Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-02-2005
    Postime
    127

    Fotografia vs. Pikturen

    E hapa k'te teme sepse kam nje kohe te gjate qe mendoj per cilesite e ketyre dhe dikur mendoja qe fotografia (ajo artistike, jo gazetarie) eshte me 'flexible' dhe jep mundesira te pafudshme per nje shprehje. Dhe mendoja qe piktura ka limite. Kohet e fundid me'eshte ndrryshuar mendja dhe e kuptova qe ne fakt fotografia eshte me me limit ( pa marre ne parasysh manipulimet ndermjet programeve software), sepse piktura te lejon nje imagjinate qe fotografia jo. Ta klarifikoj me mire: Piktura te lejon ta formosh ne c'do lloj menyre dhe objektet brenda saj ti vendoses sic duash, dhe ti konceptosh nga imagjinata pa u mbatur ke ajo qe eshte immediately available, si ne fotografi. Te dyja kane merite te pagabueshme por them qe piktura lejon me fleksibilitet dhe imagjinate.

    Kam deshire te lexoj " On Photography" by Susan Sontag. A e ka lexuar njeri?

    C'fare mendimi keni ndaj fotografise dhe piktures.........cila mendoni i jep nje hapesire me te madhe artistit? Vec kurioze, dhe kam deshire per nje shkembim serioz mbi kte teme. S'kam vene asnje objekt sepse tani po perdor laptopin dhe s'e kam te lidhur me skanerin dhe ne fakt nuk dua te bej lloj lloj searches ne internet. Mund te flasim ne gjeresi te temes, dhe po te kenii shembuj konkret sa me mire.


    Ah medet qe s'qiptohem ashtu si dua ne shqip. Shpresoj te me keni kuptuar deri diku te pakten.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Xhixhua
    Anėtarėsuar
    09-03-2005
    Vendndodhja
    bathore... mer cope druni
    Postime
    134
    mua me pelqejne te dyja ...fotoja "prangos" realen kurse piktura imiton ate ..piktura ka avantazh se i le vend imagjinates. megjithate me tech-un e sotm edhe fotografia arrin fantazine. Sidoqoftte mbetem per pikturen....

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-02-2005
    Postime
    127
    Ok, kam debulese per sensual photography, not erotic, but sensual where graceful images of the female form are situated in a setting where an object of some sort compliments its shape and form and gives it greater cohesion and beauty. U bera cope te paste disa foto por s'me lejojne sitet nga i marre. Po te keni access mundohuni te veni disa foto qe ju pelqejne, ju kane bere pershtypje, ose qe shprehin permes kontradiktes se objekteve qe mbajn nje vertetesie etj.

    Links: http://uk.artring.net/photography/00,28565,01.html

    http://uk.artring.net/photography/00,28565,17.html
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga anja bojku : 11-03-2005 mė 22:20

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Xhixhua
    Anėtarėsuar
    09-03-2005
    Vendndodhja
    bathore... mer cope druni
    Postime
    134
    duke fol per sensualitetin pikturen dhe fotografine ..... be nje search per illustratorin luis royo ne comp.....te garantoj qe do te shofesh mrekullira.... ehde japonezi hajime sorayama ka shum te bukura por ato jane erotike .....shume femra mund ti marrin dhe si degraduese ...luis royo me i preferueshem.. tamam talent .. eshte nje arsye me teper pse me terheq piktura .....kerko ne web dhe me thuaj si tu duken

  5. #5
    me nder qofsh
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    ne fluturim e siper
    Postime
    810



    un po ja filloj me kte.
    Memory is a kind
    of accomplishment
    a sort of renewal
    even
    an initiation

  6. #6
    me nder qofsh
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    ne fluturim e siper
    Postime
    810
    oh e gjeta me ne fund......

    Memory is a kind
    of accomplishment
    a sort of renewal
    even
    an initiation

  7. #7
    titulli i tanishėm
    Anėtarėsuar
    15-02-2005
    Postime
    59
    Anja: kuptova qe ne fakt fotografia eshte me me limit ( pa marre ne parasysh manipulimet ndermjet programeve software)

    Ti ia hiqke fare teknikėn e pėrpunimit fotografisė! E pse u dashka mbet nė teknika primitive?
    Kjo ėshtė si ti thush nji piktori n'studio: "Na kėt qymyrin e ik e zhgarravit ke ai guri aty ke bregu!"

    Un jom kundra dhe protestoj egėr fare! Ik mēefu!

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-02-2005
    Postime
    127
    Kam pasur nje fogtografi te nje femre (ia harrova titullin dhe autorin) e cila ishte shtrrire me kurrizin ndaj kameres dhe e kishte kthyer pak profilin duke e mbajtur me dore (vetem pjesa e larte e trupit). Aty ku krahu i saj formonte nje 'trrekendesh' kishte perpara si nje sfere qe i shkonte me formen e trrupit dhe e komplimentonte. Trrupi dhe objekti krijuan nje pamje te re sebashku. Fotografia kishte the nje ngjyre monokromatike ne nje kafe e zbehte dhe i jepte nje sensualitet te ngrohte. Ato me siperm jane pak jo shume 'creative' t'ju them te drrejten kur i barazoj me ate qe permenda. Edhe mos ishin vetem plain bardh e zi por me nje ngjyre me intrigante (monokromatike sigurisht) do me shijonin me shume. Perndryshe me duken ok. Po kjo eshte vec nje shije personale. u bera cope duke kerkuar ne bodrrum per ate foton po s'e gjej dot; jan nja 10 kutija mbushur me libra, letra e katallogje. Anyway, sa ta gjej do ta vej.
    \
    Dhe Liquid une te kuptoj, ashtu mendoja vete, por sepse mu shkrep mendimi qe ne fakt piktura te lejon nje hapesire me te lire, ku mund ti vesh objektet ku te duash, si te duash, t'i imagjinosh jashte parametrave te realitetit. Keshtu me duket tani.

    Po, s'e ka lexuar njeri ate 'On photography' te Sontagut? Po ti Katana, e di qe e praktikon fotorafine, ke lexual m'bi teorine e saj, sepse ne vitet kur u popullarizu si form arti, shume kritike dhe intelektual e hollen por Sontag ish e vetmja qe e mbrojti dhe i dha nje merite artistike. C'do kontribut do te jet 'appreciated'.

    Xhixhua, ate luis royo qe gjeta kishte ne sitin e vete piktura te femrave si ato te nje 'comic book'. Ishin ne kategorine e fantazise dhe 'science fiction'. m'base po shihja sitin e nje royos tjeter.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga anja bojku : 12-03-2005 mė 09:05

  9. #9
    Bibidi bobidi bu! Maska e Joselyn
    Anėtarėsuar
    29-01-2004
    Vendndodhja
    afer tejet
    Postime
    35

    Talking

    Citim Postuar mė parė nga anja bojku
    Ok, kam debulese per sensual photography, not erotic, but sensual where graceful images of the female form are situated in a setting where an object of some sort compliments its shape and form and gives it greater cohesion and beauty. U bera cope te paste disa foto por s'me lejojne sitet nga i marre. Po te keni access mundohuni te veni disa foto qe ju pelqejne, ju kane bere pershtypje, ose qe shprehin permes kontradiktes se objekteve qe mbajn nje vertetesie etj.

    Links: http://uk.artring.net/photography/00,28565,01.html

    http://uk.artring.net/photography/00,28565,17.html
    nuk quhet sensual, por reclining.
    tesh nji gja nuk e mora vesh, kjo tema asht me postu fotografi, me diskutu fotografia versus piktura, piktura versus fotgrafia... na skjaro pak anja :D
    Qesh!

  10. #10
    instinkt i vetembrojtjes!
    Anėtarėsuar
    24-05-2002
    Vendndodhja
    ne bahcen e shtepise time
    Postime
    351
    Me pelqeu kjo teme. Po them edhe une mendimin tim.
    Fotografia, pa dyshim qe eshte nje art i konsoliduar dhe i suksesshem, por per mua, piktura ka shume me teper mjete shprehese. Ka me teper larmi dhe thellesi. Piktura mund te nxjerri jashte, ate pjese thellesisht te brendeshme te botes njerezore, apo materiale, qe fotografia nuk mund ta nxjerri dot.
    Edhe ato fotografite qe ju keni postuar me siper ( qe nuk mund ta mohoj qe jane vepra arti te verteta) mua do me ngjallnin me teper emocion, nese do ishin te pikturuara. Piktura jep mundesine e fantazise. Te le te lire te mendosh ate qe ndjen dhe deshiron, pavaresisht nga cfare ka pasur ne koke apo ne shpirt piktori kur e ka pikturuar. Fotografia, ti ngushton keto mundesi dhe te le te perjetosh, pikerisht ate qe ajo/ai ka dashur te te japi.
    Ji Vetvetja!

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-10-2004
    Postime
    349

    Talking papapapapa

    Sİkur Ta Kİshe Ulur Me Poshte Ate Foton Sdo Beje Keq Po Nese.
    Mua Me Shume Fotografİa.se İ Nxjerr Gjerat Ashtu Sİ Jane.pİktura Ta Shpİf.
    Tung.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-02-2005
    Postime
    127
    Citim Postuar mė parė nga episodestory
    Sİkur Ta Kİshe Ulur Me Poshte Ate Foton Sdo Beje Keq Po Nese.
    Mua Me Shume Fotografİa.se İ Nxjerr Gjerat Ashtu Sİ Jane.pİktura Ta Shpİf.
    Tung.
    Fotografia qe i nxjerre gjerat ashtu sic jane nuk eshte fotografi artistike por gazetarie

    Por art eshte art. Ne po flasim per mundesine artistike qe jep foto dhe piktura; Avantazhed dhe disavantazhet e seciles ne shprehjen artiskike. Artisti luan me realitetin: e riformulon, e thelleson, e revelon me menyren e tij. Pra ai ve ne pune veglat artistike qe te thote dicka, nuk vetem fotografon si fotogazetari, por i seleksionon objektet e tij dhe vendin qe do mbajne ato ne foto i bene me dijeni jo me aksident.

    Lule Portokalli, dhe une dakord me ty jam persa i perket piktures: qe lejon me hapesire dhe fantazi. Fotografia eshte e limituar deri diku sepse varet nga eksternalja dhe objektet ekstern sa mundesi te ket artisti ti manipuloj keta. Kurse piktura, me duket, varet nga brendesia, interiori i artistit, dhe keshtu nuk ka limit ne qoftese artisti ka nje imagjinate te thelle.

    Jocelyn, s'e kam degjuar termin 'reclining'. Po te duash na e shpjego me shume, dhe kush e quajti ashtu dhe vetit e kesaj lloj zhanre.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga anja bojku : 12-03-2005 mė 12:56

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Xhixhua
    Anėtarėsuar
    09-03-2005
    Vendndodhja
    bathore... mer cope druni
    Postime
    134
    ato dy fotot e nxorren temen nga shinat ... ene hadje te fls une tani per fotografine apo pikturen. Ec tani..kini kujdes ..kadhe ka ata qe kan tension e dobet......nje u bona per tylenol se po me dridhet trupi. Shume te bukura po kam nje pyetje.... jan foto modelesh apo jane fotot e personit qe poston? nqs personi vete.. hallall ta bofte zoti per guximin qe ke dhe desha ti shtrengoja pak doren babit tat .........

  14. #14
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar mė parė nga katana



    un po ja filloj me kte.

    Hey Katana, po hap nje teme me vete me keto foto kaq te lezetshme ti .... :)

    Dhe qe mos ma fshijne kete komentin, dicka per temen... :) s'pata kohe te lexoj postimet, por shkurtimisht....te dyja mund te pasqyrojne art dhe talent, por piktura eshte krimtari e mirfillte, packa se frymezimi mund te linde nga dicka reale/egzistuese. Si p.sh. te krahasosh kompozimin e nje muzike me luajtjen e nje muzike tjeter ne piano a ku di une....

    Kam admirim te vecante per krijmtarine e mirfillte....

  15. #15
    Bibidi bobidi bu! Maska e Joselyn
    Anėtarėsuar
    29-01-2004
    Vendndodhja
    afer tejet
    Postime
    35

    Smile ana

    citim nga ana: Jocelyn, s'e kam degjuar termin 'reclining'. Po te duash na e shpjego me shume, dhe kush e quajti ashtu dhe vetit e kesaj lloj zhanre.

    Ana, me ket qe the ma siper konfermon qe je vetem amatore artit, e me bahet qejfi qe e pelqen deri ne kete mase interesimi, e per ma teper per menyren e komunikimit qe paske :)
    Veprat e artit te zhanrit NUDE nuk klasifikohen kurre as si erotike dhe as si sensuale, por si reclining Nude.
    Ato qe nuk jane reclining, i perkasin thjesht zhanrit NUDE, ndersa ata qe nuk jane Nude por kane ate perbamjen "sensuale" sic e quan ti, bajn pjese te zhanri "Romanticism".
    Nese je e interesume per ndoj zhanre tjeter me thuj.

    :)
    Qesh!

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-02-2005
    Postime
    127
    Joselyn, po pikerisht ajo zhanre me pelqen shume (bera nje search) por me shume kur eshte pak 'stylized' qe i jep pak romanticizm. Ndaj fotografise jam amatore, nuk e praktikoj, vetem me pelqen shume.

    Ja pershembull disa reclining nudes, disa me objekt komplimentues:


    http://www.brigittecarnochan.com/Nud.../GypsyIII.html

    http://www.brigittecarnochan.com/Nud...eInCircle.html

    http://www.brigittecarnochan.com/Nud...s/DancerI.html

    http://www.brigittecarnochan.com/Nud...s/LeafArch.htm

    http://www.brigittecarnochan.com/Nud...iningNude.html

    Tre te fundit me pelqejn shume sepse kane ate monokromatizmin ne te roze/kafe e zbehte qe i ben shume te lezetshme.

    Disa me duken si piktura te stilit Rafaelesk (venutian type). Pra desha te pyes te ghithe nese nje pikture me te njejtin subjekt si ato lart trregon nje shprehje me te thelle apo fotografia eshte me e pershtateshme.

    Vdes per pikturat e Degas me balerinat. S'po gjej dot foto artistike ku trrupi paraqitet ne dinamizm se levizjes se tipit balerinas. Keto s'jane nude, vetem forme trrupi te veshura pak qe shtjellojn bukurine, delikatesine, dhe forcen e levizjes. Vdes per foto dhe piktura me balerine...jane shume 'graceful'. Tani s'po i jap dot dum se cila forme vertet i perkatet ketyre zhanrave me mire: piktura o fotoja?

  17. #17
    Bibidi bobidi bu! Maska e Joselyn
    Anėtarėsuar
    29-01-2004
    Vendndodhja
    afer tejet
    Postime
    35
    Pyetje e bukur Anja, por kjo s'ka nje pergjigje fikse. Kur bahet fjale per artin, (te cdo forme) bahet fjale per shije personale, (por ne kete rast shija asht e lidhun edhe me trunin, jo vetem me synin, sepse arti ka shume lidhje me filozofine), kete e ven re po dite me lexu narrativen...
    Kryesisht, shume njerez edhe ne art shkojne me turmen, (duke pelqy ate qe ne fakt nuk i pelqen edhe aq, thjesht bindin veten) ose vecohen nga te tjeret ne kategori te BAD ART.
    Ti me sa shoh une paske qejf stilin e rilindjes italjane, i ke pa ato te TIZIANO VECELLI?
    Nese je e interesume per kete zhanre qe me thu, te kisha keshillu me i ble ne liber, nuk pendohesh kurre mbasi jan te magjishem me u pa ne cdo kohe. Une ne koleksionin tem kam 40 libra vetem me ilustrime (jane te shtrenjte dreqet!) vetem 1 prej tyne kushton rreth $100-200, e i adhuroj e jane pasunija jeme ma e madhe.
    Llastoje vedin me ndoj liber te bukur :)

    Ps: ne fotografi te kisha keshillu: woman photographers on national geo. ose fotografi hungareze :)
    nese gjen ne sale libra artit kurre mos i len pa i ble, gjithmone pendohesh se nuk i gjen ma!
    Qesh!

  18. #18
    bitter girl Maska e marsela
    Anėtarėsuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    Ana tema eshte shum interesante po mua me duket e veshtire te jap nje pergjigje konkrete.
    Cdokush qe vlerson artin, te bukuren sheh dicka pertej gjinise..mundohet te kape ate cka i transmetohet, te interpretoje dhe gjeje "veten" ne secilen prej tyre..
    Une pavarsisht se rend shume pas fotove,me pelqen te "luaj"me to..i krahasoj,klasifikoj e s'resht se menduari se ne natyren perreth e ate njerzore ka aq shume gjera qe ajo kuti e vogel mund ti zbuloje..preferoj pak me teper pikturen:)
    Arsyja eshte e thjeshte..ne te shoh ashtu si dua..kombinime ngjyrash objektesh e nje gjuhe "te padukshme" qe ne foto shpesh se gjej..
    Po e ngjyros pak pergjigjen me nje pikture "Daybreak" nga Maxfield Parrish..shume e ndryshme..me pelqen!
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  19. #19
    bitter girl Maska e marsela
    Anėtarėsuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    Ja dhe nje foto e marr veren qe shkoi nga nje miku im gjate nje vizite ne Afrike..Mu duk interesante,edhe pse ne te s'mund te kerkosh bukuri:)..
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  20. #20
    fotograf
    Anėtarėsuar
    24-03-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    6

    fotografia Vs. Piktura

    mediumi i fotografise eshte shume kompleks kur duhet shprehur dicka te brendshme
    dicka te paprekshme intrinsike, me ndjenja , per ate ka edhe pak mjeshter te vertet
    te fotografise artistike, nese flasim per pikturen tani kemi shume me shume periudha
    te definuara si ipresionismi, postimpresionizmi, expresionismi, kubismi, etj ku artistet
    shprehen ne menyra te ndryshme ate sensibilitet dhe ne harmoni me aftesite e tyre,
    nuk mund te kthehemi ne Renesanse ku mjeshterit fliuan jeten per disa vepre kolosale te paaritura me tempon dhe menyren e jeteses ne shekullin tone...
    cdo veper artistike duhet te kaloje test-in me te lart "ultimate" - Kohen - dhe atehere
    mundemi padyshim te flasim per ate artist apo kete, sot teknika e avansuar nuk po prodhon vepra artistike me konsistence por me aksidente te cilat ndodhin here pas here, do te deshiroja qe ne te kemi nje vend ketu ne New York ku kishim me pase
    mundesi te eksponojm vepra artistike dhe te bisedojme me gjeresisht mbi keto tema,
    te interesuatit me kontaktoni pa resistence...

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Arti i Fotografisė
    Nga Albo nė forumin Arti shqiptar
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 13-05-2013, 20:02
  2. A ėshtė fotografia art?
    Nga katana nė forumin Arti shqiptar
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 19-03-2010, 22:22
  3. Magjia e dhomės sė errėt
    Nga Brari nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 21-05-2009, 01:52
  4. Fabula
    Nga Diabolis nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 57
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 13:19
  5. Fotografia fituese e ēmimit "Pulitzer" - 2007
    Nga Davius nė forumin Albumi fotografik
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 01-10-2007, 16:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •