Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 28 prej 28
 1. #21
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Taj Mahal e lokalizuar ne Agra, ne provincen e Uttar Prandesh ne Indi, eshte nje nga kryeveprat e arkitektures boterore. Ishte Mbreti Shah Jehan qe urdheroi ndertimin e Taj Mahal, per nder te gruas se tij.

  Kompleksi arkitektural i Taj Mahal perbehet nga 5 elementet kryesore: Darwaza ose hyrja kryesore, Bageecha ose kopshti, Masjid ose xhamia, Naqqar Khana ose pjesa per te pushuar, dhe Rauza ose Taj Mahal mausoleum...

  Per me teper:

  http://www.taj-mahal-india-travel.co...ahal-agra.html

 2. #22
  Perjashtuar nga Mod. Maska e bUster
  Anėtarėsuar
  18-12-2004
  Vendndodhja
  London
  Mosha
  37
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Tazh Mahal

  Pak kohe pasi kishte fituar luften shumevjecare, Mbreti Shah Jahan do perjetonte humbjen e Mbretereshes se Tij Mumtaz Mahal.
  Gjate gjithe nates, ai i mbante doren dhe fliste me te, derisa ajo mbylli syte ne agim per te mos i hapur me.
  Pasi qendroi per disa ore afer trupit te pajete te Gruas se ti, ai u ngrys ne nje nga dhomat e pallatit per 8 dit e net duke mos ngrene as pire gjate kesaj kohe.
  Zeri i tij i cjerrur depertonte neper muret e gurta dhe ne diten e 9, djemt e tij e nxorren ate pa hater.
  I rraskapitur dhe i humbur ne mendime, pamja e tij fizike kishte ndryshuar pa mase. Thone qe floket e tij ishin kthyer nga te zeza ne gri.
  Dhoma e fronit tashme ishte gjysem bosh.
  Mekembesit e tij kishin perhapur lajmin dhe e gjithe mbreteria ishte veshur ne te bardha dhe muzika, parfumi e bizhuterite ishin te ndaluara.
  Ne vitin 1631, gjashte muaj pas vdekjes se Mbretereshes Mumtaz Mahal, trupi i saj u zhvendos nga Burhanpuri ne qytetin e Agras(veri te Dehli) per tu varrosur ne nje kopesht te qete afer lumit Jamuna ku me vone do ndertohej dhe maozoleu.

  Shenja e dashurise se Mbretit ndaj gruas se tij, do perfundohej pas 22 viteve fale punes se 20.000 punetorve.

  Tazh Mahal

  Ndertesa me e bukur ever ever built per hir te nje femre.

  Nje goc Tirooonse qe e kishte vizituar, tha se ishte gati te vdiste qe neser sikur ta dinte se do ia benin nji!!  Per Mbretereshen Mumtaz Mahal, poetet e asaj kohe shkruanin se Yjet e fshihnin shkelqimin kur Ajo shikonte qiellin.
  Per shume mbreteresha kane thurur vargje por Tazh Mahal rocks the place Big Time.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Kanioni i Madh ne Kolorado
  Kanioni ndodhet ne Arizona , ne USa, por degezimet e tij zgjaten dei n Utah dhe Nevada.Las Vegas , Nevada eshte pika e perqendrimit te grupeve qe ēoje ne renien e Kanionit, edhe pse ka gjithashtu pjese qe nisen qe nga Phenix (Arizona), dhe Salt Lake City (Utah).
  Eshte nje nga veprat me monumentale te inxhinierise natyrore qe jane ne bote, mes mureve te kanionit per rreth 200 km hecen lumi Kolorado.
  Mendohet sa kjo skulpture ka filluar dizenjot e para rreth 5 milion vjet me pare , dhe muret paraqesin shtresa te mbivendosura ne menyre horizontale pothuaj perfekte , duke e bere nje vend ideal per te studiuar epoka te ndryshme gjeologjike ne Toke.... dhe ka me shume , disa besojne qe proēesi gjeologjik ne kete vend ka filluar qe 1.500 milion vjet me pare.


  (fotua eshte lart)
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Kataraktete e Iguazus

  Kataraktet e Iguazus jane te lokalizuar ne lumin Iguazu , ndermjet Brazilit dhe Argjentines dhe, Paraguajit. Jane 257 ujvara ne 3 kilomtra , nje spektakel qe realisht te lene me goje hapur . Me te mrekullueshmet jane " Gryka e Djallit" , me 90 m lartesi , dhe San Martin .

  Perveē ketyre katarakteve ne mrekullite e natyres hyjne dhe katarakte te tjera qe jane:
  Katarakti Niagara midis USA dhe Kanadase
  Katarakti i Engjellit , ose Kercimi i Engjellit , ne Venezuele ne Savanen e Madhe
  Katarakti Viktoria , ne Zimbabve , ne Afriken e Jugut


  VULLKANET ne rrethin e Paqesorit

  Vullkanet e rrethit te zjarrit ne Paqesor jane nje mrekulli e pakrahasueshme e Natyres. : Ne Japoni , Hawai , ne Lindje te Amerikes Latine , ne Ande , Kosta Rica, Nikaragua , Meksike , USA.
  Pamja e ketij rrethi vullkanesh eshte nje pamje e jashtezakonshme.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 5. #25
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Anėtarėsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,897
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  21 Mbrekullite e Botes

  7 Mbrekullite e botes antike

  1. Piramida e madhe e Keopsit,Egjypt
  2. Statuja e Zeusit ne Olimp te Greqise
  3. Tempulli i Dianes ne Efes,Greqi
  4. Varri i Mausoleus ne Halikarnas,Greqi
  5. Fari i Aleksndrise,Egjypt
  6. Kopshtete e Varura te Babilonise,Irak
  7. Kolloseu i Rodit,Greqi.

  7 Mbrekullite Mesjetare

  1. Koloseum i Romes,Itali
  2. Katakombat e Aleksandrise,Egjypt
  3. Muri i madh i Kines,Kine
  4. Stonehenge i Anglise,Angli
  5. Kulla e Pizes,Itali
  6. Pagoda Porcelani,Kine
  7. Kisha Shen Sofia e Kostandinopojes,Turqi

  7 Mbrekullite e botes Moderne

  1. Ura e Bruklinit,USA
  2. Empire State Building,USA
  3. Statuja e Lirise,USA
  4. Kulla Ejfel,France
  5. Muzeu Luver,France
  6. Taxh Mahall,Indi
  7. Tuneli La Mash,France-Angli

  PS:Gjithesej jane 21.

  Shpirt Njeriu

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Anėtarėsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Himalajet

  Eshte nje vargmal i Azise qe formon nje hark rreth 2500 km te gjate dhe 300 km te gjere, qe nga kufijte e Afganistanit deri ne Birmani duke kauar ne Indi, Nepal etj....Eshte limituar ne veri nga shkretetira e Tibetit.Lartesohen ne siperfaqen e tij disa nga majat me te larta te globit: Everest 8.848 m, Kanēenhunga 8.585 m, Sihsur 8.472 m , Makalu 8470 m.  Shkretetira e Saharase

  Shkretetira e Saharase eshte shkretetira me e madhe ne Afrike dhe ne bote. Siperfaqja e saj eshte nga vargmali i Atlas ne Veri deri ne Sudan ne jug dhe nga Egjipti deri ne Atlantic, me nje total prej 8milion km2. Eshte me te vertete nje oqean valesh rere. Eshte formuar nga duna dhe barhane rere. Ne oase jetojne disa fise arabe. Ka rezerva fostafi dhe nafte.

  Shpellat e Pirenejve

  Pirenejt jane vargmali midis Frances dhe Spanjes dhe shpellat e ketyre maleve jane konsideruar si nje nga 7 mrekullite e botes.
  Shpelllate e Altamires ne Santander , Spanje dhe ne vargmalin Kantabrik kane disa piktura te mrekullueshme te bera qe 14.000 vjet me pare . Keto piktura paraqesin bizone , drere, kuaj etj.Jane realizimet me te bukura te konservuara te para historise se njerezimit.
  Ka shpella te tjera ne male dhe ne det shume te bukura ne Kine, Australi, USA. Shpella e Mamuthit ne Kentaki, USA eshte nje nga me te vizituarat ne bote , me 10 km gjatesi.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,843
  Faleminderit
  270
  171 falenderime nė 143 postime
  Teme shume e bukur kjo.Po qenka shume e hershme prandaj dhe ngaterrohen forumistet!Pershendetje Darius!

 8. #28
  VETEVENDOSJE! Maska e Endri_UCK
  Anėtarėsuar
  11-12-2009
  Vendndodhja
  Me Shqiponjat.
  Postime
  381
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  7 mrekullite e botes :  Po per neve Shqipetaret nje eshte mrekullja qe na bashkon :
  Shqipėri, o jetėgjatė, ty tė kemi mėmė e atė dhe pėr ty do tė luftojmė gjersa tė tė trashėgojmė.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. "Kurani", kontradiktat dhe absurditetet
  Nga Legjion nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 312
  Postimi i Fundit: 03-10-2017, 08:23
 2. Mrekullite shkencore te Kur'anit --- video dokumentar ---
  Nga Acid_Burn nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-03-2007, 12:46
 3. Mrekullitė nė Kuran!
  Nga Immaculate nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 61
  Postimi i Fundit: 11-10-2006, 09:48
 4. Mrekullitė e Jezusit
  Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 16-03-2006, 17:43
 5. Kush do te jene 7 mrekullite e botes?
  Nga Juventini nė forumin Votime dhe sondazhe
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 21-02-2006, 00:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •