Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22

Tema: Rrudhat

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Rrudhat

  Une kam nje pyetje ne lidhje me rrudhat qe krijohen te pjesa e syve. Cfare mund te perdoret per te penguar krijimin e tyre? Zakonisht pas larjes se fytyres perdor krem bebe per zbutjen e lekures por cfare mund te bej me teper?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2002
  Vendndodhja
  as vete se di ku jam, ka njeri te ma tregoje
  Postime
  92
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  era
  nuk e kuptova qarte nese kremin bebe e perdor dhe per fytyren dhe per pjesen rreth e qark syve ,por do te thosha qe lekura rreth syve eshte teper delikate dhe kurre kremi i fytyres nuk duhet te kaloj ne zonen e syve apo me te njejtin krem te lyesh dhe fytyren dhe zonen perqark syve.Ka kremera posacerisht vetem per pjesen e syve (Revitalift*eye i L`Orealit ose dhe te tjere po te kerkosh ....). Une do te rekomandoja tani ne stinen e veres ti mbash syzat (pasi nen ndikimin e diellit ne instiktivisht jemi te predispozuar ti rrudhim syte duke i thelluar me shume rrudhat apo dhe duke krijuar te reja)
  Maske me feta kastraveci te prera holle dhe te mbajtura per rreth 20` ne sy do ishin shume relaxante per pjesen rreth e qark syrit.
  bye
  Ti u duke ne jeten time
  si hijet e pikave te shiut
  Ti u zhduke nga jeta ime
  si hije e rrjedhshme me pike ne fillim
  S`eshte cudi qe ndonjehere
  te ndiejme dhe gabim
  .......................................

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Faleminderit per pergjigjen. Per sqarim, kremin bebe e perdor per gjithe fytyren, por duke pasur kujdes qe pjesen rreth syve ta lyej me mire. Kam menduar te blej nje krem vetem per pjesen rreth syve por se kam idene se cilin te zgjedh. Kam pare edhe maska vetem per kete zone te fytyres por prape ndesh me veshtiresine e zgjedhjes.

  Sa per syzet e diellit e di qe duhet ti mbaj sepse une i rrudh shume syte ne diell por ku te ēoj syzet optike

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2002
  Vendndodhja
  as vete se di ku jam, ka njeri te ma tregoje
  Postime
  92
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  era
  nqs e kuptova drejt une ti lyen me te njejtin krem te gjithe fytyren (perfshi dhe syte) , epo ta jap me firme dhe me vule (hahahaaa) je vete shkaktari i rrudhave te syte pasi pjesa rreth syve nuk eshte e njejte si tip lekure me ate te fytyres , eshte shume shume me delikate dhe si rrjedhoje kerkon trajtim te vecante (per mendimin tim me mire lere pa gje fare sesa i perdor kremin e fytyres)
  Ndersa persa i perket syzeve optike po te them qe ka dhe nga ato lloj syzesh me funksion te dyfishuar (duke perfshire ketu dhe mbrojtjen nga dielli), po nuk te pyeta je nga ato tipa qe perdor syze optike me nr #0 (qe kerkojne te duken pak me intelektuale sesa iu ofron paraqitja e jashtme) apo me te vertete i ke te nevojshme..... gjithsesi vetem kuriozitet asgje me shume
  nqs je nga tipat e pare hiqi dreqkat dhe shih shendetin
  nqs je nga tipat e dyte kerko nga syzet me funksion te dyfishte ( mgjse pak me lart me the qe vuan nga simptoma e zgjedhjes se gjerave , po beje zemren gur dhe zgjidh nje pale sesa te rrish duarkryq)
  se tani mu kujtua dhe nje shprejhje
  ME MIRE SHPERDOROJE RININE TENDE SE SA MOS BESH ASGJE ME TE (
  Ti u duke ne jeten time
  si hijet e pikave te shiut
  Ti u zhduke nga jeta ime
  si hije e rrjedhshme me pike ne fillim
  S`eshte cudi qe ndonjehere
  te ndiejme dhe gabim
  .......................................

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  gjithcka asgje me bere te qesh sot qe ne mengjes. Ne fakt syzet optike i kam nga halli e jo nga malli. Te ishte per mua i hiqja fare por cte besh.
  U pa puna duhen blere syze dielli optike. Megjithese ato qe kam pare deri tani me duken ne ngjyre shume te ēelur per te te mbrojtur nga dielli, jane me shume per mode sesa per te te zgjidhur pune

  Nga simptoma e zgjedhjes se gjerave vuaj pikerisht kur se kam idene se cfare duhet te blej, si ne rastin e kremerave ngaqe nuk para i perdor. Po i hedh nje sy atij kremit qe me ke rekomanduar.

 6. #6
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Era, persa i perket rrudhave tek cepat e syve,(e thene ndryshe kembepule), ose rrudhave ne balle, ato quhen rrudha ekspresioni. Personi qe i ka te dukshme eshte tip qe e perdor mimiken shume. Ky tip eshte e pamundur ta kape veten kur leviz muskulaturen e fytyres, vecanerisht te syve. Per te minimizuar rrudhat ne kete pjese ka shume kremra p.sh. Active Conure, por eshte e rendesishme qe te perdoresh produkte profesionale sepse jane me baze bimore dhe mjaft efikase. Per t`i shmangur rrudhat dhe renien e lekures, perdoren disa seanca terapie antimoshe dhe kjo varion nga 3 deri ne 6 seanca. Ka nje efekt fantastik dhe ndihet dukshem ndryshimi ne fytyre. Kur te aplikosh kremin e syve, duhet te masazhosh lehte me levizje rrethore duke u nisur nga fillimi i vetulles, ne vazhdim dhe kalohet poshte syve, gjithmone pingul me drejtimin e rrudhave. Per me qarte, vendos mollzat e gishtave tregues ne fillim te vetullave dhe leviz pergjate tyre, pa shkeputje deri ne piken ku fillove dhe vazhdon perseri ne forme rrethi te njejten levizje nga i njejti kah. Per rrudhat anash gojes dhe siperbuzes, duhet te mesohesh te frysh fort njeren faqe pastaj tjetren, deri ne tendosje te plote, dhe kete ushtrim ta besh disa here ne dite dersa te te behet shprehi. Nje faktor i rendesishem per te parandaluar rrudhat, borsat e syve dhe plakjen e parakoheshme te fytyres, eshte regjimi, gjumi i rregullt.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mina te falenderoj per pergjigjen. Do ta kem parasysh qe te kerkoj nje krem per pjesen e syve.

  Kam dhe nje pyetje per perdorimin e avullit per fytyren. Kam lexuar qe avulli ben mire per lekuren e thate sepse eshte si nje fiskulture per te dhe ne kete menyre ndihmon ne parandalimin e rrudhave. A eshte e vertete kjo dhe nqs po sa here ne jave rekomandohet te behet avull per fytyren?
  Po ndonje maske hidratuese per zonen e syve a me rekomandon dot?

  Ups , me duket se me eshte futur frika nga rrudhat. U desh te hapej kjo rubrike e forumit qe te ndergjegjesohesha per kete fakt Megjithese sic eshte shprehja " me mire te parandalosh sesa te kurosh".

 8. #8
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Avulli eshte me i mire per lekurat me yndyre (pa probleme) sesa per lekuren e thate. Lekuren e thate e permireson vetem kremi hidratant. Duke qene e thate ajo nuk vibron dhe keshtu eshte e predispozuar te rrudhet shpejt. Avullin une e keshilloj nje here ne muaj, kur behet pastrimi i fytyres. Nese ke raport te mire me avullin, mund ta aplikosh me shpesh por gjithmone te vendosesh krem pas trajtimit sepse do te thahet me shume. Per zonen e syve duhet te trajtohesh tek estetistja ose mund te perdoresh kremin e syve. Mos ki frike sepse rrudhat do te vijne kur te vije koha. Asaj shprehjes qendroi besnike sepse cdo gjeje qe i ben sherbim, te jep rezultat.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 9. #9
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Po per saunat Mina,

  ē'na thua ndonje gje ?

  dhe seancat e saunes keshillohen te kryhen nje here ne muaj ?

 10. #10
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Saunat jane dhoma me temperatura te larta qe favorizojne djersitjen. Ne estetike zakonisht perdoren dysheke me ngrohje deri ne temperaturen 50 grade ku qendrohet per 40 minuta. Ky trajtim behet 3 here ne jave. Eshte mire te jesh klinikisht shendoshe qe t`i nenshtrohesh saunes. Pas saunes keshillohet shplarje me uje te ftohte por gjithmone gradualisht duke lagur me pare duart, kembet sa te mesohet trupi dhe me pas qendron ne dush te ftohte sa te deshirosh. Kjo vlen per te rritur imunitetin e organizmit. Subjektet kardiake nuk i nenshtrohen trajtimit. Gjithashtu edhe ne rastet e takikardise (puls te larte, mbi limitet). Nese do te behet perdite, nga trupi yne do te dalin kripera pa kriter nepermjet djerses dhe kjo mund te shkaktoje anormali. Me saunat duhet mesuar trupi gradualisht, jo direkt ne trajtim intensiv. Eshte e rendesishme qe specialisti te jete ne nivelin e deshiruar dhe i ndergjegjshem sepse nga mania per te fituar, abuzon pa marre parasysh pasojat negative.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mina faleminderit per pergjigjet.

 12. #12
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Faleminderit juve!
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 13. #13
  hidhert
  Anėtarėsuar
  26-07-2002
  Postime
  172
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  LERENI QE NATYRA TE KRYEJN ATE QE KA NISUR.

 14. #14
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Natyra ka nisur ndoshta edhe ndonje semundje por ajo duhet luftuar nga njeriu. Te besh dicka per veten ndihesh vertet mire. Edhe psikologet keshillojne qe kur ndihesh keq duhet te ndryshosh pamje ose te blesh dicka te re dhe kjo eshte e vertete. Nje masazh fytyre nje here ne jave eshte shlodhje. Ai qe i nenshtrohet trajtimit, e di vleren.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 15. #15
  Goc Tirone Maska e Tironsja
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Era
  Per pjesen rreth syve po te sugjeroj edhe dicka ne kushtet e shtepise.
  Zieni nje tas me uje te distiluar me pak gjethe te thata rozmarine dhe sherebele si dhe dhe nje luge te vogel me fara kopre.Hiqeni nga zjarri dhe lereni per 10 min te pushoje.Filtroje dhe lere te ftohet.Njomni 2 pambuk ne leng dhe aplikojini mbi sy te mbyllur,per 10 minuta.Ruajeni lengun ne frigorifer,por jo me shume se 1 jave.


  Shendet Tironsja.
  :^zilet

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e fullmoon
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  athine
  Mosha
  39
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  per rrathet e zinje rreth syve sygjeroj: prini dy feta patate te holla edhe verini posht syve per 20 min.. Jane vertet te mira pas nje nate me pak gjume.
  engjell

 17. #17
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime
  Diku ne nje reviste lexova qe Hemorrhoidal Creme ka dhene rezultate shume te mira , ne eliminimin e rrudhave te fytyres.
  Mbase tingellon "weird", por ka dhene rezultat....
  Mua rrudhat si te Shirley MacLaine te me behen, nuk bej te tilla prova......(lol)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MI CORAZON : 12-02-2003 mė 00:32
  Where does a thought go when it's forgotten?

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-09-2004
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Era!
  Kam lexuar ne nje forum te tille si ky i yni qe po te marre nje qese plastmasi e ta mbushesh me caj e ta vendosesh te syte, per dy jave te zhdukeshin rrudhat e syve dhe ishte e provuar nga nje anetare e forumit.
  Po nuk e mora vesh se cfare lloj caji duhej, gjithsesi edhe kamomil besoj se do ti bente mire...

 19. #19
  Hazdisje Maska e e_verdha
  Anėtarėsuar
  05-12-2004
  Vendndodhja
  Usa
  Mosha
  35
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Per rrudhat pergjithsisht...

  - Vitamina A ndihmon ne zvogelimin e thellesise se rrudhave si rrjedhoje e veprimit te lehte inflamues qe ka mbi lekuren.
  -Vitamina C nxit qarkullimin e gjakut si dhe prodhimin e "collagen".
  -AHAs (Alpha-hydorxy acids) permiresojne lekuren duke shpejtuar renien e qelizave te vjetra ne siperfaqe.
  -Retinoids: kimikate qe e ndihmojne lekuren te prodhoje qeliza te reja me shpejt, duke e bere me kompakt. Pas dy muajsh perdorim, lekura lemohet dhe rrudhat e holla zhduken, ndersa te thellat thjesht permiresohen.
  .
  Me prit

 20. #20
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Retinoidet jane sa te mira aq dhe te rrezikshme. Nuk perdoren ne cdo stine dhe zakonisht ne mbremje, kerkojne mbrojtje te forte prandaj kini kujdes: jo pa keshillen e specialistit.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Rrudhat poshte syve
  Nga Viki nė forumin Bukuri dhe estetikė
  Pėrgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 08-01-2010, 07:35
 2. Maska per fytyren ne kushtet e shtepise
  Nga Tironsja nė forumin Bukuri dhe estetikė
  Pėrgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 22-06-2009, 10:49
 3. Rrudhat e siperbuzes.
  Nga Mina nė forumin Bukuri dhe estetikė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-12-2008, 02:14
 4. Lekura e fytyrės
  Nga arius nė forumin Bukuri dhe estetikė
  Pėrgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 11-08-2006, 07:48
 5. pleqte nuk prezantohen u numerohen rrudhat.
  Nga macia_blu nė forumin Prezantoni veten nė forum
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 10-08-2002, 06:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •