Close
Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920
Duke shfaqur rezultatin 381 deri 391 prej 391
 1. #381
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Harte e vjeter e perandorise romake,rreth vitit 395.
  Shiqoni mire deri ku shtrihej "Prefecture of Illyricum".

  Deri ne Krete.
  Shtrirja e Ilirise ne vitin 218 B.C. 2. #382
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Hartė etnike e Ilirisė  Nje "pershendetje" per sllavet e jugut qe ne kete kohe ishin ne Siberi.

  vazhdon.........

 3. #383
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ja edhe nje harte deri ku mberrine emri i shkruar Illyric---deri ne Krete
  Viti 760-625 B.C.
  Perandoria asire,ku shihen edhe trojet ilire.  Harte e vitit 533-600 e perandorise romake ku shihet edhe shtrirja e territoreve ilire 4. #384
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  viti 336-323 B.C.E.
  Shtrirja e Ilirise ne pjesen me te madhe te ballkanit dhe pergjate tere detit Adriatik.Kjo harte dhe shume tjera ju mbyllin gojen sllaveve dhe aleateve te tyre.
  Nderkaq ketu me poshte eshte nje harte e vitit 1911,pra nje vit para shpalljes se pavaresise se Shqiperise.


 5. #385
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Po e sjelli koleksionin komplet qe posedoj.Kur shikon disa harta te mevonshme sidomos pas ardhjes se sllaveve ne trojet ilirike me te vertete te bejne te ndjehesh keq.
  Sidoqofte,jane harta historike qe deshmojne histori.

  P.S.Moderatoret nese e shohin te nevojshme le ti vendosin edhe keshtu,une po i ve vetem me link.


  http://i932.photobucket.com/albums/a...th_Century.png

  http://i932.photobucket.com/albums/a...pe_in_1560.png

  http://i932.photobucket.com/albums/a...pe_in_1740.png

  http://i932.photobucket.com/albums/a...pe_in_1401.png

  http://i932.photobucket.com/albums/a...ks_in_1355.png

  http://i932.photobucket.com/albums/a...81_to_1683.png
  http://i932.photobucket.com/albums/a...empire_450.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a..._1801_1812.jpg
  http://i932.photobucket.com/albums/a...iddle_ages.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...pire450BCE.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...oples900CE.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...pe_in_1360.png

  http://i932.photobucket.com/albums/a..._1672_1699.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...ngdoms_526.jpg
  -------------------------------
  http://i932.photobucket.com/albums/a...s_150_1066.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...greece_362.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...n_ref_1926.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...op_war_431.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...ar_500_479.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...nician_550.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...anean_1204.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...memberment.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a..._1481-1683.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...mpires_814.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...mpire_1265.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...mpire_1355.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...lifate_750.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...y_dev_1300.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...urope_1560.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...urope_1740.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a..._1871_1914.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...urope_1911.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...urope_1924.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...ne_empires.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...l_commerce.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...anean_1097.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...anean_1190.jpg

  http://i932.photobucket.com/albums/a...ist_greece.jpg

 6. #386
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

 7. #387
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  linku me zmadhime.2 here.Illyrer(Albanese).
  http://img35.imageshack.us/img35/1823/skanna0001a.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 8. #388
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  398
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime
  nga libri Historia Botrore II-1917
  EUROPA
  Linku me zmahim
  .http://img338.imageshack.us/img338/92/skanna0073.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #389
  i/e regjistruar Maska e taku72
  Anėtarėsuar
  23-11-2011
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  115
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Eurostar1 ke te drejte per ato qe thua.Kam pare ne Budva tek kalaja kishte brenda nje bibloteke dhe harta te vjetra.Nder te shumta kishte dhe nje te ballkanit ku shkruhej iliriada.Kufiri jugor shtrihej deri ne gjysmen e Greqise,Maqedonia nuk egzistonte fare Mali i Zi ishte i pergjysemuar dhe kufiri verior e kalonte Nishin dhe shkonte afer Kragujevacit Te krijonte nje emocion te madh.

 10. #390
  i/e regjistruar Maska e taku72
  Anėtarėsuar
  23-11-2011
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  115
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga ^_BIM_BUM_BAM_^ Lexo Postimin
  Ka qene dhe me e madhe

 11. #391
  i/e regjistruar Maska e medaur
  Anėtarėsuar
  21-06-2006
  Postime
  877
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Une kam Atlas Antiquus i romakeve po kam frike se sme del foto e mire,eshte komplet Europa ,Iliria ka 2 faqe te vecanta me harta te zmadhuara...nuk di ti hedh ketu..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga medaur : 05-11-2012 mė 14:33
  SHQIPERIA MBI TE GJITHA

Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920

Tema tė Ngjashme

 1. Ēfarė mendoni pėr Ahmet Zogun?
  Nga honzik nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 07:03
 2. Incidenti i Korfuzit - 22 tetor 1946
  Nga Tannhauser nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 10-06-2011, 08:32
 3. Hyseni: Kadare kundėr bashkimit tė Shqipėrisė etnike
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 12:44
 4. Projektet greko-serbe pėr pastrim etnik
  Nga Drini_i_Zi nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 136
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 07:19
 5. Cili ėshtė synimi i AKSH-sė?
  Nga Faik nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •