Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19

Tema: Masazhi

 1. #1
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Masazhi

  Kerkoj informacion per llojet e masazhit. Jeni te lutur te postoni ne kete teme! Nderkohe nese keni ndonje pyetje per masazhin mund ta drejtoni.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 2. #2
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Mina, besoj se kupton anglisht.
  Ja nje web faqe me informacion mbi masazhin.

  http://www.amtamassage.org/
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 3. #3
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Anglisht nuk kuptoj por do te gjej menyren per t'i perkthyer. Faleminderit shume!
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Sweedish - per gjithe trupin, masazh sipas kerkeses se klientit ne force apo butesi, shiatsu - i perqendruar ne pika te vecanta, behet me prekje te gishtave jo komplet doren apo grushtin,
  reiki - me duket teknike japoneze, kombinim i joges dhe masazhit dhe shiatsut,
  hot stone therapy - kombinim i sweedish me gure te nxehte llave, fillimisht behet masazhi me dore per te nxehur muskujt dhe me pas masazhohet me guret e ngrohte-nxehte dhe ky lloj masazhi cliron cdo lloj stresi nga muskujt (masazhi qe pelqej me teper),
  deep tissue - per njerez shume aktive, kryesisht sportiste, eshte masazh per muskuj shume aktive dhe te forte,
  pregnancy-prenatal-postnatal - per grate me barre ose pas lindjes. Rekomandohet te mos behet masazh gjate tremujorshit te pare te barres por me pas.

  Shkurt keto jane pak nga njohurite e mia te kufizuara!
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 5. #5
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  une po perkthej nga italishtja ēfare me duket me interes ne pergjithesi Mina, qe te mund te sherbeje dhe per te tjeret.

  Llojet e masazhit

  Masazh relaksues: Ndihmon per te liruar nga stresi dhe lodhja dhe na ben te ndihemi me te perkedhelur dhe te ēliruar.Zonat ne te cilat stresi akumulohet mund te jene shume: nga koka te qafa, te krahet, shpatullat, kembet.Fale nje masazhi te tille rritet fleksibiliteti i trupit,permiresohet qarkullimi i gjakut,stimulohet fluksii i energjise si dhe kontribuon per krijimin e nje ndjesie vitaliteti intensiv.

  Masazhi per sport: konsiderohet pjese e stervitjes te ēdo atleti.Ne menyre te veēante trajtohen kembet,sepse gjymtyret e poshtme jane ne pune gjate gjithe dites, dhe nese nuk arrihet te ekuilibrohen mire forcat, rrezikohet akumulimi i tensionit ne keto muskuj.

  Masazhi rehabilitues: Lejon te lehtesohet. pas plageve apo operacioneve kirurgjike. sherimi dhe rikthimi ne normalitet.Ne keto raste eshte e nevojshme kura e nje fisioterapisti.

  Masazhi estetik zbut lekuren dhe mund te ēoje ne reduktim te celulitit.Kjo e fundit varet nga nje mosfunksionim i mire i metabolizmit dhe shkakton nje fryrje, dmth nje grumbullim dhjami sidomos ne kembe.Me ane te masazhit nderhyet ne enet limfatike duke bere te mundur daljen e limfes e cila per motive te ndryshme eshte grumbulluar midis lekures dhe muskujve.

 6. #6
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Masazh me gure vullkanik


  Eshte nje lloj masazhi i veēante qe bazohet ne perdorimin e gureve vullkanik te ngrohte,te cilet kane efekte pozitive lokale dhe japin nje gjendje mireqenieje dhe nje relaksim te thelle.

  Trajtimi konsiston ne vendosjen e gureve te ngrohura ne pjese te trupit, duke e shoqeruar me masazh,Guret per inercine termike te tyre,leshojne ngrohtesi shume ngadale dhe pjeset ku jane vendosur ngrohen gradualisht.

  Aplikimi si ne foto ne te dyja anet e trupit kontribuon ne permiresimin e disa ērregullimeve si psh:
  *dhimbje muskujsh
  *dhimje kurrizi
  *dhimje reumatike
  *stres,pagjumesi,depresion

  dhe ne permiresimin e qarkullimit te gjakut.

  Nuk mund te behet ky lloj trajtimi ne rast plagesh ne lekure ose ne rast problemesh si temperature, perzierje, infeksion te eneve limfatike.

  Mund te shoqerohet me aromaterapi.

  gure te ftohte dhe te ngrohte

  ne raste dhimbjesh muskulare ose infeksionesh, mund te perdoren guret vullkanik te alternuara me gure mermeri te ftohte.Ky lloj trajtimi eshte nje "gjimnastike" e eneve te gjakut termo-terapike.Ngrohja zgjeron enet e gjakut ndersa ftohja i ngushton.Alternimi ka dhe nje efekt qetesues ne sistemin nervor.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #7
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  [b]zonat

  fytyra dhe koka

  Pozicioni: mund te qendrohet ulur ore shtrire.

  Fillohet me nje ferkim te lehte ne baze te qafes ne drejtim te mjekres dhe vazhdohet ne gjithe fytyren.Ne balle ne veēanti mund te ushtrohen shtypje me ane te gishtave duk ei kaluar nga qendra ne temtha.
  Per te masazhuar lekuren e kokes mund te shtrihet dora ne koke duke rreshkitur gishtat ne floke dhe me majat e gishtave te perkohen rrathe ne koke. Si perfundim mund te "perkedhelen" me ane te pellembeve zona me te gjera lekure.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga helene : 27-03-2005 mė 15:25

 8. #8
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  shpatullat dhe qafa


  Pozicioni:shtrire me nje jastek ose nje peshqir te mbledhur poshte kokes ,ose permbys me ballin te mbeshtetur mbi duar dhe nje jastek poshte barkut.Nuk keshillohet ndenja ulur:Pozicioni do zgjedhur ne baze te masazhit qe mendohet te behet.

  Per te liruar muskujt e kontraktuar , behen lezivje te ngjashme me zenien e brumit, me te dyja duart nga nje ane,dhe me pas shtypje dhe leshime te alternuara.
  Mund te vazhdohet duke vendosur gishtat ne kurriz (gishtat e medhenj ne pjesen e perparme te shpatulles,ne drejtim te kembeve) dhe te masazhohej drejt aneve deri siper artikulacionit te krahut.Levizja vazhdon pasi te nderrohet pozicioni i duarve( gishtat e tjere nga ana e perparme) duke rreshkitur deri ne qafe ku mund te perdoret ferkimi.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #9
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  teknikat

  Rreshkitja

  behet para ēdo levizje tjeter.duart me pellemben te drejtuar poshte,rreshkasin mbi lekure duke u alternuar, ne menyre kostante dhe ne drejtim te qarkullimit venal.Levizjet jane te ngadalta dhe te lehta.Qellimi eshte krijimi i nje kontakti psikofizik me personin,permiresimi i qarkullimit dhe qetesimi i nervave te tensionuara.


  Ferkimi

  ne krahasim me rreshkitjen eshte me energjike.vepron ne thellesi duke u kthyer indeve elasticitetin dhe duke rigjeneruar qarkullimin venal dhe limfatik.levizjet jane lineare, te ngadalta dhe trasversale me muskujt qe trajtohen.Gishtat prekin siperfaqen por efekti eshte ne brendesi.

  "levizja e brumit"

  Behet me ane te nje manovre qe vepron ne aksin trasversal te muskujve me levizje te alternuara.Arrin ne thellesi per te eliminuar tensionet dhe njekohesisht stimulon nje siperfaqe te gjere te lekures.praktikohet ne zonat me mase muskulare te madhe si kofshet,vithjet. Gjate kesaj faze veprohet ne shume menyra shtrydhje te muskulit deri ne lirim te tij, duke lejuar eliminimin e skorjeve pergjegjese pre lodhjen.

  Goditjet

  Nje sere goditjesh ritmike, te aferta, pak a shume te shpejta.Levizje te tilla ne lekure mund te jene ne nje zone fikse ose duke u zhvendosur,Efektet jane stimuluese nga momenti qe favorizohet zgjerimi i eneve te gjakut dhe rritet kontraktimi muskular,Zakonisht perdoret ne fund te masazhit per te tonifikuar.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 10. #10
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  kjo ishte e katerta
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 11. #11
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  zonat

  krahet dhe duart

  pozicioni: masazhi mund te behet kudo persa u perket duarve pasi s'ka nevoje per parapergatitje.per krahet pozicioni i keshilluar eshte shtrireduke mbajtur ngritur gjunjet dhe koken te mbeshtetur ne nje kastek.

  per krahet mund te fillohet me nje shtypje dhe ferkim nga jashte drejt shpatullave duke vazhduar me pas ne zonen drejt kyēit.Me pas vazhdohet me nje shtypje te lehte ferkimi nga kyēi drejt shpatulles. Duke qene gjithnje me shume ne tension zona e parakrahut, ajo mund te masazhohet me levizjet e "brumit" nga kyēi ne berryl dhe duke u kthyer pas per te rifilluar.Edhe berryli mund te masazhohet me ane te levizjeve rrethore te vogla, por duhet perdorur shume vaj sepse kjo zone eshte shume e thate.
  Duart mund te jene te masazhueshme me ane te rreshkitjeve me ane te levizjeve rrethore dhe shtrirjes te alternuar te nje ane te dores.Gjithashtu nuk duhen harruar gishtat, tek te cilet mund te veprohet ne ēdo artikulacion me rrathe te vegjel dhe duke rrotulluar gishtat ne te gjitha drejtimet
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 12. #12
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  MASAZHI THAI

  Eshte masazh mjekesor i praktikuar nga budistet ne Tailandi.Kombinon pikat e shtypjes me gishta te mjekesise kineze me nje stretching (zgjatje) te frymezuar nga yoga me prejardhje indiane.

  Normalisht para fillimit te nje masazhi te tille,behet diagnoza per nevojat e pacientit.Per te lehtesuar levizjet per ate qe e praktikon dhe per pacientin, veshjet duhet te jene sa me komode.E gjitha puna behet ne nje dyshek ne toke,

  Ne fillim te masazhit terapisti perqendrohet per disa minuta i gjunjezuar afer pacientit, pastaj ve doren e djathte ne barkun e pacientit, aty ku sipas mjekesise kineze eshte qendra e qenies njerezore.Me pas fizioterapisti fillon masazhin me nje ritem te koordinuar me frymemarrjen e paciantit per ta sjelle ne nje gjendje harmonie.
  Ata qe praktikojne masazhin Thai arrijne te ndjejne pulsin e pacientit dhe e perkundin lehtesisht dhe ritmikisht para se te fillojne zgjatjet dhe shtypjet. Duke kontrolluar pulsin arrijne te perqendrohen ai praktikuesi ashtu dhe klienti, nderkohe qe perkundja ritmike e ēon klientin ne nje ritem natyror qe i lejon te leshoje veten gradualisht.
  Si tipe te tjera masazhesh,Masazhi tradicional Thai rrit aktivitetin vaskular dhe permireson lirimin e skorjeve nga qelizat.Prandaj pas nje masazhi te tille nuk ndjehesh i qetesuar por i stimuluar dhe energjizuar. Nje karakteristik ee ketij masazhi eshte qe teknikat arrijne ne limitet e pacientit , qe perdor duart, berrylat gjunjet dhe kembet.

  Eshte nje teknike e keshillueshme per atletet e aerobise, si dhe atyre qe praktikojne vrapin, ēiklizmin, futbollin, Masazhi kontribuon ne uljen e koheve per "rikarikim" duke lene trupin te relaksuar dhe mendjen zgjuar.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 13. #13
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime

  Agopuntura

  Praktikohet ne Kine prej me shume se 5000 vjetesh, agopuntura ne dhjetevjeēaret e fundit eshte perhapur shume ne boten perendimore. L'OMS qe ne 1979 ka publikuar nje liste shqetesimesh te kurushme me agopunture, ku edhe ditet e sotme e rinjeh validitetin terapeutik.

  Agopuntura perdor stimulimin e pikave te veēanta energjikisht aktive permes shpimit nga gjilpera, per te vepruar mbi shqetesimet muskujve skelektik dhe ngacmimeve te organeve te brendshme.

  Aplikimi eshte i padhimbshem dhe pa efekte anesore.

  Agopuntura aplikohet vetem nga terapeut, ne klinika apo qendra relaximi.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [Perla] : 02-04-2009 mė 10:25
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 14. #14
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Anėtarėsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin

  Agopuntura perdor stimulimin e pikave te veēanta energjikisht aktive permes shpimit nga gjilpera, per te vepruar mbi shqetesimet muskujve skelektik dhe ngacmimeve te organeve te brendshme.

  Aplikimi eshte i padhimbshem dhe pa efekte anesore.

  Agopuntura aplikohet vetem nga terapeut, ne klinika apo qendra relaximi.
  Bera nje hospitacion 1 mujor te mjeku si detyre ne nje kurs. Ai praktikonte edhe Akupunkturen. Mesova shume, madje edhe mesova si te shpoja me ato gjelperat. Ne nje rast ishte nje grua shume e moshuar me gonoarthose dhe oseteoporose; akupunktura vjen vec ne ndihme te lehtesimit te dhimbjeve ne rastin e saj. Kurse tek nje paciente tjeter aplikuam Akupunkturen per ta ndihmuar ne lenien duhanit.

  E gjitha shume interesante
  Elegance is an attitude.

 15. #15
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  Ose dhe per relax , pse jo . Metode efikase per te ēfliruar trupin nga stresi
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 16. #16
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  acupuncture eshte kot fare .. te fusin gjilpera ne trup qe te fokusohet dhimbja aty se sa ne zonat ku vertete ke dhimbje .. dmth me shume dhimbje ..lol

 17. #17
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  Ka shume persona qe jane te kenaqur nga kjo terapi enii, po me ēudit. E ke provuar ?
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 18. #18
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Anėtarėsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  863
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ne fakt para disa muajsh , ne vellimin e Nentorit 2008 te revistet Skeptic me ra ne dore nje artikull i shkruar nga Harriet Hall per mitin e akupuntures. Per me teper lexoni artilkullin e reduktuar. Kam bere te theksuara pjeset qe konsideroj me te rndesishme.  Alternative” medicine is by definition medicine that has not been scientifically proven and has not been accepted into mainstream scientific medicine. The question I keep hearing is, “But what about acupuncture? It’s been proven to work, it’s supported by lots of good research, more and more doctors are using it, and insurance companies even pay for it.”

  It’s time the acupuncture myth was punctured – preferably with an acupuncture needle. Almost everything you’ve heard about acupuncture is wrong.

  To start with, this ancient Chinese treatment is not so ancient and may not even be Chinese! From studying the earliest documents, Chinese scholar Paul Unschuld suspects the idea may have originated with the Greek Hippocrates of Cos and later spread to China. There’s certainly no evidence that it’s 3000 years old. The earliest Chinese medical texts, from the 3rd century BC, don’t mention it. The earliest reference to “needling” is from 90 BC, but it refers to bloodletting and lancing abscesses with large needles or lancets. There is nothing in those documents to suggest anything like today’s acupuncture. We have the archaeological evidence of needles from that era - they are large; the technology for manufacturing thin steel needles appropriate for acupuncture didn’t exist until 400 years ago.

  The earliest accounts of Chinese medicine reached the West in the 13th century: they didn’t mention acupuncture at all. The first Westerner to write about acupuncture, Wilhelm Ten Rhijn, in 1680, didn’t describe acupuncture as we know it today: he didn’t mention specific points or “qi;” he spoke of large gold needles that were implanted deep into the skull or “womb” and left in place for 30 respirations.

  Acupuncture was tried off and on in Europe after that. It was first tried in America in 1826 as a possible means of resuscitating drowning victims. They couldn’t get it to work and “gave up in disgust.” I imagine sticking needles in soggy dead bodies was pretty disgusting.

  Through the early 20th century, no Western account of acupuncture referred to acupuncture points: needles were simply inserted near the point of pain. Qi was originally vapor arising from food, and meridians were channels or vessels. A Frenchman, Georges Soulie de Morant, was the first to use the term “meridian” and to equate qi with energy – in 1939. Auricular (ear) acupuncture was invented by a Frenchman in 1957.

  The Chinese government tried to ban acupuncture several times between 1822 and WWII, when the Chinese Nationalist government tried to suppress it. Mao revived it in the “barefoot doctor” campaign in the 1960s as a cheap way of providing care to the masses; he did not use it himself and he did not believe it worked. It was Mao’s government that coined the term “traditional Chinese medicine” or TCM, to include acupuncture, herbal medicine, moxibustion, and other traditional practices.

  In 1972 James Reston accompanied Nixon to China and returned to tell about his appendectomy. It was widely believed that his appendix was removed under acupuncture anesthesia. In reality, acupuncture was used only as an adjunct for pain relief the day after surgery, and the relief was probably coincident with the expected return of normal bowel motility. A widely circulated picture of a patient allegedly undergoing open heart surgery with acupuncture anesthesia was shown to be bogus. If acupuncture is used in surgery today, it is used along with conventional anesthesia and/or pre-operative meds, and it is selected only for patients who believe in it and are likely to have a placebo response.

  As acupuncture increased in popularity in the West, it declined in the East. In 1995, visiting American physicians were told only 15-20% of Chinese chose TCM, and it was usually used along with Western treatments after diagnosis by a Western-trained physician. Apparently some patients choose TCM because it is all they can afford: despite being a Communist country, China does not have universal health coverage.

  There were originally 360 acupuncture points (based on the number of days of the year rather than on anatomy). Currently more than 2000 acupuncture points have been “discovered” leading one wag to comment that there was no skin left that was not an acupuncture point. There were either 9, 10, or 11 meridians – take your pick. Any number is as good as another, because no research has ever been able to document the existence of acupuncture points or meridians or qi.

  Does acupuncture work? Which acupuncture, and what do you mean by work? There are various different Chinese systems, plus Japanese, Thai, Korean and Indian modalities, most of which have been invented over the last few decades. Whole body or limited to the scalp, hand, ear, foot, or cheek and chin. Deep or superficial. With electrified needles. With lasers. With dermal pad electrodes and no skin penetration.

  Acupuncture works, but placebos work too. Acupuncture has been shown to “work” to relieve pain, nausea, and other subjective symptoms, but it has never been shown to alter the natural history or course of any disease. It’s mostly used for pain today, but early Chinese practitioners maintained that it was not for the treatment of manifest disease, was so subtle that it should only be employed at the very beginning of a disease process, and was only likely to work if the patient believed it would work. Now there’s a bit of ancient wisdom!

  Studies have shown that acupuncture releases natural opioid pain relievers in the brain: endorphins. Veterinarians have pointed out that loading a horse into a trailer or throwing a stick for a dog also releases endorphins. Probably hitting yourself on the thumb with a hammer would release endorphins too, and it would take your mind off your headache.

  Psychologists can list plenty of other things that could explain the apparent response to acupuncture. Diverting attention from original symptoms to the sensation of needling, expectation, suggestion, mutual consensus and compliance demand, causality error, classic conditioning, reciprocal conditioning, operant conditioning, operator conditioning, reinforcement, group consensus, economic and emotional investment, social and political disaffection, social rewards for believing, variable course of disease, regression to the mean – there are many ways human psychology can fool us into thinking ineffective treatments are effective. Then there’s the fact that all placebos are not equal – an elaborate system involving lying down, relaxing, and spending time with a caring authority can be expected to produce a much greater placebo effect than simply taking a sugar pill.

  There are plenty of studies showing that acupuncture works for subjective symptoms like pain and nausea. But there are several things that throw serious doubt on their findings. The results are inconsistent, with some studies finding an effect and others not. The higher quality studies are less likely to find an effect. Most of the studies are done by believers in acupuncture. Many subjects would not volunteer for an acupuncture trial unless they had a bias towards believing it might work. The acupuncture studies coming from China and other oriental countries are all positive – but then almost everything coming out of China is positive. It’s not culturally acceptable to publish negative results – researchers would lose face and their jobs. In a recent survey, “No trial published in China or Russia/USSR found a test treatment to be ineffective.” We can’t reach a valid conclusion based on positive published studies if we don’t know about negative studies that never saw the light of day.

  The biggest problem with acupuncture studies is finding an adequate placebo control. You’re sticking needles in people. People notice that. Double blinding is impossible: you might be able to fool patients into thinking you’ve used a needle when you haven’t, but there’s no way to blind the person doing the needling. Two kinds of controls have been used: comparing acupuncture points to non-points, and using an ingenious needle in a sheath that appears to have penetrated the skin when it hasn’t.

  In George Ulett’s research, he found that applying an electrical current to the skin of the wrist – a kind of TENS (transcutaneous electrical nerve stimulation) treatment - worked just as well as inserting needles, and one point on the wrist worked for symptoms anywhere in the body.

  Guess what? It doesn’t matter where you put the needle. It doesn’t matter whether you use a needle at all. In the best controlled studies, only one thing mattered: whether the patients believed they were getting acupuncture. If they believed they got the real thing, they got better pain relief – whether they actually got acupuncture or not! If they got acupuncture but believed they didn’t, it was less likely to work. If they didn’t get it but believed they did, it was more likely to work.

  Acupuncturists can rationalize with great ingenuity. In a recent study using sham acupuncture as a control, both the sham placebo acupuncture and the true acupuncture worked equally well and were better than no treatment. The obvious conclusion was that acupuncture was no better than placebo. Their conclusion was that acupuncture worked and the placebo acupuncture worked too!

  One researcher decided it’s not meaningful to use placebo controls in acupuncture research because any stimulation of the skin might be effective – which seems to me to pretty much destroy the whole rationale for acupuncture, but he didn’t seem to notice that. If that’s true, why not just caress or massage our patients instead of lying about imaginary qi and meridians?

  Considering the inconsistent research results, the implausibility of qi and meridians, and the many questions that remain, all the current evidence is compatible with this hypothesis: acupuncture is nothing more than a recipe for an elaborate placebo seasoned with a soupcon of counter-irritant. That is what R. Barker Bausell concluded in his book Snake Oil Science. The world’s first professor of complementary medicine, Dr. Edzard Ernst, is more accepting of low-prior-plausibility evidence than some of us; but even he used the words “tentative” and “might” when he recently wrote, “While there is tentative evidence that acupuncture might be effective for some forms of pain relief and nausea, it fails to deliver any medical benefit in any other situations and its underlying concepts are meaningless.”
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Inteligjentja : 03-04-2009 mė 12:44
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 19. #19
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  Ka shume persona qe jane te kenaqur nga kjo terapi enii, po me ēudit. E ke provuar ?
  jo dhe skam nder mend ... eshte thjesht gjendja e tyre psikologjike ... trupit nuk i bejne gje ato gjilperat

Tema tė Ngjashme

 1. Maska per fytyren ne kushtet e shtepise
  Nga Tironsja nė forumin Bukuri dhe estetikė
  Pėrgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 22-06-2009, 10:49
 2. Relaksimi, masazhet sensuale pėr tė pėrkėdhelur partnerin
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Bukuri dhe estetikė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-04-2009, 01:42
 3. Njė masazh si kurė shėndeti
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-07-2005, 18:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •