Close
Faqja 17 prej 22 FillimFillim ... 71516171819 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 321 deri 340 prej 433
 1. #321
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2009
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Sllavomaqedonet Thone Se Skenderbeu Ishte Sllav

  SLLAVOMAQEDONET POHOJNE SE LEKA I MADH, SKENDERBEU, NENE TEREZA, KANE QENE ME ORIGJINE SLLAVE

  Ilmi VELIU

  Skėnderbeu sipas burimeve bizantine, raguziane, vatikaneze, arabe, osmane, ishte ilir, ishte alban, ishte epirotas, ishte dardan, ishte arnaud, ishte pasardhes i Lekes etj.

  Nga ana tjeter serbet thone se ishte srb, greket – se ishte helen dhe sllavomaqedonet se ishte sllavomaqedon.

  Atėherė, ēka ishte dhe kush ishte ky kolos i historisė sė njerėzimit ?

  Po qe se ky problem shkencor vėshtrohet nė mėnyrė tė drejtė

  mund tė zgjidhet shumė lehtė, por nė qoftėse studiohet nė mėnyrė tendencioze dhe jo shkencore, problemi nė fjalė mund t`i fusė nė rrugė pa krye ata qė tentojnė tė pėrvetėsojnė kėtė figure te madhe te Historise se Popullit Shqiptar.)1

  Skėnderbeu, pra, nė pikėpamje etnike e kombėtare, pėrkatėsisht pėr nga gjaku, ishte ilir, sepse u pėrkiste ilirėve qė kishin jetuar nė Ballkan; ishte alban ose arbėr, meqė u pėrkiste arbėrve ose albanėve, tė cilin emėr mė vonė e morėn tė gjithė ilirėt; ishte epirotas, meqenėse ilirėt albanė tė krahinės sė Epirit quheshin edhe epirotas; ishte dardan, meqenėse Kastriotėt e kishin prejardhjen nga Dardania- Hasi i Prizrenit. (Prizreni kishte qenė kryeqendra e Kastriotėve nė kohėn e Gjonit) Pronat - feudet e Gjon Kastriotit, madje edhe tė Skėnderbeut, shtriheshin edhe nė Dardani- Kosovė.

  Ishte tribal, pėr shkak se prej shekullit XIV e deri nė shekullin XVII, sipas burimeve bizantine dhe tė perėndimit quheshin edhe me kėtė emėr tė gjithė ilirėt, thrrakasit, (Tribalė, dardanė, myzė, paionė, makedhonė, albanė etj.)2 qė asokohe jetonin nga Danubi, deri tek kufiri me Thrrakinė nė lindje, me Greqinė nė jug.

  Sipas Dr. Skender Riza, njė fis ilir me emrin Tribalėt, ka jetuar nė luginėn e Moravės sė Madhe dhe bizantinėt shpesh kėtė emėr e kanė pėrdorur pėr ilirėt nė vend tė emrit arbėr, epirotė ose dardane..

  Ishte arnaut, duke qenė se pellazgėt-ilirėt- arberit - shqiptarėt, pa marrė parasysh pėrkatėsisnė e tyre fetare, turqit i quanin dhe i quajnė edhe sot me emrin arnaud, arnavud, greket arvanid, serbet arbanasi e qe te gjithe emrat kane per baze emrin Arber-Arberia emer qe ne Mesjete e kane perdorur vete shqiptaret.3


  Shqiptaret qe e kane ditur dhe kane qene te sugurte se ai ka qene shqiptar , figuren e tij e kane vene ne monedhe dhe monedhen e kane emruar sipas emrit te tij.
  Dmth. Emėrtimet: ilir, al ban, epirotas, dardan, tribal, arnaut, arvanit, etj s’jėnė gjė tjetėr pėrveē emra fisesh dhe nėnfisesh tė pellazgėve tė lashtė, pėrkatėsisht sinonime pėr pellazgėt- ilirėt – arbanwt – shqiptarėt e lashtė.

  Nese grekėt thonė se Skėnderbėu ishte “grek”, mund te bazohen ne ate se ai para se ta pranonte Islamin, i takonte kishės ortodokse tė ritit greko- bizantin. Njė vėlla i Skėnderbeut u bė murg dhe vdiq nė kishėn e Hilandarit ne Atos te Greqise. Nė kėtė kishė ku kishte qenė i regjistruar me heret edhe babai i Skėnderbeut, Gjoni me tė gjithė djemt.)3

  Meqė Gjergj Kastrioti- Skėnderbeu, mė herėt kishte qenė ortodoks, edhe babai i tij, po edhe ky mė vonė, si gjuhė administrative kan pėrdorur edhe sllavishten e vjetėr, pėrpos latinishtes, osmanishtes, greqishtes, italishtes, dhe serbėt qe tentojnė ta shpallin kėtė personalitet tė shquar pėr serb ose sllavomaqedon, bazohen ne ate se ai e ka perdorur sllavishten duke harruar faktet historike se as feja ortodokse e as sllavishtja e vjetėr nuk ishin vetėm tė serbėve, sllavomaqedonėve apo grekėrve por te te gjithe popujve sllav.)4.

  Gjergj Kastrioti- Skėnderbeu, pasi shkoi te sulltani u konvertua ne mysliman dhe mori emrin Iskender qe ne shqip eshte i barabarte me emrin Leka i Madh qe kuptojme se ai vete e ka zgjedhur kit emer dhe se ka qene i vetedishem se eshte pasardhes i Lekes, por kjo nuk e pengonte qė gjate jetes se ti t`i donte e respektonte katolikėt, protestanet,ortodoksėt, bogomilet etj, sepse tė tillė e kishte njė pjesė tė madhe tė popullatės se tij, sė cilės ai i takonte dhe ushtrinė me tė cilėn i pėrballonte sulmet osmane.)5

  Me njė fjalė, ai ISHTE KONVERTUAR NE MYSLIMAN, nė pikpamje fetare, kurse nė pikėpamje kombėtare I takonte kombit shqiptar, dhe si i tillė, i shtyrė pikėrisht nga ndjenjat kombetare iliro-shqiptare e pėr ta ruajtur identitetin dhe etnitetin shqiptar, u ra shqelm posteve mė tė larta administrative-ushtarake tė Perandorisė Osmane dhe u kthye nė Shqipėri, ku e krijoi shtetin e parė kombėtarė shqiptarė dhe demokratik nė Evropė. Pra ai nuk u kthye nė Sėrbi, Bullgari apo Greqi dhe nuk krijoi njė shtet sllavomaqedon, greke, bullgare, apo sėrbė. Ai ishte princ I tė gjith popujve qė gjindeshin nė kuadėr tė shtetit tė tij. Ai ishte princ I shqiptarėve po edhe I sllavomaqedonėve, grekėrve, sėrbėve, gje qe e pėrmend edhe Barleti, Nė sh.XIX historianėt serbė L. Kovaēeviq dhe L. Jovanoviq, pos tjerash, konkluduan: “As serbėt me kroatėt e as bullgarėt me sllavomaqedonėt nuk ishin gjithmonė nė trevat e tyre tė sotme tė Gadishullit Ballkanik. Nė kėto troje prej kohėsh mė tė lashta ishin : Greket, Ilirėt, dhe Thrrakasit, tre popj indoevropianė, tė ngjashėm, nga trungu pellazg por, megjithatė tė veēantė nga gjuhet qe i perdorin sot..”)6  KASTRIOTET ISHIN NGA DARDANIA  Emri i Kastriotėve, si dhe ai i njė vargu familjesh feudale tė tjera, lidhet me emrin e njė vendi ku ata kishin pasur zotėrimet e veta. Nė tokat shqiptare ka disa fshatra qė mbajnė emra tė afėrta me mbiemrin e kėtyre sunduesve shqiptarė: Kastriot nė Peshkopi, Kastri nė Mirėditė, Kastrat nė Has tė Prizrenit-Kosovė, Shkodėr dhe Tropojė, Kastriot, fshat nė rrethinėn e Kėrēovės e qė serbėt pas vitit 1913 dhe pas masakrave qė bėnė mbi shqiptarėt e Kėrēovės e riemėruan nė Sėrbicė, pastaj nė rrethinėn e Gllogovcit tė Kosovės poastu ėshtė fshati Kastriot e qė serbėt poashtu e ndėrruan nė Sėrbicė.

  Historia e Popullit Shqiptarė I Tiranė 2002, na jep tė dhėna se Skėnderbeu dhe prindėrit e tij quheshin Kastriotė, sepse familja e tyre e kishte prejardhjen nga fshati Kastrat i krahinės sė Hasit tė Prizrenit, (Kosovė) nė pjesėn verilindore tė Shqipėrisė etnike. Mirėpo mbiemrin Kastrati e gjejmė edhe te njė numėr i madh familjesh tė Hasit tė Prizrenit- Kosovė. Dhe nėse e kemi parasysh se Prizreni ishte kryeqyteti i Gjon Kastriotit dhe vetė Skėnderbeu ishte i lindur nė Prizren, na del se Kastriotėt kanė qenė me prejardhje dardane (Kosovare) dhe emri Kastriot rrjedh pikėrisht nga emri i Kastratėve tė Hasit tė Prizrenuit (Kosovė). Nė disa burime tjera, Kastriotėt mbajnė edhe njė mbiemėr tė dytė, Mazarekė, tė cilin e gjejmė si emėr fshati, ndėr tė tjera edhe nė krahinėn e Hasit tė Kosovės..)1

  Kastriotėt si feudalė nuk kanė njė origjinė tė largėt. I pari Kastriot qė njohim, pėrmendet nė njė dokument tė vitit 1368, si kėshtjellar nė Kaninė. Sipas njė gjenealogjie tė shkurtėr nga fisniku shqiptar i sh XVI, Andrea Engjėlli, babai i Skėnderbeut quhej Gjon, gjyshi Gjergj dhe stėrgjyshi Konstatin. Kėtė mund ta marrim si tė sigurtė sepse mund ta bazojmė nė zakonin qė kanė pasur shqiptarėt e qė e kanė edhe sot qė t`i pėrsėrisin emrat e tė parėve. Shohim se nė trungun e familjes sė Skėnderbeut pėrsėritet emri i gjyshit Gjergj te Skėnderbeu e mė vonė te nipi i tij Skėnderbeu i Ri, pastaj emri i stėrgjyshit Konstatin te njėri nga vėllezėrit e Skėnderbeut, Konstatini etj.)2

  Historiografi i njohur austriak i sh. XIX J. Hammer, pėrmend nė veprėn e tij “Historia e Perandorisė Osmane”, njė princ shqiptar me emrin Gjergj Kastrioti, si pjesėmarrės nė betejėn e Kosovės,e qė e pėrmendėm edhe mė lartė, mė 1389. Por kėto pohime nuk kanė gjetur deri mė sot mbėshtetje nė burimet dokumentare, tė cilat nuk bėjnė fjalė pėr njė princ a sundimtar me emrin Gjergj Kastrioti. Si duket Hammer ka ngatėrruar emrin e Gjergj Kastriotit me atė tė Gjergj Ballshės, i cili nė tė vėrtetė pėrmendet si pjesėmarrės nė betejėn e Kosovės.

  Duhet pėrmendur edhe njoftimet qė jep bujari shqiptar Gjon Muzaka, bashkėluftėtar i Skėnderbeut dhe njohės i mirė i fisnikėve shqiptarė, me tė cilėt kishte edhe marrėdhėnie familjare, i cili thotė se gjyshi i Skėnderbeut quhej Pal Kastrioti dhe ka mundėsi qė gjyshi i Skėnderbeut Gjergji tė ketė pėrdorur edhe njė emėr tė dytė Pal, gjė qė ka ndodhur shpesh tek shqiptarėt. Sipas njė besimi tė vjetėr tė shqiptarėve, nėse fėmija sėmuhej, dhe qė tė shėrohej ose qė tė mbrohej nga syri i keq i duhej ndėrruar emri dhe i jepej njė emėr tjetėr. Kėshtu qė mbeteshin nė pėrdorim tė dy emrat. Sipas Gjon Muzakės, gjyshi i Skėnderbeut ka pasur nėn zotėrimin e vet feudal dy fshatra; Sinjėn dhe Gardhin e Poshtėm qė ndodheshin nė luginėn e Drinit tė Bardhe. Dhimitėr Frėngu ka shkruar se Kastriotėt zotėronin edhe Ujmishin. Si duket gjyshi Pal (apo Gjergj) Kastrioti ishte njė feudal i vogėl.3)

  Nė vitin 1553, Andre Engjėlli ka shkruar nė Romė se Gjon Kastrioti ka qenė i biri i Gjergj Kastriotit dhe ky i Kostadin Kastriotit tė mbiquajtur Mazreku qė kishte vdekur mė 1390. Biēoku & Xhufi,f. 314 thonė se vepra e Gjon Muzakės ėshtė mė e saktė dhe mė e besueshme se ajo e Andre Engjėllit, prandaj thuajse tė gjithė studiuesit e sotėm mendojnė se gjyshi i Skėnderbeut quhej Pal Kastrioti.

  Mendimet pėr vendorigjinėn qė japin autorėt e hershėm shqiptarė si Barleti, Frėngu, Muzaka, Engjėlli, dhe Frang Bardhi, si dhe burime tė tjera historike, nuk kanė kundėrshtim ndėrmjet tyre, por shfaqen si dėshmi nė vijim qė flasin pėr kohė tė ndryshme dhe qė plotėsojnė njėra tjetrėn. Frang Bardhi flet pėr periudhėn mė tė hershmė, pėr trungun gjenealogjik tė familjes kur ishte nė Has tė Prizrenit, Gjon Muzaka pėrmend emrin e gjyshit tė Skėnderbeut-Pal Kastrioti, duke treguar dy fshatrat qė kishte si prona nė krahinat e Dibes, kurse M. Barleti dhe Dh. Frėngu flasin pėr pasardhėsin e Palit, Gjon Kastriotin dhe zotėrimet qė kishte ky.

  I biri i Palit ( ose Gjergjit I) Gjon Kastrioti, e trashėgoi sundimin nė fund tė shek. XIV, nė kohėn kur turqit u dyndėn nė tokat e Shqipėrisė. Duke pėrfituar nga dobėsimi i principatave shqiptare, Gjoni e zgjėroi sundimin e vet nė krahinat e Dibrės qė shtrihej deri nė Pollog e mė vonė edhe nė Derven afėr Shkupit. Pastaj u zgjėrua nė atė tė Matit dhe nė dhjetėvjeēarin e parė tė shėk. XV doli nė viset bregdetare, duke pėrfshirė nėn ndikimin e vet edhe peshkopatėn e Arbėrisė. Ai ishte nė marrėdhėnie miqėsore edhe me Venedikun.

  Por mė 1410, gjendja e tij u keqėsua. Kėtė vit, nėn kėrcėnimin e Musait, njė nga djemtė e sulltan Bajazitit, i cili kishte siguruar sundimin nė Maqedoni dhe pretendonte fronin turk Thuhet se Gjon Kastrioti qe detyruar qė t`i jepte peng pėr disa kohė, njė nga djemtė e tij qė tė mund tė siguronte vasalitetin e sulltanit. Emri i djalit nė dokumenta nuk pėrmendet dhe Noli thotė se nuk ka mundėsi tė ketė qenė Skėnderbeu, sepse nė vitin 1410 ai i ka pasur vetėm 5 ose 6 vjet.)4

  Ka mundėsi qė si peng tė jetė dhėnė dikush nga vėllezėrit e Skėnderbeut, ndoshta Stanishi, qė ka qenė nė moshė mė tė madhe ose kėtė herė Gjoni nuk i ka dhėnė peng Musait kurgjė, sepse lufta qė qe detyruar tė bėnte Musai kundėr tė vėllait, Sulltan Mehmet I, i dha rast Gjon Kastriotit tė shkėputej pėrsėri nga vartėsia e turqėve. Mė 1411 ai u afrua me Republikėn e Venedikut dhe pak mė von me atė tė Raguzės, tė cilat i dhanė qytetarinė e nderit. Por mė 1415, kur ushtritė turke depėrtuan nė Shqipėri, Gjon Kastrioti, si duket, u nėnshtrua pwrseri, pasi mė 1416 e gjejmė vasal tė Sulltan Mehmetit I, i cili jo vetėm qė i ruajti zotėrimet e veta, por i zgjėroi edhe mė tepėr.)5

  Edhe kėtė herė nuk kemi tė dhėna se Gjergji shkoi peng nė moshėn nėntė, dhjetė apo 12 vjeēare. Me siguri, kanė shkuar vėllezėrit e tij, Konstatini e Stanishi, kurse Gjergji i vogėl ka mbetur afėr babait Gjonit, qė tė rritej. Nuk ka mundėsi qė nė kėtė moshė Sulltanit t`i hynte nė punė Gjergji i vogel)6 Te Sulltani shkonin peng djem tė princėrve tė ndryshėm qė ishin vasalė tė Turqisė e qė atje edhe shkolloheshin nė shkollat turke. Pra kėta djem nuk ishin robėr lufte ose skllevėr, por ishin tė shkuar atje me dėshirėn e tyre dhe tė prindėrve tė tyre. Pra po tė kishte shkuar nė kėtė moshė Gjergji, nuk do tė ishte nė gjendje qė tė hynte nė shkollėn e “iēogllanėve”, sepse ajo ka qenė shkollė ushtarake dhe pėrveē aftėsive tjera djemtė ėshtė dashur tė ishin tė rritur dhe shumė tė fuqishėm. Sipas tė gjitha gjasave, teoria se Skėnderbeu shkoi peng te Sulltani nė moshėn 9-10-12 vjeēare bie poshtė dhe ai kur ka shkuar nė Stamboll me siguri do tė ketė qenė nė moshėn dikund 18-25 vjeēare.)6

  Barleti nė faqe 57 thotė se: “Mendja e tij ishte e gatėshme pėr ēdo gjė. Brenda njė kohe tė shkurtėr mėsoi gjuhėn dhe letėrsinė turke, arabe, greke, italiane, sllave,...” )7

  Barleti vazhdon: “...Djaloshi kishte vetėm njė dėshirė, tė mos i shpėtonte asgjė pa provuar, jepte prova tė pabesueshme, herė me shpatė e herė me hark e shigjetė, herė si kalorės e herė si kėmbėsor, tė bėnte gjithmonė me guxim diēka mė tė madhe se mosha e tij...” Dhe mė poshtė, Barleti duke harruar atė qė ka thėnė mė lartė se ai ishte 9 vjeē, vazhdon: “ Me njė moshė tė formuar, me krahėt e vet vigan, ai pėrballonte detyra edhe pėr njė burrė tė fuqishėm, duronte urinė, etjen, vapėn, pagjumsinė dhe me kėto gjėra, duke u stėrvitur pandėrprerė, u gatit shumė mirė, brenda njė kohe tė shkurtėr, pėr ēdo fushatė ushtarake...”

  Barleti thotė se i arriti pėr njė kohė tė shkurtėr. Dhe nėse ai ka qenė 9 vjeē ose edhe 10 apo 12 dhe si do tė mundej nė kėtė moshė kaq tė re t`i arrinte tė gjitha ato qė i pėrmend Barleti e qė thotė pėr njė kohė tė shkurtėr.)5 Noli thotė se mė 25 shkurt 1420, tė gjithė djemtė e Gjonit i hasim nė Shqipėri, sepse Gjon Kastrioti me tė katėr djemtė nėnshkruajnė njė traktat tregėtie me Raguzėn ku caktohen taksat e doganės.)8

  Pra kemi arsye, thotė Noli, pėr tė besuar qė nuk ishte ēilimi prej 9 vjeē, po tė paktėn lartė nga 21 vjet, kur shkoi pranė Sulltanit. Kjo ndoshta ngjau mė 1428, vazhdon Noli, pas njė dokumenti tė Venedikut ose mė 1430, pas disfatės sė fundit tė Gjon Kastriotit tė pėrshkruar hollėsisht nė dokumentat e Raguzės. Nėse pranojmė vitin 1430, Skėnderbeu ishte nja 25 vjeē, kur hyri nė shėrbim tė ushtrisė turke. Kjo ka mė tepėr tė ngjarė dhe vėrtetohet prej historianit Pontano, i cili e njohu Skėnderbenė pėr sė afėrmi nė Itali mė 1461-62 dhe na siguron se kur ka shkuar nė Turqi ka qenė trim i rritur dhe jo ēilimi, sipas legjendės sė Barletit)9

  Njė korigjim me vend qė Noli i ka bėrė historisė sė Barletit nė lidhje me atė se ēfarė moshe ishte Skėnderbeu kur shkoi nė oborrin e Sulltanit, ėshtė ajo ku ai thotė: ” kur u muar peng nga Sulltani, Skėnderbeu nuk ishte njė ēilimi, por njė djalė i rritur nė vatrėn atrore, i cili kishte kuptuar tragjedinė e atdheut...” Dhe kjo duhet tė jetė mė se e vėrtetė.

  Nga njė marrėveshje tregtare- doganore qė Gjoni lidhi mė 1426 me republikėn e Raguzės, tė cilėn e ka nėnshkruar nė emrin e vet dhe tė djemve tė tij, kufijtė e kėtyre zotėrimeve pėrcaktoheshin prej Shufadaje nė jug tė Lezhės e prej Rodonit nė bregdet deri nė Prizren.)10

  Nga ana tjetar nė zotėrimet e Gjonit bėnte pjesė edhe krahina e Rekės nė verilindje tė Dibrės sė sotme, krahina e Kėrēovės, Pollogu e dėri te Derveni i Epėrm, afėr Shkupit. Kėrēova ka qenė vendi mė strategjik dhe udhėkryqi kryesor qė e ka pėrdorur Skenderbeu e qė ka lidhur rrugėn drejt Gostivarit-Tetovės- Shkupit, pastaj rrugėn drejt Dibrės (Rahovnikut) e Krujės, rrugėn drejt Manastirit e Prilepit. Rrugėn qė mė sė shumti e ka pėrdorur Skėnderbeu gjatė luftimeve me osmanėt ka qenė Krujė- Dibėr – Jama - Izvor – Kėrēovė – Tuhin , prej ku ka dalė nė luginwn e luit Treska ne Poreēe, te kalaja e Modrishtės, nė rrjedhėn e mesme tė lumit Treska, 20 km. nė veri tė Brodit dhe aty e ka pritur ushtrinė osmane qe do te vinte nga Shkupi,)11

 2. #322
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Anėtarėsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Sikur Skenderbeu dhe Nena Terese te kishin qene me prejardhje sllave , sllavet do t'a kishin cuditur gjithe boten

  Sllavet dhe greket e ndertuane dhe e stolisen historine e tyre, me analfabetizmin ilir shqipetare .

  Akademia e Shekncave dhe Instituti Albanologjik, ende nuk e dine detyren e tyre . Po qe se ju jepet shansi ata merren me politik .

  Serbet ,greket , dhe sllavo-maqedonet e provojne analfabetizmin e akademikeve dhe historianve shqipetare. Shteti shqipetare nuk finanson ne historine shqipetare . Historia kushton, ekonomi dhe intelegjence.

 3. #323
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Anėtarėsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,932
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Secili shtet mundohet ta bej te tijen ket figur te madhe historike.... eshte per tu quditur si disa shqiptar mundohen ta poshtrojn duke e etiketuar me fjalen '' Tradhtar ''lol

 4. #324
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime nė 20 postime
  Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
  Secili shtet mundohet ta bej te tijen ket figur te madhe historike.... eshte per tu quditur si disa shqiptar mundohen ta poshtrojn duke e etiketuar me fjalen '' Tradhtar ''lol
  Hamzai ish tradhtar jo Kastrioti.
  Kure hesht mendja shqiptare (Akademija e shkencave)
  Ulurin e qokallin mendjet e psikopatve armiq Sllavo shkavellobullgar.

 5. #325
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Anėtarėsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,932
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga ganimet Lexo Postimin
  Hamzai ish tradhtar jo Kastrioti.
  Kure hesht mendja shqiptare (Akademija e shkencave)
  Ulurin e qokallin mendjet e psikopatve armiq Sllavo shkavellobullgar.
  Un se thash qe ishte Gjergji tradhtar por sa po lexoj e po degjoj qaq ma shum po mendoj qe jom qorr edhe i shurdher qohet nje Shqiptar thot qe Gjergji ka qen tradhtar se ka luftuar muslimanet, qohet aj tejteri thot qe ka qen tradhtar se ka luftuar per interesa t'papes e per fe e jo per shqiperi duke e ditur qe ne at koh ska egzistuar islami tek shqiptaret... ja shiko skandalin tejter qfare i meson nje ''DR'' Hoxh Arab Magjup Turk ... Shqiptarve  Shih ketu thot lexo histori te vertet per keta histori e vertet eshte ajo Arabe me Salahadina e jo kjo...

  Ja tash hec e merru vesh me kta e gjith Europa e bota Sllave mundohet ta pervetsoj figuren e tina kta Hoxhallart tan i dhajn titulla nga met te '' BUKURAT ''

 6. #326
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime nė 20 postime
  Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
  Un se thash qe ishte Gjergji tradhtar por sa po lexoj e po degjoj qaq ma shum po mendoj qe jom qorr edhe i shurdher qohet nje Shqiptar thot qe Gjergji ka qen tradhtar se ka luftuar muslimanet, qohet aj tejteri thot qe ka qen tradhtar se ka luftuar per interesa t'papes e per fe e jo per shqiperi duke e ditur qe ne at koh ska egzistuar islami tek shqiptaret... ja shiko skandalin tejter qfare i meson nje ''DR'' Hoxh Arab Magjup Turk ... Shqiptarve

  http://www.youtube.com/watch?v=smRPx...layer_embedded

  Shih ketu thot lexo histori te vertet per keta histori e vertet eshte ajo Arabe me Salahadina e jo kjo...

  Ja tash hec e merru vesh me kta e gjith Europa e bota Sllave mundohet ta pervetsoj figuren e tina kta Hoxhallart tan i dhajn titulla nga met te '' BUKURAT ''
  Nuk thash as une e as nuk thash per ty se ke then ata budallait lete thon qfar te duan ...kush po lodhet me ata qe Figuren emblematike te kombit tane .Mose u brengos se e verteta del ne sheshi.O kta hogjollaret po lypin nime me ua kajt N@net atyre qe e njellosin heroin ton komtar Gjergj Kastriotin.

 7. #327
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-07-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  duke mare parasyshe prejardhjen e skenderbeut sllavet kane te drejte te thone nje gje te tille ,pasi qe nena e tij ishte MALAZEZE dhe quhej VOISAVA dtth e njejte me VOISAV KOSHTUNICEN ,po ashtu malazezet jane sllave dhe kane tamam qe skenderi apo GJORGJEJA eshte sllav.

  tani a na pelqen neve apo jo kjo eshte ceshtje e dores se dyte

  realiteti dhe deshira jane dy gjera te ndryshme

  ndersa sa per hogjen e ka tamam topi se lun , keshtu hogj rralle mund te gjesh, normal kuptohet qe juve sju vjern mire por ca te besh

  e vertete dhemb dhe eshte e hishur ,por ngel e VERTET .

 8. #328
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-07-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Fishtani1 Lexo Postimin
  Shumica e malazezeve i kane fiset e perbashketa me Shqiptaret e Shqiperise Veriore dhe Kosoves.

  Tash a po na nxjerr edhe neve sllav?, me kete logjiken tende prej trushplari?

  Ik more stervin futja nje te falme ne xhami se nuk je per asgje tjeter.
  prandaj edhe gjuha shqipe eshte e njejte apo me mire me thene e ngjajshme me ate malazeze dhe sa kan dallim gjuha malazeze me ate serbe hmmmmm hic eshte enjejte.

  eshte me se e vertete se disa fise malazeze dhe shiptare krsihter jane te perbashket SERBET ofofof mos fol me se e prish krejt lene me kaq,

  ok skenderbeu ishte patriot dhe trim shqiptar, ndal..... po skenderbeu ka luftuar para 400 vjetesh ndersa shqiptaret si komb linden dikr nga viti 1800 ..... lene se puna na doli bucuk

 9. #329
  i/e regjistruar Maska e Fishtani1
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Postime
  1,390
  Faleminderit
  6
  42 falenderime nė 39 postime
  Haha a bohet debat me injorant?, shiko cfare logjike jep ashkalia,

  O ashkali, e para e punes nqs nuk e din populli im shqiptar kane qene gjithe krishter, mbaje mend kete dhe ne ate kohe te krishtere kemi qene si shqiptaret ashtu edhe malazezet.

  E dyta, mesoje dallimin mes kombit dhe popullit......shqiptaret deri shekullin e XIX kane jetuar ne baze jetes patrikale dhe kjo verteton unifikimin e popullit tone.
  Skenderbeu po para 500 vjeti deklaroi mburrjen e te qenit arber (shqiptar)ne nje leter shkembimi ndaj princit te Torantos (lexo " mbretit me perkatesi krishtere").....po ti qka din?.....jo kot je musliman taliban.....njerez me te deshtuar te kesaj bote qe as debat mu juve nuk behet dot sepse logjika dhe njohuria ju mungon, jetoni ende kohen e gurrit si kafshe.

  Skenderbeu ishte trim dhe njeri i beses, e kunderta e A.s Muhamedit qe ishte nje kriminel dhe vrases.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fishtani1 : 10-07-2010 mė 06:23

 10. #330
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-07-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Fishtani1 Lexo Postimin
  Haha a bohet debat me injorant?, shiko cfare logjike jep ashkalia,  O ashkali, e para e punes nqs nuk e din populli im shqiptar kane qene gjithe krishter, mbaje mend kete dhe ne ate kohe te krishtere kemi qene si shqiptaret ashtu edhe malazezet.  E dyta, mesoje dallimin mes kombit dhe popullit......shqiptaret deri shekullin e XIX kane jetuar ne baze jetes patrikale dhe kjo verteton unifikimin e popullit tone.
  Skenderbeu po para 500 vjeti deklaroi mburrjen e te qenit arber (shqiptar)ne nje leter shkembimi ndaj princit te Torantos (lexo "krishtere").....po ti qka din?.....jo kot je musliman taliban.....njerez me te deshtuar te kesaj bote qe as debat mu juve nuk behet dot sepse logjika dhe njohuria ju mungon, jetoni ende kohen e gurrit si kafshe.

  si duket qenke kontradikt ,ose po nuk din se ca flet,

  arb, shqiptar, fis,popull,komb.

  eee3 normal kur te mbyllet goja , kenga e vjeter TALEBAN, KAFSH kjo eshte me lehte te besh kur nuk din ,te fyesh te tjeret

  Skenderbeu ishte trim dhe njeri i beses, e kunderta e A.s Muhamedit njeri kriminel dhe vrase

  .
  e para krishtit cfar ka qene populli yte ???apo me mire me thene kombi, fisi,klani. sepse e bene qull punen tani

  si duket qenke kontradikt ,ose po nuk din se ca flet,

  arb, shqiptar, fis,popull,komb.

  eee normal kur te mbyllet goja , kenga e vjeter TALEBAN, KAFSH kjo eshte me lehte te besh kur nuk din ,te fyesh te tjeret

 11. #331
  Hierark i lartė Maska e Uriel
  Anėtarėsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 33 postime
  Zbulimet historike tė Ilmi Veliut iu bashkangjitėn temės ekzistuese mbi figurėn e Skėnderbeut. Ekziston njė e tillė prej vitesh, dhe nuk ėshtė e nevojshme qė tė hapen tema tė reja duke rėnduar forumin, dhe aq mė pak kur kemi tė bėjmė me njė subjekt tė trajtuar e ri-trajtuar, pėr tė mos thėnė i bėrė bajat.

  Pėr pjesėn e mbetur, do t'iu lutesha njė qėndrim sa mė serioz kur keni tė bėni me forumin e historisė. Batutat, ofendimet personale, ofendimet fetare, shmangini, pasi postimet do tė shlyen. Nqs nuk keni ētė ofroni mė shumė se ofendimet dhe batutat, ruani rolin e lexuesit.
  relata refero

 12. #332
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Anėtarėsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash nė "kullėn e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Strategjia luftarake e Gjergj Kastriot-Skenderbeut

  Ideatori i librit “Scanderbeg, un eroe moderno (multimedial hero)” eshte botuesi Costanzo d’Agostino i cili e ftoj Gennaro Francione per ta shkruajtur kete vellim. Ky botues eshte nje shkrues esesh me prirje historike, por mbitegjitha eshte shume i angazhuar ne betejat dhe emergjencat sociale. Ka publikuar shum vepra per autor shqipetar si psh per Visar Zhitin. Kurse, per sa i perket shkrimtarit, Gennaro Francione, aj eshte gjyqtare ne Gjykaten Penale te Romes, anetar akademik i “Internationale Burckhardt Akademie” dhe president i shkrimtareve gjyqtar te Bashkimit Evropian, eshte romancier, shkrues esesh, gazetar dhe dramaturg internacional.

  Shkrimtari e ka shruajtur librin ne drejtime te ndryshme. Ne fakt permbajta e ketij ese eshte strukturuar keshtu: krahasimet dhe perputhjet mes strategjise luftarake te Skenderbeut dhe ideat e kinezit Sun Tzu; tradita juridike te shqiptareve (Kanuni); folklori shqipetar dhe me ne fund punimi teatral. Per kete aspekt, Gennaro Francione duke u informuar per traditat shqiptare, ka vrejt nje ritual tek Arbreshet, nepermjet te cilit gjate dimrit, "therriten" te vdekurit qe te ringjallen per nje jave. Prej ketij rasti, shkrimtari ka marr frymezim per ta shkruajtur nje veper teatrale me emer “la Scala di Scannerebego”. Nje shfaqje teatrale qe ka pase dhe ka mjaft sukses ne gadishullin italik.

  Mua personalisht me ka lene pershtypje krahasimi i aspektit luftarak dhe ky, menefund eshte synimi i kontributit tim ne kete (keto…) postime.


  “Arti i luftes”, eshte nje liber i vjeter qe ka me shume se 2'500 vjet. Eshte nje traktat i taktikes ushtarake. Librin e ka shkruar Sun Tzu, nje kinez mjeshter i gueriljes. Folozofia e Sun Tzu-it eshte e perdorur sot e kesaj dite nga strateg dhe politikaj, madje-madje edhe nga business-men, dhe eshte nje mendim qe e ka zevendesuar mendimin ushtarak e Clausewitz-it. Esenca e filozofise se Sun Tzu-it thote qe “arti i vertet i luftes eshte ta fitosh konfliktin me pare se ta filloshe ate; ne nje lufte eshte fitimtare jo kush eshte ne epersi numerike dhe materiale, por kush, duke perdorur strategjia indirekte dhe te papritura, i transformon vantazhet e kundershtarit ne humbje, kurse mundesit e tija ne pika te forces”.

  Arti i luftes

  1. Vendosjet taktike, kapitulli IV
  2. Nente lloje te terrenit, kapituli XI
  3. Sulmi simbas stratagjemeve, kapitulli III
  4. Pervijimi i terrenit, kapitulli X
  5. Manovra, kapitulli VI – VII
  6. Perdorimi i spijuneve, kapitulli XIII
  7. Perdorimi i energjise, kapitulli V
  8. Pikat e forta dhe pikat e dobeta, kapitulli VI
  9. Nente ndryshime, kapitulli VIII
  10. Levizja e ushtrise, kapitulli IX
  11. Luftimi, kapitulli II
  12. Plane strategjike, kapitulli VI

  Shkrimtari Gennaro Francione, duke i pershkruar etapat dhe evenimentet me te rendesishme ne jeten e Skenderbeut, i krahason njekohesisht ideat e Gjergj Kastriotit me mesimet e mjeshtrit kinez te strategjiave luftarake, duke e citu Sun Tzu-in nepermjet kapitujt te marre nga libri i tij “Arti i luftes”, mesime keto, te cilat perputhen dhe lepiten teresisht me veprimet e Gjergj Kastriotit.

  Nga ana ime, nuk dua ta shpjegoj strategjin luftarake te Skenderbeut simbas ngjarjeve kronologjike, por dua te mbeshtetem ne librin e Sun Tzu-it dhe ti permbahem rendit te kapitujve. Keshtu qe, fillimisht do ta sqaroj kontekstin e Skenderbeut dhe pastaj theniet e mjeshtrit kinez.  1. Vendosjet taktike, kapitulli IV, (Entuziazem ne lufte)

  Shume te rinje menxi nuk priteshin prej zjarrit per te luftuar dhe per tu ballafaquar me armikun, dhe shpesh Skenderbeu u duhte ti ndalonte ata te rinje te cilet paradoksalisht ishin te tille simbas prirsjes luftarake te gjeneralit tone… Fan Noli shkruan “Sapo te zgjuar ne mengjes, vec ishin te gatshem per tu nisur, i therrisnin me ze te larte kuajt e tyre dhe shpatat, sikur te ishin duart e tyre, dhe nxiteshin per luftim”. Ky zell per te luftuar, estaza e betejes dhe e fitores, ishin nje nder forcat sekrete se fitoreve te ardheshme te Skenderbeut.

  Sun Tzu:
  Nje armate entuziaste dhe fitimtare e ballafaquar me nje tjeter te demoralizuar dhe te muajtur eshte sikur pesha e nje libre e cila vehet ne nje pjate te peshores kunder cdo kokerr te vetme ne pjaten tjeter”.

  (vijon)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gameness : 11-07-2010 mė 12:33
  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 13. #333
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Postime
  336
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Donika Kastrioti, Tanush Topia dhe Moisi Golemi

  Jean-Jacques Boissard ( 1528 – 1602 )
  -----------------------------------------

  Arber te shek. XV ne galerine e portreteve nga
  Jean-Jacques Boissard ( 1528 – 1602 ),
  marre nga libri " Vitae Et Icones . . . " (1596) ne
  adresen web :
  http://www.digitale-sammlungen.de/in...C+Jean+Jacques

  -----------------------------------------------

  shenim:
  nqse ka perseritje, ju lutem hiqeni kete post
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 14. #334
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  Napoli - Quartiere Stella
  © Stemma della Famiglia Castriota Scanderbeg, marchesi di Auletta
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 15. #335
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  © Napoli - Stemma Famiglia Castriota Scanderberg - Sec. XVI
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 16. #336
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime nė 40 postime
  Sllavomaqedonet Thone Se Skenderbeu Ishte Sllav

  --------------------------------------------------------------------------------

  SLLAVOMAQEDONET POHOJNE SE LEKA I MADH, SKENDERBEU, NENE TEREZA, KANE QENE ME ORIGJINE SLLAVE

  Ilmi VELIU
  =============================================

  Ai na mbyte edhe ti zoti Veliu, po le te thone sa te dojne ata..sllavet e Volgogradit...rusofonet..;
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 17. #337
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-10-2009
  Postime
  358
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Pakes histori per Skenderbeun;

  Gjyshin e Skenderbeut e quanin Pavle Kastrioti,ndersa babain e quanin Jovan Kastrioti.
  Ndersa mamaja e Skenderbeut quhej Voisava.Babai i Skenderbeut kishte kater djem dhe pese vajza dhe emrat e tyre ishin;Raposi,Stanisha,Konstadini dhe Gjergji.Ndersa motrat ishin;Mara,Jelena,Angjelika ,llaica dhe Mamica.


  Mara motra e Skenderbeut martohet me Stefan ernojeviqin.Ndersa motra tjeter Vllaica martohet me Stefan Balsen.

  Ndersa djali i Skenderbeut Ivani(Gjini)Gjoni) martohet me vajzen e Llazar Brankoviqit Irenen.

  Skenderbeu vdes nga ethet e medhaja dhe nuk varroset pran babait te tij ,por varroset ne kishen a Lezhes,porafer Shen Nikolles!
  Skenderbeu ne shqiperi kishte vetem nje keshtjelle ,ndersa ne itali dhjetra 12 keshtjella ku e shtypi njeren pale italiane dhe u thane italianet;Shko ne vendin tend e ēliroje e mos na shtyp neve!


  Ndoshta Skenderbeu per rilindasit shqiptar ka qen i vlefshem sepse kan jetue nga ky,e ne tjeret nuk e kemi perjetue e as ndegjue,kam sy,por se kam perjetue ngjarjen e asaj kohe,e as qe e kemi ndegjue,siq e mbroin disa mesiguri paguhen dhe e kan me vend.

  Mesherin e Buzukut po ta merrni ne dore as nje fjale nuk gjindet qe e ka kuptimin e shqipes,mos folni prralla me tupan se po mundohemi nga pleshti te nxjerrim yndyre.


  Po e lem kohen e keti heroit Skenderbeg,tani e patet rastin ta shifni luften ēlirimtare se sa luftuan dhe kan e ndeshkuan ,dhe iracionales i thoni racionale!!!!!Historia e nje njeriut nuk mirret me shkurtica ,por dajte ka i ka,baben motrat vellaznit dhe me kan beren martesa!


  Haxhi Kuēi

 18. #338
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-10-2009
  Postime
  358
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Kreksi
  Ne komunen tuaj jane bere kryetara ata nipat e serbise ,pse nuk e thua haptas ?i lem thesh e thenjet,por duhet njehere e pergjithemon ta thoim te verteten e hidhure!
  te fala

 19. #339
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Anėtarėsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash nė "kullėn e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga arberi_fr Lexo Postimin
  Pakes histori per Skenderbeun;

  Gjyshin e Skenderbeut e quanin Pavle Kastrioti,ndersa babain e quanin Jovan Kastrioti.
  Ndersa mamaja e Skenderbeut quhej Voisava.Babai i Skenderbeut kishte kater djem dhe pese vajza dhe emrat e tyre ishin;Raposi,Stanisha,Konstadini dhe Gjergji.Ndersa motrat ishin;Mara,Jelena,Angjelika ,llaica dhe Mamica.


  Mara motra e Skenderbeut martohet me Stefan ernojeviqin.Ndersa motra tjeter Vllaica martohet me Stefan Balsen.

  Ndersa djali i Skenderbeut Ivani(Gjini)Gjoni) martohet me vajzen e Llazar Brankoviqit Irenen.

  Skenderbeu vdes nga ethet e medhaja dhe nuk varroset pran babait te tij ,por varroset ne kishen a Lezhes,porafer Shen Nikolles!
  Skenderbeu ne shqiperi kishte vetem nje keshtjelle ,ndersa ne itali dhjetra 12 keshtjella ku e shtypi njeren pale italiane dhe u thane italianet;Shko ne vendin tend e ēliroje e mos na shtyp neve!


  Ndoshta Skenderbeu per rilindasit shqiptar ka qen i vlefshem sepse kan jetue nga ky,e ne tjeret nuk e kemi perjetue e as ndegjue,kam sy,por se kam perjetue ngjarjen e asaj kohe,e as qe e kemi ndegjue,siq e mbroin disa mesiguri paguhen dhe e kan me vend.

  Mesherin e Buzukut po ta merrni ne dore as nje fjale nuk gjindet qe e ka kuptimin e shqipes,mos folni prralla me tupan se po mundohemi nga pleshti te nxjerrim yndyre.


  Po e lem kohen e keti heroit Skenderbeg,tani e patet rastin ta shifni luften ēlirimtare se sa luftuan dhe kan e ndeshkuan ,dhe iracionales i thoni racionale!!!!!Historia e nje njeriut nuk mirret me shkurtica ,por dajte ka i ka,baben motrat vellaznit dhe me kan beren martesa!


  Haxhi Kuēi
  Pra...?
  Perfundimi?
  Konkluzioni?
  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 20. #340
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime nė 20 postime
  Citim Postuar mė parė nga blueton Lexo Postimin
  duke mare parasyshe prejardhjen e skenderbeut sllavet kane te drejte te thone nje gje te tille ,pasi qe nena e tij ishte MALAZEZE dhe quhej VOISAVA dtth e njejte me VOISAV KOSHTUNICEN ,po ashtu malazezet jane sllave dhe kane tamam qe skenderi apo GJORGJEJA eshte sllav.

  tani a na pelqen neve apo jo kjo eshte ceshtje e dores se dyte

  realiteti dhe deshira jane dy gjera te ndryshme

  ndersa sa per hogjen e ka tamam topi se lun , keshtu hogj rralle mund te gjesh, normal kuptohet qe juve sju vjern mire por ca te besh

  e vertete dhemb dhe eshte e hishur ,por ngel e VERTET .
  Sipas jush pasi Vojsava qenka serbe at'her edhe Ibrahimi qenka harab e edhe hashimi i kabiles Hashimite praaaaaaa.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ganimet : 08-08-2010 mė 16:09

Faqja 17 prej 22 FillimFillim ... 71516171819 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 30-11-2009, 04:18
 2. Historia kombtare
  Nga llokumi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-02-2003, 19:51
 3. Major Gjergj Vata
  Nga Albo nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-12-2002, 19:31
 4. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
  Nga Kallmeti nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-08-2002, 14:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •