Close
Faqja 7 prej 12 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 235
 1. #121
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  toro, shume forte bre djal, njeriu i lashte ka leshuar vendin per AVANTURA, dhe kete e vertetojn sot perqindjet e popujve qe permende, jashte kufijve te atdheut.

  Gjegjesisht ne bote jane aty afer 150 mio. njerez ne emigrim, te gjithe avanturist, mendoj.

  Flm
  albanish by nature

 2. #122
  Ros Rosaku Maska e Tal Aga
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  Fin
  Mosha
  52
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Z. Toro, mos t'u pėrvodh ndonjė gabim nė shifra? Thua :4,5 milion shqiptarė nė ballkan; po, a s'i numėron edhe njėherė? Nėse RSH-ja ka nja 3,5 M pastaj Kosava nja 2 M, IRJM nja 0,8 M e pos kėtyre edhe nė Greqi, Turqi, Mal tė Zi e nė Serbi jugore, tė gjitha kėto pra troje ballkanike, seē po bėjnė pak mė shumė se 4,5 M shqiptarė nė ballkan.

  Mė fal pėr bezdisje por, ja qė jam pak si cikrrimtar dhe pė pėlqen saktėsia.
  tė gjitha me masė!

 3. #123
  Esprit libre Maska e Calvero
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Shpella e Ariut, Pilur - Vlorė
  Postime
  100
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Toro
  Jam dakort me ty kur thua se pellazgėt kanė emigruar gjatė gjithė historisė sė tyre. Edhe sot pasardhėsit e tyre ne shqipėtarėt nuk kemi frikė aspak tė emigrojmė. Personalisht njoh shqiptarė qė kanė shkuar deri nė Zambia dhe nė Bregun e Fildishtė nė Afrikė duke mos folur pėr ata qė janė nė Amerikė, Europė e Australi. Ata japin kontributin e tyre anembanė botės dhe integrohen nė mėnyrė tė shkėlqyer kudo. Pėrkundrazi ata nuk bėjnė pothuasje asgjė pėr vendin e tyre. Ti kur fole pėr pellazgėt e Greqisė the se ata morrėn nga popujt e tjerė shumė gjėra dhe ia pėrshtatėn ato kulturės sė tyre, gjuhės sė tyre. Ata pellazgė pra qė dilnin jashtė Greqisė ktheheshin prapė nė vendin e tyre dhe aty ata vinin nė zbatim ato gjėra qė kishin parė nė vendet e tjera. Nė kėtė mėnyrė vendi tyre eci shumė pėrpara. A e imagjinon tani se sa do tė zhvillohej Shqipėria sikur ne tė bėnim tė njejtėn gjė dhe tė sillnim nė Shqipėri pėrvojėn e tė gjitha atyre vendeve ku kemi qėnė. Populli ynė ka nxjerrė shumė figura tė shquara por ato nė shumicėn e rasteve kanė jetuar jashtė atdheut dhe i kanė shėrbyer tė tjerėve (Romės, Bizantit, Turqisė, Greqisė dhe sot Amerikės e Europės) kėshtu qė kėto figura shpesh herė tė huajt janė munduar tė na i pėrvehtėsojnė.
  Ti thua se duhet te jemi krenarė qė kemi ruajtur gjuhėn tonė pa qenė tė civilizuar, por gjuha pikėrisht nė kėto raste ruhet. Nga izolimi, nga mungesa e kontaktit dhe nga mos pėrzierja me popujt e tjerė. Ne nuk kemi ndonjė gjen tė veēantė qė nuk e kanė tė tjerėt dhe qė na bėn tė mundur neve tė ruajmė gjuhėn tonė. Shih tani qė Shqipėria s'ėshtė mė e izoluar se sa po ndryshon gjuha. Kur tė ikim nė Shqipėri pas nja 20 vjetėve ka rezik qė ne s'kemi pėr tė mar vesh asnjė gjė. Pastaj siē tė thashė dhe mė parė mua kjo s'mė duket ndonjė meritė e veēantė pėrkundrazi. Njė meritė e madhe do tė ishte sikur ne tė kishim ruajtur gjuhėn tonė tė paprekur dhe nė tė njejtėn kohė tė ishim njė vend shumė i zhvilluar. Por ky ėshtė njė debat tjetėr. Kjo ishte zgjedhja dhe rruga qė ndoqi populli ynė kėshtu qė nuk ia vlen ta diskutojmė mė duket, por ta repektojmė atė.
  Ata kombe gjuha e tė cilėve ka evoluar e ndryshuar nuk janė mė fatkeqė se ne. Edhe amerikanėt t'i pėrmenda vetėm pėr tė ilustruar kėtė mendim pra qė edhe njė kombi fare i ri dhe me njė gjuhė relativisht tė re mund tė eci shumė pėrpara. Nuk dua tė hyj nė debat nė lidhje me qytetėrimin amerikan sepse kjo nuk ėshtė tema e forumit tonė. Po deshe mund tė diskutojmė nė njė vend tjetėr.
  Me respekt Calvero
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Calvero : 26-11-2002 mė 11:16
  Anthroopos egenou kai to dustukhes biou ekeithen ellabes

 4. #124
  Shqiperia Etnike Maska e shoku_sar
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Postime
  176
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk lejohen adresa Interneti ne firme. Stafi i Forumit.

 5. #125
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  sar, bukur, por ē't'i bėsh, kur disa shqipfolės, injorojnė edhe kur njeriu thotė tė vėrteten dhe me dashje anojnė kah tė huajt, kah ata qėmia gatiten varrin vet shqipes e shqiptarėve!

  Pa pjesėmarrjen e shqiptarėve, e pa demaskimin e shqipfolėsve tė cilėt vetmohojnė realitetin historik - nuk mund tė shkruhet historia e vėrtetė!

  Disa tė vėrbtė, nuk shohin tejhunde, vetėm ēka shkruajnė e shkrryejnė tė huajt pėr historinė shqiptare!

  Shqipja ėshtė ēelėsi historiografik!

 6. #126
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  25 falenderime nė 25 postime
  Ua rikujtoj edhe njehere se kjo teme eshte hapur per te diksutuar per prejardhjen e gjuhes greke dhe a mos valle e ka prejardhjen nga shqipja, dhe nuk eshte nje arene dyluftimesh ku njera pale do ta mbizoteroje palen tjeter.

  U kisha lutur ti ktheheni temen dhe me tona me te buta pa sharje e fyerje te bisedoni.

  Ju pershendes,

  StrarCraft.

 7. #127
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  po ti dost?

  ti starcraft, cili ėshtė mendimi yt, se greqishtja e ka prejardhjen nga shqipja? e mos na rri kamxhik moderatori mbi krye, se oda e burrave ka manaa... (I wonder if you are telling the truth

  mos na i tut pllumat...nuk kemi pluma pėr plluma...

 8. #128
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  I nderuar Tore , te nderuar forumor,
  prape nje teme interesante ku cdo jeri prej nesh mund te argetoje kersherine e tij hulumtuese.
  I lexova te gjitha mesazhet dhe per fat te keq gjeta shume pak argumente gjuhesore (jo me shkencore) .
  Me ra ne sy pozicioni i Tores , ose i njohur ne forumin tone si , GREKOFILI , dhe jam i mendimit qe duhet te kemi shume kujdes kur te arrijme ne konkluzione te tilla si greqishtja e ka prejardhjen nga shqipja ose anasjelltas. Sepse kjo eshte dhe strategjia greke , te fut ne thes si vella dhe pastaj nuk ta hap me gryken e thesit deri sa te te dali Fryma dhe Gjuha, qofte ajo dhe Pellazge.
  Tore , ti ben mire qe shkruan sa here eshte fjala per Greqine se na ben pak a shume te qarte pozicionin Grek.
  Le ti hedhim nje shikim pervojes se arberoreve te greqise.
  Ja si mendonin te gjoret aberor qe dhane gjakun e tyre per clirimin e greqise:
  '' Greku para se te behej Grek ishte Arber ,domethene pellazgjik.Grek domethene Arber i qyteteruar. Gjuha jone arberishtja eshte me e vjeter se greqishtja e lashte qe sot e quajne gjuha homerike. Gjuhetaret e mencur te Evropes e konsiderojne greqishten si nje perkryerje te arberishtes. Greqia pa Arberi dhe Arberia pa Greqi jane gjera gjysmake .Kur Greqia dhe Arberia te bashkohen atehere do te behet Greqia e madhe dhe Arberia e madhe ''.
  Dhe fundi dihet. Arberoret dhane gjakun per greqine dhe sot kane frike te thone jam Arberore. Gjuha e tyre me e vjeter se greqishtja sot po shkon drejt shfarosjes se pameshirshme duke i shkaktuar nje humbje te madhe pasurise se cmuar te shqipes si dhe kultures evropiane .
  Pastaj Aristidhi Kola i gjore , jemi vellezer u tha , jemi nje popull , e helmuan .

  Mendoj se per gjuhen shqipe ka shume pune per tu bere.Studiues te mirefillte i jane perveshur punes.
  Doreshkrimi i Teodor Shkodranit nga viti 1210 , i teri ne gjuhen shqipe, shtyn kufijte kohore te shkrimit tone per 345 vite me heret se sa Meshari i Buzukut , qe eshte i vitit 1555 . Botimi i tere doreshkrimit , si liber i vecante, do te behet se shpejti . Doreshkrimi ndahet ne tre kapituj , mbi teologjine , filozofine dhe historine .Kapitulli i trete paraqet shume interes pasi autori citon dhe vepra te tjera qe ka konsultuar dhe mbeshtetet ne kronika shqiptare te qyteteteve te ndryshme.

  Dhe skishte si te ndodhte ndryshe , fjala Etrusko -Shqipe Leter - Lektur - Lekur - shkrimi i shkruajtur mbi lekure (ang.Leather , gjer. Leder,Islandisht Ledur) qe i dha ere gjithe evropes nuk mund te ishte i fundit qe u shkruajt .

  Me mirekuptim , Amanti
  Per Shqiperine Etnike !

 9. #129
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  25 falenderime nė 25 postime
  Ilirian,

  nese pret nga une pergjigje serioze te them se "Iliada" titullin dikur e kish "Iliriada"...

  Se cka u be me te me vone e me gjuhen, ti pyesim Simitis e Kostallaret e Papallaret...

  Pershendetje!

 10. #130
  Shqiperia Etnike Maska e shoku_sar
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  Toronto
  Postime
  176
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Keto pergjigjet e Toros jane shume te dyshimta........je shume i sigurte ti qe nuk ke gjak grek ose nuk ben politiken e Greqise ne forumin shqiptar???
  Nuk lejohen adresa Interneti ne firme. Stafi i Forumit.

 11. #131
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  starcraft, iliada ilire (si deformim), apo origjinal Hilliadha hillire, ashtu si Odhisea - Udhėdetari, spjegohen shqip sot!

  amanti, aman mos u tut prej hijes sate, e kur tjeret shkruajnė:

  "The same predilection for etymology, and a similar primitive kind of etymology, based entirely on a more or less accidental similarity
  of sound and easily satisfied with any fanciful connexion in sense,
  is found abudantly in Greek writers, and in their Latin immitators. But, to the speculatve minds of Greek thinkers the problem tha proved most atractive as the general and abstract One, Are words
  natural and necessary expressions of the notions underlying them, or Are they merely arbitrary and conventional signs for notions that might have been equally well expressed by any another sounds? Endless discusions were carried on about this question, as we see particulary from Plato's Kratyllos, and no very deffinite result was arrived at, nor could any bee expectedso long as one language only formed the basis of the discussion - even in own days , after the century of comparative philology, the question still remains and open One."

  O. Jespersen - Language... nder librat me serioz shkencor, i ribotuar 13 here me 1922 - 1968... Thirteenth impression 1968 - London.

  amanti, ti ne baze te fjaleve tuaja, as termin - shkence nuk e kupton me ta dhane kejt boten...urdhero e jepna ethymologjine e vetem fjales - shkence... shume seriozisht e kam! Ceshtja greke falsifikatore eshte sot ceshtje e hapur... e ti tutu prej hijes sate, se me te helmua greket, ty e toron, behet qameti... nese lepini ne pjate greke, bile mos levrini ketu dokrra penguese... per hire te tjereve solla mendimin shume shkencor ne origjinal! Mbase keni ere shkence kuptojeni! Ky eshte nje shembull, nga 1000 tjere...

 12. #132
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Amanti,
  Me duket se idete dhe mendimet e Kolias kam shkruar ne te gjitha pergjigjet. Po te duash i rishikojme me rradhe dhe ballafaqoi me "Arvanitasit dhe origjina e grekeve" .Sic e thoshte dhe ai vete ( dhe sic e paraqite tek shembulli i perkthyer nga ju) Arber dhe greke jane i njejti popull..........
  Por sic duket juve dhe shume te tjereve ju pelqen A.Kolia pjeserisht,....vetem ne pjeset ku ai lavderon arvanitasit. Konkluzioni i tij se greke dhe shqiptare jane i njejti popull ju tharton.....nuk mundeni ta pranoni, megjithese ka nje llogjike ne arsyetimin e Kolias..Dhe te gjithe ata qe mbeshtesin kete konkluzion sipas jush dhe te tjereve jane ose grekofile ose tradhetare!!!! Bravo ju qofte!!! Jeni shume demokratik ne mendime.....ata qe nuk mendojne sipas avazit tuaj qenkerkan grekofile ose te dyshimte. Megjithate mua aq me ben....me kane quajtur komunistet " te dyshimte" dhe "tradhetar" qekur isha femije se prinderit e mi mendonin ndryshe per parasjen e quajtur "Shqiperi socialiste". U mesova me akuzat ( denglat) e komunisteve dhe pseudonacionalisteve, nuk me ben pershtypje.
  Pergjigjjen me te bukur ta ka dhene Iliriani. Si juve qe me akuzoni mua si grekofil, si mua qe mbeshtes argumentimet e Kolias na futi ne nje thes. Ndoshta kjo pergjigja e Ilirianit eshte pergjigja me e mire per ju dhe te gjithe ata qe pyesin :"Perse librat e Kolias nuk jane perkthyer kurre shqip?"

  Ilirian,
  Ke shkruar shume postime me dengla duke shtremberuar fjalet shqipe ILIRIA, ILIRET etj dhe asnje paragraf ku te mbeshtetesh se keto fjale jane shkruar gabim per 2000 vjet. Ne cilen veper dhe nga cili autor i lashtesise pra fjala Iliria eshte shkruar HILIRIA? Ku eshte permendur ne cilen veper fjala Hilire, hilirian?
  Nuk na shpjegove perse te gjitha mbishkrimet ilire qe jane gjetur deri me sot jane shkruar ne greqisht? Perse?
  Pergjigju te lutem ketyre pyetjeve dhe mos na sill ketu ne forum paragrafe te nje autori X apo Y qe nuk kane lidhje me temen!!!
  Vazhdon te cirresh, te shash, te ofendosh te gjithe ata qe nuk te vijne pas qejfit.Por nuk ke oreks te paraqitesh fakte per te mbeshtetur ato qe thua ti. Ke oreks vetem per spekullime, per shtremberime historike, shtremberime dhe deformime gjuhesore.
  Nuk i sherbehet ceshtjes kombetare duke spekulluar!!!!!!
  Shkenca eshte e bazuar ne fakte!!!!! Ne ato fakte te cilat ti ose nuk i posedon ose nuk ekzistojne!

  Me respekt Toro.
  "Who is John Galt?"

 13. #133
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  25 falenderime nė 25 postime
  Kjo do jete hera e fundit qe ju lajmeroj te ulni pak tonin dhe te bisedoni si persona te rritur.

  Vazhdimi i ketij intonacioni do ta sjell mbylljen e kesaj teme.

  StarCraft.

 14. #134
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  si mund te behet dikush aq naiv sa mos ta kuptoj, fjalėn - ilir,
  si u deformua, pėr 'hirė' tė tjerve dhe mbeti aq kohė 50-60 vjet
  duke e mashtruar njė popull shqiptarė se fjala - ilir, rrjedhka nga shprehja - 'i lirė', kur kjo u b vetėm, pėr ta zhbij - illiristiken!

  a aq naiv e torollak ėshtė dikush, sa mos ta kuptoj, se nė dy grupet e guhėve i.e. - nė gjuhėt sllave e romane (Sllavistikė e Romanistikė), theksohet tekstualisht, vokalisht, deminutivisht - tingulli LL - ILIRIA sll. e ILLYRIA romanisht, nė tė gjitha gjuhėt sllave e latine...??? Kush ėshtė aq torollak i vėrbėr, sa mos tė ketė lexuar auktorėt antik, veprat klasike, ku shkruhet HILLIRIA, HILLIRICOS, HILLIRICUM ?

  Tash, a ėshtė shtėmbėrim, e dengla kur vet shkenca jonė e thotė
  sipas direktivave tė Truhelkes, se fjala - ilir, vie nga shprehja - i lirė, kur vie ga fjala HILL-HYLL-ILL-YLL, sepse i frigohen DALJES NĖ SHESH TĖ BURIMIT TĖ PĖRBASHKĖT TĖ GJUHĖVE INDO-EUROPIANE - duke e shtrėmbėruar vet torollakėt, nga ajo fjala ORIGJINALE - ILLIRIAN, ILLYRIAN me tė cilėn vet sllavistika e roimanistika e thekson tingullin LL - apo unė qė ndriēoj termin kryesor tė emrit parashqiptar - ILLIR - ILLIRIA?


  post skript:
  Toro, ėshtė mė i zi se grekofili e sllavofili (kur ėshtė nė pyetje degradimi i Shqipes e shqiptarėve), e edhe mė i zi, se ēfardo termi e etiketimi armiqėsor - ai qė inatet personale, xhelozitė e tij, i pėrzien me shkencė (po ti as shkencė as asgjė s'je)! E ai torollak, pikėrisht je ti (nuk e dij se tė njoh personalisht, por, mund tė shkruash personalisht e ta shohim ēfarė torollaku je ti, e mos pėrziej dengla me thnegla kėtu)! E kam vėrejtė, se prej kur shkruaj kundėr falsifikimeve greke - ti torollak, bjen si zorra nė prush! E mos u prek kur tė thonė grekofil e asgjė!

  Janė dy udhė: njera (pėr ty Toro, e tjerėt si ti ) kah greqishtja, e tjetra kah Gegėnishtja p.e. - o me grek o me gegė, toro torollaku, se ti lėpin grek dhe mos u ēudit kur tė thrrasin 'grekofil dhe bėn politikė greke nė forum'!!! Kot e ke, mua asgjė nuk mė bėn, vetėm me nxitė tė pėrsosėm edhe mė shumė (nė taktika me tjerėt - por, dije se je shumė i dyshimtė Toro torollaku)!!! E nėse e ke me mė ngacmua, mund ta arsyetosh vetveten ti!

  Pėr kėso denglash tua toro, nuk tė pėrgjigjėm mėtutje, e nėse ke diēka tė re, risi mendimesh - urdhėro!

  kaq!

 15. #135
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Ilirian, me demaskove!!! Une u futa te prish pune ne forum, por ti me gjete se kush jam! Te sugjeroj te shkosh ne kunderzbulimin e SHISH se do tu jesh shume i nevojshem atje! ( Kjo ishte me ironi nese nuk e kuptove!!!)

  Tani tek tema:
  Perseri nuk shkruojte se ne cilen veper origjinale te antikitetit shkruhet emri Hillyria.Sepse ne ato vepra te greqishtes se vjeter qe kam lexuar personalisht shkruhet ILLYRIA -me theksin tek I e dyte . Sipas gramatikes se greqishtes se vjeter ne se nje fjale do te ishte shkruar ne kohen e Homerit HILLYRIA, kur ne shekujt e mevonshem gjuha u evolua ne te ashtuquajturin dialekt aleksandrik ( te kohes se Lekes se Madh) kur germa H nuk shkruhej me , ajo ( H) u zevendesua me theksin (') perpara fjales-pra do te ishte shkruar 'ILLYRIA !!!! Ky lloj shkrimi do ti jepte theksin tek I e pare , jo tek e dyta sic njihet boterisht. PRA germa H tek emri kombetar ILLYRIA nuk ka ekzistuar.Germa H ka ekzistuar ne latinisht tek fjala HYLLUS ( mbreti i pare i Ilirise i njohur historikisht, por nuk dihet ne se eshte i pari konkretisht apo jo!!!), por jo ne greqishten e vjeter.
  Ne shkrimet e mesiperme , jo pa qellim e shkruaj emrin ILLYRIA ashtu sic e ofron me shkrim(!!!!!!!!) greqishtja e vjeter dhe latinishtja ne veprat qe kane shpetuar. E shkruaj ashtu sic EKZAKT eshte ne vepra( por ne pamundesi te postimit me germa greke ne forum e paraqes me germa latine). Vertet fjala shkruhet ILLYRIA , por lexohet ILIRIA ( ne te dyja gjuhet)- paster sikurse edhe ne shqip!!!!!
  Ne se sugjeron se fjala ILIRIA rrjedh prej fjales HYLL -YLL atehere do te ishte shkruar ne greqishten e vjeter YLLIRIA dhe jo ILLYRIA.
  Ne se do te kishit njohuri te pakta te greqishtes se vjeter do ta kuptonit ndryshimin se ku eshte !!!! Greqishtja e vjeter kishte 9 ( nente) lloje te ndryshme germash te cilat kur shqiptoheshin kishin tingullin I
  P.sh.
  Si H, si Y, si I, si OI, si EI, si HI , YI, etj shqiptohen I si ne shqip. Por shkruhen ndryshe sepse ka nje arsye, nje llogjike gjuhesore, nje muzikalitet ne gjuhe, rregulla drejtshkrimore.
  Greket e lashte mund ta kishin shkruar fjalen ILLYRIA dhe te shqiptohej njesoj si ne variantet e meposhtme:
  ILLIRIA
  YLLYRIA
  HLLIRIA
  HLLYREIA
  Etj etj
  Shqiptimi do te ishte i njejte ILIRIA, por kuptimi i fjales ne cdo rast i ndryshem!
  Por nga gjithe keto variante zgjodhen ILLYRIA.Perse?

  Me respekt Toro.

  P.S.
  Kembengulja juaj Ilirian eshte per tu admiruar....Por per mendimin tim personal kerkon ne drejtim te gabuar dhe flet me pasion kombetar pa paraqitur fakte gjuhesore per gjuhet te cilat po krahasojme.
  Mendimi im personal per temen e hapur eshte:
  As shqipja ka rrjedhur nga greqishtja, as greqishtja nga shqipja.Asnjera nuk eshte gjuhe meme . Jane e njejta gjuhe e evoluar me vone ne dy gjuhe te ndryshme sipas kushteve historiko-sociologjiko-kulturoro-fetare qe ka jetuar cdo komb ne shekuj. Per mua si Toro, Shqiperia apo Greqia apo Pellazgjia ( nuk ka rendesi emri) eshte territori qe fillon nga Kroacia ( ku jetonin Ilirianet e siperm) deri ne Krete, nga Sicilia deri ne Azine e Vogel!!!! Kufijte e sotem te Morines, Kakavijes etj jane thjesht administrative dhe u sherbejne atyre qe duan copezimin e metejshem te pasardhesve te Pellazgeve. Deri me sot i kane ndare ne greke dhe shqiptare. Me vone do te kemi dardane, greke dhe shqiptare!!! Ketyre copezimeve une iu kundervihem.
  Me respekt Toro.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Toro : 01-12-2002 mė 03:34
  "Who is John Galt?"

 16. #136
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  25 falenderime nė 25 postime
  Toro, frigohem se dardanet tanime jane duke u formuar si "komb"...

  krejt kjo si nje proces i domosdoshem politik...

  e kjo me shpie te mendoj edhe njehere per Illyria - Hylliria...

  Mu ashtu sic po evoluon sot Kosova ne nje Dardani, mos ka evoluar shqipja ne nje greqishte?

  Ky thjesht eshte nje spekulim, nuk jam ende i bindur se greqishtja rrjedh nga shqipja.

  Pershendetje!

 17. #137
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Pikerisht Starkraft , krijimin e nje "kombi" dardan kam edhe une frike.Sepse ky "komb" dardan qe do te krijohet per arsye politike do te duhet te kete nje histori , nje gjuhe, nje rrjedhje nga diku. Pseudohistorianet do te jene te paret ata qe do te thone ( qofsha i gabuar) neser pasneser se Dardanet e lashte nuk kishin asnje lidhje me Iliret.Gegerishtja do te shpallet gjuhe zyrtare e "Dardanise" dhe ja ku i ke artificialisht dy kombe dhe dy popuj: Shqiperine dhe "Dardanine". shqiptaret dhe "dardanet".Te paret do flasin Toskerisht, te dytet Gegerisht. Per nje te huaj qe nuk merr vesh nga Shqipja , do te jene dy kombe te ndryshme me dy gjuhe te ndryshme( por te peraferta si italishtja me spanjishten pothuajse). Ky eshte synimi afatgjate i antishqiptareve!!!!
  Deri ne 1834 kur u konsolidua shteti i ri Grek, 70% e popullsise fliste shqip!!!!! Sot mbas 180 vjetesh pothuajse pasardhesit e ketyre shqipfoleseve shikojne si armiq , Shqipetaret, d.mth. parardhesit e tyre. Ne si shqiptare nga ana tjeter, injorojme faktin qe ne 50 % te popullsise greke te sotme rrjedh gjak shqiptari dhe i urrejme gjithashtu. Kush na garanton se ne nje te ardhme te afert nuk do te ndodhe e njejta gje midis "dardaneve" dhe shqiptareve? Historia faktkeqesisht ka qene ogurzeze!

  Me respekt Toro.
  "Who is John Galt?"

 18. #138
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Tore ,

  Nuk mendoja se do te kundershtoje kur ju quajne Grekofil.
  Per mua ju nuk jeni aspak i dyshimte , ju jeni nje Grekofil i paster. Dhe kete e konstatoj nga pohimet tuaja. Grekofil do te thote te ndihmosh dhe mbeshtetesh aspiratat per helenizim pavaresisht nga gjaku qe ke . Mua me duket me se demokratike te konstatoj . Eshte e drejta juaj dhe vetem juaja te jeni cfare te doni , qofte edhe Grekofil kjo eshte demokratike . Problemi juaj eshte qe nuk mund te qenesoni ashtu sic jeni . Por ky eshte problemi juaj dhe me ate duhet te konfrontoheni ne nje forum shqiptar edhe neqoftese nuk ju pelqen . Dhe jo duke na akuzuar si jo demokrat e ku di une . Kjo nuk do ta ndihmoj aspak shpirtin tuaj te bjere ne qetesi . Ky nuk eshte vetem problemi juaj , por i gjithe Grekofilise problemi i perversitetit te te qenurit midis , as mish as peshk , as burre as grua . Eshte fatkeqesi per ju , me sinqeritet ju meshiroj.

  Me mirkuptim , Amanti
  Per Shqiperine Etnike !

 19. #139
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  ashtu amanti edhe une mendoj...tekstualisht ne shkrimin tend te mesiperm per Toron

  e tash ti Toros SHISH-os(ti njollose vetveten), deritash asnje paragjykim imi nuk me ka mashtrua - ashtu edhe per ty... ti ende e qet kryet perbire te nje nofke, mu si greku pushken dhe dyshoj, se ti me disa tjere si ti, memzi po presin t'i hyjne n'***** greqise, se atje e keni shpirtin verban! E nuk po kuptoni ende, se deri ne vitin 1834 70% e Greqise fliste SHQIPEN E ZOTIT! E po kujtoni se duke i hyre ne ***** edhe metutje do ta zoteroni Greqine a? E ta ktheni ne vitin 1834? Eshte vone per ate Toro, e nese do te ben ndonjehere - e ben Gegenia tok me Toskerine shqiptare (jogreke)!

  Tjeter: perderisa thua: ' as shqipja as greqishtja nuk jane asjera meme (e tjetres), jane e njejta gjuhe e evoluar me vone ne dy gjuhe te ndryshme...' - tash, Toros grekos, a mund te na thash - cila na qenka ajo gjuha e pare, paraardhese e te dyjave? A sheh sa i ceket je Toros? Por, jo edhe i ceket, ashtu sita tha dikush: 'ti ben politike greke ne forum'... dardha e ka bishtin mbrapa!

  Tingulli H si sh]mangie hindo-europiane (indo-europiane), u shemang qellimisht, mos te dali Hilli - Hylli kurr mbi shqiptaret e nje populli me permasa boterore, qe civilizoi gjithe boten! E dyta -
  tingulli LL, theksohet bukur si LL, (e jo si L), ne dy grupet e gjuheve: sllave e latine, e mos na qit me shume rrena ketu! Vetem shqiptaret e theksojne me L (ilir iliria)! Edhe ethymologjine ta kane deformuar, edhe shkencen edhe kryet tat!

  Ne Linguistiken Gjenerale (Boterore) njihet Sllavistika, e jo Hellenistika. Pse? Sepse dikush e din bukur, se greket nuk jane hellen, as emri Greqia nuk ka te bej e Hellenicos gjeopilitikisht!

  Sa per dardanet, ti mos u merzit, se Kosova djepi i shqiptarizmes
  nuk do te gaboje, me ate potencial inteligjencie qe ka sot... dhe nuk ka mbete qe ti ta kritikosh o Toros! Kosovaret jane dardanet antik illirian, me Bardhylin, Emonen, Agronin, Teuten, Gencin...jovetem deri tek Shkumbini... por deri tek Gryka e Dardanelleve, e tek Hillioni - Troja e lashte illire, e Babilloni (Baba Hillioni), e deri tek Hindi e Aleksandria, e deri tek Hilleri (lumi gjerman) - krejt kjo historografi, si histori e vonshme illire... dhe mos u merzit, se dardanet,kane gjuhe, gjak, gjeneze, kulture, arte, historiografi illiro-pellgazgjike dhe do ta verifikojne vetveten - por, shiko, ti Toros, mos po ia ben me sy grekut ne Vorio Epirin illirian...

  Per hire te lexuesve tu pergjegja ty i nderuari Toros torollakos!
  Tash, n'dac shiko perbire te nofkes, o del perlendine! Fjaleve tua nuk u vjen ere e mire... te kane hetuar edhe te rinjte ketu...

  Paragjykimet e mia kurre derisot nuk me kane mashtruar edhe per gjera madhore, jovetem per ty si person alterego!

  Une personalisht, kishja dashte, qe Kosova te quhet, Shqiperia Veriore (North Albania), por, Kosova din me mire se sa une...

  Kryesorja: une nuk ua bej me sy srpve, si ti grekve toros!

  post skript: te shohim kah o e dredhe tashetutje fjalen...se une nuk kam nevoje as pere shish-in as per shishken, por per ZHISHKEN QE BEN DRITE ILLIRE! Themelet e Badhillit, ne Bardhcitet e Skup - kryeqytete te Dardanise Hillire duhet te rizbulohen...

  U be shemangia e tokzanres H, vetem per hilliret, e jo per Hellenet (Illia e Ellena)? Tingulli i, u ndryshua vone ne - y, hill=hyll shqip=shqyp, hin=hyn...

  Eshte shumecka me e thelle ketu, se sa ti mendon Toro torollaku!

 20. #140
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Faleminderit
  0
  25 falenderime nė 25 postime
  Pas nje medyshjeje, vendosa ta hap kete teme. Thjesht sepse edhe une mendoj se e ka nje vlere te madhe. Por, prape ju isha lutur qe ti linit anash replikat personale dhe te fokusoheshit ne topikun.

  Cdo te mire

  StarCraft.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AsgjėSikurDielli : 03-12-2002 mė 22:50

Faqja 7 prej 12 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Greqishtja E Lashte Dhe Shqipja
  Nga Seminarist nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 640
  Postimi i Fundit: 24-08-2017, 03:55
 2. Huazimet e gjuhėve tė huaja nga gjuha shqipe
  Nga bela70 nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 648
  Postimi i Fundit: 15-05-2016, 10:50
 3. Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
 4. Fjalori latin-shqip i Frank Bardhit
  Nga King_Gentius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-01-2006, 22:46
 5. Pastėrtia e Gjuhės Shqipe
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2003, 02:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •