Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 101
 1. #81
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  RD
  --

  Policia nuk ka mundur t zbuloj asnjrn nga krimet e rnda n kryeqytet


  Ende nuk dihen shkaqet e shprthimit n pallat


  Shprthimi i tritolit n pallatin tek "Don Bosko" ka shnuar ngjarjen e tret t rnd kriminale n Tiran vetm gjat nj jave, ku mbetn t vrar edhe tre biznesmen


  Policia e Tirans ende nuk ka zbuluar shkaqet e shprthimit t tritolit n nj pallat n rrugn "Don Bosko" n Tiran. Ngjarja e rnd ndodhi para katr ditsh dhe si pasoj mbeti i vrar nj person, identiteti i t cilit ende nuk sht zbuluar. Ndrkoh, shprthimi i tritolit n pallatin tek "Don Bosko" ka shnuar ngjarjen e tret t rnd kriminale n Tiran vetm gjat nj jave.

  Pas vrasjes s dy biznesmenve vetm disa dit m par, nj person ka shprthyer nj sasi t konsiderueshme eksplozivi, n shesh-pushimin midis katit t par dhe t dyt, t nj pallati n rrugn "Don Bosko", ku ka humbur edhe vet jetn. Ngjarja ka ndodhur rreth ors 04.20 t mngjesit t dits s shtun, ndrsa policia e Tirans ende nuk ka asnj pist konkrete pr ngarjen. Burimet zyrtare t ksaj policie than se nuk dihet motivi q e kishte uar at n hyrjen e pallatit. N pallat banojn edhe funksionar t lart t policis dhe prokuroris n Tiran e rrethe. Pran trupit t masakruar t viktims, q deri n drek ishte i paidentifikuar nga policia, u gjet nj kapu, 700 euro dhe nj aparat celular.

  Megjithse ky sht rasti i dyt q kemi t bjm me ngjarje me eksploziv brenda nj jave n Tiran, drejtori i Policis s Tirans, Albert Dervishi, n nj deklarat pr shtyp u shpreh se "situata nuk sht alarmante dhe nuk kemi t bjm me nj rritje t situats kriminale n kryeqytet". Nuk dihet se prse e ka fjaln drejtori i Policis s Tirans, kur n mes t kryeqytetit u vran dy biznesmen dhe nj person tjetr me shprthim tritoli brenda nj jave. Pr kryepolicin e Tirans, duhet t vriten do dit biznesmen dhe qytetar t pafajshm q t ket rritje t kriminalitetit.

  ---
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 14-03-2005 m 22:07

 2. #82
  Durrsak-Rob Zoti Maska e Sherri
  Antarsuar
  25-03-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  33
  Postime
  932
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime

  Provat, n makin vrassit e Lamajt

  Provat, n makin vrassit e Lamajt
  Vrtetohet se mjeti u braktis natn e ekzekutimit

  Ferdinand Dervishi

  TIRANE

  Jo vetm pr faktin se gjithka ishte e njjt me atentatin e tetorit t vitit t kaluar ndaj biznesmenit t restoranteve Vajdin Lamaj, ka br hetuesit t jen t bindur se kan gjetur makinn e krimit. Autovetura "VOLVO" me targa gjermane e gjetur t mrkurn n mbrmje pran tregut "am" sht br objekti i hetimeve m intensive pr ngjarjen e 28 shkurtit, kur nj atentat me bomb t komanduar n distanc i mori jetn Vajdin Lamajt, bizmesmen i njohur dhe njkohsisht kreu i Federats Shqiptare t Boksit. Sipas dshmive t banorve, makina sht braktisur pikrisht n paskohn e atentatit t bujshm pran stadiumit "Qemal Stafa". Nj informacion i till, pas konfirmimit, ka br q n fytyrat e hetuesve t shtjes t prvijohen rreze shprese. Pas nj kqyrjeje paraprake, makina sht marr pr t'u kontrolluar me nge n komisariatin e policis s zons.

  Provat
  Ekspertt e Drejtoris s Policis s Tirans jan munduar m kot t gjenin gjurm gishtash n makin. Duket ato ishin fshir nga nj dor e kujdesshme para braktisjes s mjetit. Ndrsa provat e tjera ishin t shumta. N brendsi t makins q dukej e saposjell nga jasht shtetit ishin gjetur tre maska, nga ato q prdorin vrassit, dhe nj numr prej gati 50 fisheksh t arms karakteristike t shqiptarve, "Kallashnikov". M tej vmendja e hetuesve ishte trhequr nga nj numr shishesh plastike t prdorura, nga poseduesit e makins, pr uj dhe lngje frutash. Ky zbulim ishte konsideruar edhe m i rndsishm se fishekt e maskat. Shishet e shumta me lngje thonin se t zott e makins kishin llogaritur t rrinin pr nj koh t gjat brenda saj. Shprthimi i eksplozivit q ekzekutoi Vajdin Lamajn dhe mikun e tij Artan Arsi, ndodhi n mesnatn e kmbimit t datave 27 dhe 28 shkurt, m sakt n orn 00.20. Sipas hetuesve t shtjes, njerzit e atentatit duhet t ken qen n nj pozicion, ku t paktn t kontrollonin lvizjet n hyrjen e pallatit, ku banonte Lamaj. Duke pritur q ai t futej n ashensor, ku ishte montuar eksplozivi, nn stres apo rritje, t zakonshme n t tilla raste, t adrenalins, atentatort kan konsumuar sasi t mdha lngjesh. Dhe nuk sht udi q nga brenda ksaj makine t prodhimit suedez, t jet aktivizuar me an t thirrjes telefonike bomba me celular q ekzekutoi Lamajn.

  Gjurmt t fshira

  Por edhe pse kan n duar nj makin t tr, hetuesit jan gjendur ngusht pas konkluzionit se gjurmt e gishtave n brendsi t saj ishin fshir. N atentatin parakalues ndaj Lamajt n tetor t vitit t kaluar vrassit, q braktisn makinn n nj tjetr zone, nuk ishin treguar kaq t kujdesshm, pasi gjurm gishtash n makinn "Opel - Vectra" ishin gjetur. Natyrisht q nuk mund t tregoheshin edhe njher tjetr t pasakt. Gjurm nuk ishin gjendur edhe n shishet plastike, edhe n disa pjes t makins t lustruara, ku ato ravijzohen leht. N kto kushte hetimi i prejardhjes s autoveturs duket mbetet elsi i vetm pr rezultat pozitiv, para se gjithka t dshtoj si n rastin e atentatit t tetorit.


  N atentatin e par ndaj Lamajt, braktisja e makins e njjt


  N atentatin e par ndaj Vajdin Lamajt, pronarit t restoranteve "Juvenilja", atentatort braktisn makinn e krimit, nj "Opel Vectra" me benzin n afrsi t bllokut t spitaleve. Vrassit qlluan me breshri Lamajn n shkallt e pasme t Pallatit t Kulturs n qendr t Tirans, teksa dilte nga emisioni i Arjan anit, "Zon e Lir". Lamaj u plagos leht n kmb, nj tjetr i ftuar i emisionit u plagos m rnd, ndrkoh atentatort u larguan n koh. N brendsi t makins s braktisur, t gjetur m pak se nj or pas krimit (i ishte vn flaka, por banort e kishin shuar n koh duke e menduar si fatkeqsi) gjendej nj automatik. Ndrkoh ekspertiza mundi t adiministronte gjurmt e gishtave t nj personi t paskeduar m par n polici. Braktisja e makins s dyt sht e ngjashme, ndrsa vendimi pr mosdjegien e saj, mund t ket ardhur pasi sht gjykuar se flakt do t bnin banort t lajmronin policin shum hert.

  (marre nga Gazeta Shqiptare)
  Divide Et Impera
  " Yo soy cubano, latinoamericano
  y pa todos mis hermanos yo les quiero cantar"

 3. #83
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Ekspertt e PAMECA-s, krkime 14 dit pas vrasjes s Vajdin Lamajt

  Amerikant gjejn n ashensor celularin e Arsit

  Trashgim Sokolaj

  Ekspertt amerikan, q kan marr n duar dosjen e atentatit ndaj biznesmenit Vajdin Lamaj, kan gjetur provn e par, q kishte shptuar pa u zbuluar nga hetuesit shqiptar.

  Sapo kan shkuar n vendin e ngjarjes, dy eskpertt amerikan q po hetojn dosjen e atentatit misterioz, q i mori jetn presidentit t Federats s Boksit, Vajdin Lamaj, kan gjetur, provat e munguara. Celulari i tregtarit nga Shkodra, Artan Arsi, i cili humbi jetn n atentatin e pas mesnats s 27 shkurtit, sht gjetur dy dit m par n hapsirn e ashensorit t pallatit ku ndodhi shprthimi. Mjeti telefonik, t cilin policia e Tirans nuk kishte mundur ta gjente pr dit me radh, sht zbuluar nga dy ekspert amerikan t specializuar pr hetimin e shprthimeve. Ata kan zhvilluar nj takim t ngusht n Prokurorin e Krimeve t Rnda katr dit m par, ku jan njohur me materialin e dosjes. Pr her t par ata kan shkuar n vendin e ngjarjes dy dit m par, duke i shtuar dosjes edhe nj prov t re pr shkak t vzhgimit t mpreht t vendit t ngjarjes. Vendi, ku sht gjetur celulari, ka hedhur posht prfundimisht disa pista, sipas t cilave Arsi nuk ka qen n ashensor n kohn kur ka ndodhur shprthimi.

  Shpresa e celularit
  Amerikant e PAMECA-s, nuk i kan kushtuar shum rndsi, faktit se policis shqiptare i kishte shptuar nj prov e rndsishme pr hetimin e atentatit, pikrisht n vendin e ngjarjes. Menjher ekspertt e Misionit t Asistencs Policore, kan filluar punn pr t kryer verifikimet e celularit. Burimet zyrtare nga hetimi, than se nuk pritet shum nga celulari i 35-vjearit Arsi, megjithat verifikimet q po kryhen jan intensive. Dy specialistt amerikan pr hetimin e shprthimeve, msohet se e kan gjetur celularin e Arsit n nj zon n fund t kafazit t ashensorit, e cila ishte lagur nga shprthimi i tubacioneve t ujit t pijshm t pallatit. Burimet nga grupi hetimor than se, qarku i celularit mund t zvndsohet me nj tjetr identik, i cili do t punoj me memorien e celularit t Artan Arsit. N kt mnyr, amerikant do t mund t verifikojn celularin e mikut t Vajdin Lamajt, nse ka dika q mund t ndihmoj n identifikimin e autorve t ngjarjes.

  Hetimi
  Amerikant, nuk jan mjaftuar me celularin e gjetur. Kan nxjerr blloqet dhe kan filluar t shnojn duke mbajtur letrn n gju. Sipas prllogaritjeve t dy eskpertve t huaj nga pozicioni n t cilin e kan gjetur celularin e Arsit, Vajdin Lamaj, ka qen n nj pjes m t brendshme t ashensorit. Ndrsa 35-vjeri Arsi, nga Shkodra gjat ngjitjes s ashensorit, ka qen n ann e ders. Kshtu e shpjgojn amerikant, faktin se Arsi sht dmtuar m pak nga shprthimi, edhe pse ka gjetur vdekjen gjat transportit n spital. Amerikant, kan prcaktuar se Arsi ka mundur t dal nga dera e shqyer e ashensorit dhe ashtu i plagosur ka ecur dy-tre metra n koridor duke u mbajtur n mur, ku ka ln edhe gjurmt e gjakut dhe sht rrzuar.  Grupi special i hetimit pr atentatin

  Drekn e 10 marsit, eskpertt kan qnduar disa or t tra n Prokurorin e Krimeve t Rnda, pasi kan hyr aty. Disa dit para ktij takimi, n drejtorin e Krimit t Organizuar n Ministrin e Rendit, u vendos q n hetimin e atentatit ndaj biznesmenit t restoranteve Vajdin Lamaj dhe mikut t tij Artan Arsi, t merrnin pjes eskpert t huaj. Dy amerikant, ekspert t specializuar n hetimin e disa ngjarjeve t ngjashme n vendin e tyre, u njohn me dosjen n datn 10 mars. Gjat ktyre ditve, ata kan kryer kshillime me kolegt shqiptar, ndrsa dy dit m par, dy amerikant, kan krkuar t shkojn n vendin e ngjarjes. Atentati ndaj Vajdin Lamajt dhe Artan Arsit, ndodhi n pallatin tetkatsh pran stadiumit kombtar Qemal Stafa, n Tiran. Aty banonte 37-vjeari Lamaj, ndrsa miku i tij, Arsi nga Shkodra, ndodhej bashk me mikun e tij t fmijris kur ndodhi shprthimi.  Provat e ngjarjes

  * Celulari Nokia i Lamajt
  * Kasa e telefonit Siemens, q u prdor si telekoman
  * Pluhuri i lnds plasse
  * Dshmi t banorve
  * Rrobat e dy viktimave
  * Deklarime t dyshuarish, t shoqruar n polici
  * Thnie t personave t afrt t Lamajt

 4. #84
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  KJ

  --
  E Hene, 21 Mars 2005


  SHULLAZI, ITALIANET E HETOJNE PER NJE ATENTAT ME EKSPLOZIV

  Tirane- Policia italiane dhe ajo shqiptare i kane pe rfshire dy te arrestuarit e te shtunes, Emiliano Shullazin dhe italianit Claudio Corvino, ne hetimet per organizimin e disa atentateve me eksploziv. Corvino eshte i dyshuar edhe per nje hedhje ne ere ne kryeqytetin e vendit fqinj, Rome, pak kohe me pare. Se bashku me te dyshohet te kete qene edhe Emiliano Shullazi, i emigruar ne Gjermani prej disa vjetesh. Nderkohe qe italiani Corvino eshte lene i lire menjehere pas verifikimit, sepse sipas prokurorise nuk kishte precedente penale dhe ishte thjesht nje vizitor. Por ky fakt mund te perbeje nje skandal te radhes edhe diplomatik nese italianet e kane patur person teper te dyshuar per atentatin e Romes. Keto te dhena i kane ardhur menjehere policise shqiptare pas atentatit te pergjakshem te 28 shkurtit dhe kane kerkuar verifikime te te dhenave dhe gjurmeve te gjetura. Lajmin e bene te ditur per gazeten burime te sigurta nga grupi hetimor. Ndersa kapja e Shullazit ne Durres ka qene nje surprize dhe ai do te dale para gjykates per vepren penale te armembajtjes per momentin, pritet qe te kerkohet edhe ngritja e akuzes per dy atentatet ndaj Vajdin Lamajt, biznesmenit te vrare rreth nje muaj me pare ne Tirane nga nje shperthim i fuqishem C4, i vendosur ne ashensorin e tij. Burime po te grupit hetimor shtuan se per momentin Shullazi do te procedohet per vepren penale te "Armembajtjes pa leje". Por eksperteve do t'u duhen prova per te formuluar akuzat e vrasjes se Lames dhe atentatit te deshtuar te heres se pare ne shkallet e Pallatit te Kultures. Dyshohet qe Shullazi te kete qene i aktivizuar ne atentatin e pare dhe te dytin se bashku me 53-vjearin nga Lecce dhe keto te dhena sipas policise jane te siguruara ne rruge operative. Por mendohet qe pas tyre te qendroje nje dore teper e fuqishme kriminale ende e pazbuluar. Ekspertet i kane shtrire hetimet edhe jashte vendit per te siguruar te dhena me te plota per aktivitetin e te ndaluarit 29- vjear dhe per te dhene informacione rreth Claudio Corvinos per levizjet ne Shqiperi. Mendohet se behet fjale per nje grup nderkombetar te organizuar te trafiqeve te ndersjellta dhe per shuma marramendese qe qarkullohen ne tregun e zi. Shullazi u kap me nje pistolete pa leje te kalibrit te larte, se bashku me Landi Bacin, nje biznesmen durrsak, qe posedonte arme me leje. U sekuestruan pas operacionit te rastesishem te policise se Durresit kater pistoleta, dy Bereta, nje Clok dhe nje Zastava me nje sasi te konsiderueshme fishekesh, dy prej te cileve ne gojez. Por nga ndjekja ka shpetuar i kerkuari dhe i arratisuri prej gjykates gjate vitit 2003, Dritan Dajti, dhe nje tjeter person. Personat udhetonin se bashku ne nje autoveture tip "Benz" me targa te huaja dhe nuk i jane pergjigjur thirrjes se policise per te ndaluar.  Atentati ndaj Lamajt

  Oren e pare te mengjesit te 28 shkurtit, nje shperthim teper i fuqishem do te degjohej ne pallatin 11-katesh te ndertuar prane stadiumit "Qemal Stafa" ne Tirane, mbi pastieri "Venecia". Eksplozivi ne sasi te vogel i llojit C4, cilesi teper e larte, ka shkaktuar vdekjen ne vend brenda ashensorit te biznesmenit dhe presidentit te Federates se Boksit, Vajdin Lamaj, shkaterrime te konsiderueshme ne pallat dhe vdekjen e mikut te Lamajt, Artan Arsi, nga Shkodra. Atentati i pergjakshem tronditi opinionin vendas dhe komunitetin e biznesit. Policia doli me nje deklarate se kishte marre te gjitha masat dhe se shume shpejt do te zbardhte ngjarjen. U gjeten tre telefona celulare, njeri prej te cileve pa karte, nje i Lamajt dhe nje tjeter qe kishte aktivizuar sasine e eksplozivit me telekomande ne distance. Gjithashtu u gjeten dy thirrje te bera diten e ngjarjes nga Italia dhe Zvicra ne telefonin e Lamajt, ku thuhej shkurtimisht, "Mendohu mire, ndryshe skifteri bie". Disa hetues udhetuan per te zbardhur keto thirrje dhe per te bashkepunuar me policine italiane. Numrat ishin nje italian dhe tjetri zvicerian. Nde

  rkohe qe pas disa javesh rezultoi se ne atentat ka qene i perfshire dhe nje specialist i fushes se shperthimeve qe mund te kete qene i huaj.

  Lamaj ishte pronar i restoranteve "Juvenilja", president i "Top Albania Radio", president i Federates se Boksit dhe disa aktivitete te tjera.  Emiliano Shullazi dhe emri i rreme

  Emiliano Shullazi eshte shfaqur para policeve me pasaporten qe mbante identitetin Ervin Banaca. Por gjurmet e kane tradhtuar te riun 29-vjear. Ai u ka shpetuar kater here atentateve te kryera ndaj tij dhe shokeve. Do te veonim atentatin e tetorit te vitit 2001 tek "Lidhja e Shkrimtareve". Ndersa Shullazi dilte nga kafeneja se bashku me shokun e tij te ngushte, Erald Hashorva, qellohet me bresheri nga jashte prej nje autoveture ne levizje. Policia identifikoi si autore vellezerit Dollaku nga Tirana, ndersa arrestoi Hashorven e Shullazin per armembajtje pa leje. Shullazi u plagos lehte ne dore.  Vrasja e Erald Hashorves

  Nje tjeter atentat mafioz do te ndodhte diten e ge

  njeshtrave, 1 prill 2002, ne kryqezimin e rruges se Elbasanit, vetem 300 metra nga qendra e Tiranes. Nente plumba te dala nga nje automatik "Scorpions" do t'i merrnin jeten ne vend te riut Hashorva, atehere vetem 25 vje. Atentati ndaj tij eshte bere nga persona qe edhe sot nuk jane identifikuar nga nje makine me xhama te erret. Hashorva sapo kishte nxjerre vizen per te emigruar ne Gjermani. Atehere vrasja u perfshi se bashku me atentatet e tjera ne dosjen "Gina". Nderkohe qe ne 20 nentor 2001, nje tjeter atentat i deshtuar ishte ndermarre ndaj Ilir Boroves, ndersa mbeti i vrare Ilir Zhupani.


  -----

 5. #85
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  KJ

  --

  E Diele, 27 Mars 2005


  ATENTATI NDAJ NJE BIZNESMENI, PISTA E RE E HETIMIT

  Tirane- Katershja e kapur ne automjetin tip "benz" me targa te huaja nje jave me pare ne Durres, dyshohet te jete pergatitur per nje vrasje tjeter spektakolare. Ne shenjester mesohet se ka qene i vene nje biznesmen teper i fuqishem nga Durresi, emri i te cilit mbahet sekret. Lajmin e bene te ditur burime nga grupi hetimor, por nuk dhane detaje te tjera, duke e lene gjithcka ne kuadrin e dyshimeve. Per te arritur ne kete konkluzion kane mjaftuar pergjimet e telefonatave dhe provat e gjetura ne momentin e arrestimit te tre personave, ndersa dy te tjere u arratisen nga makina luksoze. Ekspertet kane pergjuar te gjitha levizjet dhe telefonatat. Sipas tyre ekziston dyshimi i forte se i ndaluari Emiliano Shullazi, 28 vjec, dhe dy te tjeret qe e shoqeronin, njeri prej te cileve mendohet Dritan Dajti, i arratisur per here te dyte, te kishin planifikuar ndonje sulm, por kjo mbetet vetem hipoteze. Nje tjeter prove qe ka forcuar dyshimin e hetuesve jane dy prej pistoletave te sekuestruara qe ishin me fishek ne gojez dhe te nje kalibri teper te larte. Por ekziston edhe mundesia tjeter qe armet te mbaheshin te mbushura per shkak te konflikteve qe tre te rinjte nga Tirana kishin me persona te tjere. Burime teper te sigurta thane se kane arritur te pervijojne nje linje hetimi teper te sigurte te bazuar ne te dhenat operative dhe ato te pergjimeve, sipas te cilave pritej te "hiqej qafe" edhe nje tjeter biznesmen teper i njohur ne publik, por emri i te cilit mbahet teper sekret. Sipas hetuesve te rinjte pergatisnin terrenin per te vepruar. Por te gjitha keto te dhena nuk jane shkencore dhe mbetet teper e veshtire per t'i akuzuar per nje tentative vrasjeje. Te vetmet akuza qe rendojne mbi Emiliano Shullazin eshte ajo e "armembajtjes pa leje", ndersa mbetet per tu verifikuar venia ne perdorim e dokumentave te falsifikuara, emri i rreme Ervin Banaca. Per italianin Klaudio Korvino nga Lecce qe dyshohet nga italianet si pjesmarres ne disa atentate me eksploziv, jane mjaftuar me sekuestrimin e dokumentave me qellim mos daljen jashte vendit. Kunati i tij, Landi Baci, akuzohet per moskallezim krimi, pasi nuk iu bind thirrjes se policise per te ndaluar. Mister mbetet identiteti i dy te rinjve te tjere qe u larguan nga makina dhe i shpetuan policise. Mesohet se njeri prej tyre ka qene Dritan Dajti, i arratisuri nga gjykatae Tiranes dy vjet me pare. Emiliano Shullazi eshte i dyshuar edhe per atentatin ndaj biznesmenit te fuqishem Vajdin Lamaj, kete fundshkurti dhe ne tetor te vitit te kaluar, porse mungojne provat shkencore.

  -------

  e lan ekspertin italan te tritol-celulareve.. te ik ne shpi..

  ec mafia socialiste..

  Mjer kush e ka radhen..

 6. #86
  Perjashtuar nga Mod.
  Antarsuar
  03-11-2004
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Gazeta prane mafies, GSh shkruan:

  Killeri i pamaskuar i plagosi n nj nga rrugt kryesore t Durrsit

  Atentat biznesmenit Lul Berisha e dy miqve t tij
  Nga i drguari yn n Durrs Artan Hoxha


  DURRES

  Nj djalosh i ri, q sapo ka zbritur nga nj autovetur me ngjyr t errt, sht drejtuar n trotuarin e djatht t rrugs "Sknderbej" t qytetit t Durrsit dhe ka qlluar me pistolet drejt tre personave q ndodheshin pran Piceri "C'ERA UNA VOLTA", duke i ln t plagosur. Njri prej viktimave ka qen biznesmeni i njohur durrsak me origjin kosovare, Lulzim Berisha, i cili pr fat t mir sht goditur vetm n krah. Dy personat e tjer q e shoqronin kan qen Isuf Morina, kushri i Berishs dhe Kujtim Haxhiaj, i njohur i tij. Atentatori sht larguar me vrap n drejtim t vendit ku e priste autovetura me ngjyr t errt, e cila m pas sht larguar me shpejtsi n drejtim t Portit Detar. Ndrsa tre t plagosurit jan transportuar me mjete t rastit n drejtim t Urgjencs s Spitalit t Durrsit, ku kan marr ndihmn e par mjeksore. Ngjarja e ndodhur dje paradite n nj nga rrugt kryesore t Durrsit ka shkaktuar nj tjetr precedent, q cnon jetn dhe sigurin e qytetarve dhe biznesmenve n qytetin e dyt m t madh n vend. Policia e Durrsit ka preferuar t hesht n lidhje me kt ngjarje, duke mos dhn asnj njoftim pr median, si pr autort e krimit ashtu dhe pr motivin e tij.

  Atentati
  Paraditen e djeshme biznesmeni i njohur durrsak Lulzim Berisha ka qen n shoqrin e kushririt t tij Isuf Morina dhe t Kujtim Haxhiajt pran vendit t quajtur "Fermentimi". N katin e par t godins disakatshe q ka shrbyer pr tharjen dhe fermentimin e duhanit pr dekada me radh, Berisha ka ndrtuar nj Piceri me emrin "C'era una Volta"(Na ishte nj her). Rreth ors 10.30 nj autovetur me ngjyr t errt ka qndruar n trotuarin prkarshi piceris dhe prej andej ka zbritur nj djal i ri, i cili sht afruar drejt Berishs dhe dy miqve t tij me hapa t shpejt. Sipas burimeve t policis q u referohen dshmitarve okular, thuhet se atentatori ka shkmbyer disa fjal me Berishn dhe menjher ka nxjerr nj pistolet duke qlluar drejt tij dhe dy personave t tjer q e shoqronin. Pasi ka qlluar t gjith karikatorin e pistolets, atentatori sht larguar me vrap drejt autoveturs q e priste aty pran dhe ka marr drejtimin pr nga porti i qytetit. Kalimtar t rastit kan marr menjher tre t plagosurit dhe i kan uar n Urgjencn e Spitalit t Durrsit brnda pak minutash.

  Viktimat
  Tre t plagosurve u sht dhn menjher ndihma e par mjeksore. Mjekt e Urgjencs s Spitalit t Durrsit, t kontaktuar nga "Gazeta", pohuan se "t plagosurit nuk kan pasur dmtime t shkalls s rnd, q do t'u rrezikonin seriozisht jetn. Por pasi u sht br ndrhyrja fillestare, njri prej tyre, Kujtim Haxhiaj, sht drguar drejt Spitalit Ushtarak n kryeqytet, pr t'iu nnshtruar nj ndrhyrjeje kirurgjikale m t specializuar". Sipas mjekve t Urgjencs s Spitalit t Durrsit, Berisha ka marr nj plumb n krah, i cili ka qen tejshpues dhe nuk i ka shkaktuar fraktur n kocka. Berisha dhe kushriri i tij Isuf Morina jan larguar nga Urgjenca pr n banesat e tyre rreth ors 14.20, afro katr or pasi ishin qlluar nga atentatori i panjohur.

  Hetimi
  Policia e Durrsit sht njoftuar menjher pr kt ngjarje nga nj autopatrull e Policis s Qarkullimit Rrugor, q ndodhej vetm 100 metra larg vendit t ngjarjes. Kapja e menjhershme e autorit t krimit dhe personit q e shoqronte ka dshtuar, pasi ata jan larguar n koh rekord, duke humbur gjurmt. Policia vendore ka ndrmarr nj aksion t gjer pr bllokimin me trupa t grupeve t gatshme t t gjitha hyrje-daljeve t qytetit t Durrsit, si dhe ka prforcuar patrullimin n rrugt kryesore. Nga hetimi paraprak dhe marrja n pyetje e dshmitarve okular, ka rezultuar se atentatori ka qen pa mask dhe dyshohet se mund t jet njohur nga viktimat. Ai ka shfrytzuar nj autovetur me ngjyr t errt q drejtohej nga nj tjetr bashkpuntor. Policia nuk ka dhn detaje n lidhje me tipin e autoveturs dhe targn e saj. Burime zyrtare t policis s Durrsit pohuan se shpresojn q shum shpejt do t bhet identifikimi i atentatorit dhe bashkpuntorit t tij. Por shpejtsia e hetimit t ksaj shtjeje si dhe zbulimi i motivit t krimit do t varen shum nga shkalla e bashkpunimit t t tre t plagosurve me policin.


  Vitin e kaluar privatizoi me ankand nj objekt pr 1.2 milion dollar

  Si e njohin n Durrs Lulzim Berishn

  Ka aktivitet n fushn e bar-restoranteve e n ndrtim
  Lulzim Berisha sht nj nga emrat e njohur t bots s biznesit n qytetin bregdetar t Durrsit. Ai ka aktivitet n disa fusha, si n bar-restorante, ndrtim, si dhe ka privatizuar me ankand t hapur objekte shtetrore. Familja e Berishs sht me origjin nga Kosova, por ai sht lindur dhe rritur n qytetin bregdetar t Durrsit. Ai sht pronar i piceris s njohur me emrin "C'era una Volta", n rrugn "Sknderbej". Aktualisht ai po kryente punime pr rinovimin dhe modernizimin e ambienteve t piceris. Disa muaj m par ai sht br pronar i gjith godins masive, n katin e par t s cils ndodhet piceria. Fillimisht ai e ka pasur me qira ambientin ku ndodhet piceria, por gjat vitit t kaluar ai u b pronar i godins disakatshe t ish-fermentimit t duhanit. Kjo godin u nxor n ankand t hapur nga shteti dhe Berisha u shpall pronar i saj, pasi dha ofertn m t mir q i kalon 1.2 milion dollar. Nj tjetr fush ku operon biznesmeni Berisha sht edhe ndrtimi. Ai ka n ndrtim e sipr nj pallat shumkatsh pran stadiumit t Durrsit. Pavarsisht atakimeve q ka pasur n disa raste nga mediat e opozits, Berisha sht nj biznesmen zyrtarisht i pastr. Ai nuk ka asnj precedent penal n t kaluarn dhe nuk sht akuzuar apo dnuar asnjher nga drejtsia. Do t jen hetimet e policis dhe prokuroris q do t zbardhin nse ngjarja e fundit ka lidhje me ndonj konflikt pronsie apo konkurrence n biznes. a.h
  ..
  HISTORIA / Biznesmeni i njohur prej kohsh n shnjestr t krimit t organizuar

  Gaxhai, nj killer pr Lul Berishn
  I forti i Vlors u prdor m 1999 pr ta vrar n Durrs


  --------------------------------------------------------------------------------

  Ferdinand Dervishi


  TIRANE

  Lul Berisha, personazhi i njohur n Durrs dhe m tej edhe si biznesmen, t paktn deri n mesditn e djeshme ka qen nj njeri i lindur me kmish. Plumbat e lshuar me breshri n adres t tij, pothuaj nuk e kan prekur duke br q historia t prsritet t paktn pas 6 vitesh. N fund t qershorit 1999, nj njeri tepr i njohur nga radht e krimit t organizuar n Shqipri, Gazmir Braka, i njohur edhe me nofkn "Gaxhai" u prdor pr t ekzekutuar Lulzim Berishn. Madje u drgua i pajisur me arm e mjete moderne n Durrs pr t realizuar vrasjen. Por, njeriu q njihet edhe si i dshtuar tre her radhazi n tentativat e tij t arratisjeve nga burgu, jo vetm q nuk arriti t zbrazte armn e vet ndaj Lul Berishs n Durrs, por e psoi duke rn n duar t policis e mbetur q prej asaj kohe n burg.

  Atentati i dshtuar
  Braka bashk me dy shok t tij menduan se arritn Lul Berishn pran stacionit t trenit n Durrs m 28 qershor 1999. Ata, duke prdorur edhe nj arm antitanke, qlluan nga furgoni me targa t huaja, ku gjendeshin, nj tjetr furgon, ku mendonin se fshihej Berisha. Por edhe pse arritn t vrisnin dy persona, Arben Pajn, 22 vje dhe Ilirjan Xhungn, 23, q t dy nga Spitalla e Durrsit, Lul Berishn nuk e prekn, pasi nuk gjendej fare n makinn e vn n shnjestr prej tyre. M pas, t ndjekur nga policia, Gaxhai dhe nj mik i vet futen n nj banes n afrsi t vendngjarjes dhe i dorzohen policis pas rrethimit, pa br asnj rezistenc. 24 or m pas t dy dalin n gjyq dhe pas arrestit me "burg pa afat", nuk kan mundur t shijojn m asnj dit n liri. Ishte koha kur n Durrs dhe periferit e tij u shnuan shum ngjarje t ngjashme. M pas, me arretsimin n Rimini t Lul Berishs, nn akuzn e trafikut t qnieve njerzore, t tilla ngjarje u fashitn. Madje edhe pas daljes s tij nga burgu e marrjes s pafajsis, ngjarje t dhunshme n Durrs nuk pati. Nuk pati t tilla edhe pas kthimit t Berishs n qytetin bregdetar, rreth 3 vite m par.

  Prishja e ekuilibrit
  Po prse Lul Berisha sht nj njeri kaq shum n rrezik? Prse duan ta vrasin? Sipas policis ai sht nj njeri q kurr nuk ka patur precedent penal, q ka bizneset e tij n fushn e ndrtimeve apo edhe lokaleve. N fakt koht e fundit nj sr ngjarjesh jo t zakonta kan tronditur qytetin bregdetar, q pr capak vite jetoi kohra n paqe t plot. Fillimisht u vra pronari i nj lokali modern n Durrs, Klodian Saliu, i njohur edhe si mik i vjetr i Lul Berishs. M tej u prfol plagosja e nj tjetr personazhi t njohur dhe m pas nj anije e tr me cigare u bllokua. Njgjarje q tregojn se Durrsi nuk sht m ai i pari, apo m sakt ai i shtiruri. Rrjedha e ngjarjeve thot se ekuilibrat e prkohshm jan prishur, duke premtuar eventualisht prplasje t tjera t ngjashme.


  Si u ekzekutua n autostrad pronari i "Cikloar"

  Policia: Qetsin e Durrsit e prishi vrasja e Klodian Saliut
  DURRES - Qetesin e rn n Durrs prej shum kohs, duket se e ka trazuar nj vrasje e ndodhur m 27 shkurt 2005 n autostradn q lidh kt qytet me Tirann. Policia sht e mendimit se, ekzekutimi i Klodian Saliut, ku mbeti i plagosur edhe nj shoku i tij q ndodhej n makin me t, Osman Truma, sht shkaku q n Durrs trazoi qetesin e rn para disa vitesh. Saliu, pronari i lokalit "Cikloar", sht qlluar me arm me silenciator mesnatn e dats 27 shkurt 2005 duke u gdhir 28. Megjithse numri i personave t pyetur nga policia pas ngjarjes, nuk sht br e mundur q t zbulohet ndonj detaj i rndsishm lidhur me zbulimin e autorve t ksaj ngjarjeje. As marrja n pyetje e t plagosurit Truma nuk ka nxjerr gj n drit lidhur me autort, prve faktit q nuk ka dgjuar krisma, gj q saktson se ata jan qlluar me arm me silenciator. Si sht pohuar nga ai, makina e tyre ka qen duke udhtuar n drejtim t Tirans dhe sht qlluar nga nj makin q bnte t njjtin itinerar, derisa makina ka dal jasht rruge. Policia bri t ditur n at koh, se Saliu e Truma jan qlluar me pistoleta me kalibr 9 mm nga dy persona njkohsisht. Sipas t dhnave t grumbulluara nga hetimi i ksaj ngjarjeje, ka rezultuar se autort kan qlluar nga nj autovetur tjetr po e tipit "Benz", por targat nuk jan fiksuar pr shkak t errsirs.

  ??????
  Nje pyetje:


  Si eshte puna e vrasjes se ish dashnorit te rudines qe thone e qeroj edvini i Nanos?

 7. #87
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Zbardhen vrasjet mafioze t avokatit dhe dy biznesmenve

  armand bajrami

  Policia shqiptare sht duke finalizuar hetimin dhe zbardhjen e autorve pr nj sr ngjarjesh kriminale t vjetra t konsideruara si krime mafioze. Dosjet e krimeve t pazbardhura jan rimarr n dor nga policia, e cila ka gjetur prova, informacione madje edhe dshmitar, q hedhin drit mbi shkaqet dhe autort. Zbulimi i ktyre krimeve t rnda ka qen objekt i puns s policis pr vitet e fundit krahas parandalimit t veprave penale. Zv/drejtori i Prgjithshm i policis s Shtetit Agron Kuliqi, q drejton edhe Departamentin e Hetimit n Policin e Shtetit konfirmoi dje, se si rezultat i goditjeve t realizuara n vitin 2008 nuk u shnuan krime mafioze si ka ndodhur m par. N nj rrfim pr televizionin Klan, Kuliqi shpjegoi se s shpejti autort e vrasjes s biznesmenit t hekurit Florian Vila, ish-presidentit t Federats s Boksit Vajdin Lamaj, ekzekutort e avokatit t njohur Kleanthi Koi apo pengmarrsit e Kodo Dados do t dalin para drejtsis. Kjo sht puna jon, si rezultat i goditjes s grupeve kryesore, si rezultat i goditjes s personave t cilt kan qen n botn e krimit me emr, t pacnueshm sht arritur q ne t arrijm t ndalojm kriminelin dhe t bjm nj pun parandaluese t madhe, thot Kuliqi. Ne e dim mekanizmin e ngjarjes. Dim se si jan kryer kto veprime, por problemi sht se kto do ti kalojm n prova. Dhe q t kalosh n prova duhet t krijosh rrethana t reja. Duhet t sigurosh provn, duhet t sigurosh dshmin, n mnyr q pastaj q personat q do t akuzohen t prballen me drejtsin. Kemi arritur t mbledhim nj minimum t dhnash pr to. Jan br objekt i analizave t strukturave t Tirans n strukturat qendrore t Policis. Jan br objekt diskutimi paraprak n strukturat e Prokuroris, si t Tirans edhe n Prokurorin pr Krimet e Rnda. Por akoma ne nuk mendojm se na jan mbledhur rrethana dhe prova t mjaftueshme, t cilat ne mund ti referohemi dhe pastaj ti bjm edhe objekt hetimi, vijon m tej drejtori i Departamentit t Hetimit n Policin e Shtetit.
  Vrasjet e pazbardhura
  Ai thot se n praktikn botrore, n praktikn e vendeve q jan m t zhvilluara, si n BE ashtu edhe m larg, kto raste jan raste shum t vshtira dhe n trsi jan raste, q mbeten edhe t pazbuluara. Sepse un po ju them q n qoft se ne forcn zbuluese pr rastet e vrasjeve e kemi mbi 80 pr qind dhe forcn goditse. Ky sht nj tregues shum i lart i strukturave t Policis s Shtetit pavarsisht kryerjes s veprs penale, mnyrs s kryerjes dhe mekanizmit. Kto jan ngjarje q kan ndodhur n koh, q kan krijuar vshtirsi n marrjen e provs, pavarsisht veprimeve q jan kryer. Kan krijuar vshtirsi n marrjen e deklarimeve, pavarsisht veprimeve q jan kryer. Do t krkojn veprime m specifike. Mnyra e mekanizmit sht vrasje mafioze. Sipas zv/drejtorit t Prgjithshm brenda pak kohsh do t dalin para drejtsis autort e krimeve t pazbardhura n vite. Shum shpejt do referohet edhe shtja e Kleanthi Koit. Kan filluar veprimet pr Koo Dadon. sht nj ngjarje q n 98 ka tronditur opinionin publik, rrmbimi i tij. Edhe pr rastin e disa ngjarjeve t Kors, t cilat jan kryer n kt lloj mekanizmi, me vrasje me pages. Shum shpejt autort, personat q i kan kryer kto do t shkojn prpara prgjegjsis. Kjo sepse jan grumbulluar rrethana dhe prova t mjaftueshme, q do provojn vrtetsin e ktyre ngjarjeve, tha Kuliqi. Sipas tij, kontribut n zbulimin e krimeve kan dhn edhe dshmitart. T ndrtosh nj vendngjarje pas nj periudhe kohe nuk sht shum e thjesht. Kuptohet sepse duhen kontributi i t gjith elementt e asaj ngjarjeje. Ne kt e mbajm mbi bazn e dshmive, q mbajm nga dshmitar q kan qen okular n ngjarje, t cilt pr nj situat t caktuar, ose pr arsye t panikut, nuk kan arritur q t dshmojn m par. Fal ktij bashkpunimi, ne sot kemi nj numr jo t pakt dshmitarsh t drejtsis dhe bashkpuntorsh t drejtsis kemi arritur t zbrthejm ngjarje, t cilat n vite, nga 97 e ktej nuk do t ishte br e mundur realizimi i tyre. Zyrtari i policis nuk bn publike shifrn e dshmitarve t drejtsis pr shkak t sekretit t shtjes. Ka nj shifr, por pr arsye t rndsis s tyre dhe pozicionit t tyre dhe t ruajtjes s siguris s tyre ne nuk mund ti japim kto, tha Kuliqi. Ai vlerson ish-kryeprokurorin e Krimeve t Rnda Andnand Kosova pr bashkpunimin e krijuar me Policin e Shtetit dhe aftsit e tij n ndrtimin e proceseve hetimore t rndsis s veant. Ne kemi arritur t zbulojm dhe dokumentojm fal aftsive t tij personale dhe kontributit t tij personal si person q na ka hapur hapsir. Po ti thoshe q kjo sht prov, nuk kishte gjykat q ta hidhte posht, vlersoi Kuliqi, duke pohuar se zbardhja e krimeve t vjetra sht sukses dhe siguri, sepse t godassh do t thot q rriten elementt e siguris.

  Panorama

 8. #88
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Kuliaj: E dim kush e vrau Ahmet Krasniqin

  Drguar m: 08/12/2008 - 09:45  Gerti Xhaja

  TIRANE Dosjet e konsideruara VIP dhe t pazbuluara si vrasja e ministrit kosovar Ahmet Krasniqi, ekzekutimi i biznesmenit Florian Vila, rrmbimi i Koo Dados apo masakra n godinn e SHIK-ut gjat trazirave t vitit 1997 n Vlor, jan gati t zbardhura plotsisht nga oficert e departamentit t hetimit t krimit n polici. N nj prononcim, drejtori i ktij departamenti dhe njkohsisht zvendsdrejtor i Prgjithshm i Policis, Agron Kuliaj ka deklaruar se kto dosje t konsideruara pa autor, do i referohen pro-kuroris me t gjitha provat e nevojshme, pr t dokumentuar dhe arrestuar autort. Sipas Kuliajt sht gjetur skema pr t zbuluar kto krime t kryera nga profesionist pa ln prova n vendngjarje. Dy dosjet e para q pritet t'i drgohen prokuroris, msohet t jen ato t ministrit kosovar Krasniqi dhe masakrs n godinn e SHIK-ut n Vlor. Deri tani policia n bashkpunim me prokurorin kan uar n gjykat autor t dyshuar n ngjarjet e bujshme kriminale gjat trazirave t vitit 1997, pikrisht pr masakrn e Crrikut dhe at t Qaf- Gjashts. Marrja n pyetje e dshmitarve t cilt nga frika apo rrethana t tjera nuk kan dshmuar m par pr drejtsin, ose nuk kan deklaruar gjithka dinin, sht pika kye e ksaj skeme. Gjithashtu teknikat speciale t prdorura n mbajtjen nn kontroll dhe vzhgim t lvizjeve dhe reagimit t t dyshuarve, jan element plotsues t ktyre hetimeve. Kuliaj e ka konsideruar sukses n kuadr t goditjeve t vazhdueshme nga policia ndaj grupeve t organizuara kriminale edhe mospasjen e vrasjeve mafioze. Pr periudhn e par t vitit 2009, pritet t rihapen t tjera dosje t konsideruara t mbyllura pa autor. Deri n fund t muajit shtator, policia kishte rihapur 170 dosje pa autor. Nj pjes e konsiderueshme e tyre i jan drguar gjykats pr shqyrtim me autor t arrestuar. N katr vjet jan rihapur 949 dosje, ku vetm 40 pr qind e tyre u prkisnin veprave penale q konsiderohen si krime kundr personit.

  balkani web

  --  valla me kto prokuroro gjykates..asnji kriminel ska me shku ne biruc..

  hallv e ftohet me duket..

 9. #89
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2006
  Postime
  57
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Me qe jane zbardh vrasesit e Vajdinit kush jane athere?


  Nuk po lexojme holles as emra as vendime gjykatash per denim autoresh por lexojme por vetem llafe boshe gazetash.

 10. #90
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Permendin vetem Koco Dadon po nuk kujtohet njeri te zbardhe vrasjen e arkitektit Miriam Bubesit se kane frike se dridhet leqet e atyre qe drejtonin majat me te larta te pushtetit dikur. Kermat... edhe drejtesine e bejne me pushtllek A ka rrembim me mafioz qe ju be atij djali para deres se shtepise dhe trupi i gjetur ne Qafe Priske me shukun e pambukut ne gryke? A ka me paturpesi qe mos e permendesh fare si nje nga vrasjet e bujshme kur u drodh nje Tirane e tere kur e mori vesh?

 11. #91
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  darius.. tash p e degjoj kte emer..miriam bubesi..

  na trego pak hollesi per te ndjerin e per vrasjen e tij..
  as kte koco dadon nuk e di kush eshte e si ka qen rasti i tij..  ..

 12. #92
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Se mban mend se kemi folur dhe njehere tjeter po per kete person ne nje teme te ngjashme. Ka qene ai pedagogu i Inxhinjerise se Ndertimit dhe Arkitektures qe u rrembye para deres se shtepise dhe e gjeten te vrare mbas disa ditesh. RD atehere e nxorri me te madhe qe ishte dora e Nanos se mesa duket ai ka ditur shume nga pislliqet e firmave dhe se ku shkuan parate dhe i mbyllen gojen.

 13. #93
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,034
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Vajdin Lamaj: Nje kriminel me pak !!!!

  Fatin e tij pain te gjithe kriminelet !!!!

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 14. #94
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  BalkanWeb.com URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=31542
  Vrasje e dyfisht n mes t Tirans, vdesin nn e bir


  (Drguar m: 27/12/08) Nj vrasje e dyfisht ka tronditur sot kryeqytetin. Nn e bir, Flutura dhe Elton Delia jan vrar n hyrje te pallatit te tyre. Vrassit kan qlluar 32 vjearin me 5 plumba n kok dhe 6 n trup, ndrkoh q nuk kan kursyer plumbat edhe pr nnn e tij.

  TIRANE- Nj vrasje e dyfisht ka ndodhur sot pasdite n mes t Tirans, n afrsi t Presidencs. Nn e Bir, Flutura e Elton Deliu jan qlluar n hyrje t pallatit t tyre me pistolet. Flutura Deliu, 52 vje ka mbetur e vdekur n vend ndrkoh q djali i saj ka ndrruar jet rrugs pr n spital. Policia bn t ditur se Elton Delia ishte nj person me precedent t rnd kriminal dhe vrasja e dyfisht mendohet t ket ndodhur pr larje hesapesh. Msohet se 32- vjeari pasi ka debatuar me ekzekutort, sht qlluar 11 her m arm nga ana e tyre, 6 her n trup dhe 5 her n kok. Por kjo nuk ka mjaftuar, vrassit nuk kan kursyer plumbat edhe pr nnn e tij, e cila ka mbetur e vdekur n vend. Ndrsa Deliu sht transportuar me urgjenc pr n spital por ai fatkeqsisht ka humbur jetn rrugs.
  Nuk dihen ende motivet e ksaj ngjarje t rnd dhe policia nuk prjashton pistn e vrasjes pr hakmarrje. N vendin e ngjarjes jan grumbulluar forca t shumta policie, dhe jan shoqruar pr tu pyetur n polici t gjith dshmitart. Nn e bir banonin n katin e pest t nj pallati pas presidencs. Vazhdojn hetimet lidhur me kt ngjarje tronditse.
  Policia n t dhnave t dshmitarve, ka arritur t nxjerr t dyshuarit e par t ksaj vrasje t dyfisht, por emrat e tyre nuk bhen t ditur pr arsye hetimi t mtejshm. Mendohet se vrasesit jane larguar me shpejtsi nga vendngjarja, por policia nuk ka bere ende te ditura detajet.

  (O.Zhupa/ A. Rusta/ BalkanWeb)

  BalkanWeb.com URL: http://www.balkanweb.com/index.php?id=31524
  Seriali i vrasjeve, "kryqzohet" Mile ami


  (Drguar m: 27/12/08) I dnuar me 22 vjet burg pr vrasjen e Loshit t Karbunars dhe Eduart Dyrmyshit n 2007-n si dhe i akuzuar pr vrasjen e nnn s ish-kapobands s Beratit, Fatmir Eminit i shtohet dhe akuza pr ekzekutimin e biznesmenit nga Fieri

  FIER -Prokuroria i atashon nj tjetr akuz t "fortit" t Fierit, Mile ami. I dnuar me 22 vjet burg pr vrasjen e Loshit t Karbunars dhe Eduart Dyrmyshit n 2007-n si dhe i akuzuar pr vrasjen e nnn s ish-kapobands s Beratit, Fatmir Eminit i shtohet dhe akuza pr ekzekutimin e biznesmenit nga Fieri. Burime zyrtare nga organi hetimor i ktij qyteti, dje bn me dije se 52-vjeari i njohur me nofkn "Mile ami", dyshohet t jet autor ngjarjes s bujshme t ndodhur plot tet vjet m par, n qendr t Fierit, ku mbeti i vrar pronari i firms s ndrtimit "Shpresa", Gjergji Halo. Ndonse dyshohej se ami ishte autor i ksaj ngjarjeje t rnd, pr vite t tra, dosja mbeti e pazbardhur pr shkak t mungess s provave. Rihapja e dosjes n fillim t ktij viti pasoi me dokumentimin e plot t ngjarjes n fjal. Msohet se m 24 dhjetor, Gjykata e Shkalls s Par e Fierit vendosi masn e siguris "arrest me burg" n ngarkim t 'Mile amit' pr akuzn "vrasje me paramendim, kryer n bashkpunim" si dhe pr "mbajtje t municioneve luftarake pa leje".
  VRASJA
  M 12 korrik t vitit 2000 u vra n qendr t qytetit t Fierit, biznesmeni i ndrtimit, Gjergji Halo. Edhe pse kishte informacione q Mile ami ishte personi m i dyshuar pr kryerjen e ktij atentati, policia dhe prokuroria nuk mundn t siguronin prova pr vnien e tij nn akuz. Burime zyrtare nga Drejtoria e Policis s Qarkut t Fierit, pohojn se me 26 mars t ktij viti u rihap dosja dhe pr hetimin e saj u ngrit nj grup pune me specialist t ksaj drejtorie dhe t prokuroris s rrethit. "Pr zbardhjen e plot t ngjarjes s ndodhur tet vjet m par u prdorn t gjitha metodat e hetimit special. N fund t hetimit rezultoi se Fatmir Emini ishte organizatori i vrasjes s Gjergji Halos. Krimi u krye n bashkpunim me Bledar Yzeirin", - shprehen burimet policore. Po t njjtat burime thon se motivi i ksaj ngjarjeje ishte nj konflikt pronsie (Mile pretendonte pronsin e truallit ku viktima kishte ndrtuar nj pallat).
  MILE AMI
  Vrasja e t vllait n nj lavazh n qendr t qytetit t Lushnjs nga Loshi i Karbunars (Bujar Sula), shnoi futjen e Mile amit n rrugn e krimit. M 31 dhjetor t 2007-s, Fatmir Emini merr hak duke ekzekutuar Suln dhe Eduart Dyrmishin. Pas ma-sakrs s Karbunars (ekzekutimit t Loshit), Milja bashkohet me grupin e Yzeirve nga Rrrza e Kutallis s Beratit dhe nis konfliktin me bandn e Lul Caks, t cilt i masakroi dhe ekzekutoi n mnyr barbare nnn. Aktualisht, 52-vjeari Mile ami vuan dnimin me 22 vjet heqje lirie pr vrasjen e Loshit t Karbunars.
  (d.b/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

 15. #95
  i/e regjistruar Maska e bianco_neri
  Antarsuar
  20-11-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  416
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sdi ca te them ate dit u trondit DOMJA
  2-3 dit para se me vdek e pash ne domje tek po kontrollonte punimet qe jan kry me fondet e veta....Sdi ca po shkrujni keq per ta po kush eshte sjell mir me ta dhe e ka rrepektu
  Vajdini 10 fish rrespektin ja ka kthy
  Kush eshte sjell keq me ta shum keq e ka pesur
  Mijra shqiptar qe jan sjell mir me ta i ka rrepsktu dhe i ka perkrah

  Ishalla po del edhe nipi i tij ''Altin Lamaj'' prej burgu e ti shpartalloje qe nga rrajte e fisit
  kriminelat qe e vran Vajdinin se kte vet me gojen e vet e ka than diten e par qe do dal prej burgu kam me u shfaros ato legena pastaj kam me u marr me disa qe kam lan disa qeshtje pezull gjithashtu ka premtu se ka me e ba me hy me pashaport ne DOMJE
  #finoallafineforzaJuventus

 16. #96
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Se kuptoj keta manine perverse te shqiptareve per te veneruar kriminelin dhe krimin. Paska qene i rrespektueshem dhe i dhimbsur? Po shko e fol me ata dhjetra biznesmene qe u detyruan te ikin nga syte kembet prej Shqiperise nga gjobat e Vajdinit. Apo ato nena qe i veshi me te zeza dhe njerezit qe mori ne qafe. Mjaft ore me kete mentalitet primitiv. Krimineli eshte kriminel. Ska respekt per ate dhe as dhimbsuri. Mori ate qe meritonte dhe uroj qe te gjithe ata qe veprojne si ai, te marrin te njejten pergjigje.

 17. #97
  Dieli Maska e [HD]
  Antarsuar
  12-11-2011
  Vendndodhja
  Suisse
  Mosha
  37
  Postime
  464
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga bianco_neri Lexo Postimin
  Sdi ca te them ate dit u trondit DOMJA
  2-3 dit para se me vdek e pash ne domje tek po kontrollonte punimet qe jan kry me fondet e veta....Sdi ca po shkrujni keq per ta po kush eshte sjell mir me ta dhe e ka rrepektu
  Vajdini 10 fish rrespektin ja ka kthy
  Kush eshte sjell keq me ta shum keq e ka pesur
  Mijra shqiptar qe jan sjell mir me ta i ka rrepsktu dhe i ka perkrah

  Ishalla po del edhe nipi i tij ''Altin Lamaj'' prej burgu e ti shpartalloje qe nga rrajte e fisit
  kriminelat qe e vran Vajdinin se kte vet me gojen e vet e ka than diten e par qe do dal prej burgu kam me u shfaros ato legena pastaj kam me u marr me disa qe kam lan disa qeshtje pezull gjithashtu ka premtu se ka me e ba me hy me pashaport ne DOMJE
  Sa shum filma Aksion shifke ti mer
  Mos harro ti lutesh Zotit do mbrmje.

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e bianco_neri
  Antarsuar
  20-11-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  416
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Policia zbardh vrasjen mafioze n Tiran t Vajdin Lamaj

  Citim Postuar m par nga [HD] Lexo Postimin
  Sa shum filma Aksion shifke ti mer
  Filma aksion thua ti, ama sapo doli nga burgu Altini jane shfarosur nga faqja e dheut 3 shoke te ngushte te Emiliano Shullazit. Avash avash do i pritet koka edhe Emiljano Shullazit.
  #finoallafineforzaJuventus

 19. #99
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime n 44 postime

  Pr: Policia zbardh vrasjen mafioze n Tiran t Vajdin Lamaj

  o bianco neri mund te me thush si mori emer ky shullazi se kam degju shume emrin e tij ne tirane po smora vesh pse u be kaq king?
  JO SEKS PARA MARTESE

 20. #100
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,174
  Faleminderit
  11
  197 falenderime n 163 postime

  Pr: Policia zbardh vrasjen mafioze n Tiran t Vajdin Lamaj

  Mafja e cila operon n Tiran sht ndr m t rezikshmet n Ballkan !
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 213
  Postimi i Fundit: 15-01-2018, 03:36
 2. Polifonia Popullore
  Nga Eni n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-07-2012, 15:27
 3. Policia zbardh vrasjen mafioze te biznesmenit Florian Vila
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-12-2008, 05:41
 4. Romani shqiptar numeron 500 tituj ne 130 vjetorin e tij.
  Nga macia_blu n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 23-09-2002, 22:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •