Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Valt elektromagnetike (radio frekuencat) te dmshme pr shndetin?

  Dua te di por nga eksperte... A eshte i demshem ndikimi i antenave te celulareve, behet fjale per antenat e medha si ajo qe ndodhet tek Vodafoni. Nese ke shtepine ose qendren e punes prane ketyre antenave a eshte e mundur te ndikojne negativisht? Nese po, cilat jane efektet e demshme?
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 2. #2
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime

  Post

  Doja Te Thoja Nja Dy Fjale Mina:

  Kemi Degjuar Qe Kane Ndikime Dhe Kjo Eshte E Vertete Sepse Valet Qe Ajo Transmeton Jane Te Demshme. Por Per Efektet Qe Ajo Sjell Nuk Kam Degjuar Deri Tani Por Qe Bejne Dem Kjo Eshte E Verte.

 3. #3
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Faleminderit!
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 4. #4
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,495
  Faleminderit
  68
  178 falenderime n 165 postime
  kush ka shtepine afer antenave ta larta te shperndarjes se sinjalit te celulareve,nuk e bejne gjumin asnjehere rehat.Plus shtoji edhe faktin nese celulari mbahet ne dhomen e gjumit,televizori radiomanjetofoni,kompjuteri mbahen ne dhomen e gjumit,te gjitha keto pajisje elektronike jane te demshme per gjumin dhe qetesine.Valet e celularit(UHF) ndikojne keq ne vatrat e trurit qe jane pergjegjese per te mesuarit,kujtesen,perqendrimin.Persona shume te ndjeshem ose qe e perdorin shume celularin mund te shfaqin shenja harrese,konfuzioni,dhe kane probleme per tu fokusuar dhe mesuar dicka,renie vullneti,ul reflekset,berjen e gjerave me kujdes dhe saktesi,shperngul vemendjen,pershpejton aktivitetin e qelizave ne tru,vdekjen e tyre te parakohshme,shkaktojne dhimbje koke,lodhje te pashpjegushme,marrje menedesh,shenja ankthi,nervozizmi,gjendje shpirterore te trazuar,depresion,arterioskleroze, infarkt zemre,spazma bronkiale,semundje alzheimer,renie te rezistences dhe imunitetit te trupit ne raste te rralla dhe ekstreme shkakton kancerin.Zakonisht kullat Antena te transmetimit te sinjalit ndertohen larg qendrave te banuara,tregtare dhe shkollave,pasi kane efekte te fuqishme dhe negative ne shendet.Sa me e larte te jete frekuenca ne gigaherz e nje celulari aq me i demshem eshte per shendetin.Vecanerisht celularet asnjehere nuk duhen mbajtur ne xhepa pantallonash,afer zemres,kur nuk perdoren duhet te jene te fikur(OFFFFFF)Antena duhet te kete kellef mbrojtes,vete celulari te kete nje
  veshje te veten mbrojtese.Mire eshte kufizohen zgjatjet e medha ne kohe te telefonatave si dhe perdorimi shume shpesh.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Pershendetje:

  Si nje punonjes i kompanise Vodafone kam dijeni mbi disa fakte per llojin e goditjeve elektromanjetike. Ne sistemin e kompanise Vodafone ky problem i permbahet konventave te telekomunikacionit, pra trasmetim brenda frekuencave te lejuara 900 Mhz ne cdo radiorele te instaluar. Sidoqofte trupi i njeriut kudo ndodhet eshte nen bombardimin e ketyre valeve kudo ndodhet sepse gati i tere telekomunikacioni eshte ne sistem valor tashme. Demet qe sjell goditja elektromanjetike: Nje nder problemet me te hasura eshte skleroza dhe halucinacionet si pasoje e crregullimit te sistemit nervor nga goditja sistematike e ketyre valeve, por keto goditje jane me te fuqishme brenda nje rreze 180 m nga radiorele-ja vije ajrore. Te mos ngaterrojme riperseritesit me radiorelen pasi ato qe ju i quani antena te vendosura siper pallateve nuk jane te tilla, jane thjesht perserites sinjale dhe jo nje antene e mirefillte. Ne nje nga ligjet europiane mbi telekomunikacionin thuhet shprehimisht per njesite mobile: Cdo antene e bazuar me mbi 80 channell nuk lejohet te instalohet ne nje rreze jo me te vogel se 500 m vije ajrore prane zonave te banuara dhe aeroporteve. cdo antene permban sinjalistiken e saj per te larguar mjetet fluturuese nga rrezja e saj.

  Dito.

Tema t Ngjashme

 1. Ndikimi i fes n shndetin mendor
  Nga Sefedini_PZ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-04-2009, 09:05
 2. Yndyrat ushqimore
  Nga YlliRiaN n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-02-2009, 16:11
 3. Frekuencat e radios n zonn malore t Shqipris
  Nga _MALSORI_ n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-04-2007, 21:02
 4. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-10-2002, 20:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •