Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 55
 1. #1
  Perjashtuar Maska e ORIONI
  Antarsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Projekti amerikan pr Lindjen e Mesme t Madhe

  Projekti amerikan pr Lindjen e Mesme t Madhe

  "sht e domosdoshme q popujve arab t'ua msojm shkrim-leximin e jo urrejtjen! Amerika do t bj mos q t'i nxit qeverit arabe q ato t bjn reforma demokratike! Lindja e Mesme sht qendr e konflikt t lufts kundr terrorizmit!"
  (Presidenti amerikan
  George W. Bush)


  Mr. Qemajl Morina
  Lindja e Mesme me tr potencialin e saj t madh, si n aspektin strategjik, po ashtu edhe pr shkak t rezervave t mdha t burimeve t nafts, mbi 80% t rezervave botrore t nafts gjenden n at pjes t bots, prbn nj rajon shum strategjik. Pr kt arsye Amerika sht interesuar q me tr potencialin e saj politik dhe ushtarak,vazhdimisht t jet e pranishme n at rajon, sepse kt e krkojn interersat e saj strategjik. Kjo sht arsyeja pse para disa muajsh, Administrata Amerikane ka prgatitur nj projekt, i cili i dedikohet ksaj pjese strategjike t bots. Projekti n fjal, i ashtuquajtur "projekti i Lindjes s Mesme t Madhe apo t zgjeruar", ka nxitur debate t shumta si n qarqet politike arabe, ashtu edhe n medie. Opinionet rreth ktij projekti jan prej m t ndryshmeve. Prej atyre q e krahasojn at me nj form t re t kolonializmit t ri (t ktij mendimi jan shumica) e deri tek ata q mendojn se ky projekt mund ti zgjoj nga letargjia e gjat n t ciln kan rn sistemet e korruptuara dhe diktatoriale t qeverive arabe; ka dhe nj pjes tjetr, e cila nuk ka shprehur ende qart opinionet rreth ksaj shtjeje. Kjo u vrtetua m s miri edhe n samitin e fundit t nivelit m t lart t njzet e dy vendeve t Ligs Arabe, q u mbajt koh m par n Tunis. Aty, prijsit arab nuk arritn n nj prfundim t prbashkt lidhur me kt shtje tejet t rndsishme. Meqense ky projekt sht i nj rndsie t veant pr ShBA-n, u vu n krye t axhends t samitit t tet vendeve m t industrializuara t bots, q u mbajt m 8 qershor n shtetin e Xhorxhis t Ameriks. N t njjtn koh ky projekt do t jet n krye t axhends t samitit t vendeve antare t NATO-s, i cili po mbahet kto dit n Stamboll. Qllimi i Ameriks sht q ky projekt t prkrahet edhe nga aleatt evropian, nj gj q ka koh q propagandohet. Ndrsa aktet e shumta t dhuns q po ndodhin koht e fundit n Arabin Saudite, q mund t shkaktojn destabilizimin e vendit, e arsyetojn kt.
  Rritja enorme e mimit t nafts koht e fundit (mimi i nafts n tregun botror arriti n 42 dollar pr nj barel), mu pr shkak t gjendjes s nder n Irak, pr se Uashingtoni i fajson vendet prodhuese t OPEK-ut. Uashingtoni vazhdimisht po bn prpjekje pr t br trysni mbi OPEK-un q t mos ket monopol n caktimin e mimit t derivateve t nafts. Ndrkoh q Arabia Saudite, si prodhuesi m i madh i nafts n bot, pr t penguar rritjen e mimit t nafts, shtoi prodhimin e saj pr m shum se nj milion barela n dit. Projekti amerikan pr Lindjen e Mesme t Madhe si dhe invazioni amerikan n Irak, si faz e par e ktij projekti, n thelb ka pr qllim t siguroj monopolin e saj mbi burimet natyrore t ktyre vendeve, pr t siguruar vazhdimin e aktivitetit t industris dhe t faktorit njerzor n Amerik.
  Mosmarrveshjet midis Evrops dhe Ameriks mund t jen pr shkak t interesave t ndryshm q kan t dyja palt n kt pjes t bots, dhe kjo u vrejt me rastin e intervenimit amerikan n Irak. Bashkimin Evropian, e shohim pr dit e m shum t jet involvuar edhe n konfliktin palestinezo-izraelit. I drguari komesarit t Bashkimit Evropian, Martinos, sht vazhdimisht i pranishm n Lindjen e Mesme. Bile Bashkimi Evropian ka nj politik m t drejt dhe m parimore ndaj shtjes palestineze se pala amerikane. Mirpo, ktu sht m rndsi edhe aspekti fetar, pikrisht fakti se cili do t jet qndrimi i Bashkimit Evropian rreth Islamit. A do t ndryshoj qndrimi armiqsor i nj numri t konservativistve t rinj evropian ndaj Islamit dhe pasuesve t tij, si dhe cilsimi i tyre si terrorist dhe cilsimi i fes s tyre si fe e jotolerancs. Prandaj, n shum debate publike n Botn Arabe shtrohet pyetja: A jemi ne para nj aleance t re t krishter, e cila ka pr qllim t fundit q Perndimi t mbizotroj dhe nj her n Lindjen e Mesme?" N veanti kur dihet se presidenti Bush n deklaratn e tij t par menjher pas ngjarjeve tragjike t 11 shtatorit 2001 kishte folur pr nj luft kryqzatash. N ann tjetr, n shum pikpamje t tij, si piknisje ai ka aspektin fetar, gj q shkakton polemika t shumta n Amerik pr shkak t futjes s fes n politik n nj shoqri ku feja sht e ndar nga shteti me norma kushtetutare.
  Presidenti Bush vetm pak dit para se t mbahej samiti i tet shteteve m t industrializuara t bots, kishte shpeshtuar deklarata e tij rreth nisms amerikane t projektit pr Lindjen e Mesme t Madhe. Kshtu n nj rast ai kishte deklaruar se sht e domosdoshme q popujve arab tua msojm shkrim-leximin dhe jo urrejtjen! Po ashtu kishte deklaruar se Amerika do ti nxit qeverit e vendeve arabe q ato t fillojn me reformat demokratike. Ndrsa n shenj t prkrahjes dhe solidaritetit t Evrops me projektin e tij, ai kishte deklaruar se n konfliktet e shekullit t kaluar vendet e qytetruara kishin luftuar krah pr krahu me njri-tjetrin! Ai kishte deklaruar se Lindja e Mesme sht qendr e konflikteve t lufts kundr terrorizmit! Projekti i siprprmendur prmban reforma t gjera, si ato politike dhe ekonomike, ashtu edhe shoqrore, kulturore dhe arsimore, gj q ka ngjallur frikn tek nj numr i konsiderueshm i njerzve. Ndrsa vendet q duhet t'i prfshij projekti i prmendur, shtrihen q prej Afganistanit dhe Pakistanit n lindje, deri n Marok dhe Mauritani n perndim. Kjo do t thot se projekti do t'i prfshij shumicn e vendeve arabe dhe islame.
  Reformat n planprogramet e arsimimit fetar kan ngjallur reagimet m t shumta tek intelektualt, sepse feja gjat historis sht treguar si mbrojtsja m e mir e identitetit tek muslimant edhe n periudhat m t vshtira t historis.
  Sipas projektit t ri, jan parapar ndryshime rrnjsore n arsimimin fetar duke filluar prej fazave t arsimit fillor deri tek ai m i larti. Kto transformime, sipas prononcimeve t para t prgjegjsve t arsimit fetar, n Botn Arabe nuk mund t imponohen nga jasht dhe, si t tilla, ato jan t papranueshme. Kt mendim e kan shprehur disa her prgjegjsit m t lart t Egjiptit q prej Dr. Muhamed Zakzukit, ministr i shtjeve fetare i Egjiptit, pastaj shejh Tantavi, rektor i Universitetit t el-Az-harit, e deri tek shum personalitete t tjera. N realitet, Egjipti sht n krye t shteteve arabe q i kundrvihen ktij projekti amerikan. Presidenti amerikan Bush, pr ta bindur kryetarin e Egjiptit q t pranonte projektin n fjal, e kishte ftuar pr nj vizit disaditshe n ShBA. Koncepti egjiptian lidhur me reformat sht m se i qart. Bota Arabe ka nevoj pr transformime demokratike, por me kusht q ato t mos imponohen nga jasht; ato duhet t jen autentike e t mbshtetura n dshirn dhe vullnetin e popujve dhe vendeve arabe. Realizimi i tyre mund t bhet me ndihmn e vendeve t zhvilluara dhe n bashkrendim t veprimeve me vendet e rajonit.
  Nse dshirohet q reformat t jen t suksesshme, ato vende krkojn stabilitet dhe siguri t plot, gj q nuk sht siguruar kur sht fjala pr Lindjen e Mesme. Konflikti arabo-izraelit pr do dit po merr prmasa m t mdha, pr se ShBA mban nj prgjegjgjsi t madhe pr shkak t prkrahjes pa rezerv, si n aspektin moral, ashtu edhe material, t Izraelit qysh nga themelimi i tij si shtet n at pjes t bots. Prandaj, nuk mund t ket nj transformim t mirfillt demokratik n Lindjen e Mesme pa zgjidhjen e drejt t konfliktit arabo-izraelit si dhe t shtjes palestineze, e cila prbn thelbsoren n problemin pr m shum se pes decenie. Kjo prkrahje e vazhdueshme e ShBA-s ndaj Izraelit, n Botn Arabe ka krijuar nj urrejtje antiamerikane t papar deri m tash edhe n ato vende ku Amerika kishte aleatt e saj tradicional, si jan Arabaia Saudite, Emiratet e Bashkuara e Jordania, por edhe Egjipti deri diku pr shkak t ndihms financiare
  prej m shum se 2,5 miliardsh dollar n vit, q Amerika i jep atij n baz t marrveshjes s Kemp-Dejvidit midis Egjiptit dhe Izraelit m 1979.
  Invazioni amerikan n Irak shtoi edhe m shum kt urrejtje n t gjitha vendet arabe. Sipas njrit nga strategt m t njohur amerikan dhe ish-kshiltar pr siguri kombtare - Zbignjev Bzhezhinski, Amerika asnjher nuk ka qen m e urrejtur n bot sesa sht tash. Por, po sipas tij, kjo urrejtje ka t bj drejtprdrejt me personalitetin e presidentit aktual - Xhorxh Bush, i cili gjat qeverisjes s tij prej m pak se katr vjetsh bri gabime t shumta, duke u shpallur luft atyre q ai i quajti aleanca e s keqes, ku nuk kishte futur vetm Irakun n kohn e Sadam Husejnit, Iranin dhe Koren Veriore, ashtu si dshironte tua paraqiste t tjerve, po pothuajse tr botn, me prjashtim t atyre q ishin n ann e tij.
  Ky sht problemi me t cilin do t ballafaqohet Amerika pas prfundimit t qeverisjes s Bushit Si ta kthej besimin e bots? Si ti largoj t gjith ata armiq, nga dosja e s keqes , t cilt i krijoi Bushi i Riu?
  Transformimi i imponuar nga kushdo qoft, nuk mund t jet i suksesshm. Politika amerikane aktuale sht e papranueshme n Botn Arabe deri n at shkall, saq do iniciativ e tashme e tij mund t konsiderohet si armiqsore dhe mjafton t cilsohet si plan amerikan pr shkatrrimin e Islamit.
  Ndrsa reformatort vends, nuk kan mundsi t japin kontributin e vet, sepse ata nuk dshirojn t marrin atributin e propaganduesve t reformave t prodhimit amerikan. Pr kt arsye, m s miri sht q transformimi i Lindjes s Mesme t mbetet obligim i adminsitrats, e cila do ta vij pas prfudnimit t mandatit t administarts s presidentit aktual Xhorxh Bush.

  www.dritaislame.net

  Administrata e Bushit u ka dhn shoqatave fetare krishtere m shum se nj miliard dollar pr nj vit

  Gazeta "Chikago Tribun" n numrin e t hns ka treguar se administrata amerikane u ka dhn shoqatave fetare krishtere amerikane m shum se nj miliard dollar vetm pr vitin 2003.

  Kjo gazet mes tjerash thot:

  "Qeveria ua ka dhn kto para shoqatave q si baz t tyren e kan besimin dhe ofrojn shrbime fetare, si sht "lutja" dhe "shrimet shpirtrore".

  Jan befasuar disa shoqata q e konsiderojn vetn shekullare kur e kan par veten n listn e shoqatave fetare, t ciln e boton Shtpia e Bardh.

  Shoqatat q i pranojn kto donacione nuk i fshehin aktivitetet e tyre krishtere, madje njra shoqat thot: "Qllimi yn sht prhapja e besimit n krishterizm, sepse kjo i bn njerzit m t mir".

  Kjo gazet thot: "Administrata e Bushit u ka dhn shoqatave krishtere 1.17 milijard dollar pr vitin 2003, kurse npunsit n Shtpin e bardh parashikojn se kto dhurata do t shtohen n vitet e ardhshme.

  Prej premtimeve parazgjedhore n garat e para pr kryetar t Ameriks Xhorxh Bushi ka premtuar se do t finanson shoqatat krishtere q jan aktive n Amerik, nse fiton postin e kryetarit t Ameriks. Pa dyshim se kjo i shton friksimet pr dobsimin e shekullarizmit amerikane, ku sht e shnuar n mnyre decide se shteti sht i ndar nga kisha.


  Marr nga: Islammemo.cc

  Prktheu: Bekir Halimi www.albislam.com

 2. #2
  Perjashtuar Maska e ORIONI
  Antarsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Prej Bagdadit n Guantanamo-

  Poezia dhe diplomacia

  (Poezia e ambasadorit saudit n Londr, n t ciln ai lavdron martiren palestineze Ajat el-Ahras, shkaktoi shqetsime n Ministrin e Punve t Jashtme t Britanis s Madhe)

  Mr. Qemajl Morina


  Aksionet e fidanijve palestinez i shkaktuan probleme javn e kaluar mendimtarit musliman dr. Jusuf Kardavi, gjat nj vizite t tij n Londr. Mediet e ndryshme britaneze krkuan nga qeveria q atij ti ndalohej hyrja n Britanin e Madhe pr shkak t qndrimit t tij ndaj aksioneve t fedainjve palestinez. N t vrtet dr. Jusuf Kardavi, njri ndr mendimtart m t moderuar musliman me origjin nga Egjipti, por q nj koh t gjat jeton dhe vepron n Katar, qe objekt sulmi nga disa medie britaneze pr shkak t fetvas s tij me t ciln i lejon aksionet e fedainjve palestinez. N t vrtet dr. Jusuf Kardavi, njri ndr mendimtart m t moderuar musliman me origjin nga Egjipti, por q nj koh t gjat jeton dhe vepron n Katar, qe objekt sulmi nga disa medie britaneze pr shkak t fetvas s tij me t ciln i lejon aksionet e fedainjve palestinez, t cilat ai i quan si arm e t dobtve, sepse atyre nuk u ka mbetur mundsi tjetr q ti bjn rezistenc okupimit izraelit prve aksioneve vetvrasse.
  Megjithat, dr. Kardavi e prfundoi me sukses vizitn e tij n Londr, ku themeloi Unioni i Dijetarv Musliman pr Evrop, n t cilin marrin pjes 200 dijetar nga tr Bota Islame. Ky union n t ardhmen do t jet prgjegjs pr organizimin e jets fetare t muslimanve q jetojn n kontinentin e vjetr. Ndrkoh gjat qndrimit t tij n kryeqendrn e Britanis s Madhe, ai pati shum takime si me mediet po ashtu edhe me komunitetet e shumta fetare q jetojn dhe veprojn n Londr, prfshir ktu edhe Komunitetin Hebre, q qen m t zshmit kundr vizits s tij.
  Ktu vlen t prmendim se pak koh m pare, po n kryeqendrn britanike, kishte ndodhur nj skandal diplomatik pr shkak t nj poezie t botuar n faqen e par t gazets el-Hajat t Bejrutit, e cila n t njjtn koh botohet edhe n Londr. Autori poezis n fjal ishte ambasadori i Arabis Saudite n Londr - Gazi el-Kusejb, ndrsa poezia mbante titullin Dshmort. Poezia i kushtohej vajzs tetmbdhjetvjeare palestineze Ajat el-Ahras nga kampi Dehesha i refugjatve palestinez afr qytetit Bejtu Lahm, e cila kishte kryer nj aksion vetvrass n tregun e Jerusalemit Perndimor. Gjat ktij aksioni ishin vrar dy izraelit dhe ishin plagosur shum t tjer. Aksionin n fjal e kishin marr prsipr Brigadat e dshmorve El-Akasa.
  Zdhnsi i Ministris s Punve t Jashtme t Britanis kishte deklaruar: ne jemi t mendimit se aksionet vetvrasse paraqesin nj lloj terrorizmi, dhe shpresojm se mendimin ton do tia shprehim ambasadorit saudit. Nuk sht fjala pr ta ftuar at, por n nj mnyr t prshtatshme do tia paraqesim mendimin ton lidhur me kt shtje.
  Ndrkoh Organizata e Deputetve t ifutve Britanez, e cila sht nj nga organizatat m t fuqishme ifute n Britanin e Madhe, ka paralajmruar se ambasadorit saudit do ti drgoj nj letr, ku do t shprehin indinjatn e saj t thell.
  Poezia e ambasadorit el-Kusejbi sht plot emocione. Po citojm disa vargje t saj:

  Thuaj Ajetve, o nusja e lartsive
  Tr bukurin tnde e peshon fedaizmi
  Kur t pakt jan trimat nga t zgjedhurit e popullit tim
  Kriminelit po i kundrvihet nj bukuroshe
  Vdekjen e prqafon duke qeshur dhe e gzuar
  N kohn kur prej vdekjes ikin prijetart...
  Ndrkaq, n strofn tjetr poeti u drejtohet dijetarve me kto fjal:
  Thuaju atyre q po japin fetva: ngadal!
  Nga shum fetva shqetsohet edhe qielli
  Kur thrret xhihadi, hesht edhe ngjyra,
  librat si dhe fukahenjt
  Kur thrret xhihadi, nuk ka m fetva
  Ditn e xhihadit, fetva e vetme sht gjaku.


  A do ta jap provimin drejtsia amerikane?


  Kto dit n Amerik filloi seanca e par kundr shtat ushtarakve amerikan pr keqtrajtimet n burgun irakian Abu Graib. Shum oficer kan dshmuar dhe kan akuzuar pjestart e zbulimit ushtarak se jan implikuar n keqtrajtimet me t burgosurit irakian. Njri prej tyre, kapiteni Brent Fi, ka thn se ka par nj fotografi n t ciln shiheshin tre pjestar t zbulimit ushtarak (MI) duke keqtrajtuar nj t burgosur. Kto fakte mbshtetin mbrojtjen e Lindi Inglndit, e cila thot se ajo vetm ka zbatuar urdhrat e eprorve t saj m t lart.
  Hetimet e deritashme kan zbuluar edhe implikimin e Shrbimit Ushtarak Izraelit n keqtrajtimet e t burgosurve irakian n burgun Abu Graib. Kshtu nj antar i zbulimit ushtarak izraelit, Rivera, ka treguar se i kujtohet nj incident gjat t cilit ai ka par t burgosur t br grumbull, njri mbi tjetrin dhe t cilt ishin n pozicione t tilla sa t krijohej prshtypja se ishin duke br marrdhnie seksuale.
  Kapitenia Kerollin Vud, e ngarkuar pr mbikqyrjen e marrjes n pyetje t MI-s, ka pranuar gjithashtu se ka par fotografi n t cilat shihen antar t zbulimit ushtarak duke br keqtrajtime ndaj t burgosurve. Mundsia q pjestart e MI-s t jen implikuar drejtprdrejt n kto raste t abuzimeve, mund t jet vendimtare pr Inglndin, mbrojtja e s cils po prpiqet t dshmoj se ajo vetm i ka zbatuar urdhrat.
  Dhoma e akuzs, para s cils ajo sht paraqitur, sht ngarkuar pr t prcaktuar nse Inglndi duhet t gjykohet nga nj gjyq ushtarak pr abuzimet e kryera kundr t burgosurve.
  Dy dshmitar q kan dshmuar t enjten n mngjes para Gjykats ushtarake n Fort Brag (Karolina Veriore), kan konfirmuar at q tregonin fotografit e botuara n shtyp: Lindi Inglnd n mnyr aktive ka marr pjes n skenat e poshtrimit t t burgosurve.
  T pyetur gjat hetimit, t burgosurit e maltretuar kan prshkruar nj ushtar, prshkrimi i t cilit prputhej me pamjen e tij, ka deklaruar t enjten agjenti special Manora Iem. Keqtrajti-met e para, ka thn ai, kan koinciduar me fillimin e Ramazanit, n vjesht 2003, dhe jan kryer gjat nats , kur Carls Graner ngarkohej me njsin e mbikqyrjes s t burgosurve.
  Ushtaraku me mustaqe, i divorcuar, q ka dy fmij, sht akuzuar gjithashtu nga nj hetues tjetr, i cili sht thirrur t dshmonte t enjten, Tajler Pieron. Graner bn pjes n ndr shtat ushtarakt e akuzuar kuadr t ktij skandali, i cili ka shprthyer n pranver me publikimin e fotografive shum shokuese n shtyp si dhe n mjetet e tjera elektronike.
  Lindi Inglnd shihet n t duke mbajtur me litar t lidhur n qaf nj t burgosur irakian t zhveshur, i tkurrur n nj korridor t burgut, apo duke br me gisht n drejtim t organeve seksuale t t burgosurve t zhveshur.
  Gjyqi ushtarak q po zhvillohet n bazn ushtarake n Fort Brag (Karolina Veriore), do t jet nj provim i mir pr t qitur n shesh shum gjra se ka ndodhur n burgun Abu Graib me t burgosurit irakian. Nse ushtria amerikane kishte rn aty n provim, do t shohim se a sht e aft q s paku drejtsia amerikane ta jap provimin dhe keqbrsit t marrin dnimin e merituar.


  Letr nga burgu Ebu Graib
  (Nj e burgosur irakiane tregon pr tragjedin q kan
  prjetuar grat dhe vajzat
  e Irakut n ferrin e burgut)


  Autorja e letrs sht Ez-har el-Bedri, nj grua irakiane me profesion inxhiniere, q kishte kaluar n ferrin e burgut Ebu Graib katr muaj t plot. Gjat asaj kohe ajo kishte prjetuar torturat dhe vuajtjet q kishin prjetuar edhe shum gra e vajza irakiane. Disa prej tyre ajo i kishte regjistruar n nj letr, q e kishte shkruar m 28 prill 2004, t ciln ia kishte dorzuar Unionit t Sindikatave t Gazetarve t Egjiptit gjat vizits s saj n Kairo.
  Teksti i letrs:
  Nga t gjitha grat dhe vajzat e Irakut ... Drejtuar do burri arab, musliman dhe i krishter. Popullit t Egjiptit trim, q sht krenar pr kombin , fen dhe nderin e vet. Ia drejtojm kt letr nga nj burg i errt, me t cilin nuk ka t ngjashm askund n bot, as n t kaluarn, as tash e as n t ardhmen.
  Jemi ballafaquar me lloj-lloj torturash, persekutimesh dhe prmimesh n pranin e tradhtarve dhe veglave t Ameriks dhe Izraelit. Nga kto prjetime tona t rrqethet trupi dhe t shtanget gjuha. Disa nga ato tragjedi tona do tjua prshkruaj n kt letr:
  Rrfimi i par ka t bj me nj plak 68 vjee, e cila ishte arrestuar me dyshimin se i biri i saj ishte pjesmarrs n grupin e atyre q bnin rezistenc kundr invaduesve t huaj. Pas arrestimit, e morn, ia deshn rrobat dhe filluan ti hidhnin uj t ftoht n mes t dimrit, ndrsa ushtart amerikan, meshkuj e femra, t pir, qeshnin me t dhe nuk e liruan derisa nuk e dhunuan. Ku jeni, o ju arab?! Ku sht nderi, burrria dhe krenaria juaj?! A do t kishte pranuar dikush prej jush q t dhunohet, nna, tezja , gjyshja apo halla e tij?!
  Tregimi i dyt sht shum i dhembshm: Kishin arrestuar nj burr shum t ndershm me gjith t bijn. E torturuan baban para vajzs s tij. Pastaj e torturuan dhe e dhunuan t bijn para babait t saj. Me t vetmin qllim q ai t pranonte veprimet q nuk i kishte br. Ku jeni, o ju burra t ndershm?!
  Tregimi i tret: Torturuan dhe dhunuan vajza shum t vogla, nn moshn 18 vjee. Shumica e vajzave binin n depresion psiqik dhe bnin vetvrasje. Shum prej tyre mbetn shtatzna me ushtart amerikan. Ku je ti, o Omer bin Hattab?! Ku je ti, Salahud-din?! Ku jeni, o ju arab?!
  Tregimi i dhembshm i katrt: Dhunimi i njerzve t fes nga ana e ushtareve amerikane me qllim q ta njollosnin nderin e Islamit . Kshtu ushtarja amerikane S thot: Kur ne dhunonim dijetart e fes islame, na bhej sikur po e dhunonim vet Islamin. Me kt (veprim) sikur ne i shtynim ata n pabesim dhe n ateizm.
  Amerikant dhe ifutt jan pabesimtar. Ky sht nj sprovim, me an t t cilit Allahu po do ta sprovoj popullin e Irakut. Ne shpresojm se liria sht shum afr me ndihmn e vllzrve tan n Siri, Liban, Egjipt, Sudan, Jemen. Vdekja dhe turpi pr frikacakt dhe tradhtart e fes e t kombit, t cilt i shohin sulmet ndaj grave, vajzave, nnave t tyre, e ata heshtin.
  T gjith trimave arab, kudo q jan. T gjith trimave t kombit arab. Nipave t Salahud-din el-Ejubiut dhe t gjith trimave t popullit arab.
  Ju lutemi, o ju trima, ta shembni burgun kur t jemi brenda n t. Ky sht emanet, t cilin jua bjm pr obligim deri Ditn e Kiametit. Dshirojm vdekjen. Vdekjen... Vdekjen. Po, e urrejm jetn. T gjitha ne jemi t gatshme pr t vdekur. Vdekja pr hir t liris dhe nderit, sht m e mir sesa jeta pa nder dhe dinjitet.
  O ju arab dhe irakian t ndershm! Ngrihuni n mbrojtje t nderit dhe dinjitetit tuaj ! Dje n Palestin, sot n Irak e nesr agresioni do t shtrihet n t gjitha vendet arabe.
  Njeriu nuk mund t jetoj pa nder dhe dinjitet. Rroft rezistenca irakiane, Rroft populli irakian! Rroft populli palestinez, populli i shehidit Shejh Ahmet Jasin, Rrentisit dhe t gjith martirve.

  Qytetarja irakiane prapa grilave t burgut Ebu Graib, Fatime Immu Abdallah


  ǒthot imami i t burgosurve t El-Kaidas n Guantanamo?

  (Kapiteni amerikan Halid Shehbaz imam dhe vaiz i 680 t burgosurve t el-Kaidas dhe talibanve, t cilt mbahen t arrestuar m shum se dy vjet n kampin amerikan Delta n bazn amerikane Guantenamo n Kub, flet pr t prditshmen saudite asharkal al-Avsat, q botohet n Londr, pr kalimin e tij n Islam si dhe pr prvojn e tij me t burgosurit n Afganistan).
  Kapiteni Halid Shehbaz, i cili para kalimit n Islam quhej Majkel Bernz, thot se ka kaluar n Islam n vtin 1993 gjat studimeve t tij pasunivesitare n Fakultetin e Studimeve Islame dhe Shkencave Shoqrore n kuadr t ushtris amerikane. Ai thot se q nga ai moment do gj ka ndryshuar n jetn e tij. Por, meqense ai sht me origjin afrikano-amerikane, mendon se q nga lindja ai sht musliman, sepse Islami sht fe e natyrshmris.
  Ndrsa rreth pyetjes s kontakteve t tij me t burgosurit e el-Kaidas n bazn amerikane Guantenamo n Kub, ku ai n cilsin e imamit dhe vaizit, sht prgjegjs dhe kujdeset pr ta, thot: Un i vizitoj vazhdimisht t burgosurit n kampin Delta kurdo q ata kan nevoj pr mua. I furnizoj me gjrat e tyre t prditshme, me mus-hafa, literatur islame, sixhade pr tu falur, tesbihe, kapua si dhe thrras ezanin pes her n dit prmes mikrofonit. Po ashtu un u jap kshillime islame prgjegjsve t administrats s kampit, si t sillen me ta, si dhe u prgjigjem nevojave t t burgosurve.
  Kurse pyetjes s gazetarit Cilat jan kshillat e tua me an t t cilave u drejtohesh t burgosurve? - imami Halid Shehbaz i prgjigjet: Kurdo q m pyesin dika pr fatin dhe t ardhmen e tyre, ua lexoj ajetet e para t kaptins el-Ankebut (Merimanga), n t ciln, prve t tjerash, thuhet: A menduan njerzit t thon: Ne kemi besuar, e t mos vihen n sprov? Ne i sprovuam ata q ishin para tyre, ashtu q Allahu gjithqysh do ti dalloj ata q e than t vrtetn, do ti dalloj dhe gnjeshtart. Kuptimi i dy ajeteve t cituara m lart, do t thot se a mendon besimtari se ai sht besimtar i vrtet e t mos sprovohet n kt jet q t tregoj qartazi durimin dhe qndrueshmrin e tij . Npr faza e provime t ktilla kan kaluar edhe popujt e mhershm, sepse aty vrtetohet qndueshmria e besimit t tyre dhe sinqeriteti i besimit t tyre. Kto ajete jan shum t fuqishme dhe ato deprtojn drejt n zemrn dhe mendjen e njeriut . Ato jan shum t qarta, se besimtari mund t jet objekt i sprovave t ndryshme n kt jet. Prandaj, pr kt prej tij krkohet q t jet i durueshm dhe i qndueshm derisa Allahu ta drgoj ndihmn e Vet. Po ashtu nuk ka dyshim se ai pr kt do t shprblehet nga Allahu xh.sh.si n kt bot, ashtu edhe n botn tjetr.
  Ndrsa pyetjes s gazetarit: A mendoni q edhe juve do tju ndodh ajo q i kishte ndodhur paraardhsit tuaj, kapitenit imam Jusuf alias Xhems Ji? (Imam Jusufi ishte akuzuar nga ushtria amerikane se bashkpunonte me antart e el-Kaidas dhe pr kt kur kishte shkuar pr ta vizituar familjen e vet n Nju-Jork, ishte arrestuar nga shrbimi policor i ushtris amerikane), Imam Halidi i prgjigjet se nuk ka prse t friksohet nga askush sepse ai e kryen vetm detyrn e vet me t ciln sht ngarkuar.
  Kurse pyetjes se a ka ndodhur ndonj her q n cilsin e imamit ta ket falur ndonj koh t namazit s bashku me t burgosurit e el-Kaidas, i prgjigjet se nuk kishte ndodhur deri tash nj gj e till. Por, n t njejtn koh ai shpjegon se n mesin e tyre ka nj numr t konsiderueshm, q jan njohs shum m t mir se ai, t rregullave fetare, edhe pse ai sht imam i tyre dhe ata jan t lir n organizimin e jets s tyre fetare, e administrata e kampit nuk u przihet t burgosurve n kt shtje.

  www.dritaislame.net

 3. Anetart m posht kan falenderuar ORIONI pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e abnk
  Antarsuar
  27-07-2004
  Vendndodhja
  Vendi i fundit i lire n'bote, USA
  Postime
  242
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Thuaj Ajetve, o nusja e lartsive
  Tr bukurin tnde e peshon fedaizmi
  Kur t pakt jan trimat nga t zgjedhurit e popullit tim
  Kriminelit po i kundrvihet nj bukuroshe
  Vdekjen e prqafon duke qeshur dhe e gzuar
  N kohn kur prej vdekjes ikin prijetart...
  Ndrkaq, n strofn tjetr poeti u drejtohet dijetarve me kto fjal:
  Thuaju atyre q po japin fetva: ngadal!
  Nga shum fetva shqetsohet edhe qielli
  Kur thrret xhihadi, hesht edhe ngjyra,
  librat si dhe fukahenjt
  Kur thrret xhihadi, nuk ka m fetva
  Ditn e xhihadit, fetva e vetme sht gjaku.
  Poezi si kjo do t'kene lexue krimimelat e 9/11.
  Defend the second amendment

 5. #4
  I shkreti Mahmut Jihadi Maska e LONDON-TIRONC
  Antarsuar
  08-12-2002
  Postime
  279
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Vertete e trishtueshme historia e kesaj vajze te re e te turpshme e cila nuk duhet te vdiste nga duart gjakatare te krimineleve qe sulmojne burgje e spitale,tregje e stacione policie me granata e mortaja. Ai shpirt i lire duhet te ndodhej ne ndonje biblioteke, ne mes te librave e pc-ve duke studiuar per nje te ardhme me te mire, ajo duhej te ndodhej ne ndonje laborator duke punuar per te luftuar kancerin e siden, ajo duhej te ndodhej ne ndonje klase duke dhene dije e njohuri mbi jeten e shkencen tek te miturit kaq te desheruar per to. Por ja qe jeta e saj e re u fik sepse nje grup kriminelesh nuk e duan dijen e njohurine,nuk respektojne jeten me shkelqimin e saj mahnites por adhurojne erresiren eterne,vdekjen.Keta pjella te satanit duan ta mbajne jo vetem Irakun nen erresiren e injorances , por te tere lindjen e mesme, sepse vetem keshtu ata do te gjejne terren per luften e tyre te lige ndaj civilizimit.

  Plani amerikan per ngritjen e nivelit intelektual te atij rajoni eshte nje goditje vendimtare ndaj terrorismit fondamentalist, eshte nje ''marrje e kalase nga brenda'' plot buonsens,per vete rajonin me prosper, per nje bote me te sigurte.

  Nuk besoj se Usa do te jete ne gjendje tja ''vjedhi'' naften tere asaj zone me lehtesisht duke u munduar ti beje banoret me inteligjente.

  Me sa duket nuk do te jete e larget dita kur kelyshet e fondamentalistave do ta kercejne Samba-n se bashku me kelyshet e Nazisteve neper rruget e Rio De Janerios gjate festivaleve te karnavaleve te Brazilit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga LONDON-TIRONC : 10-01-2005 m 17:44

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Ne kete nenforum problemet fetare nuk mund te komentohen.
  Tema eshte hapur Lindjen e Mesme dhe jo per propagande fetare e te drejta te burgosurish.
  Po te shikoni me vemendje ka shume tema te hapuara ne Problemet Nderkombetare per problemet qe ju keni shtruar si psh. te burgosurit e Ebu Graib e Guantanamo.
  Po vazhduat keshtu tema do te spostohet ne nenforumet fetare.

  leci
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 7. #6
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Amerika do i mesoje shkrim e kendim Arabise
  Kur Arabet kishin universitet ne Evrope mbizoteronte nje injorance masive dhe nje periudhe gotike barbare qe nuk eshte pare ndonjehere ne njerezim. Ajo periudhe nuk eshte zhdukur, vecse eshte reformuar nga "rilindja" europiane.

  Nje fotografi te fundit qe pashe qe Princi Henry me swastiken naziste. Siduket po pergatiteshe per karnevalet para kohes !
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Antarsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Projektim Amerikan eshte i perpiluar nga Hebrenjet,ifutet.....
  Per krijimin e shtetit ifut qe perfshiin palestine ,nje pjes te Egjiptit,ky eshte shteti qe ekerkojne ifutet.
  ifutet jna populli me i ndytur ne bote....
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  nga martin auer

  M prpara mendoja q njher e nj koh njerzimi nuk e njihte luftn. Kur lexova raportin e Jane Goodall t nj lufte midis impazeve, e ndryshova mendimin. Edhe nj epokn e gjuetarve dhe mbledhsve, duhet t kt ngjar nj kope njerzish t lvizte pr n nj tok tjetr gjuetie, dhe t binte n konflikt me nj kope tjetr. Por pasi njra kope ishte zbuar, lufta mbaronte. Luftra kishte, por nuk ishin nje prbrs thelbsor i kulturs son. U desh ardhja e bujqsis, me kultivimin e bimsis e gjs s gjall, q njerzit t krijonin reserva pasurie e t kishtin koh pr fushat ushtarake. Sa pr t mundurit, reservat e tyre mund t vidheshin pa i shfarosur njerzit. Lufta u b nj institucion i prhershm sepse ishte nj mnyr pr t mbledhur tepricat e grupeve m t vogla njerzish dhe ti investonin n strategji q t ojn n rritje t rendimentit; dmth n prodhimin e tepricave m t mdhaja q prsri do t investoheshin n t njjtin mnyr. Dhe kjo ishte nj mnyr m e mir mbijetese sesa negociatat ose konfederat e lira. Motivimet e pushtetarve ose lufttarve ishin m pak t rndsishme.

  N natyr, veorit karakteristike si briri, pr shembull, krijohen sipas mutacioneve t rastsishme. Briri ngelet apo zhduket n varsi t prfitimit apo dmit q i japin mbartsit. Nj kryetar fisi mund t filloj nj luft pr shkak t urrejtjes pr fqinjin e tij, pr arsye prestigj, pr arsye fetare, pr shkak t arrogancs s pastr, pr shkak t rritjes s agresivitetit, pr arsye t mosprmbushjes seksuale etj. Po lufta vazhdon t jet nj institucion i prhershm pr disa arsye. S pari, bn t mundur grumbullimin e njerzve n perandori t mdhaja, e si rrjedhim edhe n krijimin e tepricave t mdhaja. S dyti, lufta merr teprica m t mdhaja nga nj grup i madh njerzish sesa do t donin pr t kontibuar n shtjet apo t ardhmen e prbashkt. S fundi, lufta vazhdon sepse nxit prparimin njerzor duke rritur rendimentin e puns. Nj prfitim pr shoqrin, ama, nuk do t thot q sht prfitim pr individin. Nj bashksi e 500 familjeve bujq t lir mund t ishte m e lumtur se nj ushtri e 100.000 familjeve bujkrobr nn sundimin e nj komandanti ushtarak. Por vetm perandoria e nj komandanti ushtarak mund t mbaj nj kryeqytet me tmpuj dhe shkolla pr priftrinj ku studiohen lvizjet e yjeve.

  Elementi agresiv te njeriu sht sigurisht nj kusht pr luftrat, por nuk sht shkaku kryesor. A ishin t rinj e Perandorise Austro-Hungareze m agresive n 1914 se, e zm, n 1880? Apo, a u b Kaiseri gjerman m agresiv n vitet e fundit t sundimit? Shpesh duhet t nxitet te njerzit agresiviteti dhe urrejtja pr fqinjin q t ven n luft apo t ojn fmijt e tyre n luft. Shpesh ama, agresiviteti i ushtarve duhet kufizuar. Ndrsa, nga nj an, disa ushtar bjn strvitje speciale, si pr shembull Beretat e Gjelbrta n Vietnam, nj ushtri moderne ka nevoj m s pari pr njerz t disiplinuar dhe t prgjegjshm; dmth njerz q t udhhiqen sa m pak nga ndjenjat. Aftsia e njeriut pr veprim gjakftoht e t paanshm sht ndoshta edhe m e rrezikshme se agresiviteti i tij. Sado t rndsishme t jen prpjekjet pedagogjike pr t ulur agresivitetitn, rritur njohjen e kulturave t huaja, msuar aftsin pr t zgjidhur konfliktet vetjake paqsisht; asnj nga keto masa nuk mund t eleminoj shkaqet e lufts. Ekonomia e tregut industriale q kontrollon sot strukturn shoqrore t planetit ton (si asnj tjetr struktur me par) ka interes q t rritet rendimenti, t prodhohet gjithmon e m tepr me sa m pak pun, dhe ti investoj tepricat menjher pr t rritur prodhimin dhe rendimentin. Nga ky arsyetim del se ne do ta arrijm shpejt kufijt ekologjik t planetit ton. Ktu gjendet gjithashtu dhe rrnja e luftrave t reja. Thuhet se luftrat e t ardhmes mund t luftohen mbi burime t zvoglueshme, si psh uji. Kjo ka gjasa t mdhaja. Por ka gjas ama edhe q luftrat e t ardhmes do t bhen midis konglomerateve gjigande shum-kombtare ekonomike pr t vendosur kush mund t shes far pr k.

  Pr t parandaluar luftrat e ardhshme, gjasht miliardshume shpejt do t jen shtat e tet miliardnjerz duhet t bien dakort pr struktura t reja ekonomike e shoqrore. Vetm ather kur njerzit t din dika pr njri tjetrin dhe t veprojn duke i marr parasysh t tjert, do ti ndalojn ata dmet n rritje pr t gjith kur ndiqet vetm interesi vetjak. Qllimi i zhvillimit nuk duhet t jet vetm rritja e rendimentitprodhimi i m shum mallrave me sa m pak pun; shkmbimi material nuk duhet t jet prmbajtja kryesore e marrdhnieve midis njerzve. Fakti q mund t prodhojm m shum gjra me sa m pak pun sduhet t oj n prodhim gjithnj e m t lart. N t kundrtn, duhet ti nxis njerzit t prdorin kohn e tyre t lir pr t shkmbyer shrbime shoqrore me njri-tjetrin: art, dfrim, kujdes, shrim, arsimim, krkime shkencore, sporte, filozofi

  Sepse nse do mjet do t prmbushte punn e tij, duke u bindur ose parandier vullnetin e t tjerve, si statujat e Dedalusit, apo tripodet e Hefestit, t cilt, thot poeti me plqimin e tyre hyn n kuvendin e Zotave; nse n t njjtn mnyr, makina do t endte vet e plektri do ta prekte lirn pa prdorur dorn njerzore, kryepuntort nuk do t donin shrbtor, as pronart skllevrit.

  Aristoteli

  A nuk mendoni q e kemi arritur kt pik?

 10. #9
  ssses Mdchen Maska e Pink^ Pearl
  Antarsuar
  01-11-2004
  Vendndodhja
  .
  Mosha
  36
  Postime
  240
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga arun


  Po lufta vazhdon t jet nj institucion i prhershm pr disa arsye. S pari, bn t mundur grumbullimin e njerzve n perandori t mdhaja, e si rrjedhim edhe n krijimin e tepricave t mdhaja. S dyti, lufta merr teprica m t mdhaja nga nj grup i madh njerzish sesa do t donin pr t kontibuar n shtjet apo t ardhmen e prbashkt. S fundi, lufta vazhdon sepse nxit prparimin njerzor duke rritur rendimentin e puns. Nj prfitim pr shoqrin, ama, nuk do t thot q sht prfitim pr individin. me tmpuj dhe shkolla pr priftrinj ku studiohen lvizjet e yjeve.
  Si lufta nxit perparimin njerezor do te thoja qe ben krejt te kunderten

  Citim Postuar m par nga arun


  Shpesh duhet t nxitet te njerzit agresiviteti dhe urrejtja pr fqinjin q t ven n luft apo t ojn fmijt e tyre n luft. Shpesh ama, agresiviteti i ushtarve duhet kufizuar
  . Aftsia e njeriut pr veprim gjakftoht e t paanshm sht ndoshta edhe m e rrezikshme se agresiviteti i tij. Sado t rndsishme t jen prpjekjet pedagogjike pr t ulur agresivitetitn, rritur njohjen e kulturave t huaja, msuar aftsin pr t zgjidhur konfliktet vetjake paqsisht; asnj nga keto masa nuk mund t eleminoj shkaqet e lufts.
  Perse nuk mund te eliminohet lufta ? Perderisa mund te eliminohet paqja duhet te ekzistoje dhe e kunderta ..

  Citim Postuar m par nga arun


  Ekonomia e tregut industriale q kontrollon sot strukturn shoqrore t planetit ton ka interes q t rritet rendimenti, t prodhohet gjithmon e m tepr me sa m pak pun, dhe ti investoj tepricat menjher pr t rritur prodhimin dhe rendimentin. Nga ky arsyetim del se ne do ta arrijm shpejt kufijt ekologjik t planetit ton. Ktu gjendet gjithashtu dhe rrnja e luftrave t reja. Thuhet se luftrat e t ardhmes mund t luftohen mbi burime t zvoglueshme, si psh uji. Kjo ka gjasa t mdhaja. Por ka gjas ama edhe q luftrat e t ardhmes do t bhen midis konglomerateve gjigande shum-kombtare ekonomike pr t vendosur kush mund t shes far pr k.
  Uji qenka burim i zvogelueshem ? ja e zeme se eshte ashtu luftrat do ndodhkan per burimet natyrore , sma merr mendja per aq kohe sa nje shtet do te jet ei zoti te shfrytezoje dhe te ruaje natyren e etij gjera te tilla nuk kane per te ndodhur ..

  Citim Postuar m par nga arun

  Qllimi i zhvillimit nuk duhet t jet vetm rritja e rendimentitprodhimi i m shum mallrave me sa m pak pun; shkmbimi material nuk duhet t jet prmbajtja kryesore e marrdhnieve midis njerzve. Fakti q mund t prodhojm m shum gjra me sa m pak pun sduhet t oj n prodhim gjithnj e m t lart. N t kundrtn, duhet ti nxis njerzit t prdorin kohn e tyre t lir pr t shkmbyer shrbime shoqrore me njri-tjetrin: art, dfrim, kujdes, shrim, arsimim, krkime shkencore, sporte, filozofi
  Ketu jam dakort , megjithate ulja e prodhimit nuk e justifikon kete ide , sot teknologjia ka arritur ne nje pike kur cdo ushqim mund te rritet ne menyre organike keshtu qe prodhimi do ekzistoje , por mbase jo sic ka qene me pare ..

  Citim Postuar m par nga arun

  Sepse nse do mjet do t prmbushte punn e tij, duke u bindur ose parandier vullnetin e t tjerve, si statujat e Dedalusit, apo tripodet e Hefestit, t cilt, thot poeti me plqimin e tyre hyn n kuvendin e Zotave; nse n t njjtn mnyr, makina do t endte vet e plektri do ta prekte lirn pa prdorur dorn njerzore, kryepuntort nuk do t donin shrbtor, as pronart skllevrit.
  Kjo ishte vertete prekese, seriozisht lol

 11. #10
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Deep-Purple
  Amerika do i mesoje shkrim e kendim Arabise
  Kur Arabet kishin universitet ne Evrope mbizoteronte nje injorance masive dhe nje periudhe gotike barbare qe nuk eshte pare ndonjehere ne njerezim. Ajo periudhe nuk eshte zhdukur, vecse eshte reformuar nga "rilindja" europiane.

  Nje fotografi te fundit qe pashe qe Princi Henry me swastiken naziste. Siduket po pergatiteshe per karnevalet para kohes !
  Ku kane pas arabet unversitet mor aman? Ke quan univesitet ti? Shkollat fetare qe mesojne per Allahun e Saladinin i konsideron universitet? Dhe ato njohuri qe moren i moren nga greket e lashte e i perkthyen dhe i paraqiten si te tyret, e ti vjen e na flet per universitet.

  Evropa vertet ka pas nje te kaluar te erret ne Mesjete, por ka 200 vjet qe e ka lene pas ate. Arabet jane ata qe akoma jane ne Mesjete!

  Sa per periudhen "gotike" ( ne fakt ka qene periudha e inkuizicionit dhe e teokracise- gotet o injorant i Buharase ishin fise barbare qe luftonin romaket!)) -dhe kjo duhet tu behet mesim arabeve qe ne shekullin e 21-te , evropa dhe perendimi e kane lene pas, Arabia Saudite, Irani, Afganistani etj shtete arabe kerkojne qe ta perhapin ne tere boten!
  "Who is John Galt?"

 12. #11
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Edhe greket ashtu si arabet kujtojne shpesh zanafillen e hedhjes se kultures dhe qyteterimit dikur....................

  Sot fatkeqsisht kane ngelur aty,mijera vjet mbrapa,te c'qyteteruar,mesjetare,te prapambetur dhe e keqja eshte se jane perjetesuar aty mes mizerjes shekullore.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 13. #12
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Toro
  Ku kane pas arabet unversitet mor aman? Ke quan univesitet ti? Shkollat fetare qe mesojne per Allahun e Saladinin i konsideron universitet? Dhe ato njohuri qe moren i moren nga greket e lashte e i perkthyen dhe i paraqiten si te tyret, e ti vjen e na flet per universitet.

  Evropa vertet ka pas nje te kaluar te erret ne Mesjete, por ka 200 vjet qe e ka lene pas ate. Arabet jane ata qe akoma jane ne Mesjete!

  Sa per periudhen "gotike" ( ne fakt ka qene periudha e inkuizicionit dhe e teokracise- gotet o injorant i Buharase ishin fise barbare qe luftonin romaket!)) -dhe kjo duhet tu behet mesim arabeve qe ne shekullin e 21-te , evropa dhe perendimi e kane lene pas, Arabia Saudite, Irani, Afganistani etj shtete arabe kerkojne qe ta perhapin ne tere boten!
  E para punes mos ofendo se qysh ketu bie ere se car kulture qe ke ne koke.

  Nuk mund te vidhet nje qyteterim Grek dhe nga ana arkitektonike te jete krejt ndryshe. Qyteterimin Grek e vodhen Romaket e jo egjiptjanet. Egjiptjanet paten civilizimin e tyre, qe ja vodhi 1) Gjermani 2) Anglezi 3) Francezi 4) Rusi

  Shko ne muzeumet e londres te shohesh mijera vellime libra me lekure e sende nga piramidad qe kan mbetur si kafaz pellumbash. Periudha gotike, nuk do te thote thjeshte barbare, gotik ka shume kuptime, nga kuptimi artistik deri tek kuptimi i fiseve e deri tek interpretimi i periudhes se erret te mesjetes, por kur ke kapadajllek prej fshatari normalisht qe cdo gje tjeter te duket injorante.

  Si perfundim figurat me te medha te rilindjes shqiptare jane shkolluar ne egjipt, apo do mohosh origjinat tani ? Nese je Amerikan me fal, po dhe katunari surrat parure qe te shkoj ne Tirane i duhen disa gjenerata te behet qytetar.

  Nese te mungon aftesia per te debatuar ne menyre te kulturuar me dike tjeter ateher nuk i perket nje forumi ku sipas mendimit tim permban nje diversitet te madh fetar, dhe intelektual, tjeter gje kush e komandon.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Antarsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 18 postime
  Citim Postuar m par nga Deep-Purple
  Nuk mund te vidhet nje qyteterim Grek dhe nga ana arkitektonike te jete krejt ndryshe. Qyteterimin Grek e vodhen Romaket e jo egjiptjanet. Egjiptjanet paten civilizimin e tyre, qe ja vodhi 1) Gjermani 2) Anglezi 3) Francezi 4) Rusi
  D-P,

  Kur shkruan me nervozitet edhe gabon.

  Tashti romaket nuk vodhen qyteterimin grek ne kuptimin banal, por merita e tyre ishte se ndryshe nga barbaret e vjeter dhe te rinj, e ruajten dhe e absorbuan kulturen e lashte greke, tempujt greke e qytetet i ruajten dhe bile rindertuan.

  Romaket kishin sistemin e vet politik dhe juridik i ndryshem dhe shume me i avancuar se ai grek. E drejta romake ende sot eshte baza e jurisprudences perendimore.
  Perandoria romake ne kushte primitive nuk eshte asgje vecse nje Europe e Bashkuar ku ne ate kohe jetonte ne harmoni dhe liri te pakufizuar cdo lloj perendie e besimi.

  Nuk ekzistonte dallimi racor, etnik apo fetar vetem ati STATUS-or. Pra nese ishe qytetar romak apo libertin apo skllav. Mundej nje zezak, te ishte senator apo perandor romak, e te kishte mijera skleever te bardhe. Po ashtu etnia nuk kishte rendesi ne se ishe qytetar romak, i kishe te gjitha mundesite e karrieres mbi bazen e aftesive, keshtu shume ilire u bene perandore si Diokleciani, Kostandini i madh etj.

  Po ashtu kishe mundesi te adhuroje cdo lloj perendie apo besimi. Vetem kur lindi krishterimi i cili perjashtonte politeizmin, u perndjek dhe persekutua per 3 shekuj rresht.

  Ne perandorine romake, herojte e letersia greke mesoheshin me emrat e autoreve origjinale, ku eshte vjedhja ketu pervecse fati i madh qe ne saje te kesaj politike ne i gezojme sot dhjetra kopje e riprodhime.

  Romaket ne kushte primitive krijuan nje qyteterim te madh nga Anglia deri ne kufijte e persise, dhe sherbimi postar nga Anglia ne france apo Itali ishte me i shpejte se ai europian deri ne shek e 18.

  Nuk ka kohe ketu e vend te flitet per trashigimine e madhe romake, politike, ekonomike e sociale.

  Ndersa barbaret ishin tjeter gje, ata pushtonin e rrenonin dhe nuk kishin idene e sistemit politik, ishte krishterimi qe i civilizoi.

  Ndersa arabet, qe kur u bashkuan e dolen si fuqi e re, kane vjedhur sa kane mundur nga hebrejte dhe greko-romaket, duke filluar nga libri i shejte qe nuk eshte vecse histori biblike te interpretuara shpesh simbas qejfit apo interesit, e duke vazhduar me zbulimet matematikore egjyptase, pitagoriane, aristoteliane etj.

  Egjyptasit gjithashtu kishin zhvillim te larte por ajo popullsi ishte krejt e ndryshme nga arabet, ishin arabet qe moren e pervetsuan arritjet etyre,

  Ndryshe si shpjegohet qe mbas pushtimit arab kurre arabet nuk munden ti perterinin deltat e Nilit apo kanalizimet e Mesopotamise, bile as ti mirembanin po u kthyen ne mocale shkretetira?

  Europianet nuk kane vjedhur qyteterimin egjyptian por e kane ZBULUAR, RILINDUR, dhe POPULLARIZUAR. Ata nuk thone, kjo mumja ketu eshte nje anglez 5000 vjecar, por egjiptian, ndersa arabet i marrin guret tempujve per te bere kasolle.
  Po keshtu civilizimi europian zbuloi Trojen, lashtesine etj, se nga universitetet arabe nuk pame gje ndonese flinin e dhisnin (e vidhnin) mbi keto thesare prej mijra vjetesh.

  Nuk mund te krahasohen perkthimet arabe nga bibliotekat e Aleksandrise, me shpikjet europiane te pavaruara te Kopernikut, Njutonit, Gausit, Paskalit etj etj me aritmetiken ne forme vjershe te arabeve, veprat artistike te Dantes, Virgjilit, me bejtet e Omar Khajamit (edhe ai gjysem ilegal), filizofia e Hegelit, Kantit, me .... nuk di ndonje filozof arab jo-teolog, teknologjia e makinave, etj me karvanin e devese 1500 vjet.

  Pra pa pasione, se jane dy bote e kultura shume larg njera tjetres aq sa eshte gamilja nga ferrari apo Boeing-u.

 15. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime n 23 postime
  Citim Postuar m par nga Labeati


  Ndersa arabet, qe kur u bashkuan e dolen si fuqi e re, kane vjedhur sa kane mundur nga hebrejte dhe greko-romaket,
  Labet historjani Kur europa ishte ne eresire duke menduar se toka ishte e pjeret per emitimin e saj perdorte tepsi ndersa studentet musliman per te studjuar token perdornin globin kete ide e kishin nga Kur'ani ku toka pershkruhet ne nje forem sfere

  Citim Postuar m par nga Labeti
  duke filluar nga libri i shejte qe nuk eshte vecse histori biblike te interpretuara shpesh simbas qejfit apo interesit, e duke vazhduar me zbulimet matematikore egjyptase, pitagoriane, aristoteliane etj.
  Si kufar qe je do te hedhesh nje kunje kunder Kur'anit famelart

  Kush eshte liber i vjedhur o mjeran i gjore ne Kur'an pershkruhet ne menyre precize sa perqind e tokes eshte me uje dhe sa toke

  Degjo se sja vleka te meresh me klamaq te kalibrit tend qe grin sallat pa kuptim
  Po te mare nje rast konkret nga Kuani qe mos te na lodhni me vesht me ata aristidhat me shoke

  Po te sjell nje ajet nga Kurani Fisnik qe bene fjal per diten kur do te ringjallen njerezit prej varrezave para pergjegjsis

  Betohem ne dite e kjametit
  betohem ne shpirtin qe eshte shume qoretues a mendon njeriu se nuk do tja tubojme eshtrat e tij
  Po do tja tubojme duke qene se ne jemi te zotet tja krijojme dhe si kane qene majat e gishtrinjve te tij
  {Kur'an Sure El Kijame 1-4}

  Keto ajete flasin per ringjaljen Allahu i Lartemaruar e pershkruan aftesit e pakufizueshme te Tij per ringjaljen po jo vetem kjo po madje ka fuqi ti krijoj shenjat e gishtave sic kane qene me para

  Mos te zgjatem shume se tema mere forma te tjera
  Domethenja e vecante ka theksimi i majave te gishtave dihet qe cdo njeri madje dhe binjaket i kane te dryshme
  Ta solla kete fakt sepse kjo eshte e dhene per majat e gjishtave ne Kuran eshte zbuluar nga shkenca ne shekullin XIX
  Kurse aristotelat e tu as ja kane pasur haberin ketu gjerave

  oK Labeto hajt tung
  Ndryshuar pr her t fundit nga altin55 : 13-01-2005 m 23:55

 16. #15
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Labeat nese un flas me nerva, ti flet me pasione dhe me lente katolicizmi, ashtu sic flasin te tjere ketu nen lente orthodhoksie ashtu sic flet dhe altini ne lente muslimanizmi. Ndryshimi ketu eshte se ai i fundit rrespekton dy te paret, ndersa dy te paret flasin me percpmim per te fundit.

  Un mendoj se si Arabet e si hebrejte jane nje popull i vetem, ku hebrejte jane nje derivat i keq si te thuash i arabeve, pasi pervec ngaterresave qe kane bere ne histori bashke me kushurinje e tyre siriane, nuk kane arritur te bejne gje tjeter, perfshi ketu dhe qindra profet fallco qe kane dale andeja. Muslimanizmi nga ana tjeter po ta shohesh eshte shume here me e sakte si fe, derisa arriti te bej fetar njerezit me te pafe ne bote, Arabet qe kishin nja 300 e ca perendi ne mos gabohem. Eshte fe e nje llogjike te larte dhe hedh poshte shume gjera nga krishterimi, sidomos konceptin trini.

  Kur lindi trinia e shenjte ? Nga shkrimet e rishkruajtura jo-origjinale ? Shiko mire datat dhe do shohesh qe si koncept trinia e shenjte, baza e doktrines kristiane ku dhe diferencohet me muslimanizmin vjen shume vone. Per nga bukuria dhe fantazia e vlerat simbolike dhe impaktin qe pati nuk e mohon njeri kete simbol, por shenjterimi i tij nga njerezoret eshte dicka krejt ndryshe sikur vet Jezusi te kishte thene qe un jam bir i Zotit gje qe permendet vetem ne nje ungjill. Po si un si ti si altini te gjithe jemi bijte e Zotit. Jezusi thote rruga per tek ati eshte nepermjet meje, por kjo nuk do te thote se ai zevendesonte Atin, por se fjala e tij eshte ajo qe duhet te ndiqet. Ne kete aspekt muslimanizmi nuk mohon gje per Jezusin perkundrazi e quan nje nga profetet me te medhenj.

  Pa u zgjatur ne debate fetare, Dante ka huazuar shume nga perrallat arabe, civilizimi helen ka qene shume ne kontakt me ate egjiptjan, qe nuk mund te zhduken nga faqja e dheut sic i ben ti diferencimet, dhe sa per matematiken, numrat qe perdoren sot, dhe koncepti i zeros, meqe e permende dhe gausin, i atribuohet arabeve. Pa konceptin e zeros dhe infinitit nuk do kishte calculus, dhe nese nuk do kishte calculus nuk do kishte zhvillim teknologjik ne evrope.

  Dega tjeter kryesore e matematikes, statistika eshte zhvilluar ne japoni e ne kine shume me pare dhe se arabet, ndersa teoria e numurave, dega kryesore per kompjuterat u zhvillua ne indi.

  Ku i ke Europianet ? Nuk mohet arritjet e Gaussit, por nese Gaussi do ishte gjalle nuk besoj se do thoshte qe i kam arritur vet te gjitha, por do i jepte kreditin e duhur te gjitha paleve, gje qe sot ne bote nuk behet. Nga ky sistem Europiano-Perendimor pervetesues kulturor, vuajme dhe ne shqiptaret kulturen tone te lashte.

  Pak me gjakftohtesi ne debate !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 14-01-2005 m 00:23
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 17. #16
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Antarsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Deep-Purple
  Shko ne muzeumet e londres te shohesh mijera vellime libra me lekure e sende nga piramidad qe kan mbetur si kafaz pellumbash.
  Deep_Purple, muzeumet e Londres dhe shume muzeume ne pergjithesi sot, nuk mbajne asnje atifakt pa autorizimin e shtetit perkates. Shume artifakte qe shfaqet ne keto muzeume eshte ose dhurate e shtetit Egjptjan, ose e dhene hua, ose e mare me pelqimin e Egjiptit. Gjithashtu pas viteve 60 nje pjese e madhe eshte kthyer ne Egjipt me kerkesen e tyre. Ti nuk te pashe te flisje asnje fjale kunder atyre Egjiptjaneve qe vodhen varret e te pareve te tyre e shkateruan mijra e mijra artifakte, i shiten per 3 leke, duke shkateruar gjithe historine e tyre. E nderkohe po u kerkon llogari Anglezeve, qe me se qarti i kane mbajtur ne menyre shume here me te perkryer, i shfaqin qarte si Egjiptjane e jo angleze, i kane gjetur nga ekspedita Angleze me lejen e qeverise Egjiptjane dhe po mbahen me lejen e kesaj qeverie. Nderi eshte i dyfishte, sepse po keto sende qe shfaqen ne ate muze, nese do qendronin ne Egjipt nuk i dihet se cfare te ardhmeje do kishin.

  Per sa i perket temes:
  Lindja e Mesme me tr potencialin e saj t madh, si n aspektin strategjik, po ashtu edhe pr shkak t rezervave t mdha t burimeve t nafts, mbi 80% t rezervave botrore t nafts gjenden n at pjes t bots, prbn nj rajon shum strategjik.
  Po te besh llogarite do te shofesh se Lindja e Mesme prodhon 60% jo 80% te naftes se konsumuar.
  1. Saudi Arabia 8,680 thousand barrels / day
  2. United States 7,698 thousand barrels / day
  3. Russia 7,698 thousand barrels / day
  4. Mexico 3,585 thousand barrels / day
  5. China 3,387 thousand barrels / day
  6. Iran 3,366 thousand barrels / day
  7. Norway 3,330 thousand barrels / day
  8. Venezuela 2,942 thousand barrels / day
  9. Canada 2,880 thousand barrels / day
  10. United Kingdom 2,463 thousand barrels / day
  11. United Arab Emirates 2,270 thousand barrels / day
  12. Iraq 2030 thousand barrels / day
  13. Nigeria 2013 thousand barrels / day
  14. Kuwait 1871 thousand barrels / day
  15. Algeria 1659 thousand barrels / day
  16. Brazil 1500 thousand barrels / day
  17. Libya 1376 thousand barrels / day
  18. Indonesia 1278 thousand barrels / day
  19. Kazakhstan 989 thousand barrels / day
  20. Angola 905 thousand barrels / day
  21. Oman 902 thousand barrels / day
  22. Malaysia 833 thousand barrels / day
  23. Argentina 800 thousand barrels / day
  24. India 793 thousand barrels / day
  25. Qatar 755 thousand barrels / day


  Bota e civilizuar ben pa lindjen e Mesme. Lindja e mesme nuk ben dot pa civilizuar. Mund te genjesh veten me rendesine e naftes, por rikujto se lindja e mesme nuk eshte e vetmja qe prodhon nafte. Anasjelltas Lindja e Mesme nuk mbijeton dot pa shitur Nafte.
  Keshtu mos u lodh t'ja ledhesh kaq shpejt fajin Amerikes per cdo gje ne lindjen e mesme. Po mos u interesonte Amerika kaq shume vendeve te Lindjes, e dime te gjithe se cfare relatash do kishin sot. Armiku numer 1 i Lindjes se mesme, eshte njekohesisht jetedhenesi numer 1 i Lindjes se mesme.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Fusnota n fletoren e rnies  T ikim nga biseda rreth lufts dhe fatkeqsia e rnies q ti shnojm disa vrejtje t shpejta, rreth t cilave shum sht biseduar, jan shurdhuar vesht dhe jan verbruar syt prej tyre.

  1- Na doln disa epror t pensionuar, njerzit q m s shumti shiheshin ishin mu ata q mes tyre dhe aktivitetit ushtarak kishte nj distanc m e madhe se tridhjet vjet. Kishte kaluar nj koh e gjat, gjat s cils jan ndryshuar gjendjet, kan dalur gjenerata t reja, jan ndryshuar hartat e shteteve. Kta njerz doln n sken sikurse dshirojn t thon: Kush na zgjoi nga gjumi yn, q t sqarojn gabimet e planeve ushtarake, t cilat ishin shkak i rnies. Ktu medoemos duhet regjistruar faktin se fitoreja i fsheh gabimet e medhaja, kurse disfata i shpalos vetm gabimet e vogla.

  2- Pamjet emotive n kt luft jan t shumta, mirpo disa pamje kan domethnie t veanta. Ajo q m la mbresa m t mdha sht pamja e dr. Ibrahim Duriut, n intervist me te, i cili mbahej disi, mirpo filloi t qaj, duke folur rreth pamjeve t popullit irakian, t kaosit, vjedhjes dhe plakitjes. Qante duke folur, sikurse dshironte t thot: ky nuk sht populli irakian, krenar e fsinik. Nuk sht ky populli irakian, pjes e t cilit jam edhe un dhe me t cilin krenohem. far dmi i bn forcat e aleancs popullit Irakian kur u dhan mundsi mendjelehtve dhe t prishurve q t dalin nga vrimat e tyre pr ta prishur vendin e tyre n nj form t papar t vandalizmit, gjra t cilat nuk i prngjajn asgjje, prve asaj q kemi lexuar pr Timurlenkun, i cili kur hyri n kt vend u dha leje ushtarve t vet t vjedhin, t plakisin dhe t djegin. U hap Bagdadi, mirpo pr kriminelt dhe hajdutt.

  T gjith e din se ndalja e kriminelve nga ky hap nuk ka qen m i rnd pr forcat amerikane se sa lufta kundr ushtris irakiane, gards republikane dhe fidaive t Sadamit, mirpo ata i lan t veprojn kshtu me qllim.

  Prve paraqitjes s fotografis s keqe pr kt popull irakian musliman n skenn botrore, jep shenj s ky vend ka nevoj q t mbesin forcat amerikane koh m t gjat pr ta eliminuar kt kaos. Pra, duhet t mbeten kto forca derisa t kthehet jeta n normalen e saj. Nse dshiron thuaj derisa ti realizoj aspiratat e vrteta t ksaj lufte.

  3- Ra pushteti i Sadamit, dhe filluan shum kanale satelitore t tregojn krimet e ktij pushteti gjat viteve t tetdhjeta. Duke i par kto pamje, nuk e di, pr ka kto kanale dhe kto filma dokumentar nuk na tregojn se kto ndodhi kan ndodhur nn syrin dhe veshin amerikan. Pse ather nuk i qau ato kufoma dhe nuk i kundrshtoi kto ndodhi.

  Pse kto kanale satelitore nuk na tregojn se ndodhi t tilla kan ndodhur edhe n vende tjera dhe nga pushtete tjera, t cilat akoma jan t gjalla dhe sundojn. Kemi shtete q kan sulmuar qytetet e veta, q kan maltretuar popullin e vet duke organizuar grupe pr atentate, t cilt do t vrapojn pas t ashtuquajturve qen t humbur. Shum shtete ekzistuese kan historin e njejt, mirpo si duket mirsia amerikane po ndahet me kiste dhe sipas nevojs.

  4- Pamje e mrzitshme sht edhe prfundimi i gjendjes s muxhahidve n Irak; ata q ishin n Kurdistan, pa mbules dhe mbrojtje, e shkuan si kafshat e leht t raketimeve amerikane ose militarve kurd, ose ata q u shprndan n Bagdad, e u bn shnjestr e hidhrimit t bagdadasve, t cilt i shikojn sikurse t jen ushtri e pushtetit ose fidait e sadamit.

  sht katastroale q ti shohim me kt prfundim njerzit q kan qllime t pastra dhe q jan idealist t mdhenj, t cilt ishin t gatshm pr t flijuar gjakun e tyre. Ne shpresojm se All-llahu nuk do ti haroj, edhe nse i harojn njerzit, asgj nga xhihadi i tyre nuk humbet. Mirpo i pyesim ata q i nxitn q t shkojn atje, pse po heshtin e nuk flasin, ata q i nxitn t shkojn atje duke mos analizuar mir gjendjen dhe fundin e ksaj krize.

  5- Njerzit e moshuar n mesin tona kujtojn ngjajsimin e madh mes dshtimit t vitit 1967-t dhe rnies s viti 2003. Para vitit 1967 Naseri duke larguar mizn nga fytyra n nj konfernc pr mediat tha: Ata krkojn luft, mir se vijn. Ashtu si bnte edhe Sadami para lufts, duke thn n fjalimet e tija se tatart do t vriten n muret e Bagdadit.

  Gazetari Ahmed Seid n vitin 1967 u tregonte arabve pr numrin e aeroplanve izraelit t rzuar dhe mijrat e ushtarve t tyre t vrar, kurse kufomat e ushtarve egjyptian ishin t shprndar n rrn e Sinas.

  Ktu, Muhamed Seid Sihafi flitke pr mbylljen e ushtarve amerikan n tanket e tyre, se e kan t ndrprer kontaktin me prapavijn e tyre dhe se para tyre u ka mbetur vetm vdekja me djegie ose dorzimi, q pas ktyre deklaratave t demostrojn tankset amerikane n rrugt e Bagdatit sikurse t jen n marshim ushtarak n Vashington D.C.

  N 67- n, Naseri e hetoi humbjen dhe i thrriste fshatart: Luftoni me gur dhe llopata, kurse Sadami n fundin e lufts i thritke duke thn: Goditni dhe luftoni, flijofsha babain dhe nn pr ju.

  N 67- n, masa e gjr brohoritke deri n menduri: me shpirt dhe gjak t flijojm o Xhemal, e kjo brohritje nuk ndryshoi q nga ather, vetm emrat u ndryshuan.

  N 67- n prfundoi lufta me nj kriz q shkaktoi mdyshje, kurse sot kriza, habia dhe pikpyetset qndrojn para mendjes s njerzve dhe dalin nga syt e tyre.

  Vall, mos jemi n nj popull q nuk e kalisin luftrat.

  6- Kur prfundoi dshtimi i viti 1967, njerzit nuk kishin dshir ta emrtonin disfat por e kosnideronin fitore sepse Izraeli nuk paska pasur mundsi ta eliminoj revolucionin, por ka fituar vetm rrn e shkrettris s Sinas.
  Dr. Abdul-Vehab Turejri

  Prshtati: Bekir Halimi
  Ndryshuar pr her t fundit nga arturo : 14-01-2005 m 11:20

 19. #18
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  R2T je gabim. Ato jane marre me pelqimin e ndokujt qe kishte qef ti shiste, sic eshte bere dhe ne shqiperi, por ato jane assete kombetare dhe jo assete angleze. Nese ti e shkaterron nje shtet, dhe pastaj njerezit ne varferi shesin pasurite e tyre, kjo nuk eshte "konsensus" eshte vjedhje.

  Anglia akoma nuk i jep Grekut statujat e Akropolit, dhe motivacioni eshte se "nuk je i afte t'i ruash" lere pastaj me egjiptin se sa eshte vjedhur nga fuqite. Te kishin mundesi edhe piramidad i kishin c'rrenjosur dhe i kishin sjelle ne londer.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 20. #19
  ssses Mdchen Maska e Pink^ Pearl
  Antarsuar
  01-11-2004
  Vendndodhja
  .
  Mosha
  36
  Postime
  240
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Po si ja paskan bere Greqise mo ..as ata nuk jane ne gjendje ti ruajne ato pasuri ..

 21. Anetart m posht kan falenderuar Pink^ Pearl pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Cyclotomic
  Amerika do i mesoje shkrim e kendim Arabise
  Kur Arabet kishin universitet ne Evrope mbizoteronte nje injorance masive dhe nje periudhe gotike barbare qe nuk eshte pare ndonjehere ne njerezim. Ajo periudhe nuk eshte zhdukur, vecse eshte reformuar nga "rilindja" europiane.

  Nje fotografi te fundit qe pashe qe Princi Henry me swastiken naziste. Siduket po pergatiteshe per karnevalet para kohes !
  Cyclo, je lart fare. Forumi ka nevoje per ty.


  +
  Luga e madhe ta shqyen gojen, thote populli yne. Populli yne legjendar megjithse shpesh ia ka fut kot, me duket se ka qellu ne shenje me kete. Them se historia shume shpejt do e tregoje kete.


  +
  Ata qe deri para ca ditesh mbronin "arsyet" qe legjitimonin pushtimin e Irakut tashme kane fillu te na hedhin valle te tjera.

  +
  Populli Amerikan eshte populli me frikacak ne bote, thosh Noam Chomsky. Nuk ka vend tjeter ne bote ku populli te trembet nga UFO-t. Por populli amerikan tashme eshte bere "trim" sepse e ka kuptuar me ne fund se UFO dhe WMD s'ka. S'e di se me fare do i trembe tashme BUSHI. Le te shohim. Me duket se tashme ka ndryshu taktike. Nuk do i trembe por do i pergezoje me pasuri... Lindja e Mesme, po te behet e madhe ashtu si do Bushi, do jete nje burim shume i mire per Ameriken.
  Ndryshuar pr her t fundit nga [xeni] : 15-01-2005 m 04:58

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A sht krcnim Amerika pr paqen botrore?
  Nga ORIONI n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 212
  Postimi i Fundit: 09-05-2011, 09:49
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. shtja ame
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 154
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 18:56
 4. Mbi politikn e jashtme t SH.B.A.-s
  Nga Eni n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 175
  Postimi i Fundit: 13-02-2004, 10:06
 5. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-02-2004, 23:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •