Komente

Arben Muka, DWelle - 24/01/2005

Risqet e ekonomisė shqiptare nė kėtė vit elektoral

Biznesi do tė ketė njė rol kyē qoftė nė financim, qoftė nė rezultatin e zgjedhjeve. Parashikohet qė monopolet tė jenė shumė aktive pėr shkak tė nevojės sė ruajtjes sė pozicionit tė tyre tė treg


Nė njė intervistė pėr Deutsche Welle, prof. Dr. Halit Xhafa, nė Departamentin e Financave nė Fakultetin e Ekonomisė nė Tiranė, mendon se zgjedhjet parlamentare pritet tė japin efekte negative nė ekonomi. Shkrehja e administratės dhe vėnia e saj nė shėrbim tė fushatės elektorale do tė japin njė kosto tė madhe nė funksionimin e shtetit dhe nė krijimin e tė ardhurave tė planifikuara nga sektorėt e doganave e tatimeve. Mjaft aktive nė mbėshtetjen e fushatės, sipas tij, do tė jenė bizneset monopol, tė cilat kėrkojnė ta ruajnė pozicionin e tyre dominues nė treg.
Nisur dhe nga eksperiencat e mėparshme nė Shqipėri, sa risk ka pėr treguesit e ekonomisė nė njė vit elektoral?
E mendoj me vend ta krahasoj Shqipėrinė nė kėtė periudhė me njė bursė. Atėherė, ēfarė ndodh me njė bursė kur vijnė lajme jo tė zakonshme, jo tė natyrshme? Do tė kemi luhatje tė ndjeshme tė vlerės sė aksioneve e obligacioneve. E njėjta gjė do tė ndodhė edhe me vlerėn e biznesit shqiptar. Sė pari, nga kėndvėshtrimi i investitorėve dhe projekteve tė huaja: nė periudha elektorale njė vend i paqendrueshėm e me demokraci tė re, si Shqipėria, do tė ballafaqohet me njė risk politik nė rritje, ēka do tė thotė hezitim pėr projektet e reja me konceptin “tė shohim ēfarė do tė ndodhė”, dhe ngadalėsimi i ritmeve pėr projektet ekzistuese.
Sė dyti, nė planin e brendshėm; sa i takon biznesit tė vogėl, mendoj se kjo periudhė nuk do tė ketė ndonjė ndikim tė madh. Pronarėt e kėtyre bizneseve do tė jenė tė ndjeshėm mė shumė si votues. Dihen problemet qė ka shkaktuar ekonomia monopol ndaj tyre; sa i takon bizneseve tė mėdha, mendoj se ato janė shumė tė interesuara, madje tė shqetėsuara pėr fatin e fushatės elektorale e pėr fatin e rezultatit. Kėto biznese do tė vazhdojnė t’i financojnė fushatat-pavarėsisht ligjeve qė ekzistojnė kundėr kėsaj praktike- pėr arsyen e thjeshtė qė ta ruajnė lobin ose ta krijojnė atė. Sa i takon administratės, vėrehet njė shkrehje e pėrgjithshme pasi vėrtet ka ligj pėr administratėn publike dhe statusin e nėpunėsit, por njė pjesė e mirė e posteve janė politike dhe, kuptohet se fati i karrierės sė tyre tė ardhme varet nga rezultati i kėtyre zgjedhjeve.
Po sektorėt qė krijojnė tė ardhura pėr buxhetin, doganat dhe tatimet?
Pėr tė qenė realist, nisur dhe nga pėrvoja e viteve tė mėparshme, pėr kėta sektorė vlen thėnia e njohur se “ujku mjegull do”. Ėshtė njė praktikė e vėrtetuar. Mendoni njė situatė tė ndezur politike “alla shqiptarēe”, ku askush nuk do tė merret gjatė fushatės-madje dhe shumė pėrpara saj-me kėto hallka. Ndaj, pėr fat keq, parashikoj se evazioni fiskal do tė lulėzojė me njė kosto shumė tė madhe pėr buxhetin e shtetit shqiptar, por, mė besoni, kur them se nė kėtė periudhė nuk ka vetėm pesimizėm. Ėshtė edhe njė situatė paselektorale. Cilado forcė fituese e kėtyre zgjedhjeve, duhet tė marrė masa radikale pėr rivendosjen e shtetit ligjor, tė normalitetit nė ekonomi, ēka do tė thotė pėr mua: luftė tė pamėshirmshme e frontale ndaj ekonomisė informale. Kjo nuk bėhet vetėm me presidiume apo me deklarata, por me nisma dhe rregulla institucionale, qė nga dokumentacioni, nga aplikimi i politikave liberale fiskale, ulja e barrės tatimore, me kėmbėnguljen qė tatime tė paguajnė tė gjithė.
Eksponentė tė opozitės janė shprehur, sė fundi, me shqetėsimin se mos fondet publike mund tė kanalizohen gjatė fushatės elektorale pėr t’u pėrdorur nga ana e maxhorancės ose koalicioni qeveritar. Cili ėshtė komenti juaj?
Unė pesonalisht nuk e konsideroj kaq tė thjeshtė kėtė problem. Sigurisht, qė kalimi i fondeve nuk mund tė bėhet kaq hapur, p.sh., me anė tė dokumenteve tė drejtpėrdrejta, se kaq apo aq para do tė destinohen kėtu apo atje. Por, i druhem praktikės sė viteve tė kaluara, tė asaj qė konsiderohet si njė kalim indirekt i fondeve nė shėrbim tė fushatės. D.m.th, mund tė pėrdoren mjetet e shtetit e tė administratės pėr karvanet elektorale. Tė vesh nė dispozicion zyra, njerėz, pra, nė tėrėsi struktura tė administratės, tė cilėt para, gjatė e pas fushatės duhet tė jenė vetėm nė detyrėn qė i ka ngarkuar ligji, e jo nė aktivitete politike. Mendoj se tani ka tendenca tė reja tė pėrballimit tė fushatave elektorale. Nė plan tė parė shumė aktive parashikoj se do tė jenė bizneset monopol, tė cilat kėrkojnė me ēdo kusht ruajtjen e pozitės sė tyre nė treg.
Ē’mendoni ju se duhet tė bėjnė autoritetet nė kėtė periudhė, pėr tė amortizuar efektet e njė viti elektoral nė ekonomi?
Njė shtet me demokraci tė fortė e tė qendrueshme, me institucione tė konsoliduara, pak do t’ia dijė pėr fushatat elektorale e zgjedhjet nė tėrėsi. Rasti mė tipik ėshtė Italia fqinje. Janė ndryshuar mbi 40 qeveri pas Luftės sė Dytė Botėrore dhe nė punėn e administratės askush nuk i ka ndjerė kėto, veēse nė dy-tre javėt e fundit. Nė lidhje me pyetjen qė bėni, do tė thoja shkurt se shteti duhet tė funksionojė si shtet, administrata duhet tė funksionojė si administratė, ndėrsa partitė le tė bėjnė njė garė tė ndershme. Pėr hir tė sė vėrtetės, jam pak pesimist, sidomos pėr bizneset e mėdha shqiptare dhe administratėn fiskale, qė ka manifestuar dhe manifeston mjaft probleme. Zakonisht unė pėrdor me kolegėt e mi shprehjen se “kėta sektorė janė tė mbushur plot analfabetė me universitet”.

Biznesi