Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Semundjet Psiqike

  Shpesh here e kam vene re ne subway, kur treni eshte ne levizje, qe pa pritur e pakujtuar disa pasagjere fillojne e flasin me ze te larte. Epo mendoj, ndoshta po flet ne telefon me dike. Pa rene ne sy mundohem qe te shikoj telat e kufjeve por kufje s'ka. Pastaj kujtohem qe ne subway nuk ka linja. Eshte e cuditeshme ti shohesh tek flasin me vete sikur te kishin dike para sysh.

  Ju ka ndodhur ndonjehere ky fenomen? A jane me te perhapura semundjet psiqike ne shtetet kryesore si NY apo Chicago, apo ndoshta ne shtete te tjera nuk i ve re sepse nuk ka kontakt aq te afert me popullsine, gje qe ta ofron subway. Mos ndoshta njerezit ne qytete me te medha perdorin me shume substanca abusive dhe prandaj keto halucinacione?

  S'e di por njeriu i pare psiqik qe kam pare ka qene ne NY dhe pse per vite kam jetuar ne shtete te tjera. Dhe me duket disa here sikur jetojme midis mutants...

  Pres mendimin tuaj!
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 2. #2
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Kur kam punuar me perpara tek nje zyre doktori, vinin shume pacienta
  qe te shtinin friken me muhabetet e tyre...
  Ne fillim si kuptoja se ishin te semure dhe ja varja muhabetin se ndihesha keq
  me ja lane fjalen ne goje, kur nje dite me tha doktori Lona mos u merr shume
  me to se s'jane ne metro...te fusin friken shtat brez po ja degjove muhabetet.
  Une i kam shume frike te semuret psiqik qysh ne pune, sepse me kane ndodhe
  nja dy raste qe me kane friksu taman deri ne palce.
  Dhe prej asaj kohe kur shkoj te doktori ndonje here per ti pare si ja kalojne
  ju rri larg sa me larg, se te kujtojne dhe te kcejne ne qafe me te perqafu..lol
  Munden edhe me ta marre frymen...!
  Missi ketu ne New Jersey ka sa te duash, po dhe ne Shqiperi ka me kintala ama..
  vecse atje i mbyllin pak me shume se ketu..sepse njerezit e tyre s'mund
  ti durojne neper shtepi, dhe i cojne ne spitale ku ka me bollek...
  Sa keq me vjen per keto njerez, kur s'ke mendjen e kokes nuk ke asgje,
  jeton kot per mendimin tim.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  36
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Congeniality nuk jeni vetem ne NY. ne boston ka sa te duash nga keta njerez...ndonjehere kur hypen ne tren (sidomos naten vone) te duket vetja si tek spitali i budallenjve. Une merrja subway kur shkoja ne shkolle te mesme dhe ne fakt shpeshhere ishte shume depresuese.

 4. #4
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Shume e vertete qe ato gjenden kudo ....
  Jetes nuk i dihet ... ca jane te lindur por ka raste shume qe te lene dhe me pasoje si puna e ketyre qe thoni me lart ... ketu ne usa spara jam ndeshur shume me keto lloj psiqikesh .. ndoshta meqe nuk hypi kurre ne autobus ... apo tren .. por ti shikosh gjerat me thelle .. eshte me te vertete per te ardhur keq ...

  Mbaj mend ne tirane .. kishim nje komshie .. ishte mire e bukur .. vec nje dite kur i iku truri .. ( Pune dashurie thonin ca ) ... dhe gjithmone kishte kriza ne nderrimin e stineve .. sidomos ne pranvere ... aq frike e kisha ate atehere po dhe aq keq me vinte ne te njejten kohe ... Vec ama kur te sulej ndonjehere te te kapte keshtu me vrap ... zemra sa nuk me poshonte se ... mbaj mend kur zbrisja neper shkalle .. katin e saj ( te 3) e beja me nje shpejtesi sketerre .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 5. #5
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  E folura me vete, qofte edhe nė ze te larte, eshte lule krahasuar me "fenomenet" e tjera qe ndodhin ne metrote New York-eske. Imagjinoje te vije njeri mendere-lagur e te ulet ne sedile. Fatkeqsisht une pandeha ate qe u ul ne te njejtin vend mbas ATIJ si me semundje psiqike.
  Qe atehere s'jam ulur me ne metro. Kam mesuar t'i rezistoj edhe tundimit per te vene doren mbi borduren e shkalleve levizese. Thoni qe jam viktime.

 6. #6
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rhea
  Te ka dhembur ndonjehere koka Missi?Po te semure me zemer,stomak etj njeh?
  Ja aq mutante sa ti e une kur na dhemb koka apo ata te semuret me zemer jane dhe te semuret psiqike.
  Rhea, une s'po i gjykoj keto lloj njerezish mi lal sepse pak a shume secili nga ne ne nje moment ne jete ndoshta eshte ndodhur ne vendin e tyre. Une shtrova nje pyetje komplet tjeter, dmth....doja te dija disa nga shkaqet qe mendoni pse njerezit ne qytete te medha kane me shume probleme psiqike se ata ne vende te tjera ne USA.....
  Dhe disa nga idete qe kisha ne koke ishin:
  1) Ndoshta sepse keto qytete kane popullsi me te madhe dhe prandaj dhe ndoshta egziston nje numer me i madh me probleme psiqike.
  2) Ndoshta ka te beje me protokollin e trajtimit te nje te semuri psiqik...dmth, eshte ndryshe ne alabama e ndryshe ne NY. Ndoshta ne Alabama shteti ka me shume fonde dhe i mban me gjate ne spital keto paciente duke i kuruar me shume.
  3) Ndoshta sepse ne NY, Chicago, Boston ka nje numer shume me te madh imigrantesh se ne shtete te tjera. Dhe dihet qe kur njeriu largohet nga mjedisi normal per te, eshte shume i lekundur emocionalisht. Nje rast qe me ka prekur shume ka qene rasti i nje shqiptari i cili u arratis nga Shqiperia ne kohen e monizmit, duke lene pas gruan dhe femijet. I guess se kishte menduar kurre anen emocionale te problemit. Anyway, pas shume peripecive neper burgjet e jugosllavise, zvicres, e frances, arrin te vije ne Amerike. U rregullua me pune, shtepi por malli per familjen vinte dhe e hante me shume. Ne Shqiperi nuk kthehej se e dinte qe e priste vdekja, por dhe fakti qe s'do shihte me familjen e torturonte derisa kaloi. Dhe doli para makines dhe vdiq.
  3) Ndoshta sepse jeta ne qytete te medha eshte me e eger, me stresuese si nga ana profesionale ashtu dhe ajo personale. Dua te them, ke shume gjera per t'u shqetesuar, duke filluar qe nga rent e deri tek gjerat me te vogla. Eshte ndryshe te jetosh ne nje farme ne texas dhe ndryshe te jetosh ne New Jersey.
  4) Ndoshta sepse NY eshte nje nga qytetet ku droga perdoret me shume dhe efektet anesore te disa drogave, mund te jete halucinacioni.
  5) Ndoshta sepse ne kete shekull qe jetojme ne spitalet psiqike nuk i mbajne gjate pacientet e tyre kurse me pare i mbanin mbyllur per gjithe jeten. Dhe shume nga keta paciente nuk kane "good insight" = njohuri apo kuptim mbi semundjen e tyre dhe nuk jane "compliant with their medication."= nuk ndjekin regjimenin mjekesor kur dalin nga spitali.
  6) Ndoshta sepse ne ato qytete ku ka subways, je ne kontakt me te afert me njerezit kurse ne shtete te tjera ku transporti kryesor eshte ai privat, nuk ke mundesi te shikosh gjendjen psiqike te njerezve.

  Nejse, keto ishin disa nga idete qe po mendoja. Dhe meqe ra fjala, jo cdo njeri qe ka halucinacione apo "displays unusual behavior" eshte i semure psiqik. Ne radhe te pare duhet zbuluar shkaku i problemit per te vendosur "the outcome."
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 7. #7
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Leila
  C'deshe deri ne NY ti? Vetem hyr ne forum e gjen plot te tille.
  Mua me pelqen to play along me halucinacionet e te tjereve. Kurre per tallje, por sepse me duken interesante, sikur po me tregojne ndo nje perralle. Sigurisht, nuk do doja kurre te jetoja me dike me probleme psiqike... imagjino te zgjohesh gjate nates dhe te shohesh fytyren e tjetrit qe te sheh me nje qetesi aq te frikshme, e kush e di sa kohe ka qe te ka pare ashtu.
  S'e di s'kam jetuar me ndonje ne nje situate te tille por ato paciente qe kam takuar, kam vene re se jane shume te dashur dhe gjeja me e madhe qe kerkojne eshte qe tu tregosh qe je i interesuar ne ate qe kane per te thene dhe qe t'i kuptosh. Sigurisht, egziston dhe ai grup njerezish qe jane shume te semure por ato s'i shikon ne jeten e perditeshme sepse ata mbahen ne spitale, si ai ne filmin e anthony hopkins.

  S'me vjen te qesh me halucinacionet e tyre sepse vec ata e dine se c'heqin....sepse disa nga ata zera i komandojne qe te bejne gjera si psh "hidhu nga dritarja" apo "mbyte femijen." Rast shume i mire eshte Dr. Nash....Russell Crowe? e luan ne nje film.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MisCongeniality : 21-01-2005 mė 15:30
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga MisCongeniality
  Shpesh here e kam vene re ne subway, kur treni eshte ne levizje, qe pa pritur e pakujtuar disa pasagjere fillojne e flasin me ze te larte. Epo mendoj, ndoshta po flet ne telefon me dike. Pa rene ne sy mundohem qe te shikoj telat e kufjeve por kufje s'ka. Pastaj kujtohem qe ne subway nuk ka linja. Eshte e cuditeshme ti shohesh tek flasin me vete sikur te kishin dike para sysh.

  Ju ka ndodhur ndonjehere ky fenomen? A jane me te perhapura semundjet psiqike ne shtetet kryesore si NY apo Chicago, apo ndoshta ne shtete te tjera nuk i ve re sepse nuk ka kontakt aq te afert me popullsine, gje qe ta ofron subway. Mos ndoshta njerezit ne qytete me te medha perdorin me shume substanca abusive dhe prandaj keto halucinacione?

  S'e di por njeriu i pare psiqik qe kam pare ka qene ne NY dhe pse per vite kam jetuar ne shtete te tjera. Dhe me duket disa here sikur jetojme midis mutants...

  Pres mendimin tuaj!
  wow

  E habitshme rastesia! Jo me larg se dje, ne metro pashe nje njeri te tille. Edhe ai po fliste me "celular". Beri dy "telefonata". Ne njeren po i kerkonnte llogari dikuj, ndersa tek tjetra po flista me "te dashuren". Pas dy stacionesh zbriti.

  Kur shoh njerez te tille, sinqerisht, nuk ndjej ndonje keqardhje. Nuk e di por s'me duken edhe aq te pafat. Tek e fundit mendoj se gjithēka eshte relative. Pse u dashka te jene ate te ēmendur? Ndoshta "from their point of view" ne s'jemi ne rregull. (ketu e keni kuptuar se une jam ne rregull besoj)

  Gjeja qe mendoj kur shoh te tille njerrez eshte "menyra se si ata e shohin boten dhe njerezit perreth". Ne fillim perpiqem te mendoj nje diēka te tille, por pasi e shıh qe eshte thjesht e pamundur, dhe pershkohem nga njefare ankthi, perpiqem te shoh te ēmendur te llojit tjeter.

  Shkaqet pse ka shume ne qytet e medha?(kjo eshte pyetja mendoj)
  Mendoj se arsyeja kryesore eshte largimi i njerezve nga njeri-tjetri. Njerezit kane shume nevoje per njeriun. Nevoje kjo qe s'mund te zevendesohet me asgje tjter.

  Meqe jemi tek kjo teme, e keni lexu Veroniken e Paulo Coelhos? Aty ka shume dialogje interesante ne lidhje me kete teme...

 9. #9
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kuqalashja
  Ty:


  Te marre jane te gjithe, kush me shume e kush me pak, secili ne menyren e vete. Cfare pikerisht po shtjellon kjo teme?

  Njoh njeren ne Tirane...ka qene goxha goce, e zgjute, e pashme. Ra ne dashuri me nje cun, ai e la dhe kjo shkalloi. Heren e fundit qe i vajta ta shikoja ne shtepi per vizite, me tha: "Kam ngel me barre me Reiz Cicon nepermjet televizorit". E pra, dhe une e ti Missi mund te na shikojne neser ne Subway duke folur me vete, jetes nuk i dihet.
  S'e mohoj kuqja qe kjo qe thua eshte e vertete, por kjo eshte pertej pyetjes qe kisha parashtruar, por sic duket je already on vacation. Lol. Une pyeta nese shtetet e medha kane nr. me te madh njerezish me probleme psiqike dhe pse. Ja kete shtjellonte tema. Lol.
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 10. #10
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  E kam parasysh filmin, "A Beautiful Mind," se e treguan tek klasa ime e psikologjise. Po shikoja ca apartamente para ca kohesh, dhe dikush kishte nje dhome per te dhene me qera dhe tregonte qe zgjoheshe naten dhe ecte rrotull. Une ne pergjithesi nuk i kyc dyerte, keshtu qe mund ta imagjinosh si do ndihesha sikur te zgjohesha ne mes te nates e te shihja kete roomatin tim te eci neper dhome si fantazem.

  Nejse, te semuret rende nuk jane gjithnje neper spitale. Vetem kur bejne ndo nje krim te madh qe e perdorin semundjen si defense. Dhe kjo nuk ben gje, vec se jep nje imazh sikur ata te gjithe jane kriminela ose kriminela-to-be, heret a vone.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 11. #11
  Perjashtuar Maska e Ihti
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  966
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nivelet e larta te stresit ne Metropole si NYC shkaktohen nga zhurma e vazhdueshme, nga shpejtesia me te cilen rrjedh jeta, nga pamundesia e njerezve te rehatohen e te clirohen plotesisht, pasi gjithe kohes ka dicka qe te mban ne tension...qe te mban pezull:
  po nuk qe siguria e punes, eshte rritja e cmimeve, po nuk qe rritja e cmimeve eshte rritja e qerase, po nuk qe rritja e qerase eshte semafori i kuq, po nuk qe semafori, eshte matrapiku qe shpon beton e ta jep ne koke, po nuk qe matrapiku, jane trenat ne subway kur frenojne ne stacion, po s'qe treni eshte komshiu lart qe i bie basit.

  nuk ka asnje moment qetesie, dhe te qenit gjithe kohes ne tension te ben me fol me vete.

  ashtu.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gurl : 21-01-2005 mė 20:00

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-03-2004
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kuqalashja
  Te marre jane te gjithe, kush me shume e kush me pak, secili ne menyren e vete.

  Ehe (une shume per momentin dhe pse jetoj ne fshat).

  Ashtu eshte...ne qytete te medha raporti i semundjeve psiqike eshte me i madh se ai ne qytete te vogla,per arsyet e thena me lart (stresi,mungesa e qetesise etj),por ka shume semundje,lindja e te cilave nuk ndikohet nga madhesia e qytetit (lol).Ne fshatin tone psh ka me shume se dy raste te zoomanise apo tulipomanise.Kohet e fundit dhe te fetishizmit (ndoshta nga frustrimet e jetes ne fshat) dhe metromanise (--mani per te shkruar vargje--ndoshta nga natyra e bukur dhe e virgjer).
  E keshtu,s'i gjendet dermani njeriut...fshat/qytet...mal/fushe...metro/bicikleta....ideja eshte te semuret psiqike kane pothuaj gjithmone nje tendence te trasheguar ndaj ketyre semundjeve,e cila induktohet nga metrote,Reis Cico (lol) apo tulipanet.

  Kuqe,
  E ku shkruhen ne karte
  fjalet e gjuhes se zjarrte...

 13. #13
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Para ca vitesh,me ka rastisur (me duket nja dy here) te degjoj persona qe po benin "bisede" te vertete me... veten, qe zgjati derisa zbrita nga treni ne te dy rastet. Ne fillim kur i degjova zerin vertet kujtova qe flisnin ne celular por pse me ze kaq te larte dreqin. Pastaj u qartesova.
  Njeri nga ata mbaj mend qe beri dhe "pilikunci" duke u varur tek hekurat (qe jane per t'u mbajtur)...

  Megjithate, ajo qe me habiti pa mase, ishte qetesia e atyre qe me rrethonin mua...qe nuk reagonin fare as nga monologjet me ze te larte e as nga akrobacite. Kete vertet nuk dija si ta quaja. Vertet s'u bente pershtypje?!

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kuqalashja
  , dhe une e ti Missi mund te na shikojne neser ne Subway duke folur me vete, jetes nuk i dihet.
  Nje shoqe mamit nje nate u ngrit duke uleritur dhe duke qare dhe prinderit fshatare vendosen ta conin ne Tirane ku e nxorren te cmendur. Atje mami thot ajo u be me keq, nuk e nxorren me dhe sot e kesaj dite flet me vete dhe nuk di cfare thot. Ka momente kur e shikonte me keqardhje dhe ajo i kthehesh mos ki merak do te behem prape mire.

  E di s'ka te bej shume me temen po fjalet e kuqkes ishin kaq te verteta. Jemi kaq te dobet si njerez, nuk kemi garanci per asnje gje. Sic i thone mendja nje koker gruri eshte ta morri era dhe....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Reina : 26-01-2005 mė 13:42
  Be yourself and you will always be in fashion.

 15. #15
  <-----
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Postime
  998
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 4 postime
  Meqe jemi tek semundjet psiqike , ishte njeri andej ka anet e mia qe ishte ne rregull por i kaloi truni te shkretit..!
  Pse e qysh nuk e di te sakte por dicka per pune nje femre (ehh jane shejtane te uruarat ) !
  U be budalla prej atyre qe ecnin me thike dhe hu ne dore , taman budalla i rrezikshem lol.
  Ndenji ashtu ne ate gjendje per disa vite dhe para ca kohesh e mora vesh qe ishte kthyer normal dhe qe e kishte humbur memorien e asaj periudhes se "kalimit te trurit" , dmth i erdhen trute aty ku e kishin lene ...( si me telekomande lol )!
  Si ka mundesi te ndodhe nje gje e tille ...?!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AgainstAllOdds : 04-02-2005 mė 03:28
  ...

 16. #16
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga AgainstAllOdds
  Meqe jemi tek semundjet psiqike , ishte njeri andej ka anet e mia qe ishte ne rregull por i kaloi truni te shkretit..!
  Pse e qysh nuk e di te sakte por dicka per pune nje femre (ehh jane shejtane te uruarat ) !
  U be budalla prej atyre qe ecnin me thike dhe hu ne dore , taman budalla i rrezikshem lol.
  Ndenji ashtu ne ate gjendje per disa vite dhe para ca kohesh e mora vesh qe ishte kthyer normal dhe qe e kishte humbur memorien e asaj periudhes se "kalimit te trurit" , dmth i erdhen trute aty ku e kishin lene ...( si me telekomande lol )!
  Si ka mundesi te ndodhe nje gje e tille ...?!
  Post Traumatic Stress Disorder with Repression??? Major Depression with Psychosis?
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 17. #17
  gone Maska e helene
  Anėtarėsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Edhe une e kam hasur shpesh kete gje, ne autobus apo ne rruge.
  Edhe shpresoj qe nje dite te mos perfundoj dhe une njesoj
  Pse kot e kane thene Rruajna Zot ment e kokes!!

Tema tė Ngjashme

 1. Sėmundjet e seksit, studentėt nė krye tė listės
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 16-06-2009, 09:21
 2. Paniku dhe sėmundjet e zemrės. Metodė e re operimi
  Nga Fittox nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-02-2009, 06:04
 3. Depresioni dhe sėmundjet e zemrės
  Nga Gimi3 nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-03-2007, 07:56
 4. Sėmundjet e shkaktuara nga dėmtimi i pankreasit
  Nga Albo nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-07-2006, 10:33
 5. Statusi i femres ne "Perendim".
  Nga altin55 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-10-2004, 16:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •