Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  . Maska e elda
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  turqi
  Mosha
  35
  Postime
  569
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Familja Kastrioteve (1383-1474)

  Famlija e Kastrioteve kishte nje principate te vogel ne malet midis
  Matit dhe Dibres,ne kufirin verior ne zoterimet e Topijave. Kostandin Kastrioti e filloi sundimin e tij mbi kete principate ne vitin 1383. I biri, Gjergji, me trupat e tij, mori pjese ne betejen ogurzeze te Kosoves me 1389. Venediku e pushtoi Kryeqytetin e saj, Krujen me 1392. Ne vitin1395, kur Gjergji e vendosi e vuri serish sundimine tij ne Kruje.Venediku e shpalli armik dhe i preu koken ne Durres ne vitin 1402. Pas atij erdhi i biri Gjoni, i cili e mori Krujen perseri dhe gradualisht e shtriu sundimin e tij mbi Tiranen, Matin, Dibren dhe Mirditen, nga Prizreni ne lindje, deri ne detin Adriatik ne perendim. Kala te fuqishme ishin ajo ne Kruje, Petrel, afer Tiranes, Petralbene Mat, Stefigraf ne Dibren e Eperme dhe Tornak. Nga viti 1407 deri me 1430 Gjoni luftoi periodikisht me turqit, u mund 3 here dhe u detyrua te pranonte kushte te renda paqeje. Kur turqit, me ne krye Muratin 2, e thyen ate ne vitin 1421, ata e ndoqen praktiken e tyre te zakonshme, duke lejuar qe te mbante ne kontroll te kufizuar mbi principaten e tij. Mirepo i kerkuan te paguante harac vjetor dhe te dorezonte kater djemte e tij si pengje per garantimin e neshtrimin e tij
  te perhershem ndaj Sulltanit.Gjithashtu,Gjonit i premtuan se pas
  vdekjes se tij ata do ta kthenin djalin e pare qe te zinte vendin e
  sundimtarit. Me i vogli ishte Gjergji 9 vjecare,i cili do te njihej me vone si heroi SKENDERBEU.
  Ne kohen kur Turqia dhe Venediku hyne ne lufte per shkak te zoterimit te Selanikut,me 1430,Venediku e nxiti Gjon Kastriotin te ngrinte krye.Pastaj,me 1430,Venediku ua dorezoi turqve portin e
  lakmueshem,nenshkroi nje marreveshje paqeje me ta dhe e la aleatin e saj ne meshiren e reprezaleve Turke.Sulltani fitimtari menjehere iu kunderpergjigj Shqiperave kryengrites,duke e mundur Kastriotin e duke kofizuar ate ne nje zone malore.Pastaj,duke perdorur si baze Krujen,nga viti 1431 deri ne 1433 Ali Pashe Evrenozi shkreti Shqiperine nga Shkodra ne Veri ,deri ne Vlore ne jug.Me perjashtim te kalase te Shkodres dhe te qytete-porte nen zoterimin e Venedikut,Pothuajse e gjithe shqiperia ishte tashme ne duart e turqve.Feudalet individualist njeri pas tjeterit u shtrenguan te benin thirrje per paqe dhe ti nenshtroheshin haracit.Megjitheate,deshira per pavarsi nuk ishte zhdukur.Pritej vetem prijesi i duhur,i cili do t"i bashkonte prijesat krahinore ne nje fron te vetem.Koha e tij kishte ardhur.

  Z. Sitkij Jahja

 2. #2
  Shmekeri Prishtines
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  38
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  o
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Taulant-Dardani : 14-08-2002 mė 16:41
  Love is Just a Temporary Form of Insanity--Sylvester Stallone

 3. #3
  . Maska e elda
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  turqi
  Mosha
  35
  Postime
  569
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Gezohem.

  Jeni shume i sjelleshem.

 4. #4
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Familja e Kastrioteve eshte nje familje me tratita patriote qe eshte shume e vjeter dhe sot e kesaj dite ne qytetin e Krujes eshte e trasheguar brez pas brezi.Nga kjo familje kane dale shume figura te historise .......


  me shume nje here tjeter .....

  all the best!
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 5. #5
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Oj elda...qe prej kur i kam mbush 6 vjec, kam mesuar per Historine E shqiptarve...Historia e Popullit Shqiptar...Jam i bindur se te gjithe ne kete forum kane njohuri mbi Kastriotet
  Taulant-Dardani,

  mqs qe i vogel ke degjuar per Kastrioten, me thua dot se nga jane me origjine ?...

  nga Hasi apo nga Dibra ?

 6. #6
  Shmekeri Prishtines
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  38
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  p
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Taulant-Dardani : 14-08-2002 mė 16:41
  Love is Just a Temporary Form of Insanity--Sylvester Stallone

 7. #7
  Shpirt i Lirė
  Anėtarėsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  jo origjina jote more,

  por e Familjes se Kastrioteve?

  Pra nga jane me origjine Kastriotet, paraardhesit e Gjargj Kastriotit dhe vete Gjergji ?

  Nga Hasi, Dibra apo Kruja?

  ma thua dot ?

 8. #8
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  MOS u zini ore ,orrigjina e Skenderbeut eshte nje dileme shekollore dhe nuk dihet se nga eshte ,ka shume proteza apo gojedhena thuhet se eshte krutan ,mendohet se eshte hasian apo lezhian apo dibran.asnje nuk di gje......
  as historia nuk e vertetoj dot kete mister.....................
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 9. #9
  Shmekeri Prishtines
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  38
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  p
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Taulant-Dardani : 14-08-2002 mė 16:42
  Love is Just a Temporary Form of Insanity--Sylvester Stallone

 10. #10
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Pse thua ashtu ore Dardani!
  Vendlindja e skenderbeut eshte anonim ok,se per tjerat sje superior ti intelektual nga Prishtina!

  bye all!
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 11. #11
  alvi
  i/e ftuar
  Ca folni ju, Skener beu ka qen Tironc. E ka pas shpin ke Rruga Bardhyl, e ka pas i Mercedes te bardhe, qe ja kishte mor i tregtari turk me zorr.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Mosha
  39
  Postime
  290
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk kam pune tjeter veqse te mendoje per origjinen e Skenderbeut. ME sa me duekt mua, ai nenen nuk e ka pas Shqiptare, e as gruane, apo jam gabim.

  alvi e ka te drejte...ai ishte tironc...

  Cfare diskutimi i pavlere. Nje gje e c'moj...ka mbyte Osmanlije..per ate e cmoj

  Ani si gjuhen me fjale kunder njeri-tjetrit. Sikur kafshet kur territori i tyre eshte i rrezikuar nga nje kafshe tjeter. Por, hey, edhe ne jemi kafshe, keshtu qe na ka hije. Nganjehere them , me mire mos te ishte ky forum. Shume njerez karakteristike kam pa, me ideja laramane.

  Get A Fucking LIfe.....Losers
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

 13. #13
  alvi
  i/e ftuar
  S'harrohet jo dashni e pare
  kur pranvere ishte ne Prishtine
  ne te dy si dy kengetare
  thurnim vargje per ardhmerine


  Keep it cool o Ari, se so gjo ai muhabet me u nxef ne Forum. Guess who needs a life?!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Mosha
  39
  Postime
  290
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  WHo?
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

 15. #15
  alvi
  i/e ftuar
  Afganistoni!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Mosha
  39
  Postime
  290
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  hahahaha...funny..very funnyy
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

 17. #17
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  AKOMA se moret vesh se nga eshte SKENDERBEU.............
  MIRE MENDONI E ME TREGONI!
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 18. #18
  alvi
  i/e ftuar
  Po ta gjykosh nga trimeria, Fierak do ket qen dreqi.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Mosha
  39
  Postime
  290
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Letersia76, Skenderbeu eshte nga kruja..

  Alvi, The Prince and teh Discourses from Machiavellli, two of my favorite books of Political theory. My favorite politcal theorist.

  Hey..Read Thomass HObbes


  Letersia, get a life, and dont take everything seriously..
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

 20. #20
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  42
  Postime
  731
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Thone qe eshte krutan ........ dhe ne krenohena me te por nuk i dihet...................
  faliminderit Ari INTIMIDATOR......
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Roli ekonomik i familjes fshatare
  Nga PLaku-i-Detit nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 04-01-2012, 07:27
 2. Familja ime
  Nga deshmuesi nė forumin Komuniteti protestant
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 20-03-2007, 00:34
 3. Gonxhe Bojaxhiu - Nėnė Tereza
  Nga Brari nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 30-12-2006, 14:05
 4. Familja Boletini
  Nga CEZARND nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-08-2005, 21:31
 5. Shoqėria, dashuria, dhe familja
  Nga Arbushi nė forumin Vogėlushėt shqiptarė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-11-2002, 21:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •