Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 27
  1. #1
    une jam
    Anëtarësuar
    09-01-2003
    Postime
    290

    Shpejtësia e dritës mund të mos jetë gjithmonë njejtë!

    Why Einstein may have got it wrong

    David Adam, science correspondent
    Monday April 11, 2005
    The Guardian

    A century after Albert Einstein published his most famous ideas, physicists will today commemorate the occasion by trying to demolish one of them.
    Astronomers will tell experts gathering at Warwick University to celebrate the anniversary of the great man's "miracle year" that the speed of light - Einstein's unchanging yardstick that underpins his special theory of relativity - might be slowing down.

    Michael Murphy, of the Institute of Astronomy at Cambridge University, said: "We are claiming something extraordinary here. The findings suggest there is a more fundamental theory of the way that light and matter interact; and that special relativity, at its foundation, is actually wrong."

    Einstein's insistence that the speed of light was always the same set up many of his big ideas and established the bedrock of modern physics.
    Dr Murphy said: "It could turn out that special relativity is a very good approximation but it's missing a little bit. That little bit may be the doorknob to a whole new universe and a whole new set of fundamental laws." His team did not measure a change in the speed of light directly. Instead, they analysed flickering light from the far-distant celestial objects called quasars.

    Their light takes billions of years to travel to Earth, letting astronomers see the fundamental laws of the universe at work during its earliest days. The observations, from the massive Keck telescope in Hawaii, suggest the way certain wavelengths of light are absorbed has changed.

    If true, it means that something called the fine structure constant - a measure of the strength of electromagnetic force that holds atoms together - has changed by about 0.001% since the big bang. The speed of light depends on the fine structure constant. If one varies with time then the other probably does too, meaning Einstein got it wrong.

    If light moved faster in the early universe than now, physicists would have to rethink many fundamental theories. His conclusions are based on work carried out in 2001 with John Webb at the University of New South Wales in Sydney. Other astronomers disputed the findings, and a smaller study using a different telescope last year suggested no change.

    Dr Murphy's team is analysing the results from the largest experiment so far, using light from 143 bright stellar objects. Einstein's burst of creativity in 1905 stunned his contemporaries. He published three papers that changed the way scientists viewed the world, including the special theory of relativity that led to his deduction E=mc².

    The Physics2005 conference, set up by the Institute of Physics as part of its Einstein Year initiative, runs until Thursday.

  2. #2
    Shqip here tjeter po te kete mundesi. Te lexosh ne anglisht interneti eshte i mbushur plot po ne kete forum nese doni te paraqesni ndonje kuriozitet ose te re te shkences ju lutem lodheni pak veten disa minuta dhe perkthejini materialet. Faleminderit.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389

    Talking Kishe gje me Ajnshtajnin ti?

    Citim Postuar më parë nga rudo
    xeni, ku je?? na jep mendimin tend
    po me ngacmon e? lol...

    T'ja fillojme si Ajnshtajani...Once upon a space-time... lol...

    E pare e punes, do na beje nder sikur te sillje konkluzionet e ktyre fizikaneve...te shohim njehere se ç'mendojne te bejne per te vertetu qe Ajnshtajni ishte gabim. T'i hedhim nje sy se mos jane ne rruge te gabume e u shkon mundi dem...

    Mendimi im ka qene dhe eshte i njejte me kete te ketij Dr. Murphy-t:
    It could turn out that special relativity is a very good approximation but it's missing a little bit. That little bit may be the doorknob to a whole new universe and a whole new set of fundamental laws.
    Per mendimin tim (i pabazum ne ndonje gje) eshte thjeshte çeshtje kohe te vertetohet kjo qe Dr. Murphy thote it could turn out...
    Do jete shume intersante. Sa e sa libra do dalin jashte perdorimi...

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-04-2005
    Postime
    117

    Ndoshta

    Ne nje emision kam degjuar se shpejtesia e drites mund te pershpejtohej. Megithse kjo duket e pamundur per ne tani nuk do te thote qe nuk eshte e vertete. Po te kthehemi pas ne kohe, ligjet e Galileut quheshin te rregullta. Por me vone u vu re se ato ishin te verteta vetem per shpejtesi relativisht te vogla pra ishin perafrime. Formulat e kohes te gjatesise apo edhe te peshes mund te ndryshojne nese vertetohet qe egzistojne shpejtesi me te medha se ajo e drites.Shkenca eshte duke ecur ne keto hapa.

  5. #5
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    Citim Postuar më parë nga luka21 Lexo Postimin
    Ne nje emision kam degjuar se shpejtesia e drites mund te pershpejtohej. Megithse kjo duket e pamundur per ne tani nuk do te thote qe nuk eshte e vertete. Po te kthehemi pas ne kohe, ligjet e Galileut quheshin te rregullta. Por me vone u vu re se ato ishin te verteta vetem per shpejtesi relativisht te vogla pra ishin perafrime. Formulat e kohes te gjatesise apo edhe te peshes mund te ndryshojne nese vertetohet qe egzistojne shpejtesi me te medha se ajo e drites.Shkenca eshte duke ecur ne keto hapa.
    Si ne menyre teorike edhe ne menyre praktike eshte vertetuar se shpejtesia e drites c=konstant.Ajo as nuk mund te ngadalesohet dhe as nuk mund te pershpejtohet.

  6. #6
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Po ke te drejte,por ka shpejtesi edhe me temadhe se e drites.......fotonet....What do u think about it?
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  7. #7
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    Po ke te drejte,por ka shpejtesi edhe me temadhe se e drites.......fotonet....What do u think about it?

    Fotonet jane thermijat qe perbejne driten ose me sakte jane elektrone me energji te larte kinetike. Landi, check your statements bro
    Ndryshuar për herë të fundit nga brooklyn2007 : 28-09-2007 më 22:35
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  8. #8
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Fotonet jane thermijat qe perbejne driten ose me sakte jane elektrone me energji te larte kinetike. Landi, check your statements bro
    Brook,lerre ximi te se nuk merr vesh por ti mos bjer ne gracke,light can break its own speed limit,pra fotoni thyen limitin e vete te shpejtesise,une nuk thashe qe drita nuk eshte e perbere nga fotonet,futja nje kerkim me google.

    PS.Duket si paradox por nuk eshte
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  9. #9
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    shpejtesia e drites me pare ka qen edhe me e madhe se tani dhe nuk eshte larg arsyes qe te shpejtohet

  10. #10
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    Po ashtu eshte drita eshte e perbere nga fotonet dhe mu per kete shpjegim Albert Ajnshtajn e ka marr qmimin Nobel.

  11. #11
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga xhamia Lexo Postimin
    shpejtesia e drites me pare ka qen edhe me e madhe se tani dhe nuk eshte larg arsyes qe te shpejtohet
    He masi tek je online
    Kete e lexove ne Kuran apo e qite ashtu prej vetes? Hahahaha
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #12
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    shpejtesia e drites me pare ka qen edhe me e madhe se tani dhe nuk eshte larg arsyes qe te shpejtohet
    Kështu ka qenë në kohën e Muhamedit, pastaj është zvogëluar.

  13. #13
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Fotonet jane thermijat qe perbejne driten ose me sakte jane elektrone me energji te larte kinetike. Landi, check your statements bro


    Ne fakt, you need to check your statement too bro , sepse edhe ti e ke gabim kurr thua se fotonet na paskan qene elektrone me energji me te larte kinetike. Ja ke fut kot brooklyn2007.
    Fotonet jane ngarkesa pa mase , elektronet kane mase. Fotonet jane pergjegjese per fenomenin e radiacionit elektromagnetik dhe valor, sic jane rrezet gama, rezet X, rrezeve ultraviolet, rrezeve te dukshme dhe radio valeve.

    Pra fotonet ne asnje menyre nuk jane elektrone.

    Gostivari_usa
    WE WILL NOT GO DOWN!

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    bashkohem me Gostivari_usa,
    po te ishin elektrone me energji kinetike te larte fotonet, do ishte zgjidhur problemi i energjise elektrike njehere e pergjithmone , po nuk e di a do i kishim mbijetuar nje bombardimi te tille, do na kishte zene korendi me kohe.

  15. #15
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    He masi tek je online
    Kete e lexove ne Kuran apo e qite ashtu prej vetes? Hahahaha
    Jo babtist e lexova ne qiell
    Ooooooooo babtist se di per te saten her po te them edhe pse Kur'ani eshte liber shkencor nuk eshte komplet e kupton a po jo ?
    Kete e kam lexuar ne nje liber te nje autori po emrin sjam ne gjendje ta kujtoj

    Per ty alibaba sdi qka te them ---- pse gjithmon me ngaterroni . Edhe pse jam musliman nuk do te thot qe nuk e kuptoj une shkencen ta dish mir

  16. #16
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Gjate nje diskutimi me nje profesor te fizikes ne nje nga pyejtet qe i kam bere ka qen edhe masa e fotonit .
    Ai me eshte pergjegjur se fotoni ka mas 10*-34 kg edhe pse eshte kjo mase shum e vogel prap se prap ka mas fotoni .
    E kam pyetur pse sipas teoris se relativitetit fotoni nuk mund te ket mase sepse sipas ekuacionit te anjshtanjit fotoni nuk ka mas ?
    Profi me tha si e spjegon ti kur nje foton godet nje elektron dhe i jep energji e leviz prej nje niveli energjetik ne nje tjeter ?
    Mund te me tregoj kete dikush prej juve se kjo ja eshte gabim matematike ja eshte gabim i anjshtanjit ose eshte gabim profesori ?

  17. #17
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Heeheehehe
    a e di ti cka shrkuan ne kuran per kete problem a jo?

    hahahaha ju paska k'pute transmetimi muhametit a cka qi paska mbete kurani pa u krye -ahahahah po t'ndien ndoj hoxhe e s't'lane me hyma n'xhami more shul hahaha

    shko n'shkolle, -harro kuranin se do me mete gjyse, as anej as k'nej edhe kuranin e ki lane gjyse edhe shkollen gjyse.

    Profesori ty t'ka fole per masen e energjise se fotonit e jo per masen e qetesise, se fotoni mase te qetesise nuk ka, pastaj ai profesori yt paska qene kolege i yti sepse siduket ju keto llafe i keni bere duke u kthyer prej xhamie

    Ajnshtajni ka vertetuar se:
    1.0 E = m ∙ c²; apo jo?
    Energjia e fotonit eshte:
    1.1 E = h ∙ f;
    [neper tekste shkollore kerkoje si hv ku v-eshte shkronja ni ndersa h- mund ta kete edhe nje vi se trupthi siper si kjo: ħ ]
    ketu f-frekuenca; h-konstanta e Plankut.

    Meqenese:
    m ∙ c² = h ∙ f;
    Sipas ekuacionit 1.0, masa e fotonit eshte:

    1.3 m = h ∙ f / c²;

    Prej ku rrjedh edhe fakti se fotonet kane Impuls. (p) Ndersa impulsi i fotonit eshte:
    2.0 p = E / c
    Prandaj fotonet ushtrojne edhe presion edhe goditje.

    Konstanta e Plankut (h) eshte: ≈ 6.6 ∙ 10ˉ J·s (Joul * sekond) ndersa frekuenca (v) ose si ne formule (f) eshte sˉ¹.

    Joul eshte njesia matese per E(nergjine).
    Andaj hf=E; sepse:

    Js·sˉ¹ = J [E];
    ndersa m = E / c²

    Prandaj ajo qe ta ka tregur ty "profesori" ka qene vlera e perafert e konstantes se Plankut e jo e mases se fotonit sepse ajo varet kryekeput nga frekuenca e tij kurse fotonet kane, frekuenca e frekuenca, sepse shpejtesia eshte gjithmone c.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 16-12-2007 më 12:28
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  18. #18
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    A je i kenaqun me pergjegjen oj xhami?!!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #19
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    ooooooooooooooooooooooooo babtist se di qysh duhet me ta mush mendjen ty ndryshe se nuk jam si qysh po me imagjonon mue .
    kisha pas deshir me te taku edhe me ta hek kete qka mendon per mue .
    Ne xhami shkoj kur ka ndoj feste sepse nuk kam kohe qaq shum .

    Edhe nuk jam une qaq qe si kuptoj keto sepse qe disa vite jam tu u marr me keto formula .
    Edhe Anjeshtanji e ka vertetu se fotoni nuk ka mase sipas formules se mases relativiste ku nese nje grimce arrin shpejtesin e drites masa i rritet pambarimisht sepse matematika e percakton kete . Masi fotoni eshte grimce e drites ose duhet te kete mase pambarimishte te madhe ose te mos kete fare .
    Si mund psh hija qe nuk ka mase te ve ne levizje diqka . Nuk mund as nje elektron tja ndryshoj gjendjen .
    Skedarët e Bashkëngjitur Skedarët e Bashkëngjitur

  20. #20
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Cfare mase pambarimisht te madhe?!! bree...

    Masa e fotonit eshte saktesisht formula 1.3.

    DMTH nuk paske lexuar asgje nga ato qe kam shkruar - merr zbatoi formulat dhe merre vesh se fotoni ka impuls qe bazuar ne formulen 2.0 ti edhe mund ta llogarisesh forcen goditese te nje fotoni me gjatesi valore te caktuar ose me thjeshte me nje frekuence te caktur, e qe eshte saktesisht:
    2.1) h ∙ f / c
    Ja kaq eshte forca goditese e mases dinamike te fotonit. Kaq veshtire e paske ta kuptosh se fotoni nuk ka mase te qetesise fotoni qe rri qete nuk ekziston, pra lere qe nuk ka mase qetesie por nuk ka gjene me kryesore as shpejteisne as gjatesine valore as shpeshtesine (frekuencen), - pra nuk ka asgje dhe me kete nuk ekziston fare.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Paulo Coelho
    Nga ILovePejaa në forumin Shkrimtarë të huaj
    Përgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 16-09-2010, 22:35
  2. Me ose pa luftë ,rezultati do të mbetet i njëjtë !!!.
    Nga Vasjan Golka në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 13-09-2006, 06:35
  3. Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume...
    Nga Darius në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 05-11-2004, 14:15
  4. Me dhimbje?...
    Nga kot në forumin Ditari i meditimeve
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 23-05-2004, 01:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •