Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 38
 1. #1
  profesionisti Maska e I-amshuar
  Antarsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Femra shqiptare dhe roli i saj n shoqrin europiane

  MIR SE VINI N DEBAT

  `91-shi solli nj "er t re" pr Shqiprin.
  Ne u hapm me perndimin dhe u ndodhem shum keq dhe t pa prgatitur nga nj bot q na rrethonte me zhvillim 50vjecar prpara. Dhe gabuam si shum popuj t tjer. Brezat e rinj menduan se bota sht e jona. Po ashtu dhe klasat e ndryshme t popullsis u shdrruan n perndimor fallco. Kopjuam faqet m t errta t ditarit perndimor. Femra kjo krijes e brisht dhe aq shum e prdhosur nga disa rregulla osmandhinjsh t quajtur sot tradita shqiptare e shndrruan femrn heroike shqiptare n nj shrbetore kok ulur dhe t bindur t "sulltanit" burr prej shkujsh u gjend e pa mbrojtur. N mes dy botsh asaj emancipuars ku femra urdhrote dhe asaj t vjetrs ku femra urdhrohej.
  C`far roli po luan sot femra shqiptare dhe si gjndet ajo n kt ndryshim gjigant? Ju ftoj ta diskutojm miqsisht sepse jemi para nj roli shum t rndsishm pr shoqrin ton q t nesrmen do t ket pr edukatore, nn pr stafetn q do ta coj prpara kt Shqipri aq t plagosur.
  DASHURIA SHT MISTERI IMAGJINAR I SHPRESS Q BN T JETOJ SHPIRTI N PAQE DHE LIRI.
  THJESHTSIA DHE SINCERITETI JAN DHURATA Q ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR T REZISTOSH TI MBASH ATO SHT MREKULLI VUAJTSE Q T BN T JETOSH ME DINJITET(shkruar nga un)

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Eshte ende heret te flasim per nje rol dominant apo edhe edukativ te femres shqiptare ne boten e re europiane dhe sot pas kaq shume vitesh hapje me perendimin. Arsyet jane te shumta dhe ju keni dhene disa opsione te drejta. Ajo qe eshte kryesore mendoj se eshte hapesira e veprimit apo sic parapelqehet te thuhet PAVARESIA e saj. Edhe ato pak femra qe kane pavaresine e duhur ne kete aspekt e shfrytezojne mjaft keq kete pavaresi, duke perdorur ne menyre prepotente pavaresine e tyre.


  Dito.

 3. #3
  profesionisti Maska e I-amshuar
  Antarsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  S pari t falenderoj shum q m ndihmove pr transferimin e tems.

  Ke t drejt prsa i prket pavarsis q femra jon(shqiptare) po e keqprdoron n disa raste duke pretenduar vetm n fuqin e UNIT pa menduar se e vetme nuk mund tia dal mban n rolin e saj.
  DASHURIA SHT MISTERI IMAGJINAR I SHPRESS Q BN T JETOJ SHPIRTI N PAQE DHE LIRI.
  THJESHTSIA DHE SINCERITETI JAN DHURATA Q ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR T REZISTOSH TI MBASH ATO SHT MREKULLI VUAJTSE Q T BN T JETOSH ME DINJITET(shkruar nga un)

 4. #4
  profesionisti Maska e I-amshuar
  Antarsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  He pra femra jeni apo sjeni t integruara n shoqerin perndimore apo doni q t rrini n heshtje pasi nuk ju plqen ta diskutoni kt detaj.

  Doni apo sdoni t jeni t barabarta me mashkujt.
  DASHURIA SHT MISTERI IMAGJINAR I SHPRESS Q BN T JETOJ SHPIRTI N PAQE DHE LIRI.
  THJESHTSIA DHE SINCERITETI JAN DHURATA Q ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR T REZISTOSH TI MBASH ATO SHT MREKULLI VUAJTSE Q T BN T JETOSH ME DINJITET(shkruar nga un)

 5. #5
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime n 32 postime
  Citim Postuar m par nga I-amshuar
  He pra femra jeni apo sjeni t integruara n shoqerin perndimore apo doni q t rrini n heshtje pasi nuk ju plqen ta diskutoni kt detaj.

  Doni apo sdoni t jeni t barabarta me mashkujt.
  I-ameshuar,

  Se pari, "integrimi ne shoqerine perendimore" nuk eshte i barabarte me "pavaresine"....

  Se dyti, persa i perket pavaresise, as ne Amerike nuk eshte femra plotesisht e barabart me burrin...

  dhe

  Se treti, ne lidhje me pavaresine e femres Shqiptare ne pergjithesi, jam shume dakort me Odeon_relax kur thot:

  Edhe ato pak femra qe kane pavaresine e duhur ne kete aspekt e shfrytezojne mjaft keq kete pavaresi
  (ka shume per te diskutuar k'tu, por nuk kam kohe...)

  Sinqerisht,
  V.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Femrat jane te denuara per tu shfytezuar. Dikur ishin nen sundimin e burrit. Koheve te sotme (moderne) po i shpetojne burrit e po behen skllave te punes dhe te boss-it. Po ikin nga shiu ne bresher...S'po dine te shkretat ku te fusin koken... Epo akoma s'e kane kuptuar se ate vendin per te futur koken nuk e bejne dot vetem...Shtepite (si feminizmi) qe i kane ndertuar vete jane te brishta... Vetem me ndihmen e meshkujve mund te jene ne rregull femrat (dhe e ansjellta kuptohet)... po per fat te keq ne kohe moderne njerezit genjehen shume kollaj nga terminologjia e embel... "liri", "pavaresi financiare", "emancipim" etj. etj. pffffffffffff
  Dite te zeza i presin grate ne keto kohet moderne, per fat te keq. (Kuptohet jo te gjitha).

  Ne Shqiperi? Femra shqiptare me hapa gjigande po shkon drejt Evropes... Ja, po i heq nje e nga nje te gjitha gjerat e panevojshme qe ia prishin imazhin dhe qe e pengojne qe te arrije statusin e "larte" te gruas Evropiane... Ja edhe pak i ka mbetur...

  Mund te isha me optimist, po te isha me pak realist...

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Kur do t emancipohet mashkulli shqiptar?

  Shkruan: Iliriana SHABANI

  Femrat shqiptare, mbyllur mbrenda katr mureve, t dobta e t pa zhvilluara, jan shtypur e mbytur nga zgjedhja e rnd e nj edukate q skshillon e sporosit asgj tjetr vese ndalime: mos prek! mos dil! mos hy! mos fol! mos qesh! mos qaj! e plot mosa tjer t nj edukate, e cila mashkullin e ka norm, e femrn prjashtim, anomali, krcnim q duhet kontrolluar.

  Femra te ne sht nj qenje e shtypur nga mashkulli e cila, n nj akt final t poshtrimit t saj, shahet, prqeshet e fyhet pse sht e shtypur! Ajo ta djeg zemrn pr pa drejtsit q i bhen. Kjo femr e gjor, e pashkolluar dhe e robruar pr jet, si mund t bhet nan e mir, edukatore e denj!?

  far aftsish mund t ket nj skllave e till pr t rritur fmij, ata fmij q do t jen shpresa e nesrme e vendit ton, mburoja e atdheut dhe krenarija e kombit!?

  Ai atdhe ideal q e ndrruan dshmort tan do t mbett nj dshir e varrosur nn dhe bashk me kufomat e tyre, prderisa femra shqiptare t mos ket p.sh. mundsi pr shkollim t barabart me meshkujt. Si sht e mundur q ndr shqiptart, ku gjysma e demografis jan meshkujt e gjysma femra, meshkujt jan kaq t mbireprezentuar n arsim t lart!?

  Un akuzoj t gjith ata patriot, politikan, udhheqs, baballar t kombit, me mjekra, syze, shalle, kostume, e flamuj simpatik kuqezi npr tavolina, q heshtin si qyqe e se ngritin zrin t krkojn lirin e femrs shqiptare, ta provojn kapacitetin e saj, pr ti zhvilluar cilsit e brendshme t saj, pr t fisnikruar shpirtin e saj t shtypur me shekuj; i akuzoj, pra, t gjith q jan pjesmarrs direkt n krimin masiv q kryhet prdit kundr gjysms s kombit shqiptar, kundr fmijve t tij e ardhmris s tij.

  Pr t pasur gjenerata t reja e mendjendritura, shpresrisht ca m t mira se gjenerata jon, duhet t kemi familje t lumtura ku dominon drejtsia e respekti n familje: si do t presim nga fmijt tan q t ken respekt pr jetn e pront e tjetrit, kur qysh n familje i msojm sistematikisht, duke i shtypur grat, q respekti pr jetn sht iluzion?

  Ku qndron problemi!?

  Dihet thjesht se problemi sht mu aty: n edukatn familjare.

  Ne jemi ata prindr q vendosim pr fatin fmijve tan, pa marr parasysh a sht vajza a po djali. Ne jemi ata prindr t cilit i ndalojm vajzat tona nga shkolla, ne jemi ata q nuk duam ta pranojm se femra sht thelbi i shoqris dhe i qenies njerzore.

  E kur femrn e lm mbas dore, athere vuan gjith populli. Hert a von, prej ksaj vuajm edhe ne. Por mjerisht, t shpeshtn jemi aq injorant, sa se vrejm shkakun e vuajtjeve tona. E se vm re q shkelja e femrs sht primitivizm, ngecie, paprsosmri, katastrof morale e etike, n aspektin demokratik t nj populli.

  E megjithat: t gjith flasin pr lirin. Liri majtas, djathtas, liri me grushta, liri gjithandej: liri prej komunizmit, prej pushtimit, prej regjimit, prej krimit, prej taksave. Liri prej liris, po deshe: pazari ballkanik i ha t gjitha

  E ku mbeti liria e femrs!?

  Pse vetm kjo qenka e parakohshme, e parealizueshme, e padshirueshme, e nxituar, e qortuar, e vonuar? Pse vetm kjo pse vetm femra! kaq e mohuar!?

  T gjith flasin pr vetvendosje. Vetvendosje pr Kosovn, vetvendosje pr shqiptart n IRJM, vetvendosje pr bashkim kombtar. Vetvendosje pr shitsin analfabet t djathit n arshin kosovare, q v ende gisht e nnshkruhet me irilic. Por jo vetvendosje pr Flora Brovinn, a jo! atje nuk sht koha t shkohet ende.

  Pse kt problem e lm t zhvarritet ndr shekuj? A nuk sht koha q ti dhm fund ksaj shtypjeje t egr?

  Ju ftoj: ju meshkujt jeni ata q duhet ti jepni fund shkeljs s t drejtave t femrs. Ju porosis: ju, e jo femra, jeni ata q keni nevoj pr emancipim.


  --------------------------------------------------------------------------------

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Grat, larg duart nga pushteti vendor

  Belina Budini

  TIRAN - Asnj kandidate femr nga Partia Demokratike pr postet vendore n komuna dhe bashki. Nga PS-ja, gjysma e kandidateve t vjetshme trhiqen, pr t mos kandiduar m. Vetm nj kandidatur femr nga PS-ja do t synoj t jet n krye t nj bashkie, n Rroskovec. Femrat mbeten jasht gars politike. Nga 12 kryetare femra t bashkive dhe komunave, 5 prej tyre nuk rikandidojn m. Bhet fjal pr kandidatet femra t mandatuara nga Partia Socialiste. Nga Partia Demokratike nuk do t ket asnj femr kandidate pr vendoret. Ndrkaq, nga PS-ja do t kandidojn gjithsej n Shqipri 14 femra. Ka hequr dor nga kandidimi, pr shembull, kryetarja e bashkis Rrshenit, Marie Biba, edhe pse ajo ishte menduar t rikandidohej,- thot Makbule eo, antare e kryesis s Partis Socialiste. Nga ana tjetr, kryetarja e komuns s Bishnics n Prmet, e cila sht martuar dhe pret t lind fmij, gjithashtu ka hequr dor nga rikandidimi. Ndrkaq, PS-ja ka ftuar t kandidojn 7 gra t reja pr postet lokale. Politik burrash, manovra politike, shoqri maskiliste... Kshtu e komentojn mungesn e femrave n politik vet aktoret e politiks shqiptare dhe grat e shoqris civile.

  Jozefina Topalli

  Nnkryetare e Parlamentit pr PD-n, Jozefina Topalli thot se moskandidimin e femrave n prgjithsi, por edhe veanrisht pr zgjedhjet vendore, e konsideron si munges t emancipimit t tyre. Sigurisht, moskandidimi i tyre dhe trheqja prball nj sfide, si sht politika, ka pr baz edhe arsye ekonomike-sociale, ashtu si edhe barriera maskiliste. M vjen keq, q pr kto zgjedhje n listat prfundimtare t Partis Demokrative nuk konfirmohet asnj femr dhe, pse mos ta them, i prgzoj grat q kandidojn, qoft edhe n krahun tjetr,- shprehet Jozefina Topalli, me nj karrier disavjeare n strukturat e Partis Demokratike dhe n parlament. Nnkryetarja Topalli thot se, megjithat, ka pasur disa nisma grash edhe pr kto zgjedhje, por ato nuk jan miratuar. N komuna nuk kandidojn pothuajse fare, ndrkaq edhe n bashki grat jan t trhequra e nuk tentojn t futen n politik,- thot Topalli. Ajo shton se, megjithat, sht vn nj dysheme prej 25% pr grat, q do t prfshihen n kshillat bashkiak dhe ky mund t konsiderohet nj hap pozitiv.

  Makbule eo

  Nnkryetare aktuale e parlamentit dhe ish-kryeministre, Makbule eo thot se, megjithse n PS do t kandidojn pr mandat vendor 14 femra n gjith Shqiprin, ky numr sht i paprfillshm, n raport me meshkujt. Sipas eos, femrat i tremb konfliktualiteti, vulgariteti dhe ashprsia e politiks. Dhuna verbale n politik sht, sipas saj, nj nga arsyet prse femrat shqiptare nuk przihen me politik. A e ka ndjer ajo veten keq n kt mjedis t drunjt? Sigurisht, n debatet e ashpra, me fjalor vulgar, pa etik, ku triumfon inati dhe ku t shajn deri edhe familjen, nuk ka sesi t mos ndihesh keq,- shprehet nnkryetarja eo. Arma e saj pr tia dal mban n kt aren politike thot se sht ndershmria. Ajo na thot se, megjithse kandidojn 14 femra n PS, kjo nuk do t thot asgj pr filozofin e gjithprfshirjes, ku femra sht srish jasht. Nga ana tjetr, eo shton se edhe gruas i takon t bhet vet m aktive. Por kjo sht e vshtir, kur dihet q ende vendimet pr grat i marrin burrat,- thot eo.

  Elsa Ballauri

  As 14, as 40 kandidate femra,- thot kryetarja e Grupit pr t Drejtat e Njeriut, Elsa Ballauri,- nuk m udisin. Nuk mendoj se ato mund t ken ndonj rol. Zakonisht, edhe kur kandidohen, femrat jan nj fasad politike. Nuk ka atmosfer pr hyrjen e grave n politik dhe kandidime t rastsishme si kto jan dhe duken artificiale. Ballauri mendon se nuk ka diskutim pr femrat n publik, femra spo promovohet, nuk ka nj lvizje, nga ana tjetr, femra nuk bn as autopromovim, disa syresh kan prirje t merren me biznes dhe n shoqrin civile, por ato mbeten skllave t burrave. Sipas saj, e gjith kjo loj kandidaturash sht politik e prralls. N Shqipri dihet q femra ia lejon burrit plotfuqin, ajo nuk ka pushtet psikologjik, s pari. Kur nuk merr vendime familjare, si mund t pretendoj nj femr t marr vendime politike?- shprehet Ballauri. Gjithsesi, ajo shton se sht optimiste dhe se e entusiazmojn nuancat pozive. Ka shum pak femra n politik, ato tani jan br profesioniste. Pr shembull, ministrja e Kulturs sht pozicionuar n nj rol pozitiv, por ende nuk kemi nj personazh femr n politik, q t na entusiazmoj. Sigurisht, kjo nuk sht gj e leht. Kjo gj mund t vij kur femra-model ka pas nj emancipim t tr dhe nj back-ground t volitshm,- thot Ballauri. Ndrsa dorzimet e femrave nga politika, pasi jan prfshir njher n t, sipas kryetares s Grupit pr t drejtat e Njeriut, tregojn se kto gra nuk kan hyr natyrshm n politik. Femra t tilla jan rastsisht n politik ose produkte t manovrave politike. Nga ana tjetr, sht e dhimbshme q ato largohen dhe thyhen nga politika e burrave,- prfundon Ballauri.

  Diana uli

  Kryetare e organizats femrore Minerva dhe shkrimtare e njohur, Diana uli se kjo munges e grave n politik dhe ky hezitim i tyre pr t kandiduar ndodh pr shum arsye, ndr t cilat m kryesore jan mungesa e tradits, lufta politike e egr q bhet, shoqria konservatore dhe rezistenca brenda partive, q anojn pr kah meshkujt. Megjithat, sipas Diana ulit, e cila ka nj karrier t gjat tanim n drejtim t shtjeve t barazis gjinore, nuk jan vetm femrat shqiptare q i rrin larg politiks. N Franc, ku n parlament dhe n pushtetin vendor duhet t jen 50 me 50 burrat dhe grat, ka gjithashtu vshtirsi. Si kan treguar disa nga prfaqsueset franceze q kan vizituar Shqiprin, edhe atje pr komuna e bashki sht shum e vshtir t gjesh kandidate,- thot uli. Ajo mendon se grave shqiptare u duhet vetm kuraj dhe tradit n kt drejtim, sepse grat e prgatitura nuk mungojn. Edhe 4-5 grat q jan aktualisht n politik konkurrojn shum mir me meshkujt dhe madje e bjn punn e tyre m mir se ata. Sigurisht, situata nuk sht e leht dhe kjo munges e femrave n politik, n bashki e komuna nuk na nderon,- prfundon uli.

  Grat shqiptare n parlament

  Ermelinda Meksi (zvendskryeministre) PS
  Makbule eo (nnkryetare e parlamentit) PS
  Jozefina Topalli (nnkryetare e parlamentit) PD
  Arta Dade (ministre e Kulturs) PS
  Valentina Leskaj (ministre e Puns dhe shtjeve Sociale) PS
  Monika Kryemadhi (deputete) PS
  Elita Tepelena (deputete) PS
  Fatbardha Shabani (deputete) PS
  Marjeta Pronjari (deputete) PD

  Kandidatet femra pr vendoret

  Anita Zajmi (minibashkia nr 1, Tiran
  Jeta Seitaj (kandid. e re), min. 5. Tiran
  Fatmira Veizaj (minibashkia nr.10, Tiran
  Fatime Goga (kandid.e re) Ndroq
  Lindita obo, bashkia Rroskovec
  Anastasi Dushi, komun, Gjirokastr
  Hanke Melaj (kandid. e re), Baz, Mat
  Tre kandidatura pr komunat n Elbasan

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Femra shqiptare, kjo mungestare e madhe

  nga: Rita LOLOI

  Nuk mendojm se bjm ndonj mkat t madh nse pohojm se femra shqiptare sht nj mungestare e madhe e shoqris s sotme shqiptare, paka se si prqindje ajo sht pothuaj e barabart me meshkujt dhe ka nj rol t pazvendsueshm n do sektor t jets.

  Ngado q ta nissh balafaqimin, do t kesh nj rezultat mjaft t trisht: n Kuvendin e Shqipris femrat numrohen me kokrra, (megjithse edhe ato nuk mund t konsiderohen si grat m me potencial), n qeverin m t fundit t kabinetit Nano ka vetm nj t till, n pushtetin lokal, n pushtetin gjyqsor, n t gjitha insitucionet n shkall kombtare ose n departamente t ndryshme shterore ato shfaqen rrall e m rrall qoft pr hir t emancipimit t ult t politiks, qoft nga trysnit e ndryshme dhe nga paragjykimet e vjetra dhe t reja, qoft edhe nga nj tradit q nuk e v gruna n peidestalin q i takon. Nj ndryshim i konsiderueshm ka ndodhur n Bashkin e Tirans, ku jo vetm dy nnkryetaret jan femra t mirshkolluara, por edhe shum departamente drejtohen plot aftsi nga femrat.

  Nse do t bnim nj prpjekje t hetonim grat q jan prshtatur dhe q kan br emr n kt tranzicion t gjat dhe t vshtir shqiptar, mund t veonim disa syresh mes t cilave Valentina Leskaj, ish ministre e Puns, por m shum drejtuese e shoqats pr planifikimin familjar, shoqat kjo me reputacion t ndjeshm brenda dhe jasht vendit; kshtu me Diana ulin q drejton nj organizat grash, me Elsa Ballaurin q drejton Grupin Shqiptar pr t Drejtat e Njeriut, me Ana Gjokutaj, ish gazetare e Radio Tirana dhe aktualisht specialiste e marrdhnieve me Publikun n misionin e Banks Botrore, me Kozara Katin kryetare e QSHDNJ, me Vasilika Hysin, kryetare e komitetit shqiptar t Helsinkit, me pedagogen Vjollca Ibro, ish rektore e Universitetit Bujqsor Kamz dhe zvendsministre e Bujqsis, me poeteshn e talentuar Mimoza Ahmeti q drejton nj shtpi botuese t suksesshme, me Valdet Saln, drejtuese projektesh n fondacionin Soros, me Juliana Hoxhn, kryetare e Partners-Albania dhe e organizatave t tjera prestigjioze, etj.

  Dhe pasi ke br kt parad t grave apo t femrave q kan nj emr publik (jo se ua ka falur kush por se kan punuar fal aftsive t tyre dhe prkushtimit t admirueshm), menjher vjen ngri dhe ndihesh keq kur vren se nj mas e madhe e ktij komuniteti sht e nnshturar dhe e paprkrahur; disa prej tyre jan nn kushtet e vshtira t divorcit dhe t pamundsis pr t siguruar nj jetes normale pr fmijt dhe familjet e tyre, shum jan pre e varfrsi s tejskajshme, e prostitucionit, e rrahjes dhe e fyerjes edhe n mjedise publike; nj mentalitet dhe praktik maskiliste qndron si muran nga skajet m t humbura dhe t prapambetura e deri n mjediset e ndritshme t nj kryeqyetthi q ndryshon.

  Pasi ke br nj pasqyr bardh e zi t gjendjes s gruas dhe t femrs shqiptare, pas i ke mshuar m shum tablos s zymt n t ciln sht e zhytur ajo, nuk mund t mos thuhet se nuk ka edhe alternativa prmirsimi.

  Pr t pasur nj pjesmarrje m t madhe t gruas n vendim-marrje si dhe pr tu gjendur ajo e prfaqsuar n Kuvend ose n qeveri; shoqria civile mund t kontribuoj m shum q organizatat politike t grave t jen m n unison duke ndrmarr aksione t prbashkta. Kt e pohojm se shpesh, duke u trhequr krraba nga forca politike q prfaqsojn, kan br me njra tjetrn nj luft donkishoteske dhe t pakuptimt. N momentin e kuvendeve t partive politike, sensibilizimi i strukturave partiake pr t prfshir m shum gra, nuk mund t jet jo fort i dobishm. Caktimi i nj prqindje normative, sht gjithashtu nj form q komuniteti ndrkombtar vendos pr politika t vendeve t ngjashme me ne.

  Organizmi i protestave qytetare, duke gjetur forma ndikuese edhe pr opinionin publik, mund t kontribuonin gjithashtu n nj prmirsim t gjendjes s gruas. Kto protesta, kryesisht ndaj pushtetit ekzekutiv dhe ndaj Kuvendit, mund ti detyronin kta t fundit pr t vn disa kuota prfaqsimi pr grat q, megjithse nuk jan demokratike, prmirsojn ndjeshm situatn ekzistuese.  Kryetare e Unionit Rinor pr t Drejtat e Njeriut

 10. #10
  profesionisti Maska e I-amshuar
  Antarsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Faleminderit Arun.
  Ja pra dhe disa an t tjera t ksaj teme q me t drejt aruni i ka preku dhe q kan shum nevoj dhe pr diskutim.

  Por po shoh shum pak t ineteresuar femrat pr kt tem dhe habitem pasi ato jan dhe shum t mprehta dhe krkojn me t drejt dhe tia kalojn mashkullit.
  DASHURIA SHT MISTERI IMAGJINAR I SHPRESS Q BN T JETOJ SHPIRTI N PAQE DHE LIRI.
  THJESHTSIA DHE SINCERITETI JAN DHURATA Q ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR T REZISTOSH TI MBASH ATO SHT MREKULLI VUAJTSE Q T BN T JETOSH ME DINJITET(shkruar nga un)

 11. #11
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Ka femr shqiptare q ka rol n shoqrin europiane?
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 12. #12
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga StormAngel
  Ka femr shqiptare q ka rol n shoqrin europiane?
  Kur lexova pyetjen e para gje qe me erdhi ne mendje ishte prostitucion, me vjen shume keq por nuk eshte rastesi qe pikerisht kjo me erdhi ne mendje, ky eshte "profesioni" me te cilin jane bere te njohura per femrat shqiptare....
  Dhe pasi u mendova pak, mu shfaq edhe nje skene tjeter ai i femrave (dhe meshkujve shqiptar) qe robtohen ne toke te huaj per nje te ardhme me te mire...
  Me vjen shume keqe qe sme erdhi dika tjeter ne mendje per Femren Shqiptare ne Europe.

  Per Arunin: A nuk do te ishte me mire qe mesazhet te ishin pak me te shkurter dhe te permbanin dika nga opinioni juaj? Me respekt SG
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Antarsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Femra shqiptare dhe roli i saj n shoqrin europiane
  Pse dhe ne Evrope mbledhin shkarpa dhe lajne rrobat me dore???
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga StormAngel
  Ka femr shqiptare q ka rol n shoqrin europiane?
  po si nuk ka

  nese i ke pare lajmet zhosefina topalli(nenkryetare e parlamentit shqiptar) ishte pjese e vezhguesve nderkombetare ne zgjedhjet e fundit politike qe u bene ne ukraine
  Ndryshuar pr her t fundit nga arturo : 29-01-2005 m 11:53

 15. #15
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  arun,me sa pash ti edhe thnie e proverba shkruan tek forumi i letrsise.
  Nqs po ather me siguri ke ndgjuar edhe thnien-
  Me nj lule nuk el pranvera.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 16. #16
  profesionisti Maska e I-amshuar
  Antarsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga StormAngel
  arun,me sa pash ti edhe thnie e proverba shkruan tek forumi i letrsise.
  Nqs po ather me siguri ke ndgjuar edhe thnien-
  Me nj lule nuk el pranvera.
  M fal StormAngel q po t citoj por me sa shoh un nuk ke sjell ndonj koment apo mendim mbi temn pasi shprehja e urt e popullit nuk ka t bj me njohjen e rolit te femrs shqipetare n shoqrin perndimore. Arun solli fakte dhe ndricoj me shembuj temn.
  Pra krkoj q pjesmarrsit n tem t jen konkret dhe m t qart pr lexuesit.
  DASHURIA SHT MISTERI IMAGJINAR I SHPRESS Q BN T JETOJ SHPIRTI N PAQE DHE LIRI.
  THJESHTSIA DHE SINCERITETI JAN DHURATA Q ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR T REZISTOSH TI MBASH ATO SHT MREKULLI VUAJTSE Q T BN T JETOSH ME DINJITET(shkruar nga un)

 17. #17
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Un kam mendim shum t prer pr temn n fjal
  Ai mendim qndron si vijon-
  Femra shqiptare nuk ka ROL (t dukshm dhe ndikues) n shoqrin europiane.
  Arun mund t sjell komente sa t doj,un krkoj emra dhe fakte.
  Femra shqiptare vs femra europiane e kemi dallimin me kilometra larg.Asnj nuk na merr si mostr neve,po neve marrim shembuj nga europiant.
  Femra shqiptare npr histori,mbase ka ndonj rol t veant,mirpo tani...
  Sa shkojn vitet,roli i saj dobsohet.
  M fal po ky sht mendimi im.
  M bindni n t kundrtn po mundt.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 18. #18
  profesionisti Maska e I-amshuar
  Antarsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Temn se kam hapur q t bind dik.

  Tema ka si qllim t evidentoj femrn ton(shqiptare) q ka emigruar si dhe mashkulli apo jo?
  Pra kjo femr po rritet n shoqrin perndimore dhe gjithashtu shkollohet dhe punon n sdade t ndryshme profesioni sic jan: prkthyese, doktoresh msuese, gazetare, ballerin, kandidate pr deeputete etj.
  N qoft se sgabohem kto profesione bjn pjes e rolit n shoqri apo jo?

  Femra jon(shqiptare) po martohet dhe po krijon familjen e saj me t huaj duke miksuar dhe kulturen shqiptare me at t huaj, dhe ky sht nj rol i rndsishm apo jo?
  Ndryshuar pr her t fundit nga I-amshuar : 29-01-2005 m 18:00
  DASHURIA SHT MISTERI IMAGJINAR I SHPRESS Q BN T JETOJ SHPIRTI N PAQE DHE LIRI.
  THJESHTSIA DHE SINCERITETI JAN DHURATA Q ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR T REZISTOSH TI MBASH ATO SHT MREKULLI VUAJTSE Q T BN T JETOSH ME DINJITET(shkruar nga un)

 19. #19
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Citim Postuar m par nga I-amshuar
  Femra jon(shqiptare) po martohet dhe po krijon familjen e saj me t huaj duke miksuar dhe kulturen shqiptare me at t huaj, dhe ky sht nj rol i rndsishm apo jo?
  A thua sht shqiptare ajo femr q bn kt?
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 20. #20
  profesionisti Maska e I-amshuar
  Antarsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga StormAngel
  A thua sht shqiptare ajo femr q bn kt?
  Mos harro q po flasim gjuhen e nns pra dhe ai fmij q lind nga nj lidhje me t huaj femija merr gjuhen e nns por nuk e di se ai fmij q lind nga lidhja e nj shqiptarit me t huaj femija do t dij vall t flas shqip?

  A thua sht shqiptar ai mashkull q po martohet me t huaje dhe po bn fmij?

  StormAngel ajo femr bn at zgjedhje sepse mashkuj si ju e keni prbuzur m par kshtu q ajo humb dashurin pr mashkullin diktator shqiptar.  M fal por po ndryshoni rrjedhn e tems.
  Ndryshuar pr her t fundit nga I-amshuar : 29-01-2005 m 18:17
  DASHURIA SHT MISTERI IMAGJINAR I SHPRESS Q BN T JETOJ SHPIRTI N PAQE DHE LIRI.
  THJESHTSIA DHE SINCERITETI JAN DHURATA Q ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR T REZISTOSH TI MBASH ATO SHT MREKULLI VUAJTSE Q T BN T JETOSH ME DINJITET(shkruar nga un)

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 30-11-2009, 04:18
 2. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
  Nga dodoni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
 3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 4. Mesjeta e hershme shqiptare
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-11-2006, 14:10
 5. Brukseli: Zgjedhjet e 2005, shansi juaj i fundit
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 12-04-2005, 14:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •