Close
Faqja 4 prej 28 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 560
  1. #61
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Lioness... Keni bere goxha analize. Ju pergezoj sinqerisht.

    Por, duhet te mesoni te dilni jashte kornizave te mendimit te shumices.
    Nese vertet jeni kaq mire i/e informuar per te tilla ēeshtje, ēfare ju pengon te zhvilloni mendimin personal?

    Po ju them kete gje, sepse me te vertete keni dhene nje pergjigje te hollesishme; por kjo eshte ajo qe disa historiane, analiste dhe shkencetare-hulumtues duan qe te besojme.

    E thene me fjale te tjera; derisa Newton perpiloi ligjin e rendeses, bota asqe ia kishte idene qe nje gje e tille mund te egzistonte; njesoj dhe me Giordano Brunon, Galilein, Kopernikun... etj. Te tille njerez u persekutuan sepse dolen jashte rrymes se mendimit te shumices, dhe shkenca qe njohim sot eshte ajo qe trasheguam prej ketij grushti njerezish.
    Ketu siper e kisha fjalen per nje shkence te sakte, siē eshte fizika, matematika, ose astronomia, e jo per historine, qe me teper eshte ballafaqim mendimesh, kendveshtrimesh dhe bindjesh personale sesa faktesh te afrueshme per gjithkend. - E cila me teper se te gjitha shkencat e tjera bie pre e interpretimeve personale te individeve te veēante, ose grupesh individesh, shpesh here te mbledhur ne klane.
    Siē ju thashe dhe ne nje shkrim tjeter, diku me lart; une jam ne dijeni te nje kendveshtrimi te tille te historise. Por, nuk e pata aspak fjalen tek Katharevoussa ose tek dhimothikki, ky eshte nje zhvillim teper i vone, ka te beje me informatizimin e masave te gjera, me prezantimin e medias ne shkalle te gjere. Gje qe nuk vihet re ne Shqiperi, pavaresisht se adoptimi i nje gjuhe te njesuar per gjithe shqiptaret dhe qe do te perdorej ne shkresat zyrtare te shetit shqiptar u pa si nje domosdoshmeri. Nuk egziston ne Shqiperi nje dialekt "arkaik" dhe nje "modern"; gje qe siē e permendet edhe ju nuk vlen per Greqine e fundshekullit XX.

    Une fjalen e pata per vendosjen me vote parlamentare te gjuhes zyrtare te Greqise.
    Konkurrentet ishin dy: Shqipja dhe Greqishtja, e jo greqishtja me greqishten.
    Por, siē e thashe dhe ne nje paragraf me lart, te kerkosh te tilla ēaste te historise greke, nuk eshte aspak e lehte, dhe shpesh here do te thote te notosh kunder rryme.
    Prandaj, mos prisni qe nje nga shtetet me raciste dhe diskriminuese te botes -Greqia- te beje te njohura te tilla aspekte te historise se saj; sidomos kur te tilla momente kane te bejne me shqiptaret, nje nga gjerat te cilat greket urrejne me shume ne bote.
    (nuk po them qe te gjithe greket jane te ligj, te kuptohemi drejt).
    Te tilla fakte kerkohen skutave, neper arshivat e varrosura te kohes por qe here pas here e nxjerrin koken. Nese do te ishin te disponueshme per masat e gjera, ē'kuptim do te kishte nacionalizmi grek atehere? ē'kuptim do te kishte gjenocidi qe greket i kane bere popullit etnik shqiptar ne Greqine e sotme? Dmth qe kjo eshte nje vije unike ne te cilen ecen nacionalizmi grek. Dhe eshte krejtesisht e pazakonte qe nje komb te permende(te pakten me deshire per te verteten) ne analet e historise se vet faktet e turpshme qe te paret e tyre mund te kene kryer, ose humbjet e turpshme qe mund te kene pesuar gjate historise se tyre. Prandaj mos prisni qe greku te beje te njohura te tilla fakte.
    Politika greke sot mund te cilesohet si krejtesisht gjarperore, e helmuar.
    Merr psh rastin e FYROM. Greqia s'la gur pa luajtur, ne ēdo seli diplomatike e qeveritare te botes per te poshteruar Maqedonine, per te mos lejuar qe ky shtet te njihej me emrin qe desheronte. Per shkak se Greqia na paska nje krahine qe e quajtkan "maqedoni"!!!!
    -Njesoj sikur te ēohemi ne shqiptaret e te mos pranojme emrin e Bullgarise sepse "bullgari" na qenka dhe nje vegel muzikore me tela! Ose t'i themi Italise qe t'i ndryshoje emrin Toskanes sepse paska nje zone ne Shqiperi qe quhet Toskeri/Toskeni!

    E kam fjalen, qe nga nje Greqi me te tille mentalitet mund te presesh gjithshka. Fshehja e informacionit dhe se vertetes nuk eshte veēse nje detaj mikroskopik.
    Po te fillojme e te ballafaqojme faktet historike ketu, edhe ne lidhje me Aleksandrin e madh, perseri do t'i referoheshim historianeve te ashtuquajtur "greke". Problemi eshte se greket marrin parasysh vetem gjerat qe u interesojne atyre dhe ēeshtjes se tyre nacionaliste te semure. Por e mira eshte se te tilla doreshkrime nuk jane ruajtue dhe aq mire nga greket(ne fakt te gjitha i kane ruajtur te huajt), dhe greket e kane humbur mundesine per t'i cunguar te gjitha.
    Nje gje tjeter, por mos me keqkuptoni:

    Desha vetem te thosha, se nje nga arsyet e periudhes "diglosia" ne Greqi e ka origjinen tek pushtimi Turk (cursed the day the mongolians came to Asia Minor

    Thirrje te tilla i bejne vetem greket. Me vjen keq, po eshte keshtu. Dhe une nga kjo thirrje jam nisur qe te kam shkruar ashtu ne nje postim te meparshem. Kjo nuk te nderon, dhe do te ishte njesoj sikur te therrisja une ketu "cursed the day the barbarians hordes(greeks)came in our land"... ē'rendesi ka nese behet fjale per 100 vjet, 1000 vjet, apo 3000 vjet? Shqiperia nga Greqia nuk ka pare kurre nje dite te mire, (edhe sot vuan prej grekut, madje eshte i vetmi shtet(greqia) i botes qe me dashje dhe vetedije te plote po gerryen Shqiperine!!!)me gjithe vullnetin e mire dhe ēiltersine qe kemi pasur ne shqiptaret. E pra, boll e dhimbshme eshte historia shqiptare, por thirrje te tilla nuk i kemi bere kurre, por, per greket tashme ato jane moto dhe parrulla.
    Verejtje tjeter:
    Nuk eshte faji i turqve dhe mongoleve qe greket jane kaq te ligj, raciste dhe urrejtes te betuar te shqiptareve!!! Pushtimi turk i ballkanit nuk justifikon kurre Greqine per ligesine e vet. Turqia nuk mund te merret si alibi!

    Siēe e thashe dhe ne shkrimin tim te pare ne kete teme; nuk eshte theksi tek nje Aleksander, por eshte tek popujt tashme, tek aspiratat e tyre per liri.
    Aleksandri eshte vetem nje person, nje i vetem, krejtesisht i parendesishem po te krahasohet ate qe synojne greket dhe per qendrimin qe po mbajne. Megjithate, une mund te kundershtoj ēdo lloj teze qe Aleksandri ishte grek, madje e them perseri ketu, qe Aleksandri(nese po flasim per te njejtin person) nuk kishte asnje lidhje(origjine) me Greqine e kohes se vet, e pafundesisht me pak me Greqine qe njohim ne sot.
    Aleksandri eshte grek sa ē'jane boshnjake Muji me Halilin, duke u nisur nga fakti qe trojet e tyre sot banohen nga boshnjaket. E sigurisht qe dhe boshnjaket kane nje epos te ngjashem... por eshte veēse nje kopje e shemtuar, e sllavizuar e nje versioni "paksa" me te vjeter...

    Lioness, do te kisha deshiren qe te mos merrni asgje personalisht ketu. Ne po flasim, po diskutojme dhe jemi aq te pjekur sa te mos rreshqasim ne gjykime te dobeta. Nuk ishte qellimi im qe t'ju ndrydhja mendimin e lire; prandaj, ju lutem qe te lexoni deri ne fund ato qe shkruaj, sepse keni kapercyer nje pjese, leximi i se ciles do t'ju shkurtonte disi pune.
    Te pakten nuk do te me kishit cituar ashtu dhe me pas te me komentonit ne ate menyre...

    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  2. #62
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Banished, thjesht per te qene jashte kornizes se mendimit te pergjitheshem, ashtu sic thua ti, une nuk do bej shpikje. Me sa di une, i vetmi konflikt qe ka qene ishte ai qe pershktrova me siper. Tani per me te hershem se ai konflikt, ka mundesi te me japesh fakte dhe data, apo ti teorizon vetem per te qene jashte kornizes. Se nuk pashe asnje fakt apo date te permendshem.
    Ti thua qe ai konflikt eshte me i hershem..... kur? Dhe kur flet per zgjidhje midis shqipes dhe greqishtes, per cfare shqipe e ke fjalen, gjuhe e cila nuk u kodifikuar perfundimisht deri ne 1909. Ne akoma po ziheshim cfare alfabeti do perdornin, arab, grek, apo latin!!!

    Nejse, me ne fund, per mua po e perseris edhe njehere, mallkuar qofte dita kur Mongolet erdhen ne Azine e Vogel dhe u bene perandori. Dhe nuk arrij ta kuptoj se si nje shqiptar mund te flas me kaq pathos per nje komb (as komb nuk ishte) qe na pushtoi per 500 vjet. Per mua, ato qe na kane bere grekerit as qe mund te krahasohen me erresiren 5 shekullore te Turqeve. Nqs nuk ke arritur apo nuk do te kuptosh pasojat e ketij sundimi, dhe per me teper rrjedhojat e tij ne lidhje me vendet e tjera ne Ballkan, atehere une e ti kot qe te flasim, se jetojme ne dy planete te ndryshme.

  3. #63
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Po shoh perseri qe juve nuk me keni kuptuar fare!!!!

    Po e them perseri, ashtu shprehen vetem greket! Ata jane urryes.
    Nuk ka rendesi kush na ka bere me keq prej te dyve. Kjo aspak nuk do te thote qe une do dua grekun me shume per shkak se sipas jush(teje) mund te na kete bere me pak keq se turqit!
    Vetem greket mbjellin te tilla ndjenja.
    Vetem greket dhe serbet kane arritur te kryqezojne njerez ne shekullin e njezete!
    Vetem greket dhe serbet kane arritur te vrasin gati nje miljon shqiptare vetem ne shekullin e njezete, ne sy te botes "moderne"!
    Nuk me intereson fare as turku as greku. -Zoti i bekofte qe te dy! Te flasesh me te tille urrejtje, dmth qe je frymezuar diku. Une te tilla shprehje, egzaktesisht siē e keni shprehur juve ketu, i kam degjuar vetem nga greket; nga te njejtet persona qe kur flasin per shqiptaret na identifikojne me perdhunues, me njerez barbare, me kriminele, me perbindesha, me gogole. Te njejtin mallkim greket hedhin mbi shqiptaret! Jane greket ata qe kane vrare qindra mijra hebrenj ne luften e dyte boterore, e jo turqit. Jane greket ata qe debuan nga trojet e tyre etnike mbi 500 000 shqiptare! E une perseri jam i gatshem t'u shtrij doren e paqes! Jane greket ata qe akoma kane ligj lufte me Shqiperine, 70 vjet pas konfliktit qe paten me Italine.

    E une perseri nuk i urrej. Dhe me gjithe keto gjera qe ju permenda, perseri nuk them se dashuroj turqit. Por fjale urrejtje nga goja ime dyshoj se keni per te degjuar.
    Nuk e kuptoj se si po ju duket se po flas me "patos" per njeren apo tjetren pale!
    Turqit kane vetem 600 vjet qe kane ardhur, por greket i kemi mbi qafe tashme prej 3200 vjetesh. Kurre nuk u pame nje dite te mire. Kurre "greket", ose ata qe juve mund te quani greke nuk jane treguar njerezore kundrejt shqiptareve!
    Greket duhet t'ia dine per nder turkut per gjithe ato territore qe kane grabitur(falur prej turkut) nga Shqiperia! -Te cilat nuk vonuan aspak per t'u bere pastrim etnik, masakra, gjenocid, barbarizem, katastrofe....
    Nuk mbahet mend ndonje pasazh apo moment ne gjithe historine shqiptare qe greket te permenden per bese, burreri, miqesi apo njerezi! A eshte faji i shqiptareve? "mbase"????? -Boll te shohim se ku jemi sot, cilat jane marredheniet midis dy popujve, ta leme ate midis dy qeverive!

    A doni qe te them "Zoti na e marrte hakun"? - Apo, u ngjallte Ali Pashai? Cila del me e leverdisshme?

    Dhe po me thoni qe nuk jeni grek/e? Pse, greket mos kane brire? Njerez si ne jane,,, pra, nuk eshte e veshtire te behesh grek/e, boll te deklarosh(te mallkosh) ato qe thate juve me lart, dhe t'i shtoni pak erezat e urrejtjes kunder shqiptareve dhe eshte gati gjella. "nje monom i thjeshte"...

    Juve quani komb greket? E vetmja gje qe i bashkon eshte urrejtja ndaj te tjereve, sidomos ndaj shqiptareve!
    Mua te tilla gjera me trishtojne, por juve i kaperdini thjesht me nje mallkim grek kunder nje populli tjeter!
    Po me vjen shume keq te degjoj te tilla gjera. Mund te m'i shkruanit me PV, por ketu nuk ishte vendi i duhur.

    Se fundmi, une nuk ju kam permendur as data e as referenca, sepse shume postime te mesiperme i keni anashkaluar(me sakte, nuk i jeni pergjigjur asnje pike te atyre qe kam shkruar une, asnjeres!). Nese juve nuk jeni ne gjendje t'i pergjigjeni pyetjeve te mia feminore, atehere as une nuk do te kerkoj t'ju mbush mendjen.

    E perseris, nuk kerkoj te bej prozelite ketu!
    Shqiperia ka nxjerre gjithmone bijte e vet qe i kane dale zot, e kurre nuk ka pasur nevoje per prozelite! -SEPSE... ZOTI VETE E THA ME GOJE QE SHQIPERIA DO TE RROJE!
    I kemi dhene bijte me te mire edhe per ate qe ju sot e quani Greqi
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  4. #64
    .... ...
    Anėtarėsuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Nuk ke bere proze? hahahahah......... po ti ke shkruar carcafe te tere mor djale, dhe per cfare?
    Secili ka te drejte te mendoje dhe te ndiej cfare te doje. Pastaj me ato llafollogjira qe ben ti.... pffffffff......... "Turqit kane qene ne Ballkan vetem per 600 vjet..... (dhe ma thua sikur kishin ardhur per pushime) dhe Greket i kemi pasur ne qafe per 3200 vjet...... hahahaha. Ne i mbajtem ne kurriz? banished........ lolol..... Me turp per ne qe jemi me te vjeter ne Ballkan, dhe nuk kemi lene shume gjurme, dhe tani nuk na mbetet vecse te zihemi per kockat e njerit, qe sic tha dhe Hektori persiper, "harxhojme bojen kot....." lol. I dashur banished, per mua qe te urresh perandorine Otomone nuk do te thote qe je grek, por do te thote qe je shqiptar, nip/mbese e Gjergj Kastriotit, e vetmja figure historike shqiptare qe njihet nga gjithe perendimi per arsyen e rezistences kunder Turqise. Te mos kuptosh pasojat e atij pushtimi, dmth nuk je shqiptar, je Turk!!!!! Si te pelqen kur te vene ne pikepyetje kombesine?

    Hektor, kishe gje me laberine dhe labet?!!! ............ LOL

  5. #65
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Eeehh moj shpirt!

    T'ju shkruaj perseri qe s'me keni kuptuar me duket sikur po perseritem shume!

    Detyrimisht qe shkruani kuturł dhe pa lidhje.
    Kur te kuptoni juve qe "proza" dhe "prozelitet" jane gjera krejt te ndryshme do te kene kaluar vite te tera!
    Vetem juve flisni me turp per historine tuaj.
    Te duash greket per hir te urrejtjes ndaj turqve me duket krejtesisht anormale!
    Te harrrosh te tilla aspakte te historise se kombit tuaj(nese jeni shqiptare) eshte mendjengushtesģ e madhe!

    Te krahasosh nje armik me nje tjeter; kush eshte me i mire dhe kush me i keq do te thote te jesh driteshkurter! -Te vije valle nje ze i tille nga laberia? -Sa turp!
    Ta kishit shprehur te pakten me fjalet tuaja do te ishte ndryshe...

    Sa larg jeni nga kombesia ime!!!!

    Lexoni ketu zemra:
    http://www.aacl.com/Greece_Stand_on_...Minorities.htm
    http://www.aacl.com/Chameria-Pettifer-1.htm
    http://www.aacl.com/Albanian_%20issues_chameria.htm
    http://www.aacl.com/Greek_falsedemocracy.html
    http://www.aacl.com/cam1.html

    Mbase me lejoni dhe mua te mendoj ndryshe nga ju!
    Ose lexoni ē'fare vijon:
    .................................................. ..........
    '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''
    Faik Konica: Iu rrėfej grekėrit
    Prej disa kohesh ndermjet Italise e Greqise po zhvillohet per Shqiperine nje perleshje paraprake me fjale, qe mund te jete pragu i nje konflikti te armatosur. Italia ngre ēeshtjen se Greqia mbante nje pjese te madhe territori qe i perket Shqiperise, ndersa Greqia e mohon me ze te larte kete pretendim. Shume amerikaneve u eshte dukur e ēuditeshme qe, ndersa zeri i italianeve dhe grekėrve degjohej, nuk ndihej zeri i pavarur i Shqiperise. Porse a nuk ka thene njehere nje autor anglez se nje nga karakteristikate shqiptareve eshte se ata jane te "paartikuluar"?
    Kerkesave te perseritura une iu jam pergjigjur se nuk kisha gje per te thene, ndersa atyre miqve amerikane, te cileve ndjenjat e tyre dashamirese u japin te drejten te me pyesin perse ashtu, u jam pergjigjur se me kishte ardhur gjithēka ne maje te hundes dhe se kisha vendosur qe ketej e tutje te mbetesha nje spektator i thjeshte i tragjedive dhe i farsave te botes. Por tani eshte nje grup atdhetaresh shqiptare qe me kerkon te bej nje deklarate. Keta miq shqiptare dine per mua disa gjera qe miqte e mi amerikane nuk i dine. Ata e dine se une kam lindur ne zonen kufitare shqiptaro-greke qe ben pjese ne krahinen e vene ne diskutim, keshtu qe trojet ku une kam luajtur si femije jane fushat e betejave te ardhshme; ata mendojne se askush tjeter me mire se une nuk e njeh historine e kesaj krahine dhe ata me permendin vazhdimisht se si drejtues i rinise, une njehere e nj'e kohe kam qene mbrojtes i palodhur i teresise tokesore te Shqiperise. Prandaj ndonese me lekundje, vendosa te thyej heshtjen dhe t'i paraqes popullit amerikan disa fakte te kontrollueshme rreth sfondit historik te konfliktit qe po vjen rrotull.
    (I)
    Siē dihet nga te gjithe, ne periudhen e lashte shqiptaret quheshin ilire. Rajoni i diskutueshem ne lashtesi njihej si Iliria e jugut dhe me vone eshte quajtur Shqiperia e Jugut, ndersa grekėrit kane vendosur ta quajne Epir, nje emer qe do te thote "kontinent" dhe ne zanafille perdorej per kete rajon nga banoret e ishujve te vegjel pertej bregut te Shqiperise, po ashtu si peshkataret e ishujve Bahamas do ta quanin Floriden "kontinenti", me nje emer qe nuk ka asnje lidhje me kombesine e popujve qe banojne ne kontinentin ne fjale. Ky rajon gjate afer pese shekujve te sundimit turk perbente vilajetin ose provincen e Janines, me qytetin e Janines si kryeqender.
    Jo vetem qe ky rajon ka qene gjithmone shqiptar nga gjuha edhe kombesia, por kufinjte e fiseve ilire shkonin shume larg pertej. Madje, edhe ishujt Joniane kane qene kryesisht ilire. Ne nje liber te famshem qe e njohin mire studiuesit, "Fjalor i antikiteteve klasike" te Lybkerit, tek artikulli per Kerkyren (Korfuzin) vihet ne dukje se ai ishull "ne zanafille banohej nga iliret". Kurse ata qe do te marrin mundimin te lexojne vepren e studiuesit te njohur suedez, Martin P. Nilson, botuar ne Lund me 1909 me titullin "Studime mbi historine e Epirit te Lashte", do te sherohen nga prirje per te menduar se Epiri ka qene ndonjehere grek. Ky rajon e ka ruajtur natyren e vet ilire te pandryshuar. Deri dhe kaq vone sa i bie ne shekullin e dhjete te eres sone, perandori i Bizantit Leoni i Menēuri, ne nje nga librat e tij permend faktin qe "banoret e Epirit jane shqiptare". Pak nga pak depertimet greke nisen te ndiheshin ne disa pjese te ketij rajoni. Se si u bene te mundshme keto depertime, ne e dime nga disa autoritete te dores se pare.
    (II)
    Ne gjysmen e dyte te shekullit te katermbedhjete, Janinen e qeveriste nje princ bizantin (ose nje despot, siē e kishte titullin zyrtar) i quajtur Thanas. Ketij Thanasi i hipi ne koke ideja e bukur per te vrare gjithe shqiptaret. Ju mund te dyshoni se mos keto ngjarje jane nxjerre nga ndonje legjende shqiptare e shtemberuar ose nga ndonje fletushke propagandistike italiane. Aspak. Autoriteti qe na e njofton kete mizori eshte nje grek besimtar dhe i ndershem, Mihail Dukas, pjesetar i Shtepise perandorake bizantine me po ate emer, kronika e te cilit perfshihet ne koleksionin e madh te historianeve bizantine, qe ndodhet ne Bon dhe mund ta studioje ēdo studiues. Me neveri dhe mosmiratim Dukasi njofton te gjitha egersite dhe vrasjet qe ka bere Thanasi kunder popullsise shqiptare te Janines. Siē thote Dukasi, nje nga lojrat e tyre te parapelqyera ishte t'u priste hundet ose pjese te tjera shqiptareve dhe t'i linte te vdisnin ne agoni. Disa krere feudale shqiptare e kercenuan Thanasin me nje ekspedite ndeshkimore, nese ai nuk do t'i nderpriste krimet kunder shqiptareve. Thanasi u permbajt nje fare kohe dhe martoi vajzen e vet me princin me te fuqishem te asaj kohe, me Gjin Shpaten. Pas njefare periudhe, Thanasi i nisi perseri perndjekjet, madje edhe me te egra se me pare. Siē shkruan Mihail Dukasi, ndersa Gjin Shpata mblodhi nje ushtri dhe e rrethoi Janinen, kryeqytetin e vjehrrit te vet, Thanasi ēdo dite nen flamurin e armepushimit i dergonte Shpates nje shporte me sy te nxjerre nga kokat e shqiptareve fatkeqe dhe kjo dhurate e kobshme vazhdoi derisa u hoq rrethimi.
    Siē e thote historiani, ambicja e Thanasit ishte te fitonte nofken e Albanoktonos qe do te thote Shqiptarovrases. Dukasi shton se despotit i pelqenin shume te huajt dhe te jashtmit, prandaj pati sjelle shume prej tyre ne qytet. Se fundi thuhet me marifet se Thanasi ia doli mbane "te zbrazte" Janinen nga banoret e rrenjes. Natyrisht zor se mund te shpikte nje metode me te efektshme per te ndryshuar perberjen etnike te nje vendi, porse "te drejta” te krijuara ne kete menyre, ta themi ne folmen me te bute, jane te nje cilesie te dyshimte. Krimet e pershkruara nga Mihail Dukasi kane ndodhur me 1380 dhe ne pak vite me pare.
    Pas pesedhjete vjetesh, me sakte me 1431, nje ushtri e forte osmane erdhi me gjemime te portat e Janines, e cila nderkaq ishte ripopulluar me te ardhur, dhe me nje sulm qyteti u pushtua. Eshte per t'u shenuar fakti se, pasi i bene nje mbikqyrje krahines, turqit e klasifikuan ate si pjese te Shqiperise. Por ka edhe diēka me domethenese dhe krejt te pakundershtueshme. Turqit bene nje regjistrim te kujdesshem te qyteteve e te fshatrave dhe emrat e ketyre vendeve kane dale me pas ne botimet zyrtare ne trajtat e tyre shqip e jo greke. Per shembull, le te marrim rastesisht dy emra, dy qendrat e quajtura shqip Delvina dhe Grevena. Ato jane regjistruar perkatesisht Dhelvinon dhe Grebene. Turqit e hershem kane qene te perpikte me hollesi te madhe per shenimin e emrane te vendeve, duke parapelqyer gjithmone trajtat e mirefillta popullore. Per shembull, pas rrethimit te pare te Vjenes, turqit nisen ta shkruanin Wian me nje A te gjate, qe eshte trajta e vertete popullore dhe sa kohe zgjati Perandoria Osmane, ata iu permbajten kesaj trajte, duke flakur trajten artificiale Wien. Ne traktatin e Ajzenburgut te nenshkruar me 1664 ndermjet Turqise dhe Perandorise Romake te Shenjte e te hartuar turqisht e latinisht, kur numerohen titujt e perandorit Habsburg, teksti latin e quan ate mbret te Bohemise, porse ne tekstin turqisht turqit kane ngulur kembe per ta thene mbreti i ēekėve.
    (III)
    Pushtimi turk solli nje ndryshim te rendesishem ne jeten e Shqiperise. Per arsye qe jane teper te gjata per t'i shtjelluar ketu, shume shqiptare e lane krishterimin dhe u bene moslemane, e kjo levizje vijoi per dy shekuj, derisa rreth 65 % e popullsise u be moslemane, pjesa tjeter mbeti e krishtere, ne veri si besimtare te kishes Perendimore e ne Jug te asaj Lindore, qe shpesh quhet gabimisht kisha greke. Meqe ne kishen e dyte sherbesat behen greqisht dhe kleri eshte ne pjesen me te madhe grek, u krijua mundesia per grekėrit qe te shkombetarizonin shqiptaret duke e persosur kishen si mjet te propagandes.
    Nje faktor tjeter ka qene ardhja tinzare e banoreve qe flisnin greqisht, shpesh te favorizuar me budallallėk nga pronaret shqiptare, te cilet kishin nevoje per bujq per te zevendesuar shqiptaret qe iknin ne lufterat e pafund te Perandorise Osmane. Ngritja e Greqise si shtet i pavarur i dha nje shtyse te fuqishme propagandas greke. Tashme grekėrit nisen haptas te shpallnin se ēdo besimtar i kishes Lindore, pavaresisht nga gjuha dhe kombesia, ishte grek.
    Nje nga marifetet me te padegjuara te grekėrve ka qene dhenia e ryshfeteve zyrtareve te larte ne Stamboll per te nxjerre nje ferman qe te ndalonte qarkullimin apo mbajtjen e librave shqip. U quajt nje veprim i denueshem, madje edhe po te mbaje libra kaq te pademshem si gramatika ose aritmetika, po te ishin shkruar shqip. Grekėrit rane madje edhe me poshte, nuk e kishin per gje te kallzonin atdhetaret shqiptare te ndershem si rebele dhe benin qe ata t'i degdisnin ne burgje te largeta.
    (IV)
    Pas lufterave ballkanike Turqia Evropjane u copetua dhe Fuqite e Medha nuk mund ta injoronin ekzistencen e kombesise me te lashte te gadishullit. Shqiperia u be shtet, por u rrėgjua ne nje te katerten e madhesise se vet natyrore. Dikush mund ta mendonte se pas kesaj do te ishin te kenaqur dhe do te rrinin urte, se do te perpiqeshin po te ishte e mundur te zhvillonin marredhenie te fqinjesise se mire me pjesen qe mbetej te Shqiperise. Mirepo ndodhi e kunderta. Duke perfituar nga fakti qe Turqia nje vit me pare i kishte ēarmatosur plotesisht shqiptaret, nje ushtri me grekėr e organizuar e maskuar si njerez civile, vershoi mbi gjithe Shqiperine dhe nisi te djege e te vrase gjithcka i dilte perpara. Ne Shqiperi ne ate kohe kane qene ne qender te ketyre krimeve te organizuara dy deshmitare te huaj: autorja e njohur angleze Meri Edit Durham dhe nje korrespondent gjerman. Te dy ata u tmerruan dhe u moren vesh qe t'ia benin te njohur te gjithe botes ēdo gje qe ta e quanin si nje nga krimet me te medha te organizuara te te gjithe koherave. Per fat te keq, plasi Lufta Boterore dhe e terhoqi vemendjen e te gjitheve. Por me 1920, me titullin "Njezet vjet ngaterresa ballkanike" Mis Durham botoi nje liber, ku nje kapitull i plote u kushtohet njoftimeve per keto masakra. Kushdo qe deshiron ta kuptoje konfliktin e sotem nuk mund te beje pa e pare kete liber.
    Pas Luftes Boterore, Greqia ua ndaloi shqiptareve te kishin shkollat e tyre ne Greqi dhe vijoi punen e saj per te eleminuar elementin shqiptar me ēfaredo mjeti. Nje rast i rralle iu paraqit grekėrve nga Traktati i Lozanes, i cili nxiti shkembimin e familjeve turke me ato greke. Siē e kam thene me siper, nje shumice shqiptaresh disa shekuj me pare e lane krishterimin dhe u bene moslemane, por ata i ruajten gjuhen dhe traditat kombetare dhe kurre nuk kane mesuar turqishten. Mashtrimi i grekėrve kishte per qellim qe t'i paraqiste si turq shume moslemane shqiptare dhe t'i dergonte me anije ne thellesine e Azise se Vogel, duke i bere objekt shkembimi. Kjo eshte njesoj sikur te syrgjynosesh, irlandezet ne Poloni, duke u nisur nga fakti se edhe irlandezet edhe polaket jane katolike edhe prandaj qenkan te nje kombesie. Komisioni Nderkombetar per shkembimin e popullsise e zbuloi mashtrimin ne pak raste dhe e ndaloi, por shume here te tjera atij ia hodhen me mjeshteri.
    Po te shqyrtohen deshmite e vjetra per gjendjen e kombesise ne viset e ndryshme te rajonit te diskutuar, habitesh me ndryshimet qe jane bere nepermjet dredhive dhe mashtrimeve te organizura. Ne fillim te shekullit te nentembedhjete nje anetar i kishes se Anglise me emrin Stjuart Hjuz, ka bere nje udhetim neper Shqiperi dhe ka lene shenime per vezhgimet e veta, ka vizituar dhe qytetin tim te lindjes Konicen, nje vend i lashte i cili mendohet nga disa studjues si Pukevili se ka qene ne mesjeten e hershme kryeqyteti i Ilirise Jugore. (Emri i vendit tingellon ne menyre te ēuditshme si prusjan, por kjo vjen ngaqe po ai ndikim sllav mbi toponimine ka vepruar ne Prusi, ashtu edhe ne Shqiperi). Hjuzi ka shenuar se Konica kishte 800 shtepi, nga te cilat 600 ishin shqiptare dhe 200 greke. Ku jane keta 75 % shqiptare sot?
    Megjithate, ne rajonin e diskutuar ka nje krahine te gjere, qendresa e pa trembur e se ciles i ka kapercyer te gjitha format e organizuara te vrasjeve, mashtrimeve dhe grabitjeve. Kjo eshte Ēameria, te cilen grekėrit e shtremberojne ne Camuria. (Nuk u ve faj grekėrve per kete shtremberim qe vjen nga paaftesia e alfabetit grek per te riprodhuar gjithe tingujt e gjuhes shqipe dhe te shume gjuheve te tjera per kete ēeshtje). I ndjeri senator Kabot Loxh (Cabot Lodge) ne shtypin grek dilte gjithmone me emrin Kampot Lone. Popullsia e Ēamerise tani vone ne 1913 ka qene 96 % shqiptare. Ky perpjestim tani eshte ulur me akte dhune dhe une mund te sjell si shembull shume punetore, qe derdhin djersen ne fabrikat e Amerikes, te cilet i kane pasur prinderit pronare te lulezuar ne Ēamėri me pak se nje vit me pare. E megjithate, ne kundershtim me gjithe kete pemdjekje ende shqiptaret perbejne 80 % te popullsise se Ēamėrisė.
    (V)
    Ndersa tani Italia eshte gati te nderhyje duke na shpallur si qellim se kerkon te vere ne vend dėmet qe I jane shkaktuar kombit shqiptare dhe te rivendose kufinjte natyrore e historike te Shqiperise. Eshte e arsyeshme qe te presesh nga ēdo shqiptar i vertete se do te jete i pakenaqur nga ky veprim. Por ndonje mund te kundershtoje se megjithe metodat e denueshme te perdorura nga grekėrit ata kane arritur qe ta permbysin gjendjen e kombesive ne shume vise te rajonit te diskutuar, keshtu qe te ndreqet nje padrejtesi e vjeter me nje padrejtesi te re nuk tingellon aq mire. Per kete une do te pergjigjesha se nuk mund te kete nje akt ligjor qe te perligje krimet e organizuara e te vazhdueshme.
    Por, ka dhe me. Shume larg nga Shqiperia historike, ne Greqine e brendshme ka pothuaj nje milion shqiptare, gati gjysma e te cileve ende e flet gjuhen e vet te lashte. Keta njerez kane nje mall ideal per Shqiperine dhe ne te kaluaren kane nxjerre deshmore te ēeshtjes shqiptare. Ata mund te shkembeheshin me grekėrit e rajonit te diskutuar dhe me se fundi te gjithe do te ishin te kenaqur. Porse siē pohojne grekėrit, Italia kerkon te arrije qellimet e veta duke zgjeruar kufijte e Shqiperise. Une pajtohem me kete plotesisht, por me duhet te shtoj se ky pohim nuk ka peshe dhe eshte thjesht nje perpjekje per t'i bere bisht ēeshtjes. Ēeshtja eshte a qe nje here dhe a ka qene gjithmone pjese perberese e Shqiperise ish-krahina turke e Janines? Ne qofte se kjo eshte e vertete, a mund te bjere poshte automatikisht kjo e vertete vetem e vetem sepse e thone edhe italianet? Fakti eshte i qarte, se Italia ka ketu nje perligje te mire e te forte, sepse rastis qe kerkesat e saj perputhen me nje akt te vonuar drejtesie kunder Shqiperise. Po ndodh qe nje here perendite hakmarrese jane ne anen e legjioneve te Ēezarit.
    Faik Konica
    New York Times, Gusht 1940
    .................................................. .
    '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''
    Eshte e kote te flasim per turqit... Jemi krejtesisht jashte teme. Jemi krejtesisht jashte teme sa here qe juve me pergjigjeni personalisht, sidomos pasi nuk keni kuptuar asgje nga ato qe kam shkruar.
    Juve i urreni turqit mbase sepse ata identifikonin Aleksandrin si shqiptar.
    Urrejtja eshte gjithmone e gabuar.
    Nejse, keni mendimin tuaj. Ju pergezoj...
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  6. #66
    Qyteti pa lum Maska e Damastioni
    Anėtarėsuar
    16-07-2004
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    152
    Citim Postuar mė parė nga R2T
    Lidhja e vetme e Aleksandrit me Shqiperine eshte se nena e tij eshte Epirote. Krahine te cilen ne e konsiderojme tonen. Por qe dhe Greqia e konsideron te sajin. Pra njeri prej prinderve "dyshohet" te jete me origjine Shqiptare. Pra 50% me 50%, e ka apo s'e ka nenen Shqiptare. I ati Filipi eshte nga Peloponezi, qe eshte qartesisht 100% Grek. Pra ne baze te ketyre preqindjeve i bie qe presupozohet se Aleksandri mendohet te jete 25% Shqiptar e 75% Grek. Pra eshte me teper Grek se Shqiptar.

    Keto deklaratat e padrejta se Aleksandri eshte Shqiptar na ulin besueshmerine dhe ne ato figura te cilat jane vertet Shqiptare. Le te kerkojme Shqiptarine te ato figura qe na perkasin dhe ti leme Grekerve cka eshte e Grekerve. Kemi plot te tjere me te cilet mund te mburemi, nuk ka nevoje tu marim borxh te tjereve.
    Pajtohem plotėsisht me ty.

  7. #67
    FBI Maska e Sarah
    Anėtarėsuar
    14-05-2002
    Vendndodhja
    Larg Dashurise se Pare
    Postime
    76
    Nuk e di ne dikush e ka lezuar kete artikull po nje miku im ne Svicer ma ka derguar. Ka te beje me temen e ngritur me larte.

    Alexander the Great and Albania



    It is not surprising that filmmakers or even historians cannot capture the whole picture of Alexander the Great.

    First of all, his mother was from an Illyrian (Albanian) tribe. His father's grandmother was an Illyrian (Albanian) noblewoman of the Illyrian tribe Lycestis.

    The original name of Macedonia was 'Emathia' which in Albanian means the 'great land' hence the appellation 'Alexander the Great'. (The same was true with Constantine the Great and Justinian the Great, all originating from the general area of Macedonia. Sometimes the area was more inclusive during the Roman times).

    To capture Alexander the Great as a soldier, one need only look to the successive generations of Illyrians (Albanians) to witness their exploits. Gibbon, in his "Decline and Fall of the Roman Empire" refers to them as 'a series of great princes who derive their obscure origin from the marital provinces of Illyricum'. The Albanians literally took over the Ottoman Empire with the Kuprili family - of obscure origin from Albania.

    In Greece, early 1800's, Lord Byron witnessed the Albanian families fighting for Greek Independence - the first President of Greece was George Kondouriti of Hydra, an Albanian. In Egypt, Mohammed Ali made himself King in the early 1800's - of obscure Albanian origin. The first Prime Minister of Italy was Fancesco Crespi, an Albanian. The father of Modern Turkey, Ataturk, was of Albanian parents. It would be very interesting to view Alexander's existence with the characteristics of the successive generations that followed.

    Historical documents are replete with exploits of Albanians in the long European history - emphasizing the same characteristics century after century.

    It would be difficult to change the understanding of Alexander the Great as a Greek, but it is fiction and not fact. The truth would be told if one would understand what Alexander the Great was by ethnic birth - an Illyrian (Albanian) - and the research exposed the characteristics of the ethnic Albanians throughout the centuries.

    It would be a remarkable accomplishment to put to film and book alike in a more truthful light. Audiences would really come to know the fact and not the fiction.


    James Wm. Pandeli

    South Florida Sun-Sentinel
    November 30, 2004

    P. 20A
    In the Lord,however,woman is not independent of man, nor is man independent of woman. For as woman came from man, so also man is born of woman. But everything comes from God.

    I Corinthians 11:11 (NIV)

  8. #68
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    ēeshtje rreth urrejtjes rajonale ngrihen pas Udhetimit Studimor Jashte Shtetit Per Semestrin Dimeror.

    Jason Pressberg / Columnist

    Sapo jam kthyer nga nje studim jashte shtetit ne Greqi, duke kaluar kohen ne qytetet e saj me te medha dhe duke shijuar kuzhinen e vendit dhe vererat delikate. Greket ndeshen(takohen) si popull paqesor, mbase edhe duan te duken paksa, por ne pergjithesi miqesore dhe me te permbajtur kundrejt amerikaneve sesa nje pjese e mire e Evropes.

    Por kur permendja shqiptaret, shume prej grekeve me te cilet kam folur, u ngrinte buzeqeshja ne buze dhe merrnin nje ēehre serioze. Ne Greqi shqiptaret jane me pak se te mirepritur. Aresyet per kete jane te shumta: greket ankohen se mergimtaret shqiptare demtojne ekonomine greke, qe shqiptaret jane te padurueshem, te pasjellshem, te pacipe, te poshter dhe keshtu me rradhe. Po pse? Pse keto ndjenja kundrejt shqiptareve dhe jo kundrejt ndonje grupi tjeter?

    Edhe udherrefyesi yne turistik, nje nga njerezit me te kendshem dhe pa paragjykime qe mund te kem takuar ndonjehere, ishte i mendimit qe shqiptaret duhet te kthehen ne Shqiperi. Kjo me tronditi. A kane nevoje grupet e njerezve per te tjere per te urryer? A eshte urrejtja, nevoje e njeriut si frymemarrja, te ngrenet, strehimi apo shoqeria? A duhet t'i veme gishtin nje grupi njerezish qe te gjejme inferiore ndaj nesh; pra qe te ndihemi superiore?

    Nentedhjete perqind e njerezve qe jetojne ne Greqi jane me origjine greke. Te gjithe njerezit qe takova gjate neteve te mia aktive aty, shqiptaret ishin te vetmit jo-geke, me perjashtim te ndonje australiani krejtesisht te pavend(te humbur). Shume prej ketyre shqiptareve jane te jashteligjshem.

    Greket mburren me trashegimine e te pareve te tyre, duke e perdorur si burim per krenari kombetare, per te mbajtur vendin te bashkuar dhe per te menjanuar ndasite. Mbase ne te ardhmen do te mund te kuptojne se edhe popujt e tjere duhet te gezojne te njejtat te drejta, kaq te vyera per greket.

    Ne nje vend si Shqiperia, te rrenuar nga lufta, te mergosh ne Greqi eshte shpesh here enderr per nje jete me te mire. Nese greket ashtu si amerikanet te arrinin te kuptojne kete, ndoshta mund te ēlirohemi nga urrejtja qe mbajme ndaj te huajve kur vijne ne vendet tona ne kerkim te nje jete me te mire

    Kontaktoni: Jason Pressberg tek pendulum@elon.edu .
    pershtatja nga anglishtja u be nga Banished.

    Materialin ne origjinal mund ta gjeni ketu:http://www.elon.edu/e-web/pendulum/I...s/hatred.xhtml
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e King_Gentius
    Anėtarėsuar
    24-11-2004
    Vendndodhja
    Boston
    Postime
    485
    Ne linkun e meposhtem do gjeni shum info interesant per Epirin e lashte dhe Epirin e Ri. Me sa di un, historianet e perendimit nuk i shohin epirotet si ilire ose greke origjinalisht, por nje popull i helenizuar perpara kohes se alexandrit. shqiptaret me sigurin me te madhe e quajn pirron ilir, greket me sigurin me te madhe e quajn grek, po shum asnjanes e quajn epirot dhe pike.

    Ne popujt e ballkanit jemi pak idiote; Ne zihemi kush ka arritur i pari ne nje toke, se ndoshta ai qe eshte i pari ka te drejte te ket ate toke. E verteta per ballkanin eshte se kush arriti me pare eshte nje fakt aq i vjeter sa e humbet vleren. Ne qofte se e do nje toke qe ke pas 3000 vjet perpara duhet te kesh e fuqi ta mbash ate. Cfare besoj se ka shum vlere te shihet eshte gjithashtu edhe kush banon atje tani dhe nese ka masakruar popull rival qe ta marre ate toke keto shekujt e fundit.

    http://www.cs.org/publications/csq/p...0-000000000000

    Artikulli i mesiperm thot se shqipja ishte nje nga dy gjuhet e qeveritareve ne greqi deri ne fillim te shekullit te 20!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga King_Gentius : 16-02-2005 mė 15:48

  10. #70
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Historianet Perendimore, duke qene se e kane ngaterruar historine sipas qefit, nje dite do mundohen dhe ta pervetsojne te gjithe ate civilizim qe nuk i takon, dhe si karte ne dore do kene origjinat e verteta te Grekeve moderne, se kush jane e cfare jane. Faktikisht Greket ne ballkan mund te bertasin, por deri ne nje fare pike, pasi interesat gjeopolitike dhe historike ne ate zone kane qene e do jene shkaqe per luftera madhore. Ky debat jep e merr, do kishte me shume sens, sikur historianet perendimore perfshi dhe ato grek te fillonin ta shkruanin historine sic duhet, pra kush kane qene ato qe kryen revolucionin grek, dhe pastaj mund te flitet per nje Shqiptar te Helenizuar, pasi kemi 2 milion arvanitas atje dhe u asimiluan me dhune dhe jo nga ana "kulturore". Nese Greqia do filloj te shkruaj historine moderne ashtu sic duhet, mbase mund te gjendet dhe e verteta se cfare kane qene Epirotet, edhe pse referencat na thone se Epiri nder shekuj ka qene qendra e revolucioneve Shqiptare, e princerve Shqiptare dhe Maqedonas, dhe aspak Greke. Historianet moderne ngaqe hasin veshtiresi edhe ne deshifrimin e shkrimeve te lashta greke, qe kane shpjegim me shqipen, me shkrimet etruske, me monumentet e ndryshme te Zeusit qe nuk kane origjinen nga Azia nga i kane nxjerre, me problemet e alfabetit, te vendodhjes se Trojes, te ekzistences se Trojes etj normalisht qe tani do fillojne te sajojne lloj lloj studimesh, per teza PH.D. apo per motive akademikofitimprurese, qe nuk do bejne gje tjeter vecse te shtojne me teper konfuzionin se cfare kane qene keto njerez realisht dhe mbi cfare bazash mund te flasim per nje helenizim. Pse nuk shkon ky "helenizim" ne krahun e kundert psh ? Po tentohet qe te cohet deri ne France...
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Konica e permend kete me poshte, po me vjen mire qe e lexoj edhe nga anglezi:

    Hobhouse noted that Albanians and Greeks wore different clothes: the Greeks (when they were not dressed in the European style) wore loose woolen brogues, the Albanians wore the cotton kamisa or kilt - precisely the kilt that was later adopted as the Greek national costume.

    Ja greket e "lashte", as nje kostum origjinal nuk kane qene ne gjendje te sajojne per veten e vet!

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e King_Gentius
    Anėtarėsuar
    24-11-2004
    Vendndodhja
    Boston
    Postime
    485
    Do te desha te dija pak me shume per kete teorine qe greqishtja e lashte ka me shume te peraferta me shqipen se greqishten e sotshme, ose qe greqishtja e lashte ka prejardhje nga ilirishtja. Etimologjia e disa fjaleve qe na ka dhen Aristidh Kola nuk eshte mjaft per te aritur konkluzion te tille. E vetmja gje qe pashe jane disa fjale te shkeputura atje-ketu te marra prej tekstit se Iliades. A e krahasovi ai numrin e fjaleve qe kan kuptim ne shqip me numrin e fjaleve qe kane kuptim ne greqishten e sotshme?

    Beri gje krahasime mbi rregullat gramatikore te dy gjuheve ai? Gjuha nuk eshte e perbere thjesht nga nje grumbull fjalesh.

    Po te japim nje text prej greqishtes se lashte nje linguisti, a mund ta nxjerre kuptimin ai/ajo duke perdorur shqipen?

    Perpara se te adoptoj nje teori te re me duhet me shum prove.

  13. #73
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Rregulla gramatikore? Nje nga pyejtet baze e kam shkruar dhe diku tjeter eshte se nese me ane te linguistikes mund te arrijme ne konkluzione "shkencore" se si evolon gjuha, atehere me kete parim duhet te jemi ne gjendje te intepretojme shkrimet etruske "greke" me ane te greqishtes, apo dhe shkrimet e lashta. Pra ta perdorim te njejtin ligj evolucioni ne revers.

    Faktikisht ai qe zbuloi te ashtuquajturen Linear B, qe hodhi ne drite shume shume paqartesira mbi Homerin, pra versionin modern qe ne kemi, vdiq, ose me sakte vrau veten, apo u vra ne Angli ne nje moshe shume te re pak jave mbasi deshifroi Linaear B. Ishte po ky njeri qe po mundoheshe te deshifronte Linear A, qe mendohet te jete pellazgjishtja nga disku i Phestosit, dhe lidhja gjuhesore do ishte nje teze shume e forte, megjithate si shume te tjere dhe ai e hengri. Mua nje gje me vjen keq, qe Aristidhi nuk pati ndonje njeri te kalibrit te tije intelektual qe ta kundershtonte apo ta ndihmonte. Vete i ka shkruar gjithe librat e tije ne shumicen e rasteve. Hap nje liber te huaj e do shohesh nje liste prej te pakten 20 - 30 kontributoresh dhe kritikesh qe e kane lexuar e sterlexuar librin. Nese ai do ta kishte ate ndihme, konkluzionet e tija do ishin akoma me te forta sec jane aktualisht. Megjithate cdo gje eshte e hapur per debat.

    Tekstet Etruske mendoheshin se ishin Greke, ato madje shkruhen me ate lloj alfabeti pak a shume, atehre si ka mundesi qe epitafet kane kuptim vetem ne Shqip ? Kur them kan kuptim nuk them qe epitafi thote "hajde hedhim valle", por shpreh tamam pikellim per te vdekurit.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  14. #74
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Une gjithsesi jam i mendimit(siē e kam shprehur gjithnje edhe me perpara) se greket nuk kane kombesi, ata nuk jane KOMB i mirefillte ashtu siē e nenkuptojme ne shqiptaret fjalen KOMB.
    Greket jane thjesht nje "melting pot of nations, races, religions and cultures"-dmth: nje perzjerje dhe shkrirje kombesish, racash, fesh dhe kulturash.
    Nese greket do te kishin te njejtin botekuptim per fjalen KOMB siē e kemi ne shqiptaret, atehere sinqerisht une nuk e kuptoj si mund te ndihen KRENARE qe jane greke; duke e ditur se ne Greqi sot mund te gjesh ēdo lloj specieje perveē grekeve. Si mund te krenohen me Kolokotronin, Bumbulinen e te tjere heronj te Revoluconit dhe pavaresise greke, duke e diturfort mire qe keta kane qene arvanitas(shqiptare) te paster.
    Nuk eshte e mundur qe greket te kene tjeter koncept per kombin ndryshe nga ai qe kane tani, perndryshe nuk do te egzistonin me; dhe vete fjales "greqi" do t'i kishim dhene lamtumiren me kohe; sot do kish mbetur thjesht nje koncept qe haset ne Bibel dhe tekstet e historise se lashte.
    Pare keshtu, nen botekuptimin grek, Aleksandri i Madh, ishte grek. Njesoj ishte grek edhe princ Lazari i Serveve qe vdiq ne Betejen e Fushekosoves; njesoj ishte grek edhe Abraham Linkoln; njesoj eshte grek Fidel Castro, Skenderbeu dhe ēdo gje qe pason perhapjen e krishterimit nepermjet Letrave te Apostujve.

    Sa per kostumin e tyre kombetar te marre "hua" nga shqiptaret, une nuk jam aspak dakord. "Greket" kane marre kostum popullor nga shqiptaret aq saē mund te pranoja une te vishesha si banoret e Guinese se Re. Shpjegimi eshte tjeter dhe endč me i thjeshte: "greket" kane mbajtur kostumin e popullsive qe e banonin Greqine para dhe pas luftes per pavaresi. Ata kane arritur te helenizojne me dhune gati te gjithe popullsine e Heladhes; por, asgje nuk eshte e perjetshme, dhe kurre krimi nuk eshte i persosur. Pra, gjurmet para"helenike" kane mbetur endč te gjalla ne Heladhe. Gjuha shqipe, pavaresisht sa masivisht mund te flitet, kostumet popullore, ne nje fare mase edhe mentaliteti, dhe shume doke te ndryshme, te cilat nuk mund te zhduken as me hegjemonine e Patriarkatit dhe as me dhunen doktrinore te klerit.
    Si e shoh une, edhe amerikanet kane botekuptim me te plote per fjalen komb dhe jane me te njohur me identitetin e tyre kombetar sesa "greket" e Heladhes.

    Sigurisht qe dhuna dhe agrsiviteti i ketyre "grekeve" te sotem nuk mund te shpjegohet ndryshe perpos me krizen e thelle te identitetit kombetar qe po perjetojne. Dhe as nuk mund te shpjegohet ndryshe urrejtja qe ata kane dhe mbjellin ndermjet popujve, ne rradhe te pare tek fqinjet e tyre.

    A eshte Aleksandri tashme nje ēeshtje per t'u vene ne diskutim?
    Nese kujtimi i Aleksandrit i sherben vetem mbjelljes se fares se urrejtjes ndremjet popujve, atehere mbase nje Aleksander i tille, aq "i Madh" nuk ka egzistuar kurre.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  15. #75
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga banished

    A eshte Aleksandri tashme nje ēeshtje per t'u vene ne diskutim?
    Nese kujtimi i Aleksandrit i sherben vetem mbjelljes se fares se urrejtjes ndremjet popujve, atehere mbase nje Aleksander i tille, aq "i Madh" nuk ka egzistuar kurre.
    Po he mo aman. Jo po Aleksandi madh, jo po Skenderbeu, jo po Pellasket. Te mbajme heshtje per nder te Greqise. C'u duhen shqiptareve gjerat e larta. Ne te le te shohim paqen internacionaliste, se po hame nga nje koricke buke.

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e King_Gentius
    Anėtarėsuar
    24-11-2004
    Vendndodhja
    Boston
    Postime
    485
    Nuk po flisja per gjuhen etruske, po flisja per Iliaden.

  17. #77
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Pikerisht, ta thashe siper se kush i deshifroi tabletat Linear B dhe doli qe tekstet qe kemi, qe mos harro datojne mbas krishtit pasi jane te rishkruara, nuk perputhen me tabletat. Nese ai qe vdiq do ishte ne gjendje ose do ta kishin lejuar te bente dhe kalimin ne Linear A, mbase do kishim dicka konkrete, ne mos persa i perket Pellazgeve, te pakten persa i perket vete "Grekeve"/
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e King_Gentius
    Anėtarėsuar
    24-11-2004
    Vendndodhja
    Boston
    Postime
    485
    Ok ok un po them nuk kemi prova te medha qe greqishtja e homerit eshte me e perafert me shqipen se me greqishten

  19. #79
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Greqishtja e sotme nese mos ishte shkruar me ato shkronja nuk do merreshe vesh car ishte. Vete Greket qe mundohen ta mesojne Greqishten e lashte e kane tejet tejet te veshtire, jo vetem kaq por nuk dihet as si eshte folur, saqe jane hapur legjenda e thuhet, ca nga romanticizmi i semure europianoperendimor se ajo gjuhe ka pasur tinguj te mrekullueshem dhe u ka pas "kenduar". Un latinisht pa dit fare, vetem duke ditur Italisht jam ne gjendje qe te kuptoj pak a shume se per cfare flet nje fjali jo shume komplekse. Greket e sotshem as nuk e kane idene se cfare ka qene ajo gjuhe.

    Ka shkrime 2000 vjecare para krishtit ne mos me teper, me po keto shkronja qe as me ate te lashten nuk deshifrohen dot dhe ndodhen nga Franca e tutje ne Indi. Gjithe puna qendron nese ka apo jo nje popull indoeuropian, te pakten keto 7000-8000 vjet para krishtit, dhe nese kane ardhur kur kane ardhur ?

    Nese nuk ka prova per ne, as per ata nese sheh mire nuk ka dhe aq, sidomos per keta te tashmit qe kane krijuar gjithe rremujat, megjithate vjen puna se kush eshte ne gjendje te bej propagande me te fuqishme, dhe atje shteti jone i rrumpalles zen me merite vendin e fundit.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  20. #80
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Me poshte jane disa ilustrime te asaj qe po thoni ju Cyclotomic.
    [IMG]linear A[/IMG]


    Tek fotoja e pare keni nje plloēe balte(ajo me vrime) qe permban nje shkrim me LINEAR A. Nuk eshte deshifruar dot kurre. Kurse pllaka e zgjatur e baltes qe ndodhet poshte LINEAR A-se, eshte e shkruar me LINEAR B.

    Tek fotoja e dyte eshte nje pllake tjeter me LINEAR B.(ajo me ngjyre gri).

    Tek fotoja e trete(qe i kam bashkangitur une te dyja tabelat), eshte alfabeti etrusk i krahasuar me alfabetin grek, latin, dhe vlarat fonetike. Si alfabet dhe menyre shkrimi daton qe prej 700 PK. fotoja qe i bashkangjitet ne te djathte eshte "alfabeti" LINEAR B.

    Mua do te me dukej e besueshme nese dikush, nje dite te mund te deshifronte mbishkrimet etruske, por, persa i perket atyre me alfabete lineare(pavaresisht se pretendohet qe LINEAR B te jete krejtesisht i deshifruar) do te me dukeshin me shume trille dhe sajesa per te kenaqur fantazite, sesa realitet.
    Fundi i fundit, si eshte bere deshifrimi?
    Merren parasysh disa qypa ose vazo balte te perdorura kryesisht per tregeti, dhe mundohet te imagjinohet se ēfare mund te kene mbajtur dikur(psh vaj ulliri, vere, grure, miell...) dhe keshtu perpiqet te interpretoje shkrimin sipas imagjinates.
    Detyrimisht qe parasysh, ne gati 100% te rasteve, merret greqishtja arkaike e vjeter; edhe pse per te dihet pak. Edhe ne ate krah supozohet qe evolucioni i fjaleve greke te lashta te jete zhvilluar sipas disa skemave dhe rregullave.
    Pra, fakti qe nje qyp ose shtambe gjehet ne tokat qe mendohet te kene pesuar ndikimin grek, atehere edhe gjuha qe merret parasysh eshte greqishtja.
    Dhe aq do makina, nje te shtyre, se pastaj e zbret vete malin; keshtu tegjitha mbishkrimet e tjera me ate alfabet perpiqen t'i interpretojne nepermjet greqishtes. Prandaj edhe mbesin endč enigma.
    Une mendoj qe me keto lloj metodash, eshte me kollaj te krijosh nje gjuhe te re(tip esperantoje, por qe na qenka folur ne te kaluaren e larget), sesa te perkthesh ne menyre te kenaqshme disa mbishkrime, te cilat ne te vertete mund edhe te jene shkruar ne nje gjuhe tashme te zhdukur(psh). Edhe ne rastin kur gjehet ndonje mbishkrim dygjuhesh, ose dyalfabetesh(shuuuuume e rralle kjo e fundit), perseri interpretimi bie prč e hamendjeve.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

Faqja 4 prej 28 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
    Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
  2. Ē'mendim keni pėr nacionalizmin shqiptar?
    Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
  3. Me Titizmin kunder Enverizmit
    Nga Albanino nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 08-09-2002, 19:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •