Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 41
 1. #1
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Mjekime popullore

  Do te ishte interesante nje teme e tille ketu. Gjithkush di receta me bime per te kuruar semundje eshte i lutur te postoje ketu. Bimet jane 100% te pranueshme nga organizmi yne dhe nuk japin efekte anesore.

  P.sh. guret ne veshka kurohen me fier guri, gjethe delli, bishta qershie etj. Ju le radhen...
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 2. #2
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Mina
  Bimet jane 100% te pranueshme nga organizmi yne dhe nuk japin efekte anesore.
  Sigurisht qe kane efekte anesore. Ilacet farmaceutike nga bimet kane ardhur.
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 3. #3
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga MisCongeniality
  Sigurisht qe kane efekte anesore. Ilacet farmaceutike nga bimet kane ardhur.
  Por nuk jane 100% bime. Kane edhe preparate te tjera.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Anėtarėsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ndersa une kam degjuar se nje pergatitje me gjalp,arra dhe mjalte eshte shume e mire si kure e cila mund te vazhdoje deri ne 40 dite.
  Kjo eshte kure gjenerale per ftohjen,melcine,stomakun,reumatizmen.
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 5. #5
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Per bimen e aloes thone qe zhduk tumoret. Ekziston nje pergatitje e vecante e aloes me raki e cila duhet te qendroje ne erresire. Do te perpiqem ta kerkoj materialin dhe ta postoj.
  Aloe, ne fakt eshte bime qe perdoret edhe ne semundjet e lekures, djegiet etj. Ka vlera te rralla.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Harudi
  Anėtarėsuar
  08-09-2004
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  K(c)antarium-i njihet si bimė shėruese edhe tek viset tona (rritet edhe nė Kosovė).
  Nga pėrvoja them,(se e kam pėrdorė edhe vetė nga infektimi i lukthit*) ėshtė shumė shėruese pėr infektime tė mbrendshsme tė mėlēisė,zorrėve,lukthit etj.
  Kjo llojė bime pasi tė mblidhet,duhet terur dhe nė formė tė terur,pastaj disa fije (njė tufė e vogėl) tė saja vendosėn nė njė enė me ujė dhe vlohen,me ēka lėshon njė ngjyrė tė kuqe tė mbyllėt dhe pihet nė formė tė ēajit,mundėsisht pa sheqer (edhe pse ka shije tė idhėt),kurse efektet e saja janė tė menjėhershme.
  *Infektimi i lukthit-tė thatit apo mullanit qė thuhet nė popull!
  Pijetoret janė vendet ku ēmenduria shitet me shishe! (Uendell Filips)

  Lista e injorimit: Llapi

 7. #7
  neper drite Maska e mbreta
  Anėtarėsuar
  29-04-2004
  Postime
  297
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  cila bime mund te ule cholesterolin ne gjak

  Ju lutem nese di dikush se mund te ulet cholesteroli ne gjak me ndonje bime mjekuese mund te postoni ndonje informacion.


  respekte,
  mbreta
  What goes around, comes around

 8. #8
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Mina
  Por nuk jane 100% bime. Kane edhe preparate te tjera.
  Sigurisht por argumenti s'qendron vec ketu. Dhe sikur ilaci X te kishte te njejtat komponente si bima Y, prape se prape, efektet e ilacit X do diheshin me mire se ato te bimes Y sepse duhen vite para se te dale ne treg nje ilac i ri. Ka 4 nivele qe duhet te kalohen para se FDA t'i aprovoje per perdorim ne popullaten e gjere. Keto trials jane te kontrolluar dhe analizat e pjesemarresve ndiqen me rigorozitet. Dhe atehere kur del ne treg, mbahen shenim efektet anesore.
  Tell me when the last time was qe nje procedure e tille u ndoq per ndonje bime. Une per vete s'di te them. Dmth, populli i ka perdorur prej shekujsh bimet, por efektet anesore nuk jane studiuar ashtu sic po studiohen ilacet sot. Ndoshta te vjetrit dine te thone per efektet e dukshme, por CBC apo enzimat e melcise etj etj. s'jane kontrolluar kurre.

  Don't get me wrong se une s'jam tifoze e ilaceve and I don't trust most doctors por e thashe sa per bisede.

  Por tema eshte shume e bukur dhe do isha shume e interesuar te dija dhe preparatet me te thjeshta per kurimin e semundjeve te perditeshme.

  Meqe ra fjala, cdo te thote "I THATI" ne shqip? Atje jam lindur e rritur e kurre s'e kisha degjuar me pare.
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 9. #9
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga mbreta
  Ju lutem nese di dikush se mund te ulet cholesteroli ne gjak me ndonje bime mjekuese mund te postoni ndonje informacion.


  respekte,
  mbreta
  Hudhra mbreta, hudhra... bile efikasiteti i saj per uljen e kolesterolit nuk eshte aq anektodik sa barnat e tjera bimore.

  Une lexova dhe temen tjeter qe kishe hapur ti per ate mikun tend dhe mund te them qe ato analizat mire do ishte te tregonin edhe llojet e ndryshme te kolesterolit, sepse ka HDL kolesterol te "mire", dhe LDL kolesterol te "keq". Megjithate meqe miku yt duket mbipeshe, shanset jane qe te kete te ngritur LDL. Mjeku s'te ka thene gje? S'te ka dhene ndonje ilac?

  OK, se po e zgjat. Me shume te pegjigjem ne tema tjeter.

  P.S.: Efekti anesor: Te mban goja ere.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 10. #10
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga hope31
  Ndersa une kam degjuar se nje pergatitje me gjalp,arra dhe mjalte eshte shume e mire si kure e cila mund te vazhdoje deri ne 40 dite.
  Kjo eshte kure gjenerale per ftohjen,melcine,stomakun,reumatizmen.
  P.S.: Mos i jepni asnjehere mjalte femijeve nen 1 vit.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 11. #11
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Mina, ti thua "guret ne veshka kurohen me bishta qershie", "Aloe zhduk tumoret" etj.

  S'te duken si afirmime teper te forta? Te pakten thuaj ndihmon ne..... filan semundje. Por sidoqofte efikasiteti i barnave bimore nganjehere eshte thashethem, rrallehere ndihmon, por me e keqja eshte se ne produktet bimore ka kaq shume lende te papaster saqe mund te beje reaksion me ilacet e tjera qe merr personi per semundjen qe ka, dhe shpeshhere jua ul efikasitetin. Keshtu dikush perfundon duke paguar shume leke per barna farmaceutike, dhe jua prish efektin me dicka me te lire, qe ne vetvete mund te jete thjesht thashethem.

  Ne USA barnat bimore nuk rregullohen nga qeveria, ata qe i prodhojne nuk jane te detyruar qe te provojne efikasitetin e tyre me trials, dhe shpeshhere vetem kur dalin ne treg dhe verehet ndonje problem me to tek njerezit, atehere kujtohet qeveria te nderhyje dhe ta detyroje prodhuesin ta terheqe filan barne nga tregu.

  Megjithate ka shume njerez qe ndihen me mire t'i perdorin, kushedi, mund te jete dhe efekti psikologjik. Keshtu qe nese dikujt i pelqen me domosdo te mare barna bimore, le t'i mare. POR, mire do ishte qe te konsultoheshin me mjekun apo farmacistin, sidomos ne rast se marrin shume ilace te tjera shtese.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angeldust : 16-04-2005 mė 00:31
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 12. #12
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga angeldust
  Hudhra mbreta, hudhra... bile efikasiteti i saj per uljen e kolesterolit nuk eshte aq anektodik sa barnat e tjera bimore.
  PCP, je e sigurte per kete? Sepse kisha degjuar qe hudhrat te ulin tensionin dhe mua psh. s'me rekomandohen (B.P.= 90/60) por s'kisha degjuar qe ulin dhe kolesterolin.
  Te vetmet qe di per uljen e kolesterolit jane:
  1) Ushtrimet Fizike
  2) Dieta. Ulja e konsumimit te mishrave te kuq (red meats). Perdorimi me shumice i fruta zarzavate dhe vajit te ullirit (unsaturated fats).
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 13. #13
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga angeldust
  P.S.: Mos i jepni asnjehere mjalte femijeve nen 1 vit.
  Botulism= Floppy Baby Syndrome
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 14. #14
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga MisCongeniality
  PCP, je e sigurte per kete? Sepse kisha degjuar qe hudhrat te ulin tensionin dhe mua psh. s'me rekomandohen (B.P.= 90/60) por s'kisha degjuar qe ulin dhe kolesterolin.
  Te vetmet qe di per uljen e kolesterolit jane:
  1) Ushtrimet Fizike
  2) Dieta. Ulja e konsumimit te mishrave te kuq (red meats). Perdorimi me shumice i fruta zarzavate dhe vajit te ullirit (unsaturated fats).

  Jam e sigurt Miss,

  ne cdo farmaci ka preparate me origjine hudhre per te ulur kolesterolin.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 15. #15
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 16. #16
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  AngelDust, ca tjeter pervec hudhres te ndihmon ne uljen e kolesterolit?

  Ato kryesoret te dietes dhe gjimnastikes i di, por keto gjerat me te thjeshta per tu bere jane me apealing...

 17. #17
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  diikush, nuk besoj se hudhra do jepte ndonje efekt kushedi ce po mos kombinohej me diete dhe aktivitet fizik. Biles dieta dhe aktiviteti fizik jane me shume here me perparasi ne kete rast.

  Pse kollaj eshte te mbash semundjen larg thua ti?
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Meqe ra fjala, cdo te thote "I THATI" ne shqip?

  I thati ne Shqip i thone nje lloj puēre qe zakonisht del ne prapanice ne vend te lig i thone, kuptove .. dhe zakonisht del ne muajt prill -Mai sepse thone qe ne keto muaj nderohet gjaku , si puna e vajit te makines qe eshte i nryshem ne dimer dhe ne vere,

  ajo eshte nje pucer me qelb dhe shkakton shum dhimje qe nuk te len me hec, per te shpetuar prej saj duhet te shkosh ne infermeri qe ta shtrydhin fort dhe ti nxjerrin shtratin e qelbit eshte shum e dhimbshme un se kam provu por kam pare.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Per hurdheren pyesni ndonje Japonez pasi ata jane perdoruesit me te medhenj ne bote e perdorin njesoj si ne qe perdorim qepen per cdo gatim.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Qepa

  Qepa eshte mbreti i te gjithave

  Ju keshilloj qe menjehere pas nje demtimi shembje ndrydhje ,thyerje ne trupin tuaj para se te vini allci ne spital vini per reth 3 ore qepe me kripe ne vendin e demtuar pasi lengu i qepes regjeneron ne menyre te rrufeshme te gjitha qelizat e demtuara , nuk lejon enjtjen ose fryrjen ,dhe heq pothuhajse menjeher dhembjet , por do keni dhimbje e forta ne 5 minutat e para , mos vini qepe nese keni plage te hapura ne trup pasi dhimbja esht e padurueshme,
  Ky trajtim ka efekt te jashtzakonshem se aplikohet ne oret e para te demtimit .

  kujt i intereson receta e plote dhe menyra e lidhjes le te me pyes..

  ndersa po te zhyteni ne nje vaske me leng qepe lekura juaj do te rinohet 10 vjet .

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Polifonia Popullore
  Nga Eni nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-07-2012, 15:27
 2. Muzika popullore ne dileme.
  Nga ChuChu nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 16:00
 3. kostumet popullore
  Nga olimpiadisti nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-03-2009, 19:27
 4. Enciklopedia e Muzikes Popullore Shqiptare
  Nga Darius nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2006, 20:09
 5. Zgjedhjet lokale 2005
  Nga babadimri nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 07-03-2005, 12:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •