Close
Faqja 9 prej 18 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 349
  1. #161
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553

    Gezuar Princeshe dhe nga ne gjithe te mirat ne Festat... Gezuar:)

    Citim Postuar më parë nga xixe xixellonja
    ...MIRDITAaaaaa....aaa....a...... shoqeris, po si ju kam xemlat e mia ju pershendes shuuum e shuuum ne veqanti shoket e nderuar KUSIN, THEKTHIN, ANGERT, ADOLFIN...dhe shoqen time motrushen HAJLEN dhe iregjen...

    ...ne keto dit nga Madridi i Ftofet per nga Natyra, por eshte i ftofet pa nderprer ne menyren tjeter, po e kupton shoku Angert qe dua te thm ...
    ...mir pra se pari ju uroj te gjithve keto festa qe po afrohen Krishtlindjet atyre qe i festojme dhe te gjithve Gezuar Vitin e Ri 2007, Fat dhe Suksese te shumta per te gjith...j udeshiroj te gjithve plotsime te deshirave dhe realizime sa me te shumta ne jeten e juaj...Perqafimeeeee....eee... Skedarët e Bashkëngjitur 84766Me nderime dhe respet per te gjith ju nga xixa, Pejane.


    Skedarët e Bashkëngjitur 84767....GEZUAR...Skedarët e Bashkëngjitur 84768


    Faleminderit per fjalet e respektuara motrushe e nderuar Xiixellonje

    Fate dhe mbaresi t'keni(swetie) ne gjithe realizimin e endrrave te tua te deshiron Moter Hajla nga Rugova...(h)

    GEZUAR PER TE GJITHE SHQIPET
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  2. #162
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    01-08-2006
    Postime
    143
    Citim Postuar më parë nga hajla
    Ni pershendetje per te respektuarit/et... e ne veqanti pershendes nga zemra Motrushen time Xixellonjen ne "Madrid te Spanjes" te uroi gjitha te mirat e kesaj bote se bashku me Familjen e juaj....Fati dhe krenaria shqiptare te percillte ne gjitha shtigjet e jetes....AMIN
    Je nje vajze plot yje qe shendrit Boten me fjalet e bukura shqipe....
    me respektin dhe moralin e nje femre shqiptare ia vlen per tu krenuar e gjithe Shqipetaria....Respekt per te respektuarit...Flm,

    Pershendetje per Poetin e shquar dhe te respektuar Xhelal Ferizin pikerishte nga Bija dhe Moter Shqipetare Hajla Rugovase

    Gjithe te mirat per ata/o qe kan gjak Shqiptari....(F)
    nje ashtu te deshirojme fat dhe vite te sukseshem 2007 moter e dashur shqiptare

  3. #163
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    01-08-2006
    Postime
    143
    Citim Postuar më parë nga xixe xixellonja
    ...MIRDITAaaaaa....aaa....a...... shoqeris, po si ju kam xemlat e mia ju pershendes shuuum e shuuum ne veqanti shoket e nderuar KUSIN, THEKTHIN, ANGERT, ADOLFIN...dhe shoqen time motrushen HAJLEN dhe iregjen...

    ...ne keto dit nga Madridi i Ftofet per nga Natyra, por eshte i ftofet pa nderprer ne menyren tjeter, po e kupton shoku Angert qe dua te thm ...
    ...mir pra se pari ju uroj te gjithve keto festa qe po afrohen Krishtlindjet atyre qe i festojme dhe te gjithve Gezuar Vitin e Ri 2007, Fat dhe Suksese te shumta per te gjith...j udeshiroj te gjithve plotsime te deshirave dhe realizime sa me te shumta ne jeten e juaj...Perqafimeeeee....eee... Skedarët e Bashkëngjitur 84766Me nderime dhe respet per te gjith ju nga xixa, Pejane.


    Skedarët e Bashkëngjitur 84767....GEZUAR...Skedarët e Bashkëngjitur 84768
    Hola querida amiga ,gracias por el mensaje i yo te deseo feliz fiestas

  4. #164
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Vetem nje shqiptare perdhendes ne Spanje une dhe ajo osht missi i Spanjes, osht Xixe LLonja kush tjeter duhet te jet.

    Me gusta el Xixillonjas.

  5. #165
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    e nderauara xixe hajla homza adolf zonjusha dhe iregja.
    pershendetje per ju dhe shihni ne ket faqe ,me duket se paska dal,nji faqe ma par ketu e kam shkruar nje poezi per kosoven ,poem me vargje,dhe lexojeni
    e shkrova duke pershendet xixllonjen hajlen iregjen zonjushen homzen
    e kam shkruar q eju te kenaqeni dhe qe ju te ju pershendes ,vargu im nuk do te ndalet sa te jem gjall duke shkruar edhe kur
    t lodhem e te bie ne shtrat do te mundohem te shkruaj dhe te godas te keqen e ksaj bota pa me shir me vargun tim prej poeti por edhe do te shkruaj gjera te bukura ,ne jeten time kam perjetuar shum keq nga njerzit e kqi por kam pa edhe shum njerz te mir shum te mir ,verrtet e urrej shum te keqen ,sespe ka pas njerz q e me kan ba pabesi te medha ne jet njeriu duhet em pas shum kujdes sidomos nga tradhtari dhe tradhtija ,por per fat toka nuk po jet pa njerz te mir.
    po e shohimse qka po ndodh neper bot dhe qka ndodhi te ne ,para disa ditesh ketu ne qytetin ton nje femer shqiptare e mjer e varfer nga mendt dhe e cekt ,naive iku ne nji shtet tjeter nga gjermanija dhe shkoj e i la femijt dhe burrin,e shkoj te ai pisi i ndyt i pa karakter qe e kishte marr ne qaf.
    mbasi bani qejftdisa muaj dhe ajo filloj te qante per femijt dhe e kishte kap pendimi dhe malli per femijt filloj t ekuptoj se qka esht gjiri familjar,dhe u pendua ,dhe u kthye mbas afro tre muajsh kur e pau se ai vetem e kishte shfrytzuar me pabesi dhe mbasi e shfrytzoj ne menyr kafshrore i tha ti kur ke lan
    burre fmi familjen tende mua ma ben edhe ma zi.
    Njohja e tyre kishte ndodh ne internet ,ne munges te shpirtit te paarmatosur me edukat qeliku ,ajo femer bastarde prishi kurporen dhe prishi ket bot edhe at bot,duke prush edhe moralin dhe traditen ton ,te bukur prishi emancipimin femres prishi bukurin e jetes dhe ra ne poshtrimine nji mashkulli te pa ndjenja ose ma mir me than te nji njeriu me ndjenja derrri siq thon nji fjal vejter .
    ajo u kthye me lot thon dhe i ra ne gjuj por ai burri nuke pranoj dhe bani mir ia ka ba si burrat sespe morali jon ka ra ne kriz ,dhe duhet kujdes ,duhet edukim i madh duhet msim shpetim kombtar.#
    kam pas rastin e njejt te nji fatkeqsije me nji shok timin i cili e la gruan ne bes,
    me punu dhe mjeranja shqiptare sa e fitoj pamvarsin ra ne alishvereshe seksi me nji gjerman ,qe punonte bashk me te dhe eprishi familjen gjermani ishte nji pijanec njeri kot,por shpeshher mendjeshkurtsin e disa fmerave dhe disa mashkujve nuk mund ta kuptoj ,sepse ma i shtrejt dhe themel ma i fort e gji ma
    ma i nxet se familjes nuk ka ai nuk prishet per asgja ne bot,por mbasi me shkurtpamsi po e prishin disa po pendohen pastaj por gjithqka esht von.
    njerzit ton duhet te ken kujdes te mos ju shkel kamba ne drrase e tradhtis s e tragjedija pastaj eshte tmerrshme dhe pasojat jan edhe nekt bot edhe ne at bot te perjetshme.
    Ne rrethinen e kti qyteti ka ndodh poashtu kur nji person ka lan grua dhe femijt e ka ik ne amerik me nji gjermane dhe pas afri gjasht vjete kthehet duke ardh me bisht nder kamb si nji kafsh e zgjebosur dhe i bjen gruas ne gjuj me lot ne sy,por ajo burrnesha shqiptare as nuk u martua ma por as nuk e fali kujdes duhet se vetem njiher ne jet rreshqet njeriu dhe ajo qka thyhet ma nuk kapet .
    me vjen mir qe burrnesha shqiptare nuke pranoj , s ka falje per njerzit e,poshter.
    disa njerz po njihen ne internet ,interenti sherben per mir por edhe per keq,por mbi te gjitha njeriu duhet me i pas mend n kok me vete gjithmon,sepse thon vetem mendja kur shkon per keq te zoti shkruhet si gjynah mekat i amdh dhe thon se dheu nuk t len mbrenda por njerzit shum gjana nuk po i dijn deri sa po ndodhin,un me penden time sa te mundem do te luftoj kunder te keqes,do te behem rob i pendes sa te jem gjall por t e keqen do ta luftoj ,.
    deshiroj q e populli im me qen shum syqe´l dhe i aft ndaj amshtrimeve dhe pabesive qe po behen po e shoh se gjithnji e ma teper po vjen nji mod degjeneruese ku nji dit do te humb kutimi familje qe esht themeli i civilizimit dhe
    besohet s ezoti mbi ke t vulnet eka ndertu boten pra mbi vulnetin qe themeli t ejet gjiri familjar edhe shteti edhe shoqeriaj bazohen ne gjiun familjar,edhe filozoft,dhe dijetart poete kan shkruar per familjen,mbi te gjitha esht familja dhe shteti atdheu por po e shoh se shum njerz te cekt ne mendje po e shesin lir.
    kam qen i informuar dhe kam shkruar nji legejnd te gjat ne vargje er nji rast,qe e kam degjuar por emra nuk kam dhan se nuk ka kuptim vetem i kam shkrua protagonistat me tjete r emer por ngjarja ehst e verrtet.
    E vrej s e shum qarqe kan deshir qe populli yn te degjenerohet ,dhe te humb bazen e familjes dhe pastaj te na marrin neper goj,.
    kam shpres s e shqiptart do t edijn ta mbajn emancipimin edhe femra jon te jen te zgjuar dhe te mos sulmojn sidomos familjet ku shkatrrohet qerdhja,.
    ketu pastaj nji lavire e jona e nji regjioni ,te kosoves nuk po ia ceku emrin,por ka punuar me nji rus ne nji berbertore kan qeth bashk ka qen ajo floktore,ne qytet ktu,dhe ajo me poshtersine saj e ka shkatrruar nje familje duke i u vardis,
    nji rusi ,sepse me nji rus ka punuar.
    Ai rusi i esht dorzuar ksaj mendjeshkurtes ton qe un e quaj vetem nji lop dhe asgje tjeter,dhe i ka lan femijt jetim ndersa kjo e ka lan burrin shqiptar dmth sa esht martuar e re pas dy apo tri vitesh.
    Duke marr informata te sakta , thon se rusja gruaja e atij rusit esht tha deri ne themel dhe femijt i kan qa aq shum per baben sespe rusja e perjashttoj nga familja e ajo lopa jon at bukur qee pat ia fali rusit dhe sot poshtersisht lavirosen neper qytet.
    ne nji rast qe thash ma par ne berlin shqiptarja e zez i ka lan femijt ne jetimore per te ba qejf me nji gjerman i cili pasi e arriti qellimin me e fut ne dor mandej e qiti jasht si nji fundrrin plehu.
    ajo pastaj donte te tkhehej te burri dhe te femijt,dhe qante e shkoj neper psikiatri sepse burri femijt nuk ja jepte ,sespe aji ishte shku me gjermanin.
    I lutem popullit tim sa ma shum ta ruaj traditen ton prej ari qe na ekan lan te paret e te mos lakmojn ne gjera haram e pa lidhje mendjeshkurta ,por moralin ta mbajn lart dhe edukaten ,per moralin dhe mequrin ton ktejlltsin e burrnin ton edukaten ,ton na ka marr lakmi bota.
    jam kudner disa mendjeshkurtve sidomos disa lavire q ekan dal ktu n perednim dhe pa kurfar turpi merrnin neper kemb moralin ton ne menyr shum t elig,nji soj te till plehu e kam pas pshty ne fytr njiher,ne qytet ,edhe pse disa shok ma terheqen vrejtjen dhe me than se ti kqyre drejtimin tand,se gjithfar lloj fundrrine,nuk duhet me t nervozu se verrtet dikur nervozohesha shum,si te mos nervozohem kur ajo ne mes te qytetit lavirosej me shum te gjitha nacionaliteteve,dhe njiher ne nji muzik tubim kur ishim i pata than ti mos hyn ktu n mesin e shqiptarve s e po na flliq he mos kjofsh kurr e fares ton as vorri mrena mos t lasht e toka mos t mbajt o fundrrin, hup i thash zhduku s te vjen turp dhe kerkon me ardh n mesin e shqiptarve.
    mendoj s evet populli yn duhet te behet njifar lloj gjyqi ,kush ben keso poshtersirash me e leqit me izolu mos me i fol kush ,.
    gabimet emedha po ndodhin dhe thon s ene rastin kur ka ik kjo idiotja qe enjofti njifar fundrrine nepermes inernetit shum kan qa femijt e saj ,ajoe pa soj,i pat lan femijt ktu pameshirshem vetem per t e shue epshet e saj te kafshris me nji njeri tjeter duke tradhtuar shtratin e dashuris te nusris,duke marr neper kemb traditen ton tre shkelqyer,per nji plesht thon djeg jorganin,.
    po brengosem per kto shkurtpamsi dhe po vuaj shum e gjat po mednohem nuk po mund te kuptoj a kan kaluar ato femra neper edukat familje neper banka shkolore akan ndegjuar diqka poashtu edhe ata mashkuj
    qe po merren me kso tragjedish duke luajtur me jeten dhe emancipimin e shoqeris, kjo nuk esht sociale as njerzore dhe kjo duhet denuar rand ,dhe nuke besoj s e kan kurfar knaqsije vetem postrim.
    kam pa me syt e mi shum ne ket jet sepse rastet me vinin vet me pa dhe me ndegju. ne rethin ton dikur kur un kam qen i vogel me kujtohet nji rats tragjik.
    kjo ngjarje ka ndodh en kosov pikrisht ne mitrovic,nuk e di ndoshta kam qen ne klasen e tret fillore hiq ma teper.
    paskan qen dy shok te mir dhe qenkan vllazruar dhe kan pi gjak,ma von ai e paska pru ate ne hstepi t evet duke i then nuk ke nevoj me pagu qera ne mitrovic.
    kur ai vjen aty hyn dhe banon por e thyen besen dhe mikpritjen shqiptare ky qe erdhi ne shtepin e kti .
    personi s, dhe personi r, ishin kta dy ndersa gruaj e kti personit ,.
    pronart eshtepis ishin burr e grue pra personi s,dhe personi e, ishin burr e grue dhe kishin marr ne shtepin etyre personin r me gjith gruan e tij personin n,
    qe ishte gruaja e personit r,,.

    #personi r u tregua i pabes dhe vuri syrin ne gruan e personit s dhe e mori e iku. kur i tregojn personit s se gruaja te ik dhe ti ka lan femit duke qa ai e nderpren pune dhe bukene vjen ne shtepi.
    mbas disa ,muajsh personi r dhe lavirja e,shetisin neper sllovemi dhe tregojn s ema shumkan pas grindje duke ja hjedh fajin njeri tjetrit se sa qejfe.
    per qfar qejfi mund t eflitet ajo soj kafshe kur ksihte len femijt e vegjel duke qa.
    mbas nj dy tre muajsh kthehen, ne kosov . Ne nderkoh ky personi s donte ti hakmerrej personit r per pabesin dhe i drejtohet gruas se personit r me kto fjal.
    meqense personi r dhe gruaja ma kan ba pabesin a ebejm edhe ne,por ajo kishte pas qen burrnore dhe i thot ti nuk je mashkul as burr edhe ti si ata je,
    dhe hup qen bir qeni megjithat kudren dhe at qenin tjeter,s eme qen burr qet pushk e jo me u sjell ktu ,mandej thon s egruaja e atij te poshtrit r ,gruaj n,
    ka dal me gjith femijt e vegjel.
    babai i personit r,njerut te ndyr e qet fjalen dhe thot un gjak per t e nuk lypi.
    mbas nji kohe del personi s dhe e vret personi r duke shkuar ne pun ai daija,mbasi kishte marr nje banes ne mitrovic dhe gruan nuk ia kishte lshuar per disa koh deri sa pastaj ja lshon ,ky personi s beri ligsi se epranoj gruan,gjoja sepse femijt ti kishte te vegjel dhe kishte vendos me vra ate qe e poshtroj.
    pastaj del dhee vret ate me te cilit kishin pi gjak ekishin qen qyhs ne rini shok,
    me kujtohet un ather isha ne klasen e tret fillore kur personi s doli e vrau personin r dhe me kujtohet kur un isha duke ardh rruges dhe ekqyrnim kufomen e personit r ishimather t e vegjel dhe nuk i dinim keto gjera te medha.
    por me kalimin ekohes gjithnji i kuptonim se kush rreshqet ne tragjedi mbaron me turp dhe mbaron pergjithmon,. qyhs ather i ndegjojshim nane baben tim kur thonin per ftyr jetohet babo ,ftyren amanet ma ruani mu vetvetes dhe fisit e gjith popullit e atdheut se shqiptarit nuk i shkon paftyrsija.
    M e kujtohet qyhs ather edukimi i prinderv e dhe me kujtohet kur ata flisnin per moralin s e si duhet te ruhet ai e kam pas ne kok qysh, ather dhe nga keto gjera qysh ne rini jam pas irituar nga e keqja duhet me ik nga ekqeja nga rruga e keqe me ik nga pabesija.
    ather ne regjionin ton te gjith largoheshin nga ajo familje dhe nuk kishte deshir askush me pas pun em ta njerzit iknin sikur prej kolere dhe ashtu siq na msonin prindrit me mbyll gojen kurt kalon popi i serbve ashtu na msonin te kthenim koken ne anen tjeter kur t e shihnim ndonji njeri t keq te pamoralshem ose q ei iksihte dal zani i zi keshtu jam rrit un dhe jam edukuar prandaj nuk mund ta duroj te e keqen shkrurtpamsin dhe te pamoralshmen poshtersin dhe flliqnin,.

    ne vargjet emija nga jeta ka shum protagonizma dhe ngjarje q epritet te dalin ne botim ku kam gjykuar poshtersit dhe ku kam apeluar qe njerzit t e qelin syt,se keqja nuk sjell kurfar dobije ,se harami nuk t knaq kurr vetem te del perhundesh
    thon .Fjalet qe i ka lan gjeniu popullor jan shkenc e vertet ri ija jon duhet te ket kujdes,shum kujdes ne edukim dhe ne largpamsi ,sepse kur ndoh e keqja nuk shlyhet ma me,gom dhe njeriu nuk ehst vetem per ket bot por edhe ne at bot i mbetet njolla e nuk i hiqet kurr ,lakmija esht haram thot edhe feja,knaqu em ate q ete ka dhan zoti dhe mos shih t keqen me sy keq.
    Un kam pa shum raste ne burg q evini per gjaqe e kishin gjet gruan metjetrin e kishin lan fmijt jetima te denuar nga psembdhjet vjet burg e njizet por ather pushteti i poshter ne vend se te me ndihmonte,qe te me lente te shkruaj keto ngjarje un nuk kam guxuar sepse ma hiqnin koken ,ishte fanatik ai pushte q epercillte qdo shkrim timin edhe letrat kur shkruaja ne shtepi.
    Un e kam pas literaturen per edukimin ne cele dhe maribor sidomos ne burgun e celes ne slloveni,aty un qdo te premte dhe te shtune kam fol kunder droges dhe alkoolit per te burgosurit dhe kto literatuira i kam pas gjithmon me vemendje me ndegjonte drejtorija dhe te gjith te burgosurit , sepse sppjegimine kam ba bukur ndikimin e drogave ne gjak resocializimin si tem familjen dhe nromat ne shoqeri.
    kur spjegoja vini edhe nga jursipondenca dhe tjer musafir edhe nga gjyqi,dhe knaqeshin sepse edukoja te burgosurit por asnjiher nuk em dhan leje te shkruaj rastet sepse ket nuke donin dhe sa po i qita disa raste me htirren ne pyetje duke me kercnuar sepse uk kishin deshir me dal poshtersit e shoqeris ne drit dhe mua me ruheshin pasi e dinin mir s eme shkru un ata e dinin se si mund te shkruaja un ata e dinin q eun jam poet dhe ma njihnin fort mir adhe disponimin qe e kisha kunder shtetit ne fakt kunder atij regjimi gjaksor dhe antishqiptar.
    literatuire epregatisja dhe kam spjguar seps e programi ka qen per t eburgosurit me pregtit tema ku merrnin pjes edukatort hde sociologt defektologt e burgut dhe juristet ,literaturen mesoja ne gjuhen e tyre dheper tema me caktonin sepse e dinin mir s epjegimin kude degjenerimit rinor dhe droges alkooloit socilae dhe familjes e normave ne shoqeri e shihni ata s e si e spjegoja,.
    duke pas me mija raste me vjen keq q e nuk kam mudte nxjer asgje prej burgu me shkrim,sepse pikrisht per kto gjera jeta ime ka qen ne rreziksa e sa her.
    ata nuk ishin mirnjohs qe un pregatitsha nje te ri se si ti shmanget droges alkolit
    dhe te integroohet ne proifesion,mbledhjet kan qen qdo te premte nganjiher edhe te shtuineve e te merkureve ,ku fliteshin tema te ndryshme sociale ,rreziqet kunder krimit kunder vjedhejeve ku pregatiteshin te burgosurit per jet,mandej flisnin edhe te tjer psikolog e sociolog dhe kerkohej mendimi i te brugosurve per jeten dhe pikpamjet aty ne mbledhje.
    qellimin ekishin qe qytetrin e tyre ta pregatisin per jet kur t e del nga burgu.
    Te gjitha doisjet q ei kampas ba gati me i qit perjashta mi kan pas marr bashk me gjith dokumentacionin tim dhe aktakuzen time te gyqit q ete shlyhen te gjitha gjurm e mija si i burgosur politik,, shtet s ejo mahi mbante njeruzit me nga dhjet pesembdhjet vejt burg e me ne fund ua merrte aktet dhe aktakuzat,keshtu ka qen jugosllavija antishqiptare.
    pyteni dhe un skjaroj lexuesin

    poeti nga mitrovica xhelal ferizi

  6. #166
    "WHITE ANGEL" Maska e gabriela_athine
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    185
    pershendetje gjith shqiptareve ne spanje
    Ι DON'T HOPE FOR ANYTHING
    I AM NOT AFRAID OF ANYTHING
    I AM FREE

  7. #167
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    po madridi i ftoft te kuptoj xixe e ke then bukur e mora vesh
    pershendetje ,

  8. #168
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    po madridi i ftoft te kuptoj xixe e ke then bukur e mora vesh
    pershendetje ,

    sa per temen qe shkruaj ma lart pres komentet e juaja un tregoj fakte te verrteta ,shum qka ka ndodh e po ndodh nganjiher marr koken ne duar dhe mendoj sa eshkurt esht mendja e dikujt

  9. #169
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-11-2005
    Vendndodhja
    ITALY
    Postime
    166
    Citim Postuar më parë nga angert
    po madridi i ftoft te kuptoj xixe e ke then bukur e mora vesh
    pershendetje ,

    sa per temen qe shkruaj ma lart pres komentet e juaja un tregoj fakte te verrteta ,shum qka ka ndodh e po ndodh nganjiher marr koken ne duar dhe mendoj sa eshkurt esht mendja e dikujt
    Tung Angert, e lexova shkrimin tend, ne lidhje me tradhtine bashkeshortore dhe i vlersoj shume porosite e tua, ne lidhje me ruajtjen e trashgimise dhe te ruajtjes se identitetit tone kombtar.pasi besa ka qene per shqiptarin gjeja me e shenjte. Kjo bese ka qene skalitur ne ndergjegjen e shqiptareve, te vajzave dhe grave. sa e sa femra shqiptare priten me vite deri ne pleqeri burrat e tyre te burgosur dhe gurbetqaret duke perballuar te gjithe veshteresite e jetes, dhe sot me te gjitha te mirat ne rastet qe ti kishe trajtur ne shkrimin tend tradhetojne familjen per pasuri duke lene femijet jetime. por kjo ndodh ne njerez te pamoralshem te cilet interesat e perfitimit e vejne mbi ato te familjes. Megjithate shqiptaret dallojne shume me europianet ne lidhje me unitetin familjar mes ciftit. por kjo duhet vazhduar sigurisht. ju pershendes angert.

  10. #170
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    PershendeTje per te gjithe shqiptaret ku do qe ndodhen ne Spanje.

    J`u Uroje gezuar festat [-_^]
    Feel the pump √

  11. #171
    Ultras Maska e KUSi
    Anëtarësuar
    30-11-2006
    Vendndodhja
    Tetovë
    Postime
    3,049
    pershendetje per te gjithe shqiptaret ne c'do cep te Spanjes
    pershendetje speciale deri tek xixellonja
    ” UNË JAM MIRË KUR ASHT MIRË SHQYPNIA! ”

  12. #172
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    Citim Postuar më parë nga adolfi
    nje ashtu te deshirojme fat dhe vite te sukseshem 2007 moter e dashur shqiptare
    Faleminderit adolfi i nderuar me erdhi mir qe keni gjetur rastin per nje pershendetje me vllazerore me nje tradite shqipetare...e pse jo pase per kete kemi nevoi qe te gjithe kah jemi shqipetar...... mjaft jemi katandisur udheve te botes t'pakten ta sherbejm njeri tjetrin me fjalet emira vllazerore tradicionale kultorore morale,qe askush nuk i ka keto ne bot si ne,e gjithe bota na eka kete lakmi, edhe pse nuk na e thot ne sy,nuk na e thot jo se nga gjelozia....dhe ne duhet te mendohemi tashme qe mos ta ngopim armikun fam keqe,edhe pse jemi shkepur neper bot kjo nuk do t thot qe mos ta njohim njeri tjetrin....po dhe me shum te aktivizohemi ne perpunimin e te ardhmes se femijve tan dhe brezit qe vjen qe bile ata/o te gezoin te ardhmen e tyre, dhe ni jete te lire....dhe neser mos tgjejn fakte qe t'na akuzoin si ua kemi dhen udhet e botes...mendoi se dhe kete duhet pas parasyshe nder shum te tjera raste.......kam ndegjuar shum hera nga disa njerez se kur e thojshin kete fjalen, mos e lavdo dikend para syve po, mas syve,faktikisht kurr nuk jam pajtuar mbi kete ide, as sot nuk pajtohena nga disa, une kam qef qe njeriu te ma thoje ne sy te miren dhe te keqen...e pse? se nganjihere vet personi nuk ia din vleren vetvetes se sa vlen?e kur e merr dhe nga dikush ndoi vlersim e shen se paska bere diqka mir dhe akoma perpiqet qe te bej te mira,e kur ben dhe diqka gabime prap nuk eshen veten aq sa duhet dhe sikur mashtrohet apo ne ni aspekt genjehet, ne ate te keqen,duke mos epare veten se deri ku ka shkuar,e them pa qellim,se kur eben me qellim shum mir e din se ka marr ni veprim te tille para veti, dhe ma ne fund krenohet! kemi dhe njerez te tille,qe merr guximin ta thot ne sy, se ke bere qet veper te keqe apo ke bere nje gabim fatal!pastaj dhe me kete te shtyn qe te pranoni gabimin duke kerkuar dhe falje tek ajo qka ke bere te gabuaeren!
    une per mendimin tim ne radhe te par akuzoi veten kur te beje te keqen me qellim,pastaj akuzoi dhe te tjeret,qe kryejn apo veproin ne gabime fatale te qellimit!
    fatkeqsisht sot njerzit kan ren aqe posht sa e kan humbur moralin dhe indinitetin njerzor qe as nuk don ta din qka do tthot fjala moral apo tradit apo kultur mancipim familjar,e kur e kemi mancipimin ne familje e ke dhe ne gjetiu...patjeter se po.
    Si thon mos te takoft zoti as ne udhe me te keqin!
    se i keqi te fik dhe te korit,me ben pershtypje aqe shum pikerisht ketu Poeti nga Mitrovica ky njeri shqipetar me ni fam te lart njerzore,per tek une ka ni domethanje shum te madhe dhe perhere do jete i respektuar nga ana ime,poashtu dhe nga familja ime,ku rregullisht jan duke i shfletuar dhe lezuar qdo varg dhe poezi te tij,me ni interesim shum te madhe ,ta them dhe kete se kam ni kenaqesi qe thmia im ka ni ndjenje shpirtrore dhe qe shtron interesim mbi keto vargje te ndjeshme shpirtrore,te vetmet vargje jan qe ju kan shtruar ni interesim shum te madhe mbrenda shpirtit te tyre....keto proza dhe poezi te tij me kan bere ni pershtypje jashtzakonishte te madhe,vertet me kan len pa fjal ne qdo varg dhe strof....eshte per tu mahnitur'a e kur njeriu perpiqet per t'hapur ni ambient njerzore dhe ate shoqerore,me gjitha perpjekjet njerzore qe hapin udhet dhe shtigjet e qdo te mundures njerzore per nje te ardhme qe ta ken para syve te vete e gjithe njerzia.....kjo per mendimin tim ka ni domethenje shum te madhe dhe ky njeri i penes dhe i fames qe eshte ne gjendje te beje qka eshte emundur per ni komb dhe per ni atedhe ky duhet te shpallet hero i nderit shqiptar....!
    nuk eshte pak qe me mija e miliana vargje per ti thurur ne koken e ni personi qe me mija vargje dhe strofa per ti shkruar kaq gjat a mos valle? zoti e paska krijuar kete njeri me fam me te qilter njerzore qe veshtire per ta gjet ne kete kohen e sodit!
    ishte dashur te shkruaj ndoshta nen-temen e tij, po ja dhe ketu mendoi se ia vlen per ti lezuar per ata/o qe kan respektin njerzor dhe ndiejn veten qe kan gjak shqiptari...ku vertet jemi ni popull shum me mentalitet te lart......... edhe pse dhuna dhe tortura eshte shtruar mbi ne nder shekuj...prap jemi ne,ata qe duhet tjemi per ni afrim te perbashket vllazerore per forcimin e unitetit dhe kombit shqiptar duke pas parasysh gjuhen dhe gjakun qe i kemi nje.
    Keto dyja jan qe na lidhin ngusht mbar popullin shqipetar........... heret a von kan per ta ven gishtin ne kok, dhe ata qe kan dal nga kjo ide,se nuk kan kah tia mbajn jo,se i huaji nuk behet i yti kurr.FLM

    Kaq per sot, uroi se askush nuk do preket mbi keto fjal,qka jan njerzore...

    Ju pershendes perzemersisht e gjithe popullin shqipetar e gjitha ata qe kan gjak shqipetari......gjithe te mirat per te gjithe....Ky vite i 2007-ua sjellt gjitha te mirat e kesaj BOTE...AMIN
    Dhe njihere GEZAUR Festat Kombetare Shqipetare....

    E veqenarisht duke filluar nga ky anetari me nikun ADOLFI qe vertet paska gjak shqipetari uroi qe zoti ta bekoi ate dhe familjen e tij ku do qe te jen....
    pershendes dhe uroi gjitha te mirat per Z.xhelal ferizin.Poetin e njohur nga Mitrovica Heroike....
    Pershendes nga zemra motrushen e talentuar Xixellonjen,si dhe per anetarin homzen,duket se qenka dhe ky dikun ne afersi te qytetit me xixellonjen...njekohesisht dhe zonjushen pershendes vertet dhe kjo duket qe ka ni talenti shqipetare...nuk po edi per ma shum se a jeni po ne kete Shtet SPANJA
    Por gjithsesi ju pershendes pa dallime e gjithe Kombin Shqipetare....FLM

    Hajla Rugovase
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  13. #173
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    faleminderit hajla per konsideraten njiher jam pak i zanun por jam duke pregatit nje leter per ty

  14. #174
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    te pershendes hajla ty dhe gjith familjen tende paq shum gezime ne jet

  15. #175
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    si ajo rrezja bashk me shi
    si ajo era kur i lmon
    si shkelqimi n bukuri
    hajla germat po mi qon
    un shendet i uroj si moter
    pse kullim e ka at shpirt
    me ata fmij e t ngrohten voter
    epast jeten gjitmon t dlirt

    poeti xhelal ferizi nga mitrovica

    i kushton kto vargje motres shqiptare hajles dhe femijve
    e votres s e saj se e ka meritu me sjelljet e ´ shembullore si i ka hije malsores shqiptare
    o ju male

    o ju male

    shkruan poeti xhelal ferizi
    nga Mitrovica
    o ju male m falni ver
    m falni t leht rrrezen me er
    m falni t kendshmen bukuri
    m falni aromen qe m ka shkri

    m falni brushat plot me shend
    m falni shpres per t lashtin vend
    m falin koh ku r t vijn t e,bardha
    m falni lot qe lshon ujvara
    m falni joshje per atdhe
    m falni vend nji pllmab n fole
    me pas shpresa ku me u nxe
    m falni n gjak ju at kullim
    m fal at lot qe t rrejdh n pendim
    m falni o male m falni afsh
    mi fal fijet si mendafsh
    kah ti i lidh t holla n ylber
    me fal t bardhen lul pranver
    ma fal dehjen e flutrimit
    mi fal rrezet e agimit
    mos ma lsho ah me u kput besen
    mos ma shkrij gjakun si vesen
    mos ma mbjell ne sy harresen
    mos ma le that at fole
    mi kthe flatrat ku jam le
    mal o mal mu gur shkumbardhe
    ku t vlon shkumbe si lang dardhe
    brdh n sterkala te kullimit
    gur me gur ne drit t shkeqlimit
    mal a o mal mali i mlasis
    n ty qe rrin ora e shqipnis
    n ty qe krihet nuri e zana
    n ty qe lmohet diellie hana
    n ty q elmohen ato mote
    po un jam ah rrenja jote
    mos me le o mal me u tha
    se qerpiku n gjak u la
    nuk po ka ma kullim loti
    se per ty mika shterr moti
    mal o mal i bukuris
    ma fal flladin e lehtisis
    mi fal fletet degza e fjera
    mi fal dridhjet qe i luen era
    mi fal pipat e gjelbrimit
    ma fal krehjen t lules t blinit
    ma fal hijen e flladsis
    t ma njomsoj mallin t shqipnis
    t ma njomsoj hije me er
    leht qe dridhet mbi pranver
    ma fal piken e sterkales
    ah mi fal bardhsit e vales
    se mua motet m kan perbuz
    me esht ba shekulli hi e shpuz
    me esht tha buza e,shpirtit t hallit
    ma fal valen n njomsim t mallit
    ma fal kthjellshem kur t shperndahet
    leht mbi gur vala kur t lahet
    mal o mal ma fal ledinen
    ma fal zogun kanarinen
    pse thatsija e mbrendis time
    pa za t kanges mbet,n shkrumbime
    ne u dh t e huaj ka mbet jetime
    mal o mal o mal me flet
    vetem ti mua me jep jet
    mal o mal mali i bardhsis
    ku vrojton shqipja e liris
    ma fal mal ma fal larmin
    rrezehijet qe t pertrijn
    kur t bien shndriteshem n druje fleta
    ku e,mbshtet shpresen e embla jeta
    mal o mal qka ti bej mallit
    m fal ujt e gurit,t zallit
    ma fal mal ti at piktur
    mi fal ngjyrat n val mbi gur
    se un lidh jam n mall largsije
    kam mbet n vyshkje n t huaja hije
    mal o mal o mal me deg
    ma shkruaj nurin n hije e sheg
    q e t ja jap un dashuris
    syve t lotit me e qendis
    edhe etjen qe me esht tha
    t lmoj n heshtje larg tue t pa

    poeti xhelal ferizi
    nga Mitrovica
    angert

  16. #176
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    01-08-2006
    Postime
    143
    oj hajle edhe pse si thojne kam regulluar jeten dhe kam te gjtiha te mirat ne spanje e gjermani, po traditen dhe mburjen shqiptare nuk e haroj deri sa te me del shpirti,pa mar parasysh qe ketu shume forumista me shajne dhe shpesh edhe me fshijne per idet e mia jo ofenduese qe i shprehi,e puna e fjales ne sy,pajtohem me ty qe eshte budallaki ajo qe nese njeriun e levdon para syve nuk eshte mire e qka po u dashka me shajte dikend e me mar per te mire,jo jo te une ajo nuk vlen kush me levdon dhe me respekton para ftyrese,e respektoj dhe e nderoj 10 me shume,po e nejta gje ne rast se dikush me ofendon dhe me injoron para ftyres 10x me shume do ta injoroj,e keshtu hajle qe me erdhi mire qe me pershendete ne menyre shqiptare dhe nuk u durova edhe une pa te pershendetur dhe uruar ty dhe familjes tende shendet lumturi e bashkim ne vendlindjen tone te varfer po te dashur,hajle po e shoh qe po merzitesh ne gurbet po mbaju dhe qendro e forte si dhe kur te duash qmallu ne forum apo ne msn me familjen dhe me shoqerin, te pershendes dhe te fala te perzemerta

  17. #177
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    ,
    me vjen jashtzakonisht mir hajla kur me shruan se femijt e tu knaqen me vargjet e mija,kjo esht knaqsi pewr potin dhe motiv sepse rinija ka rendesi te madhe esht bukuri e jetes dhe un gzohem shum .
    poeti mbahet e dhe em vullnet kur e dins epopulli i tij dhe rinija e duan dhe ia duan vargjet ,ky esht edhe qellimi poeti shkruan qe te ,ket knaqsi edhe per t e tjeret jo vetem per vete prandaj u gzova shum kur hajla me shkruan se femijt e saj ,shfletojn dhe pelqejn vargjet e mija rinija esht margaritari i jetes d he pert a ja vlen qdo sakrific prandaj uroj qe rinija jon t e lexojn sa ma shum.
    me vargjet emija po mundohem te pasqyroj para bote vlertreat e jetes dhe vet kuptimine s aj ngjarjet protagonizmat dukurit e fenomenet tjera dhe besoj se ,
    lexuesi po me kupton dhe po knaqet me vargjet e mija kjo e gzon edhe m a shum poetin. asnji poet nuk ka deshir qe t i perbuzen vargjet natyrisht nese nuk je poet ma mir me e lan penden un e kam shkruar disa her ket ne vargjet e mija,te jesh poet duhet me hy neper thelsira te medha nepüer oqeane te jetes
    neper hollsit dhe imtsit e detalet neper filozofit dhe ngjarjet zhvillimet e vlerat e qdo gje tjeter ne boten reale dhe imagjinare ne subjektivizma dhe objektivizma simbole dhe metafora e teza e simbioza te ndryshme ,nuk esht e leht kjo pun duhet vuajtje poeti vuan shum ma shum se te tjeret poeti esht rob i idealeve dhe vuajtjeve ,poetin edhe nuk e kuptojn sepse bota ec robotikisht dhe shkel me thundrate veta neper dimenzione e neper caqe te veta neper ecje te perditshmeris dhe te shkel sidomos ne ket koh ku vrapi kah egoja dhe qellimet ne ambicje tjera ku njeriu po shendrrohet veq ne nji robot pa ndjenja poetet ,sikur lihen ne harres dhe anshkalohen.
    por poezija esht fjala dhe damari i jetes ,ate qka nuk mund ta thon te tjeret as politikant me njimi konferenca ,poeti e thot me dy fjal poezija esht shkenc e thell e shpirtit dhe e subejketit dhe objektit esht arma ma e fuqishme esht vet drita e planetit poezija hyn thell ne mish ashtu siq hyn filozofija ne dije t e thella,poezija esht poashtu shum e thell.

    poeti xhelal ferizi pershendet publikun duke ju deshiruar te mira ne jet dhe lexim te kendshem te vargjeve te mija , edhe per komente lirisht shprehuni ketu jemi vullnetarisht dhe kush qka mundet le t e te thot ehe un ne matemtik dikur kam pas probleme shum zberthime nuk i dijsha sepse nuke doja at land por s me vinte turp me pyet ata qe e dinin matematiken ne themel dhe enjihnin mir.
    ne qdo zanat ka njerz dhe mjeshter te zanatit pershembull landet shkencore un i njoh ma pak ,fiziken e kam lexuar por nuk e njoh si hsitorin dhe gjeografin dhe letersin as kimin nuke njoh aq mir edhe pse e mesoja per t e mos mbet mbrapa por jo nga nje deshir,e madhe pra e till esht jeta qdo kush ka prirjet ne nji lami dhe drejtim.

    xhelal ferizi nga mitrovica e kosves dardano ilire

  18. #178
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    per xixellonjen qka te them qka te shkruaj vetem fjal margaritare ajo her pas here na befason me fotografi romantike dhe tema te embla
    ketu shfrytzoj rastin per nji pershendetje te sinqert kesaj shqiptarje te zgjuar dhe te emancipuar pejane kosovare qe na knaq me paraqitjen e saj brilante
    kjo dhe hajla i jepin bukuri me sjelljet shembull ketu ne kto faqe ku po shkruajm jan te dyja te mrkeullueshme dhe brilante .
    gezohem kur shoqerija jon emancipimin po e dergon perpara sot femra jon flet bukur dhe komenton bukur diskuton dhe esht ne nivel me mashkullin mir shum s ka fjal knaqem dhe pershendes shoqerin ,xixellonja dhe hajla jan fantastike por edhe te tjeret ,ne ket forum .
    hajla po thot se vargjet e mija i kan perfshi dhe jan magjepsur edhe fmeijt ,mua me vjen keq te sjell ketu disa vargje q e i kam shkruar per maskarat e gjera tjera te shemtuara q ekan ndodh ne kosov se nu´k dua te rrenqeth ketu forumin prandaj jam duke i zgjedh vargjet se pend aime ka kriju shu deri me sot.
    Nuk kam deshir te rinija te ndikoj negativisht por gjerat kan ndodh hd ejan shkruar ,fati i popullit ton ehst tragjik gjat gjith hoistoris ,dhe poe them hapur se aq sa na ka ba dam armiku po aq na kan ba tradhtart ,dhe un po e them se po nuk mori masa kombi yn para tradhtarve armiqve qe sillen ne popull dhe pa pik ndergjegje prishin pun ne shtet e ne atdhe te tyre duke guxuar hapur kshtu me ba ,po nuk u moren masa qe tradhtari te mendohet mir para se me ja ba nji t keqe atdheut ,po e them hapur kombi jon ardhmeri nuk ka ,deri sa tradhtari dhe sabotatori hajni karrieristi dyftyrshi livadhis pa kurfar rreziku u nuk i thyhen hundet nga askush.
    un per vete nuk mund ta marr me mend atdheut tim as edhe nji flet lisi apo fije bari me ja dm,etu s e me shkon loti nga dhimbja e dnesja dikush si nji derr haram e shkrumbon atdheun per karrig duke vjedh e duke penguar zhvillimin duke kriju klane e krahina grupe e pengesa ,e duke zie gjithfar lloj intrigash burokratike haram ju qoft buka ekosves ajri drita e dheu mos i lsaht me shkel as dielli drit mos ju dhasht as era e kosves mos ju dhasht fllad as lmim atyre pisave qe token e shfrytzojn epikrisht at tok rrremojn buken e kosves e han epunen e armikut e bejn pikrisht per shkak t e trajtimit te but gjat shekujve te shqiptart ka livadhis kaq guximshem tradhtija nuke paskam dit se djakau i shejt i bjen ne din kam mendue se ndergjegjsohen dhe e kuptojn s epa vatan esht sikur pa qielle pa tok sikur pa dhe po ata nuk qenkan ne mend qe besa qe veq dajakun po e,njihkan un do t emundohemme vargje me ua dhan e sigurisht do t evij nje dit kur populli o vatanit ton te shumvuajtur shqiperis etnike ka me ua dhan grushtin e fuqishem murtatve te dheut t e vet kta dhe ngransa q ehan nen kamb dheun e vatanit ku nana u ka dhan gji e bejn punen e armikut per nji lakmi,te zez qe nuk kan kurfar dobije prej asaj pune vetem pse jan harama ebejn ket poshtersi perdhunije esht kult i tyre prishtsija prandaj te roishtve dihet gjet ilaqin,dheu ei te parve nuk ka me duru gjithmon qdo gja percillet dhe dihet deri ne detale ma te vogla kush qka po ben kunder interesave te atdheut
    paska pas shum te prisht nana shqipni por nuk kan than kot shapi duhet me u nda prej sheqeri kur do t evjen kjo dit,kur gabelt e gabelicat falltore me rrena demagogjike dhe fallet e tyre me karta te i hjedim ne plehun e vatanit aty kue kan vendin e jo neper vende te medha siq krekosen me bemat e.tyre ata hiqa te mjer rrenacak,qe perveq karriges dhe synit.t e.haramit ne hajni nuk kan qellim.tjeter.

    sikur mbas lufte te mos beheshin vjedhje e shperdorime ejht parapa qe ne te gjith do te ishim t epunssuar dhe me fabrika prodhimi dhe te gjith do te ishim
    te punsuar si mbrter ne vendin ton e jo ne t elajm me lot gyrbetine a ata te vjedhine te qojn sekretaresha neper mal se nuk e ekemi qit vatanin per pazar as per shtepi publike e as me ngran mundine tjetrit gjithfar lloj ftyrash kriminale kur edhe per ma te voglin problem vraponin ne polici ne udbe me lajmru kojshine vllaun e tash patriota jo jo kjo nuk kaperdihet se mua personalisht me kan spinuar ,pikrisht disa qe sot njihen si atdhetar te medhej qe dikur ishin vegla te pushtuesit dihen mir kush jan ata,por nuk esht fjala vetem per mua por per shum atdhetar .
    me kujtohet nji rast ne vitin 1981 kur nji qytetar kishte than rrnoft shqipnija jon e bashkuar dhe pa kurfar zori shkon nji i poshter drejt e ne polici e lajmron ,.
    kur ata e maltretojn duke e rrrah ky nuk pranon pa ma qit njeriun nder sy thot nuk them gjall s ekam than.
    e merr shteti i zi dhe ja qet njeriun e zi shqiptarin e zi q ekishte ngren e pi bashk me te dhe pa kurfar zori kishte shku me lajmru n hyqymet me shit vllaune vet per me e pas mir me hyqymet por nuk e ka dit plehu se hyqymeti ma s epari atee vret dhe besoni ,lexues kur na thoshte ai personi kushe ka lajmru bente be thoshte kurr nuk kisha besuar,deri sa e kam degju me vesht e mi.
    dhe mbas lufte te gjith ata lamrues jan ba patriota te mdhej kontribues heroj luftar e krenohen me vepritmtari nuk tregojn sa njerz i kan am rr n qaf ather ne kokhen e komunizmit nuk tregojn se rrinin naten quet tue pergju neper mure se kush qka po flet me qu fjalen ne pushtet dhe kan fitu shum t eparet ata jan maskaru e jan dhunu ng serbijant s ekan qen neper lista keshtu ta ben armiku te prish me vlla te perdor e me enfund te vret se kjo esht jeta dhe filozofijae saj.
    per spiunat flitej ne burg ather keshtu-.
    flitej dhe thonin s aper ju armiqt e ton q ejeni kudnerhstar tan ,ndoshta mund te gjendet nji marrveshje ndoojher mund t eorganizohen bisedime mbas lufte dhe pergjakjes ,por spiuni q e ka sherby ne qdo koh ndiqet vepra etij kurr nuk shlyhet ,prandaj para s ete marr dikush titullin spijun le t emndohet mir se esht detyra ma e,flliqur e tokes ai qe tradhton atdheun nuke ka meritu gjinine nanes as ujin etokes as me i dhan toka strehim a sbuk as qehre as dhe as vorr ku me u vorros,mallkue qoft ne te gjitha botrat dhe mos u qoft kurr me pa hajr ai qe vatanin ia shet hasmit ma mir me vdek njiqnd her s eme shku me lajmru njeriun tand dhe un mendoj se femijt e djepave duhet ti edukojm neper shkolla e ne per land shkollore esht detyr e arsimtarvene or mesimi nji land e veqant per rendesin e atdheut dhe per flfliqsin me te ndyt q e mabn toka spiunimin te spjegohet se qka don me zthan fjala spiun .
    spiunet nga te gjitha shtete dhe qeverit ndiqen akush nuk e dos spiunin gjithmon spiunet njihe rlmohen ne shpin ju rrehen kriht por ju pregatitet varri tragjik ne fund ata mbahen per disa qellime por vet pushteti mendimin ma te ndyte kan per ta dhe kur t evjen momenti u pregatisin ose izolimin eperjetshem ose likuidimin njerzitr me mend ne kok nuk duhet kurr me tradhtu atdheun ma mir esht me ra ne zjarr i gjall e me vdek jeta nuk esht kurgja para tradhtije.
    me vjen inati s etrahdtart nuk pendohen ,por po kqyrin me hyp mbi karriga ,ne vend s ete thon jemi pendu dhe te vjellin tardhtine te pastrohen ete kekrojn ,
    falje nga trupi i atdhetarve q ekan vuajtur e jan coptuar prej gjuhes s e tyre e dores s e tyre ata u hyjn prap ne hak i ndjekunatdhetart i len te humbur ua marrin meritat i lan pa atdhe turren per karriga tiureen me vjedh ,mendoj se ktu gjuha a skultura nuk ben pun vetem djelmnija e paster.
    si mund te jet njeriu me dy ftyra naten shkonte spiunonte e diten paraqitej neper kafene patriot ,ata njerz duhet me i percjell sigurimi jon kombtar i shhtetit djemt hallall te nenave shqiptare patriotet qe e duan dheun.
    me informonin shokt emi qe e i kam pas ne uqk dhe q eme duan e me rrepsektojn ata kan qen luftar por ne kemiqen bashk dikur ne veprimtari neper burgje eneper veprime atdhetare ata me tregonin per spiunat qe leviznin si kafshet e takoheshin me armikun e informonin per numrine ushtarve e per pozicionet e uqk,s dhe kur kapeshin benin be errfe s enuk kan ba enuk pranonin,
    por kur uqk ja ju thoshte mendoni mir dhe thuani te verrteten ata bisha asnjiher nuk pranonin, e kur uqk ja ua tregonte hapur veprimtarin duke fol te shkau pasi ishin filmuar duke fol per dheun e vet e token e vet per gjakun e vet ne gjuhen e armikut duke shit trollin e vet ku esht rrit kue ka rrit nana shqipni vatani i mjer ,ather kur me fakte ja qitnin perpara te gjitha filmimet dejmt e uqk s e hallall ju qoft gjini i nanes ather tata bizar kerkonin falje ,po si me t fal more renacak kur rren e tradhton vatanin,pa zor po edhe me ta nuk mishin me dana vatani s tradhtohet ,ather fillonine tregonin fil e per pe qka kan vepruar ne dobi te armikut .
    djemt euqk s me kan informuar mua se kan besim t eun me njohin dhe me duan e i dua se jan bijt luftar te atdheut i kam pas shok dhe ju besoj.
    tradhtari un nuk e di nuk ekuptoj aspak trahdtarin a snuk e di se qfar truni ka as strukturen nuk ia kuptoj as surratin .
    po tardhtari kurfar dere nuk ka te gjith kander por ai kurr jo ,po tzradhtari a ka ec neper rug te fshatit t e vet po rrruga e pylli i vet e drujte vet e flett e drurit a nuk i pengojn kur ti she se i ka trtadhtu e i ka shit qka don ne mesin e tyre kur amrikut ja ka shit ahun bredhin qetinen kanarine karajfilin udhen zanina ebylbylit e gjithqka tejter po gjinin e nanes po kojshit po gjuhen fisin gjakun vatanin,po qka don ma ai ne tok t vatanit si mundet me ec neper ata gur neper ato zallina
    a nuk i vjen turp me i pa me sy a nuk e ahn per t gjall ata gur te tokes aai dhe
    qe ja ka shit anmikut per hiq gja ,si ka mundesi e mundet me kqyr token qe e ka lidn e ai e ka tradhtuar o mjerim qka me kan treguar mua gjat luftes s e qka ka ndodh gjith ato poshtrime masakra edhunime e prap tradhtar q e ei kan sherby armikut po ku shitet ahu e blini e hija e tokes tande e gjuha e te paret e fisi enderi e vatani si jepet ,po he t egjith e dijm ne histori se matija gubeci e ka pranu saqin e nxeht ne kok ai ka qen udhheqs i kryengritjes fshatare kroate kunder feudalve te athershem ene mesjet
    dhe ai feudali i pashpirt me saqin e nxeht ne kok i afrohet dhe ia qet por ai vdes krenar duke kenduar per atdhe ,si nuk marrin shembuj njerzit nga kteo gjana,mjer ai q enuk din me mendu,po ne dhe si mundet me hy ne at voor ku at tok e tradhtu nuke kuptoj ps enuk shkojn me hy ne tok te armikut sepse as ajo nuk i pranon prandaj esht kjo ai qe tradhton mbete askund as i gjall as i vdek per jet te jetve mos tradhtoni o t emjer token tuaj s embeteni me denime te perjetshme ne te gjitha kohrat dhe botrat o t emjer kjo thirrje vlen per ata q e nuk kan sa duhet mend ejo per ata qe e duan atdheun e te parve.

    Poeti shqiptar i shqiperis etnike q e mendihmen e te madhit ZOT E FATIT TE KOHRAVE KA ME NA NDIHMU me u bashku e me u pastru vatani jon.

    dhe un mendoj s e fmeiu kur t elind qdo nan dhe qdo prind q enuke edukon,kunder hajnis dhe tradhtis ,e tinzris ma mir t emos elind hiq edukimi esht ne radh te par dhe un mendoj s eshteti jon duhet te kriijoj ndihma per familjet dhe te marr masa qysh tash s e si po edkohen femijt ne shkollat fillore
    ata duhet te edukohen atdhetarisht dhe per qdo person e rats te evqant shteti duhet te informohet si po edukohet femiu.
    ne shkoll duhet pa tjeter me hy landa e edukimit atdhetar.
    profesorete asaj lande duhet t ejen ma te zgjuarit e ma te pregatiturit,qe msojn s e si duhet te mbahet e flakt eval dahsurija ndaj atdheut zjarr qe nuk duhet te shuhet kurr,dhe vetem keshtu toka jon nuk do te r enkoj perndrshe ajo ka me renku ne gjirin e saj duke mbajt shum trahdtar q eu deshmua s e ishin ne fakt ne sherbim t earmikut.

    qytetari shqiptar djali i shqipnis etnike te ciles me dashuri qdo pplllamb e dhe ia perkdheli e ia puthi nga mergimi

    xhelal ferizi Mitrovica


    poeti nga mitrovica xhelal ferizi
    qe gjith jeten ehst ndjek qash ne femini
    jam un q epo shkruaj qe 26 vite burgosje ndjekje gyrbet e harres e
    varfri elot e merzi e largim nga atdheu i im ,
    per t e,cilin bab e babgjysh nder shekuj

  19. #179
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    Faleminderit.... Falemnderit i nderuar Poeti angert,per fjalet e ngrohta...
    Ti Poet e gjuhes letrare,biri i Kosoves i nanes shqipetare,mir po shkrun me pen te holl po na jep gjuh dhe shkoll
    vargjet tua si fleta e blinit po perngjain vargjevet'Naimit
    o angert te kemi vella
    tmiren dhe tkeqen bashk me qa
    kemi sbashkut veq ni sofer
    te gjithe jemi vella dhe moter
    dhe ne ditet e veshtira
    na mbron kultura dhe tradita
    jemi shqiptare te nji gjaku
    te nje tymi te nje ogjaku
    te gjithe kemi veq ni nan
    vella e moter jemi te tan

    Pershendetje per te gjithe...GEZUAR FESTAT E
    GJITHE SHQIPTARE-2006-2007

    Hajla Rugovase
    Ndryshuar për herë të fundit nga hajla : 21-12-2006 më 18:55
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  20. #180
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    Citim Postuar më parë nga adolfi
    oj hajle edhe pse si thojne kam regulluar jeten dhe kam te gjtiha te mirat ne spanje e gjermani, po traditen dhe mburjen shqiptare nuk e haroj deri sa te me del shpirti,pa mar parasysh qe ketu shume forumista me shajne dhe shpesh edhe me fshijne per idet e mia jo ofenduese qe i shprehi,e puna e fjales ne sy,pajtohem me ty qe eshte budallaki ajo qe nese njeriun e levdon para syve nuk eshte mire e qka po u dashka me shajte dikend e me mar per te mire,jo jo te une ajo nuk vlen kush me levdon dhe me respekton para ftyrese,e respektoj dhe e nderoj 10 me shume,po e nejta gje ne rast se dikush me ofendon dhe me injoron para ftyres 10x me shume do ta injoroj,e keshtu hajle qe me erdhi mire qe me pershendete ne menyre shqiptare dhe nuk u durova edhe une pa te pershendetur dhe uruar ty dhe familjes tende shendet lumturi e bashkim ne vendlindjen tone te varfer po te dashur,hajle po e shoh qe po merzitesh ne gurbet po mbaju dhe qendro e forte si dhe kur te duash qmallu ne forum apo ne msn me familjen dhe me shoqerin, te pershendes dhe te fala te perzemerta
    Falemnderit adolfi, gjithashtu pershendetje dhe nga ana ime per ty dhe familjen tuaj.... me vjen mir kur ndegjoi nga njerez te tille,qe e duan Atedheun e tyre...vertet do t'ishte mir qe me kurrfare pasurije ne bote mos t'krahasoim vendin ton...edhe pse jemi larg? mendjen tkemi atje, mbi te shtrenjten ton vendlindjen...per te afermit tan,per farefisin shoqerin miqesin e tje...
    per veten time as qe me qmall asgje ne kete dhe te huaj i nderuar adolfi edhe se komunikoi vertet ne msn me njerezit e mij qe i kam ne Kosov.... por sikur dhe me shum me shtohet malli dhe meriza, se me duket sikur jam ne enderr, dhe hiqe tjeter!
    lidhur me forum ne mesin e te shumtve anetarve ketu,sinqerisht ndjehem mir me respektoin i respektoi gjithsesi....
    nuk eshte e veshtire per tia then dikujt ni fjale te mire,se fjala e mir eshte parajse ajo krijon dashuri njerzore dhe paqe ne mesin e shoqerise dhe me gjere...Flm

    Gjithe te mirat per te gjithe....GEZUAR GJITHA FESTAT SHQIPETARE....

    GEZUAR DHE PER MOTRUSHEN TIME XIXELLONJEN

    Hajla Rugovase
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

Faqja 9 prej 18 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Video e ushtarëve grekë në Internet indinjon shqiptarët
    Nga Ingenuous në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  2. Himarë, mësimi nis me himnin grek
    Nga karaburuni në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 134
    Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
  3. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  4. Gjergj Kastrioti sipas pikëpamjeve antishqiptare
    Nga Davius në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •