Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 84

Tema: Marketingu

 1. #21
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,666
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 13 postime
  Ka.................................

 2. #22
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ligji i Mendjes


  Eshte me mire te jesh i pari ne mendje, se te jesh i pari ne treg!

  Ka ndonje gje qe nuk shkon me ligjin e lidershipit?
  Jo, por ligji i mendjes e permireson ate. Eshte me mire te jesh i pari ne mendjen e bleresit, se sa te jesh i pari ne treg. Te jesh i pari ne mendje, eshte gjithcka ne marketing. Te jesh i pari ne treg eshte e rendesishme, sepse te lejon te hysh i pari ne mendjen e bleresit.
  Kompjuteri i pare personal ishte MITS Altair 8800. Sipas ligjit te udheheqjes ky prodhim me kete emer te tmerrshem duhet te ishte numri 1 nder kompjuterat personal, por fatkeqesisht ai nuk gjendet me. Du Mont shpiku TV-ne e pare komercial, Duryea ndertoi automobilin e pare, Hurley hodhi ne treg lavatricen e pare. Askush nuk i permend me keto, sikur te mos kishin ekzsituar kurre.
  Mos ka pra ndonje gabim ne ligjin e lidershipit rreth te cilit folem? Jo, por ligji i mendjes e modifikon ate. Sic e thame, te jesh i pari ne treg eshte e rendesishme, sepse te lejon te hysh i pari ne mendjen e bleresit. Psh. IBM s'ishte i pari ne treg me kompjuterat standarte. Remington Rand ishte i pari me produktin UNIVAC. Por fale nje fushate masive marketingu, IBM hyri i pari ne mendjen e konsumatorit dhe arriti te fitonte shpejt betejen per tregun e kompjuterave.
  Ligji i mendjes rrjedh nga ligji i perceptimit. Nese marketingu eshte lufte per perceptim dhe jo per produkt, atehere mendja e konsumatorit ka me shume rendesi ne treg. Shume sipermarres ngaterohen me kete ligj. Dikush ka nje ide ose koncept dhe mendon se do revolucionarizoje industrine. Ne fakt, edhe mund te jete ashtu. Problemi qendron ne renjosjen e kesaj ideje ose koncepti ne mendjen e klientit potencial. Zgjidhja e zakonshme per kete problem eshte: paraja.
  Fatkeqesisht, kjo zgjidhje te krijon pershtypjen se pergjigja e te gjitha pyetjeve te marketingut eshte e njejte: paraja. Dhe kjo s'eshte e vertete, sepse me shume para shperdoreohen ne marketing se sa ne programe te tjera (kuptohet jo qeveritare).
  Nuk e ndryshon dot nje mendje qe eshte mbushur top.
  Wang ishte e para makine elektronike daktilografike, por bleresit e injoruan dhe shkuan drejt e tek kompjuterat. Kompania Wang nuk arriti dot te bente tranzicionin nga makina daktilografike ne kompjuter, pavarsisht se shpenzoi miliona dollare per reklamimin e kompjuterave personale qe filloi te prodhonte. Sot e kesaj dite Wang njihet si kompani pajisjesh elektronike shtypi.
  Xerox ishte e para makine fotokopjuese dhe me vone u mundua te hynte ne tregun e kompjuterave. Humbi 25 vjet dhe 2 miliarde dollare, por nuk arriti dot sukses ne kete treg.
  Gjeja e vetme me pa vlere qe mund te besh ne marketing eshte te mundohesh t'u ndryshosh mendjen bleresve.
  Nese synon te besh pershtypje tek nje person, kjo nuk arrihet duke krijuar dalengadale tek ai nje imazh te mire ndaj teje. Mendja nuk punon ashtu. Qe t'ia arrish qellimit duhet te hysh aty menjehere, me force. Duhet te hysh me vrull, sepse njerezit ne pergjithesi nuk kane qejf te ndryshojne mendim. Nese te perceptojne ne nje menyre ose ne nje tjeter, ashtu do mbetesh ne mendjen e tyre. Kendveshtrimi i tyre zor se ndryshon.
  Nje nga misteret me te medha ne marketing eshte roli i parase. Ne nje rast nje grusht para bejne mrekullira, ndersa heren tjeter miliona dollare nuk shpetojne dot nje kompani nga rrenimi.
  Kompjuterat Apple filluan te prodhohenj duke u mbeshtetur tek nje investim fillestar prej 91,000 dollaresh nga Mike Markkula. Problemin e hyrjes ne mendjen e konsumatorit Apple e zgjidhi me emrin e thjesht qe ka. Nga ana tjeter konkurentet vuanin nga emra te komplikuar e qe ishin shume te veshtire per t'u mbajtur mend. Ne ditet e hershme te kompjuterave 5 kompani ishin radhitur per te filluar garen: Apple 11, Commodore Pet, IMSAI 8080, MITS Altair dhe Radio Shack TRS-80. Le te shtrojme pyetjen cili nga keta emra eshte me i thjeshti per t'u mbajtur mend?

  Ok, tani topin po jua pasoj shokeve ..........

 3. #23
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kuqalashja
  Ka dege marketingu ne UT?
  Sigurisht qe ka.
  Eshte dega Administrim Biznesi qe 3 vitet e para ben njohuri te pergjithshme, ndersa ne vit te katert ndahet ne profilet: Marketing, Manaxhim, Turizem dhe Administrate Publike.
  Manaxhimin e preferojne me teper studentet, pastaj vjen Marketingu, Administrim Publik dhe ne fund Turizmi.
  Ka raste qe Turizmin e parapelqejne nje numer i vogel studentesh, psh ne kohen time ishin vetem 7, dhe si rrjedhoje kjo dege nuk u hap fare.
  Keta 7 personat rizgjodhen midis ketyre 3 degeve te tjera.

  Bye

 4. #24
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ouu , asnjeri s'e paska marre topin?
  Ok, po luaj vete me mire, po kur te keni qejf me beni ze, qe t'ua pasoj topin.

  Atehere:

  4.
  Ligji i Perceptimit

  Marketingu nuk eshte nje beteje prodhimesh, por perceptimi!

  Shume njerez mendojne se marketingu eshte lufte produktesh dhe me kalimin e kohes artikulli me i mire do te fitoje. Ata qe merren me marketing ne shumicen e kohes jane te shqetesuar me kerkime dhe mbledhje faktesh. E analizojne situaten per t’u siguruar qe e verteta eshte ne anen e tyre. Pastaj hyjne ballelarte ne arenen e marketingut, te sigurt qe kane ne duar produktin me te mire dhe kur tymi i betejes te kete rene, ata do te jene fitimitaret.
  Ky eshte nje iluzion. Nuk ka realitet objektiv. Nuk ka fakte. Nuk ka produkte te persosura. Te vetmet gjera qe ekzistojne ne boten e marketingut jane perceptimet nga ana e klientit te mundshem; realiteti eshte menyra sesi i perceptojne ata gjerat. Gjithcka tjeter eshte iluzion. E verteta eshte relative. Cdo njeri e sheh te verteten ndryshe nga nje tjeter.
  Njerezit perqafojne fort besimin se realiteti eshte bota jashte mendjes dhe se individi eshte thjesht nje njolle e vogel ne univers. Ne fakt, eshte e kunderta. I vetmi realitet per te cilin mund te jesh i sigurte eshte menyra se si i percepton gjerat ti. Nese universi ekziston, ai ekziston brenda mendjes tende dhe mendjes se te tjereve. Ky eshte realiteti me te cilin programet e marketingut duhet te merren.
  Kur e verteta qenka kaq iluzive, pse kaq shume diskutime mbi “faktet” ne marketing?
  Pse kaq shume eksperte marketingu mendojne qe e verteta anon nga ata dhe detyra e tyre eshte te perdorin te verteten si nje arme per te korrigjuar keqperceptimet ne mendjet e klienteve te mundshem? Ata perqendrohen ne fakte, sepse mendojne realitetin objektiv. Gjithashtu sic e kemi permendur me pare, eshte e lehte te mendosh se e verteta eshte me ty. Nese mendon qe te duhet produkti me i mire per te fituar betejen e marketingut, atehere e ke me te lehte te mendosh se ti ke produktin me te mire. E vetmja gje qe kerkohet eshte nje modifikim i vogel i konceptimit tend.
  Te ndryshosh bindjen e nje klienti te mundshem eshte dicka tjeter. Mendjet e konsumatoreve jane shume te veshtira per t’u ndryshuar. Thjesht duke pasur nje experience fare te vogel me nje kategori produktesh, bleresi mendon qe ai ka te drejte. E verteta universale per te eshte perceptimi qe ai ka ne mendje.
  Nje menyre e thjeshte per te pare fuqine e perceptimit ndaj produkteve eshte te krahasosh artikujt qe tregtohen ne kontinente te ndryshme. Psh.3 automobilat e importit me te shitur ne USA jane Honda, Toyota dhe Nissan. Pjesa me e madhe e profesionisteve te marketingut mendojne se lufta ndermjet ketyre kompanive eshte e bazuar ne cilesine, stilin e automjetit, fuqine e motorit dhe cmimin. Nuk eshte e vertete. Lufta bazohet ne ate qe mendojne njerezit rreth ketyre markave. Marketingu eshte lufte perceptimesh.
  Prodhuesit japoneze shesin te njejten sasi makinash si ne vendin e tyre dhe ne USA. Nese marketingu do te ishte beteje produktesh, atehere fare thjesht mund te arrinim ne konkluzionin qe renditja e shitjeve do te jete e njejte si ne Japoni dhe ne USA. Por shitjet e Honda-s ne Japoni jane me te uleta se Toyota dhe Nissan, qe radhiten perkatesisht ne vend te pare dhe te dyte. Madje shitjet e Toyota-s ne tregun japonez jane 400% me te larta se te Honda-s. Atehere ku eshte ndryshimi midis Honda-s ne Japoni dhe asaj ne USA? Produktet jane te njejte, por menyra e perceptimit nga bleresit eshte e ndryshme.
  Nese i thua shokeve ne New York qe ke blere nje Honda, ata mund te te pyesin: “Cfare lloj makine morre? Nje Civic? Nje Accord? Apo nje Prelude?”. Nese i thua miqve te tu ne Tokio se ke blere nje Honda, ata mund te te pyesin, “Cfare lloji motori morre? Ne Japoni, Honda hyri si prodhues motocikletash dhe sic duket, pjesa me e madhe e japonezeve nuk duan te blejne nje makine nga nje prodhues motorash.
  Pse Campbell’s eshte supa me e mirenjohur ne USA, nderkohe qe s’ka kurrefare fame ne UK? Pse eshte Heinz supa me e preferuar ne UK dhe askush nuk e blen ne USA? Marketingu eshte beteje perceptimesh dhe jo produktesh. Marketingu eshte procesi i punes me keto perceptime.
  Disa shefa ekzekutive ne industrine e pijeve mendojne se marketingu eshte beteje shijesh. Epo, New Coke ishte ne vend te pare persa i perket shijes. (Kompania Coca-Cola beri nje sondazh me mbi 200,000 persona dhe rezultoi qe New Coke kishte shije me te mire se Pepsi dhe Pepsi kishte shije me te mire se Coca-Cola Classic, formula origjinale). Por kush po e fiton betejen e marketingut? Pija qe sondazhi shkencor e paraqiti me shijen me te mire pothuajse nuk ekziston fare, ndersa ajo qe rezultoi si shija me e keqe eshte ne radhe te pare nga sasia e shitjeve.
  Ajo cka e ben betejen e marketingut me te veshtire, eshte qe konsumatoret shpeshhere i bazojne vendimet per te blere dicka ne perceptimin e realitetit nga dikush tjeter. Kesaj shpeshhere i referohemi si principi “dihet nga te gjithe”.
  Dihet nga te gjithe qe japonezet bejne automobile te nje cilesie me te larte se amerikanet. Keshtu qe shume njerez marrin vendime per te blere duke u bazuar mbi kete gje. Kur i pyet bleresit nese kane pasur experience paraprake me automobilet japoneze, shumica pergjigjen, jo. Dhe shumicen e rasteve “e retushojne” eksperiencen e tyre me produktin qe te jete ne nje vije me perceptimin qe kane ndaj tij. Nese ke pasur experience te keqe me makinat japoneze do te kesh qene i pafat, sepse dihet nga te gjithe qe ato jane te nje cilesie te larte.
  Te gjithe e dine se vetura Audi ka probleme. Me 23.11.1986 kanali televiziv CBS ne programin “60 Minuta” i kushtoi vemendjen nje dokumentari te shkurter te quajtur “Jashte kontrollit”. Ky dokumentar i terhoqi vemendjen publikut ndaj makinave Audi qe marrin gaz vete dhe u rritet shpejtesia pa ndikim nga shoferi. Shitjet e Audi-t ne USA rane nga 60.000 ne 1986, ne 12.000 ne 1991. Cdo ekspert makinash qe ka kontrolluar Audin s’ka arritur ta riprodhoje difektin, te cilin e vuri ne dukje emisioni televiziv. Sidoqofte, opinioni negativ ndaj Audit vazhdoi te ishte i gjalle per vite me radhe.
  Kohet e fundit Audi ka ndermarre nje fushate reklamimi ku krahason makinat e veta me ato te prodhuara nga Mercedes-Benz dhe BMW. Sipas reklamave, ekspertet gjermane te makinave e cilesojne Audi-n si makine me te mire se Mercedes-Benz dhe BMW.
  Po ti a beson kete? Rrezik jo. A eshte e vertete? A ka shume rendesi?

  ...............................................
  Bo sa jam lodh ta shkruaj . Hajt kalofshi mire, une ika te festoj se kam ditelindjen sot.
  Tung
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eros26 : 10-06-2005 mė 05:08

 5. #25
  i regjistruar Maska e rezi_Mynihut
  Anėtarėsuar
  13-10-2002
  Vendndodhja
  Munich, Germany
  Mosha
  44
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  te lumshin duart o i pa lodhuri Eros,
  ne pamje te pare duket se po luan vetem ti me topin,
  kurse ne te tjeret jemi telespektatore....
  kush jane te tjeret?
  per kete loje jane te pakte lojtaret (ne 3 muaj nga hapja e temes 3-4 lojtare)
  ti the diku larte se edhe ne fakultet u mbyll nje dege (turizmi) se te interesuarit
  ishin te pakte.
  E ku i duhet shqiptareve dega e Turizmit!?!
  nejse...

  Ti je regjizori i temes dhe te bie ty ta mbash topin me shume,
  une vete jame ne Gjermani dhe me shume topa neper kembe
  (jame bere si xhonglere cirku)

  po i printoj postimet e temes dhe i lexoj ne tramvaj.

  Tek ligji i pare ti beje nje ilustrim nga jeta shqiptare (p.sh. "Amita")
  mendoj se ilustrime te tilla kane edhe me shume peshe se ato te IBM dhe Coca Cola-s......
  keshtu ligjet e ketij libri marrin ngjyrat e specifikat e botes tone shqiptare....
  ....
  kjo eshte edhe me e veshtire, por ja vlen ta provojme!

  me poshte 2 autoret e librit
  (une s“i kisha ndegjuar kurre emrat e tyre)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga rezi_Mynihut : 10-06-2005 mė 08:28

 6. #26
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Rezi komplimenta per web-in, eshte teper funksionale, vetem i mungon ca marketing .

  Persa i perket ilustrimit te ligjeve me shembuj nga eksperienca shqiptare, eshte teper e veshtire, sepse nuk ekzistojne studime apo thjesht dhe vezhgime te mirefillta, persa i perket fushes se marketingut.
  Prandaj dhe une si vezhgues amator , atje ku mundem e fus nga nje shembull.
  Gjithsesi rasti me i fundit qe mund te kete lidhje me ligjin e perceptimit eshte ai i patatinave Cheetos, mbi te cilat u hodh dyshimi se kishin perberes te ndaluar "para red". Lajmi u perhap aq shpejt dhe u bene gjithe ato kronika sensibilizuese, sa qe dhe tani qe ky lajm qelloi i rreme, do jete e veshtire qe konsumtoret (ne kete rast te vegjelit, sikunder dhe prinderit e tyre), t'i rikthehen ketij produkti.
  Gjithesesi bilancet i ben ne fund kompania distributore. Une thjesht aludova.

  Sa per autoret, as une s'i kisha degjuar me pare, sepse pak libra marketingu qarkullojne ne Shqiperi, por keta mbahen si strategjiste dhe konsulente te suksesshem, dhe njeri prej tyre, Jack Trout, ka nje kompani marketingu me perfaqesi ne 13 shtete ne USA.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e amaro
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  NenToke
  Mosha
  38
  Postime
  242
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  eros26 shume bukur po shkruan dhe marketingun po tregon si nje loje zbavitse, qe ne fakt eshte zbavitse kur e luan mire, do doja te dija disa shembuj triumfues te firmave shqiptare qe kane perdorur marketingun per te marre ne lidershipin e tregut, me qe je ne tirane nqs se ka mundesi. Mund te jete interesante te dihet qe ka apo jo nje shembull te tille per faktin qe siē u permend me lart ne ne shqiperi nuk jemi akoma nje popull konsumator ku supermarketet qe jane simboli i konsumimit shihen akoma si tabu.
  Me qe eshte tema tek marketingu, po mendoja dhe kurre ne jete nuk do merrja seriozisht mendimet e nje eksperti marketingu qe quhet Eros, ndoshta nje nick tjeter do te jepte me shume seriozitet ne treg shaka.
  Money Makes Man act Funny

 8. #28
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga amaro
  eros26 shume bukur po shkruan dhe marketingun po tregon si nje loje zbavitse, qe ne fakt eshte zbavitse kur e luan mire, do doja te dija disa shembuj triumfues te firmave shqiptare qe kane perdorur marketingun per te marre ne lidershipin e tregut, me qe je ne tirane nqs se ka mundesi. Mund te jete interesante te dihet qe ka apo jo nje shembull te tille per faktin qe siē u permend me lart ne ne shqiperi nuk jemi akoma nje popull konsumator ku supermarketet qe jane simboli i konsumimit shihen akoma si tabu.
  Me qe eshte tema tek marketingu, po mendoja dhe kurre ne jete nuk do merrja seriozisht mendimet e nje eksperti marketingu qe quhet Eros, ndoshta nje nick tjeter do te jepte me shume seriozitet ne treg shaka.
  Hahaha jo mor vella emrin e kam Eri, por qe te rigjej nje nick tjeter me duhet te bej nje proces te ri "brand building" dhe s'e di sa do me vene kostot, prandaj me mire po vazhdoj me kete qe kam.
  Po dhe ti aman "farmak" qenke nga goja, kot se paske vendos kete nick .

 9. #29
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  [QUOTE=amaro]do doja te dija disa shembuj triumfues te firmave shqiptare qe kane perdorur marketingun per te marre ne lidershipin e tregut, me qe je ne tirane nqs se ka mundesi. Mund te jete interesante te dihet qe ka apo jo nje shembull te tille per faktin qe siē u permend me lart ne ne shqiperi nuk jemi akoma nje popull konsumator ku supermarketet qe jane simboli i konsumimit shihen akoma si tabu.[QUOTE]
  Sinqerisht eshte e veshtire te nxjerresh te dhena te bazuara, mbi lidership=er ne tregun shqiptare, sepse ekonomia eshte komplet informale. Jo se nuk nxirren, por duhet te besh kerkime ne tatime, ne terren, ne dogana qe te nxjerresh konkluzione qe i afrohen vertetesise. Ketu nga flas une thjesht mund te te jap shembuj me hamendesi, apo per aq informacion dhe njohuri sa kam.
  Kompani qe bejne marketing te mirfillte rralle gjen. Shumica e bizneseve e konsiderojne marketingun = reklame.
  Ketu ekzistojne gjera shume paradoksale
  Psh. Ti ke kompanine me te madhe te sigurimeve ne Shqiperi -SIGAL me 35% te tregut- vetem me nje person qe pergjigjet per marketingun. Dhe ky person vetem sa mbyll pagesat me TV-te ose radiot ku transmetohen reklamat, sepse qe te bej nje plan marketingu ku te perfshihen instrumanta te tjere, as qe behet fjale.
  Birra Stela qe e kemi permend diku me siper eshte treguar teper aktive ne marketing kete periudhen e fundit, duke marre sipas gjykimit tim nje pjese te mire te tregut, brenda kategorise "birra familjare". Marketingu i kesaj kompanie eshte bazuar ne dhenien e materialeve promovuese per lokalet qe ne te njejten kohe jane me vlere per keta te fundit (si psh. frigorifere, cadra per diell, tenda per lokale, si dhe aparate per birre me krikell), ne kembim te eskluzivitetit te shitjes se birres Stela dhe te asnje tjetre te konkurentit, brenda atij lokali.
  Ne tregun e kafese kompania "Lori" eshte nje lider i mirfillte, ne saj te marketingut qe ka zhvilluar. Me shifra te sakta nuk flas dot, por dukshem eshte lider.
  Persa i perket cigareve Marlboro e bardhe mban numrin 1 persa i perket kategorise "premium", sepse perputhet cilesia me cmimin. Dhe marketingu ka qene nje faktor vendimtare ne vendosjen e lidershipit.

  Vazhdoj here tjeter se me duhet te dal....... te me falesh

 10. #30
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ok vazhdojme dhe ca me shembuj nga realiteti shqiptare.

  Duke verejtur realitetin shqiptare dukshem bie ne sy se popullsia eshte e ndare ne dy nivele ekonomike: 1. te varfer (ne perqindje teper te madhe) dhe 2 . te pasur.
  Shtrese te mesme nuk ka.
  Bazuar ne kete fakt, ne me te shumten e rasteve vendos "Ēmimi" mbi lidershipin ne treg, pavarsisht se cilesia le teper per te deshiruar.
  Marketingu shpesh per kompanite qe prodhojne apo shperndajne produkte te konsumit te gjere, behet nga manaxheri i shitjeve qe ne rastin me te mire mund te kete shkolle te larte te mbaruar ose per mesues, ose per Agrare, ose per inxhinjeri nafte. Per me teper politikat e pagesave nga retailers, konsiderohen nje faktore tjeter qe mund te te jap mundesine per te marre pjese tregu. Kjo do te thote qe ti con tek pika e shitjes me pakice ose shumice x sasi malli dhe leket i merr pas 1 muaji apo kur te shitet malli. Kjo procedure mbart dhe nje risk te madh te moskthimit te parave nga ana e shitesve, pervec faktit qe kompanise i bllokohen mjetet qarkulluese financiare per nje kohe te konsiderueshme.
  Nje shembull te tille ka ndjekur dhe vajrat Mobil 1, qe hyne vone ne treg, por shume shpejt zune pjese te mire te saj.
  Redbull eshte nje lider i padiskutueshem ne tregun e energy drink.
  Pervec nje sistemi te mireorganizuar shperndarje, pervec faktit qe ishte e para pije ne kete kategori qe hyri ne Shqiperi, pervec faktit qe shitjet e saj jane te kondicionuara nga marketingu global qe ben kompania meme, ajo perdor nje poltike teper atraktive me shitesit me shumice. Ajo u ve nje objektiv ketyre shitesve per te arritur nje limit xhiroje e zeme prej 100.000 lek (te reja) brenda nje afati 3 mujore. Nese kompanite e arrijne kete limit, atyre u jepet si shperblim e zeme 1 arke me Redbull falas, per ta shitur per hesap te tyre (me pak fjale me perllogari te thjeshte nje stimul prej 3.500 lekesh).
  Keshtu shitesi i shumices per te perfituar bonusin, eshte i motivuar ta shtyj produktin per tek shitesi i pakices dhe te lej menjane produktin e konkurentit, qe ne kete rast i pari eshte Bullit, (pervec te tjereve si "Rush", "Shark", etj.) i cili ka 2 vjet qe po ndermerr nje fushate agresive reklamuese, por rezultatet jane shume te uleta.
  Si shembuj liderash mund te permend Coca-Cola ne formatin "bottle", ndersa Pepsi ne "can". Kjo e fundit, vjen e kushtezuar nga politika e marketingut qe ka ndjekur Pepsi sikurse dhe Stela me siper, e cila ka ofruar frigorifere dhe aksesore te tjere, kundrejt marrjes se eskluzivitetit per te shitur vetem pijet e tyre brenda lokaleve.
  Shume pyetjeve te tjera mbi lidershipin i jepet pergjigje nepermjet nivelit qe zene produktet ne shkallen tone mendore.
  Per kete mbase flasim me vone tek Ligji i Niveleve.

 11. #31
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ligji 5. Ligji i Fokusit

  Ligji i Fokusit


  Nje fjale ne mendjen e klientit!

  Nje kompani ka mundesi te behet shume e suksesshme, nese gjen nje menyre per te pronesuar apo rrenjosur nje fjale ne mendjen e klientit te mundshem. S'eshte nevoja te gjesh nje fjale te nderlikuar ose te krijosh nje neologjizem. Fjalet e thjeshta jane me te mirat, te marra drejt nga fjalori.
  Ky eshte ligji i fokusit. Menyra me e mire per te hyre ne mendjen e klientit eshte te fokusohesh ne nje fjale ose koncept te vetem. Kjo eshte sakrifica me e madhe ne marketing. FedEx arriti te rrenjos konceptin "brenda nates" ne mendjen e klienteve potencial, sepse sakrifikoi cdo sherbim tjeter qe ofronte dhe u fokusua vetem ne dergimin e pakove brenda nates ne destinacion.
  Vihet re qe ligji i udheheqjes - me mire te jesh i pari se sa me i miri - i krijon mundesine kompanise ose markes se pare te ngulise nje fjale ne mendjen e klientit potencial. Por fjala qe lideri i nje fushe te caktuar po mundohet te rrenjose duhet te jete e thjeshte, pothuajse e padukshme ne syte e klientit.
  Mund te besh nje prove te vogel fjalesh per te provuar se kush jane udheheqesit per cdo kategori. Nese dikush permend fjalet kompjuter, makine fotokopjuese, cokollate dhe kola, ne pjesen me te madhe te rasteve 4 kompani te vijne ne mendje IBM, Xerox, Nestle dhe Coca Cola (te me falni qe i riperseris shembujt, por keto jane).
  Nje lider i zgjuar ben dhe nje hap me shume per te forcuar pozicionin dominant. Kompania Heinz ka pronesuar fjalen "ketch up", por ajo beri gjithashtu nje hap me teper duke nxjerre ne pah karakteristiken me te rendesishme te ketij produkti- viskozitetin.
  kompanite (markat) me te suksesshme jane ato qe kane arritur te ngullitin ne mendjen e bleresit nje fjale apo moto te tyre, pavarsisht nese kjo ka qene thjesht nje rastesi apo program i paramenduar. (Disa fjale si fahrvergnugen e Volkswagen s'ia vlen ti pronesosh). Ja disa shembuj fjalesh e markash:
  Crest - mirembjetje dhembesh
  Mercedes - Inxhinjeri
  BMW - cilesi
  Volvo - siguri
  .... vazhdon ky ligj

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Anėtarėsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Eros26
  Ligji i Mendjes


  Eshte me mire te jesh i pari ne mendje, se te jesh i pari ne treg!

  Ka ndonje gje qe nuk shkon me ligjin e lidershipit?
  Jo, por ligji i mendjes e permireson ate. Eshte me mire te jesh i pari ne mendjen e bleresit, se sa te jesh i pari ne treg. Te jesh i pari ne mendje, eshte gjithcka ne marketing. Te jesh i pari ne treg eshte e rendesishme, sepse te lejon te hysh i pari ne mendjen e bleresit.
  Kompjuteri i pare personal ishte MITS Altair 8800. Sipas ligjit te udheheqjes ky prodhim me kete emer te tmerrshem duhet te ishte numri 1 nder kompjuterat personal, por fatkeqesisht ai nuk gjendet me. Du Mont shpiku TV-ne e pare komercial, Duryea ndertoi automobilin e pare, Hurley hodhi ne treg lavatricen e pare. Askush nuk i permend me keto, sikur te mos kishin ekzsituar kurre.
  Mos ka pra ndonje gabim ne ligjin e lidershipit rreth te cilit folem? Jo, por ligji i mendjes e modifikon ate. Sic e thame, te jesh i pari ne treg eshte e rendesishme, sepse te lejon te hysh i pari ne mendjen e bleresit. Psh. IBM s'ishte i pari ne treg me kompjuterat standarte. Remington Rand ishte i pari me produktin UNIVAC. Por fale nje fushate masive marketingu, IBM hyri i pari ne mendjen e konsumatorit dhe arriti te fitonte shpejt betejen per tregun e kompjuterave.
  Ligji i mendjes rrjedh nga ligji i perceptimit. Nese marketingu eshte lufte per perceptim dhe jo per produkt, atehere mendja e konsumatorit ka me shume rendesi ne treg. Shume sipermarres ngaterohen me kete ligj. Dikush ka nje ide ose koncept dhe mendon se do revolucionarizoje industrine. Ne fakt, edhe mund te jete ashtu. Problemi qendron ne renjosjen e kesaj ideje ose koncepti ne mendjen e klientit potencial. .
  Citim Postuar mė parė nga eros

  Citim
  Postuar mė parė nga R2T

  Qellimi i reklames mbaron me formimin e nje emri ne trurin tend, me vendosjen e atij emri ne kujtesen tende. Nuk eshte e thene qe reklama te jete e bukur apo terheqese, mjafton te percjelli mesazhin dhe te te informoje per produktin. Kete me sa duket keto reklama e kane kryer me se miri..
  S'besoj se ky eshte qellimi i reklames. Reklama duhet te nxise shitjet, ta kthej nje blerje ne nje riblerje.
  Vertete mund te forcohet brandi kur fiksohet ne mendje, por reklama nuk duhet te prodhoj efekte negative tek konsumatori, si ne rastin e permendur. Ne vend qe te gjeneroj shitje, ajo kthehet ne nje boomerang.
  Besoj se keto kompani e kane kaluar fazen e pare te hyrjes ne treg (per me teper Birra Tirana), ku mund te aplikosh keto forma reklame informuese.
  Per mendimin tim duhet te kalojne ne nje faze tjeter, ku te targetojne konsumatorin e synuar, ku perseri mund te shtoj se ata dhe po te perpiqen me marketing te fuqishem, nuk mund te shkojne me teper se "birra familjare". Imazhi i tyre eshte krijuar perfundimisht ne mendjen e konsumatorit.
  Me pak fjale targeti i tyre mbeten njerezit me te ardhura te uleta (qe dhe per shume kohe do te jete shumica dermuese e popullsise). Meqenese targeti dihet, mundohu te krijosh reklama terheqese per te perthithur sa me shume pjese nga ky treg (qe per fat te mire zoterohet ne % te madhe nga kompanite vendase).
  E pra eros a e shef se si i kundeshton vet fjalet e tua. Eshte plotesisht ajo qe permenda me pare, se qellimi i reklames eshte te ngulise nje emer ne trurin e konsumatorit. Sic e the dhe ti nuk ka rendesi te jesh i pari ne treg, rendesi ka te jesh i pari ne mendjen e konsumatorit.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Anėtarėsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Marketingu ne Shqiperi si Interneti ne Afganistan.

  Marketing nuk mund te quhet, per mua, nje reklame ne TV apo ne gazete. Per mua keto jane perpjekje mediokre per te terhequr nje klientele, pavaresisht nese eshte perkatesja apo jo. Pra Marketingu i mirefillte ne Shqiperi eshte non-egzistent.
  Marketingu eshte nje sere veprimesh qe ndajne klientelen ne grupime te percaktuara, analizojne statistikat e ketyre grupimeve dhe ndertojne nje sere reklamash per te terhequr vetem audiencen e duhur. P.sh ne Shqiperi per ti dhene emer vetes mjaftohesh me nje reklame ne TV. Supozojme ne kete rast nje prodhues vere Zinfandel. Reklama ne TV per te nuk do ishte aspak kosto eficente. Per ato miljona leke qe ka harxhuar ai ka reklamuar tek nje pjese e mire e popullsise qe nuk u intereson fare vera Zinfandel, p.sh gra, kalamaj, pleq, atyre qe nuk u pelqen kjo lloj vere, etj etj. Harxhim i kote fondesh.
  Cfare nevojitet per nje faze te plote marketingu.

  Grumbullim Informacioni
  1- Data Mining (minjera e informatave). Shqiperise ne rradhe te pare i mungon nje organizate e mirfillte qe mbledh informacionin e konsumatoreve. Ne vendet e zhvilluara te gjithe dyqanet e medha i pajisin klientet e tyre me karta te vecanta. Keto karta grumbullojne informacion sa here konsumatori blen dicka tek ta. Ky informacion me pas shitet tek keto organizata grumbulluese te cilat ua shesin kompanive te interesuara. P.SH Zenuni ka karte konsumatori tek Supermarketi BIZHDIL. Ai blen vazhdimisht dhe rregullisht Vere Zinfandel te vjeteruar 30 vjet. Supermarketi ja shet kete informacion (adresen, emrin dhe deshiren e Zenunit) Organizates perkatese qe mbledh informacion, e cila me pas ua shet kete informacion kompanive qe prodhojne Vere Zinfandel te vjeteruar 30 vjet. Organizata mbledh informacion ne shume menyra data mining. Kjo mund te vije nepermjet e-mailave ne internet (dihet se nese konsumatori shpreh deshiren per nje lloi produkti nepermjet interenetit, kompania e qe ka serverin e e-mailit ja shet kete informacion organizatave qe grumbullojne data), organizatave qeveritare etj etj

  2- Sondazhet. Sondazhet jane forma me e lodhshme por me efikase e grumbullimit te informaciont. Organizata sondazhesh kryejne vazhdimisht pyetesore per lloje te ndryshme produktesh nepermjet telefonave, ne internet apo drejt per drejt, dhe me pas kete informacion ua shesin organizatave qe grumbullojne data

  Ndarja e konsumatorit ne grupe dhe analiza e informacionit
  Pasi organizata ka mbledhur informacion te mjaftueshem i ndan konsumatoret ne grupime te vecante dhe ua shet kete info kompanive perkatese. Keshtu Zenuni qe pi vere Zinfandel i shitet 30 kompanive qe prodhojne kete lloj vere. Me pas keto kompani e fusin Zenunin ne nje nen-kategori qe mund te ndahet ne moshen, llojn e veres apo te ardhurat qe ka, per te ndertuar nje reklame sa me joshese per te dhe per ti rklamuar produktin e duhur. Psh ai mund te vendoset ne nen-kategorine e konsumatoreve qe duan vere te vjeteruar per 30 vjet.

  Ndertimi dhe shperndarja e reklames
  Kompania e veres tashme ka ne dore informacionin me te sakte. Pra ka nje konsumator qe eshte i interesuar tek lloi i veres se saj, pra e vetmja detyre eshte nje reklame e ndertuar posacerisht per te. Duke qene se kompania i di klientat e saj nderton nje sere reklamash vetem per keta kliente pa humbur kohe me pjesen tjeter te audiences. (si p.sh me lart reklama e birres ne TV). Kompania nderton nje kampanje reklamash nepermjes postes dhe i nis klientit broshura per reklamen, ose vendos kupona me ulje cmimi tek raftet e veres ne supermarket etj etj etj..... Pra lloi i reklames eshte specifik per Zenunin dhe grupin e konsumatoreve qe ai u perket. Fondet per reklame nuk humbasin duke terhequr kliente qe nuk jane te interesuar tek ky produkt.

  Pra qe te egzistoje marketingu ne Shqiperi duhen me pare, themelet per data mining (kartat, sondazhet etj etj) Pastaj duhet Organizata qe e blen kete informacion nga kompanite baze/themeltare. Me pas duhen aftesite e reklamuesve te ndajne konsumatorin ne grupin perkates dhe te ndertojne reklamen me te sakte dhe kosto-eficente per kete konsumator.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 14. #34
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje R2T
  E ke pare komplet shkrimin njeanesisht.
  Une nuk shoh ndonje kundershtim midis thenieve te mia.
  Ne ato shembuj qe permenden aty, s'ka asgje qe mbeshtet mendimin tend dhe hedh timin poshte.
  Tek shembulli i IBM-se behet fjale per kohe te hershme, kur kompjuteri ishte prurje e re ne tregun e konsumit, prandaj pati avantazhin dhe morri lidershipin. Kjo s'do te thote qe ti nuk ke degjuar per Apple, Acer, HP etj etj.
  Krejt e kunderta eshte per birren Stella, e cila hyn ne nje treg te maturuar (me konkurence te madhe) me nje reklame teper amatore, e cila nuk i jep asnje shans per te marre liderin nepermjet saj, sepse e para nuk i eshte drejtuar nje targeti te caktuar, te cilin ajo me se miri e di se kush eshte.
  Ceshtja eshte qe ajo reklame te te krijoj imazh pozitiv, sikurse dhe e diskutuam here tjeter. Nqs une e permend per keq ate reklame, ku eshte qarri i kompanise?
  Thjesht i hoqi shansin vetes qe te thithte nje klient potencial(mbase dhe shume te tjere, te ndikuar nga une), nepermjet asaj reklame qe paraqiti.
  Mbase ky ligji i fokusit do te ndihmonte ta kuptoje dhe me mire shembullin ne fjale.

  Persa i perket Marketingut ekzistojne me mijera metoda, prandaj eshte nje fushe qe kerkon nje kreativitet, pervec faktit qe duhet nje kerkim (ashtu sikurse e thua dhe ti) per te pasur nje informacion te bollshem dhe ide sa me te qarta.
  Ne radhe te pare supermarketet e mbledhin ate informacion per interes te tyre, ne menyre qe te pershtasin sa me mire kerkesen me oferten dhe per t'i ardhur sa me afer nevojave te klientit te saj. Dhe ne kete rast behet fjale per Costumer Managment Relationship, i cili eshte nje proces i cili merret me identifikimin e bleresve "me te mire", nevojat qe ata kane, ne menyre qe t'i mbajne pergjithmone si kliente besnike te njesise se tyre.
  Ne gjithe supermarketet ne bote, me kete arme luftohet ne perthithjen e konsumatoreve, duke krijuar dhe panele konsumatore, verejtjet e sugjerimet te te cileve u jepet nje rendesi e vecante nga kompania ne marrjen e vendimeve, sepse kjo eshte ne te mire te te dyja paleve.
  Pastaj mund te procedohet dhe ne shembujt qe permend ti, ku ky informacion u shitet prodhuesve, per te kuptuar me mire se cilit target konsumatori ky i fundit duhet t'i drejtohet nepermjet reklamave apo menyrave te tjera te marketimit.

 15. #35
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Vazhdim i Ligjit te Fokusit

  .... vijon Ligji i Fokusit

  Nje problem i zakonshem ne marketing eshte se kompanite lene fjalet qe zgjedhin dhe i shkojne pas atyre te pronesuara me pare nga nje kompani tjeter. Kete problem hasi dhe Atari kur kishte arritur te bente te veten fjalen lojra elektronike. Duke menduar se suksesi ishte thjeshte nje mani e momentit, me 1982 kompania ndryshoi drejtim. Menaxheret donin qe fjala Atari te ishte sinonim me kompjuter. Fatkeqesishte nje sere kompanish si IBM, Apple etj i kishin pervetesuar te gjitha versionet e fjales qe kerkonin manaxheret e kompanise.
  Zgjerimi i Atarit ishte nje disfate. Ironik eshte fakti qe ne vitin 1986 nje kompani tjeter mori persiper konceptin qe Atari hodhi menjane. Kjo ishte Nintendo, e cila vazhdoi te dominonte tregun miliarda-dollaresh te lojrave elektronike.
  Esenca e marketingut eshte ngushtimi i fokusit. Behesh kompani me e forte kur ngushton sferen e biznesit. Nuk mund te jesh sinonim me dicka te vetme, nese i shkon pas cdo gjeje. Disa kompani e kuptojne qellimin e ngushtimit te fokusit, por e realizojne ate ne menyre qe demtojne veteveten. “Ne do te perqendrohemi ne cilesi. Dhe nuk do ta kufizojme biznesin vetem ne tregje te shtrenjta".
  Problemi eshte qe konsumatori nuk e beson cilesine e larte nese kompania nuk perqendrohet vetem ne tregjet e shtrenjta, sic kane bere BMW dhe Mercedes. General Motors mundohet te perqendrohet ne cilesine e produktit ne cdo nivel cmimi “te vendosim cilesi ne rruge” eshte nje nga sloganet e kompanise. Te njejten gje ben dhe Fordi “Cilesia eshte detyra Nr. 1” theksojne reklamat e kesaj kompanie. Tek Crysler, drejtuesi Lee Iacocca tha: “ Ne nuk duam te jemi me te medhenjte, ne duam te jemi me te miret.” ( A e beson njeri se Iacocca nuk do qe kompania te jete me e madhja?)
  Termi cilesi eshte teme e bukur per ta permendur ne mbledhje drejtorish, sidomos kur i shton dhe valltare dhe elemente festive, por jashte kompanise ky mesazh s’ka kuptim fare. A mund te gjendet ndonje kompani qe lufton per cilesi te dobet? Askush nuk e quan veten kompania me cilesi te dobet. Keshtu qe eshte e kote ta permendesh si mesazh.
  Nuk eshte mire te perqendrohesh ne cilesi ose ne ndonje koncept tjeter perkates per te cilin nuk ka konkurente ne anen tjeter te spektrit. Psh. S’mund ta quash veten poltikan i ndershem, sepse askush nuk eshte i gatshem te konkuroje nen titullin politikan i pandershem (pavarsisht se ky titull u shkon pershtat shume te tilleve). Sidoqofte , mund ta vendosesh veten si kandidat pro-biznesit te madh, ose kandidat pro-sindikatave dhe menjehere te pranohesh nga masat, sepse tashme ke krah opozitare.
  Ligji i fokusit ka perdorim te gjere ne cdo gje qe shet ose ne cdo gje qe nuk do te shesesh, si droga psh. Fushata kunder droges ne Tv apo gazeta vuan nga mungesa e fokusit. Nuk ka nje fjale te vetme qe te futet ne mendjen e narkotikeve qe te perjashtoje konceptin e droges.
  A do te te shkonte ne mendje qe krijuesit e programit te antidroges (qe njihen per profesioniste ne fushen e marketingut) do te merrnin shembull nga amatoret qe po debatojne lidhur me abortin? Te dyja palet jane fokusuar ne nje koncept te vetem e te fuqishem: pro jetes (anti-abortistet) dhe pro-zgjedhjes ( perkrahesit e abortit).
  Fushata e antidroges duhet te beje te njejten gje- te fokusohet ne nje fjale te vetme te fuqishme. Ajo duhet ta beje drogen ashtu sic eshte bere e papranueshme cigarja nga shoqeria ne USA. Nje fjale qe perdoret per individet e papranuar nga shoqeria eshte epiteti deshtak. Meqe droga eshte nena e shume deshtimeve (ne pune, ne jete, ne familje, ne vetevete), nje program qe thekson: “Droga eshte per deshtaket”, mund te lere pershtypje te madhe sidomos per njerezit, per te cilet statusi ne shoqeri ka me shume rendesi se euforia e castit qe te jep droga.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eros26 : 23-06-2005 mė 10:54

 16. #36
  Bordi Drejtues Maska e REJDI
  Anėtarėsuar
  09-02-2003
  Vendndodhja
  Switzerland/Zurich
  Mosha
  28
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Post Rendesia e Marketingut !

  Pershendetje !!

  Cfare do lloj nderrmarrje , firme qe ka sukses si ne tregun vendas ashtu dhe te importin dmth te jashtem , eshte e bazuar mbi fushen e marketingut.

  Nuk mund te eci kurrsesi nje nderrmarje apo nje firme perpara pa pas nje zhvillim marketingu te profesional dhe bindes per konsumatorin.

  Sot jane hapur shume universitete neper bote , ku ne keto shkon dhe merr master per biznez marketing , dhe eshte gje shume e mire per firmen , sidomos ketu ne shqiperi qe shume pak firma e kane.

  Ne nje firme marketingu duhet te zere vendin e vet dhe te mos perzihet me fushat e tjera te firmes.

  Presidenti i firmes duhet ti japi shume rendesi kesaj fushe dhe te mos e nevletesoj , nqs ai do te ec perpara.

  -Sot ne shqiperi disa firma dhe ndermarrje kane arritur te kapin standartet europiane , dhe nje rol te rendeishem ka luajtur marketingu qe keto kane zhvilluar.Kjo do te thote qe Shqiperia po e rimer veten dhe po formohet nje shtrete e larte e pasur bizneznmenesh qe per mendimin tim , vetem keto mund ta bejne shqiperine nje vend europian.

  Sot Rep.Shqiperise krenohet me disa firma dhe nderrmarje te cilat i kan dhene emer te mire shqiptarve neper bote , ku mund te permendim :

  Firmat/Ndermarrjet e suksshme dhe me standarte europiane te certifikuara :

  1)Rejsi Farma :"Distributori me i suksshem ne Shqiperi , qe eshte certifukuar jashte , ne Paris , Frankfurt dhe New York ,ku marr cmimet me kupa , golden,platin,diamont !"

  2)EHW

  3)Florihen

  4)Olim&deka

  5)InfoSoft

  etj


  Informacione te dhena nga Dhoma e Tregtise se Shqiperise.

  REJDI
  |---Lojra ne PC

  Swiss^Boy

 17. #37
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Rejdi te falenderoj per postimin dhe per te dhenat qe solle.
  Gjithesesi mua me duket se keto firma kane ecur me teper nga rastesia apo mungesa e konkurences sesa nga aftesite e tyre marketuese. Ketu nuk po i fus te gjitha ato kompani qe permendet ju, por sipas gjykimit tim ne me te shumten e rasteve, ky ka qene faktori.
  Marrim Floryhenin ne kete rast. Ne sektorin e prodhimit te vezeve ekzistojne 2 kompani qe jane te medha: AIBA dhe Floryhen, te tjerat kane kapacitete te vogla prodhuese. Nder keto 2 kompani, Floryheni ze vendin e dyte. Marketingu i kompanise eshte vetem reklama dhe prezantimi neper panaire. Qe te bej nje studim tregu, per te matur kerkesen konsumatore, te vezhgoj sjelljen e konsumatorit, te krijoj nje strategji marketingu, te vendos nje buxhet marketingu fiks apo variabel, mua nga sa di, nuk me rezulton ta bejne kete gje.
  Sa per vajin Floryhen eshte e kot te flitet, renditet nder te fundit, me nje vezhgim te pergjithshem (te dhena s'kam).
  Infosoft eshte kompani qe mbeshtetet nga Microsoft, me pak fjale eshte e vetmja kompani qe ka mundesine qe te fus brand name ne Shqiperi.
  Neper tenderat nderkombetar qe zhvillohen ne Shqiperi ka mundesine te konkuroje e veteme, sepse politika e kompanise meme, nuk e lejon distributorin e Microsoftit fjala vjen ne Greqi, te hyj ne tenderat shqiptare.
  Me pak fjale ka monopolin mbi tregun.
  EHW me duket me e orientuar drejt marketingut te mirefillte. Ka zbatuar me se miri promocionin miks 4 P. (place, product,promotion,price)
  Dhe KMY eshte munduar te bej te njejten gje. Pjeset e tregut nuk e di si i kane ndare midis tyre.
  Rejsi farma-n te them te drejten nuk e kam degjuar.
  Olim mbase nuk eshte lider. Floriol me duket se eshte me para. Jo nga promocioni se sa nga cilesia e produktit. Gjithesesi qofsha i gabuar.
  Kalofsh mire.

 18. #38
  Member Maska e Eros26
  Anėtarėsuar
  22-02-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Persa i perket Ligjit te Fokusit, nje fakt qe kam vene re keto kohe fushate dhe qe ka ngjashmeri pak a shume me ceshtjen e droges te shqyrtuar 2 postime me larte, eshte mesazhi per te shkuar ne votime, qe Levizja MJAFT, i dergon votuesve shqiptare nepermjet spoteve publicitare.
  Sllogani eshte "shkunde voten", por ne mesazh percillet nje ndjenje emotive qe "ti nuk ekziston, nese nuk vete te votosh". Edhe ne kete rast kemi te bejme me statusin e gjithesecilit ne shoqeri, qe per te mos ta ndjere veten "te perjashtuar" nga shumica, e ndjen si detyre morale te shkoj te votoj.

 19. #39
  Bordi Drejtues Maska e REJDI
  Anėtarėsuar
  09-02-2003
  Vendndodhja
  Switzerland/Zurich
  Mosha
  28
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje Eros !!

  Ato emra nderrmarrjesh dhe firmash qe te dhash plotesojne te gjitha standartet Europiane dhe boterore dhe ska te beje konkurenca sepse jane te ndertuara mbi nje baze teper te fuqishme , te sukseshem,dhe te pelqyra per tregun shqiptare dhe jashte viseve shqiptare.

  Nga ato emra qe te dhash vetem Rejsi Farma eshte firme distributor dhe jo nderrmarrje prandaj ndoshta nuk e njef.por te jesh i sigurte qe ben pjese ne 200 biznezet me te fuqishem dhe me te sukseshem shqiptare ku jan certifukuar nga organizatat europiane dhe boterore.

  Me respekt,
  REJDI
  |---Lojra ne PC

  Swiss^Boy

 20. #40
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  36
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  tema me e votuar ne biznes ...hallall !

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Shqiptar nė SH.B.A. qė merr vesh nga marketingu
  Nga Kandili 1 nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-01-2007, 15:38
 2. Marketingu dhe menaxhimi nė futboll
  Nga Davius nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-05-2005, 17:59
 3. Si e justifikoni moralen?
  Nga Veshtrusja nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 23-10-2004, 23:02
 4. Roli i Menaxhimit dhe Marketingut ne Shqiperi
  Nga BluPower_blu nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 27-05-2003, 09:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •