Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-12-2004
  Mosha
  31
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Programe matematikore per kompjuter

  tung tung
  kam ndegjuar se ekziston nje program per pc qe te ben te mundshem zgjidhjen e detyrave te ndryshme permes pc dhe a ka mundsi te me tregoj nojkush se ku mund ta boj donwload nje program te till
  do ja dija per nder....nga angelhurt ju pershendes shume....

 2. #2
  i larguar
  Anėtarėsuar
  16-11-2002
  Postime
  1,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Njohuri te pergjithshme ne lemine e matematikes:
  www.math.com

  Pyetje eksperteve ne Internet:
  http://www.webmath.com/AnswerStore/index.html
  http://www.freemathhelp.com/forum/viewforum.php?f=2

  Programet e matematikes nuk i gjen dot falas, vec nese i shkarkon nga Kazaa:

  Maple 9.5
  http://www.maplesoft.com/products/ma...ent/index.aspx

  Math Success 2005
  http://www.computer-games-station.co...oups/10255.htm

  MATLAB 7 (po deshe program ne nivel ekspertesh)
  http://www.mathworks.com/products/ne...atures.html#ML


  Falas:
  http://freestatistics.altervista.org/math.php

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar StterollA pėr postimin:


 4. #3
  i/e pa regjistruar Maska e miri
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
  Postime
  300
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga angel_hurt
  tung tung
  kam ndegjuar se ekziston nje program per pc qe te ben te mundshem zgjidhjen e detyrave te ndryshme permes pc dhe a ka mundsi te me tregoj nojkush se ku mund ta boj donwload nje program te till
  do ja dija per nder....nga angelhurt ju pershendes shume....
  Shkruaje nje fjali te problemit ashtu sic eshte ne google, dhe do te gjesh zgjidhjet qe kane postuar te tjeret.
  Programet e mesiperme jane thjeshte per "arithmetike" pra duhet te dish si te zgjidhesh problemin me pare, me perjashtim te forumeve.
  Goodbye DEBUG, hello reboot...

 5. #4
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Miri, Maple, Matlab jane me teper se per "aritmetike". Modulet e tyre zgjidhin ekuacione te ndryshme por jo problemat e forumisteve. Sa Keq.

 6. #5
  i/e pa regjistruar Maska e miri
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
  Postime
  300
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Prof Dr SamSung
  Miri, Maple, Matlab jane me teper se per "aritmetike". Modulet e tyre zgjidhin ekuacione te ndryshme por jo problemat e forumisteve. Sa Keq.
  Lexoje me pare cfare thote postuesi i temes:
  "kam ndegjuar se ekziston nje program per pc qe te ben te mundshem zgjidhjen e detyrave te ndryshme permes pc dhe a ka mundsi te me tregoj nojkush se ku mund ta boj donwload nje program te till
  do ja dija per nder"

  Ky kerkon nje program per mendimin tim qe sapo te fusesh detyren ti zgjidhet (te paken ashtu e marr vesh une)
  Nje gje te tille MatLab, Maple nuk ta zgjidhin. Ka programe te tilla qe shkruan problemin dhe te jep zgjidhjen direk por jo Maple, apo MatLab. Sic te thashe me siper keto programe jane thjeshte per te ekzekutuar ekuacione, pra per llogaritje. Nuk jane te perkufizuar vetem per mbledhje zbritje integration derivation etj etj.... sa nje makine llogaritese por mund te programohen si psh. MatLab, por nuk mund te zgjidhin detyrat me shkruar problemin ti sic eshte. Mua me duket se "angel_hurt" thjeshte po kerkonte per nje program specifik per te zgjidhur problemet pra per ta shkruar problemin dhe per te marre pergjigjet, nese kjo eshte cfare kerkonte atehere MatLab nuk eshte per kete person.

 7. #6
  Shqiptar Maska e EdiR
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  963
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me sa kuptoj une ajo qe ke nevoje eshte Maple 9, Mathematica, ose MatLab. NUk jam shume i sigurt nese mund ti besh download papaguar por mund te kerkosh ne internet. Une preferoj Maple, dhe per me teper te jep mundesine te programosh vete se cfare duhte te zgjithesh.
  Pac fat dhe gjetsh c'kerkon.

 8. #7
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  miri ben nje .m file te automatizosh nje procedure te gjate e cila do perseritet ne nje problem tjeter.

 9. #8
  i/e pa regjistruar Maska e miri
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
  Postime
  300
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  .

  Nejse ndoshta e paskam keqkuptuar pyetjen. Nese kerkon programe per te zgjidhur detyrat atehere nuk do ta rrekomandoja MatLab ngaqe vete nga emri ky program eshte i nderlikuar dhe do te humbase kohe shume per dicka te lehte. Scientific Notebook eshte me i perdoruri tani per tani per te zgjidhur integrale, matrica, laplace transform, forier series etj etj... dhe eshte shume e lehte per tu perdorur, gjithashtu e lire per tu blere. MatLab zakonisht perdoret per probleme te komplikuara ose me mire te thuash projekte ku ne te shumten e rasteve ke nje "sinjal fizikal" si psh. voltage ose current dhe e perpunon ne MatLab, pra nuk eshte i rrekomandushem fare per anen teorike, vetem nese ke te besh me shume ekuacioni dhe don ti perdoresh keto ne te ardhmen, nje detyre te tille nuk ma merr mendja se ta caktojne ne universitet.
  Edhe nese ta caktojne do te thone vete te perdoresh filan program mos u bej merak por nese do thjeshte per llogaritje nje TI-89 ka fuqi sa nje program i Maple vetem se shpenzon kohe shume.

 10. #9
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Shembuj si mund <<te zgjidhesh>> detyrat e shtepise ne Matlab nga Kaaza-ni

  Kodi:
  %gjej x ne ekuacion kuadratic
  x = solve('a*x^2 + b*x + c = 0');
  
  %gjej x ne nje ekuacion te tille
  x = solve('p*sin(x) = r');
  
  %gjej x ose y ne ekuacion me 2 variabla
  [x,y] = solve('x^2 + x*y + y = 3','x^2 - 4*x + 3 = 0');
  
  %ose gjej te panjohurat a,u,v ne te tille ekuacion
  [a,u,v] = solve('a*u^2 + v^2','u - v = 1','a^2 - 5*a + 6');
  
  %ose keshtu!
  [x,y] = solve('sin(x+y)-exp(x)*y = 0','x^2-y = 2')
  
  % derivati i x^3 sa eshte?
  diff(x^3);
  
  %integrali i x^3? Mos harro boundary!!!!!!!!!!! 
  int(x^3);
  
  %me ekuacionet diferenciale;
  y = dsolve('Dy = -a*y') %%%'D
  
  %% konditat e para(si thuhet ne shqip initial conditions?) 
  y = dsolve('Dy = -a*y','y(0) = 1'); 
  
  
  %with second derivative
  y = dsolve('D2y = -a^2*y', 'y(0) = 1, Dy(pi/a) = 0')
  
  % A nonlinear equation produces two solutions in a vector.
  y = dsolve('(Dy)^2 + y^2 = 1','y(0) = 0')
  
  %ose generate a possibly familiar test matrix, the 5-by-5 Hilbert matrix.
  H = sym(hilb(5))
  H =
  [  1, 1/2, 1/3, 1/4, 1/5]
  [ 1/2, 1/3, 1/4, 1/5, 1/6]
  [ 1/3, 1/4, 1/5, 1/6, 1/7]
  [ 1/4, 1/5, 1/6, 1/7, 1/8]
  [ 1/5, 1/6, 1/7, 1/8, 1/9]
  
  % The determinant
  d = det(H);
  
  % Find the characteristic polynomial.
  p = poly(H);
  
  % Try to factor the characteristic polynomial just found.
  factor(p);
  
  % Compute 50 digit numerical approximations to the eigenvalues.
  digits(50);
  e = eig(vpa(H));
  Ne Matlab hiq << ; >> ne fund te komandes te shikosh rezultatin;

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e paperino
  Anėtarėsuar
  04-08-2006
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ne fakt mua do te me bente pune nje program sic thote miri qe ta shkkruash ushtrimin dhe te jape zgjidhjen.a mund te me ndihmoje njeri.

 12. #11
  ThE KinG Maska e Imperator
  Anėtarėsuar
  23-04-2007
  Vendndodhja
  Albania
  Postime
  448
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Se pari dua te te them qe duhet te kesh njohuri te mira rreth fushes se matematikes, pasi nqs nuk ke njohurite e pergjithshme, nuk di teoremat kryesore etj ai program nuk te ndihmon aspak, perkundrazi te demton shume.

  Sa per ate qe kerkon ti, kam une nje program i cili eshte i vlefshem kryesisht per Analizen Matematike, sado e avancuar qofte ajo. Programi sherben per zgjidhjen e Funksioneve te Thjeshta, Funksioneve te Perbera, Funksioneve me shume Variabla, Vazhdueshmerine e Funksionit, Limitet, Derivatet e Thjeshta te Funksioneve, Derivatet e Perbera te Funksioneve, Integralin e Pacaktuar dhe te Caktuar, Variacionin e Funksionit dhe zgjidhjen e Integraleve te 2-fishta e 3-fishta. Pra eshte nje program qe studion gjeresisht funksionin.

  Tani per momentin nuk e kam me vete, por shume shpejt do te ta dergoj une programin ne fjale. Por nqs nuk ke njohuri te mira teorike rreth Analizez Matematike ben mire mos perdoresh kete program pasi do te te demtoje shume.

  Imperator
  Albanian Perandory

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e arianit_real
  Anėtarėsuar
  07-08-2006
  Postime
  134
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Egziston programi i cili eshte shume i mire , dhe besoj se te ndihmon edhe MathXpert i cili gjenet ne forum besoj

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e reflex01
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Scientific Notebook

 15. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-05-2010
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  fakullteti elektro-kumpjuterike

  a ka mundesi dikush mem tregu per fakulltetin elektro-kumpjuterike.
  cilat land i kmei per tri vitet a eshte zor etj .
  me respekt adonisi

Tema tė Ngjashme

 1. Si pastrohet kompjuteri nga reklamat dhe spiunėt
  Nga edspace nė forumin Trajnim & leksione
  Pėrgjigje: 305
  Postimi i Fundit: 27-02-2016, 12:16
 2. OpenCD (programe cilėsore me burim tė hapur, shqip)
  Nga helios nė forumin Lajme nga informatika
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-11-2008, 07:58
 3. Ofertat me te reja per pune
  Nga ganoid nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 21-01-2005, 12:30
 4. Programe pėr tė gjetur diēka shpejt nė kompjuter
  Nga benseven11 nė forumin Trajnim & leksione
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-06-2003, 14:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •