Close
Faqja 10 prej 18 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 349
 1. #181
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  pershndes shqiptart dhe ju uroj festim te kendshem neper familje,un nuk mund t eshkoj ne kosov sepse armiqt na ekan mbyll rrugen,tash sa koh as neper serbi nuk mudn t ekaloj as neper mal t e zi ,jemi rober t e izolimeve qeverit tona nuk kujdesen per mergimtartaspak me na hap nji rrug ku kishim mundur me shku,ne festa pran gjirit famiiljar me festu te pakten disa dit,por qeverija jon nuk u interesu as ajoe tiranes as eprishtines as ,kjo e ali ahmetit sot,.
  nuk ju intreson per miljona shqiptar dhe per t e burgosurit politik qe e i kan rruget e mbyllura per ne europ dhe nga europa ne atdhe.
  sidomos ata qe jan te ndjekur dhe qe ne kalim ne mal te zi ose neper serbi mund te zhdukenm e nga te hyjm ne te gjorret mergimtar.
  qeverija asnjiher nuk e mendoj nji marrveshje me mal te zi qe te pakten t ekemi siguri kalimi te dinjitetshem te mos na prekun te mos na burgosin te mos na zhdukun pa gjurm ,po q ben qeverija jon per mergimtar ajo rrin gati ne dogan per te na zhvat taksen dhe asgje tjeter,sa per sigurin ton ZOTI ME NE:

  QEVERIT TONA NUK E NENSHKRUAN NKE MARVESHJE TE PAKTEN ME KFORIN PER TA SHFRYTZUAR RASTIN S AJAN TE HUAJT ATY TE NESHKRUAJN QE QDO QYTETAR I KOSOVES TE MOS DORZOHET NE SERBI PA MARR PARA SYHS VEPREN TE DORZOHET NE KOSOV DHE KET OBLIGIM ME NENSHKRIM KET MARRVESHJE NDERKOMBTARE KISHTE MUND TA ZGJEDH PRISHTINA JON QEVERIJA QE NUK E BEN DOT AQ I BEN NESE DIKUSH MUND TE ZHDUKET PA GJURM APO GJAT KALIMIT NDONJE QE ESHT NE LISTEN E KUQE ME GJITH FAMILJE MUND TE ZHDUKET TE DORZOHET NE SERBI DHE TE ZHDUKET PA GJURM:


  QEVERIJA JON NUK MENDON PER KET FAKT AS PER MILIONA BASHKATDHETAR QE EI KA NE ZVICERR NE GJERMANI NE BELGJIK SUEDI E GJITHKAH QE AS SOT E ASAJ DITE NUK GUXOJN ME SHKU NE ATDHE ;:::::::::
  HARRES DHE LENJE PAS DORE EMERGIMTARVE S E JO MAHI ;SA PATEN NEVOJ PER NE PER T ENA MJEL NA DONIN SHUM E TASH A ZHDUKEMI A QKA BEHET ME NE;NUK EHST INTRESANT VETEM PER VIT TE RI DO TE MUND TE VINIM MILIONA MERGIMTAR NGA EUROPA NEPER MAL TE ZI SE PAKU PER DISA DIT::: TE KNAQEMI ME DHEUN TON S EPAKU KEMI VUAJT PER AT DH TE NENES E TE STERGJYSHVE NDOSHTA E MERITOJM NJI GRUSHT ME E PAS NE DOR POR KET GJE NA E NDALOJ ARMIKU QE NA PREU RRUGEN ;KET POLITIK E KSIHTE RUSIJA EEGER E STEPAVE TE NA PREJ RRUGEN ME EUROP SIQ THOT POETI GJERGJ FISHTA
  RRUGEN ME JA PRE ;MOS ME SHIT AS MOS ME BLE:
  RUSIJA E ARRITI QELLIMIN DERI TANI DHE SHQIPTART QE JAN TE NDJEKUR AKOMA NUK KAN GUXIM ME KALU TE LIR NE SHTEPI:
  O ZOT KY ESH ABSURDI MA I MADH NE BOT ;NJI QEVERI R RIN KUR E DIN SA MILJON SHQIPTAR MERGIMTAR I KA DHE SE PIKRISHT ATA ME VITE IA SHPETUAN JETEN ME KONTRIBUTIN E TYRE DHE NJI MARRVESHJE NDERKOMBTARE NUK E BEN PER NE VETEM NA KAN NDA NEPER PARTI NE VEND SE TE JEMI NJI LOB NJI DIASPOR E FORT PIKRISHT NE EUROP NE MERGIMTART NUK MUNDEM TE BEJM
  MBROJTEJ TE INTERSAVE TONA NGA PERQQARJA Q EVJEN NGA POSHT DUKE NA NDA NEPER PARTI E GRUPE SOT NE KEMI MBET GATI NE ASIMILIM :
  SA DO T EKSISHTE KOSOVA DHE SHQIPERIJA TURIST SHQIPTAR GJAT FESTAVE SIKUR T EGUXONIN T EKALONIN T ELIR ME MILIONA TURIST ;DHE SA DOBI DO T E KSIHTE NGA KTO VIZITA TE MERGIMTARVE POR KUJT TI THUASH ATYRE Q EVETM KARRIGA UA KA NXAN SYT E NUK SHOHIN :
  DO T EKISHA DESHIR TASH TE SHKOJ ME MAKIN NEPER MAL TE ZI POR NUK KAM GUXIM KU I BESOHET ARMIKUT TE DORZOJN NE SERBI JEMI VETMI POPULL NE PLANET ;QE NUK KEMI KURFAR MBROJTJE MUND TE POSHTROOJN PARA FAMILJES MUND TE BURGOSIN E TI LEN FEMIJT NE RRUG MUND T E NGJESIN GJITHFAR LLOJ AKUZE E TIKETE PA FAJ E QEVERIJA JON VETEM RRIN KURFAR SIGURIJE NUK KRIJON PER NE;POR UN MENDOJ SE DIKUSH NE EMR TE DIASPORES DUHET TA KRIJOJ KET GARANCI SI MARVESHJE NDERKOMBTARE Q EMALI I ZI TE MOS GUXOJ TA BURGOS AS TA NDALOJ ASNJI SHQIPTAR GJAT TRANZITIT NE KALIM:
  QYSH NGA KOHRAT EVJETRA RRUGA KA QEN GJITHMON SI BUK A PA RRUG DHE PA BUK E PA UJ NEU KE SI JETON :
  PSE KA MBET FJALA QKA TA KAM ZAN RRUGEN;PSE A MOS JA KE ZAN RRUGEN DYNJAS ;QE DO ME THAN RRUGA ;RRUGA GJITHMON ESHT RRUGA AJO ESHT ESHETJT DHE NUK GUXON ASNJIHER TE NDALOHET:
  RRUGA EHST NDERKOMBTARE DHE AI QE PREK UDHTARIN ESHT ARMIKU MA I MADH I TOKEES DHE I ZOTIT UDHTARI ESHT MBRET AI NUK GUXONTEPREKET;:
  KET SADIZEM KAN DIT TA BEJN VETEM PASNSLAVISTAT ME SADIZMIN ETYRE TE PA FUDN KUR NJERZIT NISESHIN NE RRUG ME GZIM MBASI MBARONIN SHERBIMIN USHTARAK NE RRUG I KTHENIN DHE I VRISNIN OSE TE DERA E DALJES MBASI VESHNIN TESHAT CIVILE ;O ZOT I MADH ;AI ME GZIMIN DHE SHPRESAT PER TE SHKUUAR TE NJERZIT E VET E KTA DIL E VRIT E COPTO :
  ATE QKA KAN DIT ME BA SLLAVT NE NE GJAT HISTORIS NUK KA ASNJI SHEMBULL DERI M SOT NE BOT QE MUND T EKRAHASOHET :

  UDHTARI GJITH;MON DUHET ME PAS SIGURI DHE RRUGA KA QEN GJITHMON MARVESHJE NDERKOMBTARE EDHE NE KOHRATE PARASHPELLORVE JAN MARR VESH PER RRUGEN QE RRUGA TE LEHET E LIR DHE UDHTARI TE MOS PREKET SOT NE KOHRAT TONA KJO GJE NUK BEHET ;SOT QEVERIJA JON RRIN DHE RRIN DHE NUK LLOGARIT QFAR POTENCIALI BASHKATDHETARSH KA NE DIASPOR:
  VETEM NGA VIZITAT TONA TE SHKURTRA DO TE BEHESHIN HYRJE E DALJE MILIONA
  TURIZEM SEPSE UN SE PAKU PES OSE GJASHT HER NE VIT DO T E SHKOJA NE KOSOV NEPER MAL TE ZI EJO NEPER SERBI PER MUA NDOSHTA I VETMI SHTEG DHE SHPRES ;QE NUK DO TE ME NDODH DIQKA EKEQE NDOJ BURGOSJE APO DORZIM NE SERBI:

  DIKUR PUNTORT SHKONIN NE SHTEPI E UN MBETSHA SI JETIM NE DHE TE HUAJ ATA SHKONI SEPS EKISHTIN PASPORTA JUGOSLLAV EUN DIGJESHA NGA MALLI DHE PRITSHA PUNTORT SHQIPTAR Q ETE KTHEHEN NGA PUSHIMET KAM QEN ATHER NE VITIN 1989 KU NUK KISHTE EMIGRANTA POLITKM SHUM RRALL DHE UN JETOJA ME PUNTORT E TAN QE SHKONIN E VININ EUN AS Q EGUXOJA TA MENDOJ EDHE PSE BABA IM KISH PAS THAN PO VDES POR VETEM EDHE NJIHER QE TA SHOH BITRIN TIM:
  POR U MUAR VESH I LIGU THON GJITHMON TA NXEN RRUGEN TMERR POR MA TEPER ME TMERRON QEVERIJA JON PASIVE TMERR MBI TMERRET ;QEVERIJA JON A MENDON NDOJHER PER NE PER ZEMRAT E DJEGURA A VETEM PER KARRIGEN E TYRE SE KJO MARRVESHJE MUND TE BEHET NE MES TE KFORIT DHE QEVERIS TON E TE MALIT TE ZI QE TE MOS PRKEN SHTEGTART QE NE ANTIK NE KOHRAT E LASHTA KA EKZISTU MARVESHJA PER SHTEGTART SHTEGTARI NUK PREKET RRUGA ESHT E SHTEGTARIT SHTEGTARI RRESPEKTOHET KALIMTARI NUK PREKET KALIMTARI ESHT I SHEJT AI NUK PREKET SHTEGTARI ESHT MBRET DHE DUHET TE RRESPEKTOHETE TE NDIHMOHET:
  QEVERIJA JON S AHYJM NE DOGAN KA QIT TARIFEN 50 EURO PER DY JAV EDHE SPE NE PAGUAJM KETU PER KERRET TONA SIGURIM:
  AEROPLANAT MA SE SHTREJTI NE BOT ;TAKSAT POASHTU RRUGET MBYLL QEVERIJA JON RRIN DHE VETEM RRIN AS QE DON ME DIT SE MERGIMATRT PO SHKRIHEN ;POLITIK E KUJT ESHT KJO DAMI QE BEHET EHST BARAZI ME TRADHTIN KAN THAN TE VJETRIT E PRA DAM MA I MADH SE Q E I BEHET KOSVES NGA KJO SJELLJE NUK KA:
  AS MALAZEZT NUK JAN FALENDERUES VETEM SA HYREJE DALJET JAN BA PREJ SHQIPTARVE NE AT REPUBLIK ME MILIONA TURISTA VETEM PREJ SHQIPTARVE;POR KOT ESHT ATYRE JU TEKET DHE T EBURGOSIN KOT DHE TE DORZOJN NE SERBI KOT VETEM PSE NE NUK KEMI KURFAR MBROJTJE AS KOMBTARE AS NDERKOMBTARE
  EDHE PSE QEVERIJA JON ME SHTETE MIKE MUND TA GARANTONTE KET SIGURI PER NE:
  TASH NE FESTAT E VITIT TE RI DO TE ISHIM PRAN TE AFERMVE DHE NUK MUNDEMI SE NUK MUND TE KALOJ NEPER TOKAT E DIKUJ Q EME BURGOS E NDOSHTA MI HUMB GJURMET VETEM PSE JAM SHQIPTAR E MI TEMRRON FEMIJT KET GJE PO NA E BEJN ME QELLIM NE JEMI T EIZOLUAR EDHE PSE JEMI POPULLI MA PAQSOR NE BOT:

  XHELAL FERIZI

 2. #182
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  ah hajla si gjithmon ti e shkelqyer e urt e sjellshme por vargje po me krijon ,
  flm per respektin por xix na humbi dikah mos ka shku per vit t e ri ne kosov.
  hajla te pershendes ty dhe familjen tende duke ju dshiruar qdo t emir ne jet hde edukim femijve tu te shednosh ashtu siq ti din me ju dhan si shqipja e rugoves .
  uroj q ete kaloni mote te mira dhe vitin e ri eshoh q ete mungon kosova dhe je larg atdheut shum larg por edhe un shum vite kamm qen i ikur neper gyrbete.
  ardht e bardha dit per kombin ton ma shum duhet te punojm e ma afer njeri tjetrit duhet t ejemi te gjith vetem ather behemi qelik i pathyeshem.
  pershendes shqiptart ne kanada poashtu dhe ju uroj te gjitha t mirat ne jet ,.
  te fala nga gjermanija per ty dhe familjen tende angert

 3. #183
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga angert
  ah hajla si gjithmon ti e shkelqyer e urt e sjellshme por vargje po me krijon ,
  flm per respektin por xix na humbi dikah mos ka shku per vit t e ri ne kosov.
  hajla te pershendes ty dhe familjen tende duke ju dshiruar qdo t emir ne jet hde edukim femijve tu te shednosh ashtu siq ti din me ju dhan si shqipja e rugoves .
  uroj q ete kaloni mote te mira dhe vitin e ri eshoh q ete mungon kosova dhe je larg atdheut shum larg por edhe un shum vite kamm qen i ikur neper gyrbete.
  ardht e bardha dit per kombin ton ma shum duhet te punojm e ma afer njeri tjetrit duhet t ejemi te gjith vetem ather behemi qelik i pathyeshem.
  pershendes shqiptart ne kanada poashtu dhe ju uroj te gjitha t mirat ne jet ,.
  te fala nga gjermanija per ty dhe familjen tende angert
  Faleminderit dhe gjithe te mirat dhe per ju e njkohesisht dhe per gjithe Familjen e juaj
  Pershendetje te perzemerta dhe nga ne Familja e nderuar Rugovase dhe nga te tjer shqipetar qe gjenden nga gjitha viset e Kosoves dhe te Shiperise ku dhe atyre ua kam lezuar Poezit e tua dhe i kan par me sy shum te mir dhe me ni qmim shum te lart shpirtrore ku jen te shumtet ketu qe kaloim shum bukur nemes veti kemi ni atmosfer jashtzakonisht te bukur Shqiptaro/e e verteta eshte qe 7 vite nuk me ka ndodhur ndoi akses qoft dhe ma i vogli qe te kem me dikend apo nga dikush...kemi respekt ndaj te gjithve dhe ata ndaj ne familjes time pikerisht ...dua qe ti falinderoja shum shum ketu ne ket mesazh para teje dhe para gjithekujt...duke ju uruar gjitha te mirat nga Zoti Gj.nehu...Zoti i bekoft njerzit e mire kudo...AMIN
  Te gjitha qka po i them jan te verteta i nderuar Poeti i Lart angert.
  nuk dua te shtoi as ma shum e as ma pak vetem realitetin...kemi shum dhe nga Shqiperia dhe me ta kaloim shum mir qdo fest e kemi bashk me ta dhe jemi te kenaqur me njeri tjetrin...I Nderuar dhe i qmuar Lart Poet Z.Xhelal Ferizi me ni shpirt te kulluar poetik me perkushtim te lart duke i kenduar vepres dhe Historis se Kombit Shqipetar neper Vite dhe Shekuj...
  Kjo pen e juaj qe shkruan e gjithe keto vargje te rendisura si rruzet tingelloin shum lart ne qdo shpirt njerzor/e...kush i kupton eka per vete e kush si kupton prap e ka per vete...por besoi qe do vije ni dite qe shum kend ka pre ti prekur dhe ra ndermen se qfare domethanje kan dhe sa kan per tvlejtur mos sot neser koha ndryshon nuk i dihet brezi qe po vjen ka per ta kuptuar dhe stdijuar shum qka mbi idealin dhe kulturen shqipetare...keshtu mendoi une....Ekush eshte Shqipetar dhe kush ka gjak shqipetari gjithmon ka per tluftuar dhe mbrojtur vendin dhe ATEDHEUN nga gjithe e keqja...Ta Luftoim me armen dhe penen si gjithmon te paret tan kush me armen e kushe me fjalen pra me penen...
  une per mendimin tim e quaj dhe me te larte penen... se armen? se pena mbjelle PAQE e arma len GJAQE dhe urrejtje nder SHEKUJ dhe vite...
  per tu vrar dhe shkatrruar asgje nuk na qon ne perfitime dhe veqse ne shkatrrime dhe ne humbje si ne POPULL dhe si ne PASURI...Flm

  Gjithe te mirat per ju dhe Familjen e juaj inderuar Poeti angert...Miresi dhe PAQE.... per gjithe Shqiptarin ne pragun e ketyre Festave Fetare Kombetare...Gezuar per te gjithe Shqipetaret e gjitha trojeve etnike...Zoti e bekoft e gjithe Shqipetarin...AMIN

  Hajla Rugovase
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 4. #184
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  M e shum knaqsi dhe shum ndjenja optimiste i lexoj rreshtat tu prej njji bashkatdhetarje,te mrerkullueshme,un ty dote kisha shpall ,heroin,te patriotizmit,dhe dashuris qe eke per atdhe ,e shoh qe ke edhe edukat fetare e don zotin d he familjen ,e nderauar Hajla. uN GJITHMON KAM PAS SIMPATI PER VISETE ATDHEUT DHE KRAHINAT NDER TO KA QEN EDHE rUGOVA EBUKUR SHQIPTARE i KAM QMUAR TRADITAT E MALSORVE DHE GJITMON I KAM DAHST MALSORT mALSIT TON A JAN KRENARIA E;KOMBIT TON:
  FEMRA MALSORE EDHE RUGOVASE KA KUVENDUAR BALL PER BALL ME MASHKULLIN TRADIT KJO E VEJET ILIRE QE UN E KAM LEXUAR TE AUTORT ANTIK:
  KJO do me than se para te gjith popiujve botror ne e kemi pas civilizimin shum te lasht,ku femra jon ka pas emancipim te lart dhe iu esht pergjegj mashkullit ne kuvend ka kuvendu gju me gju me mashkullin ,ma von erdhen shum pushtues
  dhe u munduan te na ndrydhin ket kultur eta degjenerojn por megjithat u ruajt
  nder shekuj kultura jon e lasht ilire.
  te iliret kan kuvenduar grat ilire teuta etlkeva manja ,erana kletia e shum e shum vasha e gra qe kam lexuar ne antik pra autiort e huaj na kan paraqit ne at koh ku femra dhe mashkulli kan qen te parabart qe ather as qe e hst menduar te kombet tjera kjo gje. sot duke na shkel pameshirshem dhe barbarisht na emohojn edhe pamvarsin si kombe si shtet ,a ka ma tmerr se kjo kur prej nesh kan mesuar si pjeket buka ne qerep dhe si pihet vena e,rrushit.
  Ti hajla verrtet me ke perkrah shum dhe me ke kuptuar,sot jam gati 49 vjet
  dhe qe ne moshen e re kur jam burgos ma se pari kam qen ne klasen e tet fillore me duket apo ne fund te klases s e shtat ,ku per do recitime te ndaluara,
  ather me moren ne pyetje mi dhan disa pendreka duarve dhe me than te shkoj e te mos flas ma fjal as recitime te tilla duke me perjashtuar edhe nga shkolla dhe me mundim t emadh u pranova prap dhe e mora shkollen fillore,sepse recitoja vargje atdhetare q e en at koh ishte teper r ezik dhe me paten fut ne nji podrum t erret gati gjith diten e mbas dite me liruan ishte kjo per t e ma treguar podrumin ne menyr q e un te mos recitoj ma .
  Nuk mudnt ekuptoj vetem nje gje ,pse me penguan tash kohete fundit ,pikrisht ne komunen time njerz te papergjegjshem ,kur qe nga ather pra qe nga viti 1975 kam qen vperimtar dhe kam qen sa e sa her i demtuar i rrahur dhe i burgosur ,megjithat bajraktart me penguan qe vargjet emija te mos shohin drit ,e kuptoj ather ne regjimin jugoslllav por tash qka kan me mua dhe pse.
  kush me pengon dhe nuk jam vetem un por krejt familjen time e pengojn edhe kunaten time si profesor doktor qe ka shkruar njizet libra dhe doracakun e par ne historin e shqiptarve ,per dermatologji dhe estetik per lekuren edhe atee pengojn soj i tmerrshem me zemer shkine qe flet shqip nuk mund te durohen ma kta kanibal qe kan okupuar kosven ton ata nuk jan serb por shqipfolsa ,prandaj ka ardh koha qe gjanat te dalin ne shesh ,mjaft ma ,me kta uritha grabitqar.
  sa per vargjet t emija un kam than dhe po e them para publikut q e ju e shihni vet jam ne gjendje te thuri me miljona paasnji problem,kerkoj nga shqiptart me ndergjegje patriotike dhe atdhetare te bashkojm fuqit qe vargjet e mija te qesim ne libtra sepse jan shum dhe vetem ket pun nuk e perballoj.
  kush esht shqiptar qe ndihmon bashkohuni rreth kti qellimi ,besoj se nuk po tregohem i tepert.
  ne jan duke na shkel hajdutet dhe urithat nga mbrenda ,per kenget jevgee meloset tallava jepen fonde e miliona per t a degjenruar kulturen ton ndersa vlerat shkelen me dy kemb ket nuk po na ebejn sot serbiant pushtues por politka e shqipfolsve ton qe kan kap kosoven nan per fyti e nuk po e lshojn.
  kushhdo qe e ndjen veten shqiptar bashkohuni rreth meje.
  porosija ime esht te formohet lobi shqiptar ne europ ne kanada ne bashkpunim me lobin shqiptar ne amerik.
  bashkatdhetart tan ne mergim duhet te mbrojn interesat e veta ,sepse nak kan perqa armiqt neper parti e grupe bashkohuni rreht vetvetes dhe lobit te gjith si nji e mosleni armiq me hy ne radhet tona se paskemi pas pleshta shum.
  un me plot fuqin e shpirtit u mundova ne europ ta krijoj nje lob ,por asnji perkrahje nga biznesment dhe nga askush nuk pata te gjith jan ne kom dhe nuk dijn per vetveten dhe nes e vazhdohet keshtu ky komb mund t e vdes pa asnji ujitje atdhetare vetem grupime d he klane per pengesa .
  kushdo q emund ta marr bajrakun ne ne bot le ta marr por ne asnji menyr jo partiakisht te opunohet vetem si lob ,per mbrojtjen ekombit vlerave kultures dhe liris ejo me u ba pre viktim e partiakve per innteresat e tyre mjelse .
  sot kombi shqiptar neper bot esht ne katandi ne agoni per shkak te ktyre perqarsve qe e kan perqa deri ne asht.
  vetem rreth nji lobi te fort ,mund te ekzistojm duke u mbajt te gjith shqiptar bashk me dor e me unitet ,keshtu i sherbejm mbrojtjes s e interesave tona ne pergjithsi edhe atyre ekonomike dhe atdhetare.
  M e gjith deshir d o t emerja pjes ne formimin e,lobeve shqiptare pa ngjy<rime partiake ,ne europ turqi kanada e australi ezeland ekudo q ejetojn shqiptart vetem ne form lobi mund te shpetojm pa u shue kombtarisht dhe mund t e ndikojm ne te atdheu yn qe te sillen ndryshe me ne poashtu edhe te bota nderkombtare.keshtu te coptuar si jemi kan em na shkatrruar tmerrsisht dhe kombtarisht.
  prandaj i lutem te gjith shqiptarve q e kan fuqi dhe potencial te nisen drejt kti qellimi.
  Kombi nuk mbahet me fjal por me pun.

  te pershendes hajla e rugoves dhe knaqem nga perkrahja jotee fuqishme je shqipe mali dhe me nji vrull plot vullnet po me perkrah.

  I pershendes edhe ata familjar qe me pershkruajte aty ,ta dini s ekam nevoj per krahun tuaj mos me leni jetim ,sa ma shum te jemi aq ma te bashkuar e te fort jemi vetem esht keq dhe tmerr ,u thuaj atyre q ete me shkruajn lirisht,dhe un i pershendes te gjith atje a e shihni sa mir ndjehem bashk dhe sa te fuqishem ndjehemi bashk edhe moralisht edhe kombtarisht.
  Punen kryesore dhe sukseset me te medha i kan pas armiqt ne te gjith historin
  ton ku na kan sjell ne ket pik te tmerrshme sot suksesin kryesor e kan pas duke na perqa ,dhe perqarjen e kan ba me njerz te pa mend nekok qe jan luhat leht nga rruga kombtare dhe nga etnija e vet. prandja njeruzit duhet t elexojn shum dhe t emendohen shum dhe thell te analizojn se nga vij t egjitha kto fatkeqsi per ne vetem nga perqarjet pra.
  bashkimi i fuqishem i rrexon per tok klanet dhe poshtersit kurthat te bashkuar shqiptart ndikojn ma shum te perqar vdesin shum shpejt si komb.
  sot ne europ nu mund te gjesh njeri ma qe kehten koken ne drejtim kombtar sepse u zhgenjyen dhe u thyen nga shpirti edhe pse kan dhan kontribut te mmadh shqiptarte zvicrres dhe te gjermanis ,qeverija i hudhi si nji cop leck pa vler ,i la ne vetmi dhe i thej duke i mohuar mergimtart me miliona dhe i kekron vetem kur te dalin jasht per ndonji interes por jo so pjes e kombit jo si bashkatdhetar q e te arrihet nji qellim shtetror apo unitet apo progres me ta
  keshtu kan vepruar pa i dhan asnji rendesi diaspores.
  kjo esht tragjike dhe duhet te ndrrohet ky qenddrim sa ma par.
  shqiptart duhet t e funksionojn ne pika te forta dhe ne lobe te fuqishme ne bashkim te madh politik kulturor e financiar ,keshtu mbrohemi dhe mbijetojm ne
  ne ket bot ku sulmohet qd o gja.
  pasnllavizmi dhegreko ortodoksizmi e tjer armiq po tentojn te na perqajn ne menyr qe te na shpartallojn e te mos ekzistojm si komb qellimkan tokat tona,te na shuajn por ne nuik duhet t ellejojm shuarjen .

  gabimi ma i madh u be ne diaspor q eu formuan partit,disapores nuk i dhuen partit por lobet e shendosha kombtare lidhjet shqiptare dhe asgje tejeter.

  Lidjjet shqiptare lobet munden pastaj te ken ndikime te fuqishme,asgje tjeter nuk na fuqizon ma teper se kto lihdje te forta.

  ju pershendet angert
  xhelal ferizi

 5. #185
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  vlersim

  Citim Postuar m par nga hajla
  Faleminderit dhe gjithe te mirat dhe per ju e njkohesisht dhe per gjithe Familjen e juaj
  Pershendetje te perzemerta dhe nga ne Familja e nderuar Rugovase dhe nga te tjer shqipetar qe gjenden nga gjitha viset e Kosoves dhe te Shiperise ku dhe atyre ua kam lezuar Poezit e tua dhe i kan par me sy shum te mir dhe me ni qmim shum te lart shpirtrore ku jen te shumtet ketu qe kaloim shum bukur nemes veti kemi ni atmosfer jashtzakonisht te bukur Shqiptaro/e e verteta eshte qe 7 vite nuk me ka ndodhur ndoi akses qoft dhe ma i vogli qe te kem me dikend apo nga dikush...kemi respekt ndaj te gjithve dhe ata ndaj ne familjes time pikerisht ...dua qe ti falinderoja shum shum ketu ne ket mesazh para teje dhe para gjithekujt...duke ju uruar gjitha te mirat nga Zoti Gj.nehu...Zoti i bekoft njerzit e mire kudo...AMIN
  Te gjitha qka po i them jan te verteta i nderuar Poeti i Lart angert.
  nuk dua te shtoi as ma shum e as ma pak vetem realitetin...kemi shum dhe nga Shqiperia dhe me ta kaloim shum mir qdo fest e kemi bashk me ta dhe jemi te kenaqur me njeri tjetrin...I Nderuar dhe i qmuar Lart Poet Z.Xhelal Ferizi me ni shpirt te kulluar poetik me perkushtim te lart duke i kenduar vepres dhe Historis se Kombit Shqipetar neper Vite dhe Shekuj...
  Kjo pen e juaj qe shkruan e gjithe keto vargje te rendisura si rruzet tingelloin shum lart ne qdo shpirt njerzor/e...kush i kupton eka per vete e kush si kupton prap e ka per vete...por besoi qe do vije ni dite qe shum kend ka pre ti prekur dhe ra ndermen se qfare domethanje kan dhe sa kan per tvlejtur mos sot neser koha ndryshon nuk i dihet brezi qe po vjen ka per ta kuptuar dhe stdijuar shum qka mbi idealin dhe kulturen shqipetare...keshtu mendoi une....Ekush eshte Shqipetar dhe kush ka gjak shqipetari gjithmon ka per tluftuar dhe mbrojtur vendin dhe ATEDHEUN nga gjithe e keqja...Ta Luftoim me armen dhe penen si gjithmon te paret tan kush me armen e kushe me fjalen pra me penen...
  une per mendimin tim e quaj dhe me te larte penen... se armen? se pena mbjelle PAQE e arma len GJAQE dhe urrejtje nder SHEKUJ dhe vite...
  per tu vrar dhe shkatrruar asgje nuk na qon ne perfitime dhe veqse ne shkatrrime dhe ne humbje si ne POPULL dhe si ne PASURI...Flm

  Gjithe te mirat per ju dhe Familjen e juaj inderuar Poeti angert...Miresi dhe PAQE.... per gjithe Shqiptarin ne pragun e ketyre Festave Fetare Kombetare...Gezuar per te gjithe Shqipetaret e gjitha trojeve etnike...Zoti e bekoft e gjithe Shqipetarin...AMIN

  Hajla Rugovase


  Te gjitha shkrimet e juaja hajla kan shum solidaritet dhe urtsi e njerzilek,te
  pergezoj pe rket kultur dhe tradit .
  familja ime ju pershendet ju dhe gezohet per ke t miqsi t e re,na bashkoft zoti ne kosven e lir .
  me falni pak per ket zhgenjim q eparaqita ne dis atekste ku jam zhgenjyer ne disa njerz por me gjithat vet jeta esht nji luft ,gjithmon duhet t eluftohet per drejtsi per fitore per mbijetes.

  jeta e njeriut esht luft ,nji dit t e mos ecet mbetesh pa buk nji dit t emos punohet jet puna shum mangut dhe mbetem nji pun mas dore.

  pra gjithmon kerkohet luft per drejtsi luft per ekzisten c un kamperjetuar padrejtsi te mdha por vet jeta ehst e padrejt ,dhe neket luft fiton ai q e nuk dorzohet te tjeret rrezohen un akoma nuk e kam ndermend te dorzohem.

  me penden time ne dor thrrash per shpetim kombtar dhe ringjallje ,unitet.

  qdo gja pa unitet kombtar ehst e kot,qenja kombtare mund t e vdes nese shqiptart nuk ndihmohen njeni me tjetrin.

  te pershendes hajla ty dhe familjen e gjith bashkatdhetart atje,dhe ju uroj festat e fundvitit me gjith te mirat u basjhkofshim ne atdheun ton t e lir ne shqipnin etnike .


  xhelal ferizi

 6. #186
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  pamvarsija

  Citim Postuar m par nga angert
  Te gjitha shkrimet e juaja hajla kan shum solidaritet dhe urtsi e njerzilek,te
  pergezoj pe rket kultur dhe tradit .
  familja ime ju pershendet ju dhe gezohet per ke t miqsi t e re,na bashkoft zoti ne kosven e lir .
  me falni pak per ket zhgenjim q eparaqita ne dis atekste ku jam zhgenjyer ne disa njerz por me gjithat vet jeta esht nji luft ,gjithmon duhet t eluftohet per drejtsi per fitore per mbijetes.

  jeta e njeriut esht luft ,nji dit t e mos ecet mbetesh pa buk nji dit t emos punohet jet puna shum mangut dhe mbetem nji pun mas dore.

  pra gjithmon kerkohet luft per drejtsi luft per ekzisten c un kamperjetuar padrejtsi te mdha por vet jeta ehst e padrejt ,dhe neket luft fiton ai q e nuk dorzohet te tjeret rrezohen un akoma nuk e kam ndermend te dorzohem.

  me penden time ne dor thrrash per shpetim kombtar dhe ringjallje ,unitet.

  qdo gja pa unitet kombtar ehst e kot,qenja kombtare mund t e vdes nese shqiptart nuk ndihmohen njeni me tjetrin.

  te pershendes hajla ty dhe familjen e gjith bashkatdhetart atje,dhe ju uroj festat e fundvitit me gjith te mirat u basjhkofshim ne atdheun ton t e lir ne shqipnin etnike .


  xhelal ferizi
  me vjen shum mir qe kaloni mir ne mes vete ,knaqsi qenka atje ku jeni,ne mesin ton nuk kemi kaluar mir ne mes vete sepse ne europ shkon ndryshe .ktu ka pas edhe atdhetzar por edhe njerz me shpirt te prisht ,me asi budalllejsh dhe idiotash gatie kam thy koken me ta ,sepse pengonin qeshtjen kombtare,dhe benin ngatrresa ne klub te dirigjuar nga dor e huaj dhe keshtu na jan shkatruar te gjitha klubet,prandaj jam aq shum i ndezur flak nga tradhtart e njerzit qe pa kurfar nevoje i benin probleme qeshtjes ton,se pari un ligjin ekisha ba per tradhtar ,me duket s ekan kaluar pa u ndeshkuar per veprimtarin eposhter te tyre ne dem te kombit .
  ne punonim me muaj e me vjet per qeshtjen kombtare dhe vinte nji tradhtar,e bente qorb punen ktu prandaj ma se tepermi un jam i ndezur flak nd atradhtart nga njerzit qe emeritojn verrtet denimin me burg ne kosov e jo te shkelin token e kosoves me kemb bile edhe paraqiten patriota por ishalla zoti sheh per qdo kend kush qka ka ba ne te mir e ne dem te atdheut.

  poeti angert

 7. #187
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  te gjith shqiptarve ne kanada ju uroj festat e fundvitit ,me shkruani qofhsi t elumtur me famiilejt tuaja,.
  sa me shum njerz qe eme shkruajn dhe me mbajn me vullbnet aq ma
  shum pertrihem ,per kombin tim dhe me kombin ti jam ilumtur ,ne mesin e bashkatdhetarve ju pershendes ne kanada te larget dhe ju deshiroj gjith te mirat me shkruani ,mos pritoni me shkruani dhe edhe nese keni vrejtje tte vargjet e mija shkruani lirisht se nuk jam perfekt njerzit edhe gabojn pra shkruani dhe un ju pergjegjem .
  #

  angert

 8. #188
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  MoS ndal vrapin O Lule e Kosoves Dardane...Poeti angert

  Citim Postuar m par nga angert
  te gjith shqiptarve ne kanada ju uroj festat e fundvitit ,me shkruani qofhsi t elumtur me famiilejt tuaja,.
  sa me shum njerz qe eme shkruajn dhe me mbajn me vullbnet aq ma
  shum pertrihem ,per kombin tim dhe me kombin ti jam ilumtur ,ne mesin e bashkatdhetarve ju pershendes ne kanada te larget dhe ju deshiroj gjith te mirat me shkruani ,mos pritoni me shkruani dhe edhe nese keni vrejtje tte vargjet e mija shkruani lirisht se nuk jam perfekt njerzit edhe gabojn pra shkruani dhe un ju pergjegjem .
  #

  angert

  Pershendetje angert nderimet tona per ty dhe Familjen e juaj me ballin Lart...Mitrovic's t'Kosoves
  ne radhe te par kerkoi falje per vonesen qe po te shkruaj ketu e pas gjitha ketyre fjalve te ngrohta shpirtrore,dhe aqe njerzoreqe i ke then per mua dhe familjen time te falemnderit shum.... je njesh zemer e shqipetarise ku keshtu duhet tjet shqiptari kete e kishim dikur te zakonshme,madje mos t'lejoim vetes qe t'biem ne ndoi shkall te pa lakmuar, o vellezer dhe motra shqipe/tar/
  njeriu eshte i lindur NJERI per tqen i qenies njerzore...mos tlejoim para armikurt e as para botes qe shqiptarit ti humb gjaku, e as gjuha e paster shqipfolse,madje tradita dhe kultura...e cila eshte me e pasuruara ne BOT me te gjitha....prandaj sikur po beja ni lutje ketu para Zotit Gj.nehu dhe para Njerzve qe kan gjakun e Shqipetarit....O vellezer dhe motra O Shqipe/tar mos tbiem preje e armikut,mos t'lakmoim dhenat e huaja,mos t'lakmoim,njerzve te huaj,mos t'martohi me te huajin/en...Po kush i ka Vashat me te Bukura ne Bote se Shqipetaria..... po kush i ka Djemt ne Bote me te Bukur se Shipetaria askund ne Bot nuk ka...Aman t'ktheim koken qe ti ruajm gjakun ton te paster Shqipetar....Ti ruajm dhe ti ngrisim Figurat tona SHEKULLORE qe dhe Historit e Botes i din...kur ni dite ka per t'folur dhe toka mbi Figurat tona te shquara mbi Trimat tan (zemer guri)mbi Burrerin dhe Fisenikrin Shqipetare....Ni fjal e tyre ka peshuar rend,bujaria dhe fisenikria e tyre ka mahnitur DIELLIN
  Shqipe O Shqipetar...kthenju dhe bashkonju me njeri tjetrin sa nuk eshte bere von,se?Fuqit e medha e kan fshire Boten....E ZOTI I MADH GJ.NEHU ishalla na ka ne Dor te vet ne...AMIN
  se,per qeshtu kan per t'luajtur me ne si macja me miun...mos harroni se bota, na shef fort mir kah po shkoim, dhe sa po vleim sa jemi te lidhur njeri me tjetrin,sa kemi aftesin ta Formoim Shtetin dhe se,qfar duhet bere konkretisht?!
  per Formimin e Ni Shteti.
  duhet shum maturi,duhet ditur shum per tmarrur per tditur se qka po i sjellim te ardhmes son dhe Vendit ton...e kete duhet bere secili,per dashur me Formuar Shtetin...mos tkqyrim se kush?por ketu duhet gjithkush per ni angazhim te fort dhe te duhur,prej plakut e deri ne ma t'riun...une per veten time ne vendin ku jetoja kam par mir dhe keqe,qka me ka bere pershtypje mua personalisht eshte se populli ishte vet Polici, ishte vet Gjykatesi, ishte vet Udheheqsi...per te miren e vendit dhe te SHTETIT ne diten e fundit ishin njejt...ata qe duan per t'miren e vete dhe te shtetit vet i kan keto dhe i veproin keto,e jo me perqamje,e jo me ironit,me t'thashme e t'thena....per ni Formim te ni Shteti te Pavarur si po e kerkom ne,duhet krejt ndryshe me vepruar dhe punuar e jo sikur jemi sot keshtu,Se parit duhet ni maturi e paluhatshme,ni bashkpunim i lidhur ngusht, per tu kyqur me Boten...Se,mos kujtoni se eshte e lehte per ta Formuar ni Shtet per here te par pra,qe menxi me prit qe ta shohim nihere dhe ne, kete drite... e cila ishte dashur te jet ni SHTET per mbare Shqipetarine....po ja qe fati nuk e deshi atehere as sot!
  po sikur t'kishin qen te lidhur ne mes veti shqipetart gjithmon do kishte qen ndryshe, po kur lem miun t'kaloi n'per mustaqe,keshtu dhe punet shkoin atehere dhe sot...e sa Per Formim te Ni shteti Sot ku pritet te Formoset dhen nga Fuqite Botrore...per ditur se ka ni rendesi te madhe...duhet pas parasyshe se sa i konvenon dhe Botes qe te Krijoi Kosoven si Shtet qoft dhe te Pavarur?
  ne radhe te pare,ajo ka parasyshe se duhen investime,me shumen e parave,qe ti japin me miliona,per ta sponzoruar Kosoven...ndaj ketu eshte problemi qe Botes i duhet koh per tu menduar mir, se me kend ka t'bej? mbi qeshtjen e Kosoves!
  si duket dhe kan luajtur ferkemet,se nuk eshte ai qe eshte dashur te jet SOT te cilin po e qajn dhe Guret e vendit,besa dhe BOTA VET.
  E sa per disa qyqare qe e humbin karakterin e shqiptarit ata nuk ia vlejn,se nuk din qka eshte burreria...moti thojshin Burrave t'mir ju peshon fjala vet.Flm,

  dhe mir u shkrofshim qe te gjithe per se mbari dhe per te miren ton dhe te vendit.

  Faleminderit per mirekuptim dhe respektin,qe sjellni para ketije shkrimi ju vlersoi Lart te gjithe ata/o qe din te vlersoin dhe respektoin...Flm

  E ne veqanti Vlersoi dhe qmoi lart po ketu te nderuarin dhe te respektuarin Poetin angert Z.xhelal Ferizin...gjithe te mirat per ty dhe Familjen tende Zoti te bekoft ty dhe Gjithe Shqipetarin...AMIN
  Zoti e qit ne drite mundin tend, dhe vuajtet tua qe i ke bere,burgjeve e podrumeve pa buk pa uje,(ne duart e armikut)vetem e vetem per ta qit ne drit Kosoven Dardane....te gjitha u shperblefshin me te mire nga Zoti mbi ty dhe familjen tende....AMIN

  padyshim se gjithe ai i drejti dhe i miri ka qen i vuajtur nga njerez te tille, qe se njohin as veten...po nga Zoti jo, se Zoti nuk ngutet, gjithmon kan then se punet e mira vin ngadale... e shpejta vie shpejt!

  gjithe te mirat per ty dhe familjen tuaj i nderuar angert

  Nga une dhe Familja ime...pershendetje nga Lart...

  Hajla Rugovase
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 9. #189
  dua ate qe me do Maska e ELDORADO
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  atje ku jam rrit qysh i vogel se u lodha tu bredh
  Postime
  818
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  hola espania hola a todos amici
  DHE NJE DITE TE GJITHE DO TAKOHEMI ATJE.....

 10. #190
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Me gjithat e nderuara Hajla un nuk mund te them pa te treguar dhe pa te than , e sheh se si e toleruan ket,dezinformatorin me kombinu genjeshtra ,diskredituese ndaj meje dhe shiheni mir sde me qka jam perball gjith jeten ,u be mir qe e pa,t me syt tuaj s e qka kemi vuajtur dhe sa veshtir ka qen te jesh atdhetar sidomos ne Mitrovic ,dhe pse ne mitrovic sepse aty armiku paska pas ne plan at cop me vite dhe esht pa harta e vjeter q e ka dal e zbuluar dhe ka qen ne shtypin ton se srebija heret e paska pas ne pplan me grabit Mitrovicen per shkak te pasurive nentoksore.
  Tash po me kujtohet mua kur me mernin ne pyetje dhe me thonin pse nuk po then qafen dikah me na ik prej syve me dal n prishtin a me shku dikah tjeter ose hup zhduku prej kosove ,dhe kur u ju thosha ku kam me shku pertej trollit tim ata edhe me thoni o ti djalo a hala nuk po din ti se ku jee ku po ben probleme ,ne ket regjion as mos u duk shko dikah larg s eke me perfundu keq ik prej zones s e MITROVICES SEPSE HASMIE PASKA MSY HERET AT COP E PASKA LAKMU PRANDAJ KA QEN SHUM VESHTIR prandaj un kam qen gjith jeten nga udbasht i ndjekur ne Mitrovic.
  N temen time ka dal nji far falcifikatori q e,shkruan fjalt e,mija i merr dhe pastaj i shton rreshtat te vet sipas menyres s e vet te spiunimit t e,poshter duke ba poshtersi makabre dhe mizerable rrena dhe intriga kunder meje ,.
  ka dal me flliq temen ime aty ku shkruaj un dhe mandej ka derguar ne forum,ktu si te perpunuar sipas menyres s e tij .
  shih s e qfar rrenash dhe genjeshtrash sherbejn kta rriqna dhe shih se me qfar bishash jemi perball dhe sa shum kemi vaujtur prej veglave te shitura qe e i,nxiste udb ja kunder nesh a esheh se qfar rriqnash na kan leshuar ne qaf dheme qfar fundrrinash kemi pas pun ne te mjeret te burgosur politik.
  nuk e kemi pas vetem burgun por edhe zullumin pa nderpre e pse,vetem pse e donim token ton t elir ,lirin e atdheut,por lirin ton nuk e do as greku as serbi as rusi dhe ka shum te tjer q enuk e duan ,dhekjo po shihet se sa shum kundershtar kemie sa veshtir esht me qen atdhetar e me u mbajt aq ma teper kur nuk ke krah dhe je vetem siq kam qen gjith jeten.
  qe nga viti 1975 me kan ndjekur dhe nuk ma kanlan fjalen e lir as ne shtyp as a skund vetem ktu ne internet po arrij me tregu dhe ja binduni ,me merrnin dhe me dergonin gjoja ne spital s eme dhimbte barku nga ushqimet e kqija ,e ken dej nxisnin veglat etyre disa te burgosur te thon xhelal ferizin e nxoren nga dera a burgut tevrar ,ka var veten ,ai vegla etyre shkonte dhe thoshte ,dezinformat , ne zagreb kur me qonin vet mjeku me ak then ,kujdes s ete mbysin per ket qellim t e kanpru ktu ,njiher erkan pregatit terenin, duke ju then kso rrenash te burgosurve dhe kjo nuk me ka ndodh vetem mua por shum poshtersira ju kan ba te burgosurve shqiptar dikuj ma shum e dikuj ma pak.
  me ka shpetu vetem fati dhe zoti i madh ,shkruanin letra te rrezikshme me permbajtje politike dhe propagand emi veshnin mua ,nxisnin edhe grafologt qe te thon s e jan shkrime te mijat s ekam dahst me an te letrave me nxit kryengritjen ne kosov dhe donin t eme denonin te em benin presione me thirnnin nezyr me thonin t epranoj s e sht shkrimi im edhe pse e kishte shkruar tjeter kush ,dhe me provokonin qelimi ,ishte shkatrrimi psiqik , ja u verrtetua ky
  udbashi q e doli ky vegla qe doli netemen time qe shkruan dheperbalt emrin tim,material ky shum i mir fakt i gjall me ka ndihmuar shu per opinion sepse ,opinioni nuk e din se qka ka vuajtr i burgosuri shqiptar.
  a u deshmua pra kesi veglash qorre si ky qe doli netemen time aty posht eberi falcifikime te qmendura per mua ,qellimi ishte perbaltja e,figures time
  keshtu kan ndodh dhe keshtu na kan ba presione ,shkruanin vet letra me permbajtje gjithfare politike vetem qe te na akuzonin ne,te na shkatrronin ,keshtu kan vepruar me te burgosur shqiptar ne ushtri me kujtohet nji rast ku i kishin akuzuar s e kan shkruar letra me permbajtje armiqsore, dahst me marr tankun dhearmatimin me dal , nepermes italis dhe ne hy ne shqiperi e me sulmu kosoven.
  akuzonin djemt tan jurista student e gjithfar lloj profilesh udba rrenacake,ish udba emjer,nji i burgosur i yn i kish pas than gjygjit e si ka mundesi te marrr tankun t ekaloj kufirin italian e mandej kurt ehyj ne shqiperi neper deti me tank
  tanksi nuk esht anije apo lunder q ete liundroj .
  gjygji shovenist kishte pas qesh gjygj ushtarak shoven qe burgoste driten dhe lulen erinis kosovare me nga psembdhjet vite burg e qfar torturash kishin perjetu, me i lexu aktakuzat e tyre rrenqethej njeriu ekur delnin nuk ua lenin aktakluzat kur liroheshin nga burgu u a merrnin ,le te dihet pra se me qfar propagande sherbeheshin armiqt s ekan pas vegl qorre siku rrenacaku q eme shpetoj pak s e perndryshe publiku ,nuk do te na kiish besuar qka kemi vuajtur por le t eshihet montimi i tij se qka ka shkruar kunder meje ,taktik e dudb s ashtu ata falcifikonin shkrime dhe dhumkujt i thonin nenshkruaje ose ti e din s e qka te gjen ,ja me qfar bishahs kemi kalu ne jet dhe zullum.le t edihet pra edhe pse te burgosurit emjer te gjith nuk mud te shkruajn se sikur t ekishin shkruar te gjith do te delnin libra intresante ,por ata kan dal nga burgu dhe vujan nga kujtime t ezeza e jetojn jeten ndoshta te qet por kan vuajtur shum.
  A eshihni s eme qfar rrenash mirreshin ja kshtu si ky ,qe evran vargjet emija patriotike dhe emri im emrin tim udba eka pas gjak te zi ,kudo qe e ka degjuar emrin tim ka sha me perbuzje ka shkruar karakteristika te kqija dhe kur u lirova nga burgu menjiiher mbas disa ditesh kishin planifikuar vujatjen tjeter mbas tet vitesh burg ata kishin palnifikur me lehtesi eliminimin tim fizik , .
  ne rekrutim ftes kui me vinte me shku ,vet ai qe ma ka derguar ftesen ,hashim shala ka qen ne mbrojten popullor ene mitrovic kryeshef me ka than karakteristikat tuaj a jan te tmerrshme je per t e zi ne listen e qytetit ishte viti
  1988 poashtu edhe raif osmani meduket nga fshati zhabar i mitrovices
  ku i kishin than kunates time profesoreshes me shku ne ushtri i ka ardh thirrja
  por ka nji karakteristik q e duhet nji traktor me bajt karakteristik shum e keqe shkruar nga udb ja e shtetit antishqiptar regjim gjakatar.
  un e kuptova dhe dola ne arrati vetem sa kisha dal nga burgu disa dit ishin
  dhe mu dasht prap maleve me bor me ndejt neper vende emale te kosves ku dridhesha jasht me zinte gjumi ne bor e neshi nejanar sepse ne rekrutim dhe ne ushtri donin menjiher t eme mbyllnin ne kazerm ,m eprittte likuidim poose burg ushtarak.
  por sot jam gjall dhe kam shpetuar me ndihmen e te madhit zot ,bota nuk mundet me i marr as me mend vujatjet e shqiptarve ,jo asnjiher edhe me u shkru romane e romane ato nuk spjegohen.
  tash ekuptoni ma mir s eme qfar intrigantash kemi pas te bejm me qfar falcifikatorsh dhe rrenacaksh ,qe ta montonin rrenen qe ishte tmerrr me lexu qka te shkruanin mua me kan shkruar s epo pregatis me an te letrave kryengritje ne kosov mbrenda nga burgu ,poshtersi q eorganizonte udb ja .
  gjithmon kam than kto jan pallavra tuajat dhe pluhur q engritet rreth meje
  pert e me shkatrruar si mund te ndikoj un ne gjana te tilla kur jam ktu ne burg ,as ne burg nuk na lenin as ne tok as ne qiell dhe u pa tash u vertetua shyqyr , s ekush janftyrat e tyre u pa me luften efundit ne kosov kur maskaronin dhunonin e thoshin i ka vra uqk ja gra e femi, ta bej sherrin dhe ta len kopilin ne der uqk ja e shkret duke u munduar te mbrojn atdheun ,po si maskaron uqk ja fmi kjo nuk ndodh te shqiptari te maskaroj foshnje ,po kush maskaronte vetem paramilitart serb dhe askush tjeter .
  kutooje mote rhajla dhe te gjith ju se qka kan qen vuajtjet shqiptare shekullore le ta dij guri edhe druri se kq kemi vujatur ,kur t eakuzojn per nje faj q eke ba esht lehtsim por kur te veshin me faje q e nuk ke ba esht tmerr psiqik ky ka qen maltretimi i
  madh q e kan ba mbi shqiptar gjat gjith shekujve te historis duke na fasjur me rrena e montime prandaj njeriu duhet t eket atdhe te lir ,perndryshe vuan keshtu siq kan vuajtur brezat tan ne shekuj.

  te fala hajla ket shkrim po e inqizoj menjiher se i rrenacaku i rrin gati menjiher dhe e dezinformon paska specialista udbash ktu kujdes shqiptar .
  emrin tim u mundua ta perlyej me qdo kusht pa asnji faj e pse pra se dihet kush esht dhe rriqen i kut esht s e per qejf nuk e ben por e eshtyn nji mask qe rrin pas tij si gjithmon q e rrini pas ordinerve qe ju thionin bjeruni ttherrini me thiak e me kq ate keni rrahni e ata pastaj ju jepnin dhuarat e shperblime, me ne fnd pas disa vitesh i vrisnin vet siq e vran arkanin kriminelin famkeq , e keshtu ehst kjo bot e tmerrit Hajla e nderuar prandaj e kam shkruar un ne ato vargjet e mija me titull me
  me ken shqiptar. besoj s etash e kupton ,dhe akoma jemi te ndjekur a e sheh agjenturat nuk kan perfunduar kur dikush te perbalt me kaq ngulm dje don emrin tend me eperbalt me qdo kusht en publik vetem pse un po shkruaj vargje per atdhe e poper t emiren e popullit tim ,qka ehst ai tjeter kujt i sherbemn perveq armikut dhe me ka ndihmuar me ke tpropagand s e tash esheh opinioni s e,nuk me ka besuar ndoshta dil dhe shih nen temen time qka ka shkruar poshterisra ,tash opinioni na i beson sado pak vuajtjet ku nganjiher ishim aq keq sa qe nuk merrej memend.
  shpeshher na thonin nacionalitetet e kombeve te ndryshme aty ne burg siur t e
  kishim pas ne kso presionesh ne do t eksihim var veten,por ja bota nuk don t ebesoj vaujtjete e shqiptarve pradaj shqiptar o fund vuajtjeve tona o vdekje o liri , s ,ka ma pushtime e mjerime per kombin ton mjaft kemi vuajtur,vet klintoni pat than mbas lufte kurr ma ,keso vuajtjesh per kombin shqiptar dhe e di pse ka then ashtu s e i jan duk tmerree vet ,dhe per shkak se e ka dit se nes endodh keshtu mund ta godas nji mekat i madh planetin nes e lejohet ky zullum ,
  vet toka nuk duron ,ndergjegje dhe civilizimi njerzor nuk mudi ta duroj ma.

  te pershendes Hajla ty dhe familjen tende lutem zotit qe vuajtjet tona te marrin fund q epopulli shqiptar brezat te gezojn lirin dhe demokracin,gjyshrit dhe ne vet vuajtem per ket pun,u bem kruban edhe ata u ben kurban te liris,
  nji pjes e dhan ehe jeten krejt disa dhan rinin eshendetin per ke t liri kaq te shtrejt.
  le te vedtdijsohen ose jo si te duan ose le te pereseriten vujatjet ,por nes e hyn edhe njiher greku apo serbi ,ka me ndodh tmerri ne trojet tona,dhunimi ka me qen shum ma i madh bile kan me dhunu edhe burra,kan me ba te zezat me te zeza q emund te mendohet,popullli yn ,le te mendoj vet,don apo nuk don t e bashjkohet dhe te mbrohet,kemi armiq te eger ajstzakonisht t e eger rreth nesh.
  Historiaj esht e pa meshir per ne ne vet po elm vetveten ne balt,agjent shqiptar te mbrendshem po veprojn shum dhe skush nuk po i denon ,ata kan gjet liri te madhe dhe jemi ne rrezik si popull prej tyre ,sikur t eishte ma i r rept ligji kunder tyre ata nuk do t eguxonin te livadhisnin ne dem te atdheut,ishallla vjen dikush ne pushtet q epastron tradhtart,se me tradhtar nuk mund te ecim para, shum kush po e ahn buken eatdheut e po e ben punen e armikut,per tardhtarin duhet nji ligj i rrept per shkak s ekombi jon ka vuajt shum nga ata.
  pikrisht ne lugften e kosves ,ne temrrin ma te madh u gjeten tradhtar ne anen e armikut ,nuk edi nuk kam fjal ,por shqiptart ose t eqlin syt ose do t e perfundojn
  trtardhtarit asnji tolerim ma asnji s e mbaruma nga at morra ,na ekan pru ngusht gjat gjith historis duke germmuar dheun evet ,ju hnegert shiprti pezhgve kush e han buken e shqipnis e ben punen e tradhtis.

  te falk shum moter hajla dhe ket shkrim inqizoje menjiher si fakt te shohim ai armiku qka po kombinon tash qfar rrenash s e moderatort nuk po e perjashtojn.
  angert

 11. #191
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Per ty dhe familjen tende Hajla uroj qdo te mir ne jet , e shoh s eje fisnike
  dhe e ndershme je atdhetare dhe me keni perktah ehe xxia me ka len perhstypje sum te mira me sjelljet e saj.
  paq fat e lumturi t i me fmeijtt e tu
  jam mesuar un m eksi pleshtash mos ben merak ti se atdhetar qe kan dhimbje per tahdetarin dhe bashkatdhetrain kush e,ndjen vehten shqiptar
  brengoset por mos u brengos s e jam mesuar me kso propagandash
  te fala shum dhe urime per vitin e ri ty familjes dhe bashkatdhetarv e atje ne kanada vetem te miira paqit dhe lumturi
  angert

 12. #192
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga angert
  Per ty dhe familjen tende Hajla uroj qdo te mir ne jet , e shoh s eje fisnike
  dhe e ndershme je atdhetare dhe me keni perktah ehe xxia me ka len perhstypje sum te mira me sjelljet e saj.
  paq fat e lumturi t i me fmeijtt e tu
  jam mesuar un m eksi pleshtash mos ben merak ti se atdhetar qe kan dhimbje per tahdetarin dhe bashkatdhetrain kush e,ndjen vehten shqiptar
  brengoset por mos u brengos s e jam mesuar me kso propagandash
  te fala shum dhe urime per vitin e ri ty familjes dhe bashkatdhetarv e atje ne kanada vetem te miira paqit dhe lumturi
  angert
  I nderuar angert Z.xhelal ferizi
  Te Faleminderit shum per fjalet dhe respektin qe keni per mua dhe familjen time Rugova... gjithashtu me respekt dhe vlersime dhe nga ana jon te gjitheanshem Gezuar ne prag te dyja Festave e Veqenarisht urime Kurban Bajramin Zoti ju bekoft me gjitha te mirat ty dhe Familjen e juaj ...AMIN
  ....Njiherit Gezuar dhe Vitin e Ri 2007 Fat dhe gjitha te mirat per ju...Flm

  GEZUAR

  Hajla Rugovase
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 13. #193
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga xixe xixellonja
  ...MIRDITAaaaaa....aaa....a...... shoqeris, po si ju kam xemlat e mia ju pershendes shuuum e shuuum ne veqanti shoket e nderuar KUSIN, THEKTHIN, ANGERT, ADOLFIN...dhe shoqen time motrushen HAJLEN dhe iregjen...

  ...ne keto dit nga Madridi i Ftofet per nga Natyra, por eshte i ftofet pa nderprer ne menyren tjeter, po e kupton shoku Angert qe dua te thm ...
  ...mir pra se pari ju uroj te gjithve keto festa qe po afrohen Krishtlindjet atyre qe i festojme dhe te gjithve Gezuar Vitin e Ri 2007, Fat dhe Suksese te shumta per te gjith...j udeshiroj te gjithve plotsime te deshirave dhe realizime sa me te shumta ne jeten e juaj...Perqafimeeeee....eee... Skedart e Bashkngjitur 84766Me nderime dhe respet per te gjith ju nga xixa, Pejane.


  Skedart e Bashkngjitur 84767....GEZUAR...Skedart e Bashkngjitur 84768
  GEZUAR YLLI SHUM VITE DHE PER TY NE RADHE TE PAR GEZUAR FESTEN E KURBAN BAJRAMIT GEZUAR DHE VITIN E RI 2007 FATI DHE LUMTURIA QOFSHIN ME TY PERGJITHMON...AMIN

  POR KOT SE SHUM KEQ PA TY MOTRUSHA IME XIXELLONJE...
  PO KU KE HUMBUR MOJ E BEKUAR SA SHUM PO NA MUNGOIN FJALET E TUA ARGJEND....TE PAKTEN UNE DHE I NDERUARI ANGERT JEMI KURIOZ QE TE DIM PSE NUK JE NE MESIN TON NA KE HIKUR PA AS NI GJURME LALA HAHAHAHA
  A PO QKA TE RE HONEY NA E THUAJ VEQ MOS TNIJN KETA TJERET..LOOOOL
  BERA PAK SHAKA MOTRA GJITHSESI T'NDJEFSHIM TE MIREN PER TY DHE FAMILJEN TENDE...AMIN

  GEZUAR PERGJITHMON...

  Hajla Rugovase
  Ndryshuar pr her t fundit nga hajla : 30-12-2006 m 23:33
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 14. #194
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-10-2005
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Gezuar gezuar festat shoqerija ime Hajla Xixellonja,Iregjja ,Homza,Brari,
  Zonjusha ,te gjith t e;mirat juuroj ,fat dhe lumturi ,paqe edhasuri e mirkupti, gezuar me shum fat ,te gjithv ju rioj mirsi mirqenje pasuri e shendet harmoni ME;familje dhe te gjith t e mirat e zotit.
  I juaj shok dhe mik i perhsrshEm besnik ;

  ME KENI PERKRAH JU LUMT PENDA DHE JU LUMSHIN KRIHT;ASHTU DUHET EM QEN QDO SHQIPTAR

 15. #195
  chacha Maska e diviner
  Antarsuar
  31-01-2007
  Vendndodhja
  Dibra F*** City ; Dibra e Madhe
  Mosha
  33
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  LAVDI VULLNETAREVE SHQIPTAR QE RANE NE sPANJE

 16. #196
  i/e regjistruar Maska e F. L. A.
  Antarsuar
  24-11-2007
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ma harxhoi ekranin ky poeti me ato shkrimet veta. Hajt, pershendetje te gjithe shqiptareve, jo vetem ketyre te Espaa, gezuar keto festat qe po vine tani dhe po ta rihapni si duhet kete post (jo me ato traplliqet qe shkruheshin ne fund) keni ketu dhe nje pjesmarres te ri.
  URIME TE GJITHEVE.

 17. #197
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Antarsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanj
  Postime
  949
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga xixe xixellonja Lexo Postimin
  ...Pershendetje dhe do te mire...dhe ki kujdes me Spanjollak ...jam ne Takort me ty, met vertet Italia eshte nji vend i bukur...

  ...a ka more kush ketu qe di Spaollisht qe me ka mar malli te flas, ka koh qe nuk kam folur....ha ha haaaaaa....a.a..... Me besoni se dje i ndigjova ne Madrid duke folur Shqip sigurisht ishin Bab dhe Djal, o sa me erdh mir, por me erdh Marre tju flas...o po qka po bajka marrja po te lejka me gishta ne goj...met vertet mbas andej me erdhe keq qe nuk hyra ne bised me ta qe sado pak te foli pak me ta Shqip, por Marrja ishte me e Fuqishme ...KESHTU QE TASH ME KA MBETUR VETEM TE PYS MOS DI NDONJEKUSH SPANJOLLISHT MBASI JAM NE INTERNET NUK PO ME VJEN MARRE HA HA HAAAA....A.... do te mir per te gjith, Pershendetje.
  hola xixe si quieres tanto hablar en castellano pues te doy mi numero y hablamos cuando tu quieras.saludos de catalunia
  Ndryshuar pr her t fundit nga skampin : 15-12-2007 m 11:14

 18. #198
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-09-2007
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  hasinto

  [como no moj shqipe po ku nuk gjen shqiptar se a munesh mem kallxu qe je i interesum une jam nga kosovo jetoj ne madrid.mi corro cimi_boy_1@hotmail.com

 19. #199
  Perjashtuar Maska e mitjuk
  Antarsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 25 postime
  xixe xixellonja

  Ku te kam moj xixe xixellonja
  pershendetjet emia

 20. #200
  Perjashtuar Maska e mitjuk
  Antarsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 25 postime
  xixe xixellonja

  Ku te kam moj xixe xixellonja jeme te pershendes nga bruxellesi po si te ka naqja ty se u ba nje vit qe skena kontaktuar tesh dot mundohem te kem kontakte me ty se me ka marr madhi per ty kalofsh mir ju pershendes edhe ju te tjerve ne veanti xixe xixellonja teme

Faqja 10 prej 18 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 2. Himar, msimi nis me himnin grek
  Nga karaburuni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 134
  Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
 3. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 4. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •