Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 116
  1. #1
    profesionisti Maska e I-amëshuar
    Anëtarësuar
    03-01-2005
    Vendndodhja
    www.proletari.com
    Postime
    211

    Question Çfarë feje kemi pasur?

    Më lindi një pyetje të cilën po e diskutoja me babanë tim.

    Pyetja është: cila ka qenë feja jonë e parë?

    Pra në historin tonë nuk ndodhen apo mbahen të fshehurë faktet të cilën sjellin besimin që kemi pasur përpara se të behemi të gjithe katolik - orthodoks - myslyman.
    Të parën e kemi nga romakët
    Të dytën nga bizantët
    Të tretën nga osmanët
    Por të vërtetën mbi besimin apo paganizmin tonë para lindjes së krishtit nuk kemi prova. Unë e di që psh. persët(iranianët e sotëm) para se të konvertoheshin në myrslyman kanë besuar në flakë, apo vikingët(skandinavët) para se të konvertoheshin në kristian ata besonin në diell.

    PO SHQIPTARËT...?

    Ju kërkojmë ndihmë që ta zgjidhim këtë enigmë

    MIRË SE VINI
    DASHURIA ËSHTË MISTERI IMAGJINAR I SHPRESËS QË BËN TË JETOJË SHPIRTI NË PAQE DHE LIRI.
    THJESHTËSIA DHE SINCERITETI JANË DHURATA QË ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TË REZISTOSH TI MBASH ATO ËSHTË MREKULLI VUAJTËSE QË TË BËN TË JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unë)

  2. #2
    Toxic Maska e Piskavica_
    Anëtarësuar
    28-04-2003
    Vendndodhja
    ku te dua une
    Postime
    41
    Me perpara them se kane besuar ne perendi te ndryshme si psh : perendia e diellit ,e detit , etj etj !
    Tashi , varet se per cfare periudhe e ke fjalen ti ? Psh , para 2000 vjetve ( para se te lindte Krishti ) , shqiptaret ( apo Iliret ) nuk dihet se cfare feje kane pasur..., ndoshta kane qene te pa-fe ose ndoshta kane besuar ne ato perendite qe permenda me lart si greket e lashte !
    Me pas , pas inkuizicioneve te shumta ta kishes katolike , neper bote u perhap feja kristiane ku edhe shqiptaret nuk ben perjashtim nga perqafimi i saj si pasoje e pushtimit Bizantin , pernderyshe te digjnin ne turren e druve si heretic ( te pakten historia keshtu flet..)
    Para 500 vjetve , shqiptaret u pushtuan nga Turqit qe bene te njejten pune si kisha katolike duke perhapur fene muslimane vetem se perdoren metoda me bashkohore ne kthimin e njerzve ne fene e vet duke perdorur afrimin e pasurise ( tokes , parave ) ne shkembim te nderrimit te fese !
    Pra ato qe tashi jane muslimane , para 500 vitesh ishin katolike , ndersa para 1000 e kusur vitesh ishin te pa fe apo me nje fe qe nuk i dihet emri..!
    Te mos mburret asnjeri me "fene e te parve" pasi nuk ka fe te te parve ! Eshte gjithcka ne varesi te kohes per te cilen ben fjale kjo " e te parve" !
    Whoever said that money can not buy happiness ,simply, they didn't know where to go
    shopping

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga I-amëshuar
    Më lindi një pyetje të cilën po e diskutoja me babanë tim.

    Pyetja është: cila ka qenë feja jonë e parë?

    Pra në historin tonë nuk ndodhen apo mbahen të fshehurë faktet të cilën sjellin besimin që kemi pasur përpara se të behemi të gjithe katolik - orthodoks - myslyman.
    Të parën e kemi nga romakët
    Të dytën nga bizantët
    Të tretën nga osmanët
    Por të vërtetën mbi besimin apo paganizmin tonë para lindjes së krishtit nuk kemi prova. Unë e di që psh. persët(iranianët e sotëm) para se të konvertoheshin në myrslyman kanë besuar në flakë, apo vikingët(skandinavët) para se të konvertoheshin në kristian ata besonin në diell.

    PO SHQIPTARËT...?

    Ju kërkojmë ndihmë që ta zgjidhim këtë enigmë
    Se pari nje korrigjim:

    Feja e pare ilireve (Krishterimi) nuk u ka ardhe nga romaket, por nga predikimet e apostujve qe sic shkruan Pali "predikova deri n'Iliri".
    Ne ate kohe romaket i persekutonin te krishteret kudo ne perandori (bile shejtori i pare i kishes eshte shen Asti peshkop i Durresit i cili u masakrua nga romaket), deri sa nja 300 vjet me vone nje perandor iliro-romak e beri krishterimin fe zyrtare.

    Pra feja e pare MONOTEISTE e shqiptareve eshte krishterimi origjinal dhe jo i importuar apo imponuar me dhune si p.sh. islami qe sollen turqit.

    Tashti para monoteizmit, iliret kane qene poli-teiste pra kane besuar ne shume zota, te ngjashem me perendite greke (nje pjese u importuan nga kolonite greke te Apolonise e Durresit), te cileve u blatonindhurata dhe punime ne balte apo metal.

    Me perpara dihet se festonin solsticet (buzmi, kercimet rreth zjarrit) dhe po ashtu ne qiellin e token (ende sot betohen "per qiell e per dhe".
    Por keto besime nuk mund te quhen "FE" ne kuptimin e mirefillte te fjales.

  4. #4
    profesionisti Maska e I-amëshuar
    Anëtarësuar
    03-01-2005
    Vendndodhja
    www.proletari.com
    Postime
    211
    Citim Postuar më parë nga Labeati
    Se pari nje korrigjim:

    Feja e pare ilireve (Krishterimi) nuk u ka ardhe nga romaket, por nga predikimet e apostujve qe sic shkruan Pali "predikova deri n'Iliri".
    Ne ate kohe romaket i persekutonin te krishteret kudo ne perandori (bile shejtori i pare i kishes eshte shen Asti peshkop i Durresit i cili u masakrua nga romaket), deri sa nja 300 vjet me vone nje perandor iliro-romak e beri krishterimin fe zyrtare.

    Pra feja e pare MONOTEISTE e shqiptareve eshte krishterimi origjinal dhe jo i importuar apo imponuar me dhune si p.sh. islami qe sollen turqit.

    Tashti para monoteizmit, iliret kane qene poli-teiste pra kane besuar ne shume zota, te ngjashem me perendite greke (nje pjese u importuan nga kolonite greke te Apolonise e Durresit), te cileve u blatonindhurata dhe punime ne balte apo metal.

    Me perpara dihet se festonin solsticet (buzmi, kercimet rreth zjarrit) dhe po ashtu ne qiellin e token (ende sot betohen "per qiell e per dhe".
    Por keto besime nuk mund te quhen "FE" ne kuptimin e mirefillte te fjales.
    Një falenderim të vecantë për ju labeat
    Të dhënat që më sollet më pëlqyen dhe më bindën deri diku sepse pothuajse dhe unë kam ardhë deri diku me arësyetimin tim në mendimin tënd.
    Mbi shpalljen e fesë së parë zyrtare që është jo krishtërimi por katolicizmi(që do të thotë dhe dhjatë e vjetër) kjo vjen e zbehtë në provat historike.

    Nga helenistët që besojnë në pellazgët (të dalë nga pellgu,vjen nga latinishtja) na sjellin fakte mbi një popull barbar(pellazgët) ku vjetërsia e tyre është rreth 20.000 vjet duke u bazuar mbi arkeologjinë dhe veshtjet e tyre në parahistorinë e njeriut të parë europian.
    Nga ku dhe rrjedhin dhe ilirët(nga pellazgët) nuk kemi të dhëna por vetëm hipoteza nga mitologjia ilire mbi të cilën ti me të drejtë citoje që ata ishin politeist.
    Por dicka që fakton në ndonjë farë mënyre besimin e ilirëve në kohët para krishti unë nuk kam gjetur....
    Pra jam i paqartë...Faleminderit
    DASHURIA ËSHTË MISTERI IMAGJINAR I SHPRESËS QË BËN TË JETOJË SHPIRTI NË PAQE DHE LIRI.
    THJESHTËSIA DHE SINCERITETI JANË DHURATA QË ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TË REZISTOSH TI MBASH ATO ËSHTË MREKULLI VUAJTËSE QË TË BËN TË JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unë)

  5. #5
    Toxic Maska e Piskavica_
    Anëtarësuar
    28-04-2003
    Vendndodhja
    ku te dua une
    Postime
    41
    Citim Postuar më parë nga Labeati
    Se pari nje korrigjim:

    Feja e pare ilireve (Krishterimi) nuk u ka ardhe nga romaket, por nga predikimet e apostujve qe sic shkruan Pali "predikova deri n'Iliri".
    Ne ate kohe romaket i persekutonin te krishteret kudo ne perandori (bile shejtori i pare i kishes eshte shen Asti peshkop i Durresit i cili u masakrua nga romaket), deri sa nja 300 vjet me vone nje perandor iliro-romak e beri krishterimin fe zyrtare.

    Pra feja e pare MONOTEISTE e shqiptareve eshte krishterimi origjinal dhe jo i importuar apo imponuar me dhune si p.sh. islami qe sollen turqit.

    Tashti para monoteizmit, iliret kane qene poli-teiste pra kane besuar ne shume zota, te ngjashem me perendite greke (nje pjese u importuan nga kolonite greke te Apolonise e Durresit), te cileve u blatonindhurata dhe punime ne balte apo metal.

    Me perpara dihet se festonin solsticet (buzmi, kercimet rreth zjarrit) dhe po ashtu ne qiellin e token (ende sot betohen "per qiell e per dhe".
    Por keto besime nuk mund te quhen "FE" ne kuptimin e mirefillte te fjales.
    Me siper ke thene qe krishterimi ishte fe origjinale dhe jo e imponuar . Sikur feja katolike te kishte lindur ne shqiperi ( qe ne fakt ka linde ne Jeruzalem ) atehere do te thoja qe nuk ishte e imponuar , por fakti qe ne ate kohe nuk kishte fe , dmth qe te dyja fete si islami apo krishterimi ishin te imponuara . Fundja eshte pak me e lehte te pranosh nje fe kur je i pafe , sesa te nderrosh fe ( dihet qe eshte me e veshtire ) . Fundja mos harro kryqezatat , ku per perhapjen e krishterimit u be gjithe ajo lufte , dhe mos harro turrat e druve qe dogjen sa e sa njerez qe dolen kundra kishes katolike dhe sidomos shkencetaret e asaj kohe ........
    Whoever said that money can not buy happiness ,simply, they didn't know where to go
    shopping

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17
    Pyetja qe ke shtruar eshte legjitime ne pamje e jashtme, e gabuar ne pamjen e brendshme. Eshte legjitime ne pamje te jashtme pasi me kete pyetje ti kerkon te mesosh te verteten historike te te pareve te tu. Ke cdo te drejte per ta bere kete, bile une te pergezoj qe nuk te mungon deshira per ta bere nje gje te tille. Eshte e gabuar si pyetje ne planin e brendshem per nga vete forma e pyetjes. Ti pyet, cila ka qene feja e te pareve tane, kur ne fakt duhet te pyesesh, cila ka qene feja e te pareve te mi?

    Pse e bej kete obzervim qe per mua eshte i rendesishem? Se pari, cdo pergjithesim, sado ne vullnetin e mire qe te behet eshte gati perhere i gabuar. Prandaj qendroi larg pergjithesimeve. Se dyti, te pyesesh se cfare feje kane patur te paret tane, te le pershtypjen se ti i shikon shqiptaret ne histori si nje komb, nje familje te madhe, kur ne fakt nuk kane qene gati asnjehere te tille. Fiset shqiptare kane qene gjithmone te krahanizuara, te ndara neper mbreteri, me zakone, tradita e dialekte te ndryshme, te ndikuara nga qyteterime dhe faktore te huaj te ndryshem. Kjo ishte e vertete 3000 vjet me pare eshte e vertete edhe sot e kesaj dite. Te pretendosh qe te gjithe shqiptareve tu veshesh nje tradite, nje fe, nje zakon, nje gjuhe, eshte nje anashkalim trashanik i historise dhe nje ofendim per krahinat e ndryshme te trojeve shqiptareve, moloseve, epiroteve, dardaneve, etj.

    Cila ka qene feja e te pareve te mi?

    Kjo eshte pyetja me legjitime, me kuptimplote dhe me e lehte per ti dhene nje pergjigje. Me "te paret e mi" kam parasysh jo gjithe "shqiptaret" por prinderit, gjysherit, stergjysherit, sterstergjysherit... e tu. Kjo pyetje eshte pyetja e drejte qe ben dikush qe eshte ne eksplorim te trashegimise se tij shpirterore dhe eshte i interesuar per tu ushqyer dhe rritur shpirterisht. Pyetjen e pare qe une e cilesova si te gabuar, e bejne gjithmone ata njerez qe mundohen ta njohin fene nga jashte dhe jo nga brenda. Jane me te interesuar per te pergjithesuar dhe per ti vene damken gjerave, se sa per te njohur shpirtin e pasur te kombit shqiptar.


    Pak rendesi ka feja e te pareve te tu

    Njerezit qe nuk besojne ne Zot, kerkojne te mesojne te verteten historike me shprese se e verteta historike do te ndikoje ne ndryshimin e botes shpirterore shqiptare sot. Njerezit qe besojne ne Zot, nuk i kushtojne vemendjen dhe rendesine e duhur "te vertetes historike", por i kushtojne vemendje jetes se lutjeve dhe perkushtimit ndaj komunitetit te tyre. Ne kete kendveshtrim, konteksti historik i besimeve shqiptar ne Shqiperi mer nje rendesi te dores se dyte. Te fokusosh gjithe energjite e tua per te njohur te shkuaren, do te thote ta largosh vemendjen tende nga realiteti. Megjithate, studimi i te shkuares shpirterore te shqiptareve mbart vlera te jashtezakonshme ne zberthimin e shume fenomeneve qe manifestohen sot hapur ne shoqerine shqiptare. Te shkuaren e gjejme edhe ne realitetin e sotem shqiptare ne forma nga me te ndryshmet dhe identifikimi i tyre, ju ben qe ta shikoni realitetin shqiptar jo ne siperfaqe por ne brendesi te tij.

    Gjithashtu, gabimi i dyte qe shume njerez qe nuk njohin aspak se cdo te thote fe, ca me pak traditen e besimeve fetare ne vend, bejne nje gabim akoma me trashanik. E shohin fene si nje mjet per qellimet e veta dhe kjo behet shume e rrezikshme kur mundohen ta burgosin fene brenda kufijve kombetare shqiptare. Duke qene se keta njerez njohin vetem dashurine per vendin e tyre dhe nuk njohin burimin e dashurise, i ben keta njerez qe te nenvleftesojne, perbuzin, anashkalojne rolin dhe forcen e fese ne nje shoqeri. Nese njerezit krijojne ushtri, parti, organizata, biznese, feja krijon qyteterime qe eshte themeli mbi te cilen ngrihet gjithcka. Ne kete kuader, studimi historik i fese se shqiptareve merr nje prizem historiku qyteterimesh.


    E rendesishme eshte qe ti je i lire te zgjedhesh te besosh

    Ashtu si ty edhe une kam patur nje deshire te zjarrte per te mesuar historine e te pareve te mi dhe akoma e kam kete deshire te pashuar. Duke lexuar gjithcka qe kam mundur te siguroj ne kete drejtim, pasi informacioni eshte i paket, nje prej mesimeve qe une nxorra ka qene: Brezi yne eshte i bekuar per nje gje, ndryshe nga qindra breza shqiptaresh para nesh qe u eshte imponuar feja, ne kemi te drejte te zgjedhim fene. Pavaresisht se cfare besimi kane patur te paret e tu, ajo ndikon pak ose aspak ne ate qe ti zgjedh te besosh. Pasi kemi eksperiementuar si popull me gati te gjitha format e besimit qe nga paganizmi e deri tek ateizmi, mendoj se historia na ndihmon ne nje fare mase per te bere perzgjedhjen tone. Tashme shqiptaret jane te lire jo vetem te jetojne jeten e tyre, por edhe te zgjedhin besimin e tyre fetar me zemren e tyre.

    Mund te shpenzosh vite te jetes tende duke dashur te gjesh besimin e te pareve ne librat e historise, por une te siguroj qe asnjehere nuk ke per ta gjetur. Ate qe kerkon ke per ta gjetur vetem ne zemren tende.

    Albo

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga Piskavica_
    Me siper ke thene qe krishterimi ishte fe origjinale dhe jo e imponuar . Sikur feja katolike te kishte lindur ne shqiperi ( qe ne fakt ka linde ne Jeruzalem ) atehere do te thoja qe nuk ishte e imponuar , por fakti qe ne ate kohe nuk kishte fe , dmth qe te dyja fete si islami apo krishterimi ishin te imponuara . Fundja eshte pak me e lehte te pranosh nje fe kur je i pafe , sesa te nderrosh fe ( dihet qe eshte me e veshtire ) . Fundja mos harro kryqezatat , ku per perhapjen e krishterimit u be gjithe ajo lufte , dhe mos harro turrat e druve qe dogjen sa e sa njerez qe dolen kundra kishes katolike dhe sidomos shkencetaret e asaj kohe ........
    Piskavica je konfuz dhe jashte teme.
    Po flasim per iliret me duket. Leri kryqezatat se kur u bene ato shqiptaret ishin mbi 10 shekuj te krishtere dhe nuk paten influence prej tyre. Pastaj kryqezatat nuk kishin aspak qellim perhapjen e krishterimit, por rikthimin e vendeve te shejta kryesisht clirimin e varrit te Krishtit (ne Jeruzalem) qe ishte pushtuar nga arabet muslimane mbas 8 shekujsh sundim i krishtere, ne vitin 838. Mbasi ja arriten qellimit (perkohesisht) kryqezatat ato e ndalen sulmin e vet, derisa mbas disa betejash muslimanet e selaudinit e ri-pushtuan Jeruzalemin duke masakruar me kete rast te gjithe popullsine e krishtere qe nuk pranoi te islamizohej. Qe ate here Jeruzalemi (me varrin e Krishtit) dhe te gjitha vendet e shejta u mbeten muslimaneve mbasi nuk pati fuqi te afta te krishtera, perkundrazi turqit osmane u moren edhe shume toka e shtete perfshi Ballkanin deri ne portat e Vjenes.

    Tashti mos u hiq naiv. Une nuk paragjykoj shqiptaret e sotem per ate qe cfare bene ster-gjysherit, se duhet te jem ne konditat e tyre qe ti gjykoj.

    Por per hir te se vertetes, krishterimi nuk eshte imponuar ne Iliri. Feja e krishtere lindi si fe e te varferve, dhe patricet romake e urrenin pikerisht se predikonte barazine e njerezve. Per kete arsye te shtypurit dhe te varferit e perqafuan me deshire kete fe, e cila u ofronte rrugen e shpetimit nga gjendja, ndersa sundimtaret romake e luftuan, duke organizuar persekutime te medha shume prej te cilave ne territorin ilir ku te krishteret kishin krijuar baza te fshehta apo te hapura.
    Sic te thashe edhe me lart shen Asti peshkop i Durresit eshte martiri i pare i fese se krishtere dhe u vra nga romaket megjithe perndjekesit e vet. Te krishteret u hidheshin luaneve per ushqim ne kohen kur iliret u ungjillizuan or trim.
    Kush jau imponoi as me thua? Dhe me cfare mjetesh a ke ndonje burim?

    Perandori ilir me origjine, Kostandini ne vitin 340 me duket e beri krishterimin fe zyrtare te Perandorize mbas 300 vjet perndjekjesh te egra, por qe nuk arriten ta ndalonin kete fe as ne Iliri.

    Tashti ato turrat e druve nuk jane objekt i kesaj teme dhe kur ndodhnin ato ne Spanje e Itali, shqiptaret ishin te pushtuar nga turqit dhe prifterijte katolike nguleshin neper hunj apo vareshin nder peme kur kapeshin, prandej shembulli yt eshte irrelevant.

    Ne ate kohe Gjon Buzuku shkruante librin e pare shqip, Pjeter Bogdani "Ceten e profetenve" dhe per keto veprimtari kete te fundit e cvarrosen kufomen nga varri per tja hedhur qenve ne pazarin e Prishtines, prandaj po pate gje per temen na ndrico, sa per inkuizicionin e kryqezatat ben mire te hapesh ndonje teme tjeter, se as njera as tjetra nuk ndikuan ne popullin shqiptar.

  8. #8
    Toxic Maska e Piskavica_
    Anëtarësuar
    28-04-2003
    Vendndodhja
    ku te dua une
    Postime
    41
    Citim Postuar më parë nga Labeati
    Piskavica je konfuz dhe jashte teme.
    Po flasim per iliret me duket. Leri kryqezatat se kur u bene ato shqiptaret ishin mbi 10 shekuj te krishtere dhe nuk paten influence prej tyre. Pastaj kryqezatat nuk kishin aspak qellim perhapjen e krishterimit, por rikthimin e vendeve te shejta kryesisht clirimin e varrit te Krishtit (ne Jeruzalem) qe ishte pushtuar nga arabet muslimane mbas 8 shekujsh sundim i krishtere, ne vitin 838. Mbasi ja arriten qellimit (perkohesisht) kryqezatat ato e ndalen sulmin e vet, derisa mbas disa betejash muslimanet e selaudinit e ri-pushtuan Jeruzalemin duke masakruar me kete rast te gjithe popullsine e krishtere qe nuk pranoi te islamizohej. Qe ate here Jeruzalemi (me varrin e Krishtit) dhe te gjitha vendet e shejta u mbeten muslimaneve mbasi nuk pati fuqi te afta te krishtera, perkundrazi turqit osmane u moren edhe shume toka e shtete perfshi Ballkanin deri ne portat e Vjenes.

    Tashti mos u hiq naiv. Une nuk paragjykoj shqiptaret e sotem per ate qe cfare bene ster-gjysherit, se duhet te jem ne konditat e tyre qe ti gjykoj.

    Por per hir te se vertetes, krishterimi nuk eshte imponuar ne Iliri. Feja e krishtere lindi si fe e te varferve, dhe patricet romake e urrenin pikerisht se predikonte barazine e njerezve. Per kete arsye te shtypurit dhe te varferit e perqafuan me deshire kete fe, e cila u ofronte rrugen e shpetimit nga gjendja, ndersa sundimtaret romake e luftuan, duke organizuar persekutime te medha shume prej te cilave ne territorin ilir ku te krishteret kishin krijuar baza te fshehta apo te hapura.
    Sic te thashe edhe me lart shen Asti peshkop i Durresit eshte martiri i pare i fese se krishtere dhe u vra nga romaket megjithe perndjekesit e vet. Te krishteret u hidheshin luaneve per ushqim ne kohen kur iliret u ungjillizuan or trim.
    Kush jau imponoi as me thua? Dhe me cfare mjetesh a ke ndonje burim?

    Perandori ilir me origjine, Kostandini ne vitin 340 me duket e beri krishterimin fe zyrtare te Perandorize mbas 300 vjet perndjekjesh te egra, por qe nuk arriten ta ndalonin kete fe as ne Iliri.

    Tashti ato turrat e druve nuk jane objekt i kesaj teme dhe kur ndodhnin ato ne Spanje e Itali, shqiptaret ishin te pushtuar nga turqit dhe prifterijte katolike nguleshin neper hunj apo vareshin nder peme kur kapeshin, prandej shembulli yt eshte irrelevant.

    Ne ate kohe Gjon Buzuku shkruante librin e pare shqip, Pjeter Bogdani "Ceten e profetenve" dhe per keto veprimtari kete te fundit e cvarrosen kufomen nga varri per tja hedhur qenve ne pazarin e Prishtines, prandaj po pate gje per temen na ndrico, sa per inkuizicionin e kryqezatat ben mire te hapesh ndonje teme tjeter, se as njera as tjetra nuk ndikuan ne popullin shqiptar.
    Pike se pari jam femer .... vazhdojme...

    Me kryqezatat dhe turrat e druve desha te argumentoj ate qe ti the per fene e krishtere qe eshte e paqes , e thashe edhe me lart qe krishterimi u hap ne Iliri me kollaj sesa islamizmi pasi popullsia ishte e pafe . Gjithashtu , po ti ke ndonje fakt qe thua qe feja e krishtere nuk u imponua apo fakti yt eshte se di emrin e nje apostulli , po ti ke ndonje kakt per kete apo mendohet qe keshtu duhet te kete ndodhur .Tashi sa per fene e shqiptareve e pranoj qe ishim me pare te krishtere , sic ishim me pare te nje feje tjeter qe nuk njihet , dmth ne ndonje menyre apo tjeter , imponim apo jo ato qe deshen fene e krishtere me shume e kane mbajtur edhe sot , ato qe perkrahen islamin gjithashtu edhe sot mund ta vesh re qe ka edhe muslimane edhe katolik , dmth nese besimi ishte aq i forte , pse u nderrua besimi i shqiptareve , mos valle deshen me shume islamin ????
    Po Bullgaria , Greqia , Serbia , pse keto vende jane akoma te krishtera ??? a nuk ishin edhe keto vende te pushtuara nga Turqit ??? A nuk u perdor dhuna edhe ne keto vende ???
    Ndryshuar për herë të fundit nga Piskavica_ : 10-01-2005 më 02:08
    Whoever said that money can not buy happiness ,simply, they didn't know where to go
    shopping

  9. #9
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    parardhesit tane kane qene pagane, dhe kjo eshte e stersigurte.. diku i kam lexuar emrat e perendive ilire, qe korrespondonin me emrat e Olimpit grek. Eshte nje liber nga nje arkeolog shqiptar.

    Ne dac mund te njihet zoti me zemer, ne dac mund ta njihet ai me mendje, por fakti qe kultura e MONOTEIZMIT (pershkrimi me ne mode ne lidhje me njohjen e kesaj Fuqie te Mbinatyrshme) eshte E IMPORTUAR, nuk eshte i ndryshueshem..

    Me nje fjale, di te them qe religjionet arabo-hebraike, me ato perrallat e dy njerezve te fillimit qe kishin vese per ngrenien e frutave, u shpiken vone per parardhesit tane.
    Prektora

  10. #10
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Une nuk e kuptoj pse shkruani pa ditur gje, ose me sakte bisedoni pa patur njohuri. Ai qe do te ndihmoj hapesin ose thote cka di dhe nuk merret me replikime te kota, ose sugjeron libra.

    Ne rastin tim, po ju sjell disa pasazhe nga Robert D'Angely rreth ketyre ceshtjeve. Debatet per te tilla ceshtje nuk ja vlen te behen ne forume pasi te flasesh per keto gjera duhet nje njohuri dhe nje pune e jashtzakonshme.

    Aristidh Kola eshte njeriu me i sakte per tu thelluar me shume persa i perket perendive te lashta. Perfundimisht opinioni i fundit do ishte i shendetshem nese formulohet vetem ne baze te bindjeve te plota dhe jo tifozlliqeve.

    Robert D'Angely - Enigma (faqe 149-151)

    Feja e Pellazgeve

    Te gjitha shkrimet e lashtesise na njoftojne se pellazget ishin
    nje populI plot ndjenja teper fetare dhe se gjithe mitologjia antike
    u atribuohet atyre. Ky mendim nuk duhet kundershtuar.
    Sa per mendimin e sotem, se pellazget kane pesuar ndikimin
    fetar te fenikasve dhe te mesopotamasve te tjere per te krijuar,
    sipas shembellimit te hyjnive pergjegjese lindore, Herkulin e tyre,
    Venusin etj., ne nuk lekundemi te pohojme, se nje mendim i tille
    eshte i mundshem vetem per dijetare, qe nuk e cojne boten me tej
    se mbi tre mije vjet para K. dhe pertej kesaj date ata nuk shohin
    asgje. Keta dijetare, ne fakt, deri nc kohet e fundit dhe sidomos
    deri te germimet e fundit nuk kane bere gje tjeter,vecse t'ua vishnin
    gjithcka semiteve dhe nuk kane pushuar se cituari si prove ose si
    pohim per mbeshtetje te thenieve te tyre, Biblen, ndonese teksti i
    saj nuk perputhej me te dhenat e tyre dhe gjithmone ka qene i
    nvojshem nje interpretim adekuat. Per t'i pajtuar te dy mitologjite:
    mitoJogjine pellazge, greke, etruske ose romake, dhe mitologjine
    fenikase ose mesopotamase dhe per t'i vene ne vendet e tyre, i
    duhet dhene perparesia konceptimit pellazgjik, qe eshte vene dy
    here ne origjinen e te gjitha ideve fefare: heren e pare sepse populli
    pellazg eshte populli primitiv i Sirise, Fenikise,Palestines dhe
    gjithe Lindjes se Azise se Vogel para se te perziheshin me shumeret,
    akadiasit dhe mesopotamasit e tjere per te bere te lindin "semitet";
    dhe heren e dyte, sepse eshte pjesa e Ekspedites I te argeve, ariasve
    ose pellazgeve, qe u shkeput nga masa e kesaj Ekspedite,u vendos
    ne Siri dhe nguli rrenje, duke futur ne origjine elementie te fese,
    mitologjise dhe kultit te vecante te hyjnive dhe hyjneshave pellazge,
    te cilat ishin gjithandej po ato, qe nga Kaukazi deri te shtyllat e
    Herkulit. Te pretendosh se Venusi grek eshte kopjuar sipas Astartes
    fenikase, se, Herkuli grek e ka prejardhjen nga Herkuli i Sirise,
    etj., - kur ne fakt eshte e kunderta, -do te thote te japesh prova per
    nje njohje te keqe te historise se lashte e sidomos te parahistorise;
    kjo eshte njesoj sikur te pretendohet, -po te na lejohet ky imazh, -
    qe yatia e mitologjise pellazge eshte ndertuar para se te viheshin
    themelet.
    Sipas mendimit te pergjithshem te lashtesise megjithate duket,
    se ,arget dhe ariasit parahistorike e pellazget historike
    kane qene populli i madh ose raca, qe ka pasur ndjenjen fetare me
    te thelle dhe qe ka dhene prova te misticizmit me te madh te njohur
    ne lashtesi. HERODOTI ua quan atyre nocionet e para te fuqive
    hyjnore dhe format elementare te kultit.
    Feja e pellazgeve ka qene natyralizmi, domethene hyjnizimi i
    dukurive te natyres, i agjenteve fizike, i forcave shkaterrimtare
    ose organizuese dhe i fuqive te mbinatyrshme. Ata jane krijuesit e
    kesaj mitoiogjie te habitshme dhe te mrekullueshme te grekeve,
    etruskeve dhe (romakeve ose) latineve, te ciiet besonin ne qenie
    qe ishin njeheresh te ndryshme nga njerezit dhe eprore ndaj tyre,
    te quajtura hyjni e hyjnesha, pasi keto hyjni e hyjnesha ushtronin
    mbi njerezit si drejtperdrejt,edhe nepermjet dukurive natyrore,
    nje ndikim favorizues ose demtues dhe ogurmire ose ogurkeq, qe
    praktikat rituale ose eeremonitee kultit e kishin si rol ta provokonin
    ne rastin e pare, dhe ta pengonin ose ta asnjanesonin ne rastin e
    dyte. Kulti i pellazgeve,qe eshte trasheguar brez pas brezi te greket,etrusket edhe romaket, qe te tria palet pasardhes te drejtperdrejte
    te tyre, qe perbenin po ate popull dhe qe flisnin po ate gjuhe:
    pellazgjishten ose shqipen, ka qene pra, i thjeshte dhe aspak
    trashanik; ata nuk adhuronin as gurin e as drurin; perendite e tyre
    ishin personifikime te forcave, qe levizin e veprojne ne natyre.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyllien : 10-01-2005 më 03:46

  11. #11
    profesionisti Maska e I-amëshuar
    Anëtarësuar
    03-01-2005
    Vendndodhja
    www.proletari.com
    Postime
    211
    Citim Postuar më parë nga Albo
    Pyetja qe ke shtruar eshte legjitime ne pamje e jashtme, e gabuar ne pamjen e brendshme. Eshte legjitime ne pamje te jashtme pasi me kete pyetje ti kerkon te mesosh te verteten historike te te pareve te tu. Ke cdo te drejte per ta bere kete, bile une te pergezoj qe nuk te mungon deshira per ta bere nje gje te tille. Eshte e gabuar si pyetje ne planin e brendshem per nga vete forma e pyetjes. Ti pyet, cila ka qene feja e te pareve tane, kur ne fakt duhet te pyesesh, cila ka qene feja e te pareve te mi?

    Pse e bej kete obzervim qe per mua eshte i rendesishem? Se pari, cdo pergjithesim, sado ne vullnetin e mire qe te behet eshte gati perhere i gabuar. Prandaj qendroi larg pergjithesimeve. Se dyti, te pyesesh se cfare feje kane patur te paret tane, te le pershtypjen se ti i shikon shqiptaret ne histori si nje komb, nje familje te madhe, kur ne fakt nuk kane qene gati asnjehere te tille. Fiset shqiptare kane qene gjithmone te krahanizuara, te ndara neper mbreteri, me zakone, tradita e dialekte te ndryshme, te ndikuara nga qyteterime dhe faktore te huaj te ndryshem. Kjo ishte e vertete 3000 vjet me pare eshte e vertete edhe sot e kesaj dite. Te pretendosh qe te gjithe shqiptareve tu veshesh nje tradite, nje fe, nje zakon, nje gjuhe, eshte nje anashkalim trashanik i historise dhe nje ofendim per krahinat e ndryshme te trojeve shqiptareve, moloseve, epiroteve, dardaneve, etj.

    Cila ka qene feja e te pareve te mi?

    Kjo eshte pyetja me legjitime, me kuptimplote dhe me e lehte per ti dhene nje pergjigje. Me "te paret e mi" kam parasysh jo gjithe "shqiptaret" por prinderit, gjysherit, stergjysherit, sterstergjysherit... e tu. Kjo pyetje eshte pyetja e drejte qe ben dikush qe eshte ne eksplorim te trashegimise se tij shpirterore dhe eshte i interesuar per tu ushqyer dhe rritur shpirterisht. Pyetjen e pare qe une e cilesova si te gabuar, e bejne gjithmone ata njerez qe mundohen ta njohin fene nga jashte dhe jo nga brenda. Jane me te interesuar per te pergjithesuar dhe per ti vene damken gjerave, se sa per te njohur shpirtin e pasur te kombit shqiptar.


    Pak rendesi ka feja e te pareve te tu

    Njerezit qe nuk besojne ne Zot, kerkojne te mesojne te verteten historike me shprese se e verteta historike do te ndikoje ne ndryshimin e botes shpirterore shqiptare sot. Njerezit qe besojne ne Zot, nuk i kushtojne vemendjen dhe rendesine e duhur "te vertetes historike", por i kushtojne vemendje jetes se lutjeve dhe perkushtimit ndaj komunitetit te tyre. Ne kete kendveshtrim, konteksti historik i besimeve shqiptar ne Shqiperi mer nje rendesi te dores se dyte. Te fokusosh gjithe energjite e tua per te njohur te shkuaren, do te thote ta largosh vemendjen tende nga realiteti. Megjithate, studimi i te shkuares shpirterore te shqiptareve mbart vlera te jashtezakonshme ne zberthimin e shume fenomeneve qe manifestohen sot hapur ne shoqerine shqiptare. Te shkuaren e gjejme edhe ne realitetin e sotem shqiptare ne forma nga me te ndryshmet dhe identifikimi i tyre, ju ben qe ta shikoni realitetin shqiptar jo ne siperfaqe por ne brendesi te tij.

    Gjithashtu, gabimi i dyte qe shume njerez qe nuk njohin aspak se cdo te thote fe, ca me pak traditen e besimeve fetare ne vend, bejne nje gabim akoma me trashanik. E shohin fene si nje mjet per qellimet e veta dhe kjo behet shume e rrezikshme kur mundohen ta burgosin fene brenda kufijve kombetare shqiptare. Duke qene se keta njerez njohin vetem dashurine per vendin e tyre dhe nuk njohin burimin e dashurise, i ben keta njerez qe te nenvleftesojne, perbuzin, anashkalojne rolin dhe forcen e fese ne nje shoqeri. Nese njerezit krijojne ushtri, parti, organizata, biznese, feja krijon qyteterime qe eshte themeli mbi te cilen ngrihet gjithcka. Ne kete kuader, studimi historik i fese se shqiptareve merr nje prizem historiku qyteterimesh.


    E rendesishme eshte qe ti je i lire te zgjedhesh te besosh

    Ashtu si ty edhe une kam patur nje deshire te zjarrte per te mesuar historine e te pareve te mi dhe akoma e kam kete deshire te pashuar. Duke lexuar gjithcka qe kam mundur te siguroj ne kete drejtim, pasi informacioni eshte i paket, nje prej mesimeve qe une nxorra ka qene: Brezi yne eshte i bekuar per nje gje, ndryshe nga qindra breza shqiptaresh para nesh qe u eshte imponuar feja, ne kemi te drejte te zgjedhim fene. Pavaresisht se cfare besimi kane patur te paret e tu, ajo ndikon pak ose aspak ne ate qe ti zgjedh te besosh. Pasi kemi eksperiementuar si popull me gati te gjitha format e besimit qe nga paganizmi e deri tek ateizmi, mendoj se historia na ndihmon ne nje fare mase per te bere perzgjedhjen tone. Tashme shqiptaret jane te lire jo vetem te jetojne jeten e tyre, por edhe te zgjedhin besimin e tyre fetar me zemren e tyre.

    Mund te shpenzosh vite te jetes tende duke dashur te gjesh besimin e te pareve ne librat e historise, por une te siguroj qe asnjehere nuk ke per ta gjetur. Ate qe kerkon ke per ta gjetur vetem ne zemren tende.

    Albo
    O albo shkrimi jotë nuk kishte të bënte fare me temën por me personin tim.
    Gjëja që më bën të gjesh është qe kurioziteti i pavend i yti nga injoranca në fushën e historisë shqiptare bën që të gjykosh personin pa pasur as me më të voglin informacion apo konfidencë me mua.Dhe as më intereson të mbushi mendjen tënde mbi fenë e të parëve të mi që s´është tradhëtuar e është mbrojtur me gjak edhe nga sundimi kanibal i osmanëve.
    Ti s¨bën gjë tjetër vec tregon injorancën tënde në këtë fushë.
    Unë s´kam c´te mbushi mendjen ty që akoma nuk don apo nuk din të pranosh të vërtetën që ju verbon shpirtin tuaj prej jo shqiptari.
    N.q.s ke fakte dhe prova mbi temën mirë se të vish.
    Në të kundërtën të lutem shumë shumë mos hy fare
    Faleminderit
    Aaa mos harro të gjesh fyerje të tjera se injoranca i ka këto
    DASHURIA ËSHTË MISTERI IMAGJINAR I SHPRESËS QË BËN TË JETOJË SHPIRTI NË PAQE DHE LIRI.
    THJESHTËSIA DHE SINCERITETI JANË DHURATA QË ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TË REZISTOSH TI MBASH ATO ËSHTË MREKULLI VUAJTËSE QË TË BËN TË JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unë)

  12. #12
    profesionisti Maska e I-amëshuar
    Anëtarësuar
    03-01-2005
    Vendndodhja
    www.proletari.com
    Postime
    211
    shumë intersante provat që ke sjellë deep-purple.
    faleminderit
    DASHURIA ËSHTË MISTERI IMAGJINAR I SHPRESËS QË BËN TË JETOJË SHPIRTI NË PAQE DHE LIRI.
    THJESHTËSIA DHE SINCERITETI JANË DHURATA QË ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TË REZISTOSH TI MBASH ATO ËSHTË MREKULLI VUAJTËSE QË TË BËN TË JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unë)

  13. #13
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17
    I-amëshuar, nese nje mal me fakte historike do te ngrihej qe hidhte drite mbi te verteten historike, dhe le te themi se llogjika te shtyn te besosh se X fe ka qene feja e te pareve tane, cfare do te ndryshonte ky fakt ne realitetin e sotem?

    Ju e kerkoni "fene e te pareve" tek pellazget, nuk e kerkoni atehere kur lindi kombi shqiptar. Ju e kerkoni fene e te pareve neper kerkime arkeologjike dhe libra historie, kur ate e keni ne zemren e flamurit kuq e zi shqiptar, flamurit te Arianiteve, Kastrioteve, Muzakave qe ishin prijesit e perandorise bizantine.

    Po ju le te qete tani ti mbushni mendjen njeri-tjetrit se cilen fe kane besuar te paret tane. Mundesisht shkoni sa me mbrapa ne kohe qe te mundni, ne shpellat parahistorike te epokes te neandertalit.

    Albo

  14. #14
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga Albo
    Ju e kerkoni "fene e te pareve" tek pellazget, nuk e kerkoni atehere kur lindi kombi shqiptar. Albo
    Kot me t'vet kur u lind kombi shqiptar? Jo per gje por mu m'duket sikur eshte ende duke u pjelle.

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Irfan
    Anëtarësuar
    08-07-2002
    Vendndodhja
    Aty ku Allahu me krijoji
    Postime
    464
    Te mjeret jan ata qe nuk e njohin vete....!

    Zoti,krijj nje forme te njeriut,askund ne bote nuk mundesh me i gjete dy njerzesh me te gjitha vyrtytet e njejtat.
    Ne Kuran, Allahu xh.sh. thot; Njeriun e pare e krijova Ademin dhe Haven.Ai eshte pengamber i pare i njerzimit,feja e ti eshte Islami,İslami eshte nje fe,feja eshte nje rruge,qe Zoti e krijoji per njerzimin.
    Pra,Tek Zoti njihet vetem Islamizmi,tjeter fe te shpikur nga perandorit e epokave te ndryshem,si mjete per ta pushtuar njerzimin,nuk jan fe por jan fe te shpikur nga njeriu per realizimin e qellimeve te veta....
    Prej Ademit a.s. e deri te Muhamedi a.s.,te gjithe keta jan pengamber qe Zoti i dergoji tek nnjerzit,qe thirrnin ne rrugen e Zotit, ne Islam.
    Krishtenizmi,tek Zoti nuk njihet si fe,ajo eshte e shpikur nga vete armiqet e Islamit.İsa nuk e solli krishtenizmin,İsa a.s. kurr nuk e tha me goje se une jam pengamer i nje feje tjeter.
    İsa a.s. per,Ne bibel. shkruan, Mos t'ju shkoj mendja per ndonje fe tjeter,per veqe islamit,une jam vazhdimtar i mesazhit te pengamereve te tjere duke filluar Prej Ademit e deri tek une(İsa)a.s..
    Isa,para lajmron se pengamberi qe do vije pas tije eshte Muhamedi(mehmedi)a.s.

    Pra,feja e par dhe e fundit eshte Islami.Nuk ka fe tjeter per veqe fejese se Zotit qe ekrijoj per njerzite,per t'i'ja letesuar jete...Mirpo,njeriu i larguar nga Zoti dhe i okupuar nga djalli i madhkuar ka humbur shume heret fejen qe Zoti i ja tregoji njeriut.Sa qe arriti te besoje ne gjera te pa vlevshem,si psh,ne diell,uje etj..
    Ne ditet e sotme,te thuhet se ku ehste Zoti, cila eshte feja,rruga, te cilene te shpije tek zoti eshte mekat i madh.....!!!
    Allahu.xh.sh. Fjalen e pare qe ju drejtua njeriut eshte ''Ikre''-''Lexo'',meso,studijo ne Emere te Allahut xh.sh.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Irfan : 10-01-2005 më 14:32
    Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

  16. #16
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Flamuri Shqiptar, te pakten kjo hipoteze ndiqet fuqishem, them ndiqet fuqishem sepse si flamur shkon shume me mbrapa se historia e bizantit, eshte ne kohen e Pirros. Eshte ai qe i thote ne Itali kur munden Romaket, se jam krenar per ju bijte e Shqipes. Nje sere biografesh nga Moore te Hodgison e shume te tjere marrin ne parasysh kete fakt te kesaj vazhdimesie ne nje kohe kur sirianet nuk kishin marre akoma ne dore Bizantin. Per me teper Aristidh Kola e mbron me fakte se per mese 1000 vjet nuk ka patur as edhe nje grek ne krye te Bizantit(duke marre parasysh greket e lashte jo keta te ardhurit), por vetem perandore Romak kryesisht pas 800 flas dhe pjesa tjeter jane popullata Siriano-Israelite qe kane komanduar.

    Perfundimisht me fakte ai flet per mijera statuja te prishura ne kohen e Bizantit(po ato statuja qe greket moderne mundohen te perdorin per te pervetesuar historine tone). Flet per libra te ndryshem te cilet jane redaktuar ne nje menyre qe teoria e gjuheve indo-europiane te marri nje forme me te sakte, dhe teorite e nje civilizimi 8000 vjecar asiro-babilonas te kene nje vazhdimesi tek israelitet dhe me pas prej kendej tek helenet e lashte. Kjo nuk eshte gje e re, pasi Sufflay dhe shume te tjere flasin per po te njejten gje, megjithate kur komuniteti shqiptar hesht dhe flet se historia fillon tek bizanti, atehere pse t'i plasi shume te huajit se nga e ke origjinen ?

    Ketu me duhet te bie dakort me qafirin.

    Prandaj duhen njohuri per te folur per gjera te tilla. Per ata qe i fillon historia ne kohen e Kostandinit(i cili e morri krishterimin qe te kishte ushtrine e tij me te forte me besimtaret krishtere te lindjes) do benin mire mos merrnin pjese ne kete debat.

  17. #17
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga Irfan
    Pra,feja e par dhe e fundit eshte Islami..[/B]
    Po sikur te mos kete pas nje Adem e nji Hava cka osht feja e pare oh Rahmetullah?

  18. #18
    Perjashtuar Maska e Ryder
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,160
    Citim Postuar më parë nga darwin
    [/B]
    Me nje fjale, di te them qe religjionet arabo-hebraike, me ato perrallat e dy njerezve te fillimit qe kishin vese per ngrenien e frutave, u shpiken vone per parardhesit tane.
    Qe mos t'ja leme vetem shkretinoreve semite meriten e krijimit te ketyre legjendave (se do ishte teper siperfaqesore), kujto qe si njerezit e pare dhe si mitet e frutave egzistojne ne referenca te panumerta ne shumicen e mitologjive te kohes (Babilonase, pellazge, helene, sumeriane kananite e deri kelte)...kujto kopshtin e Hesperideve me mollet e arta qe i ruante gjarpri, kujto Paridin dhe mollen e arte, kujto fuqine te floket...Samsoni/Delilah Tezeu/Ariadne (s'po me kujtohet emri e te jatit i cili e kishte fuqine te floket) etj, dhe do gjesh te njejtin skelet per nature-worship (fe me koncept qendror adhurimin e natyres - zotave te lidhur me natyren) ne te gjitha fete e kohes.
    Dhenja e molles ne kurorezimin e mbretit ka qene rit fetar pagan i vjeter dhe judaizmi s'ka ndryshuar shume nga ritet pagane qe praktikoheshin ne te njejten kohe ne pjeset e tjera te botes.
    Vetem gjuha dhe emrat ndryshojne...ata kan pozitive qe kan ruatjur te tyret.
    Njeriu i pare sipas disa nga versioneve pagane ballkanike ka qene "Pellazgu".
    Pse qenka kjo me absurde se ta quash "Adami"?
    Pse qenka Pandora me absurde se Eva?

    Prandaj me vje gjynah per ca te deshperuar ktu te cileve i duket Monoteizmi si ndonje revolucion fetar qe i nxorri njerezit ne drite...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ryder : 10-01-2005 më 16:03

  19. #19
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17
    Qafir, po do te mesosh se kur lindi kombi shqiptar, lexo librin e fundit te Kristo Frasherit mbi Gjergj Kastriot Skenderbeun, ose lexo doreshkrimet historike se perse plaku Ismail Qemali insistoi ngritjen e flamurit ne 28 nentor 1912 ne Vlore, dhe perse zgjodhi flamurin e familjes se Kastrioteve. Gjergj Kastrioti e ngriti flamurin e te pareve te tij ne Kruje ne 28 nentor 1443.

    Nje komb lind ne nje dite dhe rritet me kohen derisa behet burre! Fakti se Shqiperia si komb nuk ka arritur burrerine e saj nuk do te thote se kombi nuk ka lindur.

    Kurse per teoricionet qe aplikojne hipoteza shkencore ne histori, bejne mire ti hedhin nje sy te mire se ne cilin krah te perandorise romake ngeli Iliria, Lindje apo Perendim? Nese kjo do te thote te kerkosh shume, hidhini ne sy fqinjeve te tjere ballkanike se mbase krijoni nje ide se cili qyteterim ka dimensionuar boten e tyre shpirterore dhe shoqerore.

    Emblema eshte embleme. Flamuri eshte flamur! Hidhini nje sy edhe popujve te tjere ne bote qe kane nje shkabonje me dy krena ne flamur, cfare trashegimie kane, se ku i dihet, mbase edhe mendjet tuaja te medha arrijne te kuptojne te dukshmen.

    Albo

    P.S Feja e fundit e shqiptareve nuk eshte islami, por ateizmi.

  20. #20
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anëtarësuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Sigurisht qe krisherimi ne Iliri eshte nje fe, po te duam ta quajme, e importuar nepermjet botes edhe qytetareve romake.
    Veprimtaria e Shen Pavlit neper Ballkan, qofte edhe po te marrim shprehjen e tij, se e perhapi Ungjillijn deri ne Iliri, nuk verteton asgje per te arritur ne perfundimin se krishterimi nder iliret erdhi si pasoje e kontaktit e pandermjete te botes e kultures greko-romake. Kjo, thjesht, sepse nuk dime asgje te mirefillte se si e ku e perhapi Ungjillin, e ne cfare menyrash. Referenca e nje tradite se e beri kete ne Durres, eshte e varfer per nga ana shkencore historike, aq me shume po te duam te themi me ane te kesaj se bashkesite e formuara ne Durres ishin te pastra ilire, e jo greke apo latine, apo nje perzierje e te trejave.
    Vete historiani i Dobet, reverend Edwin Jacques e pohon nje gje te tille, aq sa thote se shprehja "e perhapa ungjillin deri ne Iliri" mund te tregoje se nuk u fut ne zone te Ilirise, por se shkoi deri atje, gje qe mund te thote fare mire neper zonat e Maqedonise, Epirit, apo qofte edhe te Dalmacise.
    Po ashtu ai pohon se krishterimi mund te kete patur perhapje edhe nga ushtaret iliro-romake qe kane shperbyer ne Izrael, apo vende te tjera ku ushtria romake u depertua nga perhapja e krishterimit, kur keta u kthyen ne Iliri.


    Kjo teze, e importimit te fese kristiane, perforcohet edhe nga fjalori fetar latin qe mbizoteron shqipen e sotme.

    Megjithate, krishterimi ne Iliri, apo Shqiperine e sotme, fiton stabilitet, njekohesisht me gjithe boten greko-romake, vetem pas shekullit kater, ku, si nje fe e perandorise po greko-romake, gjeti shtrirjen e vet perfundimtare edhe ne trojet Ilirise te kesaj perandorie.


    Po ashtu, nqs duam te flasim per fe te te pareve, me duket e drejte qe zanafilla me e sakte duhet pare tek mijevjecari i dyte, nga shek 11 e ketej. Pergjate kesaj periudhe, krishterimi ne Shqiperi ka qene bizantin, dmth ortodoks, me ca njolleza latine nga veri-perendimi, te cilat jane dhurate me teper e lekundjeve politike te Malazezeve, me Barin si qender, ate kohe anti-bizantine, krijimit te fuqive detare latine ne Raguze e Venedik, si edhe kryqezatave.
    Megjithate duhet pranuar qe kryesisht kufii kishtar ka qene Kruja, me ekspansion edhe Mati, per ortodokset, sic here pas here, kufiri latin ka shkuar gjer ne Shkumbin, qofte edhe pak me poshte nga bregdeti.



    Edhe dicka....


    nuk ka flamur shqiptar me teper se sa ka flamur te Kastrioteve, i cili u pervetesua si kombetar vetem pas perpjekjeve per krijimin e shteteve kombe. Psh, une nuk di te kemi patur ndonje flamur mbarekombetar pas rrenies nen Sundimin, po te doni Clirimin per te respektuar "shumicen" Baletiste, Otoman...


    Nga ana tjeter, Shqiponja e Kastrioteve, sic jua kam Vertetuar, i ka gjasat me te medha ta kete zanafillen thjesht nga aspekti i perkatesise politike bizantine se sa nga Pirroja i Epirit. Kete tip flamuri e paten vecse princat bizantine e asnje latin ne Shqiperine e kohes se Kastrioteve.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Seminarist : 10-01-2005 më 16:43

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •