t implikuar n ekzekutimin n rrethana enigmatike t Eva Vishajt, n maj t vitit 1997.

  Tet vjet mister
  Pas tet vitesh, prokuroria e Tirans sht n prag t zbardhjes s plot t vrasjes s Eva Vishajt, lindur n Vlor dhe banuese n Tirans. Pr vite me radh, vrasja e ndodhur n maj t vitit 1997 ka qen krejtsisht e mistershme. Askush nuk ka kryer hetime mbi motivet dhe autort e ksaj vrasjeje. Madje misteri i vrasjes s gruas 39-vjeare shoqrohej dhe me legjenda t cilat sipas hetimeve t deritanishme t prokuroris, jan shum larg s vrtets. Prgjat ksaj sht folur se 39- vjearja Eva Vishaj sht vrar n shtpin e saj dhe m pas sht hedhur n Qaf-Krrab. Trazirat q shoqruan vitin 97 duket se kan ndikuar n moskryerjen e hetimeve t plota pr zbardhjen e ngjarjes. Por nj letr e mbrritur pak muaj m par, n Prokurorin e Prgjithshme, nga babai i viktims, duket se ka nxjerr nga sirtaret nj nga krimet m t rnda.
  Lindita ela

  23 maj 97
  Kjo sht dita kur Eva Vishaj u gjet e vrar n kilometrin 31, n rrugn nacionale Tiran- Elbasan. Trupi i pajet i nns s dy fmijve u gjet nga kalimtar t rastit t cilt m pas lajmruan menjher n polici. Policia q ather kreu hetime nuk dalloi shenja dhun n trupin e viktims, prvese nj plumb n kok q i kishte marr jetn 39-vjeares

  Dhjetor 2004
  Deri n kt koh nuk ekzistonte asnj dosje pr vrasjen e Eva Vishajt. Familjart e saj kan pritur m kot nga policia apo prokuroria pr gjetjen e autorve t vrasjes s vajzs s tyre. Dhe pritja e tyre ka sosur. Ata kan shkuar n Prokurorin e Prgjithshme, ku dhe kan krkuar me insistim nisjen e hetimet pr vrasjen n rrethana misterioze t vajzs s tyre

  Pas 4 muajsh
  Katr muaj pas krkess s nisjes s hetimeve pr vrasjen e Eva Vishajt nga familjart e saj, kta t fundit kan marr njoftimin se autort e implikuar n kt krim jan identifikuar dhe shum shpejt do t arrestohen. Ky lajm ka mundur t zbus paksa plagn e t afrmve t Evs, sidomos t babait t saj, q u shpreh se tani do t prehem i qet

  Familjart: A.A sht vrassi
  Familjart e Eva Vishajt kan dhn pr grupin e hetimit emrin e nj personi pr t cilin ata dyshojn se sht autor i ekzekutimit t vajzs s tyre. Sipas familjarve, personi me inicialet A.A sht larguar n Itali, pas ekzekutimit t Evs. Thuhet se dhe ndaj personit t denoncuar nga familjart, prokuroria ka prer flet arrestin  Hetimet
  Katr muaj m par, nj grup prokurorsh t Prokuroris s Tirans kan nisur hetimet intensive pr vrasjen e Eva Vishajt, nns s kngtares s njohur Elsa Lila. Hetimet nisn pas nj letre q babai i gruas s vrar i drgoi Prokurorit t Prgjithshm, ku i krkonte gjetjen e autorve t vrasjes s vajzs s tij. Kan kaluar shum vite nga vrasja e vajzs sime dhe prokuroria nuk ka mundur t gjej autort dhe motivet e ksaj ngjarjeje,- thuhej n letrn q babai i viktims i drejtonte Prokurorit t Prgjithshm

  Flet- arrestet
  Pas katr muaj hetime intensive prokuroria e Tirans ka mundur t identifikoj autort e implikuar n vrasjen e nns s kngtares s njohur. Megjithse hetimet nuk kan prfunduar, sipas burimeve nga prokuroria e Tiran, jan prer disa flet arreste dhe shum shpejt personat e dyshuar do t arrestohen. Prokuroria nuk i bri t ditur emrat e personave t identifikuar, pr arsye hetimi. Burime nga grupi i hetimit than se arrestimi i tyre do t sjell dhe dshmi, t cilat do t zbardhin rrethanat dhe motivet e vrasjes s Eva Vishajt  14/04/2005

  -----------------  di llafe..

  8 vjet kan fjetur prokuroret e Nanos.. e skan ven ujet ne zjarr te gjejne vrasesin e Eves..
  Keshtu ja shperblen Nano mikeshave te veta..
  Per te fjetur hoteleve me te ndjeren sa ishte me trajnim ne Bence ja kish qejfi.. e sapo u lirua e u be krieminister nuk begenisi me te merret me mantenutat e vjetra..
  i braktisi "plakat " sikurse te shoqen e ca te tjera se helbete i duket vetja bill klinton e berluskon e Sheik Dubai e i duhet Harem me te Njoma..sikurse mikut te tij Thaqit ..

  Po Ps-ja si nuk cau koke per te mjeren Eva..
  Ajo i sillte pusull-direktivat Partise nga Benca..
  Apo sic duket mesoi shum gjera e nuk duhej te shihte me driten e diellit.. hajt nje plumb kokes e hiqe qafe.. coje ne te semes..
  Jan mesuar keta soji Bllokmeneve te cojne "ne te semes".. ata qe prishin pune..
  Biseda Nano-Abdi eshte thesar..
  Sallaku i shkrete i trembur nga Altin edvinat.. kerkon te mbrohet nen sqetullat e Nanos e i ngrati .. tash i duhet te zbardhe biografine e erret te Shefit.. per te gjetur pak strehe nen mullaqet e tije..
  Po per Shkallnurin te shohim se ke do kapi.. se Shefi Madh duhet lare me sapun e finje nga mekatet..
  Nikoll Lesi e ka radhen tani .. te shtypet nga Sallaku qe Nanosit ti dale fjala e "nderit" se ai asnje mize nuk ka shtypur..  ....

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Nj ministr dshmitar pr vrasjen e Eva Vishs, nns s Elsa Lila

  Flet Saimir Visha: Vetm Sollaku pranoi t hapte dosjen


  Vllai: Nj ministr dshmitar pr vrasjen e Eva Vishs


  Keti Banushi

  Saimir Visha nga shumica e njerzve njihet si nj avokat i suksesshm, por pakkush e di se ai sht vllai i Eva Vishs, mamas s vrar t kngtares Elsa Lila.

  Familjes s ish-prokurorit t dikurshm i jan dashur 8 vjet pritjeje q hetuesit t hapnin m n fund nj dosje pr t gjetur t vrtetn e vrasjes, mbytur prej kohsh n misterin e malit t Krrabs. Dy dit pas rishfaqjes n sken t ngjarjes s 23 majit 1997 n kilometrin 29 ku u gjet e vrar motra e tij, Visha shprehet gjat nj interviste pr gazetn Panorama se pas shum betejash m n fund Prokuroria ka vendosur t hetoj. Kemi provuar disa her, por ka qen e pamundur q t rihapet kjo shtje, derisa familja vendosi ti drgonte nj letr kryeprokurorit Sollaku. Visha akuzon edhe policin pr mosveprim, ndrkoh q tashm ai thot se presin vetm arrestimin e vrassit q pr ta ka qen nj emr i njohur me koh. Prokuroria na ka thn emrin e autorit dhe ky emr prputhet me dyshimet tona fill pas ngjarjes, shprehet avokat Visha. N letr jan drguar t gjitha t dhnat e familjes dhe nj gj e till sht marr n konsiderat nga zoti Sollaku, i cili hapi dosjen q nuk ishte hetuar asnjher m par. Visha thot se pr kt shtje Prokuroria ka thirrur pr t dshmuar edhe nj ministr, por ky i fundit ka refuzuar dy her t paraqitet. Megjithat avokati shpreson se kjo histori t zbardhet m n fund dhe fajtort t marrin at q meritojn, edhe pse pas kaq shum vjetsh.

  Zoti Visha ju keni drguar nj letr pr hapjen e hetimeve rreth vrasjes s motrs suaj, a sht e vrtet kjo?

  Po sht e vrtet, por jo un personalisht. Familja ime ka vendosur pr ti drguar nj letr prokurorit t prgjithshm, Theodhori Sollaku, t cilin e falenderoj s bashku me prokurorin e rrethit, Vexhi Mumata se menjher jan treguar t gatshm pr t ngritur grupin e puns, i cili pr pes muaj ka br nj pun t madhe deri n zbulimin e autorit. Letra sht drguar n dhjetor t 2004-s

  far prmban kjo letr?

  N letr, e cila sht shkruar nga babai jan dshmit e gjith pjestarve t familjes, ku secili ka treguar gjith at q di pr kt ngjarje. Jan t dhna n form dshmie, t cilat hedhin drit lidhur me vrasjen. Ndrsa letra e dyt sht nj falenderim pr zotin Sollaku dhe zotin Mumata.

  Sa e gjat sht letra?

  Letra e par sht shum e gjat dhe ka t gjitha detajet q familja di. Nuk di me saktsi se sa sht, por ka qen goxha e gjat dhe i sht drguar direkt kryeprokurorit Theodhori Sollaku.

  Sa prokuror kan punuar pr zbardhjen e ngjarjes?

  Me sa di un kan qen pes prokuror q kan punuar me dosjen, katr prej t cilve jan nga Prokuroria e Tirans dhe nj nga Prokuroria e Prgjithshme.

  E dini ju kush sht autori i vrasjes s motrs tuaj?

  Po, sigurisht. Jam vn n dijeni nga Prokuroria pr kt gj. S shpejti presim arrestimin dhe ekstradimin e tij, pasi sht vn n lvizje edhe Interpoli.

  Keni marr vesh m par se kush ishte autori apo e msuat emrin e tij nga Prokuroria?

  Ne kishim dyshimet tona pr autorin e vrasjes, por kur kto ishin t njjta edhe me rezultatet q nxori Prokuroria, ather u bindm plotsisht.

  A e njihni ju personin n fjal?

  Sigurisht. Por ne n kt moment nuk mund t themi asgj pr kt, pasi ai sht person n krkim dhe nuk duhet t nxjerrim sekretin hetimor. Me kt pun po merret drejtsia tashm.

  A keni krkuar m par rihapjen e hetimeve dhe nse jo, pse vendost ta bni pikrisht tani?

  Po kemi krkuar edhe m par q t rihapen hetimet por sa ishte prokuror i prgjithshm, Arben Rakipi kjo gj ishte pothuajse e pamundur. Krkesat tona t herpashershme jan kthyer mbrapsht dhe asgj nuk sht br pr t hetuar. Me ardhjen n kt post t Theodhori Sollakut ndryshoi situata dhe ne krkuam srish q kto hetime t hapen pr tu zbardhur e vrteta. Ndrkoh q jemi t paknaqur dhe t fyer nga drejtori i prgjithshm i policis s Tirans, Albert Dervishi, i cili jo vetm nuk ka vepruar, por edhe ka penguar n zbardhjen e vrasjes. Pr kt veprim t tij ne do t krkojm q t procedohet penalisht.

  N mnyr ju ka penguar zoti Dervishi?

  Me mosveprimin e tij. Pr t madje kjo vrasje rezulton sikur nuk ka ndodhur fare. Ndrkoh q sht vrtetuar q ngjarja ka ndodhur n 23 maj t vitit 1997 dhe ajo sht regjistruar fillimisht n komisariatin numr 4 n Tiran, i cili ka kryer veprimet e para. Ndrkoh q Dervishi ka deklaruar se kjo shtje nuk sht kompetenc e policis s Tirans, pasi ngjarja ka ndodhur n zonn e Elbasanit dhe i jan transferuar veprimet komisariatit t Elbasanit

  A ka dshmitar pr kt vrasje?

  Po ka, por familja ime sht pak e shqetsuar se edhe nj ministr, i cili ka dijeni pr vrasjen heziton t jet dshmitar. Ai sht thirrur dy her nga Prokuroria pr t dshmuar, por nuk sht paraqitur.  Drejtori i policis s shtetit mohon akuzat e vllait t viktims

  Dervishi: Ngjarja po hetohet me shum seriozitet

  Ka ndodhur n nj koh kur ishte e vshtir t merreshin prova

  Drejtori i policis s shtetit, Albert Derbishi menjher pas akuzave t lshuara n adres t tij nga vllai i viktims, Saimir Visha sht shprehur se ngjarja sht duke u hetuar me mjaft seriozitet nga policia dhe Prokuroria. I kontaktuar nga Panorama drejtori i policis s kryeqytetit, Albert Dervishi, ka mohuar akuzat q jan br n drejtim t tij pr kt shtje. Ai sht shprehur se si n do ngjarje t vjetr t rnd, edhe n kt ngjarje policia e Tirans e ka vlersuar dhe e ka patur n vmendje pikpamjen e ndrtimit t puns operative pr zbulimin e autorve. Ne kemi vn n dispozicion t gjith informacionin q kemi patur pr kt ngjarje, sht shprehuar kreu i bluve kryeqytetas, duke mos pranuar kurrsesi deklarimet e bra pr gazetn nga zoti Visha. Ky sht nj krim q ka ndodhur n 1997, ku kqyrja e vendit t ngjarjes dhe veprimet e tjera jan br n ato rrethana q ua ka lejuar situata, duke mos u gjetur provat e duhura n vendin e ngjarjes. Nj tjetr penges n kt ngjarje, sipas policis, sht edhe koha n t ciln ka ndodhur ky krim, kur situata ishte shum e vshtir dhe mungonte pothuajse edhe shteti. Ndrsa n at koh sht menduar se ngjarja ka ndodhur n zonn e Elbasanit, pasi kufoma sht gjetur pak prtej kilometrit 29, ku sht edhe vija ndarse mes dy qyteteve. Edhe tani po punojm me shume seriozitet pr t prmbushur detyrimet tona, sht shprehur Dervishi, i cili ka deklaruar seriozitetin me t cilin sht duke u punuar aktualisht pr zbardhjen e ksaj historie.

  Dosja u hap me urdhr t kryeprokurorit Sollaku, n fund t dhjetorit, 8 vjet pas vrasjes

  Pes muaj pr t zbuluar vrassin
  Antart e grupit siguruan prova pr zbardhjen e krimit  Nj letr ka ndryshuar rrjedhn e nj ngjarjeje, q ndoshta do t kishte mbetur prgjithmon e pazbardhur.

  Kryeprokurori Sollaku pes muaj m par urdhroi personalisht fillimin e hetimit dhe nj gj t till ua ngarkoi 5 antarve t nj grupi hetimi. Burime nga organi i akuzs bn t ditur se dosja sht hapur n fund t dhjetorit dhe gjat ktyre muajve sht arritur q t zbardhet n shum pika si histori, prfshir autorin q ka qen nj nga pikat m t fshehta t dosjes. Grupi i hetuesve, nj prej t cilve nga Prokuroria e Prgjithshme ka mundur q t rindrtoj pas tet vjetsh, dshmi q mendoheshin t harruara, dshmi t cilat n nj far mnyr kan identifikuar autorin e vrasjes, i cili tashm sht nj person q krkohet nga policit e t gjith Evrops.


  Krijimi i grupit

  Burime nga Prokuroria e Prgjithshme bn t ditur se grupi i hetimit pr kt ngjarje ka ardhur menjher pas nj urdhri t kryeprokurorit Sollaku. Hetimi u mor n dor nga Prokuroria e Tirans, por n grup sht edhe nj zyrtar i lart i Prokuroris s Prgjithshme, i cili analizon t gjith detajet dhe provat q sigurohen gjat hetimit. Grupi i prbr nga 5 vet ka nisur nga funksionimi q n dhjetor dhe deri tani sht marr eksluzivisht me hetimin e detajeve t ngjarjes, q n at koh, kur ka ndoidhur kan qen shum t pakta. Burimet thon se hetimi sht nisur fillimisht vetm n baz t letrs s nisur nga familja Visha e m pas, duke analizuar edhe njher t gjitha aktet e ekspertimit t vendit t ngjarjes s ndodhur n vitin e largt 1997.


  Hetimi

  Pr muaj me radh hetuesit kan mundur q t sigurojn t dhna, q kan qen baza e krijimit t nj dosjeje normale hetimi, pavarsisht se m prpara ajo prbhej vetm nga tri flet gjith e gjith: ekspertiza e vendit t ngjarjes, ekspertiza e kufoms si dhe deklarimet e polcis pr ngjarjen. Burimet nga grupi hetimor bjn t ditur se jan marr disa dshmi interesante mes tyre edhe familjar t viktims, t cilt jan shprehur se e dinin njeriun me t cilin Eva ka dal ditn e vrasjes. Nj ndihm mjaft t vlefshme pr kt histori kan dhn deklarimet e familjarve n letrn e drguar zotit Sollaku, dshmi t cilat m pas jan marr edhe nga antart e grupit gjat ksaj kohe. Tashm historia e 1997 sht n konludim e sipr dhe pritet q Interpoli t arrestoj t dyshuarin si vrass, i cili sht larguar nga Shqipria nj vit pas krimit. p.s  Gjyshi i Elss: Eva nuk mbante m mbiemrin Lila

  Sali Lila, gjyshi i Elsa Lila me nj; kontakt telefonik me gazetn ka deklaruar se gruaja e vrar n 1997 nuk mban mbiemrin Lila, por at t vajzris, Visha. N artikullin q i referohet hetimit t vrajes, ne e kemi prmendur me emrin Eva Lila, mbiemrin t cilin ajo e mbante kur ishte martuar me burrin Edmond Lila. Gjyshi i kngtares s njohur shprehet se pak koh para vdekjes s saj, Eva nuk e kishte kt mbiemr pr shkak t disa arsyeve familjare. Sali Lila sqaron se nna e kngtares nuk quhet Eva Lila, por Eva Visha. Ai thot se Eva duhet t prmendet me mbiemrin e vajzris t saj, pasi e kishte humbur mbiemrin Lila para se t vdiste. Gjyshi i kngtares u shpreh se familja Lila nuk ka lidhje me zhvillimet e fundit, q kan ndodhur me dosjen e ngjarjes s vitit 1997. Sipas Sali Lils ndryshimi i emrit nga Lila n Visha ka ndodhur vite m par pr arsye familjare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-04-2005 m 22:43

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Familjart e Eva Vishajt kan prmendur emrin e Dhimitraq Raftit, si person q njihte t akuzuarin pr vrasje

  "Vishaj", akuza thrret Raftin

  Zv.ministri Rafti ka dshmuar n prokurori.Akuza: zv.ministri ska lidhje me shtjen

  A. Bogdani

  TIRAN - Zv.ministri i Transporteve, Dhimitraq Rafti sht thirrur nga prokuroria e Tirans q t jap ndihmesn e tij, pr zbardhjen e vrasjes s Eva Vishajt. Emri i personit t njohur n arenn politike shqiptare sht prmendur nga familjart e nns s kngtares Elsa Lila, gjat dshmis s ktyre t fundit n prokurori. Kan qen familjart e Vishajt q kan krkuar me ngulm rihapjen e hetimeve, duke denoncuar n organin e akuzs personin q ata dyshojn se ka kryer vrasjen. E gjat prpjekjeve t tyre pr zbardhjen e historis s mbuluar me mister, t afrmit e 39-vjeares s vrar n vitin 1997 kan prmendur n prokurori emrin e Raftit, si person t njohur me t akuzuarin prej tyre. Sipas televizionit A1, drejtuesit e prokuroris s Tirans kan ftuar pr bashkpunim Raftin, q t sqarojn pozicionin e tij n lidhje me kt shtje.


  Dshmitart VIP

  Zv.ministri i Transporteve i sht prgjigjur pozitivisht ftess s prokuroris, pr t dshmuar mbi kt shtje. Por asnj fjal q ai ka thn, nuk sht cilsuar me interes pr hetimin e mtejshm t ksaj shtjeje, madje as nuk sht shnuar n dosje. Sipas burimeve nga Prokuroria e Tirans msohet se zv.ministri Rafti nuk ka asnj lidhje me personin e akuzuar prej familjarve t Vishajt si autor i vrasjes. Thirrja e tij n prokurori sht br me qllimin e ballafaqimit me dshmin e familjarve t Vishajt, t cilt kan thn se Rafti njihte personin me iniciale A.A, pr t cilin ata dyshojn se sht autori i vrasjes s 39-vjeares Eva Vishaj.


  Hetimet

  Prokuroria e Tirans sht drejt zbardhjes s plot t vrasjes s Eva Vishajt, nna e kngtares s njohur Elsa Lila, madje sipas burimeve jan prer disa flet- arreste. Burime t Prokuroris than pr gazetn se pr vrasjen e 39-vjeares Eva Vishaj, jan t dyshuar disa persona. Hetimet nuk kan prfunduar, por n ekzekutimin e gruas 39- veare jan implikuar disa persona,- than pr gazetn burime t prokuroris. Pr efekt hetimi nuk bhen t ditura emrat e personave t implikuar n kt vrasje, por konfirmohet prerja e disa flet arresteve. Sipas burimeve, t implikuarit n vrasjen e Eva Vishajt pritet t arrestohen shum shpejt dhe dshmia e tyre do t oj n zbardhjen e motivit t ekzekutimit t nns s dy fmijve, n maj t vitit 1997. Plot katr muaj i sht dashur t punoj grupit t hetimit n Prokurorin e Tirans pr t shkuar drejt zbardhjes s nj prej vrasjeve m misterioze t tet viteve t fundit. Megjithse grupi hetimor sht prballur me nj munges t theksuar provash, ai ka arritur t zbuloj personat e dyshuar n kt vrasje. Ndrkoh, t afrmit e viktims, nga ana e tyre, kan thn se e din kush e ka vrar Evn. Sipas tyre, ai sht nj person me inicialet A.A dhe q pas vrasjes s Evs sht larguar n Itali. Emri i tij i plot ndodhet n dosjet e hetimit t prokuroris.

 4. #4
  Perjashtuar nga Mod.
  Antarsuar
  03-11-2004
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Shekulli ka nje artikull te cilin nuk e lexoj dot te plote. Kush mundet ta sjelle te gjithe. Ktu po postoj vetem ate qe lexohet pa abonim:


  *

  Ish- gruaja e Nanos, n Prokurori

  Lindita ela

  TIRAN- Ish gruaja e Kryeministrit Fatos Nano sht sht thirrur nga prokuroria e Tirans q t jap ndihmesn e saj, pr zbardhjen e vrasjes s Eva Vishajt. Emri i Rexhins sht prmendur nga familjart e nns s kngtares Elsa Lila, gjat dshmis s ktyre t fundit n prokurori. Kan qen familjart e Vishajt q kan krkuar me ngulm rihapjen e hetimeve, duke denoncuar n organin e akuzs personin q ata dyshojn se ka kryer vrasjen. E gjat prpjekjeve t tyre pr zbardhjen e historis s mbuluar me mister, t afrmit e 39-vjeares s ...

  *

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Prokuroria: Rexhina Nano duhet t dshmoj n lidhje me vrasjen e Eva Vishajt, nns s kngtares Lila

  Ish- gruaja e Nanos, n Prokurori


  Lindita ela

  TIRAN- Ish gruaja e Kryeministrit Fatos Nano sht sht thirrur nga prokuroria e Tirans q t jap ndihmesn e saj, pr zbardhjen e vrasjes s Eva Vishajt. Emri i Rexhins sht prmendur nga familjart e nns s kngtares Elsa Lila, gjat dshmis s ktyre t fundit n prokurori. Kan qen familjart e Vishajt q kan krkuar me ngulm rihapjen e hetimeve, duke denoncuar n organin e akuzs personin q ata dyshojn se ka kryer vrasjen. E gjat prpjekjeve t tyre pr zbardhjen e historis s mbuluar me mister, t afrmit e 39-vjeares s vrar n vitin 1997 kan prmendur n prokurori emrin e ish -gruas s kryeministit, Rexhina, si person t njohur me t akuzuarin prej tyre. Sipas burimeve t prokuroris, ndaj Rexhins sht firmosur n flet-thirrjeje pr paraqitje n prokurorin e Tirans. N baz t dshmis s t afrmve t gruas s vrar n mnyr t mistershme, deklarimet e Rexhins do t hidhnin drit mbi kt shte. Ndaj dhe prokurort t cilt po hetojn prej katr muajsh kt dosje, kan vendosur t thrrasin pr t dshmuar Rexhinn, e cila n vitin q sht kryer vrasja ka qen bashkshortja e kryeministrit Fatos Nano.


  Refuzim i dshmis

  Deri m dje, Rexhina nuk i sht prgjigjur pozitivisht ftess s prokuroris, pr t dshmuar mbi kt shtje. Fakti q prej disa muajsh, ish- bashkshortja e kryeministrit jeton n Franc, e ka br t pamundur paraqitjen e saj pran organit t akuzs. Gjithsesi t afrmit e Eva Vishajt insistojn n dshmin e ish-gruas s kryeministrit pasi sipas tyre, nga rrfimi i saj mund t hidhet shum drit mbi ngjarjen. Made sipas tyre, nga dshmit e personave t thirrur n prokurori pr kt ngjarje do t zbulohet edhe motivi i vrasjes s Eva Vishajt n maj t vitit 1997. Thirrja e Rexhins n prokurori sht br me qllimin e ballafaqimit me dshmin e familjarve t Vishajt, t cilt kan thn se ish- bashkshortja e Fatos Nanos e njihte personin me iniciale A.A, pr t cilin ata dyshojn se sht autori i vrasjes s 39-vjeares Eva Vishaj.


  Hetimet

  Pas dshmis s t afrmve t Eva Vishajt, nns s kngtares s njohur Elsa Lila, prokuroria e Tirans sht drejt zbardhjes s plot t vrasjes. Madje, sipas burimeve t prokuroris, jan prer disa flet- arreste dhe se pr vrasjen e 39-vjeares Eva Vishaj, jan t dyshuar disa persona. Pr efekt hetimi, nuk bhen t ditura emrat e personave t implikuar n kt vrasje por personat e implikuar n vrasjen Eva Vishajt pritet t arrestohen shum shpejt. Ndrkoh q sipas dshmis s t afrmve t viktims,
  personi q ka vrar Evn sht A.A. dhe fill pas vrasjes sht larguar n Itali. Ndrkoh q burime t Prokuroris thon pr gazetn Shekulli se hetimet ende nuk kan prfunduar dhe se mbi autort e vrasjes ka disa t dyshuar. Gjithsesi do t jet dshmia e personave q jan thirrur nga prokuroria q do t oj n zbardhjen e motivit t ekzekutimit t nns s dy fmijve, n maj t vitit 1997. Plot katr muaj i sht dashur t punoj grupit t hetimit n Prokurorin e Tirans pr t shkuar drejt zbardhjes s nj prej vrasjeve m misterioze t tet viteve t fundit. Deri katr muaj m par, pr vrasjen e Eva Vishajt nuk ekzistonte asnj dosje, qoft dhe me t dhnat elementare t ekspertizs n vendin e ngjares.

 6. #6
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  ... Gaz Demin duhet te therrase prokuroria. Ai ka qene jarani Eves gjate kohes qe Nano ishte ne burg. Gaz Demi e onte Even ne takim me shefin ne Bene. Gaz Demi, ka qene dhe kam pershtypjen se eshte akoma krahu i djathte i Fatos Nanos, studenti i bindur i tij ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 7. #7
  ..She is so cute... Maska e jessi89
  Antarsuar
  25-08-2003
  Postime
  958
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  E si su bie nje mortje ti haje gjithe keta fatosllare e nanollare qeveritar.....katila ne gen.
  ..e mbi te gjitha pse duhet ti mernin jeten,horat.
  Suksese vellait ne zbardhjen e ngjarjes.
  Wild and crazy can't be lazy

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  928
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga skuthi_vogel
  ... Gaz Demin duhet te therrase prokuroria. Ai ka qene jarani Eves gjate kohes qe Nano ishte ne burg. Gaz Demi e onte Even ne takim me shefin ne Bene. Gaz Demi, ka qene dhe kam pershtypjen se eshte akoma krahu i djathte i Fatos Nanos, studenti i bindur i tij ...

  Nuk ke pershtypje te gabuar.

  Gaz Demi eshte sot "pronar" i te vetmit hotel me 5 yje ne Sarande, pra i hotel "Butrintit".

  Ne kete hotel jane investuar miliona dollare dhe me te vertete i meriton yjet.
  Fatos Nano i ka dhurur nje pjese te aksioneve Rexhina Nanos, ish-gruas se tij ne menyre qe ajo ta zbus pak hidherimin me shampanje ne Paris.
  Rexhina Nano figuron si antare e trupit dipllomatik shqiptar, ne Paris. Me te vertet jeton me te bijen qe po studion aty.

  Para nje viti Mero Baze shkruajti ne gazeten TemA per vrasjen e asaj qenies njerzore. Botoi edhe nje interviste te nje oficeri te policise kriminale.
  Ne kete interviste ofizeri policise tregonte se :

  Kishin 2 jave qe benin pergjime dhe filmime me kamera ne nje lokal te Elbasanit, per arsy se ai lokal isht bere pike takimi e dy bandave kriminale te qytetit.
  Diten kur eshte vrare ajo mjelsja e Bences, ka ardhur ne kete lokal e shoqeruar me dy persona. Meqenese biseda e tyre ishte e tensionuar dhe meqenese lokali ishte bosh, pergjuesit e policise i kishin fiksuar mire fytyrat e kesaj tresheje.
  Dikur treshja u ngrit nga tavolina, hipi ne makine dhe u nis ne drejtim te Tiranes.
  Ne mbremje teksa oficeret e policise kriminale po ktheheshin ne Tirane, pane ca kolege te tyre te kryenin formalitetet e nje vrasje. Kur zbriten nga makina pane se kufoma ishte e gruas qe kishin pare ne lokal.
  Te nesermen ne mengjes u paraqit tek eprori i tij dhe pasi i tregoj historine e nje dite me pare, i sygjeroi qe te merrnin ne pyetje dy burrat qe shoqeronin ne lokal viktimen. Eprori ne fillim e pranoi kete metode pune, por nje dite me vone e mbylli dosjen dhe i keshilloi miqesisht oficerit te policise, qe edhe ai te mos perzihej me kete pune pasi ishte me pasoja per te gjithe ata qe do tentonin ta nxirrnin ne drite kete vrasje.


  Kjo interviste ngjalli shume thash e theme per Don Qorrin.

  Per kete arsye edhe Theodhori Sallakaqis ka nxjerre fjale, qe i kan kerkuar interpolit arrestimin dhe ekstradimin e vrasesit.

  Me nje gure Theodhoraqis vret tre zogj:

  1) I thot nepermjet medias vrasesit: Ik ne Belgjike te Altin Arapi dhe meso se si fitohet azili politik, kur te kerkon Theodhoriu.

  2) Sa kohe qe vrasesi njihet dhe po kerkohet, Don Qorri ska pse akuzohet as ne gjykate, as ne gazete, as neper kafene.

  3) Mashkulli i dyte per te cilin tregon oficeri i policise kriminale, nuk egsiston me ne dosje ( ne kerkim eshte vetem nje vrases). Pra Gaz Demi apo kushdo qofte ai, duhet te koncentrohet per fushaten elektorale te Don Qorrit dhe jo te shqetesohet nga intervistat e nje cop polici.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antimafia : 21-04-2005 m 19:27

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  928
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Brari.

  Kush eshte padrino-ja i mafies shqiptare, prej 8 vjetesh?
  Kush eshte ai person qe e ka meirtuar dhe mban titullin DON ne mafien shqiptare, pervec Fotiadh Thanas Nanos.

  Ne qofte se ti nuk e ke harruar, halabaku qe kemi per kryeminister, i ka patur syzet me xham te trashe sa nje byt_h kavanozi. Pra nofken "Qorr" nuk ja kam vene une, por te njohurit e tij te femijerise dhe rinise.

  Prandaj DON QORRI.


  Oficeri i policise qe pati dhene kete interviste tek gazeta TemA,ose kishte frike ose Mero Baze nuk donte qe ne gazete (ne ate kohe) te permendeshin emrat e atyre qe shoqeronin mjelsen e Bences diten e vrasjes.

  Megjithate u permend fakti qe ata ja kishin derguar Qorrit shpesh ne qeli. ( Ne qeline e tmerrshme te burgut te rregjimit diktatorial te Berishes, pervec rakise te Skraparit, veres se Nartes, qingjave te laberise te burgosurit ordiner Fotiadh Nano i vinte here pas here edhe zhbllokusja e tubacioneve.)

  Meqenese dihet qe Gaz Demi ishte krijuesi i ketyre takimeve speciale, ateher mendoj qe nje nga personat te cileve oficeri i policise nuk i ka permendur emrin mund te jete Gaz Demi.

  Ndoshta edhe gabohem.

  Por nje gje eshte me se e vertete.

  Don Qorri ka dhene urdherin per eleminimin e asaj te mjeres.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime
  Do kisha qef t'ja merja kenges bir selman i nenes ke te qaj me pare

  nga sa lexova ketu vetem postimi i antimafia jep nje shpjegim te drejte te ngjarjes prandaj do i keshilloja atij policit te ruaj b.ithen nga ndonje plumb qorr i don qorrit

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  shekulli

  --

  Elbasan, deri n ort e vona t dits s djeshme, viktima nuk sht identifikuar. Mister rrethanat dhe motivet e krimit

  Gjendet e vrar dhe e djegur kufoma e nj vajze


  A.Isai & K. Borii

  ELBASAN- Gjendet e vrar dhe e djegur n rrethana misterioze trupi i pajet i nj shtetaseje, me mosh rreth 22-28 vjee. Sipas hetimeve t para t policis, rezulton se ajo sht ekzekutuar me pistolet dhe m pas i sht vn zjarri. Viktima u gjet n mngjesin e djeshm, e hedhur n rrugn nacionale Elbasan-Tiran, ndrsa mendohet se krimi ka ndodhur gjat nats duke u gdhir dita e djeshme. Policia e Elbasanit sht duke punuar intensivisht pr identifikimin e kufoms. Ajo sht duke hetuar rreth personave q jan deklaruar t humbur nga familjart e tyre. Policia dyshon se vajza nuk sht nga Elbasani dhe se rruga nacionale pran ktij qyteti sht zgjedhur rastsisht nga autort. Kjo edhe pasi vendi ku ka ndodhur krimi makabr nuk sht i banuar. Vajza ende nuk sht identifikuar, por pritet q kjo t ndodh shum shpejt, pasi fytyra e saj nuk ishte e djegur; than pr gazetn burime t policis.

  Zbulimi
  Ka qen ora 09:30 e dits s djeshme, kur nj bari q po kulloste bagtit n arn e Sallakut, rreth njqind metra n fillim t rrugs nacionale Elbasan-Tiran, (n kah t kundrt ndodhet fshati Gracen), ka diktuar trupin e pajet t nj njeriu. Bariu sht afruar dhe nuk u ka besuar syve kur ka par se viktima e seksit femr ishte djegur pjesrisht. N vendngjarje jan grumbulluar dhe banor t tjer, ndrkoh q sht lajmruar menjher policia, prmes numrit 129. Sipas dshmitarve n vendngjarje, gruaja e masakruar nuk e kishte nj pjes t njrit krah. Mendohet se trupi i saj ka rn pre e ndonj kafshe t egr pylli, gjat orve t nats. Ekspert t policis dhe t prokuroris s Elbasanit q kan shkuar n vendngjarje, konstatuan se shttsja sht vrar m par me dy plumba pistolete. N vendngjarje u gjetn dy gzhoja t nj pistolete. T dy plumbat vdekjeprurs ajo i ka marr n kok, than burimet e policis. M pas autort e kan lyer at me lnd djegse dhe i kan vn flakn. Trupi i saj sht djegur pjesrisht, pasi lubrifikanti pr motorr makine me t cilin sht djegur, nuk ka arritur t krijoj flak t dendura, than ekspertt. M pas, viktima sht ln n mes t ars s Sallakut, ku ka qndruar sipas ekspertve deri n mngjesin e djeshm. Mendohet se ajo ka qndruar aty pr rreth tet or. Nga hetimet e kryera n vendngjarje, rezulton se krimi ka ndodhur aty ku u gjet viktima.
  Viktima
  Sipas burimeve, viktima mendohet te jet n mosh midis 22 dhe 28 vje. Ajo ishte e gjat nj metr e 63 centimetra. Kishte sy t zinj, flok t gjat deri tek supet dhe t lyer n lelja t thell, than pr gazetn burime t policis q shkuan n vendngjarje.Viktima kishte veshur nj pal sandale me rripa, t zeza dhe nj fund t shkurtr t zi si dhe nj bluz verore po t zez, q ishte e grisur. Policia bri t ditur se n vendngjarje u gjet dhe nj sasi leksh, prerje njmij lekshe t djegura.
  Hetimet
  Pas zbulimit t kufoms, t masakruar n mnyr makabre, n drejtorin e policis s Elbasanit sht ngritur nj grup me ekspert q po punon intensivisht pr zbardhjen e ngjarjes. Burime nga grupi hetimor than pr gazetn se policia dhe ekspertt kriminalist po punojn n dy pista, n nj vrasje me paramendim dhe vrasje n kushtet e gjaknxehtsis. Kjo e dyta, sipas ekspertve, sht m e besueshme. Kjo pr faktin se viktima, sht djegur me vaj makine, q bn t besosh se autori q mund t ket qen i vetm, nuk ka patur qllim t kryej nj vrasje dhe djegie t planifikuar. Besohet se viktima dhe autori kan patur njohje ose lidhje t mparshme, por gjithka pritet t sqarohet pas identifikimit t kufoms.  Kufoma
  Kufoma e nj shtetaseje, e re n mosh, u gjet n mngjesin e djeshm n rrugn nacionale Elbasan-Tiran, n kilometrin 25. Sipas policis, gruaja sht vrar me dy plumba. M pas ajo sht djegur dhe sht hedhur n an t rrugs, n vendin e quajtur "Ara e Sollakut". Autort, sipas hetimeve paraprake, kan prdorur nj pistolet tip TT pr ekzekutimin e saj.

  Krimi
  Krimi, sipas hetimeve t para t policis, mendohet t ket ndodhur gjat nats duke u gdhir dita e djeshme. Goditja me pistolet sht br nga nj distanc e afrt. Policia e Elbasanit q ka nisur hetimet lidhur me kt ngjarje, sht duke punuar n dy pista, n nj vrasje me paramendim dhe vrasje n kushtet e gjaknxehtsis. Kjo e dyta, sipas ekspertve, sht m e besueshme

  T dhna
  Mendohet se viktima sht 22-28 vje. Kufoma ishte e gjat nj metr e 63 centimetra. Kishte sy t zinj, flok t gjat deri tek supet dhe t lyer n lejla t thell.Viktima kishte veshur nj pal sandale me rripa, t zeza dhe nj fund t shkurtr t zi si dhe nj bluz verore po t zez, q ishte e grisur. Policia bri t ditur se n vendngjarje u gjet dhe nj sasi leksh, prerje njmij lekshe t djegura.

  Vendngjarja
  Fare pran vendit ku u gjet trupi i viktims s djeshme, n an t aksit rrugor Elbasan-Tiran, vetm 2 km larg, sht vrar n vitin 1997 Eva Visha, nna e kngtares s njohur Elsa Lila. Autort e ktij krimi ende nuk jan identifikuar nga policia megjithse kan kaluar tet vjet nga kjo ngjarje. Disa muaj m par, babai i Evs krkoi rihapjen e dosjes pr vrasjen e vajzs s tij
  02/06/2005

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  928
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Prokuroria prfundon hetimet: I akuzuar Alben Sago, ish-shoferi i PS

  Zbulohet vrassi i nns s kngtares Elsa Lila


  --------------------------------------------------------------------------------

  Gazmend Janku


  TIRANE

  Prokuroria e Tirans ka zbardhur m n fund, pas tet vjetsh, vrasjen e Eva Vishajt, nns s kngtares s mirnjohur Elsa Lila. Tet vjet heshtje dhe mister kan pasur nevoj vetm pr 5 muaj hetime intensive, q organi i akuzs t konkludoj me nj emr konkret t personit q dyshohet si autor i vrasjes. Burime t Gazets jan shprehur se Alben Sago dyshohet t jet autori q ka ekzekutuar me nj plumb n kok 39-vjearen Eva Vishaj, n maj t vitit 1997, n kilometrin e 32-t t rrugs nacionale Tiran-Elbasan. Sipas hetimeve t dosjes, e cila tashm sht prcjell pr gjykim n Gjykatn e Tirans, vrasja mendohet t jet kryer pr motive t dobta.
  Hetimi
  Q nga dhjetori i vitit t kaluar e deri prpara pak ditsh, kur prfunduan hetimet, jan kryer dhjetra veprime dhe jan marr disa dshmi q kan hedhur drit mbi ngjarjen e cilsuar si t mistershme. Burime t Gazets jan shprehur se krahas materialeve dhe procesverbaleve shkencore jan kryer edhe shum veprime teknike hetimore, q kan dhn rezultatin prfundimtar t identifikimit t personit t dyshuar. Grupi i hetimit gjat ksaj periudhe kohe ka punuar shum n terren, duke kryer disa udhtime nga Tirana drejt vendngjarjes dhe qytetit t Elbasanit. Rezultatet e dala nga ky hetim treguan se ngjarja e mbetur mister pr tet vjet, nuk kishte qen aq e pamundur pr t'u zbardhur, por ende nuk dihen motivet e vrteta t ksaj vonese gati nj dekadshe deri tek nj hetim serioz.

  Ngjarja
  Nga hetimet e kryera ka rezultuar se i dyshuari si autor i vrasjes, Alben Sago, e kishte marr viktimn e tij n nj makin nga qyteti i Tirans dhe ishin nisur drejt rrugs nacionale Tiran-Elbasan. N kilometrin e 32-t t ksaj rruge viktima mendohet se ka nxjerr pistoletn dhe e ka qlluar viktimn n syrin e djatht. Mjekt ligjor konstatuan se qitja ishte br me puthitje. M pas viktima ishte hedhur n rrug, ku ishte gjetur ende e gjall nga nj shofer furgoni. Ky i fundit e ka marr me shpejtsi, por gjat transportimit pr n spital, viktima kishte dhn shpirt. Hetimet e kryera pr kt ngjarje kan arritur n konkluzionin se vrasja ka ndodhur pr motive t dobta. I dyshuari si autor mendohet se para ngjarjes ka pasur disa mosmarrveshje me viktimn, e cila edhe pse e dinte kt gj kishte hipur n automjetin e tij. Por, gjithnj sipas hetimeve, mendohet se vrasja nuk ka ndodhur pr shkak t mosmarrveshjeve, por pr shkak t ndonj debati q ka lindur gjat udhtimit. Dyshohet se viktima mund t ket kundrshtuar ndonj krkes momentale t t dyshuarit Sago, nj mospranim i shoqruar me sherr dhe n fund me ekzekutim. Pas vrasjes, sipas hetimit, i dyshuari sht larguar menjher nga vendngjarja, pr t'u ikur m pas jasht kufijve t vendit.

  Kush sht i dyshuari
  Burime t Gazets jan shprehur se personi i dyshuar pr vrasjen e Eva Vishajt, Alben Sago, n kohn kur ka ndodhur ngjarja, ka qen shofer pran Partis Socialiste. Ai nuk njihej si person kontigjent nga ana e policis. Aktualisht, i dyshuari Sago dyshohet se fshihet n Itali, vend n t cilin ka mbrritur menjher pas vrasjes. Emri i tij tashm i sht prcjell nga prokuroria zyrs s Interpol-Tirans, e cila ka shpallur krkimin ndrkombtar. N ditt n vazhdim pritet q Gjykata e Tirans t nis shqyrtimin e procesit gjyqsor, i cili, ashtu si edhe hetimet e organit t akuzs, ka t ngjar t kryhet n munges t t pandehurit.

  ---------------------------------------------------------------


  Azem Hajdari u pushkatua ne mes te Tiranes, nga komisaret dhe drejtoret e policise te Fatos Nanos.
  Gjyqi e cilesoi kete pushkatim, si vrasje per motive te dobeta.


  Ish- dashnorja e Fatos Nanos, ne kohen kur ai kryente denimin per vjedhjen e parave te ndihmave humanitare, ekzekutohet nga njerez te kryeministrit.
  Prokuroria tregon vetem emrin e njerit prej tyre, bodygard dhe shofer i PS, motivet e vrasjes jane si gjithmone te dobeta.


  Bej qef o Theodhori, ti dhe te gjith sahanlepiresit e mafie se kuqe, edhe nje muaj.
  Se me pas vetem ne Greqi mund te jetoni ne qetesi.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  te lumte penda o antimafioz..
  vazhdo..

  --

  GSH

  --


  Flet avokati Sajmir Visha, i vllai i nns s Elsa Lils, pas mbylljes s hetimeve pr vrasjen

  "Pas 8 vitesh prokuroria bri detyrn"
  Vllai i Eva Vishajt: I falenderoj, por rezerva pr motivin


  -------------------------------------------

  Gazmend Janku


  TIRANE

  Mes dhimbjes dhe brengs pr humbjen e njeriut t tyre, familjart e Eva Vishajt, nns s kngtares s mirnjohur Elsa Lils, kan gjetur forcn dhe kurajon pr t falenderuar organin e akuzs pr identifikimin e autorit t vrasjes. Ndonse me rezerva mbi kualifikimin e motivit t vrasjes, familjart kan shprehur konsiderata mbi punn e prokuroris, q zhveshi nga misteri tet vjear kt ngjarje. Vllai i viktims me profesion jurist dhe q aktualisht punon si avokat, Sajmir Vishaj, ndonse ishte i bindur mbi zbardhjen e s vrtets dhe autorit, srish ka vlersuar shum punn e grupit t hetimit. "N fund t fundit ai sht organi legal q ka t drejt legjitime dhe ekskluzive t akuzoj t dyshuarit dhe t ngrej akuzat", sht shprehur pr gazetn avokati Vishaj.

  Insistimi
  "Prindrit e mi dhe njkohsisht t Evs nuk mund t mbyllnin syt pa u zbardhur plotsisht vrasja e bijs s tyre". Me kto fjal avokati Sajmir Vishaj, ka treguar insistimin maksimal t tijin dhe familjarve t tjer pr zbardhjen e ngjarjes, e cila u mori jetn n mnyr tragjike vajzs s familjes. Ndonse n fund ishte Prokuroria e Tirans ajo q zyrtarizoi t dyshuarin e vrasjes dhe ngriti akuzn, kan qen pikrisht familjart e Eva Vishajt, ato q kan meritn kryesore n zbardhjen e ngjarjes s mistershme. Pr vite me rradh, familjart nuk kan reshtur s mbledhur prova, dshmi dhe fakte, pun t ciln duhej ta kryenin organet kompetente. Por mundimi dhe prpjekjet q motivoheshin nga dhimbja dhe brenga e humbjes s njeriut t tyre, nuk kan shkuar dm. Provat dhe dshmit e mbledhura nga familjart, gjetn angazhimin dhe seriozitetin e grupit t hetimit, i cili finalizoj pas tet vitesh nj vrasje q mund t ishte zbardhur brenda disa muajve, ashtu sikurse ndodhi n t vrtet.

  Rezervat
  Pavarsisht falenderimeve n adres t prokuroris, vllai i Evs, avokati Sajmir Vishaj, ka shprehur rezervat e tij n lidhje me kualifikimin e motivit t vrasjes. Duke qen se ka nj profesion t njjt me kolegt e tij q hetuan dosjen, avokati Vishaj nuk ka preferuar t argumentoj rezervat e tij mbi motivin e vrasjes. "Brenda pak kohsh n gjykat do t filloj shqyrtimi i shtjes dhe t gjith do ta msojn t vrtetn e ngjarjes dhe motivin e saj, sht shprehur avokati pr Gazetn. Sipas tij gjykimi i shtjes dhe dshmit q priten t jepen do t zbardhin edhe shum gjra t tjera mbi ngjarjen, t cilat organi i akuzs nuk ka mundur ti provoj plotsisht. Dhe pr kt, avokati Sajmir Vishaj shprehet i bindur, duke njohur provat dhe faktet q jan grumbulluar pr kt shtje. Ndrkaq nj tjetr enigm e ksaj ngjarje, sht fakti i zvarritjes tet vjeare, q ende nuk dihet nse do t zbardhet n gjykat apo do t krkoj nj tjetr hetim.


  Flet kngtarja e njohur

  Elsa Lila: S'dua t prmendet emri im
  Elsa Lila, kngtarja e njohur dhe njkohsisht bija e viktims Eva Vishaj, duket e bezdisur nga gazetat q e marrin shpesh n telefon dhe e pyesin pr t mn. "S'dua q t m prmendet fare emri n kt histori", ishte prgjigja e par e Lils pr Gazetn, prgjat nj kontakti telefonik. Sipas kngtares q gjendet n Itali, gazetart nuk duhet t kmbngulnin n nj shtje t till, q sipas saj ishte shum familjare. Duke prsritur disa her "no coment" kngtarja e njohur kmbnguli t mos fliste m tepr, duke e mbyllur me fjalt: Si do t ndiheshit ju n vendin tim?"  ---
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 08-06-2005 m 02:16

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  gazeta panorama

  ---

  nena e elsa liles

  divorci

  Vendimi i plot: Ago paraqiti vetm prokur ku pranonte ndarjen


  I dyshuari pr vrasjen e Vishs u divorcua n 2003  Tirane
  Q pas vrasjes s bujshme n vitin 1997, Alben Ago nuk ishte par dhe dgjuar m nga askush.

  Asnj telefonat dhe asnj vizit n Shqipri pr rreth 5 vjet. Nj krkes e gruas s tij n Gjykatn e Tirans ka br q ai t shfaqet, por jo vet personalisht. N vitin 2003, ish-gruaja e tij, Mertia i krkoi divorcin dhe ai u detyrua q t prballet me gjykatn, por ai mjaftohet vetm me nj prokur ku i jepte t drejt prfaqsuesit t tij ligjor q ta prfaqsonte n seancn e ndarjes me gruan dhe dy fmijt q jetonin me kt t fundit.

  Divorci
  Personi i dyshuar si autor i vrasjes s Eva Vishs, Alben Ago rezulton i divorcuar nga bashkshortja e tij dy vjet m par n nj proces t zhvilluar n Gjykatn e Tirans. Burime nga Gjykata e Shkalls s Par t kryeqytetit kan br t ditur pr Panorama se Alben Ago sht divorcuar nga bashkshortja e tij Merita Ago (Kazani) m 12 dhjetor t vitit 2003, pas nj krkese t shqyrtuar nga gjyqtari i ksaj gjykate, Agron Zhugri.
  Krkuese e divorcit ka qen bashkshortja e t akuzuarit, e cila kishte dorzuar n sekretarin e Gjykats s Tirans n muajin shtator t vitit 2003 nj krkes ku krkonte zgjidhjen e martess me bashkshortin. Gjykimi i krkess ka zgjatur rreth dy muaj dhe gjykata m 12 dhjetor t vitit 2003 ka vendosur ta pranoj at, duke shpallur edhe vendimin prfundimtar. Vet Albeni rezulton se nuk ka marr pjes n gjykim, por bashkshortja e tij ka paraqitur n gjykat nj prokur ku ai deklaronte se ishte dakort me krkesn pr divorc t br nga vet ajo.

  Historia
  ifti ishte martuar ligjrisht m 13 mars t vitit 1990 dhe nga martesa e tyre 13 vjeare kishin lindur dy fmij, nj vajz e nj djal, t cilt tashm jan n mosh vajza 14 dhe djali 6 vje. N krkespadin e dorzuar n gjykat, bashkshortja e t akuzuarit, Merita ka deklaruar se shkak pr divorc ishte br acarimi i marrdhnieve midis saj dhe bashkshortit. Edhe n gjykat ajo ka delaruar se fillimisht marrdhniet e tyre kishin qen t mira, por ato kishin ardhur duke u prkeqsuar aq shum, saq bashkjetesa me t ishte br e padurueshme. Kjo sipas saj ishte edhe arsyeja q megjithse ifti kishte disa vite q jetonte n Itali, Merita kishte marr vendimin q t kthehej n Shqipri s bashku me dy fmijt e saj. Gjat procesit, gruaja nuk ka pretenduar nga gjykata caktimin e ndonj detyrimi financiar prej t shoqit, duke treguar se tashm historia e tyre ishte drejt fundit t pashmangshm. Ndrsa gjykata n vendimin prfundimtar nuk ka t prcaktuar ndonj dat apo periudh ku fmijt t takonin t atin q nuk dihet ende se ku ndodhet, gj q prbn nj tjetr enigm t ksaj historie. Kjo ndoshta pr t vetmen arsye se edhe ai nuk e ka krkuar nj gj t till n prokurn e lshuar pr divorc. Q prej seancs s fundit n gjykat, i dyshuari pr nj nga vrasjet m misterioze nuk sht shfaqur m asgjkundi, duke ln pas tij nj mister q edhe pr policin ngjan si i pazgjidhshm.  Ngjarja n rrugn Tiran-Elbasan

  Si u vra tet vite m par Eva Visha

  Nna e kngtares s njohur sht vrar gjat nj konflikti me t dyshuarin si autor t vrasjes, 8 vite m par. Sipas zyrtarve t Prokuroris, Eva Visha ka qen n makin bashk me vrassin e saj, por nuk ka prova pr t menduar se ekzekutimi ka qen i paramenduar. Nj plumb n syrin e majt dhe disa keqtrajtime n trup i kan marr jetn Eva Vishs. Ajo ka mundur t jetoj deri n afrsi t spitalit t Elbasanit dhe ka dhn shpirt duke mos mundur t tregonte dika rreth shkaqeve t krimit q i mori jetn. Kalimtar t rastit e kan gjetur trupin e pajet disa metra larg rrugs nacionale Tiran-Elbasan, ndrsa drejtuesi i nj mjeti ka lajmruar policin dhe ka drguar kufomn n spital. Ndrhyrja mjeksore nuk ka mundur ti shptonte jetn 39-vjeares, e cila ishte gjetur pa ndjenja n kilometrin e 29-t t rrugs Tiran-Elbasan. At dit, sipas hetuesve autori i krimit ka marr n telefon disa t njohur t tij dhe u ka treguar se kishte br dika t rnd pr t ciln nuk kishte dashur t ndodhte. Zyrtart e hetimit thon se ky fakt i ka br t besojn se vrasja mund t jet nj moment i mungess s kontrollit t autorit apo pakujdesi nga ana e tij. M pas, jan njoftuar t afrmit e viktims, ndrsa policia ka shkuar n vendin e ngjarjes. Gjat verifikimeve hetuesit nuk kan mundur t fiksojn prova t rndsishme pr autorin e krimit, i cili ishte treguar i kujdesshm duke mos ln asnj prov pas, por edhe duke u larguar n drejtim t Italis dy dit pasi kishte kryer krimin. Elsa Lila, kngtarja e njohur e skenave t muziks s leht shqiptare i ka kushtuar nj kng nns s saj. Ndrsa familja e Eva Vishs, e cila sht munduar pr zbulimin e ngjarjes krkon q drejtsia t dnoj autorin e krimit.
  ----
  nena e elsa liles
  divorci

  Vrassi i dyshuar i nns s Elsa Lils njoftoi pr kimin me nj telefonat dhe m pas u zhduk


  Alben Ago u arratis 2 dit pas vrasjes

  Prokuroria: Ja si e identifikuam pas tet vjetsh hetimi

  Tirane
  Dy dit pasi ka kryer vrasjen e Eva Vishs, personi i dyshuar sht arratisur jasht vendit. Gjat hetimeve pr dosjen e mbuluar me nj mister 8-vjear, Prokuroria e Tirans ka siguruar dshmi q flasin qart pr autorin e vrasjes.

  I dyshuari pr krimin njihet dhe prshkruhet me hollsi nga nj pjes e mir e dshmitarve q do t thrrasim n gjykat gjat procesit pr vrasjen, than dje burimet e Prokuroris. Sipas tyre, dshmitart e akuzs kan treguar se autori i vrasjes sht zhdukur dy dit pasi Eva Visha ishte gjetur e vdekur n kilometrin e 29-t t rrugs Tiran-Elbasan. Sipas dosjes penale q ka mbrritur kto dit n gjykat, Alben Ago, lindur m 1968, banues n Tiran n rrugn Myslym Shyri, pallati 1 Maj shkalla nr.32, me certifikat familjare nr.21/14, dat 29 korrik 2003 sht personi i dyshuar pr vrasjen e 39-vjeares, nna e kngtares s njohur Elsa Lila. I dyshuari 37-vjear e ka qlluar me nj plumb n kok viktimn duke i shkaktuar vdekjen. M pas autori i krimit e ka braktisur kufomn. Sipas Prokuroris sht provuar se gjat largimit nga vendi i ngjarjes, i dyshuari sht kujdesur t lajmronte pr at q kishte ndodhur.

  Arratisja e vrassit
  Ngjarja e majit t vitit 1997 n kilometrin e 29 t rrugs nacionale Tiran-Elbasan ndoshta do t mbetej mister prgjithmon, nse familjart e Eva Vishs do t qndronin indiferent. Pasi jan prballur me pamundsin e organeve t shtetit pr 8 vite me radh, t afrmit e viktims kan hartuar nj letr, e cila sipas hetuesve sht pr tu lavdruar. N tekstin e letrs, q sht drguar n adres t kryeprokurorit Sollaku jepeshin prova rreth vrasjes s majit 1997. Kjo letr ka shkaktuar rihapjen e dosjes n dhjetor 2004 dhe rifillimin e hetimeve. T gjitha materialet hetimore u verifikuan nga ekspert t Prokuroris s Prgjithshme. Ata kishin n duar letrn e familjes s Eva Vishs n t ciln jepeshin disa prova t rndsishme pr ngjarjen. Nisur nga kto materiale, por edhe nga provat e mbledhura prej policis gjat tet viteve t hetimit t vrasjes, drejtuesit e hetimeve n Prokurorin e Prgjithshme hartuan versionet e ngjarjes dhe ndrtuan listn e personave q kishin dijeni pr ngjarjen, t cilt do t thirreshin si dshmitar. Pasi dosja kishte marr dorn e par t puns pr zbulimin e vrassit dhe prballjen e tij m akuzn n gjykat, hetimi u delegua n Prokurorin e Tirans. Ky institucion, pasi regjistroi dosjen n hetim n dhjetor 2000, mori n pyetje disa persona, dshmit e t cilve prbjn provat kryesore t dosjes. Me an t ktyre deklarimeve, hetuesit kan krijuar gjith ecurin e ngjarjen, ndrsa kan provuar autorsin e saj.

  Dshmitart
  Prokuroria e Tirans ka pyetur disa persona t cilt kan qen t part q jan lajmruar pr vrasjen e Eva Vishs. Ndrkaq, zyrtart e hetimit than dje se kan zbuluar edhe dshmitar t tjer, t cilt e njohin vrassin e 39-vjeares Eva Visha. Kta persona kan pasur kontakte t rastsishme me t dyshuarin pr vrasje. Ata kan treguar se i dyshuari mund t jet larguar n Itali, pasi e kishte kt mundsi. Ai kishte n plan t jetonte atje, than zyrtart e organit t akuzs. Sipas tyre, i dyshuari pr vrasjen ka kontaktuar fare rastsisht me njrin prej dshmitarve t besueshm t shtjes. Ky person ka treguar se vrassi sht larguar pr n Itali. Kjo pist vrtetohet edhe nga nj tjetr dosje n t ciln ndodhet emri i t dyshuarin pr krimin ndaj 39-vjeares. Alben Ago ka banuar disa koh n Itali, thuhet n dosjen civile e cila ndodhet n Gjykatn e Tirans, pr ndarjen e t dyshuarit nga bashkshortja e tij.  KERKIMI NE ITALI

  Nisur nga disa deklarime sipas t cilave autori i vrasjes sht larguar n Itali, Prokuroria ka firmosur nj urdhrarrest ndrkombtar pr autorin e dyshuar t vrasjes. Hetuesit ende nuk kan nj konfirmim pr vendin e sakt ku ndodhet i dyshuari. Urdhri n fjal, sht prcjell prej nj muaji n duart e policis italiane e cila duhet t bj krkime lidhur me vendodhjen e t dyshuarit n rast se ai ndodhet n kt vend. Nga ana e tyre nuk ka ardhur akoma ndonj prgjigje konkrete, por priten edhe verifikime t tjera pasi ai mund t ket hyr n Itali me emr t rrem dhe dokumenta t falsifikuara.  etapat

  vrasja
  Vritet gjat udhtimit Tiran-Elbasan 39-vjearja Eva Visha. Ajo ishte nisur nga kryeqyteti me makin, ndrsa ka mbetur e vdekur n kilometrin e 29-t t rrugs nacionale. Autori i krimit ka qen n makin bashk me viktimn, kurse momenti kur ka qlluar me arm besohet se ka qen nj moment gjaknxehtsie.

  hetimi
  Gjat viteve q pasuan ngjarjen e rnd, dosja shkoi disa her n Elbasan dhe u rikthye n Tiran. Policia dhe Prokurorit e dy qyteteve nuk gjenin gjuhn e prbashkt pr hetimin e shtjes, pasi vendi ku kishte ndodhur krimi ishte edhe kufiri me dy qyteteve. Dosja prfundon e pezulluar pa autor n polici.

  rihapja
  Nj letr e familjarve t Eva Vishs mbrrin n zyrn e prokurorit t prgjithshm, Theodhori Sollaku. N letr t afrmit e viktims tregojn disa prej dshmitarve t vrasjes, si dhe prova t tjera pr krimin. Sollaku urdhron rihapjen e dosjes, ndrsa Prokuroria e Tirans pasi zbulon dshmitart e shtjes i merr ata n pyetje.

  autori
  M 12 prill 2005, zyrtar t Prokuroris s Tirans konfirmuan se kishin zbuluar vrassin e Eva Vishs. Pasi zbulon autorin e krimit dhe siguron provat pr akuzn ndaj tij, institucioni hetimor firmos urdhrarrestin dhe e prcjell n zyrat e Interpolit. Sipas hetuesve, dosja nuk kishte shum prova rreth ngjarjes.


  ---


  ore shokni..

  Lexoni se mos me ben site muan..

  ki Agua a nuk ju duket pak si Ago Ymeri i legjendes??

  Pra ate e divorcojne por ai vet nuk eshte ne gjiq dhe letrat ne emer te tije i bije ne gjiq e shoqja..pra Ago ska kerkund..

  Mo e ka ngren dhe ky nje ko.qe plumb dhe kan hapur llafn gjoja se ka vatur ne itali??
  asnje nuk e ka pare me kte Agon e PS-se..
  Pra i eshte dhene leja per frymarrje deri sa ka ekzekutuar Even e shkrete dhe pastaj..HUMBi .. AGO Ymeri in..

  Cbehet keshtu..
  ...

  Edhe ca nga bashkPuntoret e Jahos..vrasesit te Azemit .. kushtu u zhduken pa lene gjurme.. me plumba neper gerxhe..


  ka thene populli .. mbrapa kalit e para oficerit mos rri se e ha keqas..

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Antarsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Brai shume i bukur informacioni qe ke sjelle dhe akome me i gjetur komenti jot ne fund.NUk eshte ndonje gje e jashtezakonshme qe te zhduken vrasesit tashme kjo eshte bere si "teknike" pune e krimineleve pushtetare qe zhdukin gjurmet.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  928
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Brari

  ... vllai i Evs, avokati Sajmir Vishaj, ka shprehur rezervat e tij n lidhje me kualifikimin e motivit t vrasjes. Duke qen se ka nj profesion t njjt me kolegt e tij q hetuan dosjen, avokati Vishaj nuk ka preferuar t argumentoj rezervat e tij mbi motivin e vrasjes. "Brenda pak kohsh n gjykat do t filloj shqyrtimi i shtjes dhe t gjith do ta msojn t vrtetn e ngjarjes dhe motivin e saj, sht shprehur avokati pr Gazetn. Sipas tij gjykimi i shtjes dhe dshmit q priten t jepen do t zbardhin edhe shum gjra t tjera mbi ngjarjen, t cilat organi i akuzs nuk ka mundur ti provoj plotsisht. Dhe pr kt, avokati Sajmir Vishaj shprehet i bindur, duke njohur provat dhe faktet q jan grumbulluar pr kt shtje. Ndrkaq nj tjetr enigm e ksaj ngjarje, sht fakti i zvarritjes tet vjeare, q ende nuk dihet nse do t zbardhet n gjykat apo do t krkoj nj tjetr hetim.  ---  Avokati Visha duhet ti lutet zotit , qe me 3 Korrik klani i Nanos te humbas zgjedhjet. Vetem ateher ai dhe prinderit e tij, do mund te degjojne nga goja e ndonje gjykatesi motivin dhe urdheruesin e vrasjes.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  nena e elsa liles

  reportazhi

  Komshinjt e Albenc Agos: Nuk jan kthyer asnjher n banesn e tyre q prej 8 vjetsh


  Familja Ago n 1997 u arratis n Itali

  far ndodh n lagjen ku dikur jetonte i dyshuari pr vrasjen e Vishs


  N mes t bllokut 1 Maji n Tiran, vetm nj shtpi sht e boshatisur prej kohsh. N katin e par t pallatit nr.32, dera e hekurt e nj avllie t sajuar ka t paktn nj vit q nuk sht hapur.

  Familja e t dyshuarit pr vrasjen e nns s Elsa Lils, Albenc Ago, q prej vitit 1997 nuk banon m aty. Komshinjt thon se ata kan shkuar n Itali bashk me t birin dhe nuk jan kthyer m asnjher. Vetm para nj viti erdhi e ma e Albencit dhe bri disa rregullime n shtpi, por nuk qndroi ktu, thon komshinjt. T gjith n lagje habiten kur marrin vesh faktin se Albenci sht i dyshuar pr nj vrasje t till. Madje shum prej tyre nuk e besojn nj fakt t till.

  Banesa e harruar
  Sapo futemi n lagje, msojm se familja Ago nuk jeton m aty. Madje shum banor q jan t rinj n kt zon as q e njohin fare. Por ka nga ata q kur dgjojn emrin pr s dyti, kujtohen prnjher: Aha Benci, ka vite q ka ikur n Itali. Banesa e familjes Ago sht n nj nga 3 pallatet e hershme dykatshe q kan mbijetuar ende n kt zon, pak metra larg qendrs s Tirans. Afrohemi tek dera, por m kot, nga brenda askush nuk prgjigjet. Trokitjet thjesht sa ngjallin kureshtjen e banorve t lagjes t cilt habiten q dikush kujtohet t shtyp zilen e baness s braktisur prej shum vitesh. Nuk ka njeri aty, mos prit kot, shprehen komshinjt, t cilt nisin t tregojn historin e largimit t familjes Ago. Sipas tyre, n apartamentin e katit t par nuk jeton njeri q prej vitit 1998, nj vit pas largimit t tyre. Fillimisht ata e dhan me qera, por m pas e lan mbyllur, pa njeri q t jetonte n t, tregojn komshinjt.

  Largimi
  Fqinjt dhe banort e lagjes nuk e kujtojn shum mir kohn kur Albenci u largua jasht shteit, por ata e kujtojn mir se nj gj e till ka ndodhur n vitin 1997 kur t gjith mundoheshin t arratiseshin nga Shqipria sa hap e mbyll syt. Ai punonte si shofer, por merrej edhe me tregti. N at koh nuk i ecte shum dhe vendosi t largohej jasht shtetit, thot nj nga banort. Fillimisht sht larguar vet Albenci e m pas sipas dshmive ka mundur t trheq edhe familjart e tij pr n Itali ku mendohet se jeton ende. Mbaj mend q disa muaj pasi ai kishte ikur u nisn edhe prindrit, gruaja dhe dy fmijt. Kshtu q ata e braktisn edhe banesn e tyre q sot sht e boshatisur, megjithse nga nj vshtrim i thjesht kupton se ajo sht e mobiluar dhe n gjendje normale. Ata skan ardhur m ktu. Vetm para nj viti erdhi mamaja e Bencit dhe bri nj pastrim t apartamentit.

  Dyshimi pr vrasjen
  Asnj nga fqinjt e familjes Ago nuk e beson faktin se ish-fqinji i tyre mund t ket vrar nj grua. Ata thon se nuk e kan dgjuar kurr nj gj t till, madje as si thashethem. Sot, kur u thua atyre nj fakt t till, ngren supet duke br t paditurin pr nj histori t ndodhur shum koh m par. Madje thon se as tani nuk e kan msuar nj lajm t till t dal nga zyra e Prokuroris. Nuk sht e mundur, Albenci ishte nj tip i qet q nuk nxehej kurr, un nuk e besoj nj gj t till. Kjo sht prgjigja q merr nga cilido njeri q pyet n t gjith bllokun e pallateve 1 Maji, ku dikur jetonte i dyshuari pr nj nga vrasjet m misterioze t ndodhura n Tiran, n vitin 1997 n kilometrin 29 t rrugs Elbasan-Tiran.  I dyshuari akuzohet pr vrasje me dashje
  Dosja Visha regjistrohet n sekretarin e gjykats

  Pas tet vjetsh dyshime e thashetheme, m n fund n gjykatn e Tirans do t gjykohet nj i akuzuar pr nj nga vrasjet m t mistershme n Tiran. Prokuroria ka regjistruar dje zyrtatisht dosjen pr vrasjen e nns s kngtares s njohur Elsa Lila, ngjarje e ndodhur n maj t vitit 1997 n rrugn nacionale Tiran-Elbasan. Dosja ka mbrrritur dy dit m par n Gjykatn e Tirans dhe dje i sht nnshtruar shortit, i cili ka prcaktuar gjyqtarin Gjin Gjoni si kryetar t trupit gjykues. I pandehuri i vetm i dosjes quhet Albenc Ago, 37-vje, lindur n Tiran. Ai tashm sht shpallur n krkim nga policia, pasi rezulton i larguar n Itali s bashku me familjen disa vite m par. Ndrkoh, akuza pr t ciln do t gjykohet i pandehuri sht vrasje me dashje. N hetimin e Prokuroris gjithashtu sht prcaktuar edhe fakti se i pandehuri nuk ka asnj bashkpuntor n kt krim dhe n listn e t dyshuarve nuk ka asnj emr tjetr. N krkesn pr gjykim jan sqaruar edhe rrethanat n t cilat ka ndodhur krimi q sipas hetueve mendohet se ka ardhur pas nj sherri momental mes viktims dhe autorit. Gjykimi i dosjes pritet t zhvillohet n munges t t pandehurit, meqense arrestimi i tij nuk sht br ende i mundur nga Interpoli, megjithse pr t ekziston nj urdhrarresti ndrkombtar. Ngjarja pr t ciln akuzohet Ago ka ndodhur n muajin maj t vitit 1997-t, n kilometrin 29 t rrugs ElbasanTiran. Sipas dosjes s mbrritur tashm n gjykat, 39vjearja Eva Visha sht gjetur e vrar me disa plumba n kok. Pr vite me radh zbulimi i t vrtets ishte i pamundur derisa kmbngulja e familjarve t viktims ka br q nj grup prokurorsh t Prokuroris s Tirans t arrinte zbardhjen e autorit t vrtet t ngjarjes.  N 1997-n
  Si u ekzekutua 39-vjearja

  Vritet gjat udhtimit Tiran-Elbasan 39-vjearja Eva Visha. Ajo ishte nisur nga kryeqyteti me makin dhe ka mbetur e vdekur n kilometrin e 29-t t rrugs nacionale. Autori i krimit ka qen n makin bashk me viktimn, kurse momenti kur ka qlluar me arm besohet se ka qen nj moment gjaknxehtsie, i cili nuk sht paramenduar nga i dyshuari. Gjat viteve q pasuan ngjarjen e rnd, dosja shkoi disa her n Elbasan dhe u rikthye n Tiran. Policia dhe Prokurorit e dy qyteteve nuk gjenin gjuhn e prbashkt pr hetimin e shtjes, pasi vendi ku kishte ndodhur krimi ishte edhe kufiri me dy qyteteve. Dosja prfundon e pezulluar pa autor n polici.


  2003 Gazeta Panorama

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  kufoma e kerrabes
  intervista

  Vllai i t zhdukurs: Un kam folur edhe n datn 2 qershor


  Dyshime n morg: Viktima mund t mos jet Mimoza  KORE/ Juli Kapurani
  Ajo fije shprese q kishin pr motrn e tyre sht ndezur srish. Familjart e Mimoza Xhamis jan shastisur, jan gzuar, kan qar e jan prqafuar, kur n morgun e Elbasanit u sht komunikuar, se kufoma e gjetur n Qaf-Krrab mund t jet e dikujt tjetr.

  Jan interesuar edhe disa familje t tjera pr kufomn dhe duhet t presim pak. Nuk mund tua dorzojm pa br edhe disa verifikime t tjera, jan shprehur ekspertt ligjor. Tani familjart e Mimoza Xhamis ndodhen para dilems m t madhe n jetn e tyre. Ata nuk jan t sigurt nse kufoma e masakruar sht e 32-vjeares me t ciln kan humbur do lloj kontakti. Nuk mungojn edhe faktet t reja, q ata japin n lidhje me zhdukjen dhe identitetin e motrs s tyre. Vllai Mondi dhe nna Fetije tregojn se kan folur edhe m 2 qershor me Mozn, n nj koh q kufoma e Krrabs mendohet t jet vrar duke u gdhir 1 qershori, dit dhe kur sht gjetur. Prve shenjave t ngjashme dhe t ndryshme, q kan krahasuar me kufomn e morgut, vllezrit e Mimozs japin nj variant t ri pr humbjen e kontakteve. Mozn duhet ta ken marr peng. N nj telefonat t fundit na ka thn se do t shkonte dy jav n Sarand. Duhet ta ken detyruar t thot kshtu. Ja si shprehet n nj intervist t dyt pr gazetn, Edmondi, nj nga 6 vllezrit e Mimoza Xhamis.

  Kur keni folur pr her t fundit me Mimozn?
  Pr her t fundit me motrn kam folur m 31 maj, pasi ajo po merrej n Durrs me dokumentet e mia t KEMP-it. Moza foli me maman dhe me mua, duke na thn se do mi niste dokumentet. Ajo telefononte do dit dhe interesohej pr ne. Moza kishte merak pr mua se isha i smur dhe m 31 maj m nisi dokumentet me autobusin e linjs. At dit m tha n telefon se i kishte nisur dokumentet dhe se duhet t dilja pr ti marr. T nesrmen u interesua prsri pr t qen e qet q kishin arritur.

  Shfaqte Moza ndonj shqetsim?
  Jo, asnjher nuk sht ankuar pr ndonj problem. Un pastaj i humba lidhjet me Mozn, pasi nuk prgjigjej m n telefon. Madje dyshoj se motra sht marr peng. Kam insistuar disa her brenda dits duke telefonuar n numrin e saj, por srish asnj prgjigje. Ditn q sht larguar, ajo ka folur me motrn n telefon dhe i ka thn se ndodhej n Sarand dhe se do t rrinte dy jav. Kjo m bn t dyshoj se ajo sht marr peng, pasi mund t jet detyruar nga pengmarrsit t thot kshtu.

  Pse dyshoni pr kt?
  Dyshoj se po t ishte n Sarand dhe t kishte ikur pr qejf, ajo do t kishte marr n telefon, ashtu si interesohej do dit pr mua dhe pr nnn.
  (Kt dyshim e prforcon disi edhe vllai i madh Mane. Ky i fundit thot se ka qen n Durrs dhe sht interesuar pr Mozn, e cila ditn q sht zhdukur ka pasur nj sasi t madhe leksh me vete nga xhiroja e dits n butik).

  Mondi, mund t m thuash dika lidhur me shenjat e veanta dalluese t motrs?
  Moza i mbante flokt e shkurtra t prera pas koke dhe gjat vers vishej gjithmon me pantallona. Moza nuk i preferonte fundet, madje dhe ditn q sht larguar ka pasur t veshur pantallona, kanotiere dhe pantofla. Shenja dalluese Moza ka shum, por un do t insistoja te gjaku, pasi ajo dhe un kemi t njjtin grup gjaku. Kshtu mund t identifikohet leht nse bhet fjal pr motrn ton apo jo. Moza sht rrzuar nga paralelet kur ka qen e vogl dhe gishtin e unazs e ka t thyer dhe t fryr n mes. 6 dhmb i ka prej porcelani dhe i kishte vn prej dy javsh tek nj dentist nga Durrsi. Ne u interesuam pr t marr kufomn, por shum familje t tjera pretendojn se vajza e vrar dhe e masakruar sht e afrmja e tyre. Pr kt, deri sa t mbyllen ekspertizat dhe verifikimet pr identifikimin e plot t kufoms, vllezrit e mi krkuan q n morg t paraqitet edhe dentisti q i ka vn dhmbt, pasi kufoma nuk e ka nj dhmb n njrn an. Dentisti mund t identifikoj prfundimisht nse sht motra jon apo jo.
  Shenja dalluese

  Dhmbt e prishur q jan zvendsuar m pas me porcelan
  Xhinset
  Pantoflat
  Gishti i unazs i thyer dhe i fryr n mes prej vitesh
  Grupi i gjakut i njjt me t vllait, Edmondit
  ndryshimet

  Mosha e paraqitur nga kriminalistika sht 20-25 vje
  Mosha e Mimoza Xhamis sht 32 vje

  Viktima i kishte flokt mesatarisht t gjata
  Mimoza Xhamia i kishte flokt e prera shkurt

  Viktima i kishte flokt kafe n t kuqrremt
  Mimoza Xhamia i kishte flokt ngjyr t zez
  Fetie Xhamia: M telefononte do dit
  E ma: Fola me t nj dit pas gjetjes s kufoms n Krrab

  KORE - Lajmin pr humbjen e vajzs dhe dyshimet se ajo mund t jet n frigoriferin e morgut t Elbasanit, vllezrit e Mimozs ia kan thn edhe t ms. N fillim kishin frik se mos i ndodhte gj t moshuars 65-vjeare, q fliste do dit me t bijn, para se t zhdukej. Do ta krkoj dhe dua ta gjej vajzn time gjall a vdekur, pasi jam nn dhe m dhimbset gjaku im thot me zrin dhe duart q i dridhen tr kohn nga ankthi i enigms s vajzs s saj nn 65-vjecare, Fetie Xhamia e veshur me t zeza. Nna e njeh Mimozn m mir se kushdo tjetr. Ajo tregon se fliste shpesh me vajzn e zhdukur prej ditsh, pa ln adres, gj q sht fare e pazakont pr karakterin e saj. Mimoza nuk rrinte asnjher pa na marr n telefon. Un nuk e kuptoj dhe nuk e di nse mund t jet ajo vajza e vrar apo jo. Un me Mimozn kam folur n telefon pr dokumentet e KEMP-it t djalit tim. Me sa mbaj mend pr her t fundit un kam folur me t pasditen e dats 2 qershor, prandaj dyshoj se vajza e masakruar mund t mos jet ime bij. Pa u sqaruar gjrat deri n fund nuk kam t them. M kan ardhur me dhjetra njerz pr vizit, por un nuk i kam pranuar.  ----
  kufoma e kerrabes
  intervista

  KORE/ Rrfimi: Hipi me t n makin, bashk me parat e xhiros s dits


  Nj polic rrmbeu Mimozn

  Flet vllai: M treguan shoqet q shisnin ngjitur me t

  kore/Juli Kapurani
  Nj polic me uniform ka rrmbyer Mimozn mbr-mjen e 31 majit. Kt e pohojn dshmit e shoqeve t saj, q shesin pran butikut. Ato than se me vete kishte edhe xhiron e dits.

  Vllai i madh i Mimoza Xhamis, Mania, ka hedhur dje nj dyshim t fort n lidhje me zhdukjen e motrs s tij 32-vjeare. Ai ka shkuar n Durrs pr t msuar pr astet kur Mimoza sht par pr her t fundit. Dshmit e dhna nga shoqet e saj kan qen tronditse. Kur ka ln punn, nj person q prej ditsh i shkonte n dyqan i ka zn rrugn dhe nga veprimet duket se e ka detyruar t hip n makinn e tij. M tej nuk dim m asgj pr fatin e saj, pohon Mania. Ai ka lvizur do gur pr t msuar t vrtetn mbi enigmn e zhdukjes s motrs s tij, t ciln e ka rritur bashk me djalin e saj, Franeskon. Thot se nuk ka m besim tek asnjri dhe ashtu si dhe familjart e tij ndodhet i pushtuar nga tmerri pr t vrtetn e zhdukjes s Mimozs.

  Pse dyshoni q Mimoza mund t jet marr peng?
  Un dyshoj pr kt fakt, por dhe nuk di far t besoj. U interesova edhe n Durrs. Pyeta shitset ngjitur me butikun, ku punonte Moza. Ato m than se Moza ishte larguar si zakonisht dhe kishte mbyllur dyqanin rreth ors 20:00 t mbrmjes. Me vete kishte t gjith xhiron e dits. Shitset, q jan shoqe t Mozs m treguan se kishte tri dit q n dyqanin e saj vinte nj djal q interesohej pr rroba dhe bnte muhabet, por Moza tregonte bezdi dhe nuk donte t bisedonte me t, por thjesht t bnte punn. Ai paraqitej si polic, por ishte i veshur civil.

  E kishin par her tjetr n qytet kt person q pretendonte se punonte polic n Durrs?
  Jo, nuk e njihnin fare dhe as e kishin par ndonjher si fytyr, vetm gjat atyre tri ditve q vinte n dyqan dhe sillej rrotull. Shoqet m than se kur Moza mbylli puns at nat, rreth 40 metra larg nga dyqani e pan srish djalin, por t veshur me uniform policie dhe me pistolet. Ai mund ti ket thn pr ta shoqruar n polici. Vajzat kan par q ai i rrmbeu antn dhe ia hodhi n makin. Me syt e tyre kan par edhe se Moza ka hipur n makinn e ktij personi, pr t cilin thon se ngjante me at q iu vrtit tri dit me radh.

  far krkimesh t tjera keni br?
  Un kam marr n telefon edhe nipin tim n Greqi, pasi mendoja se mund t ishte nisur pr te djali, sepse telefoni i dilte gjithmon jasht zons s mbulimit. Djali krkoi t mn n telefon se ajo e merrte do dit. Nuk kisha far ti thoja dhe iu prgjigja, duke i thn se nuk isha n Durrs me Mozn. Dyshoj te rrmbimi, sepse ajo kishte lek me vete, megjithat presim nj prgjigje edhe nga Elbasani. Ne nuk mund t flem t qet nse nuk e dim nse sht gjall apo vdekur.  Hetuesit
  Asnj polic i dyshuar

  DURRES - Policia e Durrsit e prjashton mundsin e qenies n listn e t dyshuarve t ndonj personi me uniform policore. Kt fakt ata e kan pohuar pas dshmis q kan dhn shoqet e Mimozs, shitse pran butikut t saj, si personi q e vizitonte shpesh at. Ky person ka qen i pari q ka lajmruar n polici pr zhdukjen e Mimozs, pasi kishte shkuar pr ta par n nj orar pas lnies s puns dhe nuk e kishte gjetur. Ai kishte tentuar ti telefononte, por telefoni rezultonte t ishte i mbyllur.  Tregon Luljeta
  Motra: Na krcnuan me nj letr


  DURRES - Nj letr posht ders ka shtuar enigmat, panikun dhe ankthin. Burri i Luljets gjen nj letr posht ders dhe ia jep t shoqes pr ta lexuar. Letra, sipas familjarve, kishte tone krcnuese. At q desha e bra. Do keni dhe ju t njjtin fat si Mimoza. Ky msohet t ket qen teksti i letrs s hedhur posht ders nga persona misterioz, q e kan ln at pa u pikasur nga askush. Pasi kan marr kt letr, Luljeta dhe burri i saj turk jan drejtuar n policin e Durrsit. Ata shpresojn se pas ekspertizs, n letr do t gjendet ndonj shenj e autorit t saj. Tashm edhe ifti ndihet i pasigurt dhe ka pohuar se i tremben autorit t saj. Mesazhi i letrs nuk t l t kuptosh nse Mimoza sht vrar vrtet apo bhet fjal pr pengmarrje. j.dh
  Dentisti, ekspertiz si n rastin e Selit

  Prgjigjja e dentistit nga Durrsi pritet t jet vendimtare pr zbardhjen e emrit t viktims s Qaf-Krrabs. Familjart e Mimoza Xhamis kan pohuar dje se, vetm dy jav m par, motra e tyre e zhdukur kishte vendosur 6 dhmb prej porcelani te nj dentist i njohur. Pr kt arsye ata kan krkuar q dentisti t krahasoj me ann e grafive t bra n gojn e Mimozs me dhmbt e viktims. Misteri e ka mbuluar m tepr kt shtje kur msohet se, kufoma q ndodhet n morgun e Elbasanit prej m shum se nj jave, nuk ka nj dhmb n njrn an t gojs. Dentisti mund t verifikoj nse sht motra jon viktima q u gjet e masakruar n Qaf-Krrab, pohojn ata. Konfirmimi nga stomatologu pritet t zbardh brenda pak ditsh nj tjetr shtje t rndsishme. Vetm nj muaj m par, prgjigja e dentistit saktsoi se koka e gjetur n fshatin Jub t Sukthit nuk ishte e Irena Selit, gruas s biznesmenit t firms Bruno. Sipas dshmis s dhn nga burri i Selit, Agim Musho, e shoqja kishte vendosur nj protez te nj klinik dentare n Durrs, ndrsa pas verifikimit rezultoi se koka e prer e femrs misterioze kishte dhmb natyral.
  --  nje teme hapa per..kanibalet qe shetisin te lire .. por nje kanibal ketu e zhduku..

  ja cfar lexojme mes tjerash .. NE ARTIKULL..

  "Ne u interesuam pr t marr kufomn, por shum familje t tjera pretendojn se vajza e vrar dhe e masakruar sht e afrmja e tyre.""


  kJO ESHTE LLAHTARI..

  pra jane shume familje ne Shqiperi te Tos Bosit qe u jane zhdukur pjestare Femra te familjes e sdine ku i kane..gjalle a vdekur..

  Kjo eshte fytyra e Shtetit Socialist Nano Edvino- Ruco-ist..

 19. #19
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  N mes t bllokut 1 Maji n Tiran, vetm nj shtpi sht e boshatisur prej kohsh. N katin e par t pallatit nr.32, dera e hekurt e nj avllie t sajuar ka t paktn nj vit q nuk sht hapur.

  Familja e t dyshuarit pr vrasjen e nns s Elsa Lils, Albenc Ago, q prej vitit 1997 nuk banon m aty. Komshinjt thon se ata kan shkuar n Itali bashk me t birin dhe nuk jan kthyer m asnjher. Vetm para nj viti erdhi e ma e Albencit dhe bri disa rregullime n shtpi, por nuk qndroi ktu, thon komshinjt. T gjith n lagje habiten kur marrin vesh faktin se Albenci sht i dyshuar pr nj vrasje t till. Madje shum prej tyre nuk e besojn nj fakt t till.

  Banesa e harruar
  Sapo futemi n lagje, msojm se familja Ago nuk jeton m aty. Madje shum banor q jan t rinj n kt zon as q e njohin fare. Por ka nga ata q kur dgjojn emrin pr s dyti, kujtohen prnjher: Aha Benci, ka vite q ka ikur n Itali. Banesa e familjes Ago sht n nj nga 3 pallatet e hershme dykatshe q kan mbijetuar ende n kt zon, pak metra larg qendrs s Tirans. Afrohemi tek dera, por m kot, nga brenda askush nuk prgjigjet. Trokitjet thjesht sa ngjallin kureshtjen e banorve t lagjes t cilt habiten q dikush kujtohet t shtyp zilen e baness s braktisur prej shum vitesh. Nuk ka njeri aty, mos prit kot, shprehen komshinjt, t cilt nisin t tregojn historin e largimit t familjes Ago. Sipas tyre, n apartamentin e katit t par nuk jeton njeri q prej vitit 1998, nj vit pas largimit t tyre. Fillimisht ata e dhan me qera, por m pas e lan mbyllur, pa njeri q t jetonte n t, tregojn komshinjt.

  Largimi
  Fqinjt dhe banort e lagjes nuk e kujtojn shum mir kohn kur Albenci u largua jasht shteit, por ata e kujtojn mir se nj gj e till ka ndodhur n vitin 1997 kur t gjith mundoheshin t arratiseshin nga Shqipria sa hap e mbyll syt. Ai punonte si shofer, por merrej edhe me tregti. N at koh nuk i ecte shum dhe vendosi t largohej jasht shtetit, thot nj nga banort. Fillimisht sht larguar vet Albenci e m pas sipas dshmive ka mundur t trheq edhe familjart e tij pr n Itali ku mendohet se jeton ende. Mbaj mend q disa muaj pasi ai kishte ikur u nisn edhe prindrit, gruaja dhe dy fmijt. Kshtu q ata e braktisn edhe banesn e tyre q sot sht e boshatisur, megjithse nga nj vshtrim i thjesht kupton se ajo sht e mobiluar dhe n gjendje normale. Ata skan ardhur m ktu. Vetm para nj viti erdhi mamaja e Bencit dhe bri nj pastrim t apartamentit.
  WOW !
  Brari, s'ka ngrn plumb Benxi me sa shoh.
  (t turbullt e kam kujtesn), por mendoj q fmija i dyt i tij, lindi pasi e shoqja shkoi n Itali, disa vjet pas ikjes s tij. Ku ka z , s'sht pa gj... por mua m duket se ai ka shkuar n Itali para 97. Megjithat do mendohem e do kthjellohem, e ju jap info...


  Sa nn t mir ka pas, e fare babai t poshtr ! I paska ngjar atij ! Apapaaaa....
  Where does a thought go when it's forgotten?

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Sic duket Agua in ka krier porosine e i eshte dhene shperblim.. vize, pasosh, letra e marifete etjetj plus PARA natyrisht.. qe ai e Familja e tij me kuc e mac te vene diku te siguruar.
  Problemi apo kurioziteti jone si popull qe dime pak apo shum pak apo aspak nga bota nen-rrogoz-iste PS-iste qendron tek "arsyet " qe paskan qene kaq te forta qe te mos e lene te marr fryme nje mantenut te Byrose Roze..pran Bankes se Shtetit..
  Perse valle qenja ne jete e Eves paska qene kaq problem..
  Pse nuk duhej lene e gjall ajo mili-tanto-mante-nute e mjere qe aq shume sakrifikoi per Partine.. duke ven Pjeshken e saje ne dispozicion te Strategut nga Benca..
  Si ka duruar familja Visha 8 vite qepje goje per te mos u ndjere per hir te Partise..
  Sa kurajo kane ill pop agoll pitarko manushe-luiz xhuvan- Roshe-kadrite.. e "ajkes" se inteligjenicies Shqipo-stalo-enveriste.. ti rrine prane Strategut neper kongrese e gersher-qethje shiritash.. qe qarte dihet se te "con ne te semes" kur ja prish interesat..

  Vetem per Even e fatin e saje te mjere ja vlen ta votosh frontin anti-PS.. frontin anti-kanibalist.. per nje Shqiperi pa Vrases ne kupol te Shtetit..

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 07:18
 2. Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 22-02-2006, 11:15
 3. Arrestohet vrasesi (serb) i ministres suedeze
  Nga Ullmar Qvick n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 30-03-2004, 17:52
 4. Arrestohet n shpelln e malit t Dajtit, vrassi i Ali Demit
  Nga ALBA n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 03:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •