Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 27
 1. #1
  une jam
  Antarsuar
  09-01-2003
  Postime
  292
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Shpejtsia e drits mund t mos jet gjithmon njejt!

  Why Einstein may have got it wrong

  David Adam, science correspondent
  Monday April 11, 2005
  The Guardian

  A century after Albert Einstein published his most famous ideas, physicists will today commemorate the occasion by trying to demolish one of them.
  Astronomers will tell experts gathering at Warwick University to celebrate the anniversary of the great man's "miracle year" that the speed of light - Einstein's unchanging yardstick that underpins his special theory of relativity - might be slowing down.

  Michael Murphy, of the Institute of Astronomy at Cambridge University, said: "We are claiming something extraordinary here. The findings suggest there is a more fundamental theory of the way that light and matter interact; and that special relativity, at its foundation, is actually wrong."

  Einstein's insistence that the speed of light was always the same set up many of his big ideas and established the bedrock of modern physics.
  Dr Murphy said: "It could turn out that special relativity is a very good approximation but it's missing a little bit. That little bit may be the doorknob to a whole new universe and a whole new set of fundamental laws." His team did not measure a change in the speed of light directly. Instead, they analysed flickering light from the far-distant celestial objects called quasars.

  Their light takes billions of years to travel to Earth, letting astronomers see the fundamental laws of the universe at work during its earliest days. The observations, from the massive Keck telescope in Hawaii, suggest the way certain wavelengths of light are absorbed has changed.

  If true, it means that something called the fine structure constant - a measure of the strength of electromagnetic force that holds atoms together - has changed by about 0.001% since the big bang. The speed of light depends on the fine structure constant. If one varies with time then the other probably does too, meaning Einstein got it wrong.

  If light moved faster in the early universe than now, physicists would have to rethink many fundamental theories. His conclusions are based on work carried out in 2001 with John Webb at the University of New South Wales in Sydney. Other astronomers disputed the findings, and a smaller study using a different telescope last year suggested no change.

  Dr Murphy's team is analysing the results from the largest experiment so far, using light from 143 bright stellar objects. Einstein's burst of creativity in 1905 stunned his contemporaries. He published three papers that changed the way scientists viewed the world, including the special theory of relativity that led to his deduction E=mc.

  The Physics2005 conference, set up by the Institute of Physics as part of its Einstein Year initiative, runs until Thursday.

 2. #2
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Shqip here tjeter po te kete mundesi. Te lexosh ne anglisht interneti eshte i mbushur plot po ne kete forum nese doni te paraqesni ndonje kuriozitet ose te re te shkences ju lutem lodheni pak veten disa minuta dhe perkthejini materialet. Faleminderit.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Talking Kishe gje me Ajnshtajnin ti?

  Citim Postuar m par nga rudo
  xeni, ku je?? na jep mendimin tend
  po me ngacmon e? lol...

  T'ja fillojme si Ajnshtajani...Once upon a space-time... lol...

  E pare e punes, do na beje nder sikur te sillje konkluzionet e ktyre fizikaneve...te shohim njehere se 'mendojne te bejne per te vertetu qe Ajnshtajni ishte gabim. T'i hedhim nje sy se mos jane ne rruge te gabume e u shkon mundi dem...

  Mendimi im ka qene dhe eshte i njejte me kete te ketij Dr. Murphy-t:
  It could turn out that special relativity is a very good approximation but it's missing a little bit. That little bit may be the doorknob to a whole new universe and a whole new set of fundamental laws.
  Per mendimin tim (i pabazum ne ndonje gje) eshte thjeshte eshtje kohe te vertetohet kjo qe Dr. Murphy thote it could turn out...
  Do jete shume intersante. Sa e sa libra do dalin jashte perdorimi...

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-04-2005
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ndoshta

  Ne nje emision kam degjuar se shpejtesia e drites mund te pershpejtohej. Megithse kjo duket e pamundur per ne tani nuk do te thote qe nuk eshte e vertete. Po te kthehemi pas ne kohe, ligjet e Galileut quheshin te rregullta. Por me vone u vu re se ato ishin te verteta vetem per shpejtesi relativisht te vogla pra ishin perafrime. Formulat e kohes te gjatesise apo edhe te peshes mund te ndryshojne nese vertetohet qe egzistojne shpejtesi me te medha se ajo e drites.Shkenca eshte duke ecur ne keto hapa.

 5. #5
  Volter.... Maska e Goldanitus
  Antarsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  328
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga luka21 Lexo Postimin
  Ne nje emision kam degjuar se shpejtesia e drites mund te pershpejtohej. Megithse kjo duket e pamundur per ne tani nuk do te thote qe nuk eshte e vertete. Po te kthehemi pas ne kohe, ligjet e Galileut quheshin te rregullta. Por me vone u vu re se ato ishin te verteta vetem per shpejtesi relativisht te vogla pra ishin perafrime. Formulat e kohes te gjatesise apo edhe te peshes mund te ndryshojne nese vertetohet qe egzistojne shpejtesi me te medha se ajo e drites.Shkenca eshte duke ecur ne keto hapa.
  Si ne menyre teorike edhe ne menyre praktike eshte vertetuar se shpejtesia e drites c=konstant.Ajo as nuk mund te ngadalesohet dhe as nuk mund te pershpejtohet.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Po ke te drejte,por ka shpejtesi edhe me temadhe se e drites.......fotonet....What do u think about it?

 7. #7
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga land Lexo Postimin
  Po ke te drejte,por ka shpejtesi edhe me temadhe se e drites.......fotonet....What do u think about it?

  Fotonet jane thermijat qe perbejne driten ose me sakte jane elektrone me energji te larte kinetike. Landi, check your statements bro
  Ndryshuar pr her t fundit nga brooklyn2007 : 28-09-2007 m 22:35
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 8. #8
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Fotonet jane thermijat qe perbejne driten ose me sakte jane elektrone me energji te larte kinetike. Landi, check your statements bro
  Brook,lerre ximi te se nuk merr vesh por ti mos bjer ne gracke,light can break its own speed limit,pra fotoni thyen limitin e vete te shpejtesise,une nuk thashe qe drita nuk eshte e perbere nga fotonet,futja nje kerkim me google.

  PS.Duket si paradox por nuk eshte

 9. #9
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  shpejtesia e drites me pare ka qen edhe me e madhe se tani dhe nuk eshte larg arsyes qe te shpejtohet

 10. #10
  Volter.... Maska e Goldanitus
  Antarsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  328
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po ashtu eshte drita eshte e perbere nga fotonet dhe mu per kete shpjegim Albert Ajnshtajn e ka marr qmimin Nobel.

 11. #11
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga xhamia Lexo Postimin
  shpejtesia e drites me pare ka qen edhe me e madhe se tani dhe nuk eshte larg arsyes qe te shpejtohet
  He masi tek je online
  Kete e lexove ne Kuran apo e qite ashtu prej vetes? Hahahaha
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 12. #12
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  shpejtesia e drites me pare ka qen edhe me e madhe se tani dhe nuk eshte larg arsyes qe te shpejtohet
  Kshtu ka qen n kohn e Muhamedit, pastaj sht zvogluar.

 13. #13
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Fotonet jane thermijat qe perbejne driten ose me sakte jane elektrone me energji te larte kinetike. Landi, check your statements bro


  Ne fakt, you need to check your statement too bro , sepse edhe ti e ke gabim kurr thua se fotonet na paskan qene elektrone me energji me te larte kinetike. Ja ke fut kot brooklyn2007.
  Fotonet jane ngarkesa pa mase , elektronet kane mase. Fotonet jane pergjegjese per fenomenin e radiacionit elektromagnetik dhe valor, sic jane rrezet gama, rezet X, rrezeve ultraviolet, rrezeve te dukshme dhe radio valeve.

  Pra fotonet ne asnje menyre nuk jane elektrone.

  Gostivari_usa
  WE WILL NOT GO DOWN!

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  bashkohem me Gostivari_usa,
  po te ishin elektrone me energji kinetike te larte fotonet, do ishte zgjidhur problemi i energjise elektrike njehere e pergjithmone , po nuk e di a do i kishim mbijetuar nje bombardimi te tille, do na kishte zene korendi me kohe.

 15. #15
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Baptist Lexo Postimin
  He masi tek je online
  Kete e lexove ne Kuran apo e qite ashtu prej vetes? Hahahaha
  Jo babtist e lexova ne qiell
  Ooooooooo babtist se di per te saten her po te them edhe pse Kur'ani eshte liber shkencor nuk eshte komplet e kupton a po jo ?
  Kete e kam lexuar ne nje liber te nje autori po emrin sjam ne gjendje ta kujtoj

  Per ty alibaba sdi qka te them ---- pse gjithmon me ngaterroni . Edhe pse jam musliman nuk do te thot qe nuk e kuptoj une shkencen ta dish mir

 16. #16
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Gjate nje diskutimi me nje profesor te fizikes ne nje nga pyejtet qe i kam bere ka qen edhe masa e fotonit .
  Ai me eshte pergjegjur se fotoni ka mas 10*-34 kg edhe pse eshte kjo mase shum e vogel prap se prap ka mas fotoni .
  E kam pyetur pse sipas teoris se relativitetit fotoni nuk mund te ket mase sepse sipas ekuacionit te anjshtanjit fotoni nuk ka mas ?
  Profi me tha si e spjegon ti kur nje foton godet nje elektron dhe i jep energji e leviz prej nje niveli energjetik ne nje tjeter ?
  Mund te me tregoj kete dikush prej juve se kjo ja eshte gabim matematike ja eshte gabim i anjshtanjit ose eshte gabim profesori ?

 17. #17
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Heeheehehe
  a e di ti cka shrkuan ne kuran per kete problem a jo?

  hahahaha ju paska k'pute transmetimi muhametit a cka qi paska mbete kurani pa u krye -ahahahah po t'ndien ndoj hoxhe e s't'lane me hyma n'xhami more shul hahaha

  shko n'shkolle, -harro kuranin se do me mete gjyse, as anej as k'nej edhe kuranin e ki lane gjyse edhe shkollen gjyse.

  Profesori ty t'ka fole per masen e energjise se fotonit e jo per masen e qetesise, se fotoni mase te qetesise nuk ka, pastaj ai profesori yt paska qene kolege i yti sepse siduket ju keto llafe i keni bere duke u kthyer prej xhamie

  Ajnshtajni ka vertetuar se:
  1.0 E = m ∙ c; apo jo?
  Energjia e fotonit eshte:
  1.1 E = h ∙ f;
  [neper tekste shkollore kerkoje si hv ku v-eshte shkronja ni ndersa h- mund ta kete edhe nje vi se trupthi siper si kjo: ħ ]
  ketu f-frekuenca; h-konstanta e Plankut.

  Meqenese:
  m ∙ c = h ∙ f;
  Sipas ekuacionit 1.0, masa e fotonit eshte:

  1.3 m = h ∙ f / c;

  Prej ku rrjedh edhe fakti se fotonet kane Impuls. (p) Ndersa impulsi i fotonit eshte:
  2.0 p = E / c
  Prandaj fotonet ushtrojne edhe presion edhe goditje.

  Konstanta e Plankut (h) eshte: ≈ 6.6 ∙ 10ˉ Js (Joul * sekond) ndersa frekuenca (v) ose si ne formule (f) eshte sˉ.

  Joul eshte njesia matese per E(nergjine).
  Andaj hf=E; sepse:

  Jssˉ = J [E];
  ndersa m = E / c

  Prandaj ajo qe ta ka tregur ty "profesori" ka qene vlera e perafert e konstantes se Plankut e jo e mases se fotonit sepse ajo varet kryekeput nga frekuenca e tij kurse fotonet kane, frekuenca e frekuenca, sepse shpejtesia eshte gjithmone c.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Baptist : 16-12-2007 m 11:28
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 18. #18
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  A je i kenaqun me pergjegjen oj xhami?!!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 19. #19
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  ooooooooooooooooooooooooo babtist se di qysh duhet me ta mush mendjen ty ndryshe se nuk jam si qysh po me imagjonon mue .
  kisha pas deshir me te taku edhe me ta hek kete qka mendon per mue .
  Ne xhami shkoj kur ka ndoj feste sepse nuk kam kohe qaq shum .

  Edhe nuk jam une qaq qe si kuptoj keto sepse qe disa vite jam tu u marr me keto formula .
  Edhe Anjeshtanji e ka vertetu se fotoni nuk ka mase sipas formules se mases relativiste ku nese nje grimce arrin shpejtesin e drites masa i rritet pambarimisht sepse matematika e percakton kete . Masi fotoni eshte grimce e drites ose duhet te kete mase pambarimishte te madhe ose te mos kete fare .
  Si mund psh hija qe nuk ka mase te ve ne levizje diqka . Nuk mund as nje elektron tja ndryshoj gjendjen .
  Skedart e Bashkngjitur Skedart e Bashkngjitur

 20. #20
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Cfare mase pambarimisht te madhe?!! bree...

  Masa e fotonit eshte saktesisht formula 1.3.

  DMTH nuk paske lexuar asgje nga ato qe kam shkruar - merr zbatoi formulat dhe merre vesh se fotoni ka impuls qe bazuar ne formulen 2.0 ti edhe mund ta llogarisesh forcen goditese te nje fotoni me gjatesi valore te caktuar ose me thjeshte me nje frekuence te caktur, e qe eshte saktesisht:
  2.1) h ∙ f / c
  Ja kaq eshte forca goditese e mases dinamike te fotonit. Kaq veshtire e paske ta kuptosh se fotoni nuk ka mase te qetesise fotoni qe rri qete nuk ekziston, pra lere qe nuk ka mase qetesie por nuk ka gjene me kryesore as shpejteisne as gjatesine valore as shpeshtesine (frekuencen), - pra nuk ka asgje dhe me kete nuk ekziston fare.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Paulo Coelho
  Nga ILovePejaa n forumin Shkrimtar t huaj
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 16-09-2010, 22:35
 2. Me ose pa luft ,rezultati do t mbetet i njjt !!!.
  Nga Vasjan Golka n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 13-09-2006, 06:35
 3. Pse gjithmone plagosim ate qe duam me shume...
  Nga Darius n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 05-11-2004, 13:15
 4. Me dhimbje?...
  Nga kot n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 23-05-2004, 01:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •