Close
Faqja 14 prej 53 FillimFillim ... 4121314151624 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 280 prej 1060
  1. #261
    Citim Postuar mė parė nga The Fighter
    I nderuar "Darius".
    Me lejo te te sqaroj dicka......
    Une shume qart e lexova temen per te cilen ju keni hapur per diskutim. Besimi ne UFO dhe ne qeniet jashtetokesore ka lidhje te drejtperdrejte me mundesite e aprovimit dhe justifikimit te te njejtit. Nuk eshte e logjikshme te besohet ne dicka ne qofte se se paku nuk ekziston nje institucionalizim apo thjesht nje grupim i cili do te punonte ne lidhje me kete problematike. Me trego sa institucione apo grupime ka ne Shqiperi qe punon ne kete problematike.?????
    Qellimi im i kycjes ne kete teme ishte vetem te jap nje kahje tjeter kesaj problematike dhe te bej me dije te gjithe lexuesve se ketu nuk kemi te bejme vetem me nje besim ne dicka apo formimin e kulteve ne lidhje me te cilat nuk kemi mundesi ti analizojme.
    Ne qoft se e merr parasysh se edhe per besimin fetar ku asgje nuk mund te vertetohet apo justifikohet, ekzistojne institucione dhe grupacione te ndryshme te cilat punojne qe te formojne apo perforcojne bindjet e e atyre qe u bashkangjiten.
    Si qendron puna me UFO't.
    Ne kete kontekst mund te pyes vetem kete....
    Sa relevante eshte kjo lemi per neve si shqiptar dhe sa profitabile eshte per neve te meremi tere kohes me keto pune qe se paku edhe analizat me te thjeshta nuk ja kemi bere.
    Besoj se ne kete faze pervec muhabeteve dhe thashethenave banale nuk kemi mundesi te bejme asgje tjeter, per shkak te mungeses se nje baze informatash dhe diturish ne kete lemi.
    Prandaj per mua kjo teme eshte e panevojshme dhe qesharake.
    Me Respekt.
    Me ke keqkuptuar. Kur fola per te marre me shume informacion nuk ju referova Shqiperise pasi aty e di shume mire qe nuk ekziston asnje institucion ku mund te kerkosh detaje apo te raportosh nje ngjarje te caktuar. E kisha fjalen per ne bote ku ka me mijera organizata te tilla.
    Sa per perfitimin apo anen materiale qe me permend kjo sme duket llogjike pasi jo cdo gje behet per perfitim material dhe jo cdo fenomen pretendohet te sjelle dicka te tille. Une kur kam hapur kete teme ketu se kam hapur per ate qe ndodh ne Shqiperi po per ate qe ndodh neper bote pasi fenomeni eshte komplet global. Informacioni mungon ne Shqiperi (dhe kjo eshte arsyeja pse une kam hapur tema te tilla ne nje forum shqiptar qe te ekzistoje ky informacion dhe ne shqip) por eshte shume i bollshem ne perendim dhe gjetke.

    Me thua qe kjo teme eshte e panevojshme dhe qesharake dhe ketu ben nje gabim pasi po gjykon dicka qe ste perket. Sje i detyruar te marresh pjese ne kete teme dhe as ta lexosh fare. Tema eshte per ata qe kane interes ne gjera te tilla dhe duan qe te dine me shume. Une kur hapa kete teme dhe te tjera si keto nuk kerkova aprovimin e askujt dhe as qe pretendoj qe te kuptohen apo te lexohen dhe aq me pak te pranohen nga te gjithe. Pra je i lire te mos e frekuentosh kete teme apo te tjera te ngjashme me kete.

    p.s. Do te lutesha te eleminoje perdorimin masiv te germave te zeza. Eshte dicka qe nuk lejohet ne forum.

    Faleminderit.

  2. #262
    Citim Postuar mė parė nga GL_Branch
    E pash une te News 24...ajo nuk ishte xhirim por fotografi me ane te nje celulari dhe me te then drejten nuk u shihte fare qarte perveq formes se objektit sic e pershkruajti ajzberg edhe dukej si xixellonja...dmth asgje interesante nuk ishte perveq asaj qe e tregoj rastin roja e bregdetit.

    Perkundrazi, aq sa eshte pare eshte interesante dhe shume biles. Nese dallohet forma, ajo eshte kryesorja. Ufot ne pergjithesi jane te veshtira te fotografohen dhe rralle fotot jane te cilesise te larte ku mund te dallosh detaje me shume se forma apo ndricimi qe leshojne.

  3. #263
    i/e regjistruar Maska e The Fighter
    Anėtarėsuar
    27-02-2007
    Postime
    40
    Citim Postuar mė parė nga Darius
    Me ke keqkuptuar. Kur fola per te marre me shume informacion nuk ju referova Shqiperise pasi aty e di shume mire qe nuk ekziston asnje institucion ku mund te kerkosh detaje apo te raportosh nje ngjarje te caktuar. E kisha fjalen per ne bote ku ka me mijera organizata te tilla.
    Sa per perfitimin apo anen materiale qe me permend kjo sme duket llogjike pasi jo cdo gje behet per perfitim material dhe jo cdo fenomen pretendohet te sjelle dicka te tille. Une kur kam hapur kete teme ketu se kam hapur per ate qe ndodh ne Shqiperi po per ate qe ndodh neper bote pasi fenomeni eshte komplet global. Informacioni mungon ne Shqiperi (dhe kjo eshte arsyeja pse une kam hapur tema te tilla ne nje forum shqiptar qe te ekzistoje ky informacion dhe ne shqip) por eshte shume i bollshem ne perendim dhe gjetke.

    Me thua qe kjo teme eshte e panevojshme dhe qesharake dhe ketu ben nje gabim pasi po gjykon dicka qe ste perket. Sje i detyruar te marresh pjese ne kete teme dhe as ta lexosh fare. Tema eshte per ata qe kane interes ne gjera te tilla dhe duan qe te dine me shume. Une kur hapa kete teme dhe te tjera si keto nuk kerkova aprovimin e askujt dhe as qe pretendoj qe te kuptohen apo te lexohen dhe aq me pak te pranohen nga te gjithe. Pra je i lire te mos e frekuentosh kete teme apo te tjera te ngjashme me kete.

    p.s. Do te lutesha te eleminoje perdorimin masiv te germave te zeza. Eshte dicka qe nuk lejohet ne forum.

    Faleminderit.
    OK I NDERUAR SHOK.
    BESOJ SE NE KETE MENYRE NUK I GJEJM DOT FARE PIKAT TONA TE PERBASHKETA NE LIDHJE ME KETE TEME. QELLIMI ESHTE SHUME NE RREGULL POR EFEKTI I GJITH KESAJ THJESHT ME MUNDON, PER SHKAK SE JAM I BINDUR QE NUK JA VLEN AQ SHUM TE MEREMI ME PUNE QE NUK NA TAKOJNE.
    SIDO QE TE JET,
    RRUGA E JUAJ ESHTE E HAPUR TE VAZHDONI ME TUTJE. JU DESHIROJ LEXIM DHE SHKRIM TE KENDSHEM NE KETE TEME. DHASHTE ZOTI QE EDHE JU TE ARRINI NE ATE NIVEL QE TE ZBULONI DICKA APO TE KONTRIBONI NE KETE LEMI.
    ME RESPEKT,

    P.S. NE LIDHJE ME FORMEN E SHKRIMIT TIM JU KERKOJ NDJESE NE QOFT SE KAM THYER NDONJE KOD TE SJELLJES. THJESHT NE ASNJE VEND NUK KAM HASUR NE NDONJE SHKRIM QE NDALON APO NUK PARAPELQEN PERDORIMIN E MENYRES SE TILLE TE SHKRIMIT. BESOJ QE ME KUPTONI. NE FUND TE FUNDIT DITA E TRETE QE JAM ANETAR I KETIJ FORUMI. KINI CIK MIREKUPTIM PER LESHIMET E MUNDSHME QE MUND TI BEJ......

  4. #264
    Pa merak, pse e pashe qe je i ri ne forum prandaj dhe te dhashe nje keshille qe ta kesh parasysh per me vone.

    Meqe ra fjala, mire se ke ardhur ne Forumin Shqiptar dhe te uroj te kalosh momente te kendeshme midis anetareve dhe informacionin qe do gjesh ketu.

  5. #265
    i/e regjistruar Maska e harmonies
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Postime
    181
    dukej si xixellonja...dmth asgje interesante nuk ishte perveq asaj qe e tregoj rastin roja e bregdetit.
    I ka shkuar ndonjerit ne mendje se keto "UFO" mund te jene holograme te krijuar me laser nga psh. satelitet?

  6. #266
    Po i ka shkuar (jam njeri prej tyre) dhe teknologjia eshte megjithese nuk pranohet. Dhe jo vetem per ufo por dhe per objekte edhe disa milje te medhenj mund te krijohen me holograme. Por kjo pandehme ne mos ne te gjitha rastet, ne shume prej tyre bie pasi eshte e lidhur me faktore te tjere.

  7. #267
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Shikoni cfare thote Ministri i Brendshem Kanadez...shpresoj qe dikush ta perkthen ne shqip pasi qe nuk e posedoj aq mire gjuhen angleze per ta perkthyer qarte.

    Chris Lackner, The Ottawa Citizen
    Published: Wednesday, February 28, 2007
    A former Canadian defence minister says be believes advanced technology from extraterrestrial civilizations offers the best hope to "save our planet" from the perils of climate change.

    Paul Hellyer, 83, is calling for a public disclosure of alien technology obtained during alleged UFO crashes -- such as the mysterious 1947 incident in Roswell, New Mexico -- because he believes alien species can provide humanity with a viable alternative to fossil fuels.

    Mr. Hellyer has been a public UFO advocate since September 2005 when he spoke at a symposium in Toronto. But with concern over global warming at an all-time high, and Canadian political parties struggling to out-green one another, Mr. Hellyer said governments and the military have a responsibility to "come clean on what they know" now more than ever.

    "Climate change is the No. 1 problem facing the world today," he said. "I'm not discouraging anyone from being green conscious, but I would like to see what (alien) technology there might be that could eliminate the burning of fossil fuels within a generation ... that could be a way to save our planet."

    Mr. Hellyer will be discussing his views at the upcoming screening of a new UFO documentary called Fastwalkers, in Toronto's De La Salle College Theatre on March 7.

    Mr. Hellyer, a former Liberal cabinet minister, political turncoat and one-time leadership candidate for the Liberal and Conservative parties, said UFO researchers have amassed undeniable evidence that aliens have visited our planet. Due to the distance such spacecrafts would have to travel, UFOs must be equipped with some kind of advanced fuel source or propulsion system, he said.

    "We need to persuade governments to come clean on what they know," he said. "Some of us suspect they know quite a lot, and it might be enough to save our planet if applied quickly enough."

    Michael De Robertis, an astronomer at York University and and member of the Ontario Skeptics Society for Critical Inquiry, said there is "little or no compelling evidence" that we have been visited by beings from another planet.

    "If (Mr. Hellyer) wants to broker some kind of communication, that would be great," he said. "But I think the probability that there is someone out there for him to make contact with is highly improbable."

    But if aliens have indeed visited Earth, there is no doubt their technical knowledge could benefit humanity, Mr. De Robertis added.

    "To have travelled hundreds of trillions of kilometres, interstellar visitors would, at a minimum, require a civilization that is thousands -- if not millions -- of years ahead of our own. One would imagine they went through their own fossil fuel era, and that they solved it and didn't go through some kind of pollution holocaust.

    "There is no doubt they would have different solutions, different fuels and different energy sources."

    Fastwalkers claims to feature more than 30 witnesses testifying to the reality of alien visitations, including former military and government intelligence personnel.
    link: http://www.canada.com/ottawacitizen/...6-50c575ee996c

  8. #268
    Gl_Branch eshte lajm i vjeter ky

    E kam postuar qe e vitin 2005 ketu ne kete teme dhe mund ta gjesh ne shkrimin me numer #74 ose ne kete link http://www.forumishqiptar.com/showpo...8&postcount=74.

    Nuk ka qene ministri i brendshem i Canadase por ministri i mbrojtjes. Megjithate materiali qe ke vene eshte mire te rrije ketu pasi link qe kam vene une para dy vjetesh nuk eshte me aktiv dhe eshte material me interes.

  9. #269
    Ne fakt lajmi qe ka sjell Gl_Branch permban dicka te re. Kete rradhe Paul Hellyer kete rradhe deklaraten e tij te vitit 2005 e ka pasuruar duke shtuar se teknologjia e perftuar nga alienet mund te ndihmoje njerezimit qe te shmangi ndotjen e metejshme te ambjentit dhe evitoje pasojat katastrofike qe do pasonin ndryshimet drastike ne klimen globale. Lajmi (deklarata e Hellyer njihet mire ne ambjentet e ufologjise) ka bere shume buje dhe eshte nje top listen e lajmeve qe po qarkullojne ne listat e e-mail te newsgroups te ndryshem perreth botes.

  10. #270
    Kam gjetur dhe bere upload ne google nje dokumentar te shkurter rreth 24 minunta por qe eshte jashtezakonisht shume interesant. Ne disa nga materialet aty ka dhe referenca per gjerat qe flitet ne Librin e Dulces.


  11. #271
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anėtarėsuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Falemnderit Darius ishte interesant sidomos qe nga minuta 8-te...por video nuk ishte deri fund...nese ke edhe tjera interesante qe duhet t'i shikojme te lutem postoji ketu

    Ishte interesant se ato UFO i kane pare personat ne menyre kolektive se nese nuk i beson njerit atehere ke me dhjetra tjere qe ta deshmojne dhe qe kane qene prezent aty.

    Edhe ato dritat e UFO-ve qe i pershkruanin ishin taman sic e pershkruante ai roja per nje ufo qe kishte pare ne Shqiperi para 1 jave.

  12. #272
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    DARIUS,duke pare diskun e Faistos me rane ne sy dy shenja mjaft interesante ,pikerisht ne tabelen qe ke postuar ne kuadratin 12 dhe 17 ka dy figura qe mendoj se kane te bejne me perceptimin qe kishin njerezit e lashte per disqet fluturuese i cili nuk ndryshon nga i joni .Sidomos shenja ne kuadratin 17 me kujton nje figure te ngjashme qe eshte gjetur ne piramidat e Egjyptit te postuara po nga ti.

  13. #273
    Shume e sakte I kam pare dhe une simbolet qe jane me shume se dy. Kam patur nje foto te detajuar me te gjitha simbolet e diskut te Faistos dhe aty dalloheshin qarte me shume se dy disqe fluturuese. Po e gjeta do e postoj patjeter se jane shume interesante.

  14. #274
    Ja dhe nje version me i gjate i videos prej 24 minutash qe kam postuar ne shkrimin me numer #284. Ky eshte dokumentari i plote prej 45 minutash dhe te gjitha intervistat jane perfshire ne te.

    http://www.youtube.com/watch?v=fHMvA1bz8ew

  15. #275
    i/e regjistruar Maska e F.M
    Anėtarėsuar
    13-03-2007
    Postime
    40
    Formula qė llogarit probabilitetin (Pa) pėr qėnien e jetės ne Gjithėsi formuluar nga astronomi amerikan Frank Drake ėshtė kjo:

    P(a) = fg fp fl fi fa L
    Ku :
    fg = numrin e yjeve tė ngjashme me Diellin tonė
    fp = numrin e yjeve tė tilla qė kanė njė sistem planetar.
    fl = numrin e planeteve, nė tė cilat ka jetė
    fi = numrin e planeteve me qytetėrime inteligjente
    fa = numrin e qytetėrimeve inteligjente me nje standart tė lartė teknologjie.
    L = jetėgjatėsinė e njė qytetėrimi

  16. #276
    Ekuacionin e Frank Drake e kam postuar te plote ne kete forum vite me pare po spo e gjej dot si postim. OSe duhet te jete fshire ose eshte levizur diku tjeter por spo e gjej dot.

    Ekuacioni i Drake ( N = N* fp ne fl fi fc fL) u zhvillua ne 1961 dhe eshte gjithashtu i bazuar ne pune teorike por qe merret relativisht si i qene per shkak te llogjikes se probabilitetit. Sipas ketij ekuacioni numri i yjeve vetem ne galaksine tone eshte afro 200 miliarde.

    Ketu eshte nje website nga SETI ku ju jep mundesine te beni perllogaritjet tuaja dhe sqaron me me detaje ekuacionin si funksionon: Try the Drake Equation Yourself

  17. #277
    Dita e sotme eshte quajtur si nje dite e shenuar per ufologjine. Dhe arsyeja eshte filimi i publikimit nga ana e qeverise franceze te dokumentave qe ajo zoteron per ufot. Brenda 30 minutave nga momenti qe lajmi u publikua nga Yahoo News (Lajmi) faqja vete Yahoo News u bllokua per shkak te trafikut jashtezakonisht te madh. Po ashtu dhe faqja zyrtare franceze nga ngarkesa e madhe eshte e bllokuar dhe vazhdon te mos hapet. Numri i klikimeve ka qene i paparashikuar. Faqja Franceze

    Franca ka vendosur qe brenda fundit te vitit te nxjerri te gjithe materialet qe ka dhe qe perbehen nga rreth 4000 te tille qe nga viti 1950.

    Po ashtu sot CNN gjate transmetimeve te tij dha nje special ne lidhje me ufot duke ju referuar rastit te qytetit Feniks (Phoenix) ne Arizona, USA ku ne vitin 1997-98 dhe para disa javesh jane pare objekte gjigande dhe fotografuar nga shume njerez. Kete lajm e kam trajtuar disi ne kete teme. Emisioni i trajtuar nga njeri prej gazetareve me ne ze te CNN, Anderson Cooper eshte i nje rendesie shume te madhe per rrethin e ufologjise pasi ky lajm po merr formen e zyrtarizimit perpara opinionit amerikan qe edhe keshtu eshte ne pjesen me te madhe i bindur per ekzistencen e ufove. Lajmi eshte ketu: CNN ndersa ketu eshte video e emisionit Video

    Sikur mos mjaftonte kjo ne internet sot ka qarkulluar dhe nje artikull shume i forte nga India i gazetes India Daily qe eshte organ shume prestigjioz shtypi ne vend dhe jashte tij. Ky organ sugjeron se ka informacion qe flet per nje pergatitje per te nxjerre te fshehten publikisht. Ja nje pjese nga artikulli:

    There are leaks in India from Indian Space Research Organization (ISRO) that all the major Space Agencies of the world are working together to reveal something that will change the way we live and believe in things soon.

    Lajmi mund te lexohet ne origjinal ketu: India Daily

    Kjo pergatitje mund te kete dhe anen e saj te erret. Nese merret per baze informacioni i publikuar vitet e fundit nga Steven Greer mbi daljen publike te ekzistences se ufove dhe qenien e tyre agresive vetem per ta perdorur kete argument per te justifikuar armatimin e hapesires dhe venien e gjithe botes nen kontroll nga nje qeveri e vetme ose e thene ndryshe Rendi i Ri Boteror (per te cilin kam folur tek tema e Teorive Konspirative) atehere kjo nuk eshte aspak pozitive. Nuk do te thote qe mohohet ekzistenca e ufove por perdorimi i informacionit per te skllaveruar gjithe globin eshte njera nga mundesite e nxjerrjes se sekretit. Le te presim dhe tja leme kohes.
    Une po ashtu do postoj se shpejti nje material te detajuar nga Steven Greer qe flet per kete skenar te mundshem.

  18. #278
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Eshte interesant fakti sesi SETI qe kerkon sinjale inteligjente ne krahun tjeter te koszmosit, nuk kap asnje sinjal nga keto qe duhet te leshojne keto objekte fluturues qe jane kaq afer.

    Gjithashtu, nuk e di nese e ke thene ti Darius me pare (s'mund te lexoj gjithe forumin) por desha te shtoj se teorizohet qe disa nga keto objekte levizin duke shfrytezuar shformimin e hapesires.

    Me nje fjale, nje trup ne gjendje te lire bie ne toke sepse toka e ka shformuar hapesiren dhe trupat lirshem levizin drejt saj (teoria e einstein).
    Ne te njejten menyre, keta trupa fluturues, shformojne hapesiren nga drejtimi qe duan te levizin dhe levizja e tyre kthehet ne renie te lire ne ate drejtim.

    Eshte interesante se kjo lloj levizje (renia e lire), eshte levizje pa force kundervepruese (sic ka psh nje rrakete qe ngjitet lart qe kunderveprohet nga terheqja e tokes) dhe si e tille, sado shpejt te behet nisja, trupat brenda objekteve fluturuese jane pa peshe dmth s'do te kishin asnje demtim.

    Me fjale te tjera kur i shikon qe keto objekte bejne levizje zigzage aq te shpejta, te krijohet pershtypja sikur cfaredo qe ndodhet brenda perplaset sa tek nje cep i anijes tek tjetra. Por nuk eshte ashtu. Gjate gjithe kohes keto trupa fluturuese dhe gjithcka ndodhet brenda tyre jane ne renie te lire. Ato thjesht perkulin hapesiren ne madhesine dhe drejtimin e duhur dhe cdo gje pason.

  19. #279
    Kush tha se Seti nuk ka kapur asnje sinjal Frank Drake (se Sagan ska qene negativ) eshte skilja me e madhe qe ekziston. Ai jo vetem qe eshte ne brendesi por ka qene kryesori ne njeren nga aksionet crash/retrieval. Do e gjej si material dhe do te ta dergoj ne anglisht. Pastaj kur permend renien e lire te trupave ne toke ketu ke parasysh ligjet e gravitetit por mos harro qe pretendimi kryesor per sistemin e propulsionit te ufove eshte antigraviteti. Mund ta lexosh temen ose me mire do te te keshilloja te lexoje me shume vemendje Luften e Dulces pasi sqarohen me hollesi te gjitha aty.

  20. #280
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    UFO-t, Franca hap arkivat 1.600 raste nė 30 vjet

    Franca ėshtė tashmė vendi i parė nė botė qė zbulon arkivat e saj pėr UFO-t, pasi agjencia kombėtare hapi njė faqe interneti qė dokumenton mė shumė se 1.600 pamje tė rralla, tė siguruara gjatė pesė dekadave. Arkivi on-line qė do tė rifreskohet herė pas here me detaje tė reja, paraqet raste tė rralla tė pamjeve tė UFO-ve qė vazhdojnė tė shqetėsojnė mendjet e shkencėtarėve tė famshėm.
    “Kjo ėshtė njė botė tjetėr”, - tha Jacques Patenet, inxhinieri aeronautik qė kryeson zyrėn e posaēme pėr studimin e “fenomeneve aerospaciale tė paidentifikuara”. “UFO-t gjithnjė kanė nxitur njė interes shumė tė madh dhe bashkė me tė edhe teoritė e pafundme tė konspiracionit pėr arkiva tė fshehta tė zbulimeve, tė cilat qeveritė i konsiderojnė tepėr tė rrezikshme e alarmante pėr konsum publik. “Raste si gruaja qė raportoi se kishte parė njė objekt fluturues qė i ngjante letrės higjienike, nuk ka rėndėsi tė studiohet”, - thotė Patenet. Por, shumė raste tė tjera pėrfshijnė pamje tė shumėfishta si dhe njė rast, kur mijėra vetė nė Francė vunė re shenja zjarri nė qiell dhe radarėt regjistruan gjurmė tė fluturimeve apo pėrshpejtimeve qė bien ndesh me ligjet e fizikės dhe tė cilat po merren shumė seriozisht. Nga 1.600 rastet e regjistruara qė prej vitit 1954, rreth 25 pėr qind janė klasifikuar si raste tė tipit “D”, gjė qė nėnkupton se pavarėsisht nga dėshmitarėt e besueshėm dhe tė dhėnat shumė tė sakta, ne konfrontohemi me gjėra tė cilat nuk i shpjegojmė dot”, tha Patenet. Mė 8 janar 1981 nė rrethinat e njė qyteti nė Trans-en-Provence nė jug tė Francės, njė burrė qė po punonte nė njė fushė njoftoi se kishte dėgjuar njė zhurmė tė ēuditshme dhe njė objekt nė formėn e njė pjate me diametėr 2.5 metra. Pjata nė ngjyrė gri tė zbehtė u ngrit menjėherė duke lėnė poshtė shenjat e djegies. Hetuesit morėn fotot dhe i shqyrtuan ato, por deri nė ditėt e sotme nuk ėshtė dhėnė ndonjėherė shpjegim nė lidhje me njė gjė tė tillė. Ndėrkohė, rasti i rreth 1.000 dėshmitarėve qė panė nė qiell drita tė dallueshme nė 5 nėntor 1990, ėshtė shpjeguar me hipotezėn se ata kishin parė njė raketė qė po tėrhiqej nga atmosfera e Tokės. Pėrgjigjet e Patenet pėr kėto pyetje si dhe pėr mė tė rėndėsishėm; ekzistencėn e jetės pėrtej tokės pritet tė ndezin dyshimet e atyre qė janė tė bindur se qeveria po i fsheh kėto prova: “Ne nuk kemi prova se jashtėtokėsorėt fshihen pas kėtyre fenomeneve tė pashpjegueshme. “Por nuk kemi as prova se ata nuk fshihen pas tyre. Zyra merr rreth 50 deri nė 100 raporte pėr UFO-t nė vit, kryesisht tė shkruara. Prej tyre, vetėm 10 pėr qind janė objekt i hetimeve, shpjegon Patenet. Edhe vende tė tjera mbledhin informata nė lidhje me objektet fluturuese tė paidentifikuara, kryesisht Britania dhe SHBA-ja, kur informacioni kėrkohet rast pas rasti sipas Aktit pėr Lirinė e Informacionit. “Por, ne vendosėm tė bėjmė tė ditur gjithēka pėr publikun”,shton ai. Synimi ėshtė ta bėjmė mė tė lehtė pėr shkencėtarėt grumbullimin e informacioneve. Faqja e internetit, qė u bllokua vetėm pak ore pasi u hap pėr publikun pėr shkak tė numrit tė madh tė vizitorėve ėshtė e mirė-organizuar dhe e kompletuar e madje ka edhe kopje tė skanuara tė raporteve tė policisė. Zyrtarėt thonė se shumė prej rasteve kanė mbetur tėrėsisht tė errėta dhe tė pashpjeguara, por pikėrisht publikimi i tyre nė internet mund tė ndihmojė, pėrveēse pėr njohjen e publikut me fenomenin, edhe pėr studime mė tė hollėsishme pėr tė. Ata thonė se edhe vende tė tjera si Britania e SHBA-ja kanė shprehur interes pėr tė hapur arkivat e tyre pėr publikun dhe pėr tė bashkėpunuar mė shumė nė lidhje me studimin e UFO-ve. Por, kjo do tė vėrtetohet vetėm nė tė ardhmen...

    http://www.cnes.fr/web/1--cnes-accueil.php
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

Faqja 14 prej 53 FillimFillim ... 4121314151624 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Makinė fluturuese? Jo mė imagjinatė por realitet
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 30-06-2010, 11:16
  2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pėr statusin final tė Kosovės
    Nga Nice_Boy nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
  3. Serbia i kthen Kosovės nė 2007 objektet e rrėmbyera
    Nga Lioness nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-01-2007, 17:21
  4. Pse nuk kanė shqiptarėt objektet e tyre tė kultit nė Greqi?
    Nga DYDRINAS nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 26-12-2006, 23:32
  5. Historianėt: Objektet e kultit qė u dogjėn ishin ilire
    Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2004, 02:41

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •