Close
Faqja 3 prej 14 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 269

Tema: Ateizmi

 1. #41
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Askush nga ateistet nuk thote se besohen vec ato gjera qe jane te deshmueshme me epruveta e tjera. Kjo eshte genjeshter ne emer te Allahut. Ateisti nuk mohon ekzistencen e ndjenjave. As nuk mendon se keto provohen ne epruveta e me formula. Ai thjesht fetareve u thote:

  Mendon se Allahu eshte Krijuesit? Atehere deshmo!
  Mendon se Kurani eshte libri i tij? Atehere deshmo!
  Nuk mudesh? Atehere merre librin e Zotit tend dhe shporru!

  Vetem kaq ben ateisti. Asgje me shume. Tjerat jane genjeshtra te njerezve qe besojne Allahun dhe mendojne se Allahu eshte kriminel dhe aprovon genjeshtra e njollosje ne emer te tij. Fetaret nuk thone se Zoti eshte ndjenje. Por thone se eshte konkretisht ekzistent ne menyre fizike. Ndaj nuk mund te krahasohet me ndjenjen. Perdredhje, ndotje, llomotitje ne emer te Allahut jane keto. Kot. Ketu eshte varri i teorive fetare. Nese matemi me parametra shkencor, ketu ngordhe feja. Pike.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Njė herė thua se gjithcka duhet tė dėshmohet me shkencė e formula,
  hajt pra ma dėshmo ti "si i mencur", ngase ata tė mėdhenjtė se kanė
  bėrė dot e as do e bėjnė ndonjėherė, hajt ti ma dėshmo e llogarit pra!?

  Eksperimenti pėr ardhjen nė ekzistencė tė gjithėsisė u bė, kushtoi shumė,
  por duke pasur atome, por aspak nuk mund tė pėrgjigjen se nga dolėn ato
  atome?!
  E pra, pėr tė qenė nė diskutim me ty, unė duhet tė jem njė kokėtul
  pastaj t'i tė pranosh diskutimin me mua,
  hmm, shumė tė mencur jeni ju, vec
  e juaja shkon, pra kėsaj i thonė egopati, se vetėm ju si thoni, qoftė e marrė
  edhe nga shkenca e gabuar qė thirret nė emėr tė shkencės.


  E thjeshtėsova dhe ta dėshmova nė mėnyrė logjike e filozofike, se pėr ndryshe
  nuk mund t'i pėrgjigjesh pyetjes sė ekzistencės sė universit, pra nga erdhi copa e
  parė, pyetje pa pėrgjigje (edhe nga shkencėtarėt mė tė mėdhenj kushdoqoftė)!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Scion : 20-06-2011 mė 08:58

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga ;2880077
  Mendon se Allahu eshte Krijuesit? Atehere deshmo!
  Mendon se Kurani eshte libri i tij? Atehere deshmo!
  Argumentin logjik mė tė fortė ta kam dhėnė, por thashė ngase kur flas unė
  timpanėt e veshėve tu e kthejnė nė impulse tjera, kjo dmth. se ke problem
  me veshėt (nė rastin konkret me retinėn e syve, ngase ta kthen pėrthimin
  e dritės nga ana tjetėr). O ti i mjerė, nga erdhi atomi i parė?! Ma thuaj njė
  sistem ose njė libėr qė ka mbetur i paprekur dhe mrekulli pėr shekuj me rradhė?!
  Zbulimet mė tė mėdha janė bėrė nga ky libėr, psh. njė ta dėshmoj, ajo e gishtave
  dhe identifikimi nė bazė tė tyre, se mbi shpinėn e mushkonjės ka dhe njė insekt...

  Por, kur tė shėrbehen kėto, sikur me ti tkurrė muskujt e trurit, ndalet impulsimi
  dhe informatat nuk pėrcohen nė tė. E kjo ėshtė shkak i errėsirės nė bindjen tėnde.  Dua tė them dicka, se unė nuk do ndalem kurrė se dėshmuari e asnjėherė nuk do
  tė idhnohem me shqiptarė, ngase pak lexojnė e shumė flasin, e cka ėshtė ajo mė
  e keqja, se po ti thuash dicka qė ėshtė kundėr "tė vėrtetės sė tij", e nėncmon dhe
  cka ėshtė kundėr "fjalėve tė tij tė sakta", atė e nėnvlerėson. Pra, asnjėherė nuk
  din tė thotė se, jo ti dost e ke me vend, e unė e kam gabim. Kjo nuk ndodh.

  Mund tė replikosh me veten sa duash, nuk dmth. se replika dėshmon se je i fortė,
  por tė them se mė tepėr se ti e kam kėrkuar tė vėrtetėn, e nuk mund tė bindėsh
  njė njeri qė kalon natė tė tėra duke arsyetuar e analizuar cėshtje tė pėrgjithėsuara.
  E ti nėse e don dhe je "ateist", lexo biografinė e amerikanit Bilal Philips, pastaj ec
  e diskuto me mua, se jam pas tij menjėherė qė e kam kėrkuar aq shum tė vėrtetėn.

  E di se nuk do ta lexosh, por tė cek se ky ka qenė ateist, marksist, leninist, o krejt ato
  sisteme i ka pėrshku, e me drogė, e me krejt cka mban toka, prapė islamit iu kthye.

  Me fat, e di dhe cka do tė vazhdosh pallavrat, kot tė flasėsh gjithė ditėn.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ermedin : 30-09-2010 mė 12:29

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O marduk, a u lodhe a si je a ? Po ēa paske kallxue keshtu rreth hawkinsin ? Prej kurit je bo pejgameri tina ?! Se un sepaskam dit, se pa ti thon dy llafe n'tybe ne paqa lanen !

  Pse e kundershton iden qe mund te ket Nje ZOT i cili na vendosi ne tok per te na sprovuar ? (Pyetje e thjesht kjo).

  T'pershenes.
  Me ateiste kurre nuk e diskutoj ceshtjen e ekzistimit te hyjnitetit.
  Me trego mua e me bind se si ka filluar ekzistenca qenesore me rradhe?!
  Ngoni dyt ti Ilirian edhe Ermedin...

  Une ne ate teme te Hawkingut kam bisedu shum sa qe kerkan nuk e pashe qe foli dicka me shume se sa une tek ajo teme. E kjo po me habit pse po e i gjuni di postime mosvet katastrofale kur nje Teme me te leht s'po mundeni me e kuptu e po hyni menjeher ne Temen Ateizmi? Sa qe per juve Ateizmi eshte shum shum i pakuptueshem sa qe e mendoni qe eshte vetem i keq edhe kurgja tjeter, se vet juve n'kry ju ka hy qe Ateizmi ose ai term qe e Mohon Zotin qithqysh duhet me u quajt i keq Blasfemik, Mefistofelik...

  Edhe per Stephen Hawkingun kam lexu disa sene jo vetem per ate por edhe vete Universin qe na jena vetem nje pik shum e vogel qe na rrethon ky Gjigand Hapesinor. E qeky Hawkingu i ka shki goxha do men deri sa ka ardh te qeshtja "Big Bang" e ju me nje fjal menjher e hudhni posht te gjithe mundimin qe e ka ba ky Shkenctar, dhe si gjithmon qe s'harrohet fjala e famshme: Allahu e beri. Qetu mue me lind njefar negativiteti tek ju se vetem Zoti THA: Dhe ajo u be. E Shkenctart, Fizikantet dhe Filozofet goxha e shkrijn trurin per qeto sene e ju dilni me Dogmat Fetare e hudhni posht sa qe s'e lodhni trunin me shum vetem me nje Fjal ZOT.

  Universi eshte shum e kuptueshme qe Njerzimi hala duhet me shkri mend per kete qeshtje qe na intereson te gjitheve, por me njohurit sa kemi po jan shum interesant dhe kjo po na ndryshon mendjet shum njerzve dhe po na qon me nje hallk me te madhe sa qe po ka edhe konflikte Fetare dhe Shkenctare. E ketu problemi po eshte qe po ka mendime t'ndryshme qe s'po mundet me u pranu disa gjera. Po okej s'po tham tash me e besu Shkencen si rezultat me i sigurt, por as ne anen tjeter Fejen qe mendon me Hyjni. Por mue mendimi im eshte qe te mendoj, se mendimi i paraprin Besimit...dhe per Mendim duhet shum shuuuuum me lexu e me shkri tru, e s'po du me u mbyll me ate Besim qe me fut menjher vetem nje Hyjni e ka ba edhe kurgja kerkujt.

  Per Universin une e mendoj personalisht se s'po du me i fut te gjithe se ka mendime teper t'mdhaja dhe hala Shpjegimi kryesor s'u dhane per Universin i sakte si 100%. Por une mendoj qe Universi ka ardh si shkak: Materje dhe AntiMaterje me percjellje te Energjis. Keto tri land te para jane baze, sa qe ne Hinduizem permendet tri ligje Jetesore te Ekzistences se kesaj Gjithesie: M-Akara, U-Kara dhe Ma-Kara. Pra Materja e Antimaterja si shkak i pare dhe Energjia si shkaku i dyt dhe i trete per Universin e ben qe Materja te kete negativitet ndaj Antimaterje e kjo e ka bere Energjin dhe me kete Energji e ben qe qe te shperthej "Big Bangu" se Materja dhe Antimaterja nuk munden bashk qe te qendrojn se jane teper te pa qendrueshme nga Njera-Tjetra, e kjo e ka bere qe Energjin qe jete ndermjet tyne. E prej kesaj Universi eshte si shkak dhe Koha-Hapesire. E prej kesaj Kohe dhe Hapesire gjerat kan levizin dhe kan ndryshu jo me muaj, jo me vite por me miliona vite. Sepse eshte nje proces shum i shpejt ne levizje por nje proces i ngadalt ne Ekzistencen; Jete. E per kete shkak e kemi Evolucionin qe e tregon shum mire qe Evolucioni eshte proces i ngadalt por qe ka efekt dhe e ndryshon cdo levizje ne Materje te gjalle. E kur po dihet qe nje Univers Gjigant po eshte ne gjenjde me Evolu duhet me Evolu gjithqysh edhe Planetet se perndryshe s'ka ekzistim asnje Planet ose Sistem Diellor. E kur e kuptojm qe po te Evulon nje Planet duhet me u kuptu qe Evoluon edhe Jeta mbrenda ati Planeti se ndryshe s'ka qysh me ndodh Jeta ne kete Univers. Demokriti njeri nder Atomistet me te fort te gjitha kohrave pate thene: "Nxehtė dhe ftohtė, janė opinione; atome dhe hapėsirė ėshtė realiteti." Evolucioni ndodh ky eshte fakt qe s'heket ne kete Univers se faktet qe i kan gjete ne Planetin Mars thojne se jete ka pas por s'ka pas nxemje nga Dielli te majftueshme dhe per ate jeta ne Mars u ndal. Ne qoftese nuk besoni qe ja postoj nje lajm interesant rreth Marsit se cka thojne Shkenctart: Vėzhgimet disa mujore tė shkencėtarėve mbi shkėmbinjtė e quajtur “Nilli fossae” nė anėn e errėt tė planetit Mars, arritėn nė pėrfundimin se aty mund tė ketė fosile tė ruajtura nė shkėmbinj.

  Hipoteza e studiuesve bazohet nė paralelizmin me zbulimet e bėra nė Tokė, pikėrisht nė Australi, ku janė gjetur edhe mbetjet mė tė hershme tė gjallesave parahistorike nė planetin tonė.

  Sipas tyre, nė tė njėjtėn mėnyrė mund tė dėshmohet jeta e hershme nė Mars. Shkencėtarėt e botuan studimin e tyre nė revistėn “Earth” dhe “Planetary Science Letters”, ku thuhet se shkėmbinjtė janė tė vjetėr mbi 4 miliardė vjet, pėrkatėsisht sa treēereku i jetės sė vetė planetit Mars.

  Hipotezat se nė Mars ka ekzistuar jeta janė pėrforcuar kohėve tė fundit, duke u nisur edhe nga zbulimi i karbonit nė vitin 2008 te po tė njėjtit shkėmbinj.

  E qekjo me len medyshje ndaj asaj Shkencore dhe Hyjnore.

  Edhe nje shkak tjeter E Keqja dhe E Mira vjen si Rezultat i Zotit. Qysh? Se E Keqja eshte ana jo e mire e pozitiviteti qe bon negativitet ne jeterat tona. E E Mira ben Pozitivitet ne jeterat tona. E mbrenda se Keqes dhe se Mires e gjejm Filozofin e Fejes dhe Konceptim ZOT. Sa qe prej Te Keqes dhe Te Mires i ndajm ne dy kuptime se E Keqja dhe E mira nuk munden te jene bashke sikurse nuk munden te jete Materja dhe Antimaterja e me kete behet Universi. I njejti sen qysh nuk mundet me u kan E Keqja me Te Miren ndodh Faktori Zot. Kjo eshte nje filozofi shum interesant sa qe i lidh Fejen me Shkencen per Filozofit e tyre. Por ne qoftese nuk eshte keshtu atehere te koka shum Dilem e madhe ndermjet Universit dhe Zotit...

  Kjo ke kuptimi im qysh e mendoj dhe qe Ateizmi qysh e mendon pa Hyjni. Se Ateizmi s'pranon as Shpirt, as Fantazma, as Zot, as Djall, as Parajs, e as Ferr. Keto jane vetem pjell e Imagjinates se njeriut qe te ken pushtet ndaj te Dobteve dhe te jen te Fortit qe triumfojn. E per ate edhe n'dit t'sotit po qohen njerzit Parula STOP ndaj Ngrohjes Globale ne Jetet tona (Sundimi i te fortit ndaj te dobtit).

  Por une e kam nje mendim interesant rreth Kuranit se cka thote per Universin atehere shkojm me disa pika t'shkurta me Suret qe i postoj:

  Qielli apo toka u krijua e para?


  Toka

  2.Suretu Al-Bekare
  29. Ai (All-llahu) ėshtė qė pėr juve krijoi gjithēka ka nė tokė, pastaj vullnetin e vet ia drejtoi qiellit dhe i bėri ata shtatė qiej. Ai ėshtė i Gjithėdijshmi pėr ēdo gjė.

  Qielli

  79.Suretu En Nazi'at
  27. A ėshtė mė i rėndė rėndė krijimi juaj apo ai i qiellit? E Ai e ngriti atė!
  28. Ngriti kuoėn e tij dhe e pėrsosi atė.
  29. Natėn ia errėsoi e ditėn ia ndriēoi.
  30. E pastaj tokėn e sheshoi.
  31. Dhe prej saj nxori ujin e saj dhe kullosat e saj.

  Keto ken disa nga Suret e Kuranit ''Famelart'' shkojm prap me disa Sure qe tregon qe Toka eshte e sheshte, pra e Shtrir, por ku e shtrir more?

  (27:61) A ėshtė Ai qė tokėn e bėri vendqėndrim e nėpėr tė rrjedhin lumenj, dhe asaj (tokės) i bėri (male) pėrforcuese, dhe nė mes dy deteve bėri ndarje. A ka pėrveē All-llahu zot tjetėr? Jo, por shumica e tyre nuk e dinė.

  (71:19): All-llahu juve ua bėri tokėn tė sheshtė.

  (13:3): Dhe ai ėshtė, i cili tokėn e shtriu, dhe nė tė krijoi kodra e lumenj dhe prej secilit frut bėri dy lloj (ēift), bėri qė nata ta mbulojė ditėn. Vėrtet, nė gjithė kėtė ka fakte pėr njerėzit qė thellė mendojnė.

  (15:19): E tokėn e kemi shtruar dhe nė tė kemi vuar kodra dhe kemi bėrė qė nė tė tė mbijnė bimė tė caktuara tė tė gjitha llojeve.

  (91:5-6): 5. Pasha qiellin dhe Atė qė e ndėrtoi atė! 6. Pasha tokėn dhe Atė qė e shtriu atė (e sheshoi)!

  (79:30): 30. E pastaj tokėn e sheshoi. 31. Dhe prej saj nxori ujin e saj dhe kullosat e saj.

  Une nuk i kam te kjart keto Sure se si e kan menduar Vargjet Kuranore per Token...?

  Por ne qoftese mendoni se Tokes ja ka msy me ate qellimi Zoti per krijimin e Atmosferave tona qe e bejn token te mbrojtur nga rrezet infra te kuqe qe thote 7 pale qiej eshte shum gabim. Se toka si mbeshtjelles te mburojes i ka 5 ato jane:
  Ekzosfera
  Termosfera
  Mezosfera
  Stratosfera
  Troposfera

  Shume nje gabim i madh ketu sa qe po me del ne dilem qe ne klasen e 6 Gjeografin qe e kam msu shum ma e mire sa Libri ''Famelart'' qe e besojn 1 Miliard e 800 Milion Banor.

  Tani nje Gabim tjeter eshte qe tregon per Ditet se per sa e ka kriju Zoti Universin, Diellin dhe Token. Aty thote per 6 dite te 3-at. Qysh? Une se kam iden me Fe. Por me Shkenc po. Universi si i vjeter qe konstatohet prej Shkenctarve per 13.4 Miliard vite per Token tregohen statistikat qe ben Krijim i tokes eshte 4.3 Miliard vite i vjeter pra ato 6 dit qe i tregon Kurani po bin ne uje apo ndoshta gabohem? Pra Shkenca qe na jep keto t'dhana Feja dhe Zoti menjeher bin n'uje sa qe vetem nje i Cmendur i Beson ketyre Dogmave Fetare pa kurfar koncepti t'jetes.

  Shkojm me nje Perkufizim te Zotit sa qe Ateizmi shum mir na shpjegon disa gjera se Zoti ne te vertet shum veshtir eshte me u besu thellesisht ne Zemrat Tona. Por per Siperfaqesisht shum leht eshte me e besu. Keto perkufizime ndaj Zotit i kam marr nga Faqja Ateistike sa qe me kan dhane rast te mesoj me shum rreth aftesis sime qe ta Mohoj Zotin, e ai kulleri ma nalt thote pse po e mohon Zotin. Ku mos me mohu kur s'po pershtat be burr n'jete, kur s'mundesh me gjet kuptimin me te let te Zotit ne veten tone. E kjo me ben qe ta mohoj Zotin qe te mos te kem mbeshtjetje tek dicka qe nuk ekziston, por ekzistoj une vet. Shkojm me Perkufizimin e Zotit:

  "Zoti ėshtė ai qė ėshtė! Gjithēka qė ne njohim, ai ėshtė tjetėrgjė. Ai ėshtė qenie mbinatyrore, e vetėdijshme, e vullnetshme, krijues i gjithėsisė, i gjithėfuqishėm, i gjithėdijshėm, i gjithėndodhshėm e i gjithėndodhur, gjithmirėdashės, jolėndor, i pėrtejshėm (transendent), i pakonsumueshėm, i pėrsosur, i pėrjetshėm, pa fillim e mbarim, i pakohė (i pakushtėzuar nga koha, tej kohe), i panevojė (qė s'ka nevoja)."

  ku X = "zot"

  Duke e marrė pikė pėr pikė kėtė parashtrim (dhe supozim, pasi nuk pėrmban bazė faktuale, pėrndryshe do tė ishte provuar tashmė nga ana empirike dhe s'do tė ekzistonte kjo temė):

  1
  Zoti ėshtė ai qė ėshtė!
  Ky ėshtė sofizėm i thjeshtė, nuk sqaron e as nuk ka vlerė shpjeguese. I tė njėjtės vlefshmėri ėshtė dhe ēdo "Unė P(4&*&^ jam ai qė jam".

  2
  Gjithēka qė ne njohim, ai ėshtė tjetėrgjė.
  Sipas kėsaj "zoti" ėshtė e panjohura X. Kjo pikė ėshtė kyēe dhe bie nė konflikt me ēdo shpjegim tė mundshėm nė pohore apo mohore qė vijon mė tej nė parashtrim.

  Ēdo besimtar pasi ka pėrdorur kėtė pikė, nuk mund tė japė mė asnjė shpjegim tė mėtejshėm se ēfarė ėshtė apo nuk ėshtė X-i, pasi sapo ka caktuar se X=X, i panjohshėm, duke u vetėcaktuar injorant nė njohjen e "zotit" dhe i pavlefshėm pėr tė predikuar asgjė nė lidhje me "zotin" e tij personal.

  3
  Ai ėshtė qenie...
  Sipas konceptit tė ekzistencės, X duke qenė qenie, detyrimisht ose ėshtė materie, ose ėshtė energji, pėrndryshe nuk ekziston! Ekzistenca (tė qenit) pėrfshin vetėm kėto dy trajta.

  Duke qenė ose materie ose energji, X ėshtė i ndijueshėm dhe i matshėm dhe kjo kundėrthotė pikėn 2.

  4
  Ai ėshtė qenie mbinatyrore

  ku Y = "mbinatyrė"

  Kėtu ka njė fatalitet qė nė shikim tė parė. Qenia ėshtė diēka natyrore, pra ekzistencė lėndore, apo energjike. Kur thuhet qenie mbinatyrore ajo qė sillet nė diskutim ėshtė njė qenie qė nuk ka vetinė kryesore tė qenies, vetė tė qenit, vetė ekzistencėn, pasi qė tė jesh mbinatyror do tė thotė tė jesh tej natyrės a jashtė natyrės, tė mos kesh veēori tė natyrės e tė mos i nėnshtrohesh ligjėsisė dhe koncepteve tė natyrės (ekzistueshmėrisė, fuqishmėrisė, arsyeshmėrisė, mendueshmėrisė, qėllimshmėrisė, etj.). Pėrderisa Y nuk i nėnshtrohet ekzistueshmėrisė, rrjedhimisht dhe ēdo element i supozuar "mbinatyror" nuk ekziston! "Nuk ėshtė i natyrės", do tė thotė "nuk ėshtė". Mbinatyra ėshtė njė fjalė tjetėr pėr tė thėnė iracionalitet, jorealitet, mosekzistencė!

  Pa iu nėnshtruar dot arsyes, perceptimit dhe as konceptimit as nuk mund tė flitet rreth Y; dhe vetė togu qenie e mbinatyrshme ėshtė koncept i pavlefshėm, pasi vetė qenia me aftėsinė e tė qenit (ekzistencės) ėshtė koncept natyror, kėshtu qė detyrimisht jombinatyror.

  e vetėdijshme, e vullnetshme, krijues i gjithėsisė, i gjithėfuqishėm, i gjithėdijshėm, i gjithėndodhshėm e i gjithėndodhur, gjithmirėdashės, jolėndor, i pėrtejshėm (transendent), i pakonsumueshėm, i pėrsosur, i pėrjetshėm, pa fillim e mbarim, i pakohė (i pakushtėzuar nga koha, tej kohe), i panevojė (qė s'ka nevoja)."
  5
  Vetia si "krijues i gjithėsisė" bie ndesh me pėrsosmėrinė dhe/ose panevojshmėrinė. Nėse X ėshtė perfekt/jonevojtar atėherė X nuk ka asnjė nevojė pėr tė pėrmbushur, gjė qė hedh poshtė kryerjen e ēdo veprimi nga ana e X e aq mė tepėr atė tė krijimit tė njė gjithėsie.

  6
  Nėn kėtė drejtim, gjithėsia si koncept e pėrkufizim pėrfshin gjithēka, pra detyrimisht dhe X-in. Nėse X krijoi gjithėsinė atėherė dhe X u krijua gjatė krijimit, gjė qė do tė thotė qė nuk ėshtė i pakohė apo qė nuk ėshtė i pėrjetshėm. Kjo bie ndesh dhe me fillimin dhe mbarimin e X-it pasi detyrimisht me krijimin X ka dhe fillim.

  7
  Gjithėfuqia si abstraksion mė vete ėshtė absurditet pasi vetėzhvlerėsohet. Nė rastin mė tė rėndomtė, X qė bėn gjithēka do tė kishte tė pamundur tė mosbėrit e diēkaje. Kjo ėshtė shprehur nė kohėn e duhur dhe nga poeti romak Lukreci nė frazėn: "Nėse "zoti" mund tė bėjė gjithēka, a mund tė bėjė njė gur aq tė rėndė sa tė mos ta ngrejė dot? Nqs. e bėn atėherė ka diēka qė "zoti" s'e bėn dot, nuk e ngre dot gurin. Pra, "zoti" nuk ekziston."

  8
  Gjithėdija ėshtė po ashtu vetėzhvlerėsuese pasi X nuk mund tė dijė/njohė emocionin e habisė. N.q.s. X di/njeh gjithēka prej pėrherė, atėherė nuk ka si tė jetė habitur ndonjėherė e pėr pasojė nuk ka si tė njohė se ē'ėshtė habia, gjė qė sjell njė mosdije nė ekuacion dhe hedh poshtė gjithėdijen.

  9
  Gjithėdija bie ndesh me gjithėmirėdashjen dhe pėrsosmėrinė. Nėse X njeh gjithēka dhe ėshtė perfekt si dhe gjithėmirėdashės, atėherė X e ka tė pamundur tė njohė ligėsinė, urrejtjen, mėrinė, cmirėn, egėrsinė, dinakėrinė, etj.

  10
  Gjithėmirėdashja bie ndesh me gjithėdijen dhe gjithėfuqinė, sepse nėse X do tė ishte gjithmirėdashės atėherė X nuk do tė lejonte tė keqen. Pėrndryshe: 1) ose X nuk e njeh tė keqen, pra nuk ėshtė i gjithėdijshėm, ose 2) X e ka tė pamundur ta parandalojė tė keqen, pra nuk ėshtė i gjithėfuqishėm, ose 3) X e krijon vetė tė keqen, pra nuk ėshtė gjithėmirėdashės. Kjo ėshtė dhe teza e famshme e lashtė e Epikurit kundėr X-it judaik.

  11
  Gjithėdija bie ndesh gjithashtu dhe me gjithėfuqinė apo vullnetshmėrinė, pasi nėse X di qė mė parė gjithēka qė do tė ndodhė nė vijim, ai nuk mund tė bėjė asgjė nė tė tashmen, pra nuk i mbetet tjetėrgjė pėrveēse tė jetė shikues/robot i asaj qė di qė do tė ndodhė. Gjithėdija hedh kėshtu krejt poshtė gjithėfuqinė. Nėse X ka mundėsi tė veprojė nė tė tashmen duke shkelur parashikimin e gjėrave, atėherė gjithėfuqia/vullnetshmėria hedh poshtė gjithėdijen.

  12
  Gjithėfuqia bie ndesh me gjithėdijen dhe nė rastin e njohjes sė emocioneve apo ndjesive tė dobėsisė, pamundėsisė, frikės, mėrzisė, sėmundjes, zhgėnjimit, shpresės, etj. pasi kėto rrjedhin vetėm nga pafuqishmėria.

  13
  Gjithėdija bie ndesh dhe me jolėndshmėrinė, pasi X duke mos qenė lėndor nuk ka se si tė dijė si tė notojė, ecė, fluturojė, vrapojė, kalėrojė, fėrkojė, e tė ēdo lloj veprimtarie tjetėr qė pėrftohet vetėm nėpėrmjet lėndshmėrisė.  Kėto janė disa nga kundėrshtitė qė hasen nė "pėrkufizimin" e termit "zot" mė lart me terma qė i pėrdorin rėndom fetarėt. Mund tė gjenden nė atė parashtrim dhe shumė tė tjera tė brendshme ose me ndėrvarje. Ja vlen tė bėhen disa pėrpjekje qoftė dhe veē pėr stėrvitje mendore.

  UNE NUK E KAM PER DETYR PER ME JU NXAN NGUSHT A DICKA POR KETE POSTIM E KAM PA PER SHUM NJERZ KETU QE TE JEN ME OPEND MIND SE QYSH PO E SHOH PO E BESONI ZOTIN VETEM SA ME PAS MESHIR PREJ TIJ OSE T'IA LEHTESONI VETES MENYREN E JETESES. POR PRAP GABOHENI MENYRA E JETESES VJEN PREJ MENDIMIT DHE LEXIMIT KJO TE BEN QE KESH NDERGJEGJE DHE TE BEN TE FORT DERI NE FUND TE JETES TENDE. PRA KETE, KETE GJE E BEN NJE: ATEIZMI.

 5. #45
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Ja cka gjeta per dy minuta lexim ne Kuran:

  30:5: Allahu ndihmon ke te doje; ai eshte i plotfuqishmi, i meshirshmi.

  30:7: Ata (njerezit) njohin vetem pjesen e skajshme te jetes ne kete bote, pasjeten nuk e njohin e nuk e mendojne.

  30:8: Po a nuk kane menduar ndonjehere mbi kete gje ne vetevete? Allahu ka krijuar qiejt dhe Token dhe ate qe eshte ne mes ne mencuri dhe per nje kohe te caktuar.

  30:15: Por persa u perket atyre qe kane besuar dhe bere vepra te mira, ata do te behen te lumtur ne oborre (Parajse).


  Ne vend se te kerkoni deshmi "logjike" per mendimet e ateisteve, teorite e Big-Bangut, kerkoni deshmi per keto pohime se pari. Cilat deshmi i kemi qe Allahu eshte i plotfuqishem e mershirshem? Cilat deshmi per pasjeten? Cilat per krijimin e "qiejve" dhe tokes dhe gjerave ne mes nga Allahu? Cilat per oborret e Parajses?

  Asnje te vetme s'e keni.
  E kinse kerkoni debatim ne baza shkencore.
  Vrap ne xhami se ketu ju perpin logjika me fe e me "Zot" e me cfare keni.

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Chino s'po kam kohe shum me u kqyr, e duhet me hulumtu me shume rreth Kuranit edhe pse e kam lexu, por s'po muj ti mbaj ne mend disa Sure qe permbajn shum gabime dhe bejn jo Barazi por jo Barazi. Jo vetem Kurani por edhe Bibla. Por koha po e bon t'veten po duhet me u kan edhe tjeter ka si aktiv, se vetem ne Forum s'po muj me u kqyr. Por kur kam kohe do jem ksajde me i shpordh Besimtart. Por cfare mundeni ju postoni ketu, qe te jene per te gjithe te kuptueshme dhe te mundemi ta shpjegojm ate qe eshte gabim dhe ta tregojm ne pah.

  Te Pershendes Chino per mundimin qe e ke ba.

 7. #47
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Sigurisht o vella. Ka plot sure qe thyejne pothuajse cdo rregull shkencor. Por une po i mar ato cfare po i gjej spontanisht, per te treguar se s'ka nevoje te selektosh Kuranin ne "te gabueshme" e "pa gabueshme" fare per te treguar absurditetin e kesaj feje. Nga ne jobesimtaret kerkojne deshmi shkencore per saktesine e Big-Bangut, por flatulimet e Kuranit i shohin si te sakta. Po cilat deshmi i paskemi per to?

  Perralla te Kuranit. Kurani leshon fjale si lopa bajgen e kerkon pastaj nga tjeret te deshmojne mossaktesine e tyre. Hahaah te shkoj une ne fund te univerzit te kerkoj deshmi se nuk ka pasjete apo parajse. Jo o koketula. Kurani ju ka demtu cdo qelize qe funksionon ne tru. Kurani duhet te deshmoje se ka pasjete, ka kete e ka ate. Jo neve te kunderten. Nese nuk deshmon Kurani (muslimanet), pohimet mbesin perralla. Shikuar shkencerisht, po. Shkenca nuk njeh parim i cili thote se budalla nuk ka te drejte te jete budalla. Asaj nuk i intereson, ne beson ti apo si beson. Sa per shkencen mund te besosh edhe ne kali. T'i atestosh atij te gjitha vetite qe ia ateston Kurani Allahut. Kjo s'e pengon shkencen, nuk e ben ate qe te vije e te sulmoje besimin tend deri ne zhdukje fizike. Por ne ate moment qe i reklamohesh shkences me kete besim tendin, ajo t'i tregon kufite. Kerkon deshmi. Po s'i solle, e quan besimin tend ose halucinacion, ose paranoje, ose perralle. Kaq e lehte eshte tere kjo puna mbi "fjalen e Allahut". Shkencerisht: Perralle prej fillimit deri ne fund.

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  E para: nėse njė shkencėtar ka dhėnė njė mendim dhe pėr atė mendim e ka
  shkrirė mendjen me vite, kjo aspak nuk do tė thotė se e ka me vend gjykimin.


  E dyta: kushdoqė tė jetė nė kėtė botė e tė japė mendime e prova shkencore
  e filozofike duke shprehur se materiet e para ishin kėto e kėto, kjo nuk do tė
  thotė se e kanė me vend, ngase bėhet pyetja nga dolėn ato materiet e para?!

  E treta: sa i pėrket tokės nė kuptimin e krijimit tė shprehur nė ajete, ju nuk keni
  aspak dituri mbi atė, e pėrktheni nga anglishtja juve si ju vjen mirė dhe e bėni
  njė ligjėrim e sqarim tė tyre nė mėnyrė sipėrfaqėsore, ashtu nė bazė shkronjash
  e jo kuptimin kryesor psh. kur thuhet se Zoti e bėri tokėn tė rrafshtė (tė sheshtė)
  e kjo do tė thotė se toka ėshtė e sheshtė nė aspektin e ecjes sonė mbi tė, por
  kėtu nuk bėhet fjalė pėr Tokėn si Planet, por pėr tokėn si shtresė; nė ajetin tjetėr
  qė pėrmendėt pėr krijimin e qiejve se ėshtė mė i rėndė sesa krijimi i njeriut edhe kėtu
  bėni njė sqarim me atė paditurinė tuaj duke e krahasuar njeriun me gjithėsinė?!

  E katėrta: sa pėr konceptin e Ekzistencės sė Zotit, ju nuk keni kapacitet ta logjikoni.
  Do ta them njė send se ju bashkė me mua jeni materie dhe mendoni se ēdo gjė
  duhet tė shihet nė syrin e materies,
  kjo ėshtė njė gabim fatal i logjikės suaj dhe
  gjithė "ateistėve (tė paarsyeshmėve)." Pra, bazuar nė konceptin e tillė se pėr ta
  besuar Zotin, ne duhet ta shohim atė,
  pra baza e materializmit. E kjo nė fakt nuk
  ka aspak kuptim ngase me kėtė automatikisht refuzohen bota e arsyes dhe sensi.
  Ju nuk mund ta shihni brendėsinė tuaj ēka ka e doni ta shihni Zotin, qė vet trupin
  tuaj e bėri njė gjithėsi (univers) nė vete, le mos gjykoni nė baza tė kalbura.  Njė send dua tė them, Islami ėshtė baza e shkencės, studijohet nė Cambridge e nė
  Oxford e nė Universitete tjera botėrore,
  mbrėmė sa i mora mbi 600 libra tė kėtij
  tė Oxford-it dhe kur pashė Filozofinė e Gazaliut, i vetmi libėr filozofik qė tronditi
  botėn dhe pėrtriu konceptin mbi ekzistencėn e gjithėsisė duke i hedhur poshtė
  tė gjitha pretendimet filozofike e metafizike me prova e demonstrime logjike e
  shkencore. Nuk pashė libėr tjetėr i zgjedhur prej ndonjė autori, por vetėm ky
  libėr special, i cili hodhi poshtė konceptet e shpifura pėr Zotin, Krijimin, Ringjalljen,
  Botėn Tjetėr dhe shumė gjykime e koncepte tjera tė cilat janė tė pakontestueshme.  Ju keni lexuar diē e doni tė rrėzoni diē, e doni tė dėshmoni se njėri ka dhėnė njė
  mendim pėr tė cilin ka "shkrirė trurin" ose tė ndonjė koncepti tjetėr, ndaj e ka saktė.
  Nuk them se e kundėrshtoj shkencėn, kėtė nuk e deklarova, por deklaroj se ato
  "tė vėrteta shkencore" qė quhen tė sakta, vetėm ato i kundėrshtoj se tjerat tė
  cilat janė me vend, ato meritojnė lėvdim. Por ju si shqiptarė qė jeni, se tjerėve
  kur ua servon Islamin, ata e shqyrtojė, por ju e kundėrshtoni duke shpifur kot,
  derisa Kur'ani ėshtė Libėr i Shenjave dhe Baza e Shkencės, normal pėr mė tutje
  vetė thotė: "Lexo (hulumto, studijo), nė emrin e Zotit tėnd qė krijoi ēdo gjė!"
  Por kėto ēėshtje nuk diskutohet me ju se aq i kuptoni dhe aq i pranoni si fakte.

  Dua tė ju them diēka, pranoni ose mos e pranoni, mua s'mė bėni dėm e askujt
  tjetėr, vetėmse veten e humbni, afati do tė ju kalojė e pastaj do ta lypni, por kot!

  Mjafton tė shikoni vetėm pak nė veten tuaj, tė shihni mrekullitė e syrit, shqisave,
  trurin dhe gjitha pjesėt, besoj se nuk do tė shprehni se kjo ėshtė njė "rastėsi".
  Pastaj, ndjenjat, dashuria, lidhja e fortė, arsyetimi e tė menduarit, vėrtetė s'janė rastėsi.  "Nė krijimin e qiejve e tė tokės, nė ndrrimin e natės e tė ditės e nė tė gjitha kėto ka
  argumente pėr njė popull qė mendon thellė e qė ėshtė i druajtur." (pak ma thjeshtė)
  Gjitha ato kundėrshtimet tuaja dhe ofendimet tregojnė karakterin tepėr tė ulėt tė juajin,
  e pėr kėtė nuk them vetėmse: "Pritni, se po pres bashkė me ju, patjetėr vjen dita e fundi juaj!"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ermedin : 01-10-2010 mė 16:18

 9. #49
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Ermedin Lexo Postimin
  E para: nėse njė shkencėtar ka dhėnė njė mendim dhe pėr atė mendim e ka
  shkrirė mendjen me vite, kjo aspak nuk do tė thotė se e ka me vend gjykimin.
  Kush te detyron te rrasesh hundet ne aty ku smerr ere? Perse po qyrravitesh?
  E kupton ti qe shkenca nuk te qi fare mendimet?

  Mendo nate e dite ti me gjithe shkenctaret me te medhenje te botes dhe pjerdhni mendime pa mbarim - por shkenca prap s'ua qi mendimin!

  Leri ti mendimet e shkenctareve se per mendim ne shkence s'te pyet kush fare. Aty te lypin prova per shpalljen e rezultateve tua, jo mendime e spekulime poetike vargjesh e redundancash pa mbarim.

  Nuk ka une mendoj, sepse jam i mencur si aristoteli. apo mos me besofshi mua, qe pysni tjeret sa i mencur jam. Ne shkence ekzakte - keto gjepura te bindjeve religjioze nuk pijne uje. S'te pyet shkenca kush po thote as cfare beson se eshte e vertete, por si e provon?

  Nuk eshte shkenca thurje mendimesh ne vargje... Ashtu eshte feja.

  Pra merr vesh, se truvegjlit, trutharet dhe truskemat nuk mund te behen ateiste edhe po deshen!
  -Nuk mund pra te behesh ateist duke thene se "une besoj se nuk ka zot"! Keshtu behesh vetem besimtar i nje lloji te ri. Nje humanoid, por qe s'ia ka haberin se eshte lope religjioze.

  E dyta: kushdoqė tė jetė nė kėtė botė e tė japė mendime e prova shkencore
  e filozofike duke shprehur se materiet e para ishin kėto e kėto, kjo nuk do tė
  thotė se e kanė me vend, ngase bėhet pyetja nga dolėn ato materiet e para?!
  Kjo eshte pyetje e lopes qe ka deklaruar se "une besoj se s'ka zot" prandaj jam njeri dhe rrjedhimisht di te mendoj! Por nuk eshte ashtu.

  Sepse nga asgjeja del asgje,
  e nga gjeja s'mund te besh asgje.

  Nuk ka dolen s'dolen! Cdo gje ka qene, eshte dhe do te ngelet ne transformim te perhershem!

  Ku ke kullotur ti ne kohen kur femija shkonin ne shkolle dhe mesonin ligjin mbi ruajtjen e mases dhe ligjin mbi ruajtjen e energjise? Rrjedhimisht ligjin mbi ruajtjen e materies ne te gjitha format e saj? Ne cilin livadh ke kullotur?

  S'ka "materie te para" e te mbrama - ka forma te shkuara dhe forma te ardhme te morfologjise se saj!

  E treta: sa i pėrket tokės nė kuptimin e krijimit tė shprehur nė ajete, ju nuk keni
  aspak dituri mbi atė, e pėrktheni nga anglishtja juve si ju vjen mirė dhe e bėni
  njė ligjėrim e sqarim tė tyre nė mėnyrė sipėrfaqėsore, ashtu nė bazė shkronjash
  e jo kuptimin kryesor psh. kur thuhet se Zoti e bėri tokėn tė rrafshtė (tė sheshtė)
  e kjo do tė thotė se toka ėshtė e sheshtė nė aspektin e ecjes sonė mbi tė, por
  kėtu nuk bėhet fjalė pėr Tokėn si Planet, por pėr tokėn si shtresė;
  Shih shih -edhe po numerizon.
  Tash u bere ta mesosh allahun se si duhej shkruar kuranin a?
  Ku po sheh ti se toka eshte e rrafshte?
  Gjithkah kodra e kodrina gunga e gropina, ku e pe rrafshiren allahut?
  Kurre nuk ke pare as toke as "shtrese te rrafshte", se e tera eshte me gunga. Nga cili planet vjen ti?!

  nė ajetin tjetėr qė pėrmendėt pėr krijimin e qiejve se ėshtė mė i rėndė sesa krijimi i njeriut edhe kėtu bėni njė sqarim me atė paditurinė tuaj duke e krahasuar njeriun me gjithėsinė?!
  Pse ofendon ore?
  Cileve qiej, cka jane ata qiej? A di ti cka quhet "qiej"?

  E katėrta: sa pėr konceptin e Ekzistencės sė Zotit, ju nuk keni kapacitet ta logjikoni.
  Prape me ofendime!

  Mire e the! Koncept pra, koncept = asgje, dhe feja s'eshte asgje me shume se nje koncept primitiv dhe i gabuar prej A ne ZH.
  Jo per ndonje tjeter - por thjeshte sepse eshte >>koncept<<, perralle qe s'ka asnje lidhje me diturine; hamendje te kota debilash oriental me nge te tepert pra!


  Do ta them njė send se ju bashkė me mua jeni materie dhe mendoni se ēdo gjė duhet tė shihet nė syrin e materies, kjo ėshtė njė gabim fatal i logjikės suaj dhe gjithė "ateistėve (tė paarsyeshmėve)." Pra, bazuar nė konceptin e tillė se pėr ta besuar Zotin, ne duhet ta shohim atė, pra baza e materializmit. E kjo nė fakt nuk ka aspak kuptim ngase me kėtė automatikisht refuzohen bota e arsyes dhe sensi.
  Pash nderen si s'te dhemb barku nga tru te thartuara qe ke qelbur ne koke?
  Ti s'ofendon njeriun - ti tere racen njerzore po e ofendon! Po si ore s'te vjen turp te shfaqesh para botes njehere - ti pra qe i ke thene arsyes tende, - ik pirdhu!
  Ti pra: Kerkon te na pjedhesh arsyen tone per te na bindur se ajo qe sheh me sy dhe prek me dore nuk eshte aty?!
  Kjo eshte logjika, e taquash mendjes tende "te arsyeshme"; se vetem fantazmat jane te verteta, dhe ato qe shpik mendja e shturur???

  Po te thoje dicka me pak te cmedur se kjo, do me vinte gaz.

  Ju nuk mund ta shihni brendėsinė tuaj ēka ka e doni ta shihni Zotin, qė vet trupin tuaj e bėri njė gjithėsi (univers) nė vete, le mos gjykoni nė baza tė kalbura.
  Merr ore, prej veten shiko cfare ka brenda kur te duash dhe verteto kush e ka gjykimin te qelbur, e hajt me se na kalbe.

  Njė send dua tė them
  Se deri tani nuk the asjne send u mor vesh e pranon dhe vet, po si mund te dijme se do te thuash nje send tani pas gjithe asaj diareje brockullash me te cilat e qelbe ketuhen deri te forumet e poezise?

  Haj more se na lodhe. Kush ka nerva te lexoje apo komentoje edhe "nje send" ty.

  Islami ėshtė baza e shkencės,[/QUOTE]
  islami eshte baza e shpifjes dhe mashtirmit te fukarase - don te thuash.

  Ky te qenka "edhe nje send"?

  studijohet nė Cambridge e nė Oxford e nė Universitete tjera botėrore,
  Studiohet dhe do te studiohet ashtu sic studiohen edhe qindra mija semundje psiqike e infektive e mendimore rrotull botes. Edhe shizofrenia studiohet tash sa shekuj, por kjo s'do te thote kjo se qenka gje me vlere? E ne qofte, te rafte pra!

  mbrėmė sa i mora mbi 600 libra tė kėtij tė Oxford-it dhe kur pashė Filozofinė e Gazaliut, i vetmi libėr filozofik qė tronditi botėn dhe pėrtriu konceptin mbi ekzistencėn e gjithėsisė duke i hedhur poshtė tė gjitha pretendimet filozofike e metafizike me prova e demonstrime logjike e shkencore. Nuk pashė libėr tjetėr i zgjedhur prej ndonjė autori, por vetėm ky libėr special, i cili hodhi poshtė konceptet e shpifura pėr Zotin, Krijimin, Ringjalljen, Botėn Tjetėr dhe shumė gjykime e koncepte tjera tė cilat janė tė pakontestueshme.
  t'kan rrejt lopez, merr lexo librin - mos fol permendesh.

  Ju keni lexuar diē e doni tė rrėzoni diē, e doni tė dėshmoni se njėri ka dhėnė njė mendim pėr tė cilin ka "shkrirė trurin" ose tė ndonjė koncepti tjetėr, ndaj e ka saktė.
  te thash dicka per 'mendimin' (mos ta perseris).

  Nuk them se e kundėrshtoj shkencėn, kėtė nuk e deklarova, por deklaroj se ato "tė vėrteta shkencore" qė quhen tė sakta, vetėm ato i kundėrshtoj se tjerat tė
  cilat janė me vend, ato meritojnė lėvdim.
  Pash nderen ndegjonie (veten tende se dhe ty po te them) citim: "shkencen nuk e kundershtoj por vetem ato qe jane te sakta, te tjerat jane me vend dhe meritojne lavderim."

  Pse s'provon fill pas kesaj ti thuresh dhe nje himn marrezise, se do t'i vinte kapakun?
  [kesaj radhe do te qeshem se per nje budalla te ketij kalibri edhe zoti po te ekzistonte nuk do te ndiente dhembshuri, HAHAHAHAHAHA zere se qeshi zoti fusha e mali me ty, se une cava brinjte s'po mundem me]!

  Shiko lope te ta pikturoj:
  ato qe s'jane te sakta, nuk jane pjese e shkences, -kupton? Nuk bejne pjese ne shkence![?] Nuk jane shkence pra! Jane gjepura, por jooo si keto qe pjerdh ti.
  Pra qe do te thote se ti kundershton shkencen ne rrenje dhe perqafon marrezine qe sapo deklarove pa hezitim.

  Por ju si shqiptarė qė jeni, se tjerėve kur ua servon Islamin, ata e shqyrtojė, por ju e kundėrshtoni duke shpifur kot, derisa Kur'ani ėshtė Libėr i Shenjave dhe Baza e Shkencės, normal pėr mė tutje vetė thotė: "Lexo (hulumto, studijo), nė emrin e Zotit tėnd qė krijoi ēdo gjė!" Por kėto ēėshtje nuk diskutohet me ju se aq i kuptoni dhe aq i pranoni si fakte.
  "Por ju si shqiptar qe jeni"?!!
  Tani edhe ne baza nacionale fillove po ofendon? S'te mjaftuan ofendimet ne baza njerzore po na dole dhe po shane tash shqiptarine?!!

  Shiko lopez. Per dallim nga ju pseudoaziatiket, joshqiptaret dhe bajgat tjera shqipfolese te forumit, ne shqiptaret nuk kemi nevoje cmendine tuaj. Jemi te "cmendur" mjaft keshtu si jemi! Dhe pak me shume cmendi nga aziatiket na qet mendesh fare dhe vijme ju kallim me gjithe kisha e xhami - race e felliqur.
  Mbaj gjuhen, - me dore po s'munde ndryshe! Depsyz!
  Budallaku s'te lan demin.
  "Pritni, se po pres bashkė me ju, patjetėr vjen dita e fundi juaj!"
  Shih shih!
  Edhe po kercenon?!

  p.s.:
  Miku, kujte i vie dita me perpara, apo me mbrapa nuk i dihet - ka gjase qe te te vije ty para gjithe te tjereve. Sepse as kjo pune nuk eshte gje qe mund ta shtyesh tutje me besim.
  Ti mund te majmesh besimin tend te kote se do te jetosh e mbijetosh edhe kater breza. Por ky besim i marre do te perfundoje bashk me ty shume vite me pare, pa hequr mundesine e: sot, apo qe neser.

  Ata me mend kete e dijne... Dhe ate dite kur te te vije fundi dhe te te mbyllen syte; kur te shohesh se nuk po te hapet asnje dere, asnje udhe, dhe asnje drite. Por po shuhesh pambarim ne plogeshti, harrese, pandiesire pa kthim, zhgenjim, zemrim e mospajtim, do ta kuptosh se ke jetuar gjithe jeten kot, per te tjeret, e ne mashtrim!

  Te tjeret ne kete dite do te ndjejne vetem clirim, falje ndaj cdo gjeje, shuarje dhimbjesh, qetesi dhe Pajtim.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 02-10-2010 mė 05:48
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 10. #50
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 18 postime
  Thote populli : Nje budalla hedh nje gur ne lume dhe 100 te mencur shkojn ta nxjerrin
  Po nuk patet me cfar te merreni pervec keti teveqeli, bjerini fyllit

 11. #51
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-09-2010
  Postime
  1,797
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Marduk Lexo Postimin
  Ngoni dyt ti Ilirian edhe Ermedin...

  Une ne ate teme te Hawkingut kam bisedu shum sa qe kerkan nuk e pashe qe foli dicka me shume se sa une tek ajo teme. E kjo po me habit pse po e i gjuni di postime mosvet katastrofale kur nje Teme me te leht s'po mundeni me e kuptu e po hyni menjeher ne Temen Ateizmi? Sa qe per juve Ateizmi eshte shum shum i pakuptueshem sa qe e mendoni qe eshte vetem i keq edhe kurgja tjeter, se juve n'kry ju ka hy qe Ateizmi ose ai term qe e Mohon Zotin qithqysh duhet me u quajt i keq Blasfemik, Mefistofelik...
  I keq behet prej momentit kur fillon dhe Injoron egzistencėn e Zotit, Ateist te vertet s'ka, te gjithe e suspektojn egzistencen e nje Krijuesi, por refuzoijn te biejn dakord, qe keti Krijuesi duhėt nenshtruar ne menyr qe te Adhurohet !

  Edhe per Stephen Hawkingun kam lexu disa sene jo vetem per ate por edhe vete Universin qe na jena vetem nje pik shum e vogel qe na rrethon ky Gjigand Hapesinor. E qeky Hawkingu i ka shki goxha do men deri sa ka ardh te qeshtja "Big Bang" e ju me nje fjal menjher e hudhni posht te gjithe mundimin qe e ka ba ky Shkenctar, dhe si gjithmon qe s'harrohet fjala e famshme: Allahu e beri. Qetu mue me lind njefar negativiteti tek ju se vetem Zoti THA: Dhe ajo u be. E Shkenctart, Fizikantet dhe Filozofet goxha e shkrijn trurin per qeto sene e ju dilni me Dogmat Fetare e hudhni posht sa qe s'e lodhni trunin me shum vetem me nje Fjal ZOT.
  Kurani flet per krijimin e universit para Stephen Hawkingut. A e ka lexuar ndonjehere kuranin Stefani ? Nuk besoi, prandaj as nuk e kundershton por as nuk e verteton. Kurani flet edhe per zgjerimin e universit, edhe kjo eshte ber e ditur ne keto 20 vitet e fundit. Zoti njihėt edhe si Planifikuesi me i mir. Ligjėt qė i ka krijuar nuk ia tregoi njerzimit, se ndryshe s'do kishte kuptim. Prandaj i la te shkrijn disa neurone qe te kuptojn se si, dhe pse eshte krijuar ky univers ! Zoti thot ne kuran qe ka Argumente per nje popull qe mendon, qe logjikon. Prandaj, mendoni, logjikoni !

  Universi eshte shum e kuptueshme qe Njerzimi hala duhet me shkri mend per kete qeshtje qe na intereson te gjitheve, por me njohurit sa kemi po jan shum interesant dhe kjo po na ndryshon mendjet shum njerzve dhe po na qon me nje hallk me te madhe sa qe po ka edhe konflikte Fetare dhe Shkenctare. E ketu problemi po eshte qe po ka mendime t'ndryshme qe s'po mundet me u pranu disa gjera. Po okej s'po tham tash me e besu Shkencen si rezultat me i sigurt, por as ne anen tjeter Fejen qe mendon me Hyjni. Por mue mendimi im eshte qe te mendoj, se mendimi i paraprin Besimit...dhe per Mendim duhet shum shuuuuum me lexu e me shkri tru, e s'po du me u mbyll me ate Besim qe me fut menjher vetem nje Hyjni e ka ba edhe kurgja kerkujt.
  Po nese e kupton keshtu, atehere eshte normale. Cfar kerkon shkenca ? Te shperthej sekretin, te trason vijėn e krijimit, etapet ne te cilen kaluan, te kupton menyren se si funksionon boten ne te cilen jetomi. Besimi fetar asnjehere s'ka qen kunder shkencės, aty ku feja dhe "shkenca" nuk pajtohen, eshte tek evulicioni i sharpanzes ne njeri. As un s'pajtohem, sepse kjo eshte ne kundershtim jo vetem me Zotin, por edhe me teorin e big-bangut !

  Per Universin une e mendoj personalisht se s'po du me i fut te gjithe se ka mendime teper t'mdhaja dhe hala Shpjegimi kryesor s'u dhane per Universin i sakte si 100%. Por une mendoj qe Universi ka ardh si shkak: Materje dhe AntiMaterje me percjellje te Energjis. Keto tri land te para jane baze, sa qe ne Hinduizem permendet tri ligje Jetesore te Ekzistences se kesaj Gjithesie: M-Akara, U-Kara dhe Ma-Kara. Pra Materja e Antimaterja si shkak i pare dhe Energjia si shkaku i dyt dhe i trete per Universin e ben qe Materja te kete negativitet ndaj Antimaterje e kjo e ka bere Energjin dhe me kete Energji e ben qe qe te shperthej "Big Bangu" se Materja dhe Antimaterja nuk munden bashk qe te qendrojn se jane teper te pa qendrueshme nga Njera-Tjetra, e kjo e ka bere qe Energjin qe jete ndermjet tyne. E prej kesaj Universi eshte si shkak dhe Koha-Hapesire. E prej kesaj Kohe dhe Hapesire gjerat kan levizin dhe kan ndryshu jo me muaj, jo me vite por me miliona vite. Sepse eshte nje proces shum i shpejt ne levizje por nje proces i ngadalt ne Ekzistencen; Jete. E per kete shkak e kemi Evolucionin qe e tregon shum mire qe Evolucioni eshte proces i ngadalt por qe ka efekt dhe e ndryshon cdo levizje ne Materje te gjalle. E kur po dihet qe nje Univers Gjigant po eshte ne gjenjde me Evolu duhet me Evolu gjithqysh edhe Planetet se perndryshe s'ka ekzistim asnje Planet ose Sistem Diellor. E kur e kuptojm qe po te Evulon nje Planet duhet me u kuptu qe Evoluon edhe Jeta mbrenda ati Planeti se ndryshe s'ka qysh me ndodh Jeta ne kete Univers. Demokriti njeri nder Atomistet me te fort te gjitha kohrave pate thene: "Nxehtė dhe ftohtė, janė opinione; atome dhe hapėsirė ėshtė realiteti." Evolucioni ndodh ky eshte fakt qe s'heket ne kete Univers se faktet qe i kan gjete ne Planetin Mars thojne se jete ka pas por s'ka pas nxemje nga Dielli te majftueshme dhe per ate jeta ne Mars u ndal. Ne qoftese nuk besoni qe ja postoj nje lajm interesant rreth Marsit se cka thojne Shkenctart: Vėzhgimet disa mujore tė shkencėtarėve mbi shkėmbinjtė e quajtur “Nilli fossae” nė anėn e errėt tė planetit Mars, arritėn nė pėrfundimin se aty mund tė ketė fosile tė ruajtura nė shkėmbinj.
  Pra je dakord, qe edhe materja dhe anti-materja jan te "KRIJUARA" nga asgjeja, se ndryshe s'ka pasur mundesi te egzistonin, ku ndodhia e big-bangut ?!

  Se ēfar mund te ket ne mars, aty nuk mund ta dijm. Bile edhe per akullin qe eshte gjetur, nuk jemi te sigurt. Thjesht hipotez.


  Hipoteza e studiuesve bazohet nė paralelizmin me zbulimet e bėra nė Tokė, pikėrisht nė Australi, ku janė gjetur edhe mbetjet mė tė hershme tė gjallesave parahistorike nė planetin tonė.
  Toka dhe Marsi, edhe pse te ngjashme nuk jan te njejta.

  Sipas tyre, nė tė njėjtėn mėnyrė mund tė dėshmohet jeta e hershme nė Mars. Shkencėtarėt e botuan studimin e tyre nė revistėn “Earth” dhe “Planetary Science Letters”, ku thuhet se shkėmbinjtė janė tė vjetėr mbi 4 miliardė vjet, pėrkatėsisht sa treēereku i ės sė vetė planetit Mars.
  Edhe shkenctaret kan mendime kunderthenese, sa ka paur shanc qe te ket jet mbi tok ? A e din se cfar thon shkenctaret ?!

  Qe te ket pasur jet ne Mars, eshte dashur te jet ne vend te tokes.
  Ky eshte mendimi im, ndoshta edhe i keqdrejtuar, por nuk mund te flasim per marsin duke e harruar historin e tokes.

  Hipotezat se nė Mars ka ekzistuar jeta janė pėrforcuar kohėve tė fundit, u nisur edhe nga zbulimi i karbonit nė vitin 2008 te po tė njėjtit shkėmbinj.

  E qekjo me len medyshje ndaj asaj Shkencore dhe Hyjnore.

  Edhe nje shkak tjeter E Keqja dhe E Mira vjen si Rezultat i Zotit. Qysh? Se E Keqja eshte ana jo e mire e pozitiviteti qe bon negativitet ne jeterat tona. E E Mira ben Pozitivitet ne jeterat tona. E mbrenda se Keqes dhe se Mires e gjejm Filozofin e Fejes dhe Konceptim ZOT. Sa qe prej Te Keqes dhe Te Mires i ndajm ne dy kuptime se E Keqja dhe E mira nuk munden te jene bashke sikurse nuk munden te jete Materja dhe Antimaterja e me kete behet Universi. I njejti sen qysh nuk mundet me u kan E Keqja me Te Miren ndodh Faktori Zot. Kjo eshte nje filozofi shum interesant sa qe i lidh Fejen me Shkencen per Filozofit e tyre. Por ne qoftese nuk eshte keshtu atehere te koka shum Dilem e madhe ndermjet Universit dhe Zotit...
  Nese e sheh keshtu, pse jo. Dilema rreth fejės gjithmon ka pasur dhe do te kete.

  Kjo ke kuptimi im qysh e mendoj dhe qe Ateizmi qysh e mendon pa Hyjni. Se Ateizmi s'pranon as Shpirt, as Fantazma, as Zot, as Djall, as Parajs, e as Ferr. Keto jane vetem pjell e Imagjinates se njeriut qe te ken pushtet ndaj te Dobteve dhe te jen te Fortit qe triumfojn. E per ate edhe n'dit t'sotit po qohen njerzit Parula STOP ndaj Ngrohjes Globale ne Jetet tona (Sundimi i te fortit ndaj te dobtit).
  Si mund ta mohosh shpirtin, kur e pranon vdekjen ? Cka vdes sipas teje Materia (Trupi ne kete rast) ?

  Por une e kam nje mendim interesant rreth Kuranit se cka thote per Universin atehere shkojm me disa pika t'shkurta me Suret qe i postoj:

  Qielli apo toka u krijua e para?


  Toka

  2.Suretu Al-Bekare
  29. Ai (All-llahu) ėshtė qė pėr juve krijoi gjithēka ka nė tokė, pastaj vullnetin e vet ia drejtoi qiellit dhe i bėri ata shtatė qiej. Ai ėshtė i Gjithėdijshmi pėr ēdo gjė.

  Qielli

  79.Suretu En Nazi'at
  27. A ėshtė mė i rėndė rėndė krijimi juaj apo ai i qiellit? E Ai e ngriti atė!
  28. Ngriti kuoėn e tij dhe e pėrsosi atė.
  29. Natėn ia errėsoi e ditėn ia ndriēoi.
  30. E pastaj tokėn e sheshoi.
  31. Dhe prej saj nxori ujin e saj dhe kullosat e saj.
  Pyetje me vend. Allahu thot ne kuran qe krijoi tokėn dhe qiellin se pari sapo ishin te perbashketa. E si ? ? ? ? ? Materia dhe hapesira, toka dhe qielli qe ishin nje ! (ketu dalim tek teoria e big-bangut)

  30. A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt e toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė?
  Kuran : Enbija  Keto ken disa nga Suret e Kuranit ''Famelart'' shkojm prap me disa Sure qe tregon qe Toka eshte e sheshte, pra e Shtrir, por ku e shtrir more?

  (27:61) A ėshtė Ai qė tokėn e bėri vendqėndrim e nėpėr tė rrjedhin lumenj, dhe asaj (tokės) i bėri (male) pėrforcuese, dhe nė mes dy deteve bėri ndarje. A ka pėrveē All-llahu zot tjetėr? Jo, por shumica e tyre nuk e dinė.

  (71:19): All-llahu juve ua bėri tokėn tė sheshtė.

  (13:3): Dhe ai ėshtė, i cili tokėn e shtriu, dhe nė tė krijoi kodra e lumenj dhe prej secilit frut bėri dy lloj (ēift), bėri qė nata ta mbulojė ditėn. Vėrtet, nė gjithė kėtė ka fakte pėr njerėzit qė thellė mendojnė.

  (15:19): E tokėn e kemi shtruar dhe nė tė kemi vuar kodra dhe kemi bėrė qė nė tė tė mbijnė bimė tė caktuara tė tė gjitha llojeve.

  (91:5-6): 5. Pasha qiellin dhe Atė qė e ndėrtoi atė! 6. Pasha tokėn dhe Atė qė e shtriu atė (e sheshoi)!

  (79:30): 30. E pastaj tokėn e sheshoi. 31. Dhe prej saj nxori ujin e saj dhe kullosat e saj.
  Ketu ke shume argumente shkencore nese vertet DĖSHIRON tė kuptosh nga Kurani famelart ! Toka shiquar nga qielli duket e rumbullaket, por nga shkalla e njeriut, toka eshte e shtrir per njeriun. Nuk ecim mbi top !

  Une nuk i kam te kjart keto Sure se si e kan menduar Vargjet Kuranore per Token...?

  Por ne qoftese mendoni se Tokes ja ka msy me ate qellimi Zoti per krijimin e Atmosferave tona qe e bejn token te mbrojtur nga rrezet infra te kuqe qe thote 7 pale qiej eshte shum gabim. Se toka si mbeshtjelles te mburojes i ka 5 ato jane:
  Ekzosfera
  Termosfera
  Mezosfera
  Stratosfera
  Troposfera

  Shume nje gabim i madh ketu sa qe po me del ne dilem qe ne klasen e 6 Gjeografin qe e kam msu shum ma e mire sa Libri ''Famelart'' qe e besojn 1 Miliard e 800 Milion Banor.
  Kush e ka ber mend qe toka ka shume mburoja ?!
  Kush te tha qe s'ka me shume, por jan vetem keto 5 ?!
  Ne ende se kem zbuluar oqeanin, e po e zbulojm qiellin, un te perkujtoi qe Muhamedi a.s. asnjher liber ne jeten e tij s'ka lexuar ! Prandaj, nuk mund te thuash qe ka degjuar diku, e ja paska fut 7 ne vend te 5 !

  Tani nje Gabim tjeter eshte qe tregon per Ditet se per sa e ka kriju Zoti Universin, Diellin dhe Token. Aty thote per 6 dite te 3-at. Qysh? Une se kam iden me Fe. Por me Shkenc po. Universi si i vjeter qe konstatohet prej Shkenctarve per 13.4 Miliard vite per Token tregohen statistikat qe ben Krijim i tokes eshte 4.3 Miliard vite i vjeter pra ato 6 dit qe i tregon Kurani po bin ne uje apo ndoshta gabohem? Pra Shkenca qe na jep keto t'dhana Feja dhe Zoti menjeher bin n'uje sa qe vetem nje i Cmendur i Beson ketyre Dogmave Fetare pa kurfar koncepti t'jetes.
  Shkenctaret vetem kan estimue 4.3 miliard. Po mendon qe kan arrit ta kuptojn saktesisht se ne ēfar dite eshte lindur dielli e universi a ?
  Si lindi dielli ? Toka ? marsi ? Etj planete qe si ke ndoshta dy te ngjashem ?! A nuk jan materiet qe i dallojn keto planete t'mrekullueshme ?! Ky eshte koncepti i Zotit. Sic te thash me lart, Ai eshte Planifikuesi me i mir !

  Shkojm me nje Perkufizim te Zotit sa qe Ateizmi shum mir na shpjegon disa gjera se Zoti ne te vertet shum veshtir eshte me u besu thellesisht ne Zemrat Tona. Por per Siperfaqesisht shum leht eshte me e besu. Keto perkufizime ndaj Zotit i kam marr nga Faqja Ateistike sa qe me kan dhane rast te mesoj me shum rreth aftesis sime qe ta Mohoj Zotin, e ai kulleri ma nalt thote pse po e mohon Zotin. Ku mos me mohu kur s'po pershtat be burr n'jete, kur s'mundesh me gjet kuptimin me te let te Zotit ne veten tone. E kjo me ben qe ta mohoj Zotin qe te mos te kem mbeshtjetje tek dicka qe nuk ekziston, por ekzistoj une vet. Shkojm me Perkufizimin e Zotit:
  Ta shohim atehere,.

  "Zoti ėshtė ai qė ėshtė! Gjithēka qė ne njohim, ai ėshtė tjetėrgjė. Ai ėshtė qenie mbinatyrore, e vetėdijshme, e vullnetshme, krijues i gjithėsisė, i gjithėfuqishėm, i gjithėdijshėm, i gjithėndodhshėm e i gjithėndodhur, gjithmirėdashės, jolėndor, i pėrtejshėm (transendent), i pakonsumueshėm, i pėrsosur, i pėrjetshėm, pa fillim e mbarim, i pakohė (i pakushtėzuar nga koha, tej kohe), i panevojė (qė s'ka nevoja)."

  ku X = "zot"

  Duke e marrė pikė pėr pikė kėtė parashtrim (dhe supozim, pasi nuk pėrmban bazė faktuale, pėrndryshe do tė ishte provuar tashmė nga ana empirike dhe s'do tė ekzistonte kjo temė):
  lol,.. vazhdo,.. vazhdo

  1
  Zoti ėshtė ai qė ėshtė!
  Ky ėshtė sofizėm i thjeshtė, nuk sqaron e as nuk ka vlerė shpjeguese. I tė njėjtės vlefshmėri ėshtė dhe ēdo "Unė P(4&*&^ jam ai qė jam".

  2
  Gjithēka qė ne njohim, ai ėshtė tjetėrgjė.
  Sipas kėsaj "zoti" ėshtė e panjohura X. Kjo pikė ėshtė kyēe dhe bie nė konflikt me ēdo shpjegim tė mundshėm nė pohore apo mohore qė vijon mė tej nė parashtrim.

  Ēdo besimtar pasi ka pėrdorur kėtė pikė, nuk mund tė japė mė asnjė shpjegim tė mėtejshėm se ēfarė ėshtė apo nuk ėshtė X-i, pasi sapo ka caktuar se X=X, i panjohshėm, duke u vetėcaktuar injorant nė njohjen e "zotit" dhe i pavlefshėm pėr tė predikuar asgjė nė lidhje me "zotin" e tij personal.
  Zoti eshte me i madhi, dhe ne jemi te vegjel qe ta njohim Ate. Konsidero veten se cfar je ne univers, dhe mendo qe me i Madhe se Universi, eshte vetKrijuesi i saj.

  3
  Ai ėshtė qenie...
  Sipas konceptit tė ekzistencės, X duke qenė qenie, detyrimisht ose ėshtė materie, ose ėshtė energji, pėrndryshe nuk ekziston! Ekzistenca (tė qenit) pėrfshin vetėm kėto dy trajta.

  Duke qenė ose materie ose energji, X ėshtė i ndijueshėm dhe i matshėm dhe kjo kundėrthotė pikėn 2.

  4
  Ai ėshtė qenie mbinatyrore

  ku Y = "mbinatyrė"

  Kėtu ka njė fatalitet qė nė shikim tė parė. Qenia ėshtė diēka natyrore, pra ekzistencė lėndore, apo energjike. Kur thuhet qenie mbinatyrore ajo qė sillet nė diskutim ėshtė njė qenie qė nuk ka vetinė kryesore tė qenies, vetė tė qenit, vetė ekzistencėn, pasi qė tė jesh mbinatyror do tė thotė tė jesh tej natyrės a jashtė natyrės, tė mos kesh veēori tė natyrės e tė mos i nėnshtrohesh ligjėsisė dhe koncepteve tė natyrės (ekzistueshmėrisė, fuqishmėrisė, arsyeshmėrisė, mendueshmėrisė, qėllimshmėrisė, etj.). Pėrderisa Y nuk i nėnshtrohet ekzistueshmėrisė, rrjedhimisht dhe ēdo element i supozuar "mbinatyror" nuk ekziston! "Nuk ėshtė i natyrės", do tė thotė "nuk ėshtė". Mbinatyra ėshtė njė fjalė tjetėr pėr tė thėnė iracionalitet, jorealitet, mosekzistencė!

  Pa iu nėnshtruar dot arsyes, perceptimit dhe as konceptimit as nuk mund tė flitet rreth Y; dhe vetė togu qenie e mbinatyrshme ėshtė koncept i pavlefshėm, pasi vetė qenia me aftėsinė e tė qenit (ekzistencės) ėshtė koncept natyror, kėshtu qė detyrimisht jombinatyror.

  e vetėdijshme, e vullnetshme, krijues i gjithėsisė, i gjithėfuqishėm, i gjithėdijshėm, i gjithėndodhshėm e i gjithėndodhur, gjithmirėdashės, jolėndor, i pėrtejshėm (transendent), i pakonsumueshėm, i pėrsosur, i pėrjetshėm, pa fillim e mbarim, i pakohė (i pakushtėzuar nga koha, tej kohe), i panevojė (qė s'ka nevoja)."
  Eshte e pamundshme ta imagjinosh Zotin duke i dhen atij forma te ndryshme sic mund te supozoj nje ateist. Un te jap nje shembull te tjesht : Sa ka pasur qe te evulojn dy raca : Njera ne femer dhe tjetra ne mashkull, dhe nga keta dy, te lindin meshkuj e femra ? ! Sa ka pasur shanca, qe keto dy te evulojn njekohesisht en paralele ?! E sheh, qe vet ti je Mrekulli e persosur, lere universin, argumentin e ke ne vete, ti je vet argument i cili e deshmon egzistencen e Zotit
  !
  5
  Vetia si "krijues i gjithėsisė" bie ndesh me pėrsosmėrinė dhe/ose panevojshmėrinė. Nėse X ėshtė perfekt/jonevojtar atėherė X nuk ka asnjė nevojė pėr tė pėrmbushur, gjė qė hedh poshtė kryerjen e ēdo veprimi nga ana e X e aq mė tepėr atė tė krijimit tė njė gjithėsie.

  6
  Nėn kėtė drejtim, gjithėsia si koncept e pėrkufizim pėrfshin gjithēka, pra detyrimisht dhe X-in. Nėse X krijoi gjithėsinė atėherė dhe X u krijua gjatė krijimit, gjė qė do tė thotė qė nuk ėshtė i pakohė apo qė nuk ėshtė i pėrjetshėm. Kjo bie ndesh dhe me fillimin dhe mbarimin e X-it pasi detyrimisht me krijimin X ka dhe fillim.

  7
  Gjithėfuqia si abstraksion mė vete ėshtė absurditet pasi vetėzhvlerėsohet. Nė rastin mė tė rėndomtė, X qė bėn gjithēka do tė kishte tė pamundur tė mosbėrit e diēkaje. Kjo ėshtė shprehur nė kohėn e duhur dhe nga poeti romak Lukreci nė frazėn: "Nėse "zoti" mund tė bėjė gjithēka, a mund tė bėjė njė gur aq tė rėndė sa tė mos ta ngrejė dot? Nqs. e bėn atėherė ka diēka qė "zoti" s'e bėn dot, nuk e ngre dot gurin. Pra, "zoti" nuk ekziston."

  8
  Gjithėdija ėshtė po ashtu vetėzhvlerėsuese pasi X nuk mund tė dijė/njohė emocionin e habisė. N.q.s. X di/njeh gjithēka prej pėrherė, atėherė nuk ka si tė jetė habitur ndonjėherė e pėr pasojė nuk ka si tė njohė se ē'ėshtė habia, gjė qė sjell njė mosdije nė ekuacion dhe hedh poshtė gjithėdijen.

  9
  Gjithėdija bie ndesh me gjithėmirėdashjen dhe pėrsosmėrinė. Nėse X njeh gjithēka dhe ėshtė perfekt si dhe gjithėmirėdashės, atėherė X e ka tė pamundur tė njohė ligėsinė, urrejtjen, mėrinė, cmirėn, egėrsinė, dinakėrinė, etj.

  10
  Gjithėmirėdashja bie ndesh me gjithėdijen dhe gjithėfuqinė, sepse nėse X do tė ishte gjithmirėdashės atėherė X nuk do tė lejonte tė keqen. Pėrndryshe: 1) ose X nuk e njeh tė keqen, pra nuk ėshtė i gjithėdijshėm, ose 2) X e ka tė pamundur ta parandalojė tė keqen, pra nuk ėshtė i gjithėfuqishėm, ose 3) X e krijon vetė tė keqen, pra nuk ėshtė gjithėmirėdashės. Kjo ėshtė dhe teza e famshme e lashtė e Epikurit kundėr X-it judaik.

  11
  Gjithėdija bie ndesh gjithashtu dhe me gjithėfuqinė apo vullnetshmėrinė, pasi nėse X di qė mė parė gjithēka qė do tė ndodhė nė vijim, ai nuk mund tė bėjė asgjė nė tė tashmen, pra nuk i mbetet tjetėrgjė pėrveēse tė jetė shikues/robot i asaj qė di qė do tė ndodhė. Gjithėdija hedh kėshtu krejt poshtė gjithėfuqinė. Nėse X ka mundėsi tė veprojė nė tė tashmen duke shkelur parashikimin e gjėrave, atėherė gjithėfuqia/vullnetshmėria hedh poshtė gjithėdijen.

  12
  Gjithėfuqia bie ndesh me gjithėdijen dhe nė rastin e njohjes sė emocioneve apo ndjesive tė dobėsisė, pamundėsisė, frikės, mėrzisė, sėmundjes, zhgėnjimit, shpresės, etj. pasi kėto rrjedhin vetėm nga pafuqishmėria.

  13
  Gjithėdija bie ndesh dhe me jolėndshmėrinė, pasi X duke mos qenė lėndor nuk ka se si tė dijė si tė notojė, ecė, fluturojė, vrapojė, kalėrojė, fėrkojė, e tė ēdo lloj veprimtarie tjetėr qė pėrftohet vetėm nėpėrmjet lėndshmėrisė.
  Asgje s'bie ndesh, e gjitha e ploteson dhe i jep te drejt njera tjetres. Zoti nuk eshte i kufizuar ne asgje. Ai eshte i Gjithėdijshmi.

  Kėto janė disa nga kundėrshtitė qė hasen nė "pėrkufizimin" e termit "zot" mė lart me terma qė i pėrdorin rėndom fetarėt. Mund tė gjenden nė atė parashtrim dhe shumė tė tjera tė brendshme ose me ndėrvarje. Ja vlen tė bėhen disa pėrpjekje qoftė dhe veē pėr stėrvitje mendore.
  Keto ti i quan kundėrshti,
  Nuk eshte doemos kundershti nje qeshtje e pakuptueshme, e pakapshme per trurin ton, sepse edhe truri yn eshte ca i frenuar qe mos ti kap te gjitha.
  Nese nisėsh nga teza se kuptoi gjithecka, jam i ditur, fjala e shkenctareve eshte doemos e verteta absolute, atehere ti e mashtron veten dhe si ndihmon shkences, por e frenon !

  UNE NUK E KAM PER DETYR PER ME JU NXAN NGUSHT A DICKA POR KETE POSTIM E KAM PA PER SHUM NJERZ KETU QE TE JEN ME OPEND MIND SE QYSH PO E SHOH PO E BESONI ZOTIN VETEM SA ME PAS MESHIR PREJ TIJ OSE T'IA LEHTESONI VETES MENYREN E JETESES. POR PRAP GABOHENI MENYRA E JETESES VJEN PREJ MENDIMIT DHE LEXIMIT KJO TE BEN QE KESH NDERGJEGJE DHE TE BEN TE FORT DERI NE FUND TE JETES TENDE. PRA KETE, KETE GJE E BEN NJE: ATEIZMI.
  Njerzimi ka nevoje per paqe dhe meshire. Ateizmi duke mohuar shpyrtin, mohon meshiren, ndjenjat, te miren dhe te keqen. Keto qe po ti them, nuk perputhen dhe nuk guxon te perputhen me filozofin e ateizmit ! Bie ndesh, i thyen hundet i ben perlesh
  Po kur vet ateistet ndjenj, "besojn", kan instikt, mendojn ! Atehere cfar te shtoj me shume ? Keta pa e kundershtuar keto gjera qe iperdorin ne cdo moment, nuk duhet te fillojn e te kundershtojn gjera edhe me te medhaja sic eshte Zoti !

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Ilirian, e din ti bindjen e shqiptarit, t'i thuash diēka qė ėshtė kundėr
  mendimit e bindjes sė tij, atė e ofendon, qoftė shkencė e qoftė gjithēka tjetėr.
  E kur takohesh me njė ateist (qė e quan veten ashtu) ose me shkencėtar tė huaj,
  patjetėr se ai do ta pranojė tė vėrtetėn se ata lexojnė e nuk merren me ofendime e
  kotėsira si kėta tonėt shqiptarė (kushtimisht t'i quajmė ashtu). E sa pėr pėrkufizimin e
  Zotit
  , shkurt tė themi se, ne jemi materie dhe mendojnė vetėm nė korniza tė saj ndaj
  dhe Zotin e fusim ose e pėrshkruajmė si materie
  duke e futur edhe nė forumua shkronjash!
  Ja pra, gjithė shkencėtarėt merren me prejardhjen e githėsisė, e ka nga kjo e nga ajo, ndaj
  asnjėri nuk mund t'i pėrgjigjet pyetjes se, nga erdhi ajo materie ose ajo qenie fillestare
  (shkaku)
  ! Por, ata fitojnė se ata janė "ateistė" e ata kanė tė drejtė, kot me folė pandalė!

  Fishtan, e qeshura dhe euforia nė diskutim tregojnė njė karakter tė ulėt, mos hyn nė debat!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ermedin : 03-10-2010 mė 13:47

 13. #53
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-09-2010
  Postime
  1,797
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Nuk besoi qe ka ateist te vertet, sidomos ne mesin e shqiptareve.
  Ateisti per mua eshte nje njeri i ēorientuar, i cili ka problem me te kuptuarit.
  Sikur te vendoste te behej nje here i sincert me vetveten, do te kishte nje tjeter pikpamje per Librat fetar, po nese fillojm te bejm nje pershkrim te fejės ne baza te paragjykimeve, atehere je injorant-ateist.

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  782
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
  Nuk besoi qe ka ateist vertet, sidomos ne mesin e shqiptareve.
  Ateistė nuk ka e as nuk do tė ketė, kėta vetėm dėshmojnė ashtu me fjalė se
  besimi i cekėt dallon nga dyshimi nė Ekzistencėn e Tij, e kjo nuk ndikon nė atė
  se a ekziston apo nuk ekziston, thjesht e mashtrojnė veten as mua e as ty.

  E sa pėr vėrtetėsinė e asaj se ata besojnė, e dhashė shembullin mė tė saktė
  mė lartė temės (me video)! Por, kush nuk ka tė thotė diēka kundėr atij argumentin
  dhe njė herė e fshijtėn ngase ėshtė i saktė dhe i padyshimtė se njeriu beson nė
  Zot, por atė e dėshmon kundėr vetėm kur ėshtė i lirė dhe pak i rehatshėm.
  Por,
  siē thashė se nė luftė tregohen luftėtarėt e jo pas luftės, atėherė plot dalin, fallso!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ermedin : 03-10-2010 mė 14:01

 15. #55
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  More koxha do filozofa jeni ka bahuni interesant eshte ka me vjen per bes, ani thojkan s'ka Ateista haha euu euu :P po s'keni faj se shume loqka jeni ju...

  I keq behet prej momentit kur fillon dhe Injoron egzistencėn e Zotit, Ateist te vertet s'ka, te gjithe e suspektojn egzistencen e nje Krijuesi, por refuzoijn te biejn dakord, qe keti Krijuesi duhėt nenshtruar ne menyr qe te Adhurohet !
  Jo gabim je qe prejse te kam tregeu ne postimin e pare amo problemi eshte qe te thashe me heret. Qe Besimtart i shohin Pabesimtart vetem injoranta, idiota dhe qe jane njerz te rruges keqe. Por une e di qe jeni shume gabim, se filozofat Ateista ata kerkujna s'ja kan dashte te keqen por jan mundu me gjet vetem filozfi te ketij realiteti qe po perballemi te gjithe dhe pse jane keto shkaqe e dikush eshte i keq dhe dikush eshte i mire. Por prap s'kuptoni se ju vetem ne ate t'juven e qitni dmth Pabesimtari eshte I Keq.

  Shum je gabim per Ateizmin edhe nja 10 her e kam permend ne kete teme be se cka permban Ateizmi dhe Ateistat qe kan ba deri me tash per Mohimin e Zotit sa qe po me shtin ka 10 her be haver me i permend senet a bash veshtir po e ki me kuptu a? Pse be kshtu? Edhe sa her duhet me ja spjegu juve me ju ngulit n'kry? Ateizmi ose Ateistat e Mohojn Zotin ai qe eshte Ateist e Mohon Zotin dhe se pranon ne jete, se me e pranu ne jete dhe ne mendjen e vet si Krijus dmth bahet ai Agnostik, ose Skeptik. E Ateizmi si term e Mohon Zotin QE DOTE THOTE PA ZOT. Khuuu besom po pritoj me i shtyp shkronjat qeshtu kur po mundoni me e ba teshje nje sen qe s'di sa her, e di qe e kuptoni por s'doni me pranu prap e qitni ne ate t'juven, nejse...

  Kurani flet per krijimin e universit para Stephen Hawkingut. A e ka lexuar ndonjehere kuranin Stefani ? Nuk besoi, prandaj as nuk e kundershton por as nuk e verteton. Kurani flet edhe per zgjerimin e universit, edhe kjo eshte ber e ditur ne keto 20 vitet e fundit. Zoti njihėt edhe si Planifikuesi me i mir. Ligjėt qė i ka krijuar nuk ia tregoi njerzimit, se ndryshe s'do kishte kuptim. Prandaj i la te shkrijn disa neurone qe te kuptojn se si, dhe pse eshte krijuar ky univers ! Zoti thot ne kuran qe ka Argumente per nje popull qe mendon, qe logjikon. Prandaj, mendoni, logjikoni !
  Hihihi, qetu ju kejt ren jeni tu ra ne grack ti duhet me u kan i 10 qe hala kete sen se kuptove...popujt para Hebrejve, Krishterve dhe Islame e kane dite kete supozim qe Universi zgjerohet se Popujt e lashte Diellin e kan pas si Zot qe i ka shpernda Drite, e qekjo Drita qe shperndahen shkon shum larg, e kjo Filozfi e tyne ka jap shum rezultate t'sakta, sa qe Paganizmi kur u shkaterru prej Krishterimit Bibloteka me e madhe Boterore e kohes Antike u digj ajo e Alexandris ne Egjyptin e lashte. E ketu eshte problemi se per ate Mesjeta e ka ndryshu te gjithe Historin njerzore sa qe Paganizmi edhe ka ra prej asaj kohe dhe ka ardh Nje Zot ne fuqi prej Krishterimit tani prej Islamit. Kshtu qe Shkenca edhe para Kuranit ka qen shum e fort. Keto fora s'po pallitin n'kete Shekull. Ti veq logjiko pak, Piramidave s'po mujn me i ra n'fije hala Arkitektat ma t'fort, e qeky sen t'len medyshje qe njerzit ne ate kohe kan qen shum me te perparum...hulumto hala gjen fakte...kurse Hawkingu jep rezultate t'mira per Universin sa qe ne dit t'sotit me te saktat jan te ketij.

  Po nese e kupton keshtu, atehere eshte normale. Cfar kerkon shkenca ? Te shperthej sekretin, te trason vijėn e krijimit, etapet ne te cilen kaluan, te kupton menyren se si funksionon boten ne te cilen jetomi. Besimi fetar asnjehere s'ka qen kunder shkencės, aty ku feja dhe "shkenca" nuk pajtohen, eshte tek evulicioni i sharpanzes ne njeri. As un s'pajtohem, sepse kjo eshte ne kundershtim jo vetem me Zotin, por edhe me teorin e big-bangut !
  Shkenca kerkon Njohuri ato qe jan te Panjofshme per Njerzimin kjo i bon te Njofshme, ose me mire ato qe jan te pazbulume i bon te zbulume e qekjo quhet Shkenc. E kurse Feja eshte dogmatike qe pretendojn qe Forca Hyjnore i ka ba edhe s'ka bir nane qe ja ndryshon, se ni ndryshim me u ba n'Fe e pate ajo Fe kerkush se beson se pastaj Feja shkaterrohet...apo ndoshta gabohem sepse kan pushtet t'fort sa qe s'ja vlen me u shkaterru ajo Fe? Hiq s'ju dihet ckas mundet me ndodh Pushteti bon Gjithcka e hesht Popullin.

  Feja kurr s'u kan e pajtushme me Shkencen keto sene thuja tjeter kujt. Feja s'ka pranu kurgja per rrotullimin e botes rreth Diellit po Dielli te sillet rreth Tokes sa qe kjo eshte asburde me mendu po mendja e dobet ckas mban. Evolucioni eshte e sakt se mu kan Shkenca e kishin hudh ne shport. Bile Darwini vet ka thane: ne qoftese ka Teori me te fort se sa kjo e jemja dhe qe jep rezultate atehere Libri i mbi kete Teori le te hidhet ne Shport. Por Shkenca ka hulumtu shum sa qe s'ka pas hala ndonje teori me te fort ose qe e ka hudh posht te Darwinit, cka do te hote ky sen qe Teoria e Evolucionit deri me tash ja ka arrit, se vet Shkenca ka gjet fakte kshtu qe s'ka qysh u hudh posht kur po ka pozitivitet ne Shkenc. Por jo problemi Feja eshte qe qysh u kan e shkrune qashtu duhet me u kan, cka s'eshte e shkrune s'te vet be hiq cka je a qysh je a se e humb kualitetin Feja...

  S'di a ke ndegju per Klonimin e Deles se pare Dolly? Kjo e ka trondit boten kur u ba ne vitin 1954 sa qe ka jap shum per Evolucionin ne te ardhmen sepse qelizat qe ja kan marr kan ba klonim nje Dele tjeter kjo eshte qe hyn ne pune te Zotit! Po kush po e vet more Zotin? Shkenca s'ta vet hiq as Zot as Fe po e kerkon te Verteten ne menyre jo Dogmatike por te njohshmeris...

  Pra je dakord, qe edhe materja dhe anti-materja jan te "KRIJUARA" nga asgjeja, se ndryshe s'ka pasur mundesi te egzistonin, ku ndodhia e big-bangut ?!

  Se ēfar mund te ket ne mars, aty nuk mund ta dijm. Bile edhe per akullin qe eshte gjetur, nuk jemi te sigurt. Thjesht hipotez.
  Ku Asgjeja s'eshte Asgje s'mundet me kriju dicka. Se kjo vet po tregon qe eshte Boshllek e qeky Boshlleku s'ka qysh me kriju dicka...ne Bibel thote qe Gjithesia u kriju prej Asgjes. Si? Tregom?

  Ne mars jan faktet se Jeta ka ekzistu por me koha u shkaterru se rrezet Diellore dhe largshmeria ndaj Diellit dhe Drites me pak qe ka pas ne ate planet s'ka jete, Shkenca kete sen e ka vertetu qe ne Mars ka pas lumenj, lugina t'mdhaja, une s'di cka je tu mendu ti? Po don me kundershtu Shkencen qe ata kan shkri kry shum per ate sen, e ti me nje mendim tonin e hudh kejt posht? Khuuu....

  Qaj Akull te tregon qe ka ka pas jete o haver po me kohe u ngri dhe s'mundet me u shkri se s'ka nxehtesi te mjaftushme per shkrirjen e saj e qekjo e tregon Shkenca, lexo mor burr lexo...

  Toka dhe Marsi, edhe pse te ngjashme nuk jan te njejta.
  Asnje Planet s'eshte i njejt pershkak largesis dhe afersis qe rrotullohet tek Dielli qekjo e ben qe dikun ka jete dikun s'ka...a sen i veshtir po tu ndoket a?

  Edhe shkenctaret kan mendime kunderthenese, sa ka paur shanc qe te ket jet mbi tok ? A e din se cfar thon shkenctaret ?!

  Qe te ket pasur jet ne Mars, eshte dashur te jet ne vend te tokes.
  Ky eshte mendimi im, ndoshta edhe i keqdrejtuar, por nuk mund te flasim per marsin duke e harruar historin e tokes.
  Shkenca nuk e tregon saktesin e jetes ne toke bash saktesisht me ta vizatu qe sa vjet ka ekzistuar Jeta ne toke, por na jep fakte shum te aferme dhe rrjedhen e Evolucionin e kafsheve deri tek njeriu, se Evolucioni eshte proces i ngadalt sa qe s'ka efekt per 1 dit me tu shendru kafsha prej kafshes por duhet mijera vjet qe te ndodh dicka tjeter, une ma heret te kam tregu se vet kontinentet levizin nga shkaku qe Jeta eshte levizje, kjo verteton qe senet levizin por jan te ngadalshme, por me ndoket qe tu po tu perzihet me Revolucionin lol. Ajt qe ni pytje. Ku eshte dallimi ndermjet Evolucionit dhe Revolucionit?

  Nese e sheh keshtu, pse jo. Dilema rreth fejės gjithmon ka pasur dhe do te kete.
  Ajo qe ka Dilema s'eshte FE. Se vet Dilema te qon ne Dyshim/Skepticizem e qekjo ty s'te siguron 100% kshtu qe Feja eshte e para e humb kualitetin e dyta vet Zoti s'eshte i vertet e humb Gjithfuqishmerin dmth qe s'eshte ai ZOT.

  Si mund ta mohosh shpirtin, kur e pranon vdekjen ? Cka vdes sipas teje Materia (Trupi ne kete rast) ?
  Tregom qysh ekziston Shpirti? A ka pamje? A ka levizje? A ka lengshmeri? A ka ngurtesi? Qysh ajt shpjegoma ti mue ekzistenca e Shpirtit qysh eshte, une nuk e di?!

  Trupi eshte i perber prej ligjeve te fizikes hapesire dhe kohe. E mbrenda tyre eshte Materja e kjo e ben shkakun qe te vdes, se vet koha eshte qe na vret neve e jo ZOTI. Se Koha-Hapesire-Materja jan te kapta ndermjet veti sa qe e bejn njerin qe te jen mbrenda ktyre 3 gjerave kryesore, sa qe ti gjithqysh ki me vdek. Por Evolucioni na jep edhe nje fakt interesant se vendi ndryshon ne toke, sa qe Bretkoca e ka gjakun e ftoht qe Shkenctart kan ba eksperiment qe Bretkoca udheton neper kohe, kurse njeri jo se eshte shum gjaknxeht...

  Pyetje me vend. Allahu thot ne kuran qe krijoi tokėn dhe qiellin se pari sapo ishin te perbashketa. E si ? ? ? ? ? Materia dhe hapesira, toka dhe qielli qe ishin nje ! (ketu dalim tek teoria e big-bangut)

  30. A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt e toka ishin tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės sė ēdo sendi; a nuk besojnė?
  Kuran : Enbija
  OOOOO ka je nis kshtu bre??? Qielli pa ekzistu toka s'mundet me pas. Qielli eshte ai qe duhet te jete i pari e mbrenda Qiellit duhet te Ekzistojn diejt, tokat etj...

  Amo ma posht tek ajo Sureja kemi fatalitet o shoku...interesant baze e kan ujin? Uji dmth ma kryesori he? A per njeriut s'thote uji qe e krijoj por e krijoj Dheu, Balta...ahh qe i ke hi thellit tash shum sa qe une s'po e di a Balta tash eshte kryesore a Uji? Shkenca ADN-n e pare qe ka gjet ka qen ne Uje prej asaj u nis jeta, sa qe vet trupi i njeriut ka perberje te lengshme 70% e te ngusht ka 30% e kjo Teoria e Zotit tend qetu t'ra thell ne uje. Sa qe s'eshte njeriu i krijuar prej Balte por prej Ujit. E kur thojm prej ADN-s pare ne Uje kjo eshte e lidht me Evolucionin qe disa peshqi pa nofula dhe pa skelet kan ekzistuar me te parat, e kan pas nje shtres te holle qe ja kan fillu si levizje e Evolucionit qe te ndodh, me kohe te gjate peshqit kan Evolu jan ba me nofulla e prej ktyne edhe gjallesave tjera ujore...kshtu qe shum shum je gabim...e trupi i njeriut qe don me dite mbane keto gjera:

  Element - Mass of element in a 70-kg person - Volume of
  purified element - Element would comprise a cube this long on a side:


  oxygen 43 kg 37 L 33.5 cm
  carbon 16 kg 7.08 L 19.2 cm
  hydrogen 7 kg 98.6 L 46.2 cm
  nitrogen 1.8 kg 2.05 L 12.7 cm
  calcium 1.0 kg 645 mL 8.64 cm
  phosphorus 780 g 429 mL 7.54 cm
  potassium 140 g 162 mL 5.46 cm
  sulfur 140 g 67.6 mL 4.07 cm
  sodium 100 g 103 mL 4.69 cm
  chlorine 95 g 63 m 3.98 cm
  magnesium 19 g 10.9 mL 2.22 cm
  iron 4.2 g 0.53 mL 8.1 mm
  fluorine 2.6 g 1.72 mL 1.20 cm
  zinc 2.3 g 0.32 mL 6.9 mm
  silicon 1.0 g 0.43 mL 7.5 mm
  rubidium 0.68 g 0.44 mL 7.6 mm
  strontium 0.32 g 0.13 mL 5.0 mm
  bromine 0.26 g 64.2 µL 4.0 mm
  lead 0.12 g 10.6 µL 2.2 mm
  copper 72 mg 8.04 µL 2.0 mm
  aluminum 60 mg 22 µL 2.8 mm
  cadmium 50 mg 5.78 µL 1.8 mm
  cerium 40 mg 4.85 µL 1.7 mm
  barium 22 mg 6.12 µL 1.8 mm
  iodine 20 mg 4.06 µL 1.6 mm
  tin 20 mg 3.48 µL 1.5 mm
  titanium 20 mg 4.41 µL 1.6 mm
  boron 18 mg 7.69 µ 2.0 mm
  nickel 15 mg 1.69 µL 1.2 mm
  selenium 15 mg 3.13 µL 1.5 mm
  chromium 14 mg 1.95 µL 1.3 mm
  manganese 12 mg 1.61 µL 1.2 mm
  arsenic 7 mg 1.21 µL 1.1 mm
  lithium 7 mg 13.1 µL 2.4 mm
  cesium 6 mg 3.2 µL 1.5 mm
  mercury 6 mg 0.44 µL 0.8 mm
  germanium 5 mg 0.94 µL 1.0 mm
  molybdenum 5 mg 0.49 µL 0.8 mm
  cobalt 3 mg 0.34 µL 0.7 mm
  antimony 2 mg 0.30 µL 0.7 mm
  silver 2 mg 0.19 µL 0.6 mm
  niobium 1.5 mg 0.18 µL 0.6 mm
  zirconium 1 mg 0.15 µL 0.54 mm
  lanthanium 0.8 mg 0.13 µL 0.51 mm
  gallium 0.7 mg 0.12 µL 0.49 mm
  tellurium 0.7 mg 0.11 µL 0.48 mm
  yttrium 0.6 mg 0.13 µL 0.51 mm
  bismuth 0.5 mg 51 nL 0.37 mm
  thallium 0.5 mg 42 nL 0.35 mm
  indium 0.4 mg 55 nL 0.38 mm
  gold 0.2 mg 10 nL 0.22 mm
  scandium 0.2 mg 67 nL 0.41 mm
  tantalum 0.2 mg 12 nL 0.23 mm
  vanadium 0.11 mg 18 nL 0.26 mm
  thorium 0.1 mg 8.5 nL 0.20 mm
  uranium 0.1 mg 5.3 nL 0.17 mm
  samarium 50 µg 6.7 nL 0.19 mm
  beryllium 36 µg 20 nL 0.27 mm
  tungsten 20 µg 1.0 nL 0.10 mm

  Haaa???

  Ketu ke shume argumente shkencore nese vertet DĖSHIRON tė kuptosh nga Kurani famelart ! Toka shiquar nga qielli duket e rumbullaket, por nga shkalla e njeriut, toka eshte e shtrir per njeriun. Nuk ecim mbi top !
  Intersant s'eshte Allahu me i larti qe i sheh? A po ndosha ne ate kohe ka zbrit vet Allahu ne Toke dhe i ka dal e rrafsht? Shum keq...

  Kush e ka ber mend qe toka ka shume mburoja ?!
  Kush te tha qe s'ka me shume, por jan vetem keto 5 ?!
  Ne ende se kem zbuluar oqeanin, e po e zbulojm qiellin, un te perkujtoi qe Muhamedi a.s. asnjher liber ne jeten e tij s'ka lexuar ! Prandaj, nuk mund te thuash qe ka degjuar diku, e ja paska fut 7 ne vend te 5 !
  Intersant me juve eshte, cdo sen qe s'ka qen me heret gjithqysh Allahu e ka shkru ne Kuran. Pse e keni kete mendim? Mohamedi u kan shum i meqem por per me bind popullin e tij u dasht gjithqysh me u kan mos i Dijshem, se tani s'kish pas efekt as te ky Allahu. E kjo e ka ba t'fort kta per me u kan Profet dhe me Fuqin e Allahut e ka arrit qellimin e vet qe une s'kam dite sen, por Allahu i ka dit e mue mi ka qu prej fjales se Xhibrilit? Hehehehe, mo be ksi prralla mo bree se vallai n'vesh po me tingellon si me e shtin fmin n'gjum. Qeky Mohamedi afer moshes 20 vjecare u mbyll ne Shpell dhe veq ka lexu veq ka lexu sa qe ka kuptu shum sene, filozofi Greke ka lexu per me kuptu edhe me ngrit Besim t'Ri ne vendin e vet, se baba i vet e babgjyshi kan hek shum prej popujve Hebrej e Krishter, sa qe Arabia u kan ne shkaterrim e siper se e kan marr gati te gjithe vendin, e Mohamedi ba thirrje nga te gjithe shkretinat e Arabis per me i shkaterru popujt e tjer qe i ka quajt: Qafira. E me kete ka ngrit Besim t'ri e tani tjerve n'dore ja ka lan per me u ngrit Islami sa mashum ne vendin e tyre dhe me pushtu edhe vende tjera...po ty ne Kuran te ka shkru qe s'ka dit sen Mohamedi edhe kaq. Kshtu qe ma kaq po e lajna se e di qe s'kupton badihava e thame...

  Shkenctaret vetem kan estimue 4.3 miliard. Po mendon qe kan arrit ta kuptojn saktesisht se ne ēfar dite eshte lindur dielli e universi a ?
  Si lindi dielli ? Toka ? marsi ? Etj planete qe si ke ndoshta dy te ngjashem ?! A nuk jan materiet qe i dallojn keto planete t'mrekullueshme ?! Ky eshte koncepti i Zotit. Sic te thash me lart, Ai eshte Planifikuesi me i mir !
  Loooooool. Te thash more me lart se me dite s'caktohet nje planet gjigant si Toka, Dielli, Universi etj... por afersisht me qato vite eshte e ekzistenca, Kurani, e Bibla sen s'thojn per vitin e Universit. E ti ktu liber Shkencor. Liber Shkencor s'eshte as Kurani e as Bibla. Qe ti qetu tregon qe po gabon shum thell, se Bibla e Kurani bejne thirrje per nje Zot te vetem, anen Spirituoze te njeriut qe te kete Besim tek nje Hyjni. Materjet, Atomet keto jan shum te lidhta sa qe s'ndahen prej njera tjetres e keto jan te pandashme se me u kan te ndashme kurrsesi s'mundet me pas Planet, por kur Atomet jan te ngjitura me njera tjetren ato formojn neutrone, prej ktyne lidhet senet prej Pluhurit te Universit deri tek nje Sistem Diellor e prej tyre planete, qe boj rretullimin ndaj qendres se Yllit e me miliona vite prej atyre planeteve qe jan aty bon jete. U dasht me shum Fizik me msu e Kimi...

  ol,.. vazhdo,.. vazhdo
  Veq me t'keshme a?!!!Nice

  Zoti eshte me i madhi, dhe ne jemi te vegjel qe ta njohim Ate. Konsidero veten se cfar je ne univers, dhe mendo qe me i Madhe se Universi, eshte vetKrijuesi i saj.
  Universi eshte e vertet i madh, por problemi eshte qe mendja jone eshte vet Universi, dhe jeta jone eshte mbrenda nje Kohes, dhe koha s'leviz tek na, po na levizimin ne kohes. E qekjo na ben Njish me kohen. Dmth na jena vet Zoti! Se na jena mbrenda qasaj kohes qe kan qen edhe te tjeret me heret. Por prap koha eshte qe na vret neve te thash edhe me larte...

  Eshte e pamundshme ta imagjinosh Zotin duke i dhen atij forma te ndryshme sic mund te supozoj nje ateist. Un te jap nje shembull te tjesht : Sa ka pasur qe te evulojn dy raca : Njera ne femer dhe tjetra ne mashkull, dhe nga keta dy, te lindin meshkuj e femra ? ! Sa ka pasur shanca, qe keto dy te evulojn njekohesisht en paralele ?! E sheh, qe vet ti je Mrekulli e persosur, lere universin, argumentin e ke ne vete, ti je vet argument i cili e deshmon egzistencen e Zotit
  Evolucioni s'tregon qe kan qen dy njerz te pare ne kete jete. Keto e tregon Feja jote qe beson. Sa qe prej dy vetve e pamundur eshte jeta. Se Gjaku eshte qe sillet tek te ardhshmeve te tyre, qe Gjaku s'ndryshon mbet i Nanes dhe i Babes qe femijet lindin me t'meta, e ne qoftese lindin me t'meta u dasht me lind edhe na me t'meta, por fatkeqesisht na jena mire, dhe s'kemi t'meta qe e hudh posht kete teori dogmatike t'Fes. Po a ka naj datim te ketyre dy njerzve t'pare deshta me dite?

  Asgje s'bie ndesh, e gjitha e ploteson dhe i jep te drejt njera tjetres. Zoti nuk eshte i kufizuar ne asgje. Ai eshte i Gjithėdijshmi.
  Shum je i leht n'mendje amo shume a!!!

  Keto ti i quan kundėrshti,
  Nuk eshte doemos kundershti nje qeshtje e pakuptueshme, e pakapshme per trurin ton, sepse edhe truri yn eshte ca i frenuar qe mos ti kap te gjitha.
  Nese nisėsh nga teza se kuptoi gjithecka, jam i ditur, fjala e shkenctareve eshte doemos e verteta absolute, atehere ti e mashtron veten dhe si ndihmon shkences, por e frenon !
  Truri s'frenon se trurin sa ta msojsh qaq merr Dituri, truri s'ndalet kurr, por nvaret qysh mson. Per ate jan njerzit te ndryshem dikush me pak ka dituri, dikush me shume e kjo ben qe njerzit te mos jene te barabart ne kete jete, dhe njerzit jane te kapt prej nenes Natyre qysh ka thane edhe Russoi...e s'jan njerzite te barabart qysh thojne Librat Fetare, s'e s'kish pas as Lufta as kurgja qe njeriu te jete i varfer por kejt kishin qen taman...por fatkeqesisht sa qe ndina edhe une keq qe s'eshte ky sen i vertet nga Librat ''Famelart'' qe i quan ti zoteri

  Njerzimi ka nevoje per paqe dhe meshire. Ateizmi duke mohuar shpyrtin, mohon meshiren, ndjenjat, te miren dhe te keqen. Keto qe po ti them, nuk perputhen dhe nuk guxon te perputhen me filozofin e ateizmit ! Bie ndesh, i thyen hundet i ben perlesh
  Po kur vet ateistet ndjenj, "besojn", kan instikt, mendojn ! Atehere cfar te shtoj me shume ? Keta pa e kundershtuar keto gjera qe iperdorin ne cdo moment, nuk duhet te fillojn e te kundershtojn gjera edhe me te medhaja sic eshte Zoti !
  Ateizmi s'thote myt, Ateizmi s'thote bo keq, Ateizmi s'thote vrite vetin, Ateizmi keto sene si thote po ti je pjell e imagjinates tane shum te dobt qe e ke perceptu per Ateizmin qe mendon qe eshte vetem Keq. Ateizmi te shtin me luftu jeten tane, me dit per cka ekziston, per cka tu ka ardh ky rast per me jetu, cka duhet me ba, duhet me lan mbrapa teje qe te jesh i permendur, e ky sen bohet me arritje t'msimit e t'leximit, se Ateizmi pasi qe Mohon Zotin atehere duhet me dit per cka me mohu, e per me mohu duhet me lexu.

  Cka jan ndjenjat? Nga vin Ndjenjat? Ndjenjat jan pjes e trupit tend te lengshmeris, qe ti kur ke frike ato ndikojn shpejt tek trupi i yt dhe te vin Emocionet, e shkon deri ne tru tendin gjaku, sa qe ta bjen friken, e qekjo Frika eshte e panjofshma per ty qe ta prish renin e kontrollimit t'trunit tend qe te kalon ne panik pershkak se quhet FRIKE. Ndjenja nuk vjen prej Shpirtit, e Shpirti prej Zotit, se ne qoftese eshte shtu atehere Zoti s'koka Dashuri, por koka Frike, Panik, ndjelles i ndjenjave tona, sa qe po bien vet ne kundershti Zoti.

  Ateizmi eshte Filozofi n'veti e para, se Filozofia eshte qe i ka dhane deri me tash me se shumti jetes kuptim. Filozofia ndahet ne shum temre te ndryshem, por Filozofia Ekzsitenciale na tregon me shume per Ateizmin se per cka Ekzistojm prej cfare shkaqes. E ne Filozofi s'permenet Zoti kerkun, se Zoti s'ka vend ne Filozofi.

 16. #56
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Kuran:

  87. 3: Allahu qe krijon dhe perploteson.
  87. 4: Qe vendose e udheheqe.
  87. 5: Qe krijon arat e pastaj ato i thane i ben te zeza.


  Cilat prova shkencore i kemi per keto pohime?

  Ermedin, qyqja ku mbete? Ike si kesulkuqja te mbledhesh prova eh? Jo o burre, mos e mer dhe aq seriozisht. Se vec desha te tregoj si eshte puna me Kuranin e shkencen ..

  Paramendo cfare demtimi rrenjesor te logjikes ju ka bere nje shkretiragji, nje analfabet. Miliona shkencetare nga me te spikaturit ne bote i thyejne per cdo dite me qellim ligjet e kerkesat e Allahut, per shembull kur hane mish derri, pine alkohol, e tjera e tjera, por ju prape se prape mendoni se shkenca eshte ne anen e fese. Po cili shkencetar do kishte hedhur ne shporte te mbeturinave fjalen e Allahut sikur te mendonte se Allahu eshte Zoti? O sikur te isha ju, kisha bere ankese masive per demshperblim kunder Qabes. Shperblim me te holla per demtim te intelektit. Milionera do ishit bere nese arrin gjykata ta shoh tere permasat e demit!

 17. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  QYsh e kam cek edhe me larte se Ateizmi nuk urdheron vrasjen e Njerzve te tjere se Ateizmi se ka qeshtjen me i kthy njerzit ne Ateizem se ateherer ish ba Ideologji dhe kish qen ndonje lloj i Komunizmit qe te vrite njerzi por JO. Ateizmi eshte per mos me pas ZOT. E ne jeten e perditshme ka njerz qe e kan mendjen e ndryshme ata qe jan Ateista po mendoj. Se Ateistat e kan vetem nje gje te perbashket Me Mohu Zotin. E ne jeten e perditshme cka ban e tek ban nuk ka kurfar lloj Ateizmi ndermjet Individeve. Se mendjet jane te ndryshme dhe Ateizmi i lejon ndryshimet ne mendje te njerzve por vetem nje gje me e Mohu Zotin dhe Djallin. Keto sene nuk ekzistojn tek nje Ateist dhe s'ka frike ndaj ketyre dukurive, ai qe eshte Ateist po them se ka lloj lloj Ateista se qysh mendojn por ata s'jane Ateista me kuptimin e fjales se kan disa dyshim e ajo e bon Skeptik e Ateizmi bjen n'uje ne ate menyre. Por une po du me fol per Ateizmin e Vertet qe perballet vetem me keto dukuri qe i kemi dhe qe i njohim ato qe s'i NJohim te Panjofshme jane. Por s'duhet me thane qe jan dukuri Hyjnore. Se qetu qendron problemi tek shum njerz, ate qe s'e din menjeher e quajn dukuri Hyjnore. Se s'ka spjegim edhe s'mundohet me u lodh edhe menjeher e quajn kete gje vetem Zoti e ka bere dhe s'ka dyshim. E ketu problemi eshte ndaj ktyne qe s'po munden me e kuptu se cfar Termi eshte Ateizmi dhe si jane Ateistat. Une po mundona me ja spjegu qysh eshte me se lehti dhe me se miri dhe cka permban Ateizmi. Ateizmi s'te ndalon kurgja, amo perceptimi i njeriut n'tru duhet me i dit se cilat jan dukurit e keqija e cilat jane te mira. E ai njeri ne qoftese i bon keq vetes pin alkool me tepric dhe ben gjera s'e i takojn llojit njerzor, ato s'ti bon Ateizmi por ti bon mendja jote e dobt qe s'mendon me shume e kjo quhet MendjeDobet. Ateizmi ligjin e pare baze qe e ka vetem Zotin e cka bon ti jete te perditshme Ateizmi nuk futet aty. E per kete Ateizmi eshte shum i vertet dhe s'permbahet prej asnje lloj njeri dhe s'je i nvarur prej asnje libre qe te udhezon. Por Ateizmi te shtin vetem me lexu dhe pak prej asaj libre dhe pak prej asaj libre ti e bon nje mendje te fort sa qe s'te duhet Libri i Shenjt. Se s'eshte puna me lexu vetem nje liber edhe me than kejt qashtu eshte...jo o njerz jo duhet me lexu shum per me gjet dicka t'madhe qe te hyn ne pune, e jo me ni liber me u mshel edhe mos me mendu me shume...ky eshte gabim qe shumica e Besimtarve e bajn. Ky eshte fakt qe ndodh shum kjo dukuri dhe per ate disa e marrin Besimin si te keq disa mundohen si te mire. Se Besimi shpeshher te mashtron se ti kur ta beson ate gje gjithqysh duhet me zbatu pa e mendu. Per ate vrasjet s'ndalen ndaj Pabesimtarve sa qe edhe disa Kapituj jane te servume per Jo Besimtart le ti shikojm se bashku qe ta heqim kete dukuri dhe shpresoj qe te mos kete urrejtje ndaj Besimtarit dhe Pabesimtarit:

  Kurani:

  146. E sa pejgamberė pati qėsė bashku me tė luftuan turma tė mėdha besimtarėsh dhe pėr atė qė i goditi nė rrugėn e All-llahut, ata nuk u dobėsuan dhe nuk u pėrulėn. All-llahu i do durimtarėt.
  147. Fjala e tyre nuk ishte jetėr pos vetėm: “Zoti ynė, na i falė mėkatet tona dhe lėshimet nė punėt tna dhe na forco nė vendet tona (nė luftė), nduhmona kundėr popullit jobesimtar!”
  148. Ndaj All-llahuua u dha atyre shpėrblimin e kėsaj bote dhe shpėrbllimin mė tė mirė tė botės tjetėr; All-llahu i do punė mirėt.
  149. O besimtarė, nėse u nėnshtroheni jobesimtarėve, ata ju kthejnė prapa aty ku ishit (nė kufėr) dhe atherė do tė jeni tė humbur.
  150. Sepse vetėm All-llahu ėshtė ndihmėtar i juaji dhe Ai ėshtė mė imiri ndihmės.
  151. Ne do tė mbjellim frikėn nė zemrat e atyre qė nuk besuan sepse ata All-llahut i trillojnė e imveshin zota tė tjerė, duke mos pasur pėr tė kurrėfar fakti, ndaj vendbanimi i tyre do tė jetė xhehnemi. Sa i shėmtuar ėshtė vendi i mizorėve.
  152. All-llahu pėrmbushi premtimin e vet ndaj jush, ngase me vullnetin e Tij i korrėt ata (me shpata) deri kur u dobėsuat dhe u pėrēatė ndėrmjet vete, nė ēėshtjen e vendit (qė u pat caktuar Pejgamberi) dhe pasi vrejtėt atė qė e dėshironit (prenė e luftės ), e atėherė kundėrshtuat (urdhėrin e Pejgamberit). Pati prej jush qė e deshėn kėtė jetė (ata qė u ngutėn pas presė) e pati prej jush qė e deshtėn botėn tjetėr. Pastaj, pėr t’ju sprovur u zmbrapi juve nga ata. Po All-llahu u fali juve; All-llahu ėshtė dhurues i madh ndaj besimtarėve.

  28. Besimtarėt tė mos i miėsojnė mosbesimtarėt, e t’i lėnė manash besimtarėt. E kush bėn atė, ai nga feja e All-llahut nuk ka asgjė, pėrveq pėr qėllim ruajtja prej tė keqės sė tyre. All-llahu ju tėrheq vėrejtjen prej (dėnimit tė) Tij pse vetėm te All-llahu ėshtė e ardhmja.

  76. Ata qė besuan luftojnė nė rrugė tė All-llahut, e ata qė nuk besuan luftojnė nė rrugė tė djallėzuar. Luftoni pra miqtė e djallit, s’ka dyshim se intriga e ėshtė e dobėt.

  88. E ēka ėshtė me ju qė nė ēėshtjen e munafikėve jeni dy grupe; derisa pėr atė qė bėn, All-llahu i pėrmbysi ata? a mos doni ta vini nė rrugė tė drejtė atė qė All-llahu e ka humbur? Pėr atė qė All-llahu e ka humbur, nuk do tė gjeni rrugė!
  89. Ata dėshirojnė qė edhe ju tė mos besoni sikurse nuk besuan vetė dhe bėheni tė njejtė. MOs izininipėr miq prej yre deisa ata tė shpėngulen (si ju) pėr hirė tė All-llahut, enėse refuzojnė,ataherė kudo qė t’i gjeni, kapni dhe mbytni dhe prej tyre mos zini as mik as ndihmės.

  101. Kur tėjeni nėudhėtim e sipėr, nuk ėshtė mėkat pėr ju tė shkurtoni namazin, nėse frigoheni se jobesimtarėt dot’ju sjellin ndonjė tė keqe. Jobesmtarėt janė armiq tuaj tė hapėt.

  144. O ju qė besuat, mos zini miq jobesimtarėt e t’i lini manash besimtarėt! A doni t’i sillni allahut argument tė qartė kundėr vetės!

  73. O Pejgamber, lufto jobesimtarėt dhe hipokritėt dhe sillu rreptė ndaj tyre - vendi i tyre ėshtė Xhehennemi qė ėshtė pėrfundimi mė i keq.

  Ka vertet edhe shum shum Kapituj ne Kuran qe tregon qe gjyas e Kuranit eshte urrejtje ndaj Pabesimtarve kurse une nuk po ndihna mire pas kesaj qe permban dhe per kete se besoj se une s'du me luftu kerkan qe ka tjeter mendje, por dua ta jetoj jeten time ashtu siq DUA!!!

  Shkojm me disa kapituj te Bibles:

  Zoti eshte i mire vetem per disa apo i ndan ne katergori? A mos ka thene gje Zoti se jeni te gjithe te barabart? Hehe!!!

  Psalmet 145:9
  Zoti ėshtė i mirė me tė gjithė dhe plot dhemshuri pėr tė gjitha veprat e tij.

  Kunder:

  Jeremia 13:14
  Do t'i copėtoj njėrin kundėr tjetrit, etėrit dhe bijtė sė bashku"", thotė Zoti. "Nuk do tė kem mėshirė, nuk do t'i fal, nuk do tė kem asnjė dhembshuri qė tė mė pengojė t'i shkatėrroj".

  Me vra apo jo?

  Eksodi 20:13
  Nuk do tė vrasėsh.

  Leviticus 24:17
  Kush ia heq jetėn njė njeriu, do tė vritet.

  art is on a distinguished road

  Zoti, i mire per te gjith apo disa prej tyre?

  Psalmet 145:9
  Zoti ėshtė i mirė me tė gjithė dhe plot dhemshuri pėr tė gjitha veprat e tij.
  kundėr

  Jeremia 13:14
  Do t'i copėtoj njėrin kundėr tjetrit, etėrit dhe bijtė sė bashku"", thotė Zoti. "Nuk do tė kem mėshirė, nuk do t'i fal, nuk do tė kem asnjė dhembshuri qė tė mė pengojė t'i shkatėrroj".


  Jezusi, me i lart apo me i ulet se...?

  Gjoni 10:30
  Unė dhe Ati jemi njė''.
  kundėr

  Gjoni 14:28
  Ju keni dėgjuar qė ju thashė: "Unė po shkoj dhe do tė kthehem te ju". Po tė mė donit, do tė gėzoheshit sepse unė thashė: "Po shkoj tek Ati"; sepse Ati ėshtė mė i madh se unė.
  Ciles ti besoj tash?  Me vra apo jo?

  Eksodi 20:13
  Nuk do tė vrasėsh.

  Leviticus 24:17
  Kush ia heq jetėn njė njeriu, do tė vritet.
  kundėr

  Eksodi 32:27
  Dhe ai u tha atyre: "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: "Secili prej jush tė vėrė shpatėn nė krahun e tij; kaloni dhe rikaloni nga njė hyrje e kampit nė tjetrėn, secili tė vrasė vėllanė e tij, mikun e tij, fqinjin e tij!"".
  1 i Samuelit 6:19
  Zoti goditi disa njerėz tė Beth-Shemeshit, sepse kishin shikuar brenda arkės sė Zotit; ai goditi shtatėdhjetė njerėz tė popullit. Populli mbajti zi pėr ta, sepse Zoti e kishte prekur me njė fatkeqėsi tė madhe.
  1 i Samuelit 15:2
  Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Unė do ta dėnoj Amalekun pėr atė qė i bėri Izraelit kur i preu rrugėn, ndėrsa po dilte nga Egjipti.
  1 i Samuelit 15:3
  Tani shko, godit Amalekun dhe cakto shfarosjen e tė gjitha gjėrave qė ai ka pa pasur fare mėshirė pėr tė, por vrit burra dhe gra, fėmijė dhe foshnja gjiri, lopė e dhen, deve dhe gomarė".
  1 i Samuelit 15:7
  Sauli i mundi Amalekitėt nga Havilahu deri nė Shur, qė ndodhet pėrballė Egjiptit.
  1 i Samuelit 15:8
  Ai e zuri tė gjallė Agagun, mbretin e Amalekitėve, dhe vendosi shfarosjen e tė gjithė popullit, duke i vrarė me shpatė.
  Numrat 15:36
  Kėshtu tėrė asambleja e ēoi jashtė kampit dhe e vrau me gurė; dhe ai vdiq, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun. Qėllimi i thekėve nė rrobat
  Osea 13:16
  Samaria do tė shkretohet, sepse ka ngritur krye kundėr Perėndisė tė saj. Do tė bien nga shpata; fėmijėt e tyre do tė bėhen copė-copė dhe grave tė tyre me barrė do t'u ēajnė barkun".

  Pra edhe te pafajshmit... por kush ke i fajshem se?

  Edhe nje her a thua Zoti eshte vet e Keqja dhe vet e Mira? A nuk thuhen disa vargje qe Satani eshte kundra Zotit dhe eshte Burim i se keqes? A mos eshte Zoti vete Kontradiktor per gabimet e veta? Nese eshte i gabushem s'quhet me ndoke Zot?

  Isaia 45:7
  Unė formoj dritėn dhe krijoj terrin, sjell mirėqėnien dhe krijoj fatkeqėsinė. Unė, Zoti, i bėj tė gjitha kėto gjėra".
  Vajtimet 3:38
  E keqja dhe e mira a nuk vijnė vallė nga goja e Mė tė Lartit?
  Ezekieli 20:25
  Prandaj u dhashė statute jo tė mira dhe dekrete me tė cilat nuk mund tė jetonin;
  Ezekieli 20:26
  dhe i molepsa me vetė dhuratat e tyre, me qenė se ata kalonin nėpėr zjarr ēdo tė parėlindur tė tyre, pėr t'i katandisur nė shkretim tė plotė me qėllim qė tė pranonin qė unė jam Zoti.

  Dhe keto te keqija dhe te mira qe i ka bere Zoti, dhe njeriu gjykohet per shkaqet qe vet Zoti i ka bere? Shum dobt mendja e shendosh kete se toleron por mendja e disave nuk vlen sa per nje bilet per Heaven ose Hell..

  Ky s'eshte Zoti por eshte mendje e te dobteve dhe te forteve qe kan ba dallim ndaj njerziv dhe nje ashtu edhe Zoti ben dallime ndaj njerzve kjo eshet Absurde per nje njeri qe logjikon, e qekjo logjika fitohet vetem me Filozofi dhe Psikologji!

  Vetem edhe dicka, ne qoftese na ka krijuar Zoti neve gjithqysh duhet na me pas ndonje pik n'tru qe ka dicka neve qe na mban ne Besim dhe se nje Zot vertet ekziston por fatkeqesisht ky eshte gabim, se njeriu lind Tabularasa qe do te thote: Njeri lind kejt rrafsh, ose me mire te nxajm nje leter e e pa shkruar eshte kur lind, por me rritjen e atij njeriu rritet mendja, nje ashtu si letra t'ja filloj te shkruhet...

 18. #58
  el kafirun Maska e chino
  Anėtarėsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Kuran:

  67. 3. Ai qe ka krijuar 7 qiej. Asnje gabim nuk do te gjesh ne krijimin e meshireplotit. Veshtro per rreth: Sheh ndonje gabim?


  Cilat prova kemi per 7 qiej? Cilat per mosgabueshmerine e gjerave?
  Me keto trutharesi merru o Ermedin qyqja, jo me mossaktesine e Big-Bangut. Se edhe po deshmove mossaktesine, trutharesia qe qendron prapa Kuranit mbetet.

 19. #59
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
  Kuran:

  67. 3. Ai qe ka krijuar 7 qiej. Asnje gabim nuk do te gjesh ne krijimin e meshireplotit. Veshtro per rreth: Sheh ndonje gabim?


  Cilat prova kemi per 7 qiej? Cilat per mosgabueshmerine e gjerave?
  Me keto trutharesi merru o Ermedin qyqja, jo me mossaktesine e Big-Bangut. Se edhe po deshmove mossaktesine, trutharesia qe qendron prapa Kuranit mbetet.
  Ne rast se ne nje shkretetire te pafund ke pare nje gur.
  Ti nuk ke pare nje gur!
  Ke pare vetem lajmetarin e tyre.

  Eshte e dokumentuar se termi 'big-beng' eshte nje koine sharlatane dhe pjelle religjioze e trurit te nje frati pa pune te mahnitur pas astronomise.

  Por nje tru i farkuar nen konceptin e imponuar te shabllonit bilblik te singularitetit e hegjemonise orientale - nuk eshte i afte te konceptoje faktin e pamohueshem se kerkohen se paku dy gjera te ndryshme - ne ndonje menyre komplementare - per te prodhuar nje te trete dhe te ndryshme nga te parat; Ashtu qe nese marrim per te vertete premisen qe ka pasur nje big-beng - ne fakt po pohon se nje here dhe dikur kane ekzistuar dhe kane ndodhur triliona e triliona big-bengash te pavarur e te pafund.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 05-10-2010 mė 06:13
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 20. #60
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  667
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  Ne se ne nje shkretetire pafund ke pare nje gur.
  Ti nuk ke pare nje gur!
  Ke pare vetem lajmetarin e .

  Eshte e dokumentuar se termi 'big-beng' eshte nje koine sharlatane dhe pjelle religjioze e trurit te nje frati pa pune te mahnitur pas astronomise.

  Por nje tru i farkuar nen konceptin e imponuar te shabllonit bilblik te singularitetit e hegjemonise orientale - nuk eshte i afte te konceptoje faktin e pamohueshem se kerkohen se paku dy gjera te ndryshme - ne ndonje menyre komplementare - per te prodhuar nje te trete dhe te ndryshme nga te parat; Ashtu qe nese marrim per te vertete premisen qe ka pasur nje big-beng - ne fakt po pohon se nje here dhe dikur kane ekzistuar dhe kane ndodhur triliona e triliona big-bengash te pavarur e te pafund.
  Ehhh qet sen qe e thane fort me pelqej edhe shum shumm postim qe s'kam vajt kurr ma heret qe e ka thane dikush, qekjo po me le medyshje qe ndoshta ka ka shum shum Universa ne qoftese me Big Beng eshte Fakt Universi. Por problemi tjeter eshte qe Universi eshte ende i pa zbulum e qekjo na le medyshje qe hala kurgja s'eshte e vertet...por kta krymat Besimtar veq nje Fakt e kan: Zoti e ka ba edhe me qi nanen se lodhin trunin me shume. E qeky postimi i yt definitivisht e hudhi posht edhe Zotin kur s'eshte ideja se cka fshihet pertej Universit ose ne largesit qe s'na ka shku ende Mendja. Hallall tu boft ky postim!!!

Faqja 3 prej 14 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kundra Ateizmit !
  Nga _Mersin_ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 12-05-2011, 06:26
 2. Këndi im fetar
  Nga Zana e malit nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 165
  Postimi i Fundit: 21-05-2006, 16:20
 3. Ateizmi, ati i tė kėqijave qė na kanė zėnė
  Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 27-10-2005, 15:38
 4. Lumi i zjarrtė
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-02-2005, 07:04
 5. Jeta pa fe eshte projekt pa garanci
  Nga altin55 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-07-2004, 22:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •