Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Antarsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  261
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  Sfida ekologjike dhe krimet n fushn e ambientit

  Sfida ekologjike dhe krimet n fushn e ambientit

  Nga Stiliano Ordolli Jurist
  Agron Gurabardhi Jurist


  Ekologjia si shkenc u shfaq si lvizje politike mbas
  lufts dyt botrore, q prkon, jo rastsisht, m
  zhvillimin e krkimeve n prodhimin e armve apo t
  energjis elektrike brthamore.
  Kjo lvizje shpreh shqetsimin pr problemet e
  mbrojtjes s natyrs dhe pr faktin q "njeriu modern"
  nuk interesohet m aspak pr mjedisin q e rrethon,
  ose m sakt interesohet, por duke e quajtur veten si
  qndr t natyrs e duke vn n plan t par jo n
  pak raste interesa q bien ndesh me mbrojtjen e
  natyrs.
  Pikrisht n vendin ton q prej disa vitesh, kto
  interesa veprojn n forma t ndryshme.
  Dmtimet masive t pyjeve, prerja pa kriter e tyre,
  grryerja e lumenjve dhe shfrytzimi i tyre jo n
  mnyr t ligjshme apo veshja e faqeve t malit nga
  guroret e shumta t ngritura pr interesa fitimprurse
  n dm t natyrs dhe shoqris jan tregues i nj
  kriminaliteti n rritje n fushn e ambientit e t
  natyrs.
  N kt artikull do t prqndrojm vmndjen te
  problemet e sotme t mjedisit duke treguar ato pak
  zgjidhje q jan gjetur deri m sot n vendet e
  zhvilluara e q duhet n mnyr t prnjhershme t'i
  krahasojm me ato t vendit ton, t cilat sic do t'i
  shohim nuk jan aspak t prkryera si edhe
  pretendohet.
  Teoria ekologjike ka qllim q t'i bj njerzit t
  ndrgjegjshm q natyra nuk sht nj burim pa kufi
  dhe duhet br kujdes pr t, sepse n kt mnyr
  bjm kujdes pr veten ton.
  Mund t prmendim shum raste kur njeriu vepron kundra
  natyrs, por pasojat i kthehen atij vet, p.sh.armt
  atomike qndrojn mbi kokn e njerzimit si shpata e
  Demokleut apo rasti i njohur si epidemia e "lops s
  cmendur". Pr t rritur prodhimin e mishit, kafsht
  barngrnse ushqehen me miell kafshsh, pra me mish.
  N kt mnyr njeriu shkon kundra natyrs dhe sic e
  kemi par ky "zbulim i madh" sic paraqitej n vitet
  70, q sillte nj sasi t madhe mishi n tregje, pra
  shkaktonte ulje t cmimeve pr kt produkt, bri q
  20 vjet m mbas t shfaqet te kafsht dhe t kalohej
  te njerzit smundja e Krojsfeld Xhakobit apo e njohur
  ndyshe si "lopa e cmendur".
  Shembuj t till jan t panumrt dhe nuk sht rasti
  pr t'i prmendur t gjith, por mund t shtojm
  gjithashtu rastin e prdorimit t pesticideve q ka
  sjell ndotjen e ujit t pijshm n burimet nntoksore
  dhe jo vetm kaq, pasi nj sasi e madhe e ktyre
  substancave shprhapen n atmosfer, pra shkaktojn
  helmimin e ajrit. Sipas nj studimi t Agjensis
  Evropiane t Mjedisit, kjo con n nj rritje prej 25%
  t kancereve tek bujqit.
  Ngrohja Klimatike.
  E par n planin global t mbrojtjes ndrkombtare
  ndaj ktij fenomeni nuk shohim asnj program ambicioz
  nga ana e qeveris shqiptare. Prkundrazi ajo shkon n
  prpjestim t zhdrejt me vndet e komunitetit
  evropian n lidhje me kt problem.
  Dihet q shkaktar kryesor t ngrohjes klimatike jan
  gazrat q shkaktojn rrallimin e shtress s ozonit, e
  cila pengon drejtimin n tok t nj sr rrezesh t
  lshuara nga djelli q dmtojn jetn. Nga kto gazra
  mund t veojm dyoksidin e karbonit, metanin dhe
  klorofluorokarburet. Sasia m e madhe e liruar do
  dit n atmosfer sht ajo e dyoksidit t karbonit.
  Ky gaz q prodhohet nga djegia e materialeve sht
  shkaktari kryesor i ngrohjes s mjedisit apo ndryshe i
  efektit t serrs. Ai vjen nga fabrikat, nga djegiet
  n natyr, por mbi t gjitha sasit m t mdha
  lshohen nga automjetet. Cdo banor i vendit ton, n
  t gjitha rrethet duke prfshir ktu edhe Tirann,
  sht dshmitar i djegive q u bhet ditn dhe natn
  plehrave nga punonjsit e bashkive. Kjo ka ndodhur cdo
  mbrmje edhe n bregdet, gjat periudhs s vers, ku
  turistt dhe pushuesit e shumt jan prfshir nga
  tymrat e ktyre djegieve.
  Zgjidhjet pr t cilat t gjith do t binin dakort do
  t ishin:
  - Nxitja, prkrahja dhe (ri)zhvillimi i qarkullimit me
  biiklet npr qytete. Kjo arrihet n radh t par
  me nj fushat t gjr informimi t popullsis mbi
  problemin e mbrojtjes s mjedisit. N radh t dyt,
  duke i treguar njrzve se biikleta nuk tregon aspak
  varfri ekonomike n nj vend. Mund t marrim si
  shembull Danimarkn ku 30% e transportit n qytet
  bhet nprmjet biiklets. S treti, duke krijuar
  infrastruktura q lehtsojn qarkullimin me biiklet.
  Vlen t prmndet ktu se nuk sht domosdoshmri
  dalja e kryetarve t bashkive natn pr t par se si
  punojn firmat q ata kan "zgjedhur" pr t
  rregulluar rrugt, por pr t br kujdes pikrisht
  pr t parashikuar kt infrastruktur q lehtson
  qarkullimin me biiklet. Sigurisht nuk bhet fjal
  pr ndrtime shum t kushtueshme por thjesht
  parashikimi i rrugicave pr biikletat midis trotuarit
  dhe rrugs ku kalojn makinat. Duke qn n t dyja
  ant e rrugs, kto rrugica nuk krkojn m shum se
  1,2-1,5 m nga pjesa q tani i takon rrugs. N kt
  mnyr lehtsohet qarkullimi pa asnj penges i ktij
  mjeti, i cili sht shum m pak i kushtueshm se
  makina qoft n blerje, qoft n mirmbajtje dhe mbi
  t gjitha nuk ka nevoj pr djegie karburanti q t
  lviz.
  Nga ana tjetr e par n perspektiv krkohet nxitja e
  transporteve t prbashkta jondotse. Sigurisht q
  kjo zgjidhje sht m e kushtueshme, sepse krkon
  autobuza t prodhimeve t fundit t pajisur me filtra,
  linja elektrike apo trena t qytetit(tramvaje) q
  krkojn vendosjen e shinave.
  Kto t fundit jan zgjidhje afatgjat. Prsa i prket
  zgjidhjeve afatshkurta mund t prmendim rastin e
  Moldavis, e cila pr t shmangur rrezikun e ndotjes
  s ajrit dhe kthimin e vendit n varrez gjigante
  makinash, ka ndaluar regjistrimin n territorin e vet
  t automjeteve q kan m shum se tet vjet q jan
  prodhuar.
  Asnj nuk mund t kundrshtoj faktin q vendi yn
  sht kthyer n nj vend varrezash t makinave jasht
  standarti pr Evropn dhe q prfundojn n territorin
  shqiptar. Kjo vetm nga shkaku i favorizimit nga
  ligji, deri n kt periudh, i hyrjes s ktyre
  makinave nprmjet dogans s ult t tyre n
  kundrshtim me ato t makinave t reja q kan nj
  dogan shum m t lart, tregu t cilave sht kthyer
  nj biznes fitimprurs pr kapot e ktij biznesi t
  lidhur tashm ngusht me klanin e mafias q drejton
  doganat tona.
  Sigurisht q krahas ktyre masave duhet vepruar n
  mnyr t domosdoshme n drejtim t pyllzimit t
  zonave t zhveshura pr t'iu shmangur shkarjeve t
  mundshme t toks nga shirat e mdha dhe prmbytjet q
  jan rritur vitet e fundit. Pr m tepr pemt
  pastrojn ajrin nprmjet fotosintezs, prandaj duhet
  t shtohen n qytete hapsirat e gjelbra. N kt
  drejtim shkojn edhe propozimet mbi urbanizimin e ri,
  i cili propozon zmadhimin e qyteteve n gjrsi dhe jo
  n lartsi, si dhe ndrtimin e shtpive t banimit n
  mnyr t till q transportet e prbashkta t jen
  sa m pran njerzve.
  Ndotja e ambientit nga mbeturinat shtpiake.
  Ky sht nj tjetr problem ekologjik q duhet t jet
  n vmndjen e bashkive t vendit ton.
  Shtimi i popullsis, sidomos n qytetet kryesore dhe
  ngritja e nivelit t jetess, shpien n rritje t
  konsumit, pra n shtimin e pashmangshm t
  mbeturinave. Prball ktij problemi zgjidhjet jan t
  vshtira dhe t ndryshme, por te ne nuk kan arritur
  ende n prfundime t dshirueshme.
  Prsa i prket Bashkimit Evropian, neni 174 i
  traktatit baz prcakton qllimet e politiks s
  prbashkt n fushn e mjedisit, kurse neni 175 i jep
  mundsi veprimi Kshillit n kt fush. Direktivat e
  ktij t fundit jan vn n zbatim n shtetet e
  Evrops n mnyra t ndryshme. Vlen t prmendet
  shembulli i Danimarks, e cila detyron prdorimin e
  ambalazheve t riprdorshme, kryesisht prej qelqi, q
  rikthehet te shitsit e mallit. Ndrsa Franca, detyron
  t gjith prodhuesit dhe importuesit q t rivlersojn
  75% t ambalazheve. Ky veprim sht mbshtetur n nj
  sr taksash dhe lehtsirash fiskale.
  Tashm t gjith e kan kuptuar q pr problemin e
  mbeturinave duhet luftuar n t gjitha frontet.
  Qllimi sht djegia e sa m pak mbeturinave dhe n
  disa vende mosdjegia e tyre. Kjo gj bhet pr t
  shmangur vnien n rrezik t jets s popullsis n
  prgjithsi, pasi me procesin e djegies mbeturinat nuk
  shkatrrohen(sikurse mund t jen udhzuar punonjsit
  e bashkive tona, prderisa ky fenomen kriminal nuk po
  ndrpritet), por vetm shndrrohen dhe ky shndrrim l
  nj prqndrim t madh n dioksin n hirin q mbetet.
  N t njjtn koh edhe prhapja n ajr e ksaj
  substance me an t tymit apo duke deprtuar hirin e
  saj n brndsi t toks me ndihmn e shirave, kjo
  lnd helmuese futet n zinxhirin ushqimor. Nga
  studimet e fundit, kjo lnd, q sht cilsuar si
  shkaktari kryesor i rritjes s numrit t kancerit n
  Evrop, kalon nprmjet frutave apo perimeve tek
  njeriu.
  Pr t patur rezultate n kt drejtim, bhet ndarja e
  mbeturinave, e cila mund t arrihet me shum pak
  shpenzime duke i krkuar banorve q ta bjn q n
  shtpi, ose me m shum shpenzime n qndrat, q
  komunat caktojn pr kt qllim. Ndarja sht veimi
  nga njra-tjetra i mbeturinave biologjike, t qelqit,
  t letrs, t plastiks, t metaleve etj. Kjo nuk
  krkon q kryetari i bashkis t'u bj thirrje
  qytetarve pr t hedhur mbeturinat shtpiake pas ors
  22.00, por krkon zgjidhje konkrete t ktij problemi
  duke rritur numrin e vndeve t hedhjes s ktyre
  mbeturinave duke i disiplinuar n vende t posame
  llojet e mbeturinave t lartprmendura, q qytetart
  t ken ku t'i hedhin, pr mos i flakur nga dritaret e
  kateve t siprme t banesave.
  Mbeturinat biologjike shkatrrohen n prgjithsi duke
  i futur n gropa t mdha, ku me kalimin e kohs ato
  shndrrohen n pleh pr bujqsin.
  Qelqi ht material i prsosur pr riprdorim.
  Ambalazhet mund t prdoren thjesht duke i pastruar,
  por n t njjtn koh mund t arrihet n punishte t
  vogla q nuk krkojn shum investime: bluarja,
  shkrirja dhe riformimi i ambalazheve. Gjithashtu koht
  e fundit prdorimi i qelqit t grir ka gjetur nj
  zbatim t gjr n industrin e ndrtimit.
  Prsa i prket letrs ajo riciklohet gjithashtu, duke
  kaluar n format e njohura t prodhimit t saj (lagie,
  brumim etj).
  Plastika sht nj material shum praktik si ambalazh,
  por n djegie lshon sasi shum t mdha dioksine. N
  kt kuadr doganat tona duhet t prpiqen pr t
  shmangur krejtsisht hyrjen e mallrave me amballazhe
  q prmbajn PVC, pasi jan t rrezikshme n djegie,
  duke favorizuar hyrjen e mallrave me ambalazhe
  plastike t riciklueshme si p.sh. PET;PES. Pa ka se
  kjo do t cnoj interesat kontraktuese t
  biznesmenve t artikullit t vajit, le t themi, apo
  t ujit mineral q vjen nga Greqia.
  Padyshim q kjo krkon angazhimin serioz t
  gjithsecilit, n lidhje me disiplinimin n ndarjen
  dhe hedhjen e mbeturinave shtpiake, por nga ana
  tjetr krkohet nj vmndje shum m e madhe nga
  bashkit dhe komunat, pr marrjen e masave t
  menjhershme pr t krijuar kushte t prshtatshme dhe
  lehtsira pr t'i ardhur n ndihm qytetarve pr
  minimizimin e ktij fenomeni kriminal n fushn e
  ambientit.
  Duam t themi se problemet e ndotjes s mjedisit dhe
  krimet n fushn e tij jan shum m t mdha n numr
  dhe prekin q t gjitha qytetet e vendit ton.
  Sigurisht n disa vende ato jan m t mprehta, por
  ajo q dihet sht se n Tiran, ndotja ka marr
  prmasa kriminale dhe se nuk po shohim prpjekje
  konkrete pr t gjetur zgjidhje edhe pse njerzit
  tashm t prekur nga pasojat po bhen m t ndjeshm
  ndaj saj.
  Esht koha pr t zbardhur hipokrizit e paraqitura n
  programet elektorale nga partit politike dhe t
  kryetarve t bashkive mbi problemet e mjedisit, e
  ndoshta duhet t'i kujtojm ktu kryetarit t bashkis
  m t madhe n vend, meq ka ardhur nga Parisi si
  sht shprehur kryeministri pr t, se ish-
  kryebashkiaku i Parisit u kritikua shum nga shtypi
  dhe analistt, sepse gjat kohs q ai drejtoi
  bashkin, nuk ndrtoi si kish premtuar m shum se
  160km(!) rrugica biikletash n Paris, gj q solli
  paknaqsin e ekologjistve dhe q jepet si njra nga
  arsyet e humbjes s tij.
  Nuk sht nj "luks" q mund t'ia lejojn vetes vetm
  vendet e pasura. Esht mir q t msojm nga gabimet
  q vendet e perndimit kan br n disa fusha, pr
  t'i zbatuar ndryshe n vendin ton.
  Njohja nga shoqria shqiptare e krkesave t
  ekologjistve dhe mediatizimi i disa skandaleve t
  mdha t ndotjes s ambientit tashm jan forcuar pr
  t ndrtuar n opinionet e tyre arritje t thjeshta
  prball politikave t mbrapshta q po ndiqen, prsa i
  prket mbrojtjes s ambientit. Kto duhet t
  prmblidhen n tre pika.
  1- Dmtimet e mjedisit t ndodhura vitet e fundit n
  vendin ton duhen t dnohen.
  2- Ndotja e mjedisit q vazhdon me prmasa galopante
  te ne duhet t dnohet.
  3- Rendi i natyrs s harruar t rivendoset. Duhet
  konsideruar q "mjediset natyrale" bjn tashm pjes
  n pasurin e prbashkt dhe jan br pasuri,
  njkohsisht ideale dhe materiale, q meritojn
  mbrojtjen e s drejts dhe veanrisht at t
  prforcuar nga e drejta penale. E megjithat sht
  gabim t paraqesim nganjher kt t drejt si nj e
  drejt q do t mbronte n mnyr t njanshme
  natyrn, cilsin e mjedisit t jets, ekuilibrimet e
  mdha ekologjike kundr agresioneve q vijn nga
  aktiviteti njerzor i paligjshm pr fitime
  individuale n kurriz t natyrs e shoqris.

  Gjenev, 2005
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  Po iu jap nj porosi,
  Kmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjith vaji i fmis, onu t gjith n shrbim Shqiperis

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  41
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  marrezia e pseudo ambjentalisteve shqiptar

  Marrzia e pseudo-ambjentalistve shqiptar
  nga adri nurellari
  gazeta metropol


  Prej disa ditsh pr importimin e makinave t vjetra na duhet t paguajm shum m shum se m prpara. Kjo nuk sht gj tjetr vese nj tjetr mas n radhn e masave q merren n Shqipri t kaprdira nga perndimi pa u prshtatur aspak me realitetin. N pamje te par ky duket nj veprim I arsyeshm kur kemi parasysh ndotjen e madhe q ballafaqojm do dit ne Tiran dhe n qytetet e tjera si dhe faktin q masa t ngjashme merren edhe n vendet e tjera.
  Mirpo problemi qndron tek fakti q ky veprim sht haptazi diskriminues dhe nuk sht detyrimisht zgjidhje e mir pr problemin. Pr m tepr rndon xhepat e pjess m t varfr t shoqris, e cila nuk ka bol para q t blej nj makin t re. S pari n cilin studim sht bazuar vendimi pr t dekurajuar futjen n Shqipri t makinave t vjetra kur dihet q makinat e e vjetra nuk jan shkaktaret kryesore t ndotjes, pr mos t thn q jan dmtuesit m t parndsishm?
  S dyti, a sht motivi I vrtet I ktij veprimi ulja e ndotjes apo thjesht favorizimi i dyqaneve koncensionare t makinave dhe rritja e t ardhurave t doganave?
  Pr ti dhn prgjigj ktyre pyetjeve nevojitet q ti hidhet nj sy shkaktarve t tjer t ndotjes s lart n Tiran dhe n qytetet e tjera.
  Nj ndr problemet kryesore sht prqndrimi i madh urban q ka kondensuar n nj siprfaqje shum t vogl nj numr shum t madh t popullsis. Ky kondensim nuk sht marr fare parasysh nga urbanistt pasi shtjet e e trafikut rrugor jan ln krejt pas dore n kuadrin e manis pr t ndrtuar. Rrugt e Tirans jan ndrtuar n nj koh kur shqiptart nuk mund t zotronin makina private ndrkoh pallatet sot ndrtohen shumkatshe vend e pa vend pa patur nj plan urbanist efikas e largpams. Rrugt tona jan br problematike me kt dendsi makinash ku do gati 17 persona kan nj makin, por do t ndodh po qe se pasurohemi m shum e blihen m shum makina.
  Po kshtu mungesa e parkimeve sht nj ndr nxitsit kryesor t sasis s trafikut n rrugt tona. Nj shoferi I duhet t endet pr nj koh t gjat n Tiran pr t gjetur nj parkim, ndrkoh q prania e m shum vendeve pr parkime t shprndar n gjith Tiran do t ulte shum trafikun. Porse jo vetm q nuk parashikohen sheshe ndrtimi pr parkime por edhe nj pjes e mir e pallateve t reja ose jan ndrtuar pa garazhe ose garazhet I kan t shndrruara n dyqane.
  Nj tjetr mas q do t paksonte trafikun sht ndryshimi i infrastrukturs rrugore n Tiran. Ndrtimi I unazs s dyte dhe korridoreve t tjera q shmangin qndrn dhe lejojn makinat q t ecin n periferi e mos t kalojn medoemos afr statujs s Sknderbeut pr t shkuar pr shembull nga Durrsi pr n Elbasan. Prqndrimi I infrastrukturs n qndr ka br edhe q edhe trafiku t prqndrohet n qendr.
  Po kshtu trafiku I rregullt q on n trafik t tepruar vjen edhe si pasoj e shkeljeve t rregullave t qarkullimit dhe bllokimeve n kryqzime. Sikur policia ta rregullonte m mir qarkullimin dhe t eleminonte kaosin q shkaktohen nga semafort dhe polict q nuk funksionojn si duhet, do t kishim m pak trafik.
  Prpos shtjeve t trafikut, nj tjetr shkaktar I rndsishm I ndotjes sht mungesa e gjelbrimit. Parqet jan mushkrit e qytetit pasi ato mund t neutralizojn ndotjen q prodhohet. Por jo vetm q nuk ndrtohen parqe t reja pr t kompensuar pr zgjerimin urban t Tirans dhe t qyteteve t tjera, por edhe ato zona t gjelbrta egzistuese jepen pa t keq si sheshe ndrtimi ose jan t zaptuara nga ndrtime pa leje. Po kshtu pyjet shqiptare jepen n prdorim pa kurrfar kriteri e kontrolli dhe lihet q Shqipria te ket nivelin m t lart n Evrop t erozionit.
  Ndrkoh q trafiku dhe makinat mbeten problematike pr ambjentin, harrohet q smogu shkaktohet edhe nga djegia e plehrave, rrotave t makins apo gropat e glqeres pr t cilat nuk merret kurrfar mase. Pr m tpr q pjesa m e madhe e ndotjes nuk shkaktohet nga tymi I dal nga marmita e makins por nga pluhuri dhe pisllku q mbizotron npr rrugt tona dhe q ngrihet n ajr nga ecja e rrotave t makins. Nga nj an qndrojn ndrtimet e pareshtura q nuk pyesin pr lndn ndrtimore q prhapet anemban dhe rrugt e dmtuara nga makinat e rnda. Dhe n ann tjetr qndron paaftsia e kompanive t pastrimit q duhet t largojn pluhurin nga rrugt. Athere pse nuk merren masa t rrepta pr t siguruar pastrtin e rrugve?
  Nj tjetr nga shkaktart kryesor t ndotjes q me ose pa dashje lihet jasht vendimit t marr para pak kohe, sht karburanti. Pra nuk sht vetm vjetrsia e makins q shkakton ndotjen por edhe cilsia e benzins apo nafts, prania n t e ujit, squfurit apo lndve t tjera. Por shtja e karburantit nuk merret n konsiderat pasi n t cnohen interesa goxha t mdha dhe t ndjeshme q shkojn prtej dobis publike t cilsis s ambjentit.
  Pr rrjedhoj vendosja e barrs doganore m t lart duke u bazuar tek vjetrsia e makins sht nj veprim arbitrar q n fakt ka pak efekt. Aq m tepr q dihet se nj makin dallon nga tjetra edhe po qe se kan t njjtn vit prodhimi. Pra ka makina t vjetra q jan t mbajtura mir ose modele cilsore automjetesh t vjetra q nxjerrin m pak tym se makina t tjera q jan m t reja.
  Prvese sht veprim diskriminator pa ndonj dobi t madhe pr ambjentin, vendimi pr t vendosur taksa m t larta pr makinat e vjetra sht shoqruar nga nj sistem shum i komplikuar pr zhdoganimin. Ky sistem I turbullt do t lr shum hapsir pr arbitraritet dhe abuzime tek autoritetet doganore q ve ka pr t shtuar korrupsionin n dogana.
  N fakt si shihet qart ky vendim dmton interesat e individve t thjesht q kan ndr mend t blejn nj makin t lir sepse vetm at mund tI lejojn vetes dhe nuk ka pr t sjelle ndonj ndryshim n ndotjen e Shqipris por thjesht shrben si fasad e qeveris pr t treguar se ajo po merret me ndotjen. Pr t ulur si duhet nivelin e ndotjes duhet q pikspari t merren masa t tjera goxha radikale, mirpo kjo gj do t cnonte interesat e shum personave t rndsishm q fal qeveris s sotme jan br pothuaj t paprekshm.

Tema t Ngjashme

 1. Polict serb dshmuan pr krimet n Kosov
  Nga Florim07 n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 14-04-2009, 18:41
 2. 25 Krimet me te medha te shekullit.
  Nga vagabondo_nyc n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-03-2007, 16:42
 3. Krimet e Rnda: Miliona USD drog u investuan n Shqipri
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 19-07-2006, 10:37
 4. KE: "T dnohen krimet e rregjimit komunist"
  Nga Thatcher n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-02-2006, 10:24
 5. Del Ponte: Serbia e gatshme t gjykoj krimet e lufts
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-07-2004, 21:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •