Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Birra Tirana hedh n treg birrn e zez

  Kjo birr do ti ofrohet klientit n ambalazhe 0,33 litr e 0,5 litr; brenda muajit prill ajo do t hedh n treg birrn pa alkool n kanae


  Kompania e prodhimit t Birra Tirana ka filluar para dy ditsh tregtimin e nj produkti t ri, at t birrs s zez. Kjo birr do ti ofrohet klientit n ambalazhe 0,33 litr e 0,5 litr. Drejtori i marketingut n Birra Tirana, Bernard Jae, tha gjat nj ceremonie promovimi n ambientet e Panairit Ndrkombtar t Europs Juglindore se ky produkt, ndonse tradicional, i ka munguar prej kohsh tregut shqiptar. Birra Tirana, n kuadr t marrveshjeve t tregtis s lir ka filluar eksportin e birrs n Maqedoni e Angli me rreth 5 mij hektolitra,- u shpreh Jae. Sipas tij, brenda muajit prill t ktij viti kjo kompani do t eksportoj edhe n Greqi e Itali. Brenda muajit prill do t filloj edhe tregtimi i birrs pa alkool n kanae, prfundoi Jae. Birra Tirana mbulon mbi 40 pr qind t tregut vendas dhe synon q t kap 50 pr qind t ktij tregu. Birra Tirana ka tashm m shum se dy vjet q eksportohet edhe n 6 shtete t SHBA-s. Ky eksportim n SHBA, i mundsuar nga nj biznesmen shqiptaro-amerikan, sht sidoqoft n sasi modeste. Sipas Enea Jankos, administrator i Birra Tirana, kapacitetit maksimal prodhues i ksaj fabrike sht rreth 500 mij hektolitra.


  Teknologjia e prodhimit
  Teknologjia n fabrikn e prodhimit t Birra Tirana sht nj teknologji moderne e prodhuar vitet e fundit, e cila ndihmon ndjeshm plotsimin e nevojs pr birr me ambalazh dhe shije t ndryshme. Pak koh m par kjo kompani investoi mbi 10 milion dollar. Por pjesa m e madhe e ktij investimi ka shkuar pr prmirsimin e teknologjis dhe mjediseve t prodhimit. Para disa kohsh Birra Tirana u vlersua me mimin e art pr cilsi, n nj konkurs pr cilsin e produkteve n t gjith botn, q mbahet n Shtetet e Bashkuara t Ameriks q nga viti 1975. N kt konkurs marrin pjes 160 kompani t prodhimeve t ndryshme nga 120 vende t bots.


  Historiku i Birra Tirana
  Kompania e prodhimit Birra Tirana sht krijuar q n vitin 1960. Deri n vitin 2000 ajo ndante tregun vendas me Birra Korn, duke zn prkatsisht 2/3 dhe 1/3 e tregut vendas. Ajo sht shoqri aksionere m kapital t prbashkt t 10 aksionerve. Lndt e para q prdoren pr prodhimin e birrs, si malto (elb i maltuar) dhe lupolo, merren nga kompani europiane. Birra ktu prgatitet nga elbi i maltuar, uji i Selits, lupolo dhe majaja; gjithashtu, ajo prmban nj prqindje t vogl alkooli dhe sasi t konsiderueshme gazi karbonik. Ka nj periudh skadence 1-vjeare, pasi kalon n procesin e pasterizimit.

 2. #2
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  40
  Postime
  1,943
  Faleminderit
  59
  58 falenderime n 51 postime
  Meqe paska dal ne treg ajde gezuar te dy i her
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

Tema t Ngjashme

 1. Albtelecom
  Nga Dita n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 08-08-2017, 12:06
 2. 200 t shumkrkuarit shqiptar n t gjith Botn
  Nga Albo n forumin N krkim t personave t humbur
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 09:52
 3. Ku ishe deri dje Edi Rama?
  Nga DYDRINAS n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 10-04-2009, 05:52
 4. Dr Krist Maloki per Shtetin dhe Kombin
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-09-2007, 15:00
 5. Albania - Andrew Mueller
  Nga katana n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 31-07-2003, 09:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •