Close
Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 235
  1. #41
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Starcraft,
    Kuptimi i fjalise eshte:
    Greket konsiderojne pellazget si parardhes te tyre.
    Shqiptaret gjithashtu konsiderojne pellazget parardhes te tyre.
    Si burim informacioni te ftoj te hapesh librat e shkolles se mesme ne shtetet perkatese.

    Baobabi,
    Problematika ime ne kete teme nuk qendron ne se shqipja ka ardhur nga greqishtja e vjeter , as te anasjellten qe greqishtja ka rrjedhur nga shqipja.Kete pune po ua le politikaneve, nacionalisteve " te flakte" dhe pseudohistorianeve greke apo shqiptare qofshin.
    Me aq sa diskutova dua te paraqes ato qe per mendimin tim jane fakte te pamohueshme historike -gjuhesore SE SHQIPJA SI GJUHE NUK ESHTE JETIME, SE NUK ESHTE E VERTETE QE NUK KA ASNJE LIDHJE ME ASNJE GJUHE TJETER TE POPUJVE PERRETH, (thua se shqiptaret kane ardhur me rakete nga kosmosi ne Ballkan), por PERKUNDRAZI KA LIDHJE TE NGUSHTA ME GJUHE TE POPUJVE FQINJE.Njera prej ketyre gjuheve eshte greqishtja e vjeter.

    Eni , te pershendes.
    Rumanishtja ka fare pak lidhje me shqipen, por nuk do te thote se i perkasin te njejtit grup gjuhesor.Ngjajshmeria per mendimin tim qendron per 2 arsye te meposhtme:
    1) Ne shekullin e II pas eres sone, ne Daki( emertim i Rumanise se lashte) shpertheu nje kryengritje e fuqishme kunder pushtuesve romake.Pas shtypjes me force te kesaj kryengritje, dhe shpernguljes se popullsise ne thellesi te territorit dak(drejt Rusise), Roma i populloi keto zona me fise ilire qe cilat sic dihet ne ate kohe ishin ne aleance me Romen.Kuptohet gjate kalimit te shekujve keto fise ilire u asimiluan dhe u rumanizuan, por gjithesesi dhane kontributin e tyre dhe gjurme te pashlyeshme ne gjuhen dhe zakonet e rumuneve. Kjo eshte nje arsye e ngjashmerise se shqipen me rumanishten.
    2) Sic dihet rumanishtja eshte nje nga gjuhet qe perbejne grupin e gjuheve me prejardhje nga latinishtja.Shqipja gjithashtu ka nje ndikim te madh dhe nje huazim te konsiderueshem fjalesh nga latinishtja(arsyet per keto huazime dihen , nuk ja vlen te analizohen). Me siguri fjale te perbashketa, apo qe kane te njejtin kuptim jane si rrjedhoje e ndikimit latin ne te dy popujt, por edhe si pasoje e arsyes qe shpjegova me lart ( ne piken 1).
    Me respekt Toro.
    "Who is John Galt?"

  2. #42
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786

    Meqe...

    U hap tema e librave, te keshilloj ta hapesh Fjalorin e Drejtshkrimit te Gjuhes Shqipe, ku shpresoj se do te mesosh se si ta formulosh nje fjali.


    Lexo postimin tend te parafundit, sidomos pjesen qe une e kam vecuar e do e kuptosh esencen.

    S'eshte shume veshtire, e di se ti je talent...


    StarCraft

  3. #43
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Per starcraft,
    Te falenderoj per sugjerimin.Megjithese une nuk shoh ndonji gabim ne formulimin e fjalise qe permend.Por duhet ti hedh edhe nje sy shqipes keto kohet e fundit.Sepse pasi mesova drejtshkrimin e anglishtes, frengjishtes, greqishtes se re, greqishtes se vjeter, italishtes dhe disi te gjermanishtes, ajo qe me ka ngel eshte te mesoj ...shqipen.
    Me ironi te thelle Toro.
    "Who is John Galt?"

  4. #44
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    Meqe te terat po i dishe, eshte turp per ty te mos e dish tenden. Sepse fundi i fundit, ti je Profesor apo jo?

    Me indinjate te thelle, StarCraft

    P.S. Ironia eshte sikur acidi, ne fillim te ben mire mirepo pastaj ta gerryen organizmin...

    Naten e Mire!

  5. #45
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    Supozohet nga ata qe jane pro-zbulimeve pa asnje percaktim politik. Ata qe jane pro-greke (s'jane te pakte) do mundohen ta bejne shqipen bije te greqishtes. A eshte e vertete?

    Jo...

    Por, se di se pse ne mirremi me greqishten kur e kemi njeren nga gjuhet me te bukura, me te vjetera, dhe me te embela te botes. Se besoj se greqishtja duhet te jete privilegj. Por, nejs cdo njeri per vete...

    StarCraft

  6. #46
    Lazaratas Maska e Bel ami
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Lazarat
    Postime
    1,184
    Shqipja ska asgje te perbashket me gjuhen Greke,afrite diku ne leksik vijne nga dy ruge
    a) nga afria qe kane keto gjuhe,shqiptaret dhe greket kane qene fqinj qe kur u dynden drejt ballkanit,prandaj si gjuhe fqinje kane fjale te perbashketa
    b) Fjalet e perbashketa jane me renje pellasge,pra kane hyre ne te dyja kto gjuhe si ne Ilirishten e vjeter dhe ne greqishten e vjeter.

    Aristir Kola ne studimin e tij do te shprehe se Greket antike dhe Iliret jane te nje trungu.
    ... E ku thuhene ne karte
    Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

  7. #47
    Shpirt i Lirė
    Anėtarėsuar
    15-04-2002
    Postime
    898
    Aristir Kola ne studimin e tij do te shprehe se Greket antike dhe Iliret jane te nje trungu.
    Nga ckam lexuar ketu dal ne perfundimin se gjithcka e shprehur ketu, niset nga hipoteza se iliret e greket kane te njejta rrenje historike, qe jane pellazget.
    Pra nisur nga pranimi se pellazget jane paraardhesit e banoreve te lashte te Gadishullit, mbrohet kjo teze e afersise se dy gjuheve, qe per mua nuk qendron.

    Pra ilirishtja, shqipja nuk ka afersi me greqishten.

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    Se cila gjuhe rrjedhe nga cila nuk eshte me rendesi per kete kohe.
    Eshte shume me rendesi te ceket se qeshtja e prejardhjes se Shqiptareve eshte duke gurgulluar ne siperfaqe.

    Para disa javesh pata nje takim me Zekeria Canen dhe i tregova se kisha studjuar Aleksandrin e Madh. Ai u qudit dhe pyeti pse. Une i thash se shume informata te rendesishme rrethe Shqipetareve i gjejme ne Aleksandrin e Madh. Ai me tregoi se asnje historian deri me tani nuk eshte marre me kohen antike, vetem disa vellezer tane ne Shqiperi qe merren me arkeologji

    Si mund ta kuptojme prejardhjen e Shqiptareve kur ne nuk e dime dhe nuk e studiojme antikuitetin e historise sone?

    Por gjendja nuk eshte aqe e zymte. Mjafte historian te huaj dhe Shqiptar jane duke u marre me kete qeshtje. Kisha dalluar ketu Prof. Dr Skender Rizaj, me te cilin kisha dy takime nga 3 ore. Ai eshte nje nder 5 Kosovaret e pare qe mori titullin Dr i Shkences. Ai do ta botoj nje liber se shpejti e cila do ti permbaj shumicen e informatave me te rendesishme rreth prejardhjes se popujve.

    Me nderime,
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Pelasgian : 24-09-2002 mė 11:45

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
    Anėtarėsuar
    08-05-2002
    Postime
    290
    Pelasgian:

    Se pari me vjen mire qe jeni prape ne mesin tone. Se dyti, jam kurioz se cfare informtata te rendesishme gjejme ne per Shqiptaret duke studjuar aleksandrin e madh? Me sa di une, ai vetem nene e ka pas Ilire.

    Pastaj, nuk kam lexuar asgje qe thote se Greqishtja e ka prejardhjen nga Shqipja, kur e dijme se Shqipja e sotshme dallon nga Ilirishtja. Me duket se po merremi me nje teme paradoxale.

    PErshendtje,
    Ariani
    An unexperienced life is not worth living. Socrates

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    Ari, Tungjatejeta

    Keto qe ne jemi duke ndegjuar dhe lexuar koheve te fundit jane nje risi qe shumica nga ne i marrim te pamundeshme. Por ku kemi mberri. Ne vetem sa kemi filluar me qeshtjen e prejardhjes se Shqiptareve.

    Cka eshte e pranueshme ne kokat e shqiptareve te rendomte?
    NE JEMI POPULLI ME I LASHTE NE BALLKAN, ME I LASHTE SE GREKET.
    Kete ne e besojme se edhe historianet tane e besojne.

    Pra nese ne jemi populli me i lashte ne Ballkan si eshte e mundur qe greket te kene shkruar me shume se 2000 vite para nesh.

    E verteta eshte se greket i kane shkaterruar te gjitha dokumentet te shkruara ne gjuhen shqipe ne ate kohe, dhe shqiptaret iu eshte dashte te shkruajne ne greqishte. Per kete arsye une besoj se shume filozof te asaj kohe kane qene Shqiptar, e jo grek. Sepse sopas grekeve gjitheqka qe ka vlere ne kete bote eshte greke. Kjo eshte normale, pse te mos e thojne kete. Por ne si nje populle me tradita te mrrekullueshme se paku po mundohemi ta zbulojme te verteten.

    Dhe ne fund e verteta do te zbuloj se Zeusi, Aferdita, Fata, Akili, Aleksandri etj jane Shqiptar, e jo grek.

    Normal keto duhet te vertetohen me argumente te forta. Une kam gjete shume argumente te cilat e vertetojne kete, e vetem kam qene i interesuar ne keto dy vitet e fundit. Prof Dr Skender Rizaj eshte marre me keto qe 50 vite.

    Nese jeni te interesuar ne shkrimet e ardheshme mund tua jap disa fakte qe une kam gjete.

    Me nderime,

  11. #51
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Belami , te pershendes.
    Une nuk mund te pranoj arsyetimin tuaj se si kane ardhur ngjajshmerite midis dy gjuheve per arsyet e meposhtme:
    1) Ilirishtja e vjeter si gjuhe nuk dihet se si eshte folur edhe si eshte shkruar.Nuk ekzistojne dokumente te shkruara te ilirishtes se vjeter.Edhe ato pak mbishkrime ilire qe jane gjetur ne R.SH. jane shkruar ne alfabetin grek( megjithese nuk jane greke).Kete si e shpjegoni?
    2) Si e shpjegoni qe metoda e qeverisjes qe ilirive (menyra fisnore) eshte e ngjajshme me ate te qytet shteteve antike greke?Si shpjegoni ju ngjashmerite ne arkitekturen e tipit dorik te Ilirise me ate te Athines se lashte gjithashtu dorike, nderkohe qe rreth e rrotull Athines gjithcka ishte e tipit eolik?Si shpjegoni ngjashmerine ne veshjet e ilirive me ato te grekeve te lashte?Si shpjegoni legjendat e perbashketa qe ekzistojne akoma edhe sot ne te dy popujt?Si shpjegoni qe emrat e perendive te sistemit dymbedhjetezotesh mund te shpjegohen nepermjet shqipes?Si shpjegohet qe te njejtat perendi ishin si te grekeve antike edhe te ilireve njesoj?
    Si shume ngjajshmeri nuk na bien qe te jete thjesht rastesi ngjajshmeria ne gjuhe?
    Ngjajshmeria per te cilen fola kam specifikisht greqishten homerike te folur nga shekulli i 7 deri ne shekullin e 5 para eres sone.Kjo lloj gjuhe ishte ne perdorim per rreth 250 vjet dhe me pas u zevendesua me greqishten aleksandrike( shume e ndryshme edhe e pakuptueshme), me vone u zevendesua me greqishten e "varfanjakeve"( ptohodromou) etj. Shqipja te cilen na e paraqet zoti Kolia ( gjuhen e arvanitasve) eshte pak a shume gjuhe qe flasim edhe ne sot.Eshte pikerisht kjo gjuhe qe ngjan me greqishten homerike ( asnje lloj greqishtjeje tjeter te folur me vone) dhe jo ilirishtja e vjeter sic thoni ju.
    A.Kolia nuk mbeshteste thjesht sic thoni ju se iliret edhe greket jane te nje trungu, por perkundrazi thoshte qe jane i njejti popull.Po ju citoj fjalet e fundit te librit te tij:
    "Historia perseritet:Shqiptar do te thote analfabet,i paqyteteruar,i eger, por edhe Grek do te thote :Shqiptar i qyteteruar!"

    Pelasgian, pershendetje.
    Shkruani se :"Dhe ne fund e verteta do te zbuloje se Zeusi, Aferdita, Fata,Akili,Aleksandri etj jane Shqiptar dhe jo grek"

    Flisni per termat Shqiptar edhe grek sikur ato te jene bashkekohore te Zeusit dhe te Akilit!!!!!!!Termi "shqiptar " ka filluar te perdoret ne shekulline XVII , ndersa term grek dhe Greqi para 1834 nuk ka ekzistuar.Me pare greket e lashte e quanin veten athinas, spartiate, maqedonas, thibenj, akenj, mikenas etj, por asnjehere GREKE.Helene apo greket u quajten nga historianet e mesjetes per ti klasifikuar si grup njerezish te cilet kishin si IDE te perbashket HELENIZMIN, per rrjedhoje u quajten helene=greke.Iliret nga ana tjeter e therrisnin perseri veten taulante, mollose, ardiane,albane etj por kurrsesi nuk u kishte shkuar ndermendje emri SHQIPTAR.Zeusi Dodonas Pellazg me siguri do te zemerohesh me ty ne se do ta cilesoje thjesht shqiptar.
    Dhe dicka tjeter Pelasgian.Ne se Akili ishte Shqiptar sipas mendimit dhe fakteve tuaja( nga te cilat une nuk kam pare asnje deri tani) si ka mundesi qe Homeri tek Iliada e pershkruan si mbret te shtetit me te vogel ne kampin e akenjve , te Greqise?Shtet nga i cili cuditerisht moren emrin me vone te gjithe akenjte dhe fushata e tyre nuk u quajt me fushata e Akenjve kunder Trojes, por e grekeve kunder Trojes.Mos do te thuash se Homeri ka gabuar tek Iliada kur i quante Akenjte greke nderkohe qe duhet ti quante Shqiptare me qe Akili sipas jush ishte Shqiptar?
    Te them te drejten me keni bere konfuz.Ma shpjegoni pak kete ju lutem.
    Me respekt Toro.
    "Who is John Galt?"

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    Toro, Pershendetje

    Jo vetem ti dhe une por te gjithe ne jemi KONFUZ (habitur) dhe po i bejme vetes pyetje Cka eshte duke ndodhur ketu. Nga po vijne gjithe keto informata te rendesishme per Shqiptaret? Pse nuk i kemi ndegjuar deri me tani?

    Ketu poshte po e shenoj vetem nje fakte qe une kam gjete. Ne letrat tjera vazhdojme me faktet tjera te cilat nderlidhen, kane kuptim, logjike etj.

    Ne kohen e Aleksandrit te madh disa ushtar te tij vendosin te ndalen ne nje pjese te Pakistanit te sotem, martohen me vajzat lokale dhe sot e asaj dite jetojne aty. Keta jane fisi KALASH (i njejti fis ende gjendet ne Shqiperi) e quanin Aleksandrin e madh SKENDER AZEM, dhe besonin ne vellaun e Zeusit ZAUn (ZEus- ZE,ZERI; ZAU- ZA, ZANI).

    Kur ia ofrova kete informat dhe disa te tjera Prof Dr Skender Rizaj ai filloi te qesh dhe tha. Une kete e kam dite qe kahere sepse kam hulumtuar arkivat e Londres, Stambolit, Romes, Parisit, kam fakte qe sot e asaj dite ata e bajne plisin ne koke.

    Skender Rizaj gjate gjithe keto dekadave akademike te tij ishte ne kundershtim nga historianet tjere Shqiptar vetem per shkake te ketyre bindjeve. Si duket tash eshte koha te ndryshohen bindjet tona rreth prejardhjes sone.

    Vazhdojme,

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    Gjithashtu rreth emrit SHQIPTAR.

    Edhe pas 2000 viteve askush perveq nesh nuk e perdore kete emer. Pyetja eshte si na kane quajte ne ate kohe. A na kane quajte sipas emrave te fiseve si Arban, Albanoi, Dardan etj, apo emrave gjeografik si Macedoni, Epir dhe Illiri.

    Sidoqofte historianet tane kane shume pune.

    Ndersa ne do te presim rezultate.

    Nderime,

  14. #54
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Pelasgian,
    Qenia e pasardhesve te ilireve qe ndoqen Aleksandrin e Madh ne Pakistan eshte e njohur boterisht.Nuk e di ne se fisi i tyre quhet Kalash apo ndonji mbiemer tjeter, por di se zona ku ata jetojne ne Pakistanin e sotem quhet Dardistan dhe ka lidhje te drejteperdrejte me emrin dhe fisin e lashte te Dardaneve.Sipas "Historise se Aleksandrit te Madh dhe pasardhesve te tij" te studiuesit gjerman A.Dreusen, te vitit 1899,forca aleate ilire(rreth 350-3000 vete -te dhenat aritmetike te forces jane te pasakta) luftuan dhe marshuan bashke me trupat maqedonase ne kete fushate.
    Karakteristika te tjera qe i dallojne kete fis te cuditshem pasardhes te ilireve nga tere gjitha fiset perreth jane se:1) Jane ne shumicen e tyre te bardhe, te gjate , bionde dhe shumica me sybojeqielli,2) Shquhen per tolerance fetare( nuk jane fanatike myslimane),3) flasin nje gjuhe te cilet ata vete e quajne BURRERESHT( dmth gjuhe burrash, trimash),4) Femrat nuk martohen kurre jashte fisit te tyre, ndersa vetem meshkujt martohen me gra te fiseve te tjera perreth.

    Informatat e mesiperme ekzistojne gjithashtu ne studimin e fundit te paperfunduar akoma te A.Kolias, ku ai shton se kur Aleksandri i Madh shkoi ne ato vise, nga banoret e atjeshem mori vesh se ai NUK ISHTE I PARI ( pellazg, maqedonas, grek , shqiptar-emertoheni si te doni) qe kishte shkuar ne ate qe eshte sot Pakistani i sotem.Ne baze te te thenave te banoreve te atjeshem, Aleksandri ishte i treti .Para tij ( rreth 250 vjet) kishin shkuar atje edhe te tjere.Fatkeqesisht ne asnje veper te Greqise se lashte nuk permenden fushata ne Azi para Aleksandrit te Madh.
    Toro.
    "Who is John Galt?"

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anėtarėsuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    Toro,

    Siq duket shumica e fiseve (po i quaj) Shqiptare iu kane bashkangjite forcave te Aleksandrit.

    Perveq ketyre ushtareve me te cilet Aleksandri komunikonte ne nje gjuhe qe greket nuk e kuptonin, kishin ardh edhe disa njesite Athinase- Greke te cilet nga frika ishin bere aleat te Aleksandrit.

    Disa nga keto fakte i kam gjete ne librin e ARRIANit e shkruar para 1900 viteve.

    Aty gjend fjali te shumta qe tregojne se Aleksandri nuk ishte grek. Si psh "ne rradhet e ushtrise Persiane ishin renditur edhe 30 000 mercenar grek te gatshem ne lufte kunder Aleksandrit.

    Cka benin ata kunder Aleksandrit?

    Greket ishin gjate gjithe kohes kunder Aleksandrit, dhe kurr nuk kane besuar se ai do ta mposhte Perandorin Persiane.

    Pasi nje orator ne Athine kishte ndegjuar se Aleksandri ishte i vdekur, ai kishte thene. "Sa keq, gjithe botes po i vie era pas trupit te tij te vdekur."

    Me mderime,

  16. #56
    Lazaratas Maska e Bel ami
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Lazarat
    Postime
    1,184
    Toro,pershedetje!
    fillimisht duhet te sqarohesh se cilet jane Illiret,cilet jane Greket dhe cilet jane Pellasget.
    Lexo fillimisht Cabejn,Mayerin,Hahn,Krahen,Joklin,Demirajn dhe sigurisht do te bindesh dhe do te qartesohesh ne lidhje me maredheniet e Shqipes me Greqishten apo te Illirishten me Greqishten Antike.
    Kolia e mebeshtet hipotezen e Tij ne faktet gjuhesore ( qe per hir te se vertetes nuk jane aq bindese),por aspak ne fakte historike,dyndje apo levizje popullsish.Dhe ato enklava greke qe erdhen e u vendosen ne Iliri ne i dime fare mire se ne cilat qytete u vendosen,pra rane ne sy.

    Mos pasjen e dokumentuar te Illirishtes une personalisht e quaj fatkeqesi kombetare,sepse eshte nje nga mundesite qe verteton se Shqiptaret e sotem jane pasardhes te Ilirive.Megjithate Toro ne dime shkaqet pse nuk e kemi te dokumentuar Ilirishten.Eshte pushtimi i gjate Romak dhe ai Sllav qe kane zhdukur shume gjurme te qyteterimit Ilir,plot 2000 vjet.
    A ka qene e shkruar Ilirishtja me alfabet te sajin apo me ate grek,kete akoma nuk e dime te sakte.Por edhe po ta pranojme Ilirishten me alfabetin grek,nuk bejme ndonje gabim,pasi qe kultura qe kishte aritur Greqia Antike ishte shume e larte dhe nenkuptohet influenca qe ka pasur ne fqinjet e saj.
    Per mendimin tim Iliret dhe Greket skane asgje te perbashket mes tyre vecse ndikimin Pellasg.Duke qene se Iliret dhe Greket jane popullsi Indoevropiane (te ardhura) ne duhet te gjejme te perbashketen para dyndjeve Indoevropiane,sepse kur popullsite u vendosen ne Ballkanin Jugor,historianet Greke i quanin Epirotet dhe Iliret si fise Barbare,pra qe skishin te perbashket mes tyre.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Bel ami : 27-09-2002 mė 08:05
    ... E ku thuhene ne karte
    Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

  17. #57
    Shpirt i Lirė
    Anėtarėsuar
    15-04-2002
    Postime
    898

    pak fjale mbi kontributin e prof. Demiraj per problematiken ketu

    SHABAN DEMIRAJ

    Pa dyshim, trajtimi me i piote i origjines sė gjuhes shqipe ėshtė Gramatika historike e gjuhes shqipe, botuar kohėt e fundit nga prof. Shaban Demiraj. Ky vėllim prej 1200 faqesh ndahet nė 27 kapituj. Duke hulumtuar tekstet me tė vjetra shqipe, si edhe te gjitha dialektet, Demiraj vėrtetoi se kontaktet e shumta tė shqipes me gjuhėt e tjera gjatė shekujve patėn ndikim nė fjalorin e saj, por nuk e prekėn strukturėn e saj gramatikore. Nė mėnyrė shkencore autori pėrpiqet tė kapėrcejė problemet e shumta, tė ndėrlikuara, tė gjuhėsisė historike dhe arrin nė pėrfundimin se struktura gramatikore e shqipes e pėrcakton kėtė gjuhė si nje degė me vete nė familjen e gjuhėve indoevropianė, Studiuesit e huaj, me siguri, do tė cmojnė pėrmbledhjet e gjera te autorit nė anglisht. Demiraj trajton me hollesi domethėnien e te ashtuquajturave ballkanizma, qė gjenden ne shqipe dhe nė disa gjuhe tė tjera fqlnje. Keto ballkanizma pėrfshijnė pėrdorimin e nyjės sė shquar si prapashtesė, pėrdorimin e foljes ndihmėse "dua" nė" formimin e kohės sė ardhme, zėvendėsimin e paskajores me lidhoren, pėrsėritjen e kundrinės se drejtė e tė zhdrejtė nėpėrmjet trajtave te shkurtėra tė pėremrave vetorė etj. Gjithashtu, ai vuri ne dukje se te gjithė studiuesit e gjuhėsisė historike pajtohen me mendimin se fjalėt greke nė shqipe janė huazuar nga dialekti dorik dhe, me siguri, kanė depėrtuar nė gjuhen ilire gjatė shek. VII deri IV p.e.s. nėpėrmjet ngulimeve korintase pėrgjatė bregdetit Adriatik dhe Jon. Po kėshtu, huazimet nga latinishtja u pėrfshinė nė gjuhen ilire gjatė shekujve tė pushtimit romak. Keto huazime tė fjalorit, qė gjurmohen fare mire nė shqipen e sotme, dėshmojnė per praninė e vazhdueshme te folėsve shqiptare nė te njejtat treva qė nga lashtėsia deri me sot.

  18. #58
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Belami,Eni , Ju pershendes
    Faktet gjuhesore te cilat paraqet Kolia jane te lidhura ngushte me fakte sociale historike kulturore.Dhe e verteta eshte se Kolia flet ne librin e tij edhe per levizje popullsish edhe per dyndje.Te gjitha keto ai i shpjegon me hollesi( pa dyshim ka edhe pasaktesi te ndryshme te cilat vete Kolia i pranonte dhe ftonte studiues te tjere ta korrigjonin aty ku mundnin).
    Koloni greke ne Iliri mund te cilesojme Dyrrahun dhe Apollonine.Jane koloni te Korinthit te cilet ishin ne aleance me fiset ilire perreth.Por kurrsesi ekzistenca e ketyre kolonive nuk mund te justifikoje numrin e madh te fjaleve te huazuara nga greqishtja ne ilirisht ( sipas Demirajt) per faktin se :
    1) Eshte e pranueshme ndikimi "grek" ne gjuhe ne zonen perreth Apollonise apo Dyrrahut, por jo ne te gjithe Ilirine, fiset ilire etj. te cilat nuk ishin ne kontakt me kolonet greke
    2) Ne se i hedh nje sy fjaleve te cilat kam postuar ne postet e meparshme do te vesh re se te gjitha jane fjale te thjeshta te gjuhes se perditshme, jo terma kulturore,profesionale, specifike te cilet supozojme se nuk ekzistonin ne gjuhen ilire edhe ata i huan nga greqishtja.Po flasim per fjale te thjeshta si "pune", "kale","dore","veshje","sy" ,"dru","i jati","luaj", "i lig",etj.Ne qofte se ilirishtja si gjuhe nuk i kishte keto fjale kaq te thjeshta dhe praktike, por u detyrua ti huazonte nga greqishtja(sipas jush) atehere per cfare qyteterimi dhe kulture ilire mund te flasim?
    Qyterimi antik grek pa dyshim la gjurmet e tij ne ate ilir.Por nuk i dha ilirishtes fjale te thjeshta edhe primitive,por terma te profesioneve te reja qe ishin zhvilluar ne kete qyteterim(arkitekture, art, shkrim, marine,administrim, qeverisje etj etj) te cilat iliret ose nuk i kishin te zhvilluar ose i kishin shume pak te zhvilluar.
    Me respekt Toro.
    P.S.
    Deri tani kemi folur per ndikim te greqishtes tek shqipja, por kemi harruar se nje numer i madh fjalesh shqipe jane huar nga greqishtja.Arsyeja nuk eshte vetem prejardhja e perbashket (ndikimi) pellazg, por edhe se ne vitin 1834 kur u stabilizua shteti i pavarur grek, 65 - 70% e popullsise ishin .....shqiptare( arvanitas,shqipfoles).Shqipja ose me mire te themi arberishtja ishte gjuha jozyrtare por me popullore dhe e perdorur.Shqip flitej ne shkolla, nderkohe qe mesohej greqishtja, neper shtepi, neper reparte ushtarake, ne marine madje deri edhe ne pallatin mbreteror flitej shqip.Rregullorja e marines mbreterore greke deri ne vitin 1906 ka qene shkruar ne shqip.Me origjine shqiptare kane qene dhe nje numer i konsiderueshem kryeministrash , ministrash greke.Kryeministri me emrin Pandelis Vulgaris ka qene arvanitas dhe ka hyre ne histori si "diktator" me shprehjen e famshme :"Astou ntoua" (Ashtu Dua).
    Heroi kombetar i Greqise eshte nje ......shqiptar.Quhet Theodhoros Kollokotronis, por ky eshte mbiemri i tij i greqizuar.Emri i tij i vertete ka qene Theodhor Bythgura ( e ema ka qene nga fisi i Cergjineve)
    Qeveritare te koheve te fundit me origjine arvanitase( te cilet e pohojne madje jane krenare per kete: Melina Merkuri, Theodoros Pangkalos, Kostas Laliotis, etj)
    "Who is John Galt?"

  19. #59
    _____________ Maska e ornament
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Eni, ēfare quan ti, KONTRIBUT, ēdo me thene me ket fjale.

    Tema eshte; , ndersa Demiraj "verteton" se Shqipja ka ne gjirin e vet huazime fjalesh greke, (dialekti dorian), ku eshte KONTRIBUTI ketu, apo une s'kuptoj mire ndoshta.

  20. #60
    Shpirt i Lirė
    Anėtarėsuar
    15-04-2002
    Postime
    898
    Thjesht, nuk ka lidhje me ketyre dy gjuheve.

    Ilirishtja nga disa studiues mendohet te jete me e vjeter se sa gjuhet e tjera ballkanase. Por kjo s'do te thote se prej saj kane rrjedhur gjuhet e tjera te Ballkanit, apo te kene lidhje me te, nisur nga parimi i vjetersise.

    Dhe ato huazime qe jane gjetur ne shqip, rrejdhoje e ngulimeve korintase, sipas midese sime, nuk tregojne se midis ketyre dy gjuheve ka lidhje.

    Pra as greqishjta te kete nje origjine nga shqipja.

    p.s.
    po sjell nje shembull te huazimeve ne gjuhe te fjales hurme per gjuhet italiane e japoneze.

    ne italisht - hurma = kaki
    ne japonisht - hurme = kaki

    a ka lidhje mes ketyre dy gjuheve ?
    a kane keto dy gjuhe nje origjine te perbashket ?

Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Huazimet e gjuhėve tė huaja nga gjuha shqipe
    Nga bela70 nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 650
    Postimi i Fundit: 06-03-2024, 14:35
  2. Greqishtja E Lashte Dhe Shqipja
    Nga Seminarist nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 640
    Postimi i Fundit: 24-08-2017, 03:55
  3. Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 07-07-2009, 15:33
  4. Fjalori latin-shqip i Frank Bardhit
    Nga King_Gentius nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 18-01-2006, 23:46
  5. Pastėrtia e Gjuhės Shqipe
    Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-03-2003, 03:41

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •