Close
Faqja 5 prej 12 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 235
  1. #81
    Peja o qytet i bekuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2002
    Postime
    310
    Pershendetje si zakonishte!

    Si keni qene illiran01 dhe ju Pelasgian, shpresoj qe ja keni kaluar mire.

    Sa i perket botekuptimeve ne mes te Dr. Prof. Skender Rizajt dhe illiranit01 eshte shume i afert, po te dyte keta kane edhe botekuptime te njejta edhe me prof. Muharem Carebregu qe bene pjese ne komunitetin e shqiptareve ketu ne USA dhe i cili ka shkruare disa libra mbi historiografin.

    Pelasgian

    Personi ne mes mua me duket nje Shqiptar me plise te bardhe
    illirani01

    Poashtu edhe Leka i Madh fliste Shqip dhe historianet e kane ndegjuar me vesh te tyre, kur iu fliste ushtareve te tij shqip (zjarr ore...!)
    Se pari po fillojme te bisedojme mbi terminologjine te cilin e perdorim ne bisedat tone. Ju lutem, ne nuk mund te flasim qe ai njeri me plis ka qene Shqiptar, sepse jemi ne kundershtime me veten tone per nje arsyje, ne shqiptaret ne ate kohe nuk kemi egzistuar, kane qene paraardhesit tone, te cilet njiheni me emerin ilir apo illir ne histori, pra a njeri me plis mund te jete ilir e jo shqiptar.

    Kam lexuar dhe jam duke lexuar mbi kete ceshtje delikate por si greket ashtu edhe disa shqiptare gjerat i fryen shume. Te jesh historan eshte te tregosh te verteten e afert dhe te besh ndarjen te vertetes nga miti.

    illirani01
    Leka i Madh nuk e ka ndij veten kurre si grek.
    Jam plotesishte dakort me ju. Pothuajse ne shumicen e shkrimeve shkruhet se Leka (Aleksandri) ka qene maqedon me nene Ilire. Gjaku i Babes eshte ai i cili vendose per kombesin e tij, sikurse gjaku i Gjon Kastriotit, ne rastin e heroit tone kombetar Gjergj Kastriotit-Skenderbeut edhe pse Nena e tij ka qene me orgjin apo gjysmeorigjin malezese-sllave, prap se prap Gjergji kishte gjak arbnor (shqiptar). Ai eshte i cili na behen te gjithve te ndihemi me fort shqiptar.

    illirani01

    Poashtu edhe Leka i Madh fliste Shqip dhe historianet e kane ndegjuar me vesh te tyre, kur iu fliste ushtareve te tij shqip (zjarr ore...!) E se Leka luftoi kunder fiseve tjera illire, ishte e mete e kohes se tyre (ashtu sikurse edhe sot...)
    Gabon rend kur thuash se Leka fliste shqipe pasi qe shqipja ne ate kohe nuk ka egzistuar por illirishtja paraardhsja e Shqipes. Egziston mundesia qe Leka te dinte te fliste illirishte por Leka ka luftuar kunder grekeve dhe illireve, ai ka luftuar per Maqedonin dhe e ka folur gjuhen e atij populli i cili nuk egziston tani.

    illirani01

    E se Leka luftoi kunder fiseve tjera illire, ishte e mete e kohes se tyre (ashtu sikurse edhe sot...)
    Ne ate kohe, nuk kemi pasur ndarje ashtu siq i beni ju, ne ate kohe njerezit ka luftuar per interesa te tyre. Gjate lufterave ne mes te persianeve dhe grekeve, ne anen persiane kane luftuar me shume se 3000 greke, ata kane luftuar per interesa te tyre pas perfundimit te luftes. Ashtu siq e kemi rastin ne mesjet dhe formimit te Perandorise Osmane, ku Osman Pasha erdhi ne Evrope me thirrje, per para, pasi qe ishte paguar nga Perandori Bizantin per te luftuar kunder barbareve ne bullgari. Perandoria Bizantine ne ate koha filloj te mos kete me ushtar, por kishte vetem pasuri te madhe.

    illirani01
    Thrraket i zhduki llava sllave, por sot disa popuj sllav e njohin vetveten historikisht me origjine thrrake
    Cilet jane ata popuj sllave qe e quajne thrake veten apo me origjine thrake? Kam takuar bulgar te cilet mendojne se bulgaret e kane perardhjen nga sllavet, por kjo nuk eshte e vertete, nuk eshte tema ta explorojme tani.

    Gjithemon kam thene historin t'ja lejme kohes. Historin qe e kemi mesuar ne shkolla tona si ne Kosove ashtu edhe ne Shqipperi, kane nje pjese te ciles nuk i perket realitetit apo nuk i afrohet asaj. Ne shkolla tone si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove, femijet mesoj historin e shekullit te XX e cila pothuajse 50 e me shume % nuk i pershkruan realitetin. psh: Lufta Naciona clirimater ne ballkan as qe ka egzistuar-shqiptare e cliruan Shqiperin nga nasiztet (gjermanet ) apo yugoslavet e cliruana yugoslavin nga gjermanet, Mbreti Zoge bashkepunetor i serbeve etj etj

    Per historin mbi Ballkanin, vleresimet qe i afrohet te vertetes i kane dhene gjermanet. Mendimi ime.

    Vini re: emrin greke e kam perdoru te jem i kjare ne bisede por ne kohen e Lekes greket nuk ka egzistuar, kemi pasur athinase, spartak, etj etj, e jo grek.

    Shpresojme te vazhdojme biseden ne nje fryme te tolererances dhe te largohemi ofendimeve personale.

    Mire u lexovshim.
    no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

  2. #82
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655

    Shqipja - Gjuha e Zotit

    Tungattjeta, ILPeja!

    Mire jam dhe mire qofshit! Qenke ketu ne USA dhe mesa dij ke pase shkruar se je ne Zelande te Re, nje djalosh as 18 vjecar...po
    nejse po e marrim si prezentohesh vet... Mbase qellova ne pergjegje te Pelasgianit, po jap edhe nje frik te shkurt edhe per ty

    Thoni se gabohem rende, kur them se Leka flishte shqip, e ndoshta ai fliste illirishten...po Illirishtjha a eshte AMA E SHQIPES?

    Ti Leken e Madh e njeh vete ne baze te fakteve greke... dihet per zhdukjen e makedhoneve...por ata nuk jane zhduke sepse i kemi me shumice shqiptare sot ne ato treva makedhone (Skup e deri ne Peskup - Peshkopia - shkopia e peshkopia...shkopi e peshkopi...thelle eshte I LOVE HILLIRIA! Kujdes ne te shprehur...

    Ate historikun qe na jep ketu, mire bere, por don shoshitje te madhe per ta dalluar elbin e bykun...

    ILP pak si shume po e tepron me gjenetiken e Skenderbeut, jo nena serbe-malazeze e cka tjeter... sikur po e ven ne dyshim Deren e Kastrioteve? Cka ka rendesi nena sllave per ate kohe, kur
    sot boterisht edhe njohet Heroi Kombetar Shqiptar GEORGIVS CASTRIOT SCANDERBEK?

    hISTORINE E bALLKANIT MUND TA KORRIGJOJNE VETEM SHQIPTARET E THELLE...

    Gjermanet bene mjafte shkrime, por si dora jote nuk te kruen tjeter... me thelle me thelle ilp

    Nuk eshte keq edhe te takohemi personalisht e te flasim...nese jeketu ne amerike...


    Ne mungese kohe...
    Mirmbetshi!

  3. #83
    Peja o qytet i bekuar
    Anėtarėsuar
    28-03-2002
    Postime
    310
    Ju zgjate Jeta Illiran.

    Ndoshta kjo te pelqen me shume:

    Historia e vertete e njerezimit do te shkruhet atehere kur ne te do te marrin pjese edhe shqiptaret

    The true history of mankind will be written only when in its writing will participate the Albanians

    Mazimilian Lambretz


    Se shpejti do te sjelli ketu disa libra te Muharem Cerabregut mbi historiografin dhe pastaj do te diskutojme me lehte.

    Mire u lexovshim se shpejti.

    P.s. Eshte e vertete qe jam vetem 18 vjeqare (jetoj ne USA)por neqofse juve e preferoni te mos bisedoni me mua, atehere do ta respektoj mendimin tend.
    no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

  4. #84
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    Mrdt!

    Zoteri illirian01, kam pyetur disa here ketu ne forum por fatkeqesisht nuk me eshte dhene pergjigje. A keni njohuri mbi prejardhjen e fjaleve "Djal", "Djall" dhe "Diell".

    Flm
    albanish by nature

  5. #85
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    Pershendetje Ilove Peja

    Sipas mendimit tim nje vend gjeografike apo emer i fisit nuk percaktone prejardhjen e popullit. Ne rastin e meposhtem emrat e fiseve figurojne edhe si emra gjeografik, apo politik shteteror.

    E kam pare njehere edhe nje harte te Liburnise, ku aty pra edhe fisi Liburn (djali im) figuron si njesi shteterore. Ky fis se pari eshte ndegjuar para 3500 viteve ne pjesen e larte te Ballkanit ne teritorin e Istrise se sotme, dhe se fundi para 2000 viteve ne Shkodren e sotme. Kjo tregon sa ngadal eshte bere migrimi ne ate kohe.

    Pra nuk mund te themi se psh para 600 viteve kemi qene Illir ndersa prej asaj kohe kemi vendose te behemi Shqiptar.

    Edhe sot Shqiptaret ndahen ne shume vende gjeografike dhe fise te ndryshme, por e verteta eshte se ne te gjithe jemi te njejte- Shqiptar.

    Une jetoj ne teritorin e Illirise, por jam Shqiptar.

    Une jetoj ne teritorin e Dardanise, Liburnise, Maqedonise, Epirit, por ende jam Shqiptar

    Une jetoj ne teritorin e Kosoves, por jam Shqiptar., dhe do te jem Shqiptar gjithmone.


    Nderime
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  6. #86
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655

    djalė - djallė - diell... HELLENĖT NUK JANĖ GREKĖT, PĖR ATĖ EDHE NUK U NJOHTĖN KURRĖ

    Postuar mė parė nga Nuh Musa
    Mrdt!

    Zoteri illirian01, kam pyetur disa here ketu ne forum por fatkeqesisht nuk me eshte dhene pergjigje. A keni njohuri mbi prejardhjen e fjaleve "Djal", "Djall" dhe "Diell".

    Flm

    Po, Nuh dhe per shkak te kohes...pak me vonese, po ju pergjigjem - fjalet: djali - djalli dhe dielli, kane te njejten terminologji burimore linguistike ne dy kuptimet (pozitive dhe negative), ku djali krahasohet me diellin, me kuptimin e respektimit, pasurise madhore gjenetike, ceshtja me e cmueshme si rrjedhe e jetes - ashtu sikurse dielli qe eshte rrjedhe, burim i jetes mbi Toke - ne disa gjuhe i.e. ger. sohn - sohne,/ ang. son - sun...

    Tri fjalet: diell, djallė, djalė, kanė tė njejtėn rrėnje fjale kuptimore - die-dja, ku tokzanorja - d, personifikon dritėn, si njohja figurative vizuele e jetės, tė pamit e jetės (natyrės sė gjallė e tė vdekur) pėr tu shijuar - djali - drita e syve - por, nė rastin negativ - djali i keq ėshtė vet djalli dhe poashtu, sikurse dielli si zjarr, zjarri nga afėr tė dieg edhe zjarri qė dieg konstatohet si djallė - veprim djallėzor prej zjarri. Ashtu sikurse tė dieg zjarri - tė dieg shpirtėrisht edhe djali i keq dhe ai ėshtė kuptimi i vet djallit (dreqit), mbase kuptimi i djallit (dreqit) lidhet me zjarrin shkatėrrues, kur pėrdoret kundėr jetės e njeriut !

    Arma, apo vegla pune e djallit ėshtė zjarri!

    Djali e dielli - kuptimi i njejtė pėr mirė nė pozitiv, kurse nė negativ (kujto, nė ang. psh. - hell- dreq, qė kjo fjalė, qėllimisht ėshtė nė kėtė gjuhė, sepse disa fjalė kanė kuptimin mė tė madh e shumdimenzional, nga sa e flasim e kuptojmė praktikisht...) mendoj se fjala - hell nė ang. ka kuptimin e pėrhapjes sė zjarrit (luftės) djalli - nė kuptimin negativ dhe vet burimi linguistik, si lidhje me diellin qė dieg, pėrvlon, zhdukė gjithēka qė ka afėr (mbase ėshtė vetėm zjarri, qė nga larg krijon dhe mbanė jetėn, tė gjallit dhe nga afėr shkrumon...). Poashtu, mendoj se fjala hell
    pėr grekėt qė e vetnjohin ngushtė vetveten si hellen (hellenicos) ėshtė njė veprim djallėzor falsifikues (edhe sipas disa linguistėve)
    si 'grekėt - falsifikatorė tė historiografisė dhe romakėt si imitatorė tė tyre' (Jesperson). Duhet kuptuar njėherepėrgjithmonė, se hillirėt e hellenėt janė njė popull, hill-hell, yll-zjarr, si popull, qė nė fill besuan nė hill (yll, ylli i dritės - dielli dhe mė vonė besuan direkt nė Diellin si Zot i Tokės, nė kuptimin figurativ, krijues, gjenetik, filozofik etj... Pėr atė edhe E Diella ende ėshtė dita e diellit - pushim, si kremte pėr Zotin e Tokės - Diellin!

    (Brėnda ėshtė tjetėr botė... e tjetėr histori, por qė shkatėrruan perandoritė e kohės, pėr pėrfitime mbi tokė e mbi njerėzimin, sidomos me rastin e ndarjes nė dysh Lindje-Perėndim, nė aspektin strategjik, politik, nė emėr tė fesė)... Dominuan Dy - mbi Tė Parin (Hillirinė). Historia duhet tė rishkruhet...sa pėr ilustrim!

    Djalli ėshtė zjarri, kurse, djali ėshtė dielli i jetės sė njeriut! E prej fjalės djalė - djalėmbrapsht, del djallė, vet djalli-dreqi-zjarri, qė dieg e shkrumon jetėn (ta nxinė jetėn, ta kallė shpirtin, kur sheh djalin tėnd tė mbrapsht dhe ta zdritė jetėn, shpirtin, tė knaqė jetėn, kur djali ėshtė i mbarė (ngase, vetėm djalit mbreti ia dhuroi
    kunorėn mbretėrore me knaqėsi, qė vetėm djalin e mirė ke dėshirė ta shohėsh mbi vete dhe askėnd tjetėr - kurse dy vllazėr luftuan me vdekje, dyluftuan pėr fron)!

    ..........
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga illiriani : 07-11-2002 mė 18:33

  7. #87
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    mrdt!

    Zoteri iliriani, a ka mundesi qe fjala "DIELL" te jete nje kompozite prej fjaleve DY (numri) dhe YLL (trup kozmik)?, do me thene ne kuptimin e gjere DY YLLAT, dhe metej si rrjedhoje nga kjo emertimi per femijen mashkull "DJAL" ne aspektin pozitiv, si DRITE per familjen, por edhe ne aspektin negativ si DJALLI, si synonim per trazira dhe fatkeqesi.

    Une nuk jam i mendimit se shkronja "D" qendron per DRITE, sipas njohurive te deritanishme per DRITE do te qendronte shkronja "L", pasiqe eshte shkronje perberese e shume fjaleve qe lidhen me driten, me se shumti natyrisht edhe me emrat YLL dhe ALLAH!!!

    Interesant eshte se edhe emri latin i djallit "luzifer", rrjedh nga rrenja e drites "lux" . Mua ketu nuk me eshte e qarte cfare domethenje ka DRITA ne lidhje me emrin e djallit???, i cili ne te vertet eshte synonym per te keqen, per shkaterim, per humbje, per erresire. Nje kontroverze filozofike, apo?

    Emertimi i xhehenemit ne anglisht HELL (gjerm. Hölle), rrjedh nga nje fjale e vjeter germane para periduhes se kristianizimit, e cila ne koherat pagane ka qene emri i vendit ku kane qendruar te vdekurit, ne mythollogjine veriore del edhe ne forme te personificiret si emer i Zotit te vdekjes. SIpas ethymollogjise gjermane fjala rrjedh nga rrenja "KEL", qe do me thene "te mbulosh", "te mshehesh", " te mbrojsh", dhe mendohet se fjala nenkupton ketu thjesht VARIN, i cili rrethekohet me pllaka, apo me ndonje gardh. (marre nga Das Herkunftswörterbuch, Ethymologie der deutschen Sprache, ISBN 3-411-20907-0, Shtypeshkronja DUDENVERLAG- per te interesuarit)


    Flm
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Nuh Musa : 08-11-2002 mė 19:36
    albanish by nature

  8. #88
    i/e regjistruar Maska e landi_athin
    Anėtarėsuar
    01-11-2002
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    5
    pershedetje

    nuk kam kaq njohuri sa ju te gjithve qe po flisni per shqipen. por nuk e kuptoj pse e ngateroni fene ne kete mes.dhe desha te dija per ate qe tha dikush,se nuk e mbaj mend mire se kush e tha, qe para 1900 te gjitha shkrimet ne marinen e greqis ishin shqip,ka baza per kete.dhe ju lutem kush nga ju mund te me tregoj ndonje liber qe flet per historin gjuhes shqipe por te jet ne shqip ose greqisht,se nuk di gjuhe tjeter.

    faleminderit

  9. #89
    i/e regjistruar Maska e landi_athin
    Anėtarėsuar
    01-11-2002
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    5
    pelasgian

    te lutem harten mund ta beni me te qarte

    flm

  10. #90
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    Landi,

    Jam mundu qe te bashkangjese kete harte sa me te kjarte, por nuk ishte e mundshme me nje kjartesi siq e deshirojme ne pershkake te kufizimit ne file (merrja porosine nga administratoret se ky file eshte shume i madh)

    Mund te provojme ne menyre private permese email tim.
    me shkruaj ne nshillova@msn.com apo nshillova2002@yahoo.com

    Dallimi mes msn dhe yahoo eshte ne madhesine e file. Mund te provojme me dy adresat.

    Nderime,

  11. #91
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655

    sa mė shumė brėnda themės...

    y. Nuh, fjala - diell, ėshtė kuptimi i dy pjesėve pėrbėrėse prej rrėnjeve, rrokjeve, e deri tek tingujt e saj, qe duket kėshtu: di=ll, ku nė shqipen e refillon me tingullin D, kurse nė illirishten ashtu sikur e kam spjeguar ėshtė kuptimi i dritės me tingullin LL - LLAMA
    qė sot merret vetėm kuptimi i saj i ngushtė pėr mjetin e dritės, e thohet - llampa, ku tingulli LL, jep kuptimin e dritės nė shumė gjuhė i.e. (light, licht, luca, luēa, lux, svetlla...)...kjo kompozitė, diell
    nė shqipen e vjetėr thohet - DILL, DILLI, ashtu sikurse ėshtė - nga ill, nė yll, ylli (jo yelli, as dielli, por - dilli, hylli-ylli. Kurse nė shqipen e re e kemi - diell-i. Kjo pėrbėhet nga fjala folje - DI, prej foljes me dijtė, dituria dhe fjala - hell, nga hellenėt e hershėm tė hillirisė pellgazgjike nė kuptimin - DI+HELL = DI HELLI, HELLI QĖ DI TA KRIJOJĖ JETĖN MBI TOKĖ, AI QĖ DI GJITHĒKA - DI HELLI=DIHELLI dhe me shėmangien e tokzanores (fjalė e re imja, nė vend tė fjalės - bashkėtingėllorja) H nė mes, rrodhi kėshtu: DI+(H)ELLI=DIELLI. Nė illirishten e hershme, apo nė Thotishten pellgazgjike - Skipja e Thotit, qė unė e quaj Shqipja e Parė, dielli ishte Zot, ku dihet edhe nė bazė fetare (qė dikush nuk don tė pėrzihet feja kėtu, kur feja ėshtė pjesė e kulturės sė njeriut dhe nuk bėn tė mbetet anash, as tė injorohet, por tė merren komponentet pozitive tė saj nė shfrytėzimin e fakteve historike...)
    Hibrahimi (profeti Ibrahim, Abraham), hudhi poshtė mendimin se dielli ėshtė zot, ngase ai perėndon dhe perėndia nukperėndon kurrė...ku pėr atė edhe u ndėshkua nga pushteti i kohės, me dėnimin me hudhjen e tij nė zjarr... para mbi gjashtė mijėvjeēarė.
    Kėshtuqė, fjalėt e hershme - hill-hilli, dill-dilli, qill-qilli (qielli), dyll-dylli, fylli, mill-milli, (di+hilli=di+helli=di(h)elli=dielli), nga dill, rrodhi - diell, ėshtė kuptimi i hellit qė di ta krijojė jetėn mbi tokė, si Zoti i Tokės...KJo tregon se Hillirishtja e Hellenishtja janė njė gjuhė dhe grekėt nuk janė hellenėt - ku kemi elementin hillirik dhe hellenik nė fjalėn tonė shqipe - diell (dihell). Fjala HELL ėshtė shqipe, helli i zjarrtė, helli i skuqur, mishin piqe, e hellin mos e digj - fjalė shqipe... Tash, fjala HILL ėshtė para fjalės HELL, si shumė mė e hershme dhe na jep kuptimin faktik, se hillirėt janė para hellenėve
    dhe Hellenishtja ėshtė njė variantė linguistike e Hillirishtes Pellgazgjike, ku edhe sot kemi rrėnjet e fjalėve tė saj nė Shqipen e Vjetėr... Po e pėrsėris - grekėt nuk janė hellenėt!!! Greqishtja e vjetėr ėshtė hellenishtja hillirishte, pėr atė edhe e kanė ndėrruar me tė renė, si italianėt, italishten, nė vend tė Latinishtes, si variant tjetėr illirik... dhe nėse Greqia ėshtė mėsuesja e Romės, atėherė Illiria ėshtė mėsuesja e Greqisė dhe e Romės 'Greacia est magistra Romana' - apo,'Greqia e pushtoi Romėn kulturalisht, ndėrsa Roma e pushtoi Geqinė ushtarakisht')... dhe faktet na tregojnė se vėrtet, greqistja e ka prejardhjen nga shqipja, por kuptohet nga shqipja e parė - illirishtja e vjetėr...

    Kuptimi i fjalės shqipe - dritė, i ka dy anėt e saj pozitive (kur drita
    vėrehet nga larg, pra zjarr nga largėsia bėn dritė, kurse nga afėr tė dieg, shkrumon - ashtu edhe drita e fortė tė vėrbon nga afėr...

    Sa pėr gjermanishten ajo ėshtė njė dialekt i kulluar illirik, veē merri rrėnjet e fjalėve tė saj pa fillesat e mbaresat (ung) ashtu sikur ang. me mbaresat -ing... fjala ėshė pėr gjermanishten e vjetėr...

    Libra nė shqip kemi pak (qė pyeti dikush kėtu) kemi veprat Aristidh Kolias... e ndonjė tjetėr... por, thesaret e illirishtes janė nė tė gjitha gjuhėt i.e. apo nė gjithė indo-europianishten, sepse illirishta u pėrhap nė gjithė botėn antike... deri tek Hindi - India e deri nė Europė e Amerikė... Lexuesi i menēur mund t'i hetojė elementet e illirishtes nė tė gjitha gjuhėt i.e. e PIE, kudo nė histori, linguistikė, filozofi, letėrsi tė vjetėr, nė shkenca natyrore e shoqėrore nė pėrgjithėsi etj...

    Shqipja ėshtė gjuhė mė e lashtė se sa mendohet... brėnda ėshtė tjetėr botė...

  12. #92
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    Ilirian,

    shume gjera interesante kam lexuar ketu nga ti...


    te falemnderoj.

    Asgje Sikur Dihelli

  13. #93
    i/e regjistruar Maska e landi_athin
    Anėtarėsuar
    01-11-2002
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    5
    pelasgian faleminderit

    do te dergoje e-mail

    NUH Musa

    komunizmi nuk hyn ketu, dhe mos haro se feja ishte ajo qe ka djegur bibloteken me te madhe qe ka qen dhe jane zdukur shume senime me rrendesi.dhe fene po e shikoj ketu dhe ne c'do vend tjeter se c'far po ben dhe nuk ja ka fajin komunizmi.

    te falenderoj

  14. #94
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    illirian, shpresoj se nuk te lodhi, por kame deshire te dij perse ekziston lidhja mes emertimit te djallit ne kulturen shqiptare, dhe ne ate latine, dhe interesantja eshte se ky emertim behet ne dy gjuhe te ndryshme, por ne baza te njejta (drita). Ketu mund te kete dy spjegime, ose njera kulture ka huazaur nga tjetra, ose qe te dy kulturat kane qene deshmitare te nje ndodhie te perbashket (shih me poshte). A eshte e mundur qe emertimi te jete edhe nje kompozite sic e thash me pare, pra DY Yllat.

    Nje paralele intersante. Ne gjuhen gjermane njihet Djalli me emrn TEUFEL. Fjala TEUFEL eshte nje shtremberim gjuhesore i huazar nga literatura kishtare, ku djalli quhet DIABOLOS. Ky emer rrjedh metej nga gjuha greke, nga, dhe kjo eshte interesantja, kompozita "dia ballein", qe do me thene (dicka te ndajsh, te tollovitish (kaos), te shkaterosh, te diffamosh), ne kuptimin e gjere. Ka mundesi ketu qe fjala "dia bollos", dhe "di ylli", te jene te njejta?

    Nese themi se shqipja ish gjuha e thotit, atehere nuk me eshte e qarte perse u humbe brenda kohes rrenja "RA" qe dihet se ish emertimi i vjeter i egjiptaseve per diellin, dhe me tej per zotin. Ne ende perdorim fjal qe rrjedhin nga kjo rrenje (ORA-tash matesi i kohes, ose HORE-emertim per VALLE, fjale qe perdoret ne viset e maqedonise, ku karakteristikja e kesaj valle eshte rrotullimi i valltareve ne forme rrethi), perse te humbet rrenja e deget ti mbetin?

    Ne gjuhe tjera nuk verehet nje ndryshim ne "thelb" i fjales neper kohe, si psh. tek grekerit ku perdoret fjala "helios", apo ne gjuhe tjera europjane, soleil, sun, sonne, etjjj. qe fundi i fundit do me thene thjesht YLL, apo ne kuptimin me te gjere sic keni sqaruar DRITE.

    Une mendoj se pararadhesit tane jan ata qe e kane mbajte kulturene vjeter egjitpjane, pra adhurimin e DIELLIT si zot, dhe ka gjasa qe nje trazire kozmike te kete ndryshuar ketu pamjen e diellit, dhe nga fjala "ra" te shnderohet ne "dilli", duke ju shoqeruar nje yll diellit (komet?), qe OBJEKTIVISHT e kane pare njerezit. Fakt eshte se literaturat fetare tregojn SHUME katastrofa natyrale, kujtojm carjen e detit nepermjet te pejgamberit MUSA, apo gjuajtjen me zjarre nga qielli (meteorit?) te popullit pederast te pejgamberit LUT etjjj. Shkaterimet e medha te kulturave te ndryshme, brenda nje kohe relativisht te shkurter (pompeji), tergojn per nje ndryshim massovik te strukturave kozmike (sidomos shkenctarisht eshte e vertetume qe POLET e tokes mund te ndryshojn, dhe qe kane ndryshuar brenda kohes). Poashtu dijme qe orienti i lashte ka qene nje vend me nje klime tejet te bute dhe gjelberuese, CKA KA NDODHUR???, dhe ku e gjen fjala jone DIELL, DJALL ketu vendin?


    Flm

    PS: sot e kesaj dite shihen DY YLLA ne qiell, edhe ate ne mengjes, planeti Venus (illi sabahit, qe perdor populli) dhe Dielli.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Nuh Musa : 09-11-2002 mė 10:56
    albanish by nature

  15. #95
    _____________ Maska e ornament
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    S'mendoj qe DIELL perbehet nga DY YLLA, mund qe ne DIELL te kete YLL, pjesa tjeter mund te jete DRIT YLL, ose DJEG YLL, pra ylli qe djeg ose qe ben drite.
    Vete YLL lidhet me QIELL, dhe mund te jete qe HEDH ku LL=DH, nga ku japin njefare kuptimi dhe zotit (njerit nga zotat) egjyptian RA vjen nga I RENE, pra nga qielli, fjala eshte i rene (RA) nga YLLI, QIELLI, DIELLI ndofta nenkupton meteoret, kometat, qe sot mendohen te jene transmetues te jetes (bakterieve) neper univers.
    Ndersa Djall mund te vije nga DJEG, pra s'eshte gje tjeter veēse djegia e fushave, pyjeve, thatesira qe vjen nga DIELLI ose DIEG YLLI. Sidoqofte ky eshte koncept kristian shume me i vone.
    Sidoqofte te gjitha keto shpjegime sjellin amulli dhe hedhin dyshim sa me shume qe zhbirojme ne to, prandaj pothuaj te gjithe studiuesit u shmangen sa me shume, nje gje mund te themi se shqipja me shume se ēdo gjuhe tjeter nga ato qe njihen deri me sot, merr pjese gjeresisht ne kete komplikim (lemsh).

  16. #96
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    orni, mua se pari me intereson vetem a eshte e MUNDUR qe fjala te shpjegohet si DY YLLAT!!!, dhe njohuria mbi DJALLIN si figure qe ka qendruar per gjerat negative ka ekzistuar edhe para krishterimit, ndoshta eshte quajtur ndryshe, por ekzistenca, ose atributet qe i mveshen asaj figure kane qene prezent kohera me heret.

    Flm
    albanish by nature

  17. #97
    Perjashtuar Maska e illiriani
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Postime
    655

    Realiteti ėshtė paanshmėria

    Kjo themė pakėz mori kahje shumėanshmėrie, si gjenerale...ngase edhe kuptohet shprehja shqipe - nxierre 'i kashtė, dalin gjashtė... por. pėrsėri, fjala ėshtė tek - dielli - dihelli
    dhe fjala - hell, si fjalė hillire - illirishte (sepse na kanė ngatėrruar
    nė vet emėrtimin - ill - illir, me fjalėn - il - ilir-iliria, thuase po vijka nga fjala - 'i lirė' - kur ėshtė vet kuptimi i yllit - hilli-hylli dhe populli paraardhės yni u thirrėn - hillir-hillirėt - Hilliria (Illyria)...

    Toka ėshtė Bija e Diellit (shkėncėrisht pjesė e shkėputur nga dielli) dhe pas formimit tė Tokės, terrimit tė asaj pjese diellore tė shkėputur - terrimi i copės diellore, shuamja e dritės sė zjarrtė...terri (terra-toka, ku fjala terra ėshtė illirishte - terr-i terra)
    terimi i copės diellore nga shirat (uji Ra) ramja (rėnia), ku egjyptasit presin si zotin njė shi... tash, kjo terrinė e copės diellore tė quajtur shqip - Tokė, krijoi ujin mbi tokė dhe gjallesen e parė - BIMĖ, bimė nė ujė, ku nga bima u krijua bisha (ujė-Dhe-zjarr) dhe nga bisha - kafsha (ajo qė kafshon, rrėmben) e nga kafsha - njeriu (sa pėr ilustrim, se dikush thotė 'sa mė shumė zhbirohet diēka, humbet, kjo vlen pėr atė qė ėshtė i lidhur, i njėanshėm me fenė apo me politikėn...sepse fundja, tė gjithė jemi nxėnėsa, qė pėrpiqemi tė nxėjmė, mėsojmė dhe mendimi i lirė dhe i thellė sidomos i shqiptarit, ka nevojė urgjente, tė jetė studjues i lashtėsisė dhe hstoria e vėrtetė ėshtė krejt tjetėr nga ajo qė e kemi...) Shkėnctarėt, i ikėn kėtyre themave tė nxehta ngase os nuk kishin diapazon tė duhur diturie, ose ishin tė lidhur pėr fe apo politikė, apo pėrdornin heshtjen si gjest filozofik... SEPSE gjithēka ka zgjidhjen e vet, realitetin historik, por kush ėshtė i lirė, i paanshėm,jo i lidhur apo i vetlidhur, aporob i dikujt...dhe mund tė thotė "mos zhbiro thellė, se del nė mellė", e tjetri thotė, mos u pėrziej nė punė tė thella (tė zotit), kur memorja (tė menduarit) krijoi njeriun dhe duhet gjurmuar sa mė thellė...sipas fuqisė mendore... jovetėm shkenctarėt shqiptarė por edhe ata me renome botėrore iu shemangen themave tė tilla tė nxehta - sepse origjina dikujt i delte apo i del fallse... pėrpiqen me mbizotėrime... e origjina e vėrtetė as i takon, as mundet tė hyjė thellė, sepse nuk ėshtė PARAHISTORIA aqė e largėt, siē mendohet, por e tėhuajsojnė origjinėn e saktė tė gjuhėve... Populli i vogėl dhe i pafuqishėm as origjinėn e saktė tė tij nuk mund ta botojė botėrisht, kurse ai tjetri me fuqi, del nė ballė edhe pa kurrėfarė origjine... perėndi perandorishė e perandorėsh
    dhe ashtu sikurse ėshtė TERRUAR YLLI TOKA - TERRA - ėshtė terruar edhe historiografia hillirike... Shqipja e Vjetėr, mbanė rrėnjet e njė gjuhe botėrore me rrėnje tė kohės...

    Toka Bija e Diellit - yll diellor, dielli bjen ditėn (agun-paraditėn), kurse ylli i agut - Afrodita (Afrondita), Afėrdita dhe nuk ka tė bėjė me dy ylla - kjo fjalė diell (anipse toka ėshtė yll diellor e bėhen dy, apo ylli i agut me diellin... Fjala ėshtė te ndriēimi i emrit - hell, hellen (qė vetquhen grekėt dhe nuk njihen botėrisht, as si hellenist, as si shkencl Hellenistika, kur janė vetėm dy grupe gjuhėsh i.e. Sllavistika dhe Romanistika). Fjalla hellen, nuk ka bazė tek grekėt, sepse kemi deformime tė mėdha historiografike edhe nė shqipen tonė (ilirėt, hellenėt, enkellejt) ku realiteti ėshtė krejt ndryshe: hillirėt, henejt, (Eneu, enejtė, Henejt e Trojes - Hllionit, Hisari qyteti i sotėm turk, ku nga aty edhe lindin besimi turk nė Hėnė e Yll) - kurse, hellenėt dhe Hėnhellenėt (ata qė besuan nė hėnė e diell, qė gabimist iu themi enkellej e njihet vetėm njė fis illirian - enkellejt e taulantėt)...

    Diell - dieg - djalė - djallė, ku fjala dieg, ėshtė mė larg me fjalėn djallė, kurse djalė-djallė janė mė tė afėrta, anipse veprimi i tyre ėshtė i njejtė - zjarri dieg - dielli dieg nga afėr e nxen e ndritė nga larg... mvaret nga veprimi - afėr e larg ...kur djali vrau babėn, ai u shpall nga djalė nė djallė! E nė illirinė e vonė, Zojsi (Zoti), Zeusi vrau babėn e vet Kronin (Chronos) dhe ia mori Fronin e Perėndive nė Ollymp, si zoti suprem...vrau kohėn (gr. chronos=kohė)...e Kroni fjalė shqipe, rrjedha e motit, koha nė kuptimin filozofik... kėtu ėshtė enigma...Pėrfundoi KOHA E ARTĖ...kėshtuqė, grekėt as nuk mund ta spjegojnė as emrin Zojs(Zeus) as emrin e babait tė tij - Kroni (Chronos) pėrmes greqishtes sė tyre...por janė fjalė shqipe!

    Fjala gjermanishte Teufel (Tojfell) pikėrisht lidhet me fjalėn - djallė edhe ethymologjikisht edhe fonomorfologjikisht - ku tingullin
    LL e kemi prezent, por edhe pėr dritė a zjarr, kur dėmton, shkatėrron...Poashtu, diabolis, diabolla (diabolla-parabolla nė kuptimin mathematikor ndajnė), poashtu nė medicinė - diabollė-diabet, ndarja e gjakut, gjaku i 'prishur' a i shprishur... ku kėtu ka kuptimin - ndarje nė DYSH...poashtu nga lat. lux - Lucifer (LLUCIFERRI), dritė qė vėrbon (zjarr qė dieg)... ashtu qysh ta pėrdoresh e ke veprimin... pėrdorimi pėr mirė dhe pėr keq... Sepse fjala shqipe - djallė, ka shumė pėrfytyrime, mythike, fantastike me fantazime tė ndryshme etj. Diabolis dhe 'di illi - dy yll
    ėshtė edhe nė kuptimin mathematikor - diftongu qė difton (dėfton)
    DI, ėshtė dyfish, diēka e dyfishtė edhe si numėr - dy (di), edhe si formė dije - ditė - dituri...
    Orienti (Lindja) e Oksidenti (Perėndimi) - Orienti ishte gjelbrim, kah Lindja e Diellit dhe shkatėrrimi i atij 'gjelbrimi' dihet se ku e ka vendin fjala djallė... diell ėshtė Koha e Artė qė njihet nė histori...e djallė ėshtė shkatėrrimi i saj...

    Diēka i prinė Gjithēkafes! Dikush krijoi Gjithēka - Gjithėsi!

  18. #98
    Esprit libre Maska e Calvero
    Anėtarėsuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Shpella e Ariut, Pilur - Vlorė
    Postime
    100
    Tung
    Po tė drejtohem ty o Ornament meqė ti m'u duke si bilbili i gjuhės shqipe nė kėtė forum. Le ta shqyrtojmė edhe njėhere me gjakftohtėsi dhe pa pasion e shovinizėm kėte temė. Pikėsėpari duhet tė biem dakort pėr disa gjėra : Ēfarė duhet te nėnkuptojmė kur themi se greqishtja e ka prejardhjen nga shqipja ?
    - Qė ajo ėshtė krijuar nga hiēi duke u bazuar tėrėsisht tek shqipja (apo pellazgishtja) dhe flitej vetėm nga njerėzit e kulturuar ndėrsa populli i thjeshtė fliste shqip (tezė qė mbėshtetet nga Robert d'Angely) apo
    - Ajo ėshtė njė evolucion i shqipes, evolucion i ngjashėm me atė tė gjuheve neolatine (frėngjisht, italisht, spanjisht, portugezēe e rumune) tė cilat siē pranohet nga shumica dėrmuese e studiusėve rrjedhin nga latinishtja.
    - Tezėn e krijimit nga hiēi ėshtė e vėshtirė t'a besosh. Deri mė sot njihet vetėm njė gjuhė qė ėshtė krejtėsisht e sajuar : esperanto. Ajo ka mėse 150 vjet qė ėshtė krijuar por asnjė s'e merr mundimin t'a flasi. Arsyeja e thjeshtė ėshtė qė asnjė popull s'e ka gjuhėn e vet. Njė gjuhė qė nuk flitet nga njė popull nuk evolon mė. Ndėrkohė greqishtja ka evoluar vazhdimisht. Qė nga dėshmitė e para qė janė gjetur nė Kretė rreth 1200 p.e.s pastaj tek Homeri e Hesiodi 800 p.e.s e tek epoka klasike 500 – 400 p.e.s vihet re njė vazhdimėsi. Angely bazohet tek gjuha e Homerit dhe e krahason atė me shqipen por ajo nuk ėshtė versioni mė i vjetėr i greqishtes. Gjuha e Homerit ėshtė shumė e ngjashme me atė tė linearit B qė ėshtė gjetur nė Kretė dhe qė ėshtė njė nga versionet mė tė vjetra tė greqishtes. Gjithashtu gjuha e epokės klasike (Platon, Aristotel) ndryshon pak nga gjuha e Homerit. Pra mund tė themi me plot gojėn qė greqishtja ka evoluar. Greqishtja kishte gjithashtu dialekte tė ndryshme qė ngjanin me njėri-tjetrin ionik, dorik, atik etj.
    Njė gjuhė e sajuar nuk mund tė ketė dialekte sepse ajo nuk flitet nga populli gjithashtu ajo nuk evolon siē nuk evolon mė latinishtja qė nga momenti kur ajo pushoi sė qeni nje gjuhė e folur nga njė popull.
    - Teza tjetėr duhet parė nga dy kėndvėshtrime. Kush gjuhė u bė dominuese shqipja apo gjuha e tė ardhurve grekė ? Dihet qė helenėt erdhėn nė gadishullin ballkanik rreth 3000 vjet para erės sonė. Kėtė gjė ata e pranonin qė nė kohėt e lashta (Homeri, Eskili). Kjo manifestohet dhe nė legjendat e tyre (ardhja e Danaos nga Egjypti , Kadmos po nga Egjypti pėr nė Tebė, Kekrops nė Athinė). Aty ata gjetėn banorėt e vjetėr pellzgėt me tė cilėt siē thotė dhe Eskili tek tragjedia Lutėset kishin preardhje tė largėt tė pėrbashkėt. Por gjuha e tyre tashmė kishte ndryshuar (po tek Eskili). Ajo ishte pėrzier me egjyptianēen e me fenikasen (nga e cila ata morėn alfabetin) siē ishin pėrzier dhe ata vetė. Me siguri nga kontakti dhe afėrsia me pellazgėt ata huazuan shumė fjalė dhe i futėn nė gjuhėn e tyre. Sa ishin kėto fjalė ? Akush s'di. Angely jep disa dhjetra fjalė tė ngjashme tė cilat nuk mjaftojne tė arish nė konkluzionin se greqishtja ėshtė bazuar tek shqipja. Njė gjuhė ka rreth 3000 – 5000 fjalė bazė. Jemi akoma shumė larg kėsaj llogarie. Gjuhėt neolatine p.sh frėngjishtja apo italishtja kanė rretth 90 % tė fjalėve me origjinė latine kėshtu qė s'kemi asnjė dyshim pėr origjinėn e tyre. Pėr mė tepėr krahasimet bėhen me shqipen e sotme dhe rastėsisht disa fjalė mund tė pėrputhen. Duhet qė kėto krahasime t'i bėjmė me shqipen e vjetėr tė po asaj kohe qė tė mund tė nxjerrim konkluzione. Megjithėse shqipja ka ndryshuar mė pak se tė tjerat ajo pėrsėri ka evoluar dhe ėshtė pėrzier me gjuhė tė tjera siē ėshtė pėrzier dhe populli shqiptar. 3000 vjet nuk janė pak.
    Unė mendoj se kėtė betejė tani pėr tani e kemi tė humbur, por ne nuk e kemi humbur luftėn (siē do tė thoshte dhe de Gaulle). Duhet tė pėrpiqemi tė gjejmė dėshmi sa mė vjetra tė shqipes nė mėnyrė qė tė kemi fakte konkrete dhe jo supozime. Nė Kretė p.sh janė gjetur mbishkrime mė vjetra se lineari B tė shkruajtura rreth vitit 1600 para erės sonė pra mė tė vjetra se dėshmitė e para tė greqishtesė tė cilat studiuesit e huaj nuk arrijnė t'i kuptojnė. Le tė merren studiuesit tanė tė famshėm me kėtė punė. Po kujt t'i thush mėr plak.

  19. #99
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391

    Herodoti per Pellazget

    Perkthyer nga Anglishtja


    "Se qfare gjuhe flitnin Pellazget nuk mund te them me siguri. Por, nese ne formojme nje lidhje te gjuhes te cilen Pellazget e sotshem flasin,- ata, psh, te cilet jetojne ne Creston permbi Tyrrhenianet, te cilet me pare jetuan ne pjesen e quajtur Thessaliotis, dhe qe ishin "komshi" te popullit qe tash quhet Dorianet, - apo perseri ata te cilet themeluan Placia dhe Scylace ne Hellespont, te cilet per nje kohe kishin bashkjetuar me Athinasit,- apo ata, shkurtimishte, te qfaredo qyteti te cilen leshuan emrin por ne fact jane Pellazget; nese, une mund te them, ne te formojme nje lidhje nga te gjitha keto, ne duhet te theksojme se Pellazget flitnin nje gjuhe barbare.
    Nese kjo eshte ashtu siq ne mendojme, dhe e gjithe raca Pellazgjike flitnin te njejten gjuhe, Athinasit, te cilet sigurishte ishin Pellazg, e nderruan gjuhen ne te njejten kohe kur kaluan ne trupin Hellenik; se eshte nje fakt i sigurt se populli nga Creston flet nje gjuhe tjeter nga komshit e tyre, dhe e verteta eshte edhe per Placianianet , perderisa gjuha e folur e ketyre dy popujve eshte e njejte, te dyte mbajne idiomen te cilen moren me vete ne vendet ne te cilat jane vendose."


    Nga Pelasgian

    Jam munduar ta perkthej kete shkrim me sa me shume kujdese duke qene i vetedijshem per rendesine e saj. Ju lutem lexojeni me shume kujdese. Eshte nje shkrim i shkurte, por ka nje domethenje shume te madhe.

    Eshte shume veshtire te konstatojme se nje gjuhe rrjedhe nga tjetra kur ne pyetje eshte nje kohe teper e lashte, ku dokumentet as qe kane ekzistuar. Ne vetem mund te supozojme nje gje te till. Dhe normal studimet kurr nuk duhet te ndalen.

    Nderime,

  20. #100
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Calvero!

    1)Shkruan se greket kane ardhur ne Ballkan 3000 vjet para eres sone(!!!!!!!) Por si te gjithe te tjeret harron te na thuash se NGA erdhen? Ku ishin vendosur me pare ??? Ne Azine e Vogel, ne Afrike, ne Kaukaz? KU ? Nga kaluan ata per tu ngulur ne Ballkanin Jugor? Erdhen nga deti? Nje shpjegim te lutem do te me qartesonte shume.Ashtu sic do me qartesonte edhe mendimi i anasjellte i "shkencetareve" greke te cilet thone se shqiptaret nuk jane autoktone por kane ardhur ne Ballkan ne shekullin e 11 pas eres sone, pa dhene asnje fakt se nga ku qysh u be gjithe kjo levizje masive! Pra me qe pseudoshkencetaret greke nuk shkruajne ne kete forum atyre nuk mund tiu drejtoj te njejten pyetje. Po ti ama mund te me pergjigjesh! Nga kane ardhur greket ne Ballkan?
    2) Kadmos paska ardhur nga Egjipti per ne Tebe? Pse deri atje shkonte Illyria , deri ne Egjipt? Se me fakte historike te shkrimtareve te lashtesise greke te bazuar ne legjendat pellazge, mbreti Kadhmos ( dhe jo Kadmos) se bashku me te shoqen Armonia ( Harmonine) erdhe nga Veriu dhe specifikisht nga ILLYRIA!!!!!!!! Vete emri i Kadhmos shpjegohet KA+ DHEMBE dmth ai qe ka dhembe , qe eshte i forte .Dhe e shpjegon shqipja si pasardhese e Illirishtes , jo e egjiptiances se vjeter.

    Per zoterinjte Illirian dhe Pelazgian!

    Teorite tuaja ju i mbeshtesni tek shqipja moderne duke bere lodra fjalesh.Asnje prej jush ose prej shkencetareve te cilet keni lexuar nuk ka begenisur te mesoje se si flitet shqipja e vjeter,Ndoshta ndonji udhetim ne viset ku jetojne sot arbereshet e Italise ose arvanitasit e Greqise ( ku shqipja e vjeter vazhdon te flitet akoma dhe sot) do tju bindte se shqipja qe flasim sot eshte shume e ndryshme nga ajo e 400 vjeteve me pare ( duket sikur eshte gjuhe tjeter)
    Studime te tilla si ato te profesorit Nezir Myrta me shoke jane shume qesharake .Per vete faktin se zoti Myrta ( Drillon Gega sic e ka pseudonimin) nuk eshte njohes i greqishtes se re , as asaj te vjeter , por megjithate ai ka guximin dhe e gjykon ate si gjuhe bile arrin te nxjerri dhe krahasime te saj me shqipen!!!!!!!!!!! Zoti Myrta me kujton shovinistet greke te shekullit te XIX-te , te cilet per albanolog vendosen dike i cili nuk dinte asnje fjale shqip(!!!!).
    O TEMPORA O MORES !!!!!!!!!!!!

    Me respekt Toro.
    "Who is John Galt?"

Faqja 5 prej 12 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Huazimet e gjuhėve tė huaja nga gjuha shqipe
    Nga bela70 nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 650
    Postimi i Fundit: 06-03-2024, 14:35
  2. Greqishtja E Lashte Dhe Shqipja
    Nga Seminarist nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 640
    Postimi i Fundit: 24-08-2017, 03:55
  3. Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
  4. Fjalori latin-shqip i Frank Bardhit
    Nga King_Gentius nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 18-01-2006, 23:46
  5. Pastėrtia e Gjuhės Shqipe
    Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-03-2003, 03:41

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •