Prodhimi

Fabiola Ēela - 14/02/2005

Djathi shqiptar, 37 milionė euro nė vit

Rreth 10 -15 % e qumėshtit tė prodhuar nė Shqipėri shkon nė fabrika pėr tė realizuar rreth 10 mijė tonė djath ose rreth 4 kg djath nė vit pėr frymė. Tregu i djathit llogaritet kėshtu nė rreth 45 milionė euro nė vit


Tradita shqiptare e djathit
Nė vitet ’30, djathi shqiptar krahasohej me atė zviceran
Sipas tė dhėnave historike, prodhimi i djathit cilėsor ka qenė traditė e fortė nė Shqipėri. Sipas vjetarit statistikor tė vitit 1920, ka pasur eksporte tė rėndėsishme shqiptare tė djathit nė SHBA dhe Britani tė Madhe. Gjiza eksportohej kryesisht nė Egjipt ndėrsa gjalpi ka qenė njė produkt i rėndėsishėm dhe shqiptarėt kishin njė pozicion tė vlerėsuar nė tregun grek dhe atė turk. Eksportet shqiptare tė djathit vlerėsoheshin pėr faktin se ishin tė lira dhe njėkohėsisht ishte me cilėsi tė njejtė me djathin zviceran.
Eksportet shqiptare tė djathit nė SHBA arritėn deri nė 1 mijė tonė nė vit. Eksportet shqiptare nė total arritėn deri nė 12 milionė franga ari nė vitin 1932, nga vetėm 2 milionė qė kishin qenė nė vitin 1920. Por pas krizės sė madhe botėrore, SHBA-ja dhe Britania e Madhe vendosėn barriera tregtare pėr mallrat e importit dhe djathi shqiptar humbi dy tregje tė rėndėsishme. Nė tė njejtėn kohė, sipas historianėve, Bashkimi Sovietik hodhi nė shitje me ēmime dumping gjapl nė tė gjithė Ballkanin dhe Turqi, pėr tė pėrmirėsuar pozicionin e saj tė jashtėm valutor. Kjo gjė solli daljen e gjalpit shqiptar nga tregu i Greqisė dhe Turqisė dhe eksportet shqiptare ranė nė vetėm 3 milionė franga nė vitin 1923.


Beteja europiane pėr djathin feta
Djathi feta ėshtė njė produkt i rallė dhe i shtrenjtė nė tregun e Bashkimit Europian. Ai karakterizohet nga fakti se prodhohet me anė qumėshtit tė bagėtive tė imta, dhi dhe dele.
Nė vitin 2001, Greqia kėrkoi nė kuadėr tė Bashkimit Europian, Greqia kėrkoi qė emri “djath feta” tė jetė njė lloj monopoli i prodhuesve dhe eksportuesve grekė, nėn justifikimin se njė djath i tillė prodhohet vetėm nė kėtė vend. Natyrisht, vendet e pasura rallėherė marrin mundimin tė prodhojnė sasi tė konsiderueshme nė terma tregtarė tė kėtij djathi, pėr shkak tė kompleksitetit tė mjeljes sė bagėtive tė imta dhe grumbullimit tė lėndės sė parė. Por Danimarka e kundėrshtoi kėrkesėn e Greqisė, pasi edhe ky vend prodhonte disa variatete tė djathit feta. Nė bejetėn gjyqėsore fitoi Greqia. Beteja greke pėr kėtė djath tregon rėndėsinė e tij tregtare.
Shqipėria prodhon ēdo vit rreth 65 mijė tonė qumėsht deleje dhe rreth 55 mijė tonė qumėsht dhije. Pra rreth 12 % e qumėshtit tė prodhuar nė Shqipėri vjen nga bagėtitė e imta. Njė pjesė e kėtij qumėshti bėhet djathė veēanėrisht nė krahinat e jugut. Problemi ėshtė se deri tani nuk ka ndonjė pėrpjekje serioze pėr tė marketizuar kėtė produkt tė rallė dhe interesant, si nė tregun e vendit, ashtu edhe pėr eksport.Prodhimi i djathit rritet me 9.2 %


Prodhimi i qumėshtit
* Gjatė vitit tė kaluar, u prodhuan 1.1 milionė tonė qumėsht me rritje 4 % kundrejt vitit 2003
* Rreth 10-15 % e qumėshtit dėrgohet nė fabrika pėr prodhim djathi apo gjize
* Prodhimi i djathit nė nėntėmujorin 2004 vlerėsohet me 10.600 tonė, 9.2 % mė shumė se nėntėmujori 2003
* Gjatė vitit 2003 u importuan 8 milionė euro djath dhe 26 milionė euro qumėsht i pėrpunuar
Prodhimit i djathit nė vend pėr nėntėmujorin e vitit 2004 arriti nė 10 600 tonė, ose 9.2 % mė shumė sesa e njejta periudhė e vitit tė kaluar. Sipas tė dhėnave nga Drejtoria e Agropėrpunimit nė Ministrinė e Bujqėsisė dhe Ushqimit, pėr 9-mujorin e vitit 2004 ėshtė prodhuar 10 600 tonė djathė, duke shėnuar njė rritje tė papėrfillshme, krahasuar kjo me 9-mujorin e vitit 2003, kur prodhimi i djathit nė vend ishte 9 700 tonė.


Konsumi i djathit, veēanėrisht vendas
Sipas tė dhėnave tė vitit 2003, importi i djathit nė Shqipėri arriti nė 8 milionė euro, pak mė i lartė se nė vitin 2002. Vlera e djathit vendas nė dalje nga baxhot apo fabrikat llogaritet nė rreth 37 milionė euro nė vit. Rreth 20 % e tregut tė djathit vjen nga importi ndėrsa 80 % ėshtė prodhim vendas. Potenciali vendas pėr prodhim djathi ėshtė shumė i madh, kundrejt prodhimit tė lartė tė qumėshtit si dhe rikrijimit tė traditės sė prodhimit tė djathit me metoda tradicionale. Por problem mbetet rrjeti i papėrshtatshėm i grumbullimit tė qumėshtit si dhe fakti se fabrikat e djathit nė shumė raste pėlqejnė tė punojnė me qumėsht pluhur tė importuar pėr shkak tė kostos sė lirė. Duke qenė se Bashkimi Europian e subvencionon eksportin e qumėshtit, edhe fabrikat shqiptare e kanė mė tė lehtė ta importojnė atė. Sipas tė dhėnave tė Acit, pėr vitin 2003 janė importuar rreth 26.3 milionė euro qumėsht.
Sipas specialistėve tė kėsaj drejtorie, edhe pse kemi njė mbiprodhim tė qumėshtit nė vend, pėrsėri importojmė qumėsht si dhe nėnproduktet e tij, tė cilat janė tė subvencionuara nga Bashkimi Europian. Kėshtu, sipas tė dhėnave nga Drejtoria e Agropėrpunimit, pėr vitin 2004 prodhimi i qumėshtit ėshtė 1 milion e 100 mijė tonė, duke shėnuar njė rritje fare tė lehtė krahasuar me vitin 2003, kur prodhimi i qumėshtit ishte 1 milon e 60 mijė tonė. Por, pavarėsisht prodhimit tė madh, sasia e qumėshtit qė shkon pėr t’u pėrpunuar nė fabrika ėshtė shumė e vogėl. Sipas specialistėve, vetėm 10 deri nė 15 pėr qind e tij pėrpunohet. Sipas tyre, njė ndėr faktorėt qė ndikon nė pėrpunimin e njė sasie kaq tė vogėl qumėshti ėshtė mosinteresimi nga ana e fermerėve pėr tė shitur produktin e tyre nė kėto punishte apo fabrika tė pėrpunimit tė qumėshtit. Kjo pasi ēmimi ėshtė goxha mė i ulėt se sa shitja qė i bėhet direkt konsumatorit. Kjo ka bėrė qė nevojat e tregut vendas tė plotėsohen nga prodhimet e importit. Ndėrkohė qė sipas menaxherit tė projektit gjerman GTZ, Ismail Beka, mėnyra mė e mirė pėr tė ndaluar importin e kėtyre produkteve do tė ishte pėrpunimi nė sasi mė tė mėdha tė qumėshtit pėr tė siguruar kėto prodhime nga vendi. Sipas tij, aktualisht pjesa mė e madhe e qumėshtit pėr konsum edhe nė tregjet e qyteteve tė mėdha pra nė zonat urbane duke pėrfshirė kėtu edhe Tiranėn, bėhet direkt nė ambalazhe plastike. Kjo krijon njė shans dhe konkurrencė vetėm nga fermerėt e zonave tė pėrafėrta me tregjet ose e disave nė zonat kryesisht Lushnje e Fier qė grumbullojnė qumėsht dhe e shesin direkt nė treg. Fermerėt e afėrt me tregun nė kėtė mėnyrė sigurojnė njė ēmim shumė tė mirė duke e shitur nė kėtė mėnyrė. Por, megjithatė, sipas Bekės, ky ėshtė njė biznes i pėrkohshėm. Vendosja e normave nė treg do t’i largojė ato shpejt nga ky biznes. Sipas tij, ėshtė shumė e nevojshme financimi i fabrikave tė reja pėr pėrpunimin e qumėshtit dhe nėnprodukteve tė tij, kjo pasi njė pjesė e mirė e konsumatorėve preferon tė pėrdorė qumėsht tė pasterizuar ose i trajtuar termikisht, si dhe mė tė sigurtė nga ana e kushteve higjieno-sanitare.