Close
Faqja 4 prej 12 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 235
 1. #61
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Eni, mos nxirr konkluzione kaq shpejt. Kur per me teper te mungon njohja.
  Hurmat ne Kine e Japoni mund ti kete ēu Marko Polo, i cili solli ĒADREN prej andej, prandaj ata e therasin me te njejtin emer. Ishin pra italianet qe e zbuluan Japonine dhe jo japonezet qe zbuluan Italine.

  Tjeter, mideja jote s'eshte "meridiani grinuiēit" keshtu ska pse ta japesh per reference.
  Akoma me tjeter, TI i dredhove pyetjes TIME, ēkupton me KONTRIBUT.

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te thuash qe greqishtja ka rrjedhur nga shqipja eshte cmenduri sic eshte cmenduri edhe libri i atij te cmenduri D'Angely qe ju ka cmendur te gjitheve juve.
  Ne qofte se dikush do te me thoshte se qe te dyja kane pasur te njeten nene, pellazgjishten dhe prandaj ngjajne ne disa pika (ashtu sic mund te ngjajne dy motra) atehere do ulesha dhe do ta diskutoja. Po te ulemi dhe te vrasim trurin qe ti gjejme rrenjen shqip te gjith fjaleve ateher ka mundesi qe edhe kinezcen ta nxerim qe ka rrjedhur nga shqipja

  Fshati digjet, kurva krihet

  kurva- eshte fjale shqip apo jo?
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 3. #63
  Agideba Maska e AgiDeeba
  Anėtarėsuar
  04-06-2002
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Gjuhet??

  Te gjitha gjuhet e botes ngjajne nga pak me njera tjetren sepse kane marre dhe dhene me njera tjetren.Kurre nuk mund te thuhet se kjo gjuhe eshte nena e kesaj gjuhe! Ato jane motra dhe nena e tyre eshte BABELISHTJA (gjuha qe eshte folur ne Babelin e lashte) qe sot bie pak a shume ne qender te Lindjes se Mesme dhe kjo gjuhe eshte trasheguare ne Indiancen e soteme.
  Nje nder popujt me te lashte te Europes ka qene populli Pellazg dhe gjuha e tyre pellazgjishte.Nga Pellazget ka erdhur Traket,Iliret,Helenet,Etrusket...
  Gjuhet ne fillim kane qene shume te aferta me njera tjetren por duke u izoluare popujt dhe duke u armiqesuare me njeri tjetrin,ato u larguane shume nga njera tjetra duke u pasuruare secila per hesap te vet.
  Ne kohen e soteme kur komunikimi eshte rritur shume mes popujsh dhe sa vjen dhe me shume popujt po perzihen me njeri tjetrin,gjuhet do te vijne e te behen perseri shume te ngjashme nje dite....
  C'do gje ben ciklin e vet te mbyllur pasi kjo bote qe ne jetojme eshte e mbyllur...,ajo ka vetem tre dimesione dhe dimesioni i katert vetem se imagjinohet.
  Shkencetari me i madh shqiptar qe ka studiure ne menyre shume shkencore gjuhen shqipe eshte Profesor Spiro Konda qe Akademia Shqiptare e Shkencave e ka injoruare......Studimet e tij zene nje volum prej disa qindra librash dhe 99% e shkrimeve te tij ruhen si doreshkrime ne Arshiven e Shtetit Shqiptar dhe jo ate te akademise Shqiptare.
  Kur tu vije koha qe ato te behen publike,atehere ne do te mesojme qe jemi populli me i vjeter i Europes dhe se gjuha shqipe eshte gjuha e pare e ardhur ne Europe.
  Me respekt Agideeba
  Njeriu qė s'ka nėnė ose baba ėshtė jetim por ai qė nuk lexon njė libėr ėshtė fukara.

 4. #64
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Illyrian, me gjakftohte vella, nuk po bejme sherr ketu, po diskutojme dhe debatojme.
  Per ngjashmeri te dyja gjuha flas edhe une, por sic duket jam minoriteti qe mbeshtes kete pike.Shumica mendon ndryshe.
  Ti ne se ke te dhena ose fakte qe te mbeshtesesh ate qe thua, urdhero edhe shtroje si teme diskutuese ( pa u nxehur te lutem)
  Me respekt Toro.
  "Who is John Galt?"

 5. #65
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Prandaj e une e solla ate shembullin e hurmes (kaki), pikerisht per te treguar se ne gjuhet e botes ka fjale te peraferta, por kjo s'do te thote medoemos, se mqs gjejme tek tuk fjale te tilla, keto gjuhe te kene nje origjine te perbashket, apo me e reja te jete produkt i me te vjetres.

  Pra huazimet e fjaleve ne gjuhet e botes jane dicka normale, rrjedhoje e kontakteve historike qe kane patur popujt me njeri - tjetrin.

  Keshtu e me greqishten, shqipen, latinishten apo gjuhe te tjera te rajonit.

  p.s.

  Ornament,
  mideja ime e di dhe vete qe nuk eshte "Grinuiēi", por faleminderit qe ma pohove.

  kontribut= ndihmese per mua (perseri ma thote mideja)

  kaki-ne, se ka cuar njeri ne Japoni, aq me pak Marko Polo. Per here te pare mbi kete frut eshte shkruar ne Japoni (shek.X) e gjurmet e para te saj ne Evrope jane vene re ne France, e me pas ne Itali (shek.XIX).

  Sa qejf ke te kapesh mbas fjaleve more!

  Toro,
  me fal qe dola disi jashte teme.

  pershendetje!

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te me falesh i nderuari Toro ne qofte se pergjigja ime u duk si gjaknxehte. Ne fakt nuk ishte. Por tu them te drejten me ka revoltuar pak fakti qe ne kete forum ashtu si ede ne ndonje tjeter kur vjen puna per origjinen e shqipetareve dhe gjuhes shqipe te gjithe i referohen librit te D'Angely. Eshte e vertete qe ai ishte i pari qe shkroi dicka qe na perkedheli ndergjegjen ne shqipetareve por kjo nuk do te thote qe ai ka te drejte ne cdo pike (per te mos thene se ja fut kot ne shume prej tyre). Duhet te mesojme se jo cdo gje qe na pelqen eshte e vertete dhe jo cdo gje qe shkruhet eshte e 100%e besueshme.
  Edhe njehere te me falni ne se pergjigja ime u duk pak e nxehte

  pershendetje te gjitheve
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 7. #67
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Illyrian, ēfare quan ti me, "ja fut kot". Tjeter, nje shpjegim, D'Angjely s'ka shkruar liber, SHENIMET E TIJA ja ktheu e bija ne LIBER, 25 vjet mbas vdekjes ne shenje respekti per te. Keto shenime ai s'i kishte te imponuara nga detyra, E AKADEMIKUT , E PROFESORIT, si shumica dermuese e studiuesve. Besoj e dini qe per njerez te tille, ka norma morale ose obligacione nga katedrat per botime shkencore te kohpaskoshme. Kjo i ben veprat e tyre pa "vlere", ndresa e ēmon ate te Angjelise qe e ka gjithe mbeshtetjen ne pasion te paster.

  Idese se tija koha po i jep gjithnje e me teper vlere. Ndryshe nga shumica dermuese e studiusve te huaj, te cilet kane hedhur bazat e historise boterore, D'angjely ishte i mendimit se qytetrimi u perhap nga Ballkani neper bote, dhe jo nga bota (MESOPOTANIA) ne ballkan. Mbas vdekjes se tij, nepermjet karbonit C14 u pa qe ndertimet greke jane me te vjetra se ato Babilonase, pra qe keto te fundit pavaresisht nga stili arkaik dhe ne aparence me i vjeter (nga bazoheshin studiuesit) jane kopje te keqija te grekerve. Gjithashtu D'angjely mendonte se shume kohe perpara njeriu i bardhe eksploroi indine dhe afriken veriore, pasi u metisuan, pjese nga keto popullime u rikthyen ne ballkan ne amalgam me vendasit ata krijuan nga qytetrimet me madheshtore qe ka pare ndonjehere historia boterore.
  D'Angely ben frike, sepse ai ne shpirt eshte RACIST, sipas tij i gjith dominimi kulturor boteror u krye nga te bardhet, nga njeriu i bardhe. Kjo s'perputhet me normat e sotme te moralit.
  Kur lexon librin e tij, te bie ne sy siguria e madhe qe e ka bazen ne nje INTELIGJENCE te sprovuar e te jashtezakonshme.
  Ajo qe mua me ben ta mbeshtes "dogmen" e tij, eshte nje shpjegim qe i ben Homerit, pjesen tek Ciklopi Polifem.
  Ai shpjegon se kur Polifemi ju thote fqinjeve (ciklopeve te tjere) se syrin ma verboi, ASKUSHI, ata s'kishin pse te iknin, por do te mendonin se ky eshte ēmendur dhe duhet ndihmuar. Ne fakt fjala e sakte ishte I YTI, ne vend te ASKUSHI, pra ai ju thote qe syrin ma nxorri i YTI, ne ket rast ata duke e ndjere veten te akuzuar direkt preferojne ta braktisin ate pa e ndihmuar, per t'ju shmangur sherrit. Nepermjet ketij keqkuptimi te vogel, mospershtatjeje ASKUSHI = IYTIS qe ne greqisht te vjeter ishin dy fjale te ngjashme te tipit kambe=jambe. ai tregon se Homeri legjendat e vjetra pellazge i perblodhi ne Greqishten e Vjeter letrare tek ILIADA dhe ODISEJA, gjuhen vetem te aristokracise se epokes, populli i thjeshte fliste deri vone ne revolucionin e famshen grek te kohes se Bajronit, shqip dhe vetem shqip.

 8. #68
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Ornament, u kenaqa nga komentimi juaj.
  Bile do te shtoja se'Angely nuk ishte i pari qe shprehu mendimin se qyteterimi u perhap nga Ballkani ne mbare boten.
  Po te perforcoj mendimin me nje legjende te vjeter te risjelle nga Hesiodi ne veprat e tij, fjale per fjale nga greqishtja e vjeter:
  " 'ANTITHEON PELASGIKON (ETHNOS) EN YPSIKOMOIS ORESI GAIAN MELAIN'ANEDOKEN, INA THNITON GENOS EIN"
  Shqiperimi:
  " KOMBIN PELLAZG, TE BARABARTE ME ZOTIN, E MBOLLI NE PYJET E DENDURA ,TOKA E ZEZE,PER TU BERE PJELLESI I TE GJITHE RACES NJEREZORE"

  Leka i Madh gjate kontakteve qe pati me popujt te cilet pushtoi ne Lindje, mori vesh se nuk ishte I PARI pushtues nga i njejti vend qe shkelte kemben neper ato vise.Para tij kishin shkuar edhe te tjere.
  Logjika eshte nje arme tjeter e atyre studiuesve te cilet mbeshtesin se Qyteterimi Boteror nisi nga malet shterpe te Ballkanit dhe jo nga vendet e begata te Mesopotamise , Indise dhe Azise se Vogel. Pra njerez te etur per TOKA te BEGATA, FUSHA te MEDHA, per te ecur perpara u larguan andej nga keto gjera nuk ekzistonin dhe shkuan ATJE ku klima ishte me e favorshme, tokat e pafund,ujera me shumice( Eufrati,Tigri, Gangi,etj) banoret e pazhvilluar nga ana e qyteterimit, zhvilluan nje qyteterim te perparuar, me arte , ligje, shkrim, kendim, astronimi,arkitekture etj.Ndoshta me vone disa prej tyre i rikkthyen ne trojet e vjetra, ku qyteterimi kishte ngelur ne vend numero dhe u sollen mjete, eksperienca dhe njohuri te reja ne ate qe sot quhet Ballkan.Do te ishte ABSURDE dhe e PALLOGJIKSHME qe banore te vendeve te begata, te emigronin per te gjetur dicka me te mire dhe te vendoseshin ne malet shterpe te Greqise apo te Shqiperise , ku akoma edhe sot e kesaj dite ushtrimi i bujqesise( qe ishte zanati baze i kohes se atehereshme) si zanat eshte dicka shume e dhimbshme .

  Nje legjende tjeter pellazgo -helene sjell ne pah se emrin kontinentit Azi ja ka vene nje mbret me emrin Dardan, i cili ishte i pari qe kaloi perballe Bosforit( ne kohe stuhie) me nje lunder te vogel.Kur arriti perballe shendoshe e mire ( ne greqisht Asios) i vuri emrin tokes qe shkeli ASIA, dmth Azi.Pak km me tutje po i njejti mbret themeloi nje qytet me emrin Ilion, te ndertuar mbi tre kodra ( mos valle kjo fjale ka lidhje me fjalen arvanitase I lia ( i larte)?).Ilion nuk eshte gje tjeter vecse emri i pare i Trojes se Vjeter, emer nga i cili Homeri quajti vepren e tij te pare....Iliada.
  Me respekt Toro.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AsgjėSikurDielli : 02-12-2002 mė 20:00
  "Who is John Galt?"

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  I nderuar Ornament
  Do te doja te mos luash me fjale. Qe D'Angely nuk ka shkruar liber une kete e di por rendesi nuk ka kjo, rendesi kane hipotezat e tij dhe ne mbi ato hipoteza flasim. Nuk kam asnje dyshim mbi aftesite intelektuale te D'angelyse dhe asnjehere nuk i vura ne pikepyetje ato por te thuash qe Mytilini do te thote *** i lene apo Elena do te thote e lena nga mendte, ose Sicilia do te thote si koke qeni, eshte TJA FUTESH KOT dhe mbi asnje baze shkencore ashtu sic eshte tia futesh kot edhe shembulli qe sjell Toro me lart kur thote se Ilion do te thote i larte(sipas fjales arvanitase i lia) .I nderuar Toro duhet ta dish qe ilion do te thote diell dhe arsyen pse u quajt Ilion, Sepse ishte vendi nga lindte dielli. Dhe dicka tjeter nuk ka fjale arvanitase por vetem fjale dhe gjuhe shqipe.
  Sa per standartet shkencore te botimeve me duket se nuk e di fare se per cfare po flet sepse ai liber nuk eshte botuar ne asnje vend te botes pervec Shqiperise.(kete mund ta konstatosh thjeshte po deshe)
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 10. #70
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  I nderuar Illyrian.
  Nuk e di ku e bazoni ju thenien tuaj qe fjala ILION do te thote diell.Mos valle nga njohuri e kufizuar e greqishtes? Sepse fjala ILION edhe ne greqisht shkruhet ( ne alfabetin grek) si me lart.Ndersa fjala diell, shkruhet 'HLION.Pra ndryshimi nuk eshte tek shqiptimi, por tek e shkruara.ILION=Troja e vjeter shkruhet me germen I(iota), ndersa 'HLION =diell shkruhet me H( ita)-Por qe te dyja shqiptohen njesoj!!!!!!!!!!!!. Pra fjala ILION nuk do te thote diell.
  Fjale arvanitase ka i nderuar Illyrian.Dhe eshte me se e vertete qe jane shqipe, por te nje shqipe te vjeter e cila nuk perdoret me nga banoret e Shqiperise-Kosoves.Prandaj cilesohen si Arvanitase( arbereshe) per te nenkuptuar prejardhjen dhe cilesine kohore te fjales.
  Gjuha shqipe qe flasim sot, pervec etapave te evolimit si gjuhe ka ndryshuar edhe emra shume here gjate historise se saj si gjuhe.
  Ka qene quajtur ilirishte, arberishte,dhe me se fundi shqipe.Fjala , te cilen permenda me lart i takon etapes kur gjuha ne te cilen po shkruajme ne kete forum quhej ARBERISHTE ose ARVANITISHTE.
  Me respekt Toro.
  "Who is John Galt?"

 11. #71
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Mosha
  41
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ne radhe te paree keni harruar te fusni ketu Perendeshen e dashurise Aferdita e cila si fjale ka ardhur e pandryshuar ne shqipen e sotshme Aferdita=afron dita dhe eshte ylli i mengjes qe sa lind dielli shkelqen ne krah te tij, ka dhe nje version tjeter greqisht Afros=shkume deti(une nuk di greqisht) dhe Aferdita doli nga deti.Aty ku jetojne greket dhe shqiptaret e sotshem ka pasur gjithmone dyndje popujsh por popullzia me e vjeter eshte ajo pellazge qe banonte gjithe mesdheun qe nga veriu i afrikes e deri ne spanje dhe gjuhet tona te sotshme nuk jane vecse mbeturina te asaj pellazge te perziera me dialekte dhe idioma te tjera.Dihet qe shqipja permban shume fjale te huaja qe nga latinishtja(eshte gati gjuhe neolatine) sllavishtja,turqishtja.Nuk dua te marr shembuj tani se me duhet te shkruaj nje liber te tere dhe nuk do te kishte gezim me te madh per mua qe te vertetohej prejardhja e greqishtes nga shqipja(greket dua ti shikoj te pjekur jo vetem se na kane vjedhur historine); por medimi im eshte qe jane gjuhe qe rrjedhin nga mbeturinat e pellazgishtes
  Kshuuuuuu

 12. #72
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  SHQIPJA - GJUHA E ZOTIT

  Ėshtė shumė vėshtirė tė binden disa, pėr lashtėsinė e Shqipes, kur ata janė tė ndikuar kryekėput nga politika greko-sllave dhe iu duket se gjithēka nė botė ėshtė greke, si "bota greke", qė nė tė vėrtetė, ajo ishte BOTA ILLIRE - BOTA HILLIRE, ku kultura e saj u shtrij nė rrafshin trekontinental afrikė-azi-europė - nga Nilli, Aleksandria e Hindi (Indi) e deri tek Hilleri (lumi nė Gjermani). Kjo vėrtetėsi dihet nga koha e Leks sė Madh (Alexander the Great), qė njihet nga deformimi historiografik grek, si grek dhe nė tė vėrtetė Leka i Madh ishte shqiptar (illirian-makedhon), qė fliste shqip (datonė dokumente antike).

  Ahtina e Akropoli u ndėrtua nga Pellgazėt Hyjnorė (siē i quante Homeri hillirian, nė veprat "Hilliadha e Odhisea" dhe sot kemi emėrtimet shqipe mu nė zemėr tė Athinės (Lagja Plakė etj.), qė ishte edhe vet emėrtimi i qytetit - Ethana, Ethena (Athenne). Filozofia klasike "greke" ishte kryekėput Filozofia klasike hillire. Emrat e tė gjithė perėndive "grek", janė emėrtime shqipe (zeus-zojs-zot, Afrodita (Afrondita-Afėerdita), Klimnestra (klima nestėr) perėndesha e motit e klimės, Artemidha (Artemida) artet m'i dha,
  Dhemetra (Demetra) perėndesha e bujqėsisė... etj.

  Tė gjitha antroponomet e perėndive tė lashtėsisė nuk mund tė spjegohen nė asnjė gjuhė - vetėm pėrmes Shqipes. Edhe kėtė fakt e din gjithkush...

  Po tash gjuha? Si tė mos ketė mundėsi, tė jetė Shqipja burim i greqishtes sė vjetėr, kur tė gjitha emėrtimet, veprat letrare e filozofike, artet, skulpturat, pikturat, emrat e perėndive, toponomet gati nė gjithė Greqinė e sotme - janė me spjegime shqipe? Dikush ėshtė aq progrek, sa i duket edhe njė ēmenduri, kur ndėgjon se greqishtja e ka burimin nga Shqipja!!! Ai qė ėshtė i ndikuar dhunshėm nga politizimet e deformimet greke, nuk ka faj
  se ende nuk e din tė vėrtetėn - por, ai qė ėshtė i humbur nė pėzhishken fallse greko-sllave pseudo-shkencore dhe nuk din asgjė tjetėr pėrveē literatyrės deformuese antishqiptare greko-sllave edhe ngulė kėmbė, se mund ta mohojė ekzistencėn e Shqipes (illirishtes pellgazgjike), jovetėm qė ėshtė paragreke, por edhe para-indoeuropiane (PIE) - mund tė mbytet edhe mėtutje nė terrin e mashtrimin qė iu bė botės, me zhdukjen fizike dhe shkencore, tė tė gjitha dokumenteve historike e para-historike - nga politika bizantine e kohėrave.

  Shqipja si gjuha e perėndive antike, ku Zojsi-Zoti, Zeusi, fliste shqip dhe i gjithė theatri antik illirian (qė sot njihet falls si grek), kjo gjuhė ėshtė jovetėm burimi i greqishtes sė vjetėr, por edhe i tė gjitha gjuhėve illiro-thrrake i.e. Meri pėr bazė vetėm deshifrimet e varrezave tė lashtėsisė, qė vetėm pėrmes rrėnjeve tė Shqipes mund tė spjegohen sot (dokumentuar nga elita shkencore euro-botėrore) etj., por, si shqiptar, secili qė e ndjenė veten nė thellėsi tė gjuhės e shpirtit shqiptar - e ka detyrė, ta vraj mendjen thellė, se e flet njerėn nga gjuhėt mėtė lashta tė botės - Shqipen!

  Dokumentacioni pėrkatės sapo ka filluar tė zbulohet nga fshehtėsitė arkivore e historike, ku po dalin dita-ditės, dokumente tė reja, bazuar nė fushė historiografike, filozofike, arkivore e shkencore nė pėrgjithėsi - tė cilat sėshpejti (pėr aq sa punojnė e shkruajnė vet shqiptarėt edhe tjerėt realisht), do tė vėrtetohen gjėra tė ēuditshme, qė shqiptari i sotėm dhe i nesėrm, do t'i shohė
  faktografi tė gjallė - histori reale tė botės...!

  Shqipja e Vjetėr (illirishtja e Re), me tė gjitha ndryshimet qė i janė bėrė derisot, do ta justifikojė vetveten, si gjuha e zotit, gjuha e perėndive tė Antikuitetit botėror! Krejt mvaret sa punojnė e shkruajnė shqiptarėt pėr historiografinė e tyre, sepse tė huajt sado tė shkruajnė, pa e njohtė me themel Shqipen e Vjetėr, nuk mund tė bėjnė asgjė nė ndriēimin historiografik tė lashtėsisė...

  Emėrtimet e lashta tė cilat i kemi sot, anė tė deformuara, qė nga emėrtimi i emrit - illir (ilir), e deri tek fjalori shkencor i vet Albanistikės, qė ėshtė nė retorikėn greko-sllave ende... Ta marrim
  atė emrin Ilion, qė ėshtė - Hillion, e dotėthotė - hilli jonė, i vetmi hylli jonė - dielli si burim jete mbi tokė - si ėshtė deformuar! Fjalėt HILL E HELL, HILLI E HELLI janė tė njė gjuhe shqipe-illire. Hllirėt e Hellenėt, janė i njejti popull illirian0-pellgazgjik - tregon fakti i vet afėrsisė sė fjalėve fonomorfologjikisht. Grekėt ishin ardhės nė trojet hillire (illire, me shėmangien e nistores H tė emrit). Dokumentohet se grekėt kur erdhen as qė i dinin spjegimet e kulteve tė perėndive illiro-pellgazgjike.

  Shqipja -gjuha e zotit, ishte burimi i greqishtes sė lashtė, tok me indo-europianishten e lashtė, ku vet termi - indo-europianishtja, si togfjalėsh, ėshtė vetėm njė mbulesė, apo pengesė, pėr tė dalė nė dritė historiku i Shqipes. Sa ėshtė punė e vėshtirė tė binden disa progreko-sllav, poaq e vėshtirė ėshtė tė lidhen ato hallka historiografike tė kėputura, tė fshehura, tė diegura nga zjarri i luftėrave epokale, nga pushtuesit e shkatėrruesit e Ballkanit illirik, qė edhe e ndihmuan atė shkatėrrim vet luftėrat ndėrillire, duke e shkatėrruar vetveten (ashtu sikurse edhe ende sot disa shqipfolės...!

  Atij qė i rrahė zemra shqip dhe merr frymė shqip, nuk do tė preket nga kėto mendime dhe tė tjerėt o tė pėlcasin, o tė argumentojnė historiografinė!

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e Luis
  Anėtarėsuar
  07-10-2002
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mirembrema te gjitheve:
  do te deshiroja te thosha dicka per ca i perket shkrimeve tuaja. Me behet qefi qe shkruani per gjuhen shqipe sepse eshte e vertete qe gjuha shqipe eshte shume e vjeter, ajo rriedhen e ka nga
  gjuha"Euro-Indiane" e cila eshte gjuha me e vjeter qe njeh njerzimi, ndoshta pra te ciles mund te ket akoma dicka me te vjeter po qe ne nuk e njohim. Por nuk eshte aspake e drejte te hedhesh hipotexa qe Greqishtja rrieth nga shqipja dhe e njejta gje anasjelltas. Cdo njeri mund te kete idene e tij por nuk eshte e mire qe te shkruhen ne internet gjera te tilla. Faleminderit.

 14. #74
  Agideba Maska e AgiDeeba
  Anėtarėsuar
  04-06-2002
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime


  Te mos trembet njeri nese gabon ne mendime persa i perket gjuhes shqipe apo c'do gjeje tjeter,ne vecse shprehim mendimet ,bindjet,njohurite dhe deshirat tona.....qofshin te sakta ose te pasakta.Edhe ata shqiptare qe shqipen dhe shqiptaret i vene ne qender te botes,nuk bejne gje tjeter vecese shprehin deshiren dhe dashurine e tyre te zjarrte per kete gjuhe dhe kete komb qe ne i gezojme te falura nga Perendia apo Natyra.
  Patrioti me i zjarrte dhe shqiptari me i ditur ne kete fushe ngelet Profesor KONDA.Do te jete shume mire sikur dikush te na sjelle referime prej ketij Shqiptari te Madh.
  Tjeter gje qe desha te them eshte se,bota ne fillimet e veta ka folur vetem nje gjuhe (ndoshta shqip) dhe me pas (sipas Bibles,pas shembjes se Kulles Babel,Zoti i percau njerzit ne gjuhe te ndryshme...),pra nuk eshte gabim te thuhet se shqipja eshte nena e t gjitha gjuheve.Zotesia jone eshte qe ta vertetojme kete gje shkencerisht.
  Me respekt Agimi
  Njeriu qė s'ka nėnė ose baba ėshtė jetim por ai qė nuk lexon njė libėr ėshtė fukara.

 15. #75
  Peja o qytet i bekuar
  Anėtarėsuar
  28-03-2002
  Postime
  310
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Pershendetje Iliran se pari dhe mire se u kthyet perseri ne mesin tone. Do te hapi nje diskutime me juve sa i perket disa gjerave ne kete mes, shpresojme qe do te jete gjithecka ne kufite e mirekuptimit.

  ilirian01
  Kjo vėrtetėsi dihet nga koha e Leks sė Madh (Alexander the Great), qė njihet nga deformimi historiografik grek, si grek dhe nė tė vėrtetė Leka i Madh ishte shqiptar (illirian-makedhon), qė fliste shqip (datonė dokumente antike).
  Mire, Leka i madhe shqiptar, me te vertete tingllon bukur dhe deshira ime eshte qe te jete ashtu por realiteti eshte ndryshe sipas vlersimeve te mia. Leka i Madhe ka pasur nenen me origjin ilire ashtu sikurse hero yn kombetar Gjergj Kastrioti qe nena e tij ka qene me orgjini apo gjysmeorgjine sllave (serbe) dhe po te shikosh pikepamjen tend ne kete kend dhe realitetin ne njeren ane, a mendoni se Hero Yn Gjergj Kastrioti ka qene sllavo-arber (shqiptar)?
  Po e them mendimin tim qe te mos ofendohemi personalishte. Mendimi im eshte jo sepse Gjergji ka pasur gjak arbnor, vepra e tij vlet me se mire.
  Po te shikojme Leken, ai luftoj kunder ilireve, i mundi ata, jo pse ata ishin ilir apo siq i quani ju illir por per shkak te interesave te tij. Ne ate kohe nuk kemi pasur ndarje siq i beni ju, fisi me fis kane luftuar per interesa, vella ka luftuar vellaun per interesa personale. Keto i kemi deri ne shekullin e 18-te, Bushatlit dhe Ali Pashe etj etj.


  illiran01
  ...por edhe i tė gjitha gjuhėve illiro-thrrake i.e.
  Nuk e kam te kjart per cilat gjuhe e keni fjalen, pasi e keni perdor shumesin. Me sa e dij une Thraket se bashku me gjuhen e tyre dhe maqedonet u zhduken ne shekullin III p.e.s

  illiran01
  Shqipja -gjuha e zotit, ishte burimi i greqishtes sė lashtė, tok me indo-europianishten e lashtė, ku vet termi - indo-europianishtja, si togfjalėsh, ėshtė vetėm njė mbulesė, apo pengesė, pėr tė dalė nė dritė historiku i Shqipes.
  Po si ka mundesi te dal e verteta ku Zoti i Madhe e pengon ate, Zoti eshte i plotefuqishem apo jo? dhe Zoti patjeter nuk do ta lejonte qe ta zbej apo te nenvlersohet historia e Gjuhes se tij-pra sipas jush Gjuhes Shqipe.

  Me te vertete shkrimi i juaj i me larte ka nje vlere jo te vogel. Keni shprehur deshirat e cdo shqiptari, qe te jemi mbi te gjithe per nga lashtesia. Por keto deshira duhet te mbeshtetn ne fakt. Nuk po e muhoj fakti qe ne me te vertete jemi te lashte ne Gad. Ballkan. Si eshte e mundur qe greqishtja qe ka perardhjen nga gjuha shqipe sipas jush te jete e shkruar apo doreshkrimet e gjetura te shkruara ndoshta 2000 vjet me perpara se Gjuha e Zotit. Ne kemi vetem "Mesharin" e Gjon Buzukut (1555).
  Si te dalim para botes t'ju tregojme te verteten?
  Si te dal ajo e vertete?
  Po ju keni mundesi te tregoni ate te vertete te bazuara ne faktet e juaj mbi historigrafine?

  Ju pershendes duke ju uruar shendet dhe suksese ne jete.
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 16. #76
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  kur mungon baza e njohjes

  ILPeja, nese ti mendon se realiteti flet ndryshe sipas vleresimeve tuaja, atehere, ke studime e pseudo-studime, ku realiteti i huaj flet ndryshe edhe per vet shqiptaret, si njerez te ardhur pas shume tjereve ne Ballkan, si njerez me bishta, si flasin nje gjuhe barbare etj... dhe edhe nje shqiptar, qe nenen e babain e ka shqiptar, sipas realitetit te njohurive te tij, mund te vleresohet se ka pak premisa te vetedijes kombetare shqiptare. Edhe ky eshte nje realitet ndryshe nga dy anet e ketij segmenti gjenetik.

  Nese ti si shqiptar nuk e vlereson Leken e Madh, si shqiptar (illirian-makedhon), kur historianet antik, gjate pershkrimit te historise se tij, vet thone se Leka i Madh fliste nje gjuhe jogreke, pra nje gjuhe 'barbare'. Leka i Madh nuk e ka ndij veten kurre si grek. Ai luftoi kunder grekeve dhe i futi te gjithe nen sundimin e tij dhe vet greket e vleresuan si te tyrin. Tash, kur ajo gjuhe na qenkeshe gjuhe 'barbare' jogreke - a nuk eshte edhe nje fakt i thelle dhe i gjalle historik, se pikerisht ai term i dhene (barbare), na kujton lashtesine edhe me te madhe te shqipes (illirishtes), kur ate gjuhe e paskan folur nga barbaria, Shqipja qenka vertet,
  qe nga koha e barbarise se njeriut (!)

  Ti gabon rende edhe kur krahason Leken me Skenderbeun, e iu jep edhe nje premje te rende shpirterore edhe ne varre, persevdekuri, kur dihet se Gjon Kastrioti ishte shqiptar dhe fliste Shqip!!! Ishte shqiptar!!! Poashtu edhe Leka i Madh fliste Shqip dhe historianet e kane ndegjuar me vesh te tyre, kur iu fliste ushtareve te tij shqip (zjarr ore...!) E se Leka luftoi kunder fiseve tjera illire, ishte e mete e kohes se tyre (ashtu sikurse edhe sot...)
  Bardhilli, mbreti dardhan, 92 vjec ne kale luftoi kunder makedhonasve... fiset (shtet-fiset illire luftuan ndermjet tyre me dekada e shekuj, duke e ndihmuar valen bizantine, sllave e romake, qe te vij sa me shpejt, ta diegu Ballkanin illirik... ashtu sikunder derisot shume shqiptar (duke mos e njohur realitetin historik, vepruan ne dobi te armiqve me shume se sa te vet shqiptareve si komb. Vlereson sot psh. ne Shqiperi, Berisha e Nano, sielleshin sikur te ishin armiqet me te egjer, sikur mos te ishin nje komb... poashtu edhe ne Kosove (vetem qe fakti diktoi ndryshe, ngase mbrojtja nderkombetare i kishte dhe i ka ende ne dore gersheret...), ashtu sikurse ne Makedoni, kur nje pjese lideresh bashkepunuan me regjimin maqedonas (edhe sot), me ata qe prenin me urdherat e tyre e digjnin popullesine shqiptare, gjate luftes vjet... shenjat historike po na perciellin derisot... te mira e te keqija...

  Ti sikur e ven ne dyshim edhe perkatesine kombetare te vet Skenderbeut ore... Une njoh shqiptare qe jane te martuar edhe me gjermanesha dhe femijet e tyre flasin shqip, veshen shqip
  edhe ne veshje kombetare gjate festave kombetare shqiptare, poashtu edhe ne Amerike, njoh shume shqiptare qe jane martuar me amerikane dhe femijet e tyre flasin shqip dhe e njohin vetveten shqiptare!!! (bile njerin e paten vra ne Cikago...). Shqiptari mund te martohet me cdo femer joshqiptare, por mvaret nga aftesia e tij gjenealogjike, qe femijet te njohin vetveten shqiptare!

  Thrraket i zhduki llava sllave, por sot disa popuj sllav e njohin vetveten historikisht me origjine thrrake (se shkenca jone deformon edhe ne emer, thote trak-trake... Illiret e thrraket ishin dy popuj vllazer, ku njihet edhe Vllahia (fjala - vlla)!!!

  Ti thua 'kur gjuha sqipe eshte gjuha e Zotit, si ka mundesi vet Ai ta pengoje...' Zoti nuk e pengon te dale ne drite Shqipja, as e ka mbuluar me hi as dushk, por vet njerezit (te huajt, armiqet tane, mbizoteruesit shekullor mbi ne, pseudoshkenca e ka lene Shqipen
  pa vendin e saj meritor ne dy grupet e gjuheve satem e kentuum (as lindje- as perendim)... Zoti nuk i pjelli te keqijat (theme tjeter), por njeriu nga lakmia, mosnjohja, armiqesia, egersia, barbaria...beri te keqija ne jete...zoti krijoi edhe dallin, por ai iu be kunder...sikur ti ta mbarosh nje shate dhe te shkelesh vet ne maje dhe te e bie bishti hundeve... Nese i shikojme barbarite e njerezimit derisot, atehere Zoti nuk tha kurre te mbeten 38 luftera zjarri te ndezura sot ne bote edhe ne shek.21...? Yoti nuk e krijoi luften, por egersia e njeriut (lakmia)! Zoti nuk ngutet si ti e une, por vepron ngadale...(na duket ashtu neve)!

  Kuptohet se ke deshire - po edhe sygjestion ne realitetin historiografik shqiptar, sepse ate literatyreqe ke mesuar derisot, ashtu tu ka servire ta njohesh ate realitet te huaj...

  E verteta eshte krejt ndryshe nga mendon ti e shume tjere...
  Ngadale do te vejme bazat e realitetit fuqiplote mbi te verteten e shkencen shqiptare, por don kohe...e mos te behemi armiq te vetvetes metutje... Kush ishin barbaret, serbet a shqiptaret para dy vjetesh, ne Luften ne Kosove 1998-2000, e derisot edhe para dymije vjetesh... Si u njohte shkencerisht nga sllavet ballkanik derisot...??? Dije, se e verteta del ne drite, por me shume pasoja
  dhe mos te behemi metutje masha e dreqit...

  Shpresojme te jemi kuptuar sadopakez...

 17. #77
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  50
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pershendetje Illiriani01

  Eshte interesant kur beje nje krahasim mes botekuptimit tend dhe te Prof. Dr Skender Rizaj. Me vie deri te besimi se ju te dy keni kaluar se bashku nje kohe shume te gjate. E verteta eshte se nuk jam i sigurte a jeni takuar ndonjehere apo jo.

  Edhe ti edhe Skenderi jeni mese te bindur per qeshtjet si Shqipja gjuhe e Zotit, per Leken dhe qeshtjet tjera te rendesishme per Shqiptarine, te cilat ne kohen e tanishme fatekeqesishte shumica e Shqiptareve te rendomte i marrin si qesharake.

  Sidoqofte Skenderi pas disa muajve do te shtype librin me titull Prejardhja e Popujve, permese fese dhe shkences. Gjate dy takimeve qe kisha me te me shpjegonte per prejardhjen e gjuheve nga Shqipja permese fese dhe shkences. Do te prese me padurim qe te lexoj librin e tij.

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  50
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Do te mundohem ketu te bashkangjese nje pikture antike.

  Sipas kesaj pikture thuhet se "Greket sakrifikonin nje dash per te iu falemneduar zoterave apo para fillimit te betejave.

  Analizoni kete pikture dhe shiqoni pjesen te cilen e kam nenvizuar ne katrore. Piktura tregon per te gjithe llojet e personave qe mirrnin pjese ne keto manifestime.

  Personi ne mes mua me duket nje Shqiptar me plise te bardhe.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 19. #79
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  50
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Vetem pjesa ku personi me plise shihet.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 20. #80
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Shqipja - Ghuha e Zotit

  Pershendetje, Pelasgian!

  Kemi nje terminologji te thurur qellimisht nga tjeret, se ekzistuaka nje gjuhe euro-indiane apo indo-europiane, si Indoeuropianishtja, qe poashtu edhe merret si shkence Indoeuropianistika, e gjermanet e kane tjetersuar ne Indo-germanistica (indogermanistische Sprache)... ku ka mija vepra...por e verteta sipas mendimit tim qendron ne faktin se KURRE NUK KA EKZISTUAR NJE GJUHE ME EMRIN INDO-EUROPIANISHTJA... Ky emertim u be sipas mendimit tim, te fshehet nje gjuhe e pare (qe une mendoj se ishte SHQIPJA E PARE
  edhe ne nje te kaluar jo shume te larget sic mendohet...), qellimisht, te mos dali kjo gjuhe e zotit ne drite, sepse duhet nderruar tere historiografia e botes...(kujtoni Lahmbrehtzin cka tha). Ketu eshte nyja boterore, qe te dali ne drite ai 'burimi i perbashket i gjuheve i.e. dhe PIE... per te cilin flasin e folen shkenctaret derisot ne miliona vepra te tyre...

  E per tu shperthyer kjo pezhishke epokale mbi termin togfjalesh INDOEUROPIANISHTJA duhet studime te thella pikerisht shqiptare
  qe e njohin me themel gjuhen e vjeter shqipe (illirishten e re), te cilen une e mendoj pokete Shqipen tone te vjeter, por me njealfabet tjeter klasik boteror, te cilin edhe para Lekes se Madh,
  ...e sollen deri tek Hindi e Aleksandria, e para tij tek Babilloni...sepse me lidhen emertimet: NILLI, BABILLONI, HILLIONI (Troja e lashte illire, sot qyteti turk Hisari...) e deri tek Ilia (Ilion)...malet Ida... Mesapia, Etruria...Paunia...Kaukazia... Drunistet (keltet)... saket e skotet... Bajkal... Ulpiana...Ulkiana... Narona... Liburnia... Hilleri... (nyjet e hallkave historiografike...ne nje rreth te tille egocentrik linguistik...)

  Njerezit kane hyre ne gjurmime te gjithfare llojit, edhe permes fese edhe permes shkences antike, gojdhenave, legjendave, historise boterore, ku shume popuj kane histori te ngjajshme, poashtu, disa rite jete jane te ngjajshme...sikurse riti i flijimit...ku feja thote se duhej flijuar femija i pare, derisa rane ne zerin e zotit, i cili iu solli kurbanin (flijimin e kafshes shtepiake ne vend te djalit...)...mythi e mythologjia e lashte eshte e ngjajshme, tek shume popuj edhe te larget shume gjeografikisht nga njeritjetri.

  Dr. Skender Rizen e njoh, ai ka dhene disa theza studimesh qe dojne thellime shkencore...shkroi nje ese historiograik per librin e Katapanos... nder te tjera dha edhe thezen per prejardhjen e emrit - serb nga fjala - serbez (turke), ku ka nje liber mbi 300 faqe, por une nuk mendoj ashtu, sepse serbet kurre nuk ishin serbez, por servues, gjate pushtimeve turke... sh. mendimi im per emrin serb, eshte ne studimin tim illiristika e sllavistika (lexoni)...
  Megjithate, Prof. Riza beri shume studime te mira BAZUAR NE DOKUMENTET ANGLEZE...ka dy vellime...e dini...

  Per pikturen ne fjale te cilen e keni postuar JU, eshte mbi ritin e flijimit dhe ai katrori eshte vertet pjese e perfaqesise se shqiptareve dhe piktura te tilla ka shume, por ende nuk jane deshifruar vizualisht, qe pritet me se shumeti nga vet shqiptaret...

  Bukur qe interesoheni per gera te tilla mjefte me vlera historiografike... postoni edhe ndonje ne nderkohe, gjurmoni te gjithe kah te mundeni dhe vjelni arkivat e botes, mbase na dha fati te jemi me bote ne sy, bile te na sheh hajrin historia jone...

  Nderime te sinqerta!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga illiriani : 04-11-2002 mė 02:23

Faqja 4 prej 12 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Greqishtja E Lashte Dhe Shqipja
  Nga Seminarist nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 640
  Postimi i Fundit: 24-08-2017, 03:55
 2. Huazimet e gjuhėve tė huaja nga gjuha shqipe
  Nga bela70 nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 648
  Postimi i Fundit: 15-05-2016, 10:50
 3. Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
 4. Fjalori latin-shqip i Frank Bardhit
  Nga King_Gentius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-01-2006, 22:46
 5. Pastėrtia e Gjuhės Shqipe
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2003, 02:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •