Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 39
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime

  Dshmitart shqiptar t dashuris dhe besimit n Krisht

  Nuk u prkul, por vazhdoi me besim t palkundur

  -N trevjetorin e fjetjes s Imzot Kozmait -

  Tre vjet m par, m 11 gusht 2000, ditn e premte n orn 17:00, fjeti Episkopi i Apolonis Kozmai. Kjo qe nj humbje e madhe pr Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris. Nga gjiri i saj u nda bariu i mir, msuesi dhe edukatori, shembulli i sakrifics dhe vetmohimit. N fjaln e Tij ditn e Fronzimit, Kryepiskopi Anastas do thoshte ndr t tjera: Ke kaluar nj jet t tr plot sprova, hidhrime e varfri, nj jet totalisht t prkushtuar te Krishti. Gjat 23 viteve tragjike t persekutimit t pamshirshm ateist, ti nuk u prkule dhe vazhdove pa zhurm me besim t palkundur, me durim mahnits, veprimtarin tnde hieratike, duke meshuar dhe duke
  pagzuar rreth tre mij njerz.. M posht po japim disa episode nga jeta e Imzot Kozmait nga koha e persekutimit t egr ateist, q m mir se do gj tregojn pr nj jet trsisht t prkushtuar Krishtit.

  Ishte data 8 nntor (vitin nuk e mbante mend). At Kozmai kishte shkuar q hert n Vlor, pasi at dit ishte e kremtja e Kryeengjjve Mihail dhe Gavril. Pasi vizitoi disa familje q festonin emrat at dit, i qet po ecte rrugs pr tu kthyer n fshat. N moment dikush i del prpara, i thot se ishte punonjs i sigurimit dhe se duhej q ta ndiqte at n Degn e Punve t Brendshme. At Kozmai n trastn e vjetr q mbante gjithnj me vete, kishte petrahilin dhe librin e shrbesave t shenjta. Rrugs, ai po mendonte pr trastn, si do tia bnte, pasi atje mund dhe ta kontrollonin. Kur u futn te dera e DPB, At Kozmai i thot policit q rrinte roje atje nse
  mund ta linte trastn prjashta, pasi nuk mund t shkonte te kryetari i degs me kt trast t vjetr. Roja pa e ditur se kishte n trast dhe pa ndonj qllim i thot se trastn duhej ta merrte me vete. Ishte ky nj moment i vshtir. Ai ecte npr korridorin e ndrtess dhe u lutej Kryeengjjve q ta ndihmonin. U fut n zyr, prshndeti kryetarin, i cili e ftoi t ulet n nj karrige afr tij. Edhe kryetarit i bn t njjtn krkes pr t ln trastn te dera. Kryetari kur pa trastn e vjetr n duart e At Kozmait i thot se mund ta linte. Pasi u ul n karrige filluan pyetjet. Kryetari i thot se kishte informacion q At Kozmai vazhdonte punn e priftit n fshehtsi dhe se u shkonte besimtarve npr shtpi pr t kryer ritualet fetare. At Kozmai i kthehet i qet dhe i thot: Un o kryetar, tashm kam nj kazm t mprehur mir dhe punoj pr t ushqyer fmijt. M pas, kryetari i degs i dha leje t shkonte. At Kozmai mori trastn q kishte ln te dera e zyrs, e hedh n sup dhe largohet duke lavdruar Perndin q iu gjend pran edhe n kt moment t vshtir.

  Dikush ishte ankuar n polici se At Kozmai dikur i kishte dhn bibln pr ta lexuar, dhe kt bibl ai e dorzon te kryetari i DPB. Menjher e thrresin At Kozman pr ta pyetur pr kt problem. Ai shkon n zyrn e kryetarit pa e ditur prse e kishin thirrur. Ulet n karrigen prball tij dhe menjher u befasua kur mbi tavolin pa bibln q dikur e kishte dhuruar. Kryetari e kuptoi dhe n kt ast merr bibln n dor dhe i drejtohet At Kozmait: A sht i juaji ky libr? Ai fliste me nj siguri t till dhe mendonte se At Kozmai do ta mohonte
  nj gj t till. Por Jisu Krishti thot: ... Fryma e Shenjt n po at moment do tju msoj se duhet t thoni (Luka 12:12). Po - i prgjigjet At Kozmai - ky libr sht imi. Kryetari u habit me pohimin e At Kozmait dhe menjher i tha: Ather do ky libr n duart e mia? Prsri i qet, At Kozmai i prgjigjet: Personi q jua ka dhn kt libr duhej t ma jepte mua, pasi kur bra dorzimet e kishs edhe ky libr m mbeti pa dorzuar, pasi nuk mbaja mend mir personin, t cilit ia kisha dhn. Dhe juve ju lutem t ma jepni q ta dorzoj. Kryetari u habit me prgjigjen dhe guximin e ktij plaku dhe i thot: Ikni tani, kt libr do ta mbaj un, por kini kujdes kur t dhuroni her tjetr ndonj libr. At Kozmai u largua pak i befasuar nga fjalt e kryetarit.

  ...N Dhrmi. Pas nj bisede q kishte br me Petro Xhuvelin, At Kozmai shkon n Dhrmi dhe pagzon 55 fmij. N astet e fundit t shrbess lajmrojn se kishin ardhur njerz t sigurimit pr ta kapur pasi e kishin kuptuar q ishte aty dhe po pagzonte. Pasi mbaroi misterin, njerzit e shtpis e nxorn nga nj der e fsheht pas shtpis dhe e uan n nj shtpi tjetr. Ndenji aty tr natn dhe n mngjes pasi bri pak rrug m kmb deri n dalje t fshatit e hipn n nj makin t sigurt, q e oi deri n Vlor.

  Prgatiti: At Spiro Bulika

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  At Kosta nga arshova e Prmetit

  At Kosta Dhimitr Haxhi, lindur n vitin 1903 rridhte nga nj familje me tradita t shquara t besimit orthodhoks, n trevn e arshovs. Vetm fshati arshov n kto vite kishte 12 kisha dhe 12 konizma. Emigroi si shum t tjer n mosh t vogl n Stamboll, ku bri pun t ndryshme. Kjo i dha mundsin q n mnyr autodidakte t msoj shum gjuh t huaja si turqisht, anglisht, greqisht dhe frngjisht. N Stamboll vizitoi shum objekte kulti sidomos kishn madhshtore t Shn Sofis e cila prbnte nj nga mrekullit m t shquara t besimit t krishter.

  Edukata familjare q n vogli e prsosi me njohuri t shumta pr besimin orthodhoks. Sa her q kthehej n fshatin e lindjes pasuronte bibliotekn e tij me libra t besimit t krishter dhe libra t shumt historik. Ka botuar n gazetat e kohs n gjuhn shqipe kalendar orthodhoks, tregime t shumta, t cilat i ruajn edhe sot fmijt e tij. N vitin 1939 u kthye prfundimisht n familjen e tij n arshov. N vitin 1951, mbas nj qndrimi
  n Manastir tregoi se ishte shum i prgatitur dhe se kishte njohuri t thella (ka qen psalt gjat ceremonive fetare), ndaj u hirotonis n prift dhe punoi n fshatrat e enoris s tij, arshov, Rrz, Bnj.

  Punoi me prkushtim e ndershmri, me nj urtsi e menuri kristiane pr 16 vjet. T gjith ata q e kan njohur papa Koon n ato vite flasin me respekt pr t dhe gjat liturgjive fetare kisha mbushej plot me besimtar. N vitin 1967 ashtu si shum klerik t tjer, pas shkatrrimit barbar t objekteve t kultit, u flak n rrug, pa asnj prkrahje ose pension nga shteti. N kushte tepr t vshtira rriti, edukoi dhe shkolloi pes fmijt e tij, i pajisi ata me njohuri t thella t besimit t krishter.

  Vala e madhe antifetare e vitit 1967 e dshproi pa mas, por me besimin te Zoti u thoshte fmijve t tij, srish do t lumturohemi e do t vij prsri dita e rihapjes s kishave. Gjat ktyre viteve t vshtira kryente shpesh n fshehtsi shum mistere fetare sidomos pagzime, kurorzime etj., duke mbajtur nj regjistr sekret, i cili ekziston edhe sot. Dgjonte n fshehtsi meshat n radio t huaja. Mbante t fshehur n shtpin e tij mbi 25 libra fetare n shqip e greqisht, ikona t shumta, kryqe, rrobat e pagzimit, kurorzimit, mirosjes etj. T gjitha kto u dorzuan n kishn e re t shn Kozmait, ndrtuar n vitin 1998, ku jan edhe sot.

  Gjat ktyre viteve agjentt e sigurimit e gjurmonin dhe i kishin prgatitur dosjen pr ta arrestuar. Aty nga viti 1981 ditn e Pashks, t ciln e festonte me familjen n fshehtsi t madhe, nj agjent sigurimi gjeti afr shtpis s tij disa lvozhga veze t kuqe dhe i dorzoi te operativi i zons. E thrresin s bashku me sekretarin e partis n zyr. Kjo e shqetsoi shum dhe 2 jav nuk doli nga shtpia. Jetoi dhe disa vite t tjera me ndjenjn e friks s arrestimit dhe dshprimit..

  Para se t vdiste la vetm nj amanet:

  T gjitha librat, konizmat, rrobat, kryqet etj., ti dorzoni n kishn e fshatit dhe kur t vdes at kryqin e madh t ma vini te koka n varr. N moshn 84 - vjeare u nda nga jeta, n vitin 1986, me nj breng, q nuk arriti edhe nj her t shihte rihapjen e kishave. Amanetet e tij t fundit fmijt ia plotsuan.

  Gjergji Haxhi, arshov-Prmet
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Fjeti bashkmeshtari yn i lumtur, At Lefter Shqau

  M 28 nntor 2004 u nda nga jeta e prkohshme vllai e bashkmeshtari yn m Krishtin, At Lefter Shqau. Ai sht ndr t paktt, q kishte mbetur nga brezi i vjetr i klerikve dhe nj gur i rnd i fort e i ndritshm i besimit ton orthodhoks. Ai lindi, punoi e jetoi n vendlindjen e tij, n Shpat t Elbasanit.

  M 14 shkurt t vitit 1914, n familjen e madhe t Shqajve, n Gjinar, erdhi n jet nj djal i vogl, q u pagzua dhe u rrit si i krishter i mir. N kishn e fshatit mes shokve, n familjen e priftit ai mori msimet e para t Ungjillit, t cilat do ta frymzonin n jet pr ti shrbyer Kishs s Krishtit e bashkfshatarve t tij.

  Kur u rrit e nisi t burrrohej bashkfshatart dhe Ati i Kishs pan zellin e Lefterit dhe propozuan drgimin e tij pr t msuar rregullat e priftris. Dhe me vullnet e dashuri ai afro nj vit e gjysm msoi pran At Thanas Bebit n kishn e Shn Kollit, afro 4 muaj n kishn e Shn Maris s Kalas n Elbasan.

  M 14 prill 1943 n moshn 29-vjeare hirotoniset prift.

  Pr 6 muaj shrbeu n Manastirin e Shn Joan Vladimirit dhe me krkesn e bashkfshatarve t tij nis shrbesn e priftris n Gjinar dhe fshatrat prreth, si: Valsh, Pashtresh, Xibresh, Strstan, Katund Plak e Brzhdau. U shrbeu besimtarve me devotshmri e frik Perndie deri n shkurt t vitit t zi 1967, kur besimi u ndalua e kishat u mbylln e u prishn. At Lefteri ndjeu dhembje t madhe n shpirt por ai kurr nuk e mohoi besimin m Krishtin ashtu, si edhe strgjyshrit e tij shpatarak n kohn e pushtimit osman. Ai luftoi q edhe t tjert rreth tij t mos ligshtoheshin e mohonin Krishtin. Kisha e dashur e fshatit t tij Shn Thanasi u kthye n magazin. Iu gzua faktit q kisha e bukur e Shn e Premtes n Valsh, e shpallur monument kulture, i shptoi ortekut t prishjes. Po kshtu edhe kisha e Shn Llazarit n Pashtresh dhe e Anargjendve ose Shumshenjtve n Strstan nuk u rrnuan, por mbetn edhe ato magazina. Pr At Lefterin nisi kalvari i mundimeve. Ai drgohet t punoj n pyjore, n mal t Bukonikut. Ti, si njeri i Perndis, duhet t jesh sa m pran saj, - i than me tallje. At Lefteri kujtoi prbuzjen, shuplakat dhe kryqzimin e Krishtit dhe nuk foli. Vazhdoi t punoj si i prndjekur dhe t jetoj i denj n syt e Perndis. Me mundim ushqeu e shkolloi fmijt e tij. I rriti t mir, t urt, t menur e t mbar. Edhe ata nga ana e tyre ishin krenar e ndjeheshin m shum t till kur i thrrisnin djali e vazja e Priftit. Pleqria e thinji plotsisht e ia mbushi ballin plot rrudha, por nuk e prkuli At Lefterin. Ndonse i vogl n trup ai i ngjante pishave t blerta, q nuk prkuleshin leht. Ardhja e demokracis n vitet 90 me rilindjen e besimit e gjallroi srish At Lefterin. I rinuar e me nj shpirt t gzuar nisi srish detyrn priftrore. Tanim enorit e papa Lefterit u bn Kavaja, Tirana, Elbasani, Gramshi, Librazhdi, Shpati e m gjer. Shrbeu srish n kishn e fshatit Shn Thanasi.

  Me ndihmn e Kryepiskopit dhe Kryebariut Anastas u ngrit n qendr t Gjinarit kisha e re Ngritja e Kryqit. At Lefteri u gzua pr kishn e re, por nuk kishte fuqi m t meshonte. Ai vinte ditve t shnuara e ndonj t diel dhe kungohej me trupin e gjakun e Krishtit. Lum si ju, o djem q jeni t rinj e t shkolluar kaq mir, na drejtohej shpesh i lumtur. At Lefteri gzohej q disa nga bijt e Shpatit jan hirotonisur n priftrinj e shrbejn n Kishn Orthodhokse.

  Rreth trupit t At Lefterit, duke u lutur n kishn Ngritja e Krishtit e duke kryer shrbesn e lamtumirs ve At Kosts, At Palit, At Janit, At Stavrit e At Viktorit ishin edhe qindra besimtar nga i gjith Shpati e Elbasani. At Lefteri u prcoll me dashuri prej tyre, duke u shoqruar me lutjet e tyre ndaj Perndis mshirplot e mshirmadh q ta preh shpirtin e Tij n dritn e pashuar t lavdis s drits. Engjjt e lavdruar e marrshin shpirtin e tij sa m shpejt.

  I prjetshm qoft kujtimi i atit,
  bashkmeshtarit ton t respektuar
  At Lefterit!

  At Stavri ipi, Elbasan
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Ndrroi jet teologu Maksim uko


  Maksim uko lindi m 10 korrik 1967, n fshatin Fier i Ri t rrethit t Lushnjs. Shkolln fillore dhe at t mesme e kreu n Krutje. N vitin 1992 ndoqi Seminarin Theologjik Hieratik t Durrsit dhe n nntor 1992 niset pr studime n Athin. N vitin shkollor 1992-1993 mbrojti greqishten n Klubin Universitar Leksi, t Athins, ndrsa n vitet 1993-1998 ndoqi studimet theologjike n Universitetin Kombtar Kapodistria t Athins, n degn e Theologjis Sociale. Q nga vitit 1998 e n vazhdim ka qen lektor n lndn e pimantiks dhe t greqishtes n Akademin Theologjike Ngjallja e Krishtit, n Shn Vlash t Durrsit. Gjat viteve 1998-1999 ka qen iniciator i krijimit t organizats s rinis orthodhokse Bij t Drits n Lushnj. Me interesimin e tij jan zhvilluar shum aktivitete.

  M 1 shkurt 1999 transferohet n Tiran. Maksimi ka prgatitur kto dispenca: Pimantika Sociale, Pimantika Bashkkohore dhe Enoria si bashksi terapeutike (Prkthim). Gjithashtu teologu Maksim uko ka redaktuar disa libra fetar, ka botuar artikuj n gazetn Ngjallja dhe ka prgatitur emisione radiofonike. Ai ka ditur t prfaqsoj me dinjitet Kishn Orthodhokse n shum aktivitete. Q nga viti 1999 ka qen drejtues i veprs misionare dhe pimantike t Akademis Theologjike. Ka krijuar disa grupe katekizmi n Fier, Rrogozhin, Divjak, Kombinat, Jub etj. N vitin 2004 mori bekimin pr t hulumtuar dhe grumbulluar materiale n Institutin e Historis, t cilat kishin t bnin me kishat dhe manastiret e Myzeqes. Dshirn pr t vazhduar udhn plot kryqe t fes, Maksimi e kishte nga daja i tij, At Sotir Boi, i cili ka qen famulltar n kishn e Shn Kollit, n Krutje t Lushnjs.

  M 20 nntor 2004 Maksim uko u nda nga jeta, duke ln n pikllim bashkshorten, fmijt, t afrmit, studentt dhe kolegt, t cilt aq shum e donin dhe e respektonin. Ai u largua nga kjo bot duke na ln imazhin e njeriut t drejt dhe fjalpak, kurdoher besnik e shpirtror. Ishte pikrisht besimi, q erdhi nga vuajtjet e vshtirsit e jets, pr t dhn m von frytet e bollshme, ashtu si kokrra e grurit e rn n tok, q kur vdes sjell m shum fryte (Joani 12:24).

  I prjetshm qoft kujtimi!
  Perndia ia preht shpirtin n krahun e Tij.

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  DHIMITRA CICO, nj nn shpirtrore e Kors

  N moshn 87-vjeare, m 21 shtator, 1996, Dhimitra Cico u nis pr n prjetsi. Ajo ishte nj nga gjasht fmijt e Jorgo dhe Parashqevi Cicos. Dy motra, Dhimitra dhe Marika ishin t pamartuara. Jetonin e punonin bashk n shtpin e tyre. Ishin rrobaqepse. Ishin t prfshira n pun misonare e shoqrore. Dshironin t bheshin murgesha, por ngjarjet e Lufts s Dyt Botrore i ndaluan, dhe persekutimi i vazhdueshm i Kishs nuk i lejoi ta plotsojn kt dshir. Kishin planifikuar t strehoheshin n manastirin e Shn Joan Prodhromit n Voskopoj.

  Niveli i edukimi t Dhimitras ishte vetm ai i shkolls fillore. Por diploma e saj ishte nga Universiteti i Qiejve, si thot dhe Apostulli: Edhe n e ndafsha gjith gjn time pr t ushqyer t vobektt, edhe n e dhna ndr duar trupin tim t digjet dhe dashuri t mos kem, sm bn dobi fare (I Korinth. 13:3).

  Prindrit dhe t afrmit e tyre ishin t krishter me vlera tradicionale. Shtpia e tyre ishte gjithnj e hapur pr t huajt dhe n mnyr t veant pr klerikt. Ishte streh pr t afrmit q vuanin. Mamaja e tyre prfitonte shum nga bashkbisedimet q bnte me priftrinjt, dhe kshtu u b nj kollon e fuqishme e familjes s vet. I ushqeu fmijt e saj ashtu si duhej dhe shpesh u thoshte: bijat e mija, studioni Fjaln e Zotit do dit. I drejtoi fmijt me shembullin e saj t mir. Dhimitra na tha njher: fardo kontakti q kishim me Kishn, ishte nn drejtimin e mamas. Ne ishim krejtsisht t bindura ndaj prindrve dhe respektonim zakonet e traditat....

  Dashuria e saj e ndrgjegjshme pr besn dhe punn e saj shoqrore filloi gjat kohs s pushtimit fashist. Dhimitra gjeti lirim duke lexuar. Dikush u kishte falur dy pako me libra fetare. Fillova ti lexoj, por nuk kuptoja asgj, - na tha Dhimitra, - librat ishin me subjekt fetar, gj e cila ishte e mrzitshme pr mua, por nuk ndalova s lexuari. Por, pasi i lexoi dy a tri her, nj dashuri pr librat fetare lulzoi n shpirtin e saj. N at koh, nj misionar tjetr u kthye n Kor, Theofan Popa. Ai sapo kishte prfunduar studimet pr teologji n Universitetin e Athins. U njoh me familjen dhe i ndihmoi ato shpirtrisht. Duke besuar n virtytin, ata iu futn nj pune t thell pr kuptimin e vullnetit t Zotit. Studiuan Shkrimin e Shenjt, jett e Shenjtorve, libra liturgjike, himnologjin etj. Flaka e bess q ishte ndezur n zemrat e tyre prej mamas u rindez prsri prej librave fetar.

  Q nga ai ast, Dhimitra punoi n familje dhe jasht saj e kshtu u b si drita e diellit pr shum shpirtra. Prpjekjet e saj n aktivitetin shoqror u bn t njohura nga shum banor t Kors, dhe admirimi i tyre pr t ishte preks. Bashkqytetart e saj, q fatkeqsisht vdiqn n mosh t re, i lan bijat e tyre nn prkujdesjen e dy motrave. Disa prej tyre msuan si t qepnin dhe krijuan familjet e tyre. Disa t tjera donin t shkonin me to n manastir dhe nuk u martuan.

  Dhimitra kishte njohuri t shklqyera muzikore. Ajo kishte nj z shum t mir dhe prpara se t mbylleshin kishat, m 1967, ishte antare e korit t Kishs s Mitropolis t Kors Burimi Jetdhns. Aktiviteti i saj ndiqej nga sigurimi, sigurimi, madje edhe prpara se t fillonte persekutimi. Kur u mbylln kishat, Olimbi Mulla, nj e krishter e persekutuar, i rekomandoi Dhimitrs q t organizonte antart e korit n nj grup pr lutje. Dhimitra, me t gjith talentet e saj, krijoi nj kish t nndheshme. Vendi ku mblidheshin ishte n shtpin e babait t saj. Shtpin e saj e quanin shtpia e Stefanait ashtu si thuhet n Letrn e Par t Pavlit (Korinthiant, 1:16). Ky emr kishte nj kuptim simbolik; kuptimin q n kt vend msohej Fjala e Zotit, si n kohn e Apostujve. Prandaj, n kt vend t fshehur, i cili ishte qielli i tyre shpirtror, Kisha e tyre, ngushllimi i tyre i vetm, shpresa e tyre, shpirtrat e tyre orthodhokse jetuan t patundur n Bes q m 1967 deri m 1990.

  Varfria e persekutimi si mposhtn dot prpjekjet e tyre pr ti shrbyer shoqris me dashuri. Ato krijuan nj fond t veant financiar pr veprimet shoqrore t aktivitetit t tyre. At Kozmai, i cili ishte ndaluar nga autoritetet qeveritare t kryente funksionet e tij si prift, vinte n shtpin e tyre dhe kryente tr natn agripni dhe shrbesat e Kishs Orthodhokse.

  Ishte dhe nj dhjetshe tjetr me gra shtpiake bestare, t cilat morn pjes n prpjekjen shoqrore pr Kishn e nndheshme. N kt prpjekje prfshiheshin studimi i Fjals s Zotit dhe ofrimi i shrbimit shoqror. Pr arsye t persekutimit, ishte e ndaluar t mblidheshin tre veta n nj vend. Secila prej ktyre grave qndroi n shtpin e vet dhe bri prpjekjet e veta. Bashkrenduesja ishte nj bashkpuntore, q quhej Berta. Ajo nuk hezitoi t ndrmarr kt detyr tepr t rrezikshme sepse kishte aftsin pr ta br kt detyr. Ajo nuk kishte familje, kshtu q persekutimi nuk e dekurajonte dot.

  N prill 1996, Dhimitra u operua dhe shndeti i saj erdhi duke u keqsuar. Dy jav prpara vdekjes s saj, ajo krkoi q t transferohej n grmadhat e manastirit t Shn Kollit, i cili ishte pak larg Kors. Gjithashtu ajo krkoi q t varrosej atje. Ky manastir u b qendr e nj aktiviteti misionar, sepse vern e nj viti m par u prdor si nj vend ku bhej katekizmi i fshatarve prreth. Kush do bhet msuesi i katekizmit? T korrat jan t shumta, puntort jan t pakt (Matth. 9:37). Me bekimin e Kryepiskopit Anastas, Dhimitra e moshuar, duke u mbajtur n nj bastun, bashk me shoqet e saj, filloi ungjillzimin e njerzve. Msuan e pagzuan 150 vet. N kt mnyr ato u lidhn me zonn prreth. N vern e vitit 1996 shkoi prsri n Manastirin e Shn Kollit, por qndroi n shtratin e dhembjes. Koha q t pushonte prjetsisht po afrohej. Ajo e ndjeu. Kur shikimi i saj ishte i zbeht, duart e saj ishin gjithmon n form lutje. Lutej vazhdimisht. Kujtdo q prpiqej ta ngushllonte
  i thoshte: Lerm, dgjoj himne, dgjoj psalmodhi....

  Kora orthodhokse na dhuroi pra nj lufttare t shekullit t 20-t, e cila ishte e fort n jet dhe vdekje. Na dhuroi nj shpirt shenjtoreje q u provua n zjarrin e ateizmit dhe qndroi besnike deri n vdekje ashtu si shum t tjer.

  Origjinali shkruar n greqisht
  nga Vasil Kaskadami
  Prktheu: Aleksandr P. Filip.  (Dhimitra sht e dyta majtas n foto)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Nj shpirt i dashur largohet dhe nj shembull i mir mbetet pr ne!

  Para pak kohsh ndrroi jet motra jon m Krishtin, Luiza Eleni, nj besimtare shum e devotshme e Kishs son. Luiza rridhte nga nj familje shprestare beratase dhe q n fmijri, gjyshja e saj, q ishte motra e Kryepiskop
  Kristofor Kisit, e ushqeu me nj edukat fetare dhe dashuri t thell pr besimin ton orthodhoks.

  Ndonse nuk u martua, Luiza rriti n zemrat e shum fmijve dhe t rinjve t rrethit t saj familjar dhe n shoqri dashurin e madhe pr Zotin ton Jisu Krisht dhe t Prmbishenjtn. Kur ishte e re, n periudhn e ateizmit ajo bashk me besimtare t tjera, nuk kishte frik t shkonte n kisha e manastire t mbyllura ose t rrnuara, ku lutej me frym e me t vrtet pr rihapjen e tyre dhe pr ruajtjen e gjith t krishterve t prndjekur.

  Dhe ja, dita e Ngjalljes erdhi prsri pr Kishn Orthodhokse Shqiptare. Nn drejtimin e ndritur t Kryebariut ton t shtrenjt, Kryepiskopit Anastas, populli besimtar e gjeti prsri udhn e shptimit. Filluan menjher msime katekizmi, si pr grat ashtu edhe pr rinin. Motra jon Luiza u b nj nga pjestaret m t zellshme n msimet javore q zhvillohen do t mrkur n Katedralen e Ungjillzimit.

  Fjaln e Ungjillit ajo e dgjoi me ndje t madhe n t gjitha predikimet, bisedat e takimet n ambientet e kishs. Veprat prdllyese pr t varfrit e nevojtart kan qen bashkudhtare gjat gjith jets s saj. Lidhjen m t ngusht dhe ngushllimin m t madh Luiza e ka gjetur n kraht e Shptimtarit dhe dashurin pr t gjith shenjtort e tij. Prandaj n shenj mirnjohjeje ajo i dhuroi Kishs son Orthodhokse gjithka q kishte.

  Duke pasur parasysh gjithmon shembullin dhe Nj shpirt i dashur largohet dhe nj shembull i mir mbetet pr ne! Nj kujtim i paharruar aromn shpirtrore t mir q la tek ne, le ti lutemi Krishtit - Perndi ta preh n paqe shpirtin e saj.

  Nga nj grup
  besimtarsh e kleriksh.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Jetshkrimi i shkurtr i at Jani Anastas Porovelit

  At Jani lindi m 17.2.1880 n Janin, n lagjen Karavathja (Greqi) n nj familje t varfr qytetare. Msimet e para i mori n Liceun Zosimea. N vitin 1904 emigroi pr arsye ekonomike nga Janina n Berat s bashku me familjen: me nnn, vllan Koo dhe motrn Areti. Babai u vendos n Berat si msues. N Berat qndroi deri n vitin 1907 dhe shkon n Prmet ku vazhdon detyrn e msuesit. Atje jep lndn e gjuhs shqipe e t gjuhs greke. Gjuha greke ishte e domosdoshme pr t msuar djemt e tregtarve q kishin lidhje tregtare me Greqin. Po n kt vit martohet me Polikseni Thomain, q ishte nga fshati Lip i Prmetit. Si msues vazhdoi deri m 1925. M 1925 u hirotonis n dhjak e m von prift nga dhespoti i Kors At Jani. Qndroi n Prmet deri n vitin 1929, dhe transferohet n prefekturn e Kors. Ai shrbeu n Voskopoj n kishn e shn Prodhomit, n Dishnic e n Zvirin t Maliqit.

  Shkoi prsri n Prmet, ku predikoi Ungjillin e Shenjt, ant morale t familjes dhe kjo sht shprehja kryesore e jets s tij. Ishte shum inteligjent, me njerzit kishte nj takt t veant. do gj e lidhte me Jisu Krishtin, ishte human, tolerant e pa fjal t mdha. At Jani vdiq m 24 maj 1952. Megjithse fmijt nuk iu ndodhn pran n varrim, kishte shum priftrinj t tjer q e donin shum. T dhnat jan marr nga djali i tij, Lluka Jani Poroveli.

  At Jani Ranxha
  (Elbasan)

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Olimbi Mulla Msonjsja e Kors
  (1904-1978)

  T krishtert orthodhoks t Kors tregojn prpjekjet heroike t atyre q u ndoqn, sepse i shrbyen denjsisht arsimit dhe Kishs s Shenjt. Panteonit t ktyre lufttarve i prket dhe msuesja e flakt Olimbi Mulla. U vlersua nga populli veanrisht pr devocionin e saj ndaj arsimit, dhe me dashuri e prshndetnin duke e quajtur drejtoresha e shkolls, pr shkak t aftsive t saj edukative. Ishte nj edukatore e pazmbrapsur dhe me shpirt femror q mbeti simbol i historis s re t Kors.

  N qoft se krkon informacion suplementar, njerzit prgjigjen me terminologjin e tyre, ishte msuesja q zvendsoi zonjn Dhanai, nj drejtoresh tjetr dinamike. Njerzit prdorin kode personale komunikimi, kur duan t shprehen pr ata q brumosin shpirtrat, pr ata q rilindin shoqrin.

  Olimbia lindi n Berat (1904), ather kur Perandoria Osmane vazhdonte t mbante n robri popujt e Ballkanit. Orthodhokst e shtypur kundrvepronin me kultur dhe fuqishm, duke br plane pr brezin e ri dhe pr arsimin e tij edhe at fetar. Prindrit e saj, orthodhoks t denj, vun re n karakterin e vajzs s tyre cilsit e njeriut t fort, i cili do t vazhdonte traditn e brezave.

  Q t plotsonin ndrrn e tyre, e drguan t studioj n shkollat e Patrikans Ekumenike. Olimbia mbaroi shkolln e vashave n Konstandinopoj (1923) dhe u emrua nndrejtoresh e shkolls s vashave n Kor, si dhe drejtoresh e konviktit t shkolls (1924). Ndrmori detyra n nj koh t vshtir. Kishte njerz q e shikonin me sy t keq pr arsye t origjins, fes, dhe studimeve q kishte mbaruar.

  U martua n Kor (1924). Familja e bashkshortit t saj quhej Mulla dhe lindn dy fmij. Ishin pjestar t kompanis t prodhimit t elektrikut n Kor. Kjo familje e lumtur dhe aktive piu kupn e hidhur t dhembjes: vajza e tyre u smur dhe vdiq n mosh shum t re. N kto koh t vshtira, mbshtetja e tyre u bn njerzit e kishs. Vizitat e tyre ishin t rregullta dhe tepr t dallueshme, i ofruan t lexonte librin Shn Joani i Krostandit. Ishte nj libr shum i fort, i cili lehtsoi dhembjen e nns dhe bri q t lulzoj pjekja
  shpirtrore.

  Nj ierapostull ka thn: asgj nuk mund t fshij lott m mir sesa nj vshtrim drejt qiellit. Olimbia pra e dorzoi dhembjen n duart e Perndis dhe punoi pr dobin shpirtrore t njerzve t saj. Si manifestim i par i ndihms s saj konsiderohet prkthimi i librave n gjuhn shqipe. Fletorja me dorshkrimet e saj qarkulloi nga dora n dor midis orthodhoksve dhe i entuziazmoi lexuesit. N vazhdim prktheu librin e Paravolive t Zotit, shkruar nga Arqimandrit Serafim Papakosta.

  Kshtu u kultivua parrulla ierapostolike jet, domethn t ndihmosh t tjert t jetojn, dhe kshtu u ndez zjarri i shenjt i ndihms dhe ofrimit. Cilsit e saj shpirtrore i njohn orthodhokst dhe e zgjodhn midis antarve t tjer t dhimogjerondis s Kors. Pa vones dhe pa marr n konsiderat asgj tjetr u aktivizua; themeloi shoqrin (1945) q mbronte nnn dhe fmijn. Jetimorja e mbyllur pr shkak t Lufts II Botrore funksionoi prsri dhe n t u strehuan nj mori fmijsh. Organizoi maternitetin e qytetit dhe emroi personelin e infermieris - e madhe ishte ndihma e vllezrve vullnetar. Mjekt t specializuar n degn e gjinekologjis, q kishin mbaruar studimet n Franc iu shrbenin t smurve. Prpjekjet e saj bn q t spikatte puna largpamse dhe njeridashse e orthodhoksve; t krishtert si dhe ata t besimeve t tjera ndihmonin n t njjtn mnyr.

  Kur Enver Hoxha vendosi t qeveris vendin sipas sistemit komunist, vendime t ndryshme legjislative u imponuan. Karakteristik ishte rasti i institucioneve apo pronave private (spitale, jetimore, etj.), shoqrive (muzikore, sportive etj.) shoqatave (t zejtarve, artistve, etj.). Q t vazhdonin t funksionin duhej q statusi i tyre t prkrahte ideologjin e partis komuniste (1947). Kshilli i Kishs ishte kundr ndryshimeve n insititucionet kishtare. Olimbia meqense ishte kryetare, konsiderohej n t njjtn koh edhe prgjegjse (1947-1967). Emri i saj ishte regjistruar n arkivat e sigurimit me boj t kuqe, duke u konsideruar si armike e popullit, reaksionare, q prpiqej t modernizonte shoqrin. Kush ishte kundr fryms dhe msimeve t partis ndiqej egrsisht. Por ajo nuk zmbrapsej. Me kt ndjekje indirekte veprimtaria e Mitropolis s Kors, pushoi s funksionuari. Kryetarja u b shum her objekt hetimesh.

  Gjat periudhs s ndjekjes (1967-1990) banesa e saj u b nj kolimvithr e vogl e Siloamit. Bashkatdhetart e saj duke u gjendur n dhembje e vizitonin msuesen pr t gjetur ngushllim pr hidhrimin q u shkaktonte ndjekja. Ajo e pafuqishme, e dobt nga ana administrative, por me besim t fort tek Perndia i prkrahte duke i msuar. Udhhiqte t urtt dhe bestart n organizimin e shoqrive t vogla t qndresave shpirtrore. Shoqria e njohur e kriptokristianve (t krishterve t fshehur) ishte sugjerimi i saj personal. Me delikates iu afrohej priftrinjve t prndjekur dhe iu jepte kurajo t vazhdonin prpjekjet fshehurazi.

  Kur filluan krkimet nga ana e policis n shtpit e banorve t qytetit, pr t zbuluar objektet e fshehura fetare, ajo i dogji shumicn e librave fetare si dhe prkthimet e saj. Ai q dispononte t tilla objekte dnohej me burgim t rrept... Sa m shum vazhdonte partia veprimet dhunuese aq m shum shpaloste Olimbia n qetsi lartsin e saj shpirtrore duke mbrojtur kshtu brezat e shenjt dhe t drejt. E stolisur me margaritart e nj trimreshe, me margaritart e durimit dhe dituris ajo ndrmerr nj sulm t ri paqsor n orn e ndjekjes m njerzore. Harton tekste fetare anonime, t cilat i studionin t krishtert e fshehur, tekste kto ku ata merrnin forc n luftn e tyre t prditshme t bess.

  Prpara se t rihapej Kisha, Olimbia iku nga kjo bot. Emri i saj mbeti monument i edukatorit t pamposhtur orthodhoks. Mbeti gruaja, e cila kundrpeshoi planet e ateizmit dhe fitoi ideologjikisht me idealet e arsimit dhe fes.

  Origjinali shkruar n greqisht
  nga Vasil Kaskadami
  Prktheu
  Aleksandr P. Filip

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Besimtar i devotshm, q jetn ia kushtoi muziks dhe qytetit t tij

  Kozma Rusi lindi m 1.1.1929,nga nj familje me traditat e besimitorthodhoks. Q n mosh t vogl,gjyshja e rriti me ndjenjn e besimite dashurin pr himnet kishtare, kuqndronte pran psalltirs. Nklasn e 7-t i ati i bleu nj fizar-monik, ku filloi t kndoj e tkompozoj. Mbasi mbaroi shkollne mesme ai iu bashkangjit bandsfrymore t qytetit, q m von iubesua ta drejtonte. Gjat ksaj kohekrijoi kng popullore, kng tmuziks s leht e pr fmij, si dhemarshin fetar Himni i Bess.
  Pas mbylljes s kishave ngamonizmi, ai u lut q Perndia t ruante besimin n familje. Me ardhjene demokracis dhe t Eksarkut,Imzot Anastasit, Kozmai me t v-llain ishin nismtart pr rihapjen ekishs. N nntor 1991, Imzot Anastasibri nj vizit n shtpin e tij, kun mes t t tjerave i thot: Kngt lehta dhe kng popullore ke kri-juar, tani duhet t krijosh korin e mu-ziks bizantine kishtare. Kishn dota ndrtojm m t bukur, se besim-tart e Kavajs e duan Kishn, Zotinuk do t na braktis. Me t vrtet,Kozmai dha shum pr qytetin dhepr Kishn. Pr gjith veprimtarine tij, n shtator t vitit 2000 iu dhatitulli qytetar nderi i Kavajs.
  Me fjetjen e tij, m 27.10.2003,familja humbi njeriun e dashur, Kishahumbi nj nga besimtart e devot-shm dhe dirigjentin e s Premtess zez, ku pr 12 vjet drejtoi bandnfrymore q shoqronte Epitafin nrrugt e qytetit; Kavaja humbi m-suesin e disa brezave kngtarsh emuzikantsh. Gjat shrbesave fe-tare, ai u prcoll nga personalitetete bashkis, t besimit orthodhoks emysliman etj., ndrsa banda frymoreshoqroi trupin e tij npr bulevard,deri tek shtpia e madhe e fjetjes, kuai t prehet i qet, duke priturtrumbetn e ringjalljes dhe jets spasosur.

  Llazar Pjeshkazini

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  N 30-vjetorin e fjetjes s Imzot Irine Banushit

  Llambadha e zemrs son t ndizet nga flaka e tij

  N datn 25 nntor 2003, u mbushn 30 vjet nga fjetja, pas persekutimesh e mundimesh t shumta, e Imzot Irine Banushit, nj nga figurat m t ndritura t Kishs son. Me kt rast, t dieln, 23 nntor, n Manastirin e Ardenics, ku ndenji i internuar pr shum vjet dhe t cilin e shptoi nga trbimi i verbr i ateizmit, u zhvillua nj shrbes prkujtimore. Merrnin pjes besimtar t ardhur nga Tirana, nga zona prqark, nga vendlindja e tij, Shkodra, familjar etj. Liturgjia Hyjnore dhe m pas Shrbesa e Prshpirtjes u krye nga Kryepiskopi Anastas, s bashku me Imzot Ilia Ketrin.

  N fund, i pari iu drejtua t pranishmve Imzot Ilia, i cili tha ndr t tjera:

  I nderuar Fortlumturi, t dashur besimtar,

  Ishte nj dit vjeshte, e diel, dit feste e prkujtimit t Ngjalljes s Zotit ton Jisu Krisht, dit q besimtart ndaloheshin, si do t diel dhe do dit jave, pr t vajtur n Kish dhe Shqipris i mungonte balsami i adhurimit t Perndis, kryer me ritet shumvjeare t Orthodhoksis. Pr nj shpirt t piklluar nga padrejtsit, prbrenda nj trupi t lodhur nga keqtrajtimi dhe smundjet, kjo dit e 25 nntorit ishte nj dit lindjeje n mbretrin e Perndis. I shoqruar nga dshmorja e madhe Shn Katerina,
  nj episkop shqiptar, hierodshmor Irine Banushi, zuri vend n shoqrin e etrve hierark t shenjt, rreth e prqark altarit qiellor, s bashku me atin e tij shpirtror dhe t parin Kryepiskop t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, Imzot Kristofor Kisin.

  Kjo dit u b dit feste, sepse Zoti Perndi pranoi nj shpirt q ndrinte Ungjillin e dashuris dhe shembullin e prulsis. Imzot Irineu jetoi nj dshmi pr Zotin, q n fmijrin e tij e deri kur dha shpirt, m 25 nntor 1973, n moshn 67-vjeare. N kt
  prkujtimore t 30-vjetorit t fjetjes s tij, kam nderin t pranoj ftesn e Fortlumturis s Tij, Imzot Anastasit dhe t Sinodit t Hirshm t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, t mbaj predikimin e rastit


  Imzot Ilia vazhdoi me biografin e Imzot Irineut dhe n fund falnderoi pr punn e br autorin e librit Episkop Irine Banushi, z. Kristofor Beduli, duke kujtuar edhe figurn e nj prej miqve m t ngusht t Imzotit, z. Dhimitr Beduli, i cili kishte mbledhur mjaft materiale pr jetn e veprn e tij.

  Pastaj, foln miq t Imzot Irineut, t afrm t tij, etj., t cilt vun n dukje rndsin e ksaj figure t shquar t Kishs dhe gjithashtu falnderuan veanrisht Kryepiskopin Anastas pr nderimin q i ka br dhe i bn atij.

  Pastaj, t pranishmve iu drejtua Fortlumturia e Tij Anastasi, i cili tha ndr t tjera:

  [i]Me t vrtt, figura e Imzot Irine Banushit sht nga m t respektuarat dhe m fisniket t hierarkis t Kishs Orthodhokse t
  Shqipris. Trashgimi q na ka ln sht tepr i muar Ishte nj njeri q tregoi besnikri shum t madhe dhe konsekuenc ndaj Kishs. Nuk i bri bisht asteve m t vshtira. Nuk e mbylli gojn n momentet q shum t tjer e bn kt, pr t siguruar rehatin e tyre. Nuk u miqsua e as nuk bashkpunoi me ata, t cilt donin shkatrrimin e Kishs. Nuk u fsheh. Ishte njeri i guximit,
  i cili kudo q u ndodh, me shum takt, predikoi besimin. Nga ana tjetr, ishte njeri i durimit. Ai pa rnkuar i hoqi t gjitha ato vuajtje e tortura q i rezervoi sistemi ateist.

  Kur fola pr trashgimin, m kujtohet fjala e Shn Joan Gojartit: Nderimi i martirit sht imitimi i martirit. Dhe, nse do t donim vrtet t nderonim veprn kaq t nderuar t Episkopit t Apolonis, Irineut, nuk mjafton vetm t ndodhemi ktu, n prkujtimoren q po i bhet. Duhet q llambadha e zemrs son t ndizet nga flaka e tij. Dhe, duke dal jasht, kur t mbaroj kjo
  shrbes kaq e bukur, t prpiqemi, qoft edhe pak, t imitojm shembullin e tij. T rrisim pak guximin ton, pasi ai n periudha prndjekjeje kishte guxim. Ndrsa shum nga ne, n qetsin dhe konfortin e demokracis shfaqen frikacak. Ai, duke ditur se t gjitha q thoshte do ti paguante me shprfillje a me burg, nuk ngurronte... Kujt ia kemi frikn; vetm Prndis dhe t vrtets
  duhet ti friksohemi.

  Prshpirtjet nuk jan thjesht pr t thn fjal t bukura. Prshpirtjet e episkopve heronj duhet t jen pr ne nj piknisje e fuqishme, q t rritim guximin ton, t fuqizojm durimin ton, q t rrisim edhe zrin ton si Kish Irine Banushi ishte njeri i nj besimi t thell, i cili e njohu dhe e deshi Perndin.

  Ktu sht problemi yn m i madh. Guximi yn sht i pakt, durimi yn i pakt, sepse edhe besimi yn sht i pakt. Por, kt besim t pakt duhet ta fuqizojm, duke thn si ai ati i Ungjillit. Kur Zoti i bri nj kritik t ashpr, ai i tha: Besoj, o Zot, ndihmoje pabesin time.

  Dita e sotme duhet t shrbej pr t forcuar besimin ton, pr t njohur m mir Perndin dhe pr t vn nj lidhje me t dhe gjith t tjerat do vijn. Kshtu, Kisha e Shqipris do vazhdoj t jet nj bekim pr t gjith shoqrin, duke u prfaqsuar nga njerz me autoritet, nga njerz t msuar, nga njerz me guxim, nga njerz me dinjitet.

  Pas shrbesave n kish, Kryepiskopi, Imzot Ilia, familjar t Imzot Irineut dhe mjaft besimtar u mblodhn n nj nga konakt e Manastirit, ku pati nj bashkbisedim t ngroht.

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  T premten, m 19.12.2003, pas nj lngate t gjat, t ciln e prballoi me durim e forc t madhe shpirtrore, fjeti at Vangjel Xoxe.
  Ai u lind m 9 prill 1933, n fshatin uks t Lushnjs, n nj familje besimtarsh t devotshm. Gjyshi i tij, at Joani dhe babai i tij, at Ilia, e mkuan qysh n fmijri me dashurin e madhe pr Krishtin, prandaj nipi dhe biri i tyre ia fali jetn Perndis s Trfuqishm.
  M 2 gusht 1953 u dorzua dhjak nga Episkop Qirili dhe shrbeu me prkushtim pran dhespotve t Beratit. Me fytyrn e tij t pastr, me veshjen e tij t rregullt dhe me sjelljen e tij t hijshme shum shpejt fitoi simpatin e orthodhoksve beratas, por edhe t mbar qytetarve.
  Pr t ngritur nivelin arsimor e kulturor u regjistrua n gjimnazin e mbrmjes, krahas zellit t madh q kishte pr t prvetsuar sa m mir librat e shenjt dhe shrbesat e mistereve kishtare.
  Pas kryerjes s shrbimit ushtarak kthehet prsri n Berat dhe vazhdon me m shum devotshmri e knaqsi detyrn e dhjakut, deri n shkurt t vitit 1967, kur regjimi ateist i mbylli kishat dhe i zhveshi klerikt. Me dhembje t thell e prjetoi kt periudh t errt dhe pr tu siguruar bukn e gojs pjestarve t shumt t familjes u detyrua t punoj si ndihmsmarangoz n sektorin e vshtir e t lodhshm t sharrave, n zdrukthtarin e qytetit.
  Ndonse me fizik delikat, i prballoi me qndrim t patundur, me durim e prulshmri Perndie vshtirsit e gjithanshme e t panumrta, duke fituar respektin e puntorve t thjesht, tek t cilt futi frymn e dashuris pr Zotin mshirplot.
  Dhe ja, Perndia vonon, por nuk mungon. Viti 1990 e lumturoi kur pa me syt e tij dhe dgjoi me vesht e tij se edhe n Shqipri do t lejohej besimi fetar.
  Disa besimtar t devotshm goricar morn nismn e guximshme t pastronin ish-kishn e Shn Spiridhonit, t kthyer n depo t zakonshme, dhe pasi e bn gati pr shrbes kishtare, e ftuan dhjakun Vangjel Xoxe t kryente nj shrbes m 12 dhjetor 1990, me rastin e fests s Shn Spiridhonit n prani t mijra besimtarve t krishter, madje edhe t feve t tjera.
  Zoti ia shprbleu sakrificat m 25 qershor 1991, kur u hirotonis n prift nga Imzot Anastasi, ather Eksark Patriarkal, n Manastirin e Pendelit t Athins.
  Tani filloi etapa e prgjegjsive t mdha pr papa Vangjelin. Si prift i vetm n Berat, ai, me ndihmn, prkrahjen dhe udhzimet e sakta t Imzot Anastasit, organizoi kshillin kishtar, emroi epitropt dhe me urtsi e autoritet drejtoi t gjitha punt pr miradministrimin e ekonomis kishtare dhe pr afrimin e trheqjen e shprestarve pran kishave.
  Me gzim t patreguar at Vangjeli priti fronzimin e Imzot Ignatit n kishn e Shn Spiridhonit, si Mitropolit i Beratit, Vlors, Kanins dhe gjith Myzeqes.
  Fortlumturia e Tij, Imzot Anastasi, duke vlersuar virtytet dhe meritat e shumta t at Vangjel Xoxes, m 5 korrik 1998 i dha titullin Ikonom dhe i vendosi n gjoks kryqin pr ta quajtur me respekt Kryqmbajts (Stavrofor).
  N kohn, kur po shijonte frytet e prparimit e t forcimit t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, kur po ngrihej madhshtore n qendr t Beratit Katedralja e re e Shn Dhimitrit, nj smundje e rnd e goditi papa Vangjelin. Me t msuar kt gj, Fortlumturia e Tij, Kryepiskopi Anastas dha bekimin q t bhej gjithka pr shrimin e priftit t prkushtuar. Imzot Ignati mori prsipr ti qndronte vazhdimisht pran n spital dhe t kujdesej personalisht pr mjekimin sa m korrekt t klerikut t dashur, i cili n disa periudha pati prmirsim t dukshm. Ai u kthye n kish dhe vazhdoi t meshonte pr Pashk, t dielave dhe t kremteve t ndryshme, duke iu falur Zotit dhe duke falnderuar Kryepiskopin Anastas dhe Mitropolitin Ignat.
  Por Zoti ia kishte caktuar ditn e fjetjes.
  Pr ti br t gjitha nderimet q i takonin, Imzot Ignati porositi q arkivoli me trupin e t ndierit t vendosej n kishn e Shn Spiridhonit. Mijra besimtar e qytetar pr dy dit me radh erdhn n kishn e lartprmendur pr tu prshndetur prfundimisht me klerikun q e donin dhe e respektonin aq shum.
  T shtunn, m 20.12.2003, n t njjtn kish u krye Liturgjia e Shenjt pr festn e Shn Ignatit dhe hirotonisja e priftit t ri Tertio nga Mazhaj i Lushnjs prej Imzot Ignatit dhe episkopit Imzot Ilia, t ndihmuar nga Kryesekretari i Sinodit t Shenjt, at Jani Trebicka si dhe nga dhjetra klerik, t ardhur nga t gjtha mitropolit. Mbas Meshs s Shenjt u krye ceremonia mortore, gjat s cils e morn fjaln Imzot Ignati, Imzot Ilia, prifti Ilia Katnari, prfaqsues i Mitropolis s Kors, z. Ilia Zaka, sekretar i kshillit kishtar t Beratit, vajza Najada Naska, prfaqsuese e rinis orthodhokse t qytetit dhe kleriku mysliman z. Qeramudin Murdia, t cilt prmendn me dashamirsi e nderim t veant virtytet dhe cilsit e larta q e karakterizonin priftin Vangjel Xoxe si klerik shembullor pr t gjith klerikt e brezit t tanishm, i prkushtuar n dashurin pr t madhin Zot, i urt e zemrdhembshur pr nevojtart, autoritar dhe i guximshm, gojmbl dhe i sjellshm me besimtart dhe qytetart, q nga m i mituri e deri te m i moshuari, tolerant dhe i hapur n diskutime t ndryshme, ndrtues i marrdhnieve korrekte me autoritetet e vendit dhe me prfaqsuesit e komuniteteve fetare.
  Folsit e cilsuan papa Vangjelin si nj bashkshort t ndershm q bashk me priftreshn Vushe lindn, rritn dhe edukuan m s miri tri vajza e dy djem, q kan krijuar familjet e tyre t shndosha nga ana shoqrore, morale e shpirtrore, si nj prind t dashur dhe si nj gjysh t dhembshur, q i donte dhe e donin aq shum niprit dhe mbesat e tij. Ata theksuan me sinqeritet se Ikonom Vangjel Xoxe ishte nj qytetar korrekt, q gzonte respektin dhe dashurin e bashkqytetarve, por edhe t banorve t qyteteve t tjera t Shqipris, madje dhe t diaspors s Ameriks e t Evrops, pa dallim seksi, prkatsie shoqrore, kulturore, partiake dhe fetare. Pr kt arsye n kish e n varreza ishin t pranishm mijra qytetar t ktyre prkatsive pr ta prcjell me dashuri e respekt pr n banesn e prhershme t Zotit, duke u lutur me gjith shpirt q t prehet i qet n Parajs dhe t jet i prjetshm kujtimi i tij.

  Ilia Mihal Zaka
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  At Stanko Ilia Koja

  Lindi n Gjinavec t rrethit t Peshkopis, n vitin 1896. Mbas mbarimit t shkolls, shrbeu n Shpat t Elbasanit si prift pr 3 vjet. M pas shrbeu n Gollobord, deri sa jetoi. Gjat periudhs q shrbeu si prift mori krcnime pr vrasje nga persona joorthodhoks.
  Nj dit t mart, duke vajtur pr t pagzuar nj fmij n fshatin Vrnic, u vra gjat rrugs nga tre persona, t cilt i kishin zn prit. Vrassit kishin edhe precedent t tjer. Arsyeja e ktij krimi t shmtuar ishte mbrojtja q ai i bnte fes orthodhokse.
  Vdiq n vitin 1941, n moshn 45-vjeare, duke ln gruan dhe dy fmij jetim. Dy prej vrassve u ekzekutuan nga shteti n Peshkopi, njri prej tyre nga frika e hakmarrjes u mend dhe vdiq n psikiatri.
  M pas nj zjarr q prfshiu fshatin dogji gjithka, por kisha e Shn Kollit, ku shrbeu Ilia Koja, fatmirsisht shptoi. Por m pas disa persona t panjohur i vun edhe asaj zjarrin.

  Krkesa e t gjth besimtarve orthodhoks t fshatit sht q kisha e Shn Kollit n Gjinavec t rindrtohet.

  Spase Koja

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Nj jet n shrbim t kishs

  Fjeti besimtarja e shquar Elisabeta (Berta) Dhimitri

  Elisabeta Xhokaxhi ose si njihej nga besimtart e Kors Berta Dhimitri lindi nga nj familje besimtare m 1 mars t vitit 1926. Pati shum tragjedi n familjen e saj dhe mbas vdekjes s prindrve, vllait dhe motrs mbeti e vetme, por jo e izoluar, sepse fuqin pr t jetuar dhe punuar e gjeti tek Kisha q pr t ishte gjithka. Me besim t patundur tek Zoti, ajo ishte shembulli i atyre besimtarve q i rezistuan me vetmohim periudhs s egr t prndjekjes s Kishs nga diktatura komuniste dhe q e mbajtn gjall besimin orthodhoks n qytetin e Kors. Mbante lidhje t ngushta me Olimbi Mulln dhe familjen Cico, q ishte qendra ku mblidheshin n fshehtsi besimtart korar.
  Me antn e saj t mbushur me libra kalonte shtpi m shtpi pr tu dhn forc dhe kurajo besimtarve, q t prballonin valn e egr t dhuns antifetare. Me gjith prpjekjen e egr dhe rrezikun q paraqesnin pr at koh, ajo nuk i ndrpreu asnjher t gjitha shrbesat fetare. Mbante lidhje me At Kozmain e Vlors (Episkopi i Apolonis) dhe priftrinj t tjer q shrbenin n fshehtsi, me t cilt vazhdonin pagzimet, kurorzimet, prshpirtjet dhe kryheshin Liturgjit fetare pr marrjen e kungats. Kur n Kor nuk kishte prift, shkonte s bashku me Dhimitra Cicon pr tu kunguar n Tiran. Pr t mos rn n sy t t tjerve nuk hanin dark dhe mngjes me pretekstin se do t bnin analiza mjeksore. Mbante rregullisht kreshm dhe Paraklisin e Shn Maris e bnte edhe n pun. Kur shoqet e puns e shikonin q lvizte buzt kujtonin se e kishte nga lodhja dhe prsriste shifrat meqense punonte si llogaritare, por m pas e msuan t vrtetn dhe luteshin edhe ato bashk me t. N fillimet e demokracis ishte nga t parat q u mobilizua n hapjen e kishave dhe ishte ndr iniciatoret q n vitin 1990 pr zhvillimin e ceremonive t para fetare n publik, n rrnojat e kishs s Shn Trinis dhe Shn Thanasit, dhe qytetart e Kors dgjuan kambanat e para q lajmronin nj epok t re, at t ringjalljes s Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris.
  Ardhja e Kryepiskopit Anastas e bri me krah, ajo u rilind shpirtrisht, sepse Kisha e jon ra n duar t sigurta, por prjetoi dhe dhembje t thell kur njerz dashakeqs dhe me qllime djallzore u suln si fajkonj kundr Kryepiskopit, sepse donin t pengonin prparimin e Kishs son. Jan t panumrta lutjet dhe agripnit q jan br prej saj n mbrojtje t Kryepiskopit. Por Kisha jon ishte e destinuar prej Zotit q t ecte prpara edhe nj ngjarje tjetr shum e rndsishme e lumturoi pa mas. Ishte fronzimi i Imzot Joanit si Mitropolit i dioqezs s Kors.
  Ky ishte nj gzim i madh pr t gjith, sepse na dhuroi Perndia nj Mitropolit t denj, por veanrisht pr Bertn, sepse Imzot Joanin e njihte q nga koha e diktaturs si nj t ri me shum dhunti, q pavarsisht nga mosha ishte miqsuar dhe punonte me shum pasion s bashku me Theofan Popn, Petro Zhein, Petraq Fundon dhe shum t tjer, duke shkuar qytet m qytet pr t shpjeguar Ungjillin dhe pr tu dhn kurajo njerzve t dshpruar. Pr Imzot Joanin ajo ishte nj nn e dashur.
  Berta Dhimitri shquhej edhe si nj misionare jo vetm pr prhapjen e fes, por edhe pr zotrimin e msimeve t Ungjillit. Ajo mblidhte ndihma pr t varfrit, kujdesej pr njerz t smur, u qndronte pran, ngushllonte ata q kishin dhembje dhe i forconte n bes. I donte t gjith dhe e donin t gjith, prandaj ajo u b simboli i forcs q ka Kisha jon Orthodhokse. Kt e tregon m s miri periudha e fundit e jets s saj dhe megjithse kishte mbetur e vetme nuk u gjend kurr e vetmuar. Ajo pati prkujdesjen e pakursyer t Mitropolitit Joan, shrbimin dhe dashurin e grave t Lidhjes Orthodhokse, t cilat gjat gjith periudhs s gjat t smundjes s saj u prkujdesn dhe nuk e lan vetm pr asnj ast. Berta, nna jon e dashur ndrroi jet m 24 janar t ktij viti dhe u varros me nderime t mdha nga ana e Kishs dhe gjith qytetit. Pr meritat dhe veprimtarin e saj t shquar, t gjitha shpenzimet e varrimit u morn prsipr personalisht nga Kryepiskopi Anastas.

  I prjetshm qoft kujtimi i saj.

  Nga Lidhja e Grave Orthodhokse e Mitropolis s Shenjt, Kor
  Kor 30.01.2004
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 05-03-2005 m 15:54

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  At Kostandin Bozdo

  Lindi n vitin 1902, n fshatin Koshovic, nga nj familje kleriksh me tradita. I ati i tij ishte prift dhe shrbeu edhe ai n fshatin e vet si edhe n fshatrat prreth. Kostandini u rrit n nj mjedis thellsisht t krishter dhe andej buroi edhe dashuria e tij pr Krishtin. Shkolln fillore dhe plotoren e mbaroi n Greqi. Pas vdekjes s babait t vet (1942) u hirotonis nga mitropoliti i Gjirokastrs. Shrbeu n fshatrat Koshovic, Sofratik, Selo dhe Klishar. Mitropolia e Hirshme, pr veprn e tij, e nderoi me titullin e Stavroforit dhe e caktoi si prgjegjs t Manastirit t Shenjt t Shn Triadhs s Pepelit. U prpoq pr rimkmbjen e manastirit t shkatrruar nga gjermant, dhe n ato vite t vshtira riorganizoi kremtimin dhe panairin madhshtor t manastirit. Pasioni pr ruajtjen e besimit orthodhoks n zonn e tij, ku propaganda e vazhdueshme e sistemit ateist prpiqej ta shkulte nga zemrat e besimtarve t krishter, pati si rezultat ta akuzojn, ta arrestojn dhe gjashtmbdhjet muaj ti kaloj nn torturat njerzore. M 30 shtator 1964 u dnua me vdekje, me akuzn e tradhtis ndaj atdheut dhe u ekzekutua n vend t panjohur deri m sot.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Ikonom At Harallamb Ikonomi

  Harillao (Harallamb) Ikonomi, pasardhs i nj familje mjaft t kulturuar, ka lindur rreth vitit 1858 n fshatin Skore t Pogonit. Pasi mbaroi shkolln plotore n fshat u dallua si njeri i dhn pas librave, prandaj familja e drgoi n Zosimea t Janins, t ciln e mbaroi me vlersimin shklqyeshm e pastaj n Shkolln e Lart t Kombit n Stamboll, studime t cilat i mbaroi m 1878. Po at vit, u emrua msues n fshat, ku punoi deri m 1884; pastaj kaloi si msues n shkolln qendrore t Dhrovjanit, ku vazhdoi deri m 1902. M 1903 e deri m 1913 punoi prsri si msues n shkolln e fshatit t tij t lindjes. Gjat tr kohs s tij t puns ra n sy pr devotshmri n detyr, pr besim t pastr tek Perndia, pr pun t prkushtuar n familje, ku baz e jets ishte morali i krishter. U martua me Fotinin nga Janina, e cila n vitin 1879 erdhi n Skore si msuese, ku organizoi dhe vazhdoi pr shum vite n shkolln e fshatit programin msimor t avlmendit dhe t qndisjes pr vajzat e fshatit. I lindn dy fmij. Djali Jorgo, mbasi mbaroi Zosimean, emigroi n Aleksandri t Egjiptit, ku u dallua jo vetm si njeri i kulturs, por dhe nj aktivist i zoti pr orthodhokst e atjeshm.

  Virtytet e veanta t Harillaos dhe krkesat e besimtarve bn q ai t vendos t hyj n jetn klerikale. M 6 janar 1913 ai u hirotonis dhjak n Leshnicn e Siprme dhe m 7 janar u vesh prift n Leshnicn e Poshtme. Ai njihet nga t gjith dhe kudo si Papa Harallambi. N kishat e ktyre fshatrave shrbeu si meshtar deri n vitin 1916. U transferua si prift dhe msues me qendr n Libohov, por shrbeu mjaft koh dhe n Suh. I dalluar mes priftrinjve t Mitropolis s Gjirokastrs (pr njohurit e tij, pr shrbesat cilsore q kryente, pr personalitetin e tij imponues, pr zrin melodioz) u vlersua dhe u nderua dhe me titullin Ikonom, madje pr disa koh kryente dhe detyrat e zvendsepiskopit t Mitropolis. 25 vjett e fundit i kaloi n Libohov, ku edhe ndrroi jet m 1941. Popullsia e atjeshme e ka nderuar shum kt njeri aq sa edhe sot mbahet mend nga t moshuarit si nj ndr njerzit e menur, i devotshm n detyr dhe shum komunikues, pra shembull i nj kleriku t prsosur.

  Ka qen njeri me kultur t gjer, q lexonte shum dhe ishte n kontakt t vazhdueshm me librat. Ka pasur nj bibliotek shum t pasur. Mund t themi se ishte biblioteka m e pasur dhe m e madhe pr at koh n tr krahinn e Pogonit, me mijra vllime librash, jo vetm t karakterit fetar, por edhe letrar e artistik. Aty gjeje veprat e klasikve m t dgjuar grek e latin, vepra t shkrimtarve kohor e t dgjuar, fjalort m t mir enciklopedik t kohs etj. Fatkeqsisht kjo bibliotek familjare e trashguar, t ciln Papa Harallambi e kishte me merak dhe t vendosur n ambiente m vete u shkrumbua, kur u dogj fshati n janar t vitit 1944.

  K. Beduli

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Ndrroi jet murgesha Marika Cico

  Qoft e lumur udha n t Ndrroi jet murgesha Marika Cico ciln ti shkon sot, se t sht prgatitur vendi i prehjes, me kto fjal e filloi Kryepiskopi i Tirans, Durrsit dhe gjith Shqipris Imzot Anastasi prshndetjen e fundit gjat shrbess s varrimit t murgeshs Mariam (Marika Cico). Marika Cico sht nj prej dy motrave Cico, si kishin zakon ti thrrisnin besimtart korar.

  Gjat periudhs kur mbizotronte ateizmi, i cili ndrydhi do vler t jets, e mbi t gjitha lirin fetare, motrat Cico mbajtn gjall kandilin e besimit orthodhoks. Ato kishin kthyer shtpin e tyre n nj kish t fsheht ku kryenin n fshehtsi Liturgji Hyjnore, pagzime, martesa etj. Megjithse Marika nuk kishte nj edukim shkollor t plot, leximi i Shkrimit t Shenjt dhe msimi prmendsh i shum shrbesave t kishs, i dhan asaj durim, gzim, urtsi dhe fuqi t veant q e rrezatonte edhe tek t tjert.

  Personalisht e kam takuar murgeshn Mariam n vitin 1991, n kohn e Kreshmve t Mdha n shtpin e tyre. Entuziazmi i tyre, dashuria pr Perndin dhe komunikimi me Krishtin m lan mbresa t veanta. E paharruar do t mbetet vizita e Kryepiskopit Anastas n shtpin e motrave Cico. Marika dhe Dhimitra kishin dit q prgatiteshin me lutje dhe kishin nj gzim t paprshkruar q pas shum vitesh do t takonin nj episkop.

  N buzt e tyre dgjoheshin fjal q n at koh m dukeshin t pakuptueshme si: U ngjall Zoti, Do na vizitoj Perndia, Bo, bo, kush jemi ne q t na vizitoj i Shenjti, ai q do t shptoj orthodhoksin. Takimi ishte preks. Dukej sikur takoheshin besimtar q njiheshin prej kohsh. Pas ktij takimi Kryepiskopi Anastas bri realitet dy dshira t paplotsuara pr motrat Cico; ndrtimin e nj kishe n Kor, at t Shn Ans si dhe t mbyllin jetn e tyre si murgesha n ndonj manastir (kjo gj u realizua pr motrn Mariam).

  N vazhdim t fjals s tij gjat prshndetjes s fundit, Kryepiskopi Anastas theksoi: Sot prfundoi nj periudh heroike e kundrshtimit ateist n qytetin e Kors, por dhe n gjith Shqiprin Revolta nuk u b me arm, megafon apo me shkrime dhe artikuj banal. Ajo u b me lutje t vazhdueshme. Ne u jemi mirnjohs ktyre grave dhe pr periudhn pas persekutimit, kur Kisha jon kishte vshtirsi. Ato me lutjen dhe shembullin e tyre ndihmuan n kaprcimin e vshtirsive.

  Le t falndrojm Perndin q i fali jet t gjat motrs son Mariam, e cila kaloi nj shekull dhe jemi t bindur se edhe atje ku do t shkoj do t vazhdoj lutjet e saj pr gjith besimtart n Kor e n t gjith Shqiprin.

  Jorgo Papadhopulli
  prill 2005
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  At Sofron (Sofokli) Leka

  - klerik i nderuar dhe pasionant i fes orthodhokse -

  Kora, kjo trev me tradit n besimin orthodhoks, nuk mund t lr n harresn e viteve klerikun e nderuar At Sofron Leka.

  At Sofroni u lind prej prindrish besimtar n qytetin e Prmetit m 15.10.1880. Nn ndikimin e ambientit familjar t prparuar n arsim pr kohn, At Sofroni studioi n Stamboll dhe m pas n Greqi, n shkolln e mesme pr gjuhn greke. Rreth viteve 1902 filloi punn si msues n fshatin Badlonj t rrethit t Prmetit.

  Zotrimi perfekt i greqishtes s vjetr dhe t re, dshira pr t predikuar fen orthodhokse e shtyn Sofokliun t hirotoniset prift n vitin 1906 n qytetin e Kors, n kishn e mitropolis.

  Besimtart korar, prmetar dhe devollinj e njohn Papa Sofronin si njeri t devotshm, t ndershm dhe kmbnguls.

  N vitin 1930 Papa Sofroni u kurorzua protopapa, detyr t ciln e kreu me prkushtim deri n vitin 1952, kur shpirti i tij u preh n prehr t Zotit.

  Deri n prill t vitit 1952 kur ai fjeti prgjithmon, periudh kohe kjo pr rreth 30-vjet, Papa Sofroni ia kushtoi pasurimit t shpirtit t njeriut me ndjenjn e lart pr dashurin ndaj Zotit dhe Birit t Perndis, Jisu Krishtit.

  Zri i mbl kumbues, ndjenja e prgjegjsis n predikim linin me goj hapur besimtart q merrin pjes n liturgjin fetare.

  Edukata fetare e ktij pionieri t fes orthodhokse u reflektua tek fmijt, niprit dhe mbesat e tij.

  Djemt e tij, Leonidha dhe Lefter Leka, ishin pjesmarrs aktiv n korin e kishs. Nga kujtimet e shum klerikve t trevs s Kors, moshatar t At Sofronit, msojm se At Sofroni shquhet pr pun t holla n gedhendje e piktur fetare si dhe n prgatitjen e veshjeve speciale t klerikve orthodhoks.

  Mbesat
  Lida dhe Diana Leka
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 23-04-2005 m 18:29

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  Ata q punuan pr Kishn ton

  Ikonom Dhimitr Kabuci, 1856-1910

  (me rastin e 95-vjetorit t vdekjes)

  Ikonom Dhimitr Kabuci, lindi n Kudhs t Himars m 1856. I ndihmuar dhe nga priftrinj t tjer nga fshati fqinj Qeparo, msoi t fliste e t shkruante greqishten. Ai bri disa klas shkoll n Korfuz t Greqis, ku dhe u aftsua t kryente shrbesa, n fillim si psalt e mandej si prift prej viteve 1875 e deri sa ndrroi jet punoi i till n fshatin e lindjes.
  N gusht t vitit 1882 u emrua ikonom n Episkopatn e Gjirokastrs, detyr q e mbajti dhe e kreu me dinjitet deri n fund t jets s tij. Me iniciativn dhe nxitjen e tij, si dhe ndihmn e kudhsjotve brenda e jasht vendit, u ndrtua kisha n qendr t fshatit m 1887, e cila ruhet edhe sot. Mbrojti me fanatizm besimin orthodhoks dhe kishn, se ka pasur shum momente q tentohej t prishej nga pushtuesit. Gjat gjith jets kryente jo vetm ceremonit e liturgjit e besimit fetar, por angazhohej dhe n problemet sociale t fshatit e krahins s Himars.
  Kshtu, q n vitet e para t shek. XX, ishte antar i vilajetit t bregut (Nivic- Palas) me qendr Himar. Ky vilajet bnte punn e nj qeverisjeje krahinore, ku zgjidhte shum probleme e konflikte midis fshatrave e banorve t saj, n munges t ligjeve e gjykatave shtetrore. Ai ishte me vullnet e karakter t fort. Gjat kohs s lir punonte edhe n bujqsi, por nuk linte pas dore edukimin fetar e at patriotik. Ai mbante nj abetare pr tu msuar fmijve gjuhn e mms.
  Por pushtuesit osman e diktuan. Ata i kontrolluan shtpin dhe i morn librat e ia uan n gjykatn e Gjirokastrs. Ata e ndaluan t merrej me librat laik, kurse vet At Dhimitrin, duke qen se ishte prift, e lan t lir. Kt e dshmon dhe knga q i ngriti populli: Zabit Kudhs arrin Tek Ikonom Kabuci zbrin, ark ja bn pusin Pr t gjetur vivlin. Dhe vivlin kur ja gjen Gjirokastrs se ja shpun N hapsane e n bodrume Edhe pas ktij akti, Ikonomi nuk e ndaloi aktivitetin e tij si besimtar i vendosur, prhaps e mbrojts i Orthodhoksis, puntor e shembull pr brezat q do t vinin, t cilt e kujtojn si besnik t shklqyer t Kishs dhe njeri t Perndis. Ai ndrroi jet m 10 qershor 1910.

  Arsen Kabuci
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 31-07-2005 m 13:23

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  At Spiro Veli shembull i nj kleriku t devotshm

  Mora vesh se u hap kisha e Kalas dhe se je aktivizuar edhe ti. U gzova shum. Ne t paktt, q me dashjen e Zotit kemi mbetur nga brumi i vjetr i kishs, na bie barra m shum se kushdo tjetr t japim kontributin ton pr organizimin dhe funksionimin e Kishs
  Po e nis kshtu kt shkrim homazh me letrn e drguar at Spiro Velit nga profesori i nderuar Dhimitr Beduli, m 15 maj 1991. At Spiro jetoi pleqrin me gzimin e Ngjalljes kanonike t Kishs son. Ishte kjo ngjallje q ia shtoi vitet e jets dhe e bri t denj t lutej srish n shtpin e Zotit, t dgjonte srish t jehonin kambanat n luginn e Shkumbinit dhe gzimin e bashkqytetarve t tij t dashur. Kjo drit e re e jets n besim e bri m t ri. Tani ai mund t ecte srish krenar n rrugicat e lagjes s tij pa u vzhguar nga zotrinjt e sigurimit dhe ateistt e prbetuar. Dhe papa Spiro i prshndeste e bekonte t gjith. Filloi t bj pagzime, kurorzime n mas dhe gjith misteret e Kishs.
  U lumturua kleriku i moshuar dhe i devotshm i Kishs Orthodhokse 2000 vjeare. Gzim i veant n syt e tij shihej kur futej mes t rinjve q mbushnin kishn ditt e festave. Si klerik i kompletuar mendonte pr t forcuar themelet e Kishs. Kshtu ai bnte thirrje her pas here pas shrbesave pr kandidat pr klerik. Ndodhi q n nj nga kto ditt isha dhe un. I shkova at Spiros n shtpi dhe i shpreha dshirn time pr t vazhduar Seminarin Teologjik Orthodhoks. Ai u gzua pa mas. M prqafoi dhe bashk u ulm n minderin e thjesht n korridorin e shtpis karakteristike t lagjes s Kalas. Trndafilat e von ishin akoma t elur, sepse ishte shtator (1992).
  M gzove bir. Kisha sot veanrisht ka nevoj pr ju, por edhe nesr, sepse un dhe ca e do t shkoj n kraht e Zotit Krisht. T bheni klerik t mir! T duash Perndin, t kesh frik Perndie, t duash grigjn e Kishs dhe ta drejtosh mir at si bari. Pr kt duhen disa gjra, t cilat do ti msosh n shkoll e n jetn e Kishs, mjafton t duash Perndin e Kishn e Tij.
  At Spiro Veli punoi me prkushtim deri n ditn e fundit t jets toksore. Organizoi kshillin e kishs dhe enorin ashtu si dinte vet, me prvojn e tij aq t gjat. Mbroi iden e Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris dhe qndroi prkrah Hirsis s Tij, Kryepiskopit Anastas. Prvojn e tij si ikonom at Spiro e dha edhe n Kshillin Kishtar t Prgjithshm. At Spiro jetoi si klerik pr afro 50 vjet qysh nga 1 janari i vitit 1945, kur u hirotonis prift i dioqezs s Durrsit. Kudo q punoi, n Durrs, Berat e Elbasan, at Spiro Veli ishte gjithnj nj bari i mir e shembullor, q rrezatonte dritn e besimit tek besimtart e kishs.
  Edhe n kohn e ateizmit at Spiro jetoi si klerik dhe punoi pr ndriimin e jets s krishter.
  M 23 prill 1995, ditn e Pashks, pushoi zemra e at Spiros, por jo shpirti. N ditn e lamtumirs nga jeta toksore ishte dhe Kryepiskopi Anastas. Kambanat e kishave ran t piklluara. Ato prcillnin trupin e tij n tok dhe shpirtin e bukur n qiell. At Spiro mbetet prjet nj shpirt i mir, i bukur dhe i ndritshm.

  At Stavri ipi


  At Spiro Veli (majtas), n nj nga meshimet e para
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 31-07-2005 m 13:36

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  770 falenderime n 630 postime
  At Aleks Karajani i Sopikut t Pogonit

  Lindi n Sopik, m 17 korrik 1900. Mbaroi shkolln plotore n fshat dhe m von filloi t punoj si shumica e fshatarve t tij pr t br voza, duke lvizur n tr Greqin. Q i vogl frekuentonte kishn duke u afruar pr t shrbyer brenda saj dhe ndihmuar priftin aq sa ra n sy t t trve. Kshtu u dallua si besimtar. Prmendim se ky fshat ka pasur mjaft kisha dhe n t njjtn koh shrbenin disa priftrinj vendas. I ndiqte liturgjit e tyre me vmendje dhe q n fmijri i kishte msuar prmendsh tr lutjet. Babai tij, Kosta, ishte kandillonaft n kisha dhe her pas here luante dhe rolin e psaltit.
  Edhe Aleksi, q dallohej nga fmijt e tjer t tij, i shkonte shpesh pr ta ndihmuar. Kishat e shumta, q shihte n fshat e n krahin, t pikturuara e t pajisura me objekte t shenjta e nxitnin drejt rrugs s Zotit. Kta faktor shtuan dshirn e tij pr tu br prift, aq m tepr q tr fshatart e kishin vn re kt dhunti t tij dhe e dshironin nj gj t till, sepse shihnin tek ky i ri devotshmrin dhe zellin e madh pr ti shrbyer njerzve sipas porosive t Zotit ton Jisu Krisht.
  M 1922 martohet me Dhimitrulla Kocaqin dhe me koh krijoi nj familje t madhe me shtat fmij. Edukoi fmij me moralin e krishter sipas porosive n Ungjill, duke u thn vazhdimisht: T bheni njerz t mir, puntor t nderuar si pr vete e pr shoqri. Largojuni veseve t kqija dhe t jeni t knaqur me at q arrini me djersn tuaj. Dhe vrtet ata u bn t vlefshm n jet dhe e nderuan emrin e papa Aleksit.
  Edhe papa Hroni q meshonte n at koh n fshat e prkrahu n dshirn e tij pr tu br klerik. M 1930 hirotoniset dhe fillon kryen detyrat e klerikut. Deri m 1944 meshoi n Sopik, pastaj n atist disa vjet, pak koh n Hllomo, vitet e fundit (deri m 67 kur u mbylln kishat e u ndalua feja) shrbeu n Skore. Pra gjat tr kohs shrbeu n krahinn minoritare t Pogonit. Megjithse bnte or t tra rrug pr t ardhur n Skore, kur hynte n fshat si i thon fjals ndriste: i pastr, i rregullt n veshje, i mbl me t gjith si n prshndetje edhe n biseda. Nuk prtonte t t prgjigjej pr do rast q ndodhte n krahin.
  Meshonte bukur, kishte nj z melodioz, kndonte dhe i dgjoheshin sakt fjalt. E kryente meshn me rigorozitetin m t madh.
  T gjitha kto bn q gjith njerzit ta donin, respektonin dhe nderonin, madje kjo u shfaq edhe m shum kur u detyrua ta hiqte veshjen e klerikut. Jetoi i nderuar deri m 1 shkurt 1984. Mbahet mend si shembull i meshtarit. Vepronte duke pasur parasysh pikrisht at q ka thn Jisui: Kshtu le t ndrisnj drita e juaj prpara njerzve, q t shohn punt tuaj t mira, e t lavdrojn Atin tuaj q sht nd qiejt (Mat. 5,16) dhe duke jetuar ashtu si ka vepruar Apostull Pavli: Pa fjal! Me vepra t mira e sjellje morale. T gjithve u qe shrbtor dhe veten e uli pr t ngritur t tjert. Ishte nj lufttar i patutshm n misionin e tij hyjnor.

  Kristofor Beduli
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 31-07-2005 m 21:01

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Sul Hotla (1875-1947), Nj Jet Pr Shqiprin
  Nga strong_07 n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 31-10-2015, 17:28
 2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 3. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 4. Brukseli: Zgjedhjet e 2005, shansi juaj i fundit
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 12-04-2005, 14:53
 5. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 18:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •