Close
Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 172
  1. #81
    In God I trust Maska e fjollat
    Anëtarësuar
    15-02-2005
    Vendndodhja
    Para shfaqjes së hitlerit
    Postime
    1,085
    R2T

    Vërtet injorancë. Të besosh se dikush duhet të ndjehet i nderuar që paska rastin të ndajë mendimet me dikë tjetër?! Mban kurr është e dyanshme, në këtë rastin tënd është Pfffffffff FLY, FLY

    Madje, ironia qëndron aty se ai "dikushi" beson se është burimi i diturisë për bashkëbiseduesit. Vërtet mësova diç të re për injorantët. (vuajtja nga komplekset e perëndimit)

    Unë asnjëherë nuk iu kundërshtova vërtetësisë se të drejtat e grave thehen (duhet ti lexosh të gjitha postimet e mëparshme kur të kyçesh në bisedë, madje edhe disa janë fshirë nga cenzura e drejtësisë), po faktit se ky problem ka interpretime të ndryshme (jo të rastit), për anë të ndryshme të botës. Pastaj injorantët shkojnë e kapen për interpretimin.

    Ska të vërtetë më të madhe se:

    Të drejtat e njërit mbarojnë aty ku fillojnë të drejtat e tjetrit.

    Për ate dhe them se njerëzve duhet tu jepet e drejta të ndjekin besimet e veta. (këtu bëjnë pjesë edhe gratë muslimane. O njerëz, kuptoni se ato janë të bindura në atë besim).

    Në vijim, sa për ilustrim, sjell anën tjetër të medaljes. Nuk kërkoj nga ju të bindeni, as të ndjeheni të nderuar, se fundja edhe nuk janë mendimet e mija që të mburem me to (siç bëni ju), por thjeshtë, të kuptoni se, gjersa një gjë është e mirë për dikë, mund të jetë e keqe për dikë tjetër.

    Man revives (yanhaDu) according to what he carries of thought (fikr) about man, life and the universe, and about their relationship, as a whole, with what preceded this life and what comes after it.
    Man shapes his behaviour (sulook) in this life according to his concepts (mafaaheem) about it.

    A civilisation (hadhara) is a collection of concepts about life. Civilisation could be a spiritual divine one (deeniyya ilahiyya) or man-made (wadh'iyya bashariyya). The spiritual divine civilisation emanates from a doctrine (’aqeedah); like the Islamic civilisation that emanates from the Islamic 'aqeedah. As for the man-made civilisation, either it emanates from a doctrine like the Capitalist Western civilisation that is a collection of concepts about life emanating from the doctrine of separating religion from life.

    As Islam, with which Allah (swt) to His Messenger Muhammad (saw), is a system of life, and a message for the whole world, it is absolutely necessary for it to have a State which implements it and carries it to the world. Islam has made this State the Khilafah State, and made it of a distinct form and a unique structure which differs from the structure of all the States in the world.

    Democracy is a system of kufr
    The democracy which the Kaafir West promotes in the Muslim countries is a system of Kufr. It has no connection whatsoever with Islam. It completely contradicts the rules of Islam whether in the comprehensive or partial issues, in the source from which it came, in the 'Aqeedah from which it emanated, in the basis on which it is established and in the thoughts and systems it has brought.

    We are living in an era of deep darkness. The resources of the world are on the whole consumed by those that possess the least and produce the least. The world's political system is such that it seems that nothing can break the status quo of Western hegemony. The cycle of wars and treaties, and treaties and wars, throughout the twentieth century has ensured that international bodies work only to maintain the dominance of the Western powers.

    The struggle between good (Khair) and bad (Sharr), and truth (Haqq) and falsehood (Batil) is one of the universal laws of life. The Wisdom (Hikma) of Allah (swt) dictates that the struggle and contest between the people should be a factor in the victory of truth and good and the defeat of falsehood and evil.

    How many hundred thousand children have died in Iraq under a cruel international regime of sanctions? Yet at the time of writing the doors of Iraq's neighbours are now open to a similar number of US troops in readiness for yet another killing spree, this time in the name of a "war on terror".

    Nuk i përket temës,(por as nuk kisha në mend të shkruaj në këtë temë, se flasim nga pole të ndryshme), ishte vetëm përgjigje për mençurinë e R2T-së, se duhet të vështrosh nga këndi përkatës për ti parë gjërat përkatëse.

    Mjafton kjo për tu bërrë të ditur si muslimanët (me të drejtën e tyre), e shohin botën.

    Perseri per ty qenka me interesante te shofesh hallet e botes sesa te tuat.

    Arsyeja pse kam folur për hallet e botës është tema, unë nuk isha tema e bisedimit (edhe pse u bërra) që të flisja për veten time. Je i mençur duhet të dijsh këtë.

    Emblemimet nuk i valviti shumë, vetëm në raste përkatëse, është urtësi tu flasësh njerëzve në gjuhën e vetme që e kuptojnë. Shpresoj se nuk e ke gjetur veten në ndonjë nga emblemimet e mija, që ke reaguar kaq vrrullshëm.

    Lus cenzurën, të mos e fshij postimin deri sa ta lexojë R2T.
    Ndryshuar për herë të fundit nga fjollat : 25-03-2005 më 07:15

  2. #82
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Taslima Nasin eshte nje shkrimtare e njohur nga Bangladeshi te ciles islamistet i kan caktuar nje cmim per koken esaj. Vec pse shkruante te verteten. Sot erdhi lajmei se as India nuk i jep shtetesi.

    Birth : 25th. August. 1962
    Place of birth : Mymensigh, Bangladesh.
    Education : MBBS , 1984
    Work : as a doctor in different public hospitals including Mitford and Dhaka Medical College Hospital (1986-1993)

    Quit : Quit job in 1993 as a protest of government's decisions. Government confiscated passport and asked to stop writing.

    Fatwa : The price was set for Taslima Nasreen's head by Bangladeshi Muslim Fundamentalists in 1993 and 1994.
    Court cases : Trials are still going on for Blasphemy against Taslima Nasreen in Bangladesh court. One case was filed by Bangladesh Government.

    Exile: Taslima Nasreen has been living in exile for 5 years. She lived in Sweden, Germany and United States. Now she is living in France.




    Lexoni pkez per te ketu:

    http://taslimanasrin.com/
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 29-03-2005 më 10:03
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  3. #83
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049

    Marre nga BBC

    Women hail menstruation ruling

    By Sushil Sharma
    BBC News, Kathmandu

    Women's rights activists in Nepal have hailed a Supreme Court order to end discrimination against women during their menstrual cycle.
    There is a tradition in parts of Nepal of keeping women in cow-sheds during their period.

    The practice is common in far western districts of the country.

    The Supreme Court has ordered the government to declare the practice as evil and given it one month to begin stamping the practice out.

    The court reached its decision on Wednesday.

    'Not enough'

    Women's rights activists say the court has upheld their right to equality.

    Pushpa Bhusal, a leading lawyer, said it was a positive move in removing the traditional discrimination against women.

    She warned however, that a change in the law alone would not be enough.

    She said people needed to be educated against such a scourge of society.

    Women in poor villages in much of western Nepal are forced to stay in dirty cow-sheds outside the home for four days during their monthly period.

    They are often given unhygienic food and suffer verbal abuse.

    -------------------------------------------------------------------------------
    Shek. 21?????

  4. #84
    Heartless Maska e White_Angel
    Anëtarësuar
    11-01-2004
    Vendndodhja
    Kristal......
    Postime
    1,293

    Gratë nën efektin e dhunës

    Ana, është një grua rreth të tridhjetave. Asaj nuk i pëlqen që njerëzit të ndiejnë mëshire për të dhe aq më pak të kuptojnë që ajo po vuan. “Fillimisht punoja në një ndërmarje shtetërore, por nuk zgjati shumë, ai filloi të dyshonte te kolegët e mi; llogariste kohën që më duhej nga puna në shtëpi dhe nëse vonohesha qoftë edhe një minute ai egërsohej, fillonte të thyente gjëra dhe më shante me fjalë nga më poshtërueset. Vendosa të largohesha me shpejt nga puna për të qeneë në orar në shtëpi, por edhe kjo nuk e kënaqte. Çdo ditë vinte për të më kontrolluar dhe po të me shihte që flisja me ndonjë koleg dhuna shpërthente keq. Një herë mungova në punë për tri javë rresht nga turpi i shenjave në fytyrë. Asnjeri nuk dyshonte se ai më keqtrajtonte. Ishte tip i shoqërushem. Marrdhënit me kolegët i kishte shumë të mira, sa ata nuk mund te mendonin kurrë që ai në shtëpi kishte një fytyrë tjetër. Shpesh me dukej se kisha unë diçka qe nuk shkonte...”

    Pasazh u mor nga libri:”...Pa fillim pa fund...” , botuar nga Qendra e Këshillimit per Gratë dheVajzat. Historitë janë të gjitha të jetuara.


    Fati i paracaktuar

    Dhuna në familje, tashmë në shqipëri është kthyer në një fenomen. Cilësimi si e tillë nis që nga momenti kur në shoqërinë tonë shumë forma të dhunës konsiderohen si një rutinë familjare. Ne traditën shoqërore, ky fenomen i ka rrënjët thellë në kushtet historike e social-kulturore jo vetëm të vendit tonë por të gjithë Ballkanit, ku familjen e gjejmë në formën e saj të plotë patriarkale, dhe çdo pjesëtar i saj lind e rritet përgjegjës për një rol të caktuar në hierarkinë familjare. Këtu gjejmë faktorin e parë të “fatit të paracaktuar”.

    Fëmija që me lindjen e tij dhe deri në pjekuri mësohet t'i përgjigjet kërkesave që ka familja e shoqëria. Vajza që rritet me ikonën e nënës, sidomos në zonat rurale dhe parapërgatitet për këtë rol, mësohet të tolerojë ndaj figurës mashkullore në ndjekje të shembullit të sjelljes së nënës, duke fituar kështu “imunitet” ndaj dhunës fizike dhe psikologjike. Në këtë mënyrë ajo nuk reagon në shumë raste përballë kësaj dukurie pasi: kështu durojnë të gjithë.

    Ruajtja e një imazhi të pastër në shoqëri bëhet shpesh faktor që personi që pëson dhunën të mos flasë duke përjetuar një dhunim të dyfishtë. Epërsia e burrit në familje në mënyrë të ndërgjegjshme ose jo pranohet duke mos pasur kundërveprim përpara roleve.



    Pse kemi dhune?

    Në një ambient të tillë është shumë më e thjeshtë të kemi fenomene të dhunës fizike, të cilat shfaqen më me intensitet kur nxiten nga faktorë të tjerë të jashtëm si alkoolizmi, stresi apo traumat e pësuara në fëmijëri nga dhunuesi. Në shumicën e rasteve meshkujt e dhunshëm vijnë nga familje ku është ushtruar dhunë dhe ata kanë qenë viktima të saj por kjo gjë s'duhet te na çojë në krijimin e stereotipave pasi raste të meshkujve të dhunshëm ndeshim edhe në “familjet më te mira”. Teorikisht ky profil mashkulli ndihet më mirë me veten kur e poshtëron të shoqen apo këdo pjesëtar të familjes. Kjo sjellje rritet kur ndien se vjen në rang të dytë në të tjerë sektor të rëndësishëm të jetës si janë puna që ai kryen, e cila mund të mos jetë aq e “rëndësishme” sa ajo që kryen personi tjetër konkurrent, familjet dhe grupet shoqëror nga të cilët vijnë te dyja palët. Faktor me rëndësi është dhe karakteri i grave që qëndrojnë përballë tyre, ku në shumicën e rasteve janë të varura ndaj figurës kryesore te familjes si dhe me karakter të dobët dhe mungesë vetëvlerësimi .

    Një arsye tjetër e shfaqjes së sjelljes së dhunshme është mos pasja mundësi e përmbushjes së detyrimeve familjare, sociale apo seksuale nga ana e mashkullit duke i krijuar atij një prishje te figurës. Në të tëra këto raste në varësi gjithmonë të karakterit individual kemi shfaqje të dukurive të dhunës fizike që vijnë për të plotësuar profecinë e figurës mashkullore që ata kanë në botëkuptimin e tyre .

    Një grua duhet ta kuptojë se nga momenti që një mashkull e qëllon një herë është në gjendje të përsërisë veprimin


    Femrat “fajtore”

    E rëndësishme është që gratë të cilat jetojnë në një ambient të tillë të kuptojnë se hapi i parë është largimi nga vendi ku i nënshtrohen këtyre reagimeve , ndonëse në këtë përpjekje për të braktisur bashkëshortin ato mund të ndeshen me një rritje të sulmeve dhe kërcënimeve, deri sa te gjendet një mënyrë ligjore ose mjekësore për t'i dhënë zgjidhje problemit. Shpesh meshkujt e justifikojnë dhunën: “të godas se nuk gjej rrugë tjetër komunikimi, njëqind herë t'i them gjërat e ti s'merr vesh” duke e lënë viktimën të ketë një vetëvlerësim minimal . Në këtë rast gruaja gjen gjithë gabimet te vetja duke e çliruar bashkëshortin nga çdo lloj faji. Në të dyja rastet kemi shkelje të personalitetit të saj dhe gjëja e parë që pritet është që të reagojë, por në rastin e dytë problemi bëhet më i vështirë pasi nuk gjen arsye reagimi nga momenti që fajëson veten. Sa më parë të kuptoj që s'është faji i saj aq më shpejt do të ndërgjegjësohet për rrënjët e vërteta të problemit.

    Faj apo përgjegjësi?

    Duke mos pasur mundësinë për t'u larguar detyrohen të përtypin shumë nga të metat e bashkëshortit qofshin këto të dhunës fizike apo dhe psikologjike ku rasti me flagrant është tradhtia bashkëshortore. E ndërsa do të priste dikush që këto të ishin probleme të shtresave të popullsisë që nuk kanë një zhvillim të lartë social-ekonomik i ndeshim në të gjitha llojet e shtresave sociale pasi janë vërtet të lidhura me ambientin, rrethanat dhe traditën e trashëguar- por në radhë të parë kanë të bëjnë me shëndetin psikik të secilit. Problemi kryesor në të tilla situata është se që të dy janë bashkëpunëtorë me ose pa dashje, si ai që e ushtron dhunën dhe ai që e pranon pushtetin e tjetrit. Nuk mund të quhen fajtore gratë për atë që pësojnë por janë përgjegjëse për ndërgjegjësimin mbi situatën. Mosreagimi do të sjellë rritjen në një mjedis të tillë të fëmijëve të tyre të cilët do të trashëgojnë të njëjtën fëmijëri me prindërit duke krijuar kështu një qark të mbyllur që ushqen vetveten . Ajo duhet të bindet se nuk është fajtore dhe se të kërkosh ndihmë nuk është turp . Ndihma mund të kërkohet në mjedisin e rrethit familjar, (gjë që është shpeshherë e vështirë pasi është një ambient që mund mos t'i japi rëndësinë e duhur situatës dhe në vend që ta ndihmojë për rrugëzgjidhje thjesht të mjaftohet me një ngushëllim : nuk je as e para , as e fundit), qoftë nga organizata të ndryshme që mund ti këshillojnë dhe mbështesin në marrjen e vendimeve të tyre.


    Një shtëpi për të dhunuarën


    Avokatja e Qendrës Nisma Ligjore e Qytetare ish Qendra Avokatore për Gratë zj. Besa Saraçi u shpreh se raste të grave të dhunuara që i janë afruar qendrës s'janë të pakta. Kjo tregon se kemi një ndërgjegjësim të gruas ndaj kësaj çështjeje, arrijnë të marrin vendimin për ndarje. Problemi qëndron në sallën e gjyqit. Dhuna e ushtruar ndaj tyre është faktori kryesor qe i shtyn të kërkojnë zgjidhjen e martesës, megjithatë nuk kërkojnë fajësi te përcaktuar. Gjyqi përfundon me marrëveshje mjafton që gratë të plotësojnë kërkesat kryesore: të fitojnë fëmijët dhe të marrin pensionin ekonomik për ushqim dhe mirërritje të fëmijës që ju takon. Pse s'kemi fajësi?” Mendojmë që janë disa arsye: së pari kemi arsyen ekonomike. Ato nuk mund të rendin nëpër gjyqe të pafundme - shpesh pyetja e parë qe bëjnë është: “sa do të zgjasë gjyqi dhe sa do të kushtojë”. Këtu mund t'i drejtohen shoqatës tonë e cila ofron ndihmë falas. Një arsye tjetër është mentaliteti i ruajtjes së figurës së saj në shoqëri. Në gjyq shpesh kemi problemin e mungesës së dëshmitarëve , të cilët do të ndihmonin të vërtetohej se është ushtruar dhunë mbi viktimën. Kjo vjen pasi mund të kenë dhe frikën e një hakmarrjeje nga pala e të akuzuarit. Në përgjithësi kemi një indiferencë të komunitetit ndaj këtyre çështjeve”.

    Sipas avokates gratë nuk i përdorin të gjitha mjetet ligjore jo vetëm nga mosnjohja e tyre, por edhe sepse gjykata nuk jep dot një zbatim praktik te ligjit. Ne kodin familjar është sanksionuar: ”Bashkëshorti që dhunohet ka të drejtë t'i drejtohet gjykatës me kërkesë për vendosjen si masë urgjente largimin e bashkëshortit qe ushtron dhune nga banesa bashkëshortore”.

    Rastet kur gratë largohen nga banesa e përbashkët s'janë të pakta duke marrë dhe fëmijët me vete dhe shpesh nuk e dinë se me largimin e tyre pas një periudhe të caktuar- që aktualisht është gjashtë mujore-, humbasin të drejtën e pronësisë duke mbetur në rrugë. Gratë duhet ta kuptojnë se s'duhet të jenë ato dhe fëmijët, personat që largohen; duhet të kuptojnë forcën që kanë në familje dhe të bëjnë denoncimin si pranë organeve të rendit ashtu edhe në gjykatë, me vendimin e së cilës mund të fitojë të drejtën për të larguar bashkëshortin. Këtu lind një problem tjetër bashkëshorti i dëbuar ku do të shkoj?. Ngelet në rrugë duke u bërë kështu një rrezik për gjithë shoqërinë, duke pasur parasysh që është i dhunshëm.


    “Duhet të ketë një strategji qeveritare për këto probleme dhe të krijohet një ligj i posaçëm për problemin e dhunës në familje , si dhe të krijohet Gjykata Familjare , e cila duhej të ishte ngritur kohë më parë”, thotë Saraçi.



    Alo! Më Ndihmoni!


    Nga 327 telefonata ë bëra nga muaji janar i këtij viti deri në muajin prill, në Qendrën e Këshillimit për Gratë dhe Vajza në Tiranë, 168 prej tyre tregojnë për abuzim fizik. Një numër i madh i telefonatave lidhet me shëndetin mendor dhe me prishjen e marrëdhënieve kur në themel të tyre ka qenë fenomeni dhunë. Duke shqyrtuar statistikat vihet re që numri më i madh i abuzimeve kryhet nga bashkëshorti. Dhuna në familje tregon për një mentalitet patriarkal në familje. Pjesa më e madhe e bashkëshortëve të dhunuar janë të papunë, me vese, si alkool, drogë, bixhoz, shkeljes së lidhjes bashkëshortore, xheloz, etj.

    Denoncimet bëhen nga të gjithë grup moshat. Vlen të përmendet se një pjesë e konsiderueshme e telefonatave është kryer nga mosha 21-30 vjeç e 31-40vjeç. Kjo është rezultat i ndërgjegjësimit të tyre për fenomenin dhunë; tregon shkallën e pjekurisë dhe vetëvlerësimit më të lartë në krahasim me grup moshat e tjera; tregon shkallën e aftësisë së tyre për të mbajtur përgjegjësi mbi vete.
    Përdhunimi


    Përdhunimi

    Një tjetër formë e dhunës fizike në familje janë përdhunimet. Përdhunim në rastin e një çifti quhet çdo marrëdhënie seksuale që kryhet pa dëshirën e të dy bashkëshortëve. Ka raste kur burri përdor mënyrën e nënshtrimit së femrës nëpërmjet seksit për të treguar forcën dhe zemërimin e tij dhe ndonëse viktima atë moment mund të mos ketë asnjë dëshirë që t'i nënshtrohet orekseve të bashkëshortit, nënshtrohet në emër të detyrimeve bashkëshortore.

    “Po mirë mo xhan i nënës, edhe ndonjëherë më ka qëlluar burri, se kot nuk është burrë“. ”Mua të më qëllojë! Kurrë.E kisha ndarë në vend. Ndoshta më ka bërtitur, por jo ndonjë gjë me rëndësi”. ”Nëse ndahem nga burri nuk kam se ku të shkoj. T'i lë fëmijët pa baba?”

    Kodi familjar: ”Bashkëshorti që dhunohet ka të drejtë t'i drejtohet gjykatës me kërkesë për vendosjen si masë urgjente largimin e bashkëshortit qe ushtron dhune nga banesa bashkëshortore”.





    Marre nga Spekter
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    O Zot per vete sdua gjë jo...por për prindërit nje dhëndër të bukur!

  5. #85
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049

    Women face worst abuse at home

    A new international study of domestic violence says it is the most common form of violence against women.

    The study by the World Health Organization surveyed 24,000 women in 10 countries, among them Japan and Brazil, Ethiopia and Bangladesh.

    It found that one in six women had suffered abuse, and that violence was more prevalent in poorer countries.

    It also found that women in poorer countries were more likely to think the violence was justified.

    Joy Phumaphi, assistant director-general of family and community health at the WHO, said governments needed to recognise domestic violence as a problem and pass tough laws against it.

    "What we want to accomplish is to take domestic violence out of the closet," she said.

    The rates of women reporting having been victims of physical or sexual violence in their lifetime varied from 15% in Japan to 71% in Ethiopia.

    Intimate partner violence, as the study calls it, is more common than assault or rape by strangers or acquaintances.

    The percentage of woman who had been physically or sexually attacked by their partners in the preceding year was 4% in Japan and Serbia, compared with between 30% and 54% in Bangladesh, Ethiopia, Peru and Tanzania.

    Seven-year study

    High rates of sexual abuse were "particularly alarming" in regards to the spread of HIV and Aids, the report said.

    Countries in North America and Europe were not included in the seven-year study, as they had been the subject of previous studies.

    Previous research found abuse rates of about 20% in the US and Canada, and 23% in Sweden.

    Researcher Lori Heise said it was not clear what was behind the differences between richer and poorer countries, but many of the areas with higher rates were more rural, traditional communities where the problem had remained largely hidden.

    Women there "have less power, and it is more common for men and women to believe that abuse is the norm - as the norms change, rates do down", she said.

    Study co-ordinator Claudia Garcia Moreno found one thing in common everywhere - the violence was often severe.

    "We're talking about being choked, being hit with the fists, being dragged, being burned and up to half of women in some sites reported physical injury," she said.


    COUNTRIES STUDIED
    Bangladesh
    Brazil
    Ethiopia
    Japan
    Namibia
    Peru
    Samoa
    Serbia and Montenegro
    Thailand
    Tanzania

    Many women reported violent attacks by their partners during pregnancy.

    Another big concern was the secrecy that continued to surround domestic violence - up to half of the women surveyed had never spoken of their situation to anyone.

    Some said they did not report the violence because they considered it normal. Some women even said their husbands were justified in beating them.

    More than three-quarters of women in urban areas in Brazil, Japan, Namibia and Serbia said there was no justification for domestic abuse, but the figure dropped to about one quarter in Bangladesh, Ethiopia, Peru and Samoa.

    The report also found that despite the variations in abuse rates, victims of physical or sexual abuse were twice as likely to suffer from ill-health than those who had not been abused.

    "Women who have ever experienced violence in their life end up having much higher levels of all kinds of ill-health, like poor general health, like being suicidal, like having more miscarriages, more abortions, long after the violence happened," researcher Henriette Jansen said.

  6. #86
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    TË DREJTAT E NJERIUT DHE TË DREJTAT QYTETARE SI TË DREJTA TË GRUAS

    T`i themi jo dhunës ndaj gruas

    Të drejtat e njeriut të femrave shkilen në tërë globin. Pavarësisht nga përkatësia kombëtare, kulturore, fetare apo pozita në shoqëri, femrat diskriminohen, rrihen dhe përndiqen anembanë botës. Në raste ekstreme ato ekzekutohen nga baballarët, djemtë, vëllezërit apo bashkëshortët e tyre. Shkeljet e të drejtave të njeriut ndaj femrave janë universale. Shumë femra anembanë botës janë viktimë e dhunës së meshkujve. Dhuna ndaj gruas është tipar i përbashkët i të gjitha shoqërive patriarkale.

    Dhuna ndaj gruas nuk njeh kufij. Anembanë botës ato shfrytëzohen si fuqi e lirë punëtore, nuse me katalog apo prostituta të detyruara. Për çdo vit shiten si prostituta më tepër se dy milionë vajza të moshës 5-15 vjeçare.

    Me ndihmën e teknologjive të reja të riprodhimit, trupi i femrave dhe i vajzave "copëtohet" dhe shitet si mall në treg. Kontrollimet gjinore para lindjes përmes ultrazërit apo amniosintezës bëjnë që në disa vende si India dhe Republika Popullore e Kinës të abortohen me të madhe frutet e palindura femrore, për tu siguruar vendin pasardhësve mashkullor. Duke u nisur nga statistikat e lindjeve dhe raportit numëror mes meshkujve dhe femrave, në botë sot do të duhej të jetonin 100 milionë femra më shumë. Përveç kësaj vajzat shpërfillen në mënyrë sistematike. Atyre u jipet për një kohë më të shkurtë qumështi i nënës, vaksinohen më rrallë, u jipet më pak për të ngrënë dhe janë të detyruara të punojnë më shumë. Për çdo vit vdesin 1,5 milion fëmijë për shkak të përkatësisë së tyre gjinore.

    Vajzat dhe gratë keqpërdoren dhe dhunohen seksualisht për çdo ditë. 75% e dhunimeve kryhen nga dorasit e rrethit të afërt social. Vetëm 10-30% të dhunimeve paraqiten në polici. 40.000 gra në Gjermani ikin për çdo vit nga burrat e tyre dhunues në strehimore femrash. Përndjekja e femrave për shkak të përkatësisë së tyre gjinore nuk njihet si arsye për azil. Grave dhe vajzave u mohohet e drejta e vetëvendosjes mbi trupin e tyre. Në shumë vende femrave nuk u njihet as e drejta e përdorimit të mjeteve prezervative. 150 milion grave dhe vajzave në botë u janë gjymtuar organet gjenitale. Këtij numri për çdo vit i shtohen dy milion raste të tjera. Grave dhe vajzave u mohohet me ligj apo me rregullore fetare pjesëmarrja e barabartë në jetën publike. Gratë dhe vajzat shpërfillen profesionalisht në të gjitha vendet e botës. Në Gjermani, detyra udhëheqëse në ekonomi, shtet dhe shkencë ushtojnë rreth 7% të femrave, ndërkohë që ato plotësojnë 94% të të gjitha vendeve të punës me orar të reduktuar.

    Femrat në Afganistan

    Format dhe shkalla e shkeljeve të të drejtave të njeriut ndryshon nga vendi në vend. Disa shtete i shkelin pothuajse të gjitha normat ndërkombëtare të të drejtave të njeriut, të përmbledhura në Deklaratën e Përgjithshme të të Drejtave të Njeriut të vitit 1948. Kjo bëhet e qartë në shembullin e Afganistanit: që nga fitorja e talibanëve ultraislamik në vitin 1996, femrat atje ndiqen në mënyrë sistematike nga jeta publike dhe atyre u mohohen të gjitha të drejtat.1

    Politika e pushtetarëve të rinj e kufizon masovikisht jetën e grave dhe vajzave afgane: femrat guxojnë ta lëshojnë shtëpinë vetëm në përcjellje të meshkujve të afërt. Jashtë shtëpisë ato duhet ta bartin ferexhen, mbulesën e tërë trupit, e cila është e hapur në formë rrjete vetëm në pjesën e syve. Femrat atje tani nuk guxojnë të punojnë. Punën e tyre u detyruan ta ndërprejnë të gjitha mësueset, sekretaret etj. Disa herë madje u bë përpjekje për ta ndaluar edhe punën e personelit mjeksor. Për femrat afgane kjo do të thotë mohim i kujdesit mjekësor, pasi çë ato guxojnë të trajtohen vetëm nga personeli femror.

    Gratë dhe vajzat nuk kanë të drejtë të shkollohen. Shkollat për vajza u mbyllën dhe atyre u ndalua edhe vijimi i studimeve në universitet. Femrat më nuk guxojnë t`i lajnë rrobat në lumenj apo ujëra publik. Femrat nuk kanë të drejtë t`i vizitojnë hamamet tradicionale. Muzika, këndimi, vallëzimi, fotografimi, kinemaja, televizioni, madje edhe loja e shahut për to janë të ndaluara! Dritaret në katin përdhes dhe në atë të parë duhet të errësohen. Takat e këpucëve të tyre nuk guxojnë të dëgjohen gjatë ecjes; ato nuk kanë të drejtë të mbathin çorapa të bardha.

    Politikën e tyre të aparteidit gjinor talibanët e zbatuan përmes dhunës brutale. Ekzistojnë shumë raportime, sipas të cilave femrat janë sulmuar, rrahur apo keqtrajtuar rëndë për shkak të shkeljes së rregulloreve. Një gruaje të re thuhet se i është prerë gishti, pasi çë thonjtë e saj kishin qenë të lyer. Në raste ekstreme femrave u kërcënohet dënimi me vdekje përmes gjuajtjes me gurë: janë vërtetuar disa raste, në të cilat femrat janë vrarë me gurë për shkak të dyshimit se e kanë tradhëtuar bashkëshortin.

    Lufta afro 20 vjeçare femrave u ka shkaktuar shumë vuajtje. Si pjesë e popullatës civile ato u prekën në masë të veçantë nga konfrontimet e armatosura. Të gjitha palët e konfrontuara, pa dallim, kanë bërë shkelje masive të të drejtave të njeriut ndaj femrave: ato dëbohen, vriten, dhunohen, rrëmbehen, martohen me dhunë apo detyrohen për prostitucion.

    Rruga e gjatë nëpër institucionet për të drejtat e gruas

    Vetëdijësimi publik për dhunën specifike të ushtruar ndaj grave dhe vajzave mungoi deri në vitet ‘80. Tmerret si gjymtimi i organeve gjenitale, vrasjet e qejzit, tregtimi me femra, detyrimi për prostitucion, abortimi i frutave të palindura femrore etj. u akceptuan si veçori kulturore.

    Edhe nëse krijohet bindja se këto torturime ekzistojnë vetëm në të ashtuquajturat vende të "botës së tretë ", një gjë e tillë megjithatë nuk është e saktë. Gratë dhe vajzat keqpërdoren dhe përulen për çdo ditë edhe tek ne. Për çdo ditë atyre u grabitet integriteti fizik, psiqik dhe shpirtëror. Në një formë më të ndryshme dhe shpesh më subtile nga format e përmendura më lart të dhunës, por jo më pak të dëmshme. Sepse pas dhunimit p.sh. thyhen dhe vuajnë psiqikisht tërë jetën madje edhe femrat e pavarura dhe të vetëdijshme.

    Viti 1972, vit ky kur Asambleja e Përgjithshme e KB vendosi ta shpallë vitin 1975 vit ndërkombëtar të gruas, ishte sinjal për të gjitha iniciativat dhe organizatat për të drejtat e gruas në të gjitha shtetet e ndryshme të botës për intensifikimin dhe mobilizimin ndërkombëtar të angazhimit të tyre. KB atyre u ofroi kornizën organizatorike. Viti ndërkombëtar i gruas ishte një vit tejet i suksesshëm, gjë që bëri që ai të zgjatet në Dekadë të KB-së për të Drejtat e Gruas nga viti 1975-1985. Në këtë dekadë u mbajtën tri konferenca të mëdha për të drejtat e gruas: e para në vitin 1975 në Meksiko, e dyta më 1980 në Kopenhagë dhe e treta më 1985 në Nairobi.

    Në dekadën e të Drejtave të Gruas dhe në konferencat e sipërpërmendura u përmblodhën dhe u dokumentuan diskriminimet dhe kufizimet e shumta në shoqëri ndaj grave dhe vajzave anembanë botës. U miratuan plane të ndryshme të veprimit dhe propozime për rregullimin e politikës në fushën e të drejtave të gruas për qeveritë e ndryshme. Planprojektet në fjalë fillimisht ishin tejet të kufizuara dhe jospecifike, pasi që ato ishin përgatitur nga përfaqësuesit e qeverive. Deklaratat e qarta kundër dhunës ndaj gruas p.sh. atje nuk ishin të shpeshta. Konferencat e KB synonin t`i mbledhin nën një kulm të përbashkët qeveritë konservative, fundamentaliste, diktatoriale, demokratike dhe institucionet e ndryshme fetare.

    Konferenca e BE-së e vitit 1975 shënoi njëkohësisht edhe lindjen e lëvizjes për të drejtat e gruas në nivelin e OJQ-ve (organizatave joqeveritare). Në mesin e tyre bëjnë pjesë të gjitha lëvizjet sociale të pavarura dhe të bartura nga baza. Paralelisht me konferencat qeveritare u mbajtën edhe të ashtuquajturat Forumet e OJQ-ve. Forumet në fjalë u ofruan platformën e kontaktimit grupeve të ndryshme të grave nga veriu dhe jugu. Afrimi ishte i vështirë dhe tejet konfliktuoz, veçanërisht ai mes grave të veriut dhe jugut.

    Konfliktet në fjalë ndikoheshin nga ideologjitë politike, para së gjithash nga konfrontimet mes blloqeve lindje-perëndim. OJQ-të megjithatë ushtruan presion mbi qeveritë. Konferencat e KB dhe aksionet e organizatave për të drejtat e gruas forconin njëra-tjetrën. Kjo bashkëlojë mes nivelit joshtetëror, shtetëror dhe atij të KB-së bëri që tema e mospërfilljes dhe diskriminimit të femrave të vihet në rend dite. Në forumin e OJQ-ve në Nairobi në vitin 1985 u mposhtën për herë të parë bllokadat ideologjike dhe femrat erdhën në përfundim se "ekzistojnë më shumë gjëra që bashkojnë, se që ndajnë ". Veprimi solidar tanimë ishte i realizueshëm mbi bazën, në të cilën strukturat patriarkale dhe dhuna kundër grave dhe vajzave mobilizojnë aktivitetet e përbashkëta anembanë globit.

    Lëvizja ndërkombëtare kundër dhunës ndaj femrave dhe për njohjen e të drejtave të gruas është përgjigje ndaj përvojës së përditshme të femrave anembanë botës. Ky universalitet krijon lidhje të ngushta mes femrave dhe demonstron domosdoshmërinë e një lufte të përbashkët: të drejtat e gruas u njohën si të drejta të njeriut në vitin 1993 në Konferencën Botërore të KB për të Drejtat e Njeriut në Vjenë.

    Lëvizja globale për të drejtat e gruas bëri që shtetet e KB ta definojnë dhunën ndaj femrave në fushën publike dhe atë private si shkelje të të drejtave të njeriut dhe me këtë ta njohin të drejtën e gruas për jetë pa dhunë si të drejtë universale. Ky fakt shënon një sukses të madh. Koncepti që mbretëronte deri në këtë kohë mbi të drejtat e njeriut, i cili kufizohej në dënimin e dhunës shtetërore (publike) si shkelje të të drejtave të njeriut, u zgjerua më tej, ndërkohë që dhuna private mbeti e pashqyrtuar. Femrat aktiviste për të drejtat e njeriut analizuan mostrajtimin e dhunës private si deficit të instrumentariumit për mbrojtjen e të drejtave të njeriut në përgjithësi.

    Në botën perëndimore ato u penguan posaçërisht nga diskursi i relativizmit kulturor, i cili akceptonte si veçori kulturore shkeljet e rënda të të drejtave të njeriut siç është gjymtimi gjenital. Pas Konferencës Botërore për të Drejtat e Njeriut, njohja e të drejtave të gruas si të drejta të njeriut u arrit të realizohet si normë e re ndërkombëtare. Format e ndryshme të shtypjes strukturore të gruas tanimë nuk trajtohet si diskriminim i gruas, por si shkelje e të drejtave të saj të njeriut. Kjo paraqet një dimension të ri, i cili femrave u jep instrumente dukshëm më efektive për ushtrimin e presionit ndaj qeverive të tyre dhe për realizimin e barazisë së tyre.

    Sukseset

    Që nga kjo kohë është rritur vetëdija mbi padrejtësinë kundrejt femrave, gjë që anembanë botës ka rezultuar përmirësime të shumta juridike. Shembull: që nga viti 1993, të ashtuquajturit turistë të seksit, të cilët jashtë vendit keqpërdorin seksualisht fëmijë, para së gjithash vajza, mund të ndiqen penalisht edhe në Gjermani. Nga maji 1997, dhunimi në bashkëshortësi është i dënueshëm. Bundestagut dhe Bundesratit gjerman u është dashur 25 vjet për ta bërë juridikisht njejtë të dënueshëm dhunimin në bashkëshortësi me dhunimin jashtë saj. Para këtyre ndryshimeve, dhuna seksuale brenda bashkëshortësisë mund të ndiqej penalisht vetëm si lëndim apo detyrim fizik. Dhunimi në bashkëshortësi trajtohej më tepër si qështje private, se sa krim.

    Lëvizjes për të drejtat e gruas i është dashur gjithashtu shumë kohë për të bërë të qartë, se dhunimi nuk ka të bëj asgjë me seksualitet, por është delikt dhune. Qëllimi i dorasve nuk është shfryerja e epsheve seksuale, por nënshtrimi dhe përulja e femrave. Klisheja mbi dorasit instiktiv ("bllokadën instiktive", "gjendjen e jashtëzakonshme seksuale ") akoma mbretëron në kokak e shumë gjykatësve, të cilët janë në gjendje të marrin vendime të lehta dhe t`i ruajnë dorasit nga dënimet e merituara.

    Lobi dhe puna publike për të drejtat e gruas

    Gratë dhe vajzat anembanë botës duhet të kenë mundësi të jetojnë të lira, të barabarta dhe të pavarura. Kjo është baza dhe qëllimi i aktivitetit të organizatës TERRE DES FEMMES. Pengesën më të madhe në rrugën drejt realizimit të këtij vizioni e paraqet dhuna specifike ndaj femrave, vetëm për shkak se janë femra. Nafis Sadik, drejtoreshë energjike ekzekutive e Fondit të Popullatës së KB u shpreh: "Ne nuk guxojmë të dorëzohemi para peshës së pseudoargumenteve, të cilat thirren në vlera kulturore apo tradicionale. Ajo që shtypë dhe skllavëron femrat nuk guxon të quhet vlerë kulturore. Kultura dhe tradita kanë për detyrë të krijojnë kornizën e mirëndjenjës njerëzore. Nëse përdoren kundër nesh, ne duhet t`i refuzojmë ato." Grave dhe vajzave u nevojitet një lobi i fortë dhe një organizatë e përbashkët, me qëllim që të arrijnë një pozitë më të volitshme në politikë, ekonomi dhe në shoqëri. Organizata për të drejtat e gruas TERRE DES FEMMES e.V. me seli në Tübingen të Gjermanisë i ka parashtruar vetes për detyrë të kontribuoj në këtë drejtim.

    Aktiviteti i lobit duhet të përmirësohet posaçërisht në dobi të bazazisë së grave dhe vajzave. Këtu bën pjesë një punë kontinuale publike dhe protestuese. "Urgent Actions" apo aksionet urgjente në raste konkrete mund të shpëtojnë jetëra femrash dhe për këtë arsye sërish duhet të ndërmirren më shpesh. Urgjentisht i nevojshëm është një rrjet global kontinual i veprimit. Për arritjen e sukseseve na duhen struktura profesionale të punës dhe të organizimit. Institucionet e KB, Gjykata Ndërkombëtare dhe lidhjet mbikombëtare duhet forcuar dhe angazhuar për të drejtat e gruas. Me rëndësi është edhe lidhja mes tyre.

    Këtu bën pjesë edhe bashkëpunimi i meshkujve të angazhuar dhe grupeve të meshkujve. Meshkujt duhet të fitohen dhe të obligohen për realizimin e të drejtave të gruas. TERRE DES FEMMES ka zhvilluar në këtë mënyrë për herë të parë një fushatë me meshkuj dhe për meshkuj. Më 25 nëntor 1999, ditën ndërkombëtare "T`i themi jo dhunës ndaj femrave ", organizata në fjalë ka prezentuar si pjesë të fushatës dyvjeçare "Tregtia me femra është përbuzje e femrave" një pllakt dhe një broshurë, të cilat në rend të parë u drejtohen meshkujve. Jo femrat ndodhen në qendër të vëmendjes së fushatës, por meshkujt dhe roli i tyre në tregtinë me gra dhe vajza. Pa tregtarë femrash nuk do të kishte as tregti me femra. Ne kemi prekur një temë tabu në shoqëri: fushata në fjalë synon të tematizoj përgjegjësinë e meshkujve si klientë të industrisë së seksit. Me këtë synohet të nxiten meshkujt që të mendojnë në mënyrë kritike për veprimin e tyre dhe të ftohen për kurajo civile dhe solidarizim me femrat e prekura. Edhe pse për disa femra kjo tingëllon çuditshëm: meshkujt duhet të fitohen si aleatë në luftën kundër dhunës ndaj femrave dhe tregtisë me to.

    Për fushatën në fjalë TERRE DES FEMMES zhvilloi në bashkëpunim të ngushtë me qendra këshilluese meshkujsh, shkencëtarë meshkuj dhe një agjensi një pllakatë me slloganin: "Meshkujt inicojnë ", i cili u vendos në mure të larta dhe shtylla për afishime. Një broshurë përcjellëse synon t`i informoj meshkujt me informacione shtesë, me kërkesat tona politike dhe me adresat e qendrave këshilluese. Shumë klientë nuk janë të vetëdijshëm se në çfarë gjendje të paligjshme (pa të drejtë qëndrimi, punë dhe pa sigurim) gjenden prostitutat e huaja. Përmes një linje telefonike këta klientë kishin mundësinë të telefonojnë në mënyrë anonime tri javë me radhë në mbrëmje. Në anën tjetër të linjes gjendeshin meshkujt e qendrës këshilluese nga Tübingeni "Pfunzkerle". U regjistruan gjithsej 100 thirrje telefonike. Shumë telefonues shprehën dëshirën për t`u informuar për temën dhe fushatën dhe ta ndihmojnë politikisht atë. Kishte edhe meshkuj që raportonin për vizitat e tyre në shtëpi publike. Në tri raste morrëm edhe indicje për tregti me femra.

    Tejet e rëndësishme është edhe forcimi dhe lidhja mes veti. Gratë dhe vajzat duhet të përgatiten për bashkësinë ndërkombëtare dhe ta ngrisin vetëdijen e tyre. Këtu bën pjesë edhe njohja e ndërsjelltë për angazhimin dhe respektin për format e ndryshme të rezistencës.

    Vizioni ynë është që në mijëvjeçarin e ri të gjitha gratë dhe vajzat e botës të kenë mundësinë të jetojnë të pavarura dhe të lira, të çliruara nga udhëzimet fetare dhe kulturore.

  7. #87
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    Fakte dhe shifra

    Arsimimi dhe profesioni

    Rreth 100 milion fëmijë nuk kanë çasje në shkollim fillestar, së paku 60% prej tyre janë femra.

    Mbi 2/3 e gjithsej 960 milion analfabetëve të rritur janë të gjinisë femrore.

    Më shumë se gjysmën e peshës së përgjithshme të punës e bartin femrat. Meshkujt e kalojnë 3/4 e kohës së tyre të punës në punë të paguar, derisa vetëm 1/3 e punës së femrave paguhet.

    Të ardhurat e femrave nga puna e paguar përbëjnë rreth 75% të të ardhurave të meshkujve.

    Mbi 90% të shërbëtorëve shtëpiak (angazhimi më i shpeshtë i fëmijëve që punojnë) janë femra të moshës 12-17 vjeçare.

    Shëndetësia dhe diskriminimi

    60 deri 100 milion vajza u përzunë, u vranë, u ushqyen në mënyrë të pamjaftueshme apo u mospërfillën në mënyrë të tmerrshme për shkak të përkatësisë së tyre gjinore.

    Vajzat kanë më pak gjasa për ta arritur moshën e rritur. Në disa pjesë të botës numri i meshkujve e tejkalon atë të femrave për 5%.

    Si rezultat i diskriminimit të qëllimtë të vajzave në ushqim dhe shëndetësi, për shkak të ushqimit të pamjaftueshëm, kanë mbetur prapa në aspektin e zhvillimit fizik 450 milionë femra të rritura.

    Mbi 16,4 milion femra janë të infektuara me virusin HIV/AIDS. Në disa rajone të Afrikës dhe Azisë me virusin HIV-pozitiv janë të infektuara pesë herë më shumë femra se sa meshkuj. Çdo e treta femër në Botsuana e moshës 15-45 vjeçare është HIV-pozitive!

    Dhuna

    Çdo e pesta femër në botë bie viktimë e dhunimit.

    Mes 40-60% të të gjitha veprave penale seksuale kryhen ndaj vajzave nën moshën 16 vjeçare.

    Shumica e personave klandestin janë femra. Shumë prej tyre shiten/ndërmjetësohen në industrinë e seksit. Një numër jo i vogël rrëmbehen apo shiten nga vetë familjet e tyre.

    Refugjatët

    Rreth 50 milion njerëz janë në ikje, 75-80% prej tyre janë gra dhe fëmijë.

    80% e viktimave të armëve të zjarrit në luftë janë femra.

    Mbi 300.000 të rinjë shërbejnë në tërë globin si ushtarë fëmijë, shumë prej tyre janë refugjatë të gjinisë femrore.

    Varfëria

    Në botë supozohet se jetojnë 1,3 miliard njerëz në varfëri absolute, me të ardhura ditore prej më pak se një dollar amerikan. Rreth 70% e tyre janë femra.

    Që nga viti 1970, numri i femrave që jetojnë në varfëri është rritur për 50%, ndërsa ai i meshkujve për 30%.

  8. #88
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Femra midis dy rrymave te papranueshme

    Kjo bote nuk mbahet mend sa kohe ka qe egziston, dhe qe me fillimin e egzistences se saj kane dal aq shume tradita, zakone ideologji... saqe veshtire ti permendim.Por ama per dicka duhet te jemi te sigurte qe ky univers kerkon nje ndryshim.
    Per te ndryshuar ka shume e shume por sot mendoj te flasim diçka ne lidhje me femren, keqkuptimet rreth saj, menyren sesi duhet te trajtohet ajo,mbi rrymat fondamentaliste me te cilat dashje apo padashje kemi rene ne ndikimin e tyre.
    Shkaku i ketij shkrimi u bene disa libra dhe thenie qe kam lexuar kohet e fundit dhe midis tyre thenia me madheshtore:"Jini te kujdesshem ndaj gotave."
    Pra dikush e kishte krahasuar femren me goten e holle dhe teper delikate te qelqit e cila bie shpejt ne ndikim, por ama edhe thyhet shpejt.
    Jo vetem kaq por thyerja e kesaj per fat te keq nuk mund te ngjitet e as te saldohet por mbetet e cilfosur ashtu perjete.

    Biseda rreth gruas mendoj une eshte domosdoshmeri dhe çeshtje delikate, ngase duhet te jemi objektive dhe gjithperfshires gjate trajtimit te pozites se mirefillte te saj ne shoqeri.
    Rreth çeshtjes se gruas kemi, se paku, dy konceptime te skajshme (ekstreme) apo me mire dy rryma dhe asnjera prej tyre nuk konsiderohet e sakte pasi qe te dyja e poshterojne femren dhe sillen me te ne menyre jo kerrekte.

    1- Disa(rryma e pare) i bejne padrejtesi asaj duke e konsideruar ate si krijese e cila nuk eshte krijuar per gje tjeter, perveçse per t’i sherbyer burrit.
    Sipas ketyre gruaja nuk ka ndonje rol te veçante ne shoqeri dhe arrijne mendimet e tyre injorante derisa pohojne e thone:”Ah sikur te kthehen edhe nje here ditet kur gruaja dilte vetem tre here ne gjithe jeten! Heren e pare nga barku i nenes ne jete, heren e dyte nga shtepia e babait per tek bashkeshorti dhe heren e trete nga shtepia e bashkeshortit per ne varr.”
    Jo vetem kaq por kjo rryme e sheh femren si burim fatkeqesie e mjerimi dhe sa here ndodh ndonje e keqe thone:”Sigurisht qe ndonje grua duhet ta kete bere”.
    Keta,nuk pajtohen me pjesmarjen e femres ne aktivitetet e ndryshme jetesore, as per ti dhene asaj poziten dhe te drejtat qe i takojne as per shkollimin e arsimimin e saj.
    Me i miri e me toleranti i kesaj rryme, eshte ai qe thote:”Konsultohuni me grate ne shtepi, por ama veproni gjithmone te kunderten e mendimit te tyre” ndersa me ekstremisti i kesaj rryme eshte ai qe thote:” Ah sa dhenderr i mire eshte varri”!
    Ky ishte franksjoni i pare qe per fat te keq ka sunduar ne bote per nje kohe te gjate dhe akoma edhe sot e kesaj dite ka mundur te mbijetoje.

    Ndersa disa te tjere(grupi i dyte) deshirojne t’i lirojne te gjithe kufijte e saj(femres), vetem sa per te shkaktuar crregullime ne siperfaqen e tokes.
    Te arsyetuar dhe te mbeshtjellur nen petkun e ashtuquajtur ”emancipim i gruas” po ashtu ne emer te lirive e te drejtave te saj, ata i bejne padrejtesi femres, duke e zhveshur ate nga çdo norme morale, ky grup po e perdor femren per tregeti, po abuzon me te drejtat e saj, duke perfituar nga shpirti dhe natyra e saj e brishte.
    Ne emer te lirise dhe emancipimit te gruas kudo shikojme trupa femrash lakuriqe te ekspozuara neper gazeta, revista, reklama, filma ,televizjone e ku ta di une.
    Pra ngado te hedhesh syte do te vesh re ekspozimin e bukurise femerore gje qe nuk e ngren dinjitetin e saj por e perdhos , e perçmon dhe e perbalt per çdo dite.
    Ky grup e ka nxjerre femren ne marketing si nje placke tregu, per tu defryer vete dhe te tjeret me nderin e saj dhe duke e pare femren vetem si nje krijese ku mashkulli shfryn epshet dhe pasjonet e tij te prishura.
    Njerezit e tille per te mbrojtur vetveten dhe per te arsyetuar veprat e tyre dashakeqe, theksuan se :”emancipimi i gruas nuk arrihet perveçse nepermjet lakuriqesise, zhveshjes se saj. Kjo liri e pretrenduar ndikoi ne konteksin negativ dhe ne vend qe te permiresonte, me shume demtoi ne lidhje me poziten e gruas.Pra grada e poshterimit arriti deri aty saqe gruas nuk i eshte nenshtruar nençmim dhe zhvleresim me i madh se sa injorimi qe i imponoi asaj injoranca e shekullit te 20.
    Pra, ne nje krah kemi fanatiket, xhelozet, konservatoret dhe egoistet te cilet mendojne se gruaja eshte thjeshte nje lloj malli, prone ekskluzive e mashkullit, pa asnje te drejte per pronen private, per lirine e mendimit, te shprehjes, te besimit, te arsimimit, te punesimit si dhe te zhvillimit e te kultivimit te aftesive, shprehive e prirjeve te saj, sikur te gjitha keto aktivitete te ishin te destinuara vetem per burrin.
    Ndersa ne krahun tjeter, nderkaq, kemi tendencen per lirimin dhe shfrenimin e gjithanshem e te pakontrolluar te saj.
    Dhe ne kundershtim nga grupi i pare gruaja e diteve tona po shfrytezohet ne shume dimensione. Ajo shpirti i saj delikat, ndjenjat e holla, zemra e paster dhe trupi joshes po thithen per reklame, per tregti, per politike, per perplasjet ideologjike, per konkurrencen personale, per terror dhe, ne pergjithesi, per epshe poshteruese. Nese e shohim kete problem me paanesi dhe ne menyre objektive, duhet thene qe gruaja sot ndodhet nen detyrimin e nenshtrimit ndaj nje dhune me te pangopur, me sistematike e me sadiste se ajo ne mesjete, Femra e koheve "moderne" dhe trupi nudo i saj reklamohet neper reklamat e sapuneve, corapeve, shampove dhe mjeteve te ndryshme informative.
    Ne emer te artit gruaja moderne e u zhvesh nga dinjiteti dhe nderi i saj.
    Pra ditet e sotme i dhane te drejten gruas per punesim, i caktuan edhe zyren e saj personale, kravatin.


    Pra me keqardhjen me te madhe duhet te pranojme se jemi ndikuar nga te dyja keto ryma.
    Rryma klasike(lindore) vihet re ne shoqerine tone ku akoma mendje te semura mendoje se gruaja nuk eshte gje tjeter perveçse sherbyese e burrit dhe ajo edhe sot e kesaj dite eshte e denuar me “burgim” Brenda kulles me mure te trasha ku ka nje dritare te vockel nepermjet se ciles merr fryme.
    Po ashtu vihe re ryma e ashtuquajtur “moderne” (perendimore) ku femra eshte bere “tabele qitje” e shikimeve dashakeqe mashkullore dhe nje produkt apo artikull mjaft i vlefshem ekonomik per ngritjen e mireqenies gje qe e deshmojne vajzat shqiptare neper semaforet e Italise, Greqise e vendeve te shumta perendimore.

    Pra keto jane sinjale te qarta qe ne jemi ndikuar nga bota e jashtme duke harruar traditat e zakonet aq te vyera te popullit tone.
    Mendoj se ne si Shqiptare kemi nje diference te madhe nga zakonet lindore po ashtu edhe nga ato perendimoret, ne kemi qene perhere te veçante dhe te tille duhet te mbetemi.
    Atehere rini, duhet te nderhyjme sa me pare ne kete drejtim, gjithesecili te luaje rolin e tij qe i pershtatet dhe qe mendon se e ben me se miri.
    Shqiperia siç thame ka qene dhe do te mbetet e veçante, e diferencuar nga lindja dhe perendimi. Vendi yne nuk mund te behet kurre Afganistan, as Pakistan e as Somali ku grate akoma skane te drejte as te votojne e leri me te tjerat.
    Nderkohe qe shqiperia jone, nuk duhet lejuar te behet as Moldavi,Bullgari,Tajlande, Itali ku gruaja u shenderrua ne polic trafiku neper semafore.
    Ne nuk mund te lejojme kurre qe shqiperia jone te jete fabrike prostitutash, por do te mundohemi qe te ngrejme ate nga te gjitha anet e mira, dhe i kemi te tera mundesite per ta arritur kete vetem, mjafton qe secili nga ne te behet i ndergjegjeshem per rolin e tij te madh qe luan ne kete shoqeri.

    Ps. ky eshte nje shkrim qe e kam postuar kohe me pare te forumi i zerit, nen tutullin "Per ty rini" dhe pashe te udhes te shkepus kete pjese te postit.Shpresoj tju pelqeje
    Injoranca nuk zhduket me top

  9. #89
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Se desh ika pa ju bere nje pyetje te gjiyheve:

    Tani me thoni a ka ndonje vend ne bote sot qe i jep femres te drejtat qe i takojne?
    Ne cilin vend te botes gruaja trajtohet njelloj si burri? Ne cilin vend gruaja ka te njenjtat te drejta me burrin?

    Jam kurioz jo per gje,...
    Injoranca nuk zhduket me top

  10. #90
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Indrit,ne Suedi 100%.
    Ndoshta ka edhe vende tjera por kete nuk e di me saktesi.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  11. #91

    Arrow Gruaja ne civilizimet e meparshme!

    Greqia e vjeter

    Gruaja shikohej si nje prej burimeve me te medha te shkaterimit ne Toke. Pasqyra qe kishte njeriu mbi gruan ne Greqi, ishte e atille saqe emri i saj, ashtu sikur trupi i saj, duhej te jete e fshehte.
    Demonsttesine pika te shkurtera sqaroi vleren e gruas: “Meshkujt marrin per vete prostitutet qe te kenaqin nevojat e tyre seksuale, konkubinat qe te kujdesen per te miren e trupave te tyre, kurse grate per pasaredhesit e tyre legjitim”.

    Italia e vjeter

    Ne qytetet me te medha, ne gruan shikohej si rob me te cilin behej biznesi dhe te cilen e konsideronin si robereshe. Meqe mendohej se gruaja ishte me pak e vlefshme sesa burri, ajo ne prani te tij duhej te ulej ne dyshemedhe te ece apo te vrapojepas tij dersa aite kaleroje.

    Civilizimi romak
    Sipas ligjit romak, gruaja vlente si e paafte sikurse femijet apo mendjesemuret. Babi ne familjen romake kishte te drejte qe ato qe i kishte nen mbrojtjen e tij, te mund t’i shese. Derisa babai ishte gjalle, vajza nuk kishte status te pavarur. Kjo vlente edhe per gruan. Burri kishte autoritet qe gruan ta shese, ta braktise apo edhe ta vrase.

    Civilizimi kinez

    Gruaja i ishte nenshtruar burrit dhe nuk kishte kurfare te drejtash. Ajo ishte me pak e vlefshme dhe ndaj saj ashtu edhe duhet vepruar. “Asgje nuk eshte me pak e vlefshme se gruaja” eshte nje fjale e urte kineze, sipas se ciles grate jane absolutisht qenie me te ulta dhe do te duhej qe t’i bejne punet me te pavlefshme dhe me te lira.

    Civilizimi indian

    Gruaja ishte qenie e padobishme. Ne librin e tij “Statusi i gruas ne Mahabharata”, profesor Indra thote: “Nuk ka qenie me mekatare se gruaja”, “Gruaja eshte zjarr qe digjet”, “Ajo eshte pjesa e mprehte e shpates”.
    Hatimi thote: “Gruaja ne Indi ka pasur zakon ta therrase burrin e vet “Zoteriu im”, “Zoti im”, meqe konsiderohej se ai eshte zoti i saj ne Toke. Asnjehere nuk ka ngrene me te. Kur shetisnin bashkarisht, ajo duhej te ec disa metra pas tij dhe duhej ta adhuronte burrin e vet.

    ****************

    Marre nga revista informative, kulturore dhe shkencore "VEPRA"

    ZeM


    vazhdon.......
    Të mos ishte feja Islame, populli shqiptar do të ishte shumë më tepër në numër, por jo shqiptar-F.Konica

  12. #92
    Perjashtuar Maska e Lunesta
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Dove la..Vittoria.....
    Postime
    1,660
    Citim Postuar më parë nga INDRITI
    Se desh ika pa ju bere nje pyetje te gjiyheve:

    Tani me thoni a ka ndonje vend ne bote sot qe i jep femres te drejtat qe i takojne?
    Ne cilin vend te botes gruaja trajtohet njelloj si burri? Ne cilin vend gruaja ka te njenjtat te drejta me burrin?

    Jam kurioz jo per gje,...

    Po tallesh apo e ke me te vertete kete pyetje? Po nja 20 shtete evropiane dhe USA.

  13. #93
    Perjashtuar Maska e Lunesta
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Dove la..Vittoria.....
    Postime
    1,660
    Se harrova dhe Canada, N Zealand, Australia

  14. #94
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Qe vendet me popullsi muslimane kane shume per te bere ne lidhje me te drejtat e gruas eshte nje e vertete e hidhur qe duhet pranuar, megjithate nje pyetje kisha per ju iliria e para dhe vioxx:

    Nese te drejtat e gruas ne ato vende qe permendni jane 100% (ja fusni kot se s'keni ndonje fakt), pse feminizmi eshte aq i theksuar atje?

  15. #95
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Citim Postuar më parë nga [xeni]
    Qe vendet me popullsi muslimane kane shume per te bere ne lidhje me te drejtat e gruas eshte nje e vertete e hidhur qe duhet pranuar, megjithate nje pyetje kisha per ju iliria e para dhe vioxx:

    Nese te drejtat e gruas ne ato vende qe permendni jane 100% (ja fusni kot se s'keni ndonje fakt), pse feminizmi eshte aq i theksuar atje?
    Kete e thash sepse e di.
    Grate jane te kyçura ne politike (kishim edhe z.kryeministen qe na e vrane serbet ).
    Keto kane poste te larta si presidente te kompanive te medhaja, kryetare komunash, rrethesh,institucioneve te ndryshme etj. Te drejte te vendosin per femijet 5o:50, te drejten ne punsim, (80% te grave ne Suedi jane ne mardhanje pune)..........Keto nuk kan fund.

    Per keso gjerash kisham me pas material me folur nje muaj o Xeni.
    Gjendjen ne Australi dhe Canada nuk e di une por nuk mendoj se eshte me keq se ketu.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  16. #96
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-09-2004
    Postime
    2,389
    Citim Postuar më parë nga iliria e para
    Kete e thash sepse e di.
    Grate jane te kyçura ne politike (kishim edhe z.kryeministen qe na e vrane serbet ).
    Keto kane poste te larta si presidente te kompanive te medhaja, kryetare komunash, rrethesh,institucioneve te ndryshme etj. Te drejte te vendosin per femijet 5o:50, te drejten ne punsim, (80% te grave ne Suedi jane ne mardhanje pune)..........Keto nuk kan fund.

    Per keso gjerash kisham me pas material me folur nje muaj o Xeni.
    Gjendjen ne Australi dhe Canada nuk e di une por nuk mendoj se eshte me keq se ketu.
    Per ne Suedi e ke fjalen besoj. OK. As qe diskutohen keto.
    Pyetjes time s'iu pergjigje ama. Do dilja tjeterkund une, po nejse.

    Gjithe te mirat.

  17. #97

    Arrow Gruaja ne civilizimet e meparshme!

    Citim Postuar më parë nga Zana e malit
    Gruaja ne civilizimet e meparshme



    vazhdon.......

    Disa grupe hebreje konsideronin se gruaja eshte ndihmese shtepiake apo objekt. Te çifutet, grate nuk kishin te drejten e trashegimise perderisa trashegimtare meshkuj, burri apo djali.
    Neni 36 i te Drejtes Civile izraelite i cili deri para disa koheve shfrytezohej edhe ne Egjipt, thote: “Kur te mungoje nje trashegimtare mashkull, e veja duhet te martohet per vellain e burrit te vdekur dhe perfundimisht duhet te rrije me te, pervec nese ai e prish kuroren”. Ky percaktim rrjedh nga libri Eksodi dhe gjithashtu aplikohet edhe sot e kesaj dite sikurse ne te kaluaren, meqe vlen si ligj i shenjte i Torës.

    Ne Arabi mbytja e femijeve femra nuk ka qene e panjohur. Femija femer i lindur ne familjen arabe ballafaqohej me nje prej dy fateve: ose do te edukohej si nje e nenshtruar ndaj familjes se saj ose do te varrosej e gjalle, me shprese se turpi i lindjes se saj do te varroset bashke me te.
    Lindja e femijes femer shikohej si parashenje e keqe, kurse nga ana tjeter lindja e femijes mashkull pritej me gezim dhe lumturi.
    Vajzat nuk ishin te mireseardhura, sepse arabet besonin se kishin pergjegjesi materiale. Mendohej se grate jane te paafta te marrin pjese ne sferat politike dhe ekonomike te jetes dhe se jane te padobishme gjate lufterave per shkak te dobesise se tyre trupore.

    Arabet e vjeter nuk ishin te vetmit ne kryerjen e veprave te tilla johumane, tradita te tilla ekzistonin edhe ne Kine dhe Japoni. Mbytja e femijeve femra ishte e njohur edhe ne Indi, ku femrat shikoheshin si barre ekonomike, sepse prej prinderve pritej qe t’i jepnin vajzes se tyre pajë per martese.
    Ne Indi, per me teper, nuk lejohej qe femrat as t’i preknin shtatorete prinderve te tyre dhe nese ndodh qe gruaja te preke ndonje shtatore, atehere shtatorja shkaterrohej.
    Ne Japoni gjendja ishte edhe me e keqe, ku mendohej se grate nuk jane te afta te adhurojne apo te marrin ne ndonje aktivitet fetar.
    Eshte interesante por mbytja e femijeve femra vzhdon edhe sot e kesaj dite.

    Gruaja ne Evropen mesjetare

    Nuk eshte kurrfare sekreti se ndaj grave jane bere krime te neveritshme. Sendi qe sherbente per maltretimin e grave ishte nje rrip i mbeshtjelle fort, i cili do te duhej ta paaftesonte kontaktin intim me ndonje burre tjeter derisa ky do te mungonte.
    Sociologu i njohur Herbert Spencer deklaron se deri ne shek XI njeriu kishte te drejte ta shese gruan e tij. Kjo e drejte e tmerrshme me vone u kufizua ne huazimin e gruas.

    Tregtia me gra ne Angli ishte e mundshme deri ne vitin 1805. Cmimi i tyre ishte 5 peni. Ne vitin 1931 nje angleze shiti gruan e tij per 500 funta. Avokati i tij e perkrahu, por gjykata prapeseprap e refuzoi, sepse ky rregull vlente deri ne vitin 1805. I akuzuari u gjykua me 10 muaj burg.

    Ne shek. V, “Keshilli nga Makoni” u mblodh qe te shqyrtoje “Vertetesine e gruas”. A posedon ajo shpirt njeriu? Mbaroi me konkludimin se te gjitha grate pervec Merjemes, nenes se Isait [alejhis-selam], posedojne shpirt te prishur, te cilat per kete shkak jane gjykuar me mallkim te perhershem, me dhembje dhe qendrim ne Xhehennem. Etërit e meparshem te kishes katolike e konsideronin gruan si pergjegjese per mekatin. Disa kane pohuar se trupi i gruas eshte “Dere per shejtanin”dhe si e tille do te duhej te jete pergjithmone e mallkuar.

    Ne vitin 586, Keshilli i te Urteve ka njoftuar se gruaja nuk i takon llojit njerezor dhe se ajo eshte e krijuar vetem qe t’i sherbeje njeriut.

    Pasi qe shpertheu Revolucioni Francez, parrulla: “Liria Vllazeria dhe Barazia” nuk ka vazhduar edhe per grate. Para ndryshimeve te vitit 1942 e drejta franceze nuk e ka shikuar gruan si juridikisht te afte.
    Asaj nuk i lejohej qe te nenshkruaje ndonje marreveshje pa kujdestarin e saj. Ne shtetet me te medha evropiane, madje edhe ne kohen e sotme, ka dallime jo te natyrshme ndermjet gjinive. Shembull per kete jane rrogat jo te barabarta per te njejten pune, humbja e mbiemrit etj.

    Khani ne librin “Gratë në Islam” thote: “Ne Angli ne shek XVI jane djegur te gjalla mbi 9 milion gra. Ne vitin 1850 gruaja eshte konsideruar si qytetare, kurse prej 1882 kishte mundesi te posedoje prone. ne France ne vitin 1586 edhe me tej diskutohej se a jane grate qenie njerezore dhe eshte perfunduar se jane, por te krijuara per t’i sherbyer burrit. Ne viin 1938 eshte sjelle ligji me te cilin grave u lejohet qe te jene pjesemarrese ne prone dhe te posedojne konto bankare.”
    Ne krishterizem gruaja eshte fajtore per mekatin e Ademit dhe besohet se per shkak te saj, biri i Zotit (emertimi i tyre per Isain [alejhis-selam]) eshte dashur qe te vdese, ndersa ne kerkojme mbrojtje te All-llahu prej shirkut te tyre.
    Ne kontrastin e fuqishem ndaj tradites judejo-krishtere, islami nuk fajeson Haven per mekatin e pare. te dyte, edhe Ademi edhe Hava kane pergjegjesi te barabarte per ngrenien e pemes nga druri i ndaluar, sic eshte cituar ne Kur’an: “Ata te dyte hengren nga ajo dhe qe te dy u zhveshen, e ia nisen te mbulojne veten e tyre me gjethe qe i mblidhnin neper Xhennet, dhe keshtu Ademi theu urdherin e Zotit te vet dhe gaboi” (Ta-Ha 121)


    ************************************************** *

    Vazhdon shkrimi me titull "Te drejtat e gruas muslimane"

    ZeM
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zana e malit : 29-11-2005 më 19:57
    Të mos ishte feja Islame, populli shqiptar do të ishte shumë më tepër në numër, por jo shqiptar-F.Konica

  18. #98
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Citim Postuar më parë nga [xeni]
    Per ne Suedi e ke fjalen besoj. OK. As qe diskutohen keto.
    Pyetjes time s'iu pergjigje ama. Do dilja tjeterkund une, po nejse.

    Gjithe te mirat.
    Une po flas per Suedine sot, tjeret te flasin per vendet tjera, aty ku jetojne.
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 30-11-2005 më 14:41
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  19. #99
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049

    Dy gra fitojne ne zgjedhje lokale ne Arabine Saudite (BBC News)

    Two women win in Saudi election

    Two Saudi businesswomen have been elected in the kingdom's first ballot in which women were allowed to stand.
    Lama al-Suleiman and Nashwa Taher were among 12 successful candidates voted onto the board of Jeddah's chamber of commerce and industry.

    The turnout was low and the election was only a local affair, but analysts say it is a significant step.

    Earlier this year women were barred from voting or standing in elections for seats on local councils
    .

    "I'm happy, but I'm still in shock," said mother-of-four Mrs Suleiman, 39.

    "It's a big leap for Saudi women, an answer to what people want," she told AFP news agency.

    Male support

    Seventeen women competed with 54 men for seats on the board.

    Women voted on Saturday and Sunday, and men on Monday and Tuesday, in line with Saudi restrictions on unrelated men and women mixing in public places.

    But the turnout was low among the female electorate, with only 100 women voting compared with about 4,000 men.


    That means the women were elected with strong support from their male counterparts.

    In general, voting is still a novelty in the kingdom, says BBC analyst Roger Hardy - and for the many Saudis who want reform, progress has been painfully slow.

    Eight months after the elections for the all-male municipal councils the councils have yet to meet.

    King Abdullah has made the promotion of women in society a priority of Saudi Arabia's 2005-2009 development plan, but the authorities have emphasised it will have to be in line with what they see as the principles of Islam.

  20. #100

    Arrow Te drejtat e gruas muslimane!

    Vazhdimi....


    Te drejtat e gruas muslimane

    Eshte perhapur mendimi se nga gruaja muslimane kerkohet qe te jete e verber dhe pa ankesa ne nenshtrimin ndaj burrit.
    Per dallim nga kulturat tjera, Islami gruas i jep mjaft te drejta, njera prej tyre eshte edhe e drejta e mbajtjes se mbiemrit te vajzerise me rastin e marteses.
    Ajo ka te drejte ne identitetin e vet dhe per dallim nga kulturat e tjera, ajo nuk eshte e nenshtruar ne raport me burrin.

    Pasuria te cilen ajo e sjell ne shtepine e burrit, mbetet e saj dhe vetem ajo ka te drejte te disponoje me te.
    Megjithate, ne gjithmone duhet te kemi ndermend vleren e dallimeve ndermjet tradites se nje populli dhe Islamit dhe nuk guxojme qe ta akuzojme Islamin per shkak te traditave te ndonje populli.

    Fatkeqesisht, disa vende islame kane tradita te cilat jane larg Islamit te vertete dhe per kete e akuzojne Islamin se femrat i trajton sikur te jene me inferiore se meshkujt.
    Me te vertete eshte trimeruese te dihet se, sa me shume publicitet negativ t’i jeper statusit te gruas ne Islam, aq me i madh eshte numri i atyre grave qe e pranojne Islamin si fe te tyre.

    Te qenurit nene eshte nder i vecante ne Islam

    Nga njera ane, Islami nenes i jep status te larte.
    Pozita e nenes mund te interpretohet si tri here me e madhe sesa e babait sipas hadithit ne vijim. Transmetohet nga Ebu Hurejre [radijall-llahu anhu] qe ka thene: “Erdhi nje njeri te i Derguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] dhe i tha: “O i Derguar i All-llahut, kush eshte me i merituari i njerezve per shoqerimin tim te mire?” Tha: “Nena jote”. Tha:”Pastaj kush?" (Pejgamberi) Tha: "Nena jote”. Tha: "Pastaj kush?" Tha “Nena jote”, tha: “Pastaj kush” (Pejgamberi) tha: “Babai yt”. (tri here nena, 1 here babai)

    Ne traditen hebreje-krishtere, dhembjet e shtatezenise dhe lindja trajtohen si denim.

    “Gruas i tha: “Une do te shumezoj ne mase te madhe vuajtjet tua dhe barret e tua; me vuajtje do te lindesh femije; deshirat e tua do te drejtohen ndaj burrit tend dhe ai do te sundoje mbi ty.” (Bibla, Zanafilla 3:16)

    Kundrejt kesaj, All-llahu ne Kur’an ben qe njerezit te shohin se nenat e tyre i kane bartur me dhimbje dhe se ata duhet t’i respektojne dhe te jene mirenjohes per kete.

    “Ne njeriun e kemi urdheruar per (sjellje te mira ndaj) prindit te vet, sepse nena e vet ate e barti me mund pas mundi dhe pas dy dy viteve ai ndau gjirin. (E porositem) Te jesh mirenjohes ndaj Meje dhe ndaj dy prinderve tu, se vetem tek Une eshte kthimi juaj.” (Lukman: 14)

    Roli i muslimanes ne arsim

    I Derguari i All-llahut, Muhammedi s.a.v.s., ka thene: “Kerkoni diturine prej djepit e deri ne varr”.
    Arsimi ka rendesi te madhe ne Islam.
    All-llahu ne Kur’an flet shume pozitivisht per ata qe kane dituri te dobishme dhe te cilet jane arsimuar ne Islam.
    Nuk ka dallim ndermjet burrit dhe gruas kur eshte fjala per arsimin.
    Ne te vertete, eshte detyre per te dyte qe te kerkojne dituri e cila eshte e nevojshme per kuptimin e obligimeve fetare.

    Islami nuk i pengon gruas gjate kerkimit te diturise. Ne shoqerine islame, muslimanet trimerohen pozitivisht qe te behen profesoresha, arsimtare, mami, doktoresha, motra medicinale etj.
    Eshte shume me rendesi qe gruaja muslimane te jete e arsimuar dhe te jete ne gjendje t’i kuptoje mesimet islame, sepse grate jane mesuesit e pare te femijeve te tyre. Kete mendim e ndajne shume psikologe. Personaliteti i gruas ka ndikim ne edukimin e femijeve te saj.


    Marre nga revista informative, kulturore, shkencore "VEPRA"

    vazhdon....

    ZeM
    Të mos ishte feja Islame, populli shqiptar do të ishte shumë më tepër në numër, por jo shqiptar-F.Konica

Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Deklarata universale e të drejtave të njeriut dhe Islami
    Nga Cappuccino në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 98
    Postimi i Fundit: 30-11-2013, 13:37
  2. Islami dhe liria
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 27-04-2006, 15:25
  3. Të drejtat e njeriut në Islam
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-02-2005, 17:11
  4. Globalizmi dhe Antiglobalizmi
    Nga Enri në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 01-04-2004, 21:54
  5. Të drejtat e njeriut në Lindje dhe në Perëndim
    Nga Shpresmiri në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 09-02-2004, 19:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •