Close
Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 115
  1. #61
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar mė parė nga Tekanjozja
    Po po cdo vend me karaktersitikat e veta ca te bukura ca me pak , po un kam degjuar edhe nje , se di ne cilen krahin mos me rrejt, qe naten e dasmes dhendri ther dacin (macokun ) me i shti fryken nuses , ec tja bej tani ja shtin apo jo fryken........lol

    loool, e paskan pase me mire ne Laberi dmth, qe naten e pare te marteses flinin me nipcen e vogel te burrit.
    Qyqja, kisha cofe nga frika qe naten e pare lol.

  2. #62
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    lionesa po kenga

    cu mlodhen plakat ne leme
    keto nuse nuk na bejne
    ti themi djemve ti lene .
    a i perket vlores kjo kenge nese e di ????

  3. #63
    CIA Maska e Tekanjozja
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Here, there, everywhere!!
    Postime
    106
    Citim Postuar mė parė nga Lioness
    loool, e paskan pase me mire ne Laberi dmth, qe naten e pare te marteses flinin me nipcen e vogel te burrit.
    Qyqja, kisha cofe nga frika qe naten e pare lol.
    Pranej i keni cunat qefli juve, flejn me nuset e te gjithve qe naten e par, ju ka hy ne gjak qeflilleku , omi ene ti se nai dac te zi kishte me ther ,se sbo goca per nje mace ashtu .....lol
    Ne boten e fjaleve qeshim
    Ne boten e fjaleve qajme
    Ne boten e fjaleve heshtim
    Dhe gjithe boten ne boten e fjaleve e mbajme..........

  4. #64
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    lionesa po kenga

    cu mlodhen plakat ne leme
    keto nuse nuk na bejne
    ti themi djemve ti lene .

    a i perket vlores kjo kenge nese e di ????
    Kur dalin plakat ne leme
    qaj neno qaj moj nene
    o me citjane neper kembe
    qaj neno qaj moj nene

    Njera tjetren duke thene
    qaj neno qaj moj nene
    o keto nuse nuk na bejne
    qaj neno qaj moj nene

    tu themi djemve t'i lene
    qaj neno qaj moj nene
    o po t'i lene ku do gjejne
    qaj neno qaj moj nene
    ......... (pjesa me e bukur lol)

    Kenge e Laberise, e qan e madhja Irini Qirjako (se po e degjoj tani ne i-Tunes.)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Lioness : 01-12-2006 mė 19:42

  5. #65
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar mė parė nga Tekanjozja
    Pranej i keni cunat qefli juve, flejn me nuset e te gjithve qe naten e par, ju ka hy ne gjak qeflilleku , omi ene ti se nai dac te zi kishte me ther ,se sbo goca per nje mace ashtu .....lol
    Puna e qeflillekut eshte "arnautlleke" lool, me duket s'kane monopol cunat vlonjate nga ajo ane.

    Per macen, dacin, cfare i thoni ju lol, s'kam zemer per ato gjera une. Nje mize nuk vras dot, lol.

  6. #66
    pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
    Anėtarėsuar
    08-10-2005
    Vendndodhja
    Ne kontinentin e Kurrkundit
    Postime
    862
    Lioness m ke zgjatur jeten me kete atikull. Une jam labe vete , kuptohet, por fatkeqeisht shume nga keto zakone i kam me te degjuar se neper dasma s'me merrnin se me zinte makina . lol Mami im eshte nuse nga Vlora dhe me tregonte e shkreta s qe pataksur kur ne vdekje grate corren faqet me thonj. Nje zakon tjeter i leberve jane Voicat (a vajica s'jam e sigurte si quhen). Keto jane gra qe pajtohen ne nje vdekje per te bere adetin e Vajit (te qares me ligjerate). Vertete qe leberit i kane ruajtur zakonet se nuk kishte turk qe tia mabnte te cante malet. Eshte gje shume bukur. Daja im eshte habitur ne nje dasem nga ana e tim eti. Akoma i kujton me mall kenget karakterstike m aq fanatizem ruhen ende ne ato zona. Kush na ka inat le te plase.
    Homo sum; humani nil a me alienum puto.

  7. #67
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar mė parė nga Inteligjentja
    Lioness m ke zgjatur jeten me kete atikull. Une jam labe vete , kuptohet, por fatkeqeisht shume nga keto zakone i kam me te degjuar se neper dasma s'me merrnin se me zinte makina . lol Mami im eshte nuse nga Vlora dhe me tregonte e shkreta s qe pataksur kur ne vdekje grate corren faqet me thonj. Nje zakon tjeter i leberve jane Voicat (a vajica s'jam e sigurte si quhen). Keto jane gra qe pajtohen ne nje vdekje per te bere adetin e Vajit (te qares me ligjerate). Vertete qe leberit i kane ruajtur zakonet se nuk kishte turk qe tia mabnte te cante malet. Eshte gje shume bukur. Daja im eshte habitur ne nje dasem nga ana e tim eti. Akoma i kujton me mall kenget karakterstike m aq fanatizem ruhen ende ne ato zona. Kush na ka inat le te plase.

    E c'na thua qe je labe? Dukesh i sahat larg nga nick-u.

    Ne katunaria Tirones i quajme "llahinga" ato qe merrem per "qarje", apo jo? Apo jo..kush? S'ka asnje tirans ketu. (loooooooool)
    Where does a thought go when it's forgotten?

  8. #68
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar mė parė nga Inteligjentja
    Lioness me ke zgjatur jeten me kete atikull. Une jam labe vete , kuptohet, por fatkeqeisht shume nga keto zakone i kam me te degjuar se neper dasma s'me merrnin se me zinte makina . lol
    Ne fakt mua me zinte autobusi, lol, por kur veja ne Tropoje ne behar, tek njerezit e mamit. Asgje me veriu, lol, e kishin fajin rruget.
    Sa per zakonet, se s'kam lene dasma pa vajtur, nuk i kane bere si qemoti a derebardhe. Megjithate kane ruajtur disa zakone.

    Se m'u kujtua nje tjeter tani, por nga Tropoja. Ishte nje grua qe kendonte me tepsi, duke rrotulluar tepsine (nuk e linte per qamet te binte ne shesh.) Se harrova, tepsine e vinte mbi nje nga ato tavolinat e rrumbullakta, se mbaj mend si i thoshin (konak?) S'me kujtohet cfare kenge kendohej, por ishte dicka e vecante.

    Mami im eshte nuse nga Vlora dhe me tregonte e shkreta s qe pataksur kur ne vdekje grate corren faqet me thonj. Nje zakon tjeter i leberve jane Voicat (a vajica s'jam e sigurte si quhen). Keto jane gra qe pajtohen ne nje vdekje per te bere adetin e Vajit (te qares me ligjerate).
    Per grate qe cirren me thene te drejten, kete s'e kam pare, por sic thuhet ne artikull, i bejne andej poshte nga Rradhima.
    Ndersa te qarat me ligje kete po.

    Mbaj mend vdiq njera ne fshat, dhe isha ne vaki (por isha e vogel.) Vajta poshte tek shtepia ku ishin grate e fshatit, dhe nja dy qanin me ligje, e disa te tjera ia benin "oioioi". Une kalama, s'e kisha konceptin e vakise. Mora nje shkop te vogel, u futa ne mes te dhomes, (mbaja shkopin si dirigjente lol) dhe u thashe: Papapapa, e prishet fare, nuk u kombinohen zerat. Ti halle (i thashe njeres nga hallat) e ke zerin shume te larte, ule kur kendojne keto gocat.
    Ne fillim mbeten me goje hapur grate, pastaj plasi e qeshura . Aq e paten vajin per ate dite. E nejse, nje plake kishte vdekur (s'mbaj mend tani cila qe, lol.)

    Vertete qe leberit i kane ruajtur zakonet se nuk kishte turk qe tia mabnte te cante malet. Eshte gje shume bukur. Daja im eshte habitur ne nje dasem nga ana e tim eti. Akoma i kujton me mall kenget karakterstike m aq fanatizem ruhen ende ne ato zona. Kush na ka inat le te plase.
    Ata qe na kane inat, na kane zili cupke, prandaj flasin. Ne, petken mbi sy, e u themi u shtofte inati .

  9. #69
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anėtarėsuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    disa nete para dasmave behen hajengjet,me para ne shtronim ca qulima apo rrogoza per moshen e vjeter dhe femijet sa gje e bukur tani ste ze syri azgje te tille sa keq po humbin tradita kulture dhe gjera te rralla
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  10. #70
    pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
    Anėtarėsuar
    08-10-2005
    Vendndodhja
    Ne kontinentin e Kurrkundit
    Postime
    862
    Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON
    E c'na thua qe je labe? Dukesh i sahat larg nga nick-u.

    Ne katunaria Tirones i quajme "llahinga" ato qe merrem per "qarje", apo jo? Apo jo..kush? S'ka asnje tirans ketu. (loooooooool)

    Ncncncncn. Po me nickun cke? Do te zihesh me labe? lol. S'ta keshilloj. Pyet Lioness pse. Llahinga! ahahahhahah Duket sikur te shajne nga nena me keto fare emrash. :P Une ne Tirane kam lere e jam rritur, por ndonje zakon te vecante su kam pare neper vdekje. Ne dasma po ! Aheng per nje jave rrjesht. Nje orkester me evgjite edhe oburrani!

    Lioness, nuk e kurseve as ne vdekje shfaqjen e talentit muzikor? hihihihi

    Para dy vjetesh kam qene ne Kruje tek dasma e motres se nje shoqeje. (leng sterlengu me nje llaf). Kishin nje zakon te cuditshem ata krutanet, e linin nusen e shkrete ne kembe si hu gardhi! C'jane keto **** te papjekura ,kur thote ime me?
    Homo sum; humani nil a me alienum puto.

  11. #71
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049

    Dasma Tiranase

    Citim Postuar mė parė nga Tekanjozja
    E cpo me ben me u interesu per traditat e shqiperis se mesme
    Mos t'ia prishim qejfin Tekes, lol, me poshte nje artikull per dasmat Tiranase.

    Dasma Tiranase, nga "dita e nuses" te "vjedhja e dhėndrit"

    Kėsaj here shkrimi mbi traditėn dhe ritualet kryesore tė jetės, si dasma, lindja e vdekja, ka pėr shtysė interesimin e madh tė treguar nga lexuesit on-line dhe si burim kryesor disa forume, nė tė cilat qytetarė tė shumtė nga Tirana, tė nxitur nga reportazhet e mėparshme tė "Shekulli-Kontakt", kanė treguar diēka mbi zakonet e trevės sė tyre. (Shekulli i referohet artikujve per zakonet e Laberise, si dhe ritet mortore ne Mirdite, teme kjo qe ekziston ne forum.)

    "Edhe nga anėt tona dasma fillon qė tė enjten, ku hapen dyert e shtėpive dhe priten me muzikė e ėmbėlsi vizitat e shoqerisė (ku shumica shkon tek nusja, se aty e kanė qejfin; dhėndrit njė kostum i ėshtė veshur, pak ka ndryshuar). Gjithsesi, tek ne dhėndrin nuk e veshin dhėndėr deri ditėn qė shkon e merr nusen...",- kėshtu shprehet njė nga pjesėmarrėsit nė forumin ku diskutohej tema nė fjalė, duke vijuar tė tregojė se "pastaj e premtja ėshtė dita qė nisin pajėn pėr te shtėpia e dhėndrit, apo shtėpia e ardhshme e nuses... Gratė vijnė e shikojnė se ēa do ēojnė dhe gratė andej nga dhėndri shikojnė se ēa ka sjellė nusja (se doemos, po nuk na i pa dhe komshiu brekėt ne, nuk ka derman!). () Shumė familje kanė traditat e tyre tė vogla, qė i kalojnė brez pas brezi. Unė, nė tė gjitha dasmat tiranase qė kam parė, mbaj mend qė nė ēdo valixhe tė pajės nusja hidhte disa karamele, pak oriz dhe nga dy sytha lulesh, si pėr tė treguar njė fillim tė ri e me ėmbėlsi".

  12. #72
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Dita e shtunė, pėr tironsit quhet dita e nuses. Kjo jo mė kot, por sepse atė ditė nusja feston fundin e beqarisė dhe bėn darkė pa burrin, si hera e fundit qė "ėshtė e lirė". Sipas zakonit, darka fillon rreth orės 20.00 dhe atėherė zhvillohej nė ndonjė prej oborreve mė tė mėdha tė lagjes, ndėrsa nė ditėt e sotme kryhet sipas qejfit, nė lokale tė ndryshme pasi ėshtė mė praktike dhe tradita ka humbur disi fillin e saj. Krushqit vijnė nė darkė vetėm pas mesnate dhe janė njė rreth i ngushtė familjar i dhėndrit, por qė siē thamė, tė pashoqėruar nga dhėndri. Ata nuk qėndrojnė mė tepėr se njė orė dhe janė tė detyruar qė sipas adetit, tė hedhin valle pėr nder tė familjes...

    Kurse tė dielėn, nusja pėrgatitet qė tė lėrė shtėpinė e nėnės dhe zakonisht rreth orės 11 vjen dhėndri me dajėn dhe me njė fėmijė tė vogėl, i afėrm tė tyre, i cili i jep lule nuses ndėrkohė qė ajo duhet ta dorovitė. Mė pas ata hipin nė makinėn e zbukuruar (dikur pelė e bardhė) dhe bashkė me shoqėruesit nisen drejt shtėpisė sė dhėndrit, ku dasma zhvillohet sigurisht, nė madhėshtinė e saj tė tejplotė. Kur hyn dhėndri nė dhomė, takohet me tė gjithė dhe pėrpara i del vėllai i nuses, ose nėse nusja nuk ka vėlla njė kushėri i saj, i cili mė pas e gjuan djalin me njė shuplakė. "Tė gjithė bėrtasin bjeri, bjeri fort, por ne nuk i biem, se kemi hall mos i dalin shenjat e gishtrinjve dhe na prishin fotografitė e dasmės",- thotė Albani. E gjitha kjo bėhet sa pėr t'i treguar dhėndrit, se ka dikush kėtu pėr kėtė vajzė dhe ai duhet tė sillet me kujdes ndaj saj, ta respektojė dhe tė mos ta pėrdhosė sipas qejfit...".

    PS: Sa me sherr e paskan dasmen tiranasit, dhe na thone ne te Laberise qe jemi te ashpet .

  13. #73
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Njėri nga krushqit e dhėndrit, ėshtė si zakon qė duhet tė tregohet i shkathėt dhe mė i zoti se njerėzit e shtėpisė sė nuses, pėr t'i vjedhur njė objekt apo send tė ēfarėdoshėm para se tė dalin jashtė dhe mė pas t'ia japė tė zotit tė shtėpisė, duke i thėnė se "ne jemi mė tė zotėt. Jua hodhėm...!". Imagjinoni pak, njė atmosferė me muzikė, urime, ecje dhe qėndrime me kujdesje nė tė njėjtėn kohė, pėr t'u ruajtur se mos shkelet ndonjė zakon, sikundėr duhet krijuar dhe atmosfera festive dhe humori qė ndez festėn. E mes kėtyre tė gjithave, pėrfytyroni krushqit qė ruajnė palėn tjetėr se mos ju vjedh gjė, megjithėse gjithmonė del dikush i zoti nga "hajdutėt" pėr shkak dhe tė gjithė rrėmujės sė krijuar (.... , s'kam komente, me shkriu ky zakon.)

    Nusja?! Ka lezet tė qajė pak...! Teksa nusja ėshtė duke kaluar pragun e shtėpisė i hedhin tek kėmbėt raki... Kjo ka mbetur si zakon, pėr tė mbajtur larg shejtanin dhe syrin e keq. Por nusja pa lot nė Tironė s'ka pas lezet, ndaj ka qenė si "modė" pėr nuset tė bėnin sikur qanin njėēikė (pa dashur t'u hyjmė nė hak, atyre qė kanė qarė me gjithė mend...).

    Por nga bisedat e zhvilluara nė forumet prej nga pėrzgjodhėm materialin e dasmės sė sotme, dikush, mes tė tjerash thoshte: "Ne themi qė nuk ka lezet nuse pa lot, por kam parė unė edhe nga ato, qė sapo dalin ja fillojnė me "oiii" e mbajnė kujė sikur po i pushkaton! Hiqen sikur po i martojnė me zor, e sikur nuk deshėn burrė...!". Mė pas, porsa nusja del jashtė, ia shtron valles me komshijtė e tė afėrmit pėrpara pallatit dhe shtėpisė, ku muzika dhe atmosfera festive nuk pushojnė pėr asnjė ēast. Pas kėsaj, nusen e zbukuruar e hipin nė makinė, tė cilės i kanė vėnė dhe njė sixhade sipėr. Ndėrkaq, nusja duhet tė hedhė njė vezė mbrapsht, motiv tė cilit pėr momentin nuk ja kemi gjetur ende domethėnien simbolike. Pas kėsaj, makinat nisen karvan duke u rėnė borive dhe bėjnė xhiro nė qytet. Tė gjitha shkojnė ama nė njė vend tė bukur, siē ėshtė Kopshti Botanik, ku dhe dasmorėt bėjnė foto qė t'i kenė kujtim.

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e DESA
    Anėtarėsuar
    17-06-2006
    Postime
    71

    Dasma Kuksiane !

    Nuk ka ndonje artikull per kete?

  15. #75
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Nusja te vjehrra? Sa i afrohen shtėpisė nusja me krushqit, shohin vjehrrėn qė del e pret te dera me njė llokume, qė gjysmėn e ha vetė dhe gjysmėn ia jep nuses, si dhe me njė pjatė me mjaltė, nė tė cilėn nusja ngjyen dy gishtėrinj dhe i fshin te pragu i portės. Pasi mbaron dhe ky detaj ceremonial, zakoni e do qė nusja tė hyjė brenda dhe tė qėndrojė e gjora pėr disa orė rresht me kokėn ulur, pa shikuar askėnd nė sy e fytyrė, duke i takuar tė gjithė, e duke u thėnė veē "Faleminderit!", teksa e urojnė qė tė trashėgohet dhe tė ketė jetė tė lumtur.

    Pas kėsaj, nusen e marrin dhe e fusin nė dhomėn e saj, ku i tregojnė se si ja kanė mobiluar. Nėse nusja nuk e pėlqen kjo duket shumė shpejt, pasi acarimet me vjehrrėn pėr pozicionimet e krevatėve, kolltuqeve, tavolinave, do tė jenė tė pashmangshme dhe sa vjen e mė tė shpeshta... Kur nusja hyn nė dhomėn e saj shkon tek krevati, ku i vjen njė vogėlush i afėrm i burrit, tė cilin ajo duhet patjetėr qė ta dorovisė. Nė atė ēast nė dhomė hyn dhėndri, i cili ia heq kėpucėn nuses dhe nis t'ia mbushė me florinj (mjerė ai qė i bie nusja me numrin e kėmbės 42!).

  16. #76
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar mė parė nga DESA
    Nuk ka ndonje artikull per kete?
    Jo Desa, nuk kam gjetur ndonje. Deri tani dy artikujt e sjelle ketu jane mare nga Shekulli, i pari per zakonet ne Laberi, dhe ky per ne Tirane. Ndoshta anetare te forumit nga Kukesi mund te sjellin informacione ketu.

    Artikulli me siper vijon me zakonet mortore ne Tirane, por per te mos prishur "atmosferen dasmore" lol, e postova ne teme tjeter qe ndodhet ketu:

    Ritet mortore

  17. #77
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Krushqit vijnė nė darkė vetėm pas mesnate dhe janė njė rreth i ngushtė familjar i dhėndrit, por qė siē thamė, tė pashoqėruar nga dhėndri. Ata nuk qėndrojnė mė tepėr se njė orė dhe janė tė detyruar qė sipas adetit, tė hedhin valle pėr nder tė familjes...
    Kete zakon e kemi dhe ne, dmth ne Laberi, por dhendri vjen me gjithe krushqit. Gjithashtu te djelen, kur behet dasma tek dhendrri shkojne krushqit nga nusja (por me duket jo e ema dhe i ati.)

    E vura ne dukje kete zakon, se kete behar martohet motra, dhe i kam thene kunatit te djelen ta kete tavolinen gati per mua (dhe te pakten kusheriren time ne Itali) se do veme kur fillon dasma e do ikim te fundit . Ashtu per nje ore, dhe pas mesnate lol, me marin te keqen, nje moter kam une dhe nje here martohet.

  18. #78
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON
    Ne katunaria Tirones i quajme "llahinga" ato qe merrem per "qarje", apo jo? Apo jo..kush? S'ka asnje tirans ketu. (loooooooool)
    Ja ta thote vlonjatja c'jane llahingat, se tiranasit ketu s'i paske per gje .

    Dikur ka qenė zakon qė tė paguheshin vajtojcat. Pėr vdekjet e rėnda ekziston shprehja "me e qa me llahinka", qė do tė thotė ta qash me llahinka, gra vllahe ortodokse, qė paguheshin pėr tė vajtuar nė familjet qytetare myslimane.
    Per me shume shiko temen "Ritet mortore", linkun e kam vene me lart.

  19. #79
    i/e larguar Maska e Gjallica
    Anėtarėsuar
    26-12-2002
    Vendndodhja
    My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
    Postime
    596
    Citim Postuar mė parė nga DESA
    Nuk ka ndonje artikull per kete?
    Sipas alfabetetit kuksi do kohe te dal, prandaj nuk e ka gjet dhe Lioness

    Dikur nga ana e djalit u hapte dasma me kenge 1 muaj perpara, kurse ne kohen e sotme 1 jave mjafton:-). Diten e djel mblidhen te afermit e djalit/vajzes edhe debatojne per gjithcka qe ka te bej me mbarvajtjen e dasmes.
    Te merkuren tek familja e djalit nuk pushojne njerzit tere diten(farefis, shoqeri & komshi).Ne kete dite zihet kulaci dhe tregohet paja(qe ndryshe mund te quhet edhe dari , ēez edhe nje fjal tjeter qe spo me kujtohet..lol ) e dhendrit nga e motra, te cilen te nesermen(Ejnte) e dergojne tek nusja.
    Te shtunen tek nusja tere diten tregohet paja pastaj ne mbremje darken e ben ne shtepi ose ne lokal. Po e beri ne lokal aty pastaj nga mesi i banketit vjen dhe dhendri me 4 a 5 veta te tjere per 30 min ose 1 ore:-D.(Ktu nusja vishet me vello roze ose blu te hapur,kurse dhendri mund te perdor kostumin e se djeles ose tjeter).Diten e djele zakonisht nga ora 10 nisen krushqit te marin nusen,(ora varet nga distanca qe ka dhendri me nusen,nese njeri eshte ne kukes e tjetri tirane apo ndonje vend tjeter atehere krushqit nisen qe te shtunen). Ne momentin kur del nusja nga shpia e vet dukur qante me ze se tani del duke qesh , me pas kur futet ne makine e motra(ose ndonje kushurire e afert) e dhendrit hedh karamele , oriz , lek hekuri dhe shqer te perziera bashke, ndersa kur mberrijne tek shpia e dhendrit, i pari del dajua , vjerri , kunati apo kush eshte me to ku me pas i ulin ne prehere djalin (0 deri 4 vjec) te cilit nusja i jep: 1 pal corape, shami hundesh dhe karamele te mbeshtjellura bukur:-D del nusja te cilen e shoqerojne 2 perona qe hedhin rruges, njeri sheqer e tjetri raki. tek dera e pret vjerra ku ne dore mban nje filxhan me mjalt ose uje me sheqer merr dhe doren e nuses dhe ia lyen gishtat 3 here dhe ia fshin siper pragut te deres.(kjo per embelsi). Pastaj shkojne ne lokal per dreken/darken e dhendrit(vijne dhe ca njerez te nuses ti kthejne viziten.:-)) vazhdojne me futjen dhender e cila eshte pjesa me e bukur.Ktu dikush qan nga gezim , dikush qesh e dikush fillon me goditje ne drejtim te dhendrit.lol Diten e hene vijne perseri njerez per te pare ato qe ka sjell nusja, pastaj c'do gje vazhdon normalisht.

    Kjo eshte pak a shume tradita Kukesiane Dea, kurse per pjesen e gores thon qe ka pak ndryshime po ne pergjithesi eshte e njeta gje.

  20. #80
    i/e regjistruar Maska e DESA
    Anėtarėsuar
    17-06-2006
    Postime
    71
    Citim Postuar mė parė nga Gjallica
    Sipas alfabetetit kuksi do kohe te dal, prandaj nuk e ka gjet dhe Lioness

    Dikur nga ana e djalit u hapte dasma me kenge 1 muaj perpara, kurse ne kohen e sotme 1 jave mjafton:-). Diten e djel mblidhen te afermit e djalit/vajzes edhe debatojne per gjithcka qe ka te bej me mbarvajtjen e dasmes.
    Te merkuren tek familja e djalit nuk pushojne njerzit tere diten(farefis, shoqeri & komshi).Ne kete dite zihet kulaci dhe tregohet paja(qe ndryshe mund te quhet edhe dari , ēez edhe nje fjal tjeter qe spo me kujtohet..lol ) e dhendrit nga e motra, te cilen te nesermen(Ejnte) e dergojne tek nusja.
    Te shtunen tek nusja tere diten tregohet paja pastaj ne mbremje darken e ben ne shtepi ose ne lokal. Po e beri ne lokal aty pastaj nga mesi i banketit vjen dhe dhendri me 4 a 5 veta te tjere per 30 min ose 1 ore:-D.(Ktu nusja vishet me vello roze ose blu te hapur,kurse dhendri mund te perdor kostumin e se djeles ose tjeter).Diten e djele zakonisht nga ora 10 nisen krushqit te marin nusen,(ora varet nga distanca qe ka dhendri me nusen,nese njeri eshte ne kukes e tjetri tirane apo ndonje vend tjeter atehere krushqit nisen qe te shtunen). Ne momentin kur del nusja nga shpia e vet dukur qante me ze se tani del duke qesh , me pas kur futet ne makine e motra(ose ndonje kushurire e afert) e dhendrit hedh karamele , oriz , lek hekuri dhe shqer te perziera bashke, ndersa kur mberrijne tek shpia e dhendrit, i pari del dajua , vjerri , kunati apo kush eshte me to ku me pas i ulin ne prehere djalin (0 deri 4 vjec) te cilit nusja i jep: 1 pal corape, shami hundesh dhe karamele te mbeshtjellura bukur:-D del nusja te cilen e shoqerojne 2 perona qe hedhin rruges, njeri sheqer e tjetri raki. tek dera e pret vjerra ku ne dore mban nje filxhan me mjalt ose uje me sheqer merr dhe doren e nuses dhe ia lyen gishtat 3 here dhe ia fshin siper pragut te deres.(kjo per embelsi). Pastaj shkojne ne lokal per dreken/darken e dhendrit(vijne dhe ca njerez te nuses ti kthejne viziten.:-)) vazhdojne me futjen dhender e cila eshte pjesa me e bukur.Ktu dikush qan nga gezim , dikush qesh e dikush fillon me goditje ne drejtim te dhendrit.lol Diten e hene vijne perseri njerez per te pare ato qe ka sjell nusja, pastaj c'do gje vazhdon normalisht.

    Kjo eshte pak a shume tradita Kukesiane Dea, kurse per pjesen e gores thon qe ka pak ndryshime po ne pergjithesi eshte e njeta gje.
    gjallica po a ja blen dhendri fustanin nuses ???

Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  2. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
    Nga dodoni nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
  3. Dosja antishqiptare e Greqisė, 1912-2007
    Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 645
    Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
  4. Ortodoksia dhe Shqipėria
    Nga shendelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 258
    Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •