Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime

  Kontabiliteti Shqiptar

  Jam i interesuar tė hap njė vebfaqe shqiptare pėr profesionin e kontabilitetit dhe desha tė dijė nėse ka tė interesuar tjerė pėr tė mė ndihmuar. Natyrisht ata duhet tė jenė kontabilistė. Mund tė jenė profesorė, ndihmėsprofesora, studenta tė bachelor'sit, mastersit apo doktoraturės, kudo nė botė. Poashtu edhe ata qė punojnė nė firma tė ndryshme tė kontabilitetit apo nė kompani tjera por nė departmentin e kontabilitetit tė atyre kompanive.

  Mendoj qė nė tė pėrfshihen tė gjitha degėt e kontabilitetit duke filluar nga Kontabiliteti Financiar, Auditimi, Kontabiliteti i Taksave, Kontabiliteti i Kostove apo Menaxherial etj.

  Mund tė sjellim punime nga kėrkimet qė kemi bėrė dhe jemi duke bėrė ne vetė nė shkolla, punė etj. dhe kėshtu ndihmojmė njėri-tjetrin por ēka ėshtė edhe mė e rėndėsishmja, ndihmojmė kontabilitetin shqiptar mė sė shumti. Qė tė gjithė ne kontabilistėt e dijmė rėndėsinė e kontabilitetit nė zhvillimin ekonomik tė ekonomive tė sotme moderne. Poashtu edhe tjerėt qė kanė sadopak njohuri pėr kontabilitetin.

  Lus ata qė janė tė interesuar pėr kėtė gjė, tė shkruajnė nė kėtė temė dhe tė mė tregojnė e pastaj i kontaktoj unė me MP apo edhe email.

  Unė diplomoj me bachelor's nga Arizona State University nė Tempe, Arizona tani nė Maj, me rezultate tė shkėlqyera, dhe shpejt do filloj edhe me studimet pasuniversitare. Deri tani kam disa tė interesuar por sa mė shumė tė bėhemi, ėshtė mė mirė.

  Tung Tung
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dodoni : 03-03-2005 mė 00:11
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 18 postime
  Cfare ndihme konkrete kerkon, dhe perse mendon se duhet ky web per ne Shqiperi apo USA?

  Kushdo qe eshte kontabilist i di parimet ndersa rregullat ndryshojne ne Europe dhe USA.

 3. #3
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga Labeati
  Cfare ndihme konkrete kerkon, dhe perse mendon se duhet ky web per ne Shqiperi apo USA?

  Kushdo qe eshte kontabilist i di parimet ndersa rregullat ndryshojne ne Europe dhe USA.
  Kėrkoj ndihmė qė ta pasurojmė dhe ta mirėmbajmė faqen me informacione. Ky web mund ti shėrbej gjithė kontabilistėve shqiptarė kudo janė nė Shqipėri, Dardani, Maqedoni, Mal tė Zi apo kudo nė botė sepse shkėmbejnė pėrvojat me kontabilistėt tjerė dhe poashtu diskutojnė me njėri-tjetrin pėr problemet lidhur me kontabilitetin.

  Jo tė gjithė kontabilistėt i dijnė tė gjitha parimet dhe ato ndryshohen, zhvillohen, avancohen kohė-pas-kohe. Poashtu edhe shėrbimet qė kontabiliteti i ofron botės sė biznesit janė nė ekspansion dhe duke u zgjeruar me shėrbime tė reja gjithė kohėn. Pra, shkenca e kontabilitetit nuk ėshtė shkencė statike qė i ka disa parime dhe nuk ndryshon mė por ėshtė shkencė shumė dinamike qė zhvillohet dhe ndryshohet gjithė kohėn. Rregullat ndryshojnė nė Europė (bile edhe mes disa shteteve europiane) dhe SHBA-sė por kjo vetėm ndihmon sepse njihemi me rregullat edhe tė vendeve tjera nga ku jetojmė. Kėshtu i zgjerojmė njohuritė tona nė lidhje me kėto rregulla dhe shkencėn e kontabilitetit nė pėrgjithėsi.

  Pra, nėse jeni kontabilist dhe mund tė kontribuoni sado pak, jeni shumė i mirėseardhur dhe do bėje mirė sikur ta shprehnit kėtė gjė kėtu nė forum apo edhe mė kontakto me MP.

  Tung
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dodoni : 03-03-2005 mė 01:18
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-03-2003
  Postime
  691
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga dodoni
  Jam i interesuar tė hap njė vebfaqe shqiptare pėr profesionin e kontabilitetit dhe desha tė dijė nėse ka tė interesuar tjerė pėr tė mė ndihmuar. Natyrisht ata duhet tė jenė kontabilistė. Mund tė jenė profesorė, ndihmėsprofesora, studenta tė bachelor'sit, mastersit apo doktoraturės, kudo nė botė. Poashtu edhe ata qė punojnė nė firma tė ndryshme tė kontabilitetit apo nė kompani tjera por nė departmentin e kontabilitetit tė atyre kompanive.


  Lus ata qė janė tė interesuar pėr kėtė gjė, tė shkruajnė nė kėtė temė dhe tė mė tregojnė e pastaj i kontaktoj unė me MP apo edhe email.

  Unė diplomoj me bachelor's nga Arizona State University nė Tempe, Arizona tani nė Maj, me rezultate tė shkėlqyera, dhe shpejt do filloj edhe me studimet pasuniversitare. Deri tani kam disa tė interesuar por sa mė shumė tė bėhemi, ėshtė mė mirė.

  Tung Tung
  Po te ishin me Phd , masters degree apo te punonin per kompanira te medha nuk mund te gjinden ne forum.
  Ty suksese ne shkolle dhe pac fat per projektin tend

 5. #5
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Ne shqiperi perdoren kryesisht dy lloj programesh kompjuteri per Kontabilitet Programi Alfa dhe Financa 5.Pothuajse alfa eshte bere monopol duke hyre ne firmat me te medha dhe ne instuticionet shteterore dhe vete deget e tatim taksave do ia kerkojne si detyre cdo bisnesi qe ti mbaj llogarite me kete program.Per me shume shiko tek faqa e kotabilitet Alfes te jep firmat dhe instuticonet e tyre.

  Do me interesonte nje program kontabiliteti kompjuteri nese mundesh sepse kam nje projekt .Nese ke mundesi dhe eshte ne shqip aq me mire nese jo ne anglisht ose ndonje informacion ku mund ta gjeje.

 6. #6
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Unė nuk di se si janė ato programe kontabiliteti qė thoni ju, edhe pse kam dėgjuar pėr to, por mendoj se ato janė bėrė pėr standarde tė biznesit shqiptar duke pėrfshirė edhe ligjet e kontabilitetit shqiptar, taksave shqiptare etj.. Janė programe standarde, univerzale pėr kontabilitet, me aq sa kam dėgjuar unė.

  Kėtu nė Amerikė ka me mijėra programe tė tilla si Quickbooks etj. qė janė programe standarde e univerzale pėr biznesin (kryesisht tė vogėl) amerikan dhe bėrė nė pėrputhje me ligjet amerikane tė kontabilitetit, taksave etj. Pra, siē dihet ligjet e kontabilitetit dhe ato tė taksave ndryshojnė nė pothuajse seicilin shtet dhe poashtu edhe nė vet shtetet gjithmonė dalin ligje tė reja qė i shfuqizojnė ato tė vjetrat sidomos nė lidhje me taksimin por edhe me vet kontabilitetin (psh. para mė shumė se 30 vitesh pothuajse nuk ka pasur ligje kontabiliteti pėr lizing kurse tani ke shumė ligje tė tilla vetėm pėr lizing etj.) etj. etj.

  Kompanitė e mėdha amerikane kanė programe kontabiliteti tė bėra enkas pėr to dhe sipas nevojave tė tyre bazuar nė proceset e biznesit tė tyre. Pėr mė shumė, kanė programe pėr regjistrimin e tė dhėnave, pėr manipulimin me to, pastaj pėr kontabilitet taksash, pėr auditim si ACL etj., pėr kontabilitet kostosh e menaxherial etj. Pra, pėr ēdo degė kanė programe pėrkatėse kompjuteri e pėr disa degė edhe mė shumė se njė program.

  Tung
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dodoni : 05-03-2005 mė 17:48
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #7
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga Newhost
  Po te ishin me Phd , masters degree apo te punonin per kompanira te medha nuk mund te gjinden ne forum.
  Ty suksese ne shkolle dhe pac fat per projektin tend
  Newhost
  Mund tė ketė edhe tė tillė qė futen nė forum kur kanė kohė tė lirė.
  Falemnderit dhe edhe juve shumė suksese
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 8. #8
  shtriga Maska e shtrigaa
  Anėtarėsuar
  09-11-2004
  Vendndodhja
  kudo midis jush
  Postime
  290
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ok dhe une ketu jam nese mund te ndihmoj.
  Kur linda qava dhe te tjeret qeshen......
  Kur te vdes tjeret do te qajn dhe une do qesh
  Jam_Ajo

 9. #9
  instinkt i vetembrojtjes!
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Mua me duket interesante. Nuk e di si ke menduar qe ta realizosh ti. Ti je ne US dhe duhet ta dish qe kontabiliteti shqiptar ndryshon nga ai i US edhe ne gjera thelbesore, si psh. ne analizen e vleresimeve. Me sa di une, kontabiliteti shqiptar, eshte bazuar ne ate Italian dhe Francez. Ka ndryshuar shume kohet e fundit dhe vazhdon te ndryshoje. Faqja qe do te hapesh ti nuk mendoj se ka te beje me programet e kontabilitetit, te cilat jane gjeja me pak e rendesishme e tij, por me parimet e tij.
  Une e perkrah. Nese do te duhem do te te ndihmoj, qofte per te strukturuar faqen, qofte per temat. Edhe pse nuk jam me aty, une do i ndiqja me interes ndryshimet ne kontabilitetin shqiptar.
  Edhe njehere, te pergezoj dhe mund te me drejtohesh per cdo gje qe te nevoitet.
  Ji Vetvetja!

 10. #10
  Lady Kad Maska e gurl
  Anėtarėsuar
  29-10-2003
  Vendndodhja
  Pineal Gland
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ide shume interesante kjo e jotja. Une kam mbaruar universitetin ne Angli per kontabilitet dhe tani po bej specializim 3 vjecar per kontabilitet. Nese kerkon informacion prej meje do jem mese e lumtur te te ndihmoj.

  Psh, ne website mund te flasesh per kompanite e ndryshme, nga kompanite e vogla e deri tek TNC. Nje seksion mund tia dedikosh studenteve, sepse kontabiliteti eshte nder profesionet me shume rregulla dhe standarte te cilat ndryshojne shume. Psh, ne Angli tani ne 2005 do futen IFRS-s (international Financial Reporting Standards) per te cilat studentet duhen te mireinformohen. Mund te hapesh nje seksion per specialistet, dhe ata qe e kane kontabilitetin si profesion te tyre.

  Dodon, ta kesh parasysh se kontabiliteti eshte profesion i nderlikuar, dhe aq me teper kur perpiqesh ta pergjithesosh ne gjithe boten sepse ka shume standarte.

  Nejse, me thuaj ku ke nevoje per informacion dhe do mundohem te ta gjej me kenaqesi , por ma formulo ne forme pyetjesh dhe me saktesi se cfare kerkon.

  Gjithe te mirat.

 11. #11
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Lule Portokalli dhe Gurl

  Webfaqja do jetė gati besoj pėr jo mė shumė se dhjetė ditė. Pastaj na duhet ta pasurojmė me sa mė shumė informacion nė lidhje me kontabilitetin. Gjithēka qė ka tė bėj me kontabilitetin, tė gjitha degėt dhe drejtimet e kontabilitetit, duke pėrfshirė kėtu edhe programet apo softueret e ndryshme kompjuterike qė pėrdoren nė kontabilitet dhe poashtu edhe ligjet, parimet, rregullat e ndryshme nė Shqipėri, Dardani, e nė gjithė botėn.

  Siē e thashė edhe nė njė shkrim mė lartė, mund tė sjellim kėrkimet dhe aplikimet e ndryshme shkencore qė i kemi bėrė dhe jemi duke i bėrė nė shkollė, punė etj. Ata qė i kanė bėrė kėto nė gjuhė tė huaja, vetėm i pėrkthejnė nė shqip dhe i vendosim nė faqe pastaj.

  Kėshtu i ndihmojmė njėri-tjetrit pėr arritjen e njė profesionalizmi sa mė tė madh duke zgjeruar njohuritė tona nga shkėmbimet e pėrvojave tona mes nesh. Megjithėse, ndihma mė e madhe shkon pėr kontabiltetin shqiptar dhe kontabilistėt shqiptarė qė tėrthorazi ka njė ndikim tė pallogaritshėm e pakrahasueshėm edhe nė gjithė biznesin dhe ekonominė shqiptare nė Shqipėri, Dardani, Maqedoni. Do bashkėpunojmė edhe me profesorėt shqiptarė tė kontabilitetit nė Shqipėri, Dardani, Maqedoni e gjithė botėn. Do i japim theks tė veēantė ndihmės pėr studentėt shqiptarė tė kontabilitetit nė Tiranė, Prishtinė, Tetovė etj.

  M'i dėrgoni e-mailat tuaj personal me mesazh privat kėtu nė forum, e unė ju njoftoj sapo tė bėhet gati webfaqja qė tė fillojmė sa mė parė punėn nė tė.

  Tung
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dodoni : 09-03-2005 mė 17:50
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-02-2005
  Postime
  37
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Dodon
  Te pergezoj per idene qe e ke e shpresoj qe te keshe sukses ne kete
  Une jam nga kosova dhe ketu perdoren do Standarde te Kontabilitetit
  Une me te ndihmu cka muj patjeter qe te ndeihmoj se edhe ashtu e kam ndjek nje trajnim per kontabilitet Aplikativ per Kosove nga nje organizate Zvicerrane
  Kur te keshe nevoje trego
  Pershendetje nga Kosova

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-04-2005
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Exclamation

  Dodoni, une jam Eni

  Jam e re ketu ne forum, po pashe mesazhet e tua per faqen e internetit lidhur me kontabilitetin shqiptar. Une po bej nje master per finance nderkombetare, e kam nje detyre ku duhet te krahasoj kontabilitetin shqiptar me ate anglez. Po kerkoj ca materiale se nuk jam ne shqiperi e per dreq ne internet nuk gjen ndonje gje te madhe. Po mendoja qe po ta kesh hapur vertete ate faqen e internetit, mbase do me ndihmonte.
  Gjithsesi ideja eshte shume e mire, shpresoj te te eci e te dale nje gje qe i hyn ne pune fakireve si puna ime qe kerkojne informacion.

  Rrofsh e suksese!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Eve
  Anėtarėsuar
  20-06-2002
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  1,158
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  studioj per kontabilitet dhe finance ne Angli, BA, u shpreh dhe me lart, accounting regulations ndryshojne...

  megjithate suksese
  Lost time is never found again.
  -Benjamin Franklin-

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Eve
  Anėtarėsuar
  20-06-2002
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  1,158
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  sorry dhe nje gje, per ndihme tani se besoj se te jep kush se fillojne sezonet e provimeve
  per studentat e kam llafin, gjate veres nga mesi i qershorit dhe me tutje une per vete jam free
  Lost time is never found again.
  -Benjamin Franklin-

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Me pelqeu shume ideja e ketij projekti.
  Nga postimet qe lexova mund tju them se :

  - Ndryshojne Planet Kontabel neper shtete te ndryshme kurse thelbi financiar eshte i njejti.Dmth qe llogarite mund te kene numra te ndryshem si psh: Kapitalet te mos jene llogari me numer 1 (ne Amerike apo kudo ) por ama Kapitalet jane kudo ne bote kapitale dhe debitohen dhe kreditohen kudo njesoj. Pra nuk ndryshon ligji i kontabilitetit por vetem forma.

  -Faqja per mendimin tim duhet te kete njohuri mbi ndryshimin e Planit Kontabel ne Shqiperi, referencat e tij, udhezimet, rregulloret e te tjera qe aprovon Parlamenti.

  - Gjithashtu mendoj se do ndihmonte te pasqyroheshin ne to ndryshimet e Legjislacionit fiskal, ligji i Sigurimeve Shoqerore apo Kodit Doganor etj qe jane zera te cilet ndikojne ne Bilanc.

  - Te kete nje format Bilanci (me gjithe shtojcat e tij).

  -Te tregohet nje menyre plotesimi bilanci (kjo mund tju sherbej shume atyre qe gjenden perballe veshtiresise se mbylljes se nje bilanci per here te pare)

  - Te kete nje informacion mbi dokumentacionet kryesore mbi te cilat bazohet nje bilanc.

  -Te kete nje paraqitje te percaktimeve te llojeve te dokumentacioneve(psh ē'eshte nje fletehyrje , nje fletedalje , nje flete kontabel etj).

  - Te kete nje informacion per llojet e pagesave qe mund te behen ne bankat qe funksionojne ne Shqiperi.

  -Dhe me e rendesishmja nese do jete e mundur nje Plan Kontabel online i cili do jete gjeja me e mire ne nje faqe te tille.

  (Sot shkruajta pak shpejt e shpejt por shpresoj te nxjerr dhe gjera te tjera qe mund ti sherbejne faqes me aq sa kam mundesi dhe pervoje)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Era1 : 29-07-2005 mė 10:08
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2005
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Post Tung kolege dhe kolegė tė ndruar

  Vertet ide interesante , mendoj se kerkon perkrahje..

  Jam kontabilist nga Maqedonia-Tetova qe 10 vite punoj kontabilitet ne sektorin privat(Firma te vogla dhe te mesme) dhe ate shteteror(Shkolla fillore dhe te mesme) , edhe pse planet kontabel ndryshojne thelbi i regjistrimeve dhe kronologjia e rregjistrimeve besoj se ngelen e njejte ose e perafert (e kam fjalen per kontabilitetin e dyfisht-financiar) me vendet tjera.

  Disponoj me programin tim financiar ,te cilin e kam per shitje - urdheroni .

  Poqese realizohet kjo ide do te bej edhe nje lidhje ne www.kapitali.com (qe momentalisht e menaxhoj unė)

  Pershendetje per te gjithe koleget e mi kudo qe gjenden .
  Konto

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Dodon, mund te me shkruash ne privat. Mund te te ndihmoj per projektin tend.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ēu be me kete projektin?
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 20. #20
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Pershendetje te gjitheve

  Kam qene shume i zene keto kohet e fundit por kete vere sipas te gjitha gjasave do behet realitet edhe kjo pune. Do ju njoftoj te gjitheve me mesazh privat ketu ne forum, (ata qe i kam ne msn prej jush, ju njoftoi permes msn-it), e edhe ketu direkt ne teme. Do filloj te punoj ne kete drejtim, muajin tjeter, e me se largu deri ne qershor, faqja do jete gati dhe pret bashkepunimin tuaj pastaj.

  Tung
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

Tema tė Ngjashme

 1. Nacionalizmi si nocion dhe zbatimi i tij ne praktike!
  Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 14-09-2009, 17:27
 2. Partia Islamike Shqiptare
  Nga Hyllien nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 104
  Postimi i Fundit: 27-03-2004, 11:23
 3. Kadare - "Kombi shqiptar nė prag tė mijevjeēarit tė tretė"
  Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-01-2004, 03:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •