Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 84

Tema: Marketingu

  1. #61
    Lady Kad Maska e gurl
    Anėtarėsuar
    29-10-2003
    Vendndodhja
    Pineal Gland
    Postime
    347
    Na qorrove syte me ato shkronja....mos hajde ketu duke na bere si kompetente. Reklama qenke te ankohesh per dicka,,,ku e ke bere shkollen ti moj vajze? Kur beri Honda reklamat e saj 'The power of dreams' e beri me synimin qe te ankohemi per makinat e tjera, apo te tregonin fuqine e nje makine fantastike??? Publiciteti eshte reklame indirekte dhe eshte falas, psh te ta thjeshtoj, nese Victoria Beckham kur vesh syze Gucci i ben PUBLICITET firmes.

    Vjen ti ketu dhe na ben me pikepyetje te medha kush jane elementet e marketingut? S'ka nevoje per sarkazem, por per diskutim.

    p.s. meqe ra fjala marketing mix (4p): price, promotion, place, product apo te pelqejne ato per serviset. Perkthimin s'po ta bej se me dukesh kallep i zgjuar

  2. #62
    Gabim je MEDEA. Publicitet dhe reklame jane 2 gjera ndryshe. Reklama eshte promovim qe e paguan, psh radio, TV, gazete, reklamat ne rruge, etj, ndersa publiciteti eshte promovim falas qe shpreson ta fitosh, psh kur nje artikull ne gazete shkruan per ushqimin e mire ne restorantin tend. Te dyja keto jane komponenta te promovimit, bashke dhe me promovimin e zbritjeve dhe personal selling (sdi si ta pekthej si term).
    Promovimi bashke me produktin, cmimin dhe shperndarjen jane komponente te marketing mix.

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e MEDEA
    Anėtarėsuar
    22-05-2002
    Vendndodhja
    jamaica
    Postime
    301
    te dashur parafoles,
    une jam njera qe marr vesh goxha nga marketingu, per aresye shkollimi e shume te tjera.

    gurl...ti sme ke kuptuar fareeeeeeeeeeeeeeee.... nuk po them qe reklama qe ben nje firme, reklama ne vetvete, apo ajo qe quani ju reklame eshte per tu ankuar......!!!! por vet fjala ne shqip...me reklamu...do te thote me u anku...! psh ti ben nje provim, merr nje note qe ste pelqen dhe reklamon rezultatin, dmth e konteston ate, nuk je dakort me te...per kete e kisha fjalen...

    publiciteti nuk eshte absolutisht ajo qe ti perfiton falas....per publicitetin nje kompani duhet te paguaje...packa se edhe victoria me syze gucci i ben publicitet markes, pa marre ndonje para prej saj.
    sa per 4 p je ne rregull.

    ti per cfare studion?

    p.s. nuk e di sa larg shqiperise jetoni ju te dy...por vihet re edhe fryma e pergjithshme te televizionet shqiptare...qe kur ka publicitet nuk shkruajne me reklama tek sigla...por pikerisht publicitet...per aresyen e mesiperme...se FJALA reklame sinjifikon gje tjeter.

    dhe sa per kompetencat e mia gurl...ato do te mund te ti demostroja vetem balle per balle....nuk mundet te ti paraqes ketu... gjithsesi nese nuk sheh shkronjat e medha te keshilloj ta largosh surratin nga monitori, ne mos te vesh syze.

    bye gal
    Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

  4. #64
    Ti mikeshe paske shkollen dhe kuptoke mire termat shqip.. une se dija prandaj nderhyra. Te me falesh tani te terhiqem une, jam veteriner nga Kina.

  5. #65
    Lady Kad Maska e gurl
    Anėtarėsuar
    29-10-2003
    Vendndodhja
    Pineal Gland
    Postime
    347
    MEDEA

    menyra se si ti kishe shkruar me siper me ato shkronjat e tua ishte shume ofensive dhe ironike per te gjithe forumistet qe e lexojne. Une kam mbaruar per kontabilitet dhe biznes, prandaj jam shume e sigurt ne ate qe po te shkruaj. ama per 4p isha ne rregull une?!...po me tha MEDEA mua normal qe ne rregull duhet te kem qene..... se ma aprovove ti.

    Sa per punen e reklames, si e perkthen ti ne Shqip adertising? Dhe mos me thuaj publicitet..sepse po the publicitet atehere do te te pyes si e perkthen... publicity? Jane dy gjera krejt te ndryshme dhe mos i ngaterro.

  6. #66
    Lady Kad Maska e gurl
    Anėtarėsuar
    29-10-2003
    Vendndodhja
    Pineal Gland
    Postime
    347
    Mire e ke ti StterollA. Boll u "reklamuam"

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e MEDEA
    Anėtarėsuar
    22-05-2002
    Vendndodhja
    jamaica
    Postime
    301
    pervec advertising e dashur ekzistojne edhe "commercials" qe gjithashtu sipas opinionit tat i bie te jene reklama...gjithsesi mendo cte duash...! pervec fjales publicitet ne shqip ka edhe fjale te tipit "mesazh promocional". nuk ka gjera te prera me thike, pavarsisht se ku e ke bo ti shkollen...apo ku e kam bo un.
    Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e Big Blue
    Anėtarėsuar
    02-09-2004
    Vendndodhja
    east anglia
    Postime
    194
    Mesazh promocionaaaaaaal ti gjoja........
    Do ta kete marre RAI'n qe ne kohe te partise ty Medea.

    Te thoje TELLALL te pakten!?

    ya ssse me?

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e arber x
    Anėtarėsuar
    02-03-2005
    Postime
    51
    Citim Postuar mė parė nga MEDEA
    fjala ne shqip...me reklamu...do te thote me u anku...!

    MEDEA ka te drejte ne kete pike. Po me ben cudi qe asnjeri prej jush nuk eshte ne dijeni te ketij termi dhe filloni e hidhni romuze ndaj njeri tjetrit, ose me sakte i beni teori njeri - tjetrit.... ...atehere e thene ndryshe dhe ndoshta ju ndihmon te kuptoni. Te gjitheve ju ka rene rasti te postoni nje pako, nje leter etj etj. Ne rastin kur pakoja ose letra nuk ka mberritur ne destinacion keshilloheni prej punonjesit te postes, ose jeni ne dijeni vete qe duhet te shkoni se bashku me faturen te beni reklamimin.
    Dmth ju vini ne dijeni sherbimin postar per ate qe ka ndodhur. RRjedhimisht duhet te ndodhi qe te behet rimbursimi i parave qe ke paguar etj etj.
    Nuk po flas per posten specifike ne Shqiperi sepse te gjithe e dime si funksionon, por ne rrethana te tjera keshtu duhet te ndodhe. Ju beni reklamimin dhe merrni demshperblimin.
    Sa per konceptin tjeter psh "advertisment" - eshte veprimi qe ndermerret per prezantimin e nje produkti ne treg, nepermjet shtypit, medias.

    Keshtu qe MEDEA, mos u shqeteso nese ka keqkuptime te tilla, sepse eshte normale. Per mua fajtoret e vetem ne kete mes jane njerezit e medias dhe TV qe nuk ka bere gje tjeter pervecse kane kopjuar terma, por qe s'kane pike lidhje me subjektet ne fjale.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arber x : 03-03-2006 mė 18:05
    Still waters run deep............www.studime-londer.co.uk

  10. #70
    Ajo thirret KERKESE.. ben kerkese per investigim te pakos qe ke nisur, jo reklame.

    Me beni nje nder te vogel dhe tregoni dallimin mes commercials dhe advertising. Flm

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e MEDEA
    Anėtarėsuar
    22-05-2002
    Vendndodhja
    jamaica
    Postime
    301
    sterolla ketu nuk bejme fjalor termash nga anglishtja...nqs ke paqartesi shifi ne fjalor, pasi as une vete nuk pretendoj ti di te gjitha.

    mendoj se commercials - jane spotet publicitare.

    ndersa advertising - eshte te besh nje produkt apo nje sherbim te njohur per audiencen e gjere, duke perdorur mjete te ndryshme informimi. advertising eshte te besh te njohur dicka, nepermjet nje jehone shumeformeshe.

    kerkesa i dashur eshte gje tjeter, reklamimi nje tjeter (NUK FLASIM PER REKLAME, POR PER REKLAMIIIIIIIIIIIIIIM)OHUUUUUUUUUUUU. as kam ndermend te merrem akoma me kete teme. shqiptari kete ka te keqe, qe pasi i ngulitet nje gje ne koke, ska burr none (apo gru) qe ta beje te mendoje perreth asaj qe di.

    big blue...edhe sikur te ma kapte rain ne kohe te partise, atehere smerrsha vesh nga ato gjera. mjafton qe ma ka kap 16 vjet demokracie....ca do me? apo ku marrim vesh ne per 16 vjet thuaj...i duam me 50 vjecare...se jeta eshte 300 vjet. ehhhh

    ARBER X ME RIKTHEVE DISI SHPRESEN SE KY POPULL SKA MARRE FUND TOTALISHT, NUK KAM SHUME KOHE QE JAM KTHYER NE FORUM..DHE SHOH SE PO NGJALLE POLEMIKE DHE PO THE DICKA NDRYSHE, KETU VEC DUAN TE TE MBYLLIN GOJEN.
    Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e arber x
    Anėtarėsuar
    02-03-2005
    Postime
    51
    Citim Postuar mė parė nga MEDEA
    NUK KAM SHUME KOHE QE JAM KTHYER NE FORUM..DHE SHOH SE PO NGJALLE POLEMIKE DHE PO THE DICKA NDRYSHE, KETU VEC DUAN TE TE MBYLLIN GOJEN.
    Po pse e vret mendjen.....ne ketu thjesht po diskutojme. Kush ka vesh le te degjoje - i thone nje fjale dhe si rrjedhim ; kush do le te kuptoje... apo jo?

    Pastaj mendoj qe SterollA duhet te jete nga kosova, apo jo SterollA? Dhe atje perdorimi i termave eshte disi me ndryshe.

    Nje sqarim i vogel ketu per SterollA dhe pyetjen qe u be (e ka thene dhe MEDEA me poshte, por une po e nenvizoj per SterollA ).

    Advertisement dhe Commercial jane e njejta gje: akti ose veprimi qe ndermerret per ta bere nje produkt te njohur ne treg, nepermjet radios, tv, gazetave etj..

    Eshte njelloj si te themi RRYME dhe ENERGJI, jane te dyja e njeta gje.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arber x : 04-03-2006 mė 15:21
    Still waters run deep............www.studime-londer.co.uk

  13. #73
    i/e regjistruar Maska e MEDEA
    Anėtarėsuar
    22-05-2002
    Vendndodhja
    jamaica
    Postime
    301
    hahaha o arbri...shife kur te dalin ne teme tjeter keta, dhe te fillojne te diskutojne a jane rryma dhe energjia e njejta gje....:PPppPP lol
    Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e arber x
    Anėtarėsuar
    02-03-2005
    Postime
    51
    Citim Postuar mė parė nga MEDEA
    hahaha o arbri...shife kur te dalin ne teme tjeter keta, dhe te fillojne te diskutojne a jane rryma dhe energjia e njejta gje....:PPppPP lol

    Po mire le te bejme dhe pak mesime fizike............ sa per rifreskim
    Still waters run deep............www.studime-londer.co.uk

  15. #75
    Citim Postuar mė parė nga MEDEA
    (NUK FLASIM PER REKLAME, POR PER REKLAMIIIIIIIIIIIIIIM)OHUUUUUUUUUUUU.
    Haa??!

    Sa mer vesh gomari nga muzika aq mer vesh dhe ti nga marketingu. Po diskuton me mua dhe mos fut gjithe shqiptaret ne te njejtin thes. Me sill ndonje referim ku mund ti lexoj ato qe ke then me siper qe te bindem se po bazohesh diku se po ja fut sa mbar e prapsht. Po flasim per reklamin e jo per reklame... kungull Stambolli.

    Nje nder ndarjet e reklamave eshte ajo ne: komerciale dhe jo-komerciale. Reklamat komerciale apo commercial ads jane reklamat profitabile qe promovojne produkte dhe kane per qellim rritjen e shitjes. Jo-komerciale apo noncommercial ads jane rekalmat qe promovojne gjeste bamiresie, edukim te popullates per probleme shoqerore, aktivizime religjioze, etj. Meqese masa e gjere ne te perditshmen me shume hasin ne reklama komerciale se ato jo-komecialet, fjala 'commercial' instiktivisht eshte be sinonim i 'advertising'. KShtu qe kur ti, eksperte MEDEA, dikush te thote commercials e tjetri ads dije qe nenkuptojne te njejten gje.. dhe fjaloret e perkthejne njelloj.

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e MEDEA
    Anėtarėsuar
    22-05-2002
    Vendndodhja
    jamaica
    Postime
    301
    sterolla ceshtja eshte ketu...qe une per keto qe flas i kam lexuar diku...gjithashtu dhe ti i ke lexuar diku ato qe mendon...neqoftese permbajtja e leximeve tona nuk perputhen, aq me keq. pak rendesi ka.mua nuk me intereson!!!!

    sa per shprehjen kungull stambolli...nuk duhet ta thoshe...sepse ti sme njeh aspak...dhe tek e fundit...i kam dy kunguj...por tirone...dhe tamam ne vendin e duhur...aty ku jua heqin trurin te gjitheve... more vesh mashurkino???

    c ya
    Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e Big Blue
    Anėtarėsuar
    02-09-2004
    Vendndodhja
    east anglia
    Postime
    194
    Ca tipi interesant kjo mer???
    Sot diamanti mezi po ben pune e ti hiqke tru me kunguj...!!!!

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e MEDEA
    Anėtarėsuar
    22-05-2002
    Vendndodhja
    jamaica
    Postime
    301
    ato lloj kungujsh jane magjike big blue...sepse gjithcka tjeter zhvleresohet para tyre...edhe paraja edhe diamantet...jane pika rreth se ciles rrotullohet bota...po nejse...

    merru me cikerrima...me "diamante".. :P
    Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e Big Blue
    Anėtarėsuar
    02-09-2004
    Vendndodhja
    east anglia
    Postime
    194
    Kot nuk thone "cfare ka vitrina ka dyqani".
    Po nejse, une po merrem me cikerrima e ti merru me kunguj.
    Te ecte mbare bixnici.

  20. #80
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-01-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    31
    Nje artikull marketingu qe ben fjale per lidhjen e reklames me marken.

    A eshte duke e vrare reklama marken tuaj?
    nga Karon Thackston

    Eshte e ēuditshme per mua se si kompanite shpenzojne me mijera dollare per te zhvilluar nje marke, te cilen e prishin sapo krijojne fushatat e tyre te reklames. Ata investojne mbi ngjyrat, germat, dizajnin e logos, krijimin e faqes se internetit dhe analizat e audiences se synuar, por me pas kur eshte koha per te sjelle mesazhin e tyre tek publiku, gjithēka flaket tutje.
    Rast konkret: nje kolegj teknik lokal ne qytetin tim kohet e fundit ka nisur nje fushate televizive reklamimi. Ky institucion me pare kishte nje imazh te zhvillimit te trajnimeve me te mira per profesionet me baze teknike. Ata kane shpenzuar keto vitet e fundit per te shitur ne publik me kembengulje nje imazh te perkatesise se teknologjise se larte. Kjo eshte arsyeja pse une nuk mund te imagjinoj ēfare ndodh gjate prodhimit te kesaj reklame.

    vazhdimi eshte ketu:
    http://www.albpr.org/g-news/modules....rticle&sid=120

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Shqiptar nė SH.B.A. qė merr vesh nga marketingu
    Nga Kandili 1 nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 10-01-2007, 16:38
  2. Marketingu dhe menaxhimi nė futboll
    Nga Davius nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-05-2005, 17:59
  3. Si e justifikoni moralen?
    Nga Veshtrusja nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 23-10-2004, 23:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •