Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 54
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Festa e Theofanis s Zotit - Uji i Bekuar - 6 janar

  * Theofania e Shenjt (Epifania): Pagzimi i Zotit Ton dhe Shptimtarit Jezu Krisht

  * I Nderuari Makarius i Malit te Shenjt (1431)


  Theofania eshte Festa qe i shfaq botes Trinine e Tereshenjte nepermjet Pagezimit te Zotit(Mt 3:13-17; Mk 1:9-11; Lk 3:21-22). Zoti At foli nga qielli per Birin, i Biri qe u pagezua nga Shen Joani Pararendesi dhe nga Shpirti i Shenjte qe zbriti mbi Birin ne formen e nje pellumbi. Qe nga kohet e hershme kjo Feste u quajt Dita e Ndriimit ose Festa e Dritave, duke qene se Zoti eshte Drite dhe u shfaq per te ndricuar "ata qe ishin ulur ne erresire" dhe "ne zonen e hijes se vdekjes" (Mt 4:16), dhe te shpetoje racen e rrezuar njerezore me ane te hirit.

  Ne Kishen e hershme ishte tradite qe te pagezoheshin katekumenet(kandidatet per tu pagezuar) ne Mbremesoren e Theofanise, ne menyre qe Pagezimi te shfaqet si nje ndricim shpirteror i njerezimit.

  Origjina e Festes se Theofanise shkon mbrapa ne kohet Apostolike, dhe zihet ne goje ne Kushtetutat Apostolike (Libri V:13). Prej shekullit te dyte kemi deshmine e Shen Klementit te Aleksandrise ne lidhje me kremtimin e Pagezimit te Zotit, dhe naten e vigjiljes perpara kesaj Feste.

  Kemi edhe nje dialog te shekullit te trete ne lidhje me sherbimet e Theofanise midis martirit te shenjte Hipolitus dhe Shen Grigor udibrsit. Ne shekujt qe erdhen me pas, nga shekulli i katert dhe deri me te nentin, te gjithe Etrit e medhenj te Kishs: Grigor Theologu, Joan Gojarti, Ambrozi i Milanit, Joani i Damaskut, shkruajten komente ne lidhje me Festen e Theofanise.

  Murgjit Josif dhe Studite, Theofani dhe Bizantios, kompozuan pjesen derrmuese te muzikes liturgjike te kesaj Feste, qe kendohet ne sherbimet Orthodhokse edhe sot e kesaj dite. Shen Joani i Damaskut that se Zoti u pagezua, jo sepse ai kish nevoje per pastrimin e mekateve, por "per te varrosur mekatin njerezor me uje", te pembushe Ligjin, te shpalose misterin e Trinis s Shenjt, dhe ne fund, te shenjteroje "natyren e ujit" dhe te na ofroje ne formen dhe shembullin e Pagzimit.

  Ne Festen e Pagezimit te Krishtit, Kisha e Shenjte shpall besimin tone ne misterin me sublim, te pakuptueshem nga intelekti njerezor, qe eshte Zoti ne tre Persona. Na meson qe te rrefejme dhe lavderojme Trinine e Shenjte, nje ne Esenc dhe te Pandashme. Ekspozon dhe hedh poshte gabimet e mesimeve te hershme qe u perpoqen te shpjegonin Krijuesin e botes me ane te arsyes dhe ne terma njerezore.

  Kisha na tregon se sa e nevojshme eshte Pagzimi per besimtaret ne Krisht dhe na frymezon me nje ndienje te mirenjohjes se thelle per ndricimin dhe purifikimin e natyres sone plot mekat. Kisha ne meson se shpetimi yne dhe pastrimi nga mekati eshte i mundur vetem fale fuqise se hirit te Shpirtit te Shenjte, prandaje shte e nevojshme qe ti ruajme me dinjitet keto dhurata te hirit te Pagzimit te shenjte, duke e mbajtur paster kete veshje te pacmuar, sepse "Sepse t gjith ju q jeni pagzuar n Krishtin, Krishtin keni veshur." (Gal 3:27).
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  PJES NGA LITURGJIA HYJNORE N KT DIT T SHENJT

  Zri i Perndis dgjohet fort mbi gjith ujrat: Hajdeni t gjith t merrni Shpirtin e urtsis, Shpirtin e t kuptuarit, Shpirtin e friks ndaj Zotit, nga Krishti i cili na u shfaq. [2X prsritet]
  Sot natyra e ujrave u shnjtrua dhe Jordani(lumi) u nda m dysh: e ndali burimin e ujrave t tij teksa shikon t Zotin q lan Veten.[2x perseritet]
  O Mbreti Krisht, Ti erdhe n lum si njeri dhe me mirsine Tnde pranove pagzimin e nj sherbetori pr hir t mkateve tona nga duart e Pararendsit (Joan Pagzorit), Ti q e do njerzimin. [2x prsritet]
  Lavdi Atit dhe Birit dhe Shpirtit t Shenjt tani e prher e n jet t jetve. Amin.
  Me zrin e dikujt q brtiste n nj vend t shkret "Prgatisni rrugn e Zotit", Ti erdhe O Zot, n formn e nj shrbetori, t pamkat, q iu krkua t pagzohet. Ujrat t pan Ty dhe u tremben. Pararendsin e zun t dridhurat dhe brtiti me t madhe: Si mund t ndricoj llamba Dritn? Si mund t vr shrbetori duart mbi t Zotin? O Shptimtar q merr me vete mkatet e bots, m shnjtro mua dhe ujrat.  Citim Postuar m par nga Isaia 12:3-6
  3 Ju do t merrni me gzim ujin nga burimet e shptimit.
  4 At dit do t thoni: "Kremtoni Zotin, thrrisni emrin e tij, i bni t njohura veprat e tij midis popujve, shpallni q emri i tij sht i lartsuar.
  5 Kndojini lavde Zotit, sepse ka br gjra t madhrishme; kjo t dihet mbi gjith tokn.
  6 Brtit dhe ngazllohu nga gzimi, o banore e Sionit, sepse i madh sht i Shenjti i Izraelit n mes tuaj".

  Citim Postuar m par nga Marku 1:9-11
  9 Dhe ndodhi n ato dit q Jezusi erdhi nga Nazareti i Galiles dhe u pagzua nga Gjoni n Jordan.
  10 Dhe menjher, kur po dilte nga uji, pa se qiejt po hapeshin dhe Fryma po zbriste mbi t si nj pllumb.
  11 Dhe nj z erdhi nga qielli: ''Ti je Biri im i dashur n t cilin jam knaqur.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Ligjrimi ne Ditn e Pagzimit t Krishtit

  Shn Joan Gojarti,
  Kryepeshkopi i Konstandinopojs


  Na duhet qe te themi dicka ne lidhje me festen e sotme. Shume i kremtojne ditet e festave dhe e dine se ne cilat dite jane, por shkakun se perse u vendosen si festa shume pak e dine. Pra, qe festa e sotme quhet Theofani te gjithe e dine por se cfare eshte Theofania nuk e dine. Dhe kjo eshte per te ardhur turp, vit per vit e festoni festen dhe nuk dine arsyen e saj.

  Pike se pari, eshte e nevojshme qe te themi se nuk eshte vetem nje Theofani, por dy: ajo aktuale, qe ka ndodhur tashme, dhe e dyta ne te ardhmen, e cila do te ndodhi me lavdi ne fund te botes. Per kete qe festojme sot dhe per ate te dyten do te mesoni sot nga Pavli, i cili kur diskutonte me Titus, flet per te tashmen: "Sepse hiri shptues i Perndis iu shfaq gjith njerzve, dhe na mson t mohojm pabesin dhe lakmit e bots, sepse ne rrojm me urtsi, me drejtsi dhe me devotshmeri n kt jet" -- dhe per te ardhmen: "duke pritur shpresn e lume dhe t shfaqurit e lavdis t t madhit Perndi dhe t Shptimtarit ton Jezu Krisht"(Tit 2:11-13). Dhe nje profet flet per kete me vone: "Dielli do t shndrrohet n terr dhe hna n gjak, para se t vij dita e madhe dhe e tmerrshme e Zotit(Joel 2:31). Pse nuk u konsiderua dita qe lindi Krishti si Theofani, por u zgjodh dita qe Ai u pagezua? Kjo dita e sotme eshte dita ne te cilen Ai u pagezua dhe shenjteroi natyren e ujit. Fale kesaj dite, te gjithe ata qe marrin ujin e cojne ate ne shtepi per ta mbajtur gjate gjithe vitit, sepse sot ujrat jane shenjteruar. Nje fenomen i dukshem ndodh: keto ujra te mbushura sot nuk prishen ne esencen e tyre me kalimin e kohes per nje, dy apo tre vjet, por qendrojne te paprishura dhe te fresketa, dhe pas nje kohe te gjate ngelen po i njejti uje sikur ta kishit mbushur sot nga burimi.

  Pse pra quhet kjo dite Theofani? Sepse Krishti e beri Veten e Tij te njohur per te gjithe, jo kur lindi, por kur Ai u pagezua. Deri ne kete dite Ai nuk ishte i njohur per njerezit. Dhe qe ta kuptoni qe Ai nuk njihej nga njerezit deri ne kete dite, degjoni se cfare thote Joan Pagezori: "Ne mesin tuaj qendron Ai te cilin ju nuk e njihni" (Jn.1:26). A nuk eshte befasues fakti qe njerezit nuk e njihnin Ate, kur edhe vete Joan Pagzori nuk e njihte Ate deri ne ate dite? "Dhe un nuk e njihja",- tha ai,- "por ai q m drgoi t pagzoj n uj, m tha: "Ai, mbi t cilin do t shikosh se zbret Fryma dhe qndron mbi t, sht ai q pagzon me Frymn e Shenjt"(Jn. 1:33). Nga keto qe thame del qarte se ka dy Theofani dhe se Krishti vjen per pagezim, por se ne cilin pagezim, eshte e nevojshme qe ti mesojme te dyja mire. Ne fillim eshte e nevojshme qe te shprehim dashurine tone per Theofanine e dyte ne menyre qe te mesojme per te paren. Ka patur edhe nje pagezim hebraik, qe pastronte nga papastertite e trupit por qe nuk i hiqte mekatet. Pra, kushdo qe bente tradheti bashkeshortore, apo bente vjedhje, apo bente nje lloj paudhesie, nuk e clironte ate nga faji. Por kush prekte kockat e te vdekurve, kushdo qe shijonte ushqime te ndaluara me ligj, kushdo qe afrohej dhe ishte i infektuar, kushdo qe shoqerohej me lebroze, keto papasterti i pastronte - kushdo qe lahej me uje, ishte i papaster deri ne mbremje, pastaj pastrohej. Ne Shkrimin e Shenjte shkruhet "Kushdo q prek shtratin e tij do t laj rrobat e tij dhe do t lahet me uj, dhe ka pr t qn i papastr deri n mbrmje".(Lev 15:5, 22:4) Kjo nuk vlente per mekatet apo ndotjet, por meqe hebrejte nuk ishin perfekte, Zoti i udhezoi qe nga fillimi qe te ndiqnin me nje devocion te madh dhe me rregulla strikte gjerat e rendesishme.

  Pagezimi i hebrejve nuk te clironte nga mekatet por vetem nga papastertite e trupit. Kjo nuk eshte e vertete per pagezimin tone: eshte shume here me sublim dhe manifeston nje hir te madh, i cili na cliron nga mekati, na pastron shpirtin dhe na dhuron dhuratat e Shpirtit. Edhe pagezimi i Joan Pagezorit ishte shume here me sublim se pagezimi i hebrejve, por me i paket se pagezimi yne: ishte si nje urre midi dy pagezimeve, qe bente te mundur kalimin nga i vjetri tek i riu. Prandaj Joan Pagezori nuk na udhezoi vetem qe te ruheshim nga papastertite e trupit, por se bashku me to ai na paralajmeroi dhe keshilloi qe te hiqnim dore nga punet e keqija dhe te benim pune te mira dhe te kishim besim ne shpresen e shpetimit fale puneve te mira, dhe jo ne lajret dhe pastrimet e ndryshme me uje. Joani nuk tha: lani rrobat, lani trupin dhe do te pastroheni, me cfare? "Jepni pra fryte t denja t pendess!"(Mt 3:8). Duke qene se ishte me shume per hebrejte se sa per ne, pagezimi i Joanit nuk jepte Shpirtin e Shenjte dhe nuk dhuronte faljen e mekateve me anen e hirit. Jepte urdherimin e pendimit, por ishte i pafuqishem per te lare mekatet. Prandaj Joani tha gjithashtu: "Un po ju pagzoj me uj, pr pendim; por ai q vjen pas meje sht m i fort se un, dhe un nuk jam i denj as t mbaj sandalet e tij; ai do t'ju pagzoj me Frymn e Shenjt dhe me zjarr" (Mt 3:11). Eshte e qarte qe Joani nuk pagezonte me Shpirt. Por cfare do te thote kjo: "me Frymn e Shenjt dhe me zjarr"? Sillni ndermend ate dite, ne te cilen Apostujt "Dhe atyre u dukn gjuh, si prej zjarri, t cilat ndaheshin dhe zinin vend mbi secilin prej tyre(Acts 2:3). Fakti qe pagezimi i Joan Pagezorit nuk jepte Shpirtin e Shenjte dhe larjen e mekateve eshte e dukshme me poshte: "Dhe ndrsa Apollo ishte ende n Korint, Pavli, mbasi shkoi n vendet m t larta, arriti n Efes dhe, si gjeti disa dishepuj, u tha atyre: "A e keni marr Frymn e Shenjt, kur besuat?". Ata iu prgjigjn: "Ne as q kemi dgjuar se paska Frym t Shenjt". Dhe ai u tha atyre: "Me se, pra, u pagzuat?". Ata u prgjigjn: "Me pagzimin e Gjonit". Ather Pavli tha: "Gjoni pagzoi me pagzimin e pendimit, duke i thn popullit se duhet t'i besonte atij q do t vinte pas tij, domethn Jezu Krishtit". Dhe ata, si dgjuan, u pagzuan n emr t Zotit Jezus. Dhe, kur Pavli vuri duart mbi ta, Fryma e Shenjt zbriti mbi ta dhe ata foln n gjuh t tjera dhe profetizuan"(Vepra 19:1-6). E shikoni se sa i paplote ishte pagezimi i Joanit? Sikur pagezimi i Joanit te ishte i mjaftueshem, perse duhej atehere qe Pavli ti pagezonte perseri, dhe tu vinte duart e tij mbi ta? Duke e bere kete gje ai tregon superioritetin e Pagzimit apostolik mbi pagezimin e Joan Pagezorit. Prej ketej jemi ne gjendje qe te bejme dallimin midis pagezimeve.

  .... vazhdon

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Durrs - Festohet e kremtja e Theofanis

  Kisha kt dit kremtoi Shfaqjen e Perndis n bot si Trini (Ati, Biri e Shpirti i Shenjt) n momentin e Pagzimit t Jisu Krishtit: Ati me an t dshmis s Tij s lartazi: "Ky sht biri im i dashur, n t cilin jam i knaqur", Biri i Perndis i br njeri q po pagzohet dhe Shpirti i Shenjte, duke zbritur n form pllumbi.

  Gjithashtu Pagzimi i Krishtit hapi nj faqe t re n historin njerzore. Me an t Pagzimit t Krishtit tregohet rndsia dhe domosdoshmria e pagzimit pr njerzit, t cilt duhet t pagzohen si me an t ujit ashtu edhe me an t Shpirtit t Shenjt.

  Pagzimi i Krishtit sht bekim dhe shenjtri, pasi shenjtrohen t gjith ujrat. Gzon natyra, q me an t shenjtrimit t ujit t shenjtrohet dhe ajo, pasi Krishti nuk u pagzua vetm pr njerzit, por pr t gjith krijesn, q Ai vet krijoi me Atin dhe Shpirtin e Shenjt. Kjo dit sht shkak piknisjeje pr nj jet m afr Krishtit, pr t qen t mbushur me Shpirtin e Shenjt.

  N kt kremtim solemn q zhvillohet pr kt ngjarje hyjnore, historike dhe botrore, n kishat orthodhokse prve Liturgjis Hyjnore zhvillohet edhe Shrbesa e Shenjtrimit t Ujit, ku edhe besimtart marrin prej ktij uji pr bekim, shenjtrim, shrim smundjesh etj. sht br tradit q n vende ku ka lum, liqen ose det t bhet edhe bekimi i ujrave t tyre, duke hedhur kryqin n to dhe t kapet nga besimtar q hidhen n ujrat e ftohta t tyre.

  Kjo fest mblodhi, n Durrs, n kishn e Shn Pavlit dhe Shn Astit qindra besimtar orthodhoks durrsak dhe qytetar t tjer t ardhur nga Tirana dhe zonat prreth si edhe studentt e Akademis Teologjike n Shn Vlash. Mes klerikve dhe shum besimtarve ishte edhe Kryepiskopi Anastas, i cili kryesoi Liturgjin Hyjnore si edhe Shrbesn e Shenjtrimit (Bekimit) Madh t Ujit ose t quajtur ndryshe Ajazms.

  N kt kremtim merrnin pjes Episkop Nikolla, Arkimandrit Kozma Prifti, At Spiro Tola, At Spiro Qosja, At Asti Beshiri, kryedhjakon Asti Bakallbashi dhe dhjakon Hektor Firoglani. Pas bekimit t ujit, klerikt dhe besimtart u drejtuan me procesion madhshtor t shoqruar edhe nga banda filarmonike e qytetit drejt Portit t Durrsit, ku u krye edhe rituali i hedhjes s kryqit n detin Adriatik. 15 vjeari Sofokli Xhavara kapi i pari kryqin n det, duke marr edhe bekimin e veant pr kt fillimvit.

  N fund t Ajazms dhe gjat gjith dits besimtart orthodhoks dhe joorthodhoks morn me vete uj t bekuar, si bekim dhe shprestari, duke pir nga ky uj, duke sprkatur me t shtpit, dyqanet, arat etj. Kt uj ata e mbajn gjat gjith vitit n shtpi pr bekim dhe shrim. N fund ata uruan njri-tjetrin edhe pr nj vit t bekuar.

  Thoma omni
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Kur pagzoheshe n Jordanin, o Zot pr ne,
  ather falja e Shn Trinis kudo u shfaq,
  se zri i Atit po na dshmonte pr Ty faqeza
  dhe Bir t dashur t tij po t quante, edhe
  Shpirti i Shenjt si nj pllumb, vrtetonte
  do fjal me siguri. O Krisht Perndi, q u
  shfaqe dhe ndriove botn, lavdi m Ty!

  (Prlshorja)
  U Shfaqe me lavdi, n tr botn, edhe Drita
  Jote ndrioi mbi ne sot, pra t himnojm
  me kuptim: Erdhe dhe zbulove vetveten, O
  Drit e Paafruarshme.

  (Shkurtorja)  Zri i Zotit po thrret mbi ujrat e thot: Ejani
  t gjith, merrni Shpirtin e urtsis, Shpirtin
  e kuptimin dhe Shpirtin e friks s Perndis,
  Zotit Jisu Krisht q u shfaq n Jordan.

  Sot bekohet natyra e ujrave, sot Jordani po
  hapet m dysh dhe valt e tij po qndrojn,
  duke par Zotin t pagzohet.

  Si njeri erdhe n lum, o Mbreti yn Jisu
  Krisht, edhe krkon t pagzohesh si shrbtor
  pr mkatet tona, nga dora e Profetit
  (Joan), O Njeridashs.

  (Himne t Bekimit t Madh t Ujit)

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Festa e Theofanise - Ujit te Bekuar - 6 janar 2009.

  Krishti u pagezua ne lumin Jordan!
  Edhe ne bashke me Te!

  Albo

 7. #7
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  38
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Leximi nga Shkrimi i Shenjte:

  Letrat e apostujve:


  11 Sepse hiri i Perndis sht shfaqur, duke u sjell shptimin t gjith njerzve,
  12 duke na udhzuar q t mohojm ka sht e paprshpirtshme si edhe dshirat e bots e t jetojm t vetprmbajtur, n mnyr t drejt dhe t prshpirtshme n epokn e tanishme,
  13 ndrsa presim shpresn e bekuar dhe shfaqjen e lavdis s t madhit Perndi dhe Shptimtarit ton Jezus Krishtit,
  14 i cili dha Veten e Vet pr ne, pr t na liruar me an t shpengimit nga do paudhsi dhe pr t pastruar nj popull, q t’i prkiste Atij dhe t ishte i zellshm pr vepra t mira.

  4 Por kur u shfaq mirsia e Perndis Shptimtarit ton dhe dashuria e Tij pr njerzit,
  5 Ai na shptoi jo n saj t veprave t drejtsis q kishim br, por n saj t mshirs s Vet, nprmjet larjes s rilindjes dhe riprtritjes q jep Fryma e Shenjt,
  6 t cilin Ai e derdhi mbi ne me begati nprmjet Jezus Krishtit Shptimtarit ton,
  7 q ne, duke u shfajsuar prej hirit t Tij, t bheshim trashgimtar duke pasur shpresn e jets s amshuar.


  Titit 2:11-14, 3:4-7

  Ungjilli

  13 Pastaj Jezusi shkoi nga Galileja n Jordan te Gjoni, q t pagzohej prej tij.
  14 Por Gjoni u prpoq ta ndalonte, duke thn: "Un kam nevoj t pagzohem prej Teje, kurse Ti vjen tek un?"
  15 Jezusi u prgjigj dhe i tha: "Lre tani, sepse kshtu na duhet t veprojm q t prmbushet do drejtsi." Ather Gjoni e pranoi.
  16 Jezusi, me t’u pagzuar, u ngrit menjher nga uji dhe ja, qiejt u hapn dhe ai pa Frymn e Perndis duke zbritur si nj pllumb, q erdhi e qndroi mbi T.
  17 Dhe ja, erdhi nj z nga qielli q thoshte: "Ky sht Biri Im i dashur, tek i cili gjej knaqsi."


  Mateu 3:13-17
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 06-01-2010 m 03:06
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 8. #8
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime
  U shfaq tek ne Perendia Triadike
  Duaje te afermin tend si veten

 9. Anetart m posht kan falenderuar ilia spiro pr postimin:

  Irenna (10-01-2015)

 10. #9
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Gezuar atyre qe e festojne
  Destroyer of falsehood :)

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e gjirfabe
  Antarsuar
  23-06-2004
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  581
  Faleminderit
  7
  0 falenderime n 0 postime

  Kujtime nga festimet e 6 Janarit ne te shkuaren...

  6 Janari dita e ujit te bekuar, permbledh tre festa te rendesishme fetare:

  Adhurimin e Krishtit femije nga tre mbretrit magi,
  Pagezimin e tij ne lumin Jordan nga Johan Pagezori dhe
  Shendrimin e ujit ne vere nga Krishti ne dasmen e Kanes.


  Ne qytetin tim festat fetare te te dy feve festoheshin nga te gjithe njerzit pa dallim.
  Respekti per njeri tjetrin ishte ne maksimum, si per Pashke si dhe per Bajram.
  Ndoshta kjo vinte nga qe ishim te gjithe vendas, njifeshim me njeri tjetrin si familje.

  Pra kur vinte Krishtlindja, si ne lagjen time dhe ne lagjet e tjera , ne femijet ,te ndare ne grupe sipas lagjeve, benim nje kuti derrase me forma te ndryshme si nje shtepi te vogel.. e mbushnim brenda me kartolina te lindjes se Krishtit, vinim pambuk dhe lloj lloj zbukurime si dhe brenda nga nje kandile te ndezur me vaj dhe shkonim duke kenduar kengen: ''Ave Maria'' neper dyert e lagjes ku i lajmeronim per lindjen e Krishtit. Amvisat na prisnin ne dere dhe na mbushnin duart me arra , fruta te ndryshme , misra te zjerr dhe na jepnin dhe ndonje leke, sipas gjendjes. Kjo ishte nje kenaqesi e madhe per boten tone kur i ndanim me njeri tjetrin "fitimet", apo, kur takoheshim me grupet e tjera dhe i pyesnim sa fituat ju apo sa ne ..pune kalamajesh.

  Grupi i pellgut tim, kishte me "te fortit ": Luke Hodon dhe Ahmet Qojlen. Te dy me vone futbollista te degjuar, keshtu qe dilnim gjithmon me te "fituarit", e kur takoheshim ne mes te nates ne Kishe me grupet e tjera, midis nesh keto diskutime beheshin, por te gjithe te kapelyer nga nje ndjenje; jetonim me gjithe mend lindjen e Krishtit. Me vone kur s'dilja dot me me "Yll ", se keshtu e quanim shtepizen e lindjes Krishtit, nga qe nga drita e kandilit reflektonte ylli me bisht vizatuar bukur brenda ne te, te gjitha keto rite i ndiqja nga penxhereja e Tetos. Hena e plote, dal ne cep te malit Tomor, i jepte nje pamje me romantike qytetit, ku ne cdo rrugice shihej shkelqimi i ketyre "Yjeve'', shoqeruar nga korri i zerave te femijve me kengen e "Ave Marise " .

  Tere ato dite qe te rrembenin ne magjine e tyre dhe te fusnin ne nje bote tjeter plot mistere per fantazine time, kaloheshin me lojra e festa te ndryshme, me vizitat e te rriturve te njeri tjetri dhe Viti i Ri qe ne i thoshim Shen Vasili, kishte bukurine e vet magjike. Ne koken tone si femije, pritej cfare do te na sillte peshqesh Shen Vasili Pemen e vitit te ri e gjeje ne cdo shtepi, zbukuruar me copa pambuku ne vend te debores dhe me letra pundoresh sipas figurave qe deshironim. Per peme s'ishte problem se kudo, si ne mal te Gorices si dhe ne kodrat e tjera kishte sa te duash..

  Ato ta shtonin me teper imagjinaten , kur i shije ne ato mengjeze te ftohta dhjetori te mbushura e zbukuruara nga bora natyrale qe binte floke- floke siper tyre. Por kjo jo shpesh. Vertete qyteti im eshte rrethuar me male e kodra dhe Tomorri rri me debore dimer e vere, po ka dimra qe nuk bie bore, vec ka nje te ftohte qe te pret si brisk.

  6 Janari kjo feste fetare festohej nga gjithe qyteti. I madh dhe i vogel, le te ishte bore, akull apo ngrice, dilte anes lumit, apo siper ures 2400 vjecare te Gorices, qe lidh kete lagje me qytetin apo lagjet e tjera. Hedhja e kryqit ne lume nga Dhespoti dhe te rinjte qe rrinin gati per t'u hedhur ne lume e per te gjetur kryqin.

  Te zinin te dredhurat, duke pare ato trupa lakuriq vetem me mbathje, qe rrinin te gatshem per tu hedhur nga ura sapo te mbaronte Dhespoti meshen qe e mbante aty larte siper ures . Njerezit mbushnin parmaqet e lumit nga te dy anet si dhe ura e mbushur plot me ta . Degjonin ne heshtje meshen e Dhespotit dhe here pas here pas here benin kryqin, ndersa ne femijte futshim ne mes turmes, per te qene sa me afer Dhespotit dhe ndjekjes se ceremonise.

  Une , bashke me Lenin Shkonim qe ne mengjes atje per te zene vendin ne mes te ures ku do vinte Dhespoti , Dhe pse thanim se ftohti, se te ura ne Berat thoshin plakat , ka shtepine era, po kush pyeste ne kete dite? Leni me jepte nje dorashken e saj dhe e kisha zgjidhur ejtjen e duarve nga te ftohtit dhe skuqien e tyre, duke i futur te dyja duart ne dorashken e leshi Prisja sa vinte Dhespoti , e kjo ishte nje kenaqesi e vecante mbasi koka me binte te dora e nje ndihmesi te tij qe mbante nje tip kazani te vogel me vegje , ku brenda ne uje ishte kryqi qe do hidhej dhe nje tufe borzilok brenda, me te cilin ai shpesh na lagte koken duke na bekuar. Me pelqente shume veshja e Dhespotit gjithe are nga koka te kembet dhe ku s'bridhja me fantazine time gjat kohes qe ai fliste e fliste, ne nje gjuhe te pa kuptuar per mua , keshtu qe une ndiqja vetem levizjet e tij dhe i bridhja syte nga trupat lakuriq aty posht ures , qe prisnin te hidheshin per te zene kryqin
  ne lum.

  Ne tre vjetet e fundit , ai qe e kapte kryqin, ishte nje djale i lagjes time ,Ali Koraqe e quanin. Aliu dhe dy te tjere, hidheshin gjithmon nga lartesia e ures dhe mbasi zhyteshin nje kohe ne ujin brisk , te ndjekur nga qindra sy kureshtaresh, tifoza te lagjeve te ndryshme etje, dilte i pari Aliu me kryqin ne dore.

  Ne mes brohoritjeve dhe gezimit te njerezve Aliu fitimtar, vinte te Dhespoti dhe pas pak fillonte nje ceremoni tjeter ,qe me kryqin ne nje tepsi, shkonte dere me dere te banoret e qytetit te cilet i hidhnin pare . Ne femijte sigurishte e ndiqnim nje cop rruge fitimtarin, pastaj sipas zakonit, futnim kembet ne lum dhe mbushnim nga nje shishe me uje te bekuar, se ne ate dite gjithe ujrat e botes jane te bekuara.

  Shishen e conim ne shtepi. Uji perdorej ne se kishim ndonje te semure gjat vitit ,qe lyhej me te si dhe me vezen e kuqe te te ejtes madhe , para pashkeve. Eshte nje gje per tu cuditur se si ky uje, si dhe vezet qe ngjyhen te ejten e madhe , qe ne traditen ortodokse, nje nga keto veze ruhet ne nje vend per gjithe vitin . Uji nuk krijojne asnje ere, apo veza qe te prishet. Te dyja , qe kur e hedhim ne nje uje te rrejedhshem pas nje viti eshte sekur e ke lyer ate cast apo dhe po ta thyesh , nuk leshon asnje ere, vec jan te thara si e verdha dhe e bardha e saj. Keto shkencerishte mund te ken dhe ndonje spjegim , qe une kurr s'kam dashur ta di per mos humbur imazhin e nje mrekullie.


  Vitore Stefa - Leka

  '

 12. #11
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime
  Uji i shenjteruar me te cilin u pagezua ZOTI, pastrofte shpirtrat dhe trupat tane dhe i dhente fryme te re natyres dhe tere krijeses.

  Gezuar festen e Ujit te Bekuar!
  Duaje te afermin tend si veten

 13. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime n 19 postime
  Nese gaboi qe inkuadrohem ne teme,mund ta fshini postimin,vetem doja te dija se cfar dmth.ka kryqi qe hudhet ne uje,dhe tani dikush duhet ta gjen ate....ka ndonje shperblim ky qe e gjen kryqin? dhe ka ndodhur qe kryqi te mos gjendet,te humbet ne uje? nga rjedh kjo tradite?
  Jet e rnd.......!!!

 14. #13
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Antarsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,932
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Njoni-ch Lexo Postimin
  Nese gaboi qe inkuadrohem ne teme,mund ta fshini postimin,vetem doja te dija se cfar dmth.ka kryqi qe hudhet ne uje,dhe tani dikush duhet ta gjen ate....ka ndonje shperblim ky qe e gjen kryqin? dhe ka ndodhur qe kryqi te mos gjendet,te humbet ne uje? nga rjedh kjo tradite?
  Po ka ca karamela dhe nje ASPIS Juice i ^mos
  Praises due to the most high, Allah

  Praises due to the most fly, Prada

  Baby, I'm magic, ta-dah

 15. #14
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Uji i shenjteruar me te cilin u pagezua ZOTI, pastrofte shpirtrat dhe trupat tane dhe i dhente fryme te re natyres dhe tere krijeses.

  Gezuar festen e Ujit te Bekuar!
  Besoj se ky pastrimi e teproi pak ne Obot e Velipoje sivjet. Atyre duhet tu urojm, u largofte sa me shpejt uji, qe te merrni pak fryme e jete.

  Po ty Ilia qe te vje uji tre here ne dite, natyrisht qe do e bejsh ket urim.

 16. #15
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Citim Postuar m par nga Njoni-ch Lexo Postimin
  Nese gaboi qe inkuadrohem ne teme,mund ta fshini postimin,vetem doja te dija se cfar dmth.ka kryqi qe hudhet ne uje,dhe tani dikush duhet ta gjen ate....ka ndonje shperblim ky qe e gjen kryqin? dhe ka ndodhur qe kryqi te mos gjendet,te humbet ne uje? nga rjedh kjo tradite?
  Merret lehte me mend.

  Kryqi eshte simbol i Krishtit dhe Jetes. Uji simbol i botes. Kryqi ne uje dmth jetesim, rijetim i botes dhe jetes te mbidheshme, pikerisht ajo cfare eshte kuptimi i Misherimit, Pagezimit, Pesimit dhe Ringjalljes se Krishtit.

  Ai, zhytes, qe e gjen kete Kryq/Krisht/Jete ne uje (dmth bote, apo jeten e mbidheshme), me gjithe sakrificat e kesaj jete te simbolizuara nga veshtiresite e zhytjes ne uje t ftohte, merr si shperblim zakonisht kryqin, dmth shpetimin.

  Me pak fjale, kush gjen Krishtin ne kete jete tokesore, fiton Jeten.
  me nje rit kaq te thjeshte, permblidhet i gjithe UNGJILLI.

  Riperjetimi i ngjarjeve biblike me ane ritesh te caktuara eshte nje tradite dhe urdherese qe ne DHV. Psh, Pashka RIPERJETOHEJ nepermjet riteve te tilla per cdo vit tek hebrejte.

  VETEM ne frymen ATEISTE te protestanteve, materia u nda nga Zoti, si dy realitete te kundravena apo te pavarura, keshtu qe ritet e humben kuptimin per shume vete.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 06-01-2011 m 08:35

 17. #16
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime
  Po ty Ilia qe te vje uji tre here ne dite, natyrisht qe do e bejsh ket urim.
  Ne fakt ne paguajme pompen keshtu qe uji eshte i vazhdueshem, pavaresisht se qeveria e sjell 3 here (sipas teje,se une nuk e di). Po, personalisht edhe sikur une te isha ne vend te te permbyturve do e pranoja kete urim. Po ti Sm. do e pranoje?
  Po ke te drejte ti se me sa di une ne keto zona nuk ka orthodhokse ( e kam fjalen per Obotin dhe Velipojen). Keshtu qe s`ka pse te ma marrin per ters, besoj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 06-01-2011 m 08:50
  Duaje te afermin tend si veten

 18. #17
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Ne fakt ne paguajme pompen keshtu qe uji eshte i vazhdueshem
  Haha, e po, ejvalla pompes, ti qeke i lame e i shpelame edhe truperisht pervec se shpirterisht. Kshu qe Gezuar Ujin e bekuar.

  Gjo me madhe pompa.

 19. #18
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime
  Festohet me solemnitet 6 janari, Dita e Ujit t Bekuar
  Mijra qytetar kan marr pjes n festimet e 6 janarit, n kt dit kur e gjith natyra shenjtrohet me Pagzimin e Zotit Jisu Krisht. Dita e Ujit t Bekuar sht festuar n disa qytete t vendit. Pas ceremonis n kish e m pas ecjes n rrugt e qytetit, kryqi sht hedhur n uj, pr tu kapur nga besimtart n Durrs, Berat, Vlor, Gjirokastr, Pogradec si dhe qytete e zona q rrethohen nga ujrat e detit ose lumenjve.
  N Tiran ceremonia sht kryesuar nga Kryepiskopi Anastas, i cili iu kujtoi shum besimtarve t pranishm n kt ceremoni q t mbajn Dritn e Trinis n zemrat e tyre dhe ta shprndajn n ambientet ku jetojn si shpres pr t sotmen dhe t ardhmen. Q besimtart t pajiseshin me uj t bekuar, rreth Katedrales ishin vendosur mbi 50 rubineta, t cilt qndruan n gatishmri deri n ort e vona t pasdites. Ndrkoh n Elbasan, kryqi sht hedhur n kompleksin e pishinave "AJEK” dhe sht kapur pr t katrtin vit radhazi nga i riu, Julian Juli.
  Kjo e kremte nisi q n datn 5 janar, kur kryhen Shrbesat e Orve t Mdha, Mbrmsores s Madhe me Liturgjin e Vasilit t Madh si dhe t Bekimit t Madh t Ujit, ndrsa n datn 6 u krye shrbesa e Liturgjis s Joan Gojartit. Mjaft qart edhe Zoti predikoi domosdoshmrin e pagzimit duke thn: “kush t besoj dhe t pagzohet do t shptoj” (Marku 16: 16). Edhe tek apostujt dha porosin t predikojn ungjillin “duke i pagzuar n emrin e Atit, Birit dhe Shpirtit t Shenjt” (Marku 28: 19).
  Dita e Pagzimit t Zotit ton Jisu Krisht shnon edhe fillimin e misionit t tij shptimtar. Kjo fest quhet e drits sepse Perndia sht drita dhe Ai u shfaq te njerzit. Ai u shfaq duke zbuluar misterin e Trinis s Shenjt. Ati dshmoi se Jisui nuk sht njeri i thjesht, por Perndi-njeri, ku n personin e Jisuit u bashkua natyra hyjnore me at njerzore.
  Besimtart, t mbledhur s bashku pr t adhuruar Perndin, por edhe pr t ndar mesazhet e ksaj t kremteje q i jep vet shrbesa e bekimit t ujit ose si quhet ndryshe edhe Ajazma e Madhe, krijuan nj atmosfer t vrtet festive.

  Isidor Koti
  Duaje te afermin tend si veten

 20. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-06-2008
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Durrs - Festohet e kremtja e Theofanis

  N kt kremtim solemn q zhvillohet pr kt ngjarje hyjnore, historike dhe botrore, n kishat orthodhokse prve Liturgjis Hyjnore zhvillohet edhe Shrbesa e Shenjtrimit t Ujit, ku edhe besimtart marrin prej ktij uji pr bekim, shenjtrim, shrim smundjesh etj. sht br tradit q n vende ku ka lum, liqen ose det t bhet edhe bekimi i ujrave t tyre, duke hedhur kryqin n to dhe t kapet nga besimtar q hidhen n ujrat e ftohta t tyre.
  Aman se vetem per sherim semundjesh nuk eshte deti i Durresit ku derdhen gjith kanalet e ujerave te zeza te pallateve perqark

  Po kisha dhe nje pyetje: pse ketu ne itali daten 6 (epifania) e festojne me ku di un,me shtriga qe i sjellin femijeve embelsira nqs jane sjellur mire ose qymyr nqs jane sjellur keq :S.

  C'lidhje kane shtrigat me kete dite?

  Faleminderit per sqarimet kushdo qe ti japi

 21. #20
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,048
  Faleminderit
  5
  51 falenderime n 44 postime
  Tradit e veant e Ujit t Bekuar n Mitropolin e Kors

  Uji i bekuar u festua edhe n Mitropolin e Kors me bukurin dhe madhshtin e ceremonive q shoqrojn kt dit. Me qindra besimtar morn pjes m 6 janar n festn e Ujit t bekuar. Shrbesa e Mngjesores filloi n orn 7:30, duke vazhduar me Liturgjin Hyjnore dhe m tej me Shrbesn e Ujit t bekuar. Shrbesat u kryesuan nga Mitropoliti i Kors, Hirsi Joani. Pas prfundimit t shrbesave, sipas nj tradite t vjetr t ksaj zone, u zhvillua ankandi i ikonave. do besimtar, n mnyr simbolike merr nj ikon pr nj periudh 40 ditore dhe m pas e rikthen at n kish kundrejt nj kontributi t hollash.Hedhja e Kryqit n uj ishte nj bekim pr t gjith besimtart, disa prej t cilve sfiduan edhe ujrat e ftohta pr ta kapur at. Pas ksaj ceremonie, klerikt e Kors u shprndan npr fshatrat pr t kryer kt ceremoni edhe te banort e ktyre zonave.
  Rreth ors 12.00, n Katedralen “Ngjallja e Krishtit” mbrriti Mitropoliti i Kors, Imzot Joani. I gjith populli orthodhoks, me ikona n duar, kishte dal n breg t liqenit. Imzot Joani hodhi ujin e bekuar n liqen dhe sprkati me borzilok popullin. M pas, ai hodhi kryqin nga lindja e liqenit dhe disa djem, pavarsisht temperaturs s ult u kredhn n uj pr t kapur kryqin. I riu 18 vjear, Nikolla Petrit Gjika, kapi kryqin dhe u pasi e puthi u drejtua pr tek Mitropoliti pr t marr bekimin, ndrsa i gjith populli kndoi troparin: “Sa u pagzuam me Krishtin, me Krishtin u veshm…”.
  Besimtart uruan njri-tjetrin pr kt dit kaq t bekuar, q Perndia i ka falur popullit t tij. Si bekim t ksaj dite besimtart morn me vete me shum shprestari dhuratn e veant t ksaj dite, ujin e bekuar pr bekim n familjet e tyre.

  At Ilia Kotnani, Vasil Jovan
  Duaje te afermin tend si veten

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Wehhabizmi sipas Ehl-i Sunnetit
  Nga Bani gjk n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 22-10-2009, 12:28
 2. Njerzimi sht bekuar me intelekt dhe prirje natyrore ndaj s vrtets
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-02-2009, 09:07
 3. Dita e Ujit te Bekuar (6 janar)
  Nga Kanan n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-01-2009, 19:02
 4. Shrbesa dhe lutje kishtare
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 16:16
 5. Dita e Ujit t Bekuar
  Nga Brari n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-02-2006, 11:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •