Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 33 prej 33
 1. #21
  i larguar
  Antarsuar
  16-11-2002
  Postime
  1,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Jeni mesuar ju te citoni nje paragraf dhe ti gjymtoni faktet si tu pershatet muzikes suaj.

  http://www1.umn.edu/humanrts/euro/z23prot4.html
  The Governments signatory hereto, being Members of the Council of Europe,

  Being resolved to take steps to ensure the collective enforcement of certain rights and freedoms other than those already included in Section I of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms signed at Rome on 4th November 1950 (hereinafter referred to as "the Convention") and in Articles 1 to 3 of the First Protocol to the Convention, signed at Paris on 20th March 1952,

  Have agreed as follows:

  Article 1

  No one shall be deprived of his liberty merely on the ground of inability to fulfil a contractual obligation.

  Article 2

  1. Everyone lawfully within the territory of a State shall, within that territory, have the right to liberty of movement and freedom to choose his residence.

  2. Everyone shall be free to leave any country, including his own.

  3. No restrictions shall be placed on the exercise of these rights other than such as are in accordance with law and are necessary in a democratic society in the interests of national security or public safety, for the maintenance of "ordre public", for the prevention of crime, for the protection of health or morals, or for the protection of the rights and freedoms of others.

  4. The rights set forth in paragraph 1 may also be subject, in particular areas, to restrictions imposed in accordance with law and justified by the public interests in a democratic society.

  Article 3

  1. No one shall be expelled, by means either of an individual or of a collective measure, from the territory of the State of which he is a national.

  2. No one shall be deprived of the right to enter the territory of the State of which he is a national.
  Article 4
  Collective expulsion of aliens is prohibited.

  Article 5

  1. Any High Contracting Party may, at the time of signature or ratification of this Protocol, or at any time thereafter, communicate to the Secretary-General of the Council of Europe a declaration stating the extent to which it undertakes that the provisions of this Protocol shall apply to such of the territories for the international relations of which it is responsible as are named therein.

  2. Any High Contracting Party which has communicated a declaration in virtue of the preceding paragraph may, from time to time, communicate a further declaration modifying the terms of any former declaration or terminating the application of the provisions of this Protocol in respect of any territory.

  3. A declaration made in accordance with this Article shall be deemed to have been made in accordance with paragraph 1 of Article 63 of the Convention.

  4. The territory of any State to which this Protocol applies by virtue of ratification or acceptance by that State, and each territory to which this Protocol is applied by virtue of a declaration by that State under this Article, shall be treated as separate territories for the purpose of the references in Articles 2 and 3 to the territory of a State.

  Article 6

  1. As between the High Contracting Parties the provisions of Articles 1 to 5 of this Protocol shall be regarded as additional Articles to the Convention, and all the provisions of the Convention shall apply accordingly.

  2. Nevertheless, the right of individual recourse recognised by a declaration made under Article 25 of the Convention, or the acceptance of the compulsory jurisdiction of the Court by a declaration made under Article 46 of the Convention, shall not be effective in relation to this Protocol unless the High Contracting Party concerned has made a statement recognizing such right, or accepting such jurisdiction, in respect of all or any of Articles 1 to 4 of the Protocol.

  Article 7

  1. This Protocol shall be open for signature by the Members of the Council of Europe who are the signatories of the Convention; it shall be ratified at the same time as or after the ratification of the Convention. It shall enter into force after the deposit of five instruments of ratification. As regards any signatory ratifying subsequently, the Protocol shall enter into force at the date of the deposit of its instrument of ratification.

  2. The instruments of ratification shall be deposited with the Secretary-General of the Council of Europe, who will notify all Members of the names of those who have ratified.
  IN WITNESS WHEREOF, the undersigned, being duly authorised thereto, have signed this Protocol.

  DONE at Strasbourg this 16th day of September 1963, in English and in French, both texts being equally authoritative, in a single copy which shall remain deposited in the archives of the Council of Europe. The Secretary-General shall transmit certified copies to each of the signatory States.

 2. #22
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime

  Lightbulb

  Article 30.
  Nothing in this Declaration may be interpreted as implying for any State, group or person any right to engage in any activity or to perform any act aimed at the destruction of any of the rights and freedoms set forth herein.

  Para se t'ia keputni kot, zoti Toro, lexojini deri ne fund te drejtat e njeriut, pastaj ejani dhe guxoni te beni interpretime personale.
  Te drejtat themelore te njeriut nuk kane interpretim, dhe PIKE! Karta kur firmoset prej nje shteti, nuk i le mundesi te beje interpretimet e mundeshme apo qe mund t'i leverdisin ketij apo atij shteti, kesaj apo asaj qeverie, kesaj apo asaj etnie. PIKE dhe E MADHE!
  Prandaj, lerini llafet e kota, se jane fukarallek. Interpretimet i bejne qeverite raciste dhe diskriminuese, dhe karten e te drejtave te njeriut e firmosin sa per sy e faqe, dhe e zbatojne kur u leverdis atyre. Ne rastin tone, i leverdis shqiptareve ta marrin si nje dhe te patjetersueshme kete deklarate. Kur te behemi ne si Zvicra apo Amerika, atehere le te bejme dhe ne interpretimet tona raciste. Deri ketu, firma e Frances, Gjermanise, Italise, Greqise apo Amerikes, penalizon vete keto shtete.
  Po ju, me mire kthehuni ne Shqiperine tuaj te dashur, hiqni dore nga e drejta qe keni fituar ne Amerike me ane te kesaj apo asaj mundesie ligjore, apo joligjore, dhe fillojeni pakez nga zeroja, duke u nisur nga atdheu juaj, pastaj ejani ne forum dhe filloni demogogjite tuaja. Kur ta shihni se jorgani nuk ju del te mbuloni kembet, atehere do te flasim me mire. Kur i keni shpatullat e ngrohta, normalisht qe do fryni tullumbace ketu.
  Gjithe te mirat...

 3. #23
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga banished
  Article 30.
  Nothing in this Declaration may be interpreted as implying for any State, group or person any right to engage in any activity or to perform any act aimed at the destruction of any of the rights and freedoms set forth herein.

  Para se t'ia keputni kot, zoti Toro, lexojini deri ne fund te drejtat e njeriut, pastaj ejani dhe guxoni te beni interpretime personale.
  Te drejtat themelore te njeriut nuk kane interpretim, dhe PIKE! Karta kur firmoset prej nje shteti, nuk i le mundesi te beje interpretimet e mundeshme apo qe mund t'i leverdisin ketij apo atij shteti, kesaj apo asaj qeverie, kesaj apo asaj etnie. PIKE dhe E MADHE!
  Prandaj, lerini llafet e kota, se jane fukarallek. Interpretimet i bejne qeverite raciste dhe diskriminuese, dhe karten e te drejtave te njeriut e firmosin sa per sy e faqe, dhe e zbatojne kur u leverdis atyre. Ne rastin tone, i leverdis shqiptareve ta marrin si nje dhe te patjetersueshme kete deklarate. Kur te behemi ne si Zvicra apo Amerika, atehere le te bejme dhe ne interpretimet tona raciste. Deri ketu, firma e Frances, Gjermanise, Italise, Greqise apo Amerikes, penalizon vete keto shtete.
  Po ju, me mire kthehuni ne Shqiperine tuaj te dashur, hiqni dore nga e drejta qe keni fituar ne Amerike me ane te kesaj apo asaj mundesie ligjore, apo joligjore, dhe fillojeni pakez nga zeroja, duke u nisur nga atdheu juaj, pastaj ejani ne forum dhe filloni demogogjite tuaja. Kur ta shihni se jorgani nuk ju del te mbuloni kembet, atehere do te flasim me mire. Kur i keni shpatullat e ngrohta, normalisht qe do fryni tullumbace ketu.
  Gjithe te mirat...
  Zoteri, nuk po te interpretoj te drejtat! Thjesht po te them qe nuk ekziston nje e drejte e tille qe ti te levizesh nga nje shtet ne tjetrin sa here te doje qejfi sepse ti e konsideron "te drejte"!
  Article 2

  1. Everyone lawfully within the territory of a State shall, within that territory, have the right to liberty of movement and freedom to choose his residence.

  Perkthim: Artikulli 2
  1. Cdokush qe eshte i ligjshem, brenda ne territorin e nje shteti, perbrenda tij ka te drejten e levizjes dhe te lirise te zgjedhi rezidencen e tij.

  Pra zoteri, mos me trego mua ligjet e emigrimit se i di para teje dhe i kam provuar ne kurriz para teje si ne Evrope, ashtu dhe ne Amerike! Sa per informacion, kam 14 vjet qe kam ikur nga Shqiperia, kam jetuar ne dy shtete te ndryshme dhe ne total kam qene emigrant i paligjshem, jo pak po 12,5 vjet!

  Sic thashe dhe me siper, levizja pa viza nga nje shtet ne tjetrin nuk rregullohet nga "te drejtat e njeriut" por nga marreveshje ndershteterore UNILATERALE! Psh amerikanet mund te shkojne pa vize ne Shqiperi e Greqi sepse shtetet respektive e kane hequr domosdoshmerine e vizave per qytetaret amerikane, kurse greket e shqiptaret duan viza per te shkuar ne Amerike!
  Turqia i lejon shqiptaret te hyjne pa viza ne territorin e saj. Sipas llogjikes tende, Turqia na i ploteson te drejtat e njeriut me mire se Evropa!
  "Who is John Galt?"

 4. #24
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime

  Lightbulb

  Toro!!! Fjalet e shumta jane fukarallek, jua thashe dhe njehere.
  Per mua, mund te vazhdoni sa te doni keshtu, po jeni jashte binareve, dhe madje edhe ne drejtim te kundert fare.
  Nejse, 14 vjet qendrimi larg Shqiperise paskan bere efektin e tyre; ose nuk kuptoni shqip, ose nuk kuptoni as anglisht!
  Ju po flisni per tjeter gje more djale, dhe ato citimet qe i beni vetes, nuk jane gjekundi me Deklaraten Universale te te Drejtave te Njeriut. Kujdes, vella, se po na citoni deklaraten e dashurise midis Italise, Gjermanise dhe Frances, e jo te drejtat themelore te njeriut.
  Te drejtat themelore te njeriut jane keto ketu:

  DEKLARATA E PERGJITHSHME MBI TE DREJTAT E NJERIUT
  HYRJE
  Mbasi njohja e dinjitetit t lindur t t drejtave t barabarta dhe t patjetrsueshme t t gjith antarve t familjes njerzore sht themeli i liris, drejtsis dhe paqes n bot;

  mbasi mosrespektimi dhe prbuzja e t drejtave t njeriut ka uar drejt akteve barbare, t cilat kan ofenduar ndrgjegjen e njerzimit, dhe mbasi krijimi i bots n t ciln njerzit do t gzojn lirin e fjals, t besimit dhe lirin nga frika e skamja sht proklamuar si dshira m e lart e do njeriu;

  mbasi sht e nevojshme q t drejtat e njeriut t mbrohen me dispozita juridike, kshtu q njeriu t mos jet i shtrnguar q n pikn e fundit t'i prvishet kryengritjes kundr tiranis dhe shtypjes;

  mbasi sht e nevojshme q t nxitet zhvillimi i marrdhnieve miqsore midis kombeve;

  mbasi popujt e Kombeve t Bashkuara vrtetuan prsri n Kart besimin e tyre n t drejtat themelore t njeriut, n dinjitetin dhe vlern e personit t njeriut dhe barazin midis burrave dhe grave dhe mbasi vendosn q t nxitin prparimin shoqror dhe t prmirsojn nivelin e jets n liri t plot;

  mbasi shtetet antare u detyruan q, n bashkpunim me Kombet e Bashkuara, t sigurojn respektimin e prgjithshm dhe zbatimin e t drejtave t njeriut dhe t lirive themelore;

  mbasi kuptimi i prbashkt i ktyre t drejtave dhe lirive sht m i rndsishm pr realizimin e plot t ktij detyrimi;

  ASAMBLEJA E PERGJITHSHME shpall Kt DEKLARATE TE PERGJITHSHME MBI TE DREJTAT E NJERIUT si ideal t prgjithshm t cilin duhet ta arrijn t gjith popujt dhe t gjitha kombet, n mnyr q do njeri dhe do organizm shoqror, duke pasur parasysh gjithmon kt Deklarat, t prpiqet q, me an t msimit dhe edukimit, t ndihmonte n respektimin e ktyre t drejtave dhe lirive dhe q, me an t masave progresive kombtare dhe ndrkombtare, t sigurohej njohja dhe zbatimi i tyre i prgjithshm dhe i vrtet, si midis popujve t vet shteteve antare , ashtu edhe midis popujve t atyre territoreve q jan nn administrimin e tyre.


  Neni 1.
  T gjith njerzit lindin t lir dhe t barabart n dinjitet dhe n t drejta. Ata kan arsye dhe ndrgjegje dhe duhet t sillen ndaj njri tjetrit me frym vllazrimi.

  Neni 2.
  Secili gzon t gjitha t drejtat dhe lirit e parashtruara n kt Deklarat pa kurrfar kufizimesh prsa i prket racs, ngjyrs, gjinis, gjuhs, besimit fetar, mendimit politik ose tjetr, origjins kombtare a shoqrore, pasuris, lindjes ose tjetr.

  Asnj dallim nuk do t bhet n baz t statusit politik, juridik ose ndrkombtar t shtetit ose vendit t cilit i prket do njeri, qoft kur shteti ose vendi sht i pavarur, qoft nn kujdestari, qoft jo vetqeveriss ose q gjindet n fardo kushtesh t tjera t kufizimit t sovranitetit.


  Neni 3.
  Gjithkush ka t drejt t jetoj, t jet i lir dhe t ket sigurimin vetjak.

  Neni 4.
  Asnjeri nuk duhet t mbahet si skllav ose ifi; skllavria dhe tregtia e skllevrve jan t ndaluara n t gjitha format.

  Neni 5.
  Asnjeri nuk duhet t'i nnshtrohet mundimit, veprimit ose dnimit t egr, jonjerzor ose poshtrues.

  Neni 6.
  Gjithkush ka t drejt q t'i njihet kudo personaliteti juridik.

  Neni 7.
  T gjith jan t barabart para ligjit dhe kan t drejt pa asnj diskriminim t mbrohen barabar nga ligji.T gjith kan t drejtn pr t'u mbrojtur barabar kundr do diskriminimi q cnon kt Deklarat, si dhe kundr do nxitje pr nj diskriminim t till.

  Neni 8.
  Gjithkush ka t drejt pr mjete juridike t frytshme para gjykatave kompetente kombtare pr veprimet me t cilat shkelen t drejtat themelore t garantuara nga kushtetuta ose ligjet.

  Neni 9.
  Asnjeri nuk duhet t'i nnshtrohet arbitrarisht arrestimit, ndalimit ose internimit.

  Neni 10.
  Gjithkush gzon njlloj t drejtn pr nj proces gjyqsor objektiv e publik para nj gjykate t pavarur e t paanshme, n prcaktimin e t drejtave dhe detyrimeve t veta dhe pr vendimin mbi fardo lloj akuze penale.

  Neni 11.
  Kushdo q sht i akuzuar pr nj vepr penale ka t drejt t konsiderohet i pafajshm deri sa t vrtetohet fajsia n baz t ligjit dhe n nj proces publik n t cilin ka pasur t gjitha garancit e duhura pr mbrojtjen e vet.
  Asnjeri nuk duhet t dnohet pr veprime ose mosveprime t cilat nuk prbjn nj vepr penale, sipas ligjeve kombtare dhe ndrkombtare, n kohn kur jan kryer. Gjithashtu nuk mund t vendoset nj dnim m i rnd nga ai q ka qen zbatuar n kohn kur sht kryer vepra penale.

  Neni 12.
  Asnjeri nuk duhet t'i nnshtrohet ndrhyrjes arbitrare n jetn, familjen, banesn ose korrespondencn vetjake, si dhe sulmeve kundr nderit dhe prestigjit personal. Gjithkush ka t drejtn t mbrohet nga ligji kundr ndrhyrjeve ose sulmeve t tilla.

  Neni 13.
  Gjithkush ka t drejtn e liris s qarkullimit dhe banimit brenda kufijve t do shteti.
  Gjithkush ka t drejt t largohet nga cilido vend qoft, prfshir ktu edhe t vetin, si dhe t kthehet n vendin e vet.

  Neni 14.
  Gjithkush ka t drejt t krkoj dhe gzoje n vende t tjera azil nga ndjekjet.
  Kt t drejt nuk mund ta gzoj askush n rast se ndiqet pr krime jopolitike ose pr vepra n kundrshtim me qllimet dhe parimet e Kombeve t Bashkuara.

  Neni 15.
  Gjithkush ka t drejtn e nj shtetsie.
  Asnjeri nuk duhet t privohet arbitrarisht nga shtetsia e tij si dhe as nga e drejta q t ndrroj shtetsin.

  Neni 16.
  Burrat dhe grat n mosh t pjekur kan t drejt t lidhin martes dhe formojn familje, pa kurrfar kufizimi pr sa i prket racs, shtetsis ose besimit. Ata kan t drejta t barabarta si n rastin e lidhjes s martess, gjat martess si dhe n rast shkurorzimi.
  Martesa duhet t lidhet vetm me plqimin plotsisht t lir t personave q do t martohen.
  Familja sht brthama e natyrshme dhe themelore e shoqris dhe ka t drejtn e mbrojtjes nga shoqria dhe shteti.

  Neni 17.
  Gjithkush ka t drejtn t ket pasuri, si vetm ashtu edhe n bashksi me t tjert.
  Asnjeri nuk duhet t privohet arbitrarisht nga pasuria e tij.

  Neni 18.
  Gjithkush ka t drejtn e liris s mendimit, ndrgjegjes dhe besimit; kjo e drejt prfshin lirin e ndryshimit t besimit ose bindjeve dhe lirin q njeriu, qoft vet ose n bashksi me t tjert, t shfaq publikisht ose privatisht, besimin ose bindjen e vet me an t dhnies s msimeve, kryerjes s kultit dhe ceremonive fetare.

  Neni 19.
  Gjithkush ka t drejtn e liris s mendimit dhe t shprehjes; kjo e drejt prfshin lirin e mendimit pa ndrhyrje, si dhe lirin e krkimit, marrjes dhe njoftimit t informacionit dhe ideve me fardo mjeti qoft, pa marr parasysh kufijt.

  Neni 20.
  Gjithkush ka t drejtn e liris s mbledhjes dhe bashkimit paqsor.
  Asnjeri nuk duhet t detyrohet t bj pjes n ndonj bashkim.

  Neni 21.
  Gjithkush ka t drejt t marr pjes n qeverisjen e vendit t vet, drejtprdrejt ose me an t prfaqsuesve t zgjedhur lirisht.
  Gjithkush ka njlloj t drejt t hyj n shrbimet publike n vendin e vet.
  Vullneti i popullit sht baza e pushtetit shtetror; ky vullnet duhet t shprehet n zgjedhje periodike dhe t lira t cilat duhet t jen t prgjithshme dhe votimi i barabart, si dhe me votim t fsheht ose sipas procedurs prkatse t votimit t lir.

  Neni 22.
  Si antar i shoqris, gjithkush ka t drejtn e sigurimit shoqror dhe realizimit t t drejtave ekonomike, sociale, kulturore t domosdoshme pr dinjitetin e vet dhe pr zhvillimin e lir t personalitetit, me ndihmn e shtetit dhe bashkpunimit ndrkombtar dhe n prputhje me organizimin dhe mundsit e do shteti.

  Neni 23.
  Gjithkush ka t drejtn pr pun, t zgjedh lirisht profesionin, t ket kushte t favorshme pune dhe t jet i mbrojtur nga papunsia.
  Gjithkush, pa kurrfar diskriminimi, ka t drejt q pr pun t njjt t marr rrog t njjt.
  Gjithkush q punon ka t drejtn pr nj shprblim t drejt dhe favorshm, n mnyr q t'i siguroj atij dhe familjes s tij nj jet q i prgjigjet dinjitetit njerzor dhe, n qoft se do t jet e nevojshme ky shprblim t plotsohet edhe me mjete t tjera t sigurimit shoqror.
  Gjithkush ka t drejt t formoj sindikat and t bj pjes n t pr mbrojtjen e interesave t veta.

  Neni 24. Gjithkush ka t drejt pr pushim dhe koh t lir, duke prfshir kufizimin e arsyeshm t orarit t puns dhe pushimin e paguar periodik.

  Neni 25.
  Gjithkush ka t drejt pr nj nivel jetese t mjaftueshm i cili t'i prgjigjet shndetit dhe jets s prshtatshme si t atij personalisht, ashtu edhe t familjes s tij, duke prfshir ushqimin, veshmbathjen, banesn, kujdesin mjeksor dhe shrbimet e nevojshme sociale, si edhe t drejtn pr t qen i siguruar n rast smundjeje, papunsie, vejanie, pleqrie dhe raste t tjera t humbjeve t mjeteve pr jetes pr shkak t rrethanave t pavarura nga vullneti i tij.
  Nnat dhe fmijt kan nevoj pr kujdes dhe ndihm t posame. T gjith fmijt, t lindur brenda ose jasht martese, gzojn t njjtat mbrojtje sociale.
  Neni 26.
  Gjithkush ka t drejtn e shkollimit. Arsimi duhet t jet falas, t paktn n shkollat fillore dhe t ulta. Arsimi fillor sht i detyrueshm. Arsimi teknik dhe profesional duhet t zgjerohet e arsimi i lart duhet t'u bhet i mundshm t gjithve n baz t aftsis.
  Arsimi duhet t drejtohet nga zhvillimi i plot i personalitetit t njeriut dhe nga forcimi i respektimit t t drejtave t njeriut dhe lirive themelore. Ai duhet t nxis kuptimin, tolerancn dhe miqsin midis t gjith popujve, grupeve t racave dhe besimeve, si dhe veprimtarin e Kombeve t Bashkuara pr ruajtjen e paqes.
  T drejtn pr t zgjedhur llojin e arsimit pr fmijt e tyre e kan n rradh t par prindrit.

  Neni 27.
  Gjithkush ka t drejt t marr pjes lirisht n jetn kulturore t bashksis, t gzoj artet dhe t prfitoj nga prparimi shkencor dhe dobit e tij.
  Gjithkush ka t drejt t mbroj interesat morale dhe materiale, q rrjedhin nga do krijimtari shkencore, letrare dhe artistike, autor i t cilave sht ai vet.

  Neni 28.
  Gjithkush ka t drejt pr nj rend shoqror dhe ndrkombtar n t cilin mund t realizohen plotsisht t drejtat dhe lirit e shpallura n kt Deklarat.

  Neni 29.
  Gjithkush ka detyrime vetm ndaj asaj bashksie n t ciln sht i mundur zhvillimi i lir dhe i plot i personalitetit t tij.
  N ushtrimin e t drejtave dhe lirive t veta, gjithkush do t'u nnshtrohet vetm atyre kufizimeve t cilat jan parashikuar me ligj, ekskluzivisht me qllim q t sigurohet njohja dhe respektimi i nevojshm i t drejtave dhe lirive t t tjerve e q t plotsohen krkesat e drejta t moralit, rendit publik dhe mirqenies s prgjithshme n shoqrin demokratike.
  (3)Kto t drejta dhe liri nuk mund t zbatohen n asnj rast kundr qllimeve dhe parimeve t Kombeve t Bashkuara.

  Neni 30.
  Asgj n kt Deklarat nuk mund t interpretohet si e drejt e nj shteti, grupi apo personi pr t kryer fardo veprimtarie ose pr t br nj akt drejtuar kundr do t drejte ose lirie t shpallur n kt Deklarat.

  Prandaj, para se te tregoni edukaten dhe modestine tuaj, me mire mesoni pakez shqip, ose informohuni se per cfare po flasim.
  Gjithe te mirat.

 5. #25
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  Banished, perpara se tena postosh DEKLARATEN E OKB per te drejtat e njeriut, meso ne rradhe te pare se cfare eshte e drejta e njeriut. Cili eshte perkufizimi i " te drejtes" se njeriut. Gjeje ne fjalor dhe pastaj ec e fol!

  Me duket se tema eshte "Te hiqen vizat per qytetaret ballkanas!

  Te thashe dhe me pare. Neni 13 ( qe perfshin levizjen e njerezve) nuk te jep te drejten te shkosh ne nje shtet tjeter sepse ty te teket ta quash te drejte njerezore! Te jep te drejten te largohesh nga vendi yt ( dhe te kthehesh ne te). Te ka penguar gje Shqiperia zotrote te largohesh apo te kthehesh? Nuk e besoj, perderisa shqiptaret jane te gjithe te pajisur me pashaporta ( disa kane nje, e disa kane nga 10). Pashaporte= dokument udhetimi per jashte shtetit!
  Te ka ndaluar gje qeveria shqiptare ty te ikesh nga Kukesi ( shembull) e te vendosesh ne Gjirokaster? 15 vjetet e fundit jo!
  C'nen pra te kesaj deklarate te paska shtypur BE evropian ty?
  "Who is John Galt?"

 6. #26
  Ne mbreterine e Tij.. Maska e inscrite
  Antarsuar
  09-02-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga StterollA


  3. No restrictions shall be placed on the exercise of these rights other than such as are in accordance with law and are necessary in a democratic society in the interests of national security or public safety, for the maintenance of "ordre public", for the prevention of crime, for the protection of health or morals, or for the protection of the rights and freedoms of others.
  Konventa Evropiane e Ruajtjes se te Drejtave dhe Lirive themelore te njeriut eshte nenshkruar nga qeverite anetare te Keshillit te Evropes se kohes (1950), duke pasur parasysh Deklaraten Universale te te drejtave te njeriut te shpallur nga asambleja e OKB-se ne 1948. Ajo eshte plotesuar nga nje sere protokollesh apo dokumentash te tjera me vone qe kane per qellim te sigurojne zbatimin ne praktike dhe ushtrimin e te drejtave universale te paraqitura ne Deklarate. Kjo konvente nuk eshte ne kundershtim me deklaraten, ajo eshte nje vazhdim apo plotesim i saj.

  Ne nenin me siper te Konventes gjenden kufizimet (klauzolat) qe caktojne kufijte e ushtrimit te te drejtave themelore prej individit. Nisur nga fakti se asnje e drejte apo liri nuk mund te jete absolute, vendosen disa kufij per ushtrimin e tyre qe percaktohen/lindin nga lirite dhe te drejtat e te tjereve. Dhe qe ne baze te nenit me siper duhen te jene te parashikuara nga ligji dhe te nevojshme ne nje shoqeri demokratike.
  Interesat qe mbrohen ne kete rast jane:
  siguria kombetare, siguria publike, ruajtja e rendit publik, parandalimi i krimit, mbrojtja e moralit publik dhe shendetit publik, mbrojtja e te drejtes dhe lirise se te tjereve.

  Per keto arsye nuk mendoj se kufizimi i levizjes se shtetasve nga nje shtet ne tjetrin perben cenim te te drejtes dhe lirise themelore te levizjes. Do te deshiroja shume qe ne shqiptaret te mund te leviznim lirisht ne Evrope apo me tej. Por e drejta dhe liria ime nuk duhet te cenojne te drejtat dhe lirite e te tjereve...
  Ndaj per sa kohe qe shteti ligjor shqiptar te vazhdoje te jete kaq i dobet dhe i korruptuar sa eshte, nuk e di se kur do ndodhe qe do jete e lire levizja e shtetasve shqiptare ne bote.
  Ndertojne shume poshte ata qe ndertojne nen yje...

 7. #27
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime

  Lightbulb

  Inscrite; miratimi i konventes evropiane perben ne thelb ate qe sanksionon neni i fundit i deklarates se pergjithshme te te drejtave te njeriut. PIKE! Duke bere ashtu, shtetet evropiane kane interpretuar kete karte sipas leverdise se tyre. Kjo gje nuk eshte aspak gabim, te kuptohemi drejt, por, eshte shkelje e asaj karte qe ata vete e kane ratifikuar. Prandaj, ajo qe djeg ketu eshte fakti qe karta e te drejtave themelore te njeriut po shkelet prej ketyre shteteve, dhe nuk pranohet. Gjeja qe me ben mua pershtypje eshte se as ju ne kete forum nuk keni aq largpamesi per te pare shkeljen.
  Sa per Toron, nuk kam asnje fjale tjeter pervecse qe te lexoje ato qe shkruhen ketu.
  Toro, lexojeni njehere ate listen e te drejtave themelore te njeriut qe u postova ketu, pastaj kthehuni dhe njehere e thoni cfare te doni.
  Nuk e kam shkruar une ate karte, dhe as kam qene une qe i kam detyruar vendet evropiane qe ta firmosin. Jam i sigurte qe po t'ua besh shtetasve te ketyre shteteve me te njejten monedhe, do te cohen e te cirren si k**v*t!
  Prandaj t'i leme demagogjite e pafundme, dhe sic e thashe edhe me perpara, une bertas kur me shkelet e drejta ime, kur shkelet e drejta jote, duhet te bertasesh ti.
  Prandaj, kur te behet Shqiperia si Zvicra, le t'i shtype te huajt dhe t'i beje subjekt te dhunes policoro-ushtarake sic ben Evropa apo ndonje shtet tjeter. Aty, e drejta ime nuk do te shkelej aspak, dhe une ne hipokrizine qe ju karakterizon ju te gjitheve, nuk do te cel goje fare.
  Gjithe te mirat, dhe hipokrizi e injorance te mbare...

 8. #28
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Banished, ngadale mor djale me ato "urime": "hipokrizi dhe injorance te mbare!"
  Cdo komb eshte shtet sovran me te drejtat e tij, dhe detyrimet ndaj nenshtetasve te tyre, para se te "shqetesohen" per te tjeret. Nuk po sjell me perkufizime, sepse t'i kane sjelle me siper, por ti, nga dituria e madhe, nuk denjon t'i pranosh.
  Ne US, prioritet ze gjithmone "the law of the land" (dmth kushteta) para ligjeve te tjera internacionale. Dhe ashtu eshte ne Europe, qe ne fund te fundit, akoma nuk ka aprovuar kushtetuten. Nga ana ligjore, ne arenen nderkombetare shtetet jane aktore te pavarur, dhe vazhdojne te luajne rol kryesor mbi organizatat "supranacionale." Implikimet e ketij "world order" i kupton vete.
  Nga ana praktike, sikur te mos kishte pengesa te tilla ne levizjen e popullesise "Jugu Global" do dyndej ne "Veriun Global" (terma keto qe i perkasin dallimit midis vendeve te zhvilluara dhe ato ne zhvillim.) Konsekuencat nuk do ishin dhe aq pozitive, pa shkuar ne detaje.
  Te sugjeroj ta ulesh pak tonalitetin dhe te mos ofendosh anetaret me terma te tilla si ajo e injorances, ne fund te fundit, te gjithe ata qe jane shprehur kunder mendimit tuaj kane reflektuar vetem mbi realitetin, ndersa idete tuaja do thosha jane "at best" pak naive.

 9. #29
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime

  Lightbulb

  Une nuk e di se ku e keni hallin Lioness... Ketu, rigoshet i biet edhe Greqise, qe ta merrni vesh mire, por nuk i kuptoj sugjerimet tuaja, ose te pakten ku e kane burimin. Nese nuk e kuptoni fjalen "injorance", atehere shume mire qe mund te me qortoni, perndryshe gjithe shkrimi juaj nuk merr kuptim fare.
  Mos ma permendni fare emrin nese nuk keni gje teknike per te thene apo kundershtuar ne shkrimin tim; mos hidhni fjale boshe dhe pa lidhje me ate qe them une.
  Para se te flisni per te drejten e shteteve, zonjushe e nderuar, lexoni me pare se cfare po shkruhet ketu. Te filloj e t'u pergjigjem te gjitheve personalisht tani, me duhet te perseris veten nga 100 here. Nuk e marr vesh se cfare po ju duket e papranueshme ose e pakuptimte ne ate qe po them; ndaj me lini te kuptoj se ose nuk merrni vesh shqip, ose pertoni te lexoni se cfare shkruajne te tjeret. Flasim me vone per te drejten nderkombetare, dhe ne kete kendveshtrim, pse nuk lejohet me skllaveria e te tjera ceshtje te kesaj natyre, qe katerciperisht nderhyjne ne politiken kombetare te shteteve te izoluara dhe te vecanta.(tek e tek) Nejse, fjalet e shumta mbeten gjithmone fukarallek, cilado qofte situata apo ambjenti ku thuhen.
  Gjithe te mirat...

 10. #30
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  Banished,
  Mos ngaterro te drejten e levizjes se lire te njerezve me te "drejten" e emigrimit! Te levizesh nga nje shtet ne tjetrin pa pengesa eshte e drejte njerezore! Te emigrosh ne cilindo shtet nuk eshte e drejte, por privilegj! Hape ate karten tende te dashur dhe na trego ne cilin nen parashikohet qe zotrote te jesh i lire te emigrosh kur te duash ti!
  Meqenese si shtet, qe nga 1991 deri me sot ne kemi provuar me jo pak por me pothuajse 1 milione njerez qe kane levizur dhe EMIGRUAR ne Evrope PALIGJSHMERISHT ( ke mbi 800 mije ne Itali qe kane ikur pothuajse te gjithe pa pasaporta, pa viza plus 600-700 mije ne Greqi qe kane kaluar kufirin paligjshmerisht), vendet evropiane jane te detyruara te vendosin vizat. Viza nuk te pengon te levizesh lirisht ne nje shtet, por thjesht te kerkon te provosh qe ti si aplikant nuk je i predispozuar per te emigruar ne ate vend!
  "Who is John Galt?"

 11. #31
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime

  Lightbulb

  Ehuuuuuuu, fjalet e shumta jane fukarallek more djale;
  Zoti ju ka dhene 5 shqisa dhe nje goje te shkrete, qe te informoheni ne menyre te shumfishte dhe nga cdo pikepamje para se te flisni nje here!!! Ju me duket se nuk i perdorni fare shqisat; sa here duhet ta postoj karten e te drejtave te njeriut ketu??? Hapini syte more djale, lexojeni mire(te pakten nenin 13) pastaj na tregoni barcaleta... Nese keni veshtiresi te kuptoni shqip, ma thoni, se ua perkthej ne cdo gjuhe qe mund ta keni me te thjeshte!
  Gjithe te mirat!

 12. #32
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga banished
  Ehuuuuuuu, fjalet e shumta jane fukarallek more djale;
  Zoti ju ka dhene 5 shqisa dhe nje goje te shkrete, qe te informoheni ne menyre te shumfishte dhe nga cdo pikepamje para se te flisni nje here!!! Ju me duket se nuk i perdorni fare shqisat; sa here duhet ta postoj karten e te drejtave te njeriut ketu??? Hapini syte more djale, lexojeni mire(te pakten nenin 13) pastaj na tregoni barcaleta... Nese keni veshtiresi te kuptoni shqip, ma thoni, se ua perkthej ne cdo gjuhe qe mund ta keni me te thjeshte!
  Gjithe te mirat!
  Banished, kujdes me ofendimet ndaj anetareve, se po e perseris edhe njehere, qe nuk eshte e jystifikuar.

  Meqe ke bere mundimin dhe ke sjelle te gjithe Deklaraten, pa na thuaj sa zbatohen nenet e tjera? Lere menjane Nenin 13, por duke filluar qe nga neni i pare e me rradhe, fatkeqesisht, qe nga krijimi i Deklarates, mund te sjellim nje enciklopedi me shembuj per te ilustruar faktin qe ato "ligje" per shume shtete jane thjesht fjale ne leter. Dhe sic e kam thene edhe njehere, cdo shtet rezervon te drejten e tij sublime dhe sovrane te krijoje ligje qe te mbroje kushtet e jeteses, dhe te drejtat e nenshtetaseve te tij. Gje qe behet e qarte ne Artikullin 3 te EU Convention.
  Keshtu qe para se t'u ofrosh te tjereve me aq bujari serviset tuaja per perkthime, perktheni njehere artikullin 3, thjesht per njohuri personale.

  PS: Ne nje nen-forum tjeter, "Sa ilire jemi" nuk keni lene gje pa thene per Europen, BE, qe jane 20,000 vjet mbrapa ejtetjetj. Nqs ai eshte kendveshtrimi juaj per BE, pse atehere insistoni qe duhet te keni te drejten te hyni e te dilni si t'u doje qejfi?! Personalisht, idete tuaja me duken pak ipokrite, kur nuk keni respekt per historine, institucionet, nocionet e BE, dhe ne te njejten kohe kerkoni qe BE t'u presi me krahe hapur!!!

 13. #33
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Liberalizimi vizave, ja kategorit q prfitojn nga marrveshja

  Nga Armand Maho

  Qeveria ka miratuar dje n parim Marrveshjen ndrmjet Republiks s Shqipris dhe Komunitetit Europian pr lehtsimin e regjimit t vizave. Marrveshja q pritet t hyj n fuqi n fundin e dhjetorit 2007, ose fillimin e janarit 2008, parashikon reduktim maksimal t vizave pr nj kategori personash, si jan studentt, biznesment, gazetart, familjar t qytetarve shqiptar me banim t ligjshm n vendet e BE-s apo funksionar dhe pjestart e delegacioneve zyrtare. Marrveshja parashikon mekanizma lehtsimi pr marrjen e vizave, por edhe pagesa m t ulta pr qytetart shqiptar, n do seli ambasade t vendeve t BE-s q ndodhet n Tiran. Marrveshja gjithashtu parashikon lshimin e vizave afatgjat me shum hyrje dalje, nj vjeare, dy vjeare deri n pes vjeare pr kategorit e przgjedhura, si dhe pr personat q kan respektuar ligjet e migracionit pr hyrjen, qndrimin dhe daljen nga vendeve antare; heqjen e takss prej pr disa kategori t tjera; dhe reduktimin e afateve t pritjes.

  Implementimi

  Por hyrja n fuqi e marrveshjes do t ndodh vetm kur ajo t ratifikohet nga t gjitha vendet antare t t BE-s. Sipas burimeve nga Ministria e Jashtme, marrveshja e liberalizimit t vizave pritet t firmoset nga vendet antare t BE-s n bllok brenda muajve t vjeshts s ktij viti sipas relacionit, me hyrjen n fuqi, marrveshja n fjal do t ket vler mbi dispozitat e marrveshjeve t tjera dy ose shum palshe n kt fush. Pr monitorimin e zbatimit t marrveshjes parashikohet krijimit i nj Komiteti t Prbashkt ekspertsh.

  Berisha

  Kryeministri Sali Berisha e ka konsideruar dje firmosjn e marrveshjes pr lehtsimin e regjimit t vizave si nj favor shum t madh q Komuniteti Europian i bn Shqipris. Sipas tij, nga kjo marrveshje prfitojn institucionet zyrtare, ata q lvizin pr qllime biznesi, t rinjt dhe shoqria civile. “Marrveshja sht negociuar dhe firmosur nga zoti Olldashi n Bruksel dhe pastaj sht ndjekur nga ministria e Brendshme dhe ministria e Jashtme. Kjo sht nj marrveshje q realisht i jep Shqipris nj liberalizim shum m t madh n raport me statusin n t cilin ajo ndodhet. Pra, ka patur nj gjenerozitet t madh n kategorit dhe dimensionet e lehtsimit. N radh t pare, lehtsime t mdha pson rinia shqiptare, q ajo t lviz m lirshm, pr t njohur hapsirn e Bashkimit Europian dhe vendeve antare. Prfitojn institucionet zyrtare, por dhe ato t shoqris civile. Prfitojn bizneset, si dhe ata q lvizin pr qllime biznesi. Prfitojn turistt, prfitojn familjart me bashkimin e tyre. Pra, prfitojn t gjith ata q lvizin, sepse reduktohen taksat, prgjysmohen taksat. Faktikisht, kjo prbn nj hap shum t madh drejt realizmit t lvizjes s lir t plot t vendit. Mendoj se masat q po merr qeveria me kontrollin e integruar t kufijve, modernizimin e pikave t kalimit, rritjen e shkalls s siguris, reformat, zhbllokimin e disa reformave shum t rndsishme, e bjn zbatimin e ksaj marrveshje plotsisht t mundshme dhe sjellin avancimin e saj progresiv,” tha Kryeministri.

  Kategorit pr t cilat reduktohet dokumentacionin pr marrjen e vizave

  Funksionar, pjestar t delegacioneve zyrtare; biznesment; gazetart; prfaqsuesit e komuniteteve fetare;

  pjestart e programeve shkencore, kulturore, artistike dhe universitare;

  nxnsit, studentt n udhtimet e organizuara pr qllime studimore;

  sportistt dhe shoqruesit e tyre; turistt; prfaqsuesit e shoqatave jo-fitimprurse dhe t OJQ-ve; prfaqsuesit e zejeve dhe profesioneve; prfaqsuesit e qyteteve t binjakzuara; familjart e afrt t qytetarve shqiptar me banim t ligjshm n nj nga vendet e BE; pjesmarrsit n funerale civile dhe ushtarake; t prndjekurit politik, q do t marrin pjes n veprimtarit e organizuara n kuadrin e statusit t tyre; shofert e transporteve ndrkombtare dhe trenistt e trenave ndrkombtar; rastet humanitare, psh t smurt dhe personat q i shoqrojn; si dhe prfaqsuesit e komuniteteve fetare.

  - Pr kt kategori personash hiqet dhe taksa e vizs prej 35 euro

  Prfitojn viza deri n 5 vjet

  - Antart e Kshillit t Ministrave

  - Antart e Gjykats Kushtetuese dhe Gjykats s lart

  - Funksionart, pjestar t prhershm t delegacioneve zyrtare shqiptare

  - Bashkshortt dhe fmijt e shtetasve me qndrim t ligjshm n vendet e BE

  Viza deri n nj, dy apo pes vjet

  - Personat n kategorit e przgjedhura nse do t justifikojn nevojn pr udhtime t shpeshta dhe nuk kan pasur probleme me respektimin e ligjit dhe kur kan qen t pajisur me viza nj apo dy vjeare

  Afatet e pritjes

  - Pr praktikat normale deri n 10 dit kalendarike

  - Pr praktikat q krkojn verifikim, deri n 30 dit kalendarike

  - Pr praktikat urgjente, deri n tre dit pune ose m pak

  Personeli n ambasada, rritje pagash deri n 75%

  Rrogat pr punonjsit e shrbimit diplomatik jasht vendit do t rriten nga 40 deri n 75 prqind, sipas rangut q kan n ambasadn ku shrbejn. Qeveria shqiptare ka miratuar dje n mbledhjen e radhs rritjen e pagave pr kt kategori t administrats, vendim i cili pritet t prmirsoj ndjeshm cilsin e shrbimit n ambasadat tona jasht vendit. Sipas nj njoftimi t Ministris s Jashtme, e cila sht dhe propozuesja e ksaj shtese pagash, thuhet se kjo rritje e ndjeshme pagash pr prfaqsuesit tan n ambasadat jasht vendit mban parasysh disa kritere si ai i vshtirsis s postit diplomatik, koston e jetess n vendin ku shrbejn etj.

  “Rndsi i sht kushtuar po kshtu shprblimit pr prfaqsimin, i cili shkon nga 40 prqind n rangjet e ulta diplomatike dhe deri n 75 prqind pr rangjet e larta diplomatike si ai i ambasadorit,” thuhet n njoftimin shpjegues t Ministris s Punve t Jashtme.

  Ndrkoh, prve pags mujore, personeli i shrbimit diplimatik do t prfitoj edhe kompensimin pr koston e jetess sipas vendit n t cilin ndodhet. Kshtu, nj punonjs i ambasads q shrben n ambasadat e vendeve t grupit t par, q jan ambasadat e vendeve t BE-s dhe SHBA, prfitojn 300 euro apo USD n muaj shprblim. Punonjsit e grupit t dyt, 230 euro n muaj e kshtu me radh.

  “Prcaktimi i pozicioneve administrativo-teknike, n prfaqsit diplomatike, me koh t plot apo t pjesshme, deri n miratimin e plot nga Kryeministri, t strukturave t prfaqsive diplomatike, bhet me urdhr t prbashkt t ministrit t Financave dhe ministrit t Punve t Jashtme. Paga mujore i nnshtrohet tatimit mbi t ardhurat personale, sipas legjislacionit n fuqi. N baz t saj do t paguhen edhe detyrimet pr sigurimet, shoqrore dhe shndetsore. Deri n fund t vitit 2007, numri i punonjsve t prfaqsive diplomatike sht, gjithsej, 376 veta, nga t cilt 178 veta personel diplomatik dhe 198 veta punonjs administrativo-teknik,” thuhet n vendimin e qeveris.

  Masa e kompensimit pr koston e jetess sht:

  - 300 euro/USD, pr vendet e grupit t par;

  - 260 euro/USD, pr vendet e grupit t dyt;

  - 230 euro/USD, pr vendet e grupit t tret;

  - 200 euro/USD, pr vendet e grupit t katrt;

  - 150 euro/USD, pr vendet e grupit t pest.


  Tema

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. 'mendim keni pr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 2. Emrat gjeografike arberore te krishtera te masakruar nga Turqia
  Nga Conquistador n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 29-07-2010, 21:18
 3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 4. Me Titizmin kunder Enverizmit
  Nga Albanino n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-09-2002, 19:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •