Close
Faqja 8 prej 18 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 349
  1. #141
    dua ate qe me do Maska e ELDORADO
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
    Postime
    817
    ola spanja si ia keni kaluar,sa per cunat ore jane ndonjecik te ngrohta ato spanjollet apo jo,se kshu kam ndegjuar une???
    me respekt niku
    DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

  2. #142
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    Ola olaa te gjithve )
    Feel the pump √

  3. #143
    Mbi te gjitha Dashuria Maska e xixe xixellonja
    Anëtarësuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Amerik - Miami
    Postime
    404

    ............. Pershendetje ..............

    ...Holla Amigos , como estamos, buenas tardes a todos...


    ...Mirmrama, shoqeris, si jeni zotria e juaj... si po kaloni neketo dit gjithnje dhe me te vresketa, mua gati mu ngri huna ... ketu nuk eshte aq ftofte, por mua me ka mar malli per bor, por fati i keq sepse ketu nuk bjen bor, por ne te shumten e resteve shiu na lodhiiii...i...
    Pershendetje te perzemerta per te gjith Emri:  11316w34gbok80s.gif

Shikime: 1179

Madhësia:  14.4 KB dhe kalofeshi nji nat te mir, dhe çdo te mir ne jeten e juaj kudo qe gjindeni...
    "Dashuria e vertetë dhe e sinqertë nuk shuhët kurrë"

  4. #144
    Ultras Maska e KUSi
    Anëtarësuar
    30-11-2006
    Vendndodhja
    Tetovë
    Postime
    3,049
    pershendetje per ty xixe qe je ne Madrid , po prap se prap PEJONE
    ” UNË JAM MIRË KUR ASHT MIRË SHQYPNIA! ”

  5. #145
    Caoo Te Gjithve -




    Angert More Ku Je Mshef,mos Ke Ngordh Ahahaahahah,valla Jom Bo Pak Si Zeri.sepse Mdhimsen Femrat E Shkreta Ku Ti Lojsh,ata Shumtimet Aahahahahaah,-ti Qa Dojshe Me Gjet Shoqni Ktu Te Forumi I Shqiptarve Ne Spanje,krejt Kokan Tlodhun,pertojn Me Bo Muhabet ,veq Ke Gjumi E Kan Mendjen,ahahah,perveq Meje ,ahaahahahaha.

    Folni More Njerz Mo Kini Aq Shum Mbarre Ahahaahah.
    Ju Pershendes ,e Ju Uroj Papertaci Ahahaaha,ciaoooooo.

  6. #146
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Pershendejte Per SHqiptaret Qe GJenden Ne Spanje

  7. #147
    Perjashtuar Maska e Arsyetimi
    Anëtarësuar
    09-10-2006
    Vendndodhja
    i zbuluar , tek dy maloret :p INTERIST per jete jam,se per vdekje jan kto milanistat :D
    Postime
    119
    Pershendetje Shqiptarët në Spanjë ja kalofshit mire

  8. #148
    Ultras Maska e KUSi
    Anëtarësuar
    30-11-2006
    Vendndodhja
    Tetovë
    Postime
    3,049
    pershendetje per shqiptaret qe jetojne ne Spanje

    pershendetje speciale deri tek xixa
    ” UNË JAM MIRË KUR ASHT MIRË SHQYPNIA! ”

  9. #149
    Mbi te gjitha Dashuria Maska e xixe xixellonja
    Anëtarësuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Amerik - Miami
    Postime
    404

    Wink ...Holla Amigos...

    Citim Postuar më parë nga KuSi
    pershendetje per shqiptaret qe jetojne ne Spanje

    pershendetje speciale deri tek xixa



    ....Kusiiiiiii.... ooooo...o ju Falenderoj per Pershendetje te veqant, keshtu dhe ju e meritoni nji pershendetje te veqant ... ... Emri:  catnaughty.gif

Shikime: 465

Madhësia:  14.9 KB ...
    ... ju Falenderoj, dhe i pershendes edhe keta te tjeret ne emer te gjith Shqiptarve qe ndollen ne Spañe qe nuk i njof asnje personalisht
    ...po si ju kam shoku Kusi, qka ke pergaditur per Dark, se kam ndegjuar se te shkon mir kuzhina, ha ha haaaaa, dua te them sikurse mua, ha ha haaaa....

    ...Perqafime dhe çdo te mir si per ju po ashtu dhe per te gjith Shqiptaret, sidomos ne veqanti i pershendes keta te Spañes...Pershendetje nga ...Emri:  madrid.jpg

Shikime: 1175

Madhësia:  28.7 KB...
    Madridiiiiii...ii..., po ju pershendet edhe Zapateri, me ter udheheqesin e tij... ha ha haaaa...aa...

    Emri:  images.jpg

Shikime: 480

Madhësia:  1.2 KB ....Mireundigjofeshmiiiiii...i....
    Ndryshuar për herë të fundit nga xixe xixellonja : 09-12-2006 më 15:28
    "Dashuria e vertetë dhe e sinqertë nuk shuhët kurrë"

  10. #150
    Ultras Maska e KUSi
    Anëtarësuar
    30-11-2006
    Vendndodhja
    Tetovë
    Postime
    3,049
    FLm shume per pershendetjen xixa , ne kendej jemi te gjith mire

    nga kuzhina e di ti si e kam rendin hahahahah , Elena sonte mi ka pergatit krejt prej ne supe deri ne embelsire dhe je e mireseardhur ne darke
    ” UNË JAM MIRË KUR ASHT MIRË SHQYPNIA! ”

  11. #151
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Pershendetje Shqiptarve qe jetojn ne spanj
    ne vecanti YVIT Xixellonjes qe e kam shpirt kisssssssss yllo [-_^]
    #VamosArgentina

  12. #152
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    Ni pershendetje per te respektuarit/et... e ne veqanti pershendes nga zemra Motrushen time Xixellonjen ne "Madrid te Spanjes" te uroi gjitha te mirat e kesaj bote se bashku me Familjen e juaj....Fati dhe krenaria shqiptare te percillte ne gjitha shtigjet e jetes....AMIN
    Je nje vajze plot yje qe shendrit Boten me fjalet e bukura shqipe....
    me respektin dhe moralin e nje femre shqiptare ia vlen per tu krenuar e gjithe Shqipetaria....Respekt per te respektuarit...Flm,

    Pershendetje per Poetin e shquar dhe te respektuar Xhelal Ferizin pikerishte nga Bija dhe Moter Shqipetare Hajla Rugovase

    Gjithe te mirat per ata/o qe kan gjak Shqiptari....(F)
    Ndryshuar për herë të fundit nga hajla : 12-12-2006 më 15:30
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  13. #153
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    po e nderuar moter shqiptare hajla , faleminderit shum per respektin por qe ka dal njifar kanarina qe po me provokon ne menyr provokative qe sa koh ,duke u tall dhe duke me fye asaj po i pengojn vargjet shqiptare ,dhe po provon
    te me provokoj ktu para forumit me poshtersi duke na fyer ,ku ma par thoshte te provojm te gjem spanjoll s ejan te mir ,dhe kjo me preku ne dinjitet ,kjo kanarina ehst sigurisht ose ndonje shqiptare nga ato zhgjyranet e arkanit ,qe dikur silelshin neper kafenet e kosoves ose esht nje serbe qe din gjuhen shqipe,dhe tash ka dal te me provokoj mua,por ju forumistat mos u prekni se me kso fundrrinash serbe un kam pervoj neper burgje kur i nxitshin te na provokonin
    e kur ne te bijt e shqipes turreshin mbi ata ,ata mandej thrrisnin ne ndihm majkat shkina , ekam dit se ka me u gjet nji kso provokatore per te me provokuar ne forum ... kjo na ka fye te gjithve prandaj i lutem moderatores ta perjashtoj ket kanarinen per sjelljet e saj te ndyra,kjo ne nji rast na htrriste te gjith forumistave te gjem spanjoll se jan te mir duke na provokuar femra dhe mashkuj shqiptar ne ket forum ,ne qoft se eshjt serbe ose shqipfolse nji person qe shtyhet nga armiqt duhet qe te gjith ta ndjekim nga ktu se bashku me moderatoren ket virus antishqiptar,mjaft i durova provokimet e kanarines ,por kur tha gjeni nga dhjet spanjoll shperhteva dhe nuk munda ta duroj ndytsiren qe perlyente moralin shqiptar te kti forumi ,ky manjak ose manjake me siguri nuk mund te jet shqiptare pradaj propozoj te moderatorja ta perjashtoj ket provokatore qe fyejti moralin ton .
    ne faqen ma lart shihet ku na ka fye te gjithve ,per ket shkka kerkoj falje nga forumistet por nuk munda te permbahem pa i then dhe pa ia trgeuar vendin.
    sjelje dhe fyerje te tilla moderatorja dihet te shikoj dhe ta largoj ket virus nga ky forum ,ggjeni nga dhjet spajnol thoshte edhe pse fjala nuk kishte kurfar lidhje ajo me nji qmenduri te papar mori guxim dhe na fyu te gjithve .
    i lutem moderatos´res ta heq ket nick dhe te largoj fyerjet e ksyj nga ktu
    fyerjet e kesaj kanarines he mos qoft kjo kanarin po qfar kanarine kjo kushedi se qfar kafshe esht .
    poeti angert

  14. #154
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-11-2005
    Vendndodhja
    ITALY
    Postime
    166
    Angert. mirembrema pash ne ideks te forumit emrin tend dhe hyra per te lexuar dicka te shkruar prej teje, dhe pash se aty ju ishit kishit ba replika me nje person i cili apo e cila smeriton as ti permendet emri. me erdhi keq nga menyra qe kishte shkruar, por ja qe ndodhin edhe keto dhe mos te ndihesh i ofenduar nga njerez pa princip. prandaj ne te ardhmen shkruj edhe ma shume, dhe sillu nga sofra Tropojane, jeni i mirepritur.
    +

  15. #155
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    Kisha lutur te gjithe Stafin dhe modrartor/et e ketije Forumi Shqipetar qe mos t'lejoin,te tilla ndyrsira nenkeqperdorimin e kasaj gjuhe Letrare Shqipetare mbrenda Kombit ton....me mire do kishte qen qe t'lejohen perveq ata/o me Emrin dhe Mbiemrin e sakt.ne fakt se po bahen gjithfare manipolimeve me psiodonime, e pse duhet lejuar? sikurse kjo,fare derre, kinse qe eshte paraqitur ketu si shqiptare!
    ku paska pohuar me vete faktin e kesaj fjale mrshh, tashme ka nxan vendin e par ne BOT per krimenalizime ptu,,,,, (shkine e ndyer)shporru nga kjo faqe e dheut mbi toksor.

    Nga Hajla Rugovase

    Perndryshe Kumria
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  16. #156
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    po iregja eshte verrtet ke te drejt ,kjo far kanarina esht paraqit edhe ne tjera forume,nuk e di a esht persni i njejt apo jo,por probleme ,ka ba edhe atje ne ato forume dikush me nock name kanarine qe dihej qe nuk ishte shqiptare ne gjuh,dhe fjalor,edhe kjo ktu ne nji rast na ka fy te gjith forumistave dhe e ndejva veten shum keq,kur tha shkoni me nga dhjet djem spanjoll , se esht mir,dhe paraqiste nje lloj degjenerimi dhe fyerje per ne te gjith,njeher mendova ,thash mos esht ndonje e semur me pasoja te luftes femer e dhunuar ,qka und edhe sot e kesaj dite me dhemb shpirti ,dhe ndjehem kombtarisht keq,per shkak te ketyre
    poshtersirave qe i kan ba serbijant mbi femrat shqiptare,prandaj kur tha ashtu e mbajta gjuhen nen dhamb edhe psee pash qe foli shum rand ,por askush nga forumi nuk reagoj,mandej ajo ,vazhdimisht bente ,haaa haa,ha,e fliste pa lidhje,
    dhe mandej kaloj ne fyerje ndaj meje,mandej tha se shkrimet tua as ne wc,nuk i kisha ma rr,ma ne fund tha keshtu,e tregoj gjith urrejtjen,shoeveniste ,ndaj shkrimeve te mija ,qe kan disa permbajtje patriotike,pikrisht kjo kanarina nuk e di a esht i njejti person na ka pas ra ne sy ne nji forum tjetetr me kso far fjalsh pa lidhje ku provonte me fut frym degjeneruese ,ne kombin ton me fjal banale.
    Ne ket rast ajo far kanarina apo kush dreqin esht na fyu ne rand te gjith foruimistave ktu me ato fjal degjeneruese dhe prandaj shpertheve,me at idiote,qe un dyshoj se esht ndonje person serb ose e mson dikush rrin prapa saj me fol pa lidhje ose esht diqka tjeter ,por me bani pershtypje fjala mrrshshsh,sepse me kto fjal fyese serbijant njihe gjithkund ne bot ,ket ekan ne maje te gjuhes,edhe kur i kan perzan banort shqiptar keshtu jan shpreh,pasi e i kan dhunuar e masakruar ju kan than mrrrshshsh dhe kjo urrrejtje serbe,esht e njohur ne gjith boten ata keshtu thon,dhe mua kur me torturonin ashtu me thoshin ,mrrshsshshs shko n shqipni pse rrin ktu n token serbe qyhs ather kur isha i ri, e un u thosha hupni ju shkoni n rusi neper karpate kah jeni ardh ktu ne tokat e stergjyshve tan ilir hupni ju shkoni fara e keqe qe doni me marr boten me dhun e krim e asimilime ,kjo ka qen urrejtja e madhe dhe kur ma tha at fjalen merrshsshssh qe populli shqiptar e njeh me shekuj ,dhe disa fjal qe i perdorte,me nji shqipe qe nuk mund ta lidhte mendova se mos esht serbijane,dhe per nji moment mu nxe gjaku ndaj ksaj idiotje qe flet pa ldhje,por edhe jam ndje rand shum ne at rast kur ajo na sugjeronte te shkojm me nga dhjet spanjoll se esht mir ,kjo far degjenerikje paska dal ktu me na msu ne orgjo e poshtra e pa ftyr nuk i vjen turp qka fliste ,prandaj jam i keq dhe i ashper per ksi llloj kafshesh te paedukuara qe prekun n moral,per mua morali esht mbi gjithqka,si ne vargjet emija si ne jet kam luftuar qe morali te jet mbi te gjitha ai esht qe mban ,njerz e fe , e dhe,

    ju pershendet te gjith bashkatdhetarve te kulluar poeti xhelal ferizi,dhe ju porosis kur te shihni kso fundrrinash ne provokime te forumit kujdesse ata dalin per te na prish erzin ton e besene per te na qthur moralisht me papasterti.

    poeti i vargjeve shqiptare angert,pert e cilat ajo kanarina ,thot nuk i kisha marr ne wc , as per wc,ketu shihet ftyra e saj se qka paraqet ajo apo ai se dreqi larg kjoft nga ne e din se kush esht ajo

  17. #157
    Ultras Maska e KUSi
    Anëtarësuar
    30-11-2006
    Vendndodhja
    Tetovë
    Postime
    3,049
    pershendetje per te gjithe shipet ne Spanje
    /me po ku je moj xixellonja na ke humbur fare
    ” UNË JAM MIRË KUR ASHT MIRË SHQYPNIA! ”

  18. #158
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    01-08-2006
    Postime
    143
    pershendetje per shqipatret dhe fat ne ket vend te hareshem por edhe shume tragjik,vetem ne ket vit jane vra 4 shqiptare e paramendo sipas statistikes ne spanje gjenden vetem 300 shqiptare

  19. #159
    Mbi te gjitha Dashuria Maska e xixe xixellonja
    Anëtarësuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Amerik - Miami
    Postime
    404

    Wink HOLLA AMIGOS...besossss....os quierooooo...

    ...MIRDITAaaaaa....aaa....a...... shoqeris, po si ju kam xemlat e mia ju pershendes shuuum e shuuum ne veqanti shoket e nderuar KUSIN, THEKTHIN, ANGERT, ADOLFIN...dhe shoqen time motrushen HAJLEN dhe iregjen...

    ...ne keto dit nga Madridi i Ftofet per nga Natyra, por eshte i ftofet pa nderprer ne menyren tjeter, po e kupton shoku Angert qe dua te thm ...
    ...mir pra se pari ju uroj te gjithve keto festa qe po afrohen Krishtlindjet atyre qe i festojme dhe te gjithve Gezuar Vitin e Ri 2007, Fat dhe Suksese te shumta per te gjith...j udeshiroj te gjithve plotsime te deshirave dhe realizime sa me te shumta ne jeten e juaj...Perqafimeeeee....eee... Emri:  birra%20e%20pejes250-200-pa%20urime.jpg

Shikime: 1277

Madhësia:  7.8 KBMe nderime dhe respet per te gjith ju nga xixa, Pejane.


    Emri:  regalos.jpg

Shikime: 846

Madhësia:  17.9 KB....GEZUAR...Emri:  d0060550_3452887.jpg

Shikime: 707

Madhësia:  8.4 KB
    "Dashuria e vertetë dhe e sinqertë nuk shuhët kurrë"

  20. #160
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-10-2005
    Postime
    1,712
    Me te verrtet na gezon edhe me sjellje te embla edhe me paraqitje dinjitoze,edhe me knaqsi tjera,her na ofron piktura te bukura romantike ,her na ofron ushqime te shijshme her informime per spanjen shum reale,mandej ke nje sjellje te mrekullueshme me shoqerin,verrtet nji vajz shqiptare si i ka hije sjelljes dhe edukimit familjar ,shkeqen me edukaten tende me sjelljet dhe na ke dehn vullnet per shoqeri.
    sidomos un qe e dua dhe e rrespektoj shum shoqrin e miqsin e sinqert sepse asgje ne jet ma te mir nuk ka se shoqerija ,e verrtet dhe e sinqert.
    ti po jep shembull xixellonj me sjelljet tua qe shkelqejn,dhe verrtet je nder forumistat shembullor te mos them ma e mira se mos lendohen te tjeret,por verrtet je shum e mir ne sjellje ,tipike shqiptare e urt e edukuar siq ka dit kosova jon dardane ne shekuj me qit ne drit verrtet jeemrekullueshme xixellonj dhe e ke zgjedhur tmam xixellonj se ndriqon shoqerin dhe vullnetine njerzve.
    e shoh se e gjith shoqrija ty te rrespektojn ketu ne forum sepse ti din te sillesh
    me njerz dhe din edhe humorin em kandar edhe fjalet per shoqerin me i zgjedh,shoqerija esht shejtrija nuk ka gje me embel ne jet se shoqerija njeriu kur ka shoqeri ka ku qan hallet ejetes se ne nuk jemi guri por njerz dhe kemi nevoj per njeni tjetrin per keshilla e biseda.
    I shoh gjermant se si mbledhen ne mbremje neper lokale te shtuneve ne dark dhe bisedojn nen driten e qiriut romantik as nuk kan grindje as nuk bejn fjal te kqija ,flasin per dijen per shkencen kan kultur dhe jan te qet,jan te leht ne muhabet dhe diskutojn gjera te mbrehta dije ,dhe halle te jetes verrtet jan mjeshter te bisedave dhe raporteve ata dijn ti ruajn raportet esht nje mentalitet
    i shkeqlyeshem qe e kan ata pa hile pa shtihime pa lojna pa maska pa genjeshtra,
    jam deshmitar vet se si bisedojn se si ndegjon me vemendje,kam pas knaqsi te veqant kur kam biseduar disa her me ta.
    lakmoj qe edhe ne shqiptart te njohim sa ma mir komunikimin e shoqerin,edhe humorin e te ia dijm vleren shoqeris dhe solidaritetit kemi nji tok te bukur jemi me male e dete me fusha plot bukuri edhe pamjen e kemi te bukur mund te kemi ushqime te mira dhe te jetojm jeten me plot kultur me raporte te mira te qmojm shoqerin.keto jan idealete mija per te cilat jetoj endrroj dhe shkruaj.
    ty xixellonja faleminderit shum se e ke knaq shoqerin ne forum me edukaten tende ,je shum e leht ne bised dhe njerzore.
    ketu shoh se na ke paraqit nje gitar ,disa dhurata ,te bukura fotografit e tua kan gjithmon simbolik e knaqsi,por nuke haroj lumin i cili me ka frymzuar em shkru vargje t reja qe m akishe derguar ne fotografi,tani te shoh me birr peje ne dor,dhe kjo knaqsi e verrtet me duket se jam ne kosven ton dardane duke ngrit nje dolli me birren me uj zalli e elb kosove dardan me kallij te arit.
    gjithmon na sjell nje ambient te mir ne forum dhe me nxit t e krijoj,sikur keshtu te me mbanin me knaqsi ne jetnjerzit e me motive kushedi se qfar poeti do te behesha,na ke derguar fusha me lule dielllion ne perendim te kuqrremt,e qka jo je piktore e vertet ke shije per ngjyrat dhe pikturat.
    un kur vjen pranvera dal me kmish te shkurt dhe shkruaj per lulet dal neper ara te gjelbruara te gjermanis dhe shoh lulet e pa fund dhe gjelbrimin dhe shumher nga mallengjimi per nje jet time te shumvuajtur si dhe per gyrbetin me rrjedhin lot e i i shkruaj kosves time bukuroshe atdheutt e lasht e te shtrejt per te cilin digjem si qiriu ,i menoj fushat e arat tona kosoven rrafshiane arat dhe livadhet e dukagjinit ,eren e leht ne livadhet dhe fushat e drenices ne pllajat e malet e rugoves ne gryken e mahnitshme t e kaqanikut,ne te gjitha zonat margaritare te dardanis antike .
    dhe ja disa vargje per te emblen kosov qe qdo mengjez e kujtoj kur te ngrihem por nuk vjen se nuk vjen ajo dit kur do te jetoj ne token time stergjyshore ku njihemi ne trembdhjet breza te lindur aty simbas fjalve qe tregonin neper odat tona o zot qfar malli kam per engjellushen kosov.

    por ti xixellonj vertet po na mallengjen me fotografi te bukura ,dhe te lutem na zgjedh gjithmon keshtu te bukura ete bukura un e dua shum pikturen dhe shpeshher them sikur te kisha qen kengtar apo piktor por jo poet se poet esht vujatje e piktor esht knaqsi e kengtar esh knaqsi edhe valltaresht knaqsi,poet esht vujatje se duhet em shpirt me i intepretu gjanat.
    natyra ime delikate nuk e duron dot ket profesion poet por q te bejsh mbeta ketu sepse keshtu qenka shkruar nuk munda te behem diqka ma ndryshe te kem nji profesion ,jo poet jo aman poet jo se vuan shum shpirti per te paraqit te gjitha
    ngjarjet e ksaj bote sa keq esht te jesh poet duhet vuajtje dhe ndjenj e veqant.
    ne romanin qe e kam lexuar sikur te isha djal un do te shkruaja nje liber ah siur te
    isha kengtar apo piktor keshtu ma do shpirti.

    vargje per kosoven,
    shkruan xhelal ferizi,,
    poemen me titull
    vargje per kosoven
    kosov antike margaritare
    dardaan e lasht shqiptare
    kullim i diellit,magjik
    kullim,i krojeve me gurra
    flakrime i shkelqimit antik
    ku rrite djem e burra
    ti je tok flaktare
    ti je vet mahnija
    ti je argjentare
    ne cak te shihet lirija
    kosov antike e para
    me molla me rrush e ara
    me rrafshina pjellore e livadhe
    oj fush e paan e madhe
    qe diellit i jep knaqsi
    qe qiellit i jep me pi
    ti je tok shqiptare
    mbi ty hordhit barbare
    kan shkel mbi lule e saksija
    t kan shkel o viset e mija
    sa keq te kan shkel te eger
    at mish ta gjakosen fleger
    neper trup t,pafasjhem tue t,shkye
    por shpresat s ti kan thye
    sa uj te ec mbi zallina
    sa gjak ke derdh n per stina
    ti je nji tok ylltare
    me gjurm te lashta shqiptare
    ti je vet ilire
    shartue me brum n ,ermire
    kristalet i ke nen dhe
    ne bes gjithmon t kan pre
    e shejt je nan per ne
    kosov e urt dardane
    me shqipen elasht gjuh nanae
    e bukur si drita hane
    kur del nder ujna te qeta
    kosov ti je vet jeta
    te bukura grunaja t kallirit
    ma e lashta tok e ilirit
    kosov o drit engjllore
    qe flet at gjuh arbnore
    qdo kokerr edheut me vler
    ti pate bes e nder
    ti pate te lashtin kanu
    fletet te flasin n qdo dru
    kur preken aq leht me puhiza
    e lulet e bardha n murriza
    kosov oj bi shqiptare
    me shmubardhat n per ujvare
    me te bukurat ugare
    me ftoj e shegenare
    ti je joshje e zaptuesit
    e botes ziliqare
    ti je cop e lakmuesit
    e botes grabitqare
    te dua i shejti dhe
    per ty un gjithmon rrke
    i lshoj ah lot e ngjyr
    perkulem me buz e ftyr
    mbi ujnat e tua n zallina
    ku ku pijn ato kanarina
    gjithkah kulueshem me sqep
    te dua qdo vrri e shkrep
    o i lashti ilir djep
    te dua e imja dardan
    ku lindin dielli e han
    o tok e bekue mbi dhe
    sa ret e zeza me rrfe
    sibirit ardh me akull
    de deshten per dhe si shakull
    te sollen te zeza ogure
    te rrenuan kala e mure
    t pergjaken te lashten hjeshin
    dhunen ta mbollen e zi,n
    te preken nderin nder vasha
    her krajli her mbreti her pasha
    her shkelqsi e gospodari
    her dhunuesi e barbari
    her sulltani e cezari
    her duka vojvoda e cari
    o nan sa shum durove
    sa shekujt i mallkove
    a e din sa shum te dua
    ti je shejtni per mua
    ti dua buzet t vajtimit
    ti lmoj me shpresa t pajtimit
    ti lmoj me vargje te shkrimit
    si ti je nan e ime
    ti je kosova trime
    se nuk bjen nen hasmin e zi
    pa u ba krejt globi hi
    ti je vet si feniksi
    qe ngritesh perseri
    e lashta toka ime
    pse un neper kerkime
    kado n per dhena tjera
    nuk gjeta asnjihera
    si ty me fllad puhije
    si ty oj bi shqipnije
    si ty oj tok e me lulkuqe
    qe plumbat nuk i huqe
    per hasmin per armik
    por e mebel ishe per mik
    vertet ti je trimnesh
    qe kohrat deshten me t gjvesh
    me kulqedra ti je m je ndesh
    pse pate djem sokola
    qe un nji dit me shkrola
    te gjith kam me ti shkrue
    kur koha t jet afrue
    pse ti me gjoks e ball
    n per luftra fklak je kall
    ke ngjesh shum rrethatore
    me bes je lidh arbnore
    ke ndejt neper llogore
    ke mbajtur istikame
    je ndje larg pre gjame
    prej masakre e loti
    deri ne vesh zoti
    kur fmijt ti pren n per djepa
    t kan kja qyqet n per shkrepa
    kur bijat t jan dhunue
    kur gjaku t ka skurrue
    kur pre jan edhe gri
    moshat me gjini
    pa faj pa faj ojn nan
    i pau qdo yll e han
    e shkrue i ka ai qiell
    n deshmi i ka ai diell
    o toka ime e bukur
    ku n krih te shkrue qdo flutur
    flutron hiq pa djallzina
    dritson n per rrezatina
    e brushen n fllad valzor
    ta lmon era me dor
    me ty mahnitet detet
    me ty mahniten fletet
    me ty mahniten verat
    mbi ty kan pi ylberat
    mbi ty jan shue shum vap
    mbi ty n valle jan kap
    shum t, shndriteshem yjze e yje
    shum flet e lule n pyje
    te dua shum te fala
    mbi ty yjet i ndala
    me shkronja plot me ari
    me gjih te lasht shqiptari
    po shkruaj me plot kuror
    me rrezet ´dor per dor
    t qendisa ne krahror
    oah ta krehja ballin
    me lot per ty e kam mallin
    ti je atja ime
    je kosova trime
    u fusha e paan
    n qdo pyll e ke nga i zan
    e zana ke n pe rmaja
    n bridje e male t mdhaja
    krishkruara n bukura gusha
    belhola neper fusha
    plot vasha engjellusha
    plot djem e e duh diellore
    ti je mahni qiellore
    per ty gjith kam me shkrue
    nder kombe me t pershkrue
    me u than kombeve tjera
    se je e,leht si era
    si teje nan per ne
    se ti je i lashti dhe
    ku prehjen e gjejm ne
    ku mbshtesin shpres e faqe
    per ty ne biem ne gjaqe
    ne ty ka manushaqe
    ne ty ka lule tjera
    ne ty ngazllon pranvera
    ne ty vrapon bibili
    ne ty ,lind karajfili
    e hapet n drit me flet
    ti tokes i jep jet
    kosov e gji prej nane
    n ty rriten lule thane
    n ty rritet ,gjylbehari
    n ty rritet komb shqiptari
    n ty rritet zemra e diellit
    n ty rritet gruri i miellit
    n dy rrite edhe tershana
    n ty rriten diell,e hana
    n,ty gzohet shqipni nana
    se t ka te bukuren bi
    te mban per jet ne gji

    vargje per kosoven
    ket poem e ka shkruar poeti xhelal ferizi nga mitrovica
    qe pershendet lexuesit shqiptar
    ju uron jet te lumrtur ne liri
    dhe bashkim kombtar
    shoqeris i uron mirsi dhe suksese

    angert pershendetje shqipeve me germa ari
    me germa poeti

Faqja 8 prej 18 FillimFillim ... 678910 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Video e ushtarëve grekë në Internet indinjon shqiptarët
    Nga Ingenuous në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  2. Himarë, mësimi nis me himnin grek
    Nga karaburuni në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 134
    Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
  3. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  4. Gjergj Kastrioti sipas pikëpamjeve antishqiptare
    Nga Davius në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •