Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 143
  1. #1
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404

    Holokausti dhe revizionimi i historise. Debat

    Po e hap kete teme meqe ne forum ka shume perkrahes te revizionimit te historise dhe te Holokaustit si ngjarje historike. Jeni te ftuar te shprehni opinionet tuaja , mendimet, faktet apo "faktet" ne lidhje me Holokaustin.
    "Who is John Galt?"

  2. #2
    titulli i tanishėm
    Anėtarėsuar
    15-02-2005
    Postime
    59
    Hm,
    fillimisht duhen sqaruar diskutantėt e mundshėm qė tė kontrollojnė ligjet e shtetit ku janė (se mendimet e tyre mbi revizionizmin e holokaustit, tė shprehura nė publik, mund tė jenė tė kundraligjshme dhe unė Liquid si qytetar i mirė, e kam pėr detyrė t'i denoncoj; dhe e kam dorėn e rėndė, besomėni).
    Pastaj, duhet tė zotohet hija shkrim-shuarėse, qė sillet mbi forum, se nuk do iua fshijė shkrimet diskutantėve e t'iu shkojė atyre mundi kot.
    Pastaj duhet tė zotohen diskutantėt qė tė mos pėrdorin terma kompromentuese si: "superior", "dhomė", "gaz", "sapun", "dush", sepse mund tė preken ndjenjat e brishta tė tė mbijetuarve.

    Shalom

  3. #3
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Citim Postuar mė parė nga Liquid
    Hm,
    fillimisht duhen sqaruar diskutantėt e mundshėm qė tė kontrollojnė ligjet e shtetit ku janė (se mendimet e tyre mbi revizionizmin e holokaustit, tė shprehura nė publik, mund tė jenė tė kundraligjshme dhe unė Liquid si qytetar i mirė, e kam pėr detyrė t'i denoncoj; dhe e kam dorėn e rėndė, besomėni).
    Pastaj, duhet tė zotohet hija shkrim-shuarėse, qė sillet mbi forum, se nuk do iua fshijė shkrimet diskutantėve e t'iu shkojė atyre mundi kot.
    Pastaj duhet tė zotohen diskutantėt qė tė mos pėrdorin terma kompromentuese si: "superior", "dhomė", "gaz", "sapun", "dush", sepse mund tė preken ndjenjat e brishta tė tė mbijetuarve.

    Shalom
    Lol
    Une nuk jam as cifut, as i mbijetuar i kampeve te perqendrimit. Madje as Forumi Shqiptar nuk eshte nen vezhgimin e ligjeve qe denojne mohimin e Holokaustit....
    Shprehu lirshem.....shume shume nje perjashtim do hash! ( Shaka po bej)....Kam mbi 1 vit qe nuk perjashtuar njeri nga forumi!

    Mbi te gjitha ky eshte DEBAT!
    "Who is John Galt?"

  4. #4
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918

    Post

    Toro, para se te kerkosh debat, duke qene se je shqiptar:
    IK MERR E LEXO URGJENT "The Black Book of Communism", se ajo eshte e keqja qe te ra per hise ty dhe parardhesve te tu.. pastaj, mund ti qash hallin te tjereve per 'Holokaustin'.. kur ta lexosh ate liber deri ne fund, besoj se do hapesh nje KRYETEME qe e meriton te quhet keshtu (jo si kjo qe e mori qe ne start.. po sikur mos te shkruaje asnjeri, c'behet me termin KRYE ne kete teme?)

    Ne fund fare, debatojme dite nate pastaj per kete qe eshte duke te interesuar kaq shume ne kete moment, po ik e lexo ate liber njehere!
    Prektora

  5. #5
    Desert Fox Maska e bayern
    Anėtarėsuar
    12-06-2002
    Postime
    3,030
    Citim Postuar mė parė nga Toro
    Kam mbi 1 vit qe nuk perjashtuar njeri nga forumi!

    Mbi te gjitha ky eshte DEBAT!

    I beg your pardon?

    Nejse. Spo e kuptoj kete tendencen tende prej mallakastioti te mbash anen e cifutit. Holokaustin asnje se mohoi ose ja uni vlerat ama te flasesh per holokaust ne kohen kur vriten me mijera JO-cifute eshte paksa abstrakte. Asgje kundr cifuteve e ritheksoj thjesht "fshati digjet kVrva krihet" kjo puna holokaustit. E ca pastaj se u vane 6 milione hebrenj? U prehshin ne paqe aty ku jane. Ca ndodhi skthehet me prapa get over it.
    But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

  6. #6
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Citim Postuar mė parė nga darwin
    Toro, para se te kerkosh debat, duke qene se je shqiptar:
    IK MERR E LEXO URGJENT "The Black Book of Communism", se ajo eshte e keqja qe te ra per hise ty dhe parardhesve te tu.. pastaj, mund ti qash hallin te tjereve per 'Holokaustin'.. kur ta lexosh ate liber deri ne fund, besoj se do hapesh nje KRYETEME qe e meriton te quhet keshtu (jo si kjo qe e mori qe ne start.. po sikur mos te shkruaje asnjeri, c'behet me termin KRYE ne kete teme?)

    Ne fund fare, debatojme dite nate pastaj per kete qe eshte duke te interesuar kaq shume ne kete moment, po ik e lexo ate liber njehere!
    Se ca ka qene komunizmi e kam provuar vete ne kurriz, une dhe familja ime...tre breza. Nuk kam nevoje te lexoj nje liber, permbajtjen e te cilit e kam ditur para se te shkruhej. Se sa krime ka bere Stalini e Lenini me shoke , jane historira qe i kam degjuar 25 vjet me pare, kur keta te dy adhuroheshin ne Shqiperi.

    Nese nuk do te shkruash per Holokaustin, dakord, ne se jo, me mirr hesht.
    Deri me sot nuk ka dale njeri te mohoje krimet e komunisteve.....Po te dali te jesh i sigurt, do hap jo nje po 100 KRYEtema!

    Gjithe te mirat.
    "Who is John Galt?"

  7. #7
    Desert Fox Maska e bayern
    Anėtarėsuar
    12-06-2002
    Postime
    3,030
    Ku e ke lexu ti mohimin e Holokaustit mer Pik-Tor?
    Sa libra jane shkruar sa filma jan bo edhe sa pare harxhohen per demshperblimin e hebrenjve?
    E ritheksoj te merresh me holokaustin kur je i lindur ne balkan eshte dicka qesharake.
    But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

  8. #8
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anėtarėsuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar mė parė nga Toro
    Se ca ka qene komunizmi e kam provuar vete ne kurriz, une dhe familja ime...tre breza. Nuk kam nevoje te lexoj nje liber, permbajtjen e te cilit e kam ditur para se te shkruhej.
    Te kishe provuar gje ti, nuk besoj se do te kishe kete perdellim kaq te madh per bashkombesit e Marksit dhe te Engelsit. Pastaj, nuk ta thashe ne sens personal familjar, nuk ke pse mallengjehesh..


    Se sa krime ka bere Stalini e Lenini me shoke , jane historira qe i kam degjuar 25 vjet me pare, kur keta te dy adhuroheshin ne Shqiperi.
    Deri me sot nuk ka dale njeri te mohoje krimet e komunisteve.....Po te dali te jesh i sigurt, do hap jo nje po 100 KRYEtema!

    mm, e vura re tani se sapo i hodha nje sy.. Ne fakt paska nje teme mbi Stalinin edhe nje tjeter mbi "Barbarine komuniste" (megjithese kjo tema e fundit, me shume merrej me ndeshjen Zoti vs Evolucioni)..


    Nese nuk do te shkruash per Holokaustin, dakord, ne se jo, me mirr hesht.

    po hesht dhe po te lexoj ty atehere.. se eshte me mire!



    Gjithe te mirat.
    te uroj fat
    Prektora

  9. #9
    Bogdan Chmielnicki Maska e antares
    Anėtarėsuar
    19-08-2004
    Vendndodhja
    Ukraine
    Postime
    880
    I nderuar hapes i temes!
    A me jep dot qofte edhe garancine minimale qe postimet e mia nuk do fshihen apo censurohen?
    E them kete se ne hapje te temes "fton" anetaret per diskutim.
    Eksperienca e shume anetareve ketu ne forum eshte qe jo po te flasin per Holokaust Inc., po edhe po te thone ndonje gje jo shume servile ndaj sherbetoreve te tyre "goime" ne USA paralajmerohen si une me Vrejtjen "Shan figuren e ndritur te Ollbrajtit!"
    Ne te kundert ju rrofte "diskutimi" dhe flisni me vehte!
    Shalom!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga antares : 21-02-2005 mė 07:22
    "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
    -Simón Bolķvar

  10. #10
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Citim Postuar mė parė nga antares
    I nderuar hapes i temes!
    A me jep dot qofte edhe garancine minimale qe postimet e mia nuk do fshihen apo censurohen?
    E them kete se ne hapje te temes "fton" anetaret per diskutim.
    Eksperienca e shume anetareve ketu ne forum eshte qe jo po te flasin per Holokaust Inc., po edhe po te thone ndonje gje jo shume servile ndaj sherbetoreve te tyre "goime" ne USA paralajmerohen si une me Vrejtjen "Shan figuren e ndritur te Ollbrajtit!"
    Ne te kundert ju rrofte "diskutimi" dhe flisni me vehte!
    Shalom!
    Une pergjigjem per vetem time zoteri, nuk jam perfaqesues i moderatoreve te forumit. Ne se ke fakte se une te paskam perjashtuar apo paralajmeruar per perjashtim nga forumi qe moderoj, "Historia Boterore", sepse ti apo cdo kush tjeter kane shprehur dicka qe nuk me pelqen mua, atehere urdhero dhe sill me fakte. Ti nese ke ankesa per te tjeret shko tek "Verejtje dhe keshilla"....Une nuk mund te pergjigjem per persona te tjere, vetem per veten!

    "Persekutimi" me i madh qe ka kaluar ndonjeri ne Historine Boterore nga mua, ka qene kalimi i temes se tij ( nese e gjykoj une si te pavlere ose tendencioze) apo te pergjigjeve qe s'kane lidhje me temen tek Koshi i Posteve ose ne ndonji forum tjeter ku i takonte ( psh tema qe kane pasur karakter fetar dhe asnje lidhje me historine kane kaluar tek forumet e fese).

    Sa per shprehjen "goim" ma ke adresuar mua nje here, nuk te bera llafe. Po e perserit duke quajtur te tjeret , perseri nuk po bej gje. Por dije , se ke liri te shprehjes se fjales, jo te fyesh te tjeret.

    Ne forum ke nje larmi temash qe jane kundra bindjeve te mija personale. Aty i ke, as jane fshire as jane censuruar ( duke filluar nga islamizmi e deri tek perandoria bizantine). Ke nje sere antaresh me te ciles kam divergjenca ne mendime, madje dhe "gerricje" ne forume te tjera si ato te politikes, aty i ke, jane te pacensuruar, te pafshire.

    Sido qe te jete, bej c'te duash....

    Gjithe te mirat.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Toro : 21-02-2005 mė 12:54
    "Who is John Galt?"

  11. #11
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    ... Akoma me holokaustin ???!!! Jane plot 60 vjet qe diskutohet kjo ēeshtje. Te pakte jane ēifutet qe jetojne akoma sot dhe qe shpetuan nga kampet e perqendrimit. Perkujtohet qe te mesojme nga historia apo perkujtohet qe ēifutet te kene liri veprimi te privilegjuar ???
    Nqs perkujtohet qe te mesojme nga e shkuara, atehere sipas mendimit tim ēifutet nuk duhet te ishin katila dhe kriminele me palestinezet e pambrojtur. Nqs perkujtohet qe ēifutet te kene liri veprimi te privilegjuar atehere perkujtimi i kesaj ngjarje eshte nje perligjje e "Karta biankes" ēifute mbi token e popullit Palestinez.
    Per mendimin tim Holokausti e ka humbur vleren, perderisa "te pervuajturit" kryejne krime si ato qe pesuan mbi lekuren e tyre kunder popullit palestinez ...
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anėtarėsuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Toro!

    Mohimi i Holocaustit, ne shumicen e vendeve perndimore quhet krim racor dhe denohet me burgim, por fatmiresisht per ty, mua dhe temen une jetoj ne Amerike ku Amandementi i Pare i Kushtetutes me garanton Lirine e Fjales, pavarsisht nga pikpamjet politike (kjo ishte per te sqaruar dhe qetsuar moderatoret nga vendimet e mundshme te tyre dhe organizatave qe monitorizojne internetin)

    Mohimi i Holocaustit ne ate fare mase qe tregohet sot nuk eshte dicka qe ka lindur sot, por qe me mbylljen e gjyqit te Nurenbergut ku anarkistet Franceze te tipit Paul Rassinier, ndertuan komplet historine qe paqyrohet sot ne gjithe tekstet shkollore, per te zhvilluar axhenden e tyre politike.

    1- Mos-egziistenca e nje Dhome gazi masive per te vrare nje numer kaq te madh viktimash. Dhomat e gazit deri para 1944 ishin primitive dhe shume te vogla, behet fjale per 20-30 veta me kapacitet maksimal. Gjermanet mbajten shenim te detajuar te te vdekurve ne keto dhoma. Nga viti 1940-41 70,273 Gjemane me te meta jane vrare aty. Me pas dhomat e gazit u perdoren per Cifutet perfshi ketu dhomat e gazit ne Belzec, Lublin, Sobibor, dhe Majdanek. Kapaciteti i tyre i plote su arrit asnjehere Ne vitin 1991, Memoriali i Aushvicit ndryshoi nga 4 milione ne 1 milione. Historianet pa ferexhe para syve e shofin se nje numer i tille eshte jashtezakonisht qesharak per vete kapacitetin e kampit. Por dhe 1 milion shifet si numer i egzagjeruar nga shume historiane: -
    Willis Carto wrote in the February 6, 1995, issue of The Spotlight, the weekly tabloid of his organization, Liberty Lobby, that "All 'experts' until 1991 claimed that 4 million Jews were killed at Auschwitz. This impossible figure was reduced in 1991... to 1.1 million.... The facts about deaths at Auschwitz, however... are still wrong. The Germans kept detailed records of Auschwitz deaths.... These show that no more than 120,000 persons of all religions and ethnicity died at Auschwitz during the war...."
    Shifra 4 miljone ishte thjesht nje mendim i forcave Sovjetike, ne baze te kapacitetit "perfundimtar" te kampit bazuar ne nje histori 5 vjecare. Kur ne fakt kampi nuk punoi kurre ne kapacitet te plote dhe vetem ne fund te '43 u arit trecereku i kapacitetit. Ne 1952, historiani anglez Gerald Reitlinger, ndertoi tabelen e viktimave ne baze te te dhenave te regjistrave qe i dergoheshin Himlerit, ai vertetoi se jo me teper se 1 miljone cifute jane vrare ne Auzvic.
    Dhomat e gazit ishin 93 metra katror (mund ta verifikosh po deshe) dhe eshte fizikisht e pamundur te futesh 700 -800 veta ne ne vend te tille.

    2- Te dhenat per numrin e cifuteve te vrare linden nga Gjyqi i nurembergut qe deklaroi se 5.7 miljone cifute jane vrare. Megjithate ky gjyq refuzoi te mare parasysh se numri i popullsise cifute ne bote para lufte dhe pas lufte ishte pothuajse i njejte. Shume cifute emigruan gjete luftes ne Rusi, Amerike, Izrael dhe angli.

    3- Nuk ka asnje Plan Kryesor per shfarosjen e cifuteve. Eshte logjike dhe e pranueshme qe nese nje shfarosje ne kete mase do ishte e planifikuar do egzistonte nje dokument qe detajonte planin e veprimit. Nuk egziston asnje dokumentacion i tille qe te provoje se Gjermanet kishin interes te shfarosnin cifutet ne kete mase. Nuk ka asnje urdher nga Hitleri kundrejt ndonje oficeri madhor te tij qe specifikon shfarosjen e cifuteve.

    4.- Shkaterimi i provave nga ana e Allies. Eshte jetike qe cdo vrasje kerkon autopsi te viktimave. Asnje autopsi viktimash nuk eshte bere. Kampet e perqendrimit ne Treblinka, Belzec dhe Sobibor, u shkateruan dhe asnje prove nuk u mor prej tyre, megjithate numri i viktimave nga keto kampe jepet me egzaktesi. Gjithashtu gjate gjyqit, prova te tilla si "viktimat ishin kthyer ne blu" u sollen nga deshmitaret. Gazi Monoksid, qe perdorej atehere para se te zevendesohej me Zyklon B, eshte gaz qe eshte prezent dhe sot nga makinat, dhe viktimat e ketij gazi jane gjithmone roze.

    5- Dhomat e gazit Krema 1, Krema 2 dhe Krema 3 ne Aushvitz kane nivele jashtezakonisht te ulta te Gazit Zyklone B, qe eshte perdorur gjoja per ekzekutimin e miljona personave. Nese miljona veta do kishin vdekur si pasoje e ktij gazi, atehere nivlet e tij ne keto dhoma do ishin disa here me te larta

    6- Zona midis Dhomave te gazit Krema 2 dhe Krema 3 ishte e parrethuar me tel me gjemba dhe jashte kendit te zjarrit te kullave ruajtese. Perse Gjermanet do rrezikonin te marshonin nje viktime drejt vdekjes, kur ai e dinte se do vdiste, ne nje zone komplet te pambrojtur, sidomos kur dihet se revoltat ne kamp ishin te shumta?

    7- Ne Muzeum e Auzvic-it thuhet se Dhoma e gazit Krema 1 u mbyll sepse viktimat moren vesh perse perdorej. Perse atehere Krema 2 dhe Krema 3 jane ne zone komplet te zbuluar ku do dukej qarte nese dikush hynte dhe nuk dilte me.

    8- Dhomat e gazit ne Mathausen Austri, nuk kane asnje dryn/celes dhe as muret nuk kane shenja dryni me pare. Si mund te gazoheshin njerezit ne kete dhome, e mos dilnin?

    9- Pse nuk ka Zyklon B ne kete dhome ne kampin Austriak?

    10- Dhoma e gazit ne Mjadenk,Poloni ka dy dyer qe hapen nga brenda. Si mund te gazoheshin aty qindra veta si sardele, dhe pastaj te hapej dera? Vete deklarimet e te mbijetuarve tregojne se dhoma mbushej aq shume sa viktimat ishin prig tek dera?


    Akuza e Gjyqit te Nurembergut dhe provat e dhene jane kaq te gabuara, sa dhe nje studiues fillestar i informacionit te dhene eshte ne gjendje te gjeje shume fakte qe nuk perputhen. Pasi tu jesh pergjigjur pyetjeve qe shtrova me lart, kam dhe 49 te tjera per te te bere.
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  13. #13
    Bogdan Chmielnicki Maska e antares
    Anėtarėsuar
    19-08-2004
    Vendndodhja
    Ukraine
    Postime
    880
    Toro!
    Jo, te them te drejten, pavarsisht se mund te kemi pasur pikpamje te kunderta per nje sere gjerash nuk mund t'ju akuzoj per fshirje apo censure nga ana juaj ne zonen e forumit qe mbuloni!
    Ndoshta keqkuptimi im lind meqe mendoj qe "kryesia" e forumit ne pergjithesi ka nje platforme te apo pa shpallur per qendrimin ndaj temave te caktuara. Ndoshta qenkam gabuar dhe ju kerkoj ndjese.

    Per sa i perket asaj "fyerjes"!

    +++++++++++++++++++++++++++++++
    Sa per shprehjen "goim" ma ke adresuar mua nje here, nuk te bera llafe. Po e perserit duke quajtur te tjeret , perseri nuk po bej gje. Por dije , se ke liri te shprehjes se fjales, jo te fyesh te tjeret.
    ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

    Kam frike se ti nuk e ke te qarte se cfare eshte termi "goim", se ne rast te kundert nuk do te shkruaje si me siper!
    Goime do apo nuk do ti Toro, jemi te gjithe ne, une, ti, europianet, kinezet, indianet, afrikanet, dhe eskimezet, pra termi "goim" perdoret nga cifutet....me falni hebrenjte per te kategorizuar (te gjithe ne nje kategori te bagetive) te gjithe jo-cifutet, pra bota ndahet ne dy kategori: cifute dhe goime!
    Nuk duhet pasur ndonje reaksion ndaj nje gjeje te tille, ashtu si kur degjon nga jevgjit fjalen "gaxhi" apo "gaxhie" per femrat!
    Per sa i perket temes per te mos u zgjatur thjesht kam mendimin se nje "e vertete historike" nuk ka nevoje per mbeshtetjen e kodit penal........ne te kunderten asaj "te vertete" i vjen ere!
    "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
    -Simón Bolķvar

  14. #14
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Shifrat mund te debatohen si nga njera ane ashtu dhe nga ana tjeter. Personalisht, problemi im eshte vemendja e madhe qe i jepet, kur sidomos ne US jane te heshtur persa u perket genocideve te tjera ne histori. Holocaust eshte kthyer ne nje industry (librash, fimash) perfitimi.
    Akoma nuk eshte pranuar genocidi ne Ukraine nga Stalini, ne 1932-1933 ku miliona njerez vdiqen nga uria, me force(shifra maksimale e dhene eshte 7 milione.) Stalini me shoke e jystifikoi: "Bluntly put, if you want to make an omelette, you have to break some eggs!"
    Edhe pse gazetaret amerikane te New York Times ishin te pranishem, ata e mohuan kete tragjedi.
    Ne US, genocidi me i madh eshte bere ndaj Native Americans, ku, ne baze te projektimit te rritjes se popullesise, supozohet se 200 milione njerez jane zhdukur. Ne fund te fundit, sot, ata jane me pak se 5% e popullesise prej 300 milionesh. Por kinematografia amerikane akoma vazhdon t'i pasqyroje "Indianet" si njerez te eger.
    Genocidi i Armenise nga Turqia, (1 milione e ca) u soll para disa vitesh ne Kongres per t'u njohur, por me ne fund rezoluta nuk u aprovua. Fatkeqesisht nuk me kujtohet me sa vota humbi.

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Holokausti i L2B nuk mund te krahasohet me asnje nga shembujt e historise.

    Eshte nje gjenocid sistematik shteteror i ushtruar masivisht ndaj cdo individi te nje rrace per shkak se i eshte i tille qofte femije djepi qofte plak 100 vjec.

    Motivimi i vetem eshte racor.

    RT2, ti lexon literature naziste, por nuk flite si per te korrat apo te mbjellat nuk ishin 3 milion po 1 milion???? Jane njerez, femije, gra e burra qe u vendosen ne kampe perqendrimi ne kushte cnjerezore qe u exterminuan.

    Me thuaj RT2 ne territorin e Reich-ut gjate L2B a kishte ndonje cifut te vetem te lejuar legalisht jashte kampeve te perqendrimit? Asnje!

    A e kupton cdo te thote nje komb i tere nga Parisi ne Moske i mbyllur ne kampe e geto, ne rradhe per cfarosje????

    Ketu po idhen perpjete se ne Gaza u shemb shtepia e nje terroriste vetvrases qe vrau nje autobus me civile, nderkohe qe ne Gjermani ju grabiten dyqanet, shtepijat pasurite dhe u vrane e burgosen me miliona pa asnje faj e pa asnje gjyq qindra mijera apo miliona vete (praktikisht te gjithe qe u kapen).

    Ne rast se shume shpetuan koken duke u arratise, kjo nuk justifikon grabitjen e kercenimin, ata ishin nenshtetas gjermane me pasaporte gjermane qe nje dite te bukur u gdhine te gjithe femije e pleq njerez te jashteligjshem vetem pse ishin me origjine hebre?

    Ku ka justifikim ketu more, a keni logjike????????????????????????????????

  16. #16
    titulli i tanishėm
    Anėtarėsuar
    15-02-2005
    Postime
    59
    hiqe ēumēakizin nga tasti pikėpyetjes labeat so do t'bllokohet tastiera

  17. #17
    titulli i tanishėm
    Anėtarėsuar
    15-02-2005
    Postime
    59
    A e kupton cdo te thote nje komb i tere nga Parisi ne Moske i mbyllur ne kampe e geto, ne rradhe per cfarosje????

    Komb aq i pavlerė saqė s'lufton as pėr vete?!

    (e gjeta m'duket)

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anėtarėsuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Citim Postuar mė parė nga Labeati
    Holokausti i L2B nuk mund te krahasohet me asnje nga shembujt e historise.

    Eshte nje gjenocid sistematik shteteror i ushtruar masivisht ndaj cdo individi te nje rrace per shkak se i eshte i tille qofte femije djepi qofte plak 100 vjec.

    Motivimi i vetem eshte racor.

    RT2, ti lexon literature naziste, por nuk flite si per te korrat apo te mbjellat nuk ishin 3 milion po 1 milion???? Jane njerez, femije, gra e burra qe u vendosen ne kampe perqendrimi ne kushte cnjerezore qe u exterminuan.
    Labeat, lexo ato qe jane shkruar, jo ato qe deshiron ti te lexosh midis rreshtash!

    Nuk u mohua se "gra,femije, e pleq jane vrare" as qe kane jetuar ne kushte cnjerezore. Ajo qe po vertetohet ketu eshte se numri i te vdekurve nuk ka qene aspak afer 6 miljoneve. Por me teper rreth 1-2 miljone apo me pak. Cfare do te thote kjo? Kjo do te thote se cifutet nuk kane qene me te perndjekurit, dhe nuk do jene me "viktimat e botes" pasi ka shume kombe te tjera (dikush ketu permendi Ukrainen, apo Armenet ne duart e Turqve) qe kane humbur shume me teper persona e ai genocid do ishte me i rendesishem se ai i cifuteve. Dhe nuk mund te emblemosh nazist cdo person qe mohon Holocaustin, tashme pothuajse gjithe Historianet Europiane bien dakort, eshte fizikisht e pamundur te jene shfarosur 6 miljone cifute. Ta shpegova te postimi i meparshem aftesine dhe kapacitetin e kampeve, nese deshiron po ta thjeshtezoj ne 2-3 paragrafe, duke perdorur vete shifrat qe deklarojne cifutet, me thuaj

    [quote] Me thuaj RT2 ne territorin e Reich-ut gjate L2B a kishte ndonje cifut te vetem te lejuar legalisht jashte kampeve te perqendrimit? Asnje!

    A e kupton cdo te thote nje komb i tere nga Parisi ne Moske i mbyllur ne kampe e geto, ne rradhe per cfarosje???? [/qote]

    Ti Labeat, nuk e paske fare idene e luftes se dyte boterore me duket? A e di ti mer Labeat qe Gjermania nuk ishte e vetmja me kampe perqendrimi? Amerika kishte kampet e veta ku kishte futur gjithe Japonezet. E pra Nga California ne Florida (qe eshte sa Parisi ne Moske) kishe nje komb te tere te mbyllur ne kampe e geto. Lexo historine e flasim prape.

    Ketu po idhen perpjete se ne Gaza u shemb shtepia e nje terroriste vetvrases qe vrau nje autobus me civile, nderkohe qe ne Gjermani ju grabiten dyqanet, shtepijat pasurite dhe u vrane e burgosen me miliona pa asnje faj e pa asnje gjyq qindra mijera apo miliona vete (praktikisht te gjithe qe u kapen).
    Palestina dhe Izraeli eshte ceshtje a gjet tenxherja kapakun. Te dyja kombe pa vlere, qe nuk shfrytezuan asnjehere mundesite qe u dhane per paqe, dhe qe njofin vetem luften si mjet dialogu. Kjo nuk eshte tema Izrael -Palestine keshtu qe nuk po e zgjat. Pa asnje faj? Shfrytezimi i nje kombi te tere per perfitim personal me duket e mjaftueshme mua. Por perseri tema eshte per Holocaustin, nese deshiron pergjigje per kete pyetje hap nje teme tjeter.

    Ne rast se shume shpetuan koken duke u arratise, kjo nuk justifikon grabitjen e kercenimin, ata ishin nenshtetas gjermane me pasaporte gjermane qe nje dite te bukur u gdhine te gjithe femije e pleq njerez te jashteligjshem vetem pse ishin me origjine hebre?

    Ku ka justifikim ketu more, a keni logjike????????????????????????????????
    Labeat, arsyet e perndjekjes te cifuteve jane teme me vete, ketu po flitet per Holocaustin dhe numrin e te vdekurve,nese te intereson kjo teme, jep argumentat e tua pro apo kunder shifres te se vdekurve, perndryshe sic e thashe me perpara hap teme te vecante ku mund te diskutojme ato pika qe ngre ti.
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anėtarėsuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    RT2

    Une nuk te akuzova si "nazist". Thashe vetem ke lexuar literature naziste apo neo-naziste apo anti-semite, e cila ne fakt gjendet me shumice edhe ne Perendim ndonese ilegale.

    Holokausti dhe perndjekja e cifuteve ne L2B jane te lidhura,holokausti eshte faza finale permbyllese e politikes dhe perndjekjes.

    Japonezet ne USA nuk u cuan ne kampe per tu cfarosur por per tu survejuar ne kushtet kur Japonia sulmoi USA dhe ishin ne lufte.

    izraelitet e Gjermanise dhe Europes nuk i shpallen ndonje lufte Gjermanise, por perpiqeshin te shpetonin duke u larguar.

    Asnje komb ne Europe nuk vuajti si hebrejte te cilet u targetuan per tu cfarose,nderkohe qe ruset apo polaket u demtuan pjeserisht nepermjet rezistencen anti-gjermane, nuk kishte ndonje plan per futjen ne kampe te gjithe popullit rus apo polak, vetem raprezalje per te zhduke rezistencen.
    Dhe te burgosurit ruse apo polake ishin kryesisht rober lufte e jo gra e femije, te gjithe si komb.

    Asnje hebre i vetem qofte edhe kampion kombetar, apo shkencetar, apo artist e piktor, njerez me shume gjermane se hebre ne botkuptim, deri edhe femijet nuk lejoheshin te jetonin jashte nje kampi perqendrimi.

    Asnje komb ne bote se ka vuajte kete qofte si i shenuar per zhdukje, qofte per humbjet ne % e popullsise,pa llogarite traumat mendore e humbjet e pasurive...

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anėtarėsuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061
    Citim Postuar mė parė nga Labeati
    RT2

    Une nuk te akuzova si "nazist". Thashe vetem ke lexuar literature naziste apo neo-naziste apo anti-semite, e cila ne fakt gjendet me shumice edhe ne Perendim ndonese ilegale.

    Holokausti dhe perndjekja e cifuteve ne L2B jane te lidhura,holokausti eshte faza finale permbyllese e politikes dhe perndjekjes.

    Japonezet ne USA nuk u cuan ne kampe per tu cfarosur por per tu survejuar ne kushtet kur Japonia sulmoi USA dhe ishin ne lufte.

    izraelitet e Gjermanise dhe Europes nuk i shpallen ndonje lufte Gjermanise, por perpiqeshin te shpetonin duke u larguar.

    Asnje komb ne Europe nuk vuajti si hebrejte te cilet u targetuan per tu cfarose,nderkohe qe ruset apo polaket u demtuan pjeserisht nepermjet rezistencen anti-gjermane, nuk kishte ndonje plan per futjen ne kampe te gjithe popullit rus apo polak, vetem raprezalje per te zhduke rezistencen.
    Dhe te burgosurit ruse apo polake ishin kryesisht rober lufte e jo gra e femije, te gjithe si komb.

    Asnje hebre i vetem qofte edhe kampion kombetar, apo shkencetar, apo artist e piktor, njerez me shume gjermane se hebre ne botkuptim, deri edhe femijet nuk lejoheshin te jetonin jashte nje kampi perqendrimi.

    Asnje komb ne bote se ka vuajte kete qofte si i shenuar per zhdukje, qofte per humbjet ne % e popullsise,pa llogarite traumat mendore e humbjet e pasurive...
    Dhe nje here Labeati, tema po devijon nga qellimi origjinal. Vuajtjet e cifuteve, te justifikuara apo jo jane dicka qe mund te diskuton nese deshiron ne nje teme tjeter.

    Ketu po diskutohet NUMRI i viktimave dhe nese ti e mbeshtet apo jo shifren e hedhur fillimisht. Mundesisht me fakte ajo refuzim faktesh. Une te solla disa prova pse numri i viktimave nuk ka se si te jete ai i dhene fillimisht. Nese ti je kunder (apo pro) atij posti sill mendimet dhe faktet e tua. Keshtu tema vazhdon ne qellimin per te cilin u hap. Mund te hapesh nese deshiron teme pse vuajten cifutet, dhe une me gjithe qef do mar pjese e te jap mendimin tim.

    Gjithe te mirat.
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Riretushimi i historisė
    Nga erzeni nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 27-11-2011, 17:34
  2. Shtrembrimi i Historise
    Nga Darius nė forumin Arkeologji/antropologji
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 30-06-2009, 16:10
  3. Akademia e Shkencave dhe heshtja ndaj sfidave te kohes
    Nga &Mitrovicalia& nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 96
    Postimi i Fundit: 18-06-2009, 19:10
  4. Librat e historisė sė Kosovės heqin mitet kombėtare
    Nga iliria e para nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 17-02-2009, 14:57
  5. Ndodhitė nė Maqedoni
    Nga babadimri nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 1075
    Postimi i Fundit: 16-10-2007, 12:25

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •