Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Anėtarėsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,897
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Kredite e bankave!!

  Drejtoresha: Brenda pesė ditėve siguron financimin pėr shtėpi
  Mirvjena Dizdari
  Brenda 5 ditėsh, njė qytetar mund tė marrė kredi pėr shtėpi, nė Procredit Bank. Njė klient i cili drejtohet nė kėtė bankė pėr tė pėrfituar njė kredi pėr shtėpi, ose kredi konsumatore, mjafton qė tė plotėsojė kushtet e kėrkuara dhe brenda njė kohe rekord mund tė pėrfitojė financimin e kėrkuar.

  Nė njė intervistė pėr gazetėn, Majlinda Gjata, drejtore e Kredisė nė Procredit Bank, ka sqaruar tė gjitha kushtet qė duhet tė plotėsojnė klientėt pėr tė marrė kredi,si dhe lehtėsirat proceduriale, qė ofron kjo bankė. Normat e interesit pėr kreditė e marra varen nga shuma e financimit. Sa mė e vogėl tė jetė shuma e financimit, aq mė e lartė ėshtė norma e interesit. Drejtorja Gjata sqaron se garancia duhet tė mbulojė deri nė 150 pėr qind tė kredisė. 100 pėr qind tė financimit klienti duhet ta mbulojė me hipotekė, ndėrsa 50 pėr qind me pengje.

  Cilat janė kushtet qė duhet tė plotėsojė njė klient pėr tė marrė njė kredi pėr shtėpi?
  Qė tė merret njė kredi pėr shtėpi, klienti duhet tė jetė nė relata pune, pra duhet tė ketė tė ardhura dhe duhet tė diktojmė nėse kėto tė ardhura janė stabėl, pra pėr njė periudhė tė gjatė kohore. Duhet tė ketė kontratėn e sipėrmarrjes pėr apartamentin qė do tė blejė. Nė rast se apartamenti qė po ndėrtohet nuk ėshtė i hipotekuar, atėherė duhet tė ketė njė shtėpi tė vetėn, qė ta ofrojė si kolateral, pra tė ofrojė garnci hipotekore. Garancia duhet tė mbulojė deri nė 150 pėr qind tė kredisė. 100 pėr qind tė financimit duhet ta mbulojė me hipotekė, ndėrsa 50 pėr qind me pengje.

  Sa ėshtė pjesa e financimit qė jep banka?
  Banka jep deri nė 70 pėr qind tė financimit. Ky ėshtė rregulli i pėrgjithshėm, por pėrjashtime bėhen nė ēdo rast. Kur klienti ofron hiptekė 150 pėr qind, atėherė banka mund tė japė deri nė 10 pėr qind tė financimit. Procedura ėshtė shumė e shpejtė dhe zgjat 3-5 ditė.

  Sa janė normat e interesit pėr kreditė pėr shtėpi dhe pėr kreditė konsumatore?
  Normat e interesit varen nga shumė faktorė. Norma e interesit qė aplikohet pėr njė klient, varet nėse ai ėshtė klient i bankės. Pėr shtėpi kemi dhėnė njė kredi pėr 9 pėr qind, ku kanė pėrfituar personat qė tėrheqin pagat prej nesh. Ndėrsa maksimalja e normės sė interesit pėr kreditė qė merren pėr shtėpi, arrin deri nė 15 pėr qind. Ndėrsa norma e intersit pėr kreditė konsumatore mund tė shkojė deri nė 17 pėr qind. Megjithatė norma e interesit varet nga shuma e financimit. Sa mė e vogėl tė jetė shuma e financimit, aq mė e lartė ėshtė norma e interesit.

  Si mund tė marrė njė biznes kredi, pranė bankės Procredit?
  Procredit ėshtė e vetmja bankė qė financon kreditė mikro dhe ekspres. Banka ofron shumė shėrbime suplementare qė janė falas. Banka nddodhet nė gjithė Ballkanin dhe tė gjitha shėrbimet brenda rrjetit Procredit bank janė me gjysmė ēmimi. Procedura ėshtė shumė e shpejtė. Pėr njė kredi deri nė 50 mijė euro, klienti merr pėrgjigje pėr 2 javė. Banka bėn vetė analizėn e dokumentacionit, pra klienti nuk duhet tė sjellė dokumente tė noterizuara apo bilance. Klienti sjell licensėn nga Tatim- Taksat, sjell vendimin e Gjykatės, si person fizik apo juridik, sjell statutin, pasaportėn e pronarit, si dhe dokumentin e objektit qė do tė lėrė si garanci.

  Si mund tė pėrfitohet kredia konsumatore pranė bankės Procredit?
  N ofrojmė shumė shėrbime dhe njėra prej tyre ėshtė kredia konsumatore, pėr blerje pajisjesh shtėpiake, pėr studime, qėllime mjekėsore, ēdo lloj destinacioni, qė nuk futet te destinacioni blerje shtėpie, quhet kredi konsumatore. Pėr kėta individė, qė kanė tė ardhura qė nuk janė biznesi, por nga pagat qė mund t’i pėrfitojnė nė biznes privat, ose nė institucionet shtetėrore, kėtu mund tė marrin pėrveē kredisė konsumatore, edhe njė kredi pėr shtėpi. Por gjithmonė duhet tė provojnė qė duan tė blejnė njė shtėpi, qoftė nė ndėrtim, qoftė e ndėrtuar, ose duan tė bėjnė rikonstruksion tė shtėpisė.  Pse duhet zgjedhur banka Procredit

  Pėr momentin, Procredit ėshtė e vetmja bankė nė sistemin bankar shqiptar, qė u ofron klientėve tė saj tė dyja kartat ndėrkombėtare sipas preferencės sė tyre, MasterCard dhe Visa Card, nė tė dy format debiti dhe krediti. Klientėt e ProCredit Bank mund t’i pėrdorin kartat e tyre nė rrjetin ATM, duke mbuluar tė gjitha qytetet kryesore tė Shqipėrisė, nė tė gjitha monedhat, nė LEK, Euro dhe USD. Pėrveē kėsaj, ProCredit Bank ka rrjetin mė tė madh tė POS-eve nė Shqipėri, me anė tė cilit klientėt mund tė kryejnė pagesa pa cash nė shumė hotele, restorante, supermarkete, butikė, agjensi udhėtimi, etj. Tė gjithė klientėt, pagat e tė cilėve transferohen nė njė llogari individuale pranė Procredit, kanė mundėsi tė kryejnė pagesa tė ndryshme nė pikat e sipėrpėrmendura, me kartėn e ofruar nga banka. 100 terminalet e para POS janė instaluar tashmė, dhe 400 tė tjera janė nėn procesin e instalimit. Njė numėr i madh transaksionesh vėrehen ēdo ditė nė pikat ku janė instaluar kėto terminale. Procredit Bank do tė ndjekė shembullin e bankės simotėr nė Kosovė, e cila ka instaluar tashmė 1.200 terminale POS. Nė kėto terminale, tė gjitha transaksionet mund tė kryhen nė Lek, Euro dhe USD.  Pėr 24 orė merr 300 mijė lekė

  Procredit Bank ofron fleksibilitet nė procedura. Koha e pėrgatitjes sė kredisė konamutore ėshtė 24 orė, nė rast se kredia ėshtė nėn 300 mijė lekė. Dokumentacioni qė kėrkohet ėshtė minimal, pasi kėrkohet vetėm pasaporta. Pėr shuma mė tė mėdha, mund tė kėrkohet edhe vėrtetimi i punės, ose mund tė jepet njė informacion qė verifikohet nga analistėt e kredisė.  Kreditė pėr shtėpi

  Klienti duhet tė jetė nė relata pune
  Duhet tė ketė tė ardhura tė qendrueshme
  Tė ketė kontratėn e sipėrmarrjes pėr apartamentin
  Mund tė hipotekojė dhe njė shtėpi tė vetėn
  Garancia tė mbulojė deri nė 150 pėr qind tė kredisė
  100 pėr qind tė financimit ta mbulojė me hipotekė
  50 pėr qind tė financimit ta mbulojė me pengje


  Kreditė pėr biznes

  Tė paraqesė licensėn nga Tatim- Taksat
  Vendimi i Gjykatės si person fizik apo juridik
  Tė paraqesė statutin e biznesit
  Tė paraqesė pasaportėn e pronarit
  Dokumentin e objektit qė do tė lėrė si garanci

 2. #2
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Anėtarėsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,897
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Si merret njė kredi tek “Alpha Bank”


  Klientėt kanė deri nė 20 vjet afat pėr shlyerjen e detyrimit
  Mirvjena Dizdari
  Tė gjithė qytetarėt qė dėshirojnė tė marrin njė kredi pėr shtėpi, nė “Alpha Bank”, do tė kenė njė afat tė gjatė nė dispozicion pėr ta shlyer atė. Ndryshe nga bankat e tjera tė nivelit tė dytė, “Alpha Bank” ofron norma interesi tė leverdisshme pėr tė gjithė klientėt e saj.

  Nė njė intervistė pėr gazetėn, Astrit Balla, drejtues nė sektorin e kredive, ka sqaruar tė gjitha kushtet qė duhet tė plotėsojė njė klient pėr tė pėrfituar kredi pranė kėsaj banke.

  Si mund tė merret njė kredi pėr shtėpi nė “Alpha Bank”?
  Njė klient mjafton qė tė ofrojė garancinė e kėrkuar nga banka dhe brenda njė afati shumė tė shkurtėr mund tė marrė kredi pėr tė blerė njė shtėpi. Ne i ofrojmė klientėve tanė norma interesi tė ulėta dhe kjo ėshtė pika jonė mė e fortė. Normat e interesit pranė bankės sonė variojnė nga 7 pėr qind deri nė 9 pėr qind. Njė tjetėr pikė e fortė e jona ėshtė afati i shlyerjes sė kredisė qė varion nga 5 deri nė 20 vjet. Shuma maksimale e kredisė qė jepet pėr shtėpi ėshtė 100 mijė euro.

  Cila ėshtė garancia qė duhet tė ofrojė njė klient pranė bankės tuaj?
  Garancia qė mund tė lihet ėshtė apartamenti qė blihet, njė tjetėr apartament qė mund tė ketė trashėgimi klienti nga nėna dhe babai. Banka jep 60 - 70 pėr qind tė vlerės dhe garancia duhet tė mbulojė 130 deri 140 pėr qind tė financimit. Pra, nė rast se merret 100 mijė euro kredi, financohet nga 60 mijė deri 70 mijė euro dhe ajo qė lihet si garanci duhet tė ketė vlerėn 130 mijė dollarė. Si individ, numri i klientėve ėshtė 450, tė cilėt kanė marrė kredi dhe kredia totale qė ėshtė dhėnė 12 milionė euro, pėr vitin 2004.

  Cilat janė kriteret qė duhet tė plotėsojė njė klient?
  Shikohen tė ardhurat tė cilat duhet tė jenė dyfishi i kėstit tė kredisė dhe garancia qė ofrohet. Pėr klientėt e bankės kemi kushte favorizuese. Ata qė kanė depozita ose llogari rrjedhėse, u shikohet norma e interesit, e cila ėshtė mė e ulėt. Po kėshtu, procedura pėr klientėt e bankės ėshtė mė e shpejtė. Pėr klientėt e zakonshėm maksimumi i zgjatjes sė procedurave ėshtė 25 ditė. Tė njėjta kushte plotėsohen dhe pėr kreditė konsumatore.

  Bizneset, si mund tė pėrfitojnė njė kredi?
  Pėr bizneset shikohet analiza e bilancit qė ka biznesi. Shikohet analiza e bilanceve tė 3 viteve tė fundit. Totali i kredive pėr vitin 2004 ėshtė 82 milionė euro. Portofoli i kredisė pėr biznes zė rreth 80 pėr qind tė totalit tė portofolit tė kredisė nė “Alpha Bank”. Banka jonė i klasifikon kreditė pėr biznes nė dy kategori: kredi pėr kapital qarkullues dhe kredi pėr investime. E para pėrfshihet nė kreditė afatshkurtra dhe merret pėr njė afat maksimumi njė vit. Kredia pėr investime ka njė afat shlyerjeje nga njė deri nė 10 vjet, nė varėsi tė llojit tė investimit, vlerės sė tij.  Pse duhet zgjedhur “Alpha Bank”

  Normat e leverdisshme tė interesit dhe procedurat e shpejta janė dy pikat mė tė forta tė “Alpha Bank”. Klientėt e bankės, ata qė kanė njė llogari rrjedhėse, ose njė depozitė bankare, pėrfitojnė kredi me norma interesi mė tė ulėta sesa klientėt e tjerė. Bizneset janė ndėr mė tė favorizuarat nė “Alpha Bank”, duke zėnė kėshtu dhe pėrqindjen mė tė madhe tė portofolit tė kredive. Banka i klasifikon kreditė pėr biznes nė dy kategori: kredi pėr kapital qarkullues dhe kredi pėr investime. E para pėrfshihet nė kreditė afatshkurtra dhe merret pėr njė afat maksimumi njė vit. Kredia pėr investime ka njė afat shlyerjeje nga njė deri nė 10 vjet nė varėsi tė llojit tė investimit, vlerės sė tij etj. Nė lidhje me shumėn nuk ka ndonjė kufizim qė nėnkupton faktin se bizneset mund tė marrin ēfarėdo lloj shume, mjafton qė kjo shumė tė argumentohet nga vlera e investimit apo qėllimi i marrjes sė kredisė.  Prej disa ditėsh gazeta “Panorama” ka nisur botimin e disa artikujve nė lidhje me kreditė pėr individėt qė ofrojnė bankat e nivelit tė dytė nė vend. Specialistėt pėrkatės kanė sqaruar kushtet dhe kriteret qė duhet tė plotėsojė njė individ pėr tė pėrfituar kredi. Nė intervistėn e sotme, dhėnė nga drejtues tė kredive nė “Alpha Bank”, kemi sqaruar kushtet qė duhet tė plotėsojnė konsumatorėt pėr tė marrė njė kredi me afat pranė kėsaj banke. Ndėrsa nė numrin e ardhshėm do tė kemi njė intervistė me drejtues tė Bankės Kombėtare Greke, tė cilėt do tė sqarojnė kushtet qė duhet tė plotėsojnė klientėt pėr tė pėrfituar njė kredi pranė kėsaj banke.  kredite

  Normat e interesit
  7 pėr qind - 9 pėr qind
  Afati i shlyerjes
  5 vjet deri 20 vjet
  Shuma e kredisė
  10 mijė euro -100 mijė euro

  Garancia

  apartamenti qė blihet ose tjetėr pasuri
  Mbulimi
  Garancia tė mbulojė 130 – 140% tė financimit
  Financimi
  Banka jep 60 - 70 pėr qind tė vlerės

 3. #3
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Julian Llupo - 25/02/2005

  Bankat nė “vuajtje” tė tepricės sė likuidetit

  Bankat e nivelit tė dytė ndodhen nė njė tepricė likuiditeti prej 2 miliardė lekėsh pėr muajt janar dhe shkurt, nė njė kohė kur ekonomia ka njė kėrkesė tė madhe pėr kredi, tė cilat janė me racion nga ana e sistemit bankar


  Sipas raportit tė fundit tė Bankės sė Shqipėrisė, sistemi bankar i nivelit tė dytė rezulton pėr muajin janar me njė tepricė likuiditeti prej 2 miliardė lekėsh. Njė tendencė e tillė bėhet e ditur nga autoriteti qendror monetar se ka vazhduar edhe gjatė muajit shkurt. Bankat zotėrojnė mė shumė para se sa duhet nė llogaritė e tyre, duke mbajtur peng njė pjesė tė mirė tė investimeve potenciale. Teprica e likuiditetit tė sistemit bankar ka ardhur pėr shkaqe tė cilat lidhen kryesisht me lėvrimin nė nivele minimale tė kredisė si dhe me bonot e emėtuara nga ana e Ministrisė sė Financave, tė cilat duket se kanė qenė nė nivele mė tė ulėta sesa fondet e lira qė ka pasur sistemi bankar nė llogaritė e tij. Investimi nė bono thesari ka filluar qė tė jetė njė investim jo shumė i pėlqyer pėr bankat. Pėr mė tepėr, diferenca mes normave tė interesit tė depozitave dhe normave tė interesit tė bonove tė thesarit ėshtė ngushtuar shumė. Bankat kanė edhe njė problem strukturor, pasi shumica e shqiptarėve pėlqen depozita nė lekė me afat vjetor, norma e interesit tė tė cilave ėshtė e njėjtė dhe, nė disa raste, mė e lartė se normat e interesit tė bonove vjetore. Kjo gjė ka sjellė njė problem tė rėndėsishėm pėr bankat, pasi deri tani rreth 80 % e fondeve tė tyre shkonte pėr bono thesari si biznes fitimprurės, ndėrsa tani bonot e thesarit nuk janė mė aq fitimprurėse Kjo pėr shkak tė interesave tė ulėta qė kėto tė fundit kanė filluar qė tė ofrojnė pėr zotėruesit e tyre. Por megjithėse normat e interesit tė bonove tė thesarit kanė pėsuar njė rėnie tė konsiderueshme, sistemi bankar i nivelit tė dytė ka vazhduar qė tė jetė edhe financuesi kryesor i qeverisė. Nga 21,8 miliarė lekė qė ka arritur deficiti buxhetor nė nėntor tė vitit tė kaluar, 21,6 miliardė lekė janė financuar nga sistemi bankar dhe nga individė, tė cilėt i kanė pasuruar llogaritė e tyre me bono thesari. Interesi i ofruar nga ana e investimit nė bono thesari dhe nė obligacione 2-vjeēare tė emetuara nga qeveria, mbetet njė investim i parapalqyer nga sistemi bankar. Interesi i ofruar nga ky investim mbetet ende i lartė nė krahasim me mėnyrat e tjera tė investimit. Kėtij argumenti i shtohet edhe siguria e kėtyre investimeve, e cila nė kėtė rast ėshtė nė masė tė plotė. Sistemi bankar, duke pasur njė raport prej 18% tė treguesit kredi/depozita, nivel i cili ėshtė rreth tri herė mė i ulėt nė krahasim me vendet e tjera tė rajonit, kushtėzon edhe mundsinė pėr tė pasur njė diversitet tė dhėnies sė kredive.
  Njė nga arsyet e tjera tė cilat kanė sjellė njė rritje tė tepricės sė likuiditetit nga ana e sistemit bankar tė nivelit tė dytė ka qenė e lidhur edhe me rritjen e nivelit tė depozitave tė sistemit bankar gjatė fillimit tė kėtij viti. Teprica e likuiditetit ėshtė shoqėruar me ulje tė mėtejshme tė normave tė interesit gjatė muajit janar dhe fillimit tė muajit shkurt. Nė kėtė periudhė, normat e interesit nė tregun e depozitave nė lekė, nė tregun primar dhe nė atė ndėrbankar, kanė shėnuar vlerat mė tė ulėta qė prej 13 vjetėsh. Nė muajin dhjetor leku ka thelluar mbiēmimin e tij ndaj tė dyja valutave, euro dhe dollar. Njė ecuri e tillė ka ardhur kryesisht pėr shkak tė prurjeve tė emigrantėve tė cilat janė nė nivele shumė tė larta nė kėtė periudhė kohore. Mbiēmimi mujor kundrejt dollarit llogaritet 4,5 pėr qind, dhe kundrejt euros- 1,44 pėr qind. Gjatė muajit janar ėshtė vėnė re njė kthesė nė ecurinė e kursit tė kėmbimit tė lekut. Krahasuar me fundin e vitit 2004, leku ėshtė mbiēmuar me 0,2 pėr qind kundrejt euros dhe ėshtė nėnēmuar me 4,7 pėr qind kundrejt dollarit. Prirjet mbiēmuese tė monedhės vendase kanė qenė tė pranishme gjatė tė gjithė vitit tė kaluar si ndaj euros, ashtu edhe ndaj monedhės amerikane.

Tema tė Ngjashme

 1. Arabet kane humbur 2.5 trilion dollare ne fajdet e bankave dhe stoqeve ne amerike
  Nga hulumtuesi09 nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 18-01-2009, 11:35
 2. Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 27-12-2006, 18:10
 3. Privatizimi i Bankave Shqiptare
  Nga Blendi nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 21-03-2005, 21:09
 4. Kreditė pėr shtėpi, interesat nė ulje, afati nė rritje
  Nga ganoid nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-02-2005, 08:25
 5. Perdorimi i Bankave, Ceqeve & Kartat e Kreditit ne Shqiperi
  Nga Estella nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2003, 21:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •