Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 38 prej 38
  1. #21
    Italianet na kane ndihmuar gjithmone ne dite te veshtira.
    Me mijera shqiptare jetojne e punojne atje dhe duhet ti jemi mirenjohes per mikpritjen.

    Nuk e kemi patur zakon te jemi bukeshkale. Nese nuk ju pelqen Italia, krricuni prej andej e mos beni ze. Por perderisa rrini, jetoni e vegjetoni, nuk eshte mire ti permendesh tjetrit buken qe po te jep.
    Ne Itali shqiptaret kane vajtur me deshiren e tyre dhe nuk kane qene italianet qe i kane detyruar.


    Persa i perket temes ne fjale une mund te them qe kam nje admirim te madh per familjen e atij djalit, pasi kryen nje xhest me te vertete humanitar dhe madheshtor.

    Trupi i vdekur i behet ushqim krimbve te tokes, ndersa me organet e tij jetojne plot 8 vete.

    Se keta jane italiane apo ku ta di une pak rendesi ka.

    Pastaj cfare te keqe ka qe jetojne italiane e jo angleze, franceze apo ku ta di une? Pse ju i urreni italianet?
    Cfare llogjika boshe!

  2. #22
    hidhert
    Anėtarėsuar
    26-07-2002
    Postime
    172
    BRAVO REDI PO TE FLASIM DREJT KESHTU ESHTE
    COMPLIMENTI NE FUND TE FUNDI ASNJERI NUK ESHTE I PERSOSUR
    DHE AQ ME PAK SHQIPTARET NE KETE PERIUDHE DHE DUHET NJE KURAJO E MADHE QE TE PRANOJME KETE FAKT.

  3. #23
    _____________ Maska e ornament
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    "Ne Itali shqiptaret kane vajtur me deshiren e tyre dhe nuk kane qene italianet qe i kane detyruar."
    Red shihe ēa ke shkrujt. Pikerisht sepse ka qene deshira jone, dhe jo FTESA (mikpritja) italiane, ne duhet t'ju kthejme atyre te njejten monedhe. Ne qofte se ata na mbysin, ne duhet ti mbysim, ne qofte se ata na vrasin ne duhet ti vrasim, ne qofte se ata na perbuzin ne duhet ti perbuzim, ne qofte se ata JAPIN ORGANE PER NE, vetem atehere ne duhet te japim organe per TA.
    Shkurt thene, sy me sy e dhemb per dhemb. Vetem kjo eshte sjedhje e DENJE njerezore.
    Ndryshe kemi marredhenie ndermjet kalit dhe kaloresit. Kaloresi e do kalin se ja hypen ne shpine, kali e do per te njeten aresye nga qe kalorsi ja hyp ne shpine.
    Jo se e ushqen, bar ka plot stepa.
    Ti kete dashuri Kali ma trumpeton, po a s'ke turp! mire llogjike, se e shoh qe te mungon.

    pesonalisht s'kam gje me ty, s'te njoh, sikur ti llustrosh kepucet patronit tend s'me ha merraku, une luftoj idete e tuja ngaqe i konsideroj te rezikshme per popullin shqiptar, u jam kundra ketij MENTALITETI SKLLAVI, qe ti dhe shume te tjere e quajne HUMANIZEM.
    gjithashtu jam koshient qe gjuha ime do vesh gjerman, por s'ka galje nuk i dihet.

    ndersa per ju trimat (derisa mos te jeni dinjitoze) qe jetoni ne per bote, shpresoj mos t'ju bejne nje dite sapun, si ēifutet.

    ps, Shanon neqofte se e ke tendin viktimen ngushellimet me te sinqerta nga une.

  4. #24
    Ornament,
    mikpritjen italiane, shqiptaret e kane pare ne fillimet e emigracionit, ku te uritur, te piste, injornante, te papare, sulmuan brigjet italianet me shpresen per JETE.

    Dhe shume prej tyre gjeten JETEN, pasi kishin lene ferrin nga prapa.

    Por pati edhe shume nga ata qe bene dhe po bejne maskaralleqe atje.

    Italia nuk e ka per detyre te te beje ftese, pasi nuk ka nevoje ajo per ty, por ti per Italine.

    Dhe perderisa ke nevoje per te, shkon dhe troket ne porten e saj per ndihme, per buke dhe ajo te ushqen, ti te pakten mos peshty ne pjaten qe ke ngrene e po ha.

    Shqiptaret nuk jane bukeshkale, po ta them edhe nje here.
    Lere pastaj po te permendim miliardat e liretave qe kane sjelle italianet ne shqiperi, per te na ndihmuar.
    Ato para dalin nga xhepat e taksapagueve italiane dhe kane mbajtur me buke popullin shqiptar.

    Mentalitetin e skllavit nuk e ka njeri dhe une ta kam thene qarte e shkoqur.

    Nese nuk te pelqen Italia, kthehu ne vendin tend dhe mos e ndje veten si skllav.

    50 vjet ne komunizem cfare ishe zotrote? Padron? Cfare te drejtash kishe ti me shume sesa ke ne Itali?

    NJeriu dinjitetin e gjen ne vendin e vet duke punuar per te.
    Ne rast se ke marre dhene, mos kerko parajsen atje ku nuk ekziston, pasi ke ardhur nga ferri.

    Familja e atij djali kreu nje xhest fisnik dhe humanitar, pasi shpetoi jete humane.

    A e di ti se cilet ishin te paret qe e filluan praktiken e dhurimit te organeve ne Itali?

    Ishte nje cift amerikan, me nje djale (Nikolas e quanin) qe kishin ardhur ne Itali per pushime, por qe nga nje shkembim zjarri midis dy grupeve mafioze ne Kalabri, Nicolas mbetet i vrare.

    Pas dy ditesh prinderit deklarojne qe do te dhurojne organet e djalit. Italianet te pamesuar me kete mentalitet qe ne Amerike ishte dicka normale, u habiten por gjithashtu nderuan dhe respektuan vendimin e prinderve te djalit. Dhe sot shume italiane kane firmosur qe ne rast vdekje, organet e tyre te dhurohen per te shpetuar jete te tjera.


    Po kesaj cfare i thua ti? Mentalitet skllavi? Humbje dinjiteti e amerikaneve perballe italianeve, kur ishin keta te fundit qe ja vrane djalin?

    Lexo kete teme http://www.forumishqiptar.com/showth...?threadid=4719

    Ngjarja ka ndodhur ne te njejten dite me ate te shqiptarit.

    Nje italian qe vdes per ti shpetuar jeten dy shqiptareve bab e bir.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e aLbaBoY
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Verdalle Ku Te Mundem
    Postime
    4
    bledi te lutem largohu mire nga forumi se ta mora passwd (tek ky komp qenke si pulle e kuqe shanon)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga aLbaBoY : 22-08-2002 mė 08:18
    Bledi

  6. #26
    I Djathtė
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    713
    Desha t“ju tregoj dhe nje fakt tjeter.

    Diku ne Izrael eshte nje spital i famshem (emrin e te cilit fatkeqesisht nuk e kam me) ku mjekohen dhe femijet izraelite dhe cifute.

    Nuk e di a ju kujtohet ai femija palestinez qe e vrane ushtaret izraelite ne sy te babait e te kamerave.

    Mbaj mend te keme lexuar se dhe ai u cua tek ai spital dhe prinderit e tij i dhane organet per nje femije izraelit.
    Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

  7. #27
    hidhert
    Anėtarėsuar
    26-07-2002
    Postime
    172
    mjafton me kaq se e kthyem obbjekt politike

  8. #28
    _____________ Maska e ornament
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Red, pergjigjet e tua te gjata e plot "prova", me lene te kuptoj qe ti s'e zoteron situaten, une ket subjekt e konsideroj tashme te shtrydhur.

    Anton ti kete s'kupton; ngaqe u ka vdek respekti ndaj vetes (perpara ata e konsiderojne veten muslumane, e pastaj palest...), e kane ne b****, palestinezet.

    Tim, ti ke te drejte, po shqiptaret vetem politiken (dhe k**lliqet) kane per zemer, prandaj s'eshte keq tu flasesh ne ket gjuhe.

  9. #29
    i pavarur
    Anėtarėsuar
    03-07-2002
    Vendndodhja
    EU
    Postime
    513
    Ornament me duket se je 100 milione km larg realitetit dhe me vjen ēudi qe dhe pse dikush ka ber nje akt madhor e ka shpetuar jete njerezish vjen te vjellesh vrer e ti quash idiote e te neshtruar keta njerez!!
    Do te te beja te njeten pyetje po vetem forma ndryshon, nqs do te ishe ti ose femija yt qe do te perfitonin organet e nje italiani prape do ti quaje injorante dhe idiote ate familje qe do te te dhuronin organet?
    Pershendetje
    Just God Can Judge Me

  10. #30
    _____________ Maska e ornament
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Vinny T, pyetje shume llogjike, pergjigja ime eshte kjo:

    Konceptimi im i jetes, me eshte personal, ne qofte se me mungon nje dore, une do te mundohem te bej pa te, dmth te quhem dorac.
    Ne qofte se s'mund te jetoj i tille, do te ve te gjitha energjite e mia TA BLEJ ATE DORE, dhe per kete nuk mund ti falenderohem veē vetes dhe aftesive te mia.
    Ne qofte s'e nuk mund ta blej dot, NUK DO TA PRANOJ DHURATE NGA ASKUSH, as vellai im, sepse as vete doren time s'do tja dhuroja ASNJERIT.
    Ne qofte se flitet per zemer dhe jo dore, do te pranoj te vdes i qete, pa qene pishman. Nje dite te gjithe do vdesim, sikur dhe nga 10 zemra te kemi.

    Ne rastin tone viktimen s'e pyti njeri, ai vdiq, per te vendosen PRINDERIT, nuk eshte njesoj sikur te vendoste ai vete.
    Pacientet s'dine gje gjithashtu cili eshte dhuruesi, kjo bile ju ndalohet me ligj, jo per ti penguar ata te jene mirenjohes ndaj dhuruesit, por per ti mbrojtur ata, sepse operacione te tilla s'jane te lehta, ne te shumten e kohes lene komplikacione dhe shumica e pacienteve rrojne ne regjim ilaēes deri ne vdekje, kuptohet ata qe s'ēmenden.

    Keshtu i dashur Vini, kur nuk e njeh dhuruesin nuk ke si ti jesh mirenjohes.
    Kur ha mish pule, nuk mendon per fermerin qe e ka rrite.

    Une mund te rri nje vit, tu ta shpjegu problemin, bile dhe ē'mendon Sokrati per te. Per mungese kohe dhe fitimi po e le me kaq.

    ps, s'mendoj qe baba djalit ti kete menduar kaq thelle punet, prandaj e quaj trongull, bile me duket perkedhelese ky emer per te.
    ne qofte se kjo s'te shkon pas moralit dhe s'te ze gjumi, ky s'eshte faji im.
    "la balle est de ton cōté" thone francezet.

  11. #31
    i pavarur
    Anėtarėsuar
    03-07-2002
    Vendndodhja
    EU
    Postime
    513
    "La balle n'est pas encore de mon cōté" pasi pergjigjia jote nuk ishte e plote
    "nqs do te ishe ti ose femija yt qe do te perfitonin"
    Je pergjigj vetem per veten po nqs do te kishe nje njeri te zemres qe kishte nevoje per keto organe si do te reagoje?..
    Pershendetje
    Just God Can Judge Me

  12. #32
    _____________ Maska e ornament
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Vinny, me pelqen kembngulja jote e KOTE, s'di pse, ngaqe kohet e fundit po me pelqen meseshumti kotesia.
    Ti s'je i qarte ne rastin po te kisha femije. Me trut qe kam ne ket moment ; une them namin, namin do te beja, ndoshta luften e trete boterore.
    1) Mund ta braktisja te dera e kishes me te afert ose ta hidhja ne lume.
    2) Mund te vrisja nje tjeter dhe zemren e tij t'ja vendosja timit.
    3) Ti shkruaja bashkise per ndihme finacjare, etj, etj.
    4) Te beja nje tjeter per pjese kembimi.
    6) Ti falesha zotit gjeri ne ameshin duke pritur sherim nga ai.
    7) Mund te vdes ne vend sa ta marr vesh lajmin.
    8) Te votaja per Hitlerin e ri, per ti hequr qafe gjithe sakatet, kjo do me pakesonte hallet.
    9) Ti hyja rileximit te veprave te plota te Dostojevskit, per tu bere realisti nr. 1.
    10) Ta shisja ne treg (spital) per qellime perfitimi.

    Problemi eshte qe une gjykova VEPRIMIN e prinderve, jo te pacienteve italiane,
    A kupton Vinny? Ndersa ti me vendos ne rrol te ketyre te fundit.
    S'me duket njesoj.
    Thene shkurt dhe qarte; veprimi i tyre (prinderve) nuk me konvenon, biles as ty.
    Degjo tani nje gje, po te isha ne Tirane do ti kisha djeg ambasadat e huaja.
    Kjo do ti lehtesonte shqiptaret nga shume halle te kota.
    Po te isha ne itali dhe po te me quanin "figlio di ******" do ti kisha djeg perseri.
    Fatmiresisht ndodhem ne nje vend, ku italianet cilesohen akoma "klush kurvash",
    a kupton.
    Tjeter, kjo teme mua ka kohe qe s'me intereson me.

  13. #33
    i pavarur
    Anėtarėsuar
    03-07-2002
    Vendndodhja
    EU
    Postime
    513
    E para ne qofte se nuk te intereson nuk ke pse merr pjese ne te, keshtu qe mos u bej kontradiktor me veten.
    E dyta te kuptoj me drejt me shembujt qe jep se si do te veproje keshtu qe i sqaron te gjitha shume mire.
    Njeriu duket nga zgjidhjet qe mund te beje ne jete e me duket se nga te 10-ta qe rrjeshton me siper vetem e 3-ta e 6-ta dhe e shtata me duken te pranueshme, per te tjerat me vjen keq per ata femije qe do te te kene babe.
    Skam asgje personale me ty po mendimet qe ti shpreh ketu per dy prinder qe dhe pse ne dhimje te jashtezakonshme arriten te gjejne ndjenja ne dhe nepermjet fisnikerise se tyre arriten te shpetojne jete njerezish.
    Toleranca dhe njerezirrlleku ne Shqiperi merret per dobesi e jo per civilizim dhe perderisa do te vazhdojme me kete mentalitet varrezat do te vashdojne te mbushen me te rinj, me shoket tane, me kushurinjte tane......
    Une per vete nga ana ime nuk kam seē te them me per kete tem se me mjafton llogjika qe me dhe e secili ka te drejte te mendoje e veproje si te doje.
    Just God Can Judge Me

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    17
    Ne rradhe te pare bashkohem me dhimbjen dhe mungesen e prinderve per djalin e tyre. Me vjen shume keq, por kjo ishte e shkruajtur nga zoti, dhe mendoj se prinderit kane bere dicka shume humane, qe jo te gjithe e bejne. C'rendesi ka se kujt do ti vihet ajo zemer, italjani, amerikani, greku etj, rendsi ka qe ajo zemer do vazhdoje te rrahe akoma. Edhe pse do kishte organet ne trup, nuk do tja ngjallte perseri djalin e tyre, por fakti qe organet ju vune dikujt tjeter, shpetoi jeten e 4 vetave te tjere. Mir vdiq njeri, por te pakten mos ikin 4 te tjere. Jane nuk jane shqiptare, pak rendesi ka. Ne fund te fundit jane njerez, kane zemer dhe ndjenja. Per prinderit e di qe eshte shume e veshtire tani, por ama fakti qe organet e femijes se tyre shpetuan 4 jete te tjera te pafajshme, ndez nje drite ne zemren e tyre. I jam shume mirenjohese familjes se djalit. Nqs organet do te ishin akoma ne trupin e djalit, ato do ti hanin krimbat, dhe asnje gje e mire nuk do te vinte nga kjo.

    Ornament vllai, para se ta hapesh gojen e te flasesh ktu ne forum, ben mire te marresh 2 sekonta nga ato qe do shkruaje ktu dhe te mendoshe se cfare do thuash. Nuk te vjen pak keq ne rradhe te pare, nuk ta ben qofte dhe njeher zemra BUMP me forte, sepse ishin/ jane jete njerezish jo shaka? Sic e thash edhe me pare, c'rendesi ka se kujt do ti vihen organet, rendesi ka se ai/ajo qe do ti marri do jetoje, do ta shofi driten e djellit me sy(qofte edhe per pake kohe), fale fatkeqsise se nje njeriu tjeter, qe i duhej te ikte. Ti mund te thuash qe ata njerez qe i moren organet tju jene mirenjohes familjes, dhe te bashkohen me dhimbjen dhe mungesen qe ata kane, por jo te vishe ktu dhe te derdellitesh fjalet me te fundit qe njeriu mund te thote. Ata italjane qe ishin te semure, mund te jene te pafajshem fare, sepse ata qe ishin te semure, nuk jane ata qe bejne ligjet per dokumentat e shqiptareve. Sic ka shqiptare te MIRE dhe te keqinj, ka dhe italjane, gjermane, greke etj, etj. Nga e di ti se ata qe do merrnin organet mund te ishin italjane, mund te jene njerez te tjere qe kane vajtur per tu kuruar ne itali. E pra mendoi me thelle gjerat, dhe mos na trego neve ktu ti qe jo te shiten, jo te blihen. Ca jane ato qe do shiten dhe do blihen, rrush e kumblla, apo domate e kastravece qe i gjen me shumice? Nga goja nuk vjen gje, por nqs njeri nga ata te semuret do ishte femija jot ose njeriu me i dashur i zemres tende, dhe ti do prisje me padurim dhurimin e nje organi, qe ai njeri i joti te sherohej. Nqs asnjeri nuk do ti dhuronte organet, por ti fusnin ne dhe dhe ti benin ushqim per krimbat, si do te te vinte? Ja pra qe mendja eshte gjeja kryesore qe na ben te quhemi njerez! Eshte nje fjale e urte qe thote, "Ska ci ben gomarit, dhe i bie samarit". Keshtu po e ben ti ne kte rast, ske ci ben qeverise dhe mafjes italjane, dhe ja nxjerr inatin popullit te pafajshem. Ti thua nga bari i thate te digjet dhe i njomi, por jo se eshte gjyna, se jane JETE NJEREZISH DHE JO SHAKA. TE LUTEM MENDI MIRE FJALET KUR I FLET VELLA, DHE PARA SE TE THUASH/ GJYKOSHE TE TJERET, VERE VETEN NE VEND TE TYRE, DO TE TE VIJE MIRE, DHE CFAR DO VEPROJE.

    kaq kisha une, dhe njehere ngushellimet e mia familjes, dhe kane bere dicka shume humane.

    me rrespekt, sinqerisht Selena

  15. #35
    Moderatore Maska e Shanon
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    milano
    Postime
    386
    nuk arrij te kuptoj se si dhe ne nje ngjarje te tille qe nuk ka vende per komente te kota dhe budallalleqe ju vazhdoni te ziheni jo italia jo shqiperia. o njerez eshte e thjeshte prinderit e ketij djalit kane bere nje gjest shume human duke i shpetuar jeten tete personave te tjere qe do vrisnin dhe nuk e kane bere per pagese apo per leke sic kishte shkruar dikush ketu qe me vjen tia fut duart ne fyt. Do doja te shikonit dhimbjen qe kam pare une ne syte e prinderve dhe motres se Lulzim hajdarajt dhe atehere a do flisnit keshtu kodra pas bregut!

  16. #36
    _____________ Maska e ornament
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Shanon,
    ndersa mua me duket budallik titulli qe i ke vene temes "nje student shqiptar shpeton jeten etj etj."
    Kjo nuk eshte e vertete. me sakt eshte "pjeset e rekuperuara te nje studenti, dhuruar me humanizem nga prinderit e tij shpetojne jeten e etj etj..."

    gjithashtu neqofte se s'do tja dish per mendimet e te tjereve, mos hap tema motre, shkruji kujtimet e tua ne ditar dhe rri rrehat.

    ka mundesi te me shpjegosh ēfare do te tregosh me keto fjale;

    "Ah, deri me tani qe po postoj kete mesazh asnje nga italianet qe ka perftuar trapiantin e organeve te Lulzimit nuk ka kontaktuar me familjen e tij, as perfaqesuesit e ambasades italiane ne shqiperi."

    se po me ēudit, jam ndoshta une qe s'kuptoj shqip.

    gjithashtu, do te ishte me vlere meqe tema ekziston, te dinim; ēfare ndodhi me automobilistin (ose ata) qe shtypi ket djalin. A i denuan apo jo, apo dhe ata i fali familja zemergjere.
    Apo ky djali ishte agresori e donte ti permbyste me motoēikleten e tij.

    kete shtese e bera vetem se tema eshte hapur prej teje.

  17. #37
    _____________ Maska e ornament
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    dhe diēka se harrova,

    fajin sta ka fyti im, por JOTI, litari qe ta ka vene ne qafe italiani e te rrendon, te duket si varese ari.

  18. #38
    Moderatore Maska e Shanon
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    milano
    Postime
    386
    hem ornament se skam as kohe te te pergjigjem tamam po sme rrihet. me ata qe drejtonin makinen qe u be aksidenti nuk ka ndodhur asgje madje as qe jane identifkuar deri ne keto momente qe po flasim sepse jane larguar menjehere nga vendi i ngjarjes dhe as i kane dhene ndihmen e pare.
    E dyta litari ne qafe... hem po prekem po spo gjej gjekundi litar ne qafe pastaj mos u perpiq te kuptosh dhe lexosh nenkuptimet e mia sepse eshte nje pune pa bereqet! sia del dot ti! ciao

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Rregullorja e Forumit Shqiptar
    Nga Albo nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 83
    Postimi i Fundit: 28-09-2021, 01:20
  2. Identiteti evropian i shqiptarėve
    Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
    Pėrgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  3. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
    Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  4. Konfederata e Artizanatit Shqiptar
    Nga pekomeri nė forumin Arti shqiptar
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 16-10-2006, 07:16
  5. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
    Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •