Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  N krkim t titullit..

  Andej nga vitet 1987-1988 (NUK e mbaj mend vitin ekzakt), nje mbremje te bukur te shtune, CUDITERISHT, pas "koncertit variete" , TVSH-ja transmeton nje film (ishte ne gjuhe angleze, por ndofta ka qene dhe amerikan !!!). Ishte hera e PARE qe TVSH-ja transmetonte nje film, ne dark, te shtunen ! Qe prej asaj dite, u be "tradite" qe te transmetohej nje film, te shtunen ne mbremje dhe pergjithesisht, ishin filma qe ne i quanim asokohe "modern".

  Pikerisht, titullin e atij filmi kerkoj ! Me kujtohet fare mire ngjarja: jane vetem dy personazhe, nje plak dhe nje djale i ri. Gjithshka ndodh gjate nje udhetimi ne tren, dhe ne fakt, nuk ndodh "asgje", pervec dialogjeve te djalit te ri disi arrogant dhe zonjes ne moshe te thyer. N fund te filmit, zonja e moshuar arrin ta "prkul" djalin "arrogant".

  Ishte filmi i pare "modern" qe shikoja ne jeten time, ne kalalin e TVSH, dhe transmetimi i filmit u komentua askohe.
  Gjetja e titullit... do ishte kryeveper !!

  Nse dikush ka ndonje ide, FALEMINDERIT !!

 2. #2
  bitter girl Maska e marsela
  Antarsuar
  11-06-2002
  Postime
  1,163
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 6 postime
  Kam vene re qe je i terhequr e ne kerkim te filmave te shfaqur heret, ne ate kohe kur filmi ishte "luks"..Ka pasur vertet filma te bukur,po jo shume ne Tv,neper kinema(ato te improvizuarat )Mami e babi me kane folur per nje "Ne cdo kilometer "pershembull e mua me ka mbetur ne mend.Sikur te kishim mundesine ti gjenim keto filma..
  Une s'te ndihmoj dot per filimin me lart (kam qene akoma e vogel) po uroj ta gjesh pergjigjen shpejt..
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  Marsi ai film qe te kane folur mami me babin ka qene nga vitet 70-71, ndofta 72 apo 74. Ka qene film bullgar me lufte dhe ka pasur nje personazh kryesor te quajtur "Mitko Bomba"

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  hehe, per te qene edhe m te sakte, ai ka qene film rumun, dhe titullohej "Na kazhdi killometer" (falje per ortografin)

 5. #5
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  102 falenderime n 93 postime
  Ne pr bullgar e dinim filmin me Mitko Bombn dhe Sergein.
  Po 4 tankistt, polak apo edhe ky rumun?

  Beteja e Algjerit ( Ali Pyka) ishte "my favorite" .

  Autor, po m dhe m shum hollsira edhe mund ta gjej at filmin me "tren". Psh..pr far bisedonin kryesisht? Pr yjet, pr dashurin apo....
  Where does a thought go when it's forgotten?

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  MI CORAZON,

  "Beteja e Algjerit", ne fakt, eshte film I MADH, nga ata qe quhet filma antollogjie !! Ne kemi patur nje fat te uditshem duke patur mundesi ta shikonim, po, duke qn se NUK mund te shikonim pjesen tjeter te kinemase boterore te asaj kohe, nuk arrinim ti kuptonim vlerat qofte dhe atyre filmave qe shihnim.
  Ne France, "Beteja e Algjerit" ka qene film i ndaluar deri nga fundi i viteve 70 (per arsye qe kuptohen), ndesa para pak javesh, ka ridal i restaururar (pelicula) dhe kritika kinematografike e ka cilesuar si film kult, dhe ashtu eshte !

  Tani, di me shume per filmin "me tren":
  biseda midis plaks dhe djalit te ri eshte e till: djali i ri eshte arrogant, sillet ndaj zonjes se vjeter me 'perfillje... etj etj. Por "ngjarjet" rrjedhin ne menyre te till qe, plaka, me qetesi dhe menuri, arrin ti tregoje vendin djaloshit, biles, NESE NUK GABOHEM, ne fund te filmit, arrin ta detyroje te zbrese nga treni. Personazhet jane moderne, pra ngjarja e filmit presupozohet te zhvillohet ne kohet moderne (vitet 80-t), dhe pikerisht, kjo habiti shume njerez . E gjitha kjo, asokohe tingellonte aq surrealiste dhe moderniste sa qe shume njerez u habiten se si ky film u shfaq ne tvsh (shto ketu faktin qe ngjarja ndodhte n nje vend perendimor kapitalist - po te perdorim terminologjine e kohes. Por si e kam thene m lart, duke filluar nga ajo e shtun, tvsh-ja filloi te transmetoj rregullisht nje film artistik te shtunave, gj qe me pare ishte herezi (jemi andej nga vitet 1986- 87).

  Une jam i bindur se transmetimi i atij filmi ishte ky per fillimin e ndryshimeve ne tvsh, dhe pervec historise se filmit qe mund te konsiderohej asokohe si "surrealiste" dhe "abstrakte", po aq i guximshem ishte fakti qe ngjarja zhvillohej ne nje vend perendimor "ne ditet tona" (ne vitet '80, dmth), pra ne nje vend "kapitalist".

  gjithmone faleminderit !
  tung !

 7. #7
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Autor .... e di cke ti a nuk na i tregon te gjithe filmin .... me detale .. dhe te shikojme se cmund te bejme per te gjetur titullin ... ndoshta dhe ta gjejme

  ore po ai djali i ri cdonte me plaken njehere ?
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  Citim Postuar m par nga MI CORAZON
  Ne pr bullgar e dinim filmin me Mitko Bombn dhe Sergein.
  Po 4 tankistt, polak apo edhe ky rumun?

  Beteja e Algjerit ( Ali Pyka) ishte "my favorite" .

  Autor, po m dhe m shum hollsira edhe mund ta gjej at filmin me "tren". Psh..pr far bisedonin kryesisht? Pr yjet, pr dashurin apo....
  4 tankistet ishte polak me duket, por ne cdo kilometer ishte bullgar me mitko bomben.

  Ne kete kohe tek italiani jepej Sandokani

 9. #9
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  102 falenderime n 93 postime
  Citim Postuar m par nga Xhuxhumaku

  Ne kete kohe tek italiani jepej Sandokani
  NCUK !
  Jepej "Kapiteni KLOS" !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  Kapitenin Klos e jepnim ne tek tvsh-ja. i RDGJ-se ishte ky moj?

 11. #11
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  102 falenderime n 93 postime
  Citim Postuar m par nga Xhuxhumaku
  Kapitenin Klos e jepnim ne tek tvsh-ja. i RDGJ-se ishte ky moj?
  Un e di, q e jepte RAI UNO ..tek Lunedi FILM !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  jo shpirto, nuk jepte italiani ate kohe filma lindore.

  Pas ketyre filmave revizioniste na u dha nje film tjeter gjermane si "Hans Bajmler SHOKE LUFTE", me i merzitshem se bente nona...

  Eh c'hiqnin atehere ata qe kishin televizor, pa mbaruar edhe prograi ditor nuk ju shkulshim nga shpija..lol

 13. #13
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  102 falenderime n 93 postime
  Citim Postuar m par nga Xhuxhumaku
  jo shpirto, nuk jepte italiani ate kohe filma lindore.

  Pas ketyre filmave revizioniste na u dha nje film tjeter gjermane si "Hans Bajmler SHOKE LUFTE", me i merzitshem se bente nona...

  Eh c'hiqnin atehere ata qe kishin televizor, pa mbaruar edhe prograi ditor nuk ju shkulshim nga shpija..lol
  Uaaaaaa....
  M keq se Xhemilja e psoi edhe Hansi i shkret. Apapapaaa...
  Film gri...Biruca gri...Tortura gri...rrobe gri... Kaq kujtoj .
  I fort qenke ZHU- ZHU !
  Sa e ke numrin e telefonit ?
  Where does a thought go when it's forgotten?

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  0900900900 lol

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga autori
  Andej nga vitet 1987-1988 (NUK e mbaj mend vitin ekzakt), nje mbremje te bukur te shtune, CUDITERISHT, pas "koncertit variete" , TVSH-ja transmeton nje film (ishte ne gjuhe angleze, por ndofta ka qene dhe amerikan !!!). Ishte hera e PARE qe TVSH-ja transmetonte nje film, ne dark, te shtunen ! Qe prej asaj dite, u be "tradite" qe te transmetohej nje film, te shtunen ne mbremje dhe pergjithesisht, ishin filma qe ne i quanim asokohe "modern".

  Pikerisht, titullin e atij filmi kerkoj ! Me kujtohet fare mire ngjarja: jane vetem dy personazhe, nje plak dhe nje djale i ri. Gjithshka ndodh gjate nje udhetimi ne tren, dhe ne fakt, nuk ndodh "asgje", pervec dialogjeve te djalit te ri disi arrogant dhe zonjes ne moshe te thyer. N fund te filmit, zonja e moshuar arrin ta "prkul" djalin "arrogant".

  Ishte filmi i pare "modern" qe shikoja ne jeten time, ne kalalin e TVSH, dhe transmetimi i filmit u komentua askohe.
  Gjetja e titullit... do ishte kryeveper !!

  Nse dikush ka ndonje ide, FALEMINDERIT !!

  Hehe, asnjeri s'e mban mend titullin, po une e kujtoj shume mire. Shume veshtire per ta gjetur ne internet. Me duket duhet te kete qene britanik. Ne fund fare te filmit, zonja i meson shume te riut i cili do qe ta falenderoje, po ajo, kryenece, i mban syte mbyllur, dhe e pershendet ftohte, thuajse s'e pershendet fare. Edhe mua me ka pelqyer shume ai film, televizioni e dha vetem nje here dhe nuk u permend me. Besoj ka pasur kritike nga shoku Spiro apo shoku Rita qe donin ndonje valle vence apo gurre popullore ne darke.

  Mendoj vec se e filmi eshte dhene rreth vitit 1985. Ne vitin 1988 per here te pare eshte dhene nje film prodhim amerikan (qe s'ishte Caplini apo Oliver Hardy - te dy te dubluar italisht, ky i dyti nga Alberto Sordi). Behet fjale per FATHER'S LITTLE DIVIDEND me Spencer Tracy dhe Elizabeth Taylor i vitit 1951.

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Hehe, ta gjeta. Eshte "Caught on a train" me Peggy Ashcroft (plaka) i vitit 1980, britanik.

  Ja edhe ku mund ta blesh:

  http://www.bensons-world.co.uk/dvd/p...0000081549.asp.

  Ja edhe permbajtja:


  Oscar-winning actress Dame Peggy Ashcroft stars as an enigmatic elderly Austrian woman travelling across Europe by train. Over the course of one overnight journey, she has a profound and unsettling influence on the young Englishman who is her fellow passenger. Originally broadcast in 1980, Caught on a Train was inspired by a journey Stephen Poliakoff made form London to Vienna as a young man of 25. The drama has endured as one of his most popular works. It is by turns both nightmarish and deeply moving.

 17. #17
  bitter girl Maska e marsela
  Antarsuar
  11-06-2002
  Postime
  1,163
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 6 postime
  Bravo Zombie
  Po mu dukerka shume interesant filmi,tani qe u zbulua ca Edhe ajo kopertina me ate shprehjen e fytyres se plakes!Do doja ta shihja..
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  WOW WOW WOW WOW WOW Zombie !!!!!!!!!!!!!!!
  F A L E M I N D E R I T !!! E gjete !!! Si ka mundesi ??

  Bravo!! Bravo Bravo !!! Nuk po u besoj syve ...! Ekzakt: ne fund te filmit, plaka i mbyll syte dhe nuk e shikon ne sy djalin e ri qe e falenderon.

  Si e gjete ?? wow!! E pabesueshme!!

  Tani ju sula une "google"-it dhe po konstatoj se Stephen Poliakoff eshte regjizor anglez, pra i bie q, n 1985-en, te kemi dhene nje film anglez ! M bizarre NUK ka ku shkon ...!

  Tani po shpjegohem me qete: personalisht, me pat bere pershtypje transmetimi i atij filmi, pasi ishte vertet nje "meteorit" ne qiellin super gri te Shqiperise se mes-viteve 80-te...
  Po ashtu, me pati bere pershtypje fakti qe filmi u dha VETEM nje here ( duhet te kete ndodhur ekzaktesisht si thua ti : shoku Rita ka telefonuar menjehere ne fund te filmit ...!!)

  Ende nuk me besohet se e ke gjetur. Tani na thuaj si e gjete, h, jepi. Nga cili "element" u nise ?? Mbaje mend emrin e aktores ? Personalsiht, NUK kisha ASNJE detaj nga te "kapesha" per ta gjetur ...
  udi, se sipas profilit tend, ti ke lindur ne 74-en, dhe i ke patur vecse 11 vjec ne 1985-en ! Si e mbaje mend ? (une kam 7 vjet me teper se ty, dhe e kisha te pamundur te mbaja mend m shum...

  hmmmm, tani ja rregulloj une "Caught On A Train" !! Do ta blej me shpjetesi rrufeje ne internet, dhe pas fare-pak ditesh, do perjetoj per 80 minuta mes-vitet shqiptare tetedhjet...

  (p.s. Po konstatoj se eshte telefilm; pra atyre ne TVSH, nuk jua ka mbajtur (politikisht e kam fjalen) te "blejne" nje film artistik anglez, por nje film televiziv. Por dhe kaq, ishte shum, SHUUUUM !!

  c'fare dhurate do ti Zombie qe te bej une tani ? :-)

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime
  Autori per me teper mbi blerjet e tvsh nese ke mundesi mund te pyesesh Mira Blushin(nese ke mundesi), qe ka qene redaktore e filmit ne tvsh qe bente dhe kontraktimin e filmave.

  Mbaj mend qe kam lexuar diku ne shtypin shqiptar nje interviste te saj mbi kete ceshtje, ku ajo theksonte qe megjithe censuren, ata perpiqeshin duke pasur buxhetin te sillnin dicka te mire dhe te bukur per ate kohe ne shqip

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga autori
  WOW WOW WOW WOW WOW Zombie !!!!!!!!!!!!!!!
  F A L E M I N D E R I T !!! E gjete !!! Si ka mundesi ??

  Bravo!! Bravo Bravo !!! Nuk po u besoj syve ...! Ekzakt: ne fund te filmit, plaka i mbyll syte dhe nuk e shikon ne sy djalin e ri qe e falenderon.

  Si e gjete ?? wow!! E pabesueshme!!

  Tani ju sula une "google"-it dhe po konstatoj se Stephen Poliakoff eshte regjizor anglez, pra i bie q, n 1985-en, te kemi dhene nje film anglez ! M bizarre NUK ka ku shkon ...!

  Tani po shpjegohem me qete: personalisht, me pat bere pershtypje transmetimi i atij filmi, pasi ishte vertet nje "meteorit" ne qiellin super gri te Shqiperise se mes-viteve 80-te...
  Po ashtu, me pati bere pershtypje fakti qe filmi u dha VETEM nje here ( duhet te kete ndodhur ekzaktesisht si thua ti : shoku Rita ka telefonuar menjehere ne fund te filmit ...!!)

  Ende nuk me besohet se e ke gjetur. Tani na thuaj si e gjete, h, jepi. Nga cili "element" u nise ?? Mbaje mend emrin e aktores ? Personalsiht, NUK kisha ASNJE detaj nga te "kapesha" per ta gjetur ...
  udi, se sipas profilit tend, ti ke lindur ne 74-en, dhe i ke patur vecse 11 vjec ne 1985-en ! Si e mbaje mend ? (une kam 7 vjet me teper se ty, dhe e kisha te pamundur te mbaja mend m shum...

  hmmmm, tani ja rregulloj une "Caught On A Train" !! Do ta blej me shpjetesi rrufeje ne internet, dhe pas fare-pak ditesh, do perjetoj per 80 minuta mes-vitet shqiptare tetedhjet...

  (p.s. Po konstatoj se eshte telefilm; pra atyre ne TVSH, nuk jua ka mbajtur (politikisht e kam fjalen) te "blejne" nje film artistik anglez, por nje film televiziv. Por dhe kaq, ishte shum, SHUUUUM !!

  c'fare dhurate do ti Zombie qe te bej une tani ? :-)

  Hehe, faleminderit per komplimentet. E gjeta ne google duke bere nje kerkese per filmat qe jane bere neper trena "train movies". Jane bere nja 200. Ky eshte film tipik "treni".

  Ti me ndihmove shume ta kujtoj sepse me dhe elementin qe u shfaq papritur (nuk ishte ne program) dhe mua menje here m'u kujtua qe une dhe im vella po iknim te flinim pas koncertit variete, kur, spikerja tha qe paskesh edhe nje film. "Hajt, thame, e beme fora, u beme si te huajt tani, me filma deri ne mesnate". S'do na duhet me dyshi i jugosllavit ku shihnim "kosarka" cdo te enjte.

  Filmi qe me te vertete i bukur. Tregon zonjat e hekurta australiane apo britanike te cilat per cudi s'i ngjanin fare gjysheve tona te dhembshura e te shtypura. Megjithese filma britanike jepeshin ne Shqiperi (Norman Wisdom-Pitkini), vitet '60 nuk i kalonin.

  Ky ishte produkt i vitit 1980 e nuk kishte asgje politike (asnje shenje vuajtje nga kapitalizmi, asnje vrasje, asnje mafje, asnje polici sekrete apo shitje armesh). Prandaj m'u be qejfi kur e kujtove. Filmi na shokoi te gjitheve ne familje sepse transmetimi ishte besoj urdher nga lart. Familja ime e pa si sinjal ndryshimi politik. Mira Blushi s'bente dot gje pa urdhra nga lart se ia prisnin koken. Rrezik vete Ramizi me shoke e ka bere per te testuar terrenin e reagimet.

  Dhurate mua? M'a bere duke sjelle nje kujtese te bukur kur Shqiperia mori kthesen. Per mua fillimi i rrotullimit te timonit politik mund te kete filluar pikerisht nga ky film.

Tema t Ngjashme

 1. Ekstradohen dy shtetas te shpallur ne kerkim per vrasje
  Nga AlbaneZ n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-03-2007, 05:47
 2. Armiqt e shqiptarve: N krkim t themelit t politiks
  Nga Sabriu n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-01-2007, 03:26
 3. N krkim t hebrenjve t vjetr t Sarands
  Nga Hyllien n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-06-2004, 09:27
 4. N krkim t avangards...'e PR-7-SHME'
  Nga Dita n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-05-2004, 11:02
 5. programet dhe faqet me te mira per te bere kerkim ne internet
  Nga benseven11 n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-05-2003, 19:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •