Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 81
  1. #1
    谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
    Anėtarėsuar
    20-06-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    1,090

    A jeni munduar ndonjehere te vizatoni lumturine

    A jeni munduar ndonjehere te vizatoni lumturine !!

  2. #2
    ________
    Anėtarėsuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Pyetje e goditur...Bravo Gust djali

    Une per vete se kam marre persiper asnjehere.Shkurt me duket pune e veshtire.

    pershendetje
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  3. #3
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Mundohem keshtu si i thone me raste " Festash " ..por nuk shkon shume se duhet shume pune dhe durim
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  4. #4
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Nuk di tė vizatoj!
    Nuk tallem,sinqerisht nqs tentoj tė vizatoj njeri mė del ndonjė formė e pashpjegueshme.Paramendoni nqs tentoj tė vizatoj lumturinė.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  5. #5
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Utopi

    Dito.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anėtarėsuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    Per te vizatuar nuk ia kam haberin fare po me pelqen te hedh shkarravina pa kuptim ne leter. Nuk kam provuar ta vizatoj ndonjehere lumturine por mendoj se do te jete nje grumbull i dendur shkarravinash qe pasqyron gjendjen time ekstaze ne ato momente.

  7. #7
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Sa pyetje e bukur.
    Meqense nuk di te vizatoj, nese do mundesha do te vizatoja nje shtepi private. Bahcen te mbushur me trendafila te kuq dhe hardhi rrushi. Ke oborri i bahces, ne nje tavoline vendosur nen hijen e kumbulles do jene ulur njerezit e familjes duke ngrene dreken e Dites se Veres, dhe duke uruar shendete.

    Gezuar qofshit kudo qe jeni, dhe pse shume nga ne jetojme larg njerezve se zemres!!!

  8. #8
    ...gjenķ... Maska e mad
    Anėtarėsuar
    18-03-2004
    Vendndodhja
    Prage [EU]
    Postime
    1,321
    Lumturine? eshte pak si term subjektiv....po per mendimin tim ajo e pergjithshmja do vizatohej me ngjyra dhe pa pamje qe te japin idene e mendimeve te thella. sa me thjeshte dhe te kete drite.

    {^_^}
    ::|maDes!gn © 2009|::

  9. #9
    Jo...Eshte nje iluzion i bukur qe lind dhe vdes per te rilindur perseri, thjesht per te me mbajtur gjalle...por ne fund te fundit mbetet thjesht nje iluzion!

    Jo, sepse nuk kam mundur kurre ta prek qetesine solemne te harmonise, dhe te them te drejten as qe dua te me ndodhe kjo...ndonjehere.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anėtarėsuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    Jo...Eshte nje iluzion i bukur qe lind dhe vdes per te rilindur perseri, thjesht per te me mbajtur gjalle...por ne fund te fundit mbetet thjesht nje iluzion!
    Greeno mos nuk je gje ne humor sonte . n.q.s. e ndien dhe e di qe eshte per arsye te vlefshme atehere perse duhet ta quash iluzion? Dola nga tema sepse me cuditi pergjigjia. Pershendetje.

  11. #11
    Hmm, sepse jemi te rrethuar nga raporte te zhdrejta. Qendrueshmeria eshte e merzitshme.
    Ate vizatimin e lumturise (seriozisht e kam) per sa kohe do te duroje pa e grisur? Per sa kohe do ti rezistoje tundimit qe te vizatoje nje te ri, me te bukur, me me shume detaje (qe tek ai i pari cuditerisht i kishe harruar)?! etj etj
    Pershendetje dhe nga une

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anėtarėsuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    Ate vizatimin e lumturise (seriozisht e kam) per sa kohe do te duroje pa e grisur?
    Bie dakort me ty...qendrueshmeria eshte e merzitshme. Kur mendoj per te kaluaren e kuptoj se shpeshhere kam qene i lumtur per gjera te cilat tani me duken te kota. Por ama ne ato moment ndjeva dhe mesova dicka te re per veten time dhe njerezit rreth e rrotull. Gjithashtu realiteti i atehershem ishte dicka qe e kisha krijuar vete dhe po e shijoja.

  13. #13
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    S'e vizatoj dot, Vjen e ikėn aq shpejt, sa s'kam kohė ta memorizoj .
    Where does a thought go when it's forgotten?

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e altinb
    Anėtarėsuar
    09-01-2005
    Vendndodhja
    ct usa
    Postime
    3
    lumturia ka formen e dollarit

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Mjalta
    Anėtarėsuar
    11-01-2005
    Vendndodhja
    Germany
    Postime
    31

    Une jam e lumtur kure jam pran Familjes e di qe me dojn dhe i dua. Jam e lumtur per Shendetin qe ma ka fal Zoti. Jam e lumtur qe kam mundesin te jetoj nje jete kaq te lumtur. Por nuk jam tip qe them ket duhet ta bej diqka ne jete te jem i lumtur. Une mund te jem e lumtur edhe duke u munduar ta arrij nje gje. Lumturija d.th per mua te jesh i kenaqur me at qe ke dhe te jetosh jeten me at qe te ka fal zoti.
    jam krenare qe jam shqipetare edhe at Kosovare

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    LUMTURIA (rruga deri te ajo)

    Citim Postuar mė parė nga AuGuSt_
    A jeni munduar ndonjehere te vizatoni lumturine !!



    Gezimi dhe fati i vertete jane te cmuar
    Nese dikush nuk ekziston,gezimi dhe lumturia jane te paarritshem.Lumturia juaj mund te shendrrohet ne tragjedi dhe pikllim per shkak te pandershmerise dhe veprimeve te keqija te tjereve.Lumturia banon aty ku njerezit me teper se njeri tjetrin e duan te vertetn.Duaje lumturine dhe lufto per te.

    1.KUJDESUNI PER VETVETEN
    a).Kerkoni perkujdesje kur jeni te semur-Kur ndokush eshte i semur,kerkoni qe te nderrmerren masa perkatese kujdesi dhe te jipet vemendje perkatese.
    b).Mirembajeni trupin tuaj paster-Njerezit qe nuk lahet dhe qe nuk i lajne duart rregullisht,mund te jene bartes te bakterjeve,dhe kjo eshte e rrezikshme per Ju.Dhe ju keni plotesoshte te drejt qe te kerkoni nga ata qe te lahen dhe ti pastrojne duart.
    c).Ruajini dhembet tuaj- ai qe do ti laje dhembet pas gjdo racioni,nuk do te semuret nga semundjet e dhembeve.Larja apo goma pertypese pas gjdo racioni bene mjaft per mbrojtjen e njerezve nga semundjet e gojes dhe eres se pakendeshme.U propozoni te tjereve qe ti ruajne dhembet e tyre.
    d).Ushqehuni ne forme te rregullt-Njerezit qe nuk ushqehen ne menyre te rregullt,ata kane energji te vogel,jane te merzitur,leht semuren.
    e).Pushoni mjaftueshem-Shume here ne jete jemi te detyruar te punojme aq shume sa qe te na mbetet pak kohe per gjume.Njerezit e lodhur nuk jane te kthjellet dhe te gatshem.Ata mund te bejne gabime,u ndodhin te papritura.Kerkoni qe njerezit te cilet nuk pushojne mjaftueshem,ta bejne ate.

    2.BEHUNI TE MATUR
    a).Mos merrni droge apo gjera te demshme-Njerezot qe marrin droge apo gjera te demshme,nuk e shohun gjdo here boten e vertet rreth vetes.Ata besojne gabimishte se "ndjehen mire" apo "sjellen mire" apo jane vetem "te gezuar" kur marrin droge apo gjera te demshme.JO,ajo eshte vetem nje e mete.Heret apo vone ato organikisht do ti shkaterrojne.I bindni njerezit per mosmarrje te droges apo te gjerave te demshme.
    b).Mos pini pije alkoolike se sasi te medha-Ata qe pijen pije alkoolike ne sasi te medha nuk jane te kujdesshem dhe te zgjuar.Alkooli zvoglon aftesite e tyre reaguese edhe nese duket se ata jane te zgjuar nga ai.Mos lejoni qe alkooli i shumte te perfundoje me fatkeqesi apo me vdekje.Pengoni njerezit nga te piret tejmase te pijeve alkoolike.
    "duke ju permbajtur pikave te mesiperme njeriu behet me forte fizikishte qe te kenaqet me jeten"

    3.OFRONI SHEMBULL TE MIRE
    Ju ndikoni ne shume njerez.Ndikimi mund te jete i mire dhe i keq.Nese ndokush e orienton jeten e vet duke ju permbajtur ketyre porosive,do te ofroje shembull te mire.Mos e nencmoni efektin qe mundeni ta arrini te te tjeret,vazhdimisht duke i theksuar keto gjera,por edhe vet duke ofruar shembull te mire.
    "rruga deri te fati kerkon nga Ju qe te ofroni shembull te mire"

    4.SYNONI TE JETONI ME TE VERTETEN
    Te dhenat e gabuara mund te ju shtyejne te beni gabime te merzitshme.Vetem ateher kur ka te dhena te verteta,njeriu mund ti zgjedh problemet ekzistuese.Nesa Ata rreth jush genjejn,ju shtyejne ne gabime dhe potenciali i Juaj i ekzistences eshte i zvogluar.Shumica deshirojne qe tu besoni gjerave te cilat u sherbejne vetem qellimeve te tyre.E VERTETE ESHTE AJO QE ESHTE E VERTET PER JU.Jepni perfundimet e juaja per gjerat,pranojeni ate qe eshte e vertet per ju,hudhni te tjerat.
    a).Mos folni genjeshtra te demshme-Genjeshtrat e demshme jane rezultat i frikes,shpirteligesise dhe i xhelozise.Ato i shtyejne njerezit ne vepra te demshme.Ato mund te shkaterrojne jetera.
    b).Mos deshmoni rrejshem-
    "rruga deri te lumturia qendron krahas me rrugen deri te e verteta"

    5.I DUANI FEMIJET DHE U NDIHMONI
    Femijet e sotshem do te behen civilizimi i se nesermes.Femijeve u duhet dashuria dhe ndihma qe ata te kene sukses ne jete.Femija nuk do te mbetet mire nese me ne fund nuk do te mbetet i pavarur dhe shume i moralshem.Sado qe te jete mbeshtetja e ndokujt ndaj femijes,femija nuk do te ekzistoje mire per nje kohe te gjate nese nuk i ndihmojne prinderit qe te beje hapat ne rruge kah ekzistenca.Degjoni se cka femijet ju flasin per jeten e tyre.Ne te vertet femijes nuk do ti shkoje mire pa dashuri.Shumica e femijeve kane begati te dashurise per ta kthyer.
    "rruga deri te lumturia ka edhe dashuri edhe ndihme femijeve qe nga femijeria me e hershme,e deri te fundi i pjekurise"

    6.NDERONI E NDIHMONI PRINDERIT TUAJ
    "rruga deri te lumturia perfshin marredheniet e mira me prinder apo me ata qe na kane edukuar"

    7.MOS E DEMTO PERONIN E VULLNETIT TE MIRE
    Perkunder insistimit te njerezve te keqinje te cilet thone se te gjithe njerzite jane te keqinje,ka shume meshkuj dhe femra te mire.Ndoshta do te jeni aq te lumtur sa te njihni ndonje prej tyre.Ne te vertet,shoqerine e drejtojne meshkujt dhe femrat e vullnetit te mire.
    "rruga deri te lumturia eshte shume me e lehte te pasohet,nese njeriu i perkrah njerezit e vullnetit te mire"

    8.TA RUANI DHE TA PERPARONI RRETHINEN TUAJ
    a).Kujdesuni per dukje te mire-
    b).Kujdesuni per rrethinen tuaj te drejteperdrejte-kur njerezit shkaterronje pasurine e tyre apo rrethinen e drejteperdrejte,ajo mund te ndikoj ne pasurine Tuaj personale.Kur njerzit duken te paafte te kujdesen per gjerat e veta dhe territorine ku jetojne,ky eshte simptom i ndjenjes se tyre se nuk i takojne vertete atij vendi dhe ne te vertet nuk i posedojne gjerat e veta.Aftesia e organizimit te pasurise apo te rrethines,mund te mesohet.Qe ta ruani pasurine Tuaj dhe rrethinen,stimuloni njerezit qe te kene kujdes per te veten.
    "nese te tjeret nuk ndihmojne ne mbrojtjen dhe perparimin e rrethines,rruga deri te lumturia mund ta humb bazen per udhetim"

    9.TE JENI TE ZELLSHEM
    Puna nuk eshte cdohere e kendeshme.Edhe pikellimi mund te zbutet thjeshte po qe se njeriu punon dicka.Me arritjen e qellimit,morali ngritet shume larte.
    "rruga deri te lumturia eshte autostrade kur perfshihet zelli qe udheheq deri te prodhimet e verteta"

    10.RRESPEKTONI BESIMET RELIGJIOZE TE TE TJEREVE
    Toleranca eshte gurethemel i mire mbi te cilin ndertohen marrdheniet ne mes te njerezve.Kur shikoni gjakderdhjet dhe vuajtjet e shkaktuara nga mastolerimet religjioze permes historise njerzore e deri te kohet moderne,mund te vereni se mostolerimi shume e rrezikon ekzistencen.Tolerimi religjioz nuk do te thote se personi nuk mund te tregoje besimet e tij.Njerezit pa fe,perafesishte jane fotografi e dhimbeshme.
    "rruga deri te lumturia mund te jete plot me grindje,nese nuk i rrespktoni besimet religjioze te te tjereve"

    11.MUDOHUNI QE MOS IA BENI TE TJEREVE ATE QE TE TJERET NUK KISHIT DESHIRE QE T'UA BEJNE JUVE
    "rruga deri te lumturia eshte e mbyllur per ata qe nuk permbahen nga berja e veprave te demshme"

    12.MUNDOHUNI QE TE SILLENI NDAJ TE TJEREVE ASHTU SIKUR DESHIRONI QE ATA TE SILLEN NDAJ JUSH
    "duaje lumturine dhe lufto per te"

  17. #17

    Lightbulb

    Mesa duket eshte shume e lehte te ngaterrohet GEZIMI me LUMTURINE. Nuk jane e njejta gje o njerez...nuk jane e njejta gje...ndryshojne!
    Lumturia eshte nje gjendje paqeje, harmonie me veten, te tjeret dhe gjithcka na rrethon DHE KJO GJENDJE ESHTE (ndryshe nga gezimi) e qendrueshme ne kohe. Dhe nese pranon qe qendrueshmeria eshte e merzitshme...dhe si rrjedhim e thyeshme apo e prirur per tu thyer; kuptohet ky pohim vetem tek lumturia qe nuk te con...
    Nuk kenaqemi me nje pikture perfekte te krijuar ne koke duke qene se perhere mundohemi te perfeksionohemi. Dhe kete e bejme derisa vdesim.
    Perse e kemi kete shtyse te brendshme? Sepse jemi gjithmone duke rendur pas atij imazhit perfekt, te asaj harmonise se vertete....qe me ne fund do te arrijme! Shpresojme! Ah!

    P.S. Askush nuk permendi lumturine e dikujt tjeter si kulmimin e lumturise se tij. Dhe mua ketu me duket se fillon gjithe prishja e balances, krijimi i raporteve te zhdrejta, maratona aventureske personale drejt lumturise. E shikojme gjithcka perreth ne funksionin tone...kurre nuk e veme veten (apo portretizimin e lumturise tone) ne funksion te dickaje tjeter....
    Eshte teper e cuditshme lumturia njerezore....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga green : 20-01-2005 mė 21:57 Arsyeja: shtese:)

  18. #18
    Toxic Maska e Piskavica_
    Anėtarėsuar
    28-04-2003
    Vendndodhja
    ku te dua une
    Postime
    41
    Lumturia nuk mund te vizatohet pasi mund te thyhet plumbi i lapsit..........
    Whoever said that money can not buy happiness ,simply, they didn't know where to go
    shopping

  19. #19
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Pak a shume nje pyetje te tille kisha edhe une ne nje teme si kjo e hapur kohe me pare.

    As nuk munda ta vizatoj,as nuk munda ta pershkruaj,se nese do e shembelleja lumturine me nje shi te rrembyeshem,me kane lagur vetem disa pika te tij.
    E pikat qe me lagen,trupin u thane pa me lagur shpirtin.

    Kohet ndryshojne,e kur mu dha rasti ta takoj ja perjetosova castet qe me dhuroi ne nje pikture qe ka vend vec ne galeri shpirtrash.

    Per me teper nje teme e vjeter.

    http://www.forumishqiptar.com/showth...0&page=1&pp=15
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kolombi : 22-01-2005 mė 01:42
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  20. #20
    e kithtė Maska e Rebele
    Anėtarėsuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpėr
    Postime
    1,088
    Teme interesante.

    Nuk e di pse lumturine e portretizoj ne forme vijash te lakuara por gjithnje te mbyllura, ose te pakten ne forme rrathesh. Jo cuditerisht, i ngjan nje sholle kepuce (atleteje, ne fakt).

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Balsami i lumturisė
    Nga E_LUMTURA nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 09-02-2007, 18:59
  2. Ajeni munduar te vizatoni lumturine
    Nga AuGuSt_ nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 04-04-2006, 08:07
  3. Polikseni Ninka
    Nga dikeafajtore nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 23-07-2005, 19:16
  4. Sjell materializmi lumturine?
    Nga Kryeplaku nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 01-06-2005, 18:53
  5. Fjale te urta per lumturine
    Nga Pelasgian nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 06-03-2003, 06:01

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •