Close
Faqja 6 prej 20 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 391
 1. #101
  Saimiri-AL Maska e saimiri-uk
  Anėtarėsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  All over Albania
  Mosha
  38
  Postime
  248
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Harte e Shqiperise 1835

  Posedojme nje harte origjinale te Shqiperise prodhuar rreth fitit 1835! Per arsye kufizimi madhesie ne forum e kam ndare ne 4 pjese. Nese dikush deshiron harten e plote te me conje nje e-mail,ose dikush di se si me i bere upload ne Rapidshare le te me leje te ditur!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga saimiri-uk : 15-01-2007 mė 10:54

 2. #102
  Saimiri-AL Maska e saimiri-uk
  Anėtarėsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  All over Albania
  Mosha
  38
  Postime
  248
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Nje shkeputje qendrore prej hartes!

  Nje shkeputje qendrore prej hartes!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 3. #103
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-11-2005
  Vendndodhja
  ITALY
  Postime
  166
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me falni po kjo harte e ben shqiperine edhe me te vogel qe eshte sot., apo ashtu ka qene. nqs nuk e kam gabim.

 4. #104
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-06-2005
  Postime
  642
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 4 postime
  Interesante shikone atje permbi Bosnje shkruan Illirija e me poshte dalmatia

 5. #105
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,884
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 60 postime
  Citim Postuar mė parė nga irexha
  Me falni po kjo harte e ben shqiperine edhe me te vogel qe eshte sot., apo ashtu ka qene. nqs nuk e kam gabim.
  Ne fakt kjo harte nuk e ben Shqiperine edhe me te vogel,perkundrazi eshte pothuaj dy here me e madhe se sa eshte sot.Shume qarte duket qe Cameria eshte plotesisht e perfshire brenda ketyre kufijve,portet e Ulqinit dhe Tivarit poashtu jane brenda kufijve te Shqiperise.Nga ana lindore duket qarte perfshirja e qyteteve si Tetova,Gostivari,Dibra,Ohri,Struga,Kumanova etj.. brenda kufijve.Gjithashtu nje pjese e mire e Kosoves,me Prizren,Gjakove,Peje etj.. gjenden brenda kufijve te Shqiperise sipas kesaj harte.

 6. #106
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Harta nuk mund te jete e vitit 1935 sepse ne ate kohe Serbia ka qen shum ma e vogel se paraqitet ne harte.

 7. #107
  revolucionar Maska e bOndi_oo7
  Anėtarėsuar
  18-10-2005
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  35
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Pozitive qenka se dokumenton perfshirjen e Camerise, edhe pse Shkupi, Kumanova dhe Presheva nuk qenkan te perfshira, (dmth ne ate periudhe kane qene te okupuara).
  Pra ky ka qene realiteti i nje periudhe te caktuar dmth 1835, dhe mendoj se nuk ka nevoje te zihemi tash se na qenka e vogel ose e madhe.

  Ketu ne forum shpeshhere jane postuar keshtu harta te vjetra dhe autentike, ne te cilat duken kufijte e Shqiperise ne kohe te caktuara te historise, keto jane argumente shtese qe ne ti rrekemi punes per te rikrijuar Shqiperine tone te coptuar !
  Punė, djersė, dashuri mes njerėzve dhe ndaj atėdheut.

 8. #108
  Saimiri-AL Maska e saimiri-uk
  Anėtarėsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  All over Albania
  Mosha
  38
  Postime
  248
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ja dhe pjesa tjeter e hartes, mbse jo aq relevante per ne,
  Neser do mundohem ta kopjoj ne digital camera pasi me scanner nuk duket fort qarte.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 9. #109
  Saimiri-AL Maska e saimiri-uk
  Anėtarėsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  All over Albania
  Mosha
  38
  Postime
  248
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nje tjeter shkeputje qendrore me cilesi me te mire!
  Nuk jam i sigurte per korrektesine politike te prodhuesit te hartes pasi Shkupi e Prishtina kane mbetur jashte por mbase eshte vetem nje perkufizim me hamendje i autorit per shtrirjen e Shqiptareve!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga saimiri-uk : 16-01-2007 mė 07:35

 10. #110
  i/e regjistruar Maska e Ektoras
  Anėtarėsuar
  28-12-2006
  Postime
  35
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  lol qesh................

 11. #111
  lepurushe Maska e bebushja
  Anėtarėsuar
  21-02-2006
  Vendndodhja
  N18-1HG
  Postime
  1,886
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ektoras
  lol qesh................
  shume po ben interesantin ti lal , ne te gjitha temat ne forum po te shofesh me vemendje shkrimet e tua jan te gjitha kundra shqiptareve,ne se s,ndihesh mire ketu pse futesh pastaj??????? frekento forumet greke ,,,,,,,,,
  Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

 12. #112
  Made_In_Gallata Maska e Angjelini
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Tu Gjujt
  Mosha
  37
  Postime
  473
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime

  hi

  Citim Postuar mė parė nga bebushja
  shume po ben interesantin ti lal , ne te gjitha temat ne forum po te shofesh me vemendje shkrimet e tua jan te gjitha kundra shqiptareve,ne se s,ndihesh mire ketu pse futesh pastaj??????? frekento forumet greke ,,,,,,,,,

  Bebushe pershendetje...... lere djalin te shprehet lirshem mos se qeka grek she ........ dhe une do behem nga inati ktij TURKKKKKKKKK se grekt i duan shum turqit hahahahahaha

 13. #113
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-05-2006
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ektoras
  lol qesh................
  Ja fut nga cigare hashashi ti si ato Vesh Beshat e na vje ktu te forumi ene s'bo gjo tjeter vetem: " O sa kam qesh, sa kam qesh"

  Qesh lal qesh. Historia eshte shkruar por dhe rishkruhet. Ti vetem qesh.

 14. #114
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Prishtina e Shkupi e Vranja qenkan me Rumeli, shumė gabim, ato kanė qenė nė vilajetin e Kosovės, ndėrsa Prokupla nė kėtė hartė qenka nė Serbi, ndėrsa nė tė vėrtetė ajo ėshtė pushtuar nga Serbia 43 vjet ma vonė.
  Pastaj Novi-Pazari e Prijepolja qenkan nė vilajetin e Bosnės ndėrsa ato kanė qenė nė tė vėrtetė nė vilajetin e Kosovės.

 15. #115
  Perjashtuar Maska e mitjuk
  Anėtarėsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  26 falenderime nė 25 postime
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mitjuk : 16-01-2007 mė 16:49

 16. #116
  Saimiri-AL Maska e saimiri-uk
  Anėtarėsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  All over Albania
  Mosha
  38
  Postime
  248
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Mbase do ishte me mire qe ne seksionin e historise te kisht nje nenteme per harta, sesa i hedhim sa andje kendej neper forum!

  Prishtina e Shkupi e Vranja qenkan me Rumeli, shumė gabim, ato kanė qenė nė vilajetin e Kosovės, ndėrsa Prokupla nė kėtė hartė qenka nė Serbi, ndėrsa nė tė vėrtetė ajo ėshtė pushtuar nga Serbia 43 vjet ma vonė.
  Pastaj Novi-Pazari e Prijepolja qenkan nė vilajetin e Bosnės ndėrsa ato kanė qenė nė tė vėrtetė nė vilajetin e Kosovės.
  Nuk jam i sigurte per saktasine politike dhe korrektesine e autorit te hartes, ne vetem e bleme pasi na u duk intereante!

 17. #117
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Shqiperia nga Giacomo Cantelli, (viti 1684):


 18. #118
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Nje pershkrim interesant:


  Further cultural movements in the west Balkans and Greece continued after the start of the Iron Age. This was the period of the Dark Age in Greece (Mycenaean IIIC to end of Geometric), the change from the Bronze Age to Iron Age in the Balkans, and the Hallstatt A culture in central Europe.

  The Dardani (Illyrian) caused the Taulantii (Illyrian) to move south in ~10th century to Epirus. The Liburni moved along the Morava-Vardar to Macedonia in ~9th century. The central Illyrian tribes (Glasinac culture) moved into the Lakes region (Pelagonia) and Macedonia ~800BC. This caused a fall in prosperity in Macedonia and possibly the migration of the Phryges to Asia-Minor (if Brygi=Phrygi). This would link the Phryges => Lausitz => Vattina cultures.


  Iron Age

  1000BC-800BC


 19. #119
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  The Lombards, originally from Scandinavian, moved to Moravia, then established a kingdom in Pannonia. The Avars with the Lombards destroyed the Gepid kingdom. The Lombards invaded Italy and where they established their second kingdom. The Slavs of northern Europe start their migrations into the Balkans.

  Avars 552-796


  The Avars, another Asian-Turkic tribe from the east, took control of parts of southern Russia and Eastern Europe from the Huns and Slavs. They occupied most of modern Hungary with their empire stretching from the Black Sea to the Baltic, but in the C8 their empire shrank and was finally crushed by Charlemagne (805).

  Slavs 6th century

  By the C6 the Slavs were the largest European race. Their early origin is not known, but from 1AD they were thought to have lived in the marshes east of Russia.

  Following the dissolution of the Hun Empire the Slavs made a rapid expansion populating modern Russia, Poland, Czech Republic, Slovakia, Croatia, Serbia, Macedonia, Bulgaria, and Romania. Little remains of Slavic Romania apart from some place names and possibly the voivode, administrative regions, of the Romanians inherited by the Magyars in Transylvania.

  The early Slav settlement into Byzantium lands can be traced from toponyms as being along the Timok and Morava rivers and across from Niš to Sofia.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GL_Branch : 24-02-2007 mė 00:29

 20. #120
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  The a number of Slavic tribes, Mazovians, Vislanes, Polanie, Goplanes, Pomeranians and four Silesian, forged the Polish state. The name coming from the dominant Polonie (Pole meaning field).


Faqja 6 prej 20 FillimFillim ... 4567816 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ēfarė mendoni pėr Ahmet Zogun?
  Nga honzik nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 07:03
 2. Incidenti i Korfuzit - 22 tetor 1946
  Nga Tannhauser nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 10-06-2011, 08:32
 3. Hyseni: Kadare kundėr bashkimit tė Shqipėrisė etnike
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 12:44
 4. Projektet greko-serbe pėr pastrim etnik
  Nga Drini_i_Zi nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 136
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 07:19
 5. Cili ėshtė synimi i AKSH-sė?
  Nga Faik nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •