Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 30
  1. #1
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466

    Peshengritja: opsion shume i mire per meshkujt ta mbajne veten ne forme

    e hapa kte teme per cunat qe ngrine pesha per ta mbajtur trupin e tyre ne forme. Une per veten time kam gati 5 vjet qe ngri pesha, dhe them qe eshte dicka shume e mire, sepse me mban aktiv, e mbaj trupin ne forme dhe dhjesht ndihem fizikisht me mire.

    mirepres mendimet, argumentet dhe komentet tuaja.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anėtarėsuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    Une kam nja 7 muaj qe bej vrap dhe ngre pesha. Tani me eshte bere e nevojshme...iki te pakten 4 here ne jave. Do te ishte me shume interes per mua te merrja informacion per suplemente proteine qe mund te marresh per te rritur massen e muskulit. Une deri tani nuk kam perdorur asgje, po them te marr WHEY protein supplement sepse me kane thene qe eshte shume efektiv.

    Cfare mendimi keni?

  3. #3
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    nursez whey eshte e mire per mase por ka absortion te ngadalte
    do te rekomandoja nitro tech dhe cell tech
    dhe sic e di dhe vete po do te shtosh mase duhet te hash shume
    te pakten pese here ne dite

  4. #4
    I-L-M Maska e indrit gjoni
    Anėtarėsuar
    25-09-2004
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    35
    Kam rreth 6 vjet qč merem me stervitje , kam filluar qč ne moshen 14 vjeē
    nuk mund tč rri 2 dit pa bčr se mč duket sikur po mč bin muskujt.
    čsht gje shum e bukur mč mban aktiv dhe,meqč kam probleme me shpatullčn
    fizioterapisti ma ka rekomanduar qč tč merrem me aktivitet sportiv.
    Kur ri pa bčr stčrvitje , filloj tč kem dhimbje tč shpatullčs
    Tč merresh me ngritje peshash tč bčn shum mirč.

  5. #5
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    aha vetem une dhe dy cuna te tjera ngrikemi pesha ktu
    aha s'qekeni gje vallai!

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Cuna,

    Mos jeni gje hamej me profesion?
    Ignore List: Den Bossi

  7. #7
    ...gjenķ... Maska e mad
    Anėtarėsuar
    18-03-2004
    Vendndodhja
    Prage [EU]
    Postime
    1,321
    kete se kisha degjuar ndo1here, qe te ndihesh mire fizikisht u dashka te merresh me ngritje peshash. Pergatitje fizike po, per ata qe merren me aktivitete sportive profesioniste ose gjysem-p, eshte mese e detyrueshme. te jeni te bindur qe per nje lehtesim te mases fizike, qe fillon qe nga lehtesimi i procesit te frymemarrjes, me te mire se vrapi nuk ka, pervec notit, qe kerkon kushte, sidomos tani ne dimer.

    ndoshta pesha te ben mire per egon, dhe per ta pare muskulin me te fryre.

    gjithsecili ka mendimin e tij.

    {^_^}
    ::|maDes!gn © 2009|::

  8. #8
    Desert Fox Maska e bayern
    Anėtarėsuar
    12-06-2002
    Postime
    3,030
    Peshat e trapit po nuk u bone ushtrimet e cardios te kombinuara me peshat trupi jo vetem qe bie nga forma por edhe konsumohet edhe jep efekte anesore. peshngritesit pse jane te shkurter ne shumicen e rasteve se perqendrohen vetem tek ngritja e peshave.

    Ka na njoni na i plan stervitjete per 4 dite ne jave te plote se ai qe kam sma mush menjen.
    But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

  9. #9
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    Citim Postuar mė parė nga bayern
    Peshat e trapit po nuk u bone ushtrimet e cardios te kombinuara me peshat trupi jo vetem qe bie nga forma por edhe konsumohet edhe jep efekte anesore. peshngritesit pse jane te shkurter ne shumicen e rasteve se perqendrohen vetem tek ngritja e peshave.

    Ka na njoni na i plan stervitjete per 4 dite ne jave te plote se ai qe kam sma mush menjen.
    dukesh qe je nga NY

    nejse une s'jam profesionist per ngritje peshash dhe nuk bej vetem pesha

    per kardio luaj basketboll rregullisht

  10. #10
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    Citim Postuar mė parė nga mad
    kete se kisha degjuar ndo1here, qe te ndihesh mire fizikisht u dashka te merresh me ngritje peshash. Pergatitje fizike po, per ata qe merren me aktivitete sportive profesioniste ose gjysem-p, eshte mese e detyrueshme. te jeni te bindur qe per nje lehtesim te mases fizike, qe fillon qe nga lehtesimi i procesit te frymemarrjes, me te mire se vrapi nuk ka, pervec notit, qe kerkon kushte, sidomos tani ne dimer.

    ndoshta pesha te ben mire per egon, dhe per ta pare muskulin me te fryre.

    gjithsecili ka mendimin e tij.

    {^_^}
    e the vete, shumica e sportistve profesional ne shumicen e sporteve ngrine pesha. per egon ju ben mire atyre qe shikojne veten ne pasqyre tere diten. Ngritja e peshave ka shume te mira. Prshmbll shoh ndryshim te madh ne menyren si luaj basketboll mbasi fillova te ngrija pesha.

    pastaj po do te dukesh si burre me krahe me definicion, shpatulla te gjera, dhe gjoks te madh, ngrtija e peshave eshte opcioni me i mire.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anėtarėsuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    kete se kisha degjuar ndo1here, qe te ndihesh mire fizikisht u dashka te merresh me ngritje peshash. Pergatitje fizike po, per ata qe merren me aktivitete sportive profesioniste ose gjysem-p, eshte mese e detyrueshme. te jeni te bindur qe per nje lehtesim te mases fizike, qe fillon qe nga lehtesimi i procesit te frymemarrjes, me te mire se vrapi nuk ka, pervec notit, qe kerkon kushte, sidomos tani ne dimer.
    Keto jane bindje te vjetra qe tani jane hedhur poshte nga shume studiues...megjithese diskutimi vazhdon. Shume shkencetare argumentojne se kalorite e djegura nga ngritja e peshave jane me te rendesishme se ato te djegura nga vrapi. Gjithashtu interesante eshte se djegia e kalorive vazhdon edhe mbas ngritjes se peshave (disa here dhe 48 ore mbrapa)...kjo nuk ndodh me vrapin. Dicka tjeter e rendesishme eshte se nepermjet ngritjes se peshave formohet me shume muskul se gjate vrapit. Sic mund ta dish dhe vete ngritja e mases se muskulit pershpejton procesin e metabolizmit, duke lejuar keshtu procesimin e me shume kalorive mbas ngrenies. Une njoh shume njerez qe nuk vrapojne fare dhe megjithate kane trum muskuloz dhe pa dhjame.

  12. #12
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar mė parė nga Zombie
    Cuna,

    Mos jeni gje hamej me profesion?
    hahahahahahha, e forte kjo.

    Personalisht mendoj nje kombinim i ushtrimeve, jo vetem nje gje, qofte per zhvillim uniform te muskujve, qofte per energji.

  13. #13
    VOGUE Maska e degnis
    Anėtarėsuar
    11-02-2004
    Vendndodhja
    Tek Vendi I Qenit
    Postime
    100
    Sikur e tha dhe ky hapsi i temes, Stervitja esht me verete nje gje shume bukur per trupin dhe Shendetin po ashtu dhe bukuri fizike!

    Kur njeriu meret me pesha edhe stervitet per peshngritje ose bodybildin, ai duhet te di se cpo ben me trupin e tije dhe duhet te dije shum mire se si te stervitet dhe me, me renci esht Dieta, cfar han ai je!

    Boni Stervitje se do u duhet!

    Hani mire e shum edhe Stervituni dy her me Shum!
    The Queen's Head Is Kissing my Ar$$!

  14. #14
    VOGUE Maska e degnis
    Anėtarėsuar
    11-02-2004
    Vendndodhja
    Tek Vendi I Qenit
    Postime
    100
    Citim Postuar mė parė nga nursezi
    Keto jane bindje te vjetra qe tani jane hedhur poshte nga shume studiues...megjithese diskutimi vazhdon. Shume shkencetare argumentojne se kalorite e djegura nga ngritja e peshave jane me te rendesishme se ato te djegura nga vrapi. Gjithashtu interesante eshte se djegia e kalorive vazhdon edhe mbas ngritjes se peshave (disa here dhe 48 ore mbrapa)...kjo nuk ndodh me vrapin. Dicka tjeter e rendesishme eshte se nepermjet ngritjes se peshave formohet me shume muskul se gjate vrapit. Sic mund ta dish dhe vete ngritja e mases se muskulit pershpejton procesin e metabolizmit, duke lejuar keshtu procesimin e me shume kalorive mbas ngrenies. Une njoh shume njerez qe nuk vrapojne fare dhe megjithate kane trum muskuloz dhe pa dhjame.

    Nurezi, jam shum dokort me cfar the per punen e djegjet se kalorive ose me mire djeg'jen e carbs. Menyra me e shpejt per djeg'jen e kalorive esht djeta.... shkurtimi i ngrenjes me kalori dhe shtimi i ngrenjes me proteine. Un sterviten Bodebylder prefesjonist edhe se kurre skam kompite, tani jam ne fazen e masses kur stervitem 1 muje pushoj nje jave. Tre muaja para korrikut do filloj djeten time, por qe te humb vjam pa muskuj do me duhet te ndaloj hengrjen e kalorive sikur e thashe dhe me siper dhe shtimin e proteines dhe 30 minuta kardio cdo dite stervitje!

    Dita ime do jet kjo!

    Java e pare,

    1)Ne mengjes, 10 kokrra veze te zira dhe do hajde 2 te plota dhe 8 vetem te bardhen. Vezet do i shoqeroj me nje gote Orange Juice, 48 g protein shake, nje luge kafje mjalte !

    2) 5 kokrra veze te ziera, 2 kokrra molle, nje banane, !

    3) 5 copa chicken brest, nje stake ,me Miser te zier, 500 g Orize te zier.

    4)Nje protein Shake 48gr, 2 kokrra portokall, 5 kokrra veze!

    5) Shum fruta pervec Bananeve!

    You will see the big picture at the begining of the summer!
    The Queen's Head Is Kissing my Ar$$!

  15. #15
    Desert Fox Maska e bayern
    Anėtarėsuar
    12-06-2002
    Postime
    3,030
    Degnis po pate mundesi posto edhe planin e stervitjes..Dmth gjithmone pa kerku shum. lol

    Se ajo dieta qeka ca si e ngarkuar.. Te hash 10 veze ne dite jane shume .
    Rendesi ka qe mos konsumohen FAT edhe nje diete e moderuar ushqimesh qe kane koncentrat PROTEINASH eshte e mjaftueshme. Ushqimet qe kane shumice jane pikerisht te bardhat e vezeve, gjoksi pules, peshku sidomos TUNA fish.

    Per sa i perkte ketyre shake proteinash deri tani mendoj se ISOPURE:

    Kuptohet sejcili ka preferencat e veta.

    Gjithashtu do te vecoja edhe CREATINEN. Stimulues per masen muskulore. Nuk eshte Steroid ose te pakten jo shume shume spekulativ. Per me shume besoj se shumica e personave present duan thjesht te sterviten per hijeshi edhe jo per tu bo sportista kshuqe nuk ju teston njeri per doping lol.
    Personalisht kam perdorur CELL-TECH edhe thone qe eshte shume i mire...
    But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

  16. #16
    Caesar Tulipanus Maska e Julius
    Anėtarėsuar
    21-05-2003
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave.
    Postime
    1,767
    10 veze ne dite? Po te haja kaq shume veze dote me dukej vetja kendes! Ka kolesterol more lal veza mos ha kaq shume se do vesh per lesh!
    Edhe une merrem me pesha jo intensivisht por aq here sa mundem. E rendesishme eshte kombinimi i ushtrimeve se po te merresh vetem me pesha do fillosh te ecesh si Robokop.
    Ezekiel 25-17.

  17. #17
    Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
    Anėtarėsuar
    25-06-2002
    Vendndodhja
    11105
    Postime
    443
    10 veze ne dite jane shume . Une mundohem te rri larg gjerave artificiale , por nga nje here e marr ndonje protein shake . Po shkruaj dhe une dy fjale dhe shpresoj qe diskutimi te vazhdoje .

    Trupi i njeriut ndikohet nga tre faktore kryesore .
    1) Ushtrimet fizike .
    2) Ushqimi .
    3) gjenetika .

    Kjo e fundit besoj nuk ka nevoje per diskutim , sa do te stervitesh dhe te shofesh ushqimin suksesi yt limitohet nga genet .
    Ushtrimet Fizike , ose me sakte ngritja e peshave sot keshillohet per kedo , meshkuj femra , te rinj , te vjeter .
    C'fare ndodh gjate ngritjes se peshave ?

    Gjate ngritjes se peshave qelizat e trupit ose me sakte qelizat ne pjeset e trupit qe po stervit shkaterrohen . Afersisht nje ore pas mbarimit te ushtrimeve, kur trupi bie disi ne qetesi dhe sidomos gjate gjumit keto qeliza fillojne dhe rindertohen me te shendetshme , me te medhaja ne numer . Per rindertimin e tyre nevojiet energji dhe proteina . Prandaj keshillohet konsumimi i proteines reth nje ore pas stervitjes dhe sidomos te nesermen ne mengjes . Nje trup me mase me te madhe muskulare konsumon me shume kalori se nje trup me mase me te vogel muskulare . Keshtu qe ne cdo moment te dites, pune , shkolle , gjume muskujt konsumojne me shume kalori dhe ritin metabolizmin .

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e abnk
    Anėtarėsuar
    27-07-2004
    Vendndodhja
    Vendi i fundit i lire n'bote, USA
    Postime
    242
    Trupi i njeriut ndikohet nga tre faktore kryesore .
    1) Ushtrimet fizike .
    2) Ushqimi .
    3) gjenetika .
    Un ja ve fajin gjenetikes (ndoshta pa t'drejte), qi nuk mundem me kalue 165 lbs.
    Per ata qi jane t'interesuem, Cell Tech e Nitro Tech jane kombinim i mire. Nqs. mundeni me perballue financiarisht, bani prove NO2. $60+ per 3 jave supliment. Shtrejt, por ban pune.
    Defend the second amendment

  19. #19
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Na falni qe po ju nderhyj juve meshkujve ketu .. dhe muskujve .. po lexova ate postin e Denit ... ore nuk jane nje cik si shume 10 veze ne dite ???

    Ku do shperthejne gjithe ato energji pastaj lol ....


    ahh dhe dicka ... mos u lodhni dhe kaq shume me vene muskuj ... se fundja fundit ci doni mer aman ... se nuk dukeni bukur kur vishni kostum me kallare pastaj

    Nje trup sportiv me pak muskuj eshte i bukur ... por jo shume vallahi se nuk dukeni mire ...
    Notaret psh kane trup te bukur ne pergjithesi ... konsideroni notin me mire sesa peshat e renda ..
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  20. #20
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    Citim Postuar mė parė nga bayern
    Degnis po pate mundesi posto edhe planin e stervitjes..Dmth gjithmone pa kerku shum. lol

    Se ajo dieta qeka ca si e ngarkuar.. Te hash 10 veze ne dite jane shume .
    Rendesi ka qe mos konsumohen FAT edhe nje diete e moderuar ushqimesh qe kane koncentrat PROTEINASH eshte e mjaftueshme. Ushqimet qe kane shumice jane pikerisht te bardhat e vezeve, gjoksi pules, peshku sidomos TUNA fish.

    Per sa i perkte ketyre shake proteinash deri tani mendoj se ISOPURE:

    Kuptohet sejcili ka preferencat e veta.

    Gjithashtu do te vecoja edhe CREATINEN. Stimulues per masen muskulore. Nuk eshte Steroid ose te pakten jo shume shume spekulativ. Per me shume besoj se shumica e personave present duan thjesht te sterviten per hijeshi edhe jo per tu bo sportista kshuqe nuk ju teston njeri per doping lol.
    Personalisht kam perdorur CELL-TECH edhe thone qe eshte shume i mire...
    creatina eshte thjesht per energji por nuk te shton mase fare, te ben ta shtysh veten me shume ne stervitje

    sa per cell tech kam perdorur dhe vete

    kur isha ne shkolle te mesme shtova gati 20 lbs me cell tech

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Objektet fluturuese tė paidentifikuara, UFO
    Nga Darius nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 1058
    Postimi i Fundit: 30-11-2023, 15:26
  2. Femrat dhe meshkujt komunikojnė ndryshe
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 17-04-2009, 10:51
  3. Meshkujt, frikė nga “gjinekologu”
    Nga Davius nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 05-02-2007, 12:44
  4. Meshkujt vijnė nga Marsi, femrat nga Afėrdita’.
    Nga Tirana nė forumin Grupmoshat e komunitetit
    Pėrgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 07-11-2005, 13:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •