Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime

  Beqir Meta : Marredheniet Shqiptaro Greke gjate Luftes se Dyte Boterore

  KREUl
  SHQIPTARET DHE GREKET GJATE LUFTES:
  VIKTIMAAPO ARMIQ?!
  Qendrimi i qeverise greke ndaj agresionit
  . italian te 7 prillit
  Ne prag te pushtimit italian te Shqiperise A. Zogu hodhi
  poshte propozimet qe i heri Roma per te zgjeruar kufijte e shtetit
  shqiptar. Diplomati britanik Ser A. Royan njoftoi ne Forin Ofis qe
  ai ishte informuar se "pikerisht para agresionit te 7 prillit italianet
  i kishin kerkuar Mbretit Zog t'u jepte tri divizione per te sulmuar
  Greqine dhe, ne kembim, i kishin premtuar fronin e Greqise, por
  ai kishte refuzuar"l. Italianet i ofruan Zogut edhe 30 000 000
  franga ari, si edhe ndarjen e Greqise ne dy pjese: nje Republike
  Greke qe do ta kishte kryeqytetin ne Selanik dhe pjesa tjeter, qe
  do t'i aneksohej Mbreterise se ZOgut"2.
  Ndersa reagimi i qeverise greke kundrejt pushtimit te
  Shqiperise nga Italia ishte krejt ndryshe. Kur trysnia italiane
  arriti ne nje pike te pakthyeshme dhe sulmi i armatosur dukej se
  ishte i alert, A.Zogu u kerkoi ndihme Greqisedhe Jugosllavise per
  organizimin e qendreses. Por te dy fqinjet, duke ndjekur politiken e
  asnjanesise, nuk pranuan te angazhoheshin ne asnje lloj menyre.
  Qeveria e Athines e injoroi pushtimin e Shqiperise nga italianet,
  madje, ne leterkembimin e saj me Romen, nuk ngurroi te shprehte
  edhe .tone mirekuptimi e kenaqesie. Kater dire pas pushtimit te
  Shqiperise, me 11 prill, gjenerali Metaksas, nepermjet ministrit
  grek ne Rome, i dergoi Ministrise se Puneve te J ashtme re Italise
  kete mesazh: "Jam fare i bindur se asgje nuk do te ndodhe ne te
  ardhmen qe ta prishe miqesine tradicionale, qe ekziston mes dy
  vendeve dhe qe nje epoke e re perzemersie dhe bashkepunimi
  paqesor mes nesh eshte duke filluar"3. Ndersa disa muaj me vone,
  ai e siguroi kontin Qiano se qeveria greke e ka njohur rolin e
  Italise si nje faktor me rendesi te dores se pare ne Mesdhe dhe ka
  ndjekur vendosjen e marredhenieve me te vertete te perzemerta
  me Italine, e cila ishte tani fqinja e saj, si ne toke, ashtu edhe ne
  det4. Nderkohe qe Athina shprehte lumturine per "fqinjen ere", pa
  marre parasysh se ishte pushtuar nje komb fqinj, politikanet greke
  nuk kishin pak dyshime se Italia, pas Shqiperise, do te sulmonte
  edhe Greqine.
  Gjate kohes qe mbreti Zog qendroi ne Greqi, autoritetet
  greke nuk e lejuan ate te zhvillonte ndonje veprimtari politike. Ky
  qendrim pasqyronte jo vetem synimin per te shprehur. asnjanesine
  e qeverise greke kundrejt pushtimit te Shqiperise, por edhe priIjen
  per te injoruar legjitimitetin e Mbretit te Shqiperise dhe per te
  krijuar shkakun per nderpreIjen e vijueshmerise se shtetit
  shqiptar per venien ne diskutim te njohjes nderkombetare te tij.
  Edhe Musolini mbeti i kenaqur nga ky qendrim i Athines. Me 9
  prill ai udhezonte te ngarkuarin me pune te Italise ne Athine:
  "Vizitoni personalisht Metaksain dhe i thoni nga ana ime qe i
  shpreh gjithe kenaqesine time per qendrimin e mbajtur nga
  Greqia kundrejt Zogut dhe e falenderoj per te gjitha masat e
  marra me qellim qe te pengoje manifestimet e Zogut, te cilat do te
  mund te hidhnin hije mbi raportet e miqesise qe bashkojne te dy
  vendet"5.
  Pranvera e vitit 1939 u trondit nga marshimi i gjermaneve
  ne Prage dhe i italianeve ne Shqiperi. Diktaturat fashiste
  peruruan nje faze te re te politikes se tyre ekspansioniste ndaj
  Evropes. Qeverite e Britanise se Madhe dhe te Frances, qe ishin
  ende nen ndikimin e Marreveshjes se Mynihut, u ndeshen me nje
  situate, ndaj se ciIes nuk qene ne gjendje te reagonin. Ata iu
  pergjigjen ketyre goditjeve, duke deklaruar se do te garantonin
  pavaresine e Polonise, te Rumanise dhe te Greqise. Megjithese kjo
  ishte nje shfaqje e zbehte e vullnetit per t'i rezistuar agresionit te
  metejshem, ishte shume me teper se sa qendrimi injorues qe ato
  mbajten ndaj pushtimit te Shqiperise. Greqia i shikonte keto
  zhvillime pak a shume si nje spektator i trembur.Greket u
  shqetesuan nga pushtimi i Shqiperise, por ata vendosen te ndjekin
  nje politike luajale ndaj pushtuesve italiane, qe kishin vendosur
  f;izmen ne kufirin greko-shqiptar. Ne te vertete, Metaksai ishte i
  vendosur per t'i bere qendrese pushtimit te mundshem italian, por
  kjo vendosmeri nuk dukej asgjekundi ne veprimet e qeverise
  greke6. Kur po pergatitej deklarata britanike per angazhimin ne
  mbrojtje te Greqise, qeveria greke provoi nje ndjenje te dyfishte.
  Ajo i kerkoi Londres qe deklarata britanike te jepte sa me qarte qe
  te ishte e mundur pershtypjen se garancia britanike nuk ishte
  rezultat i ndonje apeli te bere nga qeveria greke7.
  Pas prillit te vitit 1939, marredheniet greko-italiane 11
  permiresuan gradualisht. Qendrimin e qeverise greke ndaj Italise,
  ministri italian ne Athine e cilesonte "jo vetem korrekt, por edhe
  miqesor"8. Me 5 shtator 1939, pas deklarates se Musolinit per
  neutralitetin e Italise, Metaksai, i shprehu Grazzit perseri
  shpresen per permiresimin e marredhenieve, i cili do ta bente te
  mundshem "bashkepunimin ne fushat ekonomike, politike e
  kulturore". Ai iu lut ambasadorit italian qe t'i bente te ditur Du~es
  "se sa lart e ~mon populli grek dhe ai vete personalisht aktivitetin
  e tij per permiresimin e paqes evropiane"9. Nga ana tjeter,
  Britania ushtroi presion per te bllokuar rinovimin e Paktit te
  Miqesise dhe te Bashkepunimit midis Greqise dhe Italise.
  Megjithekete, ne vend te rinovimit te paktit, ne fund te shtatorit u
  nenshkrua nje marreveshje e re italo-greke, e cila permbante
  terheqjen reciproke te trupave nga kufiri greko-shqiptar dhe
  nenvizonte deshiren e perbashket per nje politike paqeje dhe
  fillimin e nje periudhe te re miqesie midis Greqise e ItaliselO.
  Italianet i terhoqen trupat nga kufiri dhe u pergatiten t'i jepnin
  materiale aeronautike Greqise. Edhe Britania e inkurajoi
  qendrimin e Greqise ne pozitat e neutralitetit, perderisa dhe Italia'
  do te mbetej neutrale. Nje Itali neutrale dhe, akoma me mire,
  paqesore, konsiderohej nga Forin Ofisi me e vlefshme, sesa
  ballkanasit qe do te futeshin ne lufte me detyrim. Ne keto rrethana,
  eshte e kuptueshme se kurrfare inkurajimi nuk mund te pritej per
  rezistencen shqiptare.
  Me 10 qershor 1940, Italia u deklaroi lufte aleateve. Duke
  dashur te shmangte ~do lloj acarimi me italianet, qeveria greke
  ndoqi nje politike hipokrite e te nenshtruar. Metaksai i tha, me 11
  qershor, ministrit italian ne Athine se "kjo lufte do te qartesoje
  atmosferen dhe do te beje te mundshem bashkepunimin me intim
  midis Italise dhe Greqise".11 Ndersa zevendesministri i Jashtem
  grek, Mavrudis, nenvizoi se Greqia e shikonte me kenaqesi te
  the lIe afrimin e momentit, kur Italia do te zgjidhte ~eshtjet qe e
  kishin burimin ne mosmarreveshjet italo-franceze, sepse keshtu
  paqja ne Mesdhe do te ishte e siguruar per nje kohe te gjate, gje qe
  deshirohej edhe prej popullit grek12.
  Ne keto momente, perfaqesuesit e shtetit shqiptar, qe ishin
  ne mergim, vepruan ndryshe. Ata e shtuan presionin ndaj Fuqive
  Perendimore per te lejuar angazhimin ne lufte kunder Italise.
  Shume shpejt, politika e lekundur dhe pragmatiste greke
  ndaj ekspansionit italian ne BalIkan, do te provonte deshtimin e
  saj. Ne gusht te vitit 1940, Italia, duke u kapur pas akuzave per
  strehimin e anijeve luftarake britanike ne portet greke, filloi nje
  fushate politike e propagandistike kunder Greqise. Ne kete
  fushate, Roma perdori me mjeshteri edhe problemin ~am. Qe pas
  vitit 1912 qeveria dhe forcat paraushtarake greke kishin zbatuar
  ne kete krahine nje politike te panderprere terrori, e cila kishte
  arritur kulmin ne vitet 1923-1925 me debimin e 60.000
  shqiptareve dhe me rrembimin e shtepive e te pronave te tyre, ne
  te cilat ishin vendosur refugjate greke, kryesisht nga Azia e Vogel.
  Nje pjese e ~ameve te debuar u vendosen qe atehere ne Shqiperi.
  Pikerisht kete gjendje u perpoq te shfrytezonte Italia fashiste13.
  Eshte e kuptueshme se propaganda italiane shkaktoi ne pamje te
  pare nje entuziazem, duke i nxitur ndjenjat antigreke ne Qameri
  dhe te refugjatet ~ame ne Shqiperi. Raportet e Jakomonit
  shprehnin nje entuziazem te pamase14. Por gjeja qe kishte me
  teper rendesi,. ishte pozicioni i perfaqesuesve legjitime te shtetit
  shqiptar ndaj tensionit te krijuar dhe te nxitur nga italianet.
  Qendrimi i A. Zogut ndaj Greqise ishte i qarte dhe miqesor. Ai
  informoi zyrtaret e Inteligjens Servisit, se nuk e konsideronte
  problemin <;amsi nje faktor qe do ta hidhte Shqiperine ne anen e
  italianeve. Kete qendrim ai e shprehu edhe publikisht ne nje
  interviste. Zogu premtoi se se bashku me patriotet e tjere shqiptare
  do te perkrahnin Aleatet kunder Fuqive te Boshtit. Mbreti u shpreh
  qarte se pavaresia e Shqiperise kishte rendesi shume me te madhe
  se C;dozgjerim territoria[15. Edhe ngjarjet e mevonshme treguan se
  euforia e italianeve per angazhimin e shqiptareve ne luften kunder
  Greqise ishte e pabazuar16. Ne prag te sulmit, italianet arriten te
  rekrutonin vetem 200-250 vullnetare shqiptare, kryesisht
  refugjate r;ame, te ciIet kishin si detyre te vepronin ne zonen e
  operacioneve per te kryer akte sabotazhj17.
  Ne keto momente, Metaksai, ne menyre deshperuese,
  kerkoi ndermjetesimin e gjermaneve per te ndaluar konfliktin me
  Italine18.

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Pushtimi i Shqiperise se Jugut prej Ushtrise Greke


  Pushtimi italian i Greqise filloi me 28 tetor te vitit 1940.
  Britania i dha Greqise nje mbeshtetje te madhe ushtarake. Duke
  shfrytezuar terrenin e thyer dhe organizimin e dobet te su~mit
  italian, forcat greke e thyen shpejt ate dhe ne mesin e nentorit
  kaluan ne kundersulm. Me 22 nentor greket pushtuan Korr;en, me
  6 dhjetor Saranden dhe me 8 dhjetor Gjirokastren. Kete here
  qendrimi i ushtrise greke ndaj popullsise shqiptare ishte me i bute
  sesa ai i viteve 1912-1914. Por edhe kete here aktet armiqesore nuk
  munguan. U vertetua nje veprim sistematik dhe i qellimshem i
  shkaterrimit te kishave dhe tif xhamive te shqiptareve ne zonat ku u
  fut ushtria greke19. U demtuan dhe u shkaterruan te dy kishat
  ortodokse shqiptare ne Rehove, kishat ne Selenice, ne Mileci, ne
  Plase, ne Erseke, ne Boboshtice, ne Dardhe, ne Kapshtice, ne
  Voskop, ne Turan, Katedralja Ortodokse, kisha e shen-Trinise dhe
  Pallati i Prifterinjve katolike ne Korr;e, katedralja e shen-Marise
  dhe kisha e shen-Kollit ne Drenove; kuvendi shen-Ilia ne Vlor;isht
  dhe 11 kishat ortodokse ne Voskopoje. Greket shkaterruan edhe
  xhamite e Ersekes, te Vlor;ishtit, Pogradecit, Turanit, Leskovikut,
  Mborjes, Floqit, Zvezdes dhe te Gjonomatit. Kjo e fundit u
  shnderrua nga greket ne stalle kuajsh. Me vone, pas pushtimit te
  Greqise prej gjermaneve, italianet e shfrytezuan kete situate dhe
  moren masa per riparimin e ketyre objekteve, me synimin per te
  permiresuar marredheniet me popullsine vendese.
  Edhe qendrimi i ushtrise greke ndaj shqiptareve te shumte . qe u larguan nga formacionet e ushtrise italiane nuk ishte korrekt
  dhe dashamiresr-Shumica e.tyre u mbajten ne kampe perqendrimi
  dhe u trajtuan si rober lufte. Ata u liruan vetem ne vere te vitit
  1941, pas pushtimit te Greqise prej gjermaneve. Ne fund te
  qershont u kthyen 273 ushtare dhe 6 oficere. Me vone u nxoren
  nga Kampi i PerqendIjmit ne Krete, 842 ushtare dhe 85 oficere
  shqiptare~ ,
  Pas pushtimit te territoreve te lartpermendura shqiptare,
  sulmi grek u ndal. Ne kete kohe Metaksai kerkoi nderhyrjen
  gjermane per ndalimin e konfliktit me Italine. Ne dhjetor, ai
  dergoi ne Berlin mikun e tij te vjeter, Georgios Pesmatzogloun, me
  nje mision sekret per t'u kerkuar autoriteteve gjermane qe te
  ndermjetesonin. Pesmatzoglou takoi personalitetet gjermane, te
  af"ert me Hitlerin, Schacht dhe Kordt, si edheministrin gjerman
  ne Athine, princin Erbach. Ai u shpjegoi atyre se Metaksai
  deshironte t'i jepte fund luftes italo-greke dhe se ishte pergatitur
  t'u kerkonte britanikeve te largoheshin nga Greqia, me kusht qe
  Greqia te mbante territoret e pushtuara ne Shqiperi, si edhe
  Vloren, te cilen ajo s'kishte mundur ta pushtonte21. Ne kete
  menyre, politika aneksioniste greke kundrejt Shqiperise se Jugut
  po hidhte nje hap tjeter perpara, duke patur si baze sukseset
  ushtarake greke kunder ushtrise italiane. Per kete ~mim,
  Metaksai shfaqi gatishmerine te braktiste edhe vijen e tij
  probritanike. Keto levizje deshmonin se ~fare peshe u jepte qeveria
  greke realizimit te synimeve territoriale kundrejt Shqiperise. Keto
  luhatje te politikes greke kishin edhe nje shkak tjeter, friken e nje
  nderhyrjeje te mundshme te gjermaneve ne Ballkan dhe ne
  konfliktin italo-grek. Nga ana tjeter, duke dashur te qendroje ne
  dy karrike, Metaksai, "me shume vendosmeri", e siguroi ministrin
  britanik ne Athine se, ai "asnjehere nuk do te miratonte ndonje
  perpjekje per te krijuar ndonje ~arje midis Britanise dhe Greqise".
  Forin Ofisi perfitoi nga rasti per ta gozhduar Metaksain, duke
  shprehur "falenderimet e ngrohta" per sigurite e tij lidhur me
  qendrimet ndaj Gjermanise. C'
  Edhe gjermanet, duke pare gjendjen kritike te italianeve
  dhe pasojat negative per politiken e Boshtit, bene nje perpjekje te
  drojtur. Me 17 dhjetor, ministri hungarez ne Madrid i transmetoi
  homologut grek propozimin e nje personaliteti zyrtar gjerman per
  arritjen e nje armepushimi te menjehershem midis Italise e
  Greqise. Sipas ketij propozimi, forcat greke do te mbaninte
  pushtuara territoret shqiptare, qe kishin zene, dhe ndermjet
  pozicioneve te ushtrive italiane e greke do te krijohej nje zone
  asnjanese, e cila do te pushtohej nga gjermanet per te parandaluar
  incidentet. Si kusht per kete leshim u vu evakuimi i njesive
  britanike te vendosura ne territorin grek. Propozimi iu komunikua
  Metaksait nga ministri grek, por ky nuk e pranoi. Ai informoi
  qeverine gjermane se nje propozim i tille duhej te behej nepermjet
  kanaleve te rregullta diplomatike22. Ne kete qendrim ndikuan
  trysnia britanike, si edhe mungesa e vendosmerise se qeverise
  gjermane per ta ~uar me tej kete biznes. Vullnetin dhe
  vendosmerine e Greqise per te mbajtur te pushtuara pjeset jugore
  te territorit shqiptar, Metaksai ua shprehu gjermaneve terthorazi
  edhe me 20 dhjetor23.
  Ne te njejten kohe dhe paralelisht me keto levizje, disa nga
  rivalet politike te Metaksait, te frymezuar nga motive te
  ngjashme, u perpoqen t'i bindnin gjermanet se, vendosja e tyre ne
  pushtet, ne Greqi, do te siguronte nje "neutralitet miredashes pro
  Aksit"24. Midis ketyre politikaneve ishte dhe gjenerali republikan
  Plastiras, i njohur per krimet kunder shqiptareve te Qamerise. Ne
  fund te vitit 1940 ai ofroi organizimin e nje pu~i progjerman ne
  Athine25.
  ,,:.
  Qeveria greke refuzon ofertat e shqiptareve per lufte
  te perbashket kunder pushtuesve italiane dhe
  kundershton perpjekjet per organizimin e
  rezistences se popullit shqiptar
  Qe me 10 qershor,Tkur ltalia hyri ne lufte, legata mbreterore
  e Shqiperise ne Paris, e cila deri ne ate kohe ishte e njohur
  zyrtarisht nga qeveria franceze, publikoi deklaraten e qeverise
  shqiptare, e cila shpallte gjendjen e luftes midis Shqiperise dhe
  Italise26. Ndersa kunder agresionit italian, qeveria shqiptare kishte
  reaguar qe te nesermen e tij. Me 8 prill Legata e Shqiperise ne
  Paris, ne emer te qeverise shqiptare i dergoi nje komunikate
  Keshillit te Lidhjes se Kombeve, te cilit i kerkoi ndihme per te
  kundershtuar agresionin e Italise kunder Shqiperise27
  Nje dite pasi ushtria italiane sulmoi Greqine, legata
  shqiptare ne Londer, duke zbatuar udhezimet e qeverise shqiptare
  ne mergim, i ofroi ministrit te Greqise atje bashkepunimin e
  Shqiperise kunder armikut te perbashket28.Por gjate kesaj lufte
  greket nuk i inkurajuan shqiptaret. Ne qofte se ata do te kishin
  bashkepunuar me popullin shqiptar dhe me perfaqesuesit legjitime
  te tij, pra, me qeverine shqiptare ne mergim, i gjithe kombi shqiptar
  do te ishte ngritur ne lufte, dhe pushtuesit italiane do ta kishin
  pasur shume me te veshtire qendrimin ne Shqiperi. Por me e keqja
  do te vinte me vone, kur qeveria dhe foreat politike greke do te
  ndiqnin me foreefushaten per aneksimin e Shqiperise se Jugut.
  Nje oferte tjeter te ngjashme beri qeveria shqiptare
  nepermjet legates sesaj ne Ankara. Ajo i kerkoi qeverise greke te
  lejonte formimin e nje legjioni shqiptar, i cili do te luftonte kunder
  italianeve perkrah forcave greke me flamurin shqiptar. Ky legjion
  do te drejtohej nga oficere shqiptare, duke u vene nen komanden e
  Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise Greke. Fillimisht qeveria e
  Metaksait e pranoi kete propozim, por nuk u angazhua per
  armatosjen e vullnetareve shqiptare. Me 29 nentor Shefi i Shtabit
  te Ushtrise Greke, gjenerali Papagos, i tha ministrit britanik ne
  Athine, Palairet, se ai ishte kunder armatosjes se shqiptareve,.
  sepse keta mund te perdoreshin kunder ushtrise greke29.
  Megjithate, shqiptaret vershuan ne konsullaten shqiptare ne
  Stamboll per t'u regjistruar ne kete legjion. Mirepo kur ushtria
  greke filloi te avanconte ne territorin shqiptar, qeveria greke e
  injoroi marreveshjen e lartpermendur. Duke pare reagimin
  negativ te britanikeve dhe te qeverise greke, Komiteti Kombetar
  per Qlirimin e Shqiperise ne Stamboll i drejtoi qeverise britanike
  nje memorandum ne te cilen theksohej se Shqiperia, si viktime e
  pare e agresionit te kryer nga Fuqite e Boshtit, e vetmuar, ka
  vazhduar t'i rezistoje agresionit dhe meritonte nje konsiderate me
  te madhe se kaq nga Aleatet. Aktualisht shqiptaret po u jepnin
  gjithe ndihmen e mundshme forcave anglo-greke duke besuar ne
  <;lirimine atdheut te tyre. Keshtu ata kerkonin: Publikimin e nje
  deklarate nga qeveria britanike ne te cilen te theksoliej se pas
  luftes Shqiperia do te rikthehej ne gjendjen e saj si para 7 prillit
  1939, ashtu si<;do te behej per shtetet e tjera te pushtuara; qeveria
  britanike te lehtesonte krijimin e menjehershem te nje qeverie
  kombetare shqiptare. Keto kerkesa ishin te nevojshme per te
  inkurajuar shqiptaret qe t'u jepnin ndihmen e tyre forcave anglogreke,
  t'i krijohej besimi popullit shqiptar dhe t'i hiqeshin atij
  dyshimet qe ishin krijuar prej shfaqjeve te qarta te rivendikimeve
  nga ana e Greqise30.Ne te njejten kohe, nje grup nacionalistesh
  me influence, te cilet gjate luftes italo-greke ishin mbledhur ne
  Tirane, i propozuan Komandantit te Armates se 9-te Greke, qe
  ishte dislokuar ne rajonin e Gjirokastres, gjeneralit Teholakoglou,
  organizimin e nje revolte kunder italianeve ne te gjithe
  Shqiperine, ne bashkepunim me greket, me kusht qe Greqia te
  njihte integritetin territorial te Shqiperise dhe pavaresine e saj.
  Gjenerali grek u pergjigj se nuk ishte kompetent per kete <;eshtje,
  por premtoi se do t'ia percillte kete propozim qeverise se tij ne
  Athine. Pergjigjja u prit gjate por nuk erdhi asnjehere. Edhe
  agjentiit britanike qe vepronin ne terren vune re se shefat e ushtrise
  greke deshironin ~aaneksonin rajonin dhe po benin gjithc;ka qe te
  parandalonin perpjekjet britanike per te nxitur revolten e
  shqiptareve kunder italianeve, kryesisht duke ndaluar armatosjen e
  tyre31.
  Shume kuptimplote ishte edhe refuzimi i grekeve per te
  pranuar ndihmen e mbretit Zog. Zogu, i motivuar nga
  atdhetarizmi dhe nga mendimi se po te ndihmonte <;eshtjen e
  Aleateve ai do te rifitonte legjitimitetin ne zgjidhjet qe do te
  jepeshin pas luftes, u kishte ofruar Aleateve ndihmen e tij qe ne
  korrik te vitit 1940. Britaniket ne fillim kundershtuan, sepse nuk
  donin ta nxisnin Italine ne ndonje sulm kunder Greqise ose
  Jugosllavise. Por, pas sulmit italian kunder Greqise, ata e
  rishqyrtuan vendimin e tyre. Zogu paraqiti nje argument bindes.
  Ai sugjeroi se mund te jepte praktikisht nje ndihme te madhe,
  perderisa ai mund te mobilizonte 30.000 veta ne Shqiperine e
  Veriut. Per me teper, ai argumentoi se kishte shume mbeshtetje
  nga shqiptaret ne Shtetet e Bashkuara, Bullgari, Egjipt dhe
  vel;anerisht ne kolonine e madhe shqiptare ne Stamboll, ku mund
  te mobilizohej nje force prej 14.000 vetash. Mbreti shqiptar
  paraqiti dhe nje plan konkret. Ai kerkoi te shkonte ne Greqi dhe
  atje te perpiqej ta organizonte kete force, te hapte nje front kunder
  italianeve dhe te organizonte nje kryengritje te gjere ne te gjitha
  pjeset e Shqiperise32. Ndonese ishin mosbesues per shifrat e
  luftetareve qe jepte Zogu, britanikeve u beri pershtypje propozimi i
  tij dhe pranuan ne parim idene qe ta perdornin Zogun sipas planit
  qe ai sugjeronte. Por plani mbeti ne leter, sepse u kundershtua, ne
  radhe te pare, nga qeveria greke.
  Zogu bisedoi edhe me Ministrin Grek ne Londer,
  Simopulos, te cilit i shpjegoi se ai>rmund te mbeshtetej ne ~.
  perkrahjen e shqiptareve te Veriut, dhe qe andej te godiste
  prapavijat italiane. Ai mendonte se pas ofensives se suksesshme
  greke, italianet do te perforcoheshin ne vijen Librazhd-Elbasan-
  Tepelene, e cila ishte nje fortese natyrore e pakapercyeshme.
  Mirepo duke i goditur italianet nga veriu, ata do ta kishin shume.
  te veshtire t'i mbanin keto pozicione33. F.O. e vleresoi seriozisht
  kete oferte te dyte te A. Zogut, gjithashtu edhe Ministria e Luftes e
  pranoi si te mundshem shkuljen e italianeve nga Librazhdi dhe
  pikat e tjera te forta, po te veprohej ashtu sil; kishte sugjeruar
  A.ZOgu34.Keshtu F.O. i kerkoi ambasadorit te vet ne Greqi qe te
  pyeste greket, nese e konsideronin te dobishem dergimin e Zogut
  ne Shqiperine e Veriut, per te drejtuar operacionin qe ai kishte
  propozuar.
  Ne kete rast qeveria greke do te sqarohej edhe njehere se
  ketu nuk behej fjale per ndonje angazhim te qeverise britanike apo
  asaj greke, as per rikthimin e Zogut ne fron dhe as per ndonje
  rregullim te statusit te ardhshem te Shqiperise. Keto gjera do t'i
  beheshin te qarta Mbretit, i cili do te shkonte ne Shqiperi vetem si
  nje udheheqes shqiptar i zoti, dhe jo si nje ish-mbret, qe njihej si i
  tille nga disa qeveri aleate35.
  Pergjigjja e gjeneral Metaksait, ndaj kerkeses britanike per
  ta angazhuar Zogun, ishte kategorikisht negative. Ai u perpoq ta
  bindte ambasadorin britanik ne Athine, Palairet, se menyra e ikjes
  se Zogut nga Shqiperia dhe karakteri i familjes se tij e kishin bere
  ate antipopullor midis shqiptareve36.. Ndersa ministri grek ne
  Londer u perpoq t'i shtonte edhe argumente te tjera qendrimit te
  qeverise se tij, ndaj Zogut, duke e paraqitur ate negativ ne disa
  plane. Ne nje komunikate derguar O.Sargentit ai deklaroi: "Ndaj
  Mbretit Zog duhet mbajtur rezerva me e madhe. Megjithese atij iu
  dha mbeshtetje morale dhe materiale nga Greqia per sigurimin e
  suksesit te revolucionit te tij dhe per vendosjen e regjimit te tij, ai
  shpejt u be vegel e politikes italiane dhe nje armik i gjithe
  elementeve greke ne Shqiperi. Keshtu eshte e pamundur qe ai te
  ngjalle besim. Eshte e qarte se ai po perpiqet ta perdore situaten e
  tanishme per interesat e tij private, vel;anerisht sepse ai qe nga
  dita e largimit te tij nuk ka qene ne gjendje te organizoje asnje
  revolte shqiptare kunder pushtimit italian". Ai 'thprehej se "ne
  asnje rrethane mbreti Zog nuk mund te vendosej" ne Greqi". Per te
  erresuar propozimet e Zogut mbi organizimin e nje force te
  armatosur kunder italianeve, ministri grek u perpoq te bindte
  Forin Ofisin duke perdorur keto argumente: "Si mbret ai natyrisht
  ka miq, por ai ndeshet me nje opozite te forte qe nga koha e
  largimit te tij dhe vel;anerisht per menyren se si ai e la vendin.
  Atij nuk i kane mbetur me perfaqesues te vlefshem. Keshtu duket
  qarte se nje politike e mbeshtetjes ndaj mbretit Zog do te
  kundershtohej nga nje pjese e forte e opinionit publik shqiptar.
  Eshte e parapelqyeshme, si per Greqine, dhe per Britanine e
  Madhe, ne qofte se ato shmangin ndonje veprim qe lidhet me
  ceshtjet e brendeshme te Shqiperise, nderkohe kur ato mund te
  kenaqen me ~lirimin e Shqiperise nga zgjedha italiane. Ne kohen e
  pershtatshme dhe pasi te jene siguruar garancite e nevojshme se
  rreziqet aktuale nuk do te rishfaqen, do te ishte e keshillueshme
  qe te sigurohej per popullin shqiptar liria qe te percaktonte vete
  statusin e tij politik. Ky duhet te jete i tille qe te jape garancite e
  nevojshme per qendrimin miqesor kundrejt Britanise se Madhe
  dhe Greqise37.
  Ne te vertete, keto ishin pretendime te pabazuara. Zogune
  kete kohe ishte ende figura e vetme udheheqese e kombit. Ai
  punonte dhe ndiqte me kujdes politiken aktive te krijimit te nje
  Fronti Kombetar ne bashkepunim me shume prej armiqve te tij te
  vjeter38.Qeveria greke, ndonese pretendonte se nuk deshironte te
  nderhynte ne <;eshtjet e brendshme te Shqiperise, duke J
  kundershtuar bashkepunimin me qeverine e ligjshme shqiptare,
  biinte nderhyrjen me te rende dhe me te rrezikshme ndaj interesave
  te kombit shqiptar. Megjithate, ne deklaraten e lartpermendur te
  ministrit grek ka dhe nje pjese qe shpreh realisht ndjenjat dhe
  deshirat e Athines. Greqia nuk mund t'i falte Zogut politiken, qe ai
  kishte ndjekur gjate sundimit te tij, si dhe eliminimin e ndikimit
  grek ne Shqiperi, te cilen ajo e II}errte si nje "armiqesi ndaj te
  gjithe elementeve greke ne Shqiperi". Gjithashtu, ndonese
  pretendonte per mosnderhyrje e moscenim te vullnetit te popullit
  shqiptar, diplomati grek shprehej hapur se qeveria greke do te
  mbeshteste vetem nje qeveri progreke ne Shqiperi. Megjithate,
  nuk ishin keto arsyet kryesore te kundershtimit te Greqise per te
  bashkepunuar me qeverine shqiptare te kryesuar nga A. Zogu.
  Akuzat greke kunder Zogut ishin me teper si pretekst per te
  perligjur qendrimin negativ kundrejt pavaresise dhe integritetit
  territorial te Shqiperise. Kete gje e kuptonin mire edhe ne Forin
  Ofis. Diksoni shkruante se verejtjet ndaj Zogut ishin vetem nje
  justifikim i synimeve te grekeve per te pushtuar Shqiperine. Ata
  kishin frike se po te perkrahnin Zogun, "kjo do t'i angazhonte per
  rimekembjen e pavaresise se Shqiperise pas luftes39.
  Pas kundershtimit te vendosur grek, britaniket arriten ne
  perfundimin se ata nuk mund t'ia impononin qeverise greke
  bashkepunimin me A. Zogun. Por Forin Ofisi ishte i bindur se
  Zogu mund te ishte i dobishem deri diku. Keshtu, u perpunua
  plani per ta derguar Zogun ne Kajro, afar fushes se operacioneve,
  dhe pastaj te bisedohej perseri me palen greke. Por serish
  autoritetet greke kundershtuan. Shtabi i Pergjithshem i ushtrise
  greke njoftoi perfaqesuesin britanik ne Athine, Palairet, se ai e
  kundershtonte organizimin e nje kryengritjeje te pergjithshme ne
  Shqiperi dhe se i vetmi veprim praktik ne prapavijat italiane ishte
  lufta guerrile4O. Pra, filloi te dale ne shesh motivi i verteti! i
  kundershtimit te qeverise greke per bashkepunim me shqiptaret, i
  cili nuk ishte as morali e as mbeshtetja politike e Zogut ne
  Shqiperi, por frika nga nje liivizje e organizuar e armatosur e
  shqiptareve kunder italianeve, qe do ta rendiste Shqiperine ne
  krahun e Fuqive Aleate, pas luftes, dhe do ta veshtiresonte
  realizimin e aspirates greke per aneksimin e Shqiperise se Jugut.
  Me vone, ne shkurt te vitit 1941, qeveria greke eci me tutje ne
  rrugen e kundervenies ndaj organizimit te nje qendrese te
  armatosur antifashiste ne Shqiperi. Ajo arriti te bllokoje dhenien e
  nje interviste te A. Zogut per BBC-ne. Qeveria greke e vuri theksin
  ne kundershtimin e nje pjese te intervistes se Zogut, ku ai
  deklaronte se shpresonte t'i shihte shqiptaret te lire dhe te lumtur
  ne kufijte e vet ligjore41. Madje qeveritaret greke nuk i qetesoi as
  pohimi qe behej ne kete interviste se "minoriteti grek ne Shqiperi
  eshte po aq i parendesishem sa edhe minoriteti shqiptar ne
  Greqi"42. Qeveria greke trembej se intervista e Zogut do te bente
  qe te shperthente nje fushate shtypi e padeshirueshme, e cila do te
  krijonte nje situate shqetesuese duke e ngritur problemin shqiptar
  ne menyre te parakohshme. Athina, gjithashtu, e konsideronte te
  papranueshme qe te lejohej Zogu te deklaronte se minoriteti grek
  ne Shqiperi, ishte po aq i parendesishem sa dhe minoriteti
  shqiptar ne Greqi. Sipas qeverise greke ky pohim ishte absurd
  "duke patur parasysh aktet e shumta nderkombetare, qe provonin
  rendesine e minoritetit grek ne Shqiperi, per te mos permendur
  numrin e shkollave dhe te kishave te ketij minoriteti, te cilat Zogu
  i ka mbyllur ne menyre sistematike"43.
  Kryeministri i ri grek, Koryzis, i kerkonte qeverise)
  britanike ta shtynte publikimin e deklarates se saj mbi Shqiperine
  deri ne momentin kur operacionet ne Shqiperi te arrinin ne nje
  faze decizive dhe, njekohesisht, i kerkonte te ndryshonte
  permbajtjen e projektdeklarates qe F.O. i kishte derguar te ndjerit
  Metaksa, sepse do te ishte shume e dhimbshme, per ushtrine
  greke dhe per opinionin publik grek, ne qofte se deklarata do te
  mjaftohej vetem me afirmimin se "Greqia lufton per lirine e
  Shqiperise". "Duhet te jete e qarte - theksonte kryeministri i ri
  grek, - se pas fitores Greqia do kerkoje sigurime qe te evitohet
  njehere e pergjithmone perseritja e agresionit qe ajo ra viktime"44.
  Prof. B.Fisher ka arritur ne perfundimin se kryesisht per shkak te
  kundershtimeve greke Zogu, nuk u perdor asnjehere gjate luftes45.
  Por Fisher gabon, kur gjykon se, ndoshta, kjo politike e grekeve
  ishte thjesht nje gabim ne luften politike dhe ka te drejte ne
  supozimin e dyte se, ndoshta kjo politike e grekeve ishte shfaqje e
  mendimit tradicional politik ne dem te konsideratave ushtarake
  praktike dhe afatshkurtera46. Ky qendrim i qeverise greke nuk
  ishte vetem nje shfaqje e politikes se saj tradicionale ndaj
  Shqiperise. Ai ishte i llogaritur t'i she~bente edhe politikes
  aneksioniste greke pas perfundimit te luftes. Qendresa shqiptare
  do t'i kishte sherbyer luftes qe ne kete kohe, por ajo u pengua per
  shkak te ambicieve ekspansioniste greke dhe nga indiferenca dhe
  tolerimi i Britanise se Madhe ndaj ketyre qendrimeve, per arsye se
  ajo ne kete kohe te veshtire, kishte zgjedhur si aleat kryesor ne
  Ballkan nacionalizmin grek, duke i toleruar edhe pretendimet e
  politikat e tij shoviniste. Kjo zgjedhje, qe ne ate kohe, e kishte bere
  Londren kundershtare te perpjekjeve te atdhetareve shqiptare per
  ruajtjen e pavaresise dhe te integritetit territorial te Shqiperise.
  Kete qendrim Shefi i Departamentit te Jugut ne Forin Ofis,
  P.Nichols shprehte qarte: "... eshte e drejte qe per momentin ne
  nuk duam ta perdorim nacionalizmin shqiptar kunder italianeve
  dhe eshte krejtesisht e mundur qe ne asnjehere nuk do te duam ta
  bejme kete gje"47.Ne nje perfundim te ngjashem ka arritur edhe
  prof. B.J. Fisher, i cili shkruan: "eshte e qarte se ndjeshmerite
  greke ishin faktori kryesor ne percaktimin e politikes britanike
  ndaj Shqiperise ne kete faze, gje qe do t'u shkaktonte britanikeve
  shqetesime me vone ne lufte"48.
  Qendrimin e pandryshueshem te Athines kunder
  organizimit te nje qendrese antifashiste shqiptare dhe arsyet e
  verteta te kesaj politike, i bene edhe me te qarta pengesat qe i
  nxori qeveria greke nje projekti tjeter te britanikeve per
  organizimin e nje kryengritjeje ne Shqiperine e Veriut, pa e
  perfshire Zogun ne kete levizje. Pas deshtimit te planit te
  propozuar nga Zogu, S.O.E. nuk u dekurajua, por vijoi perpjekjet
  per te organizuar nje kryengritje ne Shqiperine e Veriut,
  nepermjet perfaqesuesve te saj ne Beograd. Si figure kryesore ne
  kete rast u zgjodh Gani Kryeziu, i cili do te levizte nga Kosova dhe
  do te pushtonte Kukesin, ku do te shpallte Qeverine Kombetare
  Shqiptare, e cila do te kryesohej prej tij. Kjo qeveri do te
  deklaronte qendrimin armiqesor ndaj Italise dhe qendrimin
  miqesor ndaj Greqise. Forin Ofisi, jo vetem qe e pranoi kete
  skeme, me ndonje rezerve te vogel, por pergatiti edhe nje
  deklarate per mbeshtetjen e Qeverise Provizore. Kjo deklarate
  permbante edhe premtimin se Britania e Madhe do te ndihmonte
  per c;lirimine Shqiperise49.F.O. mendonte se kjo deklarate do te
  pranohej nga qeveria greke, perderisa ajo nuk thoshte asgje me
  teper, sesa deklarata e Metaksait, dhe perderisa qeveria greke
  kishte deklaruar se po merrte masa per transportimin e armeve
  dhe materialit luftarak nepermjet Greqise tek gueriljet
  shqiptare50. Shume shpejt, zyrtaret e F.O., megjithese i njihnin
  mire aspiratat greke do te zhgenjeheshin nga qendrimi i tyre. Ky
  plan iu dergua ambasades britanike ne Athine per te marre
  pelqimin e Metaksait. Por pergjigjja greke ishte dekurajuese.
  Gjenerali u shpreh se mbeshteste veWm bashkerendimin e)
  veprimeve me banda W vogla dhe jo operacionet ne shkalle te
  gjere. Perfaqesuesi britanik, gjithashtu, njoftonte se Athina"ishte
  shume kundershtuese ndaj krijimit te ndonje qeverie provizore ne
  kete moment"51.Pas refuzimit te Metaksait edhe ky propozim u la
  menjane. Qeveria greke nuk e deshironte dhe nuk mund te jepte
  pelqimin per nje kryengritje me permasa te tilla, sikunder
  propozonte Forin Ofisi, pasi ajo do te kishte pasoja edhe ne fushen
  politike. Ajo do te legjitimonte nje qeveri shqiptare dhe pavaresine e
  Shqiperise, si edhe njohjen e saj si pale ne koalicionin antifashist.
  Pikerisht per kete arsye, Athina parapelqente dhe angazhohej te
  perkrahte vetem veprimet e shkeputura guerrile ne prapavijat
  italiane.
  Organizimi me sukses i nje kryengritjeje shqiptare do te
  . kishte vlere te madhe ushtarake dhe politike. Lufta e kombinuar e
  grekeve dhe e shqiptareve do t'i kishte detyruar italianet te
  terhiqeshin ne thellesi te territorit shqiptar dhe ata nuk do te
  kishin qene ne gjendje ta mbanin frontin ne Shqiperine e Jugut, per
  arsye se do te goditeshin ne prapavijat e tyre. Kjo do te ishte nje
  goditje e forte morale e politike per Boshtin. Kete gje e vinte ne
  dukje edhe ministri i Jashtem i Hitlerit, Ribentropi. Me 12 dhjetor
  te vitit 1940 ai i shkroi ministrit gjerman ne Itali: "stabilizimi i
  frontit italian ne vijen midis Liqenit te Ohrit dhe Adriatikut ne
  drejtim te Korfuzit ka nje rendesi kruciale. Ne qofte se italianet
  mund ta mbajne kete vije, propaganda gjermane do te mundet pa
  ndonje veshtiresi ta paraqese terheqjen e italianeve si nje episod te
  kapercyer, i cili, ne teresi, nuk ka ndonje rendesi themelore per
  fuqine e ushtrise italiane". Ndersa nje terheqje e metejshme nga
  kjo vije quhej prej tij "nje rrezik i madh, per faktin e rendesishem
  se trupat italiane nuk do te ishin ne gjendje te mbanin asnje vije
  tjeter ne prapavije. Keshtu Shqiperia do te ishte e humbur per
  Italine". Kjo Wrheqje, ndonese nuk ishte percaktuese per
  rezultatin e luftes, do te demtonte prestigfin italian ne menyre te
  pakompensueshme. Por shqetesimi kryesor i Ribentropit ishte se
  nje zhvillim i tille i ngjarjeve ne Shqiperi do te frenonte aksionin
  diplomatik gjerman ne drejtim te Ballkanit dhe Rusise. Ai
  theksonte: "Spanja dhe, gjithashtu, Bullgaria e Jugosllavia kane
  adoptuar nje qendrim prites te dukshem. Aktualisht, per mua,
  eshte e pamundur qe te bej ndonje progres ne bisedimet me Rusine
  dhe me Turqine, te cilat kishin filluar ne menyre te favorshme. E
  gjitha kjo, natyrisht, eshte vetem nje pengese e perkohshme dhe,
  ne qofte se italianet do ta mbajne Shqiperine, ne do te perpiqemi
  ta perfundojme ofensiven diplomatike pernjehere"52.
  Shqiptaret dhe, ne radhe te pare, perfaqesuesit e qeverise
  mbreterore ne mergim, duke pare hezitimin dhe lekundjet e
  Londres per te pranuar ofertat e tyre, lidhur me organizimin e
  rezistences antiitaliane, u perpoqen t'u argumentonin britanikeve
  rendesine e kesaj rezistence.
  Me gjeresisht, propozimin per te organizuar nje revolte te
  gjere shqiptare kunder italianeve ia argumentuan Londres ne kete
  kohe sekretari i A. Zogut Qazim Kastrati dhe Harry Hopkinson53 .
  Kryengritjen shqiptare ata e konsideronin si te vetmen rruge te
  hapur per aleatet, qe te parandalonin konsolidimin e forcave
  italiane ne Ballkan. Kjo kryengritje propozohejte fillonte ne malet
  e pakalueshme te verilindjes, duke goditur prapavijat italiane.
  Keshtu, ushtria italiane do te humbiste mundesine e manovrimit
  te forcave dhe do te terhiqej e demoralizuar ne menyre te ~rregullt.
  Kjo vleresohej sj nje menyre efikase per te goditur Italine, e cila
  ishte pjesetarja me e dobet e Aksit, dhe per te vendosur kontrollin
  e Aleateve mbi Kanalin e Otrantos, i cHi perbente lidhjen me
  jetike, pOl'edhe me te dobet, te sistemit imperial italian. Me vone, ,
  idete e ketij memorandumi u zhvilluan me tej dhe Londres iu
  dergua nje shtese e tij, ne te cilin kerkohej garantimi i lirise dhe i
  integritetit territorial te Shqiperise nga aleatet54, Kjo kerkese
  cilesohej si nje ~eshtje parimore, perderisa aleatet kishin
  deklaruar se po luftonin per ~lirimin e vendeve te pushtuara nga
  fashizmi, pOl'ajo kishte edhe vIera politike praktike dhe njefare
  urgjence. Autoret e ketij dokumenti, duke kritikuar hapur
  qendrimin e Forin Ofisit ndaj ofertave te Mbretit Zog per
  organizimin e nje revolte antiitaliane ne Shqiperi, shkruanin:
  "Eshte nje tendence jonatyrale te flasesh shume per personalitetin
  dhe te shkuaren e Mbretit Zog, duke shkaterruar keshtu nje
  perpjekje per te ~liruar Shqiperine nga pushtuesi dhe per ta
  ndihmuar ate te krijoje nje qeveri demokratike per te ardhmen".
  Gjithashtu, u terhiqej vemendja qeverive aleate se, ne kete kohe
  lufte, politika e jashtme duhej percaktuar nga objektivi i
  perbashket imediat, per te zhvilluar me sukses luften.
  Nje ide tjeter interesante e ketij propozimi, ishte se
  kryengritja duhej mbeshtetur ne krahinat malore te Veriut dhe te
  bajraktaret, te cilet ishin e vetmja force qe mund te siguronin
  suksesin, pOl'qe ishin luajale ndaj Mbretit Zog.Me tej kjo lufte do
  te kthehej shpejt nga elementet demokrate dhe liberale ne nje
  lufte pe ~lirimin kombetar dhe keshtu "ky brez i ri intelektualesh,
  i pajisur me idete dhe idealet perendimore do te jete ne gjendje te
  qendroje mbi kembet e veta dhe te krijoje nje qeverisje te
  pergjegjshme", Porse ne ate kohe "ky brez nuk mund te udhehiqte
  nje revolte te armatosur pasi eshte i pastervitur per luften
  guerilase". Keshtu, e vetmja menyre efektive shihej bashkepunimi
  me A. Zogun dhe kjo ishte pikepamja e te gjitha grupeve politike te
  emigracionit shqiptar. Me tej ne memorandum thuhej se "nevoja
  per unitet dhe veshtiresia per ta siguruar ate: ka bere qe, madje,
  edhe armiqte me te eger te A.Zogut ta pranojne ate si udheheqes
  te luftes", Permendej vendimi i marre ne takimin e Federates
  Shqiptare ne Paris, ne qershorin e vitit 1940, i cHi ishte
  mbeshtetur nga Noli dhe udheheqes te tjere ne emigracion, si dhe
  nga grupet e te rinjve ne France, Jugosllavi, Greqi, Turqi e
  Bullgari, dhe keshtu argumentohej se "kur njerezit qe nuk kane
  ndonje iluzion per Zogun,jane dakord ta pranojne ate si simbol te
  unitetit kombetar, eshte e qarte se perdoriIIli i tij si lider i luftes
  kundeI' Italise nuk do te keqinterpretohet nga ata shqiptare te
  cilet momentalisht nuk mund te shprehin mendimin e tyre". Ata
  do te njoftoheshin se nuk ka ndonje perpjekje nga ana e qeverise
  britanike qe te impononte nje regjim zogist pas luftes. Dhe si
  mbeshtetje e ketij sugjerimi, citohej deklarata e meposhtme e
  Mbretit Zog dhene gazetes "The Daily Telegraph": "Qekurse tIne
  lash vendin tim, ~eshtja ime asnjehere nuk me ka preokupuar.
  Deshira ime e vetme eshte ta shoh popullin tim te lire dhe te
  lumtur ne kufijte e tij te ligjshem. Une do te luftoj me te gjithe
  forcen time derisa te largohet nga territori kombetar ushtari i
  fundit i armikut. Pas kesaj populli shqiptar do te jete i lire te
  vendose per qeverine qe ai deshiron, nepermjet organit te
  Asamblese Kombetare te zgjedhur ne menyre demokratike.
  Nje shtet demokratik shqiptar, sipas pikepamjes sime, do te futej
  ne nje konfederate ballkanike te perbere nga te gjithe kombet e
  lira te Ballkanit". Kjo deklarate, realisht ishte nje baze e mire per
  te arritur nje marreveshje midis qeverise britanike dhe Mbretit
  Zog per formen e regjimit, duke u shprehur qe ~eshtja e rikthimit
  te fronit do te zgjidhej sipas vullnetit te luftes. popullit shqiptar pas
  Qeveria greke kundershtoi edhe kerkesat e grupeve te
  medha te emigranteve shqiptare ne Greqi per te luftuar kundeI'
  italianeve, Kete e ka vene ne dukje ne ditarin e tij drejtori i
  fondacionit "Near East" ne Athine, Laird Archer55,Si perfundim
  mund te themi se arsyeja me e rendesishme se pse shqiptaret nuk
  moren pjese masivisht ne anen e grekeve, ishte refuzimi i
  vazhdueshem i qeverisegreke per bashkepunim. Ne kete perfundim
  kane arritur edhe historiane te njohur perendimore56.
  Greket u treguan shume te vendosur per te shmangur r;do
  pershtypje se shqiptaret deshironin dhe kishin bereperpjekje per t'i
  debuar italianet nga Shqiperia e Jugut. Kjo kembengulje deri re
  absurd lidhej me konsideratat per politiken e ardhshme, te cilat
  kishin dale ne plan te pare, madje duke i lejuar qe te demtonin
  edhe perfitimet praktike ushtarake.
  Krahas kerkeses qe A. Zogu dhe figura te tjera te
  rendesishme ne mergim u bene qeverise britanike dhe greke per te
  organizuar qendresen kunder pushtuesve italiane, u perpoqen te
  siguronin njohjen nderkombetare te nje qeverie shqiptare ne
  mergim. Duke pare se vendet fqinje i kishin ruajtur qeverite e tyre
  te paraluftes, tashme ne mergim, dhe efektshmerine e ketyre
  qeverive per mbrojtjen e interesave te tyre kombetare ne qarqet
  aleate, madje, duke vene re edhe veprimtarine e ethshme politike e
  diplomatike te tyre per realizimin e synimeve te vjetra per
  copetimin e Shqiperise, te gjitha rrymat politike te emigracionit
  shqiptar filluan te mendojne seriozisht per krijimin e nje qeverie te
  ligjshme shqiptare ne emigracion. Krijimi i kesaj qeverie vleresohej
  nga politikanet shqiptare si nje faktor themelorjuridik e politik per
  ruajtjen e pavaresise dhe te integritetit territorial te shtetit
  shqiptar. Po te kihen parasysh praktika dhe e drejta
  nderkombetare e kohes, ky arsyetim ishte plotesisht i drejte. VIera
  e kesaj qeverie nuk qendronte vetem ne ruajtjen e legalitetit e te
  statusit juridiko-territorial te shtetit shqiptar, por edhe ne
  aktivitetin praktik qe do te zhvillonte ajo per mbrojtjen e
  interesave shqiptare dhe vec;anerisht per mbrojtjen e teresise
  tokesore, qe ishte vene ne shenjestren e qeverise greke. Por keto
  perpjekje per njohjen e qeverise shqiptare ne mergim nga aleatet,
  ashtu si edhe perpjekjet per organizimin e qendreses antifashiste,
  ndeshen ne kundershtimin e vendosur te qarqeve politike te
  aleateve, te cilat dukej qarte se ishin motivuar ne kete qendrim
  nga trysnia e qeverise greke dhe nga llogaritjet qe benin per
  rregullimet territoriale ne Ballkanin Jugor pas luftes.
  Vetem pak dite pas sulmit italian kunder Greqise, Dervish
  Duma i shkruajti Fan Nolit dhe Nelo Dizdarit qe te mblidheshin
  ne Londer per te diskutuar c;eshtjen shqiptare. "Perfundimi i
  karrieres se Mbreti~ Zog nuk duhet te lejohet te shkaterroje
  c;eshtjen e c;lirimit te Shqiperise" shkruante ai, dhe kerkonte qe F.
  Noli dhe F. Konica te shkonin ne Londer per te punuar per
  c;eshtjen shqiptare duke)nenvizuar se sulmi italian kunder Greqise
  e kishte shtuar urgjencen e c;eshtjes57.
  Perpjekja e pare per njohjen nderkombetare te qeverise
  shqiptare u be pas fillimit te luftes italo-greke. AZogu, duke pare
  nevojat qe kishin britaniket per organizimin e veprimeve te
  armatosura antiitaliane ne Shqiperi, u perpoq te ligjeronte nga
  Aleatet formimin e nje qeverie mbreterore, te cilen ai e shihte si
  nje faktor pozitiv per mbrojtjen e interesave kombetare. Par
  kujdesi i diplomacise britanike per te mos rene ne kundershtim me
  interesat greke beri qe kjo perpjekje te deshtoje.
  Pasi kemi pare qendrimin e qeverise greke ndaj kerkesave
  te shqiptareve per bashkepunim ne luften kunder pushtuesit te
  perbashket, tani eshte me e lehte te trajtojme qendrimin e
  shqiptareve ndaj luftes italo-greke. Kjo c;eshtje ka rendesi te
  posac;me se pikerisht ne kete ngjarje eshte mbeshtetur formalisht
  politika greke per t'i mbajtur marredheniet e ndera me Shqiperine
  dhe per te kerkuar prej saj nenshkrimin e nje traktati paqeje, i cili
  do t'i jepte fund "gjendjes se luftes" te krijuar nga "agresioni i
  paprovokuar" i Shqiperise kunder Greqise ne vitin 1940. Me kete
  rast duhet nenvizuar se ne ate kohe Shqiperia ishte e pushtuar
  dhe s'mund te ushtronte sovranitetin e saj. Kjo eshte e njohur
  boterisht, ashtu sic; eshte i njohur tashme edhe nje fakt tjeter i
  rendesishem, se Qeveria Mbreterore Shqiptare ne mergim, e
  vetmja perfaqesuese e ligjshme e shtetit shqiptar, kishte kohe qe
  kishte shpallur gjendjen e luftes me Italine. Por eshte me interes,
  gjithashtu, te analizohet pretendimi tjeter joreal i politikes dhe i
  historiografise greke, se shqiptaret ndihmuan masivisht italianet
  ne fushaten e tyre kunder Greqise.
  Per perfshirjen e shqiptareve ne luften italo-greke.
  studiuesit Elisabeth Barker dhe Bernd J. Fisher kane arritur ne
  perfundimin se ata shfaqen mungese entuziazmi ndaj te dy paleve
  ne konflikt58. Ne anen e italianeve u rreshtuan dy batalione
  shqiptare, tecilat u mobilizuan sipas dekretit italian te marsit te
  vitit 1940, i cili shpalli shkrirjen e gjithe ushtrise shqiptare ne
  ushtrine italiane59. Milicia e Partise Fashiste Shqiptare nuk ishte
  e zellshme ne kete fushate. Kur u ndeshen me fushaten e ashper
  malore njesitet shqiptare dezertuan60, ndersa nje pjese e tyre u
  mbyllen ne kampe perqendrimi. Burimet e brendshme italiane
  konfirmonin se populli shqiptar ishte teresisht indiferent ndaj
  luftes italo-greke, dhe se shqiptaret mendonin qe kjo lufte ishte nje
  <;;eshtje eskluzivisht italiane61. Autoritetet italiane konstatonin
  "mungesen ~\rullnetareve nga radh6\t e intelektualeve, madje edhe
  nga ata iptelektuale q8 ishin proitaliane". Ata e vleresonin si nje
  fakt edhe me te reude mospjesemarrjen e asnje studenti shqiptar
  ne lufte, megjithese nje pjese e madhe e tyre studionin ne
  universitetet italiane, me bursa te akorduara nga qeveria
  italiane62. Vetem kur ne Shqiperine e Jugut filluan te vine
  refugjatet <;;amete debuar nga greket,u krijua nje vale e re
  zemerimi dhe urrejtjeje kunder grekeve63, e cil~, sidoqofte, nuk u
  pershkallezua ne ndonje aksion konkret antigrek.
  Ne nje bisede me zyrtaret e Forin Ofisit, Zogu kishte
  deklaruar se italianet u ndeshen me dezertimet ne mase te
  shqiptareve. Loja e dezertimeve ishte ne perputhje me urdherat e
  tij, te cilat kishin per qellim t'i demtonin italianet pa harxhuar jete
  njerezore ne nje rezistence te padobishme kunder tyre64. Kete gje e
  vertetonte edhe T.To<;;ine nje leter qe ia dergonte Musolinit. Edhe .
  bashkepunimi jo i rregullt i shqiptareve me italianet, ishte i
  paperfillshem, vetem ne disa akte spiunazhi te spiuneve'shqiptare
  ne favor te Italise. Autoritetet italiane ishin te zemeruara pasi
  asnje person nga Partia Fashiste, nga qeveria kuislinge dhe nga
  administrata shteterore nuk kishte pranuar te merrte pjese ne
  lufte, por kishin bashkepunuar vetem ne sferen e propagandes65.
  Ndersa Presidenti i Keshillit Superior Fashist Koorporativ
  Shqiptar, Terenc To<;;i, shprehej i deshperuar se "planet per
  organizimin e bandave ne favor te italian eve mbeten ne leter66.
  Keshtu, ne pergjithesi, eshte e arsyeshme te perfundojme se
  mbeshtetja e shqiptareve ndaj pushtimit te Greqise prej italianeve
  ishte shume e kufizuar, madje, ajo pati me teper efekt negativ ndaj
  aksionit italian67. Arsyeja kryesore ishte se italianet quheshin
  pushtues, qe kishin shkelur pavaresine e Shqiperise.
  Megjithese qendresa shqiptare, kunder italianeve ne vitin
  1940, ende nuk kishte marre perpjesetime te gjera, ne ate kohe
  pati edhe nje mbeshtetje per ushtrine greke, e cila ishte me e
  rendesishme dhe me efektive se ajo qe iu dha italianeve. Kishte
  njoftime se qysh ne fillim te nentorit te vitit 1940 kishin filluar
  aksionet per sabotimin e veprimeve ushtarake te italianeve kudo:
  prerja e lidhjeve telefonike, grabitje municionesh, atentate kunder
  ushtarakeve italiane, shperthime eksplozivi dhe duke dhene
  informacione ne interes te ushtrise greke. Megjithate, kjo s'mund
  te vleresohet si nje ndihme e madhe ne krahasim me potencialin e
  kombit shqiptar. Kjo shpjegohet me nje sere faktoresh. Nje arsye
  ishte prania e forcave te shumta italiane ne Shqiperi, te cilat
  ushtronin trysni ndaj qendreses shqiptare. Por shkaku me i
  rendesishem ishte mungesa e perkrahjes nderkomhetare per
  organizimin e qendreses shqiptare, te cilen e kemi permendur
  edhe me lart. Dhe, ne kete kuader, rolin kryesor negative kishte
  luajtur qendrimi shovinist dhe i dyshimte i politikes greke.
  Deklaratat zyrtare greke dhe veprimet e tyre nuk krijonin
  mundesi qe te eleminonin sado pak mosbesimin tradicional midis
  grekeve dhe shqiptareve. Perve~ qendrimeve negative ndaj
  qeverise mbreterore shqiptare dhe perpjekjeve te emigracionit
  shqiptar per bashkepunim, kjo politike shpejt filloi te shfaqej edhe
  ne Shqiperi.
  Sapo greket filluan te ndiqnin forcat italiane ne Shqiperi,
  kryeministri Metaksa deklaroi se forcat greke po luftonin per
  ~lirimin e Shqiperise, por ai nuk tha asgje per pavaresine e.,saj. Ky
  qendrim heri qe te fillonte nje diskutim ne rrethet britanike'per te
  ardhmen e "Epirit te Veriut"68. Ndersa Londra mendolilte se nuk
  ishte koha e pershtatshm~ per ta pyetur Metaksain qe te
  qartesonte qendrimin e tij,\kryeministri grek beri nje deklarate
  tjeter, ne te cilen shprehej se ai nuk synonte aneksimin e
  Shqiperise dhe se do te ishte i lumtur ta shihte ate te lir.e dhe te
  pavarur, por me rezerven qe zgjidhja e ardhshme duhej t'i jepte
  Greqise pikat e rendesishme strategjike, per t'i krijuar asaj
  mundesi qe te mbrohej ndaj ndonje agresioni tjeter69. Ne-fakt
  kryeministri grek synonte aneksimin e Shqiperise se Jugut, por nuk
  donte t'i shprehte hapur synimet aneksioniste te politikes greke ne
  ate kohej Pas kesaj deklarate, ministri britanik ne Athine,
  Palairet, e njoftoi Londren se qeveria greke "nuk ka deklaruar
  asnjehere me saktesi se ~fare ata kane ne mend, por une nuk kam
  dyshim se ata i kane ngulur syte ne "Epirin e Veriut"70. Metaksai
  deshironte te kishtedore te lire ne ~eshtjet shqiptare dhe dukej se
  kerkonte ta bente te qarte se me "~lirim" ai nenkuptonte largimin
  e italianeve nga Shqiperia dhe ne asnje menyre nuk donte ta
  angazhonte veten ndaj restaurimit te shtetit te pavarurshqiptar.
  Trupat greke nuk do ta ~lironin Kor~en me qellim qe t'ua
  rikthenin ate shqiptareve71. Kete ~eshtjer:e. trajtonte edhe shefi i
  Departamentit Jugor te Forin Ofisit, IP.Nikolsi, i cili, duke
  komentuar fjalimin e gjeneralit Metaksa, te mbajtur ne radio, me
  22 nentor te vitit 1940, me rastin e renies se Kor~es ne duart e
  trupave greke, theksonte: "eshte e qarte se ajo qe donte te thoshte
  gjenerali Metaksa eshte se Greqia lufton per ~lirimin e Shqiperise
  nga sundimi italian, por ne asnje menyre nuk ka nder mend ta
  angazhoje veten per rivendosjen e nje Shqiperie te pavaru~~
  Ndersa pergjegjesi i seksionit shqiptar P. Dixon,
  konkludonte se Metaksa, pa dyshim, e kishte bere deklaraten per
  Shqiperine per te maskuar qellimet e tij dhe per te terhequr
  vemendjen e opinionit boteror73.
  A. Zogu, ndonese dyshonte per qellimin e grekeve, nuk e
  sulmoi hapur deklaraten e Metaksait. Ai denoncoi propaganden
  italiane, e cila ishte perpjekur te mbillte per~arje midis grekeve
  dhe shqiptareve, duke e paraqitur ushtrine greke, sikur kishte
  ardhur per te aneksuar territoret shqiptare. Mbreti u shpreh
  publikisht se "Deklarata e gjeneralit Metaksa, se Greqia po lufton
  per ~lirimin e Shqiperise s'ka lene vend per spekulime ne kete
  pike". Madje ai i dergoi edhe nje telegram personal Metaksait. Ai
  shprehte kenaqesine e thelle per deklaraten ne te cilen thuhej se
  qeveria greke "duke siguruar pavaresine dhe integritetin e
  Shqiperise, kishte hapur rrugen per nje bashkepunim te frytshem
  midis dy popujve, per te debuar agresorin e perbashket prej
  Gadishullit Ballkanik74. Me sa duket, duke mbajtur kete qendrim,
  Zogu donte ta shtynte Athinen te shprehej me qarte per qellimet e
  saj. Njekohesisht, ai synonte te jepte nje prove tjeter te deshires se
  tij, per te bashkepunuar me greket, duke i lene menjane dyshimet
  dhe paragjykimet.
  Pervec; ketyre deklaratave, edhe disa veprime te tjera te
  grekeve po e perforconin me shume bindjen e shqiptareve se,
  synimi i tyre ishte aneksimi i Shqiperise se Jugut. Pak dite pas
  pushtimit te Delvines, gjenerali Bakos u tha krereve lokale se
  Delvina duhej t'i mbetej pergjithmone Greqise dhe kush nuk i
  nenshtrohej ketij vendimi do te denohej, si gjithe te tjeret, ne
  menyre te rrepte. Trupat greke dogjen flamujt shqiptare dhe
  italiane. Ky akt u sugjerua nga disa grekofile si Nasho Vllahu e
  Niko Qerici.75 Sapo debuan italianet nga Korc;a, ushtaraket greke
  moren udhezime nga Athina te ndalonin festimet e dites se
  Pavaresise se Shqiperise, me 28 nentor. Nen presionin e popullsise
  vendese, komanda ushtarake nuk e zbatoi kete urdher. Ndryshe
  veproi komanda greke ne Gjirokaster.
  Frika u shtua me tej, kur greket krijuan ne Korc;e nje
  keshill bashkiak, te perbere nga 11 ortodokse dhe 4 myslimane,
  me nje kryetar bashkie mysliman76, duke prishrir keshtu
  perpjesetimet e meparshme, qe respektoheshin ne administraten
  vendore. Madje, po te mos ishin penguar nga qeveria e tyre, shefat
  e ushtrise greke do te kishin shkuar edhe me tutje, pasi ata donin
  administrimin e territoreve te pushtuara nga administrata
  ushtarake greke77. Gazetat greke filluan ta paraqisnin Korc;en e
  pushtuar nga trupat greke si nje "qytet grek te c;liruar". Pikerisht
  per kete arsye popullsia e Shqiperise se Jugut i priti me ftohtesi
  dhe indiference trupat greke. Madje ne rrethet atdhetare
  shqiptare mbizoteronte shqetesimi per rrezikun qe paraqiste
  depertimi i trupave greke ne Shqiperine e Jugut. Per qendrimin e
  ftohte te korc;areve ndaj forcave greke, korrespondenti Patrick
  Maithland, qe po i ndiqte ngjarjet ne Korc;e, shkruante se, kjo
  ftohtesi kishte motive politike. "Popullsia e konsideron veten
  shqiptare dhe jo greke", dhe se pretendimi grek qe Korc;a kishte
  44.468 greke dhe 53.684 shqiptare, ishte i gabuar. "Te
  ashtuquajturit greke Jane thjesht kristiane te Kishes Autoqefale
  Ortodokse Shqiptare dhe une bisedova me shume prej tyre. Asnjeri
  nuk e pranonte kombesine greke, por deklaronin se ata ishin
  shqiptare te besimit kristian dhe afirmonin mbi te gjitha
  ndergjegjen e tyre kombetare shqiptare78. Pra, keto informacione
  te paanshme, deshmonin se edhe rrethanat specifike te pushtimit
  grek nuk e kishin lekundur ndergjegjen kombetare te popullsise
  shqiptare ortodokse dhe myslimane. Ky argument nuk mund te
  kapercehet lehte nga historiografia greke, e cila mbron tezen e
  ekzistences se ndergjegjes kombetare "greke" te kesaj popullsie
  dhe "te shtypjes" se saj nga shteti shqiptar ne vitet 1920-1939, apo
  nga italianet ne vitet 1939-1940. Megjithese ndodhej ne rrethanat
  e renda te pushtimit grek dhe nen trysnine e forcave ushtarake
  greke, popullsia e Korc;es nuk ngurroi te shfaqte hapur ndjenjat e
  saj kombetare shqiptare. Ne festimet e 28 Nentorit, kudo ne qytet,
  u zhduken flamuretgreke e u ngriten flamuret shqiptare dhe
  festimet ishin madheshtore. Folesi kryesor i mitingut qe u
  organizua me kete rast, ndonese pershendeti c;lirimin e Korc;es
  prej grekeve, beri edhe kete deklarate: "Tani me shume se kurre
  eshte detyra jone te mblidhemi nen hijen e flamurit shqiptar.
  Kushdo qe do guxoje te cenoje pavaresine tone do te
  kundershtohet nga i gjithe populli shqiptar". Disa rezerva dhe
  kundershtime te ngjashme u shfaqen kur administrata e
  perkohshme e qytetit hartoi nje protokollper dorezimin e vendit.
  Pati debate te shumta nga 4 anetaret myslimane te keshillit per
  c;eshtjen nese dokumenti do t'u referohej grekeve se "kishin c;liruar
  qytetin per here te dyte". Debate te tilla pati edhe per tekstet e
  telegrameve derguar Metaksait dhe Mbretit te Greqise, George,
  pasi qyteti kishte rene ne duart e grekeve. Gjithashtu, ende
  vijonin te qarkullonin kopjet e nje harte italiane me pretendimet e
  Shqiperise, megjithese nje pjese e qarqeve te Kon;es vinin ne dukje
  se ne qofte se ata nuk do te ishin ne gjendje te ruanin kufijte e
  meparshem, aspiratat territoriale ishin absurde"79
  Ne kohen, kur ishin te angazhuar ne lufte me Italine, greket
  nuk u mjaftuan me deklaratat e dyshimta lidhur me qendrimin e
  tyre te ardhshem ndaj Shqiperise, por filluan edhe perpjekjet
  diplomatike per te realizuar endrren e tyre, aneksimin e Shqiperise
  se Jugut. Keshtu, nje personalitet grek, i cili ishte i lidhur me nje
  martese me familjen e kryeministrit jugosllav, po zhvillonte
  bisedime jozyrtare me anetaret e qeverise jugosllave per ndarjen e
  Shqiperise. Te njejten gje po sugjeronte edhe Polikoniadis, nje
  zyrtar i rendesishem grek ne Selanik8o. ~ugosllavet kishin
  informuar Londren per keto levizje, duke e vleresuar politiken
  greke per copetimin e Shqiperise si shume driteshkurter, per arsye
  se ajo do te largonte shqiptaret nga rezistenca kunder italianeve
  dhe do te krijonte hje zone turbullirash te perhershme grekojugosllavo-
  shqiptare, te cilat do te perfundonin perseri me
  nderhyrjen e ndonje fuqie te madhe ne Ballkan. Madje, zyrtaret e
  Beogradit i kishin deklaruar ambasadorit britanik atje, Campbell,
  se "ishte fatkeqesi e madhe qe Britania nuk ishte deklaruar per
  Shqiperine e pavarur, shume muaj me pare, menjehere pas hyrjes
  se Italise ne lufte" dhe se per kete arsye, "tani ishte veshtire per te
  kufizuar ambiciet grek~'./Me gjithe keto kritika, qeveriajugosllave
  i permbahej ende politlkes se vitit 1920 dhe nuk ngurronte t'i
  deklaronte Forin Ofisit qe ne rast se do te ndryshoheshin kufijte
  greko-shqiptar, ajo "do te shtrengohej ta pranonte ndarjen e
  Shqiperise, kunder deshires se saj reale"81.
  Nje prove e qarte e politikes aneksioniste greke ishte edhe
  ndryshimi i sistemit monetar ne krahinat e pushtuara. Ushtria
  greke hodhi ne qarkullim, ne keto territore dhrahmine. Ne
  krahinat e Korc;es e te Gjirokastres u krijua nje gjendje e re
  monetare. Deri me 1 mars te vitit 1941 perdoreshin dy monedha,
  frangu shqiptar dhe dhrahmia greke. Me 1 mars autoritetet greke
  te pushtimit, ndaluan qarkullimin zyrtar te frangut shqiptar dhe
  dhrahmia greke u be e vetmja monedhe me kurs legal.
  Ne prefekturen e Korc;es dhe ate te Gjirokastres u hodhen
  ne qarkullim rreth 50 milion dhrahmi. Pas largimit te ushtrive
  greke popullsia shqiptare pesoi humbje te medha financiare nga
  anomalia e krijuar ne sistemin monetar prej grekeve. Shkembimi i
  dhrahmive me frangun shqiptar u be ne kushte te pafavorshem
  per popullsine shqiptare. Banka Kombetare Shqiptare qe ishte ne
  doren e italianeve, gjithashtu e pengo~ shkembimin duke caktuar
  afate te shkurtra e norma te papershtatshme. Si pasoje, u godit
  rende gjendja ekonomike e popullsise se ketyre krahinave.82
  Ne fillim te vitit 1941 po behej gjithnje e me e qarte se
  marshimi gjerman drejt Greqise nuk do te ishte i larget. Ne keto
  c;aste Britania ofroi nje ndihme te madhe ushtarake, duke
  perfshire edhe vendosjen e 100.000 forcave britanike ne Greqi. Por
  Greqise tashme i mungonte vullneti per t'iu kundervene sulmit te
  pritshem gjerman. Ndjenjat, motivet dhe llogaritjet e grekeve ishin
  te 'ngjashme me ato te qeverise se Zogut ne pranvere te vitit 1939, e
  cila nuk e shihte te mundshme dhe te arsyeshme organizimin e nje
  qendrese kunder ushtrise superiore italiane ne nje lufte qe do te
  -ishte teresisht e pabarabarte. Megjithese me veshtiresi, greket dhe
  britaniket arriten ne nje mirekuptim per organizimin e qendreses
  kunder gjermaneve ne Konferencen e Tatoit (Pallati Mbreteror i
  Greqise jashte Athines - B.M.) me 21 shkurt. Por me 1 mars, kur
  ushtria gjermane hyri ne Bullgari, Shtabi i Ushtrise Greke nuk
  pranoi te zbatonte angazhimet q~kishte marre. Britaniket kishin
  propozuar, si vije kryesore mbrojtese kunder gjermaneve, vijen
  Aliakmon. Shefi i Shtabit te Ushtrise Greke, gjenerali Papagos
  nuk pranoi te terhiqte forcat nga fronti shqiptar dhe t'i
  perqendronte ne vijen e lartpermendur83. Komanda e ushtrise
  greke vendosi qe, edhe ne qofte se gjermanet do te sulmonin
  Greqine, forcat kryesore ushtarake greke do te mbaheshin ne
  frontin shqiptar. Qeveriagreke ishte teper e vendosur ta c;ontederi
  ne fund luften ne Shqiperi, se ciles ajo i dha perparesine me te
  madhe deri ne kapitullimin e saj. Tegjitha trupat e ushtrise greke,
  me perjashtim te tri divizioneve, ishin perqendruar ne frontin
  shqiptar. Papagos mendonte se ne qofte se sulmi gjerman do te
  ndodhte "para se situata ne Shqiperi te qartesohej, kjo do te ishte
  nje katastrofe". Per kete arsye ai ishte i vendosur te mos bente
  asnje veprim, i cili mund te sillte nje sulm gjerman para se greket
  te pushtonin Vloren84.Qellimi i ketij qendrimi te c;uditshemishte
  teresisht politik. Ushtria greke nuk donte te paragjykonte poziten e
  saj si fituese kunder italianeve85.Qendrimi absurd i Papagos-it
  mbeti i pandryshuar deri me 12 prill te vitit 1941 edhe pse forcat
  gjermane tashme kishin hyre ne Greqi dhe po kercenonin
  . seriozisht forcat britanike, qe ishin perqendruar ne vijen
  Aliakmon. I vetmi vendim i arsyeshem dhe i vlefshem i gjeneralit
  Papagos do te ishte urdheri per terheqjen e 14 divizioneve greke
  nga Shqiperia dhe bashkimi i tyre me forcat britanike (W Force)
  perpara se armiku te futej si pyke midis tyre. Por ai ngurroi ta
  bente kete gje dhe nuk i pranoi kerkesat e perseritura te Londres.
  Urdherin per terheqje ai e dha teper vone, me 12 prill.
  Tani eshte e qarte se cilat ishin shkaqet e kesaj
  kembenguljeje. Greqia nuk mendonte seriozisht per te
  kundershtuar invadimin gjerman, por vetem si e si te ruante nje
  kapital politik, qe do t'i vlente pas luftes per aneksimin e
  Shqiperise se-Jugut. Ushtaraket dhe qeveria greke deshironin nje
  kapitullim te shpejte dhe "te ndershem" te gjermanet, per te
  ruajtur avantazhin politik, qe kishin arritur nga lufta kunder
  italianeve dhe per ta kursyer vendin dhe popullin e tyre prej
  shkaterrimeve, humbjev:e dhe pasojave te tjera te luftes. Pas kesaj,
  erdhi akti i fundit, drama greke, kur ushtria, regjimi dhe i gjithe
  vendi u katandisen ne gjendje poshterimi, tradhtie dhe kaosi. Ne
  prillin e vitit 1941 ushtria greke u shthur si nje shtepi prej
  kartoni86. Por, fatkeqesisht, mbeten pretendimet shoviniste ne
  mendjen dhe shpirtin e politikanevedhe te gjeneraleve greke, te
  cilet gjate pushtimit ose qendruan indiferente ose u futen ne forma
  te ndryshme drejtperdrejt ose terthorazi bashkepunimi me
  pushtuesin87
  Gjeneralet e ushtrise greke ne mase donin te shmangnin
  konfrontimin me gjermanet, dhe kapitullimin e shpejte pa lufte. .
  Kur Vermahti filloi sulmin e tij kunder Greqise me 6 prill,
  Komandanti i Korpusit te III te Armates Greke te Maqedonise
  Perendimore, gjenerali Tsolakoglu, ua la te hapur rrugen
  gjenutlneve.
  , . Kaq e madhe ishte deshira nacionaliste e politikaneve dhe
  e gjeneraleve greke per aneksimin e Shqiperise se Jugut, saqe
  edhe pse armiku u kishte zene shtepine, greket vazhdonin me
  kembengulje te mbanin ushtrine dhe frontin ne tokat shqiptar~
  Avancimi i trupave gjermane qe i shpejte, ata pushtuan
  edhe J aninen, me 20 prilL Britaniket u befasuan kur per mesazhet
  qe vazhdonin t'i dergonin shtabit te ushtrise greke ne kete qytet,
  moren pergjigjen: "Hier ist das deutsche Herr". (Ketu eshte
  ushtria gjermane)88
  Diten tjeter gjenerali Tsolakoglu u dorezua te gjermanet,
  ne dukje me iniciativen e tij, por, realisht, duke iu pershtatur
  deshires, vullnetit dhe opsioneve politike te Shtabit te Ushtrise
  dhe te Qeverise Greke. Te gjitha shpresat dhe tentativat e tij ishin
  qe, duke arritur nje marreveshje me Feldmarshallin List, ushtria
  greke te lejohej te mbante pozicionet e fituara ne Shqiperi89. Ne
  fillim, kerkesa e tij nuk u kundershtua, sepse Listi ra dakord, qe
  forcat italiane nuk do te lejoheshin te kalonin kufirin grek. Disa
  detashmente te Leibstanderte, te impresionuara nga paraqitja e
  mire dhe aftesia e ushtrise greke, shkuan gjer atje sa te bllokonin
  italianet, duke u vendosur vete midis njesive italiane dhe greke ne
  nje pike te kalimit kufitar, ne Uren e Peratit90. Mirepo shpejt
  Tsolakoglu do te shihte me deshperim deshtimin e lojes se tij per
  t'u futur midis Romes dhe Berlinit. Ne qershor italianet
  zevendesuan trupat gjermane, jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne
  pjesen me te madhe te Greqise.
  Nje <;eshtje shume e rendesishme eshte ekzaminimi i
  metamorfozes dhe ueprimtarise se elites politike greke, pas
  pushtimit gjerman. Pasqyrimi i ketij realitetika rendesi esenciale
  sepse, pas <;lirimit te Greqise, kjo klase politike do te drejtonte
  vendin, dhe bashke me mentalitetin e saj politik ajo do te ruante
  edhe objektivat e ujetra te politikes se jashtme. Politikanet e vjeter,
  te mbetur ne Athinen e pushtuar, ishin te ndare ne klane.
  Megjithese nuk moren poste ne administraten e Tsolakoglout, ata
  nuk mund te mos e ndihmonin ate, te joshur nga lutjet e tij per te
  marre keshilla prej tyre. Disa ishin te bindur per nje fitore te
  pashmangshme te gjermaneve, te tjere ishin te joshur nga fushata
  anti-Metaksa e Tsolakoglout. Keshtu, ne fillim te majit 1941,
  Tsolakoglou arriti te organizonte takime dhe bisedime me
  shumicen e udheheqesve politike greke. Midis ketyre politikaneve
  ishte shumica e udheheqesve te kampit antivenizellist, dhe disa
  nga ish-oponentet e tij te meparshem, duke perfshire edhe George
  Papandreun. Pjesemarrja e politikaneve greke ne kete takim ishte
  nje njolle e madhe per eliten politike greke. Ne gjyqin e
  Tsolakoglut, pas luftes, doli se shumica e ketyre politikaneve e
  kishin mbeshtetur vendimin e tij per te formuar nje qeveri
  kuislinge91.
  Megjithekete, shumica e tyre ishin aq te menc;ur sa te mos
  bashkepunonin hapur me administraten e Tsolakoglout. Por disa
  prej tyre, si gjenerali Pangallos, futen pasuesit e tyre ne
  administraten shteterore kuislinge. Te tjeret u terhoqen ne
  bastionet e tyre lokale. Ndonese elita politike greke e paraluftes e
  shmangu implikimin e vetes shume thelle me Aksin, ajo beri
  shume pak per te luftuar kunder tij. Mendimi i tyre i
  pergjithshem ishte te qendronin menjane e te prisnin c;astin e
  volitshem per te ardhur ne pushtet. Keshtu gjenerali Mazarakis -
  nje venizellist kryesor, qe ne vitin 1941 u perpoq te bashkonte te
  gjithe politikanet ne lufte, por jo kunder pushtuesit, por kunder
  komunizmit. Per Mazarakis-in te diskutoje per organizimin e
  luftes c;lirimtare ishte nje gje foshnjarake. Venezellisti i vjeter,
  Kafandaris dyshonte per vleren e rezistences dhe deshironte te
  priste e te shikonte se c;fare kthese do te merrnin ngjarjet. Nje
  veteran tjeter liberal, Themistoklis Sofoulis ishte po kaq skeptik,
  George Papandreu e justifikonte qendrimin e tij skeptik ndaj
  rezistences me shprehjen "virtuti kryesor i politikanit eshte
  prudenca, guximi vjen i dyti". Edhe Mbreti nuk qendronte ne
  pozita me te mira92
  Duke hequr dore nga rezistenca aktive kunder Aksit, dhe
  duke insistuar tek armiqesia kunder Mbretit, politikanet greke
  moren nje pozicion shume te perafert me pozicionin e vete regjimit
  te Tsolakoglut. Figurat kryesore venizelliste si gjeneralet Gonatas
  dhe Pangalos, mund te bindnin pak njerez me argumentin se,
  duke infiltruar njerezit e tyre ne aparatin shteteror, do te
  perfitonin informacion te vlefshem dhe do t'i perdornin keta per
  t'iu kundervene Aksit "kur te vinte koha". Ndersa kritiket e tyre
  kane dhene shpjegime shume diskredituese per keto taktika.
  Por edhe rryma Metaksa nuk ishte ne pozita me te mira.
  Keshtu IDEA, nje organizate metaksiste, u shperndau nje qarkore
  antareve te saj, te cileve u bente thirrje per t'u vene ne dispozicion
  te forcave te Aksit, ne qofte se Aleksandria do te binte ne duart e
  Rommelit. Britaniket natyrisht ishin shume te informuar per kete
  qendrim93. Mirepo, me kalimin e kohes, ky grumbull i politikaneve
  filluan ta kuptojne gradualisht, se duhej luajtur ne krahun e
  britanikeve, dhe per kete qellim ata duhej te viheshin ne lidhje me
  qeverine ne ekzil.
  Ne vitin 1941 prapa "liberalit" Cuderos postet kyc;e ne
  kabinet ishin te gjitha ne duart e veteraneve te 4 gushtit, pra, te
  bashkepunetoreve te Metaksait: Mandiakis-ish promotori i
  teknikave inkuizitive, Sakellariou, Dimitros, Nikolaidis dhe te
  tjeret. Pikerisht, kjo perberje, do te ndikonte edhe ne politikat
  shoviniste te qeverise greke ne mergim.


  Libri eshte nga Beqir Meta botim i 2002 me mbi 600 faqe dhe mijera referenca, ku 90 % e tyre jane letra origjinale te ndryshme te liderave shqiptare, arkiva greke, gjermane, franceze, italiane dhe amerikane. Libri i kushtohet te gjithe emigranteve shqiptare qe vuajne dhunen e qeverise greke dite per dite. Eshte megjithemnd nje liber i drejte i bazuar ne politikat moderne, dhe historine e sakte te marredhenijeve te dy shteteve per ate qe do te mesoje me teper rreth konflikteve moderne shqiptaro-greke dhe mos harroje mbi te gjitha.

  Me sa di un pritet te dali nej volum tjeter akoma me i madh rreth marredhenieve te fundit, i bazuar gati teresisht ne literature te huaj.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  shum mire ke bere Dep per postimin e ketij studimi..
  eshte gati e panjohur ajo periudhe..

  Pergezime.. e vazhdo te aktivizohesh tek historia..

  urime..

Tema tė Ngjashme

 1. Kujtesa kombetare e luftes se dyte boterore
  Nga wittstar nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 13-06-2004, 11:06
 2. Ligji Grek i luftės dhe Shqiperia
  Nga shoku_sar nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-01-2003, 21:14
 3. Shqipėria nė vorbullėn e Luftės sė Parė Botėrore
  Nga ILovePejaa nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-05-2002, 23:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •